neochat - en to fr translation catalogue (659 entries)

en: Encrypted Message
fr: Message chiffré

en: Network Error: %1
fr: Erreur du réseau : %1

en: Login Failed: Access Token invalid or revoked
fr: Échec de la connexion : jeton d'accès non valable ou révoqué

en: Login Failed: %1
fr: La connexion a échoué : %1

en: Access token wasn't found
fr: Il a été impossible de trouver le jeton d'accès.

en: Maybe it was deleted?
fr: Peut-être a-t-il été supprimé ?

en: Access to keychain was denied.
fr: L'accès au trousseau de clés a été refusé.

en: Please allow NeoChat to read the access token
fr: Veuillez autoriser NeoChat à lire le jeton d'accès.

en: No keychain available.
fr: Aucun trousseau de clés disponible.

en: Please install a keychain, e.g. KWallet or GNOME keyring on Linux
fr: Veuillez installer un trousseau de clés, par exemple, KWallet ou le trousseau de clés de GNOME sous Linux.

en: Unable to read access token
fr: Lecture impossible du jeton d'accès

en: File too large to download.
fr: Fichier trop volumineux pour être téléchargé

en: Contact your matrix server administrator for support.
fr: Veuillez contact votre administrateur du serveur « Matrix » pour de l'aide.

en: Room creation failed: "%1"
fr: Impossible de créer le salon : « %1 »

en: The room id you are trying to join is not valid
fr: L'identifiant du salon que vous essayez de rejoindre est non valable.

[ctx: Job heading, like 'Copying']
en: Downloading
fr: Téléchargement en cours

[ctx: Job heading, like 'Copying']
en: Uploading
fr: Envoi en cours

en: Network Error
fr: Erreur du réseau

en: Matrix client
fr: Client « Matrix »

en: © 2018-2020 Black Hat, 2020-2022 KDE Community
fr: © 2018-2020 Black Hat, 2020-2022 Communauté de KDE

en: Maintainer
fr: Mainteneur

en: Original author of Spectral
fr: Auteur initial de Spectral

en: Maintainer of Quotient
fr: Mainteneur de Quotient

en: A Qt5 library to write cross-platform clients for Matrix
fr: Une bibliothèque Qt5 pour écrire des clients multi-plate-formes pour Matrix

[ctx: <version number> (built against <possibly different version number>)]
en: %1 (built against %2)
fr: %1 (compilé en regard de %2)

en: Client for the matrix communication protocol
fr: Un client pour le protocole de communications  Matrix »

en: Supports matrix: url scheme
fr: Prend en charge le thème d'URL « matrix : »

en: Media id '%1' doesn't follow server/mediaId pattern
fr: L'identifiant de média « %1 » ne suit pas le schéma « serveur » / « ID média ».

en: Image request has been cancelled
fr: La demande d'image a été annulée.

en: Prepends ¯\_(ツ)_/¯ to a plain-text message
fr: Préfixe ¯\_(ツ)_/¯ en un message de texte brut

en: Prepends ( ͡° ͜ʖ ͡°) to a plain-text message
fr: Préfixe ( ͡° ͜ʖ ͡°) en un message de texte brut

en: Prepends (╯°□°）╯︵ ┻━┻ to a plain-text message
fr: Ajoute « ( ͡° ͜ʖ ͡°) » à un message en texte brut

en: Prepends ┬──┬ ノ( ゜-゜ノ) to a plain-text message
fr: Ajoute « ¯\_(ツ)_/¯ » à un message en texte brut

en: Sends the given message colored as a rainbow
fr: Envoie le message fourni coloré comme un arc-en-ciel.

en: Sends the given emote colored as a rainbow
fr: Envoie l'émoticône fournie, colorée comme un arc-en-ciel.

en: Sends the given message as plain text
fr: Envoie le message fourni comme un texte simple

en: Sends the given message as a spoiler
fr: Envoie le message fourni comme un pourriciel

en: Sends the given emote
fr: Envoie l'émoticône fournie

en: Sends the given message as a notice
fr: Envoie le message fourni comme un avis

[ctx: '<text>' does not look like a matrix id.]
en: '%1' does not look like a matrix id.
fr: « %1 » ne ressemble pas à un identifiant « Matrix ».

[ctx: <user> is already invited to this room.]
en: %1 is already invited to this room.
fr: %1 est déjà invité dans ce salon.

[ctx: <user> is banned from this room.]
en: %1 is banned from this room.
fr: %1 est banni de ce salon.

en: You are already in this room.
fr: Vous êtes déjà dans ce salon.

[ctx: <user> is already in this room.]
en: %1 is already in this room.
fr: %1 est déjà présent dans ce salon .

[ctx: <username> was invited into this room]
en: %1 was invited into this room
fr: %1 a été invité dans ce salon.

en: Invites the user to this room
fr: Invite un utilisateur dans ce salon

[ctx: '<text>' does not look like a room id or alias.]
en: '%1' does not look like a room id or alias.
fr: « %1 » ne ressemble pas à un identifiant ou un alias de salon.

[ctx: Joining room <roomname>.]
en: Joining room %1.
fr: Connexion au salon %1.

en: Joins the given room
fr: Se connecte au salon fourni

[ctx: Knocking room <roomname>.]
en: Knocking room %1.
fr: Frappe à la porte du salon %1.

en: Requests to join the given room
fr: Demande à rejoindre un salon donné

[ctx: You are already in room <roomname>.]
en: You are already in room %1.
fr: Vous êtes déjà présent dans le salon %1.

en: Leaving this room.
fr: Déconnexion de ce salon.

[ctx: Leaving room <roomname>.]
en: Leaving room %1.
fr: Déconnexion du salon %1.

[ctx: Room <roomname> not found]
en: Room %1 not found.
fr: Impossible de trouver le salon %1.

en: Leaves the given room or this room, if there is none given
fr: Quitte le salon fourni ou ce salon, si aucun paramètre n'est fourni.

en: No new nickname provided, no changes will happen.
fr: Aucun nouveau pseudonyme fourni. Aucune modification ne sera effectuée.

en: <display name>
fr: <nom pour affichage>

en: Changes your global display name
fr: Modifie votre nom pour affichage global

en: Changes your display name in this room
fr: Modifie votre nom d'affichage pour ce salon

[ctx: <username> is already ignored.]
en: %1 is already ignored.
fr: %1 est déjà ignoré.

