nemiver master - en to tr translation catalogue (335 entries)

en: Nemiver is an on-going effort to write a standalone graphical debugger that integrates well in the GNOME desktop environment. It currently features a backend which uses the well known GNU Debugger gdb to debug C / C++ programs.
tr: Nemiver, GNOME Masaüstü Ortamıyla tümleşik ve bağımsız çalışan bir grafik hata ayıklayıcı çabasıdır. Halen C / C++ programlarının hatalarını ayıklamak için çok bilinen GNU Hata Ayıklayıcısı gdb'yi kullanan bir arka uç sunmaktadır.

en: We believe that Nemiver is mature and robust enough to just let you debug your favorite C or C++ application in a pleasant way.
tr: Nemiver'ın C ve C++ uygulamalarınızın hatalarını ayıklamak için güçlü ve olgun bir araç olduğuna inanıyoruz.

en: C/C++ Debugger
tr: C/C++ Hata Ayıklayıcısı

en: Nemiver C/C++ Debugger
tr: Nemiver C/C++ Hata Ayıklayıcısı

en: Debug Applications
tr: Hata Ayıklama Uygulamaları

en: gdb;disassembler;debugger;c;c++;
tr: gdb;ayırıcı;çözücü;hata ayıklayıcı;c;c++;

en: Set the environment of the program to debug
tr: Uygulama ortamını hata ayıklamaya ayarla

en: Attach to a process
tr: Bir sürece bağlan

en: Load a core file
tr: Çekirdek dosyası yükle

en: List the saved debugging sessions
tr: Kaydedilmiş hata ayıklama oturumlarını listele

en: Erase the saved debugging sessions
tr: Kaydedilmiş hata ayıklama oturumlarını sil

en: Debug the program that was of session number N
tr: N oturum numaralı programdaki hataları ayıkla

en: Execute the last session
tr: Son oturumu çalıştır

en: Enable logging domains DOMAINS
tr: Günlük tutmayı etkinleştir

en: Log the debugger output
tr: Hata ayıklayıcı çıktısının kaydını tut

en: Use this terminal as the debugee's terminal
tr: Bu uçbirimi hatası ayıklanan programın uçbirimi olarak kullan

en: Connect to remote target specified by HOST:PORT
tr: HOST:PORT ile belirtilen uzak hedefe bağlan

en: Where to look for shared libraries loaded by the inferior. Use in conjunction with --remote
tr: Ast tarafından yüklenmiş paylaşılan kütüphanelerin aranacağı yer. --remote ile birlikte kullanın.

en: Set the path of the GDB binary to use to debug the inferior
tr: Astın hatasını ayıklamak için kullanılacak GDB ikili kodunun yolunu ayarla

en: Do not set a breakpoint in 'main' and do not run the inferior either
tr: 'main' içinde kesme noktası ayarlama ve astı da çalıştırma

en: Show the version number of Nemiver
tr: Nemiver sürüm numarasını göster

en:  [<prog-to-debug> [prog-args]]
tr:  [<hataları-ayıklanaca-program> [program-değiştirgeleri]]

en: A C/C++ debugger for GNOME
tr: GNOME için C/C++ hata ayıklayıcısı

en: Please provide a local copy of the binary you intend to debug remotely.
    Like this:
tr: Lütfen uzaktan hatalarını ayıklamak istediğiniz ikili kodun yerel bir kopyasını sağlayın.
    Bunun gibi:

en: Otherwise, find below the full set of Nemiver options.
tr: Aksi halde, Nemiver seçeneklerinin tamamını aşağıda bulabilrisiniz.

en: Please provide the path to the binary that generated the core file too.
    Like this:
tr: Lütfen çekirdek dosyasını oluşturan ikili kodun yolunu da sağlayın.
    Bunun gibi:

note: create the columns of the tree view
en: File Name
tr: Dosya Adı

en: Line
tr: Satır

en: Function
tr: Fonksiyon

en: Address
tr: Adres

en: Condition
tr: Koşul

en: Toggle countpoint
tr: Sayım noktasını aç/kapat

en: Type
tr: Tür

en: Hits
tr: İsabetler

en: Expression
tr: İfade

en: Ignore count
tr: Sayıyı gözardı et

en: breakpoint
tr: kesme noktası

en: watchpoint
tr: izleme noktası

en: countpoint
tr: sayma noktası

en: unknown
tr: bilinmiyor

en: _Delete
tr: _Sil

en: Remove this breakpoint
tr: Bu kesme noktasını kaldır

en: _Go to Source
tr: Kaynağa _Git

en: Find this breakpoint in the source editor
tr: Bu kesme noktasını kaynak düzenleyicisinde bul

