neochat - en to id translation catalogue (563 entries)

en: Choose local file
id: Pilih berkas lokal

en: Clipboard image
id: Gambar papan klip

en: Attach an image or file
id: Lampirkan sebuah gambar atau berkas

en: Emojis & Stickers
id: Emoji & Stiker

en: Send a Location
id: Kirim Lokasi

en: Send message
id: Kirim pesan

en: Send an encrypted message…
id: Kirim pesan terenkripsi…

en: Send a message…
id: Kirim pesan…

en: No stickers
id: Tidak ada stiker

en: No emojis
id: Tidak ada emoji

en: Emojis
id: Emoji

en: Stickers
id: Stiker

[ctx: @action:button]
en: Cancel reply
id: Batalkan balasan

en: Network Error: %1
id: Kesalahan Jaringan: %1

en: Access token wasn't found
id: Token pengaksesan tidak ditemukan

en: Maybe it was deleted?
id: Mungkin terhapus?

en: Access to keychain was denied.
id: Akses ke rantai kunci ditolak.

en: Please allow NeoChat to read the access token
id: Mohon izinkan NeoChat untuk membaca token pengaksesan

en: No keychain available.
id: Tidak ada keychain yang tersedia.

en: Please install a keychain, e.g. KWallet or GNOME keyring on Linux
id: Mohon instal sebuah rantai kunci, seperti KWallet atau GNOME Keyring di Linux

en: Unable to read access token
id: Tidak dapat membaca token pengaksesan

en: Developer Tools
id: Alat Pengembang

en: Room
id: Ruangan

en: Event Source
id: Sumber Peristiwa

en: Server Capabilities
id: Kemampuan Server

en: Can change password
id: Dapat mengubah kata sandi

en: Default Room Version
id: Versi Ruangan Bawaan

en: Available Room Versions
id: Versi Ruangan yang Tersedia

en: Invited
id: Diundang

en: Favorite
id: Favorit

en: Low priority
id: Prioritas rendah

en: Spaces
id: Space

en: Custom
id: Kustom

en: <i>[This message was deleted]</i>
id: <i>[Pesan ini telah dihapus]</i>

en: <i>[This message was deleted: %1]</i>
id: <i>[Pesan ini telah dihapus: %1]</i>

en: reinvited %1 to the room
id: mengundang ulang %1 ke ruangan ini

en: joined the room (repeated)
id: bergabung ke ruangan ini (lagi)

en: invited %1 to the room
id: mengundang %1 ke ruangan ini

en: joined the room
id: bergabung ke ruangan ini

[ctx: their refers to a singular user]
en: cleared their display name
id: menghapus nama tampilannya

[ctx: their refers to a singular user]
en: changed their display name to %1
id: mengubah nama tampilan ke %1

en:  and
id:  dan

[ctx: their refers to a singular user]
en: cleared their avatar
id: menghapus avatarnya

en: set an avatar
id: menetapkan sebuah avatar

[ctx: their refers to a singular user]
en: updated their avatar
id: memperbarui avatarnya

[ctx: <user> changed nothing]
en: changed nothing
id: tidak mengubah apa pun

en: withdrew %1's invitation
id: membatalkan undangannya %1

en: rejected the invitation
id: menolak undangannya

en: unbanned %1
id: menghilangkan cekalannya %1

en: self-unbanned
id: menghilangkan cekalannya sendiri

en: has put %1 out of the room: %2
id: mengeluarkan %1 dari ruangan: %2

en: left the room
id: keluar dari ruangan ini

en: banned %1 from the room
id: mencekal %1 dari ruangan

en: banned %1 from the room: %2
id: mencekal %1 dari ruangan ini: %2

en: self-banned from the room
id: mencekal dirinya dari ruangan ini

en: requested an invite
id: meminta sebuah undangan

en: requested an invite with reason: %1
id: meminta sebuah undangan dengan alasan: %1

en: made something unknown
id: membuat sebuah hal yang tidak diketahui

en: cleared the room main alias
id: menghapus alias utama ruangan ini

en: set the room main alias to: %1
id: menetapkan alias utama ruangan ini ke: %1

en: cleared the room name
id: menghapus nama ruangan ini

en: set the room name to: %1
id: menetapkan nama ruangan ini ke: %1

en: cleared the topic
id: menghapus topiknya

en: set the topic to: %1
id: menetapkan topiknya ke: %1

en: changed the room avatar
id: mengubah avatar ruangan ini

en: activated End-to-End Encryption
id: diaktifkan Enkripsi Ujung ke Ujung

en: upgraded the room to version %1
id: meningkatkan ruangan ini ke versi %1

en: created the room, version %1
id: membuat ruangan ini, versi %1

[ctx: 'power level' means permission level]
en: changed the power levels for this room
id: mengubah tingkat daya untuk ruangan ini

en: changed the server access control lists for this room
id: mengubah daftar kontrol pengaksesan server untuk ruangan ini

[ctx: [User] added <name> widget]
en: added %1 widget
id: menambahkan widget %1

[ctx: [User] removed <name> widget]
en: removed %1 widget
id: menghapus widget %1

