neochat - en to ru translation catalogue (715 entries)

en: Login Failed: Access Token invalid or revoked
ru: Ошибка входа в систему: токен доступа недействителен или отозван

en: Login Failed: %1
ru: Ошибка входа в систему: %1

en: Network Error: %1
ru: Ошибка сети: %1

en: Access token wasn't found
ru: Не найден токен доступа

en: Maybe it was deleted?
ru: Возможно, он был удалён.

en: Access to keychain was denied.
ru: Не удалось получить доступ к связке ключей.

en: Please allow NeoChat to read the access token
ru: Разрешите приложению NeoChat прочитать токен доступа

en: No keychain available.
ru: Нет ни одной доступной связки ключей.

en: Please install a keychain, e.g. KWallet or GNOME keyring on Linux
ru: Установите приложение, предоставляющее службу связки ключей, например KWallet или Gnome Keyring.

en: Unable to read access token
ru: Не удалось прочитать токен доступа

en: File too large to download.
ru: Слишком большой файл для загрузки.

en: Contact your matrix server administrator for support.
ru: Обратитесь за помощью к администратору сервера Matrix.

en: Room creation failed: %1
ru: Не удалось создать комнату: %1

en: Space creation failed: %1
ru: Не удалось создать пространство: %1

en: The room id you are trying to join is not valid
ru: Недействительный идентификатор комнаты, в которую вы хотите войти

[ctx: Job heading, like 'Copying']
en: Downloading
ru: Загрузка

[ctx: Job heading, like 'Copying']
en: Uploading
ru: Отправка

[ctx: The URL being downloaded/uploaded]
en: Source
ru: Источник

[ctx: The location being downloaded to]
en: Destination
ru: Назначение

en: Network Error
ru: Ошибка соединения

en: Matrix client
ru: Клиент Matrix

en: © 2018-2020 Black Hat, 2020-2023 KDE Community
ru: © Black Hat, 2018—2020
    © Сообщество KDE, 2020—2023

en: Maintainer
ru: Сопровождающий

en: Original author of Spectral
ru: Первоначальный автор Spectral

en: Alexey Rusakov
ru: Алексей Русаков

en: Maintainer of Quotient
ru: Сопровождающий Quotient

en: A Qt5 library to write cross-platform clients for Matrix
ru: Библиотека Qt5 для написания кроссплатформенных клиентов Matrix

[ctx: <version number> (built against <possibly different version number>)]
en: %1 (built against %2)
ru: %1 (собрано с версией %2)

en: Client for the matrix communication protocol
ru: Клиент для протокола связи Matrix

en: Supports matrix: url scheme
ru: Адрес, соответствующий схеме Matrix

en: Media id '%1' doesn't follow server/mediaId pattern
ru: Идентификатор медиафайла «%1» не соответствует шаблону сервера или шаблону медиафайла

en: Image request has been cancelled
ru: Запрос изображения был отменен

en: Leaving this room.
ru: Покинуть эту комнату.

[ctx: '<text>' does not look like a room id or alias.]
en: '%1' does not look like a room id or alias.
ru: «%1» не соответствует формату идентификатора комнаты или псевдонима.

[ctx: Leaving room <roomname>.]
en: Leaving room %1.
ru: Покинуть комнату %1.

[ctx: Room <roomname> not found]
en: Room %1 not found.
ru: Комната «%1» не найдена.

en: No new nickname provided, no changes will happen.
ru: Новое имя не указано, никаких изменений не произойдёт.

en: <message>
ru: <сообщение>

en: Prepends ¯\_(ツ)_/¯ to a plain-text message
ru: Добавляет ¯\_(ツ)_/¯ к текстовому сообщению

en: Prepends ( ͡° ͜ʖ ͡°) to a plain-text message
ru: Добавляет ( ͡° ͜ʖ ͡°) к текстовому сообщению

en: Prepends (╯°□°）╯︵ ┻━┻ to a plain-text message
ru: Добавляет (╯°□°）╯︵ ┻━┻ к текстовому сообщению

en: Prepends ┬──┬ ノ( ゜-゜ノ) to a plain-text message
ru: Добавляет ┬──┬ ノ( ゜-゜ノ) к текстовому сообщению

en: Sends the given message colored as a rainbow
ru: Отправляет указанное сообщение, окрашивая его в цвета радуги

en: Sends the given emote colored as a rainbow
ru: Отправляет указанную эмоцию, окрашенную в цвета радуги

en: Sends the given message as plain text
ru: Отправляет указанное сообщение в формате обычного текста

en: Sends the given message as a spoiler
ru: Отправляет указанное сообщение в качестве спойлера

en: Sends the given emote
ru: Отправляет указанную эмоцию

en: Sends the given message as a notice
ru: Отправляет указанное сообщение в виде уведомления

[ctx: '<text>' does not look like a matrix id.]
en: '%1' does not look like a matrix id.
ru: «%1» не соответствует формату идентификатора Matrix.

[ctx: <user> is already invited to this room.]
en: %1 is already invited to this room.
ru: Пользователь %1 уже приглашён в эту комнату.

[ctx: <user> is banned from this room.]
en: %1 is banned from this room.
ru: Пользователь %1 заблокирован в этой комнате

en: You are already in this room.
ru: Вы уже находитесь в этой комнате.

[ctx: <user> is already in this room.]
en: %1 is already in this room.
ru: Пользователь %1 уже находится в этой комнате

[ctx: <username> was invited into this room]
en: %1 was invited into this room
ru: Пользователь %1 был приглашён в эту комнату

en: <user id>
ru: <идентификатор пользователя>

en: Invites the user to this room
ru: Пригласить пользователя в эту комнату

[ctx: Joining room <roomname>.]
en: Joining room %1.
ru: Вход в комнату %1.

en: <room alias or id>
ru: <псевдоним или идентификатор комнаты>

en: Joins the given room
ru: Войти в заданную комнату

[ctx: Knocking room <roomname>.]
en: Knocking room %1.
ru: Стук в комнату %1.

en: <room alias or id> [<reason>]
ru: <псевдоним или идентификатор комнаты> [<причина>]

en: Requests to join the given room
ru: Отправить запрос на присоединение к заданной комнате

[ctx: You are already in room <roomname>.]
en: You are already in room %1.
ru: Вы уже в комнате %1.

en: [<room alias or id>]
ru: [<псевдоним или идентификатор комнаты>]

en: Leaves the given room or this room, if there is none given
ru: Покинуть заданную комнату или эту комнату, если таковой не задан

en: <display name>
ru: <отображаемое имя>

en: Changes your global display name
ru: Изменить своё отображаемое имя

en: Changes your display name in this room
ru: Изменить своё отображаемое имя в этой комнате

[ctx: <username> is already ignored.]
en: %1 is already ignored.
ru: %1 уже игнорируется.

