neochat - en to el translation catalogue (613 entries)

en: Encrypted Message
el: Κρυπτογραφημένο μήνυμα

en: Network Error: %1
el: Σφάλμα δικτύου: %1

en: Login Failed: Access Token invalid or revoked
el: Αποτυχία σύνδεσης: μη έγκυρο ενδεικτικό πρόσβασης ή έχει ανακληθεί

en: Login Failed: %1
el: Αποτυχία σύνδεσης: %1

en: Access token wasn't found
el: Το ενδεικτικό πρόσβασης δεν βρέθηκε

en: Maybe it was deleted?
el: Ίσως να έχει διαγραφεί;

en: Access to keychain was denied.
el: Άρνηση πρόσβασης στα κλειδιά.

en: Please allow NeoChat to read the access token
el: Επίτρεψε στο NeoChat να διαβάσει το ενδεικτικό πρόσβασης

en: No keychain available.
el: Καμία διαθέσιμη αλυσίδα κλειδιών.

en: Please install a keychain, e.g. KWallet or GNOME keyring on Linux
el: Εγκατέστησε μια αλυσίδα κλειδιών. π.χ. το KWallet ή το GNOME keyring στο Linux

en: Unable to read access token
el: Αδυναμία ανάγνωσης του ενδεικτικού πρόσβασης

en: Room creation failed: "%1"
el: Αποτυχία δημιουργίας αίθουσας: «%1»

en: The room id you are trying to join is not valid
el: Προσπάθεια εισόδου με μη έγκυρο αναγνωριστικό αίθουσας

[ctx: Job heading, like 'Copying']
en: Downloading
el: Γίνεται λήψη

[ctx: Job heading, like 'Copying']
en: Uploading
el: Γίνεται αποστολή

[ctx: The URL being downloaded/uploaded]
en: Source
el: Πηγή

[ctx: The location being downloaded to]
en: Destination
el: Προορισμός

en: Network Error
el: Σφάλμα δικτύου

en: Matrix client
el: Πελάτης του Matrix

en: Maintainer
el: Συντηρητής

en: Original author of Spectral
el: Αρχικός συγγραφέας του Spectral

en: Maintainer of Quotient
el: Συντηρητής του Quotient

en: A Qt5 library to write cross-platform clients for Matrix
el: Μια βιβλιοθήκη Qt5 για τη συγγραφή πελατών ανεξάρτητων από πλατφόρμες για το Matrix

[ctx: <version number> (built against <possibly different version number>)]
en: %1 (built against %2)
el: %1 (κατασκευάστηκε με τη %2)

en: Client for the matrix communication protocol
el: Πελάτης για το πρωτόκολλο επικοινωνίας Matrix

en: Supports matrix: url scheme
el: Υποστηρίζει το matrix: url σχήμα

en: Media id '%1' doesn't follow server/mediaId pattern
el: Το αναγνωριστικό του πολυμέσου '%1' δεν ακολουθεί το μοτίβο server/mediaId

en: Image request has been cancelled
el: Το αίτημα εικόνας ακυρώθηκε

en: <message>
el: <μήνυμα>

en: Prepends ¯\_(ツ)_/¯ to a plain-text message
el: Πρόθεμα ¯\_(ツ)_/¯ σε ένα μήνυμα απλού κειμένου

en: Prepends ( ͡° ͜ʖ ͡°) to a plain-text message
el: Πρόθεμα ( ͡° ͜ʖ ͡°) σε ένα μήνυμα απλού κειμένου

en: Prepends (╯°□°）╯︵ ┻━┻ to a plain-text message
el: Πρόθεμα (╯°□°）╯︵ ┻━┻ σε ένα μήνυμα απλού κειμένου

en: Prepends ┬──┬ ノ( ゜-゜ノ) to a plain-text message
el: Πρόθεμα ┬──┬ ノ( ゜-゜ノ) σε ένα μήνυμα απλού κειμένου

en: Sends the given message colored as a rainbow
el: Στέλνει το δοσμένο μήνυμα στα χρώματα του ουράνιου τόξου

en: Sends the given emote colored as a rainbow
el: Στέλνει το δοσμένο συναίσθημα στα χρώματα του ουράνιου τόξου

en: Sends the given message as plain text
el: Στέλνει το δοσμένο μήνυμα ως απλό κείμενο

en: Sends the given message as a spoiler
el: Στέλνει το δοσμένο μήνυμα ως αντιπερισπασμό

en: Sends the given emote
el: Στέλνει το δοσμένο συναίσθημα

en: Sends the given message as a notice
el: Στέλνει το δοσμένο μήνυμα ως σημείωση

[ctx: '<text>' does not look like a matrix id.]
en: '%1' does not look like a matrix id.
el: Το '%1' δεν μοιάζει με αναγνωριστικό του matrix.

[ctx: <user> is already invited to this room.]
en: %1 is already invited to this room.
el: %1 έχει ήδη προσκληθεί σε αυτήν την αίθουσα.

[ctx: <user> is banned from this room.]
en: %1 is banned from this room.
el: %1 έχει αποκλειστεί από αυτήν την αίθουσα.

en: You are already in this room.
el: Είσαι ήδη σε αυτήν την αίθουσα.

[ctx: <user> is already in this room.]
en: %1 is already in this room.
el: %1 είναι ήδη σε αυτήν την αίθουσα.

[ctx: <username> was invited into this room]
en: %1 was invited into this room
el: %1 είχε προσκληθεί σε αυτήν την αίθουσα

en: Invites the user to this room
el: Προσκαλεί τον χρήστη σε αυτήν την αίθουσα

[ctx: '<text>' does not look like a room id or alias.]
en: '%1' does not look like a room id or alias.
el: Το '%1' δεν μοιάζει με αναγνωριστικό ή ψευδώνυμο αίθουσας.

[ctx: Joining room <roomname>.]
en: Joining room %1.
el: Είσοδος στην αίθουσα %1.

en: <room alias or id>
el: <ψευδώνυμο ή αναγνωριστικό αίθουσας>

en: Joins the given room
el: Εισέρχεται στη δοσμένη αίθουσα

[ctx: You are already in room <roomname>.]
en: You are already in room %1.
el: Είσαι ήδη στην αίθουσα %1.

en: Leaving this room.
el: Εξέρχεται από αυτήν την αίθουσα.

[ctx: Leaving room <roomname>.]
en: Leaving room %1.
el: Εξέρχεται από την αίθουσα %1.

[ctx: Room <roomname> not found]
en: Room %1 not found.
el: Η αίθουσα %1 δεν βρέθηκε.

en: Leaves the given room or this room, if there is none given
el: Εξέρχεται από τη δοσμένη αίθουσα ή από αυτήν, αν δεν έχει δοθεί καμία

en: No new nickname provided, no changes will happen.
el: Δεν δόθηκε ψευδώνυμο, δεν θα γίνουν αλλαγές.

en: <display name>
el: <όνομα όπως εμφανίζεται>

en: Changes your global display name
el: Αλλάζει το μοναδικό σου όνομα όπως εμφανίζεται

en: Changes your display name in this room
el: Αλλάζει το όνομά σου όπως εμφανίζεται σε αυτήν την αίθουσα

[ctx: <username> is already ignored.]
en: %1 is already ignored.
el: Το %1 έχει ήδη αγνοηθεί.