[ctx: <username> is now ignored]
en: %1 is now ignored.
fr: %1 est maintenant ignoré.

[ctx: <username> is not a known user]
en: %1 is not a known user.
fr: %1 n'est pas un utilisateur connu.

en: Ignores the given user
fr: Ignore un utilisateur donné

[ctx: <username> is not ignored.]
en: %1 is not ignored.
fr: %1 est pris en compte.

[ctx: <username> is no longer ignored.]
en: %1 is no longer ignored.
fr: %1 n'est plus ignoré maintenant.

en: Unignores the given user
fr: Reprendre en compte l'utilisateur donné

en: React to the message with the given text
fr: Réagir à ce message avec un texte donné

[ctx: <user> is already banned from this room.]
en: %1 is already banned from this room.
fr: %1 est déjà banni de ce salon.

en: You are not allowed to ban users from this room.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à bannir des utilisateurs de ce salon.

[ctx: You are not allowed to ban <username> from this room.]
en: You are not allowed to ban %1 from this room.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à bannir %1 de ce salon.

[ctx: <username> was banned from this room.]
en: %1 was banned from this room.
fr: %1 a été banni de ce salon.

en: Bans the given user
fr: Bannis l'utilisateur donné

en: You are not allowed to unban users from this room.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à supprimer le bannissement d'utilisateurs de ce salon.

[ctx: <user> is not banned from this room.]
en: %1 is not banned from this room.
fr: %1 n'est pas banni de ce salon.

[ctx: <username> was unbanned from this room.]
en: %1 was unbanned from this room.
fr: %1 a été banni de ce salon.

en: Removes the ban of the given user
fr: Supprime le bannissement pour un utilisateur donné

en: You cannot kick yourself from the room.
fr: Il vous est impossible de vous bannir d'un salon.

[ctx: <username> is not in this room]
en: %1 is not in this room.
fr: %1 est absent de ce salon .

en: You are not allowed to kick users from this room.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à expulser des utilisateurs de ce salon.

[ctx: You are not allowed to kick <username> from this room]
en: You are not allowed to kick %1 from this room.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à expulser %1 de ce salon.

[ctx: <username> was kicked from this room.]
en: %1 was kicked from this room.
fr: %1 a été expulsé de ce salon.

en: Removes the user from the room
fr: Enlève un utilisateur d'un salon

[ctx: n times]
en:  %1 time  |  %1 times
fr[0]:  %1 fois
fr[1]:  %1 fois

[ctx: n users]
en:  %1 user  |  %1 users
fr[0]:  utilisateur %1
fr[1]:  %1 utilisateurs

[ctx: [action 1, action 2] or [action 3]]
en:  or
fr:  ou

[ctx: [action 1, action 2] and [action 3]]
en:  and
fr: et

[ctx: Previously used emojis]
en: History
fr: Historique

[ctx: 'Smileys' is a category of emoji]
en: Smileys
fr: Émoticônes

[ctx: 'People' is a category of emoji]
en: People
fr: Personnes

[ctx: 'Food' is a category of emoji]
en: Food
fr: Nourriture

[ctx: 'Activities' is a category of emoji]
en: Activities
fr: Activités

[ctx: 'Travel' is a category of emoji]
en: Travel
fr: Voyage

[ctx: 'Objects' is a category of emoji]
en: Objects
fr: Objets

[ctx: 'Symbols' is a category of emoji]
en: Symbols
fr: Symboles

[ctx: 'Flags' is a category of emoji]
en: Flags
fr: Étiquettes

[ctx: 'Custom' is a category of emoji]
en: Custom
fr: Personnalisé

en: Today
fr: Aujourd'hui

en: Yesterday
fr: Hier

en: The day before yesterday
fr: Le jour avant hier

en: <i>[This message was deleted]</i>
fr: <i>[Ce message a été supprimé]</i>

en: <i>[This message was deleted: %1]</i>
fr: <i>[Ce message a été supprimé : %1]</i>

en: [REDACTED]
fr: [RÉDIGÉ]

en: [REDACTED: %1]
fr: [RÉDIGÉ : %1]

en: 1 user:  | %1 users:
fr[0]:  utilisateur %1 :
fr[1]:  %1 utilisateurs :

en: Invited
fr: Invité

en: Favorite
fr: Préféré

en: Direct Messages
fr: Messages directs

en: Low priority
fr: Basse priorité

en: Spaces
fr: Espaces

en: a file
fr: un fichier

en: reinvited %1 to the room
fr: Ré-invité %1 dans le salon

en: joined the room (repeated)
fr: a rejoint le salon (répété)

en: invited %1 to the room
fr: %1 invité dans le salon

en: joined the room
fr: a rejoint le salon

[ctx: their refers to a singular user]
en: cleared their display name
fr: a effacé leur nom d'affichage

[ctx: their refers to a singular user]
en: changed their display name to %1
fr: a modifié leur nom d'affichage en %1

en:  and
fr: et

[ctx: their refers to a singular user]
en: cleared their avatar
fr: a effacé leur avatar

en: set an avatar
fr: Définir un avatar

[ctx: their refers to a singular user]
en: updated their avatar
fr: a mis à jour leur avatar

[ctx: <user> changed nothing]
en: changed nothing
fr: ne rien modifier

en: withdrew %1's invitation
fr: a retiré l'invitation de %1

en: rejected the invitation
fr: Invitation rejetée

en: unbanned %1
fr: ré-intégré %1

en: self-unbanned
fr: Auto-banni

en: has put %1 out of the room: %2
fr: a déclaré %1 en dehors du salon : %2

en: left the room
fr: quitté le salon

en: banned %1 from the room
fr: a banni %1 du salon

en: banned %1 from the room: %2
fr: a banni %1 du salon : %2

en: self-banned from the room
fr: auto-banni du salon

en: requested an invite
fr: Nécessite une invitation.

en: requested an invite with reason: %1
fr: A demandé une invitation avec le motif : %1

en: made something unknown
fr: a fait quelque chose d'inconnu

en: cleared the room main alias
fr: a effacé l'alias principal du salon

en: set the room main alias to: %1
fr: a défini l'alias principal du salon à : %1

en: cleared the room name
fr: nom du salon effacé

en: set the room name to: %1
fr: Définir le nom du salon à : %1

en: cleared the topic
fr: effacé le sujet

en: set the topic to: %1
fr: définir le sujet à : %1

en: changed the room avatar
fr: L'avatar du salon changé

en: activated End-to-End Encryption
fr: a activé le chiffrement de bout en bout

en: upgraded the room to version %1
fr: a mis à jour le salon vers la version %1

en: created the room, version %1
fr: a créé le salon en version %1

[ctx: 'power level' means permission level]
en: changed the power levels for this room
fr: Modification des privilèges d'accès pour ce salon.

en: changed the server access control lists for this room
fr: Modification des listes de contrôle d'accès au serveur pour ce salon.

