ncmpc 0.11.0 - en to nb translation catalogue (235 entries)

en: Key %s assigned to %s and %s
nb: %s-tasten satt til %s og %s

en: Chat
nb: Sludre

en: Your message
nb: Din melding

en: Message could not be sent
nb: Meldingen kunne ikke sendes

en: Key configuration screen
nb: Tastaturkonfigurasjon

en: Quit
nb: Avslutt

en: Move cursor up
nb: Flytt markør opp

en: Move cursor down
nb: Flytt markør ned

en: Move cursor to the top of screen
nb: Flytt peker til toppen av skjermen

en: Move cursor to the middle of screen
nb: Flytt pekeren til midten av skjermen

en: Move cursor to the bottom of screen
nb: Flytt pekeren til bunnen av skjermen

en: Move cursor to the top of the list
nb: Flytt pekeren til toppen av listen

en: Move cursor to the bottom of the list
nb: Flytt pekeren til bunnen av listen

en: Page up
nb: Markøren en side opp

en: Page down
nb: Markøren en side ned

en: Scroll down one line
nb: Rull nedover én linje

en: Scroll up one line
nb: Rull oppover én linje

en: Scroll up half a screen
nb: Rull oppover en halv skjerm

en: Scroll down half a screen
nb: Rull nedover en halv skjerm

en: Select currently playing song
nb: Velg sangen som spilles

en: Help screen
nb: Hjelp

en: Queue screen
nb: Køskjerm

en: Browse screen
nb: Filer

en: Play/Enter directory
nb: Spill/Velg mappe

en: Stop
nb: Stopp

en: Crop
nb: Beskjær

en: Next track
nb: Neste

en: Previous track
nb: Forrige

en: Seek forward
nb: Blafre forover

en: Seek backward
nb: Blafre bakover

en: Increase volume
nb: Øk volumet

en: Decrease volume
nb: Demp volumet

en: Select all listed items
nb: Velg alle i listen

en: Delete song from queue
nb: Fjern sang fra kø

en: Shuffle queue
nb: Stokk om kø

en: Clear queue
nb: Tøm kø

en: Toggle repeat mode
nb: Repeat På/Av

en: Toggle random mode
nb: Random På/Av

en: Toggle single mode
nb: Veksle enkelt modus

en: Toggle consume mode
nb: Veksle konsumentmodus

en: Toggle crossfade mode
nb: Crossfade På/Av

en: Start a music database update
nb: Oppdater databasen

en: Save queue
nb: Lagre kø

en: Go to root directory
nb: Gå til rotmappe

en: Go to parent directory
nb: Gå ett nivå opp

en: Locate song in browser
nb: Finn sang i filutforsker

en: Move item up
nb: Flytt opp

en: Move item down
nb: Flytt ned

en: Refresh screen
nb: Oppdater skjermbilde

note: translators: toggle between wrapping and non-wrapping search
en: Toggle find mode
nb: Endre søkeinnstillinger

note: translators: the auto center mode always centers the song currently being played
en: Toggle auto center mode
nb: Automatisk sentrering på/av

en: Next screen
nb: Neste skjerm

en: Previous screen
nb: Forrige skjerm

en: Swap to most recent screen
nb: Bytt til nyligste skjerm

en: Forward find
nb: Søk fremover

en: Forward find next
nb: Søk neste (fremover)

en: Backward find
nb: Søk bakover

en: Backward find previous
nb: Søk neste (bakover)

note: translators: this queries the user for a string * and jumps directly (while the user is typing) * to the entry which begins with this string
en: Jump to
nb: Gå til

en: Library page
nb: Biblioteksside

en: Search screen
nb: Database søk

en: Change search mode
nb: Endre søkemodus

en: View the selected and the currently playing song
nb: Vis valgt og sang som spilles nå

en: Lyrics screen
nb: Tekstskjerm

note: translators: interrupt the current background action, e.g. stop loading lyrics from the internet
en: Interrupt action
nb: Avbryt handling

en: Update Lyrics
nb: Oppdater sangtekster

en: Edit the current item
nb: Rediger gjeldende element

en: Chat screen
nb: Sludreskjerm

en: Word expected
nb: Ord forventet

en: Malformed hotkey definition
nb: Malformert hurtigtastdefinisjon

note: the hotkey configuration line is incomplete
en: Incomplete hotkey configuration
nb: Uferdig hurtigtastkonfigurasjon

note: the hotkey configuration contains an unknown command
en: Unknown command
nb: Ukjent kommando