[ctx: <username> is now ignored]
en: %1 is now ignored.
ru: %1 теперь игнорируется.

[ctx: <username> is not a known user]
en: %1 is not a known user.
ru: %1 — неизвестный пользователь.

en: Ignores the given user
ru: Игнорировать данного пользователя

[ctx: <username> is not ignored.]
en: %1 is not ignored.
ru: %1 не игнорируется.

[ctx: <username> is no longer ignored.]
en: %1 is no longer ignored.
ru: %1 больше не игнорируется.

en: Unignores the given user
ru: Перестать игнорировать данного пользователя

en: <reaction text>
ru: <текст реакции>

en: React to the message with the given text
ru: Реакция на сообщение заданным текстом

[ctx: <user> is already banned from this room.]
en: %1 is already banned from this room.
ru: %1 уже заблокирован в этой комнате.

en: You are not allowed to ban users from this room.
ru: Вы не имеете права блокировать пользователей в этой комнате.

[ctx: You are not allowed to ban <username> from this room.]
en: You are not allowed to ban %1 from this room.
ru: Вы не имеете права заблокировать %1 в этой комнате.

[ctx: <username> was banned from this room.]
en: %1 was banned from this room.
ru: %1 был заблокирован в этой комнате.

en: <user id> [<reason>]
ru: <идентификатор пользователя> [<причина>]

en: Bans the given user
ru: Заблокировать указанного пользователя

en: You are not allowed to unban users from this room.
ru: Вы не имеете права разблокировать пользователей в этой комнате.

[ctx: <user> is not banned from this room.]
en: %1 is not banned from this room.
ru: Пользователь %1 не заблокирован в этой комнате.

[ctx: <username> was unbanned from this room.]
en: %1 was unbanned from this room.
ru: Пользователь %1 был разблокирован в этой комнате.

en: Removes the ban of the given user
ru: Отменить блокировку данного пользователя

en: You cannot kick yourself from the room.
ru: Вы не можете выгнать себя из комнаты.

[ctx: <username> is not in this room]
en: %1 is not in this room.
ru: Пользователь %1 не находится в этой комнате.

en: You are not allowed to kick users from this room.
ru: Вы не имеете права выгонять пользователей из этой комнаты.

[ctx: You are not allowed to kick <username> from this room]
en: You are not allowed to kick %1 from this room.
ru: Вы не имеете права выгнать пользователя %1 из этой комнаты.

[ctx: <username> was kicked from this room.]
en: %1 was kicked from this room.
ru: Пользователь %1 был выгнан из этой комнаты.

en: Removes the user from the room
ru: Удалить пользователя из комнаты

[ctx: n times]
en:  %1 time  |  %1 times
ru[0]:  %1 раз
ru[1]:  %1 раза
ru[2]:  %1 раз
ru[3]:  %1 раз

[ctx: n users]
en:  %1 user  |  %1 users
ru[0]:  %1 пользователь
ru[1]:  %1 пользователя
ru[2]:  %1 пользователей
ru[3]:  %1 пользователь

[ctx: [action 1, action 2] or [action 3]]
en:  or
ru:  или

[ctx: [action 1, action 2] and [action 3]]
en:  and
ru:  и

[ctx: Previously used emojis]
en: History
ru: Последние

[ctx: 'Smileys' is a category of emoji]
en: Smileys
ru: Смайлики

[ctx: 'People' is a category of emoji]
en: People
ru: Люди

[ctx: 'Nature' is a category of emoji]
en: Nature
ru: Природа

[ctx: 'Food' is a category of emoji]
en: Food
ru: Еда

[ctx: 'Activities' is a category of emoji]
en: Activities
ru: Действия

[ctx: 'Travel' is a category of emoji]
en: Travel
ru: Путешествия

[ctx: 'Objects' is a category of emoji]
en: Objects
ru: Объекты

[ctx: 'Symbols' is a category of emoji]
en: Symbols
ru: Символы

[ctx: 'Flags' is a category of emoji]
en: Flags
ru: Флаги

[ctx: 'Custom' is a category of emoji]
en: Custom
ru: Пользовательские

[ctx: As in 'The user's own Stickers']
en: Own Stickers
ru: Свои наклейки

[ctx: As in 'The user's own emojis]
en: Own Emojis
ru: Свои эмодзи

en: <i>[This message was deleted]</i>
ru: <i>[Это сообщение было удалено]</i>

en: <i>[This message was deleted: %1]</i>
ru: <i>[Cообщение было удалено: %1]</i>

en: [REDACTED]
ru: [ОТРЕДАКТИРОВАНО]

en: [REDACTED: %1]
ru: [ОТРЕДАКТИРОВАНО: %1]

en: 1 user:  | %1 users:
ru[0]: %1 пользователь:
ru[1]: %1 пользователя:
ru[2]: %1 пользователей:
ru[3]: 1 пользователь:

[ctx: Separate the usernames of users]
en:  and
ru:  и

[ctx: %1 is the number of other users]
en:  and %1 other |  and %1 others
ru[0]:  и ещё %1
ru[1]:  и ещё %1
ru[2]:  и ещё %1
ru[3]:  и ещё %1

[ctx: %2 is the users who reacted and %3 the emoji that was given]
en: %2 reacted with %3 | %2 reacted with %3
ru[0]: %2 пользователь использовали %3
ru[1]: %2 пользователя использовали %3
ru[2]: %2 пользователей использовали %3
ru[3]: %2 пользователь использовал %3

en: Invited
ru: Приглашения

en: Favorite
ru: Избранные

en: Direct Messages
ru: Личные сообщения

en: Normal
ru: Обычные

en: Low priority
ru: С низким приоритетом

en: Spaces
ru: Пространства

en: Today
ru: Сегодня

en: Yesterday
ru: Вчера

en: The day before yesterday
ru: Позавчера

en: a file
ru: файл

en: reinvited %1 to the room
ru: %1 повторно приглашен(а) в комнату

en: joined the room (repeated)
ru: вошёл в комнату (повторно)

en: invited %1 to the room
ru: пригласил(а) %1 в комнату

en: joined the room
ru: вошёл в комнату

[ctx: their refers to a singular user]
en: cleared their display name
ru: удалил(а) отображаемое имя

[ctx: their refers to a singular user]
en: changed their display name to %1
ru: изменил(а) отображаемое имя на %1

en:  and
ru:  и

[ctx: their refers to a singular user]
en: cleared their avatar
ru: убрал(а) своё изображение пользователя

en: set an avatar
ru: выбрал(а) изображение пользователя

[ctx: their refers to a singular user]
en: updated their avatar
ru: изменил(а) своё изображение пользователя