[ctx: [User] added <name> widget]
en: added %1 widget
fr: composant graphique %1 ajouté

[ctx: [User] removed <name> widget]
en: removed %1 widget
fr: composant graphique %1 supprimé

[ctx: [User] configured <name> widget]
en: configured %1 widget
fr: composant graphique %1 configuré

en: updated %1 state
fr: État mis à jour de %1

en: updated %1 state for %2
fr: État mis à jour de %1 vers %2

en: Unknown event
fr: Évènement inconnu

en: sent a message
fr: Envoyer un message

en: sent a sticker
fr: a envoyé un autocollant

en: reinvited someone to the room
fr: a ré-invité une personne dans le salon

en: invited someone to the room
fr: a invité une personne dans le salon

[ctx: their refers to a singular user]
en: changed their display name
fr: a modifié leur nom d'affichage

en: withdrew a user's invitation
fr: a retiré l'invitation d'un utilisateur

en: unbanned a user
fr: ré-intégré un utilisateur

en: put a user out of the room
fr: a expulsé un utilisateur du salon

en: banned a user from the room
fr: a banni un utilisateur du salon

en: set the room main alias
fr: a défini l'alias principal du salon

en: set the room name
fr: définir le nom du salon

en: set the topic
fr: définir le sujet

en: upgraded the room version
fr: a mis à jour la version du salon

en: created the room
fr: a créé le salon

en: added a widget
fr: composant graphique ajouté

en: removed a widget
fr: composant graphique supprimé

en: configured a widget
fr: composant graphique configuré

en: updated the state
fr: État mis à jour

en: started a poll
fr: a démarré un vote

en: Report sent successfully.
fr: Rapport envoyé avec succès.

en: Open NeoChat in this room
fr: Ouvrir NeoChat dans cette salon

en: Reply
fr: Répondre

en: Reply...
fr: Répondre...

en: %1 invited you to a room
fr: %1 vous a invité dans un salon

en: Open this invitation in NeoChat
fr: Ouvrir cette invitation dans NeoChat

en: Accept Invitation
fr: Accepter une invitation

en: Reject Invitation
fr: Rejeter une invitation

en: Attachment:
fr: Pièces jointes :

en: Edit
fr: Modifier

en: Cancel sending attachment
fr: Annuler l'envoi de la pièce jointe

en: Attach an image or file
fr: Joindre une image ou un fichier.

en: Add an Emoji
fr: Ajouter un émoticône

en: Send message
fr: Envoyer un message

en: This room is encrypted. Build libQuotient with encryption enabled to send encrypted messages.
fr: Ce salon est chiffré. Veuillez compiler « libQuotient » avec le chiffrement activé pour envoyer des messages chiffrés.

en: Send an encrypted message…
fr: Envoyer un message chiffré...

en: Set an attachment caption...
fr: Définir une légende de pièce jointe

en: Send a message…
fr: Envoyer un message...

[ctx: @action:button]
en: Cancel reply
fr: Annuler la réponse

en: NeoChat is offline. Please check your network connection.
fr: NeoChat est non connecté. Veuillez vérifier votre connexion au réseau.

en: Replying to:
fr: Répondre à :

en: No emojis
fr: Aucune émoticône

en: Explore rooms
fr: Explorer les salons

en: Start a Chat
fr: Démarrer une conversation

en: Create a Room
fr: Créer un salon

en: Create rooms and chats
fr: Créer des salons et des fils de discussions

en: Zoom in
fr: Zoom avant

en: Zoom out
fr: Zoom arrière

en: Rotate left
fr: Tourner vers la gauche

en: Rotate right
fr: Tourner vers la droite

en: Save as
fr: Enregistrer sous

en: Close
fr: Fermer

[ctx: @title]
en: Select a Homeserver
fr: Sélectionnez un serveur d'accueil :

en: Homeserver:
fr: Serveur d'accueil :

en: Other...
fr: Autre...

en: Url:
fr: URL :

[ctx: @action:button]
en: Continue
fr: Continuer

en: Please wait. This might take a little while.
fr: Veuillez patienter. Ceci peur prendre un peu de temps.

[ctx: @title]
en: Login
fr: Connexion

en: Enter your Matrix ID
fr: Saisissez ici votre identifiant Matrix.

en: Matrix ID:
fr: Identifiant Matrix :

en: Loading…
fr: Chargement...

en: Already logged in
fr: Déjà connecté

en: Login Methods
fr: Méthodes de connexion

en: Login with password
fr: Se connecter avec un mot de passe

en: Login with single sign-on
fr: Se connecter avec une seule signature

en: Login
fr: Connexion

en: Register
fr: S'inscrire

en: Welcome
fr: Bienvenu

[ctx: @title]
en: Password
fr: Mot de passe

en: Enter your password
fr: Saisissez votre mot de passe

[ctx: @action:button]
en: Login
fr: Connexion

en: Complete the authentication steps in your browser
fr: Terminer les étapes d'authentification dans votre navigateur

[ctx: @action:button]
en: Back
fr: Revenir en arrière

en: This message is encrypted and the sender has not shared the key with this device.
fr: Le message est chiffré et l'émetteur n'a pas partagé la clé avec ce périphérique.

