ncmpc - en to uk translation catalogue (184 entries)

en: Key %s assigned to %s and %s
uk: Клавіша %s призначена до %s та %s

en: Key configuration screen
uk: Екран конфігурації клавіш

en: Quit
uk: Вийти

en: Move cursor up
uk: Перемістити курсор доверху

en: Move cursor down
uk: Перемістити курсор донизу

en: Move cursor to the top of screen
uk: Перемістити курсор на початок екрану

en: Move cursor to the middle of screen
uk: Перемістити курсор до середини екрану

en: Move cursor to the bottom of screen
uk: Перемістити курсор в кінець екрану

en: Move cursor to the top of the list
uk: Перемістити курсор на початок переліку

en: Move cursor to the bottom of the list
uk: Перемістити курсор в кінець переліку

en: Page up
uk: Сторінка догори

en: Page down
uk: Сторінка донизу

en: Range selection
uk: Вибір обсягу

en: Scroll down one line
uk: Прогорнути один рядок донизу

en: Scroll up one line
uk: Прогорнути один рядок догори

en: Scroll up half a screen
uk: Прогорнути півекрану догори

en: Scroll down half a screen
uk: Прогорнути півекрану донизу

en: Select currently playing song
uk: Вибрати пісню, що зараз програється

en: Help screen
uk: Екран допомоги

en: Browse screen
uk: Екран перегляду

en: Play/Enter directory
uk: Програти чи увійти до каталогу

en: Pause
uk: Призупинити

en: Stop
uk: Зупинити

en: Crop
uk: Обрізати

en: Next track
uk: Наступна доріжка

en: Previous track
uk: Попередня доріжка

en: Seek forward
uk: Шукати попереду

en: Seek backward
uk: Шукати позаду

en: Increase volume
uk: Збільшити гучність

en: Decrease volume
uk: Зменшити гучність

en: Select all listed items
uk: Вибрати всі перелічені елементи

en: Toggle repeat mode
uk: Перемкнути режим повторення

en: Toggle random mode
uk: Перемкнути випадковий режим

en: Toggle single mode
uk: Перемкнути режим повторення однієї пісні

en: Toggle consume mode
uk: Перемкнути режим вичерпання

en: Toggle crossfade mode
uk: Перемкнути режим плавного переходу

en: Start a music database update
uk: Розпочати оновлення бази даних музики

en: Go to root directory
uk: Перейти до кореневої теки

en: Go to parent directory
uk: Перейти до батьківської теки

en: Locate song in browser
uk: Визначити розміщення пісні в оглядачі

en: Move item up
uk: Перемістити елемент догори

en: Move item down
uk: Перемістити елемент донизу

en: Refresh screen
uk: Оновити екран

note: translators: toggle between wrapping and non-wrapping search
en: Toggle find mode
uk: Перемкнути режим пошуку

note: translators: the auto center mode always centers the song currently being played
en: Toggle auto center mode
uk: Перемкнути режим автоматичного центрування

en: Next screen
uk: Наступний екран

en: Previous screen
uk: Попередній екран

en: Swap to most recent screen
uk: Поміняти останні екрани

en: Forward find
uk: Знайти попереду

en: Forward find next
uk: Знайти попереду наступне

en: Backward find
uk: Знайти позаду

en: Backward find previous
uk: Знайти позаду попереднє

note: translators: this queries the user for a string * and jumps directly (while the user is typing) * to the entry which begins with this string
en: Jump to
uk: Перейти до

en: Search screen
uk: Екран пошуку

en: Change search mode
uk: Змінити режим пошуку

en: View the selected and the currently playing song
uk: Переглянути вибрану та пісню, що зараз програється

en: Lyrics screen
uk: Екран текстів пісень

note: translators: interrupt the current background action, e.g. stop loading lyrics from the internet
en: Interrupt action
uk: Припинити дію

en: Update Lyrics
uk: Оновити текст пісні

en: Outputs screen
uk: Екран виходів

en: Malformed hotkey definition
uk: Неправильне визначення гарячої клавіші

note: the hotkey configuration line is incomplete
en: Incomplete hotkey configuration
uk: Незавершена конфігурація гарячих клавіш