[ctx: <user> changed nothing]
en: changed nothing
ru: ничего не поменял(а)

en: withdrew %1's invitation
ru: отозвал(а) приглашение %1

en: rejected the invitation
ru: отклонил(а) приглашение

en: unbanned %1
ru: разблокировал(а) %1

en: self-unbanned
ru: разблокировал(а) себя

en: has put %1 out of the room: %2
ru: выгнал(а) %1 из комнаты: %2

en: left the room
ru: покинул(а) комнату

en: banned %1 from the room
ru: заблокировал(а) %1 в этой комнате

en: banned %1 from the room: %2
ru: заблокировал(а) %1 в комнате: %2

en: self-banned from the room
ru: заблокировал(а) себя в этой комнате

en: requested an invite
ru: запросил(а) приглашение

en: requested an invite with reason: %1
ru: запросил(а) приглашение с пояснением причины: %1

en: made something unknown
ru: сделал(а) что-то неизвестное

en: cleared the room main alias
ru: убрал(а) основной псевдоним комнаты

en: set the room main alias to: %1
ru: сменил(а) основной псевдоним комнаты на «%1»

en: cleared the room name
ru: убрал(а) имя комнаты

en: set the room name to: %1
ru: сменил(а) имя комнаты на «%1»

en: cleared the topic
ru: убрал(а) тему

en: set the topic to: %1
ru: сменил(а) тему на «%1»

en: changed the room avatar
ru: изменил(а) изображение комнаты

en: activated End-to-End Encryption
ru: включил(а) сквозное шифрование

en: upgraded the room to version %1
ru: обновил(а) комнату до версии %1

en: created the room, version %1
ru: создал(а) комнату версии %1

[ctx: 'power level' means permission level]
en: changed the power levels for this room
ru: изменил(а) уровни доступа этой комнаты

en: changed the server access control lists for this room
ru: изменил(а) списки контроля доступа для этой комнаты на сервере

[ctx: [User] added <name> widget]
en: added %1 widget
ru: добавил(а) виджет «%1»

[ctx: [User] removed <name> widget]
en: removed %1 widget
ru: удалил(а) виджет %1

[ctx: [User] configured <name> widget]
en: configured %1 widget
ru: настроил(а) виджет %1

en: updated %1 state
ru: изменил(а) свойство %1

en: updated %1 state for %2
ru: изменил(а) свойство %1 для %2

en: Unknown event
ru: Неизвестное событие

en: sent a message
ru: отправил(а) сообщение

en: sent a sticker
ru: отправил(а) наклейку

en: reinvited someone to the room
ru: повторно пригласил(а) кого-то в комнату

en: invited someone to the room
ru: пригласил(а) кого-то в комнату

[ctx: their refers to a singular user]
en: changed their display name
ru: изменил(а) отображаемое имя

en: withdrew a user's invitation
ru: отозвал(а) приглашение пользователя

en: unbanned a user
ru: разблокировал(а) пользователя

en: put a user out of the room
ru: выгнал(а) пользователя из комнаты

en: banned a user from the room
ru: заблокировал(а) пользователя в этой комнате

en: set the room main alias
ru: выбрал(а) основной псевдоним комнаты

en: set the room name
ru: выбрал(а) имя комнаты

en: set the topic
ru: выбрал(а) тему

en: upgraded the room version
ru: обновил(а) версию комнаты

en: created the room
ru: создал(а) комнату

en: added a widget
ru: добавил(а) виджет

en: removed a widget
ru: удалил(а) виджет

en: configured a widget
ru: настроил(а) виджет

en: updated the state
ru: обновил(а) состояние

en: started a poll
ru: запустил(а) голосование

en: Report sent successfully.
ru: Жалоба отправлена.

[ctx: 'Lat' and 'Lon' as in Latitude and Longitude]
en: Lat: %1, Lon: %2
ru: Широта: %1, долгота: %2

en: Encrypted Message
ru: Зашифрованное сообщение

en: Open NeoChat in this room
ru: Открыть эту комнату в NeoChat

en: Reply
ru: Ответить

en: Reply...
ru: Ответить…

en: %1 invited you to a room
ru: %1 пригласил вас в комнату

en: Open this invitation in NeoChat
ru: Открыть это приглашение в NeoChat

en: Accept Invitation
ru: Принять приглашение

en: Reject Invitation
ru: Отклонить приглашение

en: Attachment:
ru: Вложение:

en: Edit
ru: Изменить

en: Cancel sending attachment
ru: Отменить отправку вложения

en: Attach an image or file
ru: Вложить изображение или файл

en: Emojis & Stickers
ru: Эмодзи и наклейки

en: Send a Location
ru: Отправить местоположение

en: Send message
ru: Отправить сообщение

en: This room is encrypted. Build libQuotient with encryption enabled to send encrypted messages.
ru: В этой комнате используется шифрование. Чтобы отправлять зашифрованные сообщения, соберите libQuotient с поддержкой шифрования.

en: Send an encrypted message…
ru: Отправить зашифрованное сообщение…

en: Set an attachment caption...
ru: Задать подпись для вложения…

en: Send a message…
ru: Введите текст сообщения…

[ctx: @action:button]
en: Cancel reply
ru: Отменить ответ

en: Choose a Location
ru: Выбор местоположения

en: Send this location
ru: Отправить это местоположение

en: Bold
ru: Полужирный

en: Italic
ru: Курсив

en: Strikethrough
ru: Зачёркнутый

en: Code block
ru: Блок кода

en: Quote
ru: Цитата

en: Insert link
ru: Вставить ссылку

en: Replying to:
ru: Ответ на:

en: Room
ru: Комната

en: Show m.room.member events
ru: Показывать события m.room.member

en: Show room account data
ru: Показывать данные учётной записи комнаты

en: Room Account Data for %1 - %2
ru: Данные учётной записи комнаты для %1 — %2

en: Event Source
ru: Исходный код события

en: Room State for %1
ru: Состояние комнаты для %1

en: Server Capabilities
ru: Возможности сервера

en: Can change password
ru: Может изменять пароль

en: Default Room Version
ru: Стандартная версия комнаты

en: Available Room Versions
ru: Доступные версии комнаты

en: No stickers
ru: Нет наклеек

en: No emojis
ru: Не найдено ни одного эмодзи

en: Emojis
ru: Эмодзи

en: Stickers
ru: Наклейки

en: View Location
ru: Посмотреть местоположение

en: Close
ru: Закрыть

en: This message was sent from a verified device
ru: Это сообщение было отправлено с проверенного устройства

en: React
ru: Реакция

en: Accept this invitation?
ru: Принять приглашение?

en: Reject
ru: Отклонить

en: Accept
ru: Принять

[ctx: Locations on a map]
en: Locations
ru: Местоположения

en: There are no locations shared in this room.
ru: В этой комнате не публиковались местоположения.

