neochat - en to fi translation catalogue (678 entries)

en: Encrypted Message
fi: Salattu viesti

en: Network Error: %1
fi: Verkkovirhe: %1

en: Login Failed: Access Token invalid or revoked
fi: Kirjautuminen epäonnistui: pääsymerkki on virheellinen tai peruttu

en: Login Failed: %1
fi: Kirjautuminen epäonnistui: %1

en: Access token wasn't found
fi: Pääsymerkkiä ei löytynyt

en: Maybe it was deleted?
fi: Se on ehkä poistettu?

en: Access to keychain was denied.
fi: Pääsymerkin käyttö estettiin.

en: Please allow NeoChat to read the access token
fi: Salli NeoChatin lukea pääsymerkki

en: No keychain available.
fi: Avainrenkaita ei ole saatavilla.

en: Please install a keychain, e.g. KWallet or GNOME keyring on Linux
fi: Asenna avainrengas, esim. Linuxissa KWallet tai Gnomen avainrengas

en: Unable to read access token
fi: Saantimerkkiä ei voida lukea

en: File too large to download.
fi: Liian iso tiedosto ladattavaksi.

en: Contact your matrix server administrator for support.
fi: Tee tukipyyntö Matrix-palvelimesi ylläpitoon.

en: Room creation failed: "%1"
fi: Huoneen luominen epäonnistui: ”%1”

en: The room id you are trying to join is not valid
fi: Yrität liittyä huoneeseen, jonka tunniste ei ole kelvollinen

[ctx: Job heading, like 'Copying']
en: Downloading
fi: Ladataan

[ctx: Job heading, like 'Copying']
en: Uploading
fi: Lähetetään

[ctx: The URL being downloaded/uploaded]
en: Source
fi: Lähde

[ctx: The location being downloaded to]
en: Destination
fi: Kohde

en: Network Error
fi: Verkkovirhe

en: Matrix client
fi: Matrix-asiakas

en: © 2018-2020 Black Hat, 2020-2022 KDE Community
fi: © 2018–2020 Black Hat, 2020–2022 KDE-yhteisö

en: Maintainer
fi: Ylläpitäjä

en: Original author of Spectral
fi: Spectralin alkuperäinen tekijä

en: Maintainer of Quotient
fi: Quotientin ylläpitäjä

en: A Qt5 library to write cross-platform clients for Matrix
fi: Qt5-kirjasto eri alustojen asiakkaiden Matrix-kirjoitukseen

[ctx: <version number> (built against <possibly different version number>)]
en: %1 (built against %2)
fi: %1 (koostettu kirjastolla %2)

en: Client for the matrix communication protocol
fi: Matrix-viestintäyhteyskäytäntöasiakas

en: Supports matrix: url scheme
fi: Tukee matrix:-verkko-osoitemallia

en: Media id '%1' doesn't follow server/mediaId pattern
fi: Mediatunniste ”%1” ei noudata palvelimen tai mediatunnisteiden muotoa

en: Image request has been cancelled
fi: Kuvapyyntö on peruttu

en: <message>
fi: <viesti>

en: Prepends ¯\_(ツ)_/¯ to a plain-text message
fi: Lisää raakatekstiviestiin ¯\_(ツ)_/¯

en: Prepends ( ͡° ͜ʖ ͡°) to a plain-text message
fi: Lisää raakatekstiviestiin ( ͡° ͜ʖ ͡°)

en: Prepends (╯°□°）╯︵ ┻━┻ to a plain-text message
fi: Lisää raakatekstiviestiin (╯°□°）╯︵ ┻━┻

en: Prepends ┬──┬ ノ( ゜-゜ノ) to a plain-text message
fi: Lisää raakatekstiviestiin ┬──┬ ノ( ゜-゜ノ)

en: Sends the given message colored as a rainbow
fi: Lähettää annetun viestin sateenkaareksi väritettynä

en: Sends the given emote colored as a rainbow
fi: Lähettää annetun hymiön sateenkaareksi väritettynä

en: Sends the given message as plain text
fi: Lähettää annetun viestin raakatekstinä

en: Sends the given message as a spoiler
fi: Lähetä valittu viesti spoilerina

en: Sends the given emote
fi: Lähetä annetun hymiön

en: Sends the given message as a notice
fi: Lähetä annetun viesti ilmoituksena

[ctx: '<text>' does not look like a matrix id.]
en: '%1' does not look like a matrix id.
fi: ”%1” ei vaikuta Matrix-tunnisteelta.

[ctx: <user> is already invited to this room.]
en: %1 is already invited to this room.
fi: %1 on jo kutsuttu tähän huoneeseen.

[ctx: <user> is banned from this room.]
en: %1 is banned from this room.
fi: %1 on häädetty tästä huoneesta.

en: You are already in this room.
fi: Olet jo tässä huoneessa.

[ctx: <user> is already in this room.]
en: %1 is already in this room.
fi: %1 on jo tässä huoneessa.

[ctx: <username> was invited into this room]
en: %1 was invited into this room
fi: %1 kutsuttiin tähän huoneeseen

en: <user id>
fi: <käyttäjätunniste>

en: Invites the user to this room
fi: Kutsuu käyttäjän tähän huoneeseen

[ctx: '<text>' does not look like a room id or alias.]
en: '%1' does not look like a room id or alias.
fi: ”%1” ei vaikuta huoneen tunnisteelta tai aliakselta.

[ctx: Joining room <roomname>.]
en: Joining room %1.
fi: Liitytään huoneeseen %1.

en: <room alias or id>
fi: <huoneen alias tai tunniste>

en: Joins the given room
fi: Liittyy annettuun huoneeseen

[ctx: Knocking room <roomname>.]
en: Knocking room %1.
fi: Koputetaan huonetta %1.

en: <room alias or id> [<reason>]
fi: <huoneen alias tai tunniste> [<syy>]

en: Requests to join the given room
fi: Pyytää liittyä annettuun huoneeseen

[ctx: You are already in room <roomname>.]
en: You are already in room %1.
fi: Olet jo huoneessa %1.

en: Leaving this room.
fi: Poistutaan tästä huoneesta.

[ctx: Leaving room <roomname>.]
en: Leaving room %1.
fi: Poistutaan huoneesta %1.

[ctx: Room <roomname> not found]
en: Room %1 not found.
fi: Huonetta %1 ei löytynyt.

en: [<room alias or id>]
fi: [<huoneen alias tai tunniste>]

en: Leaves the given room or this room, if there is none given
fi: Jättää annetun tai tämän huoneen (ellei huonetta ole annettu)

en: No new nickname provided, no changes will happen.
fi: Uutta lempinimeä ei annettu: ei tehdä muutoksia.

en: <display name>
fi: <näyttönimi>

en: Changes your global display name
fi: Vaihtaa yleisen näyttönimesi

en: Changes your display name in this room
fi: Vaihtaa tämän huoneen näyttönimesi

[ctx: <username> is already ignored.]
en: %1 is already ignored.
fi: %1 sivuutetaan jo.

