neochat - en to nl translation catalogue (664 entries)

en: Encrypted Message
nl: Versleuteld bericht

en: Network Error: %1
nl: Netwerkfout: %1

en: Login Failed: Access Token invalid or revoked
nl: Aanmelden is mislukt: toegangstoken ongeldig of ingetrokken

en: Login Failed: %1
nl: Aanmelden mislukt: %1

en: Access token wasn't found
nl: Toegangstoken is niet gevonden

en: Maybe it was deleted?
nl: Misschien is het verwijderd?

en: Access to keychain was denied.
nl: Toegang tot sleutelring is geweigerd.

en: Please allow NeoChat to read the access token
nl: laat NeoChat het toegangstoken lezen

en: No keychain available.
nl: Geen sleutelring beschikbaar

en: Please install a keychain, e.g. KWallet or GNOME keyring on Linux
nl: Installeer een sleutelring, bijv. KWallet of GNOME sleutelring op Linux

en: Unable to read access token
nl: Lezen van toegangstoken lukt niet

en: File too large to download.
nl: Bestand is te groot om te downloaden.

en: Contact your matrix server administrator for support.
nl: Neem contact op met uw matrix-serverbeheerder voor ondersteuning.

en: Room creation failed: "%1"
nl: Aanmaken van room is mislukt: "%1"

en: The room id you are trying to join is not valid
nl: Het room-id waaraan u mee wilt doen is niet geldig

[ctx: Job heading, like 'Copying']
en: Downloading
nl: Bezig met downloaden

[ctx: Job heading, like 'Copying']
en: Uploading
nl: Uploaden

[ctx: The URL being downloaded/uploaded]
en: Source
nl: Bron

[ctx: The location being downloaded to]
en: Destination
nl: Bestemming

en: Network Error
nl: Netwerkfout

en: NeoChat
nl: Neochat

en: Matrix client
nl: Matrix-client

en: © 2018-2020 Black Hat, 2020-2022 KDE Community
nl: © 2018-2020 Black Hat, 2020-2022 KDE-gemeenschap

en: Maintainer
nl: Onderhouder

en: Original author of Spectral
nl: Oorspronkelijke auteur van Spectral

en: Maintainer of Quotient
nl: Onderhouder van Quotient

en: A Qt5 library to write cross-platform clients for Matrix
nl: Een Qt5 bibliotheek om cross-platform clients voor Matrix te schrijven

[ctx: <version number> (built against <possibly different version number>)]
en: %1 (built against %2)
nl: %1 (gebouwd tegen %2)

en: Client for the matrix communication protocol
nl: Client voor het matrix communicatieprotocol

en: Supports matrix: url scheme
nl: Ondersteunt matrix: url schema

en: Media id '%1' doesn't follow server/mediaId pattern
nl: Media-id '%1' volgt niet server/mediaId patroon

en: Image request has been cancelled
nl: Verzoek om afbeelding is geannuleerd

en: <message>
nl: <bericht>

en: Prepends ¯\_(ツ)_/¯ to a plain-text message
nl: Voegt ¯\_(ツ)_/¯ vóór aan een bericht met platte-tekst

en: Prepends ( ͡° ͜ʖ ͡°) to a plain-text message
nl: Voegt ( ͡° ͜ʖ ͡°) vóór aan een bericht met platte-tekst

en: Prepends (╯°□°）╯︵ ┻━┻ to a plain-text message
nl: Voegt (╯°□°）╯︵ ┻━┻ vóór aan een bericht met platte-tekst

en: Prepends ┬──┬ ノ( ゜-゜ノ) to a plain-text message
nl: Voegt ┬──┬ ノ( ゜-゜ノ) vóór aan een bericht met platte-tekst

en: Sends the given message colored as a rainbow
nl: Verzendt het gegeven bericht gekleurd als een regenboog

en: Sends the given emote colored as a rainbow
nl: Verzendt het gegeven emoticon gekleurd als een regenboog

en: Sends the given message as plain text
nl: Verzendt het gegeven bericht als een platte tekst

en: Sends the given message as a spoiler
nl: Verzendt het gegeven bericht als een spoiler

en: Sends the given emote
nl: Verzendt het gegeven emote

en: Sends the given message as a notice
nl: Verzendt het gegeven bericht als een notitie

[ctx: '<text>' does not look like a matrix id.]
en: '%1' does not look like a matrix id.
nl: '%1' ziet er niet uit als een matrix-id.

[ctx: <user> is already invited to this room.]
en: %1 is already invited to this room.
nl: %1 is al uitgenodigd in deze room

[ctx: <user> is banned from this room.]
en: %1 is banned from this room.
nl: %1 is verbannen uit deze room

en: You are already in this room.
nl: U bent al in deze room.

[ctx: <user> is already in this room.]
en: %1 is already in this room.
nl: %1 in al in deze room

[ctx: <username> was invited into this room]
en: %1 was invited into this room
nl: %1 is uitgenodigd in deze room

en: <user id>
nl: <gebruiker-id>

en: Invites the user to this room
nl: Nodigt de gebruiker uit in deze room

[ctx: '<text>' does not look like a room id or alias.]
en: '%1' does not look like a room id or alias.
nl: '%1' ziet er niet uit als een room-id of alias.

[ctx: Joining room <roomname>.]
en: Joining room %1.
nl: Meedoen in room "%1.

en: <room alias or id>
nl: <room-alias of id>

en: Joins the given room
nl: Doet mee in de gegeven room

[ctx: Knocking room <roomname>.]
en: Knocking room %1.
nl: Kloppen op room %1.

en: <room alias or id> [<reason>]
nl: <room-alias of id> [<reden>]

en: Requests to join the given room
nl: Verzoek om mee te doen in de gegeven room

[ctx: You are already in room <roomname>.]
en: You are already in room %1.
nl: U bent al in room %1.

en: Leaving this room.
nl: Deze room verlaten.

[ctx: Leaving room <roomname>.]
en: Leaving room %1.
nl: Room %1 wordt verlaten.

[ctx: Room <roomname> not found]
en: Room %1 not found.
nl: Room %1 niet gevonden.

en: [<room alias or id>]
nl: [<room-alias of id>]

en: Leaves the given room or this room, if there is none given
nl: Verlaat de gegeven room of deze room, als er geen is gegeven

en: No new nickname provided, no changes will happen.
nl: Geen nieuwe schermnaam gegeven, er zullen geen wijzigingen zijn.

en: <display name>
nl: <schermnaam>

en: Changes your global display name
nl: Wijzigt uw globale schermnaam

en: Changes your display name in this room
nl: Wijzigt uw schermnaam in deze room

[ctx: <username> is already ignored.]
en: %1 is already ignored.
nl: %1 wordt al genegeerd.

