neochat - en to ar translation catalogue (692 entries)

en: Encrypted Message
ar: رسالة معمّاة

en: Network Error: %1
ar: خطأ شبكي: %1

en: Login Failed: Access Token invalid or revoked
ar: فشل الولوج: رمز النفاذ غير صالحة أو سحبت

en: Login Failed: %1
ar: فشل الولوج: %1

en: Access token wasn't found
ar: رمز النفاذ غير موجود

en: Maybe it was deleted?
ar: ربما حذفت؟

en: Access to keychain was denied.
ar: رفض النفاذ إلى حَمَّالَة المَفَاتِيح

en: Please allow NeoChat to read the access token
ar: الرجاء السماح لنيوتشات بقراءة رمز النفاذ

en: No keychain available.
ar: لا تتوفر حَمَّالَة المَفَاتِيح

en: Please install a keychain, e.g. KWallet or GNOME keyring on Linux
ar: الرجاء تثبيت حَمَّالَة مَفَاتِيح مثل محفظتك من كِيدِي أو غنوم Keyring على لينكس

en: Unable to read access token
ar: غير قادر على قراءة رقم النفاذ

en: File too large to download.
ar: الملف كبير جدًا لتنزيله.

en: Contact your matrix server administrator for support.
ar: راسل مدير خادوم ماتركس للدعم.

en: Room creation failed: "%1"
ar: فشل إنشاء غرفة: "%1"

en: The room id you are trying to join is not valid
ar: رقم التعريفي للغرفة التي تحاول الانضمام إليها غير صحيح

[ctx: Job heading, like 'Copying']
en: Downloading
ar: يُنزّل

[ctx: Job heading, like 'Copying']
en: Uploading
ar: يرفع

[ctx: The URL being downloaded/uploaded]
en: Source
ar: المصدر

[ctx: The location being downloaded to]
en: Destination
ar: المقصد

en: Network Error
ar: خطأ شبكيّ

en: NeoChat
ar: نيوتشات

en: Matrix client
ar: عميل ماتركس

en: © 2018-2020 Black Hat, 2020-2022 KDE Community
ar: © 2018-2020بلاك هات، 2020-2022 مجتمع كِيدِي

en: Carl Schwan
ar: كارل شوان

en: Maintainer
ar: المصين

en: Tobias Fella
ar: توبياس فلة

en: James Graham
ar: جيمس غراهام

en: Black Hat
ar: قبعة سوداء

en: Original author of Spectral
ar: المؤلف الأصلي لـSpectral

en: Alexey Rusakov
ar: أليكسي روساكوف

en: Maintainer of Quotient
ar: مصين Quotient

en: A Qt5 library to write cross-platform clients for Matrix
ar: مكتبة Qt5 لكتابة عملاء عابرة للأنظمة لماتركس

[ctx: <version number> (built against <possibly different version number>)]
en: %1 (built against %2)
ar: ‏%1 (بني على %2)

en: Client for the matrix communication protocol
ar: عميل لميفاق الاتصال ماتركس

en: Supports matrix: url scheme
ar: يدعم ماتركس:‎ مخطط الروابط

en: Media id '%1' doesn't follow server/mediaId pattern
ar: لا يتبع معرف الوسائط '%1' نمط معرف الوسائط/الخادم

en: Image request has been cancelled
ar: طلب الصورة ألغي

en: <message>
ar: <رسالة>

en: Prepends ¯\_(ツ)_/¯ to a plain-text message
ar: تضيف ‎¯\_(ツ)‎_‎/‎¯‎ إلى رسالة نصية صرفة

en: Prepends ( ͡° ͜ʖ ͡°) to a plain-text message
ar: تضيف (‎ ͡‎°‎ ͜‎ʖ‎ ͡‎°‎) إلى رسالة نصية صرفة

en: Prepends (╯°□°）╯︵ ┻━┻ to a plain-text message
ar: تضيف (‎‎‎╯‎°‎□‎°‎）‎╯‎︵ ‎┻━┻‎ إلى رسالة نصية صرفة

en: Prepends ┬──┬ ノ( ゜-゜ノ) to a plain-text message
ar: تضيف ┬──┬ ‎ノ‎(‎ ‎゜‎-‎゜‎ノ‎)‎ ‎‎‎ إلى رسالة نصية صرفة

en: Sends the given message colored as a rainbow
ar: يرسل الرسالة المعطاة ملونة على شكل قوس قزح

en: Sends the given emote colored as a rainbow
ar: يرسل التعبيرات المعطاة ملونة على شكل قوس قزح

en: Sends the given message as plain text
ar: يرسل الرسالة المعطاة نص صرف

en: Sends the given message as a spoiler
ar: يرسل الرسالة المعطاة كرسالة مخفية

en: Sends the given emote
ar: يرسل التعبير المعطى

en: Sends the given message as a notice
ar: يرسل الرسالة المعطاة كإشعار

[ctx: '<text>' does not look like a matrix id.]
en: '%1' does not look like a matrix id.
ar: لا يبدو '%1' كمعرف ماتركس.

[ctx: <user> is already invited to this room.]
en: %1 is already invited to this room.
ar: المستخدم ‏%1 مدعو فعلا للغرفة

[ctx: <user> is banned from this room.]
en: %1 is banned from this room.
ar: المستخدم %1 محظور من هذه الغرفة

en: You are already in this room.
ar: أنت في هذه الغرفة فعلا.

[ctx: <user> is already in this room.]
en: %1 is already in this room.
ar: المستخدم %1 في هذه الغرفة فعلاً.

[ctx: <username> was invited into this room]
en: %1 was invited into this room
ar: المستخدم ‏%1 مدعو للغرفة

en: <user id>
ar: <معرف المستخدم>

en: Invites the user to this room
ar: أدعُ مستخدم إلى هذه الغرفة

[ctx: '<text>' does not look like a room id or alias.]
en: '%1' does not look like a room id or alias.
ar: لا يبدو '%1' كمعرف أو اسم لغرفة.

[ctx: Joining room <roomname>.]
en: Joining room %1.
ar: ينضم لغرفة %1.

en: <room alias or id>
ar: <اسم أو معرف الغرفة>

en: Joins the given room
ar: ينضم للغرفة المعطاة

[ctx: Knocking room <roomname>.]
en: Knocking room %1.
ar: يطرق غرفة %1.

en: <room alias or id> [<reason>]
ar: [<معرف أو اسم الغرفة>] [<السبب>]

en: Requests to join the given room
ar: يطلب الانضمام للغرفة المعطاة

[ctx: You are already in room <roomname>.]
en: You are already in room %1.
ar: أنت في الغرفة %1 فعلا.

en: Leaving this room.
ar: يترك هذه الغرفة.

[ctx: Leaving room <roomname>.]
en: Leaving room %1.
ar: يترك غرفة %1.

