neochat - en to pt translation catalogue (669 entries)

en: Encrypted Message
pt: Mensagem Encriptada

en: Network Error: %1
pt: Erro de Rede: %1

en: Login Failed: Access Token invalid or revoked
pt: Autenticação sem Sucesso: Código de Acesso inválido ou revogado

en: Login Failed: %1
pt: Autenticação sem Sucesso: %1

en: Access token wasn't found
pt: O código de acesso não foi encontrado

en: Maybe it was deleted?
pt: Talvez tenha sido removido?

en: Access to keychain was denied.
pt: Foi negado o sucesso ao porta-chaves.

en: Please allow NeoChat to read the access token
pt: Por favor permita ao NeoChat ler o código de acesso

en: No keychain available.
pt: Sem sistemas de armazenamento de códigos disponíveis.

en: Please install a keychain, e.g. KWallet or GNOME keyring on Linux
pt: Instale por favor um sistema de chaves, p.ex. o KWallet ou o Gnome Keyring no Linux

en: Unable to read access token
pt: Não é possível ler o código de acesso

en: File too large to download.
pt: O ficheiro é demasiado grande para ser transferido.

en: Contact your matrix server administrator for support.
pt: Contacte o administrador do seu servidor de Matrix para obter algum suporte.

en: Room creation failed: "%1"
pt: Não foi possível criar a sala: "%1"

en: The room id you are trying to join is not valid
pt: O ID da sala a se que está a tentar ligar não é válido

[ctx: Job heading, like 'Copying']
en: Downloading
pt: A Transferir

[ctx: Job heading, like 'Copying']
en: Uploading
pt: A enviar

[ctx: The URL being downloaded/uploaded]
en: Source
pt: Origem

[ctx: The location being downloaded to]
en: Destination
pt: Destino

en: Network Error
pt: Erro de Rede

en: Matrix client
pt: Cliente do Matrix

en: © 2018-2020 Black Hat, 2020-2022 KDE Community
pt: © 2018-2020 Black Hat, 2020-2022 da Comunidade do KDE

en: Maintainer
pt: Manutenção

en: Original author of Spectral
pt: Autor original do Spectral

en: Maintainer of Quotient
pt: Manutenção do Quotient

en: A Qt5 library to write cross-platform clients for Matrix
pt: Uma biblioteca do Qt5 para criar clientes multi-plataforma para o Matrix

[ctx: <version number> (built against <possibly different version number>)]
en: %1 (built against %2)
pt: %1 (compilado com a %2)

en: Client for the matrix communication protocol
pt: Cliente para o protocolo de comunicações Matrix

en: Supports matrix: url scheme
pt: Suporta o esquema de URL's 'matrix:'

en: Media id '%1' doesn't follow server/mediaId pattern
pt: O ID do conteúdo '%1' não segue o padrão 'server/mediaId'

en: Image request has been cancelled
pt: O pedido da imagem foi cancelado

en: <message>
pt: <mensagem>

en: Prepends ¯\_(ツ)_/¯ to a plain-text message
pt: Antecede ¯\_(ツ)_/¯ a uma mensagem de texto simples

en: Prepends ( ͡° ͜ʖ ͡°) to a plain-text message
pt: Antecede ( ͡° ͜ʖ ͡°) a uma mensagem de texto simples

en: Prepends (╯°□°）╯︵ ┻━┻ to a plain-text message
pt: Antecede (╯°□°）╯︵ ┻━┻ a uma mensagem de texto simples

en: Prepends ┬──┬ ノ( ゜-゜ノ) to a plain-text message
pt: Antecede ┬──┬ ノ( ゜-゜ノ) a uma mensagem de texto simples

en: Sends the given message colored as a rainbow
pt: Envia a mensagem indicada, colorida como um arco-íris

en: Sends the given emote colored as a rainbow
pt: Envia o ícone emotivo indicado, colorido como um arco-íris

en: Sends the given message as plain text
pt: Envia a mensagem indicada em texto simples

en: Sends the given message as a spoiler
pt: Envia a mensagem indicada como uma revelação

en: Sends the given emote
pt: Envia o ícone emotivo indicado

en: Sends the given message as a notice
pt: Envia a mensagem indicada como um aviso

[ctx: '<text>' does not look like a matrix id.]
en: '%1' does not look like a matrix id.
pt: O '%1' não parece ser um ID do Matrix.

[ctx: <user> is already invited to this room.]
en: %1 is already invited to this room.
pt: O %1 já foi convidado para esta sala.

[ctx: <user> is banned from this room.]
en: %1 is banned from this room.
pt: O %1 foi banido desta sala.

en: You are already in this room.
pt: Já se encontra nesta sala.

[ctx: <user> is already in this room.]
en: %1 is already in this room.
pt: O %1 já se encontra nesta sala.

[ctx: <username> was invited into this room]
en: %1 was invited into this room
pt: O %1 foi convidado para esta sala

en: <user id>
pt: <ID do utilizador>

en: Invites the user to this room
pt: Convida o utilizador para esta sala

[ctx: '<text>' does not look like a room id or alias.]
en: '%1' does not look like a room id or alias.
pt: O '%1' não parece ser um ID ou alcunha de sala.

[ctx: Joining room <roomname>.]
en: Joining room %1.
pt: A juntar-se à sala %1.

en: <room alias or id>
pt: <ID ou alcunha da sala>

en: Joins the given room
pt: Junta-se à sala indicada

[ctx: Knocking room <roomname>.]
en: Knocking room %1.
pt: A contactar a sala %1.

en: <room alias or id> [<reason>]
pt: <ID ou alcunha da sala> [<razão>]

en: Requests to join the given room
pt: Pedidos para se ligar à sala indicada

[ctx: You are already in room <roomname>.]
en: You are already in room %1.
pt: Já se encontra na sala %1.

en: Leaving this room.
pt: A sair desta sala.

[ctx: Leaving room <roomname>.]
en: Leaving room %1.
pt: A sair da sala %1.

[ctx: Room <roomname> not found]
en: Room %1 not found.
pt: A sala %1 não foi encontrada.

en: [<room alias or id>]
pt: [<ID ou alcunha da sala>]

en: Leaves the given room or this room, if there is none given
pt: Sai da sala indicada ou desta sala, caso não seja indicada nenhuma

en: No new nickname provided, no changes will happen.
pt: Não foi indicada nenhuma nova alcunha, pelo que não irão ocorrer modificações.

en: <display name>
pt: <nome visível>

en: Changes your global display name
pt: Muda o seu nome visível global

en: Changes your display name in this room
pt: Muda o seu nome visível nesta sala

[ctx: <username> is already ignored.]
en: %1 is already ignored.
pt: O %1 já está a ser ignorado.

