neochat - en to sv translation catalogue (1059 entries)

en: Choose local file
sv: Välj lokal fil

en: Clipboard image
sv: Klippbordsbild

en: Attach an image or file
sv: Lägg till en bild eller fil

en: Emojis & Stickers
sv: Emoji och klistermärken

en: Send a Location
sv: Skicka en plats

en: Send message
sv: Skicka meddelande

en: Send an encrypted message…
sv: Skicka ett krypterat meddelande…

en: Set an attachment caption…
sv: Ange rubrik för bilaga…

en: Send a message…
sv: Skicka ett meddelande…

[ctx: @action:button]
en: Cancel reply
sv: Avbryt svar

en: No stickers
sv: Inga klistermärken

en: No emojis
sv: Inga emoji

en: Emojis
sv: Emoji

en: Stickers
sv: Klistermärken

[ctx: The reason for using push notifications, as in: '[Push notifications are used for] Receiving notifications for new messages']
en: Receiving notifications for new messages
sv: Skicka skrivunderrättelser för nya meddelanden

en: Access token wasn't found: Maybe it was deleted?
sv: Åtkomstsymbol hittades inte. Kanske den har tagits bort?

en: Access to keychain was denied: Please allow NeoChat to read the access token
sv: Åtkomst till nyckelkedja nekades. Tillåt NeoChat att läsa åtkomstsymbolen.

en: No keychain available: Please install a keychain, e.g. KWallet or GNOME keyring on Linux
sv: Ingen nyckelkedja tillgänglig. Installera en nyckelkedja, t.ex. plånboken eller GNOME-nyckelring på Linux

en: Unable to read access token: %1
sv: Kan inte läsa åtkomstsymbol: %1

en: Receiving push notifications
sv: Tar emot utskickade underrättelser

[ctx: @title:group]
en: Account Data
sv: Kontodata

[ctx: @title:window]
en: Event Source
sv: Händelsekälla

[ctx: @info]
en: Show Access Token
sv: Visa åtkomstsymbol

en: This should not be shared with anyone, even other users. This token gives full access to your account.
sv: Det bör inte delas med någon, inte ens andra användare. Symbolen ger fullständig åtkomst till kontot.

[ctx: @info]
en: Access Token
sv: Åtkomstsymbol

[ctx: @action:button]
en: Copy access token to clipboard
sv: Kopiera åtkomstsymbol till klippbordet

[ctx: @option:check]
en: Show hidden events in the timeline
sv: Visa dolda händelser i tidslinjen

[ctx: @option:check Enable the matrix 'threads' feature]
en: Always allow device verification
sv: Tillåt alltid enhetsverifikation

en: Allow the user to start a verification session with devices that were already verified
sv: Tillåt användaren att starta en verifikationssession med enheter som redan har verifierats

[ctx: @option:check]
en: Show focus in window header
sv: Visa fokus i fönsternamnlist

en: Developer Tools
sv: Utvecklingsverktyg

[ctx: @title:tab]
en: Debug Options
sv: Felsökningsalternativ

[ctx: @title:tab]
en: Room Data
sv: Rumsdata

[ctx: @title:tab]
en: Server Info
sv: Serverinformation

[ctx: @title:tab]
en: Account Data
sv: Kontodata

[ctx: @title:tab]
en: Feature Flags
sv: Funktionsflaggor

[ctx: @option:check Enable the matrix 'threads' feature]
en: Threads
sv: Trådar

[ctx: @option:check Enable the matrix 'secret backup' feature]
en: Secret Backup
sv: Hemlig säkerhetskopia

[ctx: @option:check Enable the matrix feature to add a phone number as a third party ID]
en: Add phone numbers as 3PIDs
sv: Lägg till telefonnummer som tredjepartsidentifierare

[ctx: @title]
en: Choose Room
sv: Välj rum

[ctx: @info]
en: No room selected
sv: Inget rum valt

[ctx: @info]
en: Click to choose a room
sv: Klicka för att välja ett rum

[ctx: @title:dialog]
en: Choose Room
sv: Välj rum

en: Room Id: %1
sv: Rumsidentifierare: %1

en: Room Account Data
sv: Rumskontodata

en: Event Source
sv: Händelsekälla

en: Room State
sv: Rumstillstånd

[ctx: 'Event' being some JSON data, not something physically happening.]
en: %1 event of this type | %1 events of this type
sv[0]: %1 händelse av den här typen
sv[1]: %1 händelser av den här typen

[ctx: 'Event' being some JSON data, not something physically happening.]
en: Event Information
sv: Händelseinformation

en: Server Capabilities
sv: Serverfunktioner

en: Can change password
sv: Kan ändra lösenord

en: Default Room Version
sv: Förvald rumsversion

en: Available Room Versions
sv: Tillgängliga rumsversioner

[ctx: The name of one instance of a state of configuration. Unless you really know what you're doing, best leave this untranslated.]
en: State Keys
sv: Tillståndsnycklar

en: Invited
sv: Inbjuden

en: Favorite
sv: Favorit

en: Friends
sv: Vänner

en: Low priority
sv: Låg prioritet

en: Spaces
sv: Utrymmen

en: Member
sv: Medlem

en: Admin
sv: Administratör

en: Mute
sv: Tystad

en: Custom
sv: Egen

[ctx: As in sorting alphabetically with A first and Z last]
en: Alphabetical Ascending
sv: Alfabetisk stigande

[ctx: As in sorting alphabetically with Z first and A last]
en: Alphabetical Descending
sv: Alfabetisk fallande

[ctx: As in sorting rooms with unread message above those without]
en: Has Unread Messages
sv: Har olästa meddelanden

[ctx: As in sorting rooms with the most unread messages higher]
en: Most Unread Messages
sv: Flest olästa meddelanden

[ctx: As in sorting rooms with highlighted message above those without]
en: Has Highlighted Messages
sv: Har färglagda meddelanden

[ctx: As in sorting rooms with the most highlighted messages higher]
en: Most Highlighted Messages
sv: Flesta färglagda meddelanden

[ctx: As in sorting the chat room with the newest meassage first]
en: Last Active
sv: Senast aktiva

[ctx: @info]
en: Room names closer to A alphabetically are higher
sv: Rumsnamn närmare A alfabetiskt är först

[ctx: @info]
en: Room names closer to Z alphabetically are higher
sv: Rumsnamn närmare Z alfabetiskt är först

[ctx: @info]
en: Rooms with unread messages are higher
sv: Rum med olästa meddelanden är först

[ctx: @info]
en: Rooms with the most unread message are higher
sv: Rum med flest olästa meddelanden är först

[ctx: @info]
en: Rooms with highlighted messages are higher
sv: Rum med färglagda meddelanden är först

[ctx: @info]
en: Rooms with the most highlighted messages are higher
sv: Rum med flest färglagda meddelanden är först

[ctx: @info]
en: Rooms with the newer messages are higher
sv: Rum med nyaste meddelanden är först

en: <i>[This message was deleted]</i>
sv: <i>[Meddelandet har tagits bort]</i>

en: <i>[This message was deleted: %1]</i>
sv: <i>[Meddelandet har tagits bort: %1]</i>

en: reinvited %1 to the room
sv: bjöd in %1 till rummet igen

en: joined the room (repeated)
sv: gick med i rummet (upprepat)

en: invited %1 to the room
sv: bjöd in %1 till rummet

en: joined the room
sv: gick med i rummet

[ctx: their refers to a singular user]
en: cleared their display name
sv: tog bort sitt namn att visa

[ctx: their refers to a singular user]
en: changed their display name to %1
sv: ändrade sitt namn att visa till %1

en:  and
sv:  och

[ctx: their refers to a singular user]
en: cleared their avatar
sv: tog bort sin avatar

en: set an avatar
sv: tilldela en avatar

[ctx: their refers to a singular user]
en: updated their avatar
sv: uppdaterade sin avatar

[ctx: <user> changed nothing]
en: changed nothing
sv: ändrade ingenting

en: withdrew %1's invitation
sv: drog tillbaka inbjudan av %1

en: rejected the invitation
sv: nekade till inbjudan

en: unbanned %1
sv: tog bort bannlysning av %1

en: self-unbanned
sv: tog bort bannlysning av sig själv

en: left the room
sv: lämnade rummet

en: has put %1 out of the room: %2
sv: har flyttat %1 utanför rummet: %2

en: has put %1 out of the room
sv: har flyttat %1 utanför rummet

en: banned %1 from the room
sv: bannlyste %1 från rummet

en: banned %1 from the room: %2
sv: bannlyste %1 från rummet: %2

en: self-banned from the room
sv: bannlyste sig själv från rummet

en: requested an invite
sv: frågade efter en inbjudan

en: requested an invite with reason: %1
sv: frågade efter en inbjudan med orsaken: %1

en: made something unknown
sv: gjorde någonting okänt

en: cleared the room main alias
sv: tog bort rummets huvudsakliga alias

en: set the room main alias to: %1
sv: ställde in rummets huvudsakliga alias till: %1

en: cleared the room name
sv: tog bort rummets namn

en: set the room name to: %1
sv: ställ in rummets namn till: %1

en: cleared the topic
sv: tog bort ämnet

en: set the topic to: %1
sv: ställ in ämnet till: %1

en: changed the room avatar
sv: ändrade rummets avatar

en: activated End-to-End Encryption
sv: aktiverade kryptering hela vägen

en: upgraded the room to version %1
sv: uppgraderade rummet till version %1

en: created the room, version %1
sv: skapade rummet, version %1

[ctx: 'power level' means permission level]
en: changed the power levels for this room
sv: ändrade rummets effektnivåer

en: changed the server access control lists for this room
sv: ändrade serverns åtkomstkontrollista för rummet

[ctx: [User] added <name> widget]
en: added %1 widget
sv: lade till grafisk komponent %1

[ctx: [User] removed <name> widget]
en: removed %1 widget
sv: tog bort grafisk komponent %1