[ctx: <username> is now ignored]
en: %1 is now ignored.
nl: %1 wordt nu genegeerd.

[ctx: <username> is not a known user]
en: %1 is not a known user.
nl: %1 is geen bekende gebruiker.

en: Ignores the given user
nl: Negeert de gegeven gebruiker

[ctx: <username> is not ignored.]
en: %1 is not ignored.
nl: %1 wordt niet genegeerd.

[ctx: <username> is no longer ignored.]
en: %1 is no longer ignored.
nl: %1 wordt niet langer genegeerd.

en: Unignores the given user
nl: Negeren van de gegeven gebruiker ongedaan maken

en: <reaction text>
nl: <reactietekst>

en: React to the message with the given text
nl: Op het bericht met de gegeven tekst reageren

[ctx: <user> is already banned from this room.]
en: %1 is already banned from this room.
nl: %1 is al verbannen uit deze room.

en: You are not allowed to ban users from this room.
nl: U mag geen gebruikers uit deze room verbannen.

[ctx: You are not allowed to ban <username> from this room.]
en: You are not allowed to ban %1 from this room.
nl: U mag %1 niet uit deze room verbannen.

[ctx: <username> was banned from this room.]
en: %1 was banned from this room.
nl: %1 was verbannen uit deze room

en: <user id> [<reason>]
nl: <gebruiker-id> [<reden>]

en: Bans the given user
nl: Verbant de gegeven gebruiker

en: You are not allowed to unban users from this room.
nl: U mag geen verbande gebruikers uit deze room toelaten.

[ctx: <user> is not banned from this room.]
en: %1 is not banned from this room.
nl: %1 is niet verbannen uit deze room.

[ctx: <username> was unbanned from this room.]
en: %1 was unbanned from this room.
nl: Verbande %1 is toegelaten tot deze room.

en: Removes the ban of the given user
nl: Verwijdert de ban van de gegeven gebruiker

en: You cannot kick yourself from the room.
nl: U kunt niet uzelf uit de room schoppen.

[ctx: <username> is not in this room]
en: %1 is not in this room.
nl: %1 in niet in deze room.

en: You are not allowed to kick users from this room.
nl: U mag geen gebruikers uit deze room schoppen.

[ctx: You are not allowed to kick <username> from this room]
en: You are not allowed to kick %1 from this room.
nl: U mag %1 niet uit deze room schoppen.

[ctx: <username> was kicked from this room.]
en: %1 was kicked from this room.
nl: %1 was uit deze room geschopt.

en: Removes the user from the room
nl: Verwijdert de gebruiker uit in deze room

[ctx: n times]
en:  %1 time  |  %1 times
nl[0]:  %1 keer
nl[1]:  %1 keren

[ctx: n users]
en:  %1 user  |  %1 users
nl[0]:  %1 gebruiker
nl[1]:  %1 gebruikers

[ctx: [action 1, action 2] or [action 3]]
en:  or
nl:  of

[ctx: [action 1, action 2] and [action 3]]
en:  and
nl:  en

[ctx: Previously used emojis]
en: History
nl: Geschiedenis

[ctx: 'People' is a category of emoji]
en: People
nl: Mensen

[ctx: 'Nature' is a category of emoji]
en: Nature
nl: Natuur

[ctx: 'Food' is a category of emoji]
en: Food
nl: Eten

[ctx: 'Activities' is a category of emoji]
en: Activities
nl: Activiteiten

[ctx: 'Travel' is a category of emoji]
en: Travel
nl: Reizen

[ctx: 'Objects' is a category of emoji]
en: Objects
nl: Objecten

[ctx: 'Symbols' is a category of emoji]
en: Symbols
nl: Symbolen

[ctx: 'Flags' is a category of emoji]
en: Flags
nl: Vlaggen

[ctx: 'Custom' is a category of emoji]
en: Custom
nl: Aangepast

en: Today
nl: Vandaag

en: Yesterday
nl: Gisteren

en: The day before yesterday
nl: Eergisteren

en: <i>[This message was deleted]</i>
nl: <i>[Dit bericht is verwijderd]</i>

en: <i>[This message was deleted: %1]</i>
nl: <i>[Dit bericht is verwijderd: %1]</i>

en: [REDACTED]
nl: [GEREDIGEERD]

en: [REDACTED: %1]
nl: [GEREDIGEERD: %1]

en: 1 user:  | %1 users:
nl[0]: 1 gebruiker:
nl[1]: %1 gebruikers:

en: Invited
nl: Uitgenodigd

en: Favorite
nl: Favoriet

en: Direct Messages
nl: Directe berichten

en: Normal
nl: Normaal

en: Low priority
nl: Lage prioriteit

en: Spaces
nl: Spaties

en: a file
nl: een bestand

en: reinvited %1 to the room
nl: %1 opnieuw uitgenodigd naar de room

en: joined the room (repeated)
nl: doet mee met de room (herhaald)

en: invited %1 to the room
nl: %1 uitgenodigd naar de room

en: joined the room
nl: doet mee met de room

[ctx: their refers to a singular user]
en: cleared their display name
nl: heeft zijn/haar schermnaam gewist

[ctx: their refers to a singular user]
en: changed their display name to %1
nl: heeft zijn/haar schermnaam gewijzigd naar %1

en:  and
nl:  en

[ctx: their refers to a singular user]
en: cleared their avatar
nl: heeft zijn/haar avatar gewist

en: set an avatar
nl: hebben een avatar ingesteld

[ctx: their refers to a singular user]
en: updated their avatar
nl: heeft zijn/haar avatar bijgewerkt

