neochat - en to cs translation catalogue (275 entries)

en: Encrypted Message
cs: Zašifrovaná zpráva

en: Network Error: %1
cs: Chyba sítě: %1

en: Login Failed: %1
cs: Přihlášení selhalo: %1

en: File too large to download.
cs: Soubor je pro stažení příliš velký.

en: Contact your matrix server administrator for support.
cs: Pomoc hledejte u správce serveru matrix.

[ctx: Job heading, like 'Copying']
en: Downloading
cs: Stahuji

[ctx: Job heading, like 'Copying']
en: Uploading
cs: Odesílání

[ctx: The URL being downloaded/uploaded]
en: Source
cs: Zdroj

[ctx: The location being downloaded to]
en: Destination
cs: Cíl

en: Network Error
cs: Chyba sítě

en: Matrix client
cs: Klient protokolu Matrix

en: Maintainer
cs: Správce

[ctx: <version number> (built against <possibly different version number>)]
en: %1 (built against %2)
cs: %1 (sestaveno oproti %2)

en: <message>
cs: < zpráva>

[ctx: Knocking room <roomname>.]
en: Knocking room %1.
cs: Klepete na místnost %1.

[ctx: Room <roomname> not found]
en: Room %1 not found.
cs: Místnost %1 nenalezena.

[ctx: n times]
en:  %1 time  |  %1 times
cs[0]: %1 krát
cs[1]: %1 krát
cs[2]: %1 krát

[ctx: n users]
en:  %1 user  |  %1 users
cs[0]: %1 uživatel
cs[1]: %1 uživatelé
cs[2]: %1 uživatelů

[ctx: [action 1, action 2] or [action 3]]
en:  or
cs:  nebo

[ctx: [action 1, action 2] and [action 3]]
en:  and
cs:  a

[ctx: Previously used emojis]
en: History
cs: Historie

[ctx: 'People' is a category of emoji]
en: People
cs: Lidé

[ctx: 'Nature' is a category of emoji]
en: Nature
cs: Příroda

[ctx: 'Food' is a category of emoji]
en: Food
cs: Jídlo

[ctx: 'Activities' is a category of emoji]
en: Activities
cs: Aktivity

[ctx: 'Travel' is a category of emoji]
en: Travel
cs: Cestování

[ctx: 'Objects' is a category of emoji]
en: Objects
cs: Objekty

[ctx: 'Symbols' is a category of emoji]
en: Symbols
cs: Symboly

[ctx: 'Flags' is a category of emoji]
en: Flags
cs: Příznaky

[ctx: 'Custom' is a category of emoji]
en: Custom
cs: Vlastní

en: Today
cs: Dnes

en: Yesterday
cs: Včera

en: 1 user:  | %1 users:
cs[0]: %1 uživatel:
cs[1]: %1 uživatelé:
cs[2]: %1 uživatelů:

en: Favorite
cs: Oblíbené

en: Normal
cs: Normální

en: Low priority
cs: Nízká priorita

en: Spaces
cs: Mezery

en:  and
cs:  a

en: sent a message
cs: poslal(a) správu

en: sent a sticker
cs: poslal(a) nálepku

en: created the room
cs: vytvořil(a) místnost

en: Report sent successfully.
cs: Hlášení bylo úspěšně odesláno.

en: Reply
cs: Odpovědět

en: Reply...
cs: Odpovědět...

en: Accept Invitation
cs: Přijmout pozvánku

en: Reject Invitation
cs: Odmítnout pozvánku

en: Attachment:
cs: Příloha:

en: Edit
cs: Upravit

en: Cancel sending attachment
cs: Zrušit odesílání přílohy

en: Send message
cs: Poslat správu

en: Send a message…
cs: Poslat správu…

en: NeoChat is offline. Please check your network connection.
cs: NeoChat je offline. Prosím, zkontrolujte internetové připojení.

en: Replying to:
cs: Odpovídáte:

en: Start a Chat
cs: Zahájit rozhovor

en: Create rooms and chats
cs: Vytvářejte místnosti a rozhovory

en: Zoom in
cs: Přiblížit

en: Zoom out
cs: Oddálit

en: Rotate left
cs: Otočit doleva

en: Rotate right
cs: Otočit doprava

en: Save as
cs: Uložit jako

en: Close
cs: Zavřít

[ctx: @title]
en: Select a Homeserver
cs: Vyberte domácí server

en: Other...
cs: Jiný...