[ctx: @title]
en: Select a Homeserver
ru: Выбор домашнего сервера

en: Homeserver:
ru: Домашний сервер:

en: Other...
ru: Другое…

en: Url:
ru: Адрес:

[ctx: @action:button]
en: Continue
ru: Продолжить

en: Please wait. This might take a little while.
ru: Дождитесь завершения выполняемого действия…

[ctx: @title]
en: Login
ru: Вход в систему

en: Enter your Matrix ID
ru: Введите свой идентификатор Matrix

en: Matrix ID:
ru: Идентификатор Matrix:

en: Loading…
ru: Загрузка...

en: Already logged in
ru: Вход уже выполнен

en: Login Methods
ru: Способы входа

en: Login with password
ru: Войти по паролю

en: Login with single sign-on
ru: Использовать SSO

en: Login
ru: Войти

en: Register
ru: Зарегистрироваться

en: Welcome
ru: Добро пожаловать

[ctx: @title]
en: Password
ru: Пароль

en: Enter your password
ru: Введите свой пароль:

[ctx: @action:button]
en: Login
ru: Войти

en: Complete the authentication steps in your browser
ru: Завершите вход в браузере

[ctx: @action:button]
en: Back
ru: Назад

en: This message is encrypted and the sender has not shared the key with this device.
ru: Это сообщение зашифровано, и отправитель не поделился ключом с этим устройством.

[ctx: tooltip for a button on a message; offers ability to download its file]
en: Download
ru: Загрузить

[ctx: tooltip for a button on a message; offers ability to open its downloaded file with an appropriate application]
en: Open File
ru: Открыть файл

[ctx: tooltip for a button on a message; stops downloading the message's file]
en: Stop Download
ru: Остановить загрузку

en: Shrink preview
ru: Уменьшить область предварительного просмотра

en: Expand preview
ru: Увеличить область предварительного просмотра

en: Loading URL preview
ru: Загрузка предпросмотра содержимого по ссылке

[ctx: @action:button]
en: Confirm edit
ru: Подтвердить изменение

[ctx: @action:button]
en: Cancel edit
ru: Отменить изменение

en: Based on votes by %1 user | Based on votes by %1 users
ru[0]: Основано на голосах %1 пользователя
ru[1]: Основано на голосах %1 пользователей
ru[2]: Основано на голосах %1 пользователей
ru[3]: Основано на голосе %1 пользователя

[ctx: as in 'this vote has ended']
en: (Ended)
ru: (Завершено)

[ctx: Relative time since the room was last read]
en: Last read: %1
ru: Последнее сообщение прочитано: %1

en: Video
ru: Видео

[ctx: @action:button]
en: Volume
ru: Громкость

en: Maximize
ru: Развернуть

en: Choose local file
ru: Выберите файл на компьютере

en: Clipboard image
ru: Изображение из буфера обмена

en: Jump to first unread message
ru: Перейти к первому непрочитанному сообщению

en: Jump to latest message
ru: Перейти к последнему сообщению

en: Drag items here to share them
ru: Чтобы опубликовать файла, перетащите их сюда

[ctx: Message displayed when some users are typing]
en: %2 is typing | %2 are typing
ru[0]: %2 набирают сообщение
ru[1]: %2 набирают сообщение
ru[2]: %2 набирают сообщение
ru[3]: %2 набирает сообщение

en: Activate Encryption
ru: Включить шифрование

en: It will not be possible to deactivate the encryption after it is enabled.
ru: Отключить шифрование после его включения будет невозможно.

en: Cancel
ru: Отмена

en: Sign out
ru: Выход из учётной записи

en: Are you sure you want to sign out?
ru: Выйти из учётной записи?

en: Create a Room
ru: Создать комнату

en: Room name:
ru: Название комнаты:

en: Room topic:
ru: Тема комнаты:

[ctx: @action:button]
en: Ok
ru: ОК

en: Create a Space
ru: Создать пространство

[ctx: @title]
en: Create a Space
ru: Создание пространства

en: Space name
ru: Название пространства

en: Space topic (optional)
ru: Тема пространства (необязательно)

en: Create space
ru: Создать пространство

en: Confirm the emoji below are displayed on both devices, in the same order.
ru: Подтвердите, что приведённые ниже эмодзи отображаются на обоих устройствах в одинаковом порядке.

en: They match
ru: Они совпадают

en: They don't match
ru: Они не совпадают

en: Session Verification
ru: Проверка сеанса

en: Waiting for device to accept verification.
ru: Ожидается принятие верификации на этом устройстве.

en: Incoming key verification request from device **%1**
ru: Входящий запрос на проверку ключа с устройства **%1**

en: Waiting for other party to verify.
ru: Ожидание подтверждения другой стороной.

en: Compare a set of emoji on both devices
ru: Сравните набор эмодзи на обоих устройствах

en: Successfully verified device **%1**
ru: Устройство **%1** успешно проверено.

en: Decline
ru: Отказаться

en: The session verification was canceled for unknown reason.
ru: Проверка сеанса была отменена по неизвестной причине.

en: The session verification timed out.
ru: Истекло допустимое время проверки.

en: The session verification timed out for remote party.
ru: Истекло допустимое время проверки для удалённой стороны.

en: You canceled the session verification.
ru: Вы отменили проверку.

en: The remote party canceled the session verification.
ru: Удалённая сторона отменила проверку.

en: The session verification was canceled because we received an unexpected message.
ru: Проверка отменена: получено неожиданное сообщение.

en: The remote party canceled the session verification because it received an unexpected message.
ru: Удалённая сторона отменила проверку сеанса: неожиданное сообщение.

en: The session verification was canceled because it received a message for an unknown session.
ru: Проверка отменена: получено сообщение для неизвестного сеанса.

en: The remote party canceled the session verification because it received a message for an unknown session.
ru: Удалённая сторона отменила проверку: получено сообщение для неизвестного сеанса.

en: The session verification was canceled because NeoChat is unable to handle this verification method.
ru: Проверка отменена: NeoChat не может обработать этот метод проверки.

en: The remote party canceled the session verification because it is unable to handle this verification method.
ru: Удалённая сторона отменила проверку: используемый метод проверки не поддерживается.

en: The session verification was canceled because the keys are incorrect.
ru: Проверка сеанса была отменена: неверные ключи.

en: The remote party canceled the session verification because the keys are incorrect.
ru: Удалённая сторона отменила проверку: неверные ключи.

en: The session verification was canceled because it verifies an unexpected user.
ru: Проверка отменена: проверяется неожиданный пользователь.

en: The remote party canceled the session verification because it verifies an unexpected user.
ru: Удалённая сторона отменила проверку: проверяется неожиданный пользователь.

