neochat - en to tr translation catalogue (678 entries)

en: Encrypted Message
tr: Şifreli İleti

en: Network Error: %1
tr: Ağ Hatası: %1

en: Login Failed: Access Token invalid or revoked
tr: Oturum Açma Başarısız: Erişim jetonu geçersiz veya yürürlükten kaldırılmış

en: Login Failed: %1
tr: Oturum Açma Başarısız: %1

en: Access token wasn't found
tr: Erişim jetonu bulunamadı

en: Maybe it was deleted?
tr: Silinmiş olabilir mi?

en: Access to keychain was denied.
tr: Anahtar zincirine erişim reddedildi.

en: Please allow NeoChat to read the access token
tr: Lütfen NeoChat'in erişim jetonunu okumasına izin verin

en: No keychain available.
tr: Kullanılabilir anahtar zinciri yok.

en: Please install a keychain, e.g. KWallet or GNOME keyring on Linux
tr: Lütfen bir anahtar zinciri kurun; örn. K Cüzdan veya GNOME keyring

en: Unable to read access token
tr: Erişim jetonu okunamıyor

en: File too large to download.
tr: Dosya, indirmek için pek büyük.

en: Contact your matrix server administrator for support.
tr: Destek için Matrix sunucusu yöneticisine ulaşın.

en: Room creation failed: "%1"
tr: Oda oluşturulamadı: "%1"

en: The room id you are trying to join is not valid
tr: Katılmaya çalıştığınız oda geçerli değil

[ctx: Job heading, like 'Copying']
en: Downloading
tr: İndiriliyor

[ctx: Job heading, like 'Copying']
en: Uploading
tr: Karşıya Yükleniyor…

[ctx: The URL being downloaded/uploaded]
en: Source
tr: Kaynak

[ctx: The location being downloaded to]
en: Destination
tr: Hedef

en: Network Error
tr: Ağ Hatası

en: Matrix client
tr: Matrix istemcisi

en: © 2018-2020 Black Hat, 2020-2022 KDE Community
tr: © 2018-2020 Black Hat, 2020-2022 KDE Topluluğu

en: Maintainer
tr: Bakımcı

en: Original author of Spectral
tr: Spectral'in özgün yazarı

en: Alexey Rusakov
tr: Aleksey Rusakov

en: Maintainer of Quotient
tr: Quotient bakımcısı

en: A Qt5 library to write cross-platform clients for Matrix
tr: Matrix için çapraz platform istemciler yazmak için bir Qt5 kitaplığı

[ctx: <version number> (built against <possibly different version number>)]
en: %1 (built against %2)
tr: %1 (%2 üzerine yapılı)

en: Client for the matrix communication protocol
tr: Matrix iletişim protokolü için istemci

en: Supports matrix: url scheme
tr: matrix: URL şemasını destekler

en: Media id '%1' doesn't follow server/mediaId pattern
tr: Ortam kimliği '%1', sunucu/ortamKimliği dizgisini izlemiyor

en: Image request has been cancelled
tr: Görsel isteği iptal edildi

en: <message>
tr: <ileti>

en: Prepends ¯\_(ツ)_/¯ to a plain-text message
tr: Bir düz metin iletiye ¯\_(ツ)_/¯ ekler

en: Prepends ( ͡° ͜ʖ ͡°) to a plain-text message
tr: Bir düz metin iletiye ( ͡° ͜ʖ ͡°) ekler

en: Prepends (╯°□°）╯︵ ┻━┻ to a plain-text message
tr: Bir düz metin iletiye (╯°□°）╯︵ ┻━┻ ekler

en: Prepends ┬──┬ ノ( ゜-゜ノ) to a plain-text message
tr: Bir düz metin iletiye ┬──┬ ノ( ゜-゜ノ) ekler

en: Sends the given message colored as a rainbow
tr: Verilen iletiyi gökkuşağı renklerinde gönderir

en: Sends the given emote colored as a rainbow
tr: Verilen gülücüğü gökkuşağı renklerinde gönderir

en: Sends the given message as plain text
tr: Verilen iletiyi düz metin olarak gönderir

en: Sends the given message as a spoiler
tr: Verilen iletiyi tatkaçıran olarak gönderir

en: Sends the given emote
tr: Verilen gülücüğü gönderir

en: Sends the given message as a notice
tr: Verilen iletiyi bildirim olarak gönderir

[ctx: '<text>' does not look like a matrix id.]
en: '%1' does not look like a matrix id.
tr: '%1', bir Matrix kimliği gibi görünmüyor.

