ncmpc - en to pt translation catalogue (252 entries)

en: Key %s assigned to %s and %s
pt: Tecla %s definida para %s e %s

en: Chat
pt: Xat

en: Your message
pt: Sua mensagem

en: Message could not be sent
pt: Mensagem não pode ser enviada

en: Key configuration screen
pt: Ecrã de configuração de teclas

en: Quit
pt: Sair

en: Move cursor up
pt: Mover cursor para cima

en: Move cursor down
pt: Mover cursor para baixo

en: Move cursor to the top of screen
pt: Mover cursor para o topo do ecrã

en: Move cursor to the middle of screen
pt: Mover cursor para o meio do ecrã

en: Move cursor to the bottom of screen
pt: Mover cursor para o final do ecrã

en: Move cursor to the top of the list
pt: Mover cursor para o topo da lista

en: Move cursor to the bottom of the list
pt: Mover cursor para o final da lista

en: Page up
pt: Sobe uma página

en: Page down
pt: Desce uma página

en: Range selection
pt: Seleção de Intervalo

en: Scroll down one line
pt: Descer uma linha

en: Scroll up one line
pt: Subir uma linha

en: Scroll up half a screen
pt: Subir meio ecrã

en: Scroll down half a screen
pt: Descer meio ecrã

en: Select currently playing song
pt: Selecionar música atualmente em reprodução

en: Help screen
pt: Ecrã de Ajuda

en: Queue screen
pt: Ecrã de fila

en: Browse screen
pt: Ecrã de Navegação

en: Play/Enter directory
pt: Reproduzir/Adentrar diretório

en: Stop
pt: Parar

en: Crop
pt: Cortar

en: Next track
pt: Próxima faixa

en: Previous track
pt: Faixa anterior

en: Seek forward
pt: Correr para frente

en: Seek backward
pt: Correr para trás

en: Increase volume
pt: Aumentar volume

en: Decrease volume
pt: Abaixar volume

en: Select/deselect song in queue
pt: Selecionar/De-selecionar musica na Lista de Reprodução

en: Select all listed items
pt: Selecionar todos os itens listados

en: Delete song from queue
pt: Apagar música da lista

en: Shuffle queue
pt: Aleatório na fila

en: Clear queue
pt: Limpar fila

en: Toggle repeat mode
pt: Liga/Desliga modo de repetição

en: Toggle random mode
pt: Liga/Desliga modo aleatório

en: Toggle single mode
pt: Liga/Desliga modo de única reprodução

en: Toggle consume mode
pt: Alterar modo de deleção de música reproduzida

en: Toggle crossfade mode
pt: Alterar inter-mixagem

en: Start a music database update
pt: Iniciar a atualização do banco de dados de músicas

en: Save queue
pt: Gravar fila

en: Append song to queue
pt: Adicionar trilha à lista de reprodução

en: Go to root directory
pt: Ir para raiz

en: Go to parent directory
pt: Ir para diretório pai

en: Locate song in browser
pt: Localizar musica no navegador

en: Move item up
pt: Mover item para cima

en: Move item down
pt: Mover item para baixo

en: Refresh screen
pt: Redesenhar ecrã

note: translators: toggle between wrapping and non-wrapping search
en: Toggle find mode
pt: Liga/Desliga modo de procura

note: translators: the auto center mode always centers the song currently being played
en: Toggle auto center mode
pt: Liga/Desliga modo de centralização automática

en: Next screen
pt: Próximo ecrã

en: Previous screen
pt: Ecrã anterior

en: Swap to most recent screen
pt: Troca para o ecrã mais recente

en: Forward find
pt: Pesquisa para frente

en: Forward find next
pt: Pesquisa para a frente - próximo

en: Backward find
pt: Pesquisa para trás

en: Backward find previous
pt: Pesquisa para trás - anterior

note: translators: this queries the user for a string * and jumps directly (while the user is typing) * to the entry which begins with this string
en: Jump to
pt: Pular para

en: Library page
pt: Página da biblioteca

en: Search screen
pt: Ecrã de pesquisa

en: Change search mode
pt: Mudar modo de pesquisa

en: View the selected and the currently playing song
pt: Ver a trilha selecionada e a em atual reprodução

en: Lyrics screen
pt: Ecrã de letra de música

note: translators: interrupt the current background action, e.g. stop loading lyrics from the internet
en: Interrupt action
pt: Interromper ação

en: Update Lyrics
pt: Atualizar letra de música

en: Edit the current item
pt: Editar o item atual

en: Outputs screen
pt: Ecrã de Saídas

en: Chat screen
pt: Ecrã de bate-papo

en: Word expected
pt: Palavra esperada

en: Malformed hotkey definition
pt: Definição de tecla de atalho malformada

note: the hotkey configuration line is incomplete
en: Incomplete hotkey configuration
pt: Configuração de teclas de atalho incompleta

note: the hotkey configuration contains an unknown command
en: Unknown command
pt: Comando desconhecido

note: translators: ncmpc supports displaying the "elapsed" or "remaining" time of a song being played; in this case, the configuration file contained an invalid setting
en: Bad time display type
pt: Tipo de visualização de tempo ruim