[ctx: Room <roomname> not found]
en: Room %1 not found.
ar: لم يعثر على غرفة %1

en: [<room alias or id>]
ar: [<معرف أو اسم الغرفة>]

en: Leaves the given room or this room, if there is none given
ar: سيترك الغرفة المعطاة أو هذه الغرفة إن لم يكن هناك غرفة معطاة

en: No new nickname provided, no changes will happen.
ar: لم تُوفّر اسم كنية؛ لذا لم يحدث أي تغيير.

en: <display name>
ar: <اسم العرض>

en: Changes your global display name
ar: تغيير اسم العرض الخاص بك العام

en: Changes your display name in this room
ar: تغيير اسم العرض الخاص بك في هذه الغرفة

[ctx: <username> is already ignored.]
en: %1 is already ignored.
ar: تُجُوهل %1 فعلاً.

[ctx: <username> is now ignored]
en: %1 is now ignored.
ar: الآن تُجُوهل %1.

[ctx: <username> is not a known user]
en: %1 is not a known user.
ar: المستخدم %1 غير معروف.

en: Ignores the given user
ar: يتجاهل المستخدم المعطى

[ctx: <username> is not ignored.]
en: %1 is not ignored.
ar: لم يتجاهل %1.

[ctx: <username> is no longer ignored.]
en: %1 is no longer ignored.
ar: لم يعد %1 في قائمة التجاهل.

en: Unignores the given user
ar: يلغي تجاهل المستخدم المعطى

en: <reaction text>
ar: <نص رد الفعل>

en: React to the message with the given text
ar: تفاعل مع هذه الرسالة بالنص المعطى

[ctx: <user> is already banned from this room.]
en: %1 is already banned from this room.
ar: المستخدم %1 محظور من هذه الغرفة فعلاً

en: You are not allowed to ban users from this room.
ar: لا يسمح لك أن تحظر مستخدمين من هذه الغرفة

[ctx: You are not allowed to ban <username> from this room.]
en: You are not allowed to ban %1 from this room.
ar: لا يسمح لك أن تحظر %1 من هذه الغرفة

[ctx: <username> was banned from this room.]
en: %1 was banned from this room.
ar: المستخدم %1 محظور من هذه الغرفة.

en: <user id> [<reason>]
ar: <معرف المستخدم> [<السبب>]

en: Bans the given user
ar: يحظر المستخدم المعطى

en: You are not allowed to unban users from this room.
ar: لا يسمح لك أن تلغي حظر مستخدمين من هذه الغرفة

[ctx: <user> is not banned from this room.]
en: %1 is not banned from this room.
ar: المستخدم %1 غير محظور من هذه الغرفة

[ctx: <username> was unbanned from this room.]
en: %1 was unbanned from this room.
ar: المستخدم %1 غير محظور من هذه الغرفة.

en: Removes the ban of the given user
ar: يزيل حظر المستخدم المعطى

en: You cannot kick yourself from the room.
ar: لا يمكن إخراج نفسك من الغرفة

[ctx: <username> is not in this room]
en: %1 is not in this room.
ar: المستخدم %1 ليس في هذه الغرفة.

en: You are not allowed to kick users from this room.
ar: لا يسمح لك أن تخرج مستخدمين من هذه الغرفة.

[ctx: You are not allowed to kick <username> from this room]
en: You are not allowed to kick %1 from this room.
ar: لا يسمح لك أن تخرج %1 من هذه الغرفة.

[ctx: <username> was kicked from this room.]
en: %1 was kicked from this room.
ar: المستخدم %1 أُخرج من هذه الغرفة.

en: Removes the user from the room
ar: تزيل مستخدم من هذه الغرفة

[ctx: n times]
en:  %1 time  |  %1 times
ar[0]:  %1 مرة
ar[1]:  مرة واحدة
ar[2]:  مرتين
ar[3]:  %1 مرات
ar[4]:  %1 مرة
ar[5]:  %1 مرة

[ctx: n users]
en:  %1 user  |  %1 users
ar[0]:  %1 مستخدم
ar[1]:  مستخدم واحد
ar[2]:  مستخدمين
ar[3]:  %1 مستخدمين
ar[4]:  %1 مستخدماً
ar[5]:  %1 مستخدم

[ctx: [action 1], [action 2 and/or action 3]]
en: ,
ar: ،

[ctx: [action 1, action 2] or [action 3]]
en:  or
ar:  أو

[ctx: [action 1, action 2] and [action 3]]
en:  and
ar:  و

[ctx: Previously used emojis]
en: History
ar: السابقة

[ctx: 'Smileys' is a category of emoji]
en: Smileys
ar: التعبيرات

[ctx: 'People' is a category of emoji]
en: People
ar: أشخاص

[ctx: 'Nature' is a category of emoji]
en: Nature
ar: طبيعة

[ctx: 'Food' is a category of emoji]
en: Food
ar: مطاعم وطعام

[ctx: 'Activities' is a category of emoji]
en: Activities
ar: أنشطة

[ctx: 'Travel' is a category of emoji]
en: Travel
ar: سفر

[ctx: 'Objects' is a category of emoji]
en: Objects
ar: كائنات

[ctx: 'Symbols' is a category of emoji]
en: Symbols
ar: رموز

[ctx: 'Flags' is a category of emoji]
en: Flags
ar: أعلام

[ctx: 'Custom' is a category of emoji]
en: Custom
ar: مخصّص

en: Today
ar: اليوم

en: Yesterday
ar: الأمس

en: The day before yesterday
ar: اليوم الذي قبل الأمس

en: <i>[This message was deleted]</i>
ar: <i>[هذه الرسالة محذوفة]</i>

en: <i>[This message was deleted: %1]</i>
ar: <i>[هذه الرسالة محذوفة: %1]</i>

en: [REDACTED]
ar: [أفعال محظورة]

en: [REDACTED: %1]
ar: [أفعال محظورة: %1]

en: 1 user:  | %1 users:
ar[0]: مستخدم  واحد:
ar[1]: مستخدم  واحد:
ar[2]: مستخدمين:
ar[3]: %1 مستخدمين:
ar[4]:  %1 مستخدماً:
ar[5]: %1 مستخدم:

[ctx: list separator]
en: ,
ar: ،

en: Invited
ar: مدعو

en: Favorite
ar: المفضّلة

en: Direct Messages
ar: رسائل مباشرة

en: Normal
ar: عادي

en: Low priority
ar: منخفضة الأولوية

en: Spaces
ar: الفضاءات

en: a file
ar: ملف

en: reinvited %1 to the room
ar: أعد دعوة ‏%1 للغرفة

[ctx: Optional reason for an invitation]
en: : %1
ar: : ‏%1

en: joined the room (repeated)
ar: انضم للغرفة (مكررا)

en: invited %1 to the room
ar: ادع %1‏ للغرفة

en: joined the room
ar: انضم للغرفة

en: : %1
ar: : ‏%1

[ctx: their refers to a singular user]
en: cleared their display name
ar: مسح اسمهم

[ctx: their refers to a singular user]
en: changed their display name to %1
ar: غير اسمهم إلى %1

en:  and
ar:  و

[ctx: their refers to a singular user]
en: cleared their avatar
ar: مسح صورتهم الرمزية

en: set an avatar
ar: عين صورة رمزية

[ctx: their refers to a singular user]
en: updated their avatar
ar: حدث صورتهم الرمزية