[ctx: <username> is now ignored]
en: %1 is now ignored.
pt: O %1 está agora ignorado.

[ctx: <username> is not a known user]
en: %1 is not a known user.
pt: O %1 não é um utilizador conhecido.

en: Ignores the given user
pt: Ignora o utilizador indicado

[ctx: <username> is not ignored.]
en: %1 is not ignored.
pt: O %1 não está ignorado.

[ctx: <username> is no longer ignored.]
en: %1 is no longer ignored.
pt: O %1 já não é mais ignorado.

en: Unignores the given user
pt: Reactiva o utilizador indicado

en: <reaction text>
pt: <texto da reacção>

en: React to the message with the given text
pt: Reagir a esta mensagem com o texto indicado

[ctx: <user> is already banned from this room.]
en: %1 is already banned from this room.
pt: O %1 já foi banido desta sala.

en: You are not allowed to ban users from this room.
pt: Não tem permissão para banir os utilizadores desta sala.

[ctx: You are not allowed to ban <username> from this room.]
en: You are not allowed to ban %1 from this room.
pt: Não tem permissão para banir o %1 desta sala.

[ctx: <username> was banned from this room.]
en: %1 was banned from this room.
pt: O %1 foi banido desta sala.

en: <user id> [<reason>]
pt: <ID do utilizador> [<razão>]

en: Bans the given user
pt: Expulsa o utilizador indicado

en: You are not allowed to unban users from this room.
pt: Não tem permissão para aceitar de volta utilizadores desta sala.

[ctx: <user> is not banned from this room.]
en: %1 is not banned from this room.
pt: O %1 não está expulso desta sala.

[ctx: <username> was unbanned from this room.]
en: %1 was unbanned from this room.
pt: O %1 já não está mais expulso desta sala.

en: Removes the ban of the given user
pt: Remove a expulsão do utilizador indicado

en: You cannot kick yourself from the room.
pt: Não se pode expulsar a si próprio da sala.

[ctx: <username> is not in this room]
en: %1 is not in this room.
pt: O %1 não se encontra nesta sala.

en: You are not allowed to kick users from this room.
pt: Não tem permissão para expulsar utilizadores desta sala.

[ctx: You are not allowed to kick <username> from this room]
en: You are not allowed to kick %1 from this room.
pt: Não tem permissão para expulsar o %1 desta sala.

[ctx: <username> was kicked from this room.]
en: %1 was kicked from this room.
pt: O %1 foi expulso desta sala.

en: Removes the user from the room
pt: Remove o utilizador da sala

[ctx: n times]
en:  %1 time  |  %1 times
pt[0]:  %1 vez
pt[1]:  %1 vezes

[ctx: n users]
en:  %1 user  |  %1 users
pt[0]:  %1 utilizador
pt[1]:  %1 utilizadores

[ctx: [action 1, action 2] or [action 3]]
en:  or
pt:  ou

[ctx: [action 1, action 2] and [action 3]]
en:  and
pt:  e

[ctx: Previously used emojis]
en: History
pt: Histórico

[ctx: 'Smileys' is a category of emoji]
en: Smileys
pt: Sorrisos

[ctx: 'People' is a category of emoji]
en: People
pt: Pessoas

[ctx: 'Nature' is a category of emoji]
en: Nature
pt: Natureza

[ctx: 'Food' is a category of emoji]
en: Food
pt: Comida

[ctx: 'Activities' is a category of emoji]
en: Activities
pt: Actividades

[ctx: 'Travel' is a category of emoji]
en: Travel
pt: Viagens

[ctx: 'Objects' is a category of emoji]
en: Objects
pt: Objectos

[ctx: 'Symbols' is a category of emoji]
en: Symbols
pt: Símbolos

[ctx: 'Flags' is a category of emoji]
en: Flags
pt: Bandeiras

[ctx: 'Custom' is a category of emoji]
en: Custom
pt: Personalizado

en: Today
pt: Hoje

en: Yesterday
pt: Ontem

en: The day before yesterday
pt: O dia antes de ontem

en: <i>[This message was deleted]</i>
pt: <i>[Esta mensagem foi removida]</i>

en: <i>[This message was deleted: %1]</i>
pt: <i>[Esta mensagem foi removida: %1]</i>

en: [REDACTED]
pt: [REDIGIDO]

en: [REDACTED: %1]
pt: [REDIGIDO: %1]

en: Invited
pt: Convidado

en: Favorite
pt: Favorito

en: Direct Messages
pt: Mensagens Directas

en: Low priority
pt: Prioridade baixa

en: Spaces
pt: Espaços

en: a file
pt: um ficheiro

en: reinvited %1 to the room
pt: voltou a convidar o %1 para a sala

en: joined the room (repeated)
pt: juntou-se à sala (repetido)

en: invited %1 to the room
pt: convidou o %1 para a sala

en: joined the room
pt: juntou-se à sala

[ctx: their refers to a singular user]
en: cleared their display name
pt: limpou o seu nome visível

[ctx: their refers to a singular user]
en: changed their display name to %1
pt: mudou o seu nome visível para %1

en:  and
pt:  e

[ctx: their refers to a singular user]
en: cleared their avatar
pt: limpou o seu avatar

en: set an avatar
pt: definiu um avatar

[ctx: their refers to a singular user]
en: updated their avatar
pt: actualizou o seu avatar