[ctx: [User] configured <name> widget]
en: configured %1 widget
id: mengatur widget %1

en: updated %1 state
id: memperbarui status %1

en: updated %1 state for %2
id: memperbarui status %1 untuk %2

en: Unknown event
id: Peristiwa tidak diketahui

en: a file
id: sebuah berkas

en: sent a message
id: mengirim pesan

en: sent a sticker
id: mengirim stiker

en: reinvited someone to the room
id: mengundang ulang seseorang ke ruangan ini

en: invited someone to the room
id: mengundang seseorang ke ruangan ini

[ctx: their refers to a singular user]
en: changed their display name
id: mengubah nama tampilannya

en: withdrew a user's invitation
id: membatalkan undangan pengguna

en: unbanned a user
id: menghilangkan cekalan pengguna

en: put a user out of the room
id: mengeluarkan pengguna dari ruangan

en: banned a user from the room
id: mencekal pengguna dari ruangan

en: set the room main alias
id: menetapkan alias utama ruangan ini

en: set the room name
id: menetapkan nama ruangan ini

en: set the topic
id: menetapkan topiknya

en: upgraded the room version
id: meningkatkan versi ruangan ini

en: created the room
id: membuat ruangan ini

en: added a widget
id: menambahkan widget

en: removed a widget
id: menghapus widget

en: configured a widget
id: mengatur widget

en: updated the state
id: memperbarui keadaan

en: started a poll
id: memulai pemungutan suara

[ctx: Job heading, like 'Copying']
en: Downloading
id: Mengunduh

[ctx: Job heading, like 'Copying']
en: Uploading
id: Mengunggah

[ctx: The URL being downloaded/uploaded]
en: Source
id: Sumber

[ctx: The location being downloaded to]
en: Destination
id: Tujuan

en: Network Error
id: Kesalahan Jaringan

en: Login Failed: %1
id: Pemasukan Gagal: %1

en: Matrix ID:
id: ID Matrix:

en: Loading…
id: Memuat...

[ctx: @action:button]
en: Continue
id: Lanjut

en: Already logged in
id: Sudah masuk

[ctx: @action:button]
en: Login
id: Masuk

en: Password:
id: Kata sandi:

en: Password
id: Kata sandi

en: Welcome
id: Selamat datang

en: Matrix client
id: Klien Matrix

en: Maintainer
id: Pemelihara

en: Original author of Spectral
id: Penulis asli Spectral

[ctx: <version number> (built against <possibly different version number>)]
en: %1 (built against %2)
id: %1 (dibangun pada %2)

en: Client for the matrix communication protocol
id: Klien untuk protokol komunikasi Matrix

en: Supports matrix: url scheme
id: Mendukung skema URL matrix:

en: Media id '%1' doesn't follow server/mediaId pattern
id: ID media '%1' tidak mengikuti pola server/mediaId

en: Image request has been cancelled
id: Permintaan gambar telah dibatalkan

en: Leaving this room.
id: Meninggalkan ruangan ini.

[ctx: '<text>' does not look like a room id or alias.]
en: '%1' does not look like a room id or alias.
id: '%1' sepertinya bukan ID ruangan atau alias.

[ctx: Leaving room <roomname>.]
en: Leaving room %1.
id: Meninggalkan dari ruangan %1.

[ctx: Room <roomname> not found]
en: Room %1 not found.
id: Ruangan %1 tidak ditemukan.

en: No new nickname provided, no changes will happen.
id: Tidak ada nama panggilan baru, tidak ada perubahan yang terjadi.

en: <message>
id: <pesan>

en: Prepends ¯\_(ツ)_/¯ to a plain-text message
id: Menambahkan ¯\_(ツ)_/¯ ke pesan teks biasa

en: Prepends ( ͡° ͜ʖ ͡°) to a plain-text message
id: Menambahkan ( ͡° ͜ʖ ͡°) ke pesan teks biasa

en: Prepends (╯°□°）╯︵ ┻━┻ to a plain-text message
id: Menambahkan (╯°□°）╯︵ ┻━┻ ke pesan teks biasa

en: Prepends ┬──┬ ノ( ゜-゜ノ) to a plain-text message
id: Menambahkan ┬──┬ ノ( ゜-゜ノ) ke pesan teks biasa

en: Sends the given message colored as a rainbow
id: Mengirim pesan berwarna pelangi

en: Sends the given emote colored as a rainbow
id: Mengirim emote berwarna pelangi

en: Sends the given message as plain text
id: Mengirim pesan sebagai teks biasa

en: Sends the given message as a spoiler
id: Mengirim pesan sebagai bocoran

en: Sends the given emote
id: Mengirim emote

en: Sends the given message as a notice
id: Mengirim pesan sebagai pemberitahuan

[ctx: '<text>' does not look like a matrix id.]
en: '%1' does not look like a matrix id.
id: '%1' sepertinya bukan sebuah ID Matrix.

[ctx: <user> is already invited to this room.]
en: %1 is already invited to this room.
id: %1 sudah diundang ke ruangan ini.

[ctx: <user> is banned from this room.]
en: %1 is banned from this room.
id: %1 dicekal dari ruangan ini.

en: You are already in this room.
id: Anda sudah ada di ruangan ini.

[ctx: <user> is already in this room.]
en: %1 is already in this room.
id: %1 sudah ada di ruangan ini.

