neochat - en to pt_BR translation catalogue (311 entries)

en: Login Failed: Access Token invalid or revoked
pt_BR: O login falhou: Chave de acesso inválida ou revogada

en: Login Failed: %1
pt_BR: Falha ao entrar: %1

en: Network Error: %1
pt_BR: Erro de rede: %1

en: Access token wasn't found
pt_BR: O token de acesso não foi encontrado

en: Maybe it was deleted?
pt_BR: Talvez ele foi excluído?

en: Access to keychain was denied.
pt_BR: O acesso ao chaveiro foi negado.

en: Please allow NeoChat to read the access token
pt_BR: Permita que o NeoChat leia o token de acesso

en: No keychain available.
pt_BR: Nenhum chaveiro disponível.

en: Please install a keychain, e.g. KWallet or GNOME keyring on Linux
pt_BR: Instale um chaveiro, como o KWallet ou GNOME Keyring no Linux.

en: Unable to read access token
pt_BR: Não foi possível ler o token de acesso

en: The room id you are trying to join is not valid
pt_BR: O id da sala em que você está tentando entrar não é válido

[ctx: Job heading, like 'Copying']
en: Downloading
pt_BR: Baixando

[ctx: Job heading, like 'Copying']
en: Uploading
pt_BR: Enviando

[ctx: The URL being downloaded/uploaded]
en: Source
pt_BR: Origem

[ctx: The location being downloaded to]
en: Destination
pt_BR: Destino

en: Network Error
pt_BR: Erro de rede

en: Matrix client
pt_BR: Cliente Matrix

en: © 2018-2020 Black Hat, 2020-2023 KDE Community
pt_BR: © 2018-2020 Black Hat, 2020-2023 A comunidade KDE

en: Maintainer
pt_BR: Mantenedor

en: Original author of Spectral
pt_BR: Autor original do Spectral

en: Maintainer of Quotient
pt_BR: Mantenedor do Quotient

en: A Qt5 library to write cross-platform clients for Matrix
pt_BR: Uma biblioteca Qt5 para escrever clientes multiplataformas para o Matrix

[ctx: <version number> (built against <possibly different version number>)]
en: %1 (built against %2)
pt_BR: %1 (compilado com %2)

en: Client for the matrix communication protocol
pt_BR: Cliente para o protocolo de comunicação Matrix

en: Media id '%1' doesn't follow server/mediaId pattern
pt_BR: A mídia de id '%1' não segue o padrão server/mediaId

en: Image request has been cancelled
pt_BR: A solicitação de imagem foi cancelada

en: <message>
pt_BR: <mensagem>

en: Prepends ¯\_(ツ)_/¯ to a plain-text message
pt_BR: Prefixa uma messagem de texto simples com ¯\_(ツ)_/¯

en: Prepends ( ͡° ͜ʖ ͡°) to a plain-text message
pt_BR: Prefixa uma messagem de texto simples com ( ͡° ͜ʖ ͡°)

en: Prepends (╯°□°）╯︵ ┻━┻ to a plain-text message
pt_BR: Prefixa (╯°□°）╯︵ ┻━┻  em uma mensagem de texto simples

en: Prepends ┬──┬ ノ( ゜-゜ノ) to a plain-text message
pt_BR: Prefixa ┬──┬ ノ( ゜-゜ノ)  em uma mensagem de texto simples

en: Sends the given message colored as a rainbow
pt_BR: Envia a mensagem colorida como arco-íris

en: Sends the given emote colored as a rainbow
pt_BR: Envia o emote colorido como arco-íris

en: Sends the given message as a spoiler
pt_BR: Envia a mensagem como spoiler

[ctx: <user> is already invited to this room.]
en: %1 is already invited to this room.
pt_BR: %1 já foi convidado para esta sala.

[ctx: <user> is banned from this room.]
en: %1 is banned from this room.
pt_BR: %1 está banido desta sala.

en: You are already in this room.
pt_BR: Você já está nesta sala.

[ctx: <user> is already in this room.]
en: %1 is already in this room.
pt_BR: %1 já está nesta sala.

