ncmpc - en to ie translation catalogue (209 entries)

en: Chat
ie: Conversation

en: Your message
ie: Vor missage

en: Key configuration screen
ie: Ecran de rapid-tastes

en: Quit
ie: Surtir

en: Page up
ie: Págine ad-up

en: Page down
ie: Págine a-bass

en: Range selection
ie: Selection de un range

en: Select currently playing song
ie: Selecter li reproductet canzone

en: Help screen
ie: Ecran de auxilie

en: Queue screen
ie: Ecran de linea

en: Browse screen
ie: Ecran de navigator

en: Play/Enter directory
ie: Reproducter/Intrar un directoria

en: Pause
ie: Pausar

en: Stop
ie: Stoppar

en: Crop
ie: Tonder

en: Next track
ie: Sequent track

en: Previous track
ie: Precedent track

en: Seek forward
ie: Ear avan

en: Seek backward
ie: Ear retro

en: Increase volume
ie: Augmentar li volúmine

en: Decrease volume
ie: Diminuer li volúmine

en: Select/deselect song in queue
ie: (De)selecter un canzone in linea

en: Select all listed items
ie: Selecter omni elementes de un liste

en: Delete song from queue
ie: Deleter un canzone ex li linea

en: Shuffle queue
ie: Mixter li linea

en: Clear queue
ie: Vacuar li linea

en: Toggle repeat mode
ie: Repetir yes/no

en: Toggle random mode
ie: Órdine hasardal yes/no

en: Toggle single mode
ie: Singul mode on/off

en: Toggle consume mode
ie: Consumption yes/no

en: Start a music database update
ie: Iniciar actualisation de base de data

en: Save queue
ie: Gardar li linea

en: Append song to queue
ie: Adjunter un canzone al linea

en: Go to root directory
ie: Ear al directoria de orígine

en: Go to parent directory
ie: Ear al directoria superiori

en: Locate song in browser
ie: Trovar li canzone in li navigator

en: Move item up
ie: Mover ad-up

en: Move item down
ie: Mover a-bass

en: Refresh screen
ie: Refriscar li ecran

note: translators: toggle between wrapping and non-wrapping search
en: Toggle find mode
ie: Alterar li mode de sercha

note: translators: the auto center mode always centers the song currently being played
en: Toggle auto center mode
ie: Autocentrar yes/no

en: Next screen
ie: Sequent ecran

en: Previous screen
ie: Precedent ecran

en: Swap to most recent screen
ie: Al ultim ecran

en: Forward find
ie: Serchar ad avan

en: Forward find next
ie: Serchar plu ad avan

en: Backward find
ie: Serchar retro

en: Backward find previous
ie: Serchar plu retro

note: translators: this queries the user for a string * and jumps directly (while the user is typing) * to the entry which begins with this string
en: Jump to
ie: Ear a

en: Search screen
ie: Ecran de sercha

en: Change search mode
ie: Alterar li mode de sercha

en: View the selected and the currently playing song
ie: Monstrar li selectet e reproductet canzone

en: Lyrics screen
ie: Ecran de textu

note: translators: interrupt the current background action, e.g. stop loading lyrics from the internet
en: Interrupt action
ie: Interrupter un action

en: Update Lyrics
ie: Actualisar li textu

en: Edit the current item
ie: Redacter li actual element

en: Outputs screen
ie: Ecran del exeadas

en: Chat screen
ie: Ecran de conversation

en: Word expected
ie: Un parole expectet

en: Malformed hotkey definition
ie: Ínvalid definition de un rapid-taste

note: the hotkey configuration line is incomplete
en: Incomplete hotkey configuration
ie: Íncomplet definition de un rapid-taste

note: the hotkey configuration contains an unknown command
en: Unknown command
ie: Ínconosset comande

note: translators: ncmpc supports displaying the "elapsed" or "remaining" time of a song being played; in this case, the configuration file contained an invalid setting
en: Bad time display type
ie: Ínvalid tip de témpor-mode

