neochat - en to it translation catalogue (668 entries)

en: Encrypted Message
it: Messaggio cifrato

en: Network Error: %1
it: Errore di rete: %1

en: Login Failed: Access Token invalid or revoked
it: Accesso non riuscito: token di accesso non valido o revocato

en: Login Failed: %1
it: Accesso non riuscito: %1

en: Access token wasn't found
it: Il token di accesso non è stato trovato

en: Maybe it was deleted?
it: Forse è stato eliminato?

en: Access to keychain was denied.
it: L'accesso al portachiavi è stato negato.

en: Please allow NeoChat to read the access token
it: Consenti a Neochat di leggere il token di accesso

en: No keychain available.
it: Nessun portachiavi trovato.

en: Please install a keychain, e.g. KWallet or GNOME keyring on Linux
it: Installa un portachiavi, ad es. KWallet o il portachiavi di GNOME su Linux

en: Unable to read access token
it: Impossibile leggere il token di accesso

en: File too large to download.
it: File troppo grande per essere scaricato.

en: Contact your matrix server administrator for support.
it: Contatta l'amministratore del server Matrix per assistenza.

en: Room creation failed: "%1"
it: Creazione della stanza non riuscita: «%1»

en: The room id you are trying to join is not valid
it: L'ID della stanza che stai tentando di entrare non è valida

[ctx: Job heading, like 'Copying']
en: Downloading
it: Scaricamento

[ctx: Job heading, like 'Copying']
en: Uploading
it: Invio

[ctx: The URL being downloaded/uploaded]
en: Source
it: Sorgente

[ctx: The location being downloaded to]
en: Destination
it: Destinazione

en: Network Error
it: Errore di rete

en: Matrix client
it: Client Matrix

en: © 2018-2020 Black Hat, 2020-2022 KDE Community
it: © 2018-2020 Black Hat, 2020-2022 La comunità KDE

en: Maintainer
it: Responsabile

en: Original author of Spectral
it: Autore originale di Spectral

en: Maintainer of Quotient
it: Responsabile di Quotient

en: A Qt5 library to write cross-platform clients for Matrix
it: Una libreria Qt5 per scrivere client multipiattaforma per Matrix

[ctx: <version number> (built against <possibly different version number>)]
en: %1 (built against %2)
it: %1 (compilato con %2)

en: Client for the matrix communication protocol
it: Client per il protocollo di comunicazione matrix

en: Supports matrix: url scheme
it: Supporta schema URL matrix:

en: Media id '%1' doesn't follow server/mediaId pattern
it: L'ID del supporto «%1» non segue il modello server/mediaId

en: Image request has been cancelled
it: La richiesta dell'immagine è stata annullata

en: <message>
it: <messaggio>

en: Prepends ¯\_(ツ)_/¯ to a plain-text message
it: Antepone ¯\_(ツ)_/¯ a un messaggio di testo normale

en: Prepends ( ͡° ͜ʖ ͡°) to a plain-text message
it: Antepone ( ͡° ͜ʖ ͡°) a un messaggio di testo normale

en: Prepends (╯°□°）╯︵ ┻━┻ to a plain-text message
it: Antepone (╯°□°）╯︵ ┻━┻ a un messaggio di testo semplice

en: Prepends ┬──┬ ノ( ゜-゜ノ) to a plain-text message
it: Antepone ┬──┬ ノ( ゜-゜ノ) a un messaggio di testo semplice

en: Sends the given message colored as a rainbow
it: Invia il messaggio specificato colorato come un arcobaleno

en: Sends the given emote colored as a rainbow
it: Invia l'emoticon specificata colorata come un arcobaleno

en: Sends the given message as plain text
it: Invia il messaggio fornito come testo normale

en: Sends the given message as a spoiler
it: Invia il dato messaggio come spoiler

en: Sends the given emote
it: Invia l'emoticon specificata

en: Sends the given message as a notice
it: Invia il messaggio specificato come avviso

[ctx: '<text>' does not look like a matrix id.]
en: '%1' does not look like a matrix id.
it: «%1» non sembra un ID Matrix.

[ctx: <user> is already invited to this room.]
en: %1 is already invited to this room.
it: %1 è già invitato in questa stanza virtuale.

[ctx: <user> is banned from this room.]
en: %1 is banned from this room.
it: %1 è stato bandito da questa stanza virtuale.

en: You are already in this room.
it: Sei già in questa stanza.

[ctx: <user> is already in this room.]
en: %1 is already in this room.
it: %1 è già in questa stanza.

[ctx: <username> was invited into this room]
en: %1 was invited into this room
it: %1 è stato invitato in questa stanza

en: <user id>
it: <id utente>

en: Invites the user to this room
it: Invita l'utente in questa stanza virtuale

[ctx: '<text>' does not look like a room id or alias.]
en: '%1' does not look like a room id or alias.
it: «%1» non sembra un id di una stanza o un alias.

[ctx: Joining room <roomname>.]
en: Joining room %1.
it: Accesso alla stanza %1.

en: <room alias or id>
it: <alias della stanza o id>

en: Joins the given room
it: Si unisce alla stanza specificata

[ctx: Knocking room <roomname>.]
en: Knocking room %1.
it: Accesso alla stanza %1.

en: <room alias or id> [<reason>]
it: <alias della stanza o id> [<motivo>]

en: Requests to join the given room
it: Richiede di unirsi alla stanza specificata

[ctx: You are already in room <roomname>.]
en: You are already in room %1.
it: Se già nella stanza %1

en: Leaving this room.
it: Lascia questa stanza.

[ctx: Leaving room <roomname>.]
en: Leaving room %1.
it: Lascia la stanza %1.

[ctx: Room <roomname> not found]
en: Room %1 not found.
it: Stanza %1 non trovata.

en: [<room alias or id>]
it: [<alias della stanza o id>]

en: Leaves the given room or this room, if there is none given
it: Lascia la stanza specificata o questa stanza, se non ce n'è una specificata

en: No new nickname provided, no changes will happen.
it: Nessun nuovo pseudonimo fornito, non ci saranno modifiche.

en: <display name>
it: <nome visualizzato>

en: Changes your global display name
it: Modifica il nome visualizzato globale

en: Changes your display name in this room
it: Cambia il nome visualizzato in questa stanza

[ctx: <username> is already ignored.]
en: %1 is already ignored.
it: %1 è già ignorato.