[ctx: <user> changed nothing]
en: changed nothing
nl: niet gewijzigd

en: withdrew %1's invitation
nl: uitnodiging van %1 ingetrokken

en: rejected the invitation
nl: de uitnodiging afgewezen

en: unbanned %1
nl: verbanning van %1 ongedaan gemaakt

en: self-unbanned
nl: zelf verbanning ongedaan gemaakt

en: has put %1 out of the room: %2
nl: heeft %1 uit de room gezet: %2

en: left the room
nl: heeft de room verlaten

en: banned %1 from the room
nl: %1 verbannen uit de room

en: banned %1 from the room: %2
nl: %1 verbannen uit de room: %2

en: self-banned from the room
nl: zelf verbannen uit de room

en: requested an invite
nl: om een uitnodiging verzocht

en: requested an invite with reason: %1
nl: heeft om een uitnodiging verzocht met reden: %1

en: made something unknown
nl: iets onbekend gemaakt

en: cleared the room main alias
nl: hoofdalias van de room gewist

en: set the room main alias to: %1
nl: hoofdalias van de room ingesteld op: %1

en: cleared the room name
nl: naam van de room gewist

en: set the room name to: %1
nl: naam van de room ingesteld op: %1

en: cleared the topic
nl: het onderwerp gewist

en: set the topic to: %1
nl: het onderwerp instellen op: %1

en: changed the room avatar
nl: room-avatar tonen is gewijzigd

en: activated End-to-End Encryption
nl: Eind-tot-eind versleuteling geactiveerd

en: upgraded the room to version %1
nl: de room bijgewerkt tot versie %1

en: created the room, version %1
nl: de room aangemaakt, versie %1

[ctx: 'power level' means permission level]
en: changed the power levels for this room
nl: de energieniveaus voor deze room zijn gewijzigd

en: changed the server access control lists for this room
nl: de toegangscontrolelijst voor deze room is gewijzigd

[ctx: [User] added <name> widget]
en: added %1 widget
nl: %1 widget toegevoegd

[ctx: [User] removed <name> widget]
en: removed %1 widget
nl: %1 widget verwijderd

[ctx: [User] configured <name> widget]
en: configured %1 widget
nl: %1 widget geconfigureerd

en: updated %1 state
nl: %1 status bijgewerkt

en: updated %1 state for %2
nl: %1 status bijgewerkt voor %2

en: Unknown event
nl: Onbekende gebeurtenis

en: sent a message
nl: verzend een bericht

en: sent a sticker
nl: verzend een sticker

en: reinvited someone to the room
nl: heeft iemand opnieuw uitgenodigd in de room

en: invited someone to the room
nl: heeft iemand uitgenodigd in de room

[ctx: their refers to a singular user]
en: changed their display name
nl: heeft hun schermnaam gewijzigd

en: withdrew a user's invitation
nl: heeft uitnodiging van een gebruiker ingetrokken

en: unbanned a user
nl: heeft verbanning van een gebruiker ongedaan gemaakt

en: put a user out of the room
nl: heeft een gebruiker uit de room gezet

en: banned a user from the room
nl: heeft een gebruiker verbannen uit de room

en: set the room main alias
nl: hoofdalias van de room ingesteld

en: set the room name
nl: naam van de room ingesteld

en: set the topic
nl: het onderwerp ingesteld

en: upgraded the room version
nl: heeft de versie van de room opgewaardeerd

en: created the room
nl: heeft de room aangemaakt

en: added a widget
nl: heeft een widget toegevoegd

en: removed a widget
nl: heeft een widget verwijderd

en: configured a widget
nl: heeft een widget geconfigureerd

en: updated the state
nl: heeft de status bijgewerkt

en: started a poll
nl: heeft een raadpleging (poll) gestart

en: Report sent successfully.
nl: Rapport met succes verzonden.

en: Open NeoChat in this room
nl: NeoChat in deze room openen

en: Reply
nl: Beantwoorden

en: Reply...
nl: Beantwoorden...

en: %1 invited you to a room
nl: %1 heeft u uitgenodigd naar de room

en: Open this invitation in NeoChat
nl: Deze uitnodiging in NeoChat openen

en: Accept Invitation
nl: Uitnodiging accepteren

en: Reject Invitation
nl: Uitnodiging afwijzen

en: Attachment:
nl: Bijlage:

en: Edit
nl: Bewerken

en: Cancel sending attachment
nl: Verzenden van bijlage annuleren

en: Attach an image or file
nl: Een afbeelding of bestand bijvoegen

en: Add an Emoji
nl: Een emoji toevoegen

en: Send message
nl: Bericht verzenden

en: This room is encrypted. Build libQuotient with encryption enabled to send encrypted messages.
nl: Deze room is versleuteld. Bouw libQuotient met versleuteling ingeschakeld en verzend versleutelde berichten.

en: Send an encrypted message…
nl: Een versleuteld bericht verzenden…

en: Set an attachment caption...
nl: Stel een opschrift voor de bijlage in...

en: Send a message…
nl: Een bericht verzenden…

[ctx: @action:button]
en: Cancel reply
nl: Antwoord annuleren

en: NeoChat is offline. Please check your network connection.
nl: NeoChat is offline. Controleer uw netwerkverbinding.

en: Replying to:
nl: Beantwoorden aan:

en: No emojis
nl: Geen emoji's

en: Explore rooms
nl: Rooms verkennen

en: Start a Chat
nl: Een chat starten

en: Create a Room
nl: Een room aanmaken

en: Create rooms and chats
nl: Rooms en chats aanmaken

en: Zoom in
nl: Inzoomen

en: Zoom out
nl: Uitzoomen

en: Rotate left
nl: Linksom draaien

en: Rotate right
nl: Rechtsom draaien

en: Save as
nl: Opslaan als

en: Close
nl: Sluiten

[ctx: @title]
en: Select a Homeserver
nl: Een homeserver selecteren

en: Other...
nl: Overig...

[ctx: @action:button]
en: Continue
nl: Doorgaan

en: Please wait. This might take a little while.
nl: Even wachten. Dit kan even duren.

[ctx: @title]
en: Login
nl: Aanmelden

en: Enter your Matrix ID
nl: Uw Matrix-id invoeren

en: Matrix ID:
nl: Matrix-ID:

en: Loading…
nl: Laden…

en: Already logged in
nl: Al aangemeld

en: Login Methods
nl: Aanmeldmethoden

en: Login with password
nl: Aanmelden met wachtwoord

en: Login with single sign-on
nl: Aanmelden met eenmalig aanmelden

en: Login
nl: Aanmelden

en: Register
nl: Registreren

en: Welcome
nl: Welkom

[ctx: @title]
en: Password
nl: Wachtwoord

en: Enter your password
nl: Uw wachtwoord invoeren

[ctx: @action:button]
en: Login
nl: Aanmelden

en: Complete the authentication steps in your browser
nl: De authentificatiestappen in your browser voltooien

[ctx: @action:button]
en: Back
nl: Terug

en: This message is encrypted and the sender has not shared the key with this device.
nl: Dit bericht is versleuteld en de verzender heeft de sleutel niet gedeeld met dit apparaat.