[ctx: <username> is now ignored]
en: %1 is now ignored.
fi: Nyt %1 sivuutetaan.

[ctx: <username> is not a known user]
en: %1 is not a known user.
fi: Käyttäjää %1 ei tunneta.

en: Ignores the given user
fi: Sivuuta annettu käyttäjä

[ctx: <username> is not ignored.]
en: %1 is not ignored.
fi: Käyttäjää %1 ei sivuuteta.

[ctx: <username> is no longer ignored.]
en: %1 is no longer ignored.
fi: Käyttäjää %1 ei enää sivuuteta.

en: Unignores the given user
fi: Peruu tämän käyttäjän sivuuttamisen

en: <reaction text>
fi: <reaktioteksti>

en: React to the message with the given text
fi: Reagoi viestiin annetulla tekstillä.

[ctx: <user> is already banned from this room.]
en: %1 is already banned from this room.
fi: %1 on jo torjuttu tästä huoneesta.

en: You are not allowed to ban users from this room.
fi: Sinulla ei ole lupaa torjua käyttäjiä tästä huoneesta.

[ctx: You are not allowed to ban <username> from this room.]
en: You are not allowed to ban %1 from this room.
fi: Sinulla ei ole lupaa torjua käyttäjää %1 tästä huoneesta.

[ctx: <username> was banned from this room.]
en: %1 was banned from this room.
fi: %1 torjuttiin tästä huoneesta.

en: <user id> [<reason>]
fi: <käyttäjätunniste> [<syy>]

en: Bans the given user
fi: Torjuu annetun käyttäjän

en: You are not allowed to unban users from this room.
fi: Sinulla ei ole lupaa kumota käyttäjien torjumista tästä huoneesta.

[ctx: <user> is not banned from this room.]
en: %1 is not banned from this room.
fi: Käyttäjää %1 ei ole torjuttu tästä huoneesta.

[ctx: <username> was unbanned from this room.]
en: %1 was unbanned from this room.
fi: Käyttäjän %1 torjunta tästä huoneesta kumottiin.

en: Removes the ban of the given user
fi: Kumoaa annetun käyttäjän eston

en: You cannot kick yourself from the room.
fi: Et voi potkia itseäsi huoneesta.

[ctx: <username> is not in this room]
en: %1 is not in this room.
fi: %1 ei ole tässä huoneessa.

en: You are not allowed to kick users from this room.
fi: Sinulla ei ole lupaa potkaista käyttäjiä tästä huoneesta.

[ctx: You are not allowed to kick <username> from this room]
en: You are not allowed to kick %1 from this room.
fi: Sinulla ei ole lupaa potkaista käyttäjää %1 tästä huoneesta.

[ctx: <username> was kicked from this room.]
en: %1 was kicked from this room.
fi: %1 potkaistiin tästä huoneesta.

en: Removes the user from the room
fi: Poistaa käyttäjän huoneesta

[ctx: n times]
en:  %1 time  |  %1 times
fi[0]:  kerran
fi[1]:  %1 kertaa

[ctx: n users]
en:  %1 user  |  %1 users
fi[0]:  1 käyttäjä
fi[1]:  %1 käyttäjää

[ctx: [action 1, action 2] or [action 3]]
en:  or
fi:  tai

[ctx: [action 1, action 2] and [action 3]]
en:  and
fi:  ja

[ctx: Previously used emojis]
en: History
fi: Historia

[ctx: 'Smileys' is a category of emoji]
en: Smileys
fi: Hymiöt

[ctx: 'People' is a category of emoji]
en: People
fi: Ihmiset

[ctx: 'Nature' is a category of emoji]
en: Nature
fi: Luonto

[ctx: 'Food' is a category of emoji]
en: Food
fi: Ruoka

[ctx: 'Activities' is a category of emoji]
en: Activities
fi: Aktiviteetit

[ctx: 'Travel' is a category of emoji]
en: Travel
fi: Matkailu

[ctx: 'Objects' is a category of emoji]
en: Objects
fi: Oliot

[ctx: 'Symbols' is a category of emoji]
en: Symbols
fi: Symbolit

[ctx: 'Flags' is a category of emoji]
en: Flags
fi: Liput

[ctx: 'Custom' is a category of emoji]
en: Custom
fi: Mukautettu

en: Today
fi: Tänään

en: Yesterday
fi: Eilen

en: The day before yesterday
fi: Toissapäivänä

en: <i>[This message was deleted]</i>
fi: <i>[Tämä viesti on poistettu]</i>

en: <i>[This message was deleted: %1]</i>
fi: <i>[Tämä viesti on poistettu: %1]</i>

en: [REDACTED]
fi: [MUOKATTU]

en: [REDACTED: %1]
fi: [MUOKATTU: %1]

en: 1 user:  | %1 users:
fi[0]: 1 käyttäjä:
fi[1]: %1 käyttäjää:

en: Invited
fi: Kutsuttu

en: Favorite
fi: Suosikki

en: Direct Messages
fi: Suoraviestit

en: Normal
fi: Tavallinen

en: Low priority
fi: Vähäinen etusijaisuus

en: Spaces
fi: Välilyönnit

en: a file
fi: tiedosto

en: reinvited %1 to the room
fi: kutsui henkilön %1 uudelleen huoneeseen

en: joined the room (repeated)
fi: liittyi huoneeseen (toisto)

en: invited %1 to the room
fi: kutsui huoneeseen henkilön %1

en: joined the room
fi: liittyi huoneeseen

[ctx: their refers to a singular user]
en: cleared their display name
fi: tyhjensi näyttönimensä

[ctx: their refers to a singular user]
en: changed their display name to %1
fi: vaihtoi näyttönimekseen %1

en:  and
fi:  ja

[ctx: their refers to a singular user]
en: cleared their avatar
fi: tyhjensi avatarinsa

en: set an avatar
fi: asetti avatarin

[ctx: their refers to a singular user]
en: updated their avatar
fi: päivitti avatarinsa