[ctx: <username> is now ignored]
en: %1 is now ignored.
it: %1 ora è ignorato.

[ctx: <username> is not a known user]
en: %1 is not a known user.
it: %1 non è un utente conosciuto.

en: Ignores the given user
it: Ignora l'utente specificato

[ctx: <username> is not ignored.]
en: %1 is not ignored.
it: %1 non è ignorato.

[ctx: <username> is no longer ignored.]
en: %1 is no longer ignored.
it: %1 non è più ignorato.

en: Unignores the given user
it: Non ignorare l'utente specificato

en: <reaction text>
it: <testo di reazione>

en: React to the message with the given text
it: Reagisci al messaggio con il testo indicato

[ctx: <user> is already banned from this room.]
en: %1 is already banned from this room.
it: %1 è già stato bandito da questa stanza virtuale.

en: You are not allowed to ban users from this room.
it: Non sei autorizzato a bandire gli utenti da questa stanza.

[ctx: You are not allowed to ban <username> from this room.]
en: You are not allowed to ban %1 from this room.
it: Non puoi bandire %1 da questa stanza virtuale.

[ctx: <username> was banned from this room.]
en: %1 was banned from this room.
it: %1 è stato bandito da questa stanza.

en: <user id> [<reason>]
it: <id utente> [<motivo>]

en: Bans the given user
it: Bandisce l'utente specificato

en: You are not allowed to unban users from this room.
it: Non sei autorizzato a rimuovere il bando degli utenti da questa stanza virtuale.

[ctx: <user> is not banned from this room.]
en: %1 is not banned from this room.
it: %1 non è stato bandito da questa stanza virtuale.

[ctx: <username> was unbanned from this room.]
en: %1 was unbanned from this room.
it: Il bando per %1 è stato rimosso da questa stanza virtuale.

en: Removes the ban of the given user
it: Rimuove il bando dell'utente specificato

en: You cannot kick yourself from the room.
it: Non puoi espellerti dalla stanza.

[ctx: <username> is not in this room]
en: %1 is not in this room.
it: %1 non è in questa stanza.

en: You are not allowed to kick users from this room.
it: Non ti è consentito espellere gli utenti da questa stanza.

[ctx: You are not allowed to kick <username> from this room]
en: You are not allowed to kick %1 from this room.
it: Non puoi espellere %1 da questa stanza virtuale.

[ctx: <username> was kicked from this room.]
en: %1 was kicked from this room.
it: %1 è stato espulso da questa stanza.

en: Removes the user from the room
it: Rimuove l'utente dalla stanza

[ctx: n times]
en:  %1 time  |  %1 times
it[0]:  %1 volta
it[1]:  %1 volte

[ctx: n users]
en:  %1 user  |  %1 users
it[0]:  %1 utente
it[1]:  %1 utenti

[ctx: [action 1, action 2] or [action 3]]
en:  or
it:  o

[ctx: [action 1, action 2] and [action 3]]
en:  and
it:  e

[ctx: Previously used emojis]
en: History
it: Cronologia

[ctx: 'Smileys' is a category of emoji]
en: Smileys
it: Faccine

[ctx: 'People' is a category of emoji]
en: People
it: Persone

[ctx: 'Nature' is a category of emoji]
en: Nature
it: Natura

[ctx: 'Food' is a category of emoji]
en: Food
it: Cibo

[ctx: 'Activities' is a category of emoji]
en: Activities
it: Attività

[ctx: 'Travel' is a category of emoji]
en: Travel
it: Viaggi

[ctx: 'Objects' is a category of emoji]
en: Objects
it: Oggetti

[ctx: 'Symbols' is a category of emoji]
en: Symbols
it: Simboli

[ctx: 'Flags' is a category of emoji]
en: Flags
it: Bandiere

[ctx: 'Custom' is a category of emoji]
en: Custom
it: Personalizzati

en: Today
it: Oggi

en: Yesterday
it: Ieri

en: The day before yesterday
it: L'altro ieri

en: <i>[This message was deleted]</i>
it: <i>[Questo messaggio è stato eliminato]</i>

en: <i>[This message was deleted: %1]</i>
it: <i>[Questo messaggio è stato eliminato: %1]</i>

en: [REDACTED]
it: [REDATTO]

en: [REDACTED: %1]
it: [REDATTO: %1]

en: 1 user:  | %1 users:
it[0]: 1 utente:
it[1]: %1 utenti:

en: Invited
it: Invitato

en: Favorite
it: Preferito

en: Direct Messages
it: Messaggi diretti

en: Normal
it: Normale

en: Low priority
it: Bassa priorità

en: Spaces
it: Spazi

en: a file
it: un file

en: reinvited %1 to the room
it: ha invitato nuovamente %1 alla stanza

en: joined the room (repeated)
it: è entrato nella stanza (ripetuto)

en: invited %1 to the room
it: ha invitato %1 alla stanza

en: joined the room
it: è entrato nella stanza

[ctx: their refers to a singular user]
en: cleared their display name
it: ha cancellato il suo nome visualizzato

[ctx: their refers to a singular user]
en: changed their display name to %1
it: ha cambiato il suo nome visualizzato in %1

en:  and
it:  e

[ctx: their refers to a singular user]
en: cleared their avatar
it: ha cancellato il suo avatar

en: set an avatar
it: ha impostato un avatar

[ctx: their refers to a singular user]
en: updated their avatar
it: ha aggiornato il suo avatar

