nemiver master - en to da translation catalogue (329 entries)

en: Nemiver is an on-going effort to write a standalone graphical debugger that integrates well in the GNOME desktop environment. It currently features a backend which uses the well known GNU Debugger gdb to debug C / C++ programs.
da: Nemiver er et løbende projekt til at skrive en selvstændig grafisk fejlsøger, der er godt integreret i GNOME-skrivebordsmiljøet. Nemiver har i øjeblikket en motor som bruger den velkendte GNU-fejlsøger gdb til at fejlsøge C/C++-programmer.

en: We believe that Nemiver is mature and robust enough to just let you debug your favorite C or C++ application in a pleasant way.
da: Vi mener, Nemiver er modent og robust nok til blot at lade dig fejlsøge dine yndlingsprogrammer i C eller C++ på behagelig vis.

en: C/C++ Debugger
da: Fejlsøgning i C/C++

en: Nemiver C/C++ Debugger
da: Nemiver C/C++-fejlsøgning

en: Debug Applications
da: Fejlsøgningsprogrammer

en: gdb;disassembler;debugger;c;c++;
da: gdb;disassembler;debugger;fejlsøger;fejlsøgning;c;c++;

en: Set the environment of the program to debug
da: Indstil miljøvariabler på programmet, der skal fejlsøges

en: Attach to a process
da: Hægt til en proces

en: Load a core file
da: Indlæs en kernefil

en: List the saved debugging sessions
da: Vis liste over de gemte fejlsøgningssessioner

en: Erase the saved debugging sessions
da: Slet de gemte fejlsøgningssessioner

en: Debug the program that was of session number N
da: Fejlsøg programmet, der kørte som session nummer N

en: Execute the last session
da: Udfør den sidste session

en: Enable logging domains DOMAINS
da: Slå logning til for domænerne DOMAINS

en: Log the debugger output
da: Log fejlsøgningens uddata

en: Use this terminal as the debugee's terminal
da: Brug denne terminal som fejlsøgningens terminal

en: Connect to remote target specified by HOST:PORT
da: Forbind til eksternt mål angivet med VÆRT:PORT

en: Where to look for shared libraries loaded by the inferior. Use in conjunction with --remote
da: Hvor der skal kigges efter delte biblioteker indlæst af den laverestående. Brug i forbindelse med --remote

en: Set the path of the GDB binary to use to debug the inferior
da: Angiv stien til GDB's binærfil der skal bruges til at fejlsøge den laverestående

en: Do not set a breakpoint in 'main' and do not run the inferior either
da: Sæt ikke et stoppunkt i "main", og kør heller ikke den laverestående

en: Show the version number of Nemiver
da: Vis versionnummer på Nemiver

en:  [<prog-to-debug> [prog-args]]
da:  [<prog-til-fejlsøgning> [prog-argumenter]]

en: A C/C++ debugger for GNOME
da: Fejlsøgning i C/C++ til GNOME

en: Please provide a local copy of the binary you intend to debug remotely.
    Like this:
da: Angiv venligst en lokal kopi af den binære fil du ønsker at fejlsøge på
    eksternt. På den her måde:

en: Otherwise, find below the full set of Nemiver options.
da: Ellers kan du nedenfor se alle indstillingsmuligheder for Nemiver.

en: Please provide the path to the binary that generated the core file too.
    Like this:
da: Angiv venligst en sti til den binære fil som også oprettede kernefilen.
    På den her måde:

note: create the columns of the tree view
en: ID
da: Id

note: create the columns of the tree view
en: File Name
da: Filnavn

en: Line
da: Linje

en: Function
da: Funktion

en: Address
da: Adresse

en: Condition
da: Betingelse

en: Toggle countpoint
da: Skift countpunkt

en: Hits
da: Hit

en: Expression
da: Udtryk

en: Ignore count
da: Ignorer tæller

en: breakpoint
da: stoppunkt

en: watchpoint
da: overvågningspunkt

en: countpoint
da: countpunkt

en: unknown
da: ukendt

en: _Delete
da: _Slet

en: Remove this breakpoint
da: Fjern dette stoppunkt

en: _Go to Source
da: _Gå til kildetekst

en: Find this breakpoint in the source editor
da: Find dette stoppunkt i kildetekstredigeringen