[ctx: <user> changed nothing]
en: changed nothing
ar: لم يغير شيء

en: withdrew %1's invitation
ar: سحب %1 دعوته

en: rejected the invitation
ar: رفض الدعوة

en: unbanned %1
ar: ألغى حضر %1

en: self-unbanned
ar: ألغى حضر نفسه

en: has put %1 out of the room: %2
ar: أخرج %1 من الغرفة: %2

en: left the room
ar: غادر الغرفة

en: banned %1 from the room
ar: حظر %1 من الغرفة

en: banned %1 from the room: %2
ar: حظر %1 من الغرفة: %2

en: self-banned from the room
ar: حضر نفسه من الغرفة

en: requested an invite
ar: طلب دعوة

en: requested an invite with reason: %1
ar: دعوة مطلوبة بسبب: %1

en: made something unknown
ar: صنع شيء مجهول

en: cleared the room main alias
ar: مسح معرف الغرفة العام

en: set the room main alias to: %1
ar: غير معرف الغرفة العام إلى: %1

en: cleared the room name
ar: مسح اسم الغرفة

en: set the room name to: %1
ar: غير اسم الغرفة إلى: %1

en: cleared the topic
ar: مسح الموضوع

en: set the topic to: %1
ar: غير الموضوع إلى: %1

en: changed the room avatar
ar: غير الصورة الرمزية للغرفة

en: activated End-to-End Encryption
ar: فعل التشفير التام من طرف إلى طرف

en: upgraded the room to version %1
ar: رقى إصدارة الغرفة إلى %1

en: created the room, version %1
ar: أنشى غرفة، إصدارة %1

[ctx: 'power level' means permission level]
en: changed the power levels for this room
ar: غير مستويات القوة لهذه الغرفة

en: changed the server access control lists for this room
ar: غير قوائم التحكم بنفاذ الخادم لهذه الغرفة

[ctx: [User] added <name> widget]
en: added %1 widget
ar: أضاف ودجة %1

[ctx: [User] removed <name> widget]
en: removed %1 widget
ar: أزال ودجة %1

[ctx: [User] configured <name> widget]
en: configured %1 widget
ar: ضبطَ ودجة %1

en: updated %1 state
ar: حدث حالة %1

en: updated %1 state for %2
ar: حدث حالة %1 لـ %2

en: Unknown event
ar: حدث مجهول

en: sent a message
ar: أرسل رسالة

en: sent a sticker
ar: أرسل ملصق

en: reinvited someone to the room
ar: أعد دعوة ‏شخص للغرفة

en: invited someone to the room
ar: دعا شخص للغرفة

[ctx: their refers to a singular user]
en: changed their display name
ar: غير اسمه

en: withdrew a user's invitation
ar: سحب دعوة مستخدم

en: unbanned a user
ar: ألغى حضر مستخدم

en: put a user out of the room
ar: أخرج مستخدم من الغرفة

en: banned a user from the room
ar: حظر مستخدم من الغرفة

en: set the room main alias
ar: غير معرف الغرفة العام

en: set the room name
ar: عين اسم الغرفة

en: set the topic
ar: عين الموضوع

en: upgraded the room version
ar: رقى إصدارة الغرفة

en: created the room
ar: أنشئ الغرفة

en: added a widget
ar: أضاف ودجة

en: removed a widget
ar: أزال ودجة

en: configured a widget
ar: ضبطَ ودجة

en: updated the state
ar: حدث الحالة

en: started a poll
ar: بدأ استفتاء

en: Report sent successfully.
ar: أرسل البلاغ بنجاح.

en: %1 (%2)
ar: ‏%1 (‏%2)

en: Open NeoChat in this room
ar: افتح نيوتشات في هذه الغرفة

en: Reply
ar: ردّ

en: Reply...
ar: ردّ...

en: %1 invited you to a room
ar: ‏%1 دعاك إلى غرفة

en: Open this invitation in NeoChat
ar: افتح هذه الدعوة في نيوتشات

en: Accept Invitation
ar: اقبل الدّعوة

en: Reject Invitation
ar: ارفض الدعوة

en: Attachment:
ar: المرفق:

en: Edit
ar: حرّر

en: Cancel sending attachment
ar: ألغ إرسال المرفق

en: Attach an image or file
ar: أرفق صورة أو ملف

en: Add an Emoji
ar: أضف صورة تعبيرية

en: Send message
ar: أرسل رسالة

en: This room is encrypted. Build libQuotient with encryption enabled to send encrypted messages.
ar: هذه الغرفة مشفرة. ابنِ libQuotient مع تمكين التشفير لإرسال الرسائل المشفرة.

en: Send an encrypted message…
ar: أرسل رسالة مشفرة...

en: Set an attachment caption...
ar: ضع اسم للمرفق…

en: Send a message…
ar: أرسل رسالة…

[ctx: @action:button]
en: Cancel reply
ar: ألغِ الرد

en: NeoChat is offline. Please check your network connection.
ar: نيوتشات غير متصل: الرجاء التأكد من اتصالك بالشبكة

en: Replying to:
ar: الرد على:

en: No emojis
ar: لا يوجد صورة تعبيرية

en: Explore rooms
ar: استكشف الغرف

en: Start a Chat
ar: ابدأ دردشة...

en: Create a Room
ar: أنشئ غرفة

en: Create rooms and chats
ar: أنشئ غرف ودردشات

en: Zoom in
ar: قرّب

en: Zoom out
ar: بعّد

en: Rotate left
ar: دوّر لليسار

en: Rotate right
ar: دوّر لليمين

en: Save as
ar: حفظ باسم

en: Close
ar: أغلق

[ctx: @title]
en: Select a Homeserver
ar: حدد خادم منزلي

en: Homeserver:
ar: الخادم المنزلي:

en: Other...
ar: أخرى...

en: Url:
ar: المسار:

[ctx: @action:button]
en: Continue
ar: تابع

en: Please wait. This might take a little while.
ar: الرجاء الانتظار. سيأخذ هذا بعض الوقت.

[ctx: @title]
en: Login
ar: ولوج

en: Enter your Matrix ID
ar: أدخل معرفك لماتركس

en: Matrix ID:
ar: معرف ماتركس:

en: Loading…
ar: يحمّل...

en: Already logged in
ar: ولجت فعلاً

en: Login Methods
ar: طرق الولوج

en: Login with password
ar: الولوج بكلمة السر

en: Login with single sign-on
ar: الولوج بواسطة تسجيل مفرد

en: Login
ar: ولوج

en: Register
ar: سجّل

en: Welcome
ar: مرحباً

[ctx: @title]
en: Password
ar: كلمة السّر

en: Enter your password
ar: أدخل كلمة سرك

[ctx: @action:button]
en: Login
ar: لج

en: Complete the authentication steps in your browser
ar: أكمل خطوات الاستيثاق في متصفحك

[ctx: @action:button]
en: Back
ar: عُد

en: This message is encrypted and the sender has not shared the key with this device.
ar: هذه الرسالة مشفرة ولم يشارك المرسل المفتاح مع هذا الجهاز.