[ctx: @action:button]
en: Continue
cs: Pokračovat

[ctx: @title]
en: Login
cs: Přihlášení

en: Loading…
cs: Probíhá načítání…

en: Login
cs: Přihlášení

en: Register
cs: Registrovat

en: Welcome
cs: Vítejte

[ctx: @title]
en: Password
cs: Heslo

en: Enter your password
cs: Zadejte své heslo

[ctx: @action:button]
en: Login
cs: Přihlášení

[ctx: @action:button]
en: Back
cs: Zpět

[ctx: tooltip for a button on a message; offers ability to download its file]
en: Download
cs: Stáhnout

[ctx: tooltip for a button on a message; offers ability to open its downloaded file with an appropriate application]
en: Open File
cs: Otevřít soubor

[ctx: tooltip for a button on a message; stops downloading the message's file]
en: Stop Download
cs: Zastavit stahování

en: Shrink preview
cs: Zmenšit náhled

en: Expand preview
cs: Roztáhnout náhled

en: Loading URL preview
cs: Načítá se náhled URL

[ctx: @action:button]
en: Confirm edit
cs: Potvrdit úpravy

[ctx: @action:button]
en: Cancel edit
cs: Zrušit úpravy

[ctx: Separate the usernames of users]
en:  and
cs:  a

[ctx: %1 is the number of other users]
en:  and %1 other |  and %1 others
cs[0]:  a 1 další
cs[1]:  a %1 další
cs[2]:  a %1 dalších

[ctx: %2 is the users who reacted and %3 the emoji that was given]
en: %2 reacted with %3 | %2 reacted with %3
cs[0]: %2 reagoval pomocí %3
cs[1]: %2 reagovali pomocí %3
cs[2]: %2 reagovali pomocí %3

[ctx: Relative time since the room was last read]
en: Last read: %1
cs: Poslední přístup ke čtení: %1

en:  (edited)
cs:  (upraveno)

[ctx: @action:button]
en: Volume
cs: Hlasitost

en: Add Account
cs: Přidat účet

[ctx: @title:window]
en: Login
cs: Přihlášení

en: Account editor
cs: Editor účtů

en: Switch User
cs: Přepnout uživatele

en: Add
cs: Přidat

en: Configure
cs: Nastavit

en: Open Settings
cs: Otevřít nastavení

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Room Name
cs: Název místnosti

[ctx: @action:button]
en: Ok
cs: OK

en: Accept
cs: Přijmout

en: Decline
cs: Odmítnout

en: Please choose a file
cs: Prosím, vyberte soubor

en: Member (0)
cs: Člen (0)

en: Moderator (50)
cs: Moderátor (50)

en: Admin (100)
cs: Administrátor (100)

en: Confirm
cs: Potvrdit

[ctx: @title:menu Account detail dialog]
en: Account detail
cs: Podrobnosti účtu

en: Unban this user
cs: Od blokovat tohoto uživatele

en: Set user power level
cs: Nastavit úroveň pravomocí uživatele

en: Copy link
cs: Kopírovat odkaz

en: Warning: %1
cs: Varování: %1

en: Open
cs: Otevřít

en: Start a chat
cs: Zahájit rozhovor

en: Do you want to start a chat with %1?
cs: Přejete si začít rozhovor s %1?

[ctx: text editing menu action]
en: Undo
cs: Zpět

[ctx: text editing menu action]
en: Redo
cs: Znovu

[ctx: text editing menu action]
en: Cut
cs: Vyjmout

[ctx: text editing menu action]
en: Copy
cs: Kopírovat

[ctx: text editing menu action]
en: Paste
cs: Vložit

[ctx: text editing menu action]
en: Delete
cs: Smazat

[ctx: text editing menu action]
en: Select All
cs: Vybrat vše

[ctx: menu]
en: Quit NeoChat
cs: Ukončit NeoChat

[ctx: menu]
en: File
cs: Soubor

[ctx: menu]
en: New Private Chat…
cs: Nový soukromý rozhovor...

[ctx: menu]
en: New Group…
cs: Nová skupina…

[ctx: menu]
en: Browse Chats…
cs: Prohlížet rozhovory...