[ctx: <username> was invited into this room]
en: %1 was invited into this room
pt_BR: %1 foi convidado para uma sala

en: <user id>
pt_BR: <ID do usuário>

en: Invites the user to this room
pt_BR: Convidar o usuário para uma sala

[ctx: [action 1, action 2] and [action 3]]
en:  and
pt_BR:  e

en: <i>[This message was deleted]</i>
pt_BR: <i>[Esta mensagem foi excluída]</i>

en: <i>[This message was deleted: %1]</i>
pt_BR: <i>[Esta mensagem foi excluída: %1]</i>

en: [REDACTED]
pt_BR: [CENSURADO]

en: [REDACTED: %1]
pt_BR: [CENSURADO: %1]

[ctx: Separate the usernames of users]
en:  and
pt_BR:  e

[ctx: %1 is the number of other users]
en:  and %1 other |  and %1 others
pt_BR[0]:  e %1 outro
pt_BR[1]:  e %1 outros

[ctx: %2 is the users who reacted and %3 the emoji that was given]
en: %2 reacted with %3 | %2 reacted with %3
pt_BR[0]: %2 reagiu com %3
pt_BR[1]: %2 reagiu com %3

en: Invited
pt_BR: Convidado

en: Favorite
pt_BR: Favorito

en: Direct Messages
pt_BR: Mensagens diretas

en: Low priority
pt_BR: Prioridade baixa

en: Spaces
pt_BR: Espaços

en: Today
pt_BR: Hoje

en: Yesterday
pt_BR: Ontem

en: The day before yesterday
pt_BR: Anteontem

en: a file
pt_BR: um arquivo

en: reinvited %1 to the room
pt_BR: %1 foi convidado para a sala novamente

en: joined the room (repeated)
pt_BR: entrou na sala (novamente)

en: invited %1 to the room
pt_BR: %1 foi convidado para a sala

en: joined the room
pt_BR: entrou na sala

[ctx: their refers to a singular user]
en: cleared their display name
pt_BR: limpou seu nome de exibição

[ctx: their refers to a singular user]
en: changed their display name to %1
pt_BR: alterou seu nome de exibição para %1

en:  and
pt_BR:  e

[ctx: their refers to a singular user]
en: cleared their avatar
pt_BR: limpou seu ícone de usuário

en: set an avatar
pt_BR: definir um ícone de usuário

[ctx: their refers to a singular user]
en: updated their avatar
pt_BR: atualizou seu ícone de usuário

en: withdrew %1's invitation
pt_BR: cancelou o convite de %1

en: rejected the invitation
pt_BR: rejeitou o convite

en: unbanned %1
pt_BR: %1 teve seu ban removido

en: self-unbanned
pt_BR: removeu seu próprio ban

en: has put %1 out of the room: %2
pt_BR: removeu %1 da sala: %2

en: left the room
pt_BR: saiu da sala

en: banned %1 from the room: %2
pt_BR: baniu %1 da sala: %2

en: self-banned from the room
pt_BR: baniu a si mesmo da sala

en: requested an invite
pt_BR: solicitou um convite

en: made something unknown
pt_BR: fez algo desconhecido

en: cleared the room main alias
pt_BR: limpou o apelido principal da sala

en: set the room main alias to: %1
pt_BR: definiu o apelido principal da sala para: %1

en: cleared the room name
pt_BR: limpou o nome da sala

en: set the room name to: %1
pt_BR: definiu o nome da sala para: %1

en: cleared the topic
pt_BR: limpou o assunto da sala

en: set the topic to: %1
pt_BR: definiu o assunto da sala para: %1

en: changed the room avatar
pt_BR: alterou o ícone da sala

en: activated End-to-End Encryption
pt_BR: ativou criptografia ponta-a-ponta

en: upgraded the room to version %1
pt_BR: atualizou a sala para a versão %1

en: created the room, version %1
pt_BR: criou a sala, versão %1

[ctx: 'power level' means permission level]
en: changed the power levels for this room
pt_BR: alterou os níveis de poderes desta sala

en: changed the server access control lists for this room
pt_BR: alterou as listas de controle de acesso do servidor para esta sala