en: The session verification was canceled because we received an invalid message.
ru: Проверка отменена: получено недопустимое сообщение.

en: The remote party canceled the session verification because it received an invalid message.
ru: Удалённая сторона отменила проверку: получено недопустимое сообщение.

en: The session was accepted on a different device
ru: Сеанс был принят на другом устройстве

en: The session verification was canceled because of a mismatched key.
ru: Проверка отменена: несоответствующий ключ.

en: The remote party canceled the session verification because of a mismatched key.
ru: Удалённая сторона отменила проверку: несоответствующий ключ.

en: The session verification was canceled because the keys do not match.
ru: Проверка отменена: ключи не совпадают.

en: The remote party canceled the session verification because the keys do not match.
ru: Удалённая сторона отменила проверку: ключи не совпадают.

en: The session verification was canceled due to an unknown error.
ru: Проверка отменена: произошла неизвестная ошибка.

en: Please choose a file
ru: Выбор файла

en: Edit user power level
ru: Изменить уровень возможностей пользователя

en: Member (0)
ru: Участник (0)

en: Moderator (50)
ru: Модератор (50)

en: Admin (100)
ru: Администратор (100)

en: Confirm
ru: Подтвердить

[ctx: @title:menu Account detail dialog]
en: Account detail
ru: Информация о учётной записи

en: Unignore this user
ru: Перестать игнорировать этого пользователя

en: Ignore this user
ru: Игнорировать этого пользователя

en: Kick this user
ru: Выгнать этого пользователя

en: Invite this user
ru: Пригласить этого пользователя

en: Ban this user
ru: Заблокировать этого пользователя

[ctx: @title]
en: Ban User
ru: Блокирование пользователя

en: Unban this user
ru: Разблокировать этого пользователя

en: Set user power level
ru: Установить уровень возможностей пользователя

en: Remove recent messages by this user
ru: Удалить последние сообщения этого пользователя

[ctx: @title]
en: Remove Messages
ru: Удаление сообщений

en: Open a private chat
ru: Открыть личный чат

en: Copy link
ru: Копировать ссылку

[ctx: @title:window]
en: Session Verification
ru: Проверка сеанса

en: User consent
ru: Согласие пользователя

en: Your homeserver requires you to agree to its terms and conditions before being able to use it. Please click the button below to read them.
ru: Ваш домашний сервер требует, чтобы вы согласились с его положениями и условиями, прежде чем сможете его использовать. Нажмите на кнопку, расположенную ниже, ниже, чтобы прочитать их.

en: Open
ru: Открыть

en: Start a chat
ru: Начать общение

en: Do you want to start a chat with %1?
ru: Начать чат с %1?

en: Configure
ru: Параметры

[ctx: text editing menu action]
en: Undo
ru: Отменить

[ctx: text editing menu action]
en: Redo
ru: Повторить

[ctx: text editing menu action]
en: Cut
ru: Вырезать

[ctx: text editing menu action]
en: Copy
ru: Копировать

[ctx: text editing menu action]
en: Paste
ru: Вставить

[ctx: text editing menu action]
en: Delete
ru: Удалить

[ctx: text editing menu action]
en: Select All
ru: Выделить все

en: Configure NeoChat...
ru: Настроить NeoChat…

[ctx: menu]
en: Configure NeoChat...
ru: Настроить NeoChat…

[ctx: menu]
en: Quit NeoChat
ru: Выйти из NeoChat

[ctx: menu]
en: File
ru: Файл

[ctx: menu]
en: New Private Chat…
ru: Новый личный чат…

en: Start a Chat
ru: Начать чат

[ctx: menu]
en: New Group…
ru: Создать группу…

[ctx: menu]
en: Browse Chats…
ru: Обзор чатов…

[ctx: menu]
en: Edit
ru: Изменить

[ctx: menu]
en: View
ru: Вид

[ctx: menu item that opens a UI element called the 'Quick Switcher', which offers a fast keyboard-based interface for switching in between chats.]
en: Open Quick Switcher
ru: Открыть диалог быстрого переключения

[ctx: menu]
en: Window
ru: Окно

[ctx: menu]
en: Exit Full Screen
ru: Выйти из полноэкранного режима

[ctx: menu]
en: Enter Full Screen
ru: Полноэкранный режим

[ctx: menu]
en: Help
ru: Справка

[ctx: menu]
en: Matrix FAQ
ru: Часто задаваемые вопросы о Matrix

en: Share
ru: Опубликовать

en: Share the selected media
ru: Опубликовать выбранные файлы

en: Sharing failed
ru: Ошибка публикации

en: Shared url for image is <a href='%1'>%1</a>
ru: Ссылка общего доступа для изображения: <a href='%1'>%1</a>

en: Ban User
ru: Заблокировать пользователя

en: Reason for banning this user
ru: Причина для блокировки этого пользователя

[ctx: @action:button 'Ban' as in 'Ban this user']
en: Ban
ru: Заблокировать

[ctx: @action]
en: Cancel
ru: Отмена

en: Open Externally
ru: Открывать во внешней программе

en: Save As
ru: Сохранить как

en: Copy
ru: Копировать

en: Remove
ru: Удалить

[ctx: @title]
en: Remove Message
ru: Удаление сообщения

[ctx: @action:button 'Report' as in 'Report this event to the administrators']
en: Report
ru: Пожаловаться

[ctx: @title]
en: Report Message
ru: Жалоба на сообщение

en: View Source
ru: Исходный код

en: Message Source
ru: Исходный код сообщения

en: Copy Link
ru: Копировать ссылку

en: Search for '%1'
ru: Поиск «%1»

en: Configure Web Shortcuts...
ru: Настроить веб-сокращения…

en: Remove Messages
ru: Удалить сообщения

en: Remove Message
ru: Удалить сообщение

en: Reason for removing this user's recent messages
ru: Причина удаления последних сообщений этого пользователя

en: Reason for removing this message
ru: Причина удаления этого сообщения

[ctx: @action:button 'Remove' as in 'Remove this message']
en: Remove
ru: Удалить

en: Report Message
ru: Жалоба на сообщение

en: Reason for reporting this message
ru: Причина жалобы на это сообщение

en: Developer Tools
ru: Инструменты разработчика

[ctx: @action:button Undo modification]
en: Undo
ru: Отменить

[ctx: @action:button Accept image modification]
en: Accept
ru: Принять

en: Unable to save file. Check if you have the correct permission to edit the cache directory.
ru: Не удалось сохранить файл. Проверьте, достаточно ли прав доступа для редактирования файлов в каталоге кэша.