[ctx: <user> changed nothing]
en: changed nothing
pt: não mudou nada

en: withdrew %1's invitation
pt: retirou o convite de %1

en: rejected the invitation
pt: rejeitou o convite

en: unbanned %1
pt: readmitiu o %1

en: self-unbanned
pt: readmitiu-se a si próprio

en: has put %1 out of the room: %2
pt: expulsou o %1 da sala: %2

en: left the room
pt: saiu da sala

en: banned %1 from the room
pt: expulsou o %1 da sala

en: banned %1 from the room: %2
pt: expulsou o %1 da sala: %2

en: self-banned from the room
pt: expulsou-se a si próprio da sala

en: requested an invite
pt: solicitou um convite

en: requested an invite with reason: %1
pt: solicitou um convite pela razão: %1

en: made something unknown
pt: tornou alguém desconhecido

en: cleared the room main alias
pt: limpou o nome principal da sala

en: set the room main alias to: %1
pt: mudou o nome principal da sala para: %1

en: cleared the room name
pt: limpou o nome da sala

en: set the room name to: %1
pt: mudou o nome da sala para: %1

en: cleared the topic
pt: limpou o tópico

en: set the topic to: %1
pt: mudou o tópico para: %1

en: changed the room avatar
pt: mudou o avatar da sala

en: activated End-to-End Encryption
pt: activou a Codificação Ponto-a-Ponto

en: upgraded the room to version %1
pt: actualizou a sala para a versão %1

en: created the room, version %1
pt: criou a sala na versão %1

[ctx: 'power level' means permission level]
en: changed the power levels for this room
pt: mudou os níveis de permissões desta sala

en: changed the server access control lists for this room
pt: mudou as listas de controlo de acesso do servidor para esta sala

[ctx: [User] added <name> widget]
en: added %1 widget
pt: adicionou o elemento %1

[ctx: [User] removed <name> widget]
en: removed %1 widget
pt: removeu o elemento %1

[ctx: [User] configured <name> widget]
en: configured %1 widget
pt: configurou o elemento %1

en: updated %1 state
pt: actualizou o estado de %1

en: updated %1 state for %2
pt: actualizou o estado de %1 para %2

en: Unknown event
pt: Evento desconhecido

en: sent a message
pt: enviou uma mensagem

en: sent a sticker
pt: enviou um autocolante

en: reinvited someone to the room
pt: voltou a convidar alguém para a sala

en: invited someone to the room
pt: convidou alguém para a sala

[ctx: their refers to a singular user]
en: changed their display name
pt: mudou o seu nome visível

en: withdrew a user's invitation
pt: retirou o convite de um utilizador

en: unbanned a user
pt: readmitiu um utilizador

en: put a user out of the room
pt: expulsou um utilizador da sala

en: banned a user from the room
pt: expulsou um utilizador da sala

en: set the room main alias
pt: mudou o nome principal da sala

en: set the room name
pt: mudou o nome da sala

en: set the topic
pt: mudou o tópico

en: upgraded the room version
pt: actualizou a versão da sala

en: created the room
pt: criou a sala

en: added a widget
pt: adicionou um elemento

en: removed a widget
pt: removeu um elemento

en: configured a widget
pt: configurou um elemento

en: updated the state
pt: actualizou o estado

en: started a poll
pt: iniciou uma sondagem

en: Report sent successfully.
pt: O relatório foi enviado com sucesso.

en: Open NeoChat in this room
pt: Abrir o NeoChat nesta sala

en: Reply
pt: Responder

en: Reply...
pt: Responder...

en: %1 invited you to a room
pt: %1 convidou-o para uma sala

en: Open this invitation in NeoChat
pt: Abrir este convite no NeoChat

en: Accept Invitation
pt: Aceitar o Convite

en: Reject Invitation
pt: Rejeitar o Convite

en: Attachment:
pt: Anexo:

en: Edit
pt: Editar

en: Cancel sending attachment
pt: Cancelar o envio do anexo

en: Attach an image or file
pt: Anexar uma imagem ou ficheiro

en: Add an Emoji
pt: Adicionar um Emoji

en: Send message
pt: Enviar uma mensagem

en: This room is encrypted. Build libQuotient with encryption enabled to send encrypted messages.
pt: Esta sala está encriptada. Compile a libQuotient com a encriptação activa para enviar mensagens encriptadas.

en: Send an encrypted message…
pt: Enviar uma mensagem codificada…

en: Set an attachment caption...
pt: Definir uma legenda do anexo...

en: Send a message…
pt: Enviar uma mensagem…

[ctx: @action:button]
en: Cancel reply
pt: Cancelar a resposta

en: NeoChat is offline. Please check your network connection.
pt: O NeoChat está desligado. Verifique por favor a sua ligação à rede.

en: Replying to:
pt: A responder a:

en: No emojis
pt: Sem emojis

en: Explore rooms
pt: Explorar as salas

en: Start a Chat
pt: Iniciar uma Conversa

en: Create a Room
pt: Criar uma Sala

en: Create rooms and chats
pt: Criar salas e conversas

en: Zoom in
pt: Ampliar

en: Zoom out
pt: Reduzir

en: Rotate left
pt: Rodar para a esquerda

en: Rotate right
pt: Rodar para a direita

en: Save as
pt: Gravar como

en: Close
pt: Fechar

[ctx: @title]
en: Select a Homeserver
pt: Seleccione um servidor pessoal

en: Homeserver:
pt: Servidor:

en: Other...
pt: Outro...

en: Url:
pt: URL:

[ctx: @action:button]
en: Continue
pt: Continuar

en: Please wait. This might take a little while.
pt: Espere por favor. Isto pode demorar um pouco.

[ctx: @title]
en: Login
pt: Entrar

en: Enter your Matrix ID
pt: Indique o seu ID do Matrix

en: Matrix ID:
pt: ID do Matrix:

en: Loading…
pt: A carregar…

en: Already logged in
pt: Já autenticado

en: Login Methods
pt: Métodos de Autenticação

en: Login with password
pt: Autenticar-se com uma senha

en: Login with single sign-on
pt: Autenticar-se com autenticação centralizada

en: Login
pt: Entrar

en: Register
pt: Registo

en: Welcome
pt: Bem-vindo

[ctx: @title]
en: Password
pt: Senha

en: Enter your password
pt: Indique a sua senha

[ctx: @action:button]
en: Login
pt: Entrar

en: Complete the authentication steps in your browser
pt: Terminar os passos de autenticação no seu navegador

[ctx: @action:button]
en: Back
pt: Voltar

en: This message is encrypted and the sender has not shared the key with this device.
pt: Esta mensagem está encriptada e o remetente não partilhou a chave com este dispositivo.