[ctx: [User] added <name> widget]
en: added %1 widget
pt_BR: adicionou widget %1

[ctx: [User] removed <name> widget]
en: removed %1 widget
pt_BR: removeu widget %1

[ctx: [User] configured <name> widget]
en: configured %1 widget
pt_BR: configurou widget %1

en: updated %1 state
pt_BR: atualizou o estado %1

en: updated %1 state for %2
pt_BR: atualizou o estado %1 for %2

en: Unknown event
pt_BR: Evento desconhecido

en: Encrypted Message
pt_BR: Mensagem criptografada

en: Open NeoChat in this room
pt_BR: Abrir o NeoChat nesta sala

en: Reply
pt_BR: Responder

en: Reply...
pt_BR: Responder...

en: %1 invited you to a room
pt_BR: %1 convidou você para uma sala

en: Open this invitation in NeoChat
pt_BR: Abrir este convite no NeoChat

en: Accept Invitation
pt_BR: Aceitar convite

en: Reject Invitation
pt_BR: Rejeitar convite

en: Attachment:
pt_BR: Anexo:

en: Edit
pt_BR: Editar

en: Attach an image or file
pt_BR: Anexe uma imagem ou arquivo

en: Send message
pt_BR: Enviar mensagem

en: Send an encrypted message…
pt_BR: Enviar uma mensagem criptografada...

en: Send a message…
pt_BR: Enviar uma mensagem…

en: Close
pt_BR: Fechar

en: React
pt_BR: Reagir

en: Accept this invitation?
pt_BR: Aceitar este convite?

en: Reject
pt_BR: Rejeitar

en: Accept
pt_BR: Aceitar

[ctx: @title]
en: Select a Homeserver
pt_BR: Selecionar um servidor doméstico

en: Homeserver:
pt_BR: Servidor doméstico:

en: Other...
pt_BR: Outro...

en: Url:
pt_BR: URL:

[ctx: @action:button]
en: Continue
pt_BR: Continuar

en: Please wait. This might take a little while.
pt_BR: Aguarde. Isto poderá levar algum tempo.

[ctx: @title]
en: Login
pt_BR: Entrar

en: Enter your Matrix ID
pt_BR: Digite seu ID do Matrix

en: Matrix ID:
pt_BR: ID do Matrix:

en: Loading…
pt_BR: Carregando...

en: Login Methods
pt_BR: Métodos de entrada

en: Login with password
pt_BR: Entrar com senha

en: Login with single sign-on
pt_BR: Entrar com autenticação única

en: Login
pt_BR: Entrar

en: Register
pt_BR: Registrar

en: Welcome
pt_BR: Bem-vindo

[ctx: @title]
en: Password
pt_BR: Senha

en: Enter your password
pt_BR: Digite sua senha

[ctx: @action:button]
en: Login
pt_BR: Entrar

en: Complete the authentication steps in your browser
pt_BR: Conclua os passos da autenticação em seu navegador

[ctx: @action:button]
en: Back
pt_BR: Voltar

en: This message is encrypted and the sender has not shared the key with this device.
pt_BR: Esta mensagem está criptografada e o remetente não compartilhou a chave com este dispositivo.

[ctx: tooltip for a button on a message; offers ability to download its file]
en: Download
pt_BR: Baixar

[ctx: tooltip for a button on a message; offers ability to open its downloaded file with an appropriate application]
en: Open File
pt_BR: Abrir arquivo

[ctx: tooltip for a button on a message; stops downloading the message's file]
en: Stop Download
pt_BR: Parar de baixar

[ctx: Relative time since the room was last read]
en: Last read: %1
pt_BR: Última leitura: %1

en: Video
pt_BR: Vídeo

en: Choose local file
pt_BR: Escolher arquivo local

en: Clipboard image
pt_BR: Imagem da área de transferência

en: Jump to first unread message
pt_BR: Ir para primeira mensagem não lida

en: Jump to latest message
pt_BR: Ir para a mensagem mais antiga

en: Drag items here to share them
pt_BR: Arraste itens aqui para compartilhar

[ctx: Message displayed when some users are typing]
en: %2 is typing | %2 are typing
pt_BR[0]: %2 está digitando
pt_BR[1]: %2 estão digitando