en: _Copy
da: _Kopier

en: Copy the call stack to the clipboard
da: Kopier kaldstak til udklipsholderen

en: Frame
da: Ramme

en: Arguments
da: Argumenter

en: Location
da: Placering

en: Binary
da: Binær

en: (Click here to see the next %d row of the call stack | (Click here to see the next %d rows of the call stack)
da[0]: (Klik her for at se %d række af kaldstakken)
da[1]: (Klik her for at se de næste %d rækker af kaldstakken)

en: Function Name
da: Funktionsnavn

note: labels for widget tabs in the status notebook
en: Context
da: Kontekst

en: Target Terminal
da: Målterminal

en: Breakpoints
da: Stoppunkter

en: Registers
da: Registre

en: Memory
da: Hukommelse

en: Expression Monitor
da: Udtryksovervågning

en: Reached end of file
da: Nåede filens afslutning

en: Could not find string %s
da: Kunne ikke finde streng %s

en: Change to Standard Breakpoint
da: Skift til almindeligt stoppunkt

en: Change to Countpoint
da: Skift til countpunkt

en: Remove _Breakpoint
da: Fjern _stoppunkt

en: Disable Breakpoint
da: Slå stoppunkt fra

en: Enable Breakpoint
da: Slå stoppunkt til

en: Set _Breakpoint
da: Angiv _stoppunkt

en: Set Countpoint
da: Angiv countpunkt

en: %s (path="%s", pid=%i)
da: %s (sti="%s", pid=%i)

en: Connected to remote target!
da: Forbundet til eksternt mål!

en: Program exited
da: Program afsluttet

en: The underlying debugger engine process died.
da: Processen for den underliggende fejlsøgningsmotor døde.

note: translators: first %s is the signal name, second one is the reason
en: Target received a signal: %s, %s
da: Mål modtog et signal: %s, %s

en: An error occurred: %s
da: Der opstod en fejl: %s

en: File %s has been modified. Do you want to reload it?
da: Filen %s er blevet ændret. Ønsker du at genindlæse den?

en: _Detach From the Running Program
da: _Afhægt fra det kørende program

en: Disconnect the debugger from the running target without killing it
da: Slå fejlsøgningen fra det kørende mål uden at dræbe målet

en: _Save Session to Disk
da: _Gem session til disk

en: Save the current debugging session to disk
da: Gem den aktuelle fejlsøgningssession til disk

en: _Run or Restart
da: _Kør eller genstart

en: Run or Restart the target
da: Kør eller genstart målet

en: Set Breakpoint with Dialog...
da: Angiv stoppunkt gennem dialogvindue...

en: Set a breakpoint at the current line using a dialog
da: Angiv et stoppunkt, på den aktuelle linje, med brug af et dialogvindue

en: Set Breakpoint...
da: Angiv stoppunkt...

en: Set a breakpoint at a function or line number
da: Angiv et stoppunkt ved en funktion eller linjenummer

note: Depending on the context we will want this string to be either "Set Breakpoint", or "Remove Breakpoint". Hence this string is updated by DBGPerspective::update_toggle_menu_text when needed. So this initial value is going to be displayed only when Nemiver is launched with no executable on the command
en: Toggle _Breakpoint
da: Skift _stoppunkt

en: Set/Unset a breakpoint at the current cursor location
da: Angiv/fravælg et stoppunkt på den aktuelle markørplacering

note: Depending on the context we will want this string to be either "Enable Breakpoint", or "Disable Breakpoint". Hence this string is updated by DBGPerspective::update_toggle_menu_text when needed. So this initial value is going to be displayed only when Nemiver is launched with no executable on the com
en: Enable/Disable Breakpoint
da: Aktiver/deaktiver stoppunkt