[ctx: tooltip for a button on a message; offers ability to download its file]
en: Download
ar: نزّل

[ctx: tooltip for a button on a message; offers ability to open its downloaded file with an appropriate application]
en: Open File
ar: افتح الملف

[ctx: file download progress]
en: %1 / %2
ar: ‏%1 / %2

[ctx: tooltip for a button on a message; stops downloading the message's file]
en: Stop Download
ar: أوقف التنزيل

en: Shrink preview
ar: صغر المعاينة

en: Expand preview
ar: وسع المعاينة

en: Loading URL preview
ar: يحمل معاينة الرابط

[ctx: @action:button]
en: Confirm edit
ar: أكد التحرير

[ctx: @action:button]
en: Cancel edit
ar: ألغِ التحرير

en: Based on votes by %1 user | Based on votes by %1 users
ar[0]: بالاعتماد على أصوات %1 مستخدم
ar[1]: بالاعتماد على صوت مستخدم واحد
ar[2]: بالاعتماد على صوتي مستخدمين
ar[3]: بالاعتماد على أصوات %1 مستخدمين
ar[4]: بالاعتماد على أصوات %1 مستخدماً
ar[5]: بالاعتماد على أصوات %1 مستخدم

[ctx: as in 'this vote has ended']
en: (Ended)
ar: (انتهى)

[ctx: Separate the usernames of users]
en:  and
ar:  و

[ctx: %1 is the number of other users]
en:  and %1 other |  and %1 others
ar[0]:  و واحد أخر
ar[1]:  و واحد أخر
ar[2]:  واثنين آخرين
ar[3]:  و%1 أخرى
ar[4]:  و%1 أخرى
ar[5]:  و%1 أخرى

[ctx: %2 is the users who reacted and %3 the emoji that was given]
en: %2 reacted with %3 | %2 reacted with %3
ar[0]: ‏%2 تفاعل بـ %3
ar[1]: ‏%2 تفاعل بـ %3
ar[2]: ‏%2 تفاعلا بـ %3
ar[3]: ‏%2 تفاعلوا بـ %3
ar[4]: ‏%2 تفاعلوا بـ %3
ar[5]: ‏%2 تفاعلوا بـ %3

[ctx: Relative time since the room was last read]
en: Last read: %1
ar: آخر قراءة: %1

en:  (edited)
ar:  (معدل)

en: Video
ar: فيديو

[ctx: @action:button]
en: Volume
ar: الصوت

en: Add Account
ar: أضف حسابًا

en: Log in to an existing account
ar: لج إلى حساب موجود

[ctx: @title:window]
en: Login
ar: ولوج

en: Edit this account
ar: حرر هذا الحساب

en: Account editor
ar: تفاصيل الحساب

en: Switch User
ar: بدّل المستخدم

en: Add
ar: أضف

en: Configure
ar: اضبط

en: Open Settings
ar: إعدادات الفتح

en: Activate Encryption
ar: التّعمية النشطة

en: It will not be possible to deactivate the encryption after it is enabled.
ar: لا يمكن تعطيل التعمية بعد تفعيلها.

en: Cancel
ar: ألغِ

en: Sign out
ar: اخرج

en: Are you sure you want to sign out?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد الخروج ؟

en: Room Name
ar: اسم الغرفة:

en: Room Topic
ar: موضوع الغرفة

[ctx: @action:button]
en: Ok
ar: حسنًا

en: Confirm the emoji below are displayed on both devices, in the same order.
ar: تأكد من عرض الرموز التعبيرية أدناه على كلا الجهازين، بنفس الترتيب.

en: They match
ar: متطابقات

en: They don't match
ar: غير متطابقات

en: Session Verification
ar: تَثَبّت الجلسة

en: Waiting for device to accept verification.
ar: في انتظار قبول الجهاز للتَثَبّت

en: Incoming key verification request from device **%1**
ar: هناك طلب تَثَبّت قادم من جهاز **%1**

en: Waiting for other party to verify.
ar: في انتظار تَثَبّت الطرف الثاني.

en: Compare a set of emoji on both devices
ar: قارن مجموعة من الرموز التعبيرية على كلا الجهازين

en: Successfully verified device **%1**
ar: نجح في تَثَبّت من جهاز **%1**

en: Accept
ar: اقبل

en: Decline
ar: ارفض

en: The session verification was canceled for unknown reason.
ar: جلسة التَثَبّت ألغيت لسبب مجهول.

en: The session verification timed out.
ar: انتهت مهلة جلسة التثبيت.

en: The session verification timed out for remote party.
ar: انتهت مهلة جلسة التثبيت للطرف البعيد.

en: You canceled the session verification.
ar: قمت بإلغاء جلسة التَثَبّت.

en: The remote party canceled the session verification.
ar: ألغى الطرف البعيد جلسة التَثَبّت.

en: The session verification was canceled because we received an unexpected message.
ar: جلسة التَثَبّت ألغيت لسبب رسالة غير متوقعة.

en: The remote party canceled the session verification because it received an unexpected message.
ar: ألغى الطرف البعيد جلسة التَثَبّت بسبب أنه استلم رسالة غير متوقعة.

en: The session verification was canceled because it received a message for an unknown session.
ar: جلسة التَثَبّت ألغيت لسبب استقبال رسالة لجلسة مجهولة.

en: The remote party canceled the session verification because it received a message for an unknown session.
ar: ألغى الطرف البعيد جلسة التَثَبّت بسبب أنه استلم رسالة لجلسة مجهولة.

en: The session verification was canceled because NeoChat is unable to handle this verification method.
ar: جلسة التَثَبّت ألغيت بسبب أن نيوتشات غير قادر على معالجة طريقة التثبت هذه.

en: The remote party canceled the session verification because it is unable to handle this verification method.
ar: ألغى الطرف البعيد جلسة التَثَبّت بسبب أنه غير قادر على معالجة طريقة التثبت هذه.

en: The session verification was canceled because the keys are incorrect.
ar: جلسة التَثَبّت ألغيت بسبب أن المفاتيح غير صحيحة.

en: The remote party canceled the session verification because the keys are incorrect.
ar: ألغى الطرف البعيد جلسة التَثَبّت بسبب أن المفاتيح غير صحيحة.

en: The session verification was canceled because it verifies an unexpected user.
ar: جلسة التَثَبّت ألغيت بسبب أنها تتثبت من مستخدم غير متوقع.

en: The remote party canceled the session verification because it verifies an unexpected user.
ar: ألغى الطرف البعيد جلسة التَثَبّت بسبب أنه يتثبت من مستخدم غير متوقع.

en: The session verification was canceled because we received an invalid message.
ar: جلسة التَثَبّت ألغيت بسبب أننا استلمنا رسالة غير صالحة.

en: The remote party canceled the session verification because it received an invalid message.
ar: ألغى الطرف البعيد جلسة التَثَبّت بسبب أنه استلم رسالة غير صالحة.

en: The session was accepted on a different device
ar: قبلت هذه الجلسة على جهاز مختلف

en: The session verification was canceled because of a mismatched key.
ar: جلسة التَثَبّت ألغيت بسبب أن المفتاح غير متطابق.

en: The remote party canceled the session verification because of a mismatched key.
ar: ألغى الطرف البعيد جلسة التَثَبّت بسبب أن المفتاح غير متطابق.