[ctx: <user> changed nothing]
en: changed nothing
fi: ei muuttanut mitään

en: withdrew %1's invitation
fi: peruutti henkilön %1 kutsun

en: rejected the invitation
fi: hylkäsi kutsun

en: unbanned %1
fi: perui käyttäjän %1 eston

en: self-unbanned
fi: perui itsensä eston

en: has put %1 out of the room: %2
fi: poisti henkilön %1 huoneesta %2

en: left the room
fi: poistui huoneesta

en: banned %1 from the room
fi: torjui käyttäjän %1 huoneesta

en: banned %1 from the room: %2
fi: esti henkilön %1 pääsemästä huoneeseen %2

en: self-banned from the room
fi: esti itsensä pääsemästä huoneeseen

en: requested an invite
fi: pyysi kutsua

en: requested an invite with reason: %1
fi: pyysi kutsua, koska: %1

en: made something unknown
fi: teki jotakin tuntematonta

en: cleared the room main alias
fi: tyhjensi huoneen pääaliaksen

en: set the room main alias to: %1
fi: asetti huoneen pääaliakseksi %1

en: cleared the room name
fi: tyhjensi huoneen nimen

en: set the room name to: %1
fi: asetti huoneen nimeksi %1

en: cleared the topic
fi: tyhjensi aiheen

en: set the topic to: %1
fi: asetti aiheeksi %1

en: changed the room avatar
fi: vaihtoi huoneen avatarin

en: activated End-to-End Encryption
fi: aktivoi alusta loppuun -salauksen

en: upgraded the room to version %1
fi: päivitti huoneen versioon %1

en: created the room, version %1
fi: loi huoneen, versio %1

[ctx: 'power level' means permission level]
en: changed the power levels for this room
fi: muutti tämän huoneen käyttöoikeustasoja

en: changed the server access control lists for this room
fi: muutti tämän huoneen palvelimen ACL-luetteloita

[ctx: [User] added <name> widget]
en: added %1 widget
fi: lisäsi %1-sovelman

[ctx: [User] removed <name> widget]
en: removed %1 widget
fi: poisti %1-sovelman

[ctx: [User] configured <name> widget]
en: configured %1 widget
fi: muutti %1-sovelman asetuksia

en: updated %1 state
fi: päivitti %1-tilansa

en: updated %1 state for %2
fi: päivitti käyttäjän %2 %1-tilan

en: Unknown event
fi: Tuntematon tapahtuma

en: sent a message
fi: lähetti viestin

en: sent a sticker
fi: lähetti tarran

en: reinvited someone to the room
fi: kutsui jonkun huoneeseen uudestaan

en: invited someone to the room
fi: kutsui jonkun huoneeseen

[ctx: their refers to a singular user]
en: changed their display name
fi: vaihtoi näyttönimeään

en: withdrew a user's invitation
fi: perui käyttäjän kutsun

en: unbanned a user
fi: perui käyttäjän eston

en: put a user out of the room
fi: poisti henkilön huoneesta

en: banned a user from the room
fi: esti käyttäjän huoneesta

en: set the room main alias
fi: asetti huoneen pääaliaksen

en: set the room name
fi: asetti huoneen nimen

en: set the topic
fi: asetti aiheen

en: upgraded the room version
fi: päivitti huoneen version

en: created the room
fi: loi huoneen

en: added a widget
fi: lisäsi sovelman

en: removed a widget
fi: poisti sovelman

en: configured a widget
fi: määritti sovelman

en: updated the state
fi: päivitti tilan

en: started a poll
fi: aloitti kyselyn

en: Report sent successfully.
fi: Ilmoituksen lähettäminen onnistui.

en: Open NeoChat in this room
fi: Avaa NeoChat tähän huoneeseen

en: Reply
fi: Vastaa

en: Reply...
fi: Vastaa…

en: %1 invited you to a room
fi: %1 kutsui sinut huoneeseen

en: Open this invitation in NeoChat
fi: Avaa tämä kutsu NeoChatiin

en: Accept Invitation
fi: Hyväksy kutsu

en: Reject Invitation
fi: Hylkää kutsu

en: Attachment:
fi: Liite:

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Cancel sending attachment
fi: Peru liitteen lähettäminen

en: Attach an image or file
fi: Liitä kuva tai tiedosto

en: Add an Emoji
fi: Lisää emoji

en: Send message
fi: Lähetä viesti

en: This room is encrypted. Build libQuotient with encryption enabled to send encrypted messages.
fi: Huone on salattu. Lähettääksesi salattuja viestejä koosta libQuotient salaustuki käytössä.

en: Send an encrypted message…
fi: Lähetä salattu viesti…

en: Set an attachment caption...
fi: Lähetä liitteen selite…

en: Send a message…
fi: Lähetä viesti…

[ctx: @action:button]
en: Cancel reply
fi: Peru vastaus

en: NeoChat is offline. Please check your network connection.
fi: NeoChatillä ei ole yhteyttä. Tarkista verkkoyhteytesi.

en: Replying to:
fi: Vastataan:

en: No emojis
fi: Ei emojeja

en: Explore rooms
fi: Tutki huoneita

en: Start a Chat
fi: Aloita keskustelu

en: Create a Room
fi: Luo huone

en: Create rooms and chats
fi: Luo huoneita ja keskusteluja

en: Zoom in
fi: Lähennä

en: Zoom out
fi: Loitonna

en: Rotate left
fi: Kierrä vasemmalle

en: Rotate right
fi: Kierrä oikealle

en: Save as
fi: Tallenna nimellä

en: Close
fi: Sulje

[ctx: @title]
en: Select a Homeserver
fi: Valitse kotipalvelin

en: Homeserver:
fi: Kotipalvelin:

en: Other...
fi: Muu…

en: Url:
fi: Verkko-osoite:

[ctx: @action:button]
en: Continue
fi: Jatka

en: Please wait. This might take a little while.
fi: Odota. Tämä voi kestää hetken.

[ctx: @title]
en: Login
fi: Kirjaudu

en: Enter your Matrix ID
fi: Anna Matrix-tunnisteesi

en: Matrix ID:
fi: Matrix-tunniste:

en: Loading…
fi: Ladataan…

en: Already logged in
fi: Jo kirjautuneena

en: Login Methods
fi: Kirjautumistavat

en: Login with password
fi: Kirjaudu salasanalla

en: Login with single sign-on
fi: Kirjaudu yksittäiskirjautumisena

en: Login
fi: Kirjaudu

en: Register
fi: Rekisteröidy

en: Welcome
fi: Tervetuloa

[ctx: @title]
en: Password
fi: Salasana

en: Enter your password
fi: Syötä salasanasi

[ctx: @action:button]
en: Login
fi: Kirjaudu

en: Complete the authentication steps in your browser
fi: Viimeistele todennus selaimessa

[ctx: @action:button]
en: Back
fi: Takaisin

en: This message is encrypted and the sender has not shared the key with this device.
fi: Tämä viesti on salattu, eikä lähettäjä ole jakanut avainta tälle laitteelle.

