nemiver master - en to ro translation catalogue (298 entries)

en: <b>Locate File</b>
ro: <b>Localizează fișierul</b>

en: Select File Location
ro: Selectează locația fișierului

en: C/C++ Debugger
ro: Depanator C/C++

en: Debug Applications
ro: Depanează aplicații

en: Nemiver C/C++ Debugger
ro: Depanatorul C/C++ Nemiver

en: Set the environment of the program to debug
ro: Stabilește mediul programului de depanat

en: Attach to a process
ro: Atașează la un proces

en: List the saved debugging sessions
ro: Listează sesiunile de depanare salvate

en: Erase the saved debugging sessions
ro: Șterge sesiunile de depanare salvate

en: Debug the program that was of session number N
ro: Depanează programul care a avut numărul de sesiune N

en: Execute the last session
ro: Execută ultima sesiune

en: Enable logging domains DOMAINS
ro: Activează domeniile de înregistrare DOMAINS

en: Log the debugger output
ro: Înregistrează datele de ieșire ale depanatorului

en: Use this terminal as the debugee's terminal
ro: Folosește acest terminal ca terminalul celui care depanează

en: Connect to remote target specified by HOST:PORT
ro: Conectează la ținta la distanță specificată de către HOST:PORT

en: Where to look for shared libraries loaded by the inferior. Use in conjunction with --remote
ro: Locul unde să fie căutate bibliotecile comune încărcate de inferior. Utilizați în conjuncție cu --remote

en: Show the version number of nemiver
ro: Arată numărul versiunii al nemiver

en:  [<prog-to-debug> [prog-args]]
ro:  [<program-de-depanat> [argumentele-programului]]

en: A C/C++ debugger for GNOME
ro: Un depanator C/C++ pentru GNOME

en: Please provide a local copy of the binary you intend to debug remotely.
    Like this:
ro: Furnizați o copie locală a binarului pe care intenționați să îl depanați de la distanță.
    Astfel:

en: Otherwise, find below the full set of nemiver options.
ro: În caz contrar, căutați mai jos setul complet de opțiuni nemiver.

en: Select Location For %s
ro: Selectează locația pentru %s

en: Cannot find file '%s'.
    Please specify the location of this file:
ro: Nu s-a putut găsi fișierul „%s”.
    Specificați locația acestui fișier:

en: <b>Call a function:</b>
ro: <b>Apelează o funcție:</b>

en: Call Function
ro: Apelează funcția

en: <b>Cycling Options:</b>
ro: <b>Opțiuni de ciclare:</b>

en: <b>Match Options:</b>
ro: <b>Opțiuni de potrivire:</b>

en: Find text
ro: Caută text

en: Match _entire word only
ro: Potriv_ește cuvântul complet

en: Match c_ase
ro: Sensibil la m_ajuscule

en: Search _backwards
ro: Caută în sens in_vers

en: _Search:
ro: _Caută:

en: _Wrap around
ro: _Reia de la început

en: <b>Core File:</b>
ro: <b>Fișierul de bază:</b>

en: <b>Executable:</b>
ro: <b>Executabil:</b>

en: Choose a Core File to Debug
ro: Alegeți un fișier de bază pentru depanare

en: Select A Core File
ro: Alegeți un fișier de bază

en: Select the executable that created the core file
ro: Selectează executabilul care a creat fișierul de bază

en: <b>Choose Source Files to Open</b>
ro: <b>Alegeți fișierele sursă pentru a le deschise</b>

en: Open Source Files
ro: Deschide fișierele sursă

en: Select from _Filesystem
ro: Selectează din sistemul de _fișiere

en: Select from _Target Executable
ro: Selectează din executabilul țin_tă

en: <b>Assembly style</b>
ro: <b>Stilul de asamblare</b>

en: <b>Editor Font</b>
ro: <b>Fontul editorului</b>

en: <b>File Monitoring</b>
ro: <b>Monitorizarea fișierelor</b>

en: <b>GDB binary</b>
ro: <b>Binarul GDB</b>

en: <b>GDB follow fork mode</b>
ro: <b>Modul de urmărire a ramificațiilor GDB</b>

en: <b>Instructions</b>
ro: <b>Instrucțiuni</b>

en: <b>Line Numbers</b>
ro: <b>Numerele liniilor</b>

en: <b>Syntax Highlighting</b>
ro: <b>Evidențierea sintaxei</b>

en: <b>Visual Style</b>
ro: <b>Stilul vizual</b>

en: Ask each time
ro: Întreabă de fiecare dată

en: Choose a file
ro: Alegeți un fișier

en: Custom Font:
ro: Font personalizat:

en: Debugger
ro: Depanator

en: Display line numbers
ro: Afișează numerele liniilor

en: Do not reload the file
ro: Nu reîncărca fișierul

en: Enable syntax highlighting
ro: Activează evidențierea sintaxei

en: Follow child
ro: Urmărește copilul

en: Follow parent
ro: Urmărește părintele

en: Mixed source and assembly
ro: Amestec de cod sursă și cod de asamblare

en: Number of instructions to disassemble by default
ro: Numărul implicit al instrucțiunilor pentru dezasamblare

en: Path to the GDB binary used
ro: Calea către binarul GDB folosit

en: Preferences
ro: Preferințe

en: Pure assembly
ro: Cod pur de asamblare

en: Reload the file
ro: Reîncarcă fișierul

en: Source Directories
ro: Directoarele sursei

en: Use launch terminal
ro: Folosește terminalul de lansare

en: Use system monospace font
ro: Folosește fontul monospațiat al sistemului

en: When a source file is changed:
ro: Când un fișier sursă este schimbat:

en: <b>Choose a Process to Debug</b>
ro: <b>Alegeți un proces pentru depanare</b>

en: Attach to a Running Program
ro: Atașează unui program ce rulează

en: _Filter list:
ro: _Lista de filtrare:

en: <b>Arguments:</b>
ro: <b>Argumente:</b>

en: <b>Environment Variables:</b>
ro: <b>Variabile de mediu:</b>

en: <b>Working Directory:</b>
ro: <b>Dosarul de lucru:</b>

en: Choose a Program to Execute
ro: Alegeți un program pentru a fi executat

en: Choose a working directory
ro: Alegeți un dosar de lucru

en: Choose an executable
ro: Alegeți un executabil

en: _Add
ro: _Adaugă

en: _Remove
ro: _Elimină

en: <b>Choose a Session to Debug</b>
ro: <b>Alegeți o sesiune pentru depanare</b>

en: Saved Sessions
ro: Sesiuni salvate

en: Inspect a Variable
ro: Inspectează o variabilă

en: _Inspect
ro: _Inspectează

en: _Variable Name:
ro: Nume _variabilă:

en: <b>Choose Overloaded Function</b>
ro: <b>Alegeți funcția supraîncărcată</b>

en: Multiple functions match the specified name. Please choose one from the list below.
ro: Mai multe funcții se potrivesc numelui specificat. Alegeți una din lista de mai jos.

en: Set Breakpoint
ro: Definește punctul de oprire

en: <b>Executable to Load</b>
ro: <b>Executabil de încărcat</b>

en: <b>Remote Debugging Server</b>
ro: <b>Server de depanare la distanță</b>

en: <b>Shared Libraries Location</b>
ro: <b>Locația bibliotecilor comune</b>

en: Address :
ro: Adresă :

en: Choose a Directory
ro: Alegeți un dosar

en: Choose a File
ro: Alegeți un fișier

en: Connect to Remote Target
ro: Conectare la o țintă la distanță

en: Serial Line Connection
ro: Conexiune prin serială

en: TCP/IP Connection
ro: Conexiune TCP/IP

en: <b>Set a Breakpoint:</b>
ro: <b>Definiți un punct de oprire:</b>

en: Address:
ro: Adresă:

en: Condition:
ro: Condiție:

en: F_unction Name:
ro: Numele f_uncției:

en: Filename:
ro: Numele fișierului:

en: Function:
ro: Funcția:

en: Line:
ro: Linia:

en: Set as Countpoint
ro: Definește ca punct de numărare

en: _Binary Location:
ro: Locația _binarului:

en: _Event:
ro: _Eveniment:

en: _Source Location:
ro: Locația _sursei:

en: Function Name
ro: Numele funcției

en: Location
ro: Locație

en: Global Variables
ro: Variabile globale

en: <b>Set a watchpoint:</b>
ro: <b>Definește un punct de monitorizare:</b>

en: Inspect
ro: Inspectează

en: expression:
ro: expresie:

en: read
ro: citește

en: triggers on:
ro: declanșat la:

en: write
ro: scrie

note: create the columns of the tree view
en: Filename
ro: Nume fișier

en: Line
ro: Linie

en: Function
ro: Funcție

en: Address
ro: Adresă

en: Condition
ro: Condiție

en: Toggle countpoint
ro: Comută punct de numărare

en: Type
ro: Tip

en: Expression
ro: Expresie

en: Ignore count
ro: Ignoră numărătoarea

en: breakpoint
ro: punct de oprire

en: watchpoint
ro: punct de observare

en: countpoint
ro: punct de numărare

en: unknown
ro: necunoscut

en: _Delete
ro: Ș_terge

en: Remove this breakpoint
ro: Elimină acest punct de oprire

en: _Go to Source
ro: Navi_ghează la sursă

en: Find this breakpoint in the source editor
ro: Caută acest punct de oprire în editorul de sursă

en: _Copy
ro: _Copiază

en: Copy the call stack to the clipboard
ro: Copiază stiva de apel în clipboard

en: Frame
ro: Cadru

en: Arguments
ro: Argumente

en: Binary
ro: Binar

en: (Click here to see the next %d rows of the call stack)
ro: (Clic aici pentru a vedea următoarele %d rânduri ale stivei de apel)

en: Target Terminal
ro: Terminal țintă

en: Breakpoints
ro: Puncte de oprire

en: Registers
ro: Registre

en: Memory
ro: Memorie

en: Reached end of file
ro: S-a ajuns la sfârșitul fișierului

en: Could not find string %s
ro: Nu s-a putut găsi șirul %s

en: Change to standard Breakpoint
ro: Schimbă la punct de oprire standard

en: Change to Countpoint
ro: Schimbă la punctul de numărare

en: Remove _Breakpoint
ro: Elimină punctul de _oprire

en: Disable Breakpoint
ro: Dezactivează punctul de oprire

en: Enable Breakpoint
ro: Activează punctul de oprire

en: Set _Breakpoint
ro: Definește punctul de _oprire

en: Set Countpoint
ro: Definește punctul de numărare

en: %s (path="%s", pid=%i)
ro: %s (cale=„%s”, pid=%i)

en: Connected to remote target !
ro: Conectat la ținta de la distanță!

en: Program exited
ro: Programul s-a terminat

en: The underlying debugger engine process died.
ro: Procesul de motor al depanatorului de bază s-a oprit.

note: translators: first %s is the signal name, second one is the reason
en: Target received a signal: %s, %s
ro: Ținta a primit un semnal: %s, %s

en: An error occured: %s
ro: A apărut o eroare: %s

en: File %s has been modified. Do want to reload it ?
ro: Fișierul %s a fost modificat. Doriți sa îl reîncărcați ?

en: _Save Session to Disk
ro: _Salvează sesiunea pe disc

en: Save the current debugging session to disk
ro: Salvează sesiunea de depanare curentă pe disc

en: _Detach From the Running Program
ro: _Detașează de la programul în curs de rulare

en: Disconnect the debugger from the running target without killing it
ro: Deconectează depanatorul de la ținta în curs de rulare fără a-l opri

en: _Restart
ro: _Repornește

en: Restart the target, killing this process and starting a new one
ro: Repornește ținta, oprind acest proces și pornind unul nou

en: _Next
ro: _Următoarea

en: Execute next line stepping over the next function, if any
ro: Execută următoarea linie sărind peste funcția următoare, dacă există

en: _Step
ro: _Pas

en: Execute next line, stepping into the next function, if any
ro: Execută linia următoare, intrând în funcția următoare, dacă există

en: Step _Out
ro: _Pas afară

en: Finish the execution of the current function
ro: Finalizează execuția funcției curente

en: Step Into asm
ro: Intră în asm

en: Step into the next assembly instruction
ro: Intră în următoarea funcție de asamblare

en: Step Over asm
ro: Sari peste asm

en: Step over the next assembly instruction
ro: Sari peste următoarea funcție de asamblare

en: _Continue
ro: _Continuă

en: Continue program execution until the next breakpoint
ro: Continuă execuția programului până la următorul punct de oprire

en: Run to Cursor
ro: Rulează începând de la cursor

en: Continue program execution until the currently selected line is reached
ro: Continuă execuția programului până când linia curent selectată este atinsă

note: Depending on the context we will want this string to be either "Set Breakpoint", or "Remove Breakpoint". Hence this string is updated by DBGPerspective::update_toggle_menu_text when needed. So this initial value is going to be displayed only when Nemiver is launched with no executable on the command
en: Toggle _Breakpoint
ro: Comută _punctul de oprire