[ctx: <user> changed nothing]
en: changed nothing
it: nessuna modifica

en: withdrew %1's invitation
it: ha ritirato l'invito di %1

en: rejected the invitation
it: ha rifiutato l'invito

en: unbanned %1
it: ha rimosso il bando per %1

en: self-unbanned
it: ha rimosso il bando da se stesso

en: has put %1 out of the room: %2
it: ha espulso %1 dalla stanza: %2

en: left the room
it: ha abbandonato la stanza

en: banned %1 from the room
it: ha bandito %1 dalla stanza

en: banned %1 from the room: %2
it: ha bandito %1 dalla stanza: %2

en: self-banned from the room
it: auto-bandito dalla stanza

en: requested an invite
it: ha richiesto un invito

en: requested an invite with reason: %1
it: ha richiesto un invito con motivo: %1

en: made something unknown
it: ha fatto qualcosa di sconosciuto

en: cleared the room main alias
it: ha cancellato l'alias principale della stanza

en: set the room main alias to: %1
it: ha impostato l'alias principale della stanza a: %1

en: cleared the room name
it: ha cancellato il nome della stanza

en: set the room name to: %1
it: ha impostato il nome della stanza a: %1

en: cleared the topic
it: ha cancellato l'argomento

en: set the topic to: %1
it: ha impostato l'argomento a: %1

en: changed the room avatar
it: ha cambiato l'avatar della stanza

en: activated End-to-End Encryption
it: ha attivato la cifratura End-to-End

en: upgraded the room to version %1
it: ha aggiornato la stanza alla versione %1

en: created the room, version %1
it: ha creato la stanza, versione %1

[ctx: 'power level' means permission level]
en: changed the power levels for this room
it: ha modificato i livelli di potenza per questa stanza

en: changed the server access control lists for this room
it: ha modificato la lista di controllo degli accessi per questa stanza

[ctx: [User] added <name> widget]
en: added %1 widget
it: aggiunto %1 oggetto

[ctx: [User] removed <name> widget]
en: removed %1 widget
it: rimosso %1 oggetto

[ctx: [User] configured <name> widget]
en: configured %1 widget
it: configurato %1 oggetto

en: updated %1 state
it: ha aggiornato lo stato di %1

en: updated %1 state for %2
it: ha aggiornato lo stato di %1 per %2

en: Unknown event
it: Evento sconosciuto

en: sent a message
it: ha inviato un messaggio

en: sent a sticker
it: ha inviato un adesivo

en: reinvited someone to the room
it: ha invitato nuovamente qualcuno alla stanza

en: invited someone to the room
it: ha invitato qualcuno alla stanza

[ctx: their refers to a singular user]
en: changed their display name
it: ha cambiato il suo nome visualizzato

en: withdrew a user's invitation
it: ha ritirato l'invito di utente

en: unbanned a user
it: ha rimosso il bando per un utente

en: put a user out of the room
it: ha espulso un utente dalla stanza

en: banned a user from the room
it: ha bandito un utente dalla stanza

en: set the room main alias
it: ha impostato l'alias principale della stanza

en: set the room name
it: ha impostato il nome della stanza

en: set the topic
it: ha impostato l'argomento

en: upgraded the room version
it: ha aggiornato la versione della stanza

en: created the room
it: ha creato la stanza

en: added a widget
it: ha aggiunto un oggetto

en: removed a widget
it: ha rimosso un oggetto

en: configured a widget
it: ha configurato un oggetto

en: updated the state
it: ha aggiornato lo stato

en: started a poll
it: ha avviato un sondaggio

en: Report sent successfully.
it: Segnalazione inviata correttamente.

en: Open NeoChat in this room
it: Apri NeoChat in questa stanza

en: Reply
it: Rispondi

en: Reply...
it: Rispondi...

en: %1 invited you to a room
it: %1 ti ha invitato in una stanza

en: Open this invitation in NeoChat
it: Apri questo invito in NeoChat

en: Accept Invitation
it: Accetta invito

en: Reject Invitation
it: Rifiuta invito

en: Attachment:
it: Allegato:

en: Edit
it: Modifica

en: Cancel sending attachment
it: Annulla l'invio dell'allegato

en: Attach an image or file
it: Allega un'immagine o un file

en: Add an Emoji
it: Aggiungi un emoji

en: Send message
it: Invia messaggio

en: This room is encrypted. Build libQuotient with encryption enabled to send encrypted messages.
it: Questa stanza è cifrata. Compila libQuotient con la cifratura abilitata per inviare messaggi cifrati.

en: Send an encrypted message…
it: Invia un messaggio cifrato…

en: Set an attachment caption...
it: Imposta una didascalia per l'allegato...

en: Send a message…
it: Invia un messaggio…

[ctx: @action:button]
en: Cancel reply
it: Annulla la risposta

en: NeoChat is offline. Please check your network connection.
it: NeoChat non è in linea. Controlla la tua connessione alla rete.

en: Replying to:
it: Risposta a:

en: No emojis
it: Nessun emoji

en: Explore rooms
it: Esplora le stanze

en: Start a Chat
it: Avvia una chat

en: Create a Room
it: Crea una stanza

en: Create rooms and chats
it: Crea stanze e chat

en: Zoom in
it: Ingrandisci

en: Zoom out
it: Rimpicciolisci

en: Rotate left
it: Ruota a sinistra

en: Rotate right
it: Ruota a destra

en: Save as
it: Salva come

en: Close
it: Chiudi

[ctx: @title]
en: Select a Homeserver
it: Seleziona un server principale

en: Homeserver:
it: Server principale:

en: Other...
it: Altro...

[ctx: @action:button]
en: Continue
it: Continua

en: Please wait. This might take a little while.
it: Attendi. Questo potrebbe richiedere del tempo.

[ctx: @title]
en: Login
it: Accesso

en: Enter your Matrix ID
it: Digita il tuo ID Matrix

en: Matrix ID:
it: ID Matrix:

en: Loading…
it: Caricamento…

en: Already logged in
it: Accesso già eseguito

en: Login Methods
it: Metodi di accesso

en: Login with password
it: Accesso con password

en: Login with single sign-on
it: Accedi con single sign-on

en: Login
it: Accesso

en: Register
it: Registra

en: Welcome
it: Benvenuto

en: Enter your password
it: Digita la tua password

[ctx: @action:button]
en: Login
it: Accesso

en: Complete the authentication steps in your browser
it: Completa i passaggi di autenticazione nel tuo browser

[ctx: @action:button]
en: Back
it: Indietro

en: This message is encrypted and the sender has not shared the key with this device.
it: Questo messaggio è cifrato e il mittente non ha condiviso la chiave con questo dispositivo.