[ctx: tooltip for a button on a message; offers ability to download its file]
en: Download
pt: Transferir

[ctx: tooltip for a button on a message; offers ability to open its downloaded file with an appropriate application]
en: Open File
pt: Abrir o Ficheiro

[ctx: tooltip for a button on a message; stops downloading the message's file]
en: Stop Download
pt: Parar a Transferência

en: Shrink preview
pt: Fechar a antevisão

en: Expand preview
pt: Expandir a antevisão

en: Loading URL preview
pt: A carregar a antevisão do URL

[ctx: @action:button]
en: Confirm edit
pt: Confirmar a edição

[ctx: @action:button]
en: Cancel edit
pt: Cancelar a edição

en: Based on votes by %1 user | Based on votes by %1 users
pt[0]: Com base nos votos de %1 utilizador
pt[1]: Com base nos votos de %1 utilizadores

[ctx: as in 'this vote has ended']
en: (Ended)
pt: (Terminada)

[ctx: Separate the usernames of users]
en:  and
pt:  e

[ctx: %1 is the number of other users]
en:  and %1 other |  and %1 others
pt[0]: e mais %1
pt[1]: e mais %1

[ctx: %2 is the users who reacted and %3 the emoji that was given]
en: %2 reacted with %3 | %2 reacted with %3
pt[0]: %2 reagiu com %3
pt[1]: %2 reagiram com %3

[ctx: Relative time since the room was last read]
en: Last read: %1
pt: Última leitura: %1

en:  (edited)
pt:  (editado)

en: Video
pt: Vídeo

en: Add Account
pt: Adicionar uma Conta

en: Log in to an existing account
pt: Autenticar-se numa conta existente

[ctx: @title:window]
en: Login
pt: Entrar

en: Edit this account
pt: Editar esta conta

en: Account editor
pt: Editor da conta

en: Switch User
pt: Mudar de Utilizador

en: Add
pt: Adicionar

en: Configure
pt: Configurar

en: Open Settings
pt: Abrir a Configuração

en: Activate Encryption
pt: Activar a Codificação

en: It will not be possible to deactivate the encryption after it is enabled.
pt: Não será possível desactivar a codificação depois de activada.

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Sign out
pt: Sair

en: Are you sure you want to sign out?
pt: Tem a certeza que deseja sair?

en: Room Name
pt: Nome da Sala

en: Room Topic
pt: Tópico da Sala

en: Confirm the emoji below are displayed on both devices, in the same order.
pt: Confirme que os emojis abaixo aparecem em ambos os dispositivos e pela mesma ordem.

en: They match
pt: Correspondem

en: They don't match
pt: Não correspondem

en: Session Verification
pt: Verificação da Sessão

en: Waiting for device to accept verification.
pt: À espera do dispositivo para aceitar a verificação.

en: Incoming key verification request from device **%1**
pt: Foi recebido um pedido de verificação da chave do dispositivo **%1**

en: Waiting for other party to verify.
pt: À espera que o outro contacto verifique.

en: Compare a set of emoji on both devices
pt: Comparar um conjunto de emojis em ambos os dispositivos

en: Successfully verified device **%1**
pt: O dispositivo **%1** foi verificado com sucesso

en: Accept
pt: Aceitar

en: Decline
pt: Rejeitar

en: The session verification was canceled for unknown reason.
pt: A verificação da sessão foi cancelada por um motivo desconhecido.

en: The session verification timed out.
pt: Passou o tempo-limite de verificação da sessão.

en: The session verification timed out for remote party.
pt: Passou o tempo-limite de verificação da sessão do outro contacto.

en: You canceled the session verification.
pt: Cancelou a verificação da sessão.

en: The remote party canceled the session verification.
pt: O outro contacto cancelou a verificação da sessão.

en: The session verification was canceled because we received an unexpected message.
pt: A verificação da sessão foi cancelada porque foi recebida uma mensagem inesperada.

en: The remote party canceled the session verification because it received an unexpected message.
pt: O outro contacto cancelou a verificação da sessão porque recebeu uma mensagem inesperada.

en: The session verification was canceled because it received a message for an unknown session.
pt: A verificação da sessão foi cancelada porque foi recebida uma mensagem de uma sessão desconhecida.

en: The remote party canceled the session verification because it received a message for an unknown session.
pt: O outro contacto cancelou a verificação da sessão porque recebeu uma mensagem de uma sessão desconhecida.

en: The session verification was canceled because NeoChat is unable to handle this verification method.
pt: A verificação da sessão foi cancelada porque o NeoChat não conseguiu lidar com este método de verificação.

en: The remote party canceled the session verification because it is unable to handle this verification method.
pt: O outro contacto cancelou a verificação da sessão porque não conseguiu lidar com este método de verificação.

en: The session verification was canceled because the keys are incorrect.
pt: A verificação da sessão foi cancelada porque as chaves estão incorrectas.

en: The remote party canceled the session verification because the keys are incorrect.
pt: O outro contacto cancelou a verificação da sessão  porque as chaves estão incorrectas.

en: The session verification was canceled because it verifies an unexpected user.
pt: A verificação da sessão foi cancelada porque está a verificar um utilizador inesperado.

en: The remote party canceled the session verification because it verifies an unexpected user.
pt: O outro contacto cancelou a verificação da sessão porque está a ser verificado um utilizador inesperado.

en: The session verification was canceled because we received an invalid message.
pt: A verificação da sessão foi cancelada porque foi recebida uma mensagem inválida.

en: The remote party canceled the session verification because it received an invalid message.
pt: O outro contacto cancelou a verificação da sessão porque foi recebida uma mensagem inválida.

en: The session was accepted on a different device
pt: A sessão foi aceite num dispositivo diferente

en: The session verification was canceled because of a mismatched key.
pt: A verificação da sessão foi cancelada devido a um chave não correspondente.

en: The remote party canceled the session verification because of a mismatched key.
pt: O outro contacto cancelou a verificação da sessão devido a um chave não correspondente.

en: The session verification was canceled because the keys do not match.
pt: A verificação da sessão foi cancelada porque as chaves não correspondem.

en: The remote party canceled the session verification because the keys do not match.
pt: O outro contacto cancelou a verificação da sessão porque as chaves não correspondem.

en: The session verification was canceled due to an unknown error.
pt: A verificação da sessão foi cancelada devido a um erro desconhecido.