[ctx: [User] configured <name> widget]
en: configured %1 widget
sv: ställde in grafisk komponent %1

en: updated %1 state
sv: uppdaterade tillstånd %1

en: updated %1 state for %2
sv: uppdaterade tillstånd %1 för %2

en: Unknown event
sv: Okänd händelse

en: a file
sv: en fil

en: %1 sent a message
sv: %1 skickade ett meddelande

en: %1 sent a sticker
sv: %1 skickade ett klistermärke

en: %1 reinvited someone to the room
sv: %1 bjöd in någon till rummet igen

en: %1 joined the room (repeated)
sv: %1 gick med i rummet (upprepat)

en: %1 invited someone to the room
sv: %1 bjöd in någon till rummet

en: %1 joined the room
sv: %1 gick med i rummet

en: %1 set a display name and set an avatar
sv: %1 ställde in ett namn att visa och en avatar

en: %1 set a display name and updated their avatar
sv: %1 ställde in ett namn att visa och uppdaterade sin avatar

en: %1 set a display name and cleared their avatar
sv: %1 ställde in ett namn att visa och tog bort sin avatar

en: %1 set a display name for this room
sv: %1 ställde in ett namn att visa för rummet

en: %1 changed their display name and set an avatar
sv: %1 ändrade sitt namn att visa och ställde in en avatar

en: %1 changed their display name and updated their avatar
sv: %1 ändrade sitt namn att visa och uppdaterade sin avatar

en: %1 changed their display name and cleared their avatar
sv: %1 ändrade sitt namn att visa och tog bort sin avatar

en: %1 changed their display name
sv: %1 ändrade sitt namn att visa

en: %1 cleared their display name and set an avatar
sv: %1 tog bort sitt namn att visa och ställde in en avatar

en: %1 cleared their display name and updated their avatar
sv: %1 tog bort sitt namn att visa och uppdaterade sin avatar

en: %1 cleared their display name and cleared their avatar
sv: %1 tog bort sitt namn att visa och sin avatar

en: %1 cleared their display name
sv: %1 tog bort sitt namn att visa

[ctx: <user> changed nothing]
en: %1 changed nothing
sv: %1 ändrade ingenting

en: %1 withdrew a user's invitation
sv: %1 drog tillbaka en användares inbjudan

en: %1 rejected the invitation
sv: %1 nekade till inbjudan

en: %1 unbanned a user
sv: %1 tog bort bannlysning av en användare

en: %1 self-unbanned
sv: %1 tog bort bannlysning av sig själv

en: %1 put a user out of the room
sv: %1 flyttade en användare utan ur rummet

en: %1 left the room
sv: %1 lämnade rummet

en: %1 banned a user from the room
sv: %1 bannlyste en användare från rummet

en: %1 self-banned from the room
sv: %1 bannlyste sig själv från rummet

en: %1 requested an invite
sv: %1 frågade efter en inbjudan

en: %1 made something unknown
sv: %1 gjorde någonting okänt

en: %1 cleared the room main alias
sv: %1 tog bort rummets huvudsakliga alias

en: %1 set the room main alias
sv: %1 ställde in rummets huvudsakliga alias

en: %1 cleared the room name
sv: %1 tog bort rummets namn

en: %1 set the room name
sv: %1 ställde in rummets namn

en: %1 cleared the topic
sv: %1 tog bort ämnet

en: %1 set the topic
sv: %1 ställde in ämnet

en: %1 changed the room avatar
sv: %1 ändrade rummets avatar

en: %1 activated End-to-End Encryption
sv: %1 aktiverade kryptering hela vägen

en: %1 upgraded the room version
sv: %1 uppgraderade rummets version

en: %1 created the room
sv: %1 skapade rummet

[ctx: 'power level' means permission level]
en: %1 changed the power levels for this room
sv: %1 ändrade rummets effektnivåer

en: %1 sent a live location beacon
sv: %1 skicka en platslokalisering

en: %1 changed the server access control lists for this room
sv: %1 ändrade serverns åtkomstkontrollista för rummet

en: %1 added a widget
sv: %1 lade till en grafisk komponent

en: %1 removed a widget
sv: %1 tog bort en grafisk komponent

en: %1 configured a widget
sv: %1 ställde in en grafisk komponent

en: %1 updated the state
sv: %1 uppdaterade tillståndet

en: %1 started a poll
sv: %1 startade en opinionsundersökning

[ctx: Job heading, like 'Copying']
en: Downloading
sv: Laddar ner

[ctx: Job heading, like 'Copying']
en: Uploading
sv: Laddar upp

[ctx: The URL being downloaded/uploaded]
en: Source
sv: Källa

[ctx: The location being downloaded to]
en: Destination
sv: Mål

en: Network Error: %1
sv: Nätverksfel: %1

en: Login Failed: %1
sv: Inloggning misslyckades: %1

en: Add an e-mail address:
sv: Lägg till en e-postadress:

en: Confirm e-mail address
sv: Bekräfta e-postadress

en: A confirmation e-mail has been sent to your address. Please continue here <b>after</b> clicking on the confirmation link in the e-mail
sv: Ett bekräftelsebrev har skickats till din adress. Fortsätt här <b>efter</b> bekräftelselänken i brevet har klickats på

[ctx: @button]
en: Re-send confirmation e-mail
sv: Skicka bekräftelsebrev igen

en: Server Url:
sv: Serverwebbadress:

en: Registration is disabled on this server.
sv: Registrering är inaktiverad på servern.

en: Loading
sv: Läser in

en: Please wait while your messages are loaded from the server. This might take a little while.
sv: Vänta medan dina meddelanden läses in från servern. Det kan ta en liten stund.

en: Matrix ID:
sv: Matrix-identifierare

en: Matrix ID
sv: Matrix-identifierare

en: Loading…
sv: Läser in…

[ctx: @action:button]
en: Continue
sv: Fortsätt

en: Already logged in
sv: Redan inloggad

[ctx: @action:button]
en: Login with password
sv: Logga in med lösenord

[ctx: @action:button]
en: Login with single sign-on
sv: Logga in med engångsinloggning

[ctx: @action:button]
en: Login
sv: Logga in

[ctx: @action:button]
en: Register
sv: Registrera

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Password
sv: Lösenord

en: Invalid username or password
sv: Ogiltigt användarnamn eller lösenord

en: Confirm Password:
sv: Bekräfta lösenord:

en: The passwords do not match.
sv: Lösenorden stämmer inte.

en: Continue the login process in your browser.
sv: Fortsätt inloggningsprocessen i webbläsaren.

[ctx: @action:button]
en: Re-open SSO URL
sv: Öppna SSO-webbadress igen

en: Terms & Conditions
sv: Allmänna villkor

en: By continuing with the registration, you agree to the following terms and conditions:
sv: Genom att fortsätta med registreringen, går du med på följande allmänna villkor:

en: Username:
sv: Användarnamn:

en: Username unavailable
sv: Användarnamn inte tillgängligt

en: Welcome
sv: Välkommen

[ctx: @title]
en: Continue with an existing account
sv: Fortsätt med ett befintligt konto

[ctx: As in 'this account is still loading']
en: %1 (loading)
sv: %1 (läser in)

[ctx: @action:button]
en: Log out of this account
sv: Logga ut från kontot

[ctx: @title]
en: Log in or Create a New Account
sv: Logga in eller skapa ett nytt konto

[ctx: @action:button]
en: Go back
sv: Gå tillbaka

[ctx: @action:button]
en: Settings
sv: Inställningar

en: Chat on Matrix
sv: Chatta på Matrix

en: © 2018-2020 Black Hat, 2020-2024 KDE Community
sv: © 2018-2020 Black Hat, 2020-2024 KDE-gemenskapen

en: Maintainer
sv: Underhållsansvarig

en: Original author of Spectral
sv: Ursprunglig upphovsman till Spectral

en: Maintainer of libQuotient
sv: Underhållsansvarig för libQuotient

en: A Qt library to write cross-platform clients for Matrix
sv: Att Qt-bibliotek för att skriva Matrix-klienter för flera plattformar

[ctx: <version number> (built against <possibly different version number>)]
en: %1 (built against %2)
sv: %1 (byggd med %2)

en: Client for the matrix communication protocol
sv: Klient för kommunikationsprotokollet Matrix

en: Supports matrix: url scheme
sv: Stöder matrix: webbadresschema

en: Ignore all SSL Errors, e.g., unsigned certificates.
sv: Ignorera alla SSL-fel, t.ex. osignerade certifikat.

en: Only used for autotests
sv: Bara använd för automatiska tester

en: Internal usage only.
sv: Bara intern användning.

en: Share a URL to Matrix
sv: Dela en webbadress med Matrix

en: Leaving this room.
sv: Lämnar rummet.

[ctx: '<text>' does not look like a room id or alias.]
en: '%1' does not look like a room id or alias.
sv: %1 ser inte ut som en rumsidentifierare eller alias.

[ctx: Leaving room <roomname>.]
en: Leaving room %1.
sv: Lämnar rummet %1.

[ctx: Room <roomname> not found]
en: Room %1 not found.
sv: Rummet %1 hittades inte.

en: No new nickname provided, no changes will happen.
sv: Inget nytt smeknamn angivet, inga ändringar görs

en: <message>
sv: <meddelande>

en: Prepends ¯\_(ツ)_/¯ to a plain-text message
sv: Lägger till ¯\_(ツ)_/¯ först i ett vanligt textmeddelande

en: Prepends ( ͡° ͜ʖ ͡°) to a plain-text message
sv: Lägger till ( ͡° ͜ʖ ͡°) först i ett vanligt textmeddelande

en: Prepends (╯°□°）╯︵ ┻━┻ to a plain-text message
sv: Lägger till (╯°□°）╯︵ ┻━┻ först i ett vanligt textmeddelande

en: Prepends ┬──┬ ノ( ゜-゜ノ) to a plain-text message
sv: Lägger till ┬──┬ ノ( ゜-゜ノ) först i ett vanligt textmeddelande

en: Sends the given message colored as a rainbow
sv: Skickar givet meddelande färglagt som en regnbåge

en: Sends the given emote colored as a rainbow
sv: Skickar given smilis färglagd som en regnbåge

en: Sends the given message as plain text
sv: Skickar givet meddelande som vanlig text

en: Sends the given message as a spoiler
sv: Skickar angivet meddelande som en spoiler

en: Sends the given emote
sv: Skickar given smilis

en: Sends the given message as a notice
sv: Skickar givet meddelande som en anmärkning

[ctx: '<text>' does not look like a matrix id.]
en: '%1' does not look like a matrix id.
sv: %1 ser inte ut som en matrix-identifierare

[ctx: <user> is already invited to this room.]
en: %1 is already invited to this room.
sv: %1 är redan inbjuden till rummet.

[ctx: <user> is banned from this room.]
en: %1 is banned from this room.
sv: %1 är bannlyst från rummet.

en: You are already in this room.
sv: Du är redan i rummet.

[ctx: <user> is already in this room.]
en: %1 is already in this room.
sv: %1 är redan i rummet.

[ctx: <username> was invited into this room.]
en: %1 was invited into this room.
sv: %1 bjöds in till rummet.

en: <user id>
sv: <användaridentifikation>

en: Invites the user to this room
sv: Bjuder in användare till rummet

[ctx: Joining room <roomname>.]
en: Joining room %1.
sv: Går med i rummet %1.

en: <room alias or id>
sv: <rumalias eller identifierare>

en: Joins the given room
sv: Går med i det givna rummet

[ctx: Knocking room <roomname>.]
en: Knocking room %1.
sv: Knackar på rum %1.

en: <room alias or id> [<reason>]
sv: <rumalias eller identifikation> [<orsak>]

en: Requests to join the given room
sv: Frågar om att gå med i det angivna rummet

[ctx: You are already in room <roomname>.]
en: You are already in room %1.
sv: Du är redan i rummet %1.

en: [<room alias or id>]
sv: [<rumalias eller identifierare>]

en: Leaves the given room or this room, if there is none given
sv: Lämnar angivet rum eller detta rummet, om inget är angivet

en: <display name>
sv: <visat namn>

en: Changes your global display name
sv: Ändrar ditt globala namn att visa

en: Changes your display name in this room
sv: Ändrar ditt namn att visa för rummet

[ctx: <username> is already ignored.]
en: %1 is already ignored.
sv: %1 är redan ignorerad

[ctx: <username> is now ignored]
en: %1 is now ignored.
sv: %1 är nu ignorerad.

en: Ignores the given user
sv: Ignorerar den angivna användaren

[ctx: <username> is not ignored.]
en: %1 is not ignored.
sv: %1 ignoreras inte

[ctx: <username> is no longer ignored.]
en: %1 is no longer ignored.
sv: %1 ignoreras inte längre

en: Unignores the given user
sv: Sluta ignorera den angivna användaren

en: <reaction text>
sv: <reaktionstext>

en: React to the message with the given text
sv: Reagera på meddelandet med den angivna texten

[ctx: <user> is already banned from this room.]
en: %1 is already banned from this room.
sv: %1 är redan bannlyst från rummet.

en: You are not allowed to ban users from this room.
sv: Du har inte tillåtelse att bannlysa användare från rummet.