en: The session verification was canceled because the keys do not match.
ar: جلسة التَثَبّت ألغيت بسبب أن المفاتيح غير متطابقة.

en: The remote party canceled the session verification because the keys do not match.
ar: ألغى الطرف البعيد جلسة التَثَبّت بسبب أن المفاتيح غير متطابقة.

en: The session verification was canceled due to an unknown error.
ar: جلسة التَثَبّت ألغيت لخطأ مجهول.

en: Please choose a file
ar: رجاءً اختر ملفا

en: Edit user power level
ar: تحرير مستوى قدرة المستخدم

en: Member (0)
ar: عضو (0)

en: Moderator (50)
ar: مراقب (50)

en: Admin (100)
ar: مُشْرِف (100)

en: Confirm
ar: أكد

[ctx: @title:menu Account detail dialog]
en: Account detail
ar: تفاصيل الحساب

en: Unignore this user
ar: ألغ تجاهل هذا المستخدم

en: Ignore this user
ar: تجاهل هذا المستخدم

en: Kick this user
ar: أركل هذا المستخدم

en: Invite this user
ar: أدعو هذا المستخدم

en: Ban this user
ar: احظر هذا المستخدم

[ctx: @title]
en: Ban User
ar: احظر مستخدم

en: Unban this user
ar: ألغ حظر هذا المستخدم

en: Set user power level
ar: عيّن مستوى قدرة المستخدم

en: Remove recent messages by this user
ar: أزل آخر رسائل لهذا المستخدم

[ctx: @title]
en: Remove Messages
ar: أزل الرسائل

en: Open a private chat
ar: افتح دردشة خاصة

en: Copy link
ar: نسخ الرابط

en: Warning: %1
ar: تحذير: %1

en: %1: %2
ar: ‏%1: ‏%2

[ctx: @title:window]
en: Session Verification
ar: تَثَبّت الجلسة

en: User consent
ar: موافقة المستخدم

en: Your homeserver requires you to agree to its terms and conditions before being able to use it. Please click the button below to read them.
ar: يتطلب منك الخادم المنزلي الخاص بك الموافقة على الشروط والأحكام الخاصة به قبل أن تتمكن من استخدامه. الرجاء الضغط على الزر أدناه لقراءتها.

en: Open
ar: افتح

en: Start a chat
ar: ابدأ دردشة

en: Do you want to start a chat with %1?
ar: هل ترغب في بَدء دردشة مع %1؟

[ctx: text editing menu action]
en: Undo
ar: تراجع

[ctx: text editing menu action]
en: Redo
ar: كرّر

[ctx: text editing menu action]
en: Cut
ar: قصّ

[ctx: text editing menu action]
en: Copy
ar: انسخ

[ctx: text editing menu action]
en: Paste
ar: ألصق

[ctx: text editing menu action]
en: Delete
ar: احذف

[ctx: text editing menu action]
en: Select All
ar: حدّد الكل

[ctx: menu]
en: NeoChat
ar: نيوتشات

en: Configure NeoChat...
ar: اضبط نيوتشات...

[ctx: menu]
en: Configure NeoChat...
ar: اضبط نيوتشات...

[ctx: menu]
en: Quit NeoChat
ar: أنه نيوتشات

[ctx: menu]
en: File
ar: ملف

[ctx: menu]
en: New Private Chat…
ar: دردشة خاصة جديدة....

[ctx: menu]
en: New Group…
ar: مجموعة جديدة…

[ctx: menu]
en: Browse Chats…
ar: تصفّح الدردشات…

[ctx: menu]
en: Edit
ar: حرّر

[ctx: menu]
en: View
ar: اعرض

[ctx: menu item that opens a UI element called the 'Quick Switcher', which offers a fast keyboard-based interface for switching in between chats.]
en: Open Quick Switcher
ar: افتح المبدل السريع

[ctx: menu]
en: Window
ar: النافذة

[ctx: menu]
en: Exit Full Screen
ar: أنهِ ملء الشاشة

[ctx: menu]
en: Enter Full Screen
ar: ادخل ملء الشاشة

[ctx: menu]
en: Help
ar: مساعدة

[ctx: menu]
en: Matrix FAQ
ar: أسئلة ماتركس المتكررة

en: Open in New Window
ar: افتح في نافذة جديدة

en: Remove from Favourites
ar: أزل من المفضلة

en: Add to Favourites
ar: أضف للمفضلة

en: Reprioritize
ar: أعطه أولولية

en: Deprioritize
ar: أزل الأولوية

en: Mark as Read
ar: علّم كمقروءة

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy user's Matrix ID to Clipboard
ar: انسخ معرف المستخدم في ماتركس للحافظة

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy Address to Clipboard
ar: انسخ العنوان للحافظة

en: Notification State
ar: حالة الإشعارات

en: Follow Global Setting
ar: استخدم الإعداد العموميّ

[ctx: As in 'notify for all messages']
en: All
ar: الكلّ

[ctx: As in 'notify when the user is mentioned or the message contains a set keyword']
en: @Mentions and Keywords
ar: @الكلمات المفتاحية والإشارات

[ctx: As in 'do not notify for any messages']
en: Off
ar: مغلق

en: Room Settings
ar: إعدادات الغرفة

en: Leave Room
ar: اترك الغرفة

en: Share
ar: شارك

en: Share the selected media
ar: شارك الوسيط المحدد

en: Sharing failed
ar: فشلت المشاركة

en: Shared url for image is <a href='%1'>%1</a>
ar: عنوان الصورة المشارك بها هو <a href='%1'>%1</a>

[ctx: 'Space' is a matrix space]
en: View Space
ar: اعرض الفضاء

[ctx: 'Space' is a matrix space]
en: Space Settings
ar: إعدادات الفضاء

en: Space Settings
ar: إعدادات الفضاء

[ctx: 'Space' is a matrix space]
en: Leave Space
ar: اترك الفضاء

en: Ban User
ar: احظر مستخدم

en: Reason for banning this user
ar: سبب حظر هذه المستخدم

[ctx: @action:button 'Ban' as in 'Ban this user']
en: Ban
ar: احظر

[ctx: @action]
en: Cancel
ar: ألغِ

en: Open Externally
ar: افتحه خارجيا

en: Save As
ar: احفظ كَ‍

en: Copy
ar: انسخ

en: Remove
ar: أزل

[ctx: @title]
en: Remove Message
ar: أزل رسالة

[ctx: @action:button 'Report' as in 'Report this event to the administrators']
en: Report
ar: بلّغ

[ctx: @title]
en: Report Message
ar: بلّغ عن الرسالة

en: View Source
ar: اعرض المصدر

en: Message Source
ar: مصدر الرّسالة

en: Copy Link
ar: نسخ الرابط

en: Search for '%1'
ar: بحث عن '%1'

en: Configure Web Shortcuts...
ar: اضبط اختصارات الوِب...

en: Event Source
ar: مصدر الحدث

en: Remove Messages
ar: أزل الرسائل

en: Remove Message
ar: أزل رسالة

en: Reason for removing this user's recent messages
ar: سبب إزالة هذه آخر رسائل هذا المستخدم

en: Reason for removing this message
ar: سبب إزالة هذه الرسالة

[ctx: @action:button 'Remove' as in 'Remove this message']
en: Remove
ar: أزل

en: Report Message
ar: بلّغ عن الرسالة

en: Reason for reporting this message
ar: سبب التبليغ عن هذه الرسالة

en: Room State - %1
ar: حالة الغرفة - %1

[ctx: @action:button Undo modification]
en: Undo
ar: تراجع

[ctx: @action:button Accept image modification]
en: Accept
ar: اقبل

en: Unable to save file. Check if you have the correct permission to edit the cache directory.
ar: تعذر حفظ الملف. تحقق مما إذا كان لديك الإذن الصحيح لتحرير دليل ذاكرة التخزين المؤقت.