en: Please choose a file
pt: Escolha por favor um ficheiro

en: Edit user power level
pt: Editar o nível de permissões do utilizador

en: Member (0)
pt: Membro (0)

en: Moderator (50)
pt: Moderador (50)

en: Admin (100)
pt: Administrador (100)

en: Confirm
pt: Confirmação

[ctx: @title:menu Account detail dialog]
en: Account detail
pt: Detalhe da conta

en: Unignore this user
pt: Reactivar este utilizador

en: Ignore this user
pt: Ignorar este utilizador

en: Kick this user
pt: Expulsar este utilizador

en: Invite this user
pt: Convidar este utilizador

en: Ban this user
pt: Banir este utilizador

[ctx: @title]
en: Ban User
pt: Banir o Utilizador

en: Unban this user
pt: Aceitar este utilizador

en: Set user power level
pt: Editar o nível de permissões do utilizador

en: Remove recent messages by this user
pt: Remover as mensagens recentes deste utilizador

[ctx: @title]
en: Remove Messages
pt: Remover as Mensagens

en: Open a private chat
pt: Abrir uma conversa privada

en: Copy link
pt: Copiar a ligação

en: Warning: %1
pt: Aviso: %1

[ctx: @title:window]
en: Session Verification
pt: Verificação da Sessão

en: User consent
pt: Consentimento do utilizador

en: Your homeserver requires you to agree to its terms and conditions before being able to use it. Please click the button below to read them.
pt: O seu servidor caseiro obriga a que concorde com os seus termos e condições antes de o poder usar. Por favor carregue no botão abaixo para os ler.

en: Open
pt: Abrir

en: Start a chat
pt: Iniciar uma conversa

en: Do you want to start a chat with %1?
pt: Deseja iniciar uma conversa com %1?

[ctx: text editing menu action]
en: Undo
pt: Desfazer

[ctx: text editing menu action]
en: Redo
pt: Refazer

[ctx: text editing menu action]
en: Cut
pt: Cortar

[ctx: text editing menu action]
en: Copy
pt: Copiar

[ctx: text editing menu action]
en: Paste
pt: Colar

[ctx: text editing menu action]
en: Delete
pt: Apagar

[ctx: text editing menu action]
en: Select All
pt: Seleccionar Tudo

en: Configure NeoChat...
pt: Configurar os NeoChat...

[ctx: menu]
en: Configure NeoChat...
pt: Configurar os NeoChat...

[ctx: menu]
en: Quit NeoChat
pt: Sair do NeoChat

[ctx: menu]
en: File
pt: Ficheiro

[ctx: menu]
en: New Private Chat…
pt: Nova Conversa Privada…

[ctx: menu]
en: New Group…
pt: Novo Grupo…

[ctx: menu]
en: Browse Chats…
pt: Navegar pelas Conversas…

[ctx: menu]
en: Edit
pt: Editar

[ctx: menu]
en: View
pt: Ver

[ctx: menu item that opens a UI element called the 'Quick Switcher', which offers a fast keyboard-based interface for switching in between chats.]
en: Open Quick Switcher
pt: Abrir o Selector Rápido

[ctx: menu]
en: Window
pt: Janela

[ctx: menu]
en: Exit Full Screen
pt: Sair do Ecrã Completo

[ctx: menu]
en: Enter Full Screen
pt: Entrar no Ecrã Completo

[ctx: menu]
en: Help
pt: Ajuda

[ctx: menu]
en: Matrix FAQ
pt: FAQ do Matrix

en: Open in New Window
pt: Abrir numa Nova Janela

en: Remove from Favourites
pt: Remover dos Favoritos

en: Add to Favourites
pt: Adicionar aos Favoritos

en: Reprioritize
pt: Aumentar a Prioridade

en: Deprioritize
pt: Reduzir a Prioridade

en: Mark as Read
pt: Marcar como Lido

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy user's Matrix ID to Clipboard
pt: Copiar o ID de Utilizador do Matrix para a Área de Transferência

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy Address to Clipboard
pt: Copiar o Endereço para a Área de Transferência

en: Notification State
pt: Estado das Notificações

en: Follow Global Setting
pt: Seguir a Configuração Global

[ctx: As in 'notify for all messages']
en: All
pt: Tudo

[ctx: As in 'notify when the user is mentioned or the message contains a set keyword']
en: @Mentions and Keywords
pt: @Menções e Palavras-Chave

[ctx: As in 'do not notify for any messages']
en: Off
pt: Desligado

en: Room Settings
pt: Configuração da Sala

en: Leave Room
pt: Sair da Sala

en: Share
pt: Partilhar

en: Share the selected media
pt: Partilhar os conteúdos seleccionados

en: Sharing failed
pt: A partilha falhou

en: Shared url for image is <a href='%1'>%1</a>
pt: O URL partilhado da imagem é <a href='%1'>%1</a>

[ctx: 'Space' is a matrix space]
en: View Space
pt: Ver o Espaço

[ctx: 'Space' is a matrix space]
en: Space Settings
pt: Configuração do Espaço

en: Space Settings
pt: Configuração do Espaço

[ctx: 'Space' is a matrix space]
en: Leave Space
pt: Sair do Espaço

en: Ban User
pt: Banir o Utilizador

en: Reason for banning this user
pt: Razão para banir este utilizador

[ctx: @action:button 'Ban' as in 'Ban this user']
en: Ban
pt: Banir

[ctx: @action]
en: Cancel
pt: Cancelar

en: Open Externally
pt: Abrir Externamente

en: Save As
pt: Gravar Como

en: Copy
pt: Copiar

en: Remove
pt: Remover

[ctx: @title]
en: Remove Message
pt: Remover a Mensagem

[ctx: @action:button 'Report' as in 'Report this event to the administrators']
en: Report
pt: Comunicar

[ctx: @title]
en: Report Message
pt: Comunicar a Mensagem

en: View Source
pt: Ver o Código

en: Message Source
pt: Código da Mensagem

en: Copy Link
pt: Copiar a Ligação

en: Search for '%1'
pt: Procurar por '%1'

en: Configure Web Shortcuts...
pt: Configurar os Atalhos Web...

en: Event Source
pt: Origem do Evento

en: Remove Messages
pt: Remover as Mensagens

en: Remove Message
pt: Remover a Mensagem

en: Reason for removing this user's recent messages
pt: Razão para remover as mensagens recentes deste utilizador

en: Reason for removing this message
pt: Razão para remover esta mensagem

[ctx: @action:button 'Remove' as in 'Remove this message']
en: Remove
pt: Remover

en: Report Message
pt: Mensagem de Relatório

en: Reason for reporting this message
pt: Razão para comunicar esta mensagem

en: Room State - %1
pt: Estado da Sala - %1

[ctx: @action:button Undo modification]
en: Undo
pt: Desfazer

[ctx: @action:button Accept image modification]
en: Accept
pt: Aceitar

en: Unable to save file. Check if you have the correct permission to edit the cache directory.
pt: Não foi possível gravar o ficheiro. Verifique se tem as permissões correctas para editar a pasta da 'cache'.