[ctx: tooltip for a button on a message; offers ability to download its file]
en: Download
it: Scarica

[ctx: tooltip for a button on a message; offers ability to open its downloaded file with an appropriate application]
en: Open File
it: Apri file

[ctx: tooltip for a button on a message; stops downloading the message's file]
en: Stop Download
it: Ferma lo scaricamento

en: Shrink preview
it: Riduci l'anteprima

en: Expand preview
it: Espandi l'anteprima

en: Loading URL preview
it: Caricamento dell'anteprima dell'URL

[ctx: @action:button]
en: Confirm edit
it: Conferma la modifica

[ctx: @action:button]
en: Cancel edit
it: Annulla la modifica

en: Based on votes by %1 user | Based on votes by %1 users
it[0]: Basato sui voti di %1 utente
it[1]: Basato sui voti di %1 utenti

[ctx: as in 'this vote has ended']
en: (Ended)
it: (Terminato)

[ctx: Separate the usernames of users]
en:  and
it:  e

[ctx: %1 is the number of other users]
en:  and %1 other |  and %1 others
it[0]:  e %1 altro
it[1]:  e %1 altri

[ctx: %2 is the users who reacted and %3 the emoji that was given]
en: %2 reacted with %3 | %2 reacted with %3
it[0]: %2 ha reagito con %3
it[1]: %2 hanno reagito con %3

[ctx: Relative time since the room was last read]
en: Last read: %1
it: Ultima lettura: %1

en:  (edited)
it:  (modificato)

en: Add Account
it: Aggiungi account

en: Log in to an existing account
it: Accesso con un account esistente

[ctx: @title:window]
en: Login
it: Accesso

en: Edit this account
it: Modifica questo account

en: Account editor
it: Editor degli account

en: Switch User
it: Cambia utente

en: Add
it: Aggiungi

en: Configure
it: Configura

en: Open Settings
it: Apri le impostazioni

en: Activate Encryption
it: Attiva la cifratura

en: It will not be possible to deactivate the encryption after it is enabled.
it: Non sarà possibile disattivare la cifratura dopo che è stata abilitata.

en: Cancel
it: Annulla

en: Sign out
it: Esci

en: Are you sure you want to sign out?
it: Sei sicuro di voler uscire?

en: Room Name
it: Nome stanza

en: Room Topic
it: Argomento della stanza

en: Confirm the emoji below are displayed on both devices, in the same order.
it: Conferma che gli emoji sottostanti siano visualizzati su entrambi i dispositivi, nello stesso ordine.

en: They match
it: Corrispondono

en: They don't match
it: Non corrispondono

en: Session Verification
it: Verifica della sessione

en: Waiting for device to accept verification.
it: In attesa che il dispositivo accetti la verifica.

en: Incoming key verification request from device **%1**
it: Richiesta di verifica della chiave in entrata dal dispositivo **%1**

en: Waiting for other party to verify.
it: In attesa che l'altra parte verifichi.

en: Compare a set of emoji on both devices
it: Confronta un insieme di emoji su entrambi i dispositivi

en: Successfully verified device **%1**
it: Dispositivo **%1** verificato correttamente

en: Accept
it: Accetta

en: Decline
it: Rifiuta

en: The session verification was canceled for unknown reason.
it: La verifica della sessione è stata annullata per motivi sconosciuti.

en: The session verification timed out.
it: La verifica della sessione è scaduta.

en: The session verification timed out for remote party.
it: La verifica della sessione è scaduta per la parte remota.

en: You canceled the session verification.
it: Hai annullato la verifica della sessione.

en: The remote party canceled the session verification.
it: La parte remota ha annullato la verifica della sessione.

en: The session verification was canceled because we received an unexpected message.
it: La verifica della sessione è stata annullata perché abbiamo ricevuto un messaggio imprevisto.

en: The remote party canceled the session verification because it received an unexpected message.
it: La parte remota ha annullato la verifica della sessione perché ha ricevuto un messaggio imprevisto.

en: The session verification was canceled because it received a message for an unknown session.
it: La verifica della sessione è stata annullata perché ha ricevuto un messaggio per una sessione sconosciuta.

en: The remote party canceled the session verification because it received a message for an unknown session.
it: La parte remota ha annullato la verifica della sessione perché ha ricevuto un messaggio per una sessione sconosciuta.

en: The session verification was canceled because NeoChat is unable to handle this verification method.
it: La verifica della sessione è stata annullata perché NeoChat non è in grado di gestire questo metodo di verifica.

en: The remote party canceled the session verification because it is unable to handle this verification method.
it: La parte remota ha annullato la verifica della sessione perché non è in grado di gestire questo metodo di verifica.

en: The session verification was canceled because the keys are incorrect.
it: La verifica della sessione è stata annullata perché le chiavi non sono corrette.

en: The remote party canceled the session verification because the keys are incorrect.
it: La parte remota ha annullato la verifica della sessione perché le chiavi non sono corrette.

en: The session verification was canceled because it verifies an unexpected user.
it: La verifica della sessione è stata annullata perché verifica un utente imprevisto.

en: The remote party canceled the session verification because it verifies an unexpected user.
it: La parte remota ha annullato la verifica della sessione perché verifica un utente imprevisto.

en: The session verification was canceled because we received an invalid message.
it: La verifica della sessione è stata annullata perché abbiamo ricevuto un messaggio non valido.

en: The remote party canceled the session verification because it received an invalid message.
it: La parte remota ha annullato la verifica della sessione perché ha ricevuto un messaggio non valido.

en: The session was accepted on a different device
it: La sessione è stata accettata su un dispositivo diverso

en: The session verification was canceled because of a mismatched key.
it: La verifica della sessione è stata annullata a causa di una chiave non corrispondente.

en: The remote party canceled the session verification because of a mismatched key.
it: La parte remota ha annullato la verifica della sessione a causa di una chiave non corrispondente.

en: The session verification was canceled because the keys do not match.
it: La verifica della sessione è stata annullata perché le chiavi non corrispondono.

en: The remote party canceled the session verification because the keys do not match.
it: La parte remota ha annullato la verifica della sessione perché le chiavi non corrispondono.

en: The session verification was canceled due to an unknown error.
it: La verifica della sessione è stata annullata a causa di un errore sconosciuto.

