ncmpc - en to tr translation catalogue (260 entries)

en: Key %s assigned to %s and %s
tr: %s tuşu, %s ve %s komutlarına atandı

en: Chat
tr: Sohbet

en: Your message
tr: Mesajınız

en: Message could not be sent
tr: Mesaj gönderilemedi

en: Key configuration screen
tr: Tuş yapılandırma ekranı

en: Quit
tr: Çıkış

en: Move cursor up
tr: İmleci yukarı taşı

en: Move cursor down
tr: İmleci aşağı taşı

en: Move cursor to the top of screen
tr: İmleci ekranın en üstüne taşı

en: Move cursor to the middle of screen
tr: İmleci ekranın ortasına taşı

en: Move cursor to the bottom of screen
tr: İmleci ekranın en altına taşı

en: Move cursor to the top of the list
tr: İmleci listenin en üstüne taşı

en: Move cursor to the bottom of the list
tr: İmleci listenin en altına taşı

en: Page up
tr: Bir sayfa yukarı

en: Page down
tr: Bir sayfa aşağı

en: Range selection
tr: Aralık seçimi

en: Scroll down one line
tr: Bir satır aşağı kaydır

en: Scroll up one line
tr: Bir satır yukarı kaydır

en: Scroll up half a screen
tr: Yarım ekran yukarı kaydır

en: Scroll down half a screen
tr: Yarım ekran aşağı kaydır

en: Select currently playing song
tr: O anda çalan şarkıyı seçin

en: Help screen
tr: Yardım ekranı

en: Queue screen
tr: Kuyruk ekranı

en: Browse screen
tr: Göz atma ekranı

en: Play/Enter directory
tr: Oynat/Dizine gir

en: Pause
tr: Duraklat

en: Stop
tr: Durdur

en: Crop
tr: Kırp

en: Next track
tr: Sonraki parça

en: Previous track
tr: Önceki parça

en: Seek forward
tr: İleri sar

en: Seek backward
tr: Geri sar

en: Increase volume
tr: Sesi arttır

en: Decrease volume
tr: Sesi azalt

en: Select/deselect song in queue
tr: Kuyruktaki şarkıyı seç/seçimini kaldır

en: Select all listed items
tr: Listelenen tüm ögeleri seç

en: Delete song from queue
tr: Şarkıyı kuyruktan sil

en: Shuffle queue
tr: Kuyruğu karıştır

en: Clear queue
tr: Kuyruğu temizle

en: Toggle repeat mode
tr: Tekrar modunu değiştir

en: Toggle random mode
tr: Rastgele modu değiştir

en: Toggle single mode
tr: Tekli modunu değiştir

en: Toggle consume mode
tr: Tüketim modunu değiştir

en: Toggle crossfade mode
tr: Şarkı geçiş modunu değiştir

en: Start a music database update
tr: Müzik veri tabanı güncellemesi başlat

en: Save queue
tr: Kuyruğu kaydet

en: Append song to queue
tr: Şarkıyı kuyruğa ekle

en: Go to root directory
tr: Kök dizine git

en: Go to parent directory
tr: Üst dizine git

en: Locate song in browser
tr: Şarkıyı tarayıcıda bul

en: Move item up
tr: Ögeyi yukarı taşı

en: Move item down
tr: Ögeyi aşağı taşı

en: Refresh screen
tr: Ekranı yenile

note: translators: toggle between wrapping and non-wrapping search
en: Toggle find mode
tr: Bulma modunu değiştir

note: translators: the auto center mode always centers the song currently being played
en: Toggle auto center mode
tr: Otomatik merkez modunu değiştir

en: Next screen
tr: Sonraki ekran

en: Previous screen
tr: Önceki ekran

en: Swap to most recent screen
tr: En son ekrana geç

en: Forward find
tr: İleri doğru bul

en: Forward find next
tr: İleri doğru sonrakini bul

en: Backward find
tr: Geriye doğru bul

en: Backward find previous
tr: Geriye doğru öncekini bul

note: translators: this queries the user for a string * and jumps directly (while the user is typing) * to the entry which begins with this string
en: Jump to
tr: Atla