note: translators: ncmpc supports displaying the "elapsed" or "remaining" time of a song being played; in this case, the configuration file contained an invalid setting
en: Bad time display type
nb: Ugyldig tidsvisningstype

note: an equals sign '=' was expected while parsing a configuration file line
en: Missing '='
nb: Mangler '='

en: Bad color name
nb: Ugyldig fargenavn

en: Incomplete color definition
nb: Uferdig fargedefinisjon

en: Invalid number
nb: Ugyldig tall

en: Malformed color definition
nb: Malformert fargedefinisjon

note: an unknown screen name was specified in the configuration file
en: Unknown screen name
nb: Ukjent skjermnavn

en: Invalid search mode
nb: Ugyldig søkemodus

en: Unknown search mode
nb: Ukjent søkemodus

en: Unknown configuration parameter
nb: Ukjent konfiurasjonsparameter

en: Terminal lacks support for changing colors
nb: Terminalen mangler støtte for omdefinering av farger

en: Playlist
nb: Spilleliste

note: translators: the "delete" command is only possible for playlists; the user attempted to delete a song or a directory or something else
en: Deleting this item is not possible
nb: Kan ikke slette dette elementet

en: Delete playlist {}?
nb: Slett spillelisten {}?

note: translators: MPD deleted the playlist, as requested by the user
en: Playlist deleted
nb: Spillelisten slettet

note: translators: caption of the browser screen
en: Browse
nb: Filer

en: Adding '{}' to queue
nb: Legger til "{}" i spillelisten

en: Movement
nb: Navigasjon

en: Play
nb: Start/spill markert

en: Center
nb: Sentrer

en: Enter directory/Select and play song
nb: Velg bibliotek/Legg til spillisten og spill sang

en: Delete playlist
nb: Slett spilleliste

en: Select and play
nb: Legg til spillelisten og spill

en: View Lyrics
nb: Vis tekster

en: (Re)load lyrics
nb: (Gjen)innlast tekster

note: to translators: this hotkey aborts the retrieval of lyrics from the server
en: Interrupt retrieval
nb: Avbryt henting

en: Download lyrics for currently playing song
nb: Last ned tekster for sangens som spilles nå

en: Add or edit lyrics
nb: Legg til eller rediger tekster

en: Save lyrics
nb: Lagre tekster

en: Delete saved lyrics
nb: Slett lagrede tekster

en: Enable/disable output
nb: Skru på/av utgang

en: Write a message
nb: Skriv en melding

en: Keydef screen
nb: Tastedefinisjonsskjerm

en: Edit keydefs for selected command
nb: Rediger tastedefinisjoner for valgt kommando

en: Remove selected keydef
nb: Fjern valgt tastedefinisjon

en: Go up a level
nb: Gå opp et nivå

en: Apply and save changes
nb: Legg til og lagre endringer

en: Help
nb: Hjelp

en: Deleted
nb: Slettet

en: Enter new key for {}
nb: Ny tast for {}

en: Aborted
nb: Avbrutt

en: Error: key {} is already used for {}
nb: Tasten {} brukes allerede for {}

en: Assigned {} to {}
nb: Satte {} = {}

en: Add new key
nb: Legg til ny tast

en: Edit keys for %s
nb: Endre taster for '%s'

en: You have new key bindings
nb: Du har nye tastatursnarveier

en: Keybindings unchanged.
nb: Tastatursnarveier uforandret.

en: Error
nb: Feil

en: Wrote {}
nb: Skrev {}

en: ===> Apply key bindings
nb: ==> Bruk snarveier

en: ===> Apply & Save key bindings
nb: ==> Bruk og Lagre snarveier

en: Edit key bindings
nb: Endre tast

en: Note: Did you forget to 'Apply' your changes?
nb: OBS! Du glemte vel ikke å legge til de nye endringene?

en: Keys
nb: Taster

en: Undefined
nb: Ikke definert

en: Space
nb: Mellomrom

en: Backspace
nb: Tilbaketast

en: Delete
nb: Del

en: Up
nb: Opp

en: Down
nb: Ned

en: Left
nb: Venstrepil

en: Right
nb: Høyrepil

en: Home
nb: Hjem

en: End
nb: Slutt

en: Insert
nb: Ins

en: Albums
nb: Album

en: All
nb: Alle

en: Library
nb: Bibliotek

note: translators: no lyrics were found for the song
en: No lyrics
nb: Ingen sangtekst

en: Lyrics timeout occurred after {} seconds
nb: Sangtekst-tidsavbrudd inntraff etter {} sekunder

en: Lyrics
nb: Sangtekster

note: translators: this message is displayed while data is retrieved
en: loading...
nb: laster...