en: Please choose a file
it: Scegli un file

en: Edit user power level
it: Modifica il livello di potere dell'utente

en: Member (0)
it: Membro (0)

en: Moderator (50)
it: Moderatore (50)

en: Admin (100)
it: Amministratore (100)

en: Confirm
it: Conferma

[ctx: @title:menu Account detail dialog]
en: Account detail
it: Dettagli dell'account

en: Unignore this user
it: Non ignorare questo utente

en: Ignore this user
it: Ignora questo utente

en: Kick this user
it: Espelli questo utente

en: Invite this user
it: Invita questo utente

en: Ban this user
it: Bandisci questo utente

[ctx: @title]
en: Ban User
it: Bandisci utente

en: Unban this user
it: Rimuovi il bando questo utente

en: Set user power level
it: Imposta il livello di potere dell'utente

en: Remove recent messages by this user
it: Rimuovi i messaggi recenti di questo utente

[ctx: @title]
en: Remove Messages
it: Rimuovi i messaggi

en: Open a private chat
it: Apri una chat privata

en: Copy link
it: Copia collegamento

en: Warning: %1
it: Avviso: %1

[ctx: @title:window]
en: Session Verification
it: Verifica della sessione

en: User consent
it: Consenso dell'utente

en: Your homeserver requires you to agree to its terms and conditions before being able to use it. Please click the button below to read them.
it: Il tuo server ti richiede di accettare i suoi termini e le sue condizioni prima di poterlo utilizzare. Fai clic sul pulsante in basso per leggerli.

en: Open
it: Apri

en: Start a chat
it: Avvia una chat

en: Do you want to start a chat with %1?
it: Vuoi iniziare una chat con %1?

[ctx: text editing menu action]
en: Undo
it: Annulla

[ctx: text editing menu action]
en: Redo
it: Rifai

[ctx: text editing menu action]
en: Cut
it: Taglia

[ctx: text editing menu action]
en: Copy
it: Copia

[ctx: text editing menu action]
en: Paste
it: Incolla

[ctx: text editing menu action]
en: Delete
it: Elimina

[ctx: text editing menu action]
en: Select All
it: Seleziona tutto

en: Configure NeoChat...
it: Configura NeoChat...

[ctx: menu]
en: Configure NeoChat...
it: Configura NeoChat...

[ctx: menu]
en: Quit NeoChat
it: Chiudi NeoChat

[ctx: menu]
en: New Private Chat…
it: Nuova chat privata…

[ctx: menu]
en: New Group…
it: Nuovo gruppo…

[ctx: menu]
en: Browse Chats…
it: Sfoglia chat…

[ctx: menu]
en: Edit
it: Modifica

[ctx: menu]
en: View
it: Visualizza

[ctx: menu item that opens a UI element called the 'Quick Switcher', which offers a fast keyboard-based interface for switching in between chats.]
en: Open Quick Switcher
it: Apri il selettore rapido

[ctx: menu]
en: Window
it: Finestra

[ctx: menu]
en: Exit Full Screen
it: Esci da schermo intero

[ctx: menu]
en: Enter Full Screen
it: Schermo intero

[ctx: menu]
en: Help
it: Aiuto

[ctx: menu]
en: Matrix FAQ
it: FAQ di Matrix

en: Open in New Window
it: Apri in una nuova finestra

en: Remove from Favourites
it: Rimuovi dai preferiti

en: Add to Favourites
it: Aggiungi ai preferiti

en: Reprioritize
it: Modifica la priorità

en: Deprioritize
it: Riduci priorità

en: Mark as Read
it: Marca come letto

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy user's Matrix ID to Clipboard
it: Copia l'ID Matrix dell'utente negli appunti

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy Address to Clipboard
it: Copia indirizzo negli appunti

en: Notification State
it: Stato delle notifiche

en: Follow Global Setting
it: Segui le impostazioni globali

[ctx: As in 'notify for all messages']
en: All
it: Tutto

[ctx: As in 'notify when the user is mentioned or the message contains a set keyword']
en: @Mentions and Keywords
it: @menzioni e parole chiave

[ctx: As in 'do not notify for any messages']
en: Off
it: Spento

en: Room Settings
it: Impostazioni della stanza

en: Leave Room
it: Lascia la stanza

en: Share
it: Condividi

en: Share the selected media
it: Condividi i supporti selezionati

en: Sharing failed
it: Condivisione non riuscita

en: Shared url for image is <a href='%1'>%1</a>
it: URL condiviso per l'immagine è <a href='%1'>%1</a>

[ctx: 'Space' is a matrix space]
en: View Space
it: Visualizza spazio

[ctx: 'Space' is a matrix space]
en: Space Settings
it: Impostazioni degli spazi

en: Space Settings
it: Impostazioni degli spazi

[ctx: 'Space' is a matrix space]
en: Leave Space
it: Abbandona spazio

en: Ban User
it: Bandisci utente

en: Reason for banning this user
it: Motivo per bandire questo utente

[ctx: @action:button 'Ban' as in 'Ban this user']
en: Ban
it: Bando

[ctx: @action]
en: Cancel
it: Annulla

en: Open Externally
it: Apri esternamente

en: Save As
it: Salva come

en: Copy
it: Copia

en: Remove
it: Rimuovi

[ctx: @title]
en: Remove Message
it: Rimuovi il messaggio

[ctx: @action:button 'Report' as in 'Report this event to the administrators']
en: Report
it: Segnala

[ctx: @title]
en: Report Message
it: Messaggio della segnalazione

en: View Source
it: Visualizza sorgente

en: Message Source
it: Sorgente del messaggio

en: Copy Link
it: Copia collegamento

en: Search for '%1'
it: Cerca «%1»

en: Configure Web Shortcuts...
it: Configura le scorciatoie web...

en: Event Source
it: Sorgente dell'evento

en: Remove Messages
it: Rimuovi i messaggi

en: Remove Message
it: Rimuovi il messaggio

en: Reason for removing this user's recent messages
it: Motivo per la rimozione dei messaggi recenti di questo utente

en: Reason for removing this message
it: Motivo per la rimozione di questo messaggio

[ctx: @action:button 'Remove' as in 'Remove this message']
en: Remove
it: Rimuovi

en: Report Message
it: Messaggio della segnalazione

en: Reason for reporting this message
it: Motivo della segnalazione di questo messaggio

en: Room State - %1
it: Stato della stanza - %1

[ctx: @action:button Undo modification]
en: Undo
it: Annulla

[ctx: @action:button Accept image modification]
en: Accept
it: Accetta

en: Unable to save file. Check if you have the correct permission to edit the cache directory.
it: Impossibile salvare il file. Controlla se hai il permesso per modificare la cartella della cache.