[ctx: <username> was invited into this room]
en: %1 was invited into this room
id: %1 diundang ke ruangan ini

en: <user id>
id: <id pengguna>

en: Invites the user to this room
id: Mengundang pengguna ke ruangan ini

[ctx: Joining room <roomname>.]
en: Joining room %1.
id: Bergabung ke ruangan %1.

en: <room alias or id>
id: <alias ruangan atau id>

en: Joins the given room
id: Bergabung ke ruangan yang ditetapkan

[ctx: Knocking room <roomname>.]
en: Knocking room %1.
id: Bergabung ke ruangan %1.

en: <room alias or id> [<reason>]
id: [<alias ruangan atau id>]

en: Requests to join the given room
id: Bergabung ke ruangan yang ditetapkan

[ctx: You are already in room <roomname>.]
en: You are already in room %1.
id: Anda sudah ada di ruangan %1.

en: [<room alias or id>]
id: [<alias ruangan atau id>]

en: Leaves the given room or this room, if there is none given
id: Meninggalkan ruangan yang ditetapkan atau ruangan ini, jika tidak ada yang ditetapkan

en: <display name>
id: <nama tampilan>

en: Changes your global display name
id: Mengubah nama tampilan global Anda

en: Changes your display name in this room
id: Mengubah nama tampilan di ruangan ini

[ctx: <username> is already ignored.]
en: %1 is already ignored.
id: %1 sudah diabaikan.

[ctx: <username> is now ignored]
en: %1 is now ignored.
id: %1 sekarang diabaikan.

en: Ignores the given user
id: Mengabaikan pengguna yang ditetapkan

[ctx: <username> is not ignored.]
en: %1 is not ignored.
id: %1 tidak diabaikan.

[ctx: <username> is no longer ignored.]
en: %1 is no longer ignored.
id: %1 tidak lagi diabaikan.

en: Unignores the given user
id: Menghilangkan abaikan pengguna yang ditetapkan

en: <reaction text>
id: <teks reaksi>

en: React to the message with the given text
id: Bereaksi ke pesan dengan teks yang disediakan

[ctx: <user> is already banned from this room.]
en: %1 is already banned from this room.
id: %1 sudah dicekal dari ruangan ini.

en: You are not allowed to ban users from this room.
id: Anda tidak diperbolehkan untuk mencekal pengguna dari ruangan ini.

[ctx: You are not allowed to ban <username> from this room.]
en: You are not allowed to ban %1 from this room.
id: Anda tidak diperbolehkan untuk mencekal %1 dari ruangan ini.

[ctx: <username> was banned from this room.]
en: %1 was banned from this room.
id: %1 telah dicekal dari ruangan ini.

en: <user id> [<reason>]
id: <id pengguna> [<alasan>]

en: Bans the given user
id: Mencekal pengguna yang disediakan

en: You are not allowed to unban users from this room.
id: Anda tidak diperbolehkan untuk membatalkan cekalan pengguna dari ruangan ini.

[ctx: <user> is not banned from this room.]
en: %1 is not banned from this room.
id: %1 tidak dicekal dari ruangan ini.

[ctx: <username> was unbanned from this room.]
en: %1 was unbanned from this room.
id: %1 telah dicekal dari ruangan ini.

en: Removes the ban of the given user
id: Menghapus cekalan pengguna

en: You cannot kick yourself from the room.
id: Anda tidak dapat mengeluarkan diri Anda dari ruangan.

[ctx: <username> is not in this room]
en: %1 is not in this room.
id: %1 tidak ada di ruangan ini.

en: You are not allowed to kick users from this room.
id: Anda tidak diperbolehkan untuk mengeluarkan pengguna dari ruangan ini.

[ctx: You are not allowed to kick <username> from this room]
en: You are not allowed to kick %1 from this room.
id: Anda tidak diperbolehkan untuk mengeluarkan %1 dari ruangan ini.

[ctx: <username> was kicked from this room.]
en: %1 was kicked from this room.
id: %1 telah dikeluarkan dari ruangan ini.

en: Removes the user from the room
id: Mengeluarkan pengguna dari ruangan ini

[ctx: Previously used emojis]
en: History
id: Riwayat

[ctx: 'Smileys' is a category of emoji]
en: Smileys
id: Senyuman

[ctx: 'People' is a category of emoji]
en: People
id: Orang

[ctx: 'Nature' is a category of emoji]
en: Nature
id: Alam

[ctx: 'Food' is a category of emoji]
en: Food
id: Makanan

[ctx: 'Activities' is a category of emoji]
en: Activities
id: Aktivitas

[ctx: 'Travel' is a category of emoji]
en: Travel
id: Bepergian

[ctx: 'Objects' is a category of emoji]
en: Objects
id: Objek

[ctx: 'Symbols' is a category of emoji]
en: Symbols
id: Simbol

[ctx: 'Flags' is a category of emoji]
en: Flags
id: Bendera

[ctx: 'Custom' is a category of emoji]
en: Custom
id: Kustom

[ctx: As in 'The user's own Stickers']
en: Own Stickers
id: Stiker Sendiri

[ctx: As in 'The user's own emojis]
en: Own Emojis
id: Emoji Sendiri

[ctx: n users]
en:  %1 user  |  %1 users
id[0]:  %1 pengguna
id[1]: %1 pengguna

[ctx: [action 1, action 2] or [action 3]]
en:  or
id:  atau

[ctx: [action 1, action 2] and [action 3]]
en:  and
id:  dan

[ctx: Separate the usernames of users]
en:  and
id:  dan

[ctx: %1 is the number of other users]
en:  and %1 other |  and %1 others
id[0]:  dan %1 lainnya
id[1]:  dan %1 lainnya

[ctx: %2 is the users who reacted and %3 the emoji that was given]
en: %2 reacted with %3 | %2 reacted with %3
id[0]: %2 bereaksi dengan %3
id[1]: %2 bereaksi dengan %3

en: 1 user:  | %1 users:
id[0]: %1 pengguna:
id[1]: %1 pengguna

en: File too large to download.
id: Berkas terlalu besar untuk diunduh.

en: Contact your matrix server administrator for support.
id: Hubungi administrator server Matrix Anda untuk dukungan.

en: Room creation failed: %1
id: Pembuatan ruangan gagal: %1

en: Space creation failed: %1
id: Pembuatan space gagal: %1

en: Report sent successfully.
id: Laporan berhasil dikirim.

