nemiver master - en to id translation catalogue (314 entries)

en: Nemiver is an on-going effort to write a standalone graphical debugger that integrates well in the GNOME desktop environment. It currently features a backend which uses the well known GNU Debugger gdb to debug C / C++ programs.
id: Nemiver adalah suatu upaya berkelanjutan untuk menulis suat pengawakutu grafis mandiri yang berintegrasi dengan baik dalam lingkungan desktop GNOME. Saat ini Nemiver memakai backend  Pengawakutu GNU gdb untuk mengawakutu program C / C++.

en: We believe that Nemiver is mature and robust enough to just let you debug your favorite C or C++ application in a pleasant way.
id: Kami percaya bahwa Nemiver cukup matang dan tangguh bagi Anda untuk mengawakutu aplikasi C atau C++ secara nyaman.

en: C/C++ Debugger
id: Pengawakutu C/C++

en: Nemiver C/C++ Debugger
id: Nemiver Pengawakutu C/C++

en: Debug Applications
id: Awakutu Aplikasi

en: gdb;disassembler;debugger;c;c++;
id: gdb;disassembler;pengawakutu;c;c++;

en: Set the environment of the program to debug
id: Tata lingkungan program yang akan diawakutu

en: Attach to a process
id: Cantol ke suatu proses

en: Load a core file
id: Muat suatu berkas core

en: List the saved debugging sessions
id: Tampilkan daftar sesi pengawakutuan yang disimpan

en: Erase the saved debugging sessions
id: Hapus sesi pengawakutuan yang disimpan

en: Debug the program that was of session number N
id: Awakutu program pada sesi nomor N

en: Execute the last session
id: Eksekusi sesi terakhir

en: Enable logging domains DOMAINS
id: Fungsikan ranah log DOMAINS

en: Log the debugger output
id: Catat keluaran pengawakutu

en: Use this terminal as the debugee's terminal
id: Gunakan terminal ini sebagai terminal yang diawakutu

en: Connect to remote target specified by HOST:PORT
id: Sambung ke target jauh yang dinyatakan oleh HOST:PORT

en: Where to look for shared libraries loaded by the inferior. Use in conjunction with --remote
id: Kemana mencari pustaka bersama yang dimuat oleh inferior. Gunakan bersamaan dengan --remote

en: Set the path of the GDB binary to use to debug the inferior
id: Tata path biner GDB yang dipakai untuk mengawakutu inferior

en: Do not set a breakpoint in 'main' and do not run the inferior either
id: Jangan tata breakpoint dalam 'main' dan jangan jalankan inferior juga

en: Show the version number of Nemiver
id: Tampilkan nomor versi Nemiver

en: A C/C++ debugger for GNOME
id: Pengawakutu C/C++ bagi GNOME

en: Please provide a local copy of the binary you intend to debug remotely.
    Like this:
id: Mohon sediakan salinan lokal dari biner yang hendak Anda awakutu secara remote.
    Seperti ini:

en: Otherwise, find below the full set of Nemiver options.
id: Bila tidak, temukan di bawah set lengkap dari opsi Nemiver.

en: Please provide the path to the binary that generated the core file too.
    Like this:
id: Mohon sediakan path ke biner yang menghasilkan berkas core juga.
    Seperti ini:

note: create the columns of the tree view
en: File Name
id: Nama Berkas

en: Line
id: Baris

en: Function
id: Fungsi

en: Address
id: Alamat

en: Condition
id: Kondisi

en: Toggle countpoint
id: Jungkitkan countpoint

en: Type
id: Tipe

en: Hits
id: Hit

en: Expression
id: Ekspresi

en: Ignore count
id: Abaikan cacah

en: unknown
id: tak diketahui

en: _Delete
id: _Hapus

en: Remove this breakpoint
id: Hapus breakpoint ini

en: _Go to Source
id: Per_gi ke Sumber

en: Find this breakpoint in the source editor
id: Temukan breakpoint ini di dalam penyunting sumber

