neochat - en to ie translation catalogue (230 entries)

en: Encrypted Message
ie: Ciffrat missage

en: Network Error: %1
ie: Errore de rete: %1

en: Maybe it was deleted?
ie: Forsan it esset removet?

en: No keychain available.
ie: Null porta-clave disponibil.

en: The room id you are trying to join is not valid
ie: Li ID de chambre a quel vu vole adherer vos es ínvalid

en: Network Error
ie: Errore de rete

en: Matrix client
ie: Un cliente de Matrix

en: © 2018-2020 Black Hat, 2020-2022 KDE Community
ie: © 2018-2020 Black Hat, 2020-2022 li comunité de KDE

en: A Qt5 library to write cross-platform clients for Matrix
ie: Un biblioteca usante Qt5 por scrir transplatformal clientes por Matrix.

en: Client for the matrix communication protocol
ie: Un cliente del protocol de communication Matrix

en: Image request has been cancelled
ie: Demande de image esset anullat

en: <message>
ie: <missage>

en: Prepends ┬──┬ ノ( ゜-゜ノ) to a plain-text message
ie: Prepender ┬──┬ ノ( ゜-゜ノ) a un missage textual

en: Sends the given message colored as a rainbow
ie: Inviar li missage in li colores de un ciel-arc

en: Sends the given emote colored as a rainbow
ie: Inviar li emotion in li colores de un ciel-arc

en: Sends the given message as a spoiler
ie: Inviar li missage quam un spoiler

en: Sends the given emote
ie: Inviar li correspondent emotion

en: Sends the given message as a notice
ie: Inviar li missage quam un noticie

[ctx: '<text>' does not look like a matrix id.]
en: '%1' does not look like a matrix id.
ie: «%1» ne sembla quam un ID de Matrix.

[ctx: <user> is banned from this room.]
en: %1 is banned from this room.
ie: %1 es bannit de ti chambre.

en: You are already in this room.
ie: Vu ja es in ti chambre.

[ctx: <user> is already in this room.]
en: %1 is already in this room.
ie: %1 ja es in ti chambre.

[ctx: <username> was invited into this room]
en: %1 was invited into this room
ie: %1 esset invitat al ti chambre

en: <user id>
ie: <ID-de-usator>

en: Invites the user to this room
ie: Invitar li usator al ti chambre

en: <room alias or id>
ie: <chambre-pseudonim-o-ID>

en: Joins the given room
ie: Adherer se al providet chambre

en: [<room alias or id>]
ie: [<chambre-pseudonim-o-ID>]

en: <reaction text>
ie: <textu-de-reaction>

[ctx: [action 1, action 2] and [action 3]]
en:  and
ie:  e

en: Today
ie: Hodie

en: Yesterday
ie: Yer

en: The day before yesterday
ie: Anteyer

en: <i>[This message was deleted]</i>
ie: <i>[Ti missage esset removet]</i>

en: <i>[This message was deleted: %1]</i>
ie: <i>[Ti missage esset removet: %1]</i>

en: [REDACTED]
ie: [CENSURAT]

en: [REDACTED: %1]
ie: [CENSURAT: %1]

en: Invited
ie: Invitat

en: Favorite
ie: Preferet

en: Direct Messages
ie: Direct missages

en: Low priority
ie: Bass prioritá

en: Spaces
ie: Spacies

en: a file
ie: un file

en: invited %1 to the room
ie: invitat %1 al chambre

en: joined the room
ie: adheret al chamber

en:  and
ie:  e

en: set an avatar
ie: assignat un avatar

en: withdrew %1's invitation
ie: revocat li invitation de %1

en: rejected the invitation
ie: refusat li invitation

en: unbanned %1
ie: debannit %1

en: self-unbanned
ie: self-debannit

en: left the room
ie: forlassat li chambre

en: requested an invite
ie: demandat un invitation

en: cleared the topic
ie: vacuat li tema

en: updated %1 state
ie: actualisat %1 statu

en: Unknown event
ie: Ínconosset eveniment

en: Report sent successfully.
ie: Raport sta inviat successosimen.

en: Open NeoChat in this room
ie: Aperter NeoChat in ti chambre

en: Reply
ie: Responder

en: Reply...
ie: Responder...

en: Accept Invitation
ie: Acceptar li invitation

en: Reject Invitation
ie: Rejecter li invitation

en: Attachment:
ie: Atachament:

en: Edit
ie: Modificar

en: Add an Emoji
ie: Adjunter un emoji

en: Send message
ie: Inviar li missage

[ctx: @action:button]
en: Cancel reply
ie: Anullar li response

en: Explore rooms
ie: Explorar chambres

en: Start a Chat
ie: Iniciar conversation

en: Create a Room
ie: Crear un chambre

en: Zoom in
ie: Agrandar

en: Zoom out
ie: Diminuer

en: Rotate left
ie: Rotar a levul

en: Rotate right
ie: Rotar a dextri

en: Save as
ie: Gardar quam

en: Close
ie: Cluder

[ctx: @title]
en: Select a Homeserver
ie: Selecter un hem-servitor

en: Homeserver:
ie: Hem-servitor:

en: Other...
ie: Altri...