[ctx: <user> is already invited to this room.]
en: %1 is already invited to this room.
tr: %1, halihazırda bu odaya davet edildi

[ctx: <user> is banned from this room.]
en: %1 is banned from this room.
tr: %1, bu odadan yasaklı.

en: You are already in this room.
tr: Halihazırda bu odadasınız.

[ctx: <user> is already in this room.]
en: %1 is already in this room.
tr: %1, halihazırda bu odada.

[ctx: <username> was invited into this room]
en: %1 was invited into this room
tr: %1, sizi bu odaya davet etti

en: <user id>
tr: <kullanıcı kimliği>

en: Invites the user to this room
tr: Kullanıcıyı bu odaya davet eder

[ctx: '<text>' does not look like a room id or alias.]
en: '%1' does not look like a room id or alias.
tr: '%1', bir oda kimliği veya arması gibi görünmüyor.

[ctx: Joining room <roomname>.]
en: Joining room %1.
tr: %1 odasına katılınıyor.

en: <room alias or id>
tr: <oda kimliği veya arması>

en: Joins the given room
tr: Verilen odaya katılır

[ctx: Knocking room <roomname>.]
en: Knocking room %1.
tr: '%1' odasına tıklatılıyor.

en: <room alias or id> [<reason>]
tr: <oda arması veya kimliği> [<gerekçe>]

en: Requests to join the given room
tr: Verilen odaya katılmayı ister

[ctx: You are already in room <roomname>.]
en: You are already in room %1.
tr: Halihazırda %1 odasındasınız.

en: Leaving this room.
tr: Bu odadan ayrılınıyor.

[ctx: Leaving room <roomname>.]
en: Leaving room %1.
tr: %1 odasından ayrılınıyor.

[ctx: Room <roomname> not found]
en: Room %1 not found.
tr: %1 odası bulunamadı.

en: [<room alias or id>]
tr: [<oda kimliği veya arması>]

en: Leaves the given room or this room, if there is none given
tr: Verilen odadan veya bir tane verilmemişse bu odadan ayrılır

en: No new nickname provided, no changes will happen.
tr: Hiçbir yeni takma ad sağlanmadı; bir değişiklik yapılmayacak.

en: <display name>
tr: <ekran adı>

en: Changes your global display name
tr: Global ekran adınızı değiştirir

en: Changes your display name in this room
tr: Bu odadaki ekran adınızı değiştirir

[ctx: <username> is already ignored.]
en: %1 is already ignored.
tr: %1, halihazırda yok sayılıyor.

[ctx: <username> is now ignored]
en: %1 is now ignored.
tr: %1, artık yok sayılıyor.

[ctx: <username> is not a known user]
en: %1 is not a known user.
tr: %1, bilinen bir kullanıcı değil.

en: Ignores the given user
tr: Verilen kullanıcıyı yok sayar

[ctx: <username> is not ignored.]
en: %1 is not ignored.
tr: %1, yok sayılmıyor.

[ctx: <username> is no longer ignored.]
en: %1 is no longer ignored.
tr: %1, artık yok sayılmıyor.

en: Unignores the given user
tr: Verilen kullanıcıyı yok saymayı durdurur

en: <reaction text>
tr: <tepki metni>

en: React to the message with the given text
tr: Bu iletiye verilmiş metinle tepki ver

[ctx: <user> is already banned from this room.]
en: %1 is already banned from this room.
tr: %1, halihazırda bu odadan yasaklı.

en: You are not allowed to ban users from this room.
tr: Bu odadan kullanıcıları yasaklamaya izniniz yok.

[ctx: You are not allowed to ban <username> from this room.]
en: You are not allowed to ban %1 from this room.
tr: Bu odadan %1 kullanıcısını yasaklamaya izniniz yok.

