nemiver master - en to el translation catalogue (335 entries)

en: Nemiver is an on-going effort to write a standalone graphical debugger that integrates well in the GNOME desktop environment. It currently features a backend which uses the well known GNU Debugger gdb to debug C / C++ programs.
el: Το Nemiver είναι μια συνεχιζόμενη προσπάθεια για συγγραφή ενός αυτόνομου αποσφαλματωτή με γραφικό περιβάλλον που να ενσωματώνεται καλά στο περιβάλλον επιφάνειας εργασίας του GNOME. Διαθέτει προς το παρόν ένα σύστημα υποστήριξης, που χρησιμοποιεί τον πολύ γνωστό αποσφαλματωτή GNU, gdb, για την αποσφαλμάτωση προγραμμάτων σε C / C++ .

en: We believe that Nemiver is mature and robust enough to just let you debug your favorite C or C++ application in a pleasant way.
el: Πιστεύουμε ότι το Nemiver είναι ώριμο και αρκετά σταθερό για να σας επιτρέπει να αποσφαλαμτώσετε την αγαπημένη σας εφαρμογή σε C ή σε C+ με ευχάριστο τρόπο.

en: C/C++ Debugger
el: Αποσφαλματωτής C/C++

en: Nemiver C/C++ Debugger
el: Αποσφαλματωτής Nemiver C/C++

en: Debug Applications
el: Εφαρμογές αποσφαλμάτωσης

en: gdb;disassembler;debugger;c;c++;
el: gdb;αντίστροφος συμβολομεταφραστής;αποσφαλματωτής;c;c++;disassembler;debugger;

en: Set the environment of the program to debug
el: Ορισμός του περιβάλλοντος του προγράμματος για αποσφαλμάτωση

en: Attach to a process
el: Προσάρτηση σε διεργασία

en: Load a core file
el: Φόρτωση ενός αρχείου πυρήνα

en: List the saved debugging sessions
el: Λίστα των αποθηκεύμενων συνεδριών αποσφαλμάτωσης

en: Erase the saved debugging sessions
el: Διαγραφή των αποθηκευμένων συνεδριών αποσφαλμάτωσης

en: Debug the program that was of session number N
el: Αποσφαλμάτωση του προγράμματος που ήταν στη συνεδρία με αριθμό Ν

en: Execute the last session
el: Εκτέλεση της τελευταίας συνεδρίας

en: Enable logging domains DOMAINS
el: Ενεργοποίηση καταγραφής τομέων DOMAINS

en: Log the debugger output
el: Καταγραφή της εξόδου του αποσφαλματωτή

en: Use this terminal as the debugee's terminal
el: Χρήση αυτού του τερματικού ως τερματικού αποσφαλμάτωσης

en: Connect to remote target specified by HOST:PORT
el: Σύνδεση με απομακρυσμένο προορισμό που ορίστηκε με HOST:PORT

en: Where to look for shared libraries loaded by the inferior. Use in conjunction with --remote
el: Πού να αναζητήσετε κοινόχρηστες βιβλιοθήκες φορτωμένες από τον κατώτερο. Χρήση μαζί με --remote

en: Set the path of the GDB binary to use to debug the inferior
el: Ορισμός της διαδρομής του δυαδικού GDB για χρήση στην αποσφαλμάτωση του κατώτερου

en: Do not set a breakpoint in 'main' and do not run the inferior either
el: Μην ορίζετε σημείο διακοπής στο 'κύριο' και μην τρέξετε ούτε τον κατώτερο

en: Show the version number of Nemiver
el: Προβολή του αριθμού έκδοσης του Nemiver

en: A C/C++ debugger for GNOME
el: Ένας αποσφαλματωτής C/C++ για το GNOME

en: Please provide a local copy of the binary you intend to debug remotely.
    Like this:
el: Παρακαλούμε, δώστε ένα τοπικό αντίγραφο του δυαδικού που σκοπεύετε να αποσφαλματώσετε απομακρυσμένα.
    Όπως αυτό:

en: Otherwise, find below the full set of Nemiver options.
el: Αλλιώς, βρείτε παρακάτω το πλήρες σύνολο των επιλογών του Nemiver.