[ctx: 'Lat' and 'Lon' as in Latitude and Longitude]
en: Lat: %1, Lon: %2
id: Lintang: %1, Bujur: %2

en: Encrypted Message
id: Pesan Terenkripsi

en: Open NeoChat in this room
id: Buka NeoChat di ruangan ini

en: Reply
id: Balas

en: Reply...
id: Balas...

en: %1 invited you to a room
id: %1 mengundang Anda ke sebuah ruangan

en: Open this invitation in NeoChat
id: Buka undangan ini di NeoChat

en: Edit this account
id: Sunting akun ini

en: Account editor
id: Penyunting akun

en: Notification settings
id: Pengaturan notifikasi

en: Devices
id: Peranti

en: Open developer tools
id: Buka alat pengembang

en: Logout
id: Keluar dari Akun

[ctx: @title:window]
en: Login
id: Masuk

en: Do you want to start a chat with %1?
id: Apakah Anda ingin memulai sebuah obrolan dengan %1?

en: Attachment:
id: Lampiran:

en: Edit
id: Sunting

en: Cancel sending attachment
id: Batalkan pengiriman lampiran

en: Ban User
id: Cekal Pengguna

en: Reason for banning this user
id: Alasan mencekal pengguna ini

[ctx: @action:button 'Ban' as in 'Ban this user']
en: Ban
id: Cekal

[ctx: @action]
en: Cancel
id: Batal

en: It will not be possible to deactivate the encryption after it is enabled.
id: Menonaktifkan enkripsi tidak dimungkinkan setelah diaktifkan.

en: Activate Encryption
id: Aktifkan Enkripsi

en: Are you sure you want to sign out?
id: Apakah Anda yakin ingin keluar?

en: Reprioritize
id: Prioritaskan ulang

en: Deprioritize
id: Rendahkan prioritas

en: Mark as Read
id: Tandai sebagai Dibaca

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy user's Matrix ID to Clipboard
id: Salin ID Matrix pengguna ke papan klip

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy Address to Clipboard
id: Salin Alamat ke Papan Klip

en: Notification State
id: Status Pemberitahuan

en: Follow Global Setting
id: Ikuti Pengaturan Global

[ctx: As in 'notify for all messages']
en: All
id: Semua

[ctx: As in 'notify when the user is mentioned or the message contains a set keyword']
en: @Mentions and Keywords
id: @Sebutan dan Kata Kunci

[ctx: As in 'do not notify for any messages']
en: Off
id: Mati

en: Leave Room
id: Tinggalkan Ruangan

en: Remove from Favourites
id: Hilangkan dari Favorit

en: Add to Favourites
id: Tambahkan ke Favorit

[ctx: @title]
en: Create a Space
id: Buat Space

en: Name:
id: Nama:

en: Joined
id: Tergabung

[ctx: @action:button]
en: Ok
id: Oke

en: View Source
id: Tampilkan Sumber

en: Remove
id: Hapus

[ctx: @title]
en: Remove Message
id: Hapus Pesan

[ctx: @action:button 'Report' as in 'Report this event to the administrators']
en: Report
id: Laporkan

[ctx: @title]
en: Report Message
id: Laporkan Pesan

en: Search for '%1'
id: Cari '%1'

en: Configure Web Shortcuts...
id: Konfigurasi Pintasan Web...

[ctx: text editing menu action]
en: Undo
id: Urungkan

[ctx: text editing menu action]
en: Redo
id: Ulangi

[ctx: text editing menu action]
en: Cut
id: Potong

[ctx: text editing menu action]
en: Copy
id: Salin

[ctx: text editing menu action]
en: Paste
id: Tempel

[ctx: text editing menu action]
en: Delete
id: Hapus

[ctx: text editing menu action]
en: Select All
id: Pilih Semua

en: Confirm the emoji below are displayed on both devices, in the same order.
id: Konfirmasi emoji di bawah ditampilkan pada kedua peranti, dalam urutan yang sama.

en: They match
id: Mereka cocok

en: They don't match
id: Mereka tidak cocok

en: Explore rooms
id: Jelajahi ruangan

en: Create a Room
id: Buat sebuah Ruangan

en: Create a Space
id: Buat Space

en: Create rooms and chats
id: Buat ruangan dan percakapan

en: Open Externally
id: Buka secara Eksternal

en: Save As
id: Simpan Sebagai

en: Copy
id: Salin

en: Close
id: Tutup

[ctx: menu]
en: Configure NeoChat...
id: Konfigurasi NeoChat...

[ctx: menu]
en: Quit NeoChat
id: Keluar dari NeoChat

[ctx: menu]
en: File
id: Berkas

[ctx: menu]
en: New Group…
id: Grup Baru...

[ctx: menu]
en: Browse Chats…
id: Jelajahi Obrolan...