[ctx: <username> was banned from this room.]
en: %1 was banned from this room.
tr: %1, bu odadan yasaklanmış.

en: <user id> [<reason>]
tr: <kullanıcı kimliği> [<gerekçe>]

en: Bans the given user
tr: Verilen kullanıcıyı yasaklar

en: You are not allowed to unban users from this room.
tr: Bu odadan kullanıcıların yasağını kaldırmaya izniniz yok.

[ctx: <user> is not banned from this room.]
en: %1 is not banned from this room.
tr: %1, bu odadan yasaklı değil.

[ctx: <username> was unbanned from this room.]
en: %1 was unbanned from this room.
tr: %1 kullanıcısının bu odadan yasağı kaldırıldı.

en: Removes the ban of the given user
tr: Verilen kullanıcının yasağını kaldırır

en: You cannot kick yourself from the room.
tr: Kendinizi odadan kovamazsınız.

[ctx: <username> is not in this room]
en: %1 is not in this room.
tr: %1, bu odada değil.

en: You are not allowed to kick users from this room.
tr: Bu odadan kullanıcıları kovmaya izniniz yok.

[ctx: You are not allowed to kick <username> from this room]
en: You are not allowed to kick %1 from this room.
tr: Bu odadan %1 kullanıcısını kovmaya izniniz yok.

[ctx: <username> was kicked from this room.]
en: %1 was kicked from this room.
tr: %1, bu odadan kovuldu.

en: Removes the user from the room
tr: Kullanıcıyı odadan kaldırır

[ctx: n times]
en:  %1 time  |  %1 times
tr[0]:  %1 kez
tr[1]:  %1 kez

[ctx: n users]
en:  %1 user  |  %1 users
tr[0]:  %1 kullanıcı
tr[1]:  %1 kullanıcı

[ctx: [action 1, action 2] or [action 3]]
en:  or
tr:  veya

[ctx: [action 1, action 2] and [action 3]]
en:  and
tr:  ve

[ctx: Previously used emojis]
en: History
tr: Geçmiş

[ctx: 'Smileys' is a category of emoji]
en: Smileys
tr: Gülümsemeler

[ctx: 'People' is a category of emoji]
en: People
tr: Kişiler

[ctx: 'Nature' is a category of emoji]
en: Nature
tr: Doğa

[ctx: 'Food' is a category of emoji]
en: Food
tr: Yemek

[ctx: 'Activities' is a category of emoji]
en: Activities
tr: Etkinlikler

[ctx: 'Travel' is a category of emoji]
en: Travel
tr: Yolculuk

[ctx: 'Objects' is a category of emoji]
en: Objects
tr: Nesneler

[ctx: 'Symbols' is a category of emoji]
en: Symbols
tr: Semboller

[ctx: 'Flags' is a category of emoji]
en: Flags
tr: Bayraklar

[ctx: 'Custom' is a category of emoji]
en: Custom
tr: Özel

en: Today
tr: Bugün

en: Yesterday
tr: Dün

en: The day before yesterday
tr: dünden önceki gün

en: <i>[This message was deleted]</i>
tr: <i>[Bu ileti silindi]</i>

en: <i>[This message was deleted: %1]</i>
tr: <i>[Bu ileti silindi: %1]</i>

en: [REDACTED]
tr: [DEĞİŞTİRİLDİ]

en: [REDACTED: %1]
tr: [DEĞİŞTİRİLDİ: %1]

en: 1 user:  | %1 users:
tr[0]: %1 kullanıcı:
tr[1]: %1 kullanıcı:

en: Invited
tr: Davet Edilen

en: Favorite
tr: Sık Kullanılan

en: Direct Messages
tr: Doğrudan İletiler

en: Low priority
tr: Düşük öncelik

en: Spaces
tr: Alanlar

en: a file
tr: bir dosya

en: reinvited %1 to the room
tr: %1, odaya yeniden davet edildi

en: joined the room (repeated)
tr: odaya katıldı (yinelendi)

en: invited %1 to the room
tr: %1, odaya davet edildi

en: joined the room
tr: odaya katıldı

[ctx: their refers to a singular user]
en: cleared their display name
tr: ekran adını sildi