en: Enable or disable the breakpoint that is set at the current cursor location
da: Slå stoppunktet, der er angivet ved den aktuelle markørplacering, til/fra

note: Depending on the context we will want this string to be either "Set Countpoint", or "Change to Countpoint", or "Change to Standard Breakpoint". Hence this string is updated by DBGPerspective::update_toggle_menu_text when needed. So this initial value is going to be displayed only when Nemiver is lau
en: Toggle _Countpoint
da: Skift _countpunkt

en: Set/Unset a countpoint at the current cursor location
da: Angiv/fravælg et countpunkt på den aktuelle markørplacering

en: Set Watchpoint with Dialog...
da: Angiv overvågningspunkt med dialogvindue...

en: Set a watchpoint using a dialog
da: Angiv et overvågningspunkt ved at bruge et dialogvindue

en: _Next
da: _Næste

en: Execute next line stepping over the next function, if any
da: Udfør næste linje og hop over den næste funktion, hvis der er nogen

en: _Step
da: _Trin

en: Execute next line, stepping into the next function, if any
da: Udfør næste linje ved at hoppe ind i den næste funktion, hvis der er nogen

en: Step _Out
da: Hop _ud

en: Finish the execution of the current function
da: Afslut udførelsen af den aktuelle funktion

en: Step Into asm
da: Gå ind i asm

en: Step into the next assembly instruction
da: Gå ind i den næste assemblerinstruktion

en: Step Over asm
da: Gå over asm

en: Step over the next assembly instruction
da: Gå over den næste assemblerinstruktion

en: _Continue
da: _Fortsæt

en: Continue program execution until the next breakpoint
da: Fortsæt programudførelse indtil næste stoppunkt

en: Run to Cursor
da: Kør til markør

en: Continue program execution until the currently selected line is reached
da: Fortsæt programudførelse indtil den aktuelt valgte linje nås

en: Jump to Cursor
da: Hop til markør

en: Jump to the currently selected line
da: Hop til den aktuelt valgte linje

en: Jump and Stop to Cursor
da: Hop og stop til markør

en: Sets a breakpoint to the currently selected line and jump there
da: Angiver et stoppunkt på den aktuelle linje og hopper dertil

en: Jump to a Given Location
da: Hop til en given placering

en: Select a given code location and jump there
da: Vælg en given kodeplacering og hop dertil

en: Inspect an Expression
da: Inspicer et udtryk

en: Inspect a global or local expression
da: Inspicer et globalt eller lokalt udtryk

en: Call a Function
da: Kald en funktion

en: Call a function in the program being debugged
da: Kald en funktion i programmet, der bliver fejlsøgt

en: Show Global Variables
da: Vis globale variabler

en: Display all global variables
da: Vis alle globale variabler

en: Refresh Locals
da: Genindlæs lokale variabler

en: Refresh the list of variables local to the current function
da: Genindlæs listen over lokale variabler i den aktuelle funktion

en: Show Assembly
da: Vis assembler

en: Show the assembly code of the source code being currently debugged, in another tab
da: Vis assemblerkoden fra kildekoden som aktuelt bliver fejlsøgt, i et andet faneblad

en: Switch to Assembly
da: Skift til assembler

en: Show the assembly code of the source code being currently debugged
da: Vis assemblerkoden fra kildekoden der aktuelt bliver fejlsøgt

en: Switch to Source
da: Skift til kilde

en: Show the source code being currently debugged
da: Vis kildekoden der aktuelt bliver fejlsøgt

en: Stop the debugger
da: Stop fejlsøgningen

en: _View
da: _Vis

en: Switch to Target Terminal View
da: Skift til målterminalvisning

en: Switch to Context View
da: Skift til kontekstvisning

en: Switch to Breakpoints View
da: Skift til stoppunktsvisning

en: Switch to Registers View
da: Skift til registervisning

en: Switch to Memory View
da: Skift til hukommelsesvisning

en: Switch to Variables Monitor View
da: Skift til visning af variabelovervågning

en: _Debug
da: _Fejlsøg

en: _Open Source File...
da: _Åbn kildetekstfil ...