en: _Copy
id: _Salin

en: Copy the call stack to the clipboard
id: Salin stack pemanggilan ke papan klip

en: Arguments
id: Argumen

en: Location
id: Lokasi

en: Binary
id: Biner

en: (Click here to see the next %d row of the call stack | (Click here to see the next %d rows of the call stack)
id[0]: (Klik di sini untuk melihat %d baris berikutnya dari stack pemanggilan)

en: Function Name
id: Nama Fungsi

note: labels for widget tabs in the status notebook
en: Context
id: Konteks

en: Target Terminal
id: Terminal Target

en: Breakpoints
id: Breakpoint

en: Registers
id: Register

en: Memory
id: Memori

en: Expression Monitor
id: Pemantau Ekspresi

en: Reached end of file
id: Mencapai akhir berkas

en: Could not find string %s
id: Tak dapat temukan string %s

en: Change to Standard Breakpoint
id: Ubah ke Breakpoint Standar

en: Change to Countpoint
id: Ubah ke Countpoint

en: Remove _Breakpoint
id: Hapus _Breakpoint

en: Disable Breakpoint
id: Matikan Breakpoint

en: Enable Breakpoint
id: Aktifkan Breakpoint

en: Set _Breakpoint
id: Tata _Breakpoint

en: Set Countpoint
id: Tata Countpoint

en: Connected to remote target!
id: Tersambung ke target remote!

en: Program exited
id: Program keluar

en: The underlying debugger engine process died.
id: Proses mesin pengawakutu yang melandasi mati.

note: translators: first %s is the signal name, second one is the reason
en: Target received a signal: %s, %s
id: Target menerima sinyal: %s, %s

en: An error occurred: %s
id: Terjadi galat: %s

en: File %s has been modified. Do you want to reload it?
id: Berkas %s telah berubah. Apakah Anda hendak memuat ulang?

en: _Detach From the Running Program
id: Lepaskan _Dari Program Yang Berjalan

en: Disconnect the debugger from the running target without killing it
id: Lepaskan pengawakutu dari target yang berjalan tanpa mematikannya

en: _Save Session to Disk
id: _Simpan Sesi ke Disk

en: Save the current debugging session to disk
id: Simpan sesi pengawakutuan kini ke disk

en: _Run or Restart
id: Jalankan atau Sta_rt Ulang

en: Run or Restart the target
id: Jalankan atau start ulang target

en: Set Breakpoint with Dialog...
id: Tata Breakpoint dengan Dialog...

en: Set a breakpoint at the current line using a dialog
id: Tatak suatu breakpoint pada baris kini memakai suatu dialog

en: Set Breakpoint...
id: Tata Breakpoint...

en: Set a breakpoint at a function or line number
id: Tata suatu breakpoint pada suatu fungsi atau nomor baris

note: Depending on the context we will want this string to be either "Set Breakpoint", or "Remove Breakpoint". Hence this string is updated by DBGPerspective::update_toggle_menu_text when needed. So this initial value is going to be displayed only when Nemiver is launched with no executable on the command
en: Toggle _Breakpoint
id: Jungkitkan _Breakpoint

en: Set/Unset a breakpoint at the current cursor location
id: Tata/hilangkan breakpoint pada lokasi kursor kini

note: Depending on the context we will want this string to be either "Enable Breakpoint", or "Disable Breakpoint". Hence this string is updated by DBGPerspective::update_toggle_menu_text when needed. So this initial value is going to be displayed only when Nemiver is launched with no executable on the com
en: Enable/Disable Breakpoint
id: Aktifkan/Matikan Breakpoint

en: Enable or disable the breakpoint that is set at the current cursor location
id: Aktifkan atau matikan breakpoint yang ditata pada lokasi kursor kini

note: Depending on the context we will want this string to be either "Set Countpoint", or "Change to Countpoint", or "Change to Standard Breakpoint". Hence this string is updated by DBGPerspective::update_toggle_menu_text when needed. So this initial value is going to be displayed only when Nemiver is lau
en: Toggle _Countpoint
id: Jungkitkan _Countpoint

en: Set/Unset a countpoint at the current cursor location
id: Tata/hilangkan countpoint pada lokasi kursor kini

en: Set Watchpoint with Dialog...
id: Tata Watchpoint dengan Dialog...

