neochat - en to pa translation catalogue (180 entries)

en: Choose local file
pa: ਲੋਕਲ ਫਾਇਲ ਚੁਣੋ

en: Clipboard image
pa: ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ ਚਿੱਤਰ

en: Attach an image or file
pa: ਚਿੱਤਰ ਜਾਂ ਫਾਇਲ ਨੱਥੀ ਕਰੋ

en: Send message
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਭੇਜੋ

en: Network Error: %1
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਗ਼ਲਤੀ: %1

en: Invited
pa: ਸੱਦਿਆ

en: Favorite
pa: ਮਨਪਸੰਦ

en: Normal
pa: ਸਧਾਰਨ

en: Low priority
pa: ਘੱਟ ਤਰਜੀਹ

en: Custom
pa: ਕਸਟਮ

en: <i>[This message was deleted]</i>
pa: <i>[ਇਹ ਸੁਨੇਹਾ ਹਟਾਇਆ ਗਿਆ ਸੀ]</i>

en: <i>[This message was deleted: %1]</i>
pa: <i>[ਇਹ ਸੁਨੇਹਾ ਹਟਾਇਆ ਗਿਆ ਸੀ: %1]</i>

en: joined the room (repeated)
pa: ਰੂਮ ਜੁਆਇੰਨ ਕੀਤਾ (ਦੁਹਰਾਇਆ)

en: invited %1 to the room
pa: %1 ਨੂੰ ਰੂਮ ਲਈ ਸੱਦਾ ਦਿੱਤਾ

en: joined the room
pa: ਰੂਮ 'ਚ ਦਾਖਲ ਹੋਏ

[ctx: their refers to a singular user]
en: cleared their display name
pa: ਆਪਣੇ ਵੇਖਾਉਣ ਵਾਲੇ ਨਾਂ ਮਿਟਾਏ

en:  and
pa:  ਅਤੇ

[ctx: their refers to a singular user]
en: cleared their avatar
pa: ਉਹਨਾਂ ਦੇ ਅਵਤਾਰ ਮਿਟਾਏ

en: set an avatar
pa: ਅਵਤਾਰ ਨਿਯਤ ਕਰੋ

[ctx: their refers to a singular user]
en: updated their avatar
pa: ਆਪਣੇ ਅਵਤਾਰ ਅੱਪਡੇਟ ਕੀਤੇ

en: withdrew %1's invitation
pa: %1 ਲਈ ਸੱਦਾ ਵਾਪਸ ਲਵੋ

en: rejected the invitation
pa: ਸੱਦੇ ਲਈ ਨਾਂਹ ਕੀਤੀ

en: unbanned %1
pa: %1 ਪਾਬੰਦੀ ਹਟਾਈ

en: left the room
pa: ਰੂਮ ਛੱਡਿਆ

en: banned %1 from the room: %2
pa: %1 ਨੂੰ ਰੂਮ ਤੋਂ ਪਾਬੰਦੀ ਲਾਈ: %2

en: requested an invite
pa: ਸੱਦੇ ਲਈ ਬੇਨਤੀ ਕਰੋ

en: cleared the room name
pa: ਰੂਮ ਦਾ ਨਾਂ ਮਿਟਾਇਆ

en: cleared the topic
pa: ਵਿਸ਼ੇ ਨੂੰ ਮਿਟਾਇਆ

en: set the topic to: %1
pa: ਵਿਸ਼ਾ ਨਿਯਤ ਕੀਤਾ: %1

en: changed the room avatar
pa: ਰੂਮ ਅਵਤਾਰ ਬਦਲਿਆ

en: activated End-to-End Encryption
pa: ਸਿਰੇ ਤੋਂ ਸਿਰੇ ਤੱਕ ਇੰਕ੍ਰਿਪਸ਼ਨ ਸਰਗਰਮ ਕੀਤੀ

en: upgraded the room to version %1
pa: ਰੂਮ ਨੂੰ %1 ਵਰਜ਼ਨ ਲਈ ਅੱਪਗਰੇਡ ਕੀਤਾ

en: created the room, version %1
pa: ਰੂਮ ਬਣਾਇਆ, ਵਰਜ਼ਨ %1

en: updated %1 state
pa: %1 ਹਾਲਤ ਅੱਪਡੇਟ ਕੀਤੀ

en: updated %1 state for %2
pa: %2 ਲਈ %1 ਹਾਲਤ ਅੱਪਡੇਟ ਕੀਤੀ

en: Unknown event
pa: ਅਣਪਛਾਤਾ ਈਵੈਂਟ

en: a file
pa: ਫਾਇਲ

en: Network Error
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਗ਼ਲਤੀ

en: Login Failed: %1
pa: ਲਾਗਇਨ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ: %1

en: Matrix ID:
pa: ਮੈਟਰਿਕਸ ID:

[ctx: @action:button]
en: Continue
pa: ਜਾਰੀ ਰੱਖੋ

[ctx: @action:button]
en: Login
pa: ਲਾਗਇਨ

en: Password:
pa: ਪਾਸਵਰਡ:

en: Welcome
pa: ਜੀ ਆਇਆਂ ਨੂੰ

en: NeoChat
pa: ਨਿਓ-ਚੈਟ

en: Matrix client
pa: ਮੈਟਰਿਕਸ ਕਲਾਈਂਟ

en: Carl Schwan
pa: ਕਾਰਲ ਸਚਵਾਨ

en: Tobias Fella
pa: ਟੋਬਿਸ ਫੇਲਾ

en: Prepends ¯\_(ツ)_/¯ to a plain-text message
pa: ਸਰਲ ਲਿਖਤ ਸੁਨੇਹੇ ਦੇ ਅੱਗੇ ¯\_(ツ)_/¯  ਜੋੜਦਾ ਹੈ

en: Prepends ( ͡° ͜ʖ ͡°) to a plain-text message
pa: ਸਰਲ ਲਿਖਤ ਸੁਨੇਹੇ ਦੇ ਅੱਗੇ ( ͡° ͜ʖ ͡°) ਜੋੜਦਾ ਹੈ

en: Prepends (╯°□°）╯︵ ┻━┻ to a plain-text message
pa: ਸਰਲ ਲਿਖਤ ਸੁਨੇਹੇ ਦੇ ਅੱਗੇ  (╯°□°）╯︵ ┻━┻ ਜੋੜਦਾ ਹੈ

en: Prepends ┬──┬ ノ( ゜-゜ノ) to a plain-text message
pa: ਸਰਲ ਲਿਖਤ ਸੁਨੇਹੇ ਦੇ ਅੱਗੇ  ┬──┬ ノ( ゜-゜ノ) ਜੋੜਦਾ ਹੈ

[ctx: Separate the usernames of users]
en:  and
pa:  ਅਤੇ

[ctx: %1 is the number of other users]
en:  and %1 other |  and %1 others
pa[0]:  ਅਤੇ %1 ਹੋਰ
pa[1]:  ਅਤੇ %1 ਹੋਰ

en: Open NeoChat in this room
pa: ਇਸ ਰੂਮ ਵਿੱਚ ਨਿਓ-ਚੈਟ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Reply
pa: ਜਵਾਬ ਦਿਓ

en: Reply...
pa: ...ਜਵਾਬ ਦਿਓ

en: %1 invited you to a room
pa: %1 ਨੇ ਤੁਹਾਨੂੰ ਰੂਮ ਲਈ ਸੱਦਾ ਦਿੱਤਾ

en: Open this invitation in NeoChat
pa: ਇਹ ਸੱਦਾ ਨਿਓ-ਚੈਟ ਵਿੱਚ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Edit this account
pa: ਇਹ ਖਾਤੇ ਨੂੰ ਸੋਧੋ

en: Devices
pa: ਡਿਵਾਈਸ

en: Logout
pa: ਲਾਗ ਆਉਟ

en: Do you want to start a chat with %1?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ %1 ਨਾਲ ਗੱਲਬਾਤ ਕਰਨੀ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Attachment:
pa: ਨੱਥੀ:

