ncmpc - en to nl translation catalogue (119 entries)

en: Key %s assigned to %s and %s
nl: Toets %s is toegewezen aan %s en %s

en: Chat
nl: Babbel

en: Your message
nl: Jouw bericht

en: Message could not be sent
nl: Bericht kon niet worden verstuurd

en: Key configuration screen
nl: Instel scherm voor toets bediening

en: Quit
nl: Afsluiten

en: Move cursor up
nl: Cursor omhoog

en: Move cursor down
nl: Beweeg cursor omlaag

en: Move cursor to the top of screen
nl: Plaats de cursor naar het begin van het scherm

en: Move cursor to the middle of screen
nl: Plaats de cursor in het midden van het scherm

en: Move cursor to the bottom of screen
nl: Plaats de cursor onder aan het scherm

en: Move cursor to the top of the list
nl: Plaats de cursor naar het begin van de lijst

en: Move cursor to the bottom of the list
nl: Plaats de cursor naar het einde van de lijst

en: Page up
nl: Pagina omhoog

en: Page down
nl: Pagina omlaag

en: Range selection
nl: Selecteer bereik

en: Scroll down one line
nl: Eén regel omlaag scrollen

en: Scroll up one line
nl: Eén regel omhoog scrollen

en: Scroll up half a screen
nl: Een halve pagina omhoog scrollen

en: Scroll down half a screen
nl: Een halve pagina omlaag scrollen

en: Select currently playing song
nl: Selecteer huidig nummer

en: Help screen
nl: Help scherm

en: Queue screen
nl: Scherm met afspeellijst

en: Browse screen
nl: Bladerscherm

en: Play/Enter directory
nl: Speel/toon map

en: Pause
nl: Pauzeer

en: Stop
nl: Afsluiten

en: Crop
nl: Bijsnijden

en: Next track
nl: Volgend nummer

en: Previous track
nl: Vorig nummer

en: Seek forward
nl: Omlaag zoeken

en: Seek backward
nl: Omhoog zoeken

en: Increase volume
nl: Harder

en: Decrease volume
nl: Zachter

en: Select/deselect song in queue
nl: Selecteer/deselecteer nummer in lijst

en: Select all listed items
nl: Kies selectie

en: Delete song from queue
nl: Verwijder nummer uit de afspeellijst

en: Shuffle queue
nl: Herschik de wachtrij

en: Clear queue
nl: Leeg huidige afspeellijst

en: Toggle repeat mode
nl: Verander de herhaal modus

en: Toggle random mode
nl: Willekeur aan/uit zetten

en: Toggle single mode
nl: Herhalen aan/uit zetten

en: Toggle consume mode
nl: Huidige speellijst bewaren of niet

en: Toggle crossfade mode
nl: Nummers in elkaar overvloeien of niet

en: Start a music database update
nl: Start een update van de muziekdatabase

en: Save queue
nl: Wachtrij bewaren

en: Append song to queue
nl: Aan de wachtrij toevoegen

en: Go to root directory
nl: Naar de hoofdmap

en: Go to parent directory
nl: Naar de bovenliggende map

en: Locate song in browser
nl: Focus nummer in overzicht

en: Move item up
nl: Verplaats item omhoog

en: Move item down
nl: Verplaats item omlaag

en: Refresh screen
nl: Beeld opnieuw opbouwen

note: translators: toggle between wrapping and non-wrapping search
en: Toggle find mode
nl: Verander de manier van zoeken

note: translators: the auto center mode always centers the song currently being played
en: Toggle auto center mode
nl: Automatisch centreren aan/uitzetten

en: Next screen
nl: Volgende pagina

en: Previous screen
nl: Vorige pagina

en: Swap to most recent screen
nl: Terug naar het vorige overzicht

en: Forward find
nl: Zoek vooruit

en: Forward find next
nl: Volgende vondst

en: Backward find
nl: Achterwaarts zoeken

en: Backward find previous
nl: Vorige achterwaartse vondst

note: translators: this queries the user for a string * and jumps directly (while the user is typing) * to the entry which begins with this string
en: Jump to
nl: Ga naar

en: Library page
nl: Overzicht muziek verzameling

en: Search screen
nl: Onderzoek

en: Change search mode
nl: Manier van zoeken aanpassen

en: View the selected and the currently playing song
nl: Informatie over het huidig spelende / geselecteerde nummer

note: translators: a dialog was aborted by the user
en: Aborted
nl: Afgebroken

note: translators: caption of the browser screen
en: Browse
nl: Blader

en: Movement
nl: Beweging

en: Global
nl: Algemeen

en: Delete playlist
nl: Afspeellijst verwijderen

en: Help
nl: Documentatie

en: y
nl: j

en: Deleted
nl: Verwijderd

en: Lyrics
nl: Songteksten

note: translators: this message is displayed while data is retrieved
en: loading...
nl: laden...

en: Name
nl: Naam

en: Outputs
nl: Uitvoerapparaten

note: get path
en: Add
nl: Voeg toe

note: success
en: Saved %s
nl: Opgeslagen %s

en: Database update of %s started
nl: Database update van %s begonnen

en: Database update started
nl: Database update begonnen

en: Repeat mode is on
nl: Herhaling modus aan

en: Repeat mode is off
nl: Herhaling modus uit

en: Random mode is on
nl: Willekeurige modus is aan

en: Random mode is off
nl: Willekeurige modus is uit

en: Database updated
nl: Database bijgewerkt

en: Find
nl: Vind

en: Jump
nl: Spring

en: Unable to find '%s'
nl: Niet mogelijk '%s' te vinden

en: Password
nl: Wachtwoord

en: artist
nl: artiest

en: title
nl: titel

en: track
nl: nummer

en: name
nl: naam

en: date
nl: datum

en: composer
nl: componist

en: performer
nl: uitvoerder

en: comment
nl: opmerking

en: file
nl: bestand

en: Title
nl: Titel

en: Artist
nl: Artiest

en: Filename
nl: Bestandsnaam

en: Artist + Title
nl: Artiest + Titel

en: Search
nl: Zoeken

en: Composer
nl: Componist

en: Disc
nl: Schijf

en: Track
nl: Nummer

en: Date
nl: Datum

en: Comment
nl: Opmerking

en: Path
nl: Locatie

en: Bitrate
nl: Bitsnelheid

en: Number of artists
nl: Aantal artiesten

en: Number of albums
nl: Aantal albums

en: Number of songs
nl: Aantal nummers

en: Playing:
nl: Speelt:

en: All tracks
nl: Alle nummers

en: Volume n/a
nl: Volume n/b