en: Set a watchpoint using a dialog
id: Tata suatu watchpoint memakai suatu dialog

en: Execute next line stepping over the next function, if any
id: Eksekusi baris selanjutnya melewati fungsi berikutnya, bila ada

en: Execute next line, stepping into the next function, if any
id: Eksekusi baris berikutnya, masuk ke dalam fungsi berikutnya, bila ada

en: Finish the execution of the current function
id: Selesaikan eksekusi dari fungsi kini

en: Step Into asm
id: Step Ke asm

en: Step into the next assembly instruction
id: Step ke instruksi assembly berikutnya

en: Step Over asm
id: Step Lewat asm

en: Step over the next assembly instruction
id: Step sampai melewati instruksi assembly berikutnya

en: _Continue
id: _Lanjutkan

en: Continue program execution until the next breakpoint
id: Lanjutkan eksekusi program sampai breakpoint berikutnya

en: Run to Cursor
id: Jalankan sampai Kursor

en: Continue program execution until the currently selected line is reached
id: Lanjutkan eksekusi program sampai baris yang sedang dipilih dicapai

en: Jump to Cursor
id: Lompat ke Kursor

en: Jump to the currently selected line
id: Lompat ke baris yang sedang dipilih

en: Jump and Stop to Cursor
id: Lompat dan Stop ke Kursor

en: Sets a breakpoint to the currently selected line and jump there
id: Tata breakpoint ke baris yang sedang dipilih dan lompat ke sana

en: Jump to a Given Location
id: Lompat ke Lokasi yang Diberikan

en: Select a given code location and jump there
id: Pilih lokasi kode yang diberikan dan lompat ke sana

en: Inspect an Expression
id: Periksa suatu Ekspresi

en: Inspect a global or local expression
id: Periksa suatu ekspresi global atau lokal

en: Call a Function
id: Panggil suatu Fungsi

en: Call a function in the program being debugged
id: Panggil suatu fungsi di dalam program yang sedang diawakutu

en: Show Global Variables
id: Tampilkan Variabel Global

en: Display all global variables
id: Tampilkan semua variabel global

en: Refresh Locals
id: Segarkan Lokal

en: Refresh the list of variables local to the current function
id: Segarkan daftar variabel yang lokal terhadap fungsi kini

en: Show Assembly
id: Tampilkan Assembly

en: Show the assembly code of the source code being currently debugged, in another tab
id: Tampilkan kode assembly dari kode sumber yang sedang diawakutu, dalam tab lain

en: Switch to Assembly
id: Pindah ke Assembly

en: Show the assembly code of the source code being currently debugged
id: Tampilkan kode assembly dari kode sumber yang sedang diawakutu

en: Switch to Source
id: Pindah ke Sumber

en: Show the source code being currently debugged
id: Tampilkan kode sumber yang sedang diawakutu

en: Stop the debugger
id: Hentikan pengawakutu

en: _View
id: _Tilikan

en: Switch to Target Terminal View
id: Pindah ke Tilikan Terminal Target

en: Switch to Context View
id: Pindah ke Tilikan Konteks

en: Switch to Breakpoints View
id: Pindah ke Tilikan Breakpoint

en: Switch to Registers View
id: Pindah ke Tilikan Register

en: Switch to Memory View
id: Pindah ke Tilikan Memori

en: Switch to Variables Monitor View
id: Pindah ke Tilikan Pemantau Variabel

en: _Debug
id: _Awakutu

en: _Open Source File...
id: _Buka Berkas Sumber...