[ctx: menu]
en: Edit
id: Sunting

[ctx: menu]
en: View
id: Tampilkan

[ctx: menu item that opens a UI element called the 'Quick Switcher', which offers a fast keyboard-based interface for switching in between chats.]
en: Open Quick Switcher
id: Buka Pengalih Cepat

[ctx: menu]
en: Window
id: Jendela

[ctx: menu]
en: Exit Full Screen
id: Keluar dari Layar Penuh

[ctx: menu]
en: Enter Full Screen
id: Masuk ke Layar Penuh

[ctx: menu]
en: Help
id: Bantuan

en: No name
id: Tidak ada nama

en: This message was sent from a verified device
id: Pesan ini terkirim dari peranti yang telah diverifikasi

en: React
id: Reaksi

[ctx: @action:button Undo modification]
en: Undo
id: Urungkan

[ctx: @action:button Accept image modification]
en: Accept
id: Terima

en: Unable to save file. Check if you have the correct permission to edit the cache directory.
id: Tidak dapat menyimpan berkas. Periksa jika Anda memiliki izin untuk menyunting direktori cache.

en: Cancel
id: Batal

[ctx: @action:button Crop an image]
en: Crop
id: Potong

[ctx: @action:button Rotate an image to the left]
en: Rotate left
id: Putar ke kiri

[ctx: @action:button Rotate an image to the right]
en: Rotate right
id: Putar ke kanan

[ctx: @action:button Mirror an image vertically]
en: Flip
id: Balikkan

[ctx: @action:button Mirror an image horizontally]
en: Mirror
id: Cerminkan

en: Accept this invitation?
id: Terima undangan ini?

en: Reject
id: Tolak

en: Accept
id: Terima

en: Invite a User
id: Undang sebuah Pengguna

en: Find a user...
id: Temukan sebuah pengguna...

en: Add
id: Tambahkan

en: No users available
id: Tidak ada pengguna yang tersedia

en: Send invitation
id: Kirim undangan

en: User is either already a member or has been invited
id: Pengguna sudah menjadi anggota atau telah diundang

en: Session Verification
id: Verifikasi Sesi

en: Decline
id: Tolak

en: Waiting for device to accept verification.
id: Menunggu peranti untuk menerima verifikasi.

en: Incoming key verification request from device **%1**
id: Permintaan verifikasi kunci dari peranti **%1**

en: Waiting for other party to verify.
id: Menunggu pihak lain untuk memverifikasi.

en: Successfully verified device **%1**
id: Berhasil memverifikasi peranti **%1**

en: Compare a set of emoji on both devices
id: Bandingkan emoji pada kedua peranti

en: Choose a Location
id: Pilih Lokasi

en: Send this location
id: Kirim lokasi ini

[ctx: @title:window]
en: Session Verification
id: Verifikasi Sesi

en: Copy Link
id: Salin Tautan

en: Confirm
id: Konfirmasi

en: Bold
id: Tebal

en: Italic
id: Miring

en: Strikethrough
id: Coret

en: Code block
id: Blok kode

en: Quote
id: Kutip

en: Insert link
id: Masukkan tautan

en: Remove Messages
id: Hapus Pesan

en: Remove Message
id: Hapus Pesan

en: Reason for removing this user's recent messages
id: Alasan untuk menghapus pesan terkini pengguna ini

en: Reason for removing this message
id: Alasan untuk menghapus pesan ini

[ctx: @action:button 'Remove' as in 'Remove this message']
en: Remove
id: Hapus

en: Report Message
id: Laporkan Pesan

en: Reason for reporting this message
id: Alasan untuk melaporkan pesan ini

en: Muted room
id: Ruangan dibusukan

en: Configure room
id: Konfigurasi ruangan

en: Search in this room
id: Cari di ruangan ini

[ctx: @action:title]
en: Search
id: Cari

en: Remove room from favorites
id: Hilangkan ruangan dari favorit

en: Members
id: Anggota

en: Invite user to room
id: Undang pengguna ke ruangan

en: %1 member | %1 members
id[0]: %1 anggota
id[1]: %1 Anggota

en: No member count
id: Tidak ada hitungan anggota

en: No rooms found
id: Tidak ada ruangan yang ditemukan

en: Join some rooms to get started
id: Bergabung ke beberapa ruangan untuk memulai

en: Search in room directory
id: Cari di direktori ruangan

en: NeoChat is offline. Please check your network connection.
id: NeoChat sedang luring. Mohon periksa koneksi jaringan Anda.

en: Message Source
id: Sumber Pesan

[ctx: @action:title]
en: Search Messages
id: Cari Pesan

en: Add New Server
id: Tambahkan Server Baru

en: Home Server
id: Homeserver

[ctx: @title:window]
en: Add server
id: Tambahkan server

en: The entered text is not a valid url
id: Teks yang dimasukkan bukan sebuah URL yang valid

en: This server cannot be resolved or has already been added
id: Server ini tidak dapat diselesaikan atau sudah ditambahkan

en: Share
id: Bagikan

en: Share the selected media
id: Bagikan media yang dipilih

en: Sharing failed
id: Pembagian gagal

en: Shared url for image is <a href='%1'>%1</a>
id: URL yang dibagi untuk gambar ini adalah <a href='%1'>%1</a>

