ncmpc - en to it translation catalogue (258 entries)

en: Key %s assigned to %s and %s
it: Il tasto %s assegnato a %s e %s

en: Your message
it: Il tuo messaggio

en: Message could not be sent
it: Il messaggio non ha potuto essere inviato

en: Key configuration screen
it: Schermata di configurazione dei tasti

en: Quit
it: Esci

en: Move cursor up
it: Muovi cursore in alto

en: Move cursor down
it: Muovi cursore in basso

en: Move cursor to the top of screen
it: Muovi cursore in cima allo schermo

en: Move cursor to the middle of screen
it: Muovi cursore in mezzo allo schermo

en: Move cursor to the bottom of screen
it: Muovi cursore in fondo allo schermo

en: Move cursor to the top of the list
it: Muovi cursore in cima alla lista

en: Move cursor to the bottom of the list
it: Muovi cursore in fondo alla lista

en: Page up
it: Pagina sopra

en: Page down
it: Pagina sotto

en: Range selection
it: Selezione sottoinsieme

en: Scroll down one line
it: Scorri giù di una linea

en: Scroll up one line
it: Scorri su di una linea

en: Scroll up half a screen
it: Scorri su mezza schermata

en: Scroll down half a screen
it: Scorri giù mezza schermata

en: Select currently playing song
it: Seleziona il brano attualmente in riproduzione

en: Help screen
it: Schermata di aiuto

en: Queue screen
it: Schermata della coda

en: Browse screen
it: Navigatore

en: Play/Enter directory
it: Esegui/Entra nella cartella

en: Pause
it: Pausa

en: Stop
it: Ferma

en: Crop
it: Ritaglia lista di canzoni

en: Next track
it: Prossima traccia

en: Previous track
it: Traccia precedente

en: Seek forward
it: Avanza

en: Seek backward
it: Retrocedi

en: Increase volume
it: Alza volume

en: Decrease volume
it: Abbassa volume

en: Select/deselect song in queue
it: Seleziona/deseleziona il brano in coda

en: Select all listed items
it: Seleziona tutti gli oggetti della lista

en: Delete song from queue
it: Cancellare una canzone dalla coda

en: Shuffle queue
it: Mescola coda

en: Clear queue
it: Svuota coda

en: Toggle repeat mode
it: Commuta modalità ripetizione

en: Toggle random mode
it: Commuta modalità casuale

en: Toggle single mode
it: Commuta modalità singola

en: Toggle consume mode
it: Commuta modalità consuma

en: Toggle crossfade mode
it: Commuta modalità crossfade

en: Start a music database update
it: Avvia un aggiornamento della base di dati musicale

en: Save queue
it: Salva coda

en: Append song to queue
it: Aggiungere la canzone alla coda

en: Go to root directory
it: Vai alla cartella radice

en: Go to parent directory
it: Vai alla cartella superiore

en: Locate song in browser
it: Trova la canzone nel browser

en: Move item up
it: Muovi su

en: Move item down
it: Muovi giù

en: Refresh screen
it: Aggiorna schermata

note: translators: toggle between wrapping and non-wrapping search
en: Toggle find mode
it: Commuta modalità di ricerca

note: translators: the auto center mode always centers the song currently being played
en: Toggle auto center mode
it: Commuta la modalità di centramento automatico

en: Next screen
it: Prossima schermata

en: Previous screen
it: Schermata precedente

en: Swap to most recent screen
it: Vai alla schermata più recente

en: Forward find
it: Ricerca in avanti

en: Forward find next
it: Cerca seguente

en: Backward find
it: Ricerca all'indietro

en: Backward find previous
it: Cerca precedente

note: translators: this queries the user for a string * and jumps directly (while the user is typing) * to the entry which begins with this string
en: Jump to
it: Salta a

en: Library page
it: Pagina della libreria

en: Search screen
it: Ricerca

en: Change search mode
it: Cambia modalità di ricerca

en: View the selected and the currently playing song
it: Vedi la canzone selezionata e riprodotta

en: Lyrics screen
it: Schermo dei testi

note: translators: interrupt the current background action, e.g. stop loading lyrics from the internet
en: Interrupt action
it: Interrompi azione

en: Update Lyrics
it: Aggiorna il testo

en: Edit the current item
it: Modifica l'elemento corrente

en: Outputs screen
it: Schermo di uscite

en: Chat screen
it: Schermata chat

en: Word expected
it: Attesa una parola

en: Malformed hotkey definition
it: Definizione malformata del tasto rapido

note: the hotkey configuration line is incomplete
en: Incomplete hotkey configuration
it: Configurazione incompleta del tasto rapido

note: the hotkey configuration contains an unknown command
en: Unknown command
it: Comando sconosciuto

note: translators: ncmpc supports displaying the "elapsed" or "remaining" time of a song being played; in this case, the configuration file contained an invalid setting
en: Bad time display type
it: Configurazione incorretta del tipo di durata mostrata

note: an equals sign '=' was expected while parsing a configuration file line
en: Missing '='
it: Manca un '='