[ctx: <username> is now ignored]
en: %1 is now ignored.
el: Το %1 τώρα παραλείπεται.

[ctx: <username> is not a known user]
en: %1 is not a known user.
el: %1 δεν είναι γνωστός χρήστης.

en: Ignores the given user
el: Αγνοεί τον δοσμένο χρήστη

[ctx: <username> is not ignored.]
en: %1 is not ignored.
el: %1 δεν παραλείπεται.

[ctx: <username> is no longer ignored.]
en: %1 is no longer ignored.
el: %1 δεν παραλείπεται πλέον.

en: Unignores the given user
el: Αναιρεί την παράλειψη του δοσμένου χρήστη

en: <reaction text>
el: <κείμενο αντίδρασης>

en: React to the message with the given text
el: Αντιδρά στο μήνυμα με το δοσμένο κείμενο

[ctx: <user> is already banned from this room.]
en: %1 is already banned from this room.
el: %1 έχει ήδη αποκλειστεί από αυτήν την αίθουσα.

en: You are not allowed to ban users from this room.
el: Δεν επιτρέπεται να αποκλείσεις χρήστες από αυτήν την αίθουσα.

[ctx: You are not allowed to ban <username> from this room.]
en: You are not allowed to ban %1 from this room.
el: Δεν επιτρέπεται να αποκλείσεις τον χρήστη %1 από αυτήν την αίθουσα.

[ctx: <username> was banned from this room.]
en: %1 was banned from this room.
el: %1 είχε αποκλειστεί από αυτήν την αίθουσα.

en: Bans the given user
el: Αποκλείει τον δοσμένο χρήστη

en: You are not allowed to unban users from this room.
el: Δεν μπορείς να αναιρέσεις τον αποκλεισμό χρηστών σε αυτήν την αίθουσα.

[ctx: <user> is not banned from this room.]
en: %1 is not banned from this room.
el: %1 δεν έχει αποκλειστεί από αυτήν την αίθουσα.

[ctx: <username> was unbanned from this room.]
en: %1 was unbanned from this room.
el: Αναιρέθηκε ο αποκλεισμός του %1 από αυτήν την αίθουσα.

en: Removes the ban of the given user
el: Αναιρεί τον αποκλεισμό του δοσμένου χρήστη

en: You cannot kick yourself from the room.
el: Δεν μπορείς να διώξεις τον εαυτό σου από την αίθουσα.

[ctx: <username> is not in this room]
en: %1 is not in this room.
el: %1 δεν βρίσκεται σε αυτήν την αίθουσα.

en: You are not allowed to kick users from this room.
el: Δεν επιτρέπεται να διώξεις χρήστες από αυτήν την αίθουσα.

[ctx: You are not allowed to kick <username> from this room]
en: You are not allowed to kick %1 from this room.
el: Δεν επιτρέπεται να διώξεις τον %1 από αυτήν την αίθουσα.

[ctx: <username> was kicked from this room.]
en: %1 was kicked from this room.
el: %1 εκδιώχθη από αυτήν την αίθουσα.

en: Removes the user from the room
el: Αφαιρεί τον χρήστη από την αίθουσα

[ctx: [action 1, action 2] and [action 3]]
en:  and
el:  και

[ctx: Previously used emojis]
en: History
el: Ιστορικό

[ctx: 'Smileys' is a category of emoji]
en: Smileys
el: Χαμόγελα

[ctx: 'People' is a category of emoji]
en: People
el: Άνθρωποι

[ctx: 'Nature' is a category of emoji]
en: Nature
el: Φύση

[ctx: 'Food' is a category of emoji]
en: Food
el: Τροφή

[ctx: 'Activities' is a category of emoji]
en: Activities
el: Δραστηριότητες

[ctx: 'Travel' is a category of emoji]
en: Travel
el: Ταξίδι

[ctx: 'Objects' is a category of emoji]
en: Objects
el: Αντικείμενα

[ctx: 'Symbols' is a category of emoji]
en: Symbols
el: Σύμβολα

[ctx: 'Flags' is a category of emoji]
en: Flags
el: Σημαίες

[ctx: 'Custom' is a category of emoji]
en: Custom
el: Προσαρμοσμένο

en: Today
el: Σήμερα

en: Yesterday
el: Χθες

en: The day before yesterday
el: Προχθές

en: <i>[This message was deleted]</i>
el: <i>[Αυτό το μήνυμα διαγράφηκε]</i>

en: <i>[This message was deleted: %1]</i>
el: <i>[Αυτό το μήνυμα διαγράφηκε: %1]</i>

en: [REDACTED]
el: [ΔΙΑΓΡΑΜΜΕΝΟ]

en: [REDACTED: %1]
el: [ΔΙΑΓΡΑΜΜΕΝΟ: %1]

en: Invited
el: Προσκλήθηκε

en: Favorite
el: Προτιμώμενο

en: Direct Messages
el: Άμεσα μηνύματα

en: Normal
el: Κανονική

en: Low priority
el: Χαμηλή προτεραιότητα

en: Spaces
el: Χώροι

en: a file
el: ένα αρχείο

en: reinvited %1 to the room
el: επαναπροσκλήθηκε %1 στην αίθουσα

en: joined the room (repeated)
el: εισήλθε στην αίθουσα (επαναληπτικά)

en: invited %1 to the room
el: προσκλήθηκε %1 στην αίθουσα

en: joined the room
el: εισήλθε στην αίθουσα

[ctx: their refers to a singular user]
en: cleared their display name
el: καθάρισε το όνομά του όπως εμφανίζεται

[ctx: their refers to a singular user]
en: changed their display name to %1
el: άλλαξε το όνομά του όπως εμφανίζεται σε %1

en:  and
el:  και

[ctx: their refers to a singular user]
en: cleared their avatar
el: καθάρισε το δικό του avatar

en: set an avatar
el: ρύθμιση avatar

[ctx: their refers to a singular user]
en: updated their avatar
el: ενημέρωσε το δικό του avatar

[ctx: <user> changed nothing]
en: changed nothing
el: δεν άλλαξε τίποτε

en: withdrew %1's invitation
el: απόσυρε την πρόσκληση για %1

en: rejected the invitation
el: απόρριψε την πρόσκληση

en: unbanned %1
el: αναιρέθηκε ο αποκλεισμός για %1

en: self-unbanned
el: αυτοαναίρεση αποκλεισμού

en: has put %1 out of the room: %2
el: έχει θέσει %1 εκτός αιθούσης: %2

en: left the room
el: έφυγε από την αίθουσα

en: banned %1 from the room
el: αποκλείστηκε %1 από την αίθουσα

en: banned %1 from the room: %2
el: αποκλείστηκε %1 από την αίθουσα: %2

en: self-banned from the room
el: αυτο-αποκλείστηκε από την αίθουσα

en: requested an invite
el: αιτήθηκε μια πρόσκληση

en: requested an invite with reason: %1
el: αιτήθηκε μια πρόσκληση με αιτιολόγηση: %1

en: made something unknown
el: έκανε κάτι άγνωστο

en: cleared the room main alias
el: καθάρισε το κύριο συνώνυμο της αίθουσας

en: set the room main alias to: %1
el: ρύθμιση του κύριου συνώνυμου της αίθουσας σε: %1

en: cleared the room name
el: καθάρισε το όνομα της αίθουσας

en: set the room name to: %1
el: ρύθμιση του ονόματος της αίθουσας σε: %1

en: cleared the topic
el: καθάρισε το θέμα

en: set the topic to: %1
el: ρύθμιση του θέματος σε: %1

en: changed the room avatar
el: άλλαξε το avatar της αίθουσας

en: activated End-to-End Encryption
el: ενεργοποιήθηκε κρυπτογράφηση στα άκρα

en: upgraded the room to version %1
el: αναβαθμίστηκε η αίθουσα σε έκδοση %1

en: created the room, version %1
el: δημιουργήθηκε η αίθουσα, έκδοση %1

[ctx: 'power level' means permission level]
en: changed the power levels for this room
el: άλλαξαν τα επίπεδα δικαιωμάτων για αυτήν την αίθουσα

en: changed the server access control lists for this room
el: άλλαξαν οι λίστες ελέγχου πρόσβασης στον εξυπηρετητή για αυτήν την αίθουσα