note: an equals sign '=' was expected while parsing a configuration file line
en: Missing '='
pt: Falta '='

en: Bad color name
pt: Nome de cor ruim

en: Incomplete color definition
pt: Definição de cor incompleta

en: Invalid number
pt: Número inválido

en: Malformed color definition
pt: Definição de cor malformada

note: an unknown screen name was specified in the configuration file
en: Unknown screen name
pt: Nome de ecrã desconhecido

en: Unknown MPD tag
pt: Etiqueta MPD desconhecida

en: Invalid search mode
pt: Modo de pesquisa inválido

en: Unknown search mode
pt: Modo de pesquisa desconhecido

en: Unknown configuration parameter
pt: Parâmetro de configuração desconhecido

en: Terminal lacks support for changing colors
pt: Terminal não tem suporte para mudar cores

note: translators: the "delete" command is only possible for playlists; the user attempted to delete a song or a directory or something else
en: Deleting this item is not possible
pt: Deletar este item não é possível

en: Delete playlist %s?
pt: Deletar lista de reprodução %s?

note: translators: a dialog was aborted by the user
en: Aborted
pt: Abortado

note: translators: MPD deleted the playlist, as requested by the user
en: Playlist deleted
pt: Lista de Reprodução deletada

note: translators: caption of the browser screen
en: Browse
pt: Navegar

en: Loading playlist '%s'
pt: Carregando lista de reprodução '%s'

en: Adding '%s' to queue
pt: Adicionando '%s' para a fila

en: Movement
pt: Movimento

en: Play
pt: Reproduzir

en: Center
pt: Centralizar

en: Enter directory/Select and play song
pt: Adentrar diretório/Selecionar e reproduzir trilha

en: Delete playlist
pt: Deletar Lista de Reprodução

en: New search
pt: Nova pesquisa

en: Select and play
pt: Selecionar e reproduzir

en: View Lyrics
pt: Ver Letra de Música

en: (Re)load lyrics
pt: (Re)Carregar letra de música

note: to translators: this hotkey aborts the retrieval of lyrics from the server
en: Interrupt retrieval
pt: Interromper busca

en: Download lyrics for currently playing song
pt: Descarregar letra de música da música em reprodução

en: Add or edit lyrics
pt: Adicionar ou editar letras

en: Save lyrics
pt: Gravar letra

en: Delete saved lyrics
pt: Apagar letras salvas

en: Enable/disable output
pt: Ativar/desativar saída

en: Write a message
pt: Escrever uma mensagem

en: Keydef screen
pt: Ecrã de definição de teclas

en: Edit keydefs for selected command
pt: Editar a definição de teclas para o comando selecionado

en: Remove selected keydef
pt: Remover keydef selecionado

en: Add a keydef
pt: Adicionar um keydef

en: Go up a level
pt: Subir um nível

en: Apply and save changes
pt: Aplicar mudanças e gravar

en: Help
pt: Ajuda

en: y
pt: y (sim)

en: n
pt: n (não)

en: Deleted
pt: Deletada

en: Enter new key for %s:
pt: Entre nova tecla para %s:

en: Ctrl-Space can't be used
pt: Ctrl-Espaço não pode ser usado

en: Error: key %s is already used for %s
pt: Erro: tecla %s já está a ser usada para %s

en: Assigned %s to %s
pt: Tecla %s definida para %s

en: Add new key
pt: Adicionar nova tecla

en: Edit keys for %s
pt: Editar teclas para %s

en: You have new key bindings
pt: Tem novas teclas de atalho

en: Keybindings unchanged.
pt: Teclas de atalho inalteradas.

en: Unable to write configuration
pt: Incapaz de escrever a configuração

en: Error
pt: Erro

en: Wrote %s
pt: Gravei %s

en: ===> Apply key bindings
pt: ===> Aplicar teclas de atalho

en: ===> Apply & Save key bindings
pt: ===> Aplicar e gravar teclas de atalho

en: Edit key bindings
pt: Editar teclas de atalho

en: Note: Did you forget to 'Apply' your changes?
pt: Nota: esqueceu de 'Aplicar' as suas alterações?

en: Keys
pt: Chaves

en: Undefined
pt: Não-definido

en: Space
pt: Espaço

en: Up
pt: Cima

en: Down
pt: Baixo

en: Left
pt: Esquerda

en: Right
pt: Direita

en: Artists
pt: Artistas

en: Albums
pt: Álbuns

en: All
pt: Todos

en: Songs
pt: Canções

en: Library
pt: Biblioteca

en: Range selection disabled
pt: Seleção de intervalo desativada

en: Range selection enabled
pt: Seleção de intervalo ativada

note: translators: no lyrics were found for the song
en: No lyrics
pt: Sem letra de música

en: Lyrics timeout occurred after %d seconds
pt: Timeout das letras aconteceu após %d segundos

en: Lyrics
pt: Letra de Música

note: translators: this message is displayed while data is retrieved
en: loading...
pt: carregando...