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: Create a Room
pt_BR: Criar uma sala

en: Room topic:
pt_BR: Assunto da sala:

[ctx: @action:button]
en: Ok
pt_BR: OK

en: Please choose a file
pt_BR: Escolha um arquivo

en: Confirm
pt_BR: Confirmar

[ctx: @title:menu Account detail dialog]
en: Account detail
pt_BR: Detalhes da conta

en: Unignore this user
pt_BR: Não ignorar mais este usuário

en: Ignore this user
pt_BR: Ignorar este ignorar

en: Kick this user
pt_BR: Remover este usuário

en: Ban this user
pt_BR: Banir este usuário

en: Unban this user
pt_BR: Desbanir este usuário

en: Open a private chat
pt_BR: Abrir um bate-papo privado:

en: User consent
pt_BR: Consentimento do usuário

en: Your homeserver requires you to agree to its terms and conditions before being able to use it. Please click the button below to read them.
pt_BR: O seu homeserver requer que você concorde com seus termos e condições antes de ser usado. Clique no botão abaixo para lê-los.

en: Open
pt_BR: Abrir

en: Start a chat
pt_BR: Iniciar um bate-papo

en: Do you want to start a chat with %1?
pt_BR: Você gostaria de iniciar um bate-papo com %1?

en: Configure
pt_BR: Configurar

[ctx: text editing menu action]
en: Undo
pt_BR: Desfazer

[ctx: text editing menu action]
en: Redo
pt_BR: Refazer

[ctx: text editing menu action]
en: Cut
pt_BR: Recortar

[ctx: text editing menu action]
en: Copy
pt_BR: Copiar

[ctx: text editing menu action]
en: Paste
pt_BR: Colar

[ctx: text editing menu action]
en: Delete
pt_BR: Excluir

[ctx: text editing menu action]
en: Select All
pt_BR: Selecionar tudo

en: Configure NeoChat...
pt_BR: Configurar NeoChat...

[ctx: menu]
en: Configure NeoChat...
pt_BR: Configurar NeoChat...

[ctx: menu]
en: Quit NeoChat
pt_BR: Sair do NeoChat

[ctx: menu]
en: File
pt_BR: Arquivo

[ctx: menu]
en: New Private Chat…
pt_BR: Novo bate-papo privado...

en: Start a Chat
pt_BR: Iniciar um bate-papo

[ctx: menu]
en: New Group…
pt_BR: Novo grupo…

[ctx: menu]
en: Browse Chats…
pt_BR: Navegar nos bate-papos...

[ctx: menu]
en: Edit
pt_BR: Editar

[ctx: menu]
en: View
pt_BR: Visualizar

[ctx: menu item that opens a UI element called the 'Quick Switcher', which offers a fast keyboard-based interface for switching in between chats.]
en: Open Quick Switcher
pt_BR: Abrir o Trocador instantâneo

[ctx: menu]
en: Window
pt_BR: Janela

[ctx: menu]
en: Exit Full Screen
pt_BR: Sair da tela inteira

[ctx: menu]
en: Enter Full Screen
pt_BR: Entrar no modo tela inteira

[ctx: menu]
en: Help
pt_BR: Ajuda

[ctx: menu]
en: Matrix FAQ
pt_BR: FAQ do Matrix

en: Share
pt_BR: Compartilhar

en: Share the selected media
pt_BR: Compartilhar a mídia selecionada

en: Sharing failed
pt_BR: Falha ao compartilhar

en: Shared url for image is <a href='%1'>%1</a>
pt_BR: A URL de compartilhamento da imagem é <a href='%1'>%1</a>

[ctx: @action]
en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: Open Externally
pt_BR: Abrir externamente

en: Save As
pt_BR: Salvar como

en: Copy
pt_BR: Copiar

en: Remove
pt_BR: Remover

en: View Source
pt_BR: Exibir origem

en: Message Source
pt_BR: Origem da mensagem

en: Search for '%1'
pt_BR: Pesquisar por '%1'

en: Configure Web Shortcuts...
pt_BR: Configurar os atalhos da Web...