[ctx: [User] added <name> widget]
en: added %1 widget
el: προστέθηκε %1 γραφικό συστατικό

[ctx: [User] removed <name> widget]
en: removed %1 widget
el: αφαιρέθηκε %1 γραφικό συστατικό

[ctx: [User] configured <name> widget]
en: configured %1 widget
el: διαμορφώθηκε %1 γραφικό συστατικό

en: updated %1 state
el: ενημερώθηκε %1 κατάσταση

en: updated %1 state for %2
el: ενημερώθηκε %1 κατάσταση για το %2

en: Unknown event
el: Άγνωστο γεγονός

en: Report sent successfully.
el: Η αναφορά εστάλη με επιτυχία.

en: Open NeoChat in this room
el: Άνοιγμα NeoChat σε αυτήν την αίθουσα

en: Reply
el: Απάντηση

en: Reply...
el: Απάντηση...

en: %1 invited you to a room
el: %1 σε προσκάλεσε σε μία αίθουσα

en: Open this invitation in NeoChat
el: Άνοιγμα αυτής της πρόσκλησης στο NeoChat

en: Accept Invitation
el: Αποδοχή πρόσκλησης

en: Reject Invitation
el: Απόρριψη πρόσκλησης

en: Attachment:
el: Συνημμένο:

en: Edit
el: Επεξεργασία

en: Attach an image or file
el: Επισύναψη εικόνας ή αρχείου

en: Add an Emoji
el: Προσθήκη εμότζι (εικονοχαρακτήρα)

en: Send message
el: Αποστολή μηνύματος

en: Send an encrypted message…
el: Αποστολή κρυπτογραφημένου μηνύματος…

en: Send a message…
el: Αποστολή μηνύματος…

[ctx: @action:button]
en: Cancel reply
el: Ακύρωση απάντησης

en: NeoChat is offline. Please check your network connection.
el: Το NeoChat είναι εκτός σύνδεσης. Έλεγξε τη σύνδεση του δικτύου σου.

en: No emojis
el: Χωρίς εμότζι

en: Explore rooms
el: Εξερεύνηση αιθουσών

en: Start a Chat
el: Έναρξη συνομιλίας

en: Create a Room
el: Δημιουργία μιας αίθουσας

en: Zoom in
el: Μεγέθυνση

en: Zoom out
el: Σμίκρυνση

en: Rotate left
el: Περιστροφή αριστερά

en: Rotate right
el: Περιστροφή δεξιά

en: Save as
el: Αποθήκευση ως

en: Close
el: Κλείσιμο

[ctx: @title]
en: Select a Homeserver
el: Επιλογή εξυπηρετητή (homeserver)

en: Other...
el: Άλλο...

[ctx: @action:button]
en: Continue
el: Συνέχεια

en: Please wait. This might take a little while.
el: Περίμενε. Μπορεί να διαρκέσει λίγο παραπάνω.

[ctx: @title]
en: Login
el: Σύνδεση

en: Enter your Matrix ID
el: Δώσε το αναγνωριστικό σου στο Matrix

en: Loading…
el: Φορτώνει…

en: Already logged in
el: Ήδη σε σύνδεση

en: Login Methods
el: Μέθοδοι σύνδεσης

en: Login with password
el: Σύνδεση με κωδικό πρόσβασης

en: Login with single sign-on
el: Σύνδεση με γενικό κωδικό

en: Login
el: Σύνδεση

en: Register
el: Εγγραφή

en: Welcome
el: Καλώς ήρθατε

[ctx: @title]
en: Password
el: Κωδικός πρόσβασης

en: Enter your password
el: Δώσε τον κωδικό πρόσβασης

[ctx: @action:button]
en: Login
el: Σύνδεση

en: Complete the authentication steps in your browser
el: Συμπλήρωσε τα βήματα ταυτοποίησης στον περιηγητή ιστού

[ctx: @action:button]
en: Back
el: Πίσω

en: This message is encrypted and the sender has not shared the key with this device.
el: Το μήνυμα αυτό είναι κρυπτογραφημένο και ο αποστολέας δεν έχει μοιραστεί το κλειδί με τη συσκευή αυτή.

[ctx: tooltip for a button on a message; offers ability to download its file]
en: Download
el: Λήψη

[ctx: tooltip for a button on a message; offers ability to open its downloaded file with an appropriate application]
en: Open File
el: Άνοιγμα αρχείου

[ctx: tooltip for a button on a message; stops downloading the message's file]
en: Stop Download
el: Διακοπή λήψης

en: Based on votes by %1 user | Based on votes by %1 users
el[0]: Με βάση τις ψήφους %1 χρήστη
el[1]: Με βάση τις ψήφους %1 χρηστών

[ctx: as in 'this vote has ended']
en: (Ended)
el: (Τερματίστηκε)

[ctx: Separate the usernames of users]
en:  and
el:  και

[ctx: %1 is the number of other users]
en:  and %1 other |  and %1 others
el[0]:  και %1 ακόμη
el[1]:  και %1 ακόμη

[ctx: %2 is the users who reacted and %3 the emoji that was given]
en: %2 reacted with %3 | %2 reacted with %3
el[0]: %2 αντέδρασε με %3
el[1]: %2 αντέδρασαν με %3

[ctx: Relative time since the room was last read]
en: Last read: %1
el: Τελευταία ανάγνωση: %1

en:  (edited)
el:  (έγινε επεξεργασία)

en: Video
el: Βίντεο

en: Add Account
el: Προσθήκη λογαριασμού

en: Log in to an existing account
el: Σύνδεση με υφιστάμενο λογαριασμό

[ctx: @title:window]
en: Login
el: Σύνδεση

en: Edit this account
el: Επεξεργασία αυτού του λογαριασμού

en: Account editor
el: Συντάκτης λογαριασμού

en: Switch User
el: Εναλλαγή χρήστη

en: Add
el: Προσθήκη

en: Configure
el: Διαμόρφωση

en: Open Settings
el: Άνοιγμα ρυθμίσεων

en: Activate Encryption
el: Ενεργοποίηση κρυπτογράφησης

en: It will not be possible to deactivate the encryption after it is enabled.
el: Δεν θα είναι δυνατή η απενεργοποίηση της κρυπτογράφησης αφού ενεργοποιηθεί.