[ctx: @action:button Crop an image]
en: Crop
ru: Кадрировать

[ctx: @action:button Rotate an image to the left]
en: Rotate left
ru: Повернуть влево

[ctx: @action:button Rotate an image to the right]
en: Rotate right
ru: Повернуть вправо

[ctx: @action:button Mirror an image vertically]
en: Flip
ru: Перевернуть

[ctx: @action:button Mirror an image horizontally]
en: Mirror
ru: Отразить

en: Invite a User
ru: Пригласить пользователя

en: Find a user...
ru: Введите имя пользователя…

en: Add
ru: Добавить

en: No users available
ru: Нет ни одного пользователя

en: Send invitation
ru: Отправить приглашение

en: User is either already a member or has been invited
ru: Пользователь либо уже является участником, либо приглашён

en: Explore Rooms
ru: Обзор комнат

en: Find a room...
ru: Введите название комнаты…

en: View
ru: Просмотреть

en: Join
ru: Присоединиться

en: Add New Server
ru: Добавить сервер

en: Home Server
ru: Домашний сервер

en: Add new server
ru: Добавить сервер

[ctx: @title:window]
en: Add server
ru: Добавление сервера

en: Valid server entered
ru: Введено допустимое имя сервера

en: This server cannot be resolved or has already been added
ru: Не удалось разрешить имя этого сервера в ip-адрес или этот сервер уже добавлен

en: The entered text is not a valid url
ru: Введённый текст не является допустимым URL

en: Enter server url e.g. kde.org
ru: Введите адрес сервера, например: kde.org

en: Server URL
ru: Адрес сервера

en: Joined
ru: Присоединился(лась)

en: Edit this account
ru: Изменить эту учётную запись

en: Account editor
ru: Редактирование учётной записи

en: Notification settings
ru: Параметры уведомлений

en: Devices
ru: Устройства

en: Logout
ru: Завершить сеанс

en: Open in New Window
ru: Открыть в новом окне

en: Remove from Favourites
ru: Убрать из избранного

en: Add to Favourites
ru: Добавить в избранное

en: Reprioritize
ru: Повысить приоритет

en: Deprioritize
ru: Понизить приоритет

en: Mark as Read
ru: Отметить как прочитанное

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy user's Matrix ID to Clipboard
ru: Скопировать идентификатор Matrix пользователя в буфер обмена

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy Address to Clipboard
ru: Скопировать адрес в буфер обмена

en: Notification State
ru: Уведомления

en: Follow Global Setting
ru: По умолчанию

[ctx: As in 'notify for all messages']
en: All
ru: Все уведомления

[ctx: As in 'notify when the user is mentioned or the message contains a set keyword']
en: @Mentions and Keywords
ru: Упоминания (@) и ключевые слова

[ctx: As in 'do not notify for any messages']
en: Off
ru: Отключить уведомления

en: Room Settings
ru: Параметры комнаты

en: Leave Room
ru: Покинуть комнату

en: Explore rooms
ru: Просмотреть комнаты

en: Create rooms and chats
ru: Создать комнаты и чаты

en: No rooms found
ru: Не найдено ни одной комнаты

en: Join some rooms to get started
ru: Чтобы начать, войдите в комнату

en: Search in room directory
ru: Искать в каталоге комнат

en: Muted room
ru: Уведомления отключены

en: Configure room
ru: Настроить комнату

en: All Rooms
ru: Все комнаты

[ctx: 'Space' is a matrix space]
en: View Space
ru: Просмотреть пространство

[ctx: 'Space' is a matrix space]
en: Space Settings
ru: Параметры пространств

en: Space Settings
ru: Параметры пространств

[ctx: 'Space' is a matrix space]
en: Leave Space
ru: Покинуть пространство

en: Add Account
ru: Добавить учётную запись

en: Log in to an existing account
ru: Войти в существующую учётную запись

[ctx: @title:window]
en: Login
ru: Вход в систему

en: Switch User
ru: Сменить учётную запись

en: Open Settings
ru: Настроить

en: NeoChat is offline. Please check your network connection.
ru: NeoChat находится в автономном режиме. Проверьте своё сетевое подключение.

[ctx: @action:title]
en: Search Messages
ru: Поиск сообщений

en: Enter a text to start searching
ru: Введите текст чтобы начать поиск

en: No results found
ru: Ничего не найдено

en: Chat
ru: Чат

en: Join existing chat
ru: Присоединиться к существующему чату

en: Create new chat
ru: Создать новый чат

en: Welcome to Matrix
ru: Добро пожаловать в Matrix

en: No name
ru: Без имени

en: No Canonical Alias
ru: Канонический псевдоним не задан

en: No Topic
ru: Тема не задана

en: Room information
ru: Информация о комнате

en: Room settings
ru: Параметры комнаты

en: Options
ru: Параметры

en: Open developer tools
ru: Открыть инструменты разработчика

en: Search in this room
ru: Искать в этой комнате

[ctx: @action:title]
en: Search
ru: Поиск

en: Remove room from favorites
ru: Убрать комнату из избранного

en: Make room favorite
ru: Добавить комнату в избранное

en: Show locations for this room
ru: Показать местоположения для этой комнаты

en: Members
ru: Участники

en: Search user in room
ru: Искать пользователя в комнате

en: Invite user to room
ru: Пригласить пользователя в комнату

en: %1 member | %1 members
ru[0]: %1 участник
ru[1]: %1 участника
ru[2]: %1 участников
ru[3]: %1 участник

en: No member count
ru: Количество участников не подсчитывается

en: General
ru: Общие

en: Security
ru: Безопасность

en: Permissions
ru: Разрешения

en: Notifications
ru: Уведомления

en: Room Information
ru: Информация о комнате

en: Update avatar
ru: Изменить изображение

en: Save
ru: Сохранить

en: Room ID
ru: Идентификатор комнаты

en: Copy room ID to clipboard
ru: Скопировать идентификатор комнаты в буфер обмена

en: Room version
ru: Версия комнаты

en: Upgrade Room
ru: Обновить комнату

en: Aliases
ru: Псевдонимы

en: No canonical alias set
ru: Канонический псевдоним не задан

en: Make this alias the room's canonical alias
ru: Назначить этот псевдоним каноническим псевдонимом комнаты

en: Delete alias
ru: Удалить псевдоним

en: #new_alias:server.org
ru: #новый_псевдоним:server.org

en: Add new alias
ru: Создать псевдоним

en: URL Previews
ru: Предпросмотр содержимого по ссылкам

en: Enable URL previews by default for room members
ru: По умолчанию включить предпросмотр содержимого по ссылкам для участников комнат

en: Enable URL previews
ru: Включить предпросмотр содержимого по ссылкам

en: URL previews are enabled by default in this room
ru: Для этой комнаты по умолчанию включён предпросмотр содержимого по ссылкам

en: URL previews are disabled by default in this room
ru: Для этой комнаты по умолчанию отключён предпросмотр содержимого по ссылкам

en: This room continues another conversation.
ru: В этой комнате продолжается другой разговор.