en: Library page
tr: Kütüphane sayfası

en: Search screen
tr: Arama ekranı

en: Change search mode
tr: Arama modunu değiştir

en: View the selected and the currently playing song
tr: Seçilen ve çalmakta olan şarkıyı görüntüle

en: Lyrics screen
tr: Şarkı sözü ekranı

note: translators: interrupt the current background action, e.g. stop loading lyrics from the internet
en: Interrupt action
tr: Eylemi durdur

en: Update Lyrics
tr: Şarkı Sözlerini Güncelle

en: Edit the current item
tr: Geçerli ögeyi düzenle

en: Outputs screen
tr: Çıktı ekranı

en: Chat screen
tr: Sohbet ekranı

en: Word expected
tr: Beklenen sözcük

en: Malformed hotkey definition
tr: Hatalı kısayol tuşu tanımı

note: the hotkey configuration line is incomplete
en: Incomplete hotkey configuration
tr: Eksik kısayol tuşu yapılandırması

note: the hotkey configuration contains an unknown command
en: Unknown command
tr: Bilinmeyen komut

note: translators: ncmpc supports displaying the "elapsed" or "remaining" time of a song being played; in this case, the configuration file contained an invalid setting
en: Bad time display type
tr: Hatalı zaman görüntüleme türü

note: an equals sign '=' was expected while parsing a configuration file line
en: Missing '='
tr: Eksik '='

en: Bad color name
tr: Hatalı renk adı

en: Incomplete color definition
tr: Eksik renk tanımı

en: Invalid number
tr: Geçersiz sayı

en: Malformed color definition
tr: Hatalı renk tanımı

note: an unknown screen name was specified in the configuration file
en: Unknown screen name
tr: Bilinmeyen ekran adı

en: Unknown MPD tag
tr: Bilinmeyen MPD etiketi

en: Invalid search mode
tr: Geçersiz arama modu

en: Unknown search mode
tr: Bilinmeyen arama modu

en: Unknown configuration parameter
tr: Bilinmeyen yapılandırma parametresi

en: Terminal lacks support for changing colors
tr: Terminalin renklerin değiştirilmesi desteği yok

note: translators: the "delete" command is only possible for playlists; the user attempted to delete a song or a directory or something else
en: Deleting this item is not possible
tr: Bu öge silinemez

en: Delete playlist %s?
tr: %s oynatma listesi silinsin mi?

note: translators: a dialog was aborted by the user
en: Aborted
tr: İptal edildi

note: translators: MPD deleted the playlist, as requested by the user
en: Playlist deleted
tr: Oynatma listesi silindi

note: translators: caption of the browser screen
en: Browse
tr: Göz at

en: Loading playlist '%s'
tr: '%s' oynatma listesi yükleniyor

en: Adding '%s' to queue
tr: '%s' kuyruğa ekleniyor

en: Movement
tr: Hareket

en: Global
tr: Genel

en: Play
tr: Oynat

en: Center
tr: Merkez

en: Enter directory/Select and play song
tr: Dizin gir/Şarkı seç ve oynat

en: Delete playlist
tr: Oynatma listesini sil

en: New search
tr: Yeni arama

en: Select and play
tr: Seç ve oynat

en: View Lyrics
tr: Şarkı Sözlerini Görüntüle

en: (Re)load lyrics
tr: Şarkı sözlerini (yeniden) yükle

note: to translators: this hotkey aborts the retrieval of lyrics from the server
en: Interrupt retrieval
tr: İndirmeyi iptal et

en: Download lyrics for currently playing song
tr: Şu anda çalan şarkının sözlerini indir

en: Add or edit lyrics
tr: Şarkı sözü ekle veya düzenle

en: Save lyrics
tr: Şarkı sözlerini kaydet

en: Delete saved lyrics
tr: Kaydedilen şarkı sözlerini sil

en: Enable/disable output
tr: Çıktıyı etkinleştir/devre dışı bırak

en: Write a message
tr: Bir mesaj yaz

en: Keydef screen
tr: Tuş tanımlama ekranı

en: Edit keydefs for selected command
tr: Seçili komut için tuş tanımlarını düzenle