en: Please provide the path to the binary that generated the core file too.
    Like this:
el: Παρακαλούμε, δώστε επίσης τη διαδρομή του δυαδικού που δημιούργησε το αρχείο του πυρήνα.
    Όπως αυτό:

note: create the columns of the tree view
en: ID
el: Αναγνωριστικό

note: create the columns of the tree view
en: File Name
el: Όνομα αρχείου

en: Line
el: Γραμμή

en: Function
el: Συνάρτηση

en: Address
el: Διεύθυνση

en: Condition
el: Κατάσταση

en: Toggle countpoint
el: Εναλλαγή σημείου μέτρησης

en: Type
el: Τύπος

en: Hits
el: Συμβάντα

en: Expression
el: Έκφραση

en: Ignore count
el: Παράβλεψη μέτρησης

en: breakpoint
el: σημείο διακοπής

en: watchpoint
el: σημείο παρατήρησης

en: countpoint
el: σημείο μέτρησης

en: unknown
el: άγνωστο

en: _Delete
el: _Διαγραφή

en: Remove this breakpoint
el: Αφαίρεση του σημείου διακοπής

en: _Go to Source
el: _Μετάβαση στην πηγή

en: Find this breakpoint in the source editor
el: Εύρεση αυτού του σημείου διακοπής στον επεξεργαστή πηγής

en: _Copy
el: Αντι_γραφή

en: Copy the call stack to the clipboard
el: Αντιγραφή της στοίβας κλήσης στο πρόχειρο

en: Frame
el: Πλαίσιο

en: Arguments
el: Ορίσματα

en: Location
el: Τοποθεσία

en: Binary
el: Δυαδικό

en: (Click here to see the next %d row of the call stack | (Click here to see the next %d rows of the call stack)
el[0]: (Κλικ εδώ για να δείτε την επόμενη γραμμή %d της στοίβας κλήσης)
el[1]: (Κλικ εδώ για να δείτε τις επόμενες γραμμές %d της στοίβας κλήσης)

en: Function Name
el: Όνομα συνάρτησης

note: labels for widget tabs in the status notebook
en: Context
el: Περιεχόμενα

en: Target Terminal
el: Τερματικό προορισμού

en: Breakpoints
el: Σημεία διακοπής

en: Registers
el: Καταχωρητές

en: Memory
el: Μνήμη

en: Expression Monitor
el: Παρακολούθηση έκφρασης

en: Reached end of file
el: Έφτασε στο τέλος του αρχείου

en: Could not find string %s
el: Αδυναμία εύρεσης συμβολοσειράς %s

en: Change to Standard Breakpoint
el: Αλλαγή σε τυπικό σημείο διακοπής

en: Change to Countpoint
el: Αλλαγή σε σημείο μέτρησης

en: Remove _Breakpoint
el: Αφαίρεση σημείου _διακοπής

en: Disable Breakpoint
el: Απενεργοποίηση σημείου διακοπής

en: Enable Breakpoint
el: Ενεργοποίηση σημείου διακοπής

en: Set _Breakpoint
el: Ορισμός σημείου _διακοπής

en: Set Countpoint
el: Ορισμός σημείου μέτρησης

en: Connected to remote target!
el: Σύνδεση με απομακρυσμένο προορισμό!

en: Program exited
el: Έξοδος προγράμματος

en: The underlying debugger engine process died.
el: Η διεργασία της υποκείμενης μηχανής αποσφαλμάτωσης τερματίστηκε.

