nemiver master - en to ja translation catalogue (330 entries)

en: C/C++ Debugger
ja: C/C++ デバッガ

en: Nemiver C/C++ Debugger
ja: Nemiver C/C++ デバッガ

en: Debug Applications
ja: デバッグ・ツールです

en: Set the environment of the program to debug
ja: デバッグするプログラムの環境変数を指定する

en: Attach to a process
ja: アタッチするプロセスを指定する

en: Load a core file
ja: 読み込むコア・ファイルを指定する

en: List the saved debugging sessions
ja: 保存したデバッグ・セッションの一覧を表示する

en: Erase the saved debugging sessions
ja: 保存したデバッグ・セッションを消去する

en: Debug the program that was of session number N
ja: セッション番号が N のプログラムをデバッグする

en: Execute the last session
ja: 最後のセッションを再開する

en: Enable logging domains DOMAINS
ja: ログのドメインを DOMAINS にする

en: Log the debugger output
ja: デバッガの出力をログに記録する

en: Use this terminal as the debugee's terminal
ja: Nemiver を起動した端末をデバッギ側の端末として利用する

en: Connect to remote target specified by HOST:PORT
ja: HOST:PORT で指定したリモート・ターゲットに接続する

en: Where to look for shared libraries loaded by the inferior. Use in conjunction with --remote
ja: inferior がロードする共有ライブラリが格納されている場所を指定する (--remote と同時に使用のこと)

en: Set the path of the GDB binary to use to debug the inferior
ja: デバッグで使用する別の GDB コマンドのパス名を指定する

en: Do not set a breakpoint in 'main' and do not run the inferior either
ja: 'main' にブレークポイントをセットせず実行もしない

en: Show the version number of Nemiver
ja: Nemiver のバージョンを表示する

en:  [<prog-to-debug> [prog-args]]
ja:  [<デバッグするプログラム名> [引数]]

en: A C/C++ debugger for GNOME
ja: GNOME 向けの C/C++ デバッガです。

en: Please provide a local copy of the binary you intend to debug remotely.
    Like this:
ja: リモートでデバッグしようとするバイナリのローカル版 <binary-copy> を指定して下さい
    (例):

en: Otherwise, find below the full set of Nemiver options.
ja: もしくは、以下の Nemiver のオプション一式を参照して下さい

en: Please provide the path to the binary that generated the core file too.
    Like this:
ja: コア・ファイルを生成したバイナリのパスも指定して下さい
    次のようなパス:

note: create the columns of the tree view
en: File Name
ja: ファイル名

en: Line
ja: 行

en: Function
ja: 関数名

en: Address
ja: アドレス

en: Condition
ja: 条件

en: Toggle countpoint
ja: カウントポイント ON/OFF

en: Type
ja: 型

en: Hits
ja: 通過した回数

en: Expression
ja: 評価する式

en: Ignore count
ja: 無視する回数

en: breakpoint
ja: ブレークポイント

en: watchpoint
ja: ウォッチポイント

en: countpoint
ja: カウントポイント

en: unknown
ja: 不明

en: _Delete
ja: 削除(_D)

en: Remove this breakpoint
ja: このブレークポイントを削除します

en: _Go to Source
ja: ソースへジャンプ(_G)

en: Find this breakpoint in the source editor
ja: このブレークポイントの位置をソース・ファイルから検索します

en: _Copy
ja: コピー(_C)

en: Copy the call stack to the clipboard
ja: コール・スタックをクリップボードにコピーします

en: Frame
ja: フレーム

en: Arguments
ja: 引数

en: Location
ja: ファイル

en: Binary
ja: ２進

en: (Click here to see the next %d row of the call stack | (Click here to see the next %d rows of the call stack)
ja[0]: (ここをクリックするとコールスタックにある次の %d 行目を参照できます)
ja[1]: (ここをクリックするとコールスタックにある次の %d 行分を参照できます)