[ctx: @action:button Crop an image]
en: Crop
pt: Recortar

[ctx: @action:button Rotate an image to the left]
en: Rotate left
pt: Rodar à esquerda

[ctx: @action:button Rotate an image to the right]
en: Rotate right
pt: Rodar à direita

[ctx: @action:button Mirror an image vertically]
en: Flip
pt: Inverter

[ctx: @action:button Mirror an image horizontally]
en: Mirror
pt: Espelho

en: Invite a User
pt: Convidar um Utilizador

en: Find a user...
pt: Procurar um utilizador...

en: No users available
pt: Sem utilizadores disponíveis

en: Send invitation
pt: Enviar um convite

en: Explore Rooms
pt: Explorar as Salas

en: Find a room...
pt: Procurar uma sala...

en: View
pt: Ver

en: Join
pt: Juntar-se

en: Add New Server
pt: Adicionar um Novo Servidor

en: Home Server
pt: Servidor Doméstico

en: Add new server
pt: Adicionar um novo servidor

[ctx: @title:window]
en: Add server
pt: Adicionar um servidor

en: Valid server entered
pt: Servidor válido introduzido

en: This server cannot be resolved or has already been added
pt: Este servidor não pode ser resolvido ou já foi adicionado

en: The entered text is not a valid url
pt: O texto introduzido não é um URL válido

en: Enter server url e.g. kde.org
pt: Indique o URL do servidor, p.ex. kde.org

en: Server URL
pt: URL do Servidor

en: Joined
pt: Juntou-se

[ctx: @action:button]
en: Show All Rooms
pt: Mostrar Todas as Salas

en: No rooms found
pt: Não foram encontradas salas

en: Join some rooms to get started
pt: Junte-se a algumas salas para começar

en: Search in room directory
pt: Procurar na lista de salas

en: No Name
pt: Sem Nome

en: Muted room
pt: Sala em silêncio

en: Configure room
pt: Configurar a sala

en: Accept this invitation?
pt: Deseja aceitar este convite?

en: Reject
pt: Rejeitar

en: Choose local file
pt: Escolher um ficheiro local

en: Clipboard image
pt: Imagem da área de transferência

en: Jump to first unread message
pt: Ir para a primeira mensagem não-lida

en: Jump to latest message
pt: Ir para a última mensagem

en: Drag items here to share them
pt: Arraste os itens para aqui para os partilhar

[ctx: Message displayed when some users are typing]
en: %2 is typing | %2 are typing
pt[0]: %2 está a escrever
pt[1]: %2 estão a escrever

en: This message was sent from a verified device
pt: Esta mensagem foi enviada a partir de um dispositivo verificado

en: React
pt: Reagir

[ctx: @action:title]
en: Search Messages
pt: Procurar as Mensagens

en: Enter a text to start searching
pt: Introduza texto para iniciar a pesquisa

en: No results found
pt: Não foram encontrados resultados

en: Chat
pt: Conversar

en: Welcome to Matrix
pt: Bem-vindo ao Matrix

en: Room information
pt: Informação da sala

en: Room settings
pt: Configuração da sala

en: No name
pt: Sem nome

en: No Canonical Alias
pt: Sem Código Canónico

en: No Topic
pt: Sem Tópico

en: Options
pt: Opções

en: Open developer tools
pt: Abrir as ferramentas de desenvolvimento

en: Developer Tools
pt: Ferramentas de Desenvolvimento

en: Search in this room
pt: Procurar nesta sala

[ctx: @action:title]
en: Search
pt: Procurar

en: Remove room from favorites
pt: Remover a sala dos favoritos

en: Make room favorite
pt: Adicionar a sala aos favoritos

en: Members
pt: Membros

en: Search user in room
pt: Procurar um utilizador nesta sala

en: Invite user to room
pt: Convidar o utilizador para a sala

en: %1 Member | %1 Members
pt[0]: %1 Membro
pt[1]: %1 Membros

en: No Member Count
pt: Sem Número de Membros

en: General
pt: Geral

en: Security
pt: Segurança

en: Permissions
pt: Permissões

en: Notifications
pt: Notificações

en: Room Information
pt: Informação da Sala

en: Update avatar
pt: Actualizar o avatar

en: Room name:
pt: Nome da sala:

en: Room topic:
pt: Tópico da sala:

en: Save
pt: Gravar

en: Room ID
pt: ID da Sala

en: Copy room ID to clipboard
pt: Copiar o ID da sala para a área de transferência

en: Room version
pt: Versão da sala

en: Upgrade Room
pt: Actualizar a Sala

en: Aliases
pt: Alcunhas

en: No canonical alias set
pt: Sem alcunha canónica definida

en: Make this alias the room's canonical alias
pt: Torna este nome a alcunha canónica da sala

en: Delete alias
pt: Apagar a alcunha

en: #new_alias:server.org
pt: #nova_alcunha:servidor.org

en: Add new alias
pt: Adicionar uma nova alcunha

en: This room continues another conversation.
pt: Esta sala prossegue com outra conversa.

en: See older messages…
pt: Ver as mensagens mais antigas…

en: This room has been replaced.
pt: Esta sala foi substituída.

