ncmpc - en to fi translation catalogue (166 entries)

en: Your message
fi: Viestisi

en: Message could not be sent
fi: Viestiä ei voitu lähettää

en: Key configuration screen
fi: Näppäinten asetukset

en: Quit
fi: Lopeta

en: Page up
fi: Sivu ylöspäin

en: Page down
fi: Sivu alaspäin

en: Scroll down one line
fi: Siirry yksi rivi alaspäin

en: Scroll up one line
fi: Siirry yksi rivi ylöspäin

en: Scroll up half a screen
fi: Siirry puoli näyttöä ylöspäin

en: Scroll down half a screen
fi: Siirry puoli näyttöä alaspäin

en: Queue screen
fi: Jononäkymä

en: Browse screen
fi: Selailunäkymä

en: Stop
fi: Pysäytä

en: Crop
fi: Rajaa

en: Next track
fi: Seuraava raita

en: Previous track
fi: Edellinen raita

en: Increase volume
fi: Nosta äänenvoimakkuutta

en: Decrease volume
fi: Laske äänenvoimakkuutta

en: Delete song from queue
fi: Poista kappale jonosta

en: Shuffle queue
fi: Sekoita jono

en: Clear queue
fi: Tyhjennä jono

en: Save queue
fi: Tallenna jono

en: Go to root directory
fi: Mene juurihakemistoon

en: Refresh screen
fi: Päivitä näkymä

en: Next screen
fi: Seuraava näkymä

en: Previous screen
fi: Edellinen näkymä

en: Swap to most recent screen
fi: Vaihda viimeisimpään näkymään

en: Library page
fi: Kirjastosivu

en: Search screen
fi: Hakunäkymä

en: Change search mode
fi: Vaihda hakutilaa

en: Lyrics screen
fi: Sanoitusnäkymä

en: Chat screen
fi: Keskustelunäkymä

note: an equals sign '=' was expected while parsing a configuration file line
en: Missing '='
fi: Puuttuva '='

en: Incomplete color definition
fi: Epätäydellisesti määritelty väri

en: Invalid number
fi: Virheellinen luku

en: Terminal lacks support for changing colors
fi: Pääte ei tue värien vaihtamista

en: Playlist
fi: Soittolista

note: translators: the "delete" command is only possible for playlists; the user attempted to delete a song or a directory or something else
en: Deleting this item is not possible
fi: Tämän kohteen poistaminen ei ole mahdollista

en: Delete playlist {}?
fi: Poistetaanko soittolista {}?

note: translators: MPD deleted the playlist, as requested by the user
en: Playlist deleted
fi: Soittolista poistettu

note: translators: caption of the browser screen
en: Browse
fi: Selaa

en: Loading playlist '{}'
fi: Ladataan soittolistaa '{}'

en: Adding '{}' to queue
fi: Lisätään '{}' jonoon

en: Play
fi: Toista

en: Delete playlist
fi: Poista soittolista

en: New search
fi: Uusi haku

en: Select and play
fi: Valitse ja toista

en: View Lyrics
fi: Näytä sanoitukset

en: (Re)load lyrics
fi: Lataa sanoitukset

note: to translators: this hotkey aborts the retrieval of lyrics from the server
en: Interrupt retrieval
fi: Keskeytä sanoitusten noutaminen

en: Download lyrics for currently playing song
fi: Lataa sanoitukset toistettavaan kappaleeseen

en: Add or edit lyrics
fi: Lisää tai muokkaa sanoituksia

en: Save lyrics
fi: Tallenna sanoitukset

en: Delete saved lyrics
fi: Poista tallennettut sanoitukset

en: Enable/disable output
fi: Ulostulo päälle/poissa

en: Write a message
fi: Kirjoita viesti

en: Keydef screen
fi: Näppäinmäärittely ruutu

en: Edit keydefs for selected command
fi: Muokkaa näppäinmäärittelyjä halutulle komennolle

en: Remove selected keydef
fi: Poista valittu näppäinmäärittely

en: Add a keydef
fi: Lisää näppäinmäärittely

en: Go up a level
fi: Siirry taso ylöspäin

en: Apply and save changes
fi: Toteuta ja tallenna muutokset

en: Help
fi: Ohje

en: Deleted
fi: Poistettu

en: Aborted
fi: Keskeytetty

en: Error: key {} is already used for {}
fi: Virhe: näppäin {} on jo {} käytössä

en: Assigned {} to {}
fi: Asetettu {} {}:ksi

en: Add new key
fi: Lisää uusi näppäin

en: Edit keys for {}
fi: Muokkaa {} näppäimiä

en: You have new key bindings
fi: Uusia näppäinmäärittelyjä

en: Keybindings unchanged.
fi: Näppäinmäärittelyjä ei muutettu

en: Error
fi: Virhe

en: Wrote {}
fi: Kirjoitettiin {}

en: Edit key bindings
fi: Muuta näppäinasetteluja

en: Note: Did you forget to 'Apply' your changes?
fi: Huomio: Unohditko 'Toteuttaa' muutokset?