en: Set/Unset a breakpoint at the current cursor location
ro: Definește/Șterge un punct de oprire la locația curentă a cursorului

note: Depending on the context we will want this string to be either "Enable Breakpoint", or "Disable Breakpoint". Hence this string is updated by DBGPerspective::update_toggle_menu_text when needed. So this initial value is going to be displayed only when Nemiver is launched with no executable on the com
en: Enable/Disable Breakpoint
ro: Activează/Dezactivează punctul de oprire

en: Enable or disable the breakpoint that is set at the current cursor location
ro: Activează sau dezactivează punctul de oprire definit la locația curentă a cursorului

note: Depending on the context we will want this string to be either "Set Countpoint", or "Change to Countpoint", or "Change to standard Breakpoint". Hence this string is updated by DBGPerspective::update_toggle_menu_text when needed. So this initial value is going to be displayed only when Nemiver is lau
en: Toggle _Countpoint
ro: _Comută punctul de numărare

en: Set/Unset a countpoint at the current cursor location
ro: Definește/Șterge un punct de numărare la locația curentă a cursorului

en: Set Breakpoint...
ro: Definire punct de oprire...

en: Set a breakpoint at a function or line number
ro: Definește un punct de oprire la o funcție sau numărul unei linii

en: Set Breakpoint with dialog...
ro: Definire punct de oprire cu dialog...

en: Set a breakpoint at the current line using a dialog
ro: Definește un punct de oprire la linia curentă utilizând un dialog

en: Set Watchpoint with dialog...
ro: Definire punct de monitorizare cu dialog...

en: Set a watchpoint using a dialog
ro: Definește un punct de monitorizare folosind un dialog

en: Inspect a global or local variable
ro: Inspectează o variabilă globală sau locală

en: Call a function
ro: Apelează o funcție

en: Call a function in the program being debugged
ro: Apelează o funcție în programul în curs de depanare

en: Show Global Variables
ro: Arată variabilele globale

en: Display all global variables
ro: Afișează toate variabilele globale

en: Refresh locals
ro: Reîmprospătează localele

en: Refresh the list of variables local to the current function
ro: Reîmprospătează lista variabilelor locale pentru funcția curentă

en: Show assembly
ro: Arată codul de asamblare

en: Show the assembly code of the source code being currently debugged, in another tab
ro: Arată codul de asamblare al codului sursă depanat, în altă filă

en: Switch to assembly
ro: Comută la cod de asamblare

en: Show the assembly code of the source code being currently debugged
ro: Arată codul de asamblare al codului sursă depanat

en: Switch to source
ro: Comută la sursă

en: Show the source code being currently debugged
ro: Arată codul sursă în curs de depanare

en: Stop
ro: Oprește

en: Stop the Debugger
ro: Oprește depanatorul

en: _View
ro: _Vizualizare

en: Switch to Target Terminal View
ro: Comută la vizualizarea terminalului țintă

en: Switch to Context View
ro: Comută la vizualizarea contextului

en: Switch to Breakpoints View
ro: Comută la vizualizarea punctelor de oprire

en: Switch to Registers View
ro: Comută la vizualizarea registrelor

en: Switch to Memory View
ro: Comută la vizualizarea memoriei

en: Show Commands
ro: Arată comenzile

en: Show the debugger commands tab
ro: Arată fila comenzilor depanatorului

en: Show Errors
ro: Arată erorile

en: Show the errors tab
ro: Arată fila erorilor

en: Show Output
ro: Arată datele de ieșire

en: Show the debugged target output tab
ro: Arată fila datelor de ieșire a țintei depanate

en: _Debug
ro: _Depanează

en: _Open Source File ...
ro: _Deschide fișierul sursă ...

en: Open a source file for viewing
ro: Deschide un fișier sursă pentru vizualizare

en: Load _Executable...
ro: Încarcă _executabilul...

en: Execute a program
ro: Execută un program

en: _Load Core File...
ro: Încarcă fișierul de bază...

en: Load a core file from disk
ro: Încarcă un fișier de bază de pe disc

en: _Attach to Running Program...
ro: _Atașează la un program în curs de funcționare...

en: Debug a program that's already running
ro: Depanează un program care e deja în curs de funcționare

en: _Connect to Remote Target...
ro: _Conectează la o țintă la distanță...