[ctx: tooltip for a button on a message; offers ability to download its file]
en: Download
fr: Télécharger

[ctx: tooltip for a button on a message; offers ability to open its downloaded file with an appropriate application]
en: Open File
fr: Ouvrir un fichier

[ctx: file download progress]
en: %1 / %2
fr: %1 / %2

[ctx: tooltip for a button on a message; stops downloading the message's file]
en: Stop Download
fr: Arrêter le téléchargement

en: Shrink preview
fr: Réduire l'aperçu

en: Expand preview
fr: Développer l'aperçu

en: Loading URL preview
fr: Chargement d'un aperçu de l'URL

[ctx: @action:button]
en: Confirm edit
fr: Confirmer une modification

[ctx: @action:button]
en: Cancel edit
fr: Annuler la modification

en: Based on votes by %1 user | Based on votes by %1 users
fr[0]: Selon les votes de l'utilisateur %1
fr[1]: Selon les votes de %1 utilisateurs

[ctx: as in 'this vote has ended']
en: (Ended)
fr: (Terminé)

[ctx: Separate the usernames of users]
en:  and
fr:  et

[ctx: %1 is the number of other users]
en:  and %1 other |  and %1 others
fr[0]:  et %1 autre
fr[1]:  et %1 autres

[ctx: %2 is the users who reacted and %3 the emoji that was given]
en: %2 reacted with %3 | %2 reacted with %3
fr[0]: %2 a réagi à %3
fr[1]: %2 a réagi à %3

[ctx: Relative time since the room was last read]
en: Last read: %1
fr: Dernier lu : %1

en:  (edited)
fr:  (modifié)

en: Video
fr: Vidéo

en: Add Account
fr: Ajouter un compte

en: Log in to an existing account
fr: Se connecter à un compte existant

[ctx: @title:window]
en: Login
fr: Compte de connexion

en: Edit this account
fr: Modifier ce compte

en: Account editor
fr: Éditeur de comptes

en: Switch User
fr: Changer d'utilisateur

en: Add
fr: Ajouter

en: Configure
fr: Configurer

en: Open Settings
fr: Ouvrir la configuration

en: Activate Encryption
fr: Activer le chiffrement

en: It will not be possible to deactivate the encryption after it is enabled.
fr: Il est impossible de désactiver le chiffrement, une fois que celui-ci est activé.

en: Cancel
fr: Annuler

en: Sign out
fr: Se déconnecter

en: Are you sure you want to sign out?
fr: Voulez-vous vraiment vous déconnecter ?

en: Room Name
fr: Nom du salon

en: Room Topic
fr: Sujet du salon

en: Confirm the emoji below are displayed on both devices, in the same order.
fr: Confirmer que les émoticônes ci-dessous sont affichées sur les deux périphériques, dans le même ordre.

en: They match
fr: Ils correspondent

en: They don't match
fr: Ils ne correspondent pas

en: Session Verification
fr: Vérification de session

en: Waiting for device to accept verification.
fr: En attente qu'un périphérique accepte la vérification.

en: Incoming key verification request from device **%1**
fr: Requête entrante de vérification de clé provenant du périphérique **%1**

en: Waiting for other party to verify.
fr: En attente qu'une autre partie fasse la vérification.

en: Compare a set of emoji on both devices
fr: Comparer un ensemble des émoticônes sur les deux périphériques

en: Successfully verified device **%1**
fr: Périphérique **%1** vérifié avec succès

en: Accept
fr: Accepter

en: Decline
fr: Refuser

en: The session verification was canceled for unknown reason.
fr: La vérification de session a été annulée pour une raison inconnue.

en: The session verification timed out.
fr: La vérification de session a expiré.

en: The session verification timed out for remote party.
fr: La vérification de session a expiré pour la partie distante.

en: You canceled the session verification.
fr: Vous avez annulé la vérification de la session.

en: The remote party canceled the session verification.
fr: La partie distante a annulé la vérification de la session.

en: The session verification was canceled because we received an unexpected message.
fr: La vérification de session a été annulée car nous avons reçu un message non valable.

en: The remote party canceled the session verification because it received an unexpected message.
fr: La partie distante a annulé la vérification de la session car elle a reçu un message inattendu.

en: The session verification was canceled because it received a message for an unknown session.
fr: La vérification de session a été annulée car elle a reçu un message d'une session inconnue.

en: The remote party canceled the session verification because it received a message for an unknown session.
fr: La partie distante a annulé la vérification de session car elle a reçu un message pour une session inconnue.

en: The session verification was canceled because NeoChat is unable to handle this verification method.
fr: La vérification de session a été annulée car NeoChat est incapable de gérer cette méthode de vérification.

en: The remote party canceled the session verification because it is unable to handle this verification method.
fr: La partie distante a annulé la vérification de session car elle est incapable de gérer cette méthode de vérification.

en: The session verification was canceled because the keys are incorrect.
fr: La vérification de session a été annulée car les clés sont incorrectes.

en: The remote party canceled the session verification because the keys are incorrect.
fr: La partie distante a annulé la vérification de la session car les clés sont incorrectes.

en: The session verification was canceled because it verifies an unexpected user.
fr: La vérification de session a été annulée car elle vérifie un utilisateur inattendu.

en: The remote party canceled the session verification because it verifies an unexpected user.
fr: La partie distante a annulé la vérification de session car elle vérifie un utilisateur inattendu.

en: The session verification was canceled because we received an invalid message.
fr: La vérification de session a été annulée car nous avons reçu un message non valable.

en: The remote party canceled the session verification because it received an invalid message.
fr: La partie distante a annulé la vérification de la session car elle a reçu un message non valable.

en: The session was accepted on a different device
fr: Ce message a été accepté à partir d'un périphérique différent.

en: The session verification was canceled because of a mismatched key.
fr: La vérification de session a été annulée à cause d'une clé incompatible.

en: The remote party canceled the session verification because of a mismatched key.
fr: La partie distante a annulé la vérification de session à cause d'une clé incompatible.

en: The session verification was canceled because the keys do not match.
fr: La vérification de session a été annulée à cause de clés non correspondantes.

en: The remote party canceled the session verification because the keys do not match.
fr: La partie distante a annulé la vérification de la session car les clés ne correspondent pas.

en: The session verification was canceled due to an unknown error.
fr: La vérification de session a été annulée à cause d'une erreur inconnue.

en: Please choose a file
fr: Veuillez sélectionner un fichier

en: Edit user power level
fr: Modifier le niveau d'administration de l'utilisateur

en: Member (0)
fr: Membre (0)

en: Moderator (50)
fr: Modérateur (50)

en: Admin (100)
fr: Administrateur (100)

en: Confirm
fr: Confirmer

[ctx: @title:menu Account detail dialog]
en: Account detail
fr: Détail du compte

en: Unignore this user
fr: Re-considérer cet utilisateur

en: Ignore this user
fr: Ignorer cet utilisateur

en: Kick this user
fr: Rejeter cet utilisateur

en: Invite this user
fr: Inviter cet utilisateur

en: Ban this user
fr: Bannir cet utilisateur

[ctx: @title]
en: Ban User
fr: Bannir un utilisateur

en: Unban this user
fr: Supprimer le bannissement de cet utilisateur

en: Set user power level
fr: Définir le niveau des privilèges de l'utilisateur

en: Remove recent messages by this user
fr: Supprimer les messages récents de cet utilisateur