note: translators: first %s is the signal name, second one is the reason
en: Target received a signal: %s, %s
el: Ο προορισμός έλαβε ένα σήμα: %s, %s

en: An error occurred: %s
el: Προέκυψε ένα σφάλμα: %s

en: File %s has been modified. Do you want to reload it?
el: Τροποποιήθηκε το αρχείο %s. Θέλετε να το επαναφορτώσετε;

en: _Detach From the Running Program
el: _Απόσπαση από το εκτελούμενο πρόγραμμα

en: Disconnect the debugger from the running target without killing it
el: Αποσύνδεση του αποσφαλματωτή από τον εκτελούμενο προορισμό χωρίς βίαιο τερματισμό

en: _Save Session to Disk
el: _Αποθήκευση συνεδρίας στον δίσκο

en: Save the current debugging session to disk
el: Αποθήκευση της τρέχουσας συνεδρίας αποσφαλμάτωσης στο δίσκο

en: _Run or Restart
el: _Εκτέλεση ή επανεκκίνηση

en: Run or Restart the target
el: Εκτέλεση ή επανεκκίνηση του προορισμού

en: Set Breakpoint with Dialog...
el: Ορισμός σημείου διακοπής με διάλογο...

en: Set a breakpoint at the current line using a dialog
el: Ορισμός σημείου διακοπής στην τρέχουσα γραμμή χρησιμοποιώντας διάλογο

en: Set Breakpoint...
el: Ορισμός σημείου διακοπής...

en: Set a breakpoint at a function or line number
el: Ορισμός σημείου διακοπής σε συνάρτηση ή αριθμό γραμμής

note: Depending on the context we will want this string to be either "Set Breakpoint", or "Remove Breakpoint". Hence this string is updated by DBGPerspective::update_toggle_menu_text when needed. So this initial value is going to be displayed only when Nemiver is launched with no executable on the command
en: Toggle _Breakpoint
el: Εναλλαγή σημείου _διακοπής

en: Set/Unset a breakpoint at the current cursor location
el: Ορισμός/απορισμός σημείου διακοπής στην τρέχουσα θέση δρομέα

note: Depending on the context we will want this string to be either "Enable Breakpoint", or "Disable Breakpoint". Hence this string is updated by DBGPerspective::update_toggle_menu_text when needed. So this initial value is going to be displayed only when Nemiver is launched with no executable on the com
en: Enable/Disable Breakpoint
el: Ενεργοποίηση/απενεργοποίηση σημείου διακοπής

en: Enable or disable the breakpoint that is set at the current cursor location
el: Ενεργοποίηση ή απενεργοποίηση του σημείου διακοπής που ορίστηκε στην τρέχουσα θέση δρομέα

note: Depending on the context we will want this string to be either "Set Countpoint", or "Change to Countpoint", or "Change to Standard Breakpoint". Hence this string is updated by DBGPerspective::update_toggle_menu_text when needed. So this initial value is going to be displayed only when Nemiver is lau
en: Toggle _Countpoint
el: Εναλλαγή σημείου _μέτρησης

en: Set/Unset a countpoint at the current cursor location
el: Ορισμός/απορισμός σημείου διακοπής στην τρέχουσα θέση δρομέα

en: Set Watchpoint with Dialog...
el: Ορισμός σημείου παρατήρησης με διάλογο...

en: Set a watchpoint using a dialog
el: Ορισμός σημείου παρατήρησης χρησιμοποιώντας διάλογο

en: _Next
el: Επό_μενο

en: Execute next line stepping over the next function, if any
el: Εκτέλεση της επόμενης γραμμής παραλείποντας την επόμενη συνάρτηση, εάν υπάρχει

en: _Step
el: _Βήμα

en: Execute next line, stepping into the next function, if any
el: Εκτέλεση της επόμενης γραμμής, μπαίνοντας στην επόμενη συνάρτηση, εάν υπάρχει

en: Step _Out
el: Έ_ξοδος

en: Finish the execution of the current function
el: Τερματισμός της εκτέλεσης της τρέχουσας συνάρτησης

en: Step Into asm
el: Μετάβαση σε συμβολομεταφραστή

en: Step into the next assembly instruction
el: Μετάβαση στην επόμενη εντολή της συμβολομετάφρασης