[ctx: You are not allowed to ban <username> from this room.]
en: You are not allowed to ban %1 from this room.
sv: Du har inte tillåtelse att bannlysa %1 från rummet.

[ctx: <username> was banned from this room.]
en: %1 was banned from this room.
sv: %1 har bannlysts från rummet.

en: <user id> [<reason>]
sv: <användaridentifikation> [<orsak>]

en: Bans the given user
sv: Bannlyser den angivna användaren

en: You are not allowed to unban users from this room.
sv: Du har inte tillåtelse att sluta bannlysa användare från rummet.

[ctx: <user> is not banned from this room.]
en: %1 is not banned from this room.
sv: %1 är inte bannlyst från rummet.

[ctx: <username> was unbanned from this room.]
en: %1 was unbanned from this room.
sv: %1 har slutat bannlysas från rummet.

en: Removes the ban of the given user
sv: Tar bort bannlysningen för den angivna användaren

en: You cannot kick yourself from the room.
sv: Du kan inte kasta ut dig själv från rummet.

[ctx: <username> is not in this room]
en: %1 is not in this room.
sv: %1 finns inte i rummet.

en: You are not allowed to kick users from this room.
sv: Du har inte tillåtelse att kasta ut användare från rummet.

[ctx: You are not allowed to kick <username> from this room]
en: You are not allowed to kick %1 from this room.
sv: Du har inte tillåtelse att kasta ut %1 från rummet.

[ctx: <username> was kicked from this room.]
en: %1 was kicked from this room.
sv: %1 kastades ut från rummet.

en: Removes the user from the room
sv: Tar bort användaren från rummet

[ctx: Previously used emojis]
en: History
sv: Historia

[ctx: 'Smileys' is a category of emoji]
en: Smileys
sv: Smilisar

[ctx: 'People' is a category of emoji]
en: People
sv: Människor

[ctx: 'Nature' is a category of emoji]
en: Nature
sv: Natur

[ctx: 'Food' is a category of emoji]
en: Food
sv: Mat

[ctx: 'Activities' is a category of emoji]
en: Activities
sv: Aktiviteter

[ctx: 'Travel' is a category of emoji]
en: Travel
sv: Resor

[ctx: 'Objects' is a category of emoji]
en: Objects
sv: Objekt

[ctx: 'Symbols' is a category of emoji]
en: Symbols
sv: Symboler

[ctx: 'Flags' is a category of emoji]
en: Flags
sv: Flaggor

[ctx: 'Custom' is a category of emoji]
en: Custom
sv: Egna

[ctx: As in 'The user's own Stickers']
en: Own Stickers
sv: Egna klistermärken

[ctx: As in 'The user's own emojis]
en: Own Emojis
sv: Egna emoji

en: Loading reply
sv: Läser in svar

[ctx: @info]
en: This message was either not found, you do not have permission to view it, or it was sent by an ignored user
sv: Antingen hittades meddelandet inte, eller så har du inte behörighet att visa det, eller så skickades det av en ignorerad användare

[ctx: Room permission type]
en: Default user power level
sv: Normal maktnivå för användare

[ctx: Room permission type]
en: Default power level to set the room state
sv: Normal maktnivå för att ställa in rummets tillstånd

[ctx: Room permission type]
en: Default power level to send messages
sv: Normal maktnivå för att skicka meddelanden

[ctx: Room permission type]
en: Invite users
sv: Bjud in användare

[ctx: Room permission type]
en: Kick users
sv: Kasta ut användare

[ctx: Room permission type]
en: Ban users
sv: Bannlys användare

[ctx: Room permission type]
en: Remove messages sent by other users
sv: Ta bort meddelanden skickade av andra användare

[ctx: Room permission type]
en: Send reactions
sv: Skicka reaktioner

[ctx: Room permission type]
en: Remove their own messages
sv: Ta bort deras egna meddelanden

[ctx: Room permission type]
en: Change user permissions
sv: Ändra användarrättigheter

[ctx: Room permission type]
en: Change the room name
sv: Ändra rummets namn

[ctx: Room permission type]
en: Change the room avatar
sv: Ändra rummets avatar

[ctx: Room permission type]
en: Change the room canonical alias
sv: Ändra rummets normala alias

[ctx: Room permission type]
en: Change the room topic
sv: Ändra rummets ämne

[ctx: Room permission type]
en: Enable encryption for the room
sv: Aktivera kryptering för rummet

[ctx: Room permission type]
en: Change the room history visibility
sv: Ändra synlighet för rummets historik

[ctx: Room permission type]
en: Set pinned events
sv: Ange uppfästa händelser

[ctx: Room permission type]
en: Upgrade the room
sv: Uppgradera rummet

[ctx: Room permission type]
en: Set the room server access control list (ACL)
sv: Ange rummets server åtkomstkontrollista (ACL)

[ctx: Room permission type]
en: Set the children of this space
sv: Ange utrymmets underliggande rum

[ctx: Room permission type]
en: Set the parent space of this room
sv: Ange rummets överliggande utrymme

[ctx: Room permission type]
en: This is the power level for all new users when joining the room
sv: Det här är maktnivån för alla nya användare när de går med i rummet

[ctx: Room permission type]
en: This is used for all state events that do not have their own entry here
sv: Den används för alla tillståndshändelser som inte har sina egna poster här

[ctx: Room permission type]
en: This is used for all message events that do not have their own entry here
sv: Den används för alla meddelandehändelser som inte har sina egna poster här

[ctx: Notification type]
en: Enable notifications for this account
sv: Aktivera underrättelser för kontot

[ctx: Notification type]
en: Messages in one-to-one chats
sv: Meddelanden i enskilda chattar

[ctx: Notification type]
en: Encrypted messages in one-to-one chats
sv: Krypterade meddelanden i enskilda chattar

[ctx: Notification type]
en: Messages in group chats
sv: Meddelanden i gruppchattar

[ctx: Notification type]
en: Messages in encrypted group chats
sv: Meddelanden i krypterade gruppchattar

[ctx: Notification type]
en: Room upgrade messages
sv: Meddelanden om rumsuppgradering

[ctx: Notification type]
en: Messages containing my display name
sv: Meddelanden som innehåller mitt visade namn

[ctx: Notification type]
en: Messages which mention my Matrix user ID
sv: Meddelanden som nämner min Matrix-användaridentifikation

[ctx: Notification type]
en: Messages which mention a room
sv: Meddelanden som nämner ett rum

[ctx: Notification type]
en: Messages containing the local part of my Matrix ID
sv: Meddelanden som innehåller den lokala delen av min Matrix-identifikation

[ctx: Notification type]
en: Whole room (@room) notifications
sv: Underrättelser till hela rum (@rum)

[ctx: Notification type]
en: Invites to a room
sv: Inbjudningar till ett rum

[ctx: Notification type]
en: Call invitation
sv: Samtalsinbjudan

[ctx: Separate the usernames of users]
en:  and
sv:  och

[ctx: %1 is the number of other users]
en:  and %1 other |  and %1 others
sv[0]:  och %1 annan
sv[1]:  och %1 andra

[ctx: %2 is the users who reacted and %3 the emoji that was given]
en: %2 reacted with %3 | %2 reacted with %3
sv[0]: %2 reagerade med %3
sv[1]: %2 reagerade med %3

en: 1 user:  | %1 users:
sv[0]: 1 användare:
sv[1]: %1 användare:

[ctx: A member who is not in the room has been requested.]
en: unknown member
sv: okänd medlem

[ctx: @info:label]
en: Invited you to chat
sv: Bjud in till chatt

[ctx: @info:label]
en: %1 invited you
sv: %1 bjöd in dig

en: File too large to download.<br />Contact your matrix server administrator for support.
sv: Filen är för stor för att ladda ner.<br />Kontakta matrix-serveradministratören för support.

[ctx: @info]
en: No identity server configured
sv: Ingen identitetsserver inställd

en: Room creation failed: %1
sv: Misslyckades skapa rum: "%1

en: Space creation failed: %1
sv: Misslyckades skapa utrymme: %1

en: Report sent successfully.
sv: Rapport skickades med lyckat resultat.

[ctx: 'Lat' and 'Lon' as in Latitude and Longitude]
en: Lat: %1, Lon: %2
sv: Latitud: %1, Longitud: %2

en: Encrypted Message
sv: Krypterat meddelande

en: Open NeoChat in this room
sv: Öppna NeoChat för rummet

en: Reply
sv: Svara

en: Reply…
sv: Svara…

en: %1 invited you to a room
sv: %1 bjöd in dig till ett rum

en: Open this invitation in NeoChat
sv: Öppna inbjudan i NeoChat

[ctx: @action:button The thing being accepted is an invitation to chat]
en: Accept
sv: Acceptera

[ctx: @action:button The thing being rejected is an invitation to chat]
en: Reject
sv: Avslå

[ctx: @action:button The thing being rejected is an invitation to chat]
en: Reject and Ignore User
sv: Avslå och ignorera användare

en: Open NeoChat
sv: Öppna NeoChat

[ctx: @action:button]
en: Show QR Code
sv: Visa QR-kod

en: Edit This Account
sv: Redigera kontot

en: Account editor
sv: Kontoeditor

en: Notification Settings
sv: Underrättelseinställningar

en: Devices
sv: Enheter

en: Open Developer Tools
sv: Öppna utvecklingsverktyg

[ctx: @title:window]
en: Developer Tools
sv: Utvecklingsverktyg

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Secret Backup
sv: Öppna hemlig säkerhetskopia

[ctx: @title:window]
en: Open Key Backup
sv: Öppna nyckelsäkerhetskopia

[ctx: @action:inmenu]
en: Verify This Device
sv: Verifiera enheten

[ctx: @title]
en: Verification Request Sent
sv: Verifikationsbegäran skickad

[ctx: @info:label]
en: To proceed, accept the verification request on another device.
sv: För att fortsätta, acceptera verifieringsbegäran på en annan enhet.

en: Logout
sv: Logga ut

[ctx: @title: dialog to switch between logged in accounts]
en: Switch Account
sv: Byt konto

[ctx: @button: login to or register a new account.]
en: Add Account
sv: Lägg till konto

en: Log in or create a new account
sv: Logga in eller skapa ett nytt konto

[ctx: @title:window]
en: Login
sv: Logga in

[ctx: @title:dialog]
en: Start a chat
sv: Starta en chatt

en: Do you want to start a chat with %1?
sv: Vill du starta en chatt med %1?