en: Open a source file for viewing
da: Åbn en kildetekstfil til visning

en: Load _Executable...
da: Indlæs _eksekverbar fil...

en: Execute a program
da: Udfør et program

en: _Load Core File...
da: _Indlæs kernefil...

en: Load a core file from disk
da: Indlæs en kernefil fra disk

en: _Attach to Running Program...
da: _Hægt til kørende program...

en: Debug a program that's already running
da: Fejlsøg et program som allerede kører

en: _Connect to Remote Target...
da: _Forbind til eksternt mål...

en: Connect to a debugging server to debug a remote target
da: Forbind til en fejlsøgningsserver for at fejlsøge et eksternt mål

en: Resume Sa_ved Session...
da: _Genoptag gemt session...

en: Open a previously saved debugging session
da: Åbn en tidligere gemt fejlsøgningssession

en: _Preferences
da: _Indstillinger

en: Edit the properties of the current session
da: Rediger egenskaberne for den aktuelle session

en: _Copy selected text
da: _Kopiér den valgte tekst

en: Copy the text selected in the current source file
da: Kopiér den valgte tekst i den nuværende kildefil

en: _Reload Source File
da: _Genindlæs kildetekstfil

en: Reloads the source file
da: Genindlæser kildetekstfilen

en: _Close Source File
da: _Luk kildetekstfil

en: Close the opened file
da: Luk den åbnede fil

en: Find a text string in file
da: Find en tekststreng i fil

en: Close %s
da: Luk %s

note: We cannot restart an inferior running on a remote target at the moment.
en: Sorry, it's impossible to restart a remote inferior
da: Beklager. Det er umuligt at genstarte en laverestående eksternt

en: Could not find file %s
da: Kunne ikke finde fil %s

en: Could not load program: %s
da: Kunne ikke indlæse program: %s

en: You cannot attach to Nemiver itself
da: Du kan ikke hægte dig på Nemiver

en: You cannot attach to the underlying debugger engine
da: Du kan ikke hægte dig til den underliggende fejlsøgningsmotor

en: Failed to stop the debugger
da: Kunne ikke stoppe fejlsøgningen

en: Invalid line number: %i
da: Ugyldigt linjenummer: %i

en: There is a program being currently debugged. Do you really want to exit from the debugger?
da: Et program bliver aktuelt fejlsøgt. Ønsker du at afslutte fejlsøgningen?

en: Default Layout
da: Standardlayout

en: Nemiver's default layout
da: Nemivers standardlayout

en: Source Code
da: Kildekode

en: Dynamic Layout
da: Dynamisk layout

en: A layout which can be modified
da: Et layout som kan ændres

en: Two Status Pane
da: To statuspaneler

en: A layout with two status pane
da: Et layout med to statuspaneler

en: Wide Layout
da: Bredt layout

en: A layout for very large monitors
da: Et layout for meget store skærme

en: Expand _Selected
da: Udvid _valgte

en: Expand _All
da: Udvid _alle

en: _Collapse
da: _Sammenfold

en: Loading files from target executable...
da: Indlæser filer ud fra målets eksekverbare fil...

en: Variable type is: 
     %s
da: Variabeltype: 
     %s

en: Local Variables
da: Lokale variabler

en: Function Arguments
da: Funktionsargumenter

en: _Copy Variable Name
da: _Kopier variabelnavn

en: Copy the variable path expression to the clipboard
da: Kopier variabelstiudtrykket til udklipsholderen

en: _Copy Variable Value
da: _Kopier variabelværdi

en: Copy the variable value to the clipboard
da: Kopier variabelværdien til udklipsholderen

en: Create Watchpoint
da: Opret overvågningspunkt

en: Create a watchpoint that triggers when the value of the expression changes
da: Opret et overvågningspunkt, som udløses, når værdien af udtrykket ændres

en: Word
da: Ord

en: Long Word
da: Langt ord

en: Address:
da: Adresse:

en: Show
da: Vis

en: Group By:
da: Grupper efter:

en: Choose a Directory
da: Vælg en mappe

en: Source Directories
da: Mapper for kildetekst

en: User Name
da: Brugernavn

en: Proc Args
da: Proc-arg.