en: Edit
pa: ਸੋਧੋ

[ctx: @action]
en: Cancel
pa: ਰੱਦ ਕਰੋ

en: Reprioritize
pa: ਮੁੜ ਤਰਜੀਹ ਦਿਓ

en: Deprioritize
pa: ਤਰਜੀਹ ਘਟਾਓ

en: Mark as Read
pa: ਪੜ੍ਹਿਆ ਵਜੋਂ ਨਿਸ਼ਾਨੀ ਲਾਓ

en: Leave Room
pa: ਰੂਮ ਨੂੰ ਛੱਡੋ

en: Remove from Favourites
pa: ਮਨਪਸੰਦ ਵਿੱਚੋਂ ਹਟਾਓ

en: Add to Favourites
pa: ਮਨਪਸੰਦ ਵਿੱਚ ਜੋੜੋ

en: Name:
pa: ਨਾਂ:

en: Joined
pa: ਦਾਖਲ ਹੋਏ

[ctx: @action:button]
en: Ok
pa: ਠੀਕ ਹੈ

en: View Source
pa: ਸਰੋਤ ਵੇਖੋ

en: Remove
pa: ਹਟਾਓ

en: Search for '%1'
pa: '%1' ਲਈ ਖੋਜੋ

en: Configure Web Shortcuts...
pa: ...ਵੈੱਬ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟਾਂ ਦੀ ਸੰਰਚਨਾ ਕਰੋ

[ctx: text editing menu action]
en: Undo
pa: ਵਾਪਸ ਲਵੋ

[ctx: text editing menu action]
en: Redo
pa: ਪਰਤਾਓ

[ctx: text editing menu action]
en: Cut
pa: ਕੱਟੋ

[ctx: text editing menu action]
en: Copy
pa: ਕਾਪੀ ਕਰੋ

[ctx: text editing menu action]
en: Paste
pa: ਚੇਪੋ

[ctx: text editing menu action]
en: Delete
pa: ਹਟਾਓ

[ctx: text editing menu action]
en: Select All
pa: ਸਭ ਚੁਣੋ

en: Explore rooms
pa: ਰੂਮ ਛਾਣੋ

en: Create a Room
pa: ਰੂਮ ਬਣਾਓ

en: Open Externally
pa: ਬਾਹਰ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Save As
pa: ਇੰਝ ਸੰਭਾਲੋ

en: Copy
pa: ਕਾਪੀ ਕਰੋ

en: Close
pa: ਬੰਦ ਕਰੋ

[ctx: menu]
en: NeoChat
pa: ਨਿਓ-ਚੈਟ

[ctx: menu]
en: Configure NeoChat...
pa: ...ਨਿਓਚੈਟ ਸੰਰਚਨਾ ਕਰੋ

[ctx: menu]
en: Quit NeoChat
pa: ਨਿਓ-ਚੈਟ ਤੋਂ ਬਾਹਰ

[ctx: menu]
en: File
pa: ਫਾਇਲ

[ctx: menu]
en: New Group…
pa: ...ਨਵਾਂ ਗਰੁੱਪ

[ctx: menu]
en: Browse Chats…
pa: ...ਚੈਟਾਂ ਦੀ ਝਲਕ

[ctx: menu]
en: Edit
pa: ਸੋਧੋ

[ctx: menu]
en: View
pa: ਵੇਖੋ

[ctx: menu item that opens a UI element called the 'Quick Switcher', which offers a fast keyboard-based interface for switching in between chats.]
en: Open Quick Switcher
pa: ਫ਼ੌਰੀ ਸਵਿੱਚਰ ਖੋਲ੍ਹੋ

[ctx: menu]
en: Window
pa: ਵਿੰਡੋ

[ctx: menu]
en: Exit Full Screen
pa: ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ ਤੋਂ ਬਾਹਰ ਜਾਓ

[ctx: menu]
en: Enter Full Screen
pa: ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ ਉੱਤੇ ਜਾਓ

[ctx: menu]
en: Help
pa: ਮਦਦ

en: No name
pa: ਕੋਈ ਨਾਂ ਨਹੀਂ

en: React
pa: ਅਸਰ

[ctx: @action:button Undo modification]
en: Undo
pa: ਵਾਪਸ ਲਵੋ

[ctx: @action:button Accept image modification]
en: Accept
pa: ਮਨਜ਼ੂਰ ਕਰੋ

en: Unable to save file. Check if you have the correct permission to edit the cache directory.
pa: ਫਾਇਲ ਸੰਭਾਲਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ। ਜਾਂਚ ਕਰੋ ਕਿ ਤੁਹਾਡੇ ਕੋਲ ਕੈਸ਼ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਨੂੰ ਸੋਧਣ ਲਈ ਠੀਕ ਇਜਾਜ਼ਤਾਂ ਹਨ।

en: Cancel
pa: ਰੱਦ ਕਰੋ

[ctx: @action:button Crop an image]
en: Crop
pa: ਕਰੋਪ

[ctx: @action:button Rotate an image to the left]
en: Rotate left
pa: ਖੱਬੇ ਘੁੰਮਾਓ