[ctx: tooltip for a button on a message; offers ability to download its file]
en: Download
fi: Lataa

[ctx: tooltip for a button on a message; offers ability to open its downloaded file with an appropriate application]
en: Open File
fi: Avaa tiedosto

[ctx: tooltip for a button on a message; stops downloading the message's file]
en: Stop Download
fi: Keskeytä lataus

en: Shrink preview
fi: Pienennä esikatselua

en: Expand preview
fi: Suurenna esikatselua

en: Loading URL preview
fi: Ladataan verkko-osoitteen esikatselua

[ctx: @action:button]
en: Confirm edit
fi: Vahvista muokkaus

[ctx: @action:button]
en: Cancel edit
fi: Peru muokkaus

en: Based on votes by %1 user | Based on votes by %1 users
fi[0]: Perustuu 1 käyttäjän ääniin
fi[1]: Perustuu %1 käyttäjän ääniin

[ctx: as in 'this vote has ended']
en: (Ended)
fi: (päättynyt)

[ctx: Separate the usernames of users]
en:  and
fi:  ja

[ctx: %1 is the number of other users]
en:  and %1 other |  and %1 others
fi[0]:  ja %1 muu
fi[1]:  ja %1 muuta

[ctx: %2 is the users who reacted and %3 the emoji that was given]
en: %2 reacted with %3 | %2 reacted with %3
fi[0]: %2 reagoi emojilla %3
fi[1]: %2 reagoivat emojilla %3

[ctx: Relative time since the room was last read]
en: Last read: %1
fi: Viimeksi luettu: %1

en:  (edited)
fi: (muokattu)

[ctx: @action:button]
en: Volume
fi: Äänenvoimakkuus

en: Add Account
fi: Lisää tili

en: Log in to an existing account
fi: Kirjaudu olemassa olevalle tilille

[ctx: @title:window]
en: Login
fi: Kirjaudu

en: Edit this account
fi: Muokkaa tätä tiliä

en: Account editor
fi: Tilimuokkain

en: Switch User
fi: Vaihda käyttäjää

en: Add
fi: Lisää

en: Configure
fi: Asetukset

en: Open Settings
fi: Avaa asetukset

en: Activate Encryption
fi: Aktivoi salaus

en: It will not be possible to deactivate the encryption after it is enabled.
fi: Salausta ei voi passivoida, kun se on otettu käyttöön.

en: Cancel
fi: Peru

en: Sign out
fi: Kirjaudu ulos

en: Are you sure you want to sign out?
fi: Haluatko varmasti kirjautua ulos?

en: Room Name
fi: Huoneen nimi

en: Room Topic
fi: Huoneen aihe

[ctx: @action:button]
en: Ok
fi: OK

en: Confirm the emoji below are displayed on both devices, in the same order.
fi: Vahvista, että alla olevat emojit näkyvät samassa järjestyksessä kummassakin laitteessa.

en: They match
fi: Vastaavat toisiaan

en: They don't match
fi: Eivät vastaa toisiaan

en: Session Verification
fi: Istunnon todennus

en: Waiting for device to accept verification.
fi: Odotetaan laitteen hyväksyvän todennus.

en: Incoming key verification request from device **%1**
fi: Saapuva avaintodennuspyyntö laitteelta **%1**

en: Waiting for other party to verify.
fi: Odotetaan toisen osapuolen todennusta.

en: Compare a set of emoji on both devices
fi: Vertaa emojeja kummallakin laitteella

en: Successfully verified device **%1**
fi: Laitteen **%1** todennus onnistui

en: Accept
fi: Hyväksy

en: Decline
fi: Hylkää

en: The session verification was canceled for unknown reason.
fi: Istunnon todennus peruttiin tuntemattomasta syystä.

en: The session verification timed out.
fi: Istunnon todennus aikakatkaistiin.

en: The session verification timed out for remote party.
fi: Etäosapuoli aikakatkaisi istunnon todennuksen.

en: You canceled the session verification.
fi: Peruit istunnon todennuksen.

en: The remote party canceled the session verification.
fi: Etäosapuoli perui istunnon todennuksen.

en: The session verification was canceled because we received an unexpected message.
fi: Istunnon todennus peruttiin, koska vastaanotettiin odottamaton viesti.

en: The remote party canceled the session verification because it received an unexpected message.
fi: Etäosapuoli perui istunnon todennuksen, koska vastaanotti odottamattoman viestin.

en: The session verification was canceled because it received a message for an unknown session.
fi: Istunnon todennus peruttiin, koska vastaanotettiin viesti tuntemattomaan istuntoon.

en: The remote party canceled the session verification because it received a message for an unknown session.
fi: Etäosapuoli perui istunnon todennuksen, koska vastaanotti viestin tuntemattomaan istuntoon.

en: The session verification was canceled because NeoChat is unable to handle this verification method.
fi: Istunnon todennus peruttiin, koska NeoChat ei pysty käsittelemään tätä todennustapaa.

en: The remote party canceled the session verification because it is unable to handle this verification method.
fi: Etäosapuoli perui istunnon todennuksen, koska ei pysty käsittelemään tätä todennustapaa.

en: The session verification was canceled because the keys are incorrect.
fi: Istunnon todennus peruttiin, koska avaimet eivät kelpaa.

en: The remote party canceled the session verification because the keys are incorrect.
fi: Etäosapuoli perui istunnon todennuksen, koska avaimet eivät kelpaa.

en: The session verification was canceled because it verifies an unexpected user.
fi: Istunnon todennus peruttiin, koska se todentaisi odottamattoman käyttäjän.

en: The remote party canceled the session verification because it verifies an unexpected user.
fi: Etäosapuoli perui istunnon todennuksen, koska se todentaisi odottamattoman käyttäjän.

en: The session verification was canceled because we received an invalid message.
fi: Istunnon todennus peruttiin, koska vastaanotettiin virheellinen viesti.

en: The remote party canceled the session verification because it received an invalid message.
fi: Etäosapuoli perui istunnon todennuksen, koska vastaanotti virheellisen viestin.

en: The session was accepted on a different device
fi: Istunto hyväksyttiin eri laitteella

en: The session verification was canceled because of a mismatched key.
fi: Istunnon todennus peruttiin, koska avain ei täsmää.

en: The remote party canceled the session verification because of a mismatched key.
fi: Etäosapuoli perui istunnon todennuksen, koska avain ei täsmää.

en: The session verification was canceled because the keys do not match.
fi: Istunnon todennus peruttiin, koska avaimet eivät täsmää.

en: The remote party canceled the session verification because the keys do not match.
fi: Etäosapuoli perui istunnon todennuksen, koska avaimet eivät täsmää.

en: The session verification was canceled due to an unknown error.
fi: Istunnon todennus peruttiin tuntemattomasta syystä.