note: an equals sign '=' was expected while parsing a configuration file line
en: Missing '='
ie: '=' mancant

en: Bad color name
ie: Ínvalid nómine de color

en: Incomplete color definition
ie: Íncomplet definition de color

en: Invalid number
ie: Ínvalid numeró

en: Malformed color definition
ie: Ínvalid definition de color

note: an unknown screen name was specified in the configuration file
en: Unknown screen name
ie: Ínconosset nómine de ecran

en: Invalid search mode
ie: Ínvalid mode de sercha

en: Unknown search mode
ie: Ínconosset mode de sercha

en: Unknown configuration parameter
ie: Ínconosset parametre de configuration

en: Terminal lacks support for changing colors
ie: Li terminal ne suporte change de colores

note: translators: the "delete" command is only possible for playlists; the user attempted to delete a song or a directory or something else
en: Deleting this item is not possible
ie: Deletion de ti-ci element es ínpossibil

en: Delete playlist {}?
ie: Esque deleter li playlist {}?

note: translators: MPD deleted the playlist, as requested by the user
en: Playlist deleted
ie: Playlist esset deletet

note: translators: caption of the browser screen
en: Browse
ie: Navigator

en: Loading playlist '{}'
ie: Cargante un playlist '{}'

en: Adding '{}' to queue
ie: Adjuntente '{}' al linea

en: Movement
ie: Navigation

en: Play
ie: Reproducter

en: Center
ie: Centrar

en: Delete playlist
ie: Deleter li playlist

en: New search
ie: Nov sercha

en: Select and play
ie: Selecter e reproducter

en: View Lyrics
ie: Monstrar li textu de canzone

en: (Re)load lyrics
ie: (Re)cargar li textu

note: to translators: this hotkey aborts the retrieval of lyrics from the server
en: Interrupt retrieval
ie: Descarga interruptet

en: Download lyrics for currently playing song
ie: Descargar li textu del reproductet canzone

en: Add or edit lyrics
ie: Adjunter o modificar li textu

en: Save lyrics
ie: Gardar li textu

en: Delete saved lyrics
ie: Deleter li gardat textu

en: Enable/disable output
ie: (Des)activar un exeada

en: Write a message
ie: Scrir un missage

en: Keydef screen
ie: Ecran de rapid-tastes

en: Edit keydefs for selected command
ie: Modificar rapid-tastes por li selectet comande

en: Remove selected keydef
ie: Remover li selectet rapid-taste

en: Add a keydef
ie: Adjunter un rapid-taste

en: Go up a level
ie: Ear al nivelle superiori

en: Apply and save changes
ie: Applicar e gardar li modificationes

en: Help
ie: Auxilie

en: Deleted
ie: Deletet

en: Aborted
ie: Interruptet

en: Ctrl-Space can't be used
ie: On ne posse usar Ctrl+Spacie

en: Assigned {} to {}
ie: Assignat {} a {}

en: Add new key
ie: Adjunter un nov taste

en: Unable to write configuration
ie: Ne successat gardar li configuration

en: Error
ie: Errore

en: Wrote {}
ie: Gardat {}

en: Edit key bindings
ie: Redacter rapid-tastes

en: Keys
ie: Tastes

en: Undefined
ie: Índefinit

en: Space
ie: Spacie

en: Backspace
ie: Retroclave

en: Up
ie: Ad-up

en: Down
ie: A-bass

en: Left
ie: A-levul

en: Right
ie: A-dextri

en: PageDown
ie: Page Down

en: PageUp
ie: Page Up

en: Tab
ie: Tabulator

en: Shift+Tab
ie: Shift+Tabulator

en: Artists
ie: Artistes

note: translators: no lyrics were found for the song
en: No lyrics
ie: Null textu disponibil

en: Lyrics
ie: Textu

note: translators: this message is displayed while data is retrieved
en: loading...
ie: cargante...