en: Function Name
ja: 関数名

note: labels for widget tabs in the status notebook
en: Context
ja: コンテキスト

en: Target Terminal
ja: ターゲットの出力

en: Breakpoints
ja: ブレークポイント

en: Registers
ja: レジスタ

en: Memory
ja: メモリ

en: Expression Monitor
ja: 評価式のモニタ

en: Reached end of file
ja: ファイルの終端に到達しました

en: Could not find string %s
ja: 文字列 %s が見つかりませんでした

en: Change to Standard Breakpoint
ja: 標準のブレークポイントに戻す

en: Change to Countpoint
ja: カウントポイントにする

en: Remove _Breakpoint
ja: ブレークポイントの削除(_B)

en: Disable Breakpoint
ja: ブレークポイントを無効にする

en: Enable Breakpoint
ja: ブレークポイントを有効にする

en: Set _Breakpoint
ja: ブレークポイントのセット(_B)

en: Set Countpoint
ja: カウントポイントの指定

en: %s (path="%s", pid=%i)
ja: %s (パス="%s", PID=%i)

en: Connected to remote target!
ja: リモートのターゲットに接続しました！

en: Program exited
ja: プログラムが正常終了しました

en: The underlying debugger engine process died.
ja: 低レベルにあるデバッガ・エンジンが強制終了しました

note: translators: first %s is the signal name, second one is the reason
en: Target received a signal: %s, %s
ja: ターゲットがシグナル %s を受信しました: %s

en: An error occurred: %s
ja: エラーが発生しました: %s

en: File %s has been modified. Do you want to reload it?
ja: %s というファイルは変更されていますが、もう一度読み直しますか？

en: _Run or Restart
ja: 起動/再起動(_R)

en: Run or Restart the target
ja: ターゲットを起動または再起動します

en: _Detach From the Running Program
ja: 実行中のプログラムからのデタッチ(_D)

en: Disconnect the debugger from the running target without killing it
ja: 強制終了することなく、実行中のターゲットからデバッガを取り外します

en: _Save Session to Disk
ja: セッションの保存(_S)

en: Save the current debugging session to disk
ja: デバッグ中のセッションをディスクに保存します

en: Set Breakpoint with Dialog...
ja: ダイアログからブレークポイントをセットする...

en: Set a breakpoint at the current line using a dialog
ja: ダイアログを使って現在のカーソル位置でブレークポイントの ON/OFF を切り換えます

en: Set Breakpoint...
ja: ブレークポイントのセット...

en: Set a breakpoint at a function or line number
ja: 関数や行番号でブレークポイントを指定します

note: Depending on the context we will want this string to be either "Set Breakpoint", or "Remove Breakpoint". Hence this string is updated by DBGPerspective::update_toggle_menu_text when needed. So this initial value is going to be displayed only when Nemiver is launched with no executable on the command
en: Toggle _Breakpoint
ja: ブレークポイントの ON/OFF(_B)

en: Set/Unset a breakpoint at the current cursor location
ja: 現在のカーソル位置でブレークポイントの ON/OFF を切り換えます

note: Depending on the context we will want this string to be either "Enable Breakpoint", or "Disable Breakpoint". Hence this string is updated by DBGPerspective::update_toggle_menu_text when needed. So this initial value is going to be displayed only when Nemiver is launched with no executable on the com
en: Enable/Disable Breakpoint
ja: ブレークポイントの ON/OFF

en: Enable or disable the breakpoint that is set at the current cursor location
ja: 現在のカーソル位置でブレークポイントの ON/OFF を切り換えます

note: Depending on the context we will want this string to be either "Set Countpoint", or "Change to Countpoint", or "Change to Standard Breakpoint". Hence this string is updated by DBGPerspective::update_toggle_menu_text when needed. So this initial value is going to be displayed only when Nemiver is lau
en: Toggle _Countpoint
ja: カウントポイントの切替え(_C)

en: Set/Unset a countpoint at the current cursor location
ja: 現在のカーソル位置でカウントポイントの指定/解除を切り替える

en: Set Watchpoint with Dialog...
ja: ダイアログからウォッチポイントをセットする...