en: Please choose a file
fi: Valitse tiedosto

en: Edit user power level
fi: Muokkaa käyttäjän voimatasoa

en: Member (0)
fi: Jäsen (0)

en: Moderator (50)
fi: Moderaattori (50)

en: Admin (100)
fi: Ylläpitäjä (100)

en: Confirm
fi: Vahvista

[ctx: @title:menu Account detail dialog]
en: Account detail
fi: Tilin tiedot

en: Unignore this user
fi: Peru tämän käyttäjän sivuuttaminen

en: Ignore this user
fi: Sivuuta tämä käyttäjä

en: Kick this user
fi: Potkaise tätä käyttäjää

en: Invite this user
fi: Kutsu tämä käyttäjä

en: Ban this user
fi: Estä tämä käyttäjä

[ctx: @title]
en: Ban User
fi: Torju käyttäjä

en: Unban this user
fi: Poista esto tältä käyttäjältä

en: Set user power level
fi: Aseta käyttäjän voimataso

en: Remove recent messages by this user
fi: Poista tämän käyttäjän viimeisimmät viestit

[ctx: @title]
en: Remove Messages
fi: Poista viestejä

en: Open a private chat
fi: Avaa yksityiskeskustelu

en: Copy link
fi: Kopioi linkki

en: Warning: %1
fi: Varoitus: %1

[ctx: @title:window]
en: Session Verification
fi: Istunnon todennus

en: User consent
fi: Käyttäjän suostumus

en: Your homeserver requires you to agree to its terms and conditions before being able to use it. Please click the button below to read them.
fi: Kotipalvelimesi vaatii sinua hyväksymään käyttöehdot ennen kuin voit käyttää sitä. Lue ehdot napsauttamalla alla olevaa painiketta.

en: Open
fi: Avaa

en: Start a chat
fi: Aloita keskustelu

en: Do you want to start a chat with %1?
fi: Haluatko käynnistää keskustelun henkilön %1 kanssa?

[ctx: text editing menu action]
en: Undo
fi: Kumoa

[ctx: text editing menu action]
en: Redo
fi: Tee uudelleen

[ctx: text editing menu action]
en: Cut
fi: Leikkaa

[ctx: text editing menu action]
en: Copy
fi: Kopioi

[ctx: text editing menu action]
en: Paste
fi: Liitä

[ctx: text editing menu action]
en: Delete
fi: Poista

[ctx: text editing menu action]
en: Select All
fi: Valitse kaikki

en: Configure NeoChat...
fi: NeoChatin asetukset…

[ctx: menu]
en: Configure NeoChat...
fi: NeoChatin asetukset…

[ctx: menu]
en: Quit NeoChat
fi: Lopeta NeoChat

[ctx: menu]
en: File
fi: Tiedosto

[ctx: menu]
en: New Private Chat…
fi: Uusi yksityiskeskustelu…

[ctx: menu]
en: New Group…
fi: Uusi ryhmä…

[ctx: menu]
en: Browse Chats…
fi: Selaa keskusteluja…

[ctx: menu]
en: Edit
fi: Muokkaa

[ctx: menu]
en: View
fi: Näkymä

[ctx: menu item that opens a UI element called the 'Quick Switcher', which offers a fast keyboard-based interface for switching in between chats.]
en: Open Quick Switcher
fi: Avaa pikavaihto

[ctx: menu]
en: Window
fi: Ikkuna

[ctx: menu]
en: Exit Full Screen
fi: Poistu koko näytöltä

[ctx: menu]
en: Enter Full Screen
fi: Siirry koko näytölle

[ctx: menu]
en: Help
fi: Ohje

[ctx: menu]
en: Matrix FAQ
fi: Matrixin UKK

en: Open in New Window
fi: Avaa uuteen ikkunaan

en: Remove from Favourites
fi: Poista suosikeista

en: Add to Favourites
fi: Lisää suosikkeihin

en: Reprioritize
fi: Muuta etusijaisuuksia

en: Deprioritize
fi: Vähennä etusijaisuutta

en: Mark as Read
fi: Merkitse luetuksi

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy user's Matrix ID to Clipboard
fi: Kopioi käyttäjän Matrix-tunniste leikepöydälle

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy Address to Clipboard
fi: Kopioi osoite leikepöydälle

en: Notification State
fi: Ilmoituksen tila

en: Follow Global Setting
fi: Noudata yleisasetusta

[ctx: As in 'notify for all messages']
en: All
fi: Kaikki

[ctx: As in 'notify when the user is mentioned or the message contains a set keyword']
en: @Mentions and Keywords
fi: @Maininnat ja hakusanat

[ctx: As in 'do not notify for any messages']
en: Off
fi: Ei käytössä

en: Room Settings
fi: Huoneen asetukset

en: Leave Room
fi: Poistu huoneesta

en: Share
fi: Jaa

en: Share the selected media
fi: Jaa valittu media

en: Sharing failed
fi: Jakaminen epäonnistui

en: Shared url for image is <a href='%1'>%1</a>
fi: Kuvan jaettu verkko-osoite on <a href='%1'>%1</a>

[ctx: 'Space' is a matrix space]
en: View Space
fi: Näytä tila

[ctx: 'Space' is a matrix space]
en: Space Settings
fi: Tilan asetukset

en: Space Settings
fi: Tilan asetukset

[ctx: 'Space' is a matrix space]
en: Leave Space
fi: Poistu tilasta

en: Ban User
fi: Estä käyttäjä

en: Reason for banning this user
fi: Syy tämän käyttäjän estämiseen

[ctx: @action:button 'Ban' as in 'Ban this user']
en: Ban
fi: Estä

[ctx: @action]
en: Cancel
fi: Peru

en: Open Externally
fi: Avaa ulkoisesti

en: Save As
fi: Tallenna nimellä

en: Copy
fi: Kopioi

en: Remove
fi: Poista

[ctx: @title]
en: Remove Message
fi: Poista viesti

[ctx: @action:button 'Report' as in 'Report this event to the administrators']
en: Report
fi: Ilmoita

[ctx: @title]
en: Report Message
fi: Ilmoita viestistä

en: View Source
fi: Näytä lähde

en: Message Source
fi: Viestin lähde

en: Copy Link
fi: Kopioi linkki

en: Search for '%1'
fi: Etsi: ”%1”

en: Configure Web Shortcuts...
fi: WWW-pikavalintojen asetukset…

en: Event Source
fi: Tapahtumalähde

en: Remove Messages
fi: Poista viestit

en: Remove Message
fi: Poista viesti

en: Reason for removing this user's recent messages
fi: Syy tämän käyttäjän viimeisimpien viestien poistamiseen

en: Reason for removing this message
fi: Syy viestin poistamiseen

[ctx: @action:button 'Remove' as in 'Remove this message']
en: Remove
fi: Poista

en: Report Message
fi: Ilmoita viestistä

en: Reason for reporting this message
fi: Syy viestistä ilmoittamiseen

en: Room State - %1
fi: Huoneen tila – %1

[ctx: @action:button Undo modification]
en: Undo
fi: Kumoa

[ctx: @action:button Accept image modification]
en: Accept
fi: Hyväksy

en: Unable to save file. Check if you have the correct permission to edit the cache directory.
fi: Tiedostoa ei voitu tallentaa. Tarkista, onko sinulla välimuistikansioon muokkausoikeudet.