[ctx: 'Space' is a matrix space]
en: Space Settings
id: Pengaturan Space

[ctx: 'Space' is a matrix space]
en: View Space
id: Tampilkan Space

[ctx: 'Space' is a matrix space]
en: Leave Space
id: Tinggalkan Space

en: Jump to first unread message
id: Pergi ke pesan pertama yang belum dibaca

en: Jump to latest message
id: Pergi ke pesan terkini

en: Drag items here to share them
id: Seret item ke sini untuk membagikannya

[ctx: Message displayed when some users are typing]
en: %2 is typing | %2 are typing
id[0]: %2 sedang mengetik
id[1]: %2 sedang mengetik

en: Unignore this user
id: Hilangkan pengabaian pengguna ini

en: Ignore this user
id: Abaikan pengguna ini

en: Kick this user
id: Keluarkan pengguna ini

en: Invite this user
id: Undang pengguna ini

en: Ban this user
id: Cekal pengguna ini

[ctx: @title]
en: Ban User
id: Cekal Pengguna

en: Unban this user
id: Batalkan pencekalan pengguna ini

en: Set user power level
id: Tetapkan tingkat daya pengguna

en: Remove recent messages by this user
id: Hapus pesan terkini dari pengguna ini

[ctx: @title]
en: Remove Messages
id: Hapus Pesan

en: Copy link
id: Salin tautan

en: Switch User
id: Ganti Pengguna

en: Open Settings
id: Buka Pengaturan

en: The session verification was canceled for unknown reason.
id: Verifikasi sesi dibatalkan karena alasan yang tidak diketahui.

en: The session verification timed out.
id: Verifikasi sesi kehabisan waktu.

en: The session verification timed out for remote party.
id: Verifikasi sesi kehabisan waktu untuk pihak jarak jauh.

en: You canceled the session verification.
id: Anda membatalkan verifikasi sesi.

en: The remote party canceled the session verification.
id: Pihak jarak jauh membatalkan verifikasi sesi.

en: The session verification was canceled because we received an unexpected message.
id: Verifikasi sesi dibatalkan karena kami menerima pesan yang tidak diduga.

en: The remote party canceled the session verification because it received an unexpected message.
id: Pihak jarak jauh membatalkan verifikasi sesi karena menerima pesan yang tidak diduga.

en: The session verification was canceled because it received a message for an unknown session.
id: Verifikasi sesi dibatalkan karena menerima pesan untuk sesi yang tidak diketahui.

en: The remote party canceled the session verification because it received a message for an unknown session.
id: Pihak jarak jauh membatalkan verifikasi sesi karena menerima pesan untuk sesi yang tidak diketahui.

en: The session verification was canceled because NeoChat is unable to handle this verification method.
id: Verifikasi sesi dibatalkan karena NeoChat tidak dapat menangani metode verifikasi ini.

en: The remote party canceled the session verification because it is unable to handle this verification method.
id: Pihak jarak jauh membatalkan verifikasi sesi karena tidak dapat menangani metode verifikasi ini.

en: The session verification was canceled because the keys are incorrect.
id: Verifikasi sesi dibatalkan karena kunci tidak benar.

en: The session verification was canceled because it verifies an unexpected user.
id: Verifikasi sesi dibatalkan karena memverifikasi pengguna yang tidak diduga.

en: The remote party canceled the session verification because it verifies an unexpected user.
id: Pihak jarak jauh membatalkan verifikasi sesi karena memverifikasi pengguna yang tidak diduga.

en: The session verification was canceled because we received an invalid message.
id: Verifikasi sesi dibatalkan karena kami menerima pesan yang tidak absah.

en: The remote party canceled the session verification because it received an invalid message.
id: Pihak jarak jauh membatalkan verifikasi sesi karena menerima pesan yang tidak absah.

en: The session was accepted on a different device
id: Sesi diterima pada peranti yang lain

en: The session verification was canceled because of a mismatched key.
id: Verifikasi sesi dibatalkan karena sebuah kunci yang tidak cocok.

en: The remote party canceled the session verification because of a mismatched key.
id: Pihak jarak jauh membatalkan verifikasi sesi karena sebuah kunci yang tidak cocok.

en: The session verification was canceled because the keys do not match.
id: Verifikasi sesi dibatalkan karena kunci tidak cocok.

en: The remote party canceled the session verification because the keys do not match.
id: Pihak jarak jauh membatalkan verifikasi sesi karena kunci tidak cocok.

en: The session verification was canceled due to an unknown error.
id: Verifikasi sesi dibatalkan karena kesalahan yang tidak diketahui.

en: Malformed or empty Matrix id
id: Bentuk ID Matrix salah atau ID Matrix kosong

en: %1 is not a correct Matrix identifier
id: %1 bukan pengenal Matrix yang benar

en: Failed to join room
id: Gagal bergabung dengan ruangan

en: You requested to join '%1'
id: Anda meminta untuk bergabung ke '%1'

en: Failed to request joining room
id: Gagal meminta bergabung ke ruangan

en: Edit Account
id: Sunting Akun

en: Remove current avatar
id: Hapus avatar saat ini

en: User information
id: Informasi pengguna

en: Save
id: Simpan

en: Your server doesn't support changing your password
id: Server Anda tidak mendukung mengubah kata sandi Anda

en: Current Password:
id: Kata Sandi Saat Ini:

en: New Password:
id: Kata Sandi Baru:

en: Confirm new Password:
id: Konfirmasi Kata Sandi baru:

en: Passwords don't match
id: Kata sandi tidak cocok

en: Passwords do not match
id: Kata sandi tidak cocok

en: Server Information
id: Informasi Server

en: Homeserver url
id: URL Homeserver

en: Password changed successfully
id: Kata sandi berhasil diubah

en: Wrong password entered
id: Kata sandi salah

en: Unknown problem while trying to change password
id: Terjadi masalah yang tidak diketahui saat mengubah kata sandi

en: Accounts
id: Akun

en: Add Account
id: Tambahkan Akun

[ctx: @title:window]
en: Appearance
id: Tampilan

en: General theme
id: Tema umum

en: Bubbles
id: Gelembung

en: Compact
id: Kompak

en: Use compact room list
id: Gunakan daftar ruangan kecil

en: Use transparent chat page
id: Gunakan halaman obrolan yang transparan

en: Transparency
id: Transparansi

en: Only enabled if the transparent chat page is enabled.
id: Hanya diaktifkan jika halaman obrolan transparan diaktifkan.

