ncmpc - en to ja translation catalogue (41 entries)

en: Chat
ja: チャット

en: Your message
ja: あなたのメッセージ

en: Message could not be sent
ja: メッセージを送信できませんでした

en: Key configuration screen
ja: キー設定画面

en: Quit
ja: 終了

en: Move cursor up
ja: カーソルを上に移動

en: Move cursor down
ja: カーソルを下に移動

en: Move cursor to the top of screen
ja: 画面上部にカーソルを移動

en: Move cursor to the middle of screen
ja: 画面中央にカーソルを移動

en: Move cursor to the bottom of screen
ja: 画面下部にカーソルを移動

en: Move cursor to the top of the list
ja: リストの一番上にカーソルを移動

en: Move cursor to the bottom of the list
ja: リストの一番下にカーソルを移動

en: Page up
ja: ページアップ

en: Page down
ja: ページダウン

en: Range selection
ja: 範囲選択

en: Scroll down one line
ja: 1行スクロールダウン

en: Scroll up one line
ja: 1行スクロールアップ

en: Scroll up half a screen
ja: 半画面スクロールアップ

en: Scroll down half a screen
ja: 半画面スクロールダウン

en: Select currently playing song
ja: 再生中の曲を選択

en: Help screen
ja: ヘルプ画面

en: Queue screen
ja: キュー画面

en: Browse screen
ja: ブラウズ画面

en: Play/Enter directory
ja: 再生/入力 ディレクトリ

en: Pause
ja: 一時停止

en: Stop
ja: 停止

en: Crop
ja: クロップ

en: Next track
ja: 次のトラック

en: Previous track
ja: 前のトラック

en: Seek forward
ja: 早送り

en: Seek backward
ja: 巻き戻し

en: Increase volume
ja: 音量上げ

en: Decrease volume
ja: 音量下げ

en: Select/deselect song in queue
ja: キュー内の曲を選択/選択解除

en: Select all listed items
ja: リストされているすべてのアイテムを選択

en: Delete song from queue
ja: キューから曲を削除

en: Shuffle queue
ja: キューをシャッフル

en: Clear queue
ja: キューをクリア

en: Toggle repeat mode
ja: リピートモードの切り替え

en: Toggle random mode
ja: ランダムモードの切り替え

en: Toggle single mode
ja: シンプルモードに切り替え