[ctx: @action:button Crop an image]
en: Crop
fi: Rajaa

[ctx: @action:button Rotate an image to the left]
en: Rotate left
fi: Kierrä vasemmalle

[ctx: @action:button Rotate an image to the right]
en: Rotate right
fi: Kierrä oikealle

[ctx: @action:button Mirror an image vertically]
en: Flip
fi: Käännä pystysuunnassa

[ctx: @action:button Mirror an image horizontally]
en: Mirror
fi: Käännä vaakasuunnassa

en: Invite a User
fi: Kutsu käyttäjä

en: Find a user...
fi: Etsi käyttäjää…

en: No users available
fi: Käyttäjiä ei ole saatavilla

en: Send invitation
fi: Lähetä kutsu

en: Explore Rooms
fi: Tutki huoneita

en: Find a room...
fi: Etsi huonetta…

en: View
fi: Näkymä

en: Join
fi: Liity

en: Add New Server
fi: Lisää uusi palvelin

en: Home Server
fi: Kotipalvelin

en: Add new server
fi: Lisää uusi palvelin

[ctx: @title:window]
en: Add server
fi: Lisää palvelin

en: Valid server entered
fi: Annettiin kelvollinen palvelin

en: This server cannot be resolved or has already been added
fi: Tätä palvelinta ei voi ratkaista tai se on jo lisätty

en: The entered text is not a valid url
fi: Annettu teksti ei ole kelvollinen verkko-osoite

en: Enter server url e.g. kde.org
fi: Anna palvelimen verkko-osoite, esim. kde.org

en: Server URL
fi: Palvelimen verkko-osoite

en: Joined
fi: Liitytty

[ctx: @action:button]
en: Show All Rooms
fi: Näytä kaikki huoneet

en: No rooms found
fi: Huoneita ei löytynyt

en: Join some rooms to get started
fi: Aloita liittymällä joihinkin huoneisiin

en: Search in room directory
fi: Etsi huonehakemistosta

en: No Name
fi: Ei nimeä

en: Muted room
fi: Vaimennettu huone

en: Configure room
fi: Huoneen asetukset

en: Accept this invitation?
fi: Hyväksytäänkö kutsu?

en: Reject
fi: Hylkää

en: Choose local file
fi: Valitse paikallinen tiedosto

en: Clipboard image
fi: Leikepöydän kuva

en: Jump to first unread message
fi: Hyppää ensimmäiseen lukemattomaan viestiin

en: Jump to latest message
fi: Hyppää viimeisimpään viestiin

en: Drag items here to share them
fi: Jaa kohteita vetämällä ne tähän

[ctx: Message displayed when some users are typing]
en: %2 is typing | %2 are typing
fi[0]: %2 kirjoittaa
fi[1]: %2 kirjoittavat

en: This message was sent from a verified device
fi: Tämä viesti lähetettiin todennetulta laitteelta

en: React
fi: Reagoi

[ctx: @action:title]
en: Search Messages
fi: Etsi viestejä

en: Enter a text to start searching
fi: Aloita haku kirjoittamalla tekstiä

en: No results found
fi: Ei hakutuloksia

en: Chat
fi: Keskustele

en: Welcome to Matrix
fi: Tervetuloa Matrixiin

en: Room information
fi: Tietoa huoneesta

en: Room settings
fi: Huoneen asetukset

en: No name
fi: Ei nimeä

en: No Canonical Alias
fi: Ei kanonista aliasta

en: No Topic
fi: Ei aihetta

en: Options
fi: Valinnat

en: Open developer tools
fi: Avaa kehitystyökalut

en: Developer Tools
fi: Kehitystyökalut

en: Search in this room
fi: Etsi tästä huoneesta

[ctx: @action:title]
en: Search
fi: Etsi

en: Remove room from favorites
fi: Poista huone suosikeista

en: Make room favorite
fi: Merkitse huone suosikiksi

en: Members
fi: Jäsenet

en: Search user in room
fi: Etsi huoneesta käyttäjää

en: Invite user to room
fi: Kutsu käyttäjä huoneeseen

en: %1 Member | %1 Members
fi[0]: %1 jäsen
fi[1]: %1 jäsentä

en: No Member Count
fi: Ei jäsenmäärää

en: General
fi: Perusasetukset

en: Security
fi: Tietoturva

en: Permissions
fi: Käyttöoikeudet

en: Notifications
fi: Ilmoitukset

en: Room Information
fi: Tietoa huoneesta

en: Update avatar
fi: Päivitä avatar

en: Room name:
fi: Huoneen nimi:

en: Room topic:
fi: Huoneen aihe:

en: Save
fi: Tallenna

en: Room ID
fi: Huoneen tunniste

en: Copy room ID to clipboard
fi: Kopioi huoneen tunniste leikepöydälle

en: Room version
fi: Huoneen versio

en: Upgrade Room
fi: Päivitä huone

en: Aliases
fi: Aliakset

en: No canonical alias set
fi: Kanonista aliasta ei ole asetettu

en: Make this alias the room's canonical alias
fi: Tee tästä huoneen kanoninen alias

en: Delete alias
fi: Poista alias

en: #new_alias:server.org
fi: #uusi_alias:palvelin.fi

en: Add new alias
fi: Lisää uusi alias

en: URL Previews
fi: Verkko-osoitteen esikatselut

en: Enable URL previews by default for room members
fi: Salli huoneen jäsenille oletuksena verkko-osoitteiden esikatselu

en: Enable URL previews
fi: Käytä verkko-osoitteiden esikatselua

en: URL previews are enabled by default in this room
fi: Verkko-osoitteiden esikatselu on jo käytössä tässä huoneessa

en: URL previews are disabled by default in this room
fi: Verkko-osoitteiden esikatselu on tässä huoneessa oletuksena poissa käytöstä

en: This room continues another conversation.
fi: Huone jatkaa toista keskustelua.

en: See older messages…
fi: Katso vanhempia viestejä…

en: This room has been replaced.
fi: Tämä huone on korvattu.