[ctx: @action:button Rotate an image to the right]
en: Rotate right
pa: ਸੱਜੇ ਘੁੰਮਾਓ

[ctx: @action:button Mirror an image vertically]
en: Flip
pa: ਪਲਟੋ

[ctx: @action:button Mirror an image horizontally]
en: Mirror
pa: ਮਿੱਰਰ

en: Accept this invitation?
pa: ਇਹ ਸੱਦਾ ਮਨਜ਼ੂਰ ਕਰਨਾ ਹੈ?

en: Reject
pa: ਰੱਦ ਕਰੋ

en: Accept
pa: ਮਨਜ਼ੂਰ ਕਰੋ

en: Invite a User
pa: ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਨੂੰ ਸੱਦਾ ਦਿਓ

en: Find a user...
pa: ...ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਲੱਭੋ

en: Add
pa: ਜੋੜੋ

en: No users available
pa: ਕੋਈ ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Send invitation
pa: ਸੱਦਾ ਭੇਜੋ

en: Confirm
pa: ਤਸਦੀਕ ਕਰੋ

en: Configure room
pa: ਰੂਮ ਦੀ ਸੰਰਚਨਾ

en: Remove room from favorites
pa: ਪਸੰਦ ਵਿੱਚੋਂ ਰੂਮ ਹਟਾਓ

en: Members
pa: ਮੈਂਬਰ

en: No rooms found
pa: ਕੋਈ ਰੂਮ ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ

en: Join some rooms to get started
pa: ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਨ ਲਈ ਕੁਝ ਰੂਮ ਜੁਆਇੰਨ ਕਰੋ

en: Search in room directory
pa: ਰੂਮ ਦੀ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਵਿੱਚ ਖੋਜੋ

en: NeoChat is offline. Please check your network connection.
pa: ਨਿਓਚੈਟ ਆਫ਼ਲਾਈਨ ਹੈ। ਆਪਣੇ ਨੈੱਟਵਰਕ ਕਨੈਕਸ਼ਨ ਦੀ ਜਾਂਚ ਕਰੋ।

en: Message Source
pa: ਸੁਨੇਹੇ ਦਾ ਸਰੋਤ

en: Jump to first unread message
pa: ਪਹਿਲੇ ਨਾ-ਪੜ੍ਹੇ ਸੁਨੇਹੇ ਉੱਤੇ ਜਾਓ

en: Jump to latest message
pa: ਸਭ ਤੋਂ ਨਵੇ ਸੁਨੇਹੇ ਉੱਤੇ ਜਾਓ

[ctx: Message displayed when some users are typing]
en: %2 is typing | %2 are typing
pa[0]: %2 ਲਿਖ ਰਹੇ ਹਨ
pa[1]: %2 ਲਿਖ ਰਹੇ ਹਨ

en: Unignore this user
pa: ਇਸ ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਨੂੰ ਅਣਡਿੱਠਾ ਕਰੋ

en: Ignore this user
pa: ਇਸ ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਨੂੰ ਅਣਡਿੱਠਾ ਨਾ ਕਰੋ

en: Kick this user
pa: ਇਸ ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਨੂੰ ਕਿੱਕ ਕਰੋ

en: Ban this user
pa: ਇਹ ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਉੱਤੇ ਪਾਬੰਦੀ ਲਾਓ

en: Unban this user
pa: ਇਹ ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਤੋਂ ਪਾਬੰਦੀ ਹਟਾਓ

en: %1 is not a correct Matrix identifier
pa: %1 ਠੀਕ ਮੈਟਰਿਕਸ ਪਛਾਣਕਰਤਾ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Edit Account
pa: ਖਾਤੇ ਨੂੰ ਸੋਧੋ

en: Save
pa: ਸੰਭਾਲੋ

en: Current Password:
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਪਾਸਵਰਡ:

en: New Password:
pa: ਨਵਾਂ ਪਾਸਵਰਡ:

en: Confirm new Password:
pa: ਨਵੇਂ ਪਾਸਵਰਡ ਤਸਦੀਕ:

en: Passwords do not match
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਮਿਲਦੇ ਨਹੀਂ ਹਨ

en: Password changed successfully
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਕਾਮਯਾਬੀ ਨਾਲ ਬਦਲਿਆ ਹੈ

en: Wrong password entered
pa: ਗਲਤ ਪਾਸਵਰਡ ਦਿੱਤਾ

en: Unknown problem while trying to change password
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਬਦਲਣ ਦੇ ਦੌਰਾਨ ਅਣਪਛਾਤੀ ਗਲਤੀ ਆਈ

en: Accounts
pa: ਖਾਤੇ

en: Bubbles
pa: ਬੁਲਬੁਲੇ

en: Compact
pa: ਸੰਖੇਪ

en: Use transparent chat page
pa: ਪਾਰਦਰਸ਼ੀ ਗੱਲਬਾਤ ਸਫ਼ੇ ਵਰਤੋਂ

en: Edit device name
pa: ਡਿਵਾਈਸ ਦਾ ਨਾਂ ਸੋਧੋ

en: Logout device
pa: ਡਿਵਾਈਸ ਤੋਂ ਲਾਗ ਆਉਟ

en: Remove device
pa: ਡਿਵਾਈਸ ਨੂੰ ਹਟਾਓ

en: Show leave and join events
pa: ਛੱਡਣ ਤੇ ਜੁੜਨ ਦੀਆਂ ਘਟਨਾਵਾਂ ਵੇਖਾਓ

en: General
pa: ਆਮ

en: Appearance
pa: ਦਿੱਖ

en: Security
pa: ਸੁਰੱਖਿਆ

en: About NeoChat
pa: ਨਿਓ-ਚੈਟ ਬਾਰੇ

en: Apply
pa: ਲਾਗੂ ਕਰੋ

en: Update avatar
pa: ਅਵਤਾਰ ਅੱਪਡੇਟ ਕਰੋ

en: Room topic:
pa: ਰੂਮ ਦਾ ਵਿਸ਼ਾ:

en: This room continues another conversation.
pa: ਇਹ ਰੂਮ ਹੋਰ ਗੱਲਬਾਤ ਜਾਰੀ ਰੱਖਦਾ ਹੈ।

en: This room has been replaced.
pa: ਇਸ ਰੂਮ ਨੂੰ ਬਦਲਿਆ ਗਿਆ ਹੈ।

[ctx: @option:check]
en: Private (invite only)
pa: ਪ੍ਰਾਈਵੇਟ (ਸਿਰਫ਼ ਸੱਦੇ ਰਾਹੀਂ)

en: Only invited people can join.
pa: ਸਿਰਫ਼ ਸੱਦਾ ਪ੍ਰਾਪਤ ਲੋਕ ਹੀ ਜੁਆਇੰਨ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹਨ।

[ctx: @option:check]
en: Space members
pa: ਥਾਂ ਦੇ ਮੈਂਬਰ

[ctx: @option:check]
en: Public
pa: ਪਬਲਿਕ

[ctx: @option:check]
en: Anyone can find and join.
pa: ਕੋਈ ਵੀ ਲੱਭ ਤੇ ਜੁਆਇੰਨ ਕਰ ਸਕਦਾ ਹੈ।

[ctx: tooltip for a button on a message; offers ability to download its file]
en: Download
pa: ਡਾਊਨਲੋਡ

[ctx: tooltip for a button on a message; offers ability to open its downloaded file with an appropriate application]
en: Open File
pa: ਫਾਇਲ ਖੋਲ੍ਹੋ

[ctx: tooltip for a button on a message; stops downloading the message's file]
en: Stop Download
pa: ਡਾਊਨਲੋਡ ਨੂੰ ਰੋਕੋ

[ctx: Relative time since the room was last read]
en: Last read: %1
pa: ਆਖਰੀ ਪੜ੍ਹੇ: %1

en: Video
pa: ਵੀਡੀਓ

en: Show
pa: ਵੇਖਾਓ

en: Quit
pa: ਬਾਹਰ