en: Remove selected keydef
tr: Seçilen tuş tanımını kaldır

en: Add a keydef
tr: Bir tuş tanımı ekle

en: Go up a level
tr: Bir seviye yukarı git

en: Apply and save changes
tr: Değişiklikleri uygula ve kaydet

en: Help
tr: Yardım

en: y
tr: e

en: n
tr: h

en: Deleted
tr: Silindi

en: Enter new key for %s:
tr: %s için yeni tuş girin:

en: Ctrl-Space can't be used
tr: Ctrl-Space kullanılamaz

en: Error: key %s is already used for %s
tr: Hata: %s tuşu zaten %s için kullanılıyor

en: Assigned %s to %s
tr: %s tuşu, %s komutuna atandı

en: Add new key
tr: Yeni tuş ekle

en: Edit keys for %s
tr: %s komutu için tuşları düzenle

en: You have new key bindings
tr: Yeni tuş atamalarınız var

en: Keybindings unchanged.
tr: Tuş atamaları değişmedi.

en: Unable to write configuration
tr: Yapılandırma yazılamıyor

en: Error
tr: Hata

en: Wrote %s
tr: %s yazıldı

en: ===> Apply key bindings
tr: ===> Tuş atamalarını uygula

en: ===> Apply & Save key bindings
tr: ===> Tuş atamalarını uygula ve kaydet

en: Edit key bindings
tr: Tuş atamalarını düzenle

en: Note: Did you forget to 'Apply' your changes?
tr: Not: Değişikliklerinizi 'uygulamayı' mı unuttunuz?

en: Keys
tr: Tuşlar

en: Undefined
tr: Tanımlanmadı

en: Up
tr: Yukarı

en: Down
tr: Aşağı

en: Left
tr: Sol

en: Right
tr: Sağ

en: Artists
tr: Sanatçılar

en: Albums
tr: Albümler

en: All
tr: Tümü

en: Songs
tr: Şarkılar

en: Library
tr: Kütüphane

en: Range selection disabled
tr: Aralık seçimi devre dışı

en: Range selection enabled
tr: Aralık seçimi etkin

note: translators: no lyrics were found for the song
en: No lyrics
tr: Şarkı sözü yok

en: Lyrics timeout occurred after %d seconds
tr: %d saniye sonra şarkı sözü zaman aşımı gerçekleşti

en: Lyrics
tr: Şarkı sözleri

note: translators: this message is displayed while data is retrieved
en: loading...
tr: yükleniyor...

en: Editor not configured
tr: Düzenleyici yapılandırılmadı

en: Do you really want to start an editor and edit these lyrics?
tr: Gerçekten bir düzenleyici başlatmak ve bu şarkı sözlerini düzenlemek istiyor musunuz?

en: Can't start editor
tr: Düzenleyici başlatılamıyor

en: Editor exited unexpectedly
tr: Düzenleyici beklenmedik şekilde sonlandı

note: lyrics for the song were saved on hard disk
en: Lyrics saved
tr: Şarkı sözleri kaydedildi

en: Lyrics deleted
tr: Şarkı sözleri silindi

en: No saved lyrics
tr: Kaydedilen şarkı sözü yok

en: Connecting to %s
tr: %s ile bağlantı kuruluyor

en: Error: MPD version %d.%d.%d is too old (%s needed)
tr: Hata: MPD sürümü %d.%d.%d çok eski (%s gerekli)

en: Switched to partition '%s'
tr: '%s' bölümüne geçildi

en: Name
tr: Ad

en: Output '%s' enabled
tr: '%s' çıktısı etkin

en: Output '%s' disabled
tr: '%s' çıktısı devre dışı

en: Outputs
tr: Çıktılar

en: Partition
tr: Bölüm

en: Create new partition
tr: Yeni bölüm oluştur

en: Shuffled queue
tr: Kuyruk karıştırıldı

en: Cleared queue
tr: Kuyruk temizlendi

note: get path
en: Add
tr: Ekle

en: Queue
tr: Kuyruk

en: Queue on %s
tr: %s kuyruğu

note: query the user for a filename
en: Save queue as
tr: Kuyruğu farklı kaydet

en: Replace %s?
tr: %s değiştirilsin mi?