en: _Copy
tr: _Kopyala

en: Copy the call stack to the clipboard
tr: Çağrı yığıtını panoya kopyala

en: Frame
tr: Çerçeve

en: Arguments
tr: Bağımsız Değişkenler

en: Location
tr: Konum

en: Binary
tr: İkilik

en: (Click here to see the next %d row of the call stack | (Click here to see the next %d rows of the call stack)
tr[0]: (Çağrı yığıtının sonraki %d satırını görmek için buraya tıklayın)

en: Function Name
tr: Fonksiyon Adı

note: labels for widget tabs in the status notebook
en: Context
tr: Bağlam

en: Target Terminal
tr: Hedef Uçbirim

en: Breakpoints
tr: Kesme noktaları

en: Registers
tr: Yazmaçlar

en: Memory
tr: Bellek

en: Expression Monitor
tr: İfade İzleyici

en: Reached end of file
tr: Dosya sonuna ulaşıldı

en: Could not find string %s
tr: %s dizgesi bulunamadı

en: Change to Standard Breakpoint
tr: Standart Kesme Noktasına Dönüştür

en: Change to Countpoint
tr: Sayım Noktasına Dönüştür

en: Remove _Breakpoint
tr: _Kesme Noktasını Kaldır

en: Disable Breakpoint
tr: Kesme Noktasını Kapat

en: Enable Breakpoint
tr: Kesme Noktasını Etkinleştir

en: Set _Breakpoint
tr: _Kesme Noktası Koy

en: Set Countpoint
tr: Sayım Noktası Koy

en: %s (path="%s", pid=%i)
tr: %s (yol="%s", pid=%i)

en: Connected to remote target!
tr: Uzaktaki hedefe bağlanıldı!

en: Program exited
tr: Programdan çıkıldı

en: The underlying debugger engine process died.
tr: Altta yatan hata ayıklayıcı motor süreci sonlandı.

note: translators: first %s is the signal name, second one is the reason
en: Target received a signal: %s, %s
tr: Hedef bir sinyal aldı: %s, %s

en: An error occurred: %s
tr: Bir hata oluştu: %s

en: File %s has been modified. Do you want to reload it?
tr: %s dosyası değiştirilmiş. Yeniden yüklemek ister misiniz?

en: _Detach From the Running Program
tr: _Çalışan Programı Bırak

en: Disconnect the debugger from the running target without killing it
tr: Hata ayıklayıcıyı çalışan hedeften hedefi sonlandırmadan ayır

en: _Save Session to Disk
tr: Oturumu Di_ske Kaydet

en: Save the current debugging session to disk
tr: Mevcut hata ayıklama oturumunu diske kaydet

en: _Run or Restart
tr: _Çalıştır ya da Yeniden Başlat

en: Run or Restart the target
tr: Hedefi çalıştır ya da yeniden başlat

en: Set Breakpoint with Dialog...
tr: İletişim Penceresiyle Kesme Noktası Koy...

en: Set a breakpoint at the current line using a dialog
tr: Geçerli satıra iletişim penceresi kullanarak bir kesme noktası koy

en: Set Breakpoint...
tr: Kesme Noktası Koy...

en: Set a breakpoint at a function or line number
tr: Bir fonksiyona ya da satır numarasına kesme nokatsı koy

note: Depending on the context we will want this string to be either "Set Breakpoint", or "Remove Breakpoint". Hence this string is updated by DBGPerspective::update_toggle_menu_text when needed. So this initial value is going to be displayed only when Nemiver is launched with no executable on the command
en: Toggle _Breakpoint
tr: _Kesme Nokatsını Aç/Kapat

en: Set/Unset a breakpoint at the current cursor location
tr: Geçerli imleç konumuna bir kesme noktası koy/kaldır

note: Depending on the context we will want this string to be either "Enable Breakpoint", or "Disable Breakpoint". Hence this string is updated by DBGPerspective::update_toggle_menu_text when needed. So this initial value is going to be displayed only when Nemiver is launched with no executable on the com
en: Enable/Disable Breakpoint
tr: Kesme Noktasını Etkinleştir/Kapat

en: Enable or disable the breakpoint that is set at the current cursor location
tr: Geçerli imleç konumuna konmuş olan kesme noktasını etkinleştir ya da kapat

note: Depending on the context we will want this string to be either "Set Countpoint", or "Change to Countpoint", or "Change to Standard Breakpoint". Hence this string is updated by DBGPerspective::update_toggle_menu_text when needed. So this initial value is going to be displayed only when Nemiver is lau
en: Toggle _Countpoint
tr: Sayma Noktasını A_ç/Kapat

en: Set/Unset a countpoint at the current cursor location
tr: Geçerli imleç konumuna bir sayma noktası koy/kaldır

en: Set Watchpoint with Dialog...
tr: İletişim Penceresi ile İzleme Noktası Koy...