en: Open a source file for viewing
id: Buka suatu berkas sumber untuk dilihat

en: Load _Executable...
id: Muat _Executable...

en: Execute a program
id: Jalankan program

en: _Load Core File...
id: Muat Berkas _Core...

en: Load a core file from disk
id: Muat berkas core dari disk

en: _Attach to Running Program...
id: C_antol ke Program yang Sedang Berjalan...

en: Debug a program that's already running
id: Awakutu suatu program yang telah mulai berjalan

en: _Connect to Remote Target...
id: Menyambung ke Target _Remote...

en: Connect to a debugging server to debug a remote target
id: Menyambung ke server pengawakutuan untuk mengawakutu target remote

en: Resume Sa_ved Session...
id: Lanjutkan Sesi yang _Disimpan...

en: Open a previously saved debugging session
id: Buka sesi pengawakutuan yang sebelumnya telah disimpan

en: _Preferences
id: _Preferensi

en: Edit the properties of the current session
id: Sunting properti dari sesi saat ini

en: _Copy selected text
id: _Salin teks yang dipilih

en: Copy the text selected in the current source file
id: Salin teks yang dipilih dalam berkas sumber kini

en: _Reload Source File
id: Muat Ulang Be_rkas Sumber

en: Reloads the source file
id: Muat ulang berkas sumber

en: _Close Source File
id: _Tutup Berkas Sumber

en: Close the opened file
id: Buka berkas yang dibuka

en: _Find
id: _Cari

en: Find a text string in file
id: Cari string teks dalam berkas

en: Close %s
id: Tutup %s

note: We cannot restart an inferior running on a remote target at the moment.
en: Sorry, it's impossible to restart a remote inferior
id: Maaf, tak mungkin memulai ulang inferior remote

en: Could not find file %s
id: Tak bisa temukan berkas %s

en: Could not load program: %s
id: Tak bisa memuat program: %s

en: You cannot attach to Nemiver itself
id: Tak bisa mencantol ke Nemiver sendiri

en: You cannot attach to the underlying debugger engine
id: Tak bisa mencantol ke mesin pengawakutu yang melandasi

en: Failed to stop the debugger
id: Gagal menghentikan pengawakutu

en: Invalid line number: %i
id: Nomor baris tak valid: %i

en: There is a program being currently debugged. Do you really want to exit from the debugger?
id: Ada program yang kini sedang diawakutu. Apakah Anda benar-benar hendak keluar dari pengawakutu?

en: Default Layout
id: Tata Letak Baku

en: Nemiver's default layout
id: Tata letak baku Nevimer

en: Source Code
id: Kode Sumber

en: Dynamic Layout
id: Tata Letak Dinamis

en: A layout which can be modified
id: Tata letak yang dapat diubah

en: Two Status Pane
id: Dua Panel Status

en: A layout with two status pane
id: Tata letak dengan dua panel status

en: Wide Layout
id: Tata Letak Lebar

en: A layout for very large monitors
id: Tata letak bagi monitor sangat besar

en: Expand _Selected
id: Kembangkan yang _Dipilih

en: Expand _All
id: Kembangkan Semu_a

en: _Collapse
id: _Lipat

en: Loading files from target executable...
id: Memuat berkas dari executable target...

en: Variable type is: 
     %s
id: Tipe variabel adalah: 
    %s

en: Local Variables
id: Variabel Lokal

en: Function Arguments
id: Argumen Fungsi

en: _Copy Variable Name
id: _Salin Nama Variabel

en: Copy the variable path expression to the clipboard
id: Salin ekspresi path variabel ke papan klip

en: _Copy Variable Value
id: _Salin Nilai Variabel

en: Copy the variable value to the clipboard
id: Salin nilai variabel ke papan klip

en: Create Watchpoint
id: Buat Watchpoint

en: Create a watchpoint that triggers when the value of the expression changes
id: Buat watchpoint yang memicu ketika nilai ekspresi berubah