note: the hotkey configuration contains an unknown command
en: Unknown command
uk: Невідома команда

note: translators: ncmpc supports displaying the "elapsed" or "remaining" time of a song being played; in this case, the configuration file contained an invalid setting
en: Bad time display type
uk: Неправильний тип показу часу

note: an equals sign '=' was expected while parsing a configuration file line
en: Missing '='
uk: Відсутній "="

en: Bad color name
uk: Неправильна назва кольору

en: Incomplete color definition
uk: Незавершене визначення кольору

en: Invalid number
uk: Неправильне число

en: Malformed color definition
uk: Неправильне визначення кольору

note: an unknown screen name was specified in the configuration file
en: Unknown screen name
uk: Невідома назва екрану

en: Invalid search mode
uk: Помилковий режим пошуку

en: Unknown search mode
uk: Невідомий режим пошуку

en: Unknown configuration parameter
uk: Невідомий конфігураційний параметр

en: Terminal lacks support for changing colors
uk: Терміналу бракує підтримки зміни кольорів

note: translators: the "delete" command is only possible for playlists; the user attempted to delete a song or a directory or something else
en: Deleting this item is not possible
uk: Видалити цей елемент неможливо

note: translators: a dialog was aborted by the user
en: Aborted
uk: Перервано

note: translators: MPD deleted the playlist, as requested by the user
en: Playlist deleted
uk: Перелік програвання видалений

note: translators: caption of the browser screen
en: Browse
uk: Огляд

en: Movement
uk: Переміщення

en: Global
uk: Загальні

en: Play
uk: Програти

en: Center
uk: По центру

en: Enter directory/Select and play song
uk: Ввести теку чи вибрати та програти пісню

en: Delete playlist
uk: Видалити перелік програвання

en: Select and play
uk: Вибрати та програти

en: View Lyrics
uk: Переглянути текст пісні

en: (Re)load lyrics
uk: (Пере)завантажити текст пісні

note: to translators: this hotkey aborts the retrieval of lyrics from the server
en: Interrupt retrieval
uk: Припинити отримання

en: Download lyrics for currently playing song
uk: Завантажити текст для пісні, що зараз програється

en: Save lyrics
uk: Зберегти текст пісні

en: Delete saved lyrics
uk: Видалити збережений текст пісні

en: Enable/disable output
uk: Увімкнути/вимкнути вихід

en: Keydef screen
uk: Екран призначення клавіш

en: Edit keydefs for selected command
uk: Редагувати призначену клавішу для вибраної команди

en: Remove selected keydef
uk: Вилучити вибране призначення клавіші

en: Go up a level
uk: На рівень вище

en: Apply and save changes
uk: Застосувати та зберегти зміни

en: Help
uk: Допомога

en: Deleted
uk: Видалена

en: Enter new key for %s:
uk: Введіть нову клавішу для %s:

en: Error: key %s is already used for %s
uk: Помилка: клавіша %s вже використовується для %s

en: Assigned %s to %s
uk: Призначення %s до %s

en: Add new key
uk: Додати нову клавішу

en: Edit keys for %s
uk: Редагувати клавішу для %s

en: You have new key bindings
uk: Ви маєте нову прив'язку клавіші

en: Keybindings unchanged.
uk: Прив'язки клавіш не змінені.

en: Error
uk: Помилка

en: Wrote %s
uk: Записаний %s

en: ===> Apply key bindings
uk: ===> Застосування прив'язки клавіші

en: ===> Apply & Save key bindings
uk: ===> Застосування та збереження прив'язки клавіші

en: Edit key bindings
uk: Редагувати прив'язки клавіш

en: Note: Did you forget to 'Apply' your changes?
uk: Примітка: ви забули "Застосувати" зроблені зміни?