en: Bad color name
it: Nome del colore incorretto

en: Incomplete color definition
it: Definizione del colore incompleta

en: Invalid number
it: Numero non valido

en: Malformed color definition
it: Definizione del colore sbagliata

note: an unknown screen name was specified in the configuration file
en: Unknown screen name
it: Nome della schermata sconosciuto

en: Unknown MPD tag
it: Etichetta MPD sconosciuta

en: Invalid search mode
it: Modalità di ricerca invalida

en: Unknown search mode
it: Modalità di ricerca sconosciuta

en: Unknown configuration parameter
it: Parametro di configurazione sconosciuto

en: Terminal lacks support for changing colors
it: Il terminale non supporta il cambio dei colori

note: translators: the "delete" command is only possible for playlists; the user attempted to delete a song or a directory or something else
en: Deleting this item is not possible
it: Non è possibile rimuovere questo elemento

en: Delete playlist %s?
it: Rimuovere lista %s?

note: translators: a dialog was aborted by the user
en: Aborted
it: Annullato

note: translators: MPD deleted the playlist, as requested by the user
en: Playlist deleted
it: Elenco di riproduzione eliminato

note: translators: caption of the browser screen
en: Browse
it: Esplora

en: Loading playlist '%s'
it: Caricando la lista '%s'

en: Adding '%s' to queue
it: Aggiungo '%s' alla coda

en: Movement
it: Movimento

en: Global
it: Globale

en: Play
it: Riproduci

en: Center
it: Centrare

en: Enter directory/Select and play song
it: Accedere alla cartella/Selezionare e riprodurre la canzone

en: Delete playlist
it: Rimuove la playlist

en: New search
it: Nuova ricerca

en: Select and play
it: Seleziona e riprodurre

en: View Lyrics
it: Vedere le lettere

en: (Re)load lyrics
it: (Ri)caricare le lettere

note: to translators: this hotkey aborts the retrieval of lyrics from the server
en: Interrupt retrieval
it: Annullare la scarica

en: Download lyrics for currently playing song
it: Scarica il testo della canzone riprodotta

en: Add or edit lyrics
it: Aggiungi o modifica testo della canzone

en: Save lyrics
it: Salvare le lettere

en: Delete saved lyrics
it: Rimuovere le lettere

en: Enable/disable output
it: Attivare/disattivare le uscite

en: Write a message
it: Scrivi un messaggio

en: Keydef screen
it: Schermo di tasti di acceso

en: Edit keydefs for selected command
it: Cambia i tasti di acceso veloce per il commando selezionato

en: Remove selected keydef
it: Rimuovere il tasto di acceso veloce selezionato

en: Add a keydef
it: Aggiungi una nuova definizione di tasti

en: Go up a level
it: Salire un livello

en: Apply and save changes
it: Applicare e salvare i cambiamenti

en: Help
it: Aiuto

en: y
it: e

en: Deleted
it: Rimosso

en: Enter new key for %s:
it: Introduce tasto di acceso veloce per %s:

en: Ctrl-Space can't be used
it: Ctrl-Spazio non può essere usato

en: Error: key %s is already used for %s
it: Errore: il tasto %s già sta assegnato a %s

en: Assigned %s to %s
it: %s assegnato a %s

en: Add new key
it: Introduce un nuovo tasto

en: Edit keys for %s
it: Cambia i tasti per %s

en: You have new key bindings
it: Hai definito nuove combinazioni di tasti

en: Keybindings unchanged.
it: Combinazioni di tasti immutate.

en: Unable to write configuration
it: Non sono in grado di scrivere la configurazione

en: Error
it: Errore

en: Wrote %s
it: %s creato

en: ===> Apply key bindings
it: ===> Applica combinazioni di tasti

en: ===> Apply & Save key bindings
it: ===> Applica e salva combinazioni di tasti

en: Edit key bindings
it: Cambia i tasti di acceso veloce

en: Note: Did you forget to 'Apply' your changes?
it: Nota: Hai dimenticato 'Applicare' i tuoi cambiamenti?

en: Keys
it: Tasti

en: Undefined
it: Indefinito

en: Space
it: Spazio

en: Enter
it: Invio

en: Delete
it: Canc

en: Up
it: Su

en: Down
it: Giù

en: Left
it: Sinistra

en: Right
it: Destra

en: Home
it: Inizio

en: End
it: Fine

en: PageDown
it: Pag↑

en: PageUp
it: Pag↓

en: Shift+Tab
it: Maiusc+Tab

en: Insert
it: Ins

en: Artists
it: Artisti

en: Albums
it: Album

en: All
it: Tutti

en: Songs
it: Brani

en: Library
it: Biblioteca

en: Range selection disabled
it: Selezione di sottoinsieme disabilitata

en: Range selection enabled
it: Seleziona gamma abilitata

note: translators: no lyrics were found for the song
en: No lyrics
it: Non ci sono testi disponibili

en: Lyrics timeout occurred after %d seconds
it: Il timeout del testo si è verificato dopo %d secondi

en: Lyrics
it: Testi

note: translators: this message is displayed while data is retrieved
en: loading...
it: caricamento in corso...