en: Address:
id: Alamat:

en: Show
id: Tampilkan

en: Group By:
id: Kelompokkan Menurut:

en: Choose a Directory
id: Pilih Direktori

en: Source Directories
id: Direktori Sumber

en: User Name
id: Nama Pengguna

en: Proc Args
id: Arg Proc

en: Name
id: Nama

en: Value
id: Nilai

en: Session
id: Sesi

en: Thread ID
id: ID Thread

note: create the columns of the tree view
en: Variable
id: Variabel

en: In scope expressions
id: Ekspresi dalam skup

en: Out of scope expressions
id: Ekspresi luar skup

en: Remove
id: Hapus

en: Remove selected expressions from the monitor
id: Hapus ekspresi yang dipilih dari pemantau

en: New...
id: Baru...

en: Add a new expression to the monitor
id: Tambahkan ekpresi baru ke pemantau

en: Call a function:
id: Panggil suatu fungsi:

en: Set Breakpoint
id: Tata Breakpoint

en: Choose Overloaded Function
id: Pilih Fungsi yang Overloaded

en: Multiple functions match the specified name. Please choose one from the list below.
id: Berbagai fungsi yang cocok dengan nama yang dinyatakan. Silakan pilih satu dari daftar di bawah.

en: Find Text
id: Cari Teks

en: _Search:
id: _Cari:

en: Match Options:
id: Opsi Pencocokan:

en: Match c_ase
id: Cocok huruf bes_ar kecil

en: Match _entire word only
id: Cocok hanya kata l_engkap

en: Cycling Options:
id: Opsi Siklus:

en: _Wrap around
id: Kembali ke a_wal

en: Search _backwards
id: Cari _mundur

en: Global Variables
id: Variabel Global

en: Choose a Core File to Debug
id: Pilih Berkas Core untuk Diawakutu

en: Select a Core File
id: Pilih Berkas Core

en: Core File:
id: Berkas Core:

en: Select the executable that created the core file
id: Pilih executable yang membuat berkas core

en: Open Source Files
id: Buka Berkas Sumber

en: Select from _Target Executable
id: Pilih dari Executable _Target

en: Select from _File System
id: Pilih dari Sistem _Berkas

en: Choose Source Files to Open
id: Pilih Berkas Sumber untuk Dibuka

en: Preferences
id: Preferensi

en: Use system monospace font
id: Gunakana font monospace sistem

en: Custom Font:
id: Font Gubahan:

en: Editor Font
id: Font Penyunting

en: Visual Style
id: Gaya Visual

en: Display line numbers
id: Tampilkan nomor baris

en: Line Numbers
id: Nomor Baris

en: Use launch terminal
id: Gunakan terminal peluncuran

en: When a source file is changed:
id: Ketika berkas sumber berubah:

en: Reload the file
id: Muat ulang berkas

en: Do not reload the file
id: Jangan muat ulang berkas

en: Ask each time
id: Tanyakan setiap kali

en: File Monitoring
id: Pemantauan Berkas

en: Enable syntax highlighting
id: Aktifkan penyorotan sintaks

en: Syntax Highlighting
id: Penyorotan Sintaks

en: Editor
id: Penyunting

en: Update at each stop
id: Mutakhirkan pada setiap perhentian

en: Local variables
id: Variabel lokal

en: Pure assembly
id: Assembly murni

en: Mixed source and assembly
id: Campuran sumber dan assembly

en: Assembly style
id: Gaya assembly

en: Assembly flavor
id: Aroma assembly

en: Choose a File
id: Pilih Berkas

en: Path to the GDB binary used
id: Path ke biner GDB yang dipakai

en: GDB Binary
id: Biner GDB

en: Number of instructions to disassemble by default
id: Cacah instruksi yang di-disassembly secara baku

en: Instructions
id: Instruksi

en: Enable pretty printing (requires debugger restart)
id: Aktifkan pencetakan cantik (memerlukan start ulang pengawakutu)