en: Editor not configured
ie: Redactor ne es configurat

en: Can't start editor
ie: Ne successat lansar li redactor

en: Editor exited unexpectedly
ie: Li redactor ha terminat ínexpectatmen

note: lyrics for the song were saved on hard disk
en: Lyrics saved
ie: Li textu esset gardat

en: Lyrics deleted
ie: Li textu esset deletet

en: No saved lyrics
ie: Null gardat textu

en: Connecting to {}
ie: Conexente a {}

en: Error: MPD version {} is too old ({} needed)
ie: Errore: li version de MPD {} es tro old ({} besonat)

en: Name
ie: Nómine

en: Output '{}' enabled
ie: Exeada '{}' activat

en: Output '{}' disabled
ie: Exeada '{}' desactivat

en: Outputs
ie: Exeadas

en: Add
ie: Adjunter

en: Queue
ie: Linea

en: Queue on {}
ie: Linea sur {}

en: Shuffled queue
ie: Linea mixtet

en: title
ie: titul

en: name
ie: nómine

en: composer
ie: compositor

en: performer
ie: performante

en: comment
ie: comenta

en: Title
ie: Titul

en: Filename
ie: Fil-nómine

en: Artist + Title
ie: Artist + Titul

en: Bad search tag {}
ie: Ínvalid camp de sercha {}

en: No argument for search tag {}
ie: Null argument por camp de sercha {}

en: Search
ie: Sercha

en: Search mode
ie: Mode de sercha

en: Length
ie: Duration

en: Composer
ie: Compositor

en: Disc
ie: Disco

en: Comment
ie: Comenta

en: Path
ie: Rute

en: Format
ie: Formate

en: Number of artists
ie: Númere de artistes

en: Number of albums
ie: Númere de albums

en: Number of songs
ie: Númere de canzones

en: Most recent db update
ie: Actualisation del BD

en: Playtime
ie: Témpor de reproduction

en: DB playtime
ie: Duration del BD

en: MPD statistics
ie: Statistica MPD

en: Selected song
ie: Selectet canzone

en: Currently playing song
ie: Reproductet canzone

en: {} kbps
ie: {} kops

en: Song
ie: Canzone

en: Playing:
ie: Reproductente:

en: [Paused]
ie: [Pausat]

en: Unknown color
ie: Ínconosset color

en: Unknown color field
ie: Ínconosset camp de color

en: Terminal lacks color capabilities
ie: Li terminal manca li capabilitá de color

en: Volume
ie: Volúmine

en: n/a
ie: ??

en: Find
ie: Trovar

en: Find backward
ie: Trovar retro

en: Jump
ie: Ear

en: Unable to find '{}'
ie: Ne successat trovar '{}'

en: Cleared queue
ie: Linea vacuat

en: Save queue as
ie: Gardar li linea quam

en: Replace %s?
ie: Substituer {}?

note: success
en: Saved {}
ie: {} gardat

en: Repeat mode is on
ie: Repetir: yes

en: Repeat mode is off
ie: Repetir: no

en: Random mode is on
ie: Hasardal: yes

en: Random mode is off
ie: Hasardal: no

note: "single" mode means that MPD will automatically stop after playing one single song
en: Single mode is on
ie: Singul mode: yes

en: Single mode is off
ie: Singul mode: no

note: "consume" mode means that MPD removes each song which has finished playing
en: Consume mode is on
ie: Consumption: yes

en: Consume mode is off
ie: Consumption: off

en: Database updated
ie: Base de data actualisat

en: Find mode: Wrapped
ie: Mode de sercha: ciclic

en: Find mode: Normal
ie: Mode de sercha: normal

en: Auto center mode: On
ie: Auto-centrar: yes

en: Auto center mode: Off
ie: Auto-centrar: no

en: Password
ie: Contrasigne

en: Database update running
ie: Actualisante un base de data

en: Database update of {} started
ie: Iniciat actualisation de base de data de {}

en: Database update started
ie: Iniciat actualisation del base de data

en: year
ie: annu

en: years
ie: annus

en: week
ie: semane

en: weeks
ie: semanes

en: day
ie: die

en: days
ie: dies