en: Name
da: Navn

en: Value
da: Værdi

en: Throw Exception
da: Kast undtagelse

en: Catch Exception
da: Fang undtagelse

en: Fork System Call
da: Fork-systemkald

en: Vfork System Call
da: Vfork-systemkald

en: Exec System Call
da: Exec-systemkald

en: Thread ID
da: Tråd-id

note: create the columns of the tree view
en: Variable
da: Variabel

en: In scope expressions
da: Udtryk i scope

en: Out of scope expressions
da: Udtryk uden for scope

en: Remove
da: Fjern

en: Remove selected expressions from the monitor
da: Fjern valgte udtryk fra overvågningen

en: New...
da: Ny...

en: Add a new expression to the monitor
da: Føj et nyt udtryk til overvågningen

en: Call a function:
da: Kald en funktion:

en: Set Breakpoint
da: Angiv stoppunkt

en: Choose Overloaded Function
da: Vælg overdefineret funktion

en: Multiple functions match the specified name. Please choose one from the list below.
da: Flere funktioner svarer til det angivet navn. Vælg venligst en fra listen nedenfor.

en: Find Text
da: Find tekst

en: _Search:
da: _Søg:

en: Match Options:
da: Søgeindstillinger:

en: Match c_ase
da: _Versalfølsom

en: Match _entire word only
da: Søg kun efter _hele ord

en: Cycling Options:
da: Gennemløbsindstillinger:

en: _Wrap around
da: _Fold omkring

en: Search _backwards
da: Søg _tilbage

en: Global Variables
da: Globale variabler

en: Choose a Core File to Debug
da: Vælg en kernefil til fejlsøgning

en: Select a Core File
da: Vælg en kernefil

en: Core File:
da: Kernefil:

en: Select the executable that created the core file
da: Vælg den eksekverbare fil som oprettede kernefilen

en: Executable:
da: Eksekverbar fil:

en: Open Source Files
da: Åbn kildetekstfiler

en: Select from _Target Executable
da: Vælg ud fra _eksekverbar fil for mål

en: Select from _File System
da: Vælg ud fra _filsystem

en: Choose Source Files to Open
da: Vælg kildetekstfiler der skal åbnes

en: Preferences
da: Indstillinger

en: Use system monospace font
da: Brug monospatieret skrift

en: Custom Font:
da: Tilpasset skrifttype:

en: Editor Font
da: Redigeringsskrifttype

en: Visual Style
da: Visuel stil

en: Display line numbers
da: Vis linjenumre

en: Line Numbers
da: Linjenumre

en: Use launch terminal
da: Brug opstartsterminal

en: When a source file is changed:
da: Når en kildetekstfil ændres:

en: Reload the file
da: Genindlæs filen

en: Do not reload the file
da: Genindlæs ikke filen

en: Ask each time
da: Spørg hver gang

en: File Monitoring
da: Filovervågning

en: Enable syntax highlighting
da: Slå syntaksfremhævning til

en: Syntax Highlighting
da: Syntaksfremhævelse

en: Editor
da: Redigering

en: Update at each stop
da: Opdater ved hvert stop

en: Local variables
da: Lokale variabler

en: Pure assembly
da: Kun assembler

en: Mixed source and assembly
da: Blandet kilde og assembler

en: Assembly style
da: Assemblerstil

en: Assembly flavor
da: Assemblervariant

en: Choose a File
da: Vælg en fil

en: Path to the GDB binary used
da: Den brugte sti til GDB-binæren

en: GDB Binary
da: GDB-binærfil

en: Number of instructions to disassemble by default
da: Antal instruktioner at adskille som standard