[ctx: @action:button Crop an image]
en: Crop
ar: اقتصّ

[ctx: @action:button Rotate an image to the left]
en: Rotate left
ar: دوّر لليسار

[ctx: @action:button Rotate an image to the right]
en: Rotate right
ar: دوّر لليمين

[ctx: @action:button Mirror an image vertically]
en: Flip
ar: اعكس

[ctx: @action:button Mirror an image horizontally]
en: Mirror
ar: اعكس

en: Invite a User
ar: أدعو مستخدم

en: Find a user...
ar: اعثر على مستخدم…

en: No users available
ar: لا يوجد مستخدمين

en: Send invitation
ar: أرسل دعوة

en: Explore Rooms
ar: استكشف الغرف

en: Find a room...
ar: اعثر على غرفة...

en: View
ar: اعرض

en: Join
ar: انضم

en: Add New Server
ar: أضف خادماً جديداً

en: Home Server
ar: خادم المنزل

en: Add new server
ar: أضف خادماً جديداً

[ctx: @title:window]
en: Add server
ar: أضف خادمًا

en: Valid server entered
ar: أدخل خادم صحيح

en: This server cannot be resolved or has already been added
ar: لا يمكن التحقق من الخادم أو أنه مضاف فعلا

en: The entered text is not a valid url
ar: ليس النص المُدخَل رابطا صالحا

en: Enter server url e.g. kde.org
ar: أدخل رابط الخادم مثل kde.org

en: Server URL
ar: رابط الخادم

en: Joined
ar: انضم

[ctx: @action:button]
en: Show All Rooms
ar: أظهر كل الغرف

en: No rooms found
ar: لم يعثر على غرف

en: Join some rooms to get started
ar: انضم لبعض الغرف لتبدأ

en: Search in room directory
ar: ابحث في دليل الغرف

en: No Name
ar: بلا اسم

en: Muted room
ar: غرفة مكتومة

en: Configure room
ar: اضبط الغرفة

en: Accept this invitation?
ar: هل تقبل هذه الدعوة؟

en: Reject
ar: ارفض

en: Choose local file
ar: اختر ملف محلي

en: Clipboard image
ar: صورة الحافظة

en: Jump to first unread message
ar: اقفز إلى أول رسالة غير المقروءة

en: Jump to latest message
ar: اقفز إلى أحدث رسالة

en: Drag items here to share them
ar: اسحب عناصر هنا لتشاركهم

[ctx: Message displayed when some users are typing]
en: %2 is typing | %2 are typing
ar[0]: ‏%2 يكتب
ar[1]: ‏%2 يكتب
ar[2]: ‏%2 يكتبان
ar[3]: ‏%2 يكتبون
ar[4]: ‏%2 يكتبون
ar[5]: ‏%2 يكتبون

en: This message was sent from a verified device
ar: هذه الرسالة أرسلت من جهاز متَثَبّت منه

en: React
ar: تفاعل

[ctx: @action:title]
en: Search Messages
ar: ابحث في الرسائل

en: Enter a text to start searching
ar: ادخل نص لتبدأ البحث

en: No results found
ar: لا نتائج

en: Chat
ar: دردشة

en: Welcome to Matrix
ar: أهلا في ماتركس

en: Room information
ar: معلومات الغرفة

en: Room settings
ar: إعدادات الغرفة

en: No name
ar: بلا اسم

en: No Canonical Alias
ar: بلا معرف عالمي

en: No Topic
ar: بلا موضوع

en: Options
ar: خيارات

en: Open developer tools
ar: افتح أدوات المطوّر

en: Developer Tools
ar: أدوات المطوّر

en: Search in this room
ar: ابحث في هذه الغرفة

[ctx: @action:title]
en: Search
ar: ابحث

en: Remove room from favorites
ar: أزل الغرفة من المفضلة

en: Make room favorite
ar: اجعل الغرفة في المفضلة

en: Members
ar: الأعضاء

en: Search user in room
ar: ابحث عن مستخدم في الغرفة

en: Invite user to room
ar: أدعُ مستخدم إلى غرفة

en: %1 Member | %1 Members
ar[0]: عضو
ar[1]: عضو واحد
ar[2]: عضوين
ar[3]: %1 أعضاء
ar[4]: %1 عضواً
ar[5]: %1 عضو

en: No Member Count
ar: بلا عدد أعضاء

en: General
ar: عامّ

en: Security
ar: الأمن

en: Permissions
ar: التّصاريح

en: Notifications
ar: الإشعارات

en: Room Information
ar: معلومات الغرفة

en: Update avatar
ar: حدث الصورة الرمزية

en: Room name:
ar: اسم الغرفة:

en: Room topic:
ar: موضوع الغرفة:

en: Save
ar: احفظ

en: Room ID
ar: رقم الغرفة

en: Copy room ID to clipboard
ar: انسخ معرف الغرفة للحافظة

en: Room version
ar: إصدارة الغرفة

en: Upgrade Room
ar: رقّ الغرفة

en: Aliases
ar: الأسماء البديلة

en: No canonical alias set
ar: لم يعين اسم بديل عالمي

en: Make this alias the room's canonical alias
ar: اجعل هذا الاسم البديل الاسم البديل العالمي للغرفة

en: Delete alias
ar: احذف الاسم البديل

en: Add new alias
ar: أضف اسماً بديلاً جديداً

en: URL Previews
ar: معاينة الرابط

en: Enable URL previews by default for room members
ar: مكّن معاينة الروابط بشكل مبدئي لأعضاء الغرفة

en: Enable URL previews
ar: مكّن معاينة الرابط

en: URL previews are enabled by default in this room
ar: مكّن معاينة الروابط بشكل مبدئي في هذه الغرفة

en: URL previews are disabled by default in this room
ar: عطلت معاينة الروابط بشكل مبدئي في هذه الغرفة

en: This room continues another conversation.
ar: هذه الغرفة تواصل محادثة أخرى.

en: See older messages…
ar: شاهد الرسائل القديمة...

en: This room has been replaced.
ar: بدلت هذه الغرفة.