[ctx: @action:button Crop an image]
en: Crop
it: Ritaglia

[ctx: @action:button Rotate an image to the left]
en: Rotate left
it: Ruota a sinistra

[ctx: @action:button Rotate an image to the right]
en: Rotate right
it: Ruota a destra

[ctx: @action:button Mirror an image vertically]
en: Flip
it: Ribalta

[ctx: @action:button Mirror an image horizontally]
en: Mirror
it: Rispecchia

en: Invite a User
it: Invita un utente

en: Find a user...
it: Trova un utente...

en: No users available
it: Nessun utente disponibile

en: Send invitation
it: Invia l'invito

en: Explore Rooms
it: Esplora le stanze

en: Find a room...
it: Trova una stanza...

en: View
it: Visualizza

en: Join
it: Entra

en: Add New Server
it: Aggiungi nuovo server

en: Home Server
it: Server principale

en: Add new server
it: Aggiungi nuovo server

[ctx: @title:window]
en: Add server
it: Aggiungi server

en: Valid server entered
it: Server valido inserito

en: This server cannot be resolved or has already been added
it: Questo server non può essere risolto o è già stato aggiunto

en: The entered text is not a valid url
it: Il testo digitato non è un URL valido

en: Enter server url e.g. kde.org
it: Digita l'URL del server, ad es. kde.org

en: Server URL
it: URL del server

en: Joined
it: Entrato

[ctx: @action:button]
en: Show All Rooms
it: Mostra tutte le stanze

en: No rooms found
it: Nessuna stanza trovata

en: Join some rooms to get started
it: Entra in qualche stanza per iniziare

en: Search in room directory
it: Cerca nella cartella delle stanze

en: No Name
it: Senza nome

en: Muted room
it: Stanza silenziata

en: Configure room
it: Configura la stanza

en: Accept this invitation?
it: Vuoi accettare questo invito?

en: Reject
it: Rifiuta

en: Choose local file
it: Scegli file locale

en: Clipboard image
it: Immagine dagli appunti

en: Jump to first unread message
it: Passa al primo messaggio non letto

en: Jump to latest message
it: Salta all'ultimo messaggio

en: Drag items here to share them
it: Trascina qui gli elementi per condividerli

[ctx: Message displayed when some users are typing]
en: %2 is typing | %2 are typing
it[0]: %2 sta scrivendo
it[1]: %2 stanno scrivendo

en: This message was sent from a verified device
it: Questo messaggio è stato inviato da un dispositivo verificato

en: React
it: Reagisci

[ctx: @action:title]
en: Search Messages
it: Cerca messaggi

en: Enter a text to start searching
it: Inserisci un testo per iniziare la ricerca

en: No results found
it: Nessun risultato trovato

en: Welcome to Matrix
it: Benvenuto in Matrix

en: Room information
it: Informazioni della stanza

en: Room settings
it: Impostazioni della stanza

en: No name
it: Nessun nome

en: No Canonical Alias
it: Nessun alias canonico

en: No Topic
it: Nessun argomento

en: Options
it: Opzioni

en: Open developer tools
it: Apri gli strumenti per sviluppatori

en: Developer Tools
it: Strumenti di sviluppo

en: Search in this room
it: Cerca in questa stanza

[ctx: @action:title]
en: Search
it: Cerca

en: Remove room from favorites
it: Rimuovi la stanza dai preferiti

en: Make room favorite
it: Rendi preferita la stanza

en: Members
it: Membri

en: Search user in room
it: Cerca l'utente nella stanza

en: Invite user to room
it: Invita utente alla stanza

en: %1 Member | %1 Members
it[0]: %1 membro
it[1]: %1 membri

en: No Member Count
it: Nessun numero di membri

en: General
it: Generale

en: Security
it: Sicurezza

en: Permissions
it: Permessi

en: Notifications
it: Notifiche

en: Room Information
it: Informazioni sulla stanza

en: Update avatar
it: Aggiorna avatar

en: Room name:
it: Nome stanza:

en: Room topic:
it: Argomento della stanza:

en: Save
it: Salva

en: Room ID
it: ID stanza

en: Copy room ID to clipboard
it: Copia l'ID della stanza negli appunti

en: Room version
it: Versione della stanza

en: Upgrade Room
it: Aggiorna stanza

en: Aliases
it: Alias

en: No canonical alias set
it: Nessun alias canonico impostato

en: Make this alias the room's canonical alias
it: Rendi questo alias l'alias canonico della stanza

en: Delete alias
it: Elimina alias

en: #new_alias:server.org
it: #nuovo_alias:server.org

en: Add new alias
it: Aggiungi nuovo alias

en: URL Previews
it: Anteprime URL

en: Enable URL previews by default for room members
it: Abilita le anteprime degli URL per impostazione predefinita per i membri della stanza

en: Enable URL previews
it: Abilita le anteprime degli URL

en: URL previews are enabled by default in this room
it: Le anteprime degli URL sono abilitate per impostazione predefinita in questa stanza virtuale

en: URL previews are disabled by default in this room
it: Le anteprime degli URL sono disattivate per impostazione predefinita in questa stanza virtuale

en: This room continues another conversation.
it: Questa stanza continua un'altra conversazione.

en: See older messages…
it: Vedi i messaggi più datati...

en: This room has been replaced.
it: Questa stanza è stata sostituita.