en: Connect to a debugging server to debug a remote target
ro: Conectează la un server depanator pentru a depana o țintă la distanță

en: Resume Sa_ved Session...
ro: Continuă o sesiune salvată...

en: Open a previously saved debugging session
ro: Deschide o sesiune de depanare salvată anterior

en: _Preferences
ro: _Preferințe

en: Edit the properties of the current session
ro: Editează proprietățile sesiunii curente

en: _Reload Source File
ro: _Reîncarcă fișierul sursă

en: Reloads the source file
ro: Reîncarcă fișierul sursă

en: _Close Source File
ro: În_chide fișierul sursă

en: Close the opened file
ro: Închide fișierul deschis

en: _Find
ro: _Caută

en: Find a text string in file
ro: Caută un șir de text în fișier

en: Close %s
ro: Închide %s

note: We cannot restart an inferior running on a remote target at the moment.
en: Sorry, it's impossible to restart a remote inferior
ro: Ne pare rău, nu se poate restarta un inferior al țintei la distanță

en: Could not find file %s
ro: Nu s-a putut găsi fișierul %s

en: Could not load program: %s
ro: Nu s-a putut încărca programul: %s

en: You cannot attach to Nemiver itself
ro: Nu puteți atașa la Nemiver însuși

en: You cannot attach to the underlying debugger engine
ro: Nu puteți atașa la motorul depanatorului de bază

en: Failed to stop the debugger
ro: Oprirea depanatorului a eșuat

en: Invalid line number: %i
ro: Număr de linie nevalid: %i

en: Commands
ro: Comenzi

en: Output
ro: Date de ieșire

en: Logs
ro: Înregistrări

en: There is a program being currently debugged. Do you really want to exit from the debugger?
ro: Există un program în curs de depanare. Sigur doriți să ieșiți din depanator?

en: Expand _Selected
ro: Extinde _selecția

en: Expand _All
ro: Extinde _tot

en: _Collapse
ro: _Restrânge

en: Loading Files from target executable...
ro: Se încarcă fișierele din executabilul țintă...

en: Byte
ro: Octet

en: Word
ro: Cuvânt

en: Long Word
ro: Cuvânt lung

en: Show
ro: Arată

en: Group By:
ro: Grupează după:

en: Choose directory
ro: Alegeți directorul

en: Source directories
ro: Directoarele sursei

en: User Name
ro: Nume utilizator

en: Proc Args
ro: Argumente proc

en: Name
ro: Nume

en: Value
ro: Valoare

en: Session
ro: Sesiune

en: Thread ID
ro: ID fir de execuție

en: _Copy variable name
ro: _Copiază numele variabilei

en: Copy the variable path expression to the clipboard
ro: Copiază expresia căii variabilei în clipboard

en: _Copy variable value
ro: _Copiază valoarea variabilei

en: Copy the variable value to the clipboard
ro: Copiază valoarea variabilei în clipboard

en: Variable type is: 
     %s
ro: Tipul variabilei este: 
     %s

en: Local Variables
ro: Variabile locale

en: Function Arguments
ro: Argumentele funcției

en: Create watchpoint
ro: Creează punct de monitorizare

en: Create a watchpoint that triggers when the value of the expression changes
ro: Creează un punct de monitorizare care este declanșat când valoare expresiei se schimbă

en: Line: %i, Column: %i
ro: Linia: %i, Coloana: %i

en: Could not load file %s because its encoding is different from %s
ro: Nu s-a putut încărca fișierul %s datorită codării sale diferite de %s

en: Do not ask me again
ro: Nu mă mai întreba

en: Project Website
ro: Pagina web a proiectului

en: _File
ro: _Fișier

en: _Quit
ro: _Închide

en: Quit the application
ro: Închide aplicația

en: _Edit
ro: _Editare

en: _Help
ro: _Ajutor

en: _About
ro: _Despre

en: Display information about this application
ro: Afișează informația despre această aplicație

en: _Contents
ro: _Conținut

en: Display the user manual for this application
ro: Afișează manualul utilizatorului pentru această aplicație

en: Throw Exception
ro: Aruncă excepție

en: Catch Exception
ro: Prinde excepție

en: fork system call
ro: apel sistem fork

en: vfork system call
ro: apel sistem vfork

en: exec system call
ro: apel sistem exec

note: create the columns of the tree view
en: Variable
ro: Variabilă