en: Editor not configured
nb: Tekstbehandler ikke satt opp

en: Can't start editor
nb: Kan ikke starte tekstbehandler

en: Editor exited unexpectedly
nb: Tekstbehandleren takket for seg uventet

note: lyrics for the song were saved on hard disk
en: Lyrics saved
nb: Sangteksten er lagret

en: Lyrics deleted
nb: Tekster slettet

en: No saved lyrics
nb: Ingen lagrede tekster

en: Connecting to {}
nb: Kobler til {}

en: Switched to partition '{}'
nb: Byttet til partisjon «{}»

en: Name
nb: Navn

en: Output '{}' enabled
nb: Utgang "{}" påslått

en: Output '{}' disabled
nb: Utgang "{}" avslått

en: Outputs
nb: Utganger

en: Create new partition
nb: Opprett ny partisjon

en: Add
nb: Legg til

en: Queue
nb: Kø

en: Queue on %s
nb: Kø på %s

en: Shuffled queue
nb: Stokket om kø

en: title
nb: tittel

en: track
nb: spor

en: name
nb: navn

en: genre
nb: sjanger

en: date
nb: dato

en: composer
nb: komponist

en: performer
nb: utøver

en: comment
nb: kommentar

en: file
nb: fil

en: Title
nb: Tittel

en: Filename
nb: Filnavn

en: Artist + Title
nb: Artist + tittel

en: Bad search tag {}
nb: Feilaktig søkeetikett {}

en: No argument for search tag {}
nb: Inget argument for søkeetikett {}

en: Search
nb: Søk

en: Search mode
nb: Søk etter

en: Length
nb: Lengde

en: Position
nb: Posisjon

en: Composer
nb: Komponist

en: Disc
nb: Plate

en: Track
nb: Spor

en: Date
nb: Dato

en: Genre
nb: Sjanger

en: Comment
nb: Kommentar

en: Path
nb: Sti

en: Number of artists
nb: Antall artister

en: Number of albums
nb: Antall albumer

en: Number of songs
nb: Antall sanger

en: Uptime
nb: Oppetid

en: Most recent db update
nb: Nyeste db oppdatering

en: Playtime
nb: Spilletid

en: DB playtime
nb: DB spilletid

en: Song viewer
nb: Sangframviser

en: MPD statistics
nb: MPD statestikk

en: Selected song
nb: Valg sang

en: Currently playing song
nb: Sang som spilles nå

en: Song
nb: Sang

en: Playing:
nb: Spiller:

en: [Paused]
nb: [Pause]

en: Unknown color
nb: Ukjent farge

en: Unknown color field
nb: Ukjent fargefelt

en: Terminal lacks color capabilities
nb: Terminalen mangler støtte for farger

en: All tracks
nb: Alle spor

en: Volume
nb: Volum

en: Find
nb: Søk

en: Find backward
nb: Søk (bakover)

en: Jump
nb: Hopp

en: Unable to find '{}'
nb: Fant ikke '{}'

en: Cleared queue
nb: Kø tømt

en: Save queue as
nb: Lagre kø som

en: Replace %s?
nb: Erstatt %s?

note: success
en: Saved {}
nb: Lagret {}

en: Repeat mode is on
nb: Repeter er på

en: Repeat mode is off
nb: Repeter er av

en: Random mode is on
nb: Tilfeldig modus er på

en: Random mode is off
nb: Tilfeldig modus er av

en: Single mode is off
nb: Enkelt modus er avslått

note: "consume" mode means that MPD removes each song which has finished playing
en: Consume mode is on
nb: Konsumentmodus er på

en: Consume mode is off
nb: Konsumentmodus er av

en: Crossfade {} seconds
nb: Crossfade {} sekunder

en: Database updated
nb: Databasen er oppdatert

en: Find mode: Wrapped
nb: Søkt rundt (starter på ny)

en: Find mode: Normal
nb: Søk normalt (til slutt/begynnelse)

en: Auto center mode: On
nb: Automatisk sentrering er på

en: Auto center mode: Off
nb: Automatisk centrering er av

en: Password
nb: Passord

en: Database update of {} started
nb: oppdaterer databasen ifra {}

en: Database update started
nb: Oppdaterer databasen

en: year
nb: År

en: years
nb: år

en: week
nb: uke

en: weeks
nb: uker

en: day
nb: dag

en: days
nb: dager