[ctx: menu]
en: Edit
cs: Upravit

[ctx: menu]
en: View
cs: Pohled

[ctx: menu item that opens a UI element called the 'Quick Switcher', which offers a fast keyboard-based interface for switching in between chats.]
en: Open Quick Switcher
cs: Otevřít rychlý přepínač

[ctx: menu]
en: Window
cs: Okno

[ctx: menu]
en: Exit Full Screen
cs: Ukončit celoobrazovkový režim

[ctx: menu]
en: Enter Full Screen
cs: Přejít do celoobrazovkového režimu

[ctx: menu]
en: Help
cs: Nápověda

[ctx: menu]
en: Matrix FAQ
cs: Často kladené dotazy pro Matrix

en: Open in New Window
cs: Otevřít v novém okně

en: Remove from Favourites
cs: Odstranit z oblíbených

en: Add to Favourites
cs: Přidat k oblíbeným

en: Mark as Read
cs: Označit jako přečtený

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy user's Matrix ID to Clipboard
cs: Kopírovat Matrix ID uživatele do schránky

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy Address to Clipboard
cs: Kopírovat adresu do schránky

[ctx: As in 'notify for all messages']
en: All
cs: Vše

[ctx: As in 'do not notify for any messages']
en: Off
cs: Vypnuto

en: Leave Room
cs: Opustit místnost

en: Share
cs: Sdílet

en: Sharing failed
cs: Sdílení selhalo

en: Shared url for image is <a href='%1'>%1</a>
cs: Sdílená adresa obrázku je <a href='%1'>%1</a>

[ctx: @action]
en: Cancel
cs: Zrušit

en: Open Externally
cs: Otevřít externě

en: Save As
cs: Uložit jako

en: Copy
cs: Kopírovat

en: Remove
cs: Odstranit

[ctx: @action:button 'Report' as in 'Report this event to the administrators']
en: Report
cs: Hlášení

[ctx: @title]
en: Report Message
cs: Nahlásit zprávu

en: View Source
cs: Zobrazit zdroj

en: Copy Link
cs: Kopírovat odkaz

en: Search for '%1'
cs: Vyhledat '%1'

en: Configure Web Shortcuts...
cs: Nastavit webové zkratky...

[ctx: @action:button 'Remove' as in 'Remove this message']
en: Remove
cs: Odstranit

en: Report Message
cs: Nahlásit zprávu

[ctx: @action:button Undo modification]
en: Undo
cs: Zpět

[ctx: @action:button Accept image modification]
en: Accept
cs: Přijmout

[ctx: @action:button Crop an image]
en: Crop
cs: Oříznout

[ctx: @action:button Rotate an image to the left]
en: Rotate left
cs: Otočit doleva

[ctx: @action:button Rotate an image to the right]
en: Rotate right
cs: Otočit doprava

[ctx: @action:button Mirror an image vertically]
en: Flip
cs: Převrátit

[ctx: @action:button Mirror an image horizontally]
en: Mirror
cs: Zrcadlit

en: View
cs: Pohled

en: Join
cs: Připojit

en: Add New Server
cs: Přidat nový server

en: Add new server
cs: Přidat nový server

[ctx: @title:window]
en: Add server
cs: Přidat server

en: Server URL
cs: URL serveru

en: Joined
cs: Připojil(a) se

en: No Name
cs: Bez názvu

en: Reject
cs: Odmítnout

en: Jump to first unread message
cs: Přejít na první nepřečtenou zprávu

[ctx: Message displayed when some users are typing]
en: %2 is typing | %2 are typing
cs[0]: %2 píše
cs[1]: %2 píší
cs[2]: %2 píší

en: React
cs: Zareagovat

[ctx: @action:title]
en: Search Messages
cs: Hledat zprávy

en: No results found
cs: Nenalezeny žádné výsledky

en: Chat
cs: Rozhovor

en: No name
cs: Beze jména

en: Options
cs: Možnosti

en: Developer Tools
cs: Vývojové nástroje

[ctx: @action:title]
en: Search
cs: Hledat

en: Members
cs: Členové

en: %1 Member | %1 Members
cs[0]: %1 Člen
cs[1]: %1 Členové
cs[2]: %1 Členů

en: No Member Count
cs: Žádný počet členů

en: General
cs: Obecné

en: Security
cs: Bezpečnost

en: Permissions
cs: Oprávnění

en: Notifications
cs: Upozornění

en: Update avatar
cs: Aktualizovat avatara

en: Room name:
cs: Název místnosti:

en: Save
cs: Uložit

en: Copy room ID to clipboard
cs: Zkopírovat ID do schránky

en: Aliases
cs: Zkratky

en: Delete alias
cs: Smazat alias

en: Add new alias
cs: Přidat nový alias

en: URL Previews
cs: Náhledy URL

en: Enable URL previews
cs: Povolit náhledy URL

en: Basic permissions
cs: Základní oprávnění

en: Invite users
cs: Pozvat uživatele

[ctx: @option:check]
en: Encryption
cs: Šifrování

[ctx: @option:check]
en: Access
cs: Přístup

[ctx: @option:check]
en: Public
cs: Veřejný

en: Apply
cs: Použít

[ctx: @title:window]
en: About NeoChat
cs: O aplikaci NeoChat

[ctx: @title:window]
en: About KDE
cs: O KDE

en: Edit Account
cs: Upravit účet

en: User information
cs: Informace o uživateli

en: Name:
cs: Název:

en: Label:
cs: Popisek:

en: Password
cs: Heslo

en: Current Password:
cs: Stávající heslo:

en: New Password:
cs: Nové heslo:

en: Passwords do not match
cs: Hesla se neshodují

en: Server Information
cs: Informace o serveru

en: Accounts
cs: Účty

[ctx: @title:window]
en: Appearance
cs: Vzhled

en: Bubbles
cs: Bubliny

en: Compact
cs: Kompaktní

en: Use transparent chat page
cs: Použít průhlednou stránku pro rozhovor

en: Transparency
cs: Průhlednost

en: Show Avatar
cs: Zobrazit avatara

en: Color theme
cs: Barevný motiv

en: Devices
cs: Zařízení

en: Edit device name
cs: Upravit název zařízení

en: Remove device
cs: Odstranit zařízení

en: Password:
cs: Heslo:

[ctx: @title:window]
en: Custom Emojis
cs: Vlastní emotikony

en: Add Emoji...
cs: Přidat emotikon...

en: Images (*.png *.gif *.webp)
cs: Obrázky (*.png *.gif *.webp)

[ctx: @title:window]
en: General
cs: Obecné

en: General settings
cs: Obecná nastavení

en: Close to system tray
cs: Zavřít do systémového panelu

en: Minimize to system tray on startup
cs: Minimalizovat do systémového panelu

en: Show state events
cs: Zobrazit stav událostí

en: Separated
cs: Oddělený(á)

en: Send typing notifications
cs: Posílat oznamování o psaní

[ctx: @title:window]
en: Notifications
cs: Upozornění

en: @Mentions
cs: @Zmínky

en: Keywords
cs: Klíčová slova

en: Keyword…
cs: Klíčové slovo…

en: Add keyword
cs: Přidat klíčové slovo

en: Invites
cs: Pozvánky

en: Network Proxy
cs: Síťová proxy

en: System Default
cs: Výchozí systémový

en: Proxy Settings
cs: Nastavení proxy

en: Host
cs: Hostitel

en: User
cs: Uživatel

en: Disable notifications
cs: Zakázat upozornění

en: Enable notifications
cs: Povolit upozornění

en: Mute notifications
cs: Ztlumit oznámení

en: Appearance
cs: Vzhled

en: Custom Emojis
cs: Vlastní emotikon

en: Spell Checking
cs: Kontrola pravopisu

en: About NeoChat
cs: O aplikaci NeoChat

en: About KDE
cs: O prostředí KDE

[ctx: @window:title]
en: Spellchecking
cs: Kontrola pravopisu

en: Selected default language:
cs: Vybraný výchozí jazyk:

en: Open Personal Dictionary
cs: Otevřít osobní slovník

en: Options:
cs: Volby:

en: Enable automatic spell checking
cs: Povolit automatickou kontrolu pravopisu

en: Detect language automatically
cs: Automaticky detekovat jazyk

en: Spell checking languages
cs: Jazyky pro kontrolu pravopisu

[ctx: @action:button]
en: Add word
cs: Přidat slovo

en: Delete word
cs: Odstranit slovo

en: Malformed or empty Matrix id
cs: Poškozené nebo prázdné id pro Matrix

en: %1 is not a correct Matrix identifier
cs: %1 není platný identifikátor pro Matrix

en: Room not found
cs: Místnost nenalezena

en: You requested to join '%1'
cs: Vyžádali jste vstup do '%1'.

en: Failed to request joining room
cs: Vyžádání požadavku o vstup do místnosti selhalo

en: No application for the link
cs: Pro odkaz není žádná aplikace

en: Could not open URL
cs: Nelze otevřít adresu URL

en: Show
cs: Zobrazit

en: Quit
cs: Ukončit