en: Step Over asm
el: Παράλειψη του συμβολομεταφραστή

en: Step over the next assembly instruction
el: Παράλειψη της επόμενης εντολής της συμβολομετάφρασης

en: _Continue
el: _Συνέχεια

en: Continue program execution until the next breakpoint
el: Συνέχεια της εκτέλεσης του προγράμματος μέχρι το επόμενο σημείο διακοπής

en: Run to Cursor
el: Εκτέλεση μέχρι το δρομέα

en: Continue program execution until the currently selected line is reached
el: Συνέχιση της εκτέλεσης του προγράμματος μέχρι την τρέχουσα επιλεγμένη γραμμή

en: Jump to Cursor
el: Μετάβαση μέχρι το δρομέα

en: Jump to the currently selected line
el: Μετάβαση στην τρέχουσα επιλεγμένη γραμμή

en: Jump and Stop to Cursor
el: Μετάβαση και στάση στον δρομέα

en: Sets a breakpoint to the currently selected line and jump there
el: Ορίζει ένα σημείο διακοπής στην τρέχουσα επιλεγμένη γραμμή και μετάβαση εκεί

en: Jump to a Given Location
el: Μετάβαση στη δοσμένη θέση

en: Select a given code location and jump there
el: Επιλογή μιας δοσμένης θέσης κώδικα και μετάβαση εκεί

en: Inspect an Expression
el: Επιθεώρηση μιας έκφρασης

en: Inspect a global or local expression
el: Επιθεώρηση μίας καθολικής ή τοπικής έκφρασης

en: Call a Function
el: Κλήση μιας συνάρτησης

en: Call a function in the program being debugged
el: Κλήση συνάρτησης στο αποσφαλματούμενο πρόγραμμα

en: Show Global Variables
el: Εμφάνιση καθολικών μεταβλητών

en: Display all global variables
el: Προβολή όλων των καθολικών μεταβλητών

en: Refresh Locals
el: Ανανέωση τοπικών

en: Refresh the list of variables local to the current function
el: Ανανέωση της λίστας των τοπικών μεταβλητών στην τρέχουσα συνάρτηση

en: Show Assembly
el: Εμφάνιση συμβολομετάφρασης

en: Show the assembly code of the source code being currently debugged, in another tab
el: Εμφάνιση σε νέα καρτέλα του κώδικα συμβολομετάφρασης του πηγαίου κώδικα που αποσφαλματώνεται

en: Switch to Assembly
el: Εναλλαγή σε συμβολομετάφραση

en: Show the assembly code of the source code being currently debugged
el: Εμφάνιση του κώδικα συμβολομετάφρασης του πηγαίου κώδικα που αποσφαλματώνεται τώρα

en: Switch to Source
el: Εναλλαγή σε κώδικα

en: Show the source code being currently debugged
el: Εμφάνιση του πηγαίου κώδικα που αποσφαλματώνεται τώρα

en: Stop
el: Διακοπή

en: Stop the debugger
el: Διακοπή του αποσφαλματωτή

en: _View
el: Πρ_οβολή

en: Switch to Target Terminal View
el: Εναλλαγή στην προβολή τερματικού προορισμού

en: Switch to Context View
el: Εναλλαγή στην προβολή περιεχομένου

en: Switch to Breakpoints View
el: Εναλλαγή στην προβολή σημείων διακοπής

en: Switch to Registers View
el: Εναλλαγή στην προβολή καταχωρητών

en: Switch to Memory View
el: Εναλλαγή στην προβολή μνήμης

en: Switch to Variables Monitor View
el: Εναλλαγή στην προβολή παρακολούθησης μεταβλητών

en: _Debug
el: Αποσφα_λμάτωση

en: _Open Source File...
el: Ά_νοιγμα αρχείου κώδικα...