en: Show your messages on the right
id: Tampilkan pesan Anda di sebelah kanan

en: Show links preview in the chat messages
id: Tampilkan tampilan tautan dalam pesan obrolan

en: Show Avatar
id: Tampilkan Avatar

en: In chat
id: Dalam obrolan

en: In sidebar
id: Di bilah samping

en: Color theme
id: Tema warna

en: New device name
id: Nama peranti baru

en: Cancel editing display name
id: Batal menyunting nama tampilan

en: Confirm new display name
id: Konfirmasi nama tampilan baru

en: Edit device name
id: Sunting nama peranti

en: Verify device
id: Verifikasi peranti

en: Logout device
id: Keluarkan peranti

en: Please login to view the signed-in devices for your account.
id: Silakan masuk untuk melihat perangkat yang telah masuk untuk akun Anda.

en: Remove device
id: Hapus peranti

[ctx: @title]
en: Edit Emoji
id: Sunting Emoji

[ctx: @title]
en: Edit Sticker
id: Sunting Stiker

[ctx: @title]
en: Add Emoji
id: Tambahkan Emoji

[ctx: @title]
en: Add Sticker
id: Tambahkan Stiker

en: Sticker
id: Stiker

en: Change Image
id: Ubah Gambar

en: Set Image
id: Tetapkan Gambar

en: Shortcode:
id: Kode pendek:

en: Description:
id: Deskripsi:

[ctx: As in 'This sticker/emoji has no description']
en: No Description
id: Tidak ada deskripsi

en: Add Emoji
id: Tambahkan Emoji

en: Add Sticker
id: Tambahkan Stiker

[ctx: @title:window]
en: Notifications
id: Notifikasi

en: Enable notifications for this account
id: Aktifkan notifikasi untuk akun ini

en: Whether push notifications are generated by your Matrix server
id: Ketika notifikasi dorongan dibuat oleh server Matrix Anda

en: Room Notifications
id: Notifikasi Ruangan

en: @Mentions
id: @Sebutan

en: Keywords
id: Kata Kunci

en: Keyword…
id: Kata Kunci...

en: Add keyword
id: Tambahkan kata kunci

en: Invites
id: Undangan

[ctx: @title:window]
en: General
id: Umum

en: General settings
id: Pengaturan umum

en: Minimize to system tray on startup
id: Kecilkan ke baki sistem pada pemulaian sistem

en: Automatically hide/unhide the room information when resizing the window
id: Sembunyikan/tampilkan informasi ruangan secara otomatis ketika mengubah ukuran jendela

en: Timeline Events
id: Peristiwa Lini Masa

en: Show deleted messages
id: Tampilkan pesan terhapus

en: Show state events
id: Tampilkan peristiwa keadaan

en: Show leave and join events
id: Tampilkan peristiwa pengeluaran dan penggabungan

en: Show name change events
id: Tampilkan peristiwa perubahan nama

en: Show avatar update events
id: Tampilkan peristiwa pembaruan avatar

[ctx: Chat Editor]
en: Editor
id: Penyunting

en: Use s/text/replacement syntax to edit your last message
id: Gunakan sintaks s/teks/perubahan untuk menyunting pesan terakhir Anda

en: Send typing notifications
id: Kirim notifikasi pengetikan

en: Developer Settings
id: Pengaturan Pengembang

en: Enable developer tools
id: Aktifkan alat pengembang

en: General
id: Umum

en: Appearance
id: Tampilan

en: Notifications
id: Notifikasi

en: Security
id: Keamanan

en: Stickers & Emojis
id: Stiker & Emoji

en: Network Proxy
id: Proksi Jaringan

en: About NeoChat
id: Tentang NeoChat

en: About KDE
id: Tentang KDE

en: System Default
id: Bawaan Sistem

en: Socks5
id: SOCKS5

en: Proxy Settings
id: Pengaturan Proksi

en: Port
id: Porta

en: User
id: Pengguna

en: Apply
id: Terapkan

en: Disable notifications
id: Nonaktifkan notifikasi

en: Enable notifications
id: Aktifkan notifikasi

en: Mute notifications
id: Bisukan notifikasi

en: Unmute notifications
id: Batalkan pembisuan notifikasi

[ctx: As in clicking this button will switch off highlights for messages that match this rule]
en: Disable message highlights
id: Nonaktifkan sorotan pesan