en: Undefined
uk: Не визначений

en: Range selection disabled
uk: Вибір обсягу вимкнений

en: Range selection enabled
uk: Вибір обсягу увімкнений

note: translators: no lyrics were found for the song
en: No lyrics
uk: Немає тексту пісні

en: Lyrics
uk: Тексти пісень

note: translators: this message is displayed while data is retrieved
en: loading...
uk: завантаження...

note: lyrics for the song were saved on hard disk
en: Lyrics saved
uk: Текст пісні збережений

en: Lyrics deleted
uk: Текст пісні видалений

en: No saved lyrics
uk: Немає збереженого тексту пісні

en: Name
uk: Назва

en: Output '%s' enabled
uk: Вихід '%s' увімкнений

en: Output '%s' disabled
uk: Вихід '%s' вимкнений

en: Outputs
uk: Виходи

note: get path
en: Add
uk: Додати

note: success
en: Saved %s
uk: Збережений %s

en: Database update of %s started
uk: Оновлення бази даних %s розпочате

en: Database update started
uk: Початок оновлення бази даних

en: Repeat mode is on
uk: Режим повторення увімкнений

en: Repeat mode is off
uk: Режим повторення вимкнений

en: Random mode is on
uk: Режим випадкового програвання увімкнений

en: Random mode is off
uk: Режим випадкового програвання вимкнений

note: "single" mode means that MPD will automatically stop after playing one single song
en: Single mode is on
uk: Режим повторення однієї доріжки увімкнений

en: Single mode is off
uk: Режим повторення однієї доріжки вимкнений

note: "consume" mode means that MPD removes each song which has finished playing
en: Consume mode is on
uk: Режим вичерпання увімкнений

en: Consume mode is off
uk: Режим вичерпання вимкнений

en: Crossfade %d seconds
uk: Плавний перехід: %dс

en: Database updated
uk: База даних оновлена

en: Find mode: Wrapped
uk: Режим пошуку: завернутий (розділений???)

en: Find mode: Normal
uk: Режим пошуку: звичайний

en: Auto center mode: On
uk: Режим автоматичного центрування: увімкнено

en: Auto center mode: Off
uk: Режим автоматичного центрування: вимкнено

en: Find
uk: Знайти

en: Find backward
uk: Знайти позаду

en: Jump
uk: Перейти

en: Unable to find '%s'
uk: Не вдається знайти '%s'

en: Password
uk: Пароль

en: Title
uk: Назва

en: Artist
uk: Виконавець

en: Album
uk: Альбом

en: Filename
uk: Назва файлу

en: Artist + Title
uk: Виконавець + Назва

en: Bad search tag %s
uk: Неправильна мітка %s

en: No argument for search tag %s
uk: Немає аргументу для пошуку за міткою %s

en: Search
uk: Пошук

en: Search mode: %s
uk: Режим пошуку: %s

en: Length
uk: Тривалість

en: Composer
uk: Композитор

en: Disc
uk: Диск

en: Track
uk: Доріжка

en: Date
uk: Дата

en: Genre
uk: Жанр

en: Comment
uk: Примітка

en: Path
uk: Шлях

en: Bitrate
uk: Бітрейт

en: Number of artists
uk: Кількість виконавців

en: Number of albums
uk: Кількість альбомів

en: Number of songs
uk: Кількість пісень

en: Uptime
uk: Час роботи

en: Most recent db update
uk: Останнє оновлення бази даних

en: Playtime
uk: Час програвання

en: DB playtime
uk: Час програвання всієї БД

en: Song viewer
uk: Переглядач пісень

en: MPD statistics
uk: Статистика MPD

en: Selected song
uk: Вибрана пісня

en: Currently playing song
uk: Пісня, що зараз програється

en: %d kbps
uk: %d кбіт/с

en: Playing:
uk: Програється:

en: [Paused]
uk: [Призупинено]

en: Terminal lacks color capabilities
uk: Терміналу бракує підтримки можливостей кольорів

en: All tracks
uk: Всі доріжки

en: Volume n/a
uk: Гучність недоступна

en: Volume %d%%
uk: Гучність %d%%