[ctx: @action:button Undo modification]
en: Undo
pt_BR: Desfazer

[ctx: @action:button Accept image modification]
en: Accept
pt_BR: Aceitar

en: Unable to save file. Check if you have the correct permission to edit the cache directory.
pt_BR: Não foi possível salvar o arquivo. Verifique se você tem as permissões necessárias para editar o diretório de cache.

[ctx: @action:button Crop an image]
en: Crop
pt_BR: Recortar

[ctx: @action:button Rotate an image to the left]
en: Rotate left
pt_BR: Girar à esquerda

[ctx: @action:button Rotate an image to the right]
en: Rotate right
pt_BR: Girar à direita

[ctx: @action:button Mirror an image vertically]
en: Flip
pt_BR: Inverter

[ctx: @action:button Mirror an image horizontally]
en: Mirror
pt_BR: Espelhar

en: Invite a User
pt_BR: Convidar um usuário

en: Find a user...
pt_BR: Encontrar um usuário...

en: Add
pt_BR: Adicionar

en: No users available
pt_BR: Nenhum usuário disponível

en: Send invitation
pt_BR: Enviar convite

en: Explore Rooms
pt_BR: Explorar salas

en: Find a room...
pt_BR: Encontrar uma sala...

en: View
pt_BR: Visualizar

en: Join
pt_BR: Entrar

en: Joined
pt_BR: Entrou

en: Edit this account
pt_BR: Editar esta conta

en: Devices
pt_BR: Dispositivos

en: Logout
pt_BR: Sair

en: Remove from Favourites
pt_BR: Remover dos favoritos

en: Add to Favourites
pt_BR: Adicionar aos favoritos

en: Reprioritize
pt_BR: Priorizar novamente

en: Deprioritize
pt_BR: Remover prioridade

en: Mark as Read
pt_BR: Marcar como lida

en: Leave Room
pt_BR: Sair da sala

en: Explore rooms
pt_BR: Explorar salas

en: No rooms found
pt_BR: Nenhuma sala encontrada

en: Join some rooms to get started
pt_BR: Entre em algumas salas para começar

en: Search in room directory
pt_BR: Pesquisar na lista de salas

en: Configure room
pt_BR: Configurar sala

en: NeoChat is offline. Please check your network connection.
pt_BR: O NeoChat está offline. Verifique sua conexão de rede.

en: Chat
pt_BR: Bate-papo

en: Welcome to Matrix
pt_BR: Bem-vindo ao Matrix

en: No name
pt_BR: Sem nome

en: No Canonical Alias
pt_BR: Sem apelido canônico

en: No Topic
pt_BR: Nenhum assunto

en: Room information
pt_BR: Informação da sala

en: Room settings
pt_BR: Configurações da sala

en: Remove room from favorites
pt_BR: Remover sala dos favoritos

en: Make room favorite
pt_BR: Marcar sala como favorito

en: Members
pt_BR: Membros

en: General
pt_BR: Geral

en: Security
pt_BR: Segurança

en: Update avatar
pt_BR: Atualizar ícone de usuário

en: Save
pt_BR: Salvar

en: This room continues another conversation.
pt_BR: Esta sala dá continuidade a outra conversa.

en: This room has been replaced.
pt_BR: Esta sala foi substituída.

[ctx: @option:check]
en: Private (invite only)
pt_BR: Privado (somente por convite)

en: Only invited people can join.
pt_BR: Somente pessoas convidadas podem entrar.

[ctx: @option:check]
en: Space members
pt_BR: Membros do espaço

en: Anyone in a space can find and join.
pt_BR: Qualquer um no espaço pode encontrar e entrar.