en: Open a source file for viewing
el: Άνοιγμα πηγαίου αρχείου για προβολή

en: Load _Executable...
el: Φόρτωση _εκτελέσιμου...

en: Execute a program
el: Εκτελέστε ένα πρόγραμμα

en: _Load Core File...
el: _Φόρτωση αρχείου πυρήνα...

en: Load a core file from disk
el: Φόρτωση αρχείου πυρήνα από δίσκο

en: _Attach to Running Program...
el: _Προσκόλληση σε εκτελούμενο πρόγραμμα...

en: Debug a program that's already running
el: Αποσφαλμάτωση προγράμματος που ήδη τρέχει

en: _Connect to Remote Target...
el: _Σύνδεση με απομακρυσμένο προορισμό...

en: Connect to a debugging server to debug a remote target
el: Σύνδεση με διακομιστή αποσφαλμάτωσης για αποσφαλμάτωση απομακρυσμένου προορισμού

en: Resume Sa_ved Session...
el: Συνέχιση απο_θηκευμένης συνεδρίας...

en: Open a previously saved debugging session
el: Άνοιγμα μιας προηγουμένως αποθηκευμένης συνεδρίας αποσφαλμάτωσης

en: _Preferences
el: _Προτιμήσεις

en: Edit the properties of the current session
el: Επεξεργασία των ιδιοτήτων της τρέχουσας συνεδρίας

en: _Copy selected text
el: Α_ντιγραφή επιλεγμένου κειμένου

en: Copy the text selected in the current source file
el: Αντιγραφή του επιλεγμένου κειμένου στο τρέχον πηγαίο αρχείο

en: _Reload Source File
el: Ε_παναφόρτωση πηγαίου αρχείου

en: Reloads the source file
el: Επαναφορτώνει το πηγαίο αρχείο

en: _Close Source File
el: Κ_λείσιμο πηγαίου αρχείου

en: Close the opened file
el: Κλείσιμο του ανοικτού αρχείου

en: _Find
el: _Εύρεση

en: Find a text string in file
el: Εύρεση συμβολοσειράς κειμένου σε αρχείο

en: Close %s
el: Κλείσιμο %s

en: Sorry, it's impossible to restart a remote inferior
el: Συγνώμη, είναι αδύνατο να επανεκκινήσουμε έναν απομακρυσμένο κατώτερο

en: Could not find file %s
el: Αδυναμία εύρεσης του αρχείου %s

en: Could not load program: %s
el: Αδυναμία φόρτωσης του προγράμματος: %s

en: You cannot attach to Nemiver itself
el: Δεν μπορείτε να προσαρτήσετε το ίδιο το Nemiver

en: You cannot attach to the underlying debugger engine
el: Δεν μπορείτε να προσαρτήσετε στην υποκείμενη μηχανή αποσφαλμάτωσης

en: Failed to stop the debugger
el: Αποτυχία διακοπής του αποσφαλματωτή

en: Invalid line number: %i
el: Άκυρος αριθμός γραμμής: %i

en: There is a program being currently debugged. Do you really want to exit from the debugger?
el: Υπάρχει ένα πρόγραμμα που αποσφαλματώνεται τώρα. Θέλετε πραγματικά να φύγετε από τον αποσφαλματωτή;

en: Default Layout
el: Προεπιλεγμένη διάταξη

en: Nemiver's default layout
el: Προεπιλεγμένη διάταξη του Nemiver

en: Source Code
el: Πηγαίος κώδικας

en: Dynamic Layout
el: Δυναμική διάταξη

en: A layout which can be modified
el: Μια διάταξη που μπορεί να τροποποιηθεί

en: Two Status Pane
el: Δύο παράθυρα κατάστασης

en: A layout with two status pane
el: Μια διάταξη με δύο παράθυρα διάταξης

en: Wide Layout
el: Ευρεία διάταξη

en: A layout for very large monitors
el: Μια διάταξη για πολύ μεγάλες οθόνες

en: Expand _Selected
el: Ανάπτυξη _επιλεγμένων

en: Expand _All
el: Ανάπτυξη όλ_ων

en: _Collapse
el: _Σύμπτυξη

en: Loading files from target executable...
el: Φόρτωση αρχείων από εκτελέσιμο προορισμό...