en: See new room…
it: Vedi la nuova stanza…

en: Upgrade the Room
it: Aggiorna la stanza

en: Select new version
it: Seleziona la nuova versione

en: Privileged Users
it: Utenti privilegiati

en: Default permissions
it: Permessi predefiniti

en: Default user power level
it: Livello predefinito di potenza dell'utente

en: This is power level for all new users when joining the room
it: Questo è il livello di potenza per tutti i nuovi utenti quando si uniscono alla stanza

en: Default power level to set the room state
it: Livello di potenza predefinito da impostare lo stato della stanza

en: This is used for all state events that do not have their own entry here
it: Viene utilizzato per tutti gli eventi di stato che non hanno una propria voce qui

en: Default power level to send messages
it: Livello di potenza predefinito per inviare messaggi

en: This is used for all message events that do not have their own entry here
it: Viene utilizzato per tutti gli eventi di segnalazione che non dispongono di una propria voce qui

en: Basic permissions
it: Permessi di base

en: Invite users
it: Invita utenti

en: Kick users
it: Espelli utenti

en: Ban users
it: Bandisci utenti

en: Remove message sent by other users
it: Rimuovi i messaggi inviati da altri utenti

en: Event permissions
it: Permessi degli eventi

en: Change user permissions
it: Cambia i permessi dell'utente

en: Change the room name
it: Cambia il nome della stanza

en: Change the room avatar
it: Cambia l'avatar della stanza

en: Change the room canonical alias
it: Cambia l'alias canonico della stanza

en: Change the room topic
it: Cambia l'argomento della stanza

en: Enable encryption for the room
it: Abilita la cifratura per la stanza

en: Change the room history visibility
it: Cambia la visibilità della cronologia della stanza

en: Set pinned events
it: Imposta gli eventi appuntati

en: Upgrade the room
it: Aggiorna la stanza

en: Set the room server access control list (ACL)
it: Impostare l'elenco di controllo di accesso del server di sala (ACL)

en: Set the children of this space
it: Imposta i figli di questo spazio

en: Set the parent space of this room
it: Imposta lo spazio principale di questa stanza

en: Room notifications setting
it: Impostazione delle notifiche della stanza

en: Follow global setting
it: Segui le impostazioni globali

en: You need to upgrade this room to a newer version to enable this setting.
it: Devi aggiornare questa stanza a una versione più recente per abilitare questa impostazione.

[ctx: @option:check]
en: Encryption
it: Cifratura

en: Enable encryption
it: Abilita cifratura

[ctx: option:check]
en: Once enabled, encryption cannot be disabled.
it: Una volta abilitata, la cifratura non può essere disabilitata.

[ctx: @option:check]
en: Access
it: Accesso

[ctx: @option:check]
en: Private (invite only)
it: Privata (solo su invito)

en: Only invited people can join.
it: Possono partecipare solo le persone invitate.

[ctx: @option:check]
en: Space members
it: Membri dello spazio

en: Anyone in a space can find and join.
it: Chiunque in uno spazio può trovare e partecipare.

[ctx: @option:check]
en: Knock
it: Bussa

en: People not in the room need to request an invite to join the room.
it: Le persone che non sono nella stanza devono richiedere un invito per entrarvi.

[ctx: @option:check]
en: Public
it: Pubblica

[ctx: @option:check]
en: Anyone can find and join.
it: Chiunque può trovarla e partecipare.

[ctx: @option:check]
en: Message history visibility
it: Visibilità della cronologia dei messaggi

[ctx: @option:check]
en: Anyone
it: Chiunque

[ctx: @option:check]
en: Anyone, regardless of whether they have joined, can view history.
it: Chiunque, indipendentemente dal fatto che si sia iscritto, può visualizzare la cronologia.

[ctx: @option:check]
en: Members only
it: Solo i membri

[ctx: @option:check]
en: All members can view the entire message history, even before they joined.
it: Tutti i membri possono visualizzare l'intera cronologia dei messaggi, anche prima dell'adesione.

[ctx: @option:check]
en: Members only (since invite)
it: Solo i membri (dall'invito)

[ctx: @option:check]
en: New members can view the message history from the point they were invited to the room.
it: I nuovi membri possono visualizzare la cronologia dei messaggi dal momento in cui sono stati invitati nella stanza virtuale.

[ctx: @option:check]
en: Members only (since joining)
it: Solo i membri (dall'adesione)

[ctx: @option:check]
en: New members can view the message history from the point they joined the room.
it: I nuovi membri possono visualizzare la cronologia dei messaggi dal momento in cui sono entrati nella stanza virtuale.

en: Apply
it: Applica

[ctx: @title:window]
en: About NeoChat
it: Informazioni su NeoChat

[ctx: @title:window]
en: About KDE
it: Informazioni su KDE

en: Edit Account
it: Modifica account

en: User information
it: Informazioni utente

en: Remove current avatar
it: Rimuovi l'avatar attuale

en: Name:
it: Nome:

en: Label:
it: Etichetta:

en: Your server doesn't support changing your password
it: Il tuo server non supporta la modifica della password

en: Current Password:
it: Password attuale:

en: New Password:
it: Nuova password:

en: Confirm new Password:
it: Conferma la nuova password:

en: Passwords don't match
it: Le password non corrispondono

en: Passwords do not match
it: Le password non corrispondono

en: Server Information
it: Informazioni server

en: Homeserver url
it: Server principale

en: Accounts
it: Account

en: Password changed successfully
it: Password modificata correttamente

en: Wrong password entered
it: È stata digitata una password errata

en: Unknown problem while trying to change password
it: Problema sconosciuto durante il tentativo di cambiare la password

[ctx: @title:window]
en: Appearance
it: Aspetto

en: General theme
it: Tema generale

en: Bubbles
it: Bolle

en: Compact
it: Compatta

en: Use compact room list
it: Usa l'elenco  delle stanze compatto

en: Show fancy effects in chat
it: Mostra effetti eleganti in chat

en: Use transparent chat page
it: Usa una pagina di chat trasparente

en: Transparency
it: Trasparenza

en: Only enabled if the transparent chat page is enabled.
it: Abilitato solo se la pagina della chat trasparente è abilitata.

en: Show your messages on the right
it: Mostra i tuoi messaggi sulla destra

en: Show links preview in the chat messages
it: Mostra l'anteprima dei collegamenti nei messaggi di chat

en: Show Avatar
it: Mostra avatar

en: In chat
it: Nella chat

en: In sidebar
it: Nella barra laterale

en: Color theme
it: Tema di colori

en: Devices
it: Dispositivi

en: New device name
it: Nuovo nome del dispositivo

en: Cancel editing display name
it: Annulla la modifica del nome visualizzato

en: Confirm new display name
it: Conferma il nuovo nome visualizzato

en: Edit device name
it: Modifica il nome del dispositivo

en: Verify device
it: Verifica il dispositivo

en: Logout device
it: Disconnetti il dispositivo

en: Please login to view the signed-in devices for your account.
it: Accedi per visualizzare i dispositivi su cui è stato eseguito l'accesso per il tuo account.