en: Cancel
el: Ακύρωση

en: Sign out
el: Αποσύνδεση

en: Are you sure you want to sign out?
el: Θέλεις σίγουρα να αποσυνδεθείς;

en: Room Name
el: Όνομα αίθουσας

en: Room Topic
el: Θέμα αίθουσας

[ctx: @action:button]
en: Ok
el: Εντάξει

en: Confirm the emoji below are displayed on both devices, in the same order.
el: Επιβεβαίωσε ότι τα παρακάτω εμότζι εμφανίζονται και στις δύο συσκευές με την ίδια σειρά.

en: They match
el: Ταιριάζουν

en: They don't match
el: Δεν ταιριάζουν

en: Session Verification
el: Επαλήθευση συνεδρίας

en: Waiting for device to accept verification.
el: Αναμονή για την αποδοχή επαλήθευσης από τη συσκευή.

en: Incoming key verification request from device **%1**
el: Εισέρχεται αίτημα επαλήθευσης κλειδιού από τη συσκευή **%1**

en: Waiting for other party to verify.
el: Αναμονή επαλήθευσης από την άλλη πλευρά.

en: Compare a set of emoji on both devices
el: Σύγκρινε ένα σύνολο από εμότζι και στις δύο συσκευές

en: Successfully verified device **%1**
el: Επιτυχημένη επαλήθευση συσκευής **%1**

en: Accept
el: Αποδοχή

en: Decline
el: Απόρριψη

en: The session verification was canceled for unknown reason.
el: Η επαλήθευση συνεδρίας ακυρώθηκε για άγνωστη αιτία.

en: The session verification timed out.
el: Η επαλήθευση συνεδρίας εξέπνευσε.

en: The session verification timed out for remote party.
el: Η επαλήθευση συνεδρίας εξέπνευσε για την άλλη πλευρά.

en: You canceled the session verification.
el: Ακύρωσες τη επαλήθευση συνεδρίας.

en: The remote party canceled the session verification.
el: Η άλλη πλευρά ακύρωσε τη επαλήθευση συνεδρίας.

en: The session verification was canceled because we received an unexpected message.
el: Η επαλήθευση συνεδρίας ακυρώθηκε επειδή λάβαμε ένα μη αναμενόμενο μήνυμα.

en: The remote party canceled the session verification because it received an unexpected message.
el: Η άλλη πλευρά ακύρωσε τη επαλήθευση συνεδρίας επειδή έλαβε ένα μη αναμενόμενο μήνυμα.

en: The session verification was canceled because it received a message for an unknown session.
el: Η επαλήθευση συνεδρίας ακυρώθηκε επειδή έλαβε ένα μήνυμα για άγνωστη συνεδρία.

en: The remote party canceled the session verification because it received a message for an unknown session.
el: Η άλλη πλευρά ακύρωσε τη επαλήθευση συνεδρίας επειδή έλαβε ένα μήνυμα για άγνωστη συνεδρία.

en: The session verification was canceled because NeoChat is unable to handle this verification method.
el: Η επαλήθευση συνεδρίας ακυρώθηκε εξαιτίας της αδυναμίας του NeoChat να χειριστεί αυτήν τη μέθοδο επαλήθευσης.

en: The remote party canceled the session verification because it is unable to handle this verification method.
el: Η άλλη πλευρά ακύρωσε την επαλήθευση συνεδρίας γιατί αδυνατεί να χειριστεί αυτήν τη μέθοδο επαλήθευσης.

en: The session verification was canceled because the keys are incorrect.
el: Η επαλήθευση συνεδρίας ακυρώθηκε επειδή τα κλειδιά δεν είναι σωστά.

en: The remote party canceled the session verification because the keys are incorrect.
el: Η άλλη πλευρά ακύρωσε την επαλήθευση συνεδρίας γιατί τα κλειδιά δεν είναι σωστά.

en: The session verification was canceled because it verifies an unexpected user.
el: Η επαλήθευση συνεδρίας ακυρώθηκε γιατί επαληθεύει έναν μη αναμενόμενο χρήστη.

en: The remote party canceled the session verification because it verifies an unexpected user.
el: Η άλλη πλευρά ακύρωσε την επαλήθευση συνεδρίας γιατί επαληθεύει έναν μη αναμενόμενο χρήστη.

en: The session verification was canceled because we received an invalid message.
el: Η επαλήθευση συνεδρίας ακυρώθηκε γιατί λάβαμε ένα μη έγκυρο μήνυμα.

en: The remote party canceled the session verification because it received an invalid message.
el: Η άλλη πλευρά ακύρωσε την επαλήθευση συνεδρίας γιατί έλαβε ένα μη έγκυρο μήνυμα.

en: The session was accepted on a different device
el: Η συνεδρία έγινε δεκτή σε διαφορετική συσκευή

en: The session verification was canceled because of a mismatched key.
el: Η επαλήθευση συνεδρίας ακυρώθηκε εξαιτίας ενός αταίριαστου κλειδιού.

en: The remote party canceled the session verification because of a mismatched key.
el: Η άλλη πλευρά ακύρωσε την επαλήθευση συνεδρίας εξαιτίας ενός αταίριαστου κλειδιού.

en: The session verification was canceled because the keys do not match.
el: Η επαλήθευση συνεδρίας ακυρώθηκε επειδή τα κλειδιά δεν ταιριάζουν.

en: The remote party canceled the session verification because the keys do not match.
el: Η άλλη πλευρά ακύρωσε την επαλήθευση συνεδρίας επειδή τα κλειδιά δεν ταιριάζουν.

en: The session verification was canceled due to an unknown error.
el: Η επαλήθευση συνεδρίας ακυρώθηκε από άγνωστο σφάλμα.

en: Please choose a file
el: Επίλεξε ένα αρχείο

en: Edit user power level
el: Επεξεργασία επιπέδου δικαιωμάτων του χρήστη

en: Confirm
el: Επιβεβαίωση

[ctx: @title:menu Account detail dialog]
en: Account detail
el: Λεπτομέρειες λογαριασμού

en: Unignore this user
el: Αναίρεση αγνόησης αυτού του χρήστη

en: Ignore this user
el: Αγνόηση αυτού του χρήστη

en: Kick this user
el: Διώξε αυτόν το χρήστη

en: Invite this user
el: Προσκάλεσε αυτόν τον χρήστη

en: Ban this user
el: Απόκλεισε αυτόν τον χρήστη

[ctx: @title]
en: Ban User
el: Αποκλεισμός χρήστη

en: Unban this user
el: Αναίρεση αποκλεισμού αυτού του χρήστη

en: Remove recent messages by this user
el: Αφαίρεση πρόσφατων μηνυμάτων αυτού του χρήστη

[ctx: @title]
en: Remove Messages
el: Αφαίρεση μηνυμάτων

en: Open a private chat
el: Άνοιγμα ιδιωτικής συνομιλίας

en: Copy link
el: Αντιγραφή συνδέσμου

en: Warning: %1
el: Προειδοποίηση: %1

[ctx: @title:window]
en: Session Verification
el: Επαλήθευση συνεδρίας

en: User consent
el: Συναίνεση χρήστη

en: Your homeserver requires you to agree to its terms and conditions before being able to use it. Please click the button below to read them.
el: Ο εξυπηρετητής σου ζητάει να συμφωνήσεις με τους όρους και τις προϋποθέσεις πριν τον χρησιμοποιήσεις. Κάνε κλικ στο παρακάτω κουμπί για να τους διαβάσεις.

en: Open
el: Άνοιγμα

en: Start a chat
el: Έναρξη συνομιλίας

en: Do you want to start a chat with %1?
el: Θέλεις να ξεκινήσεις συνομιλία με τον %1;

[ctx: text editing menu action]
en: Undo
el: Αναίρεση

[ctx: text editing menu action]
en: Redo
el: Επανάληψη

[ctx: text editing menu action]
en: Cut
el: Αποκοπή

[ctx: text editing menu action]
en: Copy
el: Αντιγραφή

[ctx: text editing menu action]
en: Paste
el: Επικόλληση

[ctx: text editing menu action]
en: Delete
el: Διαγραφή

[ctx: text editing menu action]
en: Select All
el: Επιλογή όλων

en: Configure NeoChat...
el: Διαμόρφωση του NeoChat...