[ctx: @title]
en: Remove Messages
fr: Supprimer des messages

en: Open a private chat
fr: Ouvrir un salon privé

en: Copy link
fr: Copier un lien

en: Warning: %1
fr: Attention : %1

en: %1: %2
fr: %1 : %2

[ctx: @title:window]
en: Session Verification
fr: Vérification de la session

en: User consent
fr: Consentement de l'utilisateur

en: Your homeserver requires you to agree to its terms and conditions before being able to use it. Please click the button below to read them.
fr: Votre serveur personnel demande votre accord sur les termes et conditions avant de pouvoir l'utiliser. Veuillez cliquer sur le bouton ci-dessous pour les lire.

en: Open
fr: Ouvrir

en: Start a chat
fr: Démarrer une conversation

en: Do you want to start a chat with %1?
fr: Voulez-vous démarrer une discussion avec %1 ?

[ctx: text editing menu action]
en: Undo
fr: Annuler

[ctx: text editing menu action]
en: Redo
fr: Refaire

[ctx: text editing menu action]
en: Cut
fr: Couper

[ctx: text editing menu action]
en: Copy
fr: Copier

[ctx: text editing menu action]
en: Paste
fr: Coller

[ctx: text editing menu action]
en: Delete
fr: Supprimer

[ctx: text editing menu action]
en: Select All
fr: Tout sélectionner

en: Configure NeoChat...
fr: Configurer NeoChat...

[ctx: menu]
en: Configure NeoChat...
fr: Configurer NeoChat...

[ctx: menu]
en: Quit NeoChat
fr: Fermer NeoChat

[ctx: menu]
en: File
fr: Fichier

[ctx: menu]
en: New Private Chat…
fr: Nouveau salon privé

[ctx: menu]
en: New Group…
fr: Nouveau groupe…

[ctx: menu]
en: Browse Chats…
fr: Naviguer parmi les salons…

[ctx: menu]
en: Edit
fr: Modifier

[ctx: menu]
en: View
fr: Afficher

[ctx: menu item that opens a UI element called the 'Quick Switcher', which offers a fast keyboard-based interface for switching in between chats.]
en: Open Quick Switcher
fr: Ouvrir le commutateur rapide

[ctx: menu]
en: Window
fr: Fenêtre

[ctx: menu]
en: Exit Full Screen
fr: Sortir du mode plein écran

[ctx: menu]
en: Enter Full Screen
fr: Passer en plein écran

[ctx: menu]
en: Help
fr: Aide

[ctx: menu]
en: Matrix FAQ
fr: Question les plus fréquentes sur Matrix

en: Open in New Window
fr: Ouvrir dans une nouvelle fenêtre

en: Remove from Favourites
fr: Supprimer de vos préférés

en: Add to Favourites
fr: Ajouter à vos préférés

en: Reprioritize
fr: Re-prioriser

en: Deprioritize
fr: Dé-prioriser

en: Mark as Read
fr: Marquer comme lu

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy user's Matrix ID to Clipboard
fr: Copier l'identifiant utilisateur « Matrix » dans le presse-papier

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy Address to Clipboard
fr: Copier une adresse dans le presse-papier

en: Notification State
fr: État de notification

en: Follow Global Setting
fr: Utiliser la configuration globale

[ctx: As in 'notify for all messages']
en: All
fr: Tous

[ctx: As in 'notify when the user is mentioned or the message contains a set keyword']
en: @Mentions and Keywords
fr: @Mentions et mots clé

[ctx: As in 'do not notify for any messages']
en: Off
fr: Désactivé

en: Room Settings
fr: Configuration du salon

en: Leave Room
fr: Quitter un salon

en: Share
fr: Partager

en: Share the selected media
fr: Partager le media sélectionné

en: Sharing failed
fr: Échec de la partage

en: Shared url for image is <a href='%1'>%1</a>
fr: URL partagé pour l'image est <a href='%1'>%1</a>.

[ctx: 'Space' is a matrix space]
en: View Space
fr: Afficher un espace

[ctx: 'Space' is a matrix space]
en: Space Settings
fr: Configuration des espacements

en: Space Settings
fr: Configuration des espacements

[ctx: 'Space' is a matrix space]
en: Leave Space
fr: Laisser un espace

en: Ban User
fr: Bannir un utilisateur

en: Reason for banning this user
fr: Raison pour le bannissement de cet utilisateur

[ctx: @action:button 'Ban' as in 'Ban this user']
en: Ban
fr: Bannir

[ctx: @action]
en: Cancel
fr: Annuler

en: Open Externally
fr: Ouvrir de façon externe

en: Save As
fr: Enregistrer sous

en: Copy
fr: Copier

en: Remove
fr: Supprimer

[ctx: @title]
en: Remove Message
fr: Supprimer un message

[ctx: @action:button 'Report' as in 'Report this event to the administrators']
en: Report
fr: Rapport

[ctx: @title]
en: Report Message
fr: Signaler un message

en: View Source
fr: Afficher la source

en: Message Source
fr: Source du message

en: Copy Link
fr: Copier un lien

en: Search for '%1'
fr: Rechercher « %1 »

en: Configure Web Shortcuts...
fr: Configurer les raccourcis Internet...

en: Event Source
fr: Source de l'évènement

en: Remove Messages
fr: Supprimer des messages

en: Remove Message
fr: Supprimer un message

en: Reason for removing this user's recent messages
fr: Raison pour la suppression des messages récents de cet utilisateur

en: Reason for removing this message
fr: Raison pour la suppression de ce message

[ctx: @action:button 'Remove' as in 'Remove this message']
en: Remove
fr: Supprimer

en: Report Message
fr: Signaler un message

en: Reason for reporting this message
fr: Raison pour signaler ce message

en: Room State - %1
fr: État du salon - %1

[ctx: @action:button Undo modification]
en: Undo
fr: Annuler

[ctx: @action:button Accept image modification]
en: Accept
fr: Accepter

en: Unable to save file. Check if you have the correct permission to edit the cache directory.
fr: Impossible d'enregistrer un fichier. Veuillez vérifier que vous avez les permissions correctes pour modifier le dossier de cache.