en: See new room…
fi: Katso uutta huonetta…

en: Upgrade the Room
fi: Päivitä huone

en: Select new version
fi: Valitse uusi versio

en: Privileged Users
fi: Etuoikeutetut käyttäjät

en: Default permissions
fi: Oletusluvat

en: Default user power level
fi: Käyttäjän oletusvoimataso

en: This is power level for all new users when joining the room
fi: Tämä on kaikkien huoneeseen liittyvien uusien käyttäjien voimataso

en: Default power level to set the room state
fi: Huoneen tilan asettamisen oletusvoimataso

en: This is used for all state events that do not have their own entry here
fi: Tätä käytetään kaikkiin tilatapahtumiin, joilla ei ole omaa merkintäänsä

en: Default power level to send messages
fi: Viestien lähettämisen oletusvoimataso

en: This is used for all message events that do not have their own entry here
fi: Tätä käytetään kaikkiin viestitapahtumiin, joilla ei ole omaa merkintäänsä

en: Basic permissions
fi: Perusluvat

en: Invite users
fi: Kutsu käyttäjiä

en: Kick users
fi: Potkaise käyttäjiä

en: Ban users
fi: Estä käyttäjiä

en: Remove message sent by other users
fi: Poista muiden käyttäjien lähettämä viesti

en: Event permissions
fi: Tapahtumaluvat

en: Change user permissions
fi: Muuta käyttäjän lupia

en: Change the room name
fi: Muuta huoneen nimeä

en: Change the room avatar
fi: Vaihda huoneen avataria

en: Change the room canonical alias
fi: Vaihda huoneen kanonista aliasta

en: Change the room topic
fi: Vaihda huoneen aihetta

en: Enable encryption for the room
fi: Käytä tässä huoneessa salausta

en: Change the room history visibility
fi: Muuta huoneen historian näkyvyyttä

en: Set pinned events
fi: Aseta kiinnitetyt tapahtumat

en: Upgrade the room
fi: Päivitä huone

en: Set the room server access control list (ACL)
fi: Aseta huoneen palvelimen ACL

en: Set the children of this space
fi: Aseta tämän tilan perilliset

en: Set the parent space of this room
fi: Aseta tämän huoneen emotila

en: Room notifications setting
fi: Huoneen ilmoitusasetukset

en: Follow global setting
fi: Noudata yleisasetusta

en: You need to upgrade this room to a newer version to enable this setting.
fi: Tätä asetusta varten huone on päivitettävä uudempaan versioon.

[ctx: @option:check]
en: Encryption
fi: Salaus

en: Enable encryption
fi: Käytä salausta

[ctx: option:check]
en: Once enabled, encryption cannot be disabled.
fi: Käyttöönoton jälkeen salausta ei voi poistaa käytöstä.

[ctx: @option:check]
en: Access
fi: Saanti

[ctx: @option:check]
en: Private (invite only)
fi: Yksityinen (vain kutsutuille)

en: Only invited people can join.
fi: Vain kutsutut voivat liittyä.

[ctx: @option:check]
en: Space members
fi: Tilan jäsenet

en: Anyone in a space can find and join.
fi: Kuka tahansa tilassa voi löytää ja liittyä.

[ctx: @option:check]
en: Knock
fi: Koputa

en: People not in the room need to request an invite to join the room.
fi: Ne, jotka eivät ole tässä huoneessa, tarvitsevat kutsun liittyäkseen.

[ctx: @option:check]
en: Public
fi: Julkinen

[ctx: @option:check]
en: Anyone can find and join.
fi: Kuka tahansa voi löytää ja liittyä.

[ctx: @option:check]
en: Message history visibility
fi: Viestihistorian näkyvyys

[ctx: @option:check]
en: Anyone
fi: Kuka tahansa

[ctx: @option:check]
en: Anyone, regardless of whether they have joined, can view history.
fi: Kuka tahansa siitä riippumatta onko liittynyt voi katsella historiaa.

[ctx: @option:check]
en: Members only
fi: Vain jäsenet

[ctx: @option:check]
en: All members can view the entire message history, even before they joined.
fi: Kaikki jäsenet voivat katsella viestihistoriaa jo ennen liittymistään.

[ctx: @option:check]
en: Members only (since invite)
fi: Vain jäsenet (kutsun saatuaan)

[ctx: @option:check]
en: New members can view the message history from the point they were invited to the room.
fi: Uudet jäsenet voivat katsella viestihistoriaa heti saatuaan kutsun.

[ctx: @option:check]
en: Members only (since joining)
fi: Vain jäsenet (liityttyään)

[ctx: @option:check]
en: New members can view the message history from the point they joined the room.
fi: Uudet jäsenet voivat katsella viestihistoriaa huoneeseen liityttyään.

en: Apply
fi: Käytä

[ctx: @title:window]
en: About NeoChat
fi: Tietoa Neochatistä

[ctx: @title:window]
en: About KDE
fi: Tietoa KDE:stä

en: Edit Account
fi: Muokkaa tiliä

en: User information
fi: Käyttäjätiedot

en: Remove current avatar
fi: Poista nykyinen avatar

en: Name:
fi: Nimi:

en: Label:
fi: Nimiö:

en: Password
fi: Salasana

en: Your server doesn't support changing your password
fi: Palvelimesi ei tue salasanan vaihtamista

en: Current Password:
fi: Nykyinen salasana:

en: New Password:
fi: Uusi salasana:

en: Confirm new Password:
fi: Vahvista uusi salasana:

en: Passwords don't match
fi: Salasanat eivät täsmää

en: Passwords do not match
fi: Salasanat eivät täsmää

en: Server Information
fi: Palvelintiedot

en: Homeserver url
fi: Kotipalvelimen verkko-osoite

en: Accounts
fi: Tilit

en: Password changed successfully
fi: Salasanan vaihto onnistui

en: Wrong password entered
fi: Annettiin väärä salasana

en: Unknown problem while trying to change password
fi: Tuntematon ongelma yritettäessä vaihtaa salasanaa

[ctx: @title:window]
en: Appearance
fi: Ulkoasu

en: General theme
fi: Yleisteema

en: Bubbles
fi: Kuplat

en: Compact
fi: Tiivis

en: Use compact room list
fi: Käytä tiivistä huoneluetteloa

en: Show fancy effects in chat
fi: Näytä keskustelussa erikoistehosteet

en: Use transparent chat page
fi: Käytä läpikuultavaa keskustelusivua

en: Transparency
fi: Läpinäkyvyys

en: Only enabled if the transparent chat page is enabled.
fi: Käytössä vain, jos läpikuultava keskustelusivu on käytössä.

en: Show your messages on the right
fi: Näytä viestisi oikealla

en: Show links preview in the chat messages
fi: Näytä keskusteluviesteissä linkkiesikatselu

en: Show Avatar
fi: Näytä avatar

en: In chat
fi: Keskustelussa

en: In sidebar
fi: Sivupaneelissa

en: Color theme
fi: Väriteema

en: Devices
fi: Laitteet

en: New device name
fi: Laitteen uusi nimi

en: Cancel editing display name
fi: Peru näyttönimen muokkaus

en: Confirm new display name
fi: Vahvista uusi näyttönimi

en: Edit device name
fi: Muokkaa laitteen nimeä

en: Verify device
fi: Todenna laite

en: Logout device
fi: Kirjaa laite ulos

en: Please login to view the signed-in devices for your account.
fi: Kirjaudu nähdäksesi tiliisi yhdistetyt laitteet.