en: See new room…
pt: Ver a sala nova…

en: Upgrade the Room
pt: Actualizar a Sala

en: Select new version
pt: Seleccionar a nova versão

en: Privileged Users
pt: Utilizadores Privilegiados

en: Default permissions
pt: Permissões predefinidas

en: Default user power level
pt: Nível de permissões predefinido dos utilizadores

en: This is power level for all new users when joining the room
pt: Este é o nível de permissões dos novos utilizadores que se ligam à sala

en: Default power level to set the room state
pt: Nível de permissões predefinido para mudar o estado da sala

en: This is used for all state events that do not have their own entry here
pt: Este é usado para todos os eventos de estados que não têm os seus próprios elementos aqui

en: Default power level to send messages
pt: Nível de permissões predefinido para o envio de mensagens

en: This is used for all message events that do not have their own entry here
pt: Este é usado para todos os eventos de mensagens que não têm os seus próprios elementos aqui

en: Basic permissions
pt: Permissões básicas

en: Invite users
pt: Convidar utilizadores

en: Kick users
pt: Expulsar utilizadores

en: Ban users
pt: Banir utilizadores

en: Remove message sent by other users
pt: Remover a mensagem enviada por outros utilizadores

en: Event permissions
pt: Permissões dos eventos

en: Change user permissions
pt: Mudar as permissões do utilizador

en: Change the room name
pt: Mudar o nome da sala

en: Change the room avatar
pt: Mudar o avatar da sala

en: Change the room canonical alias
pt: Mudar a alcunha canónica da sala

en: Change the room topic
pt: Mudar o tópico da sala

en: Enable encryption for the room
pt: Activar a encriptação da sala

en: Change the room history visibility
pt: Mudar a visibilidade do histórico de mensagens

en: Set pinned events
pt: Definir eventos fixos

en: Upgrade the room
pt: Actualizar a sala

en: Set the room server access control list (ACL)
pt: Mudar as listas de controlo de acesso do servidor da sala

en: Set the children of this space
pt: Definir os filhos deste espaço

en: Set the parent space of this room
pt: Definir o espaço-pai desta sala

en: Room notifications setting
pt: Configuração das notificações da sala

en: Follow global setting
pt: Seguir a configuração global

en: You need to upgrade this room to a newer version to enable this setting.
pt: Tem de actualizar esta sala para activar esta definição.

[ctx: @option:check]
en: Encryption
pt: Encriptação

en: Enable encryption
pt: Activar a encriptação

[ctx: option:check]
en: Once enabled, encryption cannot be disabled.
pt: Se estiver activo, a encriptação já não pode ser mais desactivada.

[ctx: @option:check]
en: Access
pt: Acesso

[ctx: @option:check]
en: Private (invite only)
pt: Privado (Apenas por convite)

en: Only invited people can join.
pt: Só se poderão ligar as pessoas convidadas.

[ctx: @option:check]
en: Space members
pt: Membros do espaço

en: Anyone in a space can find and join.
pt: Qualquer pessoa num espaço poderá pesquisar e ligar-se.

[ctx: @option:check]
en: Knock
pt: Bater

en: People not in the room need to request an invite to join the room.
pt: As pessoas fora da sala precisam de um convite para se juntar à sala.

[ctx: @option:check]
en: Public
pt: Público

[ctx: @option:check]
en: Anyone can find and join.
pt: Qualquer pessoa poderá pesquisar e ligar-se.

[ctx: @option:check]
en: Message history visibility
pt: Visibilidade do histórico de mensagens

[ctx: @option:check]
en: Anyone
pt: Todos

[ctx: @option:check]
en: Anyone, regardless of whether they have joined, can view history.
pt: Qualquer pessoa, independentemente se se juntou ou não, pode ver o histórico.

[ctx: @option:check]
en: Members only
pt: Apenas os membros

[ctx: @option:check]
en: All members can view the entire message history, even before they joined.
pt: Todos os membros podem ver o histórico de mensagens completo, mesmo antes de se terem juntado.

[ctx: @option:check]
en: Members only (since invite)
pt: Apenas os membros (desde o convite)

[ctx: @option:check]
en: New members can view the message history from the point they were invited to the room.
pt: Os membros novos poderão ver o histórico de mensagens a partir do ponto em que foram convidados para a sala.

[ctx: @option:check]
en: Members only (since joining)
pt: Apenas os membros (desde que se juntaram)

[ctx: @option:check]
en: New members can view the message history from the point they joined the room.
pt: Os membros novos poderão ver o histórico de mensagens a partir do ponto em que se juntaram à sala.

en: Apply
pt: Aplicar

[ctx: @title:window]
en: About NeoChat
pt: Acerca do NeoChat

[ctx: @title:window]
en: About KDE
pt: Acerca do KDE

en: Edit Account
pt: Editar a Conta

en: User information
pt: Informação do utilizador

en: Remove current avatar
pt: Remover o avatar actual

en: Name:
pt: Nome:

en: Label:
pt: Nome:

en: Password
pt: Senha

en: Your server doesn't support changing your password
pt: O seu servidor não suporta a mudança da sua senha

en: Current Password:
pt: Senha Actual:

en: New Password:
pt: Nova Senha:

en: Confirm new Password:
pt: Confirmar a Nova Senha:

en: Passwords don't match
pt: As senhas não correspondem

en: Passwords do not match
pt: As senhas não correspondem

en: Server Information
pt: Informações do Servidor

en: Homeserver url
pt: URL do servidor doméstico

en: Accounts
pt: Contas

en: Password changed successfully
pt: A senha foi mudada com sucesso

en: Wrong password entered
pt: Foi introduzida uma senha errada

en: Unknown problem while trying to change password
pt: Ocorreu um problema desconhecido ao tentar mudar a senha

[ctx: @title:window]
en: Appearance
pt: Aparência

en: General theme
pt: Tema geral

en: Bubbles
pt: Bolhas

en: Compact
pt: Compacto

en: Use compact room list
pt: Mostrar a lista de salas compacta

en: Show fancy effects in chat
pt: Mostrar efeitos bonitos na conversa

en: Use transparent chat page
pt: Usar uma página de conversação transparente

en: Transparency
pt: Transparência

en: Only enabled if the transparent chat page is enabled.
pt: Só activo se a página de conversação transparente estiver activa.

en: Show your messages on the right
pt: Mostrar as suas mensagens à direita

en: Show links preview in the chat messages
pt: Mostrar uma antevisão das ligações nas mensagens da conversa

en: Show Avatar
pt: Mostrar o Avatar

en: In chat
pt: Na conversa

en: In sidebar
pt: Na barra lateral

en: Color theme
pt: Tema de cores

en: Devices
pt: Dispositivos

en: New device name
pt: Novo nome do dispositivo

en: Cancel editing display name
pt: Cancelar a edição do nome visível

en: Confirm new display name
pt: Confirmar o novo nome visível

en: Edit device name
pt: Editar o nome do dispositivo

en: Verify device
pt: Verificar o dispositivo

en: Logout device
pt: Encerrar o dispositivo

en: Please login to view the signed-in devices for your account.
pt: Por favor autentique-se para ver os dispositivos autenticados com a sua conta.