[ctx: @action:button Crop an image]
en: Crop
fr: Rogner

[ctx: @action:button Rotate an image to the left]
en: Rotate left
fr: Tourner vers la gauche

[ctx: @action:button Rotate an image to the right]
en: Rotate right
fr: Tourner vers la droite

[ctx: @action:button Mirror an image vertically]
en: Flip
fr: Retourner

[ctx: @action:button Mirror an image horizontally]
en: Mirror
fr: Dupliquer par reflet

en: Invite a User
fr: Inviter un utilisateur

en: Find a user...
fr: Trouver un utilisateur...

en: No users available
fr: Aucun utilisateur disponible

en: Send invitation
fr: Envoyer une invitation

en: Explore Rooms
fr: Explorer les salons

en: Find a room...
fr: Trouver un salon...

en: View
fr: Afficher

en: Join
fr: Rejoindre

en: Add New Server
fr: Ajouter un nouveau serveur

en: Home Server
fr: Serveur personnel

en: Add new server
fr: Ajouter un nouveau serveur

[ctx: @title:window]
en: Add server
fr: Ajouter un serveur

en: Valid server entered
fr: Un serveur valable a été saisi

en: This server cannot be resolved or has already been added
fr: Ce serveur n'a pu être trouvé ou il a déjà été ajouté

en: The entered text is not a valid url
fr: Le texte saisi n'est pas une URL valable

en: Enter server url e.g. kde.org
fr: Saisissez une URL de serveur, par exemple kde.org

en: Server URL
fr: URL du serveur

en: Joined
fr: Joint

[ctx: @action:button]
en: Show All Rooms
fr: Afficher tous les salons

en: No rooms found
fr: Aucun salon n'a été trouvé.

en: Join some rooms to get started
fr: Rejoindre certains salons pour vous lancer.

en: Search in room directory
fr: Rechercher dans le dossier des salons

en: No Name
fr: Sans nom

en: Muted room
fr: Salon en pause

en: Configure room
fr: Configurer un salon

en: Accept this invitation?
fr: Accepter l'invitation ?

en: Reject
fr: Rejeter

en: Choose local file
fr: Sélectionner un fichier local

en: Clipboard image
fr: Image du presse-papier

en: Jump to first unread message
fr: Aller au premier message non lu.

en: Jump to latest message
fr: Aller au message le plus ancien.

en: Drag items here to share them
fr: Faites glisser les éléments ici pour les partager

[ctx: Message displayed when some users are typing]
en: %2 is typing | %2 are typing
fr[0]: %2 est entrain d'écrire
fr[1]: %2 sont entrain d'écrire

en: This message was sent from a verified device
fr: Ce message a été envoyé à partir d'un périphérique vérifié.

en: React
fr: Réaction

[ctx: @action:title]
en: Search Messages
fr: Rechercher des messages

en: Enter a text to start searching
fr: Saisissez un texte pour démarrer la recherche

en: No results found
fr: Aucun résultat n'a été trouvé.

en: Chat
fr: Discuter

en: Welcome to Matrix
fr: Bienvenue sur Matrix

en: Room information
fr: Informations sur le salon

en: Room settings
fr: Paramètres du salon

en: No name
fr: Aucun nom

en: No Canonical Alias
fr: Aucun alias pour Canonical

en: No Topic
fr: Aucun sujet

en: Open developer tools
fr: Ouvrir les outils de développement

en: Developer Tools
fr: Outils de développement

en: Search in this room
fr: Rechercher dans ce salon

[ctx: @action:title]
en: Search
fr: Rechercher

en: Remove room from favorites
fr: Supprimer le salon des signets

en: Make room favorite
fr: Ajouter le salon comme signet

en: Members
fr: Membres

en: Search user in room
fr: Rechercher un utilisateur dans un salon

en: Invite user to room
fr: Inviter des utilisateurs dans un salon

en: %1 Member | %1 Members
fr[0]: Membre %1
fr[1]: %1 membres

en: No Member Count
fr: Aucun numéro de membre

en: General
fr: Général

en: Security
fr: Sécurité

en: Room Information
fr: Informations sur un salon

en: Update avatar
fr: Mettre à jour un avatar

en: Room name:
fr: Nom du salon :

en: Room topic:
fr: Sujet du salon :

en: Save
fr: Enregistrer

en: Room ID
fr: Identifiant du salon

en: Copy room ID to clipboard
fr: Copier un identifiant de salon dans le presse-papier

en: Room version
fr: Version du salon

en: Upgrade Room
fr: Mettre à jour un salon

en: Aliases
fr: Alias

en: No canonical alias set
fr: Aucun alias défini pour Canonical

en: Make this alias the room's canonical alias
fr: Faire de cet alias l'alias vers le salon de Canonical

en: Delete alias
fr: Supprimer un alias

en: #new_alias:server.org
fr: #nouvel-alias:server.org

en: Add new alias
fr: Ajouter un nouvel alias

en: URL Previews
fr: Aperçus des URL

en: Enable URL previews by default for room members
fr: Activer les aperçus des URL par défaut pour les membres de ce salon.

en: Enable URL previews
fr: Activer les aperçus des URL

en: URL previews are enabled by default in this room
fr: Les aperçus des URL sont activés par défaut dans ce salon.

en: URL previews are disabled by default in this room
fr: Les aperçus des URL sont désactivés par défaut dans ce salon.

en: This room continues another conversation.
fr: Ce salon poursuit sur une autre discussion.

en: See older messages…
fr: Voir les messages plus anciens...

en: This room has been replaced.
fr: Ce salon a été remplacé.

en: See new room…
fr: Voir un nouveau salon...

en: Upgrade the Room
fr: Mettre à jour le salon

en: Select new version
fr: Sélectionner une nouvelle version

en: Privileged Users
fr: Utilisateurs privilégiés

en: Default permissions
fr: Permissions par défaut

en: Default user power level
fr: Niveau par défaut de privilèges utilisateur

en: This is power level for all new users when joining the room
fr: Ceci est le niveau de privilèges pour tous les nouveaux utilisateurs lorsqu'ils rejoignent le salon

en: Default power level to set the room state
fr: Niveau par défaut de privilèges pour définir un état d'un salon

en: This is used for all state events that do not have their own entry here
fr: Ceci est utilisé pour tous les évènements d'états n'ayant pas leur propre entrée ici.

en: Default power level to send messages
fr: Niveau par défaut de privilèges pour l'envoi de messages

en: This is used for all message events that do not have their own entry here
fr: Ceci est utilisé pour tous les évènements de messages n'ayant pas leur propre entrée ici.