[ctx: tooltip for a button on a message; offers ability to download its file]
en: Download
nl: Downloaden

[ctx: tooltip for a button on a message; offers ability to open its downloaded file with an appropriate application]
en: Open File
nl: Bestand openen

[ctx: tooltip for a button on a message; stops downloading the message's file]
en: Stop Download
nl: Downloaden stoppen

en: Shrink preview
nl: Voorbeeld invouwen

en: Expand preview
nl: Voorbeeld uitvouwen

en: Loading URL preview
nl: URL voorbeeld laden

[ctx: @action:button]
en: Confirm edit
nl: Bewerking bevestigen

[ctx: @action:button]
en: Cancel edit
nl: Bewerking annuleren

en: Based on votes by %1 user | Based on votes by %1 users
nl[0]: Gebaseerd op stem van %1 gebruiker
nl[1]: Gebaseerd op stemmen van %1 gebruikers

[ctx: as in 'this vote has ended']
en: (Ended)
nl: (Beëindigd)

[ctx: Separate the usernames of users]
en:  and
nl:  en

[ctx: %1 is the number of other users]
en:  and %1 other |  and %1 others
nl[0]:  en %1 andere
nl[1]:  en %1 anderen

[ctx: %2 is the users who reacted and %3 the emoji that was given]
en: %2 reacted with %3 | %2 reacted with %3
nl[0]: %2 reageerde met %3
nl[1]: %2 reageerde met %3

[ctx: Relative time since the room was last read]
en: Last read: %1
nl: Laatst gelezen: %1

en:  (edited)
nl:  (bewerkt)

en: Add Account
nl: Account toevoegen

en: Log in to an existing account
nl: Aanmelden met een bestaand account

[ctx: @title:window]
en: Login
nl: Aanmelden

en: Edit this account
nl: Dit account bewerken

en: Account editor
nl: Accountbewerker

en: Switch User
nl: Gebruiker wisselen

en: Add
nl: Toevoegen

en: Configure
nl: Configureren

en: Open Settings
nl: Instellingen openen

en: Activate Encryption
nl: Versleuteling activeren

en: It will not be possible to deactivate the encryption after it is enabled.
nl: Het zal niet mogelijk zijn om de versleuteling te deactiveren nadat het is ingeschakeld.

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Sign out
nl: Afmelden

en: Are you sure you want to sign out?
nl: Wilt u zich afmelden?

en: Room Name
nl: Naam van room

en: Room Topic
nl: Onderwerp van room

[ctx: @action:button]
en: Ok
nl: OK

en: Confirm the emoji below are displayed on both devices, in the same order.
nl: Bevestig dat de onderstaande emoji getoond worden op beide apparaten, in dezelfde volgorde.

en: They match
nl: Ze komen overeen

en: They don't match
nl: Ze komen niet overeen

en: Session Verification
nl: Verificatie van sessie

en: Waiting for device to accept verification.
nl: Wacht op apparaat om verificatie te accepteren.

en: Incoming key verification request from device **%1**
nl: Inkomend verzoek voor verificatie van sleutel van apparaat **%1**

en: Waiting for other party to verify.
nl: Wacht op andere partij om te verifiëren.

en: Compare a set of emoji on both devices
nl: Een set emoji vergelijken op beide apparaten

en: Successfully verified device **%1**
nl: Apparaat **%1** is met succes geverifieerd

en: Accept
nl: Accepteren

en: Decline
nl: Afwijzen

en: The session verification was canceled for unknown reason.
nl: Verificatie van de sessie is geannuleerd om onbekende reden.

en: The session verification timed out.
nl: Verificatie van sessie overschreed tijdslimiet.

en: The session verification timed out for remote party.
nl: Verificatie van sessie overschreed tijdslimiet voor partij op afstand.

en: You canceled the session verification.
nl: Verificatie van sessie is door u geannuleerd.

en: The remote party canceled the session verification.
nl: Verificatie van sessie is de partij op afstand geannuleerd.

en: The session verification was canceled because we received an unexpected message.
nl: Verificatie van de sessie is geannuleerd omdat we een onverwacht bericht ontvingen.

en: The remote party canceled the session verification because it received an unexpected message.
nl: Verificatie van de sessie is geannuleerd door de partij op afstand omdat het een onverwacht bericht ontving.

en: The session verification was canceled because it received a message for an unknown session.
nl: Verificatie van de sessie is geannuleerd omdat het een bericht ontving voor een onbekende sessie.

en: The remote party canceled the session verification because it received a message for an unknown session.
nl: Verificatie van de sessie is geannuleerd door de partij op afstand omdat het een bericht ontving voor een onbekende sessie.

en: The session verification was canceled because NeoChat is unable to handle this verification method.
nl: Verificatie van de sessie is geannuleerd omdat NeoChat niet in staat is deze verificatiemethode te behandelen.

en: The remote party canceled the session verification because it is unable to handle this verification method.
nl: Verificatie van de sessie is geannuleerd door de partij op afstand omdat het niet in staat is deze verificatiemethode te behandelen.

en: The session verification was canceled because the keys are incorrect.
nl: Verificatie van de sessie is geannuleerd omdat de sleutels onjuist zijn.

en: The remote party canceled the session verification because the keys are incorrect.
nl: Verificatie van sessie is de partij op afstand geannuleerd omdat de sleutels onjuist zijn.

en: The session verification was canceled because it verifies an unexpected user.
nl: Verificatie van de sessie is geannuleerd omdat het een onverwachte gebruiker verifieert.

en: The remote party canceled the session verification because it verifies an unexpected user.
nl: Verificatie van de sessie is geannuleerd door de partij op afstand omdat het een onverwachte gebruiker verifieert.

en: The session verification was canceled because we received an invalid message.
nl: Verificatie van de sessie is geannuleerd omdat we een ongeldig bericht ontvingen.

en: The remote party canceled the session verification because it received an invalid message.
nl: Verificatie van de sessie is geannuleerd door de partij op afstand omdat het een ongeldig bericht ontving.

en: The session was accepted on a different device
nl: De sessie is geaccepteerd op een ander apparaat

en: The session verification was canceled because of a mismatched key.
nl: Verificatie van de sessie is geannuleerd omdat een sleutels niet overeen kwam.

en: The remote party canceled the session verification because of a mismatched key.
nl: Verificatie van de sessie door de partij op afstand is geannuleerd omdat een sleutel niet overeen kwam.

en: The session verification was canceled because the keys do not match.
nl: Verificatie van de sessie is geannuleerd omdat de sleutels niet overeen kwamen.

en: The remote party canceled the session verification because the keys do not match.
nl: Verificatie van sessie door de partij op afstand is geannuleerd omdat de sleutels niet overeen kwamen.

en: The session verification was canceled due to an unknown error.
nl: Verificatie van de sessie is geannuleerd vanwege een onbekende fout.