en: See new room…
ar: شاهد الغرفة الجديد…

en: Upgrade the Room
ar: رقّ الغرفة

en: Select new version
ar: حدد الإصدارة الأحدث

en: Privileged Users
ar: المستخدمين المميزين

en: Default permissions
ar: التصاريح المبدئية

en: Default user power level
ar: مستوى قوة المستخدم المبدئية

en: This is power level for all new users when joining the room
ar: هذه مستوى القوة لجميع المستخدمين الجدد عندما ينضموا للغرفة

en: Default power level to set the room state
ar: مستوى القوة المبدئي لتعيين حالة الغرفة

en: This is used for all state events that do not have their own entry here
ar: سيستخدم هذا لجميع أحداث الحالة التي لا تملك مدخلات خاص بها هنا

en: Default power level to send messages
ar: مستوى القوة المبدئي لإرسال الرسائل

en: This is used for all message events that do not have their own entry here
ar: سيستخدم هذا لجميع أحداث الرسائل التي لا تملك مدخلات خاص بها هنا

en: Basic permissions
ar: تصاريح أساسية

en: Invite users
ar: دعوة المستخدمين

en: Kick users
ar: ركل المستخدمين

en: Ban users
ar: حظر المستخدمين

en: Remove message sent by other users
ar: إزالة رسائل مرسلة من مستخدمين آخرين

en: Event permissions
ar: تصاريح الأحداث

en: Change user permissions
ar: تغيير تصاريح مستخدم

en: Change the room name
ar: تغيير اسم الغرفة

en: Change the room avatar
ar: تغيير الصورة الرمزية للغرفة

en: Change the room canonical alias
ar: تغيير الاسم البديل العالمي للغرفة

en: Change the room topic
ar: تغيير موضوع الغرفة

en: Enable encryption for the room
ar: تمكين التعمية للغرفة

en: Change the room history visibility
ar: تغيير قدرة عرض الرسائل القديمة

en: Set pinned events
ar: تعيين الأحداث المثبتة

en: Upgrade the room
ar: ترقية الغرفة

en: Set the room server access control list (ACL)
ar: تغيير قوائم التحكم بنفاذ الخادم لهذه الغرفة

en: Set the children of this space
ar: تعيين أبناء هذا الفضاء

en: Set the parent space of this room
ar: تعيين الفضاء الأب لهذه الغرفة

en: Room notifications setting
ar: إعدادات إشعارات الغرفة

en: Follow global setting
ar: استخدم الإعداد العموميّ

en: You need to upgrade this room to a newer version to enable this setting.
ar: تحتاج إلى أن ترقي هذه الغرفة إلى أخر إصدارة حتى تمكن هذا الإعداد.

[ctx: @option:check]
en: Encryption
ar: التعمية

en: Enable encryption
ar: مكن التعمية

[ctx: option:check]
en: Once enabled, encryption cannot be disabled.
ar: عند تفعيله، فلن تستطيع تعطيل التعمية.

[ctx: @option:check]
en: Access
ar: الوصول

[ctx: @option:check]
en: Private (invite only)
ar: خاصة (بالدعوة فقط)

en: Only invited people can join.
ar: فقط المدعوون يمكنهم الانضمام.

[ctx: @option:check]
en: Space members
ar: أعضاء الفضاء

en: Anyone in a space can find and join.
ar: أي أحد في الفضاء يمكنه العثور عليها والانضمام

[ctx: @option:check]
en: Knock
ar: الاستئذان

en: People not in the room need to request an invite to join the room.
ar: يحتاج الأشخاص الذين ليسوا في الغرفة إلى طلب دعوة للانضمام إلى الغرفة.

[ctx: @option:check]
en: Public
ar: عام

[ctx: @option:check]
en: Anyone can find and join.
ar: أي أحد يمكنه العثور عليها والانضمام

[ctx: @option:check]
en: Message history visibility
ar: ظهور الرسائل القديمة

[ctx: @option:check]
en: Anyone
ar: أي أحد

[ctx: @option:check]
en: Anyone, regardless of whether they have joined, can view history.
ar: أي أحد - بغض النظر إن كان منضم أم لا - يمكنه رؤية الرسائل القديمة.

[ctx: @option:check]
en: Members only
ar: الأعضاء فقط

[ctx: @option:check]
en: All members can view the entire message history, even before they joined.
ar: كل الأعضاء يستطيعون رؤية الرسائل القديمة حتى قبل تاريخ الانضمام.

[ctx: @option:check]
en: Members only (since invite)
ar: الأعضاء فقط (من تاريخ الدعوة)

[ctx: @option:check]
en: New members can view the message history from the point they were invited to the room.
ar: يمكن للأعضاء الجدد أن يرو الرسائل القديمة من تاريخ دعوتهم للانضمام للغرفة.

[ctx: @option:check]
en: Members only (since joining)
ar: الأعضاء فقط (منذ تاريخ الانضمام)

[ctx: @option:check]
en: New members can view the message history from the point they joined the room.
ar: يمكن للأعضاء الجدد أن يرو الرسائل القديمة من تاريخ الانضمام للغرفة.

en: Apply
ar: طبّق

[ctx: @title:window]
en: About NeoChat
ar: عن نيوتشات

[ctx: @title:window]
en: About KDE
ar: عن كِيدِي

en: Edit Account
ar: حرّر الحساب

en: User information
ar: معلومات مستخدم

en: Remove current avatar
ar: أزل الصورة الرمزية الحالية

en: Name:
ar: الاسم:

en: Label:
ar: التسمية:

en: Password
ar: كلمة السّر

en: Your server doesn't support changing your password
ar: لا يدعم خادمك تغيير كلمة سرك

en: Current Password:
ar: كلمة السرّ الحاليّة:

en: New Password:
ar: كلمة السرّ الجديدة:

en: Confirm new Password:
ar: أكد كلمة السر الجديدة:

en: Passwords don't match
ar: كلمات السر لم تتطابق

en: Passwords do not match
ar: كلمتا السر لم تتطابقا

en: Server Information
ar: معلومات الخادوم

en: Homeserver url
ar: رابط الخادم المنزل

en: Accounts
ar: الحسابات

en: Password changed successfully
ar: كلمة السر غيّرت بنجاح

en: Wrong password entered
ar: أدخلت كلمة سر خاطئة

en: Unknown problem while trying to change password
ar: مشكلة غير معروفة أثناء محاولة تغيير كلمة السر

[ctx: @title:window]
en: Appearance
ar: المظهر

en: General theme
ar: سمة عامّ

en: Bubbles
ar: فقاعات

en: Compact
ar: مُدمج

en: Use compact room list
ar: استخدم قائمة المتراصة للغرف

en: Show fancy effects in chat
ar: أظهر التأثيرات الخيالية في الدردشة

en: Use transparent chat page
ar: استخدم صفحة دردشة شفافة

en: Transparency
ar: الشفافية

en: Only enabled if the transparent chat page is enabled.
ar: فعله فقط في حالة تفعيل شفافية صفحة الدردشة.

en: Show your messages on the right
ar: أظهر رسائلك في اليمين

en: Show links preview in the chat messages
ar: أظهر معاينة الروابط في رسائل الدردشة

en: Show Avatar
ar: اعرض الصورة الرمزية

en: In chat
ar: في الدردشة

en: In sidebar
ar: في الشريط الجانبي

en: Color theme
ar: سمة الألوان

en: Devices
ar: الأجهزة

en: New device name
ar: اسم الجهاز الجديد

en: Cancel editing display name
ar: ألغ تحرير اسم العرض

en: Confirm new display name
ar: أكّد اسم العرض الجديد

en: Edit device name
ar: حرر اسم الجهاز

en: Verify device
ar: تَثَبّت من الجهاز

en: Logout device
ar: اخرج الجهاز

en: Please login to view the signed-in devices for your account.
ar: فضلاً لج لترى الأجهزة المسجلة لحسابك.