en: Instructions
da: Instruktioner

en: Enable pretty printing (requires debugger restart)
da: Aktiver pæn udskrivning (kræver genstart af debugger)

en: GDB Pretty Printing
da: Pæn udskrivning for GDB

en: Follow parent
da: Følg overproces

en: Follow child
da: Følg underproces

en: GDB Follow Fork Mode
da: Følg forgrening-tilstand til GDB

en: Debugger
da: Fejlsøgning

en: Attach to a Running Program
da: Hægt til et kørende program

en: Choose a Process to Debug
da: Vælg en proces at fejlsøge

en: _Filter list:
da: _Filterliste:

en: Connect to Remote Target
da: Forbind til eksternt mål

en: Executable to Load
da: Eksekverbar fil til indlæsning

en: Shared Libraries Location
da: Placering af delte programbiblioteker

en: Remote Debugging Server
da: Ekstern fejlsøgningsserver

en: TCP/IP Connection
da: TCP/IP-forbindelse

en: Serial Line Connection
da: Seriel linjeforbindelse

en: Choose a Program to Execute
da: Vælg et program, der skal startes

en: Choose an Executable
da: Vælg en eksekverbar fil

en: Arguments:
da: Argumenter:

en: Choose a Working Directory
da: Vælg en arbejdsmappe

en: Working Directory:
da: Arbejdsmappe:

en: _Add
da: _Tilføj

en: _Remove
da: _Fjern

en: Environment Variables:
da: Miljøvariabler:

en: Saved Sessions
da: Gemte sessioner

en: Choose a Session to Debug
da: Vælg en session at fejlsøge

en: Set a Breakpoint:
da: Angiv stoppunkt:

en: Condition:
da: Betingelse:

en: _Event:
da: _Hændelse:

en: _Binary Location:
da: _Binærplacering:

en: _Source Location:
da: _Kildeplacering:

en: F_unction Name:
da: F_unktionnavn:

en: File name:
da: Filnavn:

en: Function:
da: Funktion:

en: Line:
da: Linje:

en: Set as Countpoint
da: Angiv som countpunkt

en: Set Location to Jump To
da: Vælg placering at hoppe til

en: Jump to location:
da: Hop til placering:

en: Break at Destination
da: Stop ved destination

en: Add to monitor
da: Føj til overvågning

en: _Variable Name:
da: _Variabelnavn:

en: _Inspect
da: _Inspicer

en: Set a watchpoint:
da: Angiv et overvågningspunkt:

en: Expression:
da: Udtryk:

en: Inspect
da: Inspicer

en: Triggers on:
da: Udløses ved:

en: Read
da: Læs

en: Write
da: Skriv

en: Select Location for %s
da: Vælg placering for %s

en: Cannot find file '%s'.
    Please specify the location of this file:
da: Kan ikke finde filen '%s'.
    Angiv venligst placeringen på denne fil:

en: Line: %i, Column: %i
da: Linje: %i, kolonne: %i

en: Could not load file %s because its encoding is different from %s
da: Kunne ikke indlæse fil %s da dens kodning er forskellig fra %s

en: Copy the selection
da: Kopier markeringen

en: _Paste
da: _Indsæt

en: Paste the clipboard
da: Indsæt udklipsholderen

en: _Reset
da: _Nulstil

en: Reset the terminal
da: Nulstil terminalen

en: Do not ask me again
da: Spørg mig ikke igen

en: Project Website
da: Projekthjemmeside

en: _File
da: _Fil

en: _Quit
da: _Afslut

en: Quit the application
da: Afslut programmet

en: _Edit
da: _Rediger

en: _Help
da: _Hjælp

en: _About
da: _Om

en: Display information about this application
da: Vis information om dette program

en: _Contents
da: _Indhold

en: Display the user manual for this application
da: Vis brugermanaulen for dette program

note: end extern C
en: Select File Location
da: Vælg filplacering

en: Locate File
da: Find fil