en: Set a watchpoint using a dialog
ja: ダイアログを使ってウォッチポイントをセットします

en: _Next
ja: 次へ(_N)

en: Execute next line stepping over the next function, if any
ja: 次の行にある命令を実行して停止します (関数の中には入りません)

en: _Step
ja: ステップ・イン(_S)

en: Execute next line, stepping into the next function, if any
ja: 次の行にある命令を実行して停止します (関数の中に入ります)

en: Step _Out
ja: ステップ・アウト(_O)

en: Finish the execution of the current function
ja: 現在の関数を最後まで実行して呼び出し元に戻り停止します

en: Step Into asm
ja: ステップ・イン(機械語)

en: Step into the next assembly instruction
ja: 次の行にある機械語の命令を実行して停止します

en: Step Over asm
ja: ステップ・オーバー(機械語)

en: Step over the next assembly instruction
ja: 次の行にある機械語の命令を実行して停止します (関数の中に入りません)

en: _Continue or start
ja: 続行/開始(_C)

en: Start or continue program execution until the next breakpoint
ja: 次のブレークポイントまでプログラムの実行を開始または継続します

en: Run to Cursor
ja: カーソル位置まで実行する

en: Continue program execution until the currently selected line is reached
ja: 現在選択している行までプログラムを実行し続けます

en: Jump to Cursor
ja: カーソル位置へジャンプ

en: Jump to the currently selected line
ja: 現在選択している行にジャンプします

en: Jump and Stop to Cursor
ja: カーソル位置へジャンプして停止

en: Sets a breakpoint to the currently selected line and jump there
ja: 現在選択している行にブレークポイントをセットしてそこへジャンプします

en: Jump to a Given Location
ja: ジャンプ先を指定する

en: Select a given code location and jump there
ja: コードや場所を指定してそこにジャンプします

en: Inspect an Expression
ja: 式の調査

en: Inspect a global or local expression
ja: 大局または局所の式を調査します

en: Call a Function
ja: 関数の呼び出し

en: Call a function in the program being debugged
ja: プログラムでデバッグ済の関数を呼び出します

en: Show Global Variables
ja: グローバル変数の表示

en: Display all global variables
ja: 全てのグローバル変数を表示します

en: Refresh Locals
ja: ローカル変数のリフレッシュ

en: Refresh the list of variables local to the current function
ja: 現在の関数で使用しているローカル変数の一覧を更新します

en: Show Assembly
ja: 機械語の表示

en: Show the assembly code of the source code being currently debugged, in another tab
ja: 現在デバッグしているソース・コードに対する機械語を別のタブに表示します

en: Switch to Assembly
ja: 機械語に切り替える

en: Show the assembly code of the source code being currently debugged
ja: 現在デバッグ中のソース・コードに対応する機械語を表示します

en: Switch to Source
ja: ソースに切り替える

en: Show the source code being currently debugged
ja: 現在デバッグ中のソース・コードを表示します

en: Stop
ja: 停止

en: Stop the debugger
ja: デバッガを停止します

en: _View
ja: 表示(_V)

en: Switch to Target Terminal View
ja: ターゲットの出力表示に切り替えます

en: Switch to Context View
ja: コンテキスト表示に切り替えます

en: Switch to Breakpoints View
ja: ブレークポイント表示に切り替えます

en: Switch to Registers View
ja: レジスタ表示に切り替えます

en: Switch to Memory View
ja: メモリ表示に切り替えます

en: Switch to Variables Monitor View
ja: 評価式のモニタに切り替えます

en: _Debug
ja: デバッグ(_D)

en: _Open Source File...
ja: ソース・ファイルを開く(_O)...

en: Open a source file for viewing
ja: 表示用にソース・ファイルを開きます

en: Load _Executable...
ja: 実行形式の読み込み(_E)...

en: Execute a program
ja: プログラムを実行します

en: _Load Core File...
ja: コア・ファイルの読み込み(_L)...

en: Load a core file from disk
ja: ディスク上のコア・ファイルを読み込みます

en: _Attach to Running Program...
ja: 実行中のプログラムへのアタッチ(_A)...