en: Variable type is: 
     %s
el: Ο τύπος της μεταβλητής είναι: 
     %s

en: Local Variables
el: Τοπικές μεταβλητές

en: Function Arguments
el: Ορίσματα της συνάρτησης

en: _Copy Variable Name
el: Αντιγρα_φή ονόματος μεταβλητής

en: Copy the variable path expression to the clipboard
el: Αντιγραφή της έκφρασης διαδρομής μεταβλητής στο πρόχειρο

en: _Copy Variable Value
el: Αντιγρα_φή τιμής μεταβλητής

en: Copy the variable value to the clipboard
el: Αντιγραφή της τιμής μεταβλητής στο πρόχειρο

en: Create Watchpoint
el: Δημιουργία σημείου παρατήρησης

en: Create a watchpoint that triggers when the value of the expression changes
el: Δημιουργία σημείου παρατήρησης που προκαλείται όταν τιμή της έκφρασης αλλάζει

en: Word
el: Λέξη

en: Long Word
el: Μεγάλη λέξη

en: Address:
el: Διεύθυνση:

en: Show
el: Εμφάνιση

en: Group By:
el: Ομαδοποίηση κατά:

en: Choose a Directory
el: Επιλέξτε έναν κατάλογο

en: Source Directories
el: Κατάλογοι πηγής

en: User Name
el: Όνομα χρήστη

en: Proc Args
el: Ορίσματα διαδικασίας

en: Name
el: Όνομα

en: Value
el: Τιμή

en: Session
el: Συνεδρία

en: Throw Exception
el: Πρόκληση εξαίρεσης

en: Catch Exception
el: Λήψη εξαίρεσης

en: Fork System Call
el: Κλήση συστήματος Fork

en: Vfork System Call
el: Κλήση συστήματος Vfork

en: Exec System Call
el: Κλήση συστήματος Exec

en: Thread ID
el: Αναγνωριστικό νήματος

note: create the columns of the tree view
en: Variable
el: Μεταβλητή

en: In scope expressions
el: Εκφράσεις εμβέλειας

en: Out of scope expressions
el: Εκφράσεις εκτός εμβέλειας

en: Remove
el: Αφαίρεση

en: Remove selected expressions from the monitor
el: Αφαίρεση επιλεγμένων εκφράσεων από την παρακολούθηση

en: New...
el: Νέο...

en: Add a new expression to the monitor
el: Προσθήκη νέας έκφρασης για παρακολούθηση

en: Call a function:
el: Κλήση μιας συνάρτησης:

en: Set Breakpoint
el: Ορισμός σημείου διακοπής

en: Choose Overloaded Function
el: Επιλογή υπερφορτωμένης συνάρτησης

en: Multiple functions match the specified name. Please choose one from the list below.
el: Πολλές συναρτήσεις ταιριάζουν το συγκεκριμένο όνομα. Παρακαλούμε επιλέξτε μια από την παρακάτω λίστα.

en: Find Text
el: Εύρεση κειμένου

en: _Search:
el: _Αναζήτηση:

en: Match Options:
el: Ταίριασμα επιλογών:

en: Match c_ase
el: Διάκριση πε_ζών/κεφαλαίων

en: Match _entire word only
el: Ταίριασμα ο_λόκληρης λέξης μόνο

en: Cycling Options:
el: Κυκλικές επιλογές:

en: _Wrap around
el: _Αναδίπλωση

en: Search _backwards
el: Αναζήτηση προς τα _πίσω

en: Global Variables
el: Καθολικές μεταβλητές

en: Choose a Core File to Debug
el: Επιλογή αρχείου πυρήνα για αποσφαλμάτωση

en: Select a Core File
el: Επιλογή αρχείου πυρήνα

en: Core File:
el: Αρχείο πυρήνα:

en: Select the executable that created the core file
el: Επιλογή του εκτελέσιμου που δημιούργησε το αρχείο πυρήνα

en: Executable:
el: Εκτελέσιμο:

en: Open Source Files
el: Άνοιγμα πηγαίων αρχείων

en: Select from _Target Executable
el: Επιλογή από εκτελέσιμο _προορισμό

en: Select from _File System
el: Επιλογή από σύστημα _αρχείων

en: Choose Source Files to Open
el: Επιλογή πηγαίων αρχείων για άνοιγμα

en: Preferences
el: Προτιμήσεις

en: Use system monospace font
el: Χρήση γραμματοσειράς monospace του συστήματος

en: Custom Font:
el: Προσαρμοσμένη γραμματοσειρά:

en: Editor Font
el: Επεξεργαστής γραμματοσειρών

en: Visual Style
el: Οπτικό στυλ

en: Display line numbers
el: Προβολή αριθμών γραμμών

en: Line Numbers
el: Αριθμοί γραμμής

en: Use launch terminal
el: Χρήση τερματικού εκκίνησης

en: Terminal
el: Τερματικό

en: When a source file is changed:
el: Όταν ένα πηγαίο αρχείο αλλάζει:

en: Reload the file
el: Επαναφόρτωση του αρχείου

en: Do not reload the file
el: Μην επαναφορτώνετε το αρχείο

en: Ask each time
el: Ερώτηση κάθε φορά

en: File Monitoring
el: Παρακολούθηση αρχείου

en: Enable syntax highlighting
el: Ενεργοποίηση επισήμανσης σύνταξης

en: Syntax Highlighting
el: Επισήμανση σύνταξης

en: Editor
el: Επεξεργαστής

en: Update at each stop
el: Ενημέρωση σε κάθε στάση

en: Local variables
el: Τοπικές μεταβλητές

en: Pure assembly
el: Καθαρή συμβολομετάφραση

en: Mixed source and assembly
el: Αναμειγμένη πηγή και συμβολομετάφραση

en: Assembly style
el: Στυλ συμβολομετάφρασης

en: Assembly flavor
el: Είδος συμβολομετάφρασης

en: Choose a File
el: Επιλέξτε ένα αρχείο

en: Path to the GDB binary used
el: Διαδρομή για το χρησιμοποιούμενο δυαδικό GDB

en: GDB Binary
el: Δυαδικό GDB

en: Number of instructions to disassemble by default
el: Αριθμός εντολών για αποσυμβολομετάφραση από προεπιλογή

en: Instructions
el: Εντολές

en: Enable pretty printing (requires debugger restart)
el: Ενεργοποίηση όμορφης εκτύπωσης (απαιτεί επανεκκίνηση αποσφαλματωτή)

en: GDB Pretty Printing
el: Όμορφη εκτύπωση GDB

en: Follow parent
el: Παρακολούθηση ανιόντα

en: Follow child
el: Παρακολούθηση κατιόντος

en: GDB Follow Fork Mode
el: Κατάσταση διακλάδωσης παρακολούθησης GDB

en: Debugger
el: Αποσφαλματωτής

en: Layout
el: Διάταξη

en: Attach to a Running Program
el: Προσκόλληση σε εκτελούμενο πρόγραμμα

en: Choose a Process to Debug
el: Επιλέξτε μια διεργασία για αποσφαλμάτωση

en: _Filter list:
el: Λίστα _φίλτρου:

en: Connect to Remote Target
el: Σύνδεση με απομακρυσμένο προορισμό

en: Executable to Load
el: Εκτελέσιμο για φόρτωση

en: Shared Libraries Location
el: Θέση κοινόχρηστων βιβλιοθηκών

en: Remote Debugging Server
el: Απομακρυσμένος διακομιστής αποσφαλμάτωσης

en: TCP/IP Connection
el: Σύνδεση TCP/IP

en: Port:
el: Θύρα:

en: Serial Line Connection
el: Σύνδεση σειριακής γραμμής

en: Choose a Program to Execute
el: Επιλέξτε ένα πρόγραμμα για εκτέλεση

en: Choose an Executable
el: Επιλέξτε ένα εκτελέσιμο

en: Program:
el: Πρόγραμμα:

en: Arguments:
el: Ορίσματα:

en: Choose a Working Directory
el: Επιλέξτε ένα κατάλογο εργασίας

en: Working Directory:
el: Κατάλογος εργασίας:

en: _Add
el: Προ_σθήκη

en: _Remove
el: _Αφαίρεση

en: Environment Variables:
el: Μεταβλητές περιβάλλοντος:

en: Saved Sessions
el: Αποθηκευμένες συνεδρίες

en: Choose a Session to Debug
el: Επιλέξτε συνόδου για αποσφαλμάτωση

en: Set a Breakpoint:
el: Ορισμός σημείου διακοπής:

en: Condition:
el: Κατάσταση:

en: _Event:
el: _Συμβάν:

en: _Binary Location:
el: Θέση _δυαδικού:

en: _Source Location:
el: Θέση κώ_δικα:

en: F_unction Name:
el: Όνομα σ_υνάρτησης:

en: File name:
el: Όνομα αρχείου:

en: Function:
el: Συνάρτηση:

en: Line:
el: Γραμμή:

en: Set as Countpoint
el: Ορισμός ως σημείου μέτρησης

en: Set Location to Jump To
el: Ορισμός θέσης για μετάβαση σε

en: Jump to location:
el: Μετάβαση σε θέση:

en: Break at Destination
el: Διακοπή στον προορισμό

en: Add to monitor
el: Προσθήκη για παρακολούθηση

en: _Variable Name:
el: Όνομα μετα_βλητής:

en: _Inspect
el: Επ_ιθεώρηση

en: Set a watchpoint:
el: Ορισμός σημείου παρακολούθησης:

en: Expression:
el: Έκφραση:

en: Inspect
el: Επιθεώρηση

en: Triggers on:
el: Εναύσματα σε:

en: Read
el: Ανάγνωση

en: Write
el: Εγγραφή

en: Select Location for %s
el: Επιλογή θέσης για %s

en: Cannot find file '%s'.
    Please specify the location of this file:
el: Αδυναμία εύρεσης αρχείου '%s'.
    Παρακαλούμε καθορίστε τη θέση αυτού του αρχείου:

en: Line: %i, Column: %i
el: Γραμμή: %i, Στήλη: %i

en: Could not load file %s because its encoding is different from %s
el: Αδυναμία φόρτωσης αρχείου %s επειδή η κωδικοποίηση του είναι διαφορετική από %s

en: Copy the selection
el: Αντιγραφή της επιλογής

en: _Paste
el: Επικό_λληση

en: Paste the clipboard
el: Επικόλληση του προχείρου

en: _Reset
el: _Επαναφορά

en: Reset the terminal
el: Επαναφορά του τερματικού

en: Do not ask me again
el: Να μην ερωτηθώ ξανά

en: Project Website
el: Ιστοσελίδα έργου

en: _File
el: Α_ρχείο

en: _Quit
el: Έ_ξοδος

en: Quit the application
el: Έξοδος από την εφαρμογή

en: _Edit
el: _Επεξεργασία

en: _Help
el: _Βοήθεια

en: _About
el: Π_ερί

en: Display information about this application
el: Εμφάνιση πληροφοριών σχετικά με την εφαρμογή

en: _Contents
el: Περιε_χόμενα

en: Display the user manual for this application
el: Εμφάνιση του εγχειριδίου χρήστη γι' αυτήν την εφαρμογή

note: end extern C
en: Select File Location
el: Επιλογή θέσης αρχείου

en: Locate File
el: Εντοπισμός αρχείου