en: Url:
ie: URL:

[ctx: @action:button]
en: Continue
ie: Continuar

[ctx: @title]
en: Login
ie: Inregistration

en: Enter your Matrix ID
ie: Provide vor ID de Matrix

en: Matrix ID:
ie: ID de Matrix:

en: Loading…
ie: Cargante...

en: Register
ie: Registrar se

en: Welcome
ie: Benevenit

[ctx: @title]
en: Password
ie: Contrasigne

[ctx: @action:button]
en: Login
ie: Inregistrar se

[ctx: @action:button]
en: Back
ie: Retro

[ctx: tooltip for a button on a message; offers ability to download its file]
en: Download
ie: Descargar

[ctx: tooltip for a button on a message; offers ability to open its downloaded file with an appropriate application]
en: Open File
ie: Aperter li file

[ctx: Separate the usernames of users]
en:  and
ie:  e

[ctx: %1 is the number of other users]
en:  and %1 other |  and %1 others
ie[0]:  e %1 plu
ie[1]:  e %1 plu

[ctx: Relative time since the room was last read]
en: Last read: %1
ie: Leet ultimmen: %1

en:  (edited)
ie:  (Modificat)

en: Add
ie: Adjunter

en: Configure
ie: Configurar

en: Cancel
ie: Anullar

en: Room Name
ie: Nómine del chambre

en: Room Topic
ie: Tema del chambre

[ctx: @action:button]
en: Ok
ie: OK

en: Session Verification
ie: Verification del session

en: Accept
ie: Acceptar

en: Decline
ie: Declinar

en: The session verification timed out.
ie: Timeout evenit durante de verification del session.

en: Please choose a file
ie: Ples selecter un file

en: Confirm
ie: Confirmar

[ctx: @title:menu Account detail dialog]
en: Account detail
ie: Detallies del conto

en: Ignore this user
ie: Ignorar ti usator

en: Ban this user
ie: Bannir ti usator

en: Unban this user
ie: Debannir ti usator

en: Open a private chat
ie: Aperte un privat conversation

en: Warning: %1
ie: Avise: %1

[ctx: @title:window]
en: Session Verification
ie: Verification del session

en: User consent
ie: Consente del usator

en: Open
ie: Aperter

en: Start a chat
ie: Iniciar conversation

en: Do you want to start a chat with %1?
ie: Esque vu vole iniciar un conversation con %1?

[ctx: text editing menu action]
en: Undo
ie: Defar

[ctx: text editing menu action]
en: Redo
ie: Refar

[ctx: text editing menu action]
en: Cut
ie: Exciser

[ctx: text editing menu action]
en: Copy
ie: Copiar

[ctx: text editing menu action]
en: Paste
ie: Collar

[ctx: text editing menu action]
en: Delete
ie: Remover

[ctx: text editing menu action]
en: Select All
ie: Select omnicos

en: Configure NeoChat...
ie: Configurar NeoChat...

[ctx: menu]
en: Configure NeoChat...
ie: Configurar NeoChat...

[ctx: menu]
en: Quit NeoChat
ie: Surtir de NeoChat

[ctx: menu]
en: New Private Chat…
ie: Nov privat conversation...

[ctx: menu]
en: New Group…
ie: Nov gruppe...

[ctx: menu]
en: Edit
ie: Redacter

[ctx: menu]
en: View
ie: Vise

[ctx: menu]
en: Window
ie: Fenestre

[ctx: menu]
en: Help
ie: Auxilie

[ctx: menu]
en: Matrix FAQ
ie: FAQ de Matrix

en: Open in New Window
ie: Aperter in nov fenestre

en: Add to Favourites
ie: Adjunter al preferet

en: Mark as Read
ie: Marcar quam leet

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy Address to Clipboard
ie: Copiar li adresse al Paperiere

[ctx: As in 'notify for all messages']
en: All
ie: Omni

en: Share
ie: Partir

[ctx: @action]
en: Cancel
ie: Anullar

en: Save As
ie: Gardar quam

en: Copy
ie: Copiar

en: Remove
ie: Remover

[ctx: @action:button 'Report' as in 'Report this event to the administrators']
en: Report
ie: Raportar