en: Please choose a file
nl: Kies een bestand a.u.b

en: Edit user power level
nl: Niveau van macht van gebruiker bewerken

en: Member (0)
nl: Lid (0)

en: Confirm
nl: Bevestigen

[ctx: @title:menu Account detail dialog]
en: Account detail
nl: Accountdetail

en: Unignore this user
nl: Negeren van deze gebruiker ongedaan maken

en: Ignore this user
nl: Deze gebruiker negeren

en: Kick this user
nl: Deze gebruiker een schop geven

en: Invite this user
nl: Deze gebruiker uitnodigen

en: Ban this user
nl: Deze gebruiker verbannen

[ctx: @title]
en: Ban User
nl: Gebruiker verbannen

en: Unban this user
nl: Verbanning van gebruiker verwijderen

en: Set user power level
nl: Niveau van macht van gebruiker instellen

en: Remove recent messages by this user
nl: Recente berichten van deze gebruiker verwijderen

[ctx: @title]
en: Remove Messages
nl: Berichten verwijderen

en: Open a private chat
nl: Een privé chat openen

en: Copy link
nl: Koppeling kopiëren

en: Warning: %1
nl: Waarschuwing: %1

[ctx: @title:window]
en: Session Verification
nl: Verificatie van sessie

en: User consent
nl: Toestemming van gebruiker

en: Your homeserver requires you to agree to its terms and conditions before being able to use it. Please click the button below to read them.
nl: Uw homeserver vereist dat u met deze termen en voorwaarden instemt alvorens u deze kunt gebruiken. Klik op de ondersteunde knop om ze te lezen.

en: Open
nl: Openen

en: Start a chat
nl: Een chat starten

en: Do you want to start a chat with %1?
nl: Wilt u een chat beginnen met %1?

[ctx: text editing menu action]
en: Undo
nl: Ongedaan maken

[ctx: text editing menu action]
en: Redo
nl: Opnieuw

[ctx: text editing menu action]
en: Cut
nl: Knippen

[ctx: text editing menu action]
en: Copy
nl: Kopiëren

[ctx: text editing menu action]
en: Paste
nl: Plakken

[ctx: text editing menu action]
en: Delete
nl: Verwijderen

[ctx: text editing menu action]
en: Select All
nl: Alles selecteren

en: Configure NeoChat...
nl: NeoChat configureren...

[ctx: menu]
en: Configure NeoChat...
nl: NeoChat configureren...

[ctx: menu]
en: Quit NeoChat
nl: NeoChat afsluiten

[ctx: menu]
en: File
nl: Bestand

[ctx: menu]
en: New Private Chat…
nl: Nieuwe privé chat…

[ctx: menu]
en: New Group…
nl: Nieuwe groep…

[ctx: menu]
en: Browse Chats…
nl: In chats balderen…

[ctx: menu]
en: Edit
nl: Bewerken

[ctx: menu]
en: View
nl: Beeld

[ctx: menu item that opens a UI element called the 'Quick Switcher', which offers a fast keyboard-based interface for switching in between chats.]
en: Open Quick Switcher
nl: Snelle wisselaar openen

[ctx: menu]
en: Window
nl: Venster

[ctx: menu]
en: Exit Full Screen
nl: Volledig scherm verlaten

[ctx: menu]
en: Enter Full Screen
nl: Volledig scherm ingaan

[ctx: menu]
en: Matrix FAQ
nl: Matrix-FAQ

en: Open in New Window
nl: In nieuw venster openen

en: Remove from Favourites
nl: Uit favorieten verwijderen

en: Add to Favourites
nl: Aan favorieten toevoegen

en: Reprioritize
nl: Opnieuw prioriteit zetten

en: Deprioritize
nl: Haal prioriteit weg

en: Mark as Read
nl: Markeren als gelezen

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy user's Matrix ID to Clipboard
nl: Matrix-ID van gebruiker naar klembord kopiëren

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy Address to Clipboard
nl: Adres kopiëren naar klembord

en: Notification State
nl: Status van melding

en: Follow Global Setting
nl: Globale instellingen volgen

[ctx: As in 'notify for all messages']
en: All
nl: Alles

[ctx: As in 'notify when the user is mentioned or the message contains a set keyword']
en: @Mentions and Keywords
nl: @Mentions en trefwoorden

[ctx: As in 'do not notify for any messages']
en: Off
nl: Uit

en: Room Settings
nl: Room-instellingen

en: Leave Room
nl: Room verlaten

en: Share
nl: Delen

en: Share the selected media
nl: De geselecteerde media delen

en: Sharing failed
nl: Delen is mislukt

en: Shared url for image is <a href='%1'>%1</a>
nl: Gedeelde url voor afbeelding is <a href='%1'>%1</a>

[ctx: 'Space' is a matrix space]
en: View Space
nl: Ruimte bekijken

[ctx: 'Space' is a matrix space]
en: Space Settings
nl: Instellingen voor ruimte

en: Space Settings
nl: Instellingen voor ruimte

[ctx: 'Space' is a matrix space]
en: Leave Space
nl: Ruimte verlaten

en: Ban User
nl: Gebruiker verbannen

en: Reason for banning this user
nl: Reden om deze gebruiker te verbannen

[ctx: @action:button 'Ban' as in 'Ban this user']
en: Ban
nl: Verbannen

[ctx: @action]
en: Cancel
nl: Annuleren

en: Open Externally
nl: Extern openen

en: Save As
nl: Opslaan als

en: Copy
nl: Kopiëren

en: Remove
nl: Verwijderen

[ctx: @title]
en: Remove Message
nl: Bericht verwijderen

[ctx: @action:button 'Report' as in 'Report this event to the administrators']
en: Report
nl: Rapporteer

[ctx: @title]
en: Report Message
nl: Bericht rapporteren

en: View Source
nl: Bron bekijken

en: Message Source
nl: Berichtinhoud

en: Copy Link
nl: Koppeling kopiëren

en: Search for '%1'
nl: Zoeken naar '%1'

en: Configure Web Shortcuts...
nl: Websnelkoppelingen configureren...

en: Event Source
nl: Gebeurtenisbron

en: Remove Messages
nl: Berichten verwijderen

en: Remove Message
nl: Bericht verwijderen

en: Reason for removing this user's recent messages
nl: Reden om deze recente berichten van de gebruiker te verwijderen

en: Reason for removing this message
nl: Reden om dit bericht te verwijderen

[ctx: @action:button 'Remove' as in 'Remove this message']
en: Remove
nl: Verwijderen

en: Report Message
nl: Bericht rapporteren

en: Reason for reporting this message
nl: Reden om dit bericht te rapporteren

en: Room State - %1
nl: Roomstatus - %1

[ctx: @action:button Undo modification]
en: Undo
nl: Ongedaan maken

[ctx: @action:button Accept image modification]
en: Accept
nl: Accepteren

en: Unable to save file. Check if you have the correct permission to edit the cache directory.
nl: Het bestand kon niet worden opgeslagen. Controleer of u de benodigde toegangsrechten hebt om de cache-map te bewerken.