en: Basic permissions
fr: Permissions standards

en: Invite users
fr: Inviter des utilisateurs

en: Kick users
fr: Rejeter ces utilisateurs

en: Ban users
fr: Bannir des utilisateurs

en: Remove message sent by other users
fr: Supprimer les messages envoyés par d'autres utilisateurs

en: Event permissions
fr: Permissions pour évènements

en: Change user permissions
fr: Modifier les permissions de l'utilisateur

en: Change the room name
fr: Modifier le nom du salon

en: Change the room avatar
fr: Modifier l'avatar du salon

en: Change the room canonical alias
fr: Modifier l'alias vers le salon de Canonical

en: Change the room topic
fr: Modifier le sujet du salon

en: Enable encryption for the room
fr: Activer le chiffrement pour ce salon

en: Change the room history visibility
fr: Modifier la visibilité de l'historique du salon

en: Set pinned events
fr: Définir des évènements bloqués

en: Upgrade the room
fr: Mettre à jour le salon

en: Set the room server access control list (ACL)
fr: Définir la liste de contrôle d'accès (ACL) au serveur pour ce salon.

en: Set the children of this space
fr: Définir les enfants de cette espace

en: Set the parent space of this room
fr: Définir un espace parent de ce salon

en: Room notifications setting
fr: Configuration des notifications de salons

en: Follow global setting
fr: Utiliser la configuration globale

en: You need to upgrade this room to a newer version to enable this setting.
fr: Vous devez mettre à jour ce salon vers une nouvelle version pour activer ce paramètre.

[ctx: @option:check]
en: Encryption
fr: Chiffrement

en: Enable encryption
fr: Activer le chiffrement

[ctx: option:check]
en: Once enabled, encryption cannot be disabled.
fr: Une fois cette option activée, il est impossible de désactiver le chiffrement.

[ctx: @option:check]
en: Access
fr: Accès

[ctx: @option:check]
en: Private (invite only)
fr: Privé (Invité uniquement)

en: Only invited people can join.
fr: Seuls les personnes invitées sont autorisées à rejoindre le canal.

[ctx: @option:check]
en: Space members
fr: Espacer les membres

en: Anyone in a space can find and join.
fr: N'importe quelle personne dans un espace peut trouver et rejoindre le salon.

[ctx: @option:check]
en: Knock
fr: Frapper à la porte

en: People not in the room need to request an invite to join the room.
fr: Les personnes en dehors du salon doivent recevoir une invitation pour rejoindre le salon.

[ctx: @option:check]
en: Anyone can find and join.
fr: N'importe quelle personne peut trouver et rejoindre le salon.

[ctx: @option:check]
en: Message history visibility
fr: Visibilité de l'historique des messages

[ctx: @option:check]
en: Anyone
fr: Toute personne

[ctx: @option:check]
en: Anyone, regardless of whether they have joined, can view history.
fr: Toute personne, indépendamment du fait qu'ils ont rejoint le salon. Peut voir l'historique.

[ctx: @option:check]
en: Members only
fr: Uniquement les membres

[ctx: @option:check]
en: All members can view the entire message history, even before they joined.
fr: Tous les membres peuvent voir la totalité de l'historique des messages, même avant d'être dans le salon.

[ctx: @option:check]
en: Members only (since invite)
fr: Uniquement les membres (A partir de l'invitation)

[ctx: @option:check]
en: New members can view the message history from the point they were invited to the room.
fr: Les nouveaux membres peuvent consulter l'historique du message à partir du moment où ils ont été invités dans le salon.

[ctx: @option:check]
en: Members only (since joining)
fr: Uniquement les membres (depuis leur connexion)

[ctx: @option:check]
en: New members can view the message history from the point they joined the room.
fr: Les nouveaux membres peuvent consulter l'historique du message à partir du moment où ils se sont connectés au salon.

en: Apply
fr: Appliquer

[ctx: @title:window]
en: About NeoChat
fr: À propos de NeoChat

[ctx: @title:window]
en: About KDE
fr: À propos de KDE

en: Edit Account
fr: Modifier un compte

en: User information
fr: Informations sur un utilisateur

en: Remove current avatar
fr: Supprimer l'avatar courant

en: Name:
fr: Nom :

en: Label:
fr: Libellé :

en: Password
fr: Mot de passe

en: Your server doesn't support changing your password
fr: Votre serveur ne prend pas en charge la modification de votre mot de passe.

en: Current Password:
fr: Mot de passe actuel :

en: New Password:
fr: Nouveau mot de passe :

en: Confirm new Password:
fr: Confirmer le nouveau mot de passe :

en: Passwords don't match
fr: Les mots de passe ne correspondent pas

en: Passwords do not match
fr: Les mots de passe ne correspondent pas

en: Server Information
fr: Informations sur le serveur

en: Homeserver url
fr: URL du serveur d'accueil

en: Accounts
fr: Comptes

en: Password changed successfully
fr: Mot de passe changé avec succès

en: Wrong password entered
fr: Mot de passe erroné

en: Unknown problem while trying to change password
fr: Problème inconnu durant la tentative de chargement de mot de passe.

[ctx: @title:window]
en: Appearance
fr: Apparence

en: General theme
fr: Thème général

en: Bubbles
fr: Bulles

en: Compact
fr: Synthétique

en: Use compact room list
fr: Utiliser une liste synthétique pour les salons

en: Show fancy effects in chat
fr: Afficher les effets fantaisistes dans ce salon

en: Use transparent chat page
fr: Utiliser une page de salon transparente

en: Transparency
fr: Transparence

en: Only enabled if the transparent chat page is enabled.
fr: Activé uniquement sur la page de discussions transparentes est activée.

en: Show your messages on the right
fr: Afficher vos messages sur la droite

en: Show links preview in the chat messages
fr: Afficher des aperçus des liens dans les messages du salon

en: Show Avatar
fr: Afficher un avatar

en: In chat
fr: Dans un salon

en: In sidebar
fr: Dans la barre latérale

en: Color theme
fr: Thème de couleurs

en: Devices
fr: Périphériques

en: New device name
fr: Nouveau nom de périphérique

en: Cancel editing display name
fr: Annuler la modification du nom d'affichage

en: Confirm new display name
fr: Confirmer un nouveau nom pour affichage

en: Edit device name
fr: Modifier le nom du périphérique

en: Verify device
fr: Vérifier un périphérique

en: Logout device
fr: Déconnecter un périphérique

en: Please login to view the signed-in devices for your account.
fr: Veuillez vous connecter pour afficher les périphériques enregistrés de votre compte.

en: Remove device
fr: Supprimer un périphérique

en: Password:
fr: Mot de passe :

[ctx: @title:window]
en: Custom Emojis
fr: Émoticônes personnalisées

en: No custom inline stickers found
fr: Aucun autocollant personnalisé intégré n'a été trouvé.

en: new_emoji_name_here
fr: nouveau-nom-émoticône-ici

en: Add Emoji...
fr: Ajouter une émoticône...