[ctx: As in clicking this button will switch on highlights for messages that match this rule]
en: Enable message highlights
id: Aktifkan sorotan pesan

en: Delete keyword
id: Hapus kata kunci

en: Privileged Users
id: Pengguna Berizin

en: Default permissions
id: Perizinan bawaan

en: Basic permissions
id: Perizinan dasar

en: Event permissions
id: Perizinan peristiwa

en: Room notifications setting
id: Pengaturan notifikasi ruangan

en: Follow global setting
id: Ikuti pengaturan global

en: Room Information
id: Informasi Ruangan

en: Update avatar
id: Perbarui avatar

en: Room name:
id: Nama ruangan:

en: Room topic:
id: Topik ruangan:

en: Room ID
id: ID Ruangan

en: Copy room ID to clipboard
id: Salin ID ruangan ke papan klip

en: Room version
id: Versi ruangan

en: Upgrade Room
id: Tingkatkan Ruangan

en: Aliases
id: Alias

en: No canonical alias set
id: TIdak ada alias kanonik yang ditetapkan

en: Make this alias the room's canonical alias
id: Buat alias ini sebagai alias kanonik ruangan

en: Delete alias
id: Hapus alias

en: #new_alias:server.org
id: #alias_baru:server.org

en: Add new alias
id: Tambahkan alias baru

en: URL Previews
id: Pratinjau URL

en: Enable URL previews by default for room members
id: Aktifkan pratinjau URL secara bawaan untuk anggota ruangan

en: Enable URL previews
id: Aktifkan pratinjau URL

en: URL previews are enabled by default in this room
id: Pratinjau URL telah diaktifkan secara bawaan dalam ruangan ini

en: URL previews are disabled by default in this room
id: Pratinjau URL telah dinonaktifkan secara bawaan dalam ruangan ini

en: This room continues another conversation.
id: Ruangan ini melanjutkan sebuah percakapan.

en: See older messages…
id: Lihat pesan lama...

en: This room has been replaced.
id: Ruangan ini telah diganti.

en: See new room…
id: Lihat ruangan baru...

en: Upgrade the Room
id: Tingkatkan Ruangan

en: Select new version
id: Pilih versi baru

en: You need to upgrade this room to a newer version to enable this setting.
id: Anda harus meningkatiakn ruangan ini ke versi yang lebih baru untuk mengaktifkan pengaturan ini.

[ctx: @option:check]
en: Encryption
id: Enkripsi

en: Enable encryption
id: Aktifkan enkripsi

[ctx: option:check]
en: Once enabled, encryption cannot be disabled.
id: Ketika diaktifkan, enkripsi tidak dapat dinonaktifkan.

[ctx: @option:check]
en: Access
id: Akses

[ctx: @option:check]
en: Private (invite only)
id: Privat (undangan saja)

en: Only invited people can join.
id: Hanya orang-orang yang diundang dapat bergabung.

[ctx: @option:check]
en: Space members
id: Anggota space

[ctx: @option:check]
en: Knock
id: Ketuk

en: People not in the room need to request an invite to join the room.
id: Orang yang tidak berada dalam ruangan harus meminta undangan untuk bergabung dengan ruangan.

[ctx: @option:check]
en: Public
id: Publik

[ctx: @option:check]
en: Anyone can find and join.
id: Siapa saja dapat menemukan dan bergabung.

[ctx: @option:check]
en: Message history visibility
id: Keterlihatan riwayat pesan

[ctx: @option:check]
en: Anyone
id: Siapa pun

[ctx: @option:check]
en: Anyone, regardless of whether they have joined, can view history.
id: Siapa pun, tanpa memedulikan bahwa mereka telah bergabung, dapat melihat riwayat.

[ctx: @option:check]
en: Members only
id: Hanya anggota

[ctx: @option:check]
en: All members can view the entire message history, even before they joined.
id: Semua anggota dapat melihat riwayat pesan, bahkan sebelum mereka bergabung.

[ctx: @option:check]
en: Members only (since invite)
id: Anggota saja (sejak diundang)

[ctx: @option:check]
en: New members can view the message history from the point they were invited to the room.
id: Anggota baru dapat melihat riwayat pesan sejak mereka diundang ke ruangan.

[ctx: @option:check]
en: Members only (since joining)
id: Anggota saja (sejak bergabung)

[ctx: @option:check]
en: New members can view the message history from the point they joined the room.
id: Anggota baru dapat melihat riwayat pesan sejak mereka bergabung dengan ruangan.

en: Permissions
id: Perizinan

en: This message is encrypted and the sender has not shared the key with this device.
id: Pesan ini terenkripsi dan pengirim belum membagikan kuncinya ke peranti ini.

[ctx: tooltip for a button on a message; offers ability to download its file]
en: Download
id: Unduh

[ctx: tooltip for a button on a message; offers ability to open its downloaded file with an appropriate application]
en: Open File
id: Buka Berkas

[ctx: tooltip for a button on a message; stops downloading the message's file]
en: Stop Download
id: Hentikan Unduhan

en: Shrink preview
id: Kecilkan pratinjau

en: Expand preview
id: Luaskan pratinjau

en: Loading URL preview
id: Memuat pratinjau URL

[ctx: @action:button]
en: Confirm edit
id: Konfirmasi penyuntingan

[ctx: @action:button]
en: Cancel edit
id: Batalkan penyuntingan

en: Based on votes by %1 user | Based on votes by %1 users
id[0]: Berdasarkan pemungutan suara dari %1 pengguna
id[1]: Berdasarkan pemungutan suara dari %1 pengguna

[ctx: as in 'this vote has ended']
en: (Ended)
id: (Berakhir)

[ctx: Relative time since the room was last read]
en: Last read: %1
id: Terakhir dibaca: %1

en: Maximize
id: Maksimalkan

en: Show
id: Tampilkan

en: Quit
id: Keluar