[ctx: @action:button Crop an image]
en: Crop
nl: Uitsnijden

[ctx: @action:button Rotate an image to the left]
en: Rotate left
nl: Linksom draaien

[ctx: @action:button Rotate an image to the right]
en: Rotate right
nl: Rechtsom draaien

[ctx: @action:button Mirror an image vertically]
en: Flip
nl: Verticaal spiegelen

[ctx: @action:button Mirror an image horizontally]
en: Mirror
nl: Horizontaal spiegelen

en: Invite a User
nl: Een gebruiker uitnodigen

en: Find a user...
nl: Een gebruiker zoeken...

en: No users available
nl: Geen gebruikers beschikbaar

en: Send invitation
nl: Uitnodiging versturen

en: Explore Rooms
nl: Rooms verkennen

en: Find a room...
nl: Een room zoeken...

en: View
nl: Beeld

en: Join
nl: Deelnemen

en: Add New Server
nl: Nieuwe server toevoegen

en: Home Server
nl: Homeserver

en: Add new server
nl: Nieuwe server toevoegen

[ctx: @title:window]
en: Add server
nl: Server toevoegen

en: Valid server entered
nl: Geldige server ingevoerd

en: This server cannot be resolved or has already been added
nl: Deze server is niet te vinden of is al toegevoegd

en: The entered text is not a valid url
nl: De ingevoerde tekst is geen geldige URL

en: Enter server url e.g. kde.org
nl: Server-URL invoeren bijv. kde.org

en: Server URL
nl: URL-adres server

en: Joined
nl: Neemt deel aan

[ctx: @action:button]
en: Show All Rooms
nl: Alle rooms tonen

en: No rooms found
nl: Geen rooms gevonden

en: Join some rooms to get started
nl: Doe mee met sommige rooms om te beginnen

en: Search in room directory
nl: In map van room zoeken

en: No Name
nl: Naamloos

en: Muted room
nl: Gedempte room

en: Configure room
nl: Room configureren

en: Accept this invitation?
nl: Deze uitnodiging accepteren?

en: Reject
nl: Afwijzen

en: Choose local file
nl: Lokaal bestand kiezen

en: Clipboard image
nl: Afbeelding in klembord

en: Jump to first unread message
nl: Naar het eerste ongelezen bericht gaan

en: Jump to latest message
nl: Naar het laatste bericht gaan

en: Drag items here to share them
nl: Items hierheen verslepen om ze te delen

[ctx: Message displayed when some users are typing]
en: %2 is typing | %2 are typing
nl[0]: %2 is bezig met typen
nl[1]: %2 zijn bezig met het typen

en: This message was sent from a verified device
nl: Dit bericht is verzonden van een geverifieerd apparaat

en: React
nl: Reageer

[ctx: @action:title]
en: Search Messages
nl: Berichten doorzoeken

en: Enter a text to start searching
nl: Een tekst invoeren om te beginnen met zoeken

en: No results found
nl: Geen resultaten gevonden

en: Welcome to Matrix
nl: Welkom bij Matrix

en: Room information
nl: Informatie over room

en: Room settings
nl: Roominstellingen

en: No name
nl: Freek de Kruijf - 2020

en: No Canonical Alias
nl: Geen canonieke alias

en: No Topic
nl: Geen onderwerp

en: Options
nl: Opties

en: Open developer tools
nl: Hulpmiddelen voor ontwikkelaars openen

en: Developer Tools
nl: Hulpmiddelen voor ontwikkelaars

en: Search in this room
nl: In deze room zoeken

[ctx: @action:title]
en: Search
nl: Zoeken

en: Remove room from favorites
nl: Room uit favorieten verwijderen

en: Make room favorite
nl: Room als favoriet instellen

en: Members
nl: Leden

en: Search user in room
nl: Gebruiker in room zoeken

en: Invite user to room
nl: Gebruiker uitnodigen in room

en: %1 Member | %1 Members
nl[0]: %1 lid
nl[1]: %1 leden

en: No Member Count
nl: Geen aantal leden

en: General
nl: Algemeen

en: Security
nl: Beveiliging

en: Permissions
nl: Toegangsrechten

en: Notifications
nl: Meldingen

en: Room Information
nl: Informatie over room

en: Update avatar
nl: Avatar bijwerken

en: Room name:
nl: Naam van room:

en: Room topic:
nl: Onderwerp van room:

en: Save
nl: Opslaan

en: Room ID
nl: Room-id

en: Copy room ID to clipboard
nl: Room-ID kopiëren naar klembord

en: Room version
nl: Versie van room

en: Upgrade Room
nl: Room opwaarderen

en: Aliases
nl: Aliassen

en: No canonical alias set
nl: Geen canonieke alias ingesteld

en: Make this alias the room's canonical alias
nl: Deze alias de canonieke alias van de room maken

en: Delete alias
nl: Alias verwijderen

en: Add new alias
nl: Nieuwe alias toevoegen

en: URL Previews
nl: URL voorbeelden

en: Enable URL previews by default for room members
nl: URL voorbeelden standaard inschakelen voor roomleden

en: Enable URL previews
nl: URL voorbeelden inschakelen

en: URL previews are enabled by default in this room
nl: URL voorbeelden zijn ingeschakeld voor dit room

en: URL previews are disabled by default in this room
nl: URL voorbeelden zijn uitgeschakeld voor dit room

en: This room continues another conversation.
nl: Deze room laat een andere conversatie verdergaan.

en: See older messages…
nl: Zie oudere berichten…

en: This room has been replaced.
nl: Deze room is vervangen.