en: Set a watchpoint using a dialog
tr: İletişim penceresi kullanarak bir izleme noktası koy

en: _Next
tr: So_nraki

en: Execute next line stepping over the next function, if any
tr: Eğer varsa, sonraki fonksiyonun üzerinden atlayarak sonraki satırı icra et

en: _Step
tr: _Adımla

en: Execute next line, stepping into the next function, if any
tr: Eğer varsa, sonraki fonksiyonun içine girerek sonraki satırı icra et

en: Step _Out
tr: Dışa _Adımla

en: Finish the execution of the current function
tr: Geçerli fonksiyonun icrasını bitir

en: Step Into asm
tr: asm'ye Adımla

en: Step into the next assembly instruction
tr: Sonraki assembly komutuna adımla

en: Step Over asm
tr: asm'nin Üzerinden Geç

en: Step over the next assembly instruction
tr: Sonraki assembly komutunun üzerinden geç

en: _Continue
tr: _Devam Et

en: Continue program execution until the next breakpoint
tr: Program icrasını sonraki kesme noktasına kadar devam ettir

en: Run to Cursor
tr: İmlece Kadar Çalıştır

en: Continue program execution until the currently selected line is reached
tr: Seçili olan satıra ulaşılana kadar programın icrasına devam et

en: Jump to Cursor
tr: İmlece Atla

en: Jump to the currently selected line
tr: Seçili satıra atla

en: Jump and Stop to Cursor
tr: İmlece Atla ve Dur

en: Sets a breakpoint to the currently selected line and jump there
tr: Seçili satıra kesme noktası koyar ve oraya atlar

en: Jump to a Given Location
tr: Verilen Bir Konuma Atla

en: Select a given code location and jump there
tr: Verilen bir kod konumunu seç ve oraya atla

en: Inspect an Expression
tr: İfadeyi İncele

en: Inspect a global or local expression
tr: Genel ya da yerel bir ifadeyi incele

en: Call a Function
tr: Fonksiyon Çağır

en: Call a function in the program being debugged
tr: Hata ayıklaması yapılmakta olan programdaki bir fonksiyonu çağır

en: Show Global Variables
tr: Genel Değişkenleri Göster

en: Display all global variables
tr: Tüm genel değişkenleri görüntüle

en: Refresh Locals
tr: Yerelleri Tazele

en: Refresh the list of variables local to the current function
tr: Geçerli fonksiyonun yerel değişkenler listesini tazele

en: Show Assembly
tr: Assembly Göster

en: Show the assembly code of the source code being currently debugged, in another tab
tr: Hata ayıklaması yapılmakta olan kaynak kodun assembly kodunu başka bir sekmede göster

en: Switch to Assembly
tr: Assembly'e Geç

en: Show the assembly code of the source code being currently debugged
tr: Hata ayıklaması yapılmakta olan kaynak kodun assembly kodunu göster

en: Switch to Source
tr: Kaynağa Geç

en: Show the source code being currently debugged
tr: Hata ayıklaması yapılmakta olan kaynak kodu göster

en: Stop
tr: Durdur

en: Stop the debugger
tr: Hata ayıklayıcıyı durdur

en: _View
tr: _Görünüm

en: Switch to Target Terminal View
tr: Hedef Uçbirim Görünümüne Geç

en: Switch to Context View
tr: Bağlam Görünümüne Geç

en: Switch to Breakpoints View
tr: Kesme Noktaları Görünümüne Geç

en: Switch to Registers View
tr: Yazmaçlar Görünümüne Geç

en: Switch to Memory View
tr: Bellek Görünümüne Geç

en: Switch to Variables Monitor View
tr: Değişken İzleyici Görünümüne Geç

en: _Debug
tr: _Hata Ayıkla

en: _Open Source File...
tr: Kaynak D_osyasını Aç...

en: Open a source file for viewing
tr: Kaynak dosyasını görüntülemek için aç

en: Load _Executable...
tr: Yürütülür Yükl_e...