en: Remove device
it: Rimuovi il dispositivo

[ctx: @title:window]
en: Custom Emojis
it: Emoji personalizzati

en: No custom inline stickers found
it: Nessun adesivo in linea personalizzato trovato

en: new_emoji_name_here
it: nuovo_nome_emoji_qui

en: Add Emoji...
it: Aggiungi emoji...

en: Images (*.png *.gif *.webp)
it: Immagini (*.png *.gif *.webp)

[ctx: @title:window]
en: General
it: Generale

en: General settings
it: Impostazioni generali

en: Close to system tray
it: Chiudi nel vassoio di sistema

en: Minimize to system tray on startup
it: Minimizza nel vassoio di sistema all'avvio

en: Automatically hide/unhide the room information when resizing the window
it: Nascondi/mostra automaticamente le informazioni sulla stanza durante il ridimensionamento della finestra

en: Timeline Events
it: Eventi della linea temporale

en: Show deleted messages
it: Mostra i messaggi eliminati

en: Show state events
it: Mostra gli eventi di stato

en: Show leave and join events
it: Mostra eventi di uscita ed entrata

en: Show name change events
it: Mostra gli eventi di cambio dei nomi

en: Show avatar update events
it: Mostra gli eventi di aggiornamento degli avatar

en: Rooms and private chats
it: Stanze e chat private

en: Separated
it: Separate

en: Intermixed
it: Mescolate

en: Use s/text/replacement syntax to edit your last message
it: usa la sintassi s/testo/sostituzione per modificare il tuo ultimo messaggio

en: Send typing notifications
it: Invia le notifiche di digitazione

en: Developer Settings
it: Impostazioni per sviluppatori

en: Enable developer tools
it: Abilita gli strumenti per sviluppatori

[ctx: @title:window]
en: Notifications
it: Notifiche

en: Enable notifications for this account
it: Abilita le notifiche per questo account

en: Whether push notifications are generated by your Matrix server
it: Se le notifiche push sono generate dal tuo server Matrix

en: Room Notifications
it: Notifiche delle stanza

en: Messages in one-to-one chats
it: Messaggi nelle chat uno a uno

en: Encrypted messages in one-to-one chats
it: Messaggi cifrati nelle chat uno a uno

en: Messages in group chats
it: Messaggi nelle chat di gruppo

en: Messages in encrypted group chats
it: Messaggi nelle chat di gruppo cifrate

en: Room upgrade messages
it: Messaggi di aggiornamento della stanza

en: @Mentions
it: @Menzioni

en: Messages containing my display name
it: Messaggi contenenti il mio nome visualizzato

en: Whole room (@room) notifications
it: Notifiche alla stanza intera (@stanza)

en: Keywords
it: Parole chiave

en: Messages containing my keywords
it: Messaggi contenenti le mie parole chiave

en: Keyword…
it: Parola chiave…

en: Add keyword
it: Aggiungi parola chiave

en: Invites
it: Inviti

en: Invites to a room
it: Inviti a una stanza

en: Call invitation
it: Invito a chiamata

en: Network Proxy
it: Proxy di rete

en: System Default
it: Impostazioni predefinite di sistema

en: Proxy Settings
it: Impostazioni del proxy

en: Port
it: Porta

en: User
it: Utente

en: Disable notifications
it: Disabilita le notifiche

en: Enable notifications
it: Abilita le notifiche

en: Mute notifications
it: Silenzia le notifiche

en: Unmute notifications
it: Rimuovi il silenzio alle notifiche

[ctx: As in clicking this button will switch off highlights for messages that match this rule]
en: Disable message highlights
it: Disabilita le evidenziazioni dei messaggi

[ctx: As in clicking this button will switch on highlights for messages that match this rule]
en: Enable message highlights
it: Abilita le evidenziazioni dei messaggi

en: Delete keyword
it: Elimina la parola chiave

en: Appearance
it: Aspetto

en: Custom Emojis
it: Emoji personalizzati

en: Spell Checking
it: Controllo ortografico

en: About NeoChat
it: Informazioni su Neochat

en: About KDE
it: Informazioni su KDE

[ctx: @window:title]
en: Spellchecking
it: Controllo ortografico

en: Selected default language:
it: Seleziona la lingua predefinita:

en: Open Personal Dictionary
it: Apri il dizionario personale

en: Options:
it: Opzioni:

en: Enable automatic spell checking
it: Abilita il controllo ortografico automatico

en: Ignore uppercase words
it: Salta le parole tutte maiuscole

en: Ignore hyphenated words
it: Ignora le parole con trattino

en: Detect language automatically
it: Rileva automaticamente la lingua

en: Spell checking languages
it: Lingue del controllo ortografico

en: %1 will provide spell checking and suggestions for the languages listed here when autodetection is enabled.
it: %1 fornirà il controllo ortografico e i suggerimenti per le lingue elencate qui quando il rilevamento automatico è abilitato.

en: Add a new word to your personal dictionary…
it: Aggiungi una nuova parola al tuo dizionario personale…

[ctx: @action:button]
en: Add word
it: Aggiungi la parola

en: Spell checking dictionary
it: Dizionario del controllo ortografico

en: Delete word
it: Elimina la parola

en: Malformed or empty Matrix id
it: ID Matrix non valido o vuoto

en: %1 is not a correct Matrix identifier
it: %1 non è un identificatore Matrix corretto

en: Room not found
it: Stanza trovata

en: There's no room %1 in the room list. Check the spelling and the account.
it: Non c'è alcuna stanza %1 nell'elenco delle stanze. Controlla l'ortografia e l'account.

en: Failed to join room
it: Accesso alla stanza non riuscito

en: You requested to join '%1'
it: Hai chiesto di unirti a «%1»

en: Failed to request joining room
it: Impossibile richiedere l'accesso alla stanza

en: No application for the link
it: Nessuna applicazione per il collegamento

en: Your operating system could not find an application for the link.
it: Il tuo sistema operativo non è riuscito a trovare un'applicazione per il collegamento.

en: Could not open URL
it: Impossibile aprire l'URL

en: Show
it: Mostra

en: Quit
it: Esci