[ctx: @option:check]
en: Public
pt_BR: Público

[ctx: @option:check]
en: Anyone can find and join.
pt_BR: Qualquer um pode encontrar e entrar.

en: Apply
pt_BR: Aplicar

en: Edit Account
pt_BR: Editar conta

en: Name:
pt_BR: Nome:

en: Label:
pt_BR: Legenda:

en: Current Password:
pt_BR: Senha atual:

en: New Password:
pt_BR: Nova senha:

en: Confirm new Password:
pt_BR: Confirmar nova senha:

en: Passwords do not match
pt_BR: As senhas não coincidem

en: Accounts
pt_BR: Contas

en: Password changed successfully
pt_BR: Senha alterada com sucesso

en: Wrong password entered
pt_BR: Senha digitada errada

en: Unknown problem while trying to change password
pt_BR: Erro desconhecido ao alterar a senha

en: Bubbles
pt_BR: Bolhas

en: Compact
pt_BR: Compacto

en: Use transparent chat page
pt_BR: Usar página de bate-papo transparente

en: Only enabled if the transparent chat page is enabled.
pt_BR: Habilitado somente se a página do bate-papo transparente estiver habilitado

en: Show your messages on the right
pt_BR: Mostrar suas mensagens na direita

en: Edit device name
pt_BR: Editar nome de dispositivo

en: Logout device
pt_BR: Sair do dispositivo

en: Remove device
pt_BR: Remover dispositivo

en: Password:
pt_BR: Senha:

en: Close to system tray
pt_BR: Fechar para a área de notificação

en: Minimize to system tray on startup
pt_BR: Minimizar para a área de notificação na inicialização

en: Automatically hide/unhide the room information when resizing the window
pt_BR: Ocultar/exibir automaticamente as informações da sala ao redimensionar a janela

en: Show leave and join events
pt_BR: Mostrar eventos de entrada e saída na sala

en: Show name change events
pt_BR: Mostrar eventos de alterações de nome

en: Show avatar update events
pt_BR: Mostrar eventos de atualização de avatar

en: Separated
pt_BR: Separado

en: Intermixed
pt_BR: Sem categorias

en: Use s/text/replacement syntax to edit your last message
pt_BR: Use a sintaxe s/texto/substituição para editar sua última mensagem

en: Appearance
pt_BR: Aparência

en: Spell Checking
pt_BR: Verificação ortográfica

en: About NeoChat
pt_BR: Sobre o NeoChat

en: Enable automatic spell checking
pt_BR: Habilitar verificação ortográfica automática

en: Ignore uppercase words
pt_BR: Ignorar palavras em maiúsculas

en: Ignore hyphenated words
pt_BR: Ignorar palavas com hífen

en: Detect language automatically
pt_BR: Detectar idioma automaticamente

en: Selected default language:
pt_BR: Idioma padrão selecionado:

en: %1 will provide spell checking and suggestions for the languages listed here when autodetection is enabled.
pt_BR: %1 irá fornecer verificação ortográfica e sugestões para os idiomas listados aqui quando a detecção automática estiver habilitada.

en: Open Personal Dictionary
pt_BR: Abrir dicionário pessoal

en: Spell checking dictionary
pt_BR: Dicionário da verificação ortográfica

en: Add a new word to your personal dictionary…
pt_BR: Adicionar uma nova palavra ao seu dicionário pessoal...

[ctx: @action:button]
en: Add word
pt_BR: Adiciona palavra

en: Delete word
pt_BR: Excluir palavra

en: Malformed or empty Matrix id
pt_BR: ID da Matrix errado ou vazio

en: %1 is not a correct Matrix identifier
pt_BR: %1 não é um ID correto da Matrix

en: Room not found
pt_BR: Sala não encontrada

en: There's no room %1 in the room list. Check the spelling and the account.
pt_BR: A sala %1 não consta na lista de salas. Verifique o nome da sala e da conta.

en: No application for the link
pt_BR: Nenhum aplicativo achado para este link

en: Your operating system could not find an application for the link.
pt_BR: O seu sistema operacional não conseguiu encontrar um aplicativo para este link.

en: Could not open URL
pt_BR: Não foi possível abrir a URL

en: Show
pt_BR: Mostrar

en: Quit
pt_BR: Sair