[ctx: menu]
en: Configure NeoChat...
el: Διαμόρφωση του NeoChat...

[ctx: menu]
en: Quit NeoChat
el: Έξοδος από το NeoChat

[ctx: menu]
en: File
el: Αρχείο

[ctx: menu]
en: New Private Chat…
el: Νέα ιδιωτική συνομιλία…

[ctx: menu]
en: New Group…
el: Νέα ομάδα…

[ctx: menu]
en: Browse Chats…
el: Περιήγηση στις συνομιλίες…

[ctx: menu]
en: Edit
el: Επεξεργασία

[ctx: menu]
en: View
el: Προβολή

[ctx: menu item that opens a UI element called the 'Quick Switcher', which offers a fast keyboard-based interface for switching in between chats.]
en: Open Quick Switcher
el: Άνοιγμα γρήγορου εναλλάκτη

[ctx: menu]
en: Window
el: Παράθυρο

[ctx: menu]
en: Exit Full Screen
el: Έξοδος από πλήρη οθόνη

[ctx: menu]
en: Enter Full Screen
el: Είσοδος σε πλήρη οθόνη

[ctx: menu]
en: Help
el: Βοήθεια

[ctx: menu]
en: Matrix FAQ
el: Matrix συχνές ερωτήσεις

en: Open in New Window
el: Άνοιγμα σε νέο παράθυρο

en: Remove from Favourites
el: Αφαίρεση από τα προτιμώμενα

en: Add to Favourites
el: Προσθήκη στα προτιμώμενα

en: Reprioritize
el: Αλλαγή προτεραιότητας

en: Deprioritize
el: Υποβάθμιση προτεραιότητας

en: Mark as Read
el: Να σημειωθεί ως αναγνωσμένο

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy Address to Clipboard
el: Αντιγραφή διεύθυνσης στο πρόχειρο

en: Notification State
el: Κατάσταση ειδοποίησης

en: Follow Global Setting
el: Να ακολουθηθεί η γενική ρύθμιση

[ctx: As in 'notify for all messages']
en: All
el: Όλα

[ctx: As in 'notify when the user is mentioned or the message contains a set keyword']
en: @Mentions and Keywords
el: @Αναφορές και λέξεις κλειδιά

[ctx: As in 'do not notify for any messages']
en: Off
el: Κανένα

en: Room Settings
el: Ρυθμίσεις αίθουσας

en: Leave Room
el: Αποχώρηση από την αίθουσα

en: Share
el: Διαμοιρασμός

en: Share the selected media
el: Διαμοιρασμός του επιλεγμένου μέσου

en: Sharing failed
el: Αποτυχία διαμοιρασμού

en: Shared url for image is <a href='%1'>%1</a>
el: Το κοινόχρηστο url για την εικόνα είναι το <a href='%1'>%1</a>

[ctx: 'Space' is a matrix space]
en: View Space
el: Προβολή χώρου

[ctx: 'Space' is a matrix space]
en: Space Settings
el: Ρυθμίσεις χώρου

en: Space Settings
el: Ρυθμίσεις χώρου

[ctx: 'Space' is a matrix space]
en: Leave Space
el: Αποχώρηση από τον χώρο

en: Ban User
el: Αποκλεισμός χρήστη

en: Reason for banning this user
el: Αιτία αποκλεισμού αυτού του χρήστη

[ctx: @action:button 'Ban' as in 'Ban this user']
en: Ban
el: Αποκλεισμός

[ctx: @action]
en: Cancel
el: Ακύρωση

en: Open Externally
el: Άνοιγμα εξωτερικά

en: Save As
el: Αποθήκευση ως

en: Copy
el: Αντιγραφή

en: Remove
el: Αφαίρεση

[ctx: @title]
en: Remove Message
el: Αφαίρεση μηνύματος

[ctx: @action:button 'Report' as in 'Report this event to the administrators']
en: Report
el: Αναφορά

[ctx: @title]
en: Report Message
el: Αναφορά μηνύματος

en: View Source
el: Προβολή πηγής

en: Message Source
el: Πηγή μηνύματος

en: Copy Link
el: Αντιγραφή συνδέσμου

en: Search for '%1'
el: Αναζήτηση για το '%1'

en: Configure Web Shortcuts...
el: Διαμόρφωση συντομεύσεων ιστού...

en: Event Source
el: Πηγή γεγονότος

en: Remove Messages
el: Αφαίρεση μηνυμάτων

en: Remove Message
el: Αφαίρεση μηνύματος

en: Reason for removing this user's recent messages
el: Αιτία αφαίρεσης των πρόσφατων μηνυμάτων αυτού του χρήστη

en: Reason for removing this message
el: Αιτία αφαίρεσης αυτού του μηνύματος

[ctx: @action:button 'Remove' as in 'Remove this message']
en: Remove
el: Αφαίρεση

en: Report Message
el: Αναφορά μηνύματος

en: Reason for reporting this message
el: Αιτία αναφοράς αυτού του μηνύματος

en: Room State - %1
el: Κατάσταση αίθουσας - %1

[ctx: @action:button Undo modification]
en: Undo
el: Αναίρεση

[ctx: @action:button Accept image modification]
en: Accept
el: Αποδοχή

en: Unable to save file. Check if you have the correct permission to edit the cache directory.
el: Αδυναμία αποθήκευσης του αρχείου. Έλεγξε αν έχεις το δικαίωμα επεξεργασίας στον κατάλογο της προσωρινής μνήμης.