[ctx: @action:button]
en: Start Chat
sv: Starta chatt

en: Attachment:
sv: Bilaga:

en: Edit
sv: Redigera

en: Cancel sending attachment
sv: Avbryt sändning av bilaga

[ctx: @title]
en: Choose a Room
sv: Välj ett rum

[ctx: @action]
en: Copy to clipboard
sv: Kopiera till klippbordet

[ctx: @title:dialog]
en: Confirm Account Deactivation
sv: Bekräfta inaktivering av konto

en: Your account will be permanently disabled.
    This cannot be undone.
    Your Matrix ID will not be available for new accounts.
    Your messages will stay available.
sv: Ditt konto kommer att inaktiveras permanent.
    Det går inte att ångra.
    Din Matrix-identifierare kommer inte att vara tillgänglig för nya konton.
    Dina meddelanden förblir tillgängliga.

[ctx: @label:textbox]
en: Password
sv: Lösenord

[ctx: @label:checkbox]
en: Erase Data
sv: Radera data

[ctx: @info]
en: Request your server to delete as much user data as possible.
sv: Begär att din server tar bort så mycket data som möjligt.

en: Deactivate account
sv: Inaktivera konto

[ctx: @title:dialog]
en: Activate Encryption
sv: Aktivera kryptering

en: It will not be possible to deactivate the encryption after it is enabled.
sv: Det går inte att inaktivera kryptering efter den har aktiverats.

en: Activate Encryption
sv: aktiverade kryptering

[ctx: @title:dialog]
en: Confirm Leaving Room
sv: Bekräfta lämna rum

[ctx: Do you really want to leave <room name>?]
en: Do you really want to leave %1?
sv: Vill du verkligen lämna %1?

[ctx: @action:button]
en: Leave Room
sv: Lämna rum

[ctx: @title:dialog]
en: Sign out
sv: Logga ut

en: Are you sure you want to sign out?
sv: Är du säker på att du vill logga ut?

[ctx: @action:button]
en: Sign out
sv: Logga ut

[ctx: @title:dialog]
en: Open URL
sv: Öppna webbadress

[ctx: @info]
en: Do you want to open <link>%1</link>?
sv: Vill du öppna <link>%1</link>?

[ctx: @title:dialog]
en: User Consent
sv: Användargodkännande

[ctx: @info]
en: Your homeserver requires you to agree to its terms and conditions before being able to use it. Please click the button below to read them.
sv: Din hemserver kräver att du godkänner dess villkor innan den kan användas. Klicka på knappen nedan för att läsa dem.

[ctx: @action:button]
en: Open
sv: Öppna

[ctx: @title]
en: Create a Space
sv: Skapa ett utrymme

[ctx: @title]
en: Create a Room
sv: Skapa ett rum

en: New Space Information
sv: Ny utrymmesinformation

en: New Room Information
sv: Ny rumsinformation

en: Select type
sv: Välj typ

en: Room
sv: Rum

en: Space
sv: Utrymme

en: Name:
sv: Namn:

en: Topic:
sv: Ämne:

[ctx: @option:check As in make the space from which this dialog was created an official parent.]
en: Make this parent official
sv: Gör överliggande objekt officiellt

[ctx: @action:button]
en: Create Space
sv: Skapa utrymme

[ctx: @action:button]
en: Create Room
sv: Skapa rum

en: Select Existing Room
sv: Välj befintligt rum

[ctx: @action:button]
en: Pick room
sv: Välj rum

[ctx: @title]
en: Explore Rooms
sv: Utforska rum

en: Joined
sv: Sammanfogat

en: You have the required privilege level in the child to set this state
sv: Du har nödvändiga rättighetsnivå i underliggande objekt för att ställa in tillståndet

en: You do not have a high enough privilege level in the child to set this state
sv: Du har inte tillräckligt hög rättighetsnivå i underliggande objekt för att ställa in tillståndet

[ctx: @option:check The canonical parent is the default one if a room has multiple parent spaces.]
en: Make this space the canonical parent
sv: Gör utrymmet till kanonisk överliggande objekt

en: View Source
sv: Visa källa

[ctx: @action:button]
en: Remove…
sv: Ta bort…

[ctx: @title:dialog]
en: Remove Message
sv: Ta bort meddelande

[ctx: @info:placeholder]
en: Reason for removing this message
sv: Anledning att ta bort meddelandet

[ctx: @action:button 'Remove' as in 'Remove this message']
en: Remove
sv: Ta bort

[ctx: @action:button 'Report' as in 'Report this event to the administrators']
en: Report
sv: Rapportera

[ctx: @title:dialog]
en: Report Message
sv: Rapportera meddelande

[ctx: @info:placeholder]
en: Reason for reporting this message
sv: Anledning att meddelandet rapporteras

[ctx: @title]
en: Report Message
sv: Rapportera meddelande

[ctx: @action:inmenu]
en: Show User
sv: Visa användare

[ctx: @action:button 'Unpin' as in 'Unpin this message']
en: Unpin
sv: Ta ner

[ctx: @action:button 'Pin' as in 'Pin the message in the room']
en: Pin
sv: Fäst upp

[ctx: text editing menu action]
en: Undo
sv: Ångra

[ctx: text editing menu action]
en: Redo
sv: Gör om

[ctx: text editing menu action]
en: Cut
sv: Klipp ut

[ctx: text editing menu action]
en: Copy
sv: Kopiera

[ctx: text editing menu action]
en: Paste
sv: Klistra in

[ctx: text editing menu action]
en: Delete
sv: Ta bort

[ctx: text editing menu action]
en: Select All
sv: Markera alla

[ctx: @title As in 'edit the state of this room']
en: Edit State
sv: Redigera tillstånd

[ctx: @action]
en: Revert changes
sv: Ångra ändringar

[ctx: @action As in 'Apply the changes']
en: Apply
sv: Verkställ

en: Confirm the emoji below are displayed on both devices, in the same order.
sv: Bekräfta att emoji nedan visas på båda enheter, i samma ordning.

en: They match
sv: De stämmer

en: They don't match
sv: De stämmer inte

[ctx: @title]
en: Rooms
sv: Rum

[ctx: @action]
en: Search Rooms
sv: Sök rum

[ctx: @action:button]
en: Show Menu
sv: Visa meny

en: Find your friends
sv: Sök efter dina vänner

[ctx: @title]
en: Find your friends
sv: Sök efter dina vänner

en: Create a Room
sv: Skapa ett rum

en: Create a Space
sv: Skapa ett utrymme

en: Scan a QR Code
sv: Läs av en QR-kod

[ctx: @title]
en: Scan a QR Code
sv: Läs av en QR-kod

en: Search
sv: Sök

en: Explore rooms
sv: Utforska rum

en: Create New
sv: Skapa ny

[ctx: @info:label A matrix space]
en: Space
sv: Utrymme

[ctx: @action:title]
en: Explore Rooms
sv: Utforska rum

[ctx: @action:button]
en: Only show spaces
sv: Visa bara utrymmen

en: Enter a Room Manually
sv: Gå in i ett rum manuellt

en: If you already know a room's address or alias, and it isn't shown here.
sv: Om du redan känner till ett rums adress eller alias, och det inte visas här.

en: Find a room…
sv: Sök efter ett rum…

[ctx: @info:label]
en: No public rooms found
sv: Inga öppna rum hittades

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Image
sv: Öppna bild

[ctx: @action:inmenu]
en: Save Image…
sv: Spara bild…

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy Image
sv: Kopiera bild

en: Remove…
sv: Ta bort…

en: View Location
sv: Visa plats

en: Close
sv: Stäng

en: Configure NeoChat…
sv: Anpassa NeoChat…

[ctx: menu]
en: Configure NeoChat…
sv: Anpassa NeoChat…

[ctx: menu]
en: Quit NeoChat
sv: Avsluta NeoChat

[ctx: menu]
en: File
sv: Arkiv

[ctx: menu]
en: Find your friends
sv: Sök efter dina vänner

[ctx: menu]
en: New Group…
sv: Ny grupp…

[ctx: menu]
en: Browse Chats…
sv: Bläddra i chattar…

[ctx: menu]
en: Edit
sv: Redigera

[ctx: menu]
en: View
sv: Visa

[ctx: menu item that opens a UI element called the 'Quick Switcher', which offers a fast keyboard-based interface for switching in between chats.]
en: Open Quick Switcher
sv: Öppna Snabbyte

[ctx: menu]
en: Window
sv: Fönster

[ctx: menu]
en: Exit Full Screen
sv: Avsluta fullskärm

[ctx: menu]
en: Enter Full Screen
sv: Gå till fullskärm

[ctx: menu]
en: Help
sv: Hjälp

[ctx: menu]
en: About Matrix
sv: Om Matrix

[ctx: menu]
en: About NeoChat
sv: Om NeoChat

[ctx: menu]
en: About KDE
sv: Om KDE

en: No name
sv: Inget namn

en: This message was sent from a verified device
sv: Meddelandet skickades från en verifierad enhet

en: React
sv: Reagera

en: Reply in Thread
sv: Svara i tråd

[ctx: @info screenreader]
en: The currently selected link
sv: Länken som för närvarande är vald

[ctx: @action:button Undo modification]
en: Undo
sv: Ångra

[ctx: @action:button Accept image modification]
en: Accept
sv: Acceptera

en: Unable to save file. Check if you have the correct permission to edit the cache directory.
sv: Kunde inte spara filen. Kontrollera om du har korrekta rättigheter att redigera cachekatalogen.

en: Cancel
sv: Avbryt

[ctx: @action:button Crop an image]
en: Crop
sv: Beskär

[ctx: @action:button Rotate an image to the left]
en: Rotate left
sv: Rotera åt vänster

[ctx: @action:button Rotate an image to the right]
en: Rotate right
sv: Rotera åt höger

[ctx: @action:button Mirror an image vertically]
en: Flip
sv: Vänd

[ctx: @action:button Mirror an image horizontally]
en: Mirror
sv: Spegla

[ctx: @info:label]
en: %1 has invited you to join
sv: %1 bjöd in dig att gå med

[ctx: @info:label]
en: This user is inviting you to chat.
sv: Användare bjuder in dig till en chatt.

en: You can reject invitations from unknown users under Security settings.
sv: Det går att avslå inbjudningar från okända användare under säkerhetsinställningarna.