note: success
en: Saved %s
tr: %s kaydedildi

en: Database update running
tr: Veri tabanı güncellemesi çalışıyor

en: Database update of %s started
tr: %s veri tabanı güncellemesi başladı

en: Database update started
tr: Veri tabanı güncellemesi başladı

en: Repeat mode is on
tr: Tekrar modu açık

en: Repeat mode is off
tr: Tekrar modu kapalı

en: Random mode is on
tr: Rastgele modu açık

en: Random mode is off
tr: Rastgele modu kapalı

note: "single" mode means that MPD will automatically stop after playing one single song
en: Single mode is on
tr: Tekli modu açık

en: Single mode is off
tr: Tekli modu kapalı

note: "consume" mode means that MPD removes each song which has finished playing
en: Consume mode is on
tr: Tüketim modu açık

en: Consume mode is off
tr: Tüketim modu kapalı

en: Crossfade %d seconds
tr: %d saniye şarkı geçişi

en: Database updated
tr: Veri tabanı güncellendi

en: Find mode: Wrapped
tr: Bulma modu: Başa dön

en: Find mode: Normal
tr: Bulma modu: Normal

en: Auto center mode: On
tr: Otomatik merkez modu: Açık

en: Auto center mode: Off
tr: Otomatik merkez modu: Kapalı

en: Find
tr: Bul

en: Find backward
tr: Geriye doğru bul

en: Jump
tr: Atla

en: Unable to find '%s'
tr: '%s' bulunamıyor

en: Password
tr: Parola

en: artist
tr: sanatçı

en: album
tr: albüm

en: title
tr: başlık

en: track
tr: parça

en: name
tr: ad

en: genre
tr: tür

en: date
tr: tarih

en: composer
tr: besteci

en: performer
tr: söyleyen

en: comment
tr: yorum

en: file
tr: dosya

en: Title
tr: Başlık

en: Artist
tr: Sanatçı

en: Album
tr: Albüm

en: Filename
tr: Dosya adı

en: Artist + Title
tr: Sanatçı + Başlık

en: Unrecognized suffix
tr: Tanınmayan son ek

en: Bad search tag %s
tr: Hatalı arama etiketi %s

en: No argument for search tag %s
tr: Arama etiketi için argüman yok %s

en: Search
tr: Ara

en: Search mode: %s
tr: Arama modu: %s

en: Length
tr: Uzunluk

en: Position
tr: Konum

en: Composer
tr: Besteci

en: Performer
tr: Söyleyen

en: Disc
tr: Disk

en: Track
tr: Parça

en: Date
tr: Tarih

en: Genre
tr: Tür

en: Comment
tr: Yorum

en: Path
tr: Yol

en: Bitrate
tr: Bit hızı

en: Format
tr: Biçim

en: Number of artists
tr: Sanatçı sayısı

en: Number of albums
tr: Albüm sayısı

en: Number of songs
tr: Şarkı sayısı

en: Uptime
tr: Çalışma süresi

en: Most recent db update
tr: En son v.t. güncellemesi

en: Playtime
tr: Çalma süresi

en: DB playtime
tr: V.T. çalma süresi

en: Song viewer
tr: Şarkı görüntüleyici

en: MPD statistics
tr: MPD istatistikleri

en: Selected song
tr: Seçilen şarkı

en: Currently playing song
tr: Çalan şarkı

en: Song
tr: Şarkı

en: Playing:
tr: Oynatılıyor:

en: [Paused]
tr: [Duraklatıldı]

en: Unknown color
tr: Bilinmeyen renk

en: Unknown color field
tr: Bilinmeyen renk alanı

en: Terminal lacks color capabilities
tr: Terminal renk özelliklerine sahip değil

en: All tracks
tr: Tüm parçalar

en: year
tr: yıl

en: years
tr: yıl

en: week
tr: hafta

en: weeks
tr: hafta

en: day
tr: gün

en: days
tr: gün

en: Volume n/a
tr: Ses yok

en: Volume %d%%
tr: Ses %d%%