en: Space
fi: Välilyönti

en: Tab
fi: Sarkain

en: All
fi: Kaikki

en: Library
fi: Kirjasto

note: translators: no lyrics were found for the song
en: No lyrics
fi: Sanoituksia ei löytynyt

en: Lyrics
fi: Sanoitukset

note: translators: this message is displayed while data is retrieved
en: loading...
fi: latautuu...

note: lyrics for the song were saved on hard disk
en: Lyrics saved
fi: Sanoitukset talletettu

en: Lyrics deleted
fi: Sanoitukset poistettu

en: No saved lyrics
fi: Ei talletettuja sanoituksia

en: Connecting to {}
fi: Yhdistetään kohteeseen {}

en: Error: MPD version {} is too old ({} needed)
fi: Virhe: MPD:n versio {} on liian vanha ({} vaaditaan)

en: Switched to partition '{}'
fi: Vaihdettu osioon '{}'

en: Name
fi: Nimi

en: Output '{}' enabled
fi: Ulostulo '{}' päällä

en: Output '{}' disabled
fi: Ulostulo '{}' poissa päältä

en: Outputs
fi: Ulostulot

en: Create new partition
fi: Luo uusi osio

en: Add
fi: Lisää

en: Queue
fi: Jono

en: Shuffled queue
fi: Sekoitettu jono

en: artist
fi: esittäjä

en: album
fi: levy

en: title
fi: nimi

en: track
fi: kappale

en: name
fi: nimi

en: genre
fi: tyylilaji

en: date
fi: päiväys

en: composer
fi: säveltäjä

en: performer
fi: esittäjä

en: comment
fi: kommentti

en: file
fi: tiedosto

en: Title
fi: Kappale

en: Artist
fi: Esittäjä

en: Album
fi: Albumi

en: Filename
fi: Tiedostonimi

en: Artist + Title
fi: Esittäjä + Kappale

en: Search
fi: Haku

en: Search mode
fi: Hakutyyli

en: Length
fi: Kesto

en: Composer
fi: Säveltäjä

en: Disc
fi: Levy

en: Track
fi: Kappale

en: Genre
fi: Tyylilaji

en: Comment
fi: Kommentti

en: Path
fi: Polku

en: Bitrate
fi: Bittinopeus

en: Format
fi: Muoto

en: Number of artists
fi: Esittäjien lukumäärä

en: Number of albums
fi: Albumien lukumäärä

en: Number of songs
fi: Kappaleiden lukumäärä

en: Playtime
fi: Toistoaika

en: MPD statistics
fi: MPD-tilastot

en: Selected song
fi: Valittu kappale

en: {} kbps
fi: {} kb/s

en: Song
fi: Kappale

en: Playing:
fi: Toistetaan:

en: [Paused]
fi: [Keskeytetty]

en: Unknown color
fi: Tuntematon väri

en: Terminal lacks color capabilities
fi: Pääte ei tue värejä

en: Volume
fi: Äänenvoimakkuus

en: Find
fi: Etsi

en: Find backward
fi: Etsi alustapäin

en: Jump
fi: Siirry

en: Unable to find '{}'
fi: Haku '{}' ei tuottanut tuloksia

en: Cleared queue
fi: Tyhjennetty jono

en: Save queue as
fi: Tallenna jono nimellä

en: Replace %s?
fi: Korvaa {}?

note: success
en: Saved {}
fi: Tallennettu {}

en: Repeat mode is on
fi: Jatkuva toisto on päällä

en: Repeat mode is off
fi: Jatkuva toisto on poissa päältä

en: Random mode is on
fi: Satunnaistoisto on päällä

en: Random mode is off
fi: Satunnaistoisto poissa päältä

note: "single" mode means that MPD will automatically stop after playing one single song
en: Single mode is on
fi: Kertatoisto on päällä

en: Single mode is off
fi: Kertatoisto on poissa päältä

note: "consume" mode means that MPD removes each song which has finished playing
en: Consume mode is on
fi: Kertakäyttökuuntelu päällä

en: Consume mode is off
fi: Kertakäyttökuuntelu poissa päältä

en: Crossfade {} seconds
fi: Ristiinhäivytys {} sekuntia

en: Database updated
fi: Tietokanta päivitetty

en: Find mode: Wrapped
fi: Hakutyyli: 'Wrapped'

en: Find mode: Normal
fi: Hakutyyli: Normaali

en: Password
fi: Salasana

en: Database update running
fi: Tietokannan päivitys käynnissä

en: Database update of {} started
fi: Tietokannan {} päivitys alkoi

en: Database update started
fi: Tietokannan päivitys alkoi

en: year
fi: vuosi

en: years
fi: vuotta

en: week
fi: viikko

en: weeks
fi: viikkoa

en: day
fi: päivä

en: days
fi: päivää