[ctx: @action:button]
en: Reject
sv: Avslå

[ctx: @action:button]
en: Accept
sv: Acceptera

[ctx: @title:dialog]
en: Invite a User
sv: Bjud in en användare

[ctx: @info:placeholder]
en: Find a user…
sv: Sök efter en användare…

[ctx: @info:placeholder]
en: No users found
sv: Inga användare hittades

[ctx: @action:button]
en: Invite this User
sv: Bjud in användaren

[ctx: @info:tooltip]
en: User is either already a member or has been invited
sv: Användaren är antingen redan en medlem eller har blivit inbjuden

[ctx: @action:button]
en: Send invitation
sv: Skicka inbjudan

[ctx: @title:dialog]
en: Join Room
sv: Gå med i rum

[ctx: @action:button]
en: Join room
sv: Går med i rum

en: Session Verification
sv: Sessionsverifikation

en: Accept
sv: Acceptera

en: Decline
sv: Neka

en: Waiting for device to accept verification.
sv: Väntar på att enheten ska acceptera verifikation.

en: Incoming key verification request from device **%1**
sv: Inkommande begäran om nyckelverifikation från enhet **%1**

en: Waiting for other party to verify.
sv: Väntar på att andra sidan ska verifiera.

en: Successfully verified device **%1**
sv: Verifierade enhet **%1** med lyckat resultat

[ctx: @info]
en: Choose a verification method to continue
sv: Välj en verifikationsmetod för att fortsätta

[ctx: @action:button]
en: Emoji Verification
sv: Verifikation av emoji

en: Choose a Location
sv: Välj en plats

en: Send this location
sv: Skicka platsen

[ctx: @action:intoolbar Re-center the map onto the set location]
en: Re-Center
sv: Centrera igen

[ctx: @action:intoolbar Determine the device's location]
en: Locate
sv: Lokalisera

[ctx: Locations on a map]
en: Locations
sv: Platser

en: There are no locations shared in this room.
sv: Det finns inga platser delade i rummet.

[ctx: @action:button]
en: Show Room Information
sv: Visa rumsinformation

[ctx: @action:button]
en: Close Room Information Drawer
sv: Stäng låda med rumsinformation

[ctx: @title:window]
en: Session Verification
sv: Sessionsverifikation

[ctx: @title]
en: Share
sv: Dela

[ctx: @title]
en: Manually Enter a Room
sv: Gå in i ett rum manuellt

en: OK
sv: Ok

en: Room ID or Alias:
sv: Rumsidentifikation eller alias:

en: Must start with # for an alias or ! for an ID
sv: Måste börja med # för ett alias eller ! för en identifikation

en: The input is not a valid room ID or alias
sv: Indata är inte en giltig rumsidentifikation eller alias

[ctx: @title]
en: User ID
sv: Användaridentifikation

en: User ID:
sv: Användaridentifikation:

en: User IDs Must start with @
sv: Användaridentifikationer måste börja med @

en: The input is not a valid user ID
sv: Indata är inte en giltig användaridentifikation

[ctx: @action:inmenu As in 'Forward this message']
en: Forward…
sv: Vidarebefordra…

[ctx: @title]
en: Forward Message
sv: Vidarebefordra meddelande

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy Link Address
sv: Kopiera länkadress

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy Text
sv: Kopiera text

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy Message Link
sv: Kopiera meddelandelänk

en: Search for '%1'
sv: Sök efter '%1'

en: Configure Web Shortcuts…
sv: Anpassa webbgenvägar…

[ctx: @action As in 'edit the state of this room']
en: Edit state
sv: Redigera tillstånd

[ctx: @title]
en: Notifications
sv: Underrättelser

en: No Notifications
sv: Inga underrättelser

en: Select a File
sv: Välj en fil

[ctx: @title]
en: Edit User Power Level
sv: Redigera användares maktnivå

en: New power level
sv: Ny maktnivå

en: Confirm
sv: Bekräfta

en: Bold
sv: Fetstil

en: Italic
sv: Kursiv

en: Strikethrough
sv: Överstruken

en: Code block
sv: Kodblock

en: Quote
sv: Citat

en: Insert link
sv: Infoga länk

[ctx: Placeholder message]
en: No room found
sv: Inget rum hittades

[ctx: @action:button]
en: Explore rooms
sv: Utforska rum

[ctx: @action]
en: Cancel
sv: Avbryt

[ctx: @title Join <name of a space>]
en: Join %1
sv: Gå med i %1

[ctx: @action:button]
en: Join
sv: Gå med

[ctx: @action:button]
en: Ignore
sv: Ignorera

[ctx: @title]
en: Remove Child
sv: Ta bort underliggande

en: The child %1 will be removed from the space %2
sv: Underliggande objekt %1 kommer att tas bor från utrymmet %2

en: The current space is the official parent of this room, should this be cleared?
sv: Det nuvarande utrymmet är det officiella överliggande objektet för rummet, ska det tas bort?

en: Mark as Read
sv: Markera som läst

[ctx: @action:inmenu]
en: Notifications
sv: Underrättelser

en: Follow Global Setting
sv: Använd global inställning

[ctx: As in 'notify for all messages']
en: All
sv: Alla

[ctx: As in 'notify when the user is mentioned or the message contains a set keyword']
en: @Mentions and Keywords
sv: @Omnämnanden och nyckelord

[ctx: As in 'do not notify for any messages']
en: Off
sv: Av

en: Remove from Favorites
sv: Ta bort från favoriter

en: Add to Favorites
sv: Lägg till i favoriter

en: Reprioritize
sv: Omprioritera

en: Deprioritize
sv: Nerprioritera

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy user's Matrix ID to Clipboard
sv: Kopiera användarens Matrix-identifierare till klippbordet

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy Address to Clipboard
sv: Kopiera adress till klippbordet

[ctx: @action:inmenu]
en: Room Settings
sv: Rumsinställningar

en: Leave Room
sv: Lämna rum

en: Muted room
sv: Tystat rum

en: Configure room
sv: Anpassa rum

[ctx: @action:button]
en: Room settings
sv: Rumsinställningar

[ctx: @action:title]
en: Space Members
sv: Utrymmesmedlemmar

[ctx: @action:title]
en: Room Information
sv: Rumsinformation

[ctx: Room actions]
en: Actions
sv: Åtgärder

en: Search in this room
sv: Sök i rummet

[ctx: @action:title]
en: Search
sv: Sök

[ctx: @action:button]
en: Verify user
sv: Verifiera användare

en: Remove room from favorites
sv: Ta bort rum från favoriter

en: Favorite this room
sv: Gör rummet till favorit

en: Show locations for this room
sv: Visa platser för rummet

[ctx: @action:button]
en: Pinned messages
sv: Uppsatta meddelanden

[ctx: @title]
en: Pinned Messages
sv: Uppsatta meddelanden

[ctx: @action:button]
en: Leave this space
sv: Lämna utrymmet

[ctx: @action:button]
en: Leave this room
sv: Lämnar rummet

en: Members
sv: Medlemmar

[ctx: @title]
en: Invite a User
sv: Bjud in en användare

en: Invite user to room
sv: Bjöd in användare till ett rum

en: %1 member | %1 members
sv[0]: %1 medlem
sv[1]: %1 medlemmar

en: No member count
sv: Ingen medlemsräkning

en: No friends found
sv: Inga vänner hittades

en: No rooms found
sv: Inga rum hittades

en: You haven't added any of your friends yet, click below to search for them.
sv: Du har inte lagt till någon av dina vänner ännu, klicka nedan för att söka efter dem.

en: Join some rooms to get started
sv: Gå med i några rum för att komma igång

en: Search in room directory
sv: Sök i rumkatalog

en: Search in friend directory
sv: Sök i vänkatalog

[ctx: @action:title]
en: Room Media
sv: Rumsmedia

en: NeoChat is offline. Please check your network connection.
sv: NeoChat är nedkopplat. Kontrollera nätverksanslutningen.

en: Welcome to NeoChat
sv: Välkommen till NeoChat

en: Select or join a room to get started
sv: Välj eller gå med i ett rum för att komma igång

en: Message Source
sv: Meddelandekälla

[ctx: @info:placeholder]
en: No Pinned Messages
sv: Inga uppsatta meddelanden

[ctx: @action:title]
en: Search Messages
sv: Sök meddelanden

en: Find messages…
sv: Sök efter meddelanden…

en: Enter text to start searching
sv: Skriv in text för att börja söka

en: No messages found
sv: Inga meddelanden hittades

[ctx: Collapse <section name>]
en: Collapse %1
sv: Dra ihop %1

[ctx: Expand <section name]
en: Expand %1
sv: Expandera %1

[ctx: @action:button]
en: Search
sv: Sök

[ctx: @title]
en: Select new official parent
sv: Välj nytt officiellt överliggande objekt

[ctx: @title]
en: Choose Parent Space
sv: Välj överliggande utrymme

en: Set this room as a child of the space %1
sv: Ställ in rummet att vara underliggande objekt till utrymmet %1

en: You do not have a high enough privilege level in the parent to set this state
sv: Du har inte tillräckligt hög rättighetsnivå i överliggande objekt för att ställa in tillståndet

en: The selected room is not a space
sv: Det valda rummet är inte ett utrymme

en: You do not have the privileges to complete this action
sv: Du har inte rättigheter att slutföra åtgärden

en: Make this space the canonical parent
sv: Gör utrymmet till kanonisk överliggande objekt

[ctx: @title]
en: Select Spaces
sv: Välj utrymmen

en: Add New Server
sv: Lägg till ny server

en: Home Server
sv: Hemserver

[ctx: @action:button]
en: Add new server
sv: Lägg till ny server

[ctx: @title:window]
en: Add server
sv: Lägg till server

en: The entered text is not a valid url
sv: Den angivna texten är inte en giltig webbadress

en: This server cannot be resolved or has already been added
sv: Servern kan inte lösas upp eller har redan lagts till

en: Server URL:
sv: Serverwebbadress:

en: Share
sv: Dela

en: Share the selected media
sv: Dela de markerade medierna

en: Sharing failed
sv: Delning misslyckades

en: Shared url for image is <a href='%1'>%1</a>
sv: Delad webbadress för bild är <a href='%1'>%1</a>

en: View notifications
sv: Visa underrättelser

en: Home
sv: Hem

[ctx: @button View all one-on-one chats with your friends.]
en: Friends
sv: Vänner

[ctx: Join <name of a space>]
en: Join %1
sv: Gå med i %1

en: Create a space
sv: Skapa ett utrymme

en: Suggested
sv: Föreslagna

[ctx: number of room members]
en: %1 member -  | %1 members -
sv[0]: %1 medlem -
sv[1]: %1 medlemmar -

[ctx: number of room members]
en: %1 member | %1 members
sv[0]: %1 medlem
sv[1]: %1 medlemmar

[ctx: @button]
en: Add new room
sv: Lägg till nytt rum

[ctx: @button]
en: Remove
sv: Ta bort

[ctx: @button]
en: Don't Make Suggested
sv: Skapa inte föreslaget

[ctx: @button]
en: Make Suggested
sv: Skapa föreslaget

[ctx: @button]
en: Invite user to space
sv: Bjud in användare till utrymme

[ctx: 'Space' is a matrix space]
en: Space Settings
sv: Utrymmesinställningar

[ctx: @title]
en: Create a Child
sv: Skapa ett underliggande objekt

[ctx: 'Space' is a matrix space]
en: View Space
sv: Visa utrymme

[ctx: 'Space' is a matrix space]
en: Leave Space
sv: Lämna utrymme

en: Jump to first unread message
sv: Gå till första olästa meddelande

en: Jump to oldest loaded message
sv: Gå till äldsta inlästa meddelande

en: Jump to latest message
sv: Gå till sista meddelande

en: Drag items here to share them
sv: Dra objekt hit för att dela dem

[ctx: Message displayed when some users are typing]
en: %2 is typing | %2 are typing
sv[0]: %2 skriver
sv[1]: %2 skriver

[ctx: @title:window]
en: Load your encrypted messages
sv: Läs in dina krypterade meddelanden

[ctx: @info:status]
en: Encryption keys restored.
sv: Krypteringsnycklar återställda.