[ctx: their refers to a singular user]
en: changed their display name to %1
tr: ekran adını %1 olarak değiştirdi

en:  and
tr:  ve

[ctx: their refers to a singular user]
en: cleared their avatar
tr: avatarını sildi

en: set an avatar
tr: bir avatar koydu

[ctx: their refers to a singular user]
en: updated their avatar
tr: avatarını güncelledi

[ctx: <user> changed nothing]
en: changed nothing
tr: bir şey değiştirmedi

en: withdrew %1's invitation
tr: %1 kişisinin davetini geri çekti

en: rejected the invitation
tr: daveti reddetti

en: unbanned %1
tr: %1 kişisinin yasağını kaldırdı

en: self-unbanned
tr: kendi yasağını kaldırdı

en: has put %1 out of the room: %2
tr: %1 kişisini odadan dışarı çıkardı: %2

en: left the room
tr: odadan çıktı

en: banned %1 from the room
tr: %1 kişisini odadan yasakladı

en: banned %1 from the room: %2
tr: %1 kişisini odadan yasakladı: %2

en: self-banned from the room
tr: kendini yasakladı

en: requested an invite
tr: bir davet istedi

en: requested an invite with reason: %1
tr: şu nedenle bir davet istedi: %1

en: made something unknown
tr: bilinmeyen bir şeyler yaptı

en: cleared the room main alias
tr: oda ana armasını sildi

en: set the room main alias to: %1
tr: oda ana armasını %1 olarak ayarladı

en: cleared the room name
tr: oda adını sildi

en: set the room name to: %1
tr: oda adını %1 olarak ayarladı

en: cleared the topic
tr: konuyu sildi

en: set the topic to: %1
tr: konuyu %1 olarak ayarladı

en: changed the room avatar
tr: oda avatarını değiştirdi

en: activated End-to-End Encryption
tr: uçtan uca şifrelemeyi etkinleştirdi

en: upgraded the room to version %1
tr: odayı %1 sürümüne güncelledi

en: created the room, version %1
tr: odayı oluşturdu, %1. sürüm

[ctx: 'power level' means permission level]
en: changed the power levels for this room
tr: bu oda için izin düzeylerini değiştirdi

en: changed the server access control lists for this room
tr: bu oda için sunucu erişim denetim listelerini değiştirdi

[ctx: [User] added <name> widget]
en: added %1 widget
tr: %1 araç takımını ekledi

[ctx: [User] removed <name> widget]
en: removed %1 widget
tr: %1 araç takımını kaldırdı

[ctx: [User] configured <name> widget]
en: configured %1 widget
tr: %1 araç takımını yapılandırdı

en: updated %1 state
tr: %1 durumunu güncelledi

en: updated %1 state for %2
tr: %2 için %1 durumunu güncelledi

en: Unknown event
tr: Bilinmeyen olay

en: sent a message
tr: bir ileti gönderdi

en: sent a sticker
tr: bir yapışkan gönderdi

en: reinvited someone to the room
tr: birisini odaya yeniden davet etti

en: invited someone to the room
tr: birisini odaya davet etti

[ctx: their refers to a singular user]
en: changed their display name
tr: ekran adını değiştirdi

en: withdrew a user's invitation
tr: bir kullanıcının yanıtını geri çevirdi

en: unbanned a user
tr: bir kullanıcının yasağını kaldırdı

en: put a user out of the room
tr: bir kişiyi odadan dışarı çıkardı

en: banned a user from the room
tr: bir kişiyi odadan yasakladı

en: set the room main alias
tr: oda ana armasını ayarladı

en: set the room name
tr: oda adını ayarladı

en: set the topic
tr: konuyu ayarladı

en: upgraded the room version
tr: oda sürümünü yükseltti

en: created the room
tr: odayı oluşturdu

en: added a widget
tr: bir araç takımı ekledi

en: removed a widget
tr: bir araç takımını kaldırdı

en: configured a widget
tr: bir araç takımını yapılandırdı

en: updated the state
tr: durumu güncelledi

en: started a poll
tr: bir anket başlattı

en: Report sent successfully.
tr: Rapor başarıyla gönderildi.