en: Execute a program
tr: Programı yürüt

en: _Load Core File...
tr: Çekirdek Dosyası Yük_le...

en: Load a core file from disk
tr: Diskten bir çekirdek dosyası yükle

en: _Attach to Running Program...
tr: Ç_alışan Programa Bağlan...

en: Debug a program that's already running
tr: Zaten çalışmakta olan bir programın hatalarını ayıkla

en: _Connect to Remote Target...
tr: Uzak Hedefe Ba_ğlan...

en: Connect to a debugging server to debug a remote target
tr: Uzaktaki bir hedefin hatalarını ayıklamak için bir hata ayıklama sunucusuna bağlan

en: Resume Sa_ved Session...
tr: Kaydedilmiş Oturumu De_vam Ettir...

en: Open a previously saved debugging session
tr: Daha önce kaydedilmiş bir hata ayıklama oturumunu aç

en: _Preferences
tr: _Tercihler

en: Edit the properties of the current session
tr: Geçerli oturumun özelliklerini düzenle

en: _Copy selected text
tr: Se_çili metni kopyala

en: Copy the text selected in the current source file
tr: Geçerli kaynak dosyasındaki seçili metni kopyala

en: _Reload Source File
tr: Kaynak Dosyasını Yeniden Y_ükle

en: Reloads the source file
tr: Kaynak dosyasını yeniden yükler

en: _Close Source File
tr: Kaynak Dosyasını _Kapat

en: Close the opened file
tr: Açık dosyayı kapat

en: _Find
tr: _Bul

en: Find a text string in file
tr: Dosyadaki bir metin dizgesini bul

en: Close %s
tr: %s'i Kapat

en: Sorry, it's impossible to restart a remote inferior
tr: Üzgünüm, uzaktaki astı yendien başlatmak mümkün değil

en: Could not find file %s
tr: %s dosyası bulunamadı

en: Could not load program: %s
tr: Program yüklenemedi: %s

en: You cannot attach to Nemiver itself
tr: Nemiver'in kendisine bağlanamazsınız

en: You cannot attach to the underlying debugger engine
tr: Altta yatan hata ayıklama motoruna bağlanamazsınız

en: Failed to stop the debugger
tr: Hata ayıklayıcı durdurulamadı

en: Invalid line number: %i
tr: Geçersiz satır numarası: %i

en: There is a program being currently debugged. Do you really want to exit from the debugger?
tr: Hataları ayıklanmakta olan bir program var. Gerçekten hata ayıklayıcıdan çıkmak mı istiyorsunuz?

en: Default Layout
tr: Öntanımlı Düzen

en: Nemiver's default layout
tr: Nemiver'in öntanımlı düzeni

en: Source Code
tr: Kaynak Kod

en: Dynamic Layout
tr: Dinamik Düzen

en: A layout which can be modified
tr: Değiştirilebilir bir düzen

en: Two Status Pane
tr: İki Durum Bölmesi

en: A layout with two status pane
tr: İki durum bölmeli bir düzen

en: Wide Layout
tr: Geniş Düzen

en: A layout for very large monitors
tr: Çok geniş monitörler için bir düzen

en: Expand _Selected
tr: _Seçileni Genişlet

en: Expand _All
tr: T_ümünü Genişlet

en: _Collapse
tr: _Daralt

en: Loading files from target executable...
tr: Yürütülür hedeften dosyalar yükleniyor...

en: Variable type is: 
     %s
tr: Değişken türü:
     %s

en: Local Variables
tr: Yerel Değişkenler

en: Function Arguments
tr: Fonksiyonun Bağımsız Değişkenleri

en: _Copy Variable Name
tr: De_ğişken Adını Kopyala

en: Copy the variable path expression to the clipboard
tr: Değişken yolu ifadesini panoya kopyala

en: _Copy Variable Value
tr: De_ğişken Değerini Kopyala

en: Copy the variable value to the clipboard
tr: Değişken değerini panoya kopyala

en: Create Watchpoint
tr: İzleme Noktası Oluştur

en: Create a watchpoint that triggers when the value of the expression changes
tr: İfadenin değeri değiştiği zaman tetiklenen bir izleme noktası oluştur

en: Byte
tr: Bayt

en: Word
tr: Sözcük

en: Long Word
tr: Uzun Sözcük

en: Address:
tr: Adres:

en: Show
tr: Göster

en: Group By:
tr: Şuna Göre Grupla:

en: Choose a Directory
tr: Dizin Seç

en: Source Directories
tr: Kaynak Dizinleri

en: User Name
tr: Kullanıcı Adı

en: Proc Args
tr: İşl Değş

en: Name
tr: İsim

en: Value
tr: Değer

en: Session
tr: Oturum

en: Throw Exception
tr: İstisna Oluştur

en: Catch Exception
tr: İstisna Yakala

en: Fork System Call
tr: Fork Sistem Çağrısı

en: Vfork System Call
tr: Vfork Sistem Çağrısı

en: Exec System Call
tr: Exec Sistem Çağrısı

en: Thread ID
tr: İzlek Kimliği

note: create the columns of the tree view
en: Variable
tr: Değişken

en: In scope expressions
tr: Kapsam içi ifadeler

en: Out of scope expressions
tr: Kapsam dışı ifadeler

en: Remove
tr: Kaldır

en: Remove selected expressions from the monitor
tr: Seçili ifadeleri izleyiciden çıkart

en: New...
tr: Yeni...

en: Add a new expression to the monitor
tr: İzleyiciye yeni bir ifade ekle

en: Call a function:
tr: Fonksiyon çağır:

en: Set Breakpoint
tr: Kesme Noktası Koy

en: Choose Overloaded Function
tr: Aşırı Yüklenmiş Fonksiyon Seç

en: Multiple functions match the specified name. Please choose one from the list below.
tr: Belirtilen adda birden fazla fonksiyon var. Lütfen aşağıdaki listeden bir tanesini seçin.

en: Find Text
tr: Metin Bul

en: _Search:
tr: _Ara:

en: Match Options:
tr: Eşleştirme Seçenekleri:

en: Match c_ase
tr: B_üyük/küçük harf eşleştir

en: Match _entire word only
tr: Sadece bütün sözcüğü _eşleştir

en: Cycling Options:
tr: Döngü Seçenekleri:

en: _Wrap around
tr: _Başa dön

en: Search _backwards
tr: _Geriye doğru ara

en: Global Variables
tr: Genel Değişkenler

en: Choose a Core File to Debug
tr: Hata Ayıklama için Çekirdek Dosyası Seç

en: Select a Core File
tr: Çekirdek Dosyası Seç

en: Core File:
tr: çekirdek Dosyası:

en: Select the executable that created the core file
tr: Çekirdek dosyasını oluşturan yürütülürü seç

en: Executable:
tr: Yürütülür:

en: Open Source Files
tr: Kaynak Dosyalarını Aç

en: Select from _Target Executable
tr: Hedef Yürü_tülürden Seç

en: Select from _File System
tr: _Dosya Sisteminden Seç

en: Choose Source Files to Open
tr: Açmak Kaynak Dosyaları Seç

en: Preferences
tr: Tercihler

en: Use system monospace font
tr: Sistem sabit genişlikli yazı tipini kullan

en: Custom Font:
tr: Özel Yazı Tipi:

en: Editor Font
tr: Düzenleyici Yazı Tipi

en: Visual Style
tr: Görsel Tarz

en: Display line numbers
tr: Satır numaralarını göster

en: Line Numbers
tr: Satır Numaraları

en: Use launch terminal
tr: Çalıştırma uçbirimini kullan

en: Terminal
tr: Uçbirim

en: When a source file is changed:
tr: Bir kaynak dosyası değiştiğinde:

en: Reload the file
tr: Dosyayı yeniden yükle

en: Do not reload the file
tr: Dosyayı yeniden yükleme

en: Ask each time
tr: Her zaman sor

en: File Monitoring
tr: Dosya İzleme

en: Enable syntax highlighting
tr: Sözdizimi vurgulamayı etkinleştir

en: Syntax Highlighting
tr: Sözdizimi Vurgulama

en: Editor
tr: Düzenleyici

en: Update at each stop
tr: Her duruşta güncelle

en: Local variables
tr: Yerel değişkenler

en: Pure assembly
tr: Salt assembly

en: Mixed source and assembly
tr: Kaynak ve assembly karışımı

en: Assembly style
tr: Assembly tarzı

en: Assembly flavor
tr: Assembly tadında

en: Choose a File
tr: Dosya Seç

en: Path to the GDB binary used
tr: Kullanılan GDB ikiliğinin yolu

en: GDB Binary
tr: GDB İkiliği

en: Number of instructions to disassemble by default
tr: Öntanımlı olarak parçalarına ayrılacak komut sayısı