en: Debug a program that's already running
ja: 既に実行しているプログラムをデバッグします

en: _Connect to Remote Target...
ja: リモート・ターゲットへの接続(_C)...

en: Connect to a debugging server to debug a remote target
ja: リモートにあるターゲットをデバッグするためにデバッグ用サーバへ接続します

en: Resume Sa_ved Session...
ja: 保存したセッションへ復帰する(_V)...

en: Open a previously saved debugging session
ja: 今まで保存したデバッグ・セッションに復帰します

en: _Preferences
ja: 設定(_P)

en: Edit the properties of the current session
ja: 現在のセッションに適用するプロパティを編集します

en: _Reload Source File
ja: ソースの再読込み(_R)

en: Reloads the source file
ja: もう一度ソース・ファイルを読み直します

en: _Close Source File
ja: ソース・ファイルを閉じる(_C)

en: Close the opened file
ja: ファイルを閉じます

en: _Find
ja: 検索(_F)

en: Find a text string in file
ja: ファイルの中から文字列を検索します

en: Close %s
ja: %s を閉じます

note: We cannot restart an inferior running on a remote target at the moment.
en: Sorry, it's impossible to restart a remote inferior
ja: リモートの inferior を再起動することはできません

en: Could not find file %s
ja: ファイルが見つかりませんでした: %s

en: Could not load program: %s
ja: プログラムを読み込めませんでした: %s

en: You cannot attach to Nemiver itself
ja: Nemiver 自身にアタッチすることはできません

en: You cannot attach to the underlying debugger engine
ja: 低レベルにあるデバッガ・エンジンにアタッチすることはできません

en: Failed to stop the debugger
ja: デバッガを停止できませんでした

en: Invalid line number: %i
ja: 行番号が間違っています: %i

en: There is a program being currently debugged. Do you really want to exit from the debugger?
ja: このプログラムは現在デバッグ中です。本当にデバッグを終了してもよろしいですか？

en: Default Layout
ja: デフォルト

en: Nemiver's default layout
ja: Nemiver のデフォルトのレイアウトです

en: Source Code
ja: ソース・コード

en: Dynamic Layout
ja: 動的なレイアウト

en: A layout which can be modified
ja: 変更が可能なレイアウトです

en: Two Status Pane
ja: 二つのステータス・ペイン付き

en: A layout with two status pane
ja: 二つのステータス・ペインを持つレイアウトです

en: Wide Layout
ja: ワイド

en: A layout for very large monitors
ja: 大きなモニタ向けのレイアウトです

en: Expand _Selected
ja: 選択範囲を展開する(_S)

en: Expand _All
ja: 全て展開する(_A)

en: _Collapse
ja: 畳む(_C)

en: Loading files from target executable...
ja: ターゲットとなる実行形式からファイルの読み込み中...

en: Variable type is: 
     %s
ja: 変数の型は: 
     %s

en: Local Variables
ja: ローカル変数

en: Function Arguments
ja: 関数の引数

en: _Copy Variable Name
ja: 変数名のコピー(_C)

en: Copy the variable path expression to the clipboard
ja: 変数名をクリップボードにコピーします

en: _Copy Variable Value
ja: 変数の値のコピー(_C)

en: Copy the variable value to the clipboard
ja: 変数の値をクリップボードにコピーします

en: Create Watchpoint
ja: ウォッチポイントの生成

en: Create a watchpoint that triggers when the value of the expression changes
ja: 評価する式の値が変化した時に実行を停止するウォッチポイントを生成します

en: Byte
ja: バイト

en: Word
ja: ワード

en: Long Word
ja: ロング・ワード

en: Address:
ja: アドレス:

en: Show
ja: 表示する

en: Group By:
ja: 表示単位:

en: Choose a Directory
ja: フォルダの選択

en: Source Directories
ja: ソースのフォルダ

en: User Name
ja: ユーザ名

en: Proc Args
ja: 引数

en: Name
ja: 名前

en: Value
ja: 値

en: Session
ja: セッション

en: Throw Exception
ja: 例外を投げた時

en: Catch Exception
ja: 例外を捕捉した時

en: Fork System Call
ja: fork システム・コール時

en: Vfork System Call
ja: fork システム・コール時

en: Exec System Call
ja: exec システム・コール時

en: Thread ID
ja: スレッド ID

note: create the columns of the tree view
en: Variable
ja: 変数

en: In scope expressions
ja: スコープ内の評価式

en: Out of scope expressions
ja: スコープ外の評価式

en: Remove
ja: 削除する

en: Remove selected expressions from the monitor
ja: 選択した評価式をモニタから削除します

en: New...
ja: 新規...

en: Add a new expression to the monitor
ja: 新しい評価式をモニタに追加します

en: Call a function:
ja: 関数の呼び出し:

en: Set Breakpoint
ja: ブレークポイントの指定

en: Choose Overloaded Function
ja: オーバーロードした関数の選択

en: Multiple functions match the specified name. Please choose one from the list below.
ja: 指定した名前に該当する関数が複数個あります。次の一覧から一つ選択して下さい。

en: Find Text
ja: 文字列の検索

en: _Search:
ja: 検索(_S):

en: Match Options:
ja: 検索のオプション:

en: Match c_ase
ja: 大/小文字を区別する(_A)

en: Match _entire word only
ja: 単語全体一致するものだけ(_E)

en: Cycling Options:
ja: 繰り返しのオプション:

en: _Wrap around
ja: 行末の折り返しも含める(_W)

en: Search _backwards
ja: 前方に向かって検索する(_B)

en: Global Variables
ja: グローバル変数

en: Choose a Core File to Debug
ja: デバッグするコア・ファイルの選択

en: Select a Core File
ja: コア・ファイルの選択

en: Core File:
ja: コア・ファイル:

en: Select the executable that created the core file
ja: コア・ファイルを生成した実行形式の選択

en: Executable:
ja: 実行形式:

en: Open Source Files
ja: ソース・ファイルを開く

en: Select from _Target Executable
ja: ターゲットとなる実行形式から選択(_T)

en: Select from _File System
ja: ファイルシステムからの選択(_F)

en: Choose Source Files to Open
ja: オープンするソース・ファイルの選択

en: Preferences
ja: 設定

en: Use system monospace font
ja: システム指定の固定幅フォントを使う

en: Custom Font:
ja: 独自のフォント:

en: Editor Font
ja: エディタのフォント

en: Visual Style
ja: エディタのスタイル

en: Display line numbers
ja: 行番号を表示する

en: Line Numbers
ja: 行番号

en: Use launch terminal
ja: 起動時の端末を利用する (デバッギ側として)

en: Terminal
ja: 端末

en: When a source file is changed:
ja: ソース・ファイルが変更されたら:

en: Reload the file
ja: ファイルを読み直す

en: Do not reload the file
ja: ファイルを読み直さない

en: Ask each time
ja: 毎回問い合わせる

en: File Monitoring
ja: ファイルの監視

en: Enable syntax highlighting
ja: キーワードや予約語を強調表示する

en: Syntax Highlighting
ja: キーワードの強調表示

en: Editor
ja: エディタ

en: Pure assembly
ja: 機械語のみ

en: Mixed source and assembly
ja: ソースと機械語の両方

en: Assembly style
ja: 逆アセンブルの表示

en: Assembly flavor
ja: 逆アセンブルの方式

en: Choose a File
ja: ファイルの選択

en: Path to the GDB binary used
ja: 使用する GDB コマンドのパス:

en: GDB Binary
ja: GDB のバイナリ

en: Number of instructions to disassemble by default
ja: デフォルトで逆アセンブルする命令数:

en: Instructions
ja: 命令数

en: Enable pretty printing (requires debugger restart)
ja: Pretty Print 機能を有効にする (要デバッガの再起動)