en: Editor not configured
pt: Editor não configurado

en: Do you really want to start an editor and edit these lyrics?
pt: Quer realmente abrir o editor e editar essa letra?

en: Can't start editor
pt: Não foi possível abrir o editor

en: Editor exited unexpectedly
pt: Editor foi fechado inesperadamente

note: lyrics for the song were saved on hard disk
en: Lyrics saved
pt: Letra de Música salva

en: Lyrics deleted
pt: Letras apagadas

en: No saved lyrics
pt: Sem letras salvas

en: Connecting to %s
pt: Conectando a %s

en: Error: MPD version %d.%d.%d is too old (%s needed)
pt: Erro: a versão do MPD %d.%d.%d é muito antiga (%s necessária)

en: Output '%s' enabled
pt: Saída '%s' ativada

en: Output '%s' disabled
pt: Saída '%s' desativada

en: Outputs
pt: Saídas

en: Shuffled queue
pt: Fila embaralhada

en: Cleared queue
pt: Fila limpa

note: get path
en: Add
pt: Adicionar

en: Queue
pt: Fila

en: Queue on %s
pt: Fila em %s

note: query the user for a filename
en: Save queue as
pt: Gravar fila como

en: Replace %s?
pt: Substituir %s?

note: success
en: Saved %s
pt: %s gravado

en: Database update running
pt: Atualização de Banco de Dados em progresso

en: Database update of %s started
pt: Atualização do Banco de Dados %s começou

en: Database update started
pt: Atualização de Banco de Dados iniciada

en: Repeat mode is on
pt: Modo de Repetição está ligado

en: Repeat mode is off
pt: Modo de Repetição está desligado

en: Random mode is on
pt: Modo Aleatório está ligado

en: Random mode is off
pt: Modo Aleatório está desligado

note: "single" mode means that MPD will automatically stop after playing one single song
en: Single mode is on
pt: Modo de música única está ligado

en: Single mode is off
pt: Modo de música única está desligado

note: "consume" mode means that MPD removes each song which has finished playing
en: Consume mode is on
pt: Modo de deleção de música reproduzida está ligado

en: Consume mode is off
pt: Modo de deleção de música reproduzida está desligado

en: Crossfade %d seconds
pt: Inter-mixagem de %d segundos

en: Database updated
pt: Banco de Dados atualizado

en: Find mode: Wrapped
pt: Modo de Busca: Envolvido

en: Find mode: Normal
pt: Modo de Busca: Normal

en: Auto center mode: On
pt: Modo de Auto-Centralização: Ligado

en: Auto center mode: Off
pt: Modo de Auto-Centralização: Desligado

en: Find
pt: Procurar

en: Find backward
pt: Procurar para trás

en: Jump
pt: Pular

en: Unable to find '%s'
pt: '%s' não pôde ser encontrado

en: Password
pt: Palavra-passe

en: artist
pt: artista

en: album
pt: álbum

en: title
pt: título

en: track
pt: faixa

en: name
pt: nome

en: genre
pt: estilo

en: date
pt: data

en: composer
pt: compositor

en: performer
pt: intérprete

en: comment
pt: comentário

en: file
pt: ficheiro

en: Title
pt: Título

en: Artist
pt: Artista

en: Album
pt: Álbum

en: Filename
pt: Nome de ficheiro

en: Artist + Title
pt: Artista + Título

en: Bad search tag %s
pt: Tag de pesquisa ruim %s

en: No argument for search tag %s
pt: Sem argumento para tag de pesquisa %s

en: Search
pt: Pesquisa

en: Search mode: %s
pt: Modo de Pesquisa: %s

en: Length
pt: Duração

en: Position
pt: Posição

en: Composer
pt: Compositor

en: Name
pt: Nome

en: Disc
pt: Disco

en: Track
pt: Faixa

en: Date
pt: Data

en: Genre
pt: Estilo

en: Comment
pt: Comentário

en: Path
pt: Caminho

en: Bitrate
pt: Taxa de Amostragem

en: Format
pt: Formato

en: Number of artists
pt: Quantidade de artistas

en: Number of albums
pt: Quantidade de álbuns

en: Number of songs
pt: Quatidade de músicas

en: Uptime
pt: Tempo a executar

en: Most recent db update
pt: Atualização do BD mais recente

en: Playtime
pt: Tempo de reprodução

en: DB playtime
pt: Tempo de reprodução do BD

en: Song viewer
pt: Visualizador de Trilha

en: MPD statistics
pt: Estatísticas do MPD

en: Selected song
pt: Música selecionada

en: Currently playing song
pt: Música atualmente em reprodução

en: Song
pt: Música

en: Playing:
pt: Reproduzindo:

en: [Paused]
pt: [Pausado]

en: Unknown color
pt: Cor desconhecida

en: Unknown color field
pt: Campo de cor desconhecido

en: Terminal lacks color capabilities
pt: Terminal não tem capacidade para trabalhar com cores

en: All tracks
pt: Todas as faixas

en: year
pt: ano

en: years
pt: anos

en: week
pt: semana

en: weeks
pt: semanas

en: day
pt: dia

en: days
pt: dias