en: Editor not configured
it: Editore non configurato

en: Do you really want to start an editor and edit these lyrics?
it: Vuoi davvero avviare un editor e modificare questo testo?

en: Can't start editor
it: Impossibile avviare l'editor

en: Editor exited unexpectedly
it: Editor terminato in modo imprevisto

note: lyrics for the song were saved on hard disk
en: Lyrics saved
it: Testi salvati

en: Lyrics deleted
it: Testi rimossi

en: No saved lyrics
it: Non ci sono testi salvati

en: Connecting to %s
it: Mi sto collegando con %s

en: Error: MPD version %d.%d.%d is too old (%s needed)
it: Errore: la versione MPD %d.%d.%d è troppo vecchia (%s necessaria)

en: Name
it: Nome

en: Output '%s' enabled
it: L'uscita «%s» è attivata

en: Output '%s' disabled
it: L'uscita «%s» è disattivata

en: Outputs
it: Uscite

en: Shuffled queue
it: Coda mescolata

en: Cleared queue
it: Coda cancellata

note: get path
en: Add
it: Aggiungi

en: Queue
it: Coda

en: Queue on %s
it: Coda su %s

note: query the user for a filename
en: Save queue as
it: Salva coda come

en: Replace %s?
it: Sostituire %s?

note: success
en: Saved %s
it: %s salvato

en: Database update running
it: Aggiornamento del database in esecuzione

en: Database update of %s started
it: Iniziato l'aggiornamento della banca dati %s

en: Database update started
it: Iniziato l'aggiornamento della banca dati

en: Repeat mode is on
it: Modo ripetizione attivato

en: Repeat mode is off
it: Modo ripetizione disattivato

en: Random mode is on
it: Modo randomizzato attivo

en: Random mode is off
it: Modo randomizzato disattivato

note: "single" mode means that MPD will automatically stop after playing one single song
en: Single mode is on
it: Modo singolo attivato

en: Single mode is off
it: Modo singolo disattivato

note: "consume" mode means that MPD removes each song which has finished playing
en: Consume mode is on
it: Modo consumazione attivato

en: Consume mode is off
it: Modo consumazione disattivato

en: Crossfade %d seconds
it: Dissolvenza incrociata di %d secondi

en: Database updated
it: Banca dati aggiornata

en: Find mode: Wrapped
it: Modo di ricerca: semplice

en: Find mode: Normal
it: Modo di ricerca: Normale

en: Auto center mode: On
it: Modo di auto-centrato: attivato

en: Auto center mode: Off
it: Modo di auto-centrato: disattivato

en: Find
it: Cerca

en: Find backward
it: Trova all'indietro

en: Jump
it: Salta

en: Unable to find '%s'
it: Non si ha potuto trovare %s

en: artist
it: artista

en: title
it: titolo

en: track
it: traccia

en: name
it: nome

en: genre
it: genero

en: date
it: data

en: composer
it: compositore

en: performer
it: interprete

en: comment
it: commentare

en: Title
it: Titolo

en: Artist
it: Artista

en: Filename
it: Nome del file

en: Artist + Title
it: Artista + Titolo

en: Unrecognized suffix
it: Suffisso non riconosciuto

en: Bad search tag %s
it: Etichetta di ricerca invalida: %s

en: No argument for search tag %s
it: Senza argomenti per la etichetta di ricerca %s

en: Search
it: Cerca

en: Search mode: %s
it: Modalità di ricerca: %s

en: Length
it: Durata

en: Position
it: Posizione

en: Composer
it: Compositore

en: Disc
it: Disco

en: Track
it: Traccia

en: Date
it: Data

en: Genre
it: Genero

en: Comment
it: Commento

en: Path
it: Percorso

en: Format
it: Formato

en: Number of artists
it: Numero di artisti

en: Number of albums
it: Numero di albums

en: Number of songs
it: Numero di brani

en: Uptime
it: Tempo in attività

en: Most recent db update
it: Aggiornamento più recente della banca dati

en: Playtime
it: Tempo di riproduzione

en: DB playtime
it: Durata della banca dati

en: Song viewer
it: Visore di canzoni

en: MPD statistics
it: Statistiche del MPD

en: Selected song
it: Brano selezionato

en: Currently playing song
it: Brano riprodotto

en: %d kbps
it: %d kB/s

en: Song
it: Brano

en: Playing:
it: Riproducendo:

en: [Paused]
it: [Pausato]

en: Unknown color
it: Colore sconosciuto

en: Unknown color field
it: Campo di colore sconosciuto

en: Terminal lacks color capabilities
it: Terminale manca la funzionalità dei colori differenti

en: All tracks
it: Tutte le traccie

en: year
it: anno

en: years
it: anni

en: week
it: settimana

en: weeks
it: settimane

en: day
it: giorno

en: days
it: giorni

en: Volume n/a
it: Volume n/d