en: See new room…
nl: Zie nieuwe room…

en: Upgrade the Room
nl: De room opwaarderen

en: Select new version
nl: Nieuwe versie selecteren

en: Privileged Users
nl: Gebruikers met privileges

en: Default permissions
nl: Standaard rechten

en: Default user power level
nl: Standaard niveau van macht van gebruiker

en: This is power level for all new users when joining the room
nl: Dit is niveau van macht voor alle nieuwe gebruikers bij meedoen in de room

en: Default power level to set the room state
nl: Standaard niveau van macht om de status van de room in te stellen

en: This is used for all state events that do not have their own entry here
nl: Dit wordt gebruikt voor alle statusgebeurtenissen die niet hun eigen ingang hier hebben

en: Default power level to send messages
nl: Standaard niveau van macht om berichten te verzenden

en: This is used for all message events that do not have their own entry here
nl: Dit wordt gebruikt voor alle berichtgebeurtenissen die niet hun eigen ingang hier hebben

en: Basic permissions
nl: Basis rechten

en: Invite users
nl: Gebruikers inviteren

en: Kick users
nl: Gebruikers er uit sturen

en: Ban users
nl: Gebruikers verbannen

en: Remove message sent by other users
nl: Berichten gezonden door andere gebruiker verwijderen

en: Event permissions
nl: Rechten voor gebeurtenissen

en: Change user permissions
nl: Gebruikersrechten wijzigen

en: Change the room name
nl: Naam van de room wijzigen

en: Change the room avatar
nl: Avatar van de room wijzigen

en: Change the room canonical alias
nl: Canonieke alias van de room wijzigen

en: Change the room topic
nl: Onderwerp van de room wijzigen

en: Enable encryption for the room
nl: Versleuteling inschakelen voor de room

en: Change the room history visibility
nl: Zichtbaarheid van geschiedenis van de room wijzigen

en: Set pinned events
nl: Vastgezette gebeurtenissen instellen

en: Upgrade the room
nl: De room opwaarderen

en: Set the room server access control list (ACL)
nl: De toegangscontrolelijst (ACL) voor de roomserver instellen

en: Set the children of this space
nl: De kinderen van deze ruimte instellen

en: Set the parent space of this room
nl: De ouderruimte van deze room instellen

en: Room notifications setting
nl: Instelling van roommeldingen

en: Follow global setting
nl: Globale instellingen volgen

en: You need to upgrade this room to a newer version to enable this setting.
nl: U moet deze room opwaarderen naar een nieuwere versie om deze instelling in te schakelen.

[ctx: @option:check]
en: Encryption
nl: Versleuteling

en: Enable encryption
nl: Versleuteling inschakelen

[ctx: option:check]
en: Once enabled, encryption cannot be disabled.
nl: Na ingeschakeld, kan versleuteling niet worden uitgeschakeld.

[ctx: @option:check]
en: Access
nl: Toegang

[ctx: @option:check]
en: Private (invite only)
nl: Privé (alleen uitnodigen)

en: Only invited people can join.
nl: Alleen uitgenodigde mensen kunnen meedoen.

[ctx: @option:check]
en: Space members
nl: Leden in ruimtes

en: Anyone in a space can find and join.
nl: Iedereen in een ruimte kan het vinden en meedoen.

[ctx: @option:check]
en: Knock
nl: Aangeklopt

en: People not in the room need to request an invite to join the room.
nl: Mensen buiten de room moeten om een uitnodiging vragen om mee te doen met de room.

[ctx: @option:check]
en: Public
nl: Publiek

[ctx: @option:check]
en: Anyone can find and join.
nl: Iedereen kan het vinden en meedoen.

[ctx: @option:check]
en: Message history visibility
nl: Zichtbaarheid van geschiedenis van berichten

[ctx: @option:check]
en: Anyone
nl: Iedereen

[ctx: @option:check]
en: Anyone, regardless of whether they have joined, can view history.
nl: Iedereen, ongeacht ze hebben meegedaan, kunnen de geschiedenis bekijken.

[ctx: @option:check]
en: Members only
nl: Alleen leden

[ctx: @option:check]
en: All members can view the entire message history, even before they joined.
nl: Alle leden kunnen de gehele geschiedenis van berichten bekijken, zelfs voordat ze meedoen.

[ctx: @option:check]
en: Members only (since invite)
nl: Alleen leden (sinds de uitnodiging)

[ctx: @option:check]
en: New members can view the message history from the point they were invited to the room.
nl: Nieuwe leden kunnen de geschiedenis van de berichten bekijken vanaf het punt dat ze uitgenodigd werden in de room.

[ctx: @option:check]
en: Members only (since joining)
nl: Alleen leden (sinds meedoen)

[ctx: @option:check]
en: New members can view the message history from the point they joined the room.
nl: Nieuwe leden kunnen de geschiedenis van de berichten bekijken vanaf het punt dat ze meedoen in de room.

en: Apply
nl: Toepassen

[ctx: @title:window]
en: About NeoChat
nl: Info over NeoChat

[ctx: @title:window]
en: About KDE
nl: Over KDE

en: Edit Account
nl: Account bewerken

en: User information
nl: Gebruikersinformatie

en: Remove current avatar
nl: Huidige avatar verwijderen

en: Name:
nl: Naam:

en: Password
nl: Wachtwoord

en: Your server doesn't support changing your password
nl: Uw server ondersteunt het wijzigen van uw wachtwoord niet

en: Current Password:
nl: Huidig wachtwoord:

en: New Password:
nl: Nieuw wachtwoord:

en: Confirm new Password:
nl: Nieuw wachtwoord bevestigen:

en: Passwords don't match
nl: Wachtwoorden komen niet overeen

en: Passwords do not match
nl: Wachtwoorden komen niet overeen

en: Server Information
nl: Serverinformatie

en: Homeserver url
nl: Homeserver-url

en: Password changed successfully
nl: Wachtwoord is met succes gewijzigd

en: Wrong password entered
nl: Verkeerde wachtwoord ingevoerd

en: Unknown problem while trying to change password
nl: Onbekend probleem bij poging het wachtwoord te wijzigen

[ctx: @title:window]
en: Appearance
nl: Uiterlijk

en: General theme
nl: Algemeen thema

en: Bubbles
nl: Bellen

en: Use compact room list
nl: Compacte lijst met rooms gebruiken

en: Show fancy effects in chat
nl: Elegante effecten in chat tonen

en: Use transparent chat page
nl: Transparante chat-pagina gebruiken

en: Transparency
nl: Transparantie

en: Only enabled if the transparent chat page is enabled.
nl: Alleen ingeschakeld als de transparente chat-pagina is ingeschakeld.

en: Show your messages on the right
nl: Uw berichten rechts tonen

en: Show links preview in the chat messages
nl: Voorbeeld van koppelingen in de chatberichten tonen

en: Show Avatar
nl: Avatar tonen

en: In sidebar
nl: In zijbalk

en: Color theme
nl: Kleurenthema

en: Devices
nl: Apparaten

en: New device name
nl: Nieuwe apparaatnaam

en: Cancel editing display name
nl: Bewerken van schermnaam annuleren

en: Confirm new display name
nl: Nieuwe schermnaam bevestigen

en: Edit device name
nl: Apparaatnaam bewerken

en: Verify device
nl: Apparaat verifiëren

en: Logout device
nl: Afmeldapparaat

en: Please login to view the signed-in devices for your account.
nl: Meld u aan om de aangemelde apparaten voor uw account te bekijken.