en: Remove device
fi: Poista laite

en: Password:
fi: Salasana:

[ctx: @title:window]
en: Custom Emojis
fi: Mukautetut emojit

en: No custom inline stickers found
fi: Mukautettuja rivitarroja ei löytynyt

en: new_emoji_name_here
fi: uuden_emojin_nimi_tähän

en: Add Emoji...
fi: Lisää emoji…

en: Images (*.png *.gif *.webp)
fi: Kuvat (*.png *.gif *.webp)

[ctx: @title:window]
en: General
fi: Perusasetukset

en: General settings
fi: Yleisasetukset

en: Close to system tray
fi: Sulje ilmoitusalueelle

en: Minimize to system tray on startup
fi: Pienennä käynnistettäessä ilmoitusalueelle

en: Automatically hide/unhide the room information when resizing the window
fi: Piilota tai näytä huonetiedot automaattisesti ikkunan kokoa muutettaessa

en: Timeline Events
fi: Aikajanatapahtumat

en: Show deleted messages
fi: Näytä poistetut viestit

en: Show state events
fi: Näytä tilatapahtumat

en: Show leave and join events
fi: Näytä poistumis- ja liittymistapahtumat

en: Show name change events
fi: Näytä nimenvaihtotapahtumat

en: Show avatar update events
fi: Näytä avatarinpäivitystapahtumat

en: Rooms and private chats
fi: Huoneet ja yksityiskeskustelut

en: Separated
fi: Erotettu

en: Intermixed
fi: Yhdistetty

[ctx: Chat Editor]
en: Editor
fi: Muokkain

en: Use s/text/replacement syntax to edit your last message
fi: Muokkaa viimeisintä viestiäsi s/teksti/korvaus-syntaksilla

en: Send typing notifications
fi: Näytä ilmoitus kirjoittamisesta

en: Developer Settings
fi: Kehittäjäasetukset

en: Enable developer tools
fi: Käytä kehitystyökaluja

[ctx: @title:window]
en: Notifications
fi: Ilmoitukset

en: Enable notifications for this account
fi: Ota ilmoitukset käyttöön tälle tilille

en: Whether push notifications are generated by your Matrix server
fi: Tuottaako Matrix-palvelin push-ilmoituksia

en: Room Notifications
fi: Huoneilmoitukset

en: Messages in one-to-one chats
fi: Kahdenkeskisten keskustelujen viestit

en: Encrypted messages in one-to-one chats
fi: Kahdenkeskisten keskustelujen salatut viestit

en: Messages in group chats
fi: Ryhmäkeskustelujen viestit

en: Messages in encrypted group chats
fi: Salattujen ryhmäkeskustelujen viestit

en: Room upgrade messages
fi: Huoneenpäivitysviestit

en: @Mentions
fi: @Maininnat

en: Messages containing my display name
fi: Viestit, joissa on näyttönimeni

en: Whole room (@room) notifications
fi: Koko huoneen (@huone) ilmoitukset

en: Keywords
fi: Hakusanat

en: Messages containing my keywords
fi: Hakusanojani sisältävät viestit

en: Keyword…
fi: Hakusana…

en: Add keyword
fi: Lisää hakusana

en: Invites
fi: Kutsut

en: Invites to a room
fi: Kutsut huoneeseen

en: Call invitation
fi: Soittokutsu

en: Network Proxy
fi: Välityspalvelin

en: System Default
fi: Järjestelmän oletus

en: Proxy Settings
fi: Välitysasetukset

en: Host
fi: Palvelin

en: Port
fi: Portti

en: User
fi: Käyttäjä

en: Disable notifications
fi: Poista ilmoitukset käytöstä

en: Enable notifications
fi: Käytä ilmoituksia

en: Mute notifications
fi: Vaimenna ilmoitukset

en: Unmute notifications
fi: Lopeta ilmoitusten vaimennus

[ctx: As in clicking this button will switch off highlights for messages that match this rule]
en: Disable message highlights
fi: Poista viestien korostus käytöstä

[ctx: As in clicking this button will switch on highlights for messages that match this rule]
en: Enable message highlights
fi: Käytä viestien korostusta

en: Delete keyword
fi: Poista hakusana

en: Appearance
fi: Ulkoasu

en: Custom Emojis
fi: Mukautetut emojit

en: Spell Checking
fi: Oikeinkirjoituksen tarkistus

en: About NeoChat
fi: Tietoa Neochatistä

en: About KDE
fi: Tietoa KDE:stä

[ctx: @window:title]
en: Spellchecking
fi: Oikeinkirjoituksen tarkistus

en: Selected default language:
fi: Valittu oletuskieli:

en: Open Personal Dictionary
fi: Avaa henkilökohtainen sanasto

en: Options:
fi: Valinnat:

en: Enable automatic spell checking
fi: Käytä automaattista oikeinkirjoituksen tarkistusta

en: Ignore uppercase words
fi: Sivuuta suuraakkosin kirjoitetut sanat

en: Ignore hyphenated words
fi: Sivuuta yhdysmerkin sisältävät sanat

en: Detect language automatically
fi: Tunnista kieli automaattisesti

en: Spell checking languages
fi: Oikeinkirjoituksen tarkistuksen kielet

en: %1 will provide spell checking and suggestions for the languages listed here when autodetection is enabled.
fi: %1 tarjoaa oikeinkirjoituksen tarkistuksen ja ehdotukset tässä luetelluille kielille käytettäessä automaattista tunnistusta.

en: Add a new word to your personal dictionary…
fi: Lisää uusi sana henkilökohtaiseen sanastoosi…

[ctx: @action:button]
en: Add word
fi: Lisää sana

en: Spell checking dictionary
fi: Oikeinkirjoituksen tarkistuksen sanasto

en: Delete word
fi: Poista sana

en: Malformed or empty Matrix id
fi: Virheellinen tai tyhjä Matrix-tunniste

en: %1 is not a correct Matrix identifier
fi: %1 ei ole kelvollinen Matrix-tunniste

en: Room not found
fi: Huonetta ei löytynyt

en: There's no room %1 in the room list. Check the spelling and the account.
fi: Huoneluettelossa ei ole huonetta %1. Tarkista oikeinkirjoitus ja tili.

en: Failed to join room
fi: Huoneeseen liittyminen epäonnistui

en: You requested to join '%1'
fi: Pyysit liittyä huoneeseen ”%1”

en: Failed to request joining room
fi: Pyyntö liittyä huoneeseen epäonnistui

en: No application for the link
fi: Ei sovellusta linkille

en: Your operating system could not find an application for the link.
fi: Käyttöjärjestelmä ei löydä linkille sovellusta.

en: Could not open URL
fi: Verkko-osoitetta ei voitu avata

en: Show
fi: Näytä

en: Quit
fi: Lopeta