en: Instructions
tr: Komutlar

en: Enable pretty printing (requires debugger restart)
tr: Güzel yazdırmayı etkinleştir (hata ayıklayıcının yendien başlatılmasını gerektirir)

en: GDB Pretty Printing
tr: GDB Güzel Yazdırma

en: Follow parent
tr: Ebeveyni izle

en: Follow child
tr: Çocuğu izle

en: GDB Follow Fork Mode
tr: GDB Çatal İzleme Kipi

en: Debugger
tr: Hata Ayıklayıcı

en: Layout
tr: Düzen

en: Attach to a Running Program
tr: Çalışan Bir Programa Bağlan

en: Choose a Process to Debug
tr: Hatalarını Ayıklamak İçin Bir Süreç Seçin

en: _Filter list:
tr: S_üzgeç listesi:

en: Connect to Remote Target
tr: Uzak Hedefe Bağlan

en: Executable to Load
tr: Yüklenecek Yürütülür

en: Shared Libraries Location
tr: Paylaşılan Kütüphanelerin Konumu

en: Remote Debugging Server
tr: Uzak Hata Ayıklama Sunucusu

en: TCP/IP Connection
tr: TCP/IP Bağlantısı

en: Serial Line Connection
tr: Seri Hat Bağlantısı

en: Choose a Program to Execute
tr: Yürütülecek Program Seç

en: Choose an Executable
tr: Yürütülür Seç

en: Arguments:
tr: Bağımsız Değişkenler:

en: Choose a Working Directory
tr: Çalışma Dizini Seç

en: Working Directory:
tr: Çalışma Dizini:

en: _Add
tr: _Ekle

en: _Remove
tr: Kaldı_r

en: Environment Variables:
tr: Çevresel Değişkenler:

en: Saved Sessions
tr: Kaydedilmiş Oturumlar

en: Choose a Session to Debug
tr: Hatalarını Ayıklamak İçin Oturum Seç

en: Set a Breakpoint:
tr: Kesme Noktası Koy:

en: Condition:
tr: Koşul:

en: _Event:
tr: _Olay:

en: _Binary Location:
tr: _İkilik Konumu:

en: _Source Location:
tr: _Kaynak Konumu:

en: F_unction Name:
tr: F_onksiyon Adı:

en: File name:
tr: Dosya adı:

en: Function:
tr: Fonksiyon:

en: Line:
tr: Satır:

en: Set as Countpoint
tr: Sayma Noktası Koy

en: Set Location to Jump To
tr: Atlama Noktası Koy

en: Jump to location:
tr: Konuma atla:

en: Break at Destination
tr: Hedefte Kes

en: Add to monitor
tr: izleyiciye ekle

en: _Variable Name:
tr: _Değişken Adı:

en: _Inspect
tr: _İncele

en: Set a watchpoint:
tr: İzleme noktası koy:

en: Expression:
tr: İfade:

en: Inspect
tr: İncele

en: Triggers on:
tr: Tetikleyicisi:

en: Read
tr: Okuma

en: Write
tr: Yazma

en: Select Location for %s
tr: %s için Konum Seç

en: Cannot find file '%s'.
    Please specify the location of this file:
tr: '%s' dosyası bulunamıyor.
    Lütfen dosyanın konumunu belirtin:

en: Line: %i, Column: %i
tr: Satır: %i, Sütun: %i

en: Could not load file %s because its encoding is different from %s
tr: %s dosyası, kodlaması %s'den farklı olduğu için yüklenemedi

en: Copy the selection
tr: Seçimi kopyala

en: _Paste
tr: Ya_pıştır

en: Paste the clipboard
tr: Panodan yapıştır

en: _Reset
tr: Sıfı_rla

en: Reset the terminal
tr: Uçbirimi sıfırla

en: Do not ask me again
tr: Bir daha sorma

en: Project Website
tr: Projenin Web Sitesi

en: _File
tr: _Dosya

en: _Quit
tr: _Çıkış

en: Quit the application
tr: Uygulamadan çık

en: _Edit
tr: Düz_enle

en: _Help
tr: _Yardım

en: _About
tr: H_akkında

en: Display information about this application
tr: Bu uygulama hakkındaki bilgileri göster

en: _Contents
tr: İ_çindekiler

en: Display the user manual for this application
tr: Bu uygulamanın kullanıcı kılavuzunu göster

note: end extern C
en: Select File Location
tr: Dosya Konumu Seç

en: Locate File
tr: Dosyanın Yerini Belirle