en: See older messages…
ru: Посмотреть более старые сообщения…

en: This room has been replaced.
ru: Эта комната была заменена.

en: See new room…
ru: Посмотреть новую комнату…

en: Upgrade the Room
ru: Обновление комнаты

en: Select new version
ru: Выберите новую версию

en: Privileged Users
ru: Привилегированные пользователи

en: Default permissions
ru: Стандартные разрешения

en: Default user power level
ru: Стандартный уровень возможностей пользователя

en: This is power level for all new users when joining the room
ru: Это уровень возможностей, предоставляемый всем новым пользователям при входе в комнату

en: Default power level to set the room state
ru: Стандартный уровень возможностей по установке состояния комнаты

en: This is used for all state events that do not have their own entry here
ru: Используется для всех событий состояния, у которых здесь нет своей собственной записи

en: Default power level to send messages
ru: Стандартный уровень возможностей по отправке сообщений

en: This is used for all message events that do not have their own entry here
ru: Используется для всех событий сообщения, у которых здесь нет своей собственной записи

en: Basic permissions
ru: Базовые разрешения

en: Invite users
ru: Приглашать пользователей

en: Kick users
ru: Выгонять пользователей

en: Ban users
ru: Блокировать пользователей

en: Remove message sent by other users
ru: Удалять сообщения, отправленные другими пользователями

en: Event permissions
ru: Разрешения событий

en: Change user permissions
ru: Изменять разрешения пользователей

en: Change the room name
ru: Изменять имя комнаты

en: Change the room avatar
ru: Изменять изображение комнаты

en: Change the room canonical alias
ru: Изменять канонический псевдоним комнаты

en: Change the room topic
ru: Изменять тему комнаты

en: Enable encryption for the room
ru: Включать шифрование для комнаты

en: Change the room history visibility
ru: Изменять видимость истории комнаты

en: Set pinned events
ru: Устанавливать закреплённые события

en: Upgrade the room
ru: Обновлять комнату

en: Set the room server access control list (ACL)
ru: Устанавливать список контроля доступа (ACL) для этой комнаты на сервере

en: Set the children of this space
ru: Устанавливать дочерние элементы этого пространства

en: Set the parent space of this room
ru: Устанавливать родительское пространство этой комнаты

en: Room notifications setting
ru: Уведомления комнаты

en: Follow global setting
ru: По умолчанию

en: Keywords
ru: Ключевые слова

en: Keyword…
ru: Добавить ключевое слово…

en: Add keyword
ru: Добавить ключевое слово

en: You need to upgrade this room to a newer version to enable this setting.
ru: Чтобы включить этот параметр, необходимо обновить комнату до более новой версии.

[ctx: @option:check]
en: Encryption
ru: Шифрование

en: Enable encryption
ru: Включить шифрование

[ctx: option:check]
en: Once enabled, encryption cannot be disabled.
ru: После включения шифрование уже нельзя будет отключить.

[ctx: @option:check]
en: Access
ru: Доступ

[ctx: @option:check]
en: Private (invite only)
ru: Частная комната (только по приглашению)

en: Only invited people can join.
ru: Присоединиться к комнате возможно только по приглашению.

[ctx: @option:check]
en: Space members
ru: Участники пространства

en: Anyone in a space can find and join.
ru: Любой желающий в пространстве может найти и присоединиться.

[ctx: @option:check]
en: Knock
ru: Стук

en: People not in the room need to request an invite to join the room.
ru: Людям, которые не находятся в комнате, необходимо запросить приглашение для присоединения к ней.

[ctx: @option:check]
en: Public
ru: Общедоступная

[ctx: @option:check]
en: Anyone can find and join.
ru: Любой желающий может найти и присоединиться.

[ctx: @option:check]
en: Message history visibility
ru: Доступ к истории сообщений

[ctx: @option:check]
en: Anyone
ru: Без ограничений

[ctx: @option:check]
en: Anyone, regardless of whether they have joined, can view history.
ru: Любой желающий, независимо от того, присоединился он или нет, может просматривать историю.

[ctx: @option:check]
en: Members only
ru: Только для участников

[ctx: @option:check]
en: All members can view the entire message history, even before they joined.
ru: Все участники могут просматривать всю историю сообщений, даже до того, как они присоединились.

[ctx: @option:check]
en: Members only (since invite)
ru: Только для участников с момента приглашения

[ctx: @option:check]
en: New members can view the message history from the point they were invited to the room.
ru: Новые участники могут просматривать историю сообщений с того момента, как они были приглашены в комнату.

[ctx: @option:check]
en: Members only (since joining)
ru: Только для участников с момента присоединения

[ctx: @option:check]
en: New members can view the message history from the point they joined the room.
ru: Новые участники могут просматривать историю сообщений с того момента, как они присоединились к комнате.

en: Apply
ru: Применить

[ctx: @title:window]
en: About NeoChat
ru: О приложении NeoChat

[ctx: @title:window]
en: About KDE
ru: О KDE

en: Edit Account
ru: Редактировать учётную запись

en: Upload new avatar
ru: Отправить новое изображение

en: Remove current avatar
ru: Убрать текущее изображение

en: User information
ru: Информация о пользователе

en: Name:
ru: Имя:

en: Label:
ru: Метка:

en: Password
ru: Пароль

en: Your server doesn't support changing your password
ru: Сервер не позволяет сменить пароль

en: Current Password:
ru: Текущий пароль:

en: New Password:
ru: Новый пароль:

en: Confirm new Password:
ru: Проверка нового пароля:

en: Passwords don't match
ru: Пароли не совпадают

en: Passwords do not match
ru: Пароли не совпадают

en: Server Information
ru: Информация о сервере

en: Homeserver url
ru: Адрес домашнего сервера

en: Accounts
ru: Учётные записи

en: Password changed successfully
ru: Пароль успешно изменён

en: Wrong password entered
ru: Введён неверный пароль

en: Unknown problem while trying to change password
ru: При попытке сменить пароль произошла ошибка