[ctx: @title]
en: Report Message
ie: Raportar li missage

en: View Source
ie: Vider li fonte

en: Search for '%1'
ie: Serchar por «%1»

en: Configure Web Shortcuts...
ie: Configurar abreviationes de web...

en: Report Message
ie: Raportar li missage

[ctx: @action:button Undo modification]
en: Undo
ie: Defar

[ctx: @action:button Accept image modification]
en: Accept
ie: Acceptar

[ctx: @action:button Crop an image]
en: Crop
ie: Tonder

[ctx: @action:button Rotate an image to the left]
en: Rotate left
ie: Rotar a levul

[ctx: @action:button Rotate an image to the right]
en: Rotate right
ie: Rotar a dextri

[ctx: @action:button Mirror an image vertically]
en: Flip
ie: Reflecter verticalmen

[ctx: @action:button Mirror an image horizontally]
en: Mirror
ie: Reflecter horizontalmen

en: Invite a User
ie: Invitar un usator

en: Find a user...
ie: Trovar un usator...

en: No users available
ie: Null usatores disponibil

en: Send invitation
ie: Inviar un invitation

en: Explore Rooms
ie: Explorar chambres

en: Find a room...
ie: Trovar un chambre...

en: View
ie: Vise

en: Join
ie: Adherer

en: Joined
ie: Adheret

[ctx: @action:button]
en: Show All Rooms
ie: Monstrar omni chambres

en: No Name
ie: Sin nómine

en: Accept this invitation?
ie: Acceptar ti invitation?

en: Reject
ie: Rejecter

en: Choose local file
ie: Selecter un local file

en: Clipboard image
ie: Image in li Paperiere

en: Jump to first unread message
ie: Ear al prim ínleet missage

en: Jump to latest message
ie: Ear al ultim missage

[ctx: Message displayed when some users are typing]
en: %2 is typing | %2 are typing
ie[0]: %2 tippa
ie[1]: %2 tippa

en: React
ie: Reacter

en: Chat
ie: Conversation

en: Welcome to Matrix
ie: Benevenit a Matrix

en: Room information
ie: Information pri li chambre

en: Room settings
ie: Parametres del chambre

en: No name
ie: Sin nómine

en: No Topic
ie: Sin tema

en: Members
ie: Membres

en: %1 Member | %1 Members
ie[0]: %1 membre
ie[1]: %1 membres

en: No Member Count
ie: Sin númere de membres

en: Security
ie: Securitá

en: Notifications
ie: Notificationes

en: Room topic:
ie: Tema del chambre:

en: Save
ie: Gardar

[ctx: @option:check]
en: Space members
ie: Membres del spacie

en: Apply
ie: Applicar

[ctx: @title:window]
en: About NeoChat
ie: Pri NeoChat

en: Name:
ie: Nómine:

en: Label:
ie: Etiquette:

en: Current Password:
ie: Actual contrasigne:

en: New Password:
ie: Nov contrasigne:

en: Confirm new Password:
ie: Confirmar li contrasigne:

en: Accounts
ie: Contos

en: Password changed successfully
ie: Li contrasigne sta cambiat successosimen

[ctx: @title:window]
en: Appearance
ie: Aspecte

en: Bubbles
ie: Bules

en: Show your messages on the right
ie: Monstrar vor missages al dextri

en: Devices
ie: Aparates

en: Verify device
ie: Verificar li aparate

en: Remove device
ie: Remover li aparate

en: Password:
ie: Contrasigne:

en: Add Emoji...
ie: Adjunter un emoji...

en: Separated
ie: Separat

en: Intermixed
ie: Intermixtet

en: Use s/text/replacement syntax to edit your last message
ie: Usar li sintaxe «s/quo/nov-textu» por redacter li ultim missage

en: Appearance
ie: Aspecte

en: Spell Checking
ie: Control de ortografie

en: About NeoChat
ie: Pri NeoChat

[ctx: @window:title]
en: Spellchecking
ie: Control de ortografie

en: Selected default language:
ie: Selecter li predefinit lingue:

en: Open Personal Dictionary
ie: Aperter li personal dictionarium

en: Options:
ie: Optiones:

en: Enable automatic spell checking
ie: Automatic control de ortografia

en: Ignore uppercase words
ie: Ignorar paroles in majuscules

en: Ignore hyphenated words
ie: Unir separat paroles

en: Detect language automatically
ie: Automaticmen reconosser li lingue

en: Spell checking languages
ie: Lingues del control de ortografia

[ctx: @action:button]
en: Add word
ie: Adjunter un parol

en: Spell checking dictionary
ie: Dictionarium ortografic

en: Delete word
ie: Remover li parol

en: Room not found
ie: Chambre ne trovat

en: Show
ie: Monstrar

en: Quit
ie: Surtir