[ctx: @info:status]
en: The security phrase was not correct.
sv: Säkerhetsfrasen var inte korrekt.

[ctx: @title]
en: Unlock using Passphrase
sv: Lås upp med lösenordsfras

[ctx: @info]
en: If you have a backup passphrase for this account, enter it below.
sv: Om du har en lösenordsfras i reserv för kontot, ange den nedan.

[ctx: @label:textbox]
en: Backup Password:
sv: Reservlösenord:

[ctx: @action:button]
en: Unlock
sv: Lås upp

[ctx: @title]
en: Unlock using Security Key
sv: Lås upp med säkerhetsnyckel

[ctx: @info]
en: If you have a security key for this account, enter it below or upload it as a file.
sv: Om du har en säkerhetsnyckel för kontot, ange den nedan eller ladda upp den som en fil.

[ctx: @label:textbox]
en: Security Key:
sv: Säkerhetsnyckel:

[ctx: @action:button]
en: Upload from File
sv: Ladda upp från fil

[ctx: @title]
en: Unlock from Cross-Signing
sv: Lås upp från korssignering

[ctx: @info]
en: If you have previously verified this device, you can try loading the backup key from other devices by clicking the button below.
sv: Om du tidigare har verifierat enheten kan du prova att läsa in säkerhetskopian av nyckeln från andra enheter genom att klicka på knappen nedan.

[ctx: @action:button]
en: Request from other Devices
sv: Begäran från andra enheter

[ctx: @title:menu Account details dialog]
en: Account Details
sv: Kontoinformation

[ctx: @info]
en: One mutual room | %1 mutual rooms
sv[0]: Ett gemensamt rum
sv[1]: %1 gemensamma rum

en: Unignore this user
sv: Sluta ignorera användaren

en: Ignore this user
sv: Ignorera användaren

en: Kick this user
sv: Kasta ut användaren

[ctx: @title:dialog]
en: Kick User
sv: Kasta ut användare

[ctx: @info:placeholder]
en: Reason for kicking this user
sv: Anledning att kasta ut användaren

[ctx: @action:button 'Kick' as in 'Kick this user from the room']
en: Kick
sv: Kasta ut

en: Invite this user
sv: Bjud in användaren

en: Ban this user
sv: Bannlys användaren

[ctx: @title:dialog]
en: Ban User
sv: Bannlys användare

[ctx: @info:placeholder]
en: Reason for banning this user
sv: Anledning att bannlysa användaren

[ctx: @action:button 'Ban' as in 'Ban this user']
en: Ban
sv: Bannlys

en: Unban this user
sv: Sluta bannlysa användaren

en: Set user power level
sv: Ställ in användarens maktnivå

[ctx: @action:button]
en: Remove recent messages by this user
sv: Ta bort senaste meddelanden från användaren

[ctx: @title:dialog]
en: Remove Messages
sv: Ta bort meddelanden

[ctx: @info:placeholder]
en: Reason for removing this user's recent messages
sv: Anledning att ta bort användarens senaste meddelanden

[ctx: @action:button 'Remove' as in 'Remove these messages']
en: Remove
sv: Ta bort

[ctx: @title]
en: Remove Messages
sv: Ta bort meddelanden

[ctx: %1 is the name of the user.]
en: Chat with %1
sv: Chatta med %1

en: Invite to private chat
sv: Bjud in till privat chatt

en: Copy link
sv: Kopiera länk

[ctx: @info:tooltip]
en: Manage Account
sv: Hantera konto

en: Switch User
sv: Byt användare

en: Open Settings
sv: Öppna inställningarna

[ctx: @action:title]
en: Find Your Friends
sv: Sök efter dina vänner

en: Enter a user ID
sv: Ange en användaridentifikation

en: Find your friends…
sv: Sök efter dina vänner…

en: Enter text to start searching for your friends
sv: Skriv in text för att börja söka efter dina vänner

[ctx: @info:label]
en: No matches found
sv: Inga träffar hittades

en: The session verification was canceled for unknown reason.
sv: Sessionsverifikationen avbröts av okänd anledning.

en: The session verification timed out.
sv: Tidsgräns för sessionsverifikation gick ut.

en: The session verification timed out for remote party.
sv: Tidsgräns för sessionsverifikation gick ut för motparten.

en: You canceled the session verification.
sv: Du avbröt sessionsverifikationen.

en: The remote party canceled the session verification.
sv: Den andra parten avbröt sessionsverifikation.

en: The session verification was canceled because we received an unexpected message.
sv: Sessionsverifikationen avbröts eftersom vi tog emot ett oväntat meddelande.

en: The remote party canceled the session verification because it received an unexpected message.
sv: Den andra parten avbröt sessionsverifikationen eftersom ett oväntat meddelande togs emot.

en: The session verification was canceled because it received a message for an unknown session.
sv: Sessionsverifikationen avbröts eftersom den tog emot ett meddelande för en okänd session.

en: The remote party canceled the session verification because it received a message for an unknown session.
sv: Den andra parten avbröt sessionsverifikationen eftersom den tog emot ett meddelande för en okänd session.

en: The session verification was canceled because NeoChat is unable to handle this verification method.
sv: Sessionsverifikationen avbröts eftersom NeoChat inte kan hantera verifikationsmetoden.

en: The remote party canceled the session verification because it is unable to handle this verification method.
sv: Den andra parten avbröt sessionsverifikationen eftersom den inte kan hantera verifikationsmetoden.

en: The session verification was canceled because the keys are incorrect.
sv: Sessionsverifikationen avbröts eftersom nycklarna är felaktiga.

en: The remote party canceled the session verification because the keys are incorrect.
    
    **Please log out and log back in, your session is broken/corrupt.**
sv: Motparten avbröt sessionsverifieringen eftersom nycklarna är felaktiga.
    
    **Logga ut och logga in igen, din session är felaktig eller förvanskad.**

en: The session verification was canceled because it verifies an unexpected user.
sv: Sessionsverifikationen avbröts eftersom den verifierar en oväntad användare.

en: The remote party canceled the session verification because it verifies an unexpected user.
sv: Den andra parten avbröt sessionsverifikationen eftersom den verifierar en oväntad användare.

en: The session verification was canceled because we received an invalid message.
sv: Sessionsverifikationen avbröts eftersom vi tog emot ett ogiltigt meddelande.

en: The remote party canceled the session verification because it received an invalid message.
sv: Den andra parten avbröt sessionsverifikationen eftersom den tog emot ett ogiltigt meddelande.

en: The session was accepted on a different device
sv: Sessionen accepterades med en annan enhet

en: The session verification was canceled because of a mismatched key.
sv: Sessionsverifikationen avbröts på grund av en nyckel som inte matchar.

en: The remote party canceled the session verification because of a mismatched key.
sv: Den andra parten avbröt sessionsverifikationen på grund av en nyckel som inte matchar.

en: The session verification was canceled because the keys do not match.
sv: Sessionsverifikationen avbröts eftersom nycklarna inte matchar.

en: The remote party canceled the session verification because the keys do not match.
sv: Den andra parten avbröt sessionsverifikationen eftersom nycklarna inte matchar.

en: The session verification was canceled due to an unknown error.
sv: Sessionsverifikationen avbröts på grund av ett okänt fel.

en: No server.
sv: Ingen server.

en: Checking Server availability.
sv: Kontrollerar serverns tillgänglighet.

en: This is not a valid server.
sv: Det är inte en giltig server.

en: Registration for this server is disabled.
sv: Registrering för servern är inaktiverad.

en: No username.
sv: Inget användarnamn.

en: Checking username availability.
sv: Kontrollerar användarnamnets tillgänglighet.

en: This username is not available.
sv: Användarnamnet är inte tillgängligt.

en: Continue
sv: Fortsätt

en: Working
sv: Arbetar

en: Malformed or empty Matrix id<br />%1 is not a correct Matrix identifier
sv: Felaktig eller tom Matris-identifierare<br />%1 är inte en korrekt Matrix-identifierare

en: Failed to join room<br />%1
sv: Misslyckades gå med i rum<br />%1

en: You requested to join '%1'
sv: Du frågade om att gå med i '%1'

en: Failed to request joining room<br />%1
sv: Misslyckades fråga om att gå med i rum<br />%1

[ctx: @title:window]
en: Edit Account
sv: Redigera konto

en: Upload new avatar
sv: Ladda upp ny avatar

en: Remove current avatar
sv: Ta bort nuvarande avatar

[ctx: @title:group]
en: User Information
sv: Användarinformation

en: Display Name:
sv: Visat namn:

en: Label:
sv: Beteckning:

en: Work
sv: Arbete

en: Save
sv: Spara

[ctx: @title:group]
en: Password
sv: Lösenord

[ctx: @info]
en: Your server doesn't support changing your password
sv: Servern stöder inte ändring av ditt lösenord

[ctx: @label:textbox]
en: Current Password:
sv: Nuvarande lösenord:

[ctx: @label:textbox]
en: New Password:
sv: Nytt lösenord:

[ctx: @label:textbox]
en: Confirm new Password:
sv: Bekräfta nytt lösenord:

[ctx: @info]
en: Passwords don't match
sv: Lösenorden stämmer inte överens

[ctx: @title:group]
en: Email Addresses
sv: E-postadresser

[ctx: @title:group]
en: Phone Numbers
sv: Telefonnummer

[ctx: @title:group]
en: Identity Server
sv: Identitetsserver

[ctx: @title:group]
en: Server Information
sv: Serverinformation

en: Homeserver url
sv: Webbadress för hemserver

[ctx: @title:group]
en: Account Management
sv: Kontohantering

en: Deactivate Account
sv: Inaktivera konto

[ctx: @info]
en: Password changed successfully
sv: Lösenord ändrat med lyckat resultat

[ctx: @info]
en: Invalid password
sv: Ogiltig lösenord

[ctx: @info]
en: Unknown problem while trying to change password
sv: Okänt problem vid försök att ändra lösenord

[ctx: @title:window]
en: Accounts
sv: Konton

[ctx: @title:group]
en: Accounts
sv: Konton

en: Add Account
sv: Lägg till konto

[ctx: @title:window]
en: Appearance
sv: Utseende

[ctx: @title:group]
en: General Theme
sv: Allmänt tema

en: Bubbles
sv: Bubblor

en: Compact
sv: Kompakt

en: Use compact room list
sv: Använd kompakt rumslista

en: Use transparent chat page
sv: Använd genomskinlig chattsida

en: Transparency
sv: Genomskinlighet

en: Only enabled if the transparent chat page is enabled.
sv: Bara aktiverad om den genomskinliga chattsidan är aktiverad.