[ctx: @title:window]
en: Appearance
ru: Внешний вид

en: General theme
ru: Общее оформление

en: Bubbles
ru: Пузыри

en: Compact
ru: Компактное

en: Use compact room list
ru: Компактный список комнат

en: Show fancy effects in chat
ru: Графические эффекты в чате

en: Use transparent chat page
ru: Прозрачная страница чата

en: Transparency
ru: Прозрачность

en: Only enabled if the transparent chat page is enabled.
ru: Доступно только при включении параметра «прозрачная страница чата»

en: Show your messages on the right
ru: Свои сообщения справа

en: Show links preview in the chat messages
ru: Предварительный просмотр ссылок из сообщений

en: Show Avatar
ru: Изображение пользователя

en: In chat
ru: В чате

en: In sidebar
ru: В боковой панели

en: Color theme
ru: Цветовая схема

[ctx: @label]
en: %1, Last activity: %2
ru: %1, последняя активность: %2

en: New device name
ru: Новое имя устройства

en: Cancel editing display name
ru: Отменить изменение отображаемого имени

en: Confirm new display name
ru: Подтвердить новое отображаемое имя

en: Edit device name
ru: Редактировать имя устройства

en: Verify device
ru: Верифицировать устройство

en: Logout device
ru: Отключить устройство от учётной записи

en: This Device
ru: Это устройство

en: Verified Devices
ru: Проверенные устройства

en: Unverified Devices
ru: Непроверенные устройства

en: Devices without Encryption Support
ru: Устройства без поддержки шифрования

en: Please login to view the signed-in devices for your account.
ru: Для просмотра списка устройств, подключённых к учётной записи, необходимо войти в систему.

en: Remove device
ru: Удалить устройство

en: Password:
ru: Пароль:

[ctx: @title]
en: Edit Sticker
ru: Изменение наклейки

[ctx: @title]
en: Add Sticker
ru: Добавление наклейки

[ctx: @title]
en: Edit Emoji
ru: Изменение эмодзи

[ctx: @title]
en: Add Emoji
ru: Добавить эмодзи

en: Sticker
ru: Наклейка

en: Emoji
ru: Эмодзи

en: Change Image
ru: Изменить изображение

en: Set Image
ru: Установить изображение

en: Shortcode:
ru: Короткий код:

en: Description:
ru: Описание

[ctx: As in 'This sticker/emoji has no description']
en: No Description
ru: Нет описания

en: Add Emoji
ru: Добавить эмодзи

en: Add Sticker
ru: Добавить наклейку

[ctx: @title:window]
en: General
ru: Общие

en: General settings
ru: Основные параметры

en: Close to system tray
ru: Сворачивать в системный лоток

en: Minimize to system tray on startup
ru: Сворачивать в системный лоток при запуске

en: Automatically hide/unhide the room information when resizing the window
ru: Автоматически показывать и скрывать информацию о комнате при изменении размера окна

en: Timeline Events
ru: Лента событий

en: Show deleted messages
ru: Показывать удалённые сообщения

en: Show state events
ru: Показывать события состояния

en: Show leave and join events
ru: Показывать входы и выходы

en: Show name change events
ru: Показывать смену имён

en: Show avatar update events
ru: Показывать обновления изображений пользователей

en: Rooms and private chats
ru: Комнаты и личные чаты

en: Separated
ru: Раздельно

en: Intermixed
ru: Вместе

[ctx: Chat Editor]
en: Editor
ru: Редактор

en: Use s/text/replacement syntax to edit your last message
ru: Использовать синтаксис «s/текст/замена» для редактирования последнего сообщения

en: Send typing notifications
ru: Отправлять уведомления о наборе текста

en: Developer Settings
ru: Параметры для разработчиков

en: Enable developer tools
ru: Включить инструменты для разработчиков

[ctx: @title:window]
en: Notifications
ru: Уведомления

en: Enable notifications for this account
ru: Включить уведомления для этой учётной записи

en: Whether push notifications are generated by your Matrix server
ru: Создаёт ли сервер Matrix push-уведомления

en: Room Notifications
ru: Уведомления в комнатах

en: @Mentions
ru: Упоминания (@)

en: Invites
ru: Приглашения

en: Network Proxy
ru: Тип прокси

en: System Default
ru: Заданный в системе

en: Proxy Settings
ru: Параметры прокси

en: Host
ru: Хост

en: Port
ru: Порт

en: User
ru: Пользователь

en: Disable notifications
ru: Отключить уведомления

en: Enable notifications
ru: Включить уведомления

en: Mute notifications
ru: Отключить звук уведомлений

en: Unmute notifications
ru: Включить звук уведомлений

[ctx: As in clicking this button will switch off highlights for messages that match this rule]
en: Disable message highlights
ru: Отключить подсветку сообщений

[ctx: As in clicking this button will switch on highlights for messages that match this rule]
en: Enable message highlights
ru: Включить подсветку сообщений

en: Delete keyword
ru: Удалить ключевое слово

en: Appearance
ru: Внешний вид

en: Stickers & Emojis
ru: Наклейки и эмодзи

en: Spell Checking
ru: Проверка орфографии

en: About NeoChat
ru: О программе NeoChat

en: About KDE
ru: О KDE

en: Spellchecking
ru: Проверка орфографии

en: Enable automatic spell checking
ru: Включить автоматическую проверку орфографии

en: Ignore uppercase words
ru: Игнорировать слова в верхнем регистре

en: Ignore hyphenated words
ru: Игнорировать слова, написанные через дефис

en: Detect language automatically
ru: Определять язык автоматически

en: Selected default language:
ru: Язык по умолчанию:

en: None
ru: Нет

en: Additional spell checking languages
ru: Дополнительные языки с поддержкой проверки орфографии

en: %1 will provide spell checking and suggestions for the languages listed here when autodetection is enabled.
ru: %1 обеспечит проверку орфографии и рекомендации для перечисленных здесь языков, если включена опция автоматического определения языка.

en: Open Personal Dictionary
ru: Открыть личный словарь

[ctx: @title:window]
en: Spell checking languages
ru: Языки с поддержкой проверки орфографии

en: Default Language
ru: Язык по умолчанию

en: Spell checking dictionary
ru: Словарь для проверки орфографии

en: Add a new word to your personal dictionary…
ru: Добавить новое слово в личный словарь…

[ctx: @action:button]
en: Add word
ru: Добавить слово

en: Delete word
ru: Удалить слово

en: Malformed or empty Matrix id
ru: Недопустимый или пустой идентификатор Matrix

en: %1 is not a correct Matrix identifier
ru: %1 — некорректный идентификатор Matrix

en: Room not found
ru: Комната не найдена

en: There's no room %1 in the room list. Check the spelling and the account.
ru: В списке комнат нет комнаты «%1». Проверьте орфографию и учётную запись.

en: Failed to join room
ru: Не удалось присоединиться к комнате

en: You requested to join '%1'
ru: Вы отправили запрос на присоединение к «%1»

en: Failed to request joining room
ru: Не удалось отправить запрос на присоединение к комнате

en: No application for the link
ru: Отсутствует приложение, позволяющее открыть эту ссылку

en: Your operating system could not find an application for the link.
ru: Системе не удалось найти приложение, позволяющее открыть ссылку.

en: Could not open URL
ru: Не удалось открыть адрес

en: Show
ru: Показать

en: Quit
ru: Выход