en: Remove device
nl: Apparaat verwijderen

en: Password:
nl: Wachtwoord:

[ctx: @title:window]
en: Custom Emojis
nl: Aangepaste emoji's

en: No custom inline stickers found
nl: Geen aangepaste inline stickers gevonden

en: new_emoji_name_here
nl: nieuwe_emoji_naame_hier

en: Add Emoji...
nl: Emoji toevoegen...

en: Images (*.png *.gif *.webp)
nl: Afbeeldingen (*.png *.gif *.webp)

[ctx: @title:window]
en: General
nl: Algemeen

en: General settings
nl: Algemene instellingen

en: Close to system tray
nl: Naar systeemvak sluiten

en: Minimize to system tray on startup
nl: Naar systeemvak minimaliseren bij opstarten

en: Automatically hide/unhide the room information when resizing the window
nl: Automatisch de informatie over de room verbergen/tonen bij wijziging van de grootte van het venster

en: Timeline Events
nl: Tijdlijn van gebeurtenissen

en: Show deleted messages
nl: Verwijderde berichten tonen

en: Show state events
nl: Status van gebeurtenissen tonen

en: Show leave and join events
nl: Gebeurtenissen verlaten en meedoen tonen

en: Show name change events
nl: Gebeurtenissen met wijziging van naam tonen

en: Show avatar update events
nl: Gebeurtenissen met bijwerken van avatar tonen

en: Rooms and private chats
nl: Rooms en privé chats

en: Separated
nl: Uit elkaar

en: Intermixed
nl: Onderling gemengd

en: Use s/text/replacement syntax to edit your last message
nl: syntaxis s/tekst/vervanging gebruiken om uw laatste bericht te bewerken

en: Send typing notifications
nl: Meldingen over typen verzenden

en: Developer Settings
nl: Instellingen voor ontwikkelaar

en: Enable developer tools
nl: Hulpmiddelen voor ontwikkelaars inschakelen

[ctx: @title:window]
en: Notifications
nl: Meldingen

en: Enable notifications for this account
nl: Meldingen voor dit account inschakelen

en: Whether push notifications are generated by your Matrix server
nl: Of push-meldingen gegenereerd worden door uw Matrix-server

en: Room Notifications
nl: Roommeldingen

en: Messages in one-to-one chats
nl: Berichten in een-op-een chats

en: Encrypted messages in one-to-one chats
nl: Versleutelde berichten in een-op-een chats

en: Messages in group chats
nl: Berichten in groeps-chats

en: Messages in encrypted group chats
nl: Berichten in versleutelde groeps-chats

en: Room upgrade messages
nl: Berichten over opwaarderen van room

en: @Mentions
nl: @Vermeldingen

en: Messages containing my display name
nl: Berichten die mijn schermnaam bevatten

en: Whole room (@room) notifications
nl: Meldingen van gehele room (@room)

en: Keywords
nl: Trefwoorden

en: Messages containing my keywords
nl: Berichten die mijn trefwoorden bevatten

en: Keyword…
nl: Trefwoord…

en: Add keyword
nl: Trefwoord toevoegen

en: Invites
nl: Uitnodigingen

en: Invites to a room
nl: Uitnodigen in een room

en: Call invitation
nl: Uitnodigingsoproep

en: Network Proxy
nl: Netwerkproxy

en: System Default
nl: Systeemstandaard

en: Proxy Settings
nl: Proxyinstellingen

en: Port
nl: Poort

en: User
nl: Gebruiker

en: Disable notifications
nl: Meldingen uitschakelen

en: Enable notifications
nl: Meldingen inschakelen

en: Mute notifications
nl: Meldingen uitschakelen

en: Unmute notifications
nl: Meldingen inschakelen

[ctx: As in clicking this button will switch off highlights for messages that match this rule]
en: Disable message highlights
nl: Accentueringen van berichten uitschakelen

[ctx: As in clicking this button will switch on highlights for messages that match this rule]
en: Enable message highlights
nl: Accentueringen van berichten inschakelen

en: Delete keyword
nl: Trefwoord verwijderen

en: Appearance
nl: Uiterlijk

en: Custom Emojis
nl: Aangepaste emoji's

en: Spell Checking
nl: Spellingcontrole

en: About NeoChat
nl: Info over NeoChat

en: About KDE
nl: Over KDE

[ctx: @window:title]
en: Spellchecking
nl: Spellingcontrole

en: Selected default language:
nl: Geselecteerde standaardtaal:

en: Open Personal Dictionary
nl: Persoonlijk woordenboek openen

en: Options:
nl: Opties:

en: Enable automatic spell checking
nl: Automatische spellingcontrole inschakelen

en: Ignore uppercase words
nl: Woorden in hoofdletters negeren

en: Ignore hyphenated words
nl: Woorden met koppeltekens negeren

en: Detect language automatically
nl: Taal automatisch detecteren

en: Spell checking languages
nl: Talen met spellingcontrole

en: %1 will provide spell checking and suggestions for the languages listed here when autodetection is enabled.
nl: %1 zal spellingcontrole bieden en suggesties voor de talen hier in de lijst wanneer automatische detectie is ingeschakeld.

en: Add a new word to your personal dictionary…
nl: Een nieuw woord aan uw persoonlijke woordenboek toevoegen…

[ctx: @action:button]
en: Add word
nl: Woord toevoegen

en: Spell checking dictionary
nl: Woordenboek voor spellingcontrole

en: Delete word
nl: Woord verwijderen

en: Malformed or empty Matrix id
nl: Verminkte of lege Matrix-id

en: %1 is not a correct Matrix identifier
nl: %1 is geen juiste Matrix-identifier

en: Room not found
nl: Room niet gevonden

en: There's no room %1 in the room list. Check the spelling and the account.
nl: Er is geen room %1 in de lijst met rooms. Controleer de spelling en het account.

en: Failed to join room
nl: Deelnemen aan room is mislukt

en: You requested to join '%1'
nl: U verzocht om mee te doen met '%1'

en: Failed to request joining room
nl: Verzoek om mee te doen met room is mislukt

en: No application for the link
nl: Geen toepassing voor de koppeling

en: Your operating system could not find an application for the link.
nl: Uw besturingssysteem kon geen toepassing vinden voor de koppeling.

en: Could not open URL
nl: Kon de URL niet openen

en: Show
nl: Tonen

en: Quit
nl: Afsluiten