en: Show your messages on the right
sv: Visa dina meddelanden till höger

en: Show links preview in the chat messages
sv: Visa förhandsgranskning av länkar i chattmeddelanden

en: Show Avatar
sv: Visa avatar

en: In chat
sv: I chatt

en: In sidebar
sv: I sidorad

en: Color theme
sv: Färgtema

[ctx: @label]
en: %1, Last activity: %2
sv: %1, senaste aktivitet: %2

en: New device name
sv: Nytt enhetsnamn

en: Cancel editing display name
sv: Avbryt redigering av visat namn

en: Confirm new display name
sv: Bekräfta nytt visat namn

en: Edit device name
sv: Redigera enhetsnamn

en: Verify device
sv: Verifiera enhet

[ctx: This device is verified]
en: Verified
sv: Verifierad

en: Logout device
sv: Logga ut från enhet

[ctx: @title:window]
en: Devices
sv: Enheter

[ctx: @info:group]
en: This Device
sv: Den här enheten

[ctx: @info:group]
en: Verified Devices
sv: Verifierade enheter

[ctx: @info:group]
en: Unverified Devices
sv: Overifierade enheter

[ctx: @info:group]
en: Devices without Encryption Support
sv: Enhet utan krypteringsstöd

en: Please login to view the signed-in devices for your account.
sv: Logga in för att visa inloggade enheter för ditt konto.

en: Remove device
sv: Ta bort enhet

[ctx: As in 'Remove this device']
en: Remove
sv: Ta bort

[ctx: @title:window]
en: Add Sticker
sv: Lägg till klistermärke

[ctx: @title:window]
en: Edit Sticker
sv: Redigera klistermärke

[ctx: @title:window]
en: Add Emoji
sv: Lägg till emoji

[ctx: @title:window]
en: Edit Emoji
sv: Redigera emoji

[ctx: @info:group]
en: Sticker
sv: Klistermärke

en: Change Image
sv: Ändra bild

en: Set Image
sv: Ange bild

en: Shortcode:
sv: Kort kod:

en: Description:
sv: Beskrivning:

[ctx: @title]
en: Edit Emoji
sv: Redigera emoji

[ctx: @title]
en: Edit Sticker
sv: Redigera klistermärke

[ctx: As in 'This sticker/emoji has no description']
en: No Description
sv: Ingen beskrivning

[ctx: @title]
en: Add Emoji
sv: Lägg till emoji

[ctx: @title]
en: Add Sticker
sv: Lägg till klistermärke

en: Add Emoji
sv: Lägg till emoji

en: Add Sticker
sv: Lägg till klistermärke

[ctx: @title:window]
en: Stickers & Emojis
sv: Klistermärken och emoji

[ctx: @title:group]
en: Emojis
sv: Emoji

[ctx: @title:group]
en: Stickers
sv: Klistermärken

[ctx: @title:window]
en: Export Keys
sv: Exportera nycklar

[ctx: @label:textbox]
en: Passphrase:
sv: Lösenordsfras:

en: A passphrase to secure your key backup. It should not be your account password.
sv: En lösenordsfras för att säkra din nyckelsäkerhetskopia. Den ska inte vara ditt kontolösenord.

[ctx: @action:button]
en: Export keys
sv: Exportera nycklar

[ctx: @info]
en: Keys exported successfully
sv: Nycklar exporterade med lyckat resultat

[ctx: @info]
en: Unknown error
sv: Okänt fel

[ctx: @title:window]
en: Notifications
sv: Underrättelser

en: Enable notifications for this account
sv: Aktivera underrättelser för kontot

en: Notifications can appear even when NeoChat isn't running.
sv: Underrättelser kan visas även när NeoChat inte kör.

en: Push notifications are available but could not be enabled.
sv: Utskickade underrättelser är tillgängliga men kunde inte aktiveras.

en: Notifications will only appear when NeoChat is running.
sv: Underrättelser visas bara när NeoChat kör.

[ctx: @title:group]
en: Room Notifications
sv: Rumsunderrättelser

[ctx: @title:group]
en: @Mentions
sv: @Omnämnanden

[ctx: @title:group]
en: Keywords
sv: Nyckelord

en: Keyword…
sv: Nyckelord…

en: Add keyword
sv: Lägg till nyckelord

[ctx: @title:group]
en: Invites
sv: Inbjudningar

[ctx: @title:group]
en: Unknown
sv: Okänd

en: New identity server url
sv: Ny webbadress för identitetsserver

[ctx: @action:button]
en: Cancel editing identity server url
sv: Avbryt redigering av identitetsserverns webbadress

[ctx: @action:button]
en: Confirm new identity server url
sv: Bekräfta ny webbadress för identitetsserver

en: The entered url is not a valid identity server
sv: Den angivna webbadressen är inte en giltig identitetsserver

en: The entered url is already configured as your identity server
sv: Den angivna webbadressen är redan inställd som din identitetsserver

[ctx: @action:button]
en: Edit identity server url
sv: Redigera identitetsserverns webbadress

[ctx: @action:button]
en: Remove identity server
sv: Ta bort identitetsserver

[ctx: @title:window]
en: Ignored Users
sv: Ignorera användare

[ctx: Placeholder message when no user is ignored]
en: No ignored users
sv: Inga ignorerade användare

[ctx: @action:button]
en: Unignore this user
sv: Sluta ignorera användaren

[ctx: @title:window]
en: Import Keys
sv: Importera nycklar

[ctx: @action:button]
en: Choose backup file
sv: Välj säkerhetskopia

[ctx: @action:button]
en: Import keys
sv: Importera nycklar

[ctx: @info]
en: Invalid passphrase
sv: Ogiltig lösenordsfras

[ctx: @info]
en: Invalid key backup data
sv: Ogiltig data i nyckelsäkerhetskopia

[ctx: @title:window]
en: General
sv: Allmänt

[ctx: @title:group]
en: General Settings
sv: Allmänna inställningar

en: Show in System Tray
sv: Visa i systembricka

en: Minimize to system tray on startup
sv: Minimera till systembrickan vid start

en: Automatically hide/unhide the room information when resizing the window
sv: Dölj eller visa rumsinformation automatiskt när fönstrets storlek ändras

en: Show all rooms in "Home" tab
sv: Visa alla rum under fliken "Hem"

[ctx: @title:group]
en: Room List Sort Order
sv: Rumslistans sorteringsordning

[ctx: As in 'sort something based on last activity']
en: Activity
sv: Aktivitet

[ctx: @info]
en: Rooms with unread notifications will be shown first
sv: Rum med olästa underrättelser visas först

[ctx: As in 'sort something alphabetically']
en: Alphabetical
sv: Alfabetisk

[ctx: As in 'sort something based on the last message']
en: Last Message Activity
sv: Senaste meddelandeaktivitet

[ctx: @info]
en: Rooms with the newest activity will be shown first
sv: Rum med senaste aktivitet visas först

[ctx: @option:radio]
en: Custom
sv: Egen

en: Timeline Events
sv: Tidslinjehändelser

en: Show deleted messages
sv: Visa borttagna meddelanden

en: Show state events
sv: Visa tillståndshändelser

en: Show leave and join events
sv: Visa händelserna lämna och gå med

en: Show name change events
sv: Visa namnändringshändelser

en: Show avatar update events
sv: Visa uppdateringshändelser för avatarer

[ctx: @option:radio]
en: Send messages with Enter
sv: Skicka meddelanden med Enter

[ctx: @option:radio]
en: Send messages with Ctrl+Enter
sv: Skicka meddelanden med Ctrl+Enter

en: Use s/text/replacement syntax to edit your last message
sv: Använd syntaxen s/text/ersättning för att redigera ditt senaste meddelande

en: Send typing notifications
sv: Skicka skrivunderrättelser

en: Developer Settings
sv: Utvecklarinställningar

en: Enable developer tools
sv: Aktivera utvecklingsverktyg

[ctx: @title:group]
en: Default Settings
sv: Standardinställningar

[ctx: @action:button]
en: Reset All Configuration Values to Their Default
sv: Återställ alla inställningsvärden till sina standardvärden

[ctx: @title:window]
en: Security & Safety
sv: Säkerhet

[ctx: @action:button]
en: Ignored Users
sv: Ignorerade användare

[ctx: @label:checkbox]
en: Hide images and videos by default
sv: Dölj normalt bilder och videor

[ctx: @info]
en: When this option is enabled, images and videos are only shown after a button is clicked.
sv: När alternativet är aktiverat visas bara bilder och videor efter en knapp har klickats.

[ctx: @option:check]
en: Reject invitations from unknown users
sv: Avslå inbjudningar från okända användare

[ctx: @info]
en: If enabled, NeoChat will reject invitations from users you don't share a room with.
sv: Om aktiverat, avslår NeoChat inbjudningar från användare som du inte delar något rum med.

[ctx: @info]
en: Your server does not support this setting.
sv: Servern stöder inte inställningen.

[ctx: @option:check]
en: Turn on encryption in new chats
sv: Sätt på kryptering i nya chattar

[ctx: @info]
en: If enabled, NeoChat will use encryption when starting new direct messages.
sv: Om aktiverad, använder NeoChat kryptering när nya direktmeddelanden påbörjas.

[ctx: @title:group]
en: Encryption
sv: Kryptering

[ctx: @action:button]
en: Import Keys
sv: Importera nycklar

[ctx: @info]
en: Import encryption keys from a backup.
sv: Importera krypteringsnycklar från en säkerhetskopia.

[ctx: @title]
en: Import Keys
sv: Importera nycklar

[ctx: @info]
en: Keys imported successfully
sv: Nycklar importerade med lyckat resultat

[ctx: @action:button]
en: Export Keys
sv: Exportera nycklar

[ctx: @info]
en: Export this device's encryption keys.
sv: Exportera enhetens krypteringsnycklar.