en: Open NeoChat in this room
tr: Bu odada NeoChat'i açın

en: Reply
tr: Yanıtla

en: Reply...
tr: Yanıtla...

en: %1 invited you to a room
tr: %1, sizi bir odaya davet etti

en: Open this invitation in NeoChat
tr: Bu daveti NeoChat'te aç

en: Accept Invitation
tr: Daveti Kabul Et

en: Reject Invitation
tr: Daveti Reddet

en: Attachment:
tr: İlişik:

en: Edit
tr: Düzenle

en: Cancel sending attachment
tr: İlişik göndermeyi iptal et

en: Attach an image or file
tr: Bir görsel veya dosya iliştir

en: Add an Emoji
tr: Bir Emoji ekle

en: Send message
tr: İleti gönder

en: This room is encrypted. Build libQuotient with encryption enabled to send encrypted messages.
tr: Bu oda şifreli. Şifreli iletiler göndermek için libQuotient'i şifreleme etkinleştirilmiş olarak yapın.

en: Send an encrypted message…
tr: Şifreli bir ileti gönder…

en: Set an attachment caption...
tr: Bir ek alt yazısı ekle...

en: Send a message…
tr: Bir ileti gönder…

[ctx: @action:button]
en: Cancel reply
tr: Yanıtı İptal Et

en: NeoChat is offline. Please check your network connection.
tr: NeoChat, çevrimdışı. Lütfen ağ bağlantınızı denetleyin.

en: Replying to:
tr: Şu kişi yanıtlanıyor:

en: No emojis
tr: Emoji yok

en: Explore rooms
tr: Odaları Keşfet

en: Start a Chat
tr: Bir Sohbet Başlat

en: Create a Room
tr: Bir Oda Oluştur

en: Create rooms and chats
tr: Odalar ve sohbetler oluştur

en: Zoom in
tr: Yakınlaştır

en: Zoom out
tr: Uzaklaştır

en: Rotate left
tr: Sola Döndür

en: Rotate right
tr: Sağa Döndür

en: Save as
tr: Farklı Kaydet

en: Close
tr: Kapat

[ctx: @title]
en: Select a Homeserver
tr: Bir Ana Sunucu Seç

en: Homeserver:
tr: Ana Sunucu:

en: Other...
tr: Diğer...

en: Url:
tr: URL:

[ctx: @action:button]
en: Continue
tr: Sürdür

en: Please wait. This might take a little while.
tr: Lütfen bekleyin. Bu, biraz sürebilir.

[ctx: @title]
en: Login
tr: Oturum Aç

en: Enter your Matrix ID
tr: Matrix kimliğinizi girin

en: Matrix ID:
tr: Matrix kimliği:

en: Loading…
tr: Yükleniyor…

en: Already logged in
tr: Halihazırda oturum açıldı

en: Login Methods
tr: Oturum Açma Yöntemleri

en: Login with password
tr: Parola ile oturum aç

en: Login with single sign-on
tr: Tek giriş ile oturum aç

en: Login
tr: Oturum Aç

en: Register
tr: Kaydol

en: Welcome
tr: Hoş Geldiniz

[ctx: @title]
en: Password
tr: Parola

en: Enter your password
tr: Parolanızı girin

[ctx: @action:button]
en: Login
tr: Oturum Aç

en: Complete the authentication steps in your browser
tr: Kimlik doğrulama adımlarını tarayıcınızda tamamlayın

[ctx: @action:button]
en: Back
tr: Geri

en: This message is encrypted and the sender has not shared the key with this device.
tr: Bu ileti şifreli ve gönderen, anahtarı bu aygıt ile paylaşmadı.