[ctx: @title:window]
en: General
fr: Général

en: General settings
fr: Configuration générale

en: Close to system tray
fr: Fermer dans la boîte à miniatures

en: Minimize to system tray on startup
fr: Minimiser dans la boîte à miniatures au démarrage.

en: Automatically hide/unhide the room information when resizing the window
fr: Masquer / démasquer automatiquement les informations sur le salon lors du redimensionnement de la fenêtre.

en: Timeline Events
fr: Évènements de chronologie

en: Show deleted messages
fr: Afficher les messages supprimés

en: Show state events
fr: Afficher les évènements de modifications d'état

en: Show leave and join events
fr: Afficher les évènements de participation et de déconnexion.

en: Show name change events
fr: Afficher les évènements avec modification de noms

en: Show avatar update events
fr: Afficher les évènements avec modification d'avatars

en: Rooms and private chats
fr: Salons et discussions privés

en: Separated
fr: Séparé(e)

en: Intermixed
fr: Mélangé

[ctx: Chat Editor]
en: Editor
fr: Éditeur

en: Use s/text/replacement syntax to edit your last message
fr: Utiliser la syntaxe « s/texte/remplacement » pour modifier votre dernier message

en: Send typing notifications
fr: Envoyer des notifications de saisie

en: Developer Settings
fr: Configuration pour développeurs

en: Enable developer tools
fr: Activer les outils de développement

en: Enable notifications for this account
fr: Activer les notifications pour ce compte

en: Whether push notifications are generated by your Matrix server
fr: Définir si les notifications automatiques sont ou non générées par votre serveur « Matrix »

en: Room Notifications
fr: Notifications de salon

en: Messages in one-to-one chats
fr: Messages dans des salons de discussions en tête à tête

en: Encrypted messages in one-to-one chats
fr: Messages chiffrés dans des salons de discussions en tête à tête

en: Messages in group chats
fr: Messages dans des salons de discussions de groupe

en: Messages in encrypted group chats
fr: Messages dans des salons chiffrés de discussions de groupe

en: Room upgrade messages
fr: Messages de mise à jour de salon

en: Messages containing my display name
fr: Messages contenant mon nom d'affichage

en: Whole room (@room) notifications
fr: Notifications pour la totalité des salons (@room)

en: Keywords
fr: Mots clé

en: Messages containing my keywords
fr: Messages contenant mes mots clé

en: Keyword…
fr: Mot clé...

en: Add keyword
fr: Ajouter un mot clé

en: Invites to a room
fr: Invites pour un salon

en: Call invitation
fr: Envoyer une invitation

en: Network Proxy
fr: Serveur mandataire du réseau

en: System Default
fr: Paramètres par défaut du système

en: Proxy Settings
fr: Configuration du serveur mandataire

en: Host
fr: Hôte

en: User
fr: Utilisateur

en: Disable notifications
fr: Désactiver les notifications

en: Enable notifications
fr: Activer les notifications

en: Mute notifications
fr: Suspendre les notifications

en: Unmute notifications
fr: Rétablir les notifications

[ctx: As in clicking this button will switch off highlights for messages that match this rule]
en: Disable message highlights
fr: Désactiver les points importants dans les messages

[ctx: As in clicking this button will switch on highlights for messages that match this rule]
en: Enable message highlights
fr: Activer les points importants dans les messages

en: Delete keyword
fr: Supprimer un mot clé

en: Appearance
fr: Apparence

en: Custom Emojis
fr: Émoticônes personnalisées

en: Spell Checking
fr: Vérification de l'orthographe

en: About NeoChat
fr: À propos de NeoChat

en: About KDE
fr: À propos de KDE

[ctx: @window:title]
en: Spellchecking
fr: Vérification orthographique

en: Selected default language:
fr: Langue sélectionnée par défaut :

en: Open Personal Dictionary
fr: Ouvrir le dictionnaire personnel

en: Options:
fr: Options :

en: Enable automatic spell checking
fr: Activer la vérification automatique de l'orthographe

en: Ignore uppercase words
fr: Ignorer les mots en majuscules

en: Ignore hyphenated words
fr: Ignorer les mots avec trait d'union

en: Detect language automatically
fr: Détecter automatiquement la langue

en: Spell checking languages
fr: Langues avec vérification orthographique

en: %1 will provide spell checking and suggestions for the languages listed here when autodetection is enabled.
fr: %1 vous fournira une vérification orthographique et des suggestions pour les langues listées lorsque l'auto-détection est activée.

en: Add a new word to your personal dictionary…
fr: Ajouter un nouveau mot à votre dictionnaire personnel…

[ctx: @action:button]
en: Add word
fr: Ajouter un mot

en: Spell checking dictionary
fr: Dictionnaire de vérification orthographique

en: Delete word
fr: Supprimer un mot

en: Malformed or empty Matrix id
fr: Identifiant Matrix mal formé ou vide

en: %1 is not a correct Matrix identifier
fr: %1 n'est pas un identifiant Matrix correct

en: Room not found
fr: Impossible de trouver un salon

en: There's no room %1 in the room list. Check the spelling and the account.
fr: Il n'y a aucun salon %1 dans la liste des salons. Veuillez vérifier l'orthographe et le compte.

en: Failed to join room
fr: Impossible de rejoindre un salon

en: You requested to join '%1'
fr: Vous avez demandé à rejoindre « %1 »

en: Failed to request joining room
fr: Échec de la demande pour rejoindre un salon

en: No application for the link
fr: Aucune application pour le lien

en: Your operating system could not find an application for the link.
fr: Votre système d'exploitation ne peut trouver d'application pour le lien.

en: Could not open URL
fr: Impossible d'ouvrir l'URL

en: Show
fr: Afficher

en: Quit
fr: Quitter