[ctx: @title]
en: Export Keys
sv: Exportera nycklar

en: General
sv: Allmänt

en: Appearance
sv: Utseende

en: Notifications
sv: Underrättelser

[ctx: @title]
en: Security & Safety
sv: Säkerhet

en: Accounts
sv: Konton

en: Stickers & Emojis
sv: Klistermärken och emoji

en: Network Proxy
sv: Nätverksproxy

en: About NeoChat
sv: Om NeoChat

[ctx: @title:group]
en: About
sv: Om

en: About KDE
sv: Om KDE

en: System Default
sv: Systemstandard

en: No Proxy
sv: Ingen proxy

en: Proxy Settings
sv: Proxy-inställningar

en: Host
sv: Värddator

en: User
sv: Användare

en: Apply
sv: Verkställ

en: Disable notifications
sv: Inaktivera underrättelser

en: Enable notifications
sv: Aktivera underrättelser

en: Mute notifications
sv: Tysta underrättelser

en: Unmute notifications
sv: Tysta inte underrättelser

[ctx: As in clicking this button will switch off highlights for messages that match this rule]
en: Disable message highlights
sv: Inaktivera meddelandefärgläggning

[ctx: As in clicking this button will switch on highlights for messages that match this rule]
en: Enable message highlights
sv: Aktivera meddelandefärgläggning

en: Delete keyword
sv: Ta bort nyckelord

[ctx: @title:dialog]
en: Enter password
sv: Ange lösenord

[ctx: @label:textbox]
en: Password:
sv: Lösenord:

en: Privileged Users
sv: Privilegierade användare

en: Default permissions
sv: Normala rättigheter

en: Basic permissions
sv: Grundrättigheter

en: Event permissions
sv: Händelserättigheter

en: Event Type…
sv: Händelsetyp…

[ctx: @title:group]
en: Room notifications setting
sv: Inställning av rummets underrättelser

en: Follow global setting
sv: Följ global inställning

en: Update avatar
sv: uppdaterade avatar

en: Room Information
sv: Rumsinformation

en: Room name:
sv: Rummets namn:

en: Room topic:
sv: Rummets ämne:

en: Room ID
sv: Rumsidentifierare

en: Copy room ID to clipboard
sv: Kopiera rumsidentifierare till klippbordet

en: Room version
sv: Rumsversion

en: Upgrade Room
sv: Uppgradera rum

en: Aliases
sv: Alias

en: No canonical alias set
sv: Inget normalt alias angivet

en: Make this alias the room's canonical alias
sv: Gör detta alias till rummets normala alias

en: Delete alias
sv: Ta bort alias

en: #new_alias:server.org
sv: #nytt_alias:server.org

en: Add new alias
sv: Lägg till nytt alias

en: URL Previews
sv: Förhandsgranskningar av webbadresser

en: Enable URL previews by default for room members
sv: Aktivera förhandsgranskningar av webbadresser som förval för rumsmedlemmar

en: Enable URL previews
sv: Aktivera förhandsgranskningar av webbadresser

en: URL previews are enabled by default in this room
sv: Förhandsgranskningar av webbadresser är aktiverade i rummet som förval

en: URL previews are disabled by default in this room
sv: Förhandsgranskningar av webbadresser är inaktiverade i rummet som förval

[ctx: As in the user has switched off showing previews of hyperlinks in timeline messages]
en: URL previews are currently disabled for your account
sv: Förhandsgranskningar av webbadresser är inaktiverade för ditt konto

en: Enable
sv: Aktivera

en: Official Parent Spaces
sv: Officiella överliggande utrymmen

en: Canonical
sv: Kanoniskt

en: Make canonical parent
sv: Skapa kanoniskt överliggande objekt

en: Remove parent
sv: Ta bort överliggande objekt

en: This room has no official parent spaces.
sv: Rummet har inga officiella överliggande utrymmen.

[ctx: @action:button]
en: Add new official parent
sv: Lägg till nytt officiellt överliggande objekt

en: This room continues another conversation.
sv: Rummet fortsätter ett annat samtal.

en: See older messages…
sv: Visa äldre meddelanden...

en: This room has been replaced.
sv: Rummet har ersatts.

en: See new room…
sv: Visa nytt rum…

en: Upgrade the Room
sv: Uppgradera rummet

en: Select new version
sv: Välj ny version

[ctx: @info]
en: Customize your profile only for this room.
sv: Anpassa din profil bara för det här rummet.

[ctx: @label:textbox]
en: Display Name
sv: Namn som visas

[ctx: @action:button Save profile]
en: Save
sv: Spara

[ctx: @action:button]
en: Reset to Default
sv: Återställ till standardvärde

en: You need to upgrade this room to a newer version to enable this setting.
sv: Du måste uppgradera rummet till en nyare version för att aktivera inställningen.

en: Security
sv: Säkerhet

[ctx: @option:check]
en: Encryption
sv: Kryptering

en: Enable encryption
sv: Aktivera kryptering

[ctx: option:check]
en: Once enabled, encryption cannot be disabled.
sv: När den väl har aktiverats, kan kryptering inte inaktiveras.

[ctx: @option:check]
en: Access
sv: Åtkomst

[ctx: @option:check]
en: Private (invite only)
sv: Privat (endast inbjudan)

en: Only invited people can join.
sv: Bara inbjudna kan gå med.

[ctx: @option:check]
en: Space members
sv: Utrymmesmedlemmar

en: Anyone in the selected spaces can find and join.
sv: Vem som helst i de valda utrymmena kan hitta dem och gå med.

en: Select spaces
sv: Välj utrymmen

[ctx: @option:check]
en: Knock
sv: knackning

en: People not in the room need to request an invite to join the room.
sv: Personer som inte är i rummet måste fråga efter en inbjudan om att gå med i rummet.

[ctx: @option:check]
en: Public
sv: Öppen

[ctx: @option:check]
en: Anyone can find and join.
sv: Alla kan hitta och gå med.

[ctx: @option:check]
en: Message history visibility
sv: Synlighet för rummets historik

[ctx: @option:check]
en: Anyone
sv: Vem som helst

[ctx: @option:check]
en: Anyone, regardless of whether they have joined, can view history.
sv: Vem som helst, oberoende om de har gått med, kan se historik.

[ctx: @option:check]
en: Members only
sv: Enbart medlemmar

[ctx: @option:check]
en: All members can view the entire message history, even before they joined.
sv: Alla medlemmar kan se hela meddelandehistoriken, även innan de gått med.

[ctx: @option:check]
en: Members only (since invite)
sv: Enbart medlemmar (efter inbjudan)

[ctx: @option:check]
en: New members can view the message history from the point they were invited to the room.
sv: Nya medlemmar kan se meddelandehistoriken från den punkt då de bjöds in i rummet.

[ctx: @option:check]
en: Members only (since joining)
sv: Enbart medlemmar (sedan de gått med)

[ctx: @option:check]
en: New members can view the message history from the point they joined the room.
sv: Nya medlemmar kan se meddelandehistoriken från den punkt då gick med i rummet.

[ctx: @title:window]
en: Space Settings
sv: Utrymmesinställningar

[ctx: @title:window]
en: Room Settings
sv: Rumsinställningar

en: Permissions
sv: Rättigheter

[ctx: @title]
en: Profile
sv: Profil

[ctx: @title:dialog]
en: Custom Room Sort Order
sv: Egen sorteringsordning för rum

[ctx: As in first sort chat rooms by the parameter]
en: first:
sv: först:

[ctx: As in then sort chat rooms by the parameter]
en: then:
sv: sedan:

[ctx: @button]
en: Up
sv: Upp

[ctx: @button]
en: Down
sv: Ner

[ctx: @action:button]
en: Add parameter
sv: Lägg till parameter

[ctx: @title:dialog]
en: Select Parameter to Add
sv: Välj parameter att lägga till

[ctx: @action:button]
en: Hide
sv: Dölj

[ctx: @action:button]
en: Share
sv: Dela

[ctx: @action:button]
en: Remove
sv: Ta bort

[ctx: @action:button]
en: Complete
sv: Komplettera

[ctx: @action:button]
en: Cancel
sv: Avbryt

[ctx: @label:textbox]
en: Country Code for new phone number
sv: Landskod för nytt telefonnummer

[ctx: @label:textbox]
en: New Email Address:
sv: Ny e-postadress

[ctx: @label:textbox]
en: New Phone Number:
sv: Nytt telefonnummer

en: We've sent you an email
sv: Vi skickade e-post till dig

en: We've sent you a text message
sv: Vi skickade ett textmeddelande till dig

en: %1. Please follow the instructions there and then click the button below
sv: %1. Följ instruktionerna där och klicka sedan på knappen nedan.

en: The entered email is not valid
sv: Den angivna e-postadressen är inte giltig

en: The entered phone number is not valid
sv: Det angivna telefonnumret är inte giltigt

en: Incorrect password entered
sv: Felaktigt lösenord inmatat

en: The email has not been verified. Please go to the email and follow the instructions there and then click the button below
sv: E-postmeddelandet har inte verifierats. Gå till e-postmeddelandet och följ instruktionerna där och klicka sedan på knappen nedan.

en: The phone number has not been verified. Please go to the text message and follow the instructions there and then click the button below
sv: Telefonnumret har inte verifierats. Gå till textmeddelandet och följ instruktionerna där och klicka sedan på knappen nedan.

[ctx: @action:button Add new email or phone number]
en: Add
sv: Lägg till

[ctx: @action:button As in 'go back']
en: Back
sv: Tillbaka

en: %1. Please follow the instructions there and then click the button above
sv: %1. Följ instruktionerna där och klicka sedan på knappen ovan.

en: The email has not been verified. Please go to the email and follow the instructions there and then click the button above
sv: E-postmeddelandet har inte verifierats. Gå till e-postmeddelandet och följ instruktionerna där och klicka sedan på knappen ovan.

en: The phone number has not been verified. Please go to the text message and follow the instructions there and then click the button above
sv: Telefonnumret har inte verifierats. Gå till textmeddelandet och följ instruktionerna där och klicka sedan på knappen ovan.

en: %1 started a user verification
sv: %1 startade en användarverifikation

[ctx: @action:button]
en: Confirm edit
sv: Bekräfta redigering

[ctx: @action:button]
en: Post message in thread
sv: Skicka meddelande i tråd

en: Copy to clipboard
sv: Kopiera till klippbordet

[ctx: @action:button]
en: Maximize
sv: Maximera

en: This message is encrypted and the sender has not shared the key with this device.
sv: Meddelandet är krypterat och avsändaren har inte delat nyckeln med den här enheten.

[ctx: @action:button]
en: Fetch More Events
sv: Hämta fler händelser

[ctx: tooltip for a button on a message; offers ability to download its file]
en: Download
sv: Ladda ner

[ctx: tooltip for a button on a message; offers ability to open its downloaded file with an appropriate application]
en: Open File
sv: Öppna fil

[ctx: tooltip for a button on a message; stops downloading the message's file]
en: Stop Download
sv: Stoppa nerladdning

[ctx: flight departure, %1 is airport, %2 is time]
en: Departure from %1
sv: Avgång från %1

[ctx: flight arrival, %1 is airport, %2 is time]
en: Arrival at %1
sv: Ankomst till %1

en: Check-in time: %1
sv: Incheckningstid: %1

en: Check-out time: %1
sv: Utcheckningstid: %1

[ctx: @action:button]
en: Show Image
sv: Visa bild

[ctx: @action]
en: Send to KDE Itinerary
sv: Skicka till KDE-resplan

[ctx: As in remove the link preview so it's no longer shown]
en: Remove preview
sv: Ta bort förhandsgranskning

en: Shrink preview
sv: Krymp förhandsgranskning

en: Expand preview
sv: Expandera förhandsgranskning

en: Loading URL preview
sv: Läser in webbadressförhandsgranskning

[ctx: @action:button Open the location in an external program]
en: Open Externally
sv: Öppna externt

en: Based on votes by %1 user | Based on votes by %1 users
sv[0]: Baserat på röster av %1 användare
sv[1]: Baserat på röster av %1 användare

[ctx: as in 'this vote has ended']
en: (Ended)
sv: (Avslutad)

[ctx: @button]
en: React
sv: Reagera

[ctx: Relative time since the room was last read]
en: Last read: %1
sv: Senast läst: %1

[ctx: @action:button]
en: Reply
sv: Svara

en: This is the beginning of the chat. There are no historical messages beyond this point.
sv: Det här är chattens början. Det finns inga historiska meddelanden bortom den här punkten.

[ctx: @action:button]
en: Show Video
sv: Visa video

[ctx: @action:button]
en: Volume
sv: Volym

en: Maximize
sv: Maximera

en: Show
sv: Visa

en: Quit
sv: Avsluta