en: GDB Pretty Printing
id: Pencetakan Cantik GDB

en: Follow parent
id: Ikuti induk

en: Follow child
id: Ikuti anak

en: GDB Follow Fork Mode
id: Mode Mengikuti Fork GDB

en: Debugger
id: Pengawakutu

en: Layout
id: Tata letak

en: Attach to a Running Program
id: Cantolkan ke Program yang Berjalan

en: Choose a Process to Debug
id: Pilih Proses untuk Diawakutu

en: _Filter list:
id: Daftar _penyaring:

en: Connect to Remote Target
id: Menyambung ke Target Remote

en: Executable to Load
id: Executable untuk Dimuat

en: Shared Libraries Location
id: Lokasi Pustaka Bersama

en: Remote Debugging Server
id: Server Pengawakutuan Remote

en: TCP/IP Connection
id: Koneksi TCP/IP

en: Serial Line Connection
id: Koneksi Serial

en: Choose a Program to Execute
id: Pilih Program untuk Dieksekusi

en: Choose an Executable
id: Pilih Executable

en: Arguments:
id: Argumen:

en: Choose a Working Directory
id: Pilih Direktori Kerja

en: Working Directory:
id: Direktori Kerja:

en: _Add
id: T_ambah

en: _Remove
id: _Hapus

en: Environment Variables:
id: Variabel Lingkungan:

en: Saved Sessions
id: Sesi Tersimpan

en: Choose a Session to Debug
id: Pilih sebuah Sesi untuk Diawakutu

en: Set a Breakpoint:
id: Tata Breakpoint:

en: Condition:
id: Kondisi:

en: _Event:
id: P_eristiwa:

en: _Binary Location:
id: Lokasi _Biner:

en: _Source Location:
id: Lokasi _Sumber:

en: F_unction Name:
id: Nama F_ungsi:

en: File name:
id: Nama berkas:

en: Function:
id: Fungsi:

en: Line:
id: Baris:

en: Set as Countpoint
id: Jadikan Countpoint

en: Set Location to Jump To
id: Tata Lokasi untuk Melompat

en: Jump to location:
id: Lompat ke lokasi:

en: Break at Destination
id: Break pada Tujuan

en: Add to monitor
id: Tambah ke pemantau

en: _Variable Name:
id: Nama _Variabel:

en: _Inspect
id: Per_iksa

en: Set a watchpoint:
id: Tata watchpoint:

en: Expression:
id: Ekspresi:

en: Inspect
id: Periksa

en: Triggers on:
id: Picu saat:

en: Read
id: Baca

en: Write
id: Tulis

en: Select Location for %s
id: Pilih Lokasi bagi %s

en: Cannot find file '%s'.
    Please specify the location of this file:
id: Tak bisa temukan berkas '%s'.
    Silakan nyatakan lokasi berkas ini:

en: Line: %i, Column: %i
id: Baris: %i, Kolom: %i

en: Could not load file %s because its encoding is different from %s
id: Tak bisa memuat berkas %s karena pengodeannya berbeda dengan %s

en: Copy the selection
id: Salin pilihan

en: _Paste
id: Tem_pel

en: Paste the clipboard
id: Tempelkan papan klip

en: Reset the terminal
id: Reset terminal

en: Do not ask me again
id: Jangan tanya lagi

en: Project Website
id: Situs Web Proyek

en: _File
id: _Berkas

en: _Quit
id: _Keluar

en: Quit the application
id: Keluar aplikasi

en: _Edit
id: _Sunting

en: _Help
id: _Bantuan

en: _About
id: Tent_ang

en: Display information about this application
id: Tampilkan informasi tentang aplikasi ini

en: _Contents
id: _Isi

en: Display the user manual for this application
id: Tampilkan manual pengguna bagi aplikasi ini

note: end extern C
en: Select File Location
id: Pilih Lokasi Berkas

en: Locate File
id: Temukan Berkas