en: Remove device
pt: Remover o dispositivo

en: Password:
pt: Senha:

[ctx: @title:window]
en: Custom Emojis
pt: Emojis Personalizados

en: No custom inline stickers found
pt: Não foram encontrados autocolantes incorporados personalizados

en: new_emoji_name_here
pt: novo_nome_emoji_aqui

en: Add Emoji...
pt: Adicionar um Emoji...

en: Images (*.png *.gif *.webp)
pt: Imagens (*.png *.gif *.webp)

[ctx: @title:window]
en: General
pt: Geral

en: General settings
pt: Configuração geral

en: Close to system tray
pt: Fechar para a bandeja

en: Minimize to system tray on startup
pt: Minimizar para a bandeja no arranque

en: Automatically hide/unhide the room information when resizing the window
pt: Esconder/mostrar automaticamente a informação da sala ao dimensionar a janela

en: Timeline Events
pt: Eventos da Linha Temporal

en: Show deleted messages
pt: Mostrar as mensagens apagadas

en: Show leave and join events
pt: Mostrar os eventos de entrada e saída

en: Show name change events
pt: Mostrar os eventos de mudança de nome

en: Show avatar update events
pt: Mostrar os eventos de actualização do avatar

en: Rooms and private chats
pt: Salas e conversas privadas

en: Separated
pt: Separadas

en: Intermixed
pt: Misturadas

en: Use s/text/replacement syntax to edit your last message
pt: Usar a sintaxe s/texto/substituição para editar a sua última mensagem

en: Send typing notifications
pt: Enviar as notificações de escrita

en: Developer Settings
pt: Configuração do Desenvolvimento

en: Enable developer tools
pt: Activar as ferramentas de desenvolvimento

[ctx: @title:window]
en: Notifications
pt: Notificações

en: Enable notifications for this account
pt: Activar as notificações desta conta

en: Whether push notifications are generated by your Matrix server
pt: Se as notificações 'push' são geradas pelo seu servidor Matrix

en: Room Notifications
pt: Notificações da Sala

en: Messages in one-to-one chats
pt: Mensagens nas conversas de um-para-um

en: Encrypted messages in one-to-one chats
pt: Mensagens codificadas nas conversas de um-para-um

en: Messages in group chats
pt: Mensagens nas conversas em grupo

en: Messages in encrypted group chats
pt: Mensagens nas conversas em grupo codificadas

en: Room upgrade messages
pt: Mensagens de actualização da sala

en: @Mentions
pt: @Menções

en: Messages containing my display name
pt: Mensagens que contêm o meu nome visível

en: Whole room (@room) notifications
pt: Notificações completas da sala (@sala)

en: Keywords
pt: Palavras-Chave

en: Messages containing my keywords
pt: Mensagens que contêm as minhas palavras-chave

en: Keyword…
pt: Palavra-Chave…

en: Add keyword
pt: Adicionar uma palavra-chave

en: Invites
pt: Convites

en: Invites to a room
pt: Convites para uma sala

en: Call invitation
pt: Convite para chamada

en: Network Proxy
pt: 'Proxy' de Rede

en: System Default
pt: Predefinição do Sistema

en: Socks5
pt: SOCKS5

en: Proxy Settings
pt: Configuração do 'Proxy'

en: Host
pt: Máquina

en: Port
pt: Porto

en: User
pt: Utilizador

en: Disable notifications
pt: Desactivar as notificações

en: Enable notifications
pt: Activar as notificações

en: Mute notifications
pt: Silenciar as notificações

en: Unmute notifications
pt: Reactivar as notificações

[ctx: As in clicking this button will switch off highlights for messages that match this rule]
en: Disable message highlights
pt: Desactivar os realces das mensagens

[ctx: As in clicking this button will switch on highlights for messages that match this rule]
en: Enable message highlights
pt: Activar os realces das mensagens

en: Delete keyword
pt: Apagar a palavra-chave

en: Appearance
pt: Aparência

en: Custom Emojis
pt: Emojis Personalizados

en: Spell Checking
pt: Verificação Ortográfica

en: About NeoChat
pt: Acerca do NeoChat

en: About KDE
pt: Acerca do KDE

[ctx: @window:title]
en: Spellchecking
pt: Verificação Ortográfica

en: Selected default language:
pt: Língua seleccionada por omissão:

en: Open Personal Dictionary
pt: Abrir o Dicionário Pessoal

en: Options:
pt: Opções:

en: Enable automatic spell checking
pt: Activar a verificação ortográfica automática

en: Ignore uppercase words
pt: Ignorar as palavras em maiúsculas

en: Ignore hyphenated words
pt: Ignorar as palavras com hífen

en: Detect language automatically
pt: Detectar automaticamente a língua

en: Spell checking languages
pt: Línguas da verificação ortográfica

en: %1 will provide spell checking and suggestions for the languages listed here when autodetection is enabled.
pt: O %1 fornecerá a verificação e sugestões ortográficas para as línguas aqui indicadas, quando a detecção automática estiver activa.

en: Add a new word to your personal dictionary…
pt: Adicionar uma nova palavra ao seu dicionário pessoal…

[ctx: @action:button]
en: Add word
pt: Adicionar uma palavra

en: Spell checking dictionary
pt: Dicionário de ortografia

en: Delete word
pt: Apaga a palavra

en: Malformed or empty Matrix id
pt: O ID do Matrix está vazio ou é inválido

en: %1 is not a correct Matrix identifier
pt: O %1 não é um identificador correcto do Matrix

en: Room not found
pt: Sala não encontrada

en: There's no room %1 in the room list. Check the spelling and the account.
pt: Não existe nenhuma sala %1 na lista. Verifique a ortografia e a conta.

en: Failed to join room
pt: Não foi possível juntar-se à sala

en: You requested to join '%1'
pt: Pediu para se ligar ao '%1'

en: Failed to request joining room
pt: Não foi possível pedir para se ligar à sala

en: No application for the link
pt: Sem aplicação para a ligação

en: Your operating system could not find an application for the link.
pt: Não foi possível ao sistema operativo encontrar uma aplicação para a ligação.

en: Could not open URL
pt: Não foi possível abrir o URL

en: Show
pt: Mostrar

en: Quit
pt: Sair