[ctx: @action:button Crop an image]
en: Crop
el: Περικοπή

[ctx: @action:button Rotate an image to the left]
en: Rotate left
el: Περιστροφή αριστερά

[ctx: @action:button Rotate an image to the right]
en: Rotate right
el: Περιστροφή δεξιά

[ctx: @action:button Mirror an image vertically]
en: Flip
el: Αναστροφή

[ctx: @action:button Mirror an image horizontally]
en: Mirror
el: Καθρεπτισμός

en: Invite a User
el: Πρόσκληση σε χρήστη

en: Find a user...
el: Εύρεση χρήστη...

en: No users available
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμοι χρήστες

en: Send invitation
el: Αποστολή πρόσκλησης

en: Explore Rooms
el: Εξερεύνηση αιθουσών

en: Find a room...
el: Εύρεση αίθουσας...

en: View
el: Προβολή

en: Join
el: Είσοδος

en: Add New Server
el: Προσθήκη νέου εξυπηρετητή

en: Home Server
el: Εξυπηρετητής

en: Add new server
el: Προσθήκη νέου εξυπηρετητή

[ctx: @title:window]
en: Add server
el: Προσθήκη εξυπηρετητή

en: Valid server entered
el: Δόθηκε έγκυρος εξυπηρετητής

en: This server cannot be resolved or has already been added
el: Αυτός ο εξυπηρετητής δεν αναλύεται ή έχει ήδη προστεθεί

en: The entered text is not a valid url
el: Το δοσμένο κείμενο δεν είναι έγκυρο url

en: Enter server url e.g. kde.org
el: Δώσε το url του εξυπηρετητή π.χ. kde.org

en: Server URL
el: URL εξυπηρετητή

en: Joined
el: Εισήλθε

[ctx: @action:button]
en: Show All Rooms
el: Εμφάνιση όλων των αιθουσών

en: No rooms found
el: Δεν βρέθηκαν αίθουσες

en: Join some rooms to get started
el: Μπορείς να εισέλθεις σε κάποιες αίθουσες για να ξεκινήσεις

en: Search in room directory
el: Αναζήτηση στον κατάλογο με τις αίθουσες

en: No Name
el: Χωρίς όνομα

en: Muted room
el: Αίθουσα σε σίγαση

en: Configure room
el: Διαμόρφωση αίθουσας

en: Accept this invitation?
el: Αποδέχεσαι αυτήν την πρόσκληση;

en: Reject
el: Απόρριψη

en: Choose local file
el: Επιλογή τοπικού αρχείου

en: Clipboard image
el: Εικόνα πρόχειρου

en: Jump to first unread message
el: Μετάβαση στο πρώτο μη αναγνωσμένο μήνυμα

en: Jump to latest message
el: Μετάβαση στο τελευταίο μήνυμα

en: Drag items here to share them
el: Έλκυσε αντικείμενα εδώ για να τα μοιραστείς

[ctx: Message displayed when some users are typing]
en: %2 is typing | %2 are typing
el[0]: %2 πληκτρολογεί
el[1]: %2 πληκτρολογούν

en: This message was sent from a verified device
el: Αυτό το μήνυμα εστάλη από επιβεβαιωμένη συσκευή

en: React
el: Αντίδραση

[ctx: @action:title]
en: Search Messages
el: Αναζήτηση στα μηνύματα

en: Enter a text to start searching
el: Δώσε ένα κείμενο για να ξεκινήσει η αναζήτηση

en: No results found
el: Δεν βρέθηκαν αποτελέσματα

en: Chat
el: Συνομιλία

en: Welcome to Matrix
el: Καλώς ήρθατε στο Matrix

en: Room information
el: Πληροφορίες αίθουσας

en: Room settings
el: Ρυθμίσεις αίθουσας

en: No name
el: Χωρίς όνομα

en: No Canonical Alias
el: Χωρίς κανονικό συνώνυμο

en: No Topic
el: Χωρίς θέμα

en: Options
el: Επιλογές

en: Open developer tools
el: Άνοιγμα εργαλείων προγραμματιστή

en: Developer Tools
el: Εργαλεία προγραμματιστή

en: Search in this room
el: Αναζήτηση σε αυτήν την αίθουσα

[ctx: @action:title]
en: Search
el: Αναζήτηση

en: Remove room from favorites
el: Αφαίρεση αίθουσας από τις προτιμώμενες

en: Make room favorite
el: Να γίνει η αίθουσα προτιμώμενη

en: Members
el: Μέλη

en: Search user in room
el: Αναζήτηση χρήστη στην αίθουσα

en: Invite user to room
el: Πρόσκληση χρήστη στην αίθουσα

en: %1 Member | %1 Members
el[0]: %1 μέλος
el[1]: %1 μέλη

en: No Member Count
el: Δεν καταμετρήθηκαν μέλη

en: General
el: Γενικά

en: Security
el: Ασφάλεια

en: Permissions
el: Δικαιώματα

en: Notifications
el: Ειδοποιήσεις

en: Room Information
el: Πληροφορίες αίθουσας

en: Update avatar
el: Ενημέρωση avatar

en: Room name:
el: Όνομα αίθουσας:

en: Room topic:
el: Θέμα αίθουσας:

en: Save
el: Αποθήκευση

en: Room version
el: Έκδοση αίθουσας

en: Upgrade Room
el: Αναβάθμιση αίθουσας

en: Aliases
el: Συνώνυμα

en: No canonical alias set
el: Δεν ρυθμίστηκε κανονικό συνώνυμο

en: Make this alias the room's canonical alias
el: Να γίνει αυτό το συνώνυμο το κανονικό συνώνυμο της αίθουσας

en: Delete alias
el: Διαγραφή συνωνύμου

en: Add new alias
el: Προσθήκη νέου ψευδωνύμου

en: This room continues another conversation.
el: Σε αυτήν την αίθουσα συνεχίζεται μια άλλη συνομιλία.

en: See older messages…
el: Δες παλαιότερα μηνύματα…

en: This room has been replaced.
el: Αυτή η αίθουσα έχει αντικατασταθεί.

en: See new room…
el: Δες τη νέα αίθουσα…

en: Upgrade the Room
el: Αναβάθμιση της αίθουσας

en: Select new version
el: Επιλογή νέας έκδοσης

en: Privileged Users
el: Χρήστες με προνόμια

en: Default permissions
el: Προκαθορισμένα δικαιώματα

en: Default user power level
el: Προκαθορισμένο επίπεδο δικαιωμάτων χρήστη

en: This is power level for all new users when joining the room
el: Αυτό είναι το επίπεδο δικαιωμάτων για όλους τους νέους χρήστες που εισέρχονται στην αίθουσα

en: Default power level to set the room state
el: Το προκαθορισμένο επίπεδο δικαιωμάτων για την κατάσταση αυτής της αίθουσας

en: This is used for all state events that do not have their own entry here
el: Αυτό χρησιμοποιείται για όλα τα γεγονότα καταστάσεων τα οποία δεν έχουν εδώ δική τους θέση

en: Default power level to send messages
el: Προκαθορισμένο επίπεδο δικαιωμάτων για αποστολή μηνυμάτων

en: This is used for all message events that do not have their own entry here
el: Αυτό χρησιμοποιείται για όλα τα γεγονότα μηνυμάτων τα οποία δεν έχουν εδώ δική τους θέση

en: Basic permissions
el: Βασικά δικαιώματα

en: Invite users
el: Πρόσκληση χρηστών

en: Kick users
el: Εκδίωξη χρηστών

en: Ban users
el: Αποκλεισμός χρηστών

en: Remove message sent by other users
el: Αφαίρεση μηνύματος που εστάλη από άλλους χρήστες

en: Event permissions
el: Δικαιώματα γεγονότος

en: Change user permissions
el: Άλλαξε τα δικαιώματα χρήστη

en: Change the room name
el: Άλλαξε το όνομα της αίθουσας

en: Change the room avatar
el: Άλλαξε το avatar της αίθουσας

en: Change the room canonical alias
el: Άλλαξε το κανονικό συνώνυμο της αίθουσας

en: Change the room topic
el: Άλλαξε το θέμα της αίθουσας

en: Enable encryption for the room
el: Ενεργοποίησε την κρυπτογράφηση για την αίθουσα