en: Remove device
ar: أزل الجهاز

en: Password:
ar: كلمة السر:

[ctx: @title:window]
en: Custom Emojis
ar: صورة تعبيرية مخصصة

en: No custom inline stickers found
ar: لم يتم العثور على ملصقات مضمنة مخصصة

en: new_emoji_name_here
ar: رسم_تعبيري_جديد_هنا

en: Add Emoji...
ar: أضف صورة تعبيرية…

en: Images (*.png *.gif *.webp)
ar: صور (*.png *.gif *.webp)

[ctx: @title:window]
en: General
ar: عامّ

en: General settings
ar: إعدادات عامّة

en: Close to system tray
ar: أغلق إلى صينية النظام

en: Minimize to system tray on startup
ar: صغر إلى صينية النظام عند البدء

en: Automatically hide/unhide the room information when resizing the window
ar: أخفِ/أظهر معلومات الغرفة تلقائيًا عند تغيير حجم النافذة

en: Timeline Events
ar: الخط الزمني للأحداث

en: Show deleted messages
ar: اعرض الرسائل المحذوفة

en: Show state events
ar: أظهر أحداث الحالة

en: Show leave and join events
ar: أظهر أحداث الانضمام و الترك

en: Show name change events
ar: أظهر أحداث تغيير الاسم

en: Show avatar update events
ar: أظهر أحداث تحديث الصورة الرمزية

en: Rooms and private chats
ar: الغرف والدردشات الخاصة

en: Separated
ar: منفصل

en: Intermixed
ar: مختلط

[ctx: Chat Editor]
en: Editor
ar: المحرّر

en: Use s/text/replacement syntax to edit your last message
ar: استخدم بناء الجملة s/النص_القديم/نص_جديد لتعديل رسالتك الأخيرة

en: Send typing notifications
ar: أرسل إشعار الكتابة

en: Developer Settings
ar: إعدادات المطور

en: Enable developer tools
ar: مكّن أدوات المطوّر

[ctx: @title:window]
en: Notifications
ar: الإشعارات

en: Enable notifications for this account
ar: مكّن إشعارات هذا الحساب

en: Whether push notifications are generated by your Matrix server
ar: إذا ما كانت الإشعارات مولدة من قبل خادوم ماتركس

en: Room Notifications
ar: إشعارات الغرفة

en: Messages in one-to-one chats
ar: الرسائل التي في المحادثات الفردية

en: Encrypted messages in one-to-one chats
ar: الرسائل المعماة في الرسائل الفردية

en: Messages in group chats
ar: الرسائل في مجموعات الدردشة

en: Messages in encrypted group chats
ar: الرسائل المعماة في مجموعات الدردشة

en: Room upgrade messages
ar: رسائل ترقية الغرفة

en: @Mentions
ar: @الذّكورات

en: Messages containing my display name
ar: الرسائل التي تحوي على اسم العرض الخاص بي

en: Whole room (@room) notifications
ar: كل إشعارات الغرفة (@غرفة)

en: Keywords
ar: الكلمات المفتاحيّة

en: Messages containing my keywords
ar: الرسائل التي تحوي الكلمات المفتاحية الخاص بي

en: Keyword…
ar: الكلمة المفتاحية…

en: Add keyword
ar: أضِف كلمة مفتاحية

en: Invites
ar: الدعوات

en: Invites to a room
ar: دعوات إلى غرفة

en: Call invitation
ar: دعوة مكالمة

en: Network Proxy
ar: وسيط الشّبكة

en: System Default
ar: مبدئي النظام

en: Proxy Settings
ar: إعدادت الوسيط

en: Host
ar: المضيف

en: Port
ar: المنفذ

en: User
ar: المستخدم

en: Disable notifications
ar: عطّل الإشعارات

en: Enable notifications
ar: مكّن الإشعارات

en: Mute notifications
ar: اكتم الإشعارات

en: Unmute notifications
ar: ألغ كتم الإشعارات

[ctx: As in clicking this button will switch off highlights for messages that match this rule]
en: Disable message highlights
ar: عطل إبرازات الرسالة

[ctx: As in clicking this button will switch on highlights for messages that match this rule]
en: Enable message highlights
ar: مكن إبرازات الرسالة

en: Delete keyword
ar: احذف الكلمة المفتاحية

en: Appearance
ar: المظهر

en: Custom Emojis
ar: صورة تعبيرية مخصصة

en: Spell Checking
ar: التدقيق الإملائي

en: About NeoChat
ar: عن نيوتشات

en: About KDE
ar: عن كِيدِي

[ctx: @window:title]
en: Spellchecking
ar: التدقيق الإملائي

en: Selected default language:
ar: اختر اللغة المبدئية:

en: Open Personal Dictionary
ar: افتح القاموس الشخصي

en: Options:
ar: الخيارات:

en: Enable automatic spell checking
ar: فعّل تدقيق الهجاء الآليّ

en: Ignore uppercase words
ar: تجاهل الكلمات بالأحرف الكبيرة

en: Ignore hyphenated words
ar: تجاهل الكلمات الموصولة

en: Detect language automatically
ar: تعرف على اللغة آليا

en: Spell checking languages
ar: لغات التدقيق الإملائي

en: %1 will provide spell checking and suggestions for the languages listed here when autodetection is enabled.
ar: ‏%1 سيوفر التدقيق الإملائي والاقتراحات للغات المدرجة هنا عند تمكين الاكتشاف التلقائي.

en: Add a new word to your personal dictionary…
ar: أضف كلمة جديدة لقاموسك الشخصي…

[ctx: @action:button]
en: Add word
ar: أضِف كلمة

en: Spell checking dictionary
ar: قاموس التدقيق الإملائي

en: Delete word
ar: احذف كلمة

en: Malformed or empty Matrix id
ar: رقم تعريفي لماتركس مشوَّه أو فارغ

en: %1 is not a correct Matrix identifier
ar: معرف ماتركس %1 غير صحيح

en: Room not found
ar: لم يعثر على الغرفة

en: There's no room %1 in the room list. Check the spelling and the account.
ar: لا توجد غرفة %1 في قائمة الغرف. تحقق الهجاء و اسم الحساب.

en: Failed to join room
ar: أخفق في الانضمام إلى غرفة

en: You requested to join '%1'
ar: طلبت الانضمام إلى '%1'

en: Failed to request joining room
ar: فشل في طلب الانضمام لغرفة

en: No application for the link
ar: لا يوجد تطبيق لهذا الرابط

en: Your operating system could not find an application for the link.
ar: تعذر على نظام تشغيلك العثور على تطبيق لهذا الرابط.

en: Could not open URL
ar: تعذر فتح الوصلة

en: Show
ar: أظهر

en: Quit
ar: أنهِ