en: GDB Pretty Printing
ja: GDB の Pretty Print 機能

en: Follow parent
ja: 元のプロセスをデバッグする

en: Follow child
ja: 子プロセスをデバッグする

en: GDB Follow Fork Mode
ja: GDB の follow-fork-mode

en: Debugger
ja: デバッガ

en: Layout
ja: レイアウト

en: Attach to a Running Program
ja: 実行中のプログラムへのアタッチ

en: Choose a Process to Debug
ja: デバッグするプロセスの選択

en: _Filter list:
ja: フィルタ(_F):

en: Connect to Remote Target
ja: リモート・ターゲットへの接続

en: Executable to Load
ja: 対象となる実行形式

en: Shared Libraries Location
ja: 共有ライブラリの格納場所

en: Remote Debugging Server
ja: リモート・デバッグ用のサーバ

en: TCP/IP Connection
ja: TCP/IP を使った接続

en: Port:
ja: ポート番号:

en: Serial Line Connection
ja: シリアル・ケーブルを使った接続

en: Choose a Program to Execute
ja: 実行するプログラムの選択

en: Choose an Executable
ja: 実行形式の選択

en: Program:
ja: プログラム:

en: Arguments:
ja: 引数:

en: Choose a Working Directory
ja: 作業フォルダの選択

en: Working Directory:
ja: 作業フォルダ:

en: _Add
ja: 追加(_A)

en: _Remove
ja: 削除(_R)

en: Environment Variables:
ja: 環境変数:

en: Saved Sessions
ja: 保存済みのセッション

en: Choose a Session to Debug
ja: デバッグするセッションの選択

en: Set a Breakpoint:
ja: ブレークポイントの指定:

en: Condition:
ja: 条件:

en: _Event:
ja: イベントで指定する(_E):

en: _Binary Location:
ja: バイナリで指定する(_B):

en: _Source Location:
ja: ソースから指定する(_S):

en: F_unction Name:
ja: 関数名で指定する(_U):

en: File name:
ja: ファイル名:

en: Function:
ja: 関数:

en: Line:
ja: 行:

en: Set as Countpoint
ja: カウントポイントで指定する

en: Set Location to Jump To
ja: 移動先の指定

en: Jump to location:
ja: 移動先:

en: Break at Destination
ja: 移動先で実行を停止する

en: Add to monitor
ja: モニタに追加する

en: _Variable Name:
ja: 変数名(_V):

en: _Inspect
ja: 調査する(_I)

en: Set a watchpoint:
ja: ウォッチポイントの指定:

en: Expression:
ja: 式や変数:

en: Inspect
ja: 調査する

en: Triggers on:
ja: タイミング:

en: Read
ja: 読み込み時

en: Write
ja: 書き込み時

en: Select Location for %s
ja: %s の場所の選択

en: Cannot find file '%s'.
    Please specify the location of this file:
ja: '%s' というファイルが見つかりませんでした。
    このファイルが格納されている場所を指定して下さい:

en: Line: %i, Column: %i
ja: %i 行 %i 列

en: Could not load file %s because its encoding is different from %s
ja: %s というファイルを読み込めませんでした (エンコーディングが %s と異なるため)

en: Copy the selection
ja: 選択範囲をコピーします

en: _Paste
ja: 貼り付け(_P)

en: Paste the clipboard
ja: クリップボードから貼り付けます

en: _Reset
ja: リセット(_R)

en: Reset the terminal
ja: 端末をリセットします

en: Do not ask me again
ja: 問い合わせしない

en: Project Website
ja: このプロジェクトのウェブサイト

en: _File
ja: ファイル(_F)

en: _Quit
ja: 終了(_Q)

en: Quit the application
ja: デバッガを終了します

en: _Edit
ja: 編集(_E)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _About
ja: 情報(_A)

en: Display information about this application
ja: このアプリケーションの情報を表示します

en: _Contents
ja: 目次(_C)

en: Display the user manual for this application
ja: このアプリのユーザ・マニュアルを表示します

note: end extern C
en: Select File Location
ja: ファイルを格納した場所の選択

en: Locate File
ja: ファイルの所在