en: Change the room history visibility
el: Άλλαξε την ορατότητα του ιστορικού της αίθουσας

en: Set pinned events
el: Ρύθμιση καρφιτσωμένων γεγονότων

en: Upgrade the room
el: Αναβάθμισε την αίθουσα

en: Set the room server access control list (ACL)
el: Ρύθμισε για την αίθουσα τη λίστα ελέγχου πρόσβασης (ACL) στον εξυπηρετητή

en: Set the children of this space
el: Ρύθμισε τα παιδιά αυτού του χώρου

en: Set the parent space of this room
el: Ρύθμισε τον γονεϊκό χώρο αυτής της αίθουσας

en: Room notifications setting
el: Ρύθμιση ειδοποιήσεων της αίθουσας

en: Follow global setting
el: Ακολούθησε τη γενική ρύθμιση

en: You need to upgrade this room to a newer version to enable this setting.
el: Πρέπει να αναβαθμίσεις αυτήν την αίθουσα σε νεότερη έκδοση για να ενεργοποιηθεί αυτή η ρύθμιση.

[ctx: @option:check]
en: Encryption
el: Κρυπτογράφηση

en: Enable encryption
el: Ενεργοποίηση κρυπτογράφησης

[ctx: option:check]
en: Once enabled, encryption cannot be disabled.
el: Όταν ενεργοποιηθεί, η κρυπτογράφηση δεν απενεργοποιείται.

[ctx: @option:check]
en: Access
el: Πρόσβαση

[ctx: @option:check]
en: Private (invite only)
el: Ιδιωτική (με πρόσκληση μόνο)

en: Only invited people can join.
el: Η είσοδος μόνο με πρόσκληση.

[ctx: @option:check]
en: Space members
el: Μέλη του χώρου

en: Anyone in a space can find and join.
el: Οποιοσδήποτε σε έναν χώρο μπορεί να εισέλθει.

[ctx: @option:check]
en: Knock
el: Χτύπα την πόρτα

en: People not in the room need to request an invite to join the room.
el: Όσοι είναι εκτός αίθουσας πρέπει να ζητήσουν πρόσκληση για να εισέλθουν.

[ctx: @option:check]
en: Public
el: Δημόσια

[ctx: @option:check]
en: Anyone can find and join.
el: Όποιος βλέπει φως, μπαίνει.

[ctx: @option:check]
en: Message history visibility
el: Ορατότητα ιστορικού μηνυμάτων

[ctx: @option:check]
en: Anyone
el: Οποιοσδήποτε

[ctx: @option:check]
en: Anyone, regardless of whether they have joined, can view history.
el: Οποιοσδήποτε, ανεξάρτητα αν έχει εισέλθει, μπορεί να δει το ιστορικό.

[ctx: @option:check]
en: Members only
el: Μέλη μόνο

[ctx: @option:check]
en: All members can view the entire message history, even before they joined.
el: Όλα τα μέλη μπορούν να δουν όλο το ιστορικό των μηνυμάτων, ακόμη και πριν εισέλθουν.

[ctx: @option:check]
en: Members only (since invite)
el: Μέλη μόνο (αφού έχουν προσκληθεί)

[ctx: @option:check]
en: New members can view the message history from the point they were invited to the room.
el: Τα νέα μέλη μπορούν να δουν το ιστορικό των μηνυμάτων από τη στιγμή που προσκλήθηκαν στην αίθουσα.

[ctx: @option:check]
en: Members only (since joining)
el: Μέλη μόνο (αφού έχουν εισέλθει)

[ctx: @option:check]
en: New members can view the message history from the point they joined the room.
el: Τα νέα μέλη μπορούν να δουν το ιστορικό των μηνυμάτων από τη στιγμή που εισήλθαν στην αίθουσα.

en: Apply
el: Εφαρμογή

[ctx: @title:window]
en: About NeoChat
el: Σχετικά με το NeoChat

en: Edit Account
el: Επεξεργασία λογαριασμού

en: User information
el: Πληροφορίες χρήστη

en: Remove current avatar
el: Αφαίρεση του τρέχοντος avatar

en: Name:
el: Όνομα:

en: Label:
el: Ετικέτα:

en: Password
el: Κωδικός πρόσβασης

en: Your server doesn't support changing your password
el: Ο εξυπηρετητής σου δεν υποστηρίζει αλλαγή κωδικού πρόσβασης

en: Current Password:
el: Τρέχων κωδικός:

en: New Password:
el: Νέος κωδικός:

en: Confirm new Password:
el: Επιβεβαίωση νέου κωδικού:

en: Passwords don't match
el: Οι κωδικοί πρόσβασης δεν ταιριάζουν

en: Passwords do not match
el: Οι κωδικοί πρόσβασης δεν ταιριάζουν

en: Server Information
el: Πληροφορίες εξυπηρετητή

en: Homeserver url
el: Url εξυπηρετητή

en: Accounts
el: Λογαριασμοί

en: Password changed successfully
el: Επιτυχημένη αλλαγή κωδικού πρόσβασης

en: Wrong password entered
el: Δόθηκε λάθος κωδικός πρόσβασης

en: Unknown problem while trying to change password
el: Άγνωστο πρόβλημα κατά την αλλαγή κωδικού πρόσβασης

[ctx: @title:window]
en: Appearance
el: Εμφάνιση

en: General theme
el: Γενικό θέμα

en: Bubbles
el: Φούσκες

en: Compact
el: Συμπαγής

en: Use compact room list
el: Χρήση συμπαγούς λίστας αιθουσών

en: Show fancy effects in chat
el: Να εμφανίζονται χαρούμενα εφέ στη συνομιλία

en: Use transparent chat page
el: Χρήση διαφανούς σελίδας συνομιλίας

en: Transparency
el: Διαφάνεια

en: Only enabled if the transparent chat page is enabled.
el: Να ενεργοποιείται μόνο αν η διάφανη σελίδα συνομιλίας είναι ενεργή.

en: Show your messages on the right
el: Να εμφανίζονται τα μηνύματά σου στα δεξιά

en: Show links preview in the chat messages
el: Να εμφανίζεται η προεπισκόπηση συνδέσμων στα μηνύματα της συνομιλίας

en: Show Avatar
el: Εμφάνιση του avatar

en: In chat
el: Στη συνομιλία

en: In sidebar
el: Στην πλευρική μπάρα

en: Color theme
el: Θέμα χρώματος

en: Devices
el: Συσκευές

en: New device name
el: Νέο όνομα συσκευής

en: Cancel editing display name
el: Ακύρωση επεξεργασίας του ονόματος όπως εμφανίζεται

en: Confirm new display name
el: Επιβεβαίωση νέου ονόματος

en: Edit device name
el: Επεξεργασία ονόματος συσκευής

en: Verify device
el: Επαλήθευση συσκευής

en: Logout device
el: Αποσύνδεση από συσκευή

en: Please login to view the signed-in devices for your account.
el: Συνδέσου για να δεις τις εγγεγραμμένες συσκευές για το λογαριασμό σου.

en: Remove device
el: Αφαίρεση συσκευής

en: Password:
el: Κωδικός πρόσβασης:

[ctx: @title:window]
en: Custom Emojis
el: Προσαρμοσμένα εμότζι

en: No custom inline stickers found
el: Δεν βρέθηκαν προσαρμοσμένα εμβόλιμα αυτοκόλλητα

en: Add Emoji...
el: Προσθήκη εμότζι...

en: Images (*.png *.gif *.webp)
el: Εικόνες (*.png *.gif *.webp)

[ctx: @title:window]
en: General
el: Γενικά

en: General settings
el: Γενικές ρυθμίσεις

en: Close to system tray
el: Κοντά στο πλαίσιο συστήματος

en: Minimize to system tray on startup
el: Ελαχιστοποίηση του πλαισίου συστήματος στην εκκίνηση

en: Automatically hide/unhide the room information when resizing the window
el: Να γίνεται αυτόματα απόκρυψη/εμφάνιση των πληροφοριών της αίθουσας με την αλλαγή μεγέθους του παραθύρου

en: Timeline Events
el: Γεγονότα χρονοδιαγράμματος

en: Show deleted messages
el: Να εμφανίζονται τα διαγραμμένα μηνύματα

en: Show leave and join events
el: Να εμφανίζονται γεγονότα αποχώρησης και εισόδου

en: Show name change events
el: Να εμφανίζονται γεγονότα αλλαγής ονομάτων

en: Show avatar update events
el: Να εμφανίζονται γεγονότα ενημέρωσης των avatar

en: Rooms and private chats
el: Αίθουσες και ιδιωτικές συνομιλίες

en: Separated
el: Ξεχωριστά

en: Intermixed
el: Ανάμικτα

[ctx: Chat Editor]
en: Editor
el: Συντάκτης

en: Use s/text/replacement syntax to edit your last message
el: Με τη σύνταξη s/κείμενο/αντικατάσταση θα επεξεργαστείς το τελευταίο σου μήνυμα

en: Send typing notifications
el: Αποστολή πληκτρολογημένων ειδοποιήσεων

en: Developer Settings
el: Ρυθμίσεις προγραμματιστή

en: Enable developer tools
el: Ενεργοποίηση εργαλείων προγραμματιστή

[ctx: @title:window]
en: Notifications
el: Ειδοποιήσεις

en: Enable notifications for this account
el: Ενεργοποίηση των ειδοποιήσεων για αυτόν το λογαριασμό

en: Room Notifications
el: Ειδοποιήσεις αίθουσας

en: Messages in one-to-one chats
el: Μηνύματα σε ένας-προς-έναν συνομιλίες

en: Encrypted messages in one-to-one chats
el: Κρυπτογραφημένα μηνύματα σε ένας-προς-έναν συνομιλίες

en: Messages in group chats
el: Μηνύματα σε συνομιλίες ομάδων

en: Messages in encrypted group chats
el: Μηνύματα σε κρυπτογραφημένες συνομιλίες ομάδων

en: Room upgrade messages
el: Μηνύματα αναβάθμισης αίθουσας

en: @Mentions
el: @Αναφορές

en: Messages containing my display name
el: Μηνύματα που περιέχουν το ψευδώνυμό μου

en: Whole room (@room) notifications
el: Ειδοποιήσεις για όλη την αίθουσα (@room)

en: Keywords
el: Λέξεις κλειδιά

en: Messages containing my keywords
el: Μηνύματα που περιέχουν τις δικές μου λέξεις κλειδιά

en: Keyword…
el: Λέξη κλειδί…

en: Add keyword
el: Προσθήκη λέξης κλειδιού

en: Invites
el: Προσκαλεί

en: Invites to a room
el: Προσκαλεί σε μια αίθουσα

en: Call invitation
el: Πρόσκληση με κλήση

en: Network Proxy
el: Διαμεσολαβητής δικτύου

en: System Default
el: Προκαθορισμένο συστήματος

en: Socks5
el: Sock5

en: Proxy Settings
el: Ρυθμίσεις διαμεσολαβητή

en: Host
el: Υπολογιστής

en: Port
el: Θύρα

en: User
el: Χρήστης

en: Disable notifications
el: Απενεργοποίηση ειδοποιήσεων

en: Enable notifications
el: Ενεργοποίηση ειδοποιήσεων

en: Mute notifications
el: Σίγαση ειδοποιήσεων

en: Unmute notifications
el: Επαναφορά ήχου στις ειδοποιήσεις

[ctx: As in clicking this button will switch off highlights for messages that match this rule]
en: Disable message highlights
el: Απενεργοποίηση τονισμού μηνυμάτων

[ctx: As in clicking this button will switch on highlights for messages that match this rule]
en: Enable message highlights
el: Ενεργοποίηση τονισμού μηνυμάτων

en: Delete keyword
el: Διαγραφή λέξης κλειδιού

en: Appearance
el: Εμφάνιση

en: Custom Emojis
el: Προσαρμοσμένα εμότζι

en: Spell Checking
el: Ορθογραφικός έλεγχος

en: About NeoChat
el: Σχετικά με το NeoChat

[ctx: @window:title]
en: Spellchecking
el: Ορθογραφικόςέλεγχος

en: Selected default language:
el: Επιλεγμένη προκαθορισμένη γλώσσα:

en: Open Personal Dictionary
el: Άνοιγμα προσωπικού λεξικού

en: Options:
el: Επιλογές:

en: Enable automatic spell checking
el: Ενεργοποίηση αυτόματου ορθογραφικού ελέγχου

en: Ignore uppercase words
el: Αγνόηση λέξεων με κεφαλαία

en: Ignore hyphenated words
el: Αγνόηση λέξεων με παύλες

en: Detect language automatically
el: Αυτόματη ανίχνευση γλώσσας

en: Spell checking languages
el: Γλώσσες με ορθογραφικό έλεγχο

en: %1 will provide spell checking and suggestions for the languages listed here when autodetection is enabled.
el: Το %1 παρέχει ορθογραφικό έλεγχο και προτάσεις για τις γλώσσες της λίστας όταν η αυτόματη ανίχνευση είναι ενεργή.

en: Add a new word to your personal dictionary…
el: Προσθήκη νέας λέξης στο προσωπικό λεξικό…

[ctx: @action:button]
en: Add word
el: Προσθήκη λέξης

en: Spell checking dictionary
el: Λεξικό με ορθογραφικό έλεγχο

en: Delete word
el: Διαγραφή λέξης

en: Malformed or empty Matrix id
el: Κακοδιατυπωμένο ή κενό αναγνωριστικό Matrix

en: %1 is not a correct Matrix identifier
el: Το %1 δεν είναι ένα σωστό αναγνωριστικό του Matrix

en: Room not found
el: Η αίθουσα δεν βρέθηκε

en: There's no room %1 in the room list. Check the spelling and the account.
el: Δεν υπάρχει αίθουσα %1 στη λίστα. Έλεγξε την ορθογραφία και τον λογαριασμό.

en: No application for the link
el: Καμία εφαρμογή για τον σύνδεσμο

en: Your operating system could not find an application for the link.
el: Το λειτουργικό σου σύστημα δεν βρήκε εφαρμογή για τον σύνδεσμο.

en: Could not open URL
el: Αδυναμία ανοίγματος του URL

en: Show
el: Εμφάνιση

en: Quit
el: Έξοδος