[ctx: tooltip for a button on a message; offers ability to download its file]
en: Download
tr: İndir

[ctx: tooltip for a button on a message; offers ability to open its downloaded file with an appropriate application]
en: Open File
tr: Dosya Aç

[ctx: tooltip for a button on a message; stops downloading the message's file]
en: Stop Download
tr: İndirmeyi Durdur

en: Shrink preview
tr: Önizlemeyi küçült

en: Expand preview
tr: Önizlemeyi genişlet

en: Loading URL preview
tr: URL önizlemesi yükleniyor

[ctx: @action:button]
en: Confirm edit
tr: Düzenlemeyi onayla

[ctx: @action:button]
en: Cancel edit
tr: Düzenlemeyi İptal Et

en: Based on votes by %1 user | Based on votes by %1 users
tr[0]: %1 kullanıcı tarafından verilen oylara istinaden
tr[1]: %1 kullanıcı tarafından verilen oylara istinaden

[ctx: as in 'this vote has ended']
en: (Ended)
tr: (Bitti)

[ctx: Separate the usernames of users]
en:  and
tr:  ve

[ctx: %1 is the number of other users]
en:  and %1 other |  and %1 others
tr[0]:  ve %1 başkası
tr[1]:  ve %1 başkası

[ctx: %2 is the users who reacted and %3 the emoji that was given]
en: %2 reacted with %3 | %2 reacted with %3
tr[0]: %2, %3 ile tepki verdi
tr[1]: %2, %3 ile tepki verdi

[ctx: Relative time since the room was last read]
en: Last read: %1
tr: Son okunma: %1

en:  (edited)
tr:  (düzenlendi)

[ctx: @action:button]
en: Volume
tr: Ses Düzeyi

en: Add Account
tr: Hesap Ekle

en: Log in to an existing account
tr: Var olan bir hesaba oturum aç

[ctx: @title:window]
en: Login
tr: Oturum Aç

en: Edit this account
tr: Bu hesabı düzenle

en: Account editor
tr: Hesap düzenleyici

en: Switch User
tr: Kullanıcı Değiştir

en: Add
tr: Ekle

en: Configure
tr: Yapılandır

en: Open Settings
tr: Ayarları Aç

en: Activate Encryption
tr: Şifrelemeyi Etkinleştir

en: It will not be possible to deactivate the encryption after it is enabled.
tr: Şifreleme etkinleştirildikten sonra onu devre dışı bırakmak olanaklı olmayacak.

en: Cancel
tr: İptal

en: Sign out
tr: Oturumu Kapat

en: Are you sure you want to sign out?
tr: Oturumu kapatmak istediğinize emin misiniz?

en: Room Name
tr: Oda Adı

en: Room Topic
tr: Oda Konusu

[ctx: @action:button]
en: Ok
tr: Tamam

en: Confirm the emoji below are displayed on both devices, in the same order.
tr: Aşağıdaki emojinin her iki aygıtta da aynı sırada gösterildiğini onaylayın.

en: They match
tr: Eşleşiyorlar

en: They don't match
tr: Eşleşmiyorlar

en: Session Verification
tr: Oturum Doğrulama

en: Waiting for device to accept verification.
tr: Aygıtın doğrulamayı kabul etmesi bekleniyor.

en: Incoming key verification request from device **%1**
tr: **%1** aygıtından gelen anahtar doğrulama isteği

en: Waiting for other party to verify.
tr: Diğer tarafın doğrulaması bekleniyor.

en: Compare a set of emoji on both devices
tr: Her iki aygıttaki bir emoji kümesini karşılaştırın

en: Successfully verified device **%1**
tr: **%1** aygıtı başarıyla doğrulandı

en: Accept
tr: Kabul Et

en: Decline
tr: Reddet

en: The session verification was canceled for unknown reason.
tr: Oturum doğrulama, bilinmeyen bir nedenle iptal edildi.

en: The session verification timed out.
tr: Oturum doğrulama, zaman aşımına uğradı.

en: The session verification timed out for remote party.
tr: Oturum doğrulama, diğer taraf için zaman aşımına uğradı.

en: You canceled the session verification.
tr: Oturum doğrulamasını iptal ettiniz.

en: The remote party canceled the session verification.
tr: Oturum doğrulaması, diğer taraf tarafından iptal edildi.

en: The session verification was canceled because we received an unexpected message.
tr: Oturum doğrulaması iptal edildi; çünkü beklenmeyen bir ileti aldık.

en: The remote party canceled the session verification because it received an unexpected message.
tr: Oturum doğrulaması iptal edildi; çünkü diğer taraf beklenmedik bir ileti aldı.

en: The session verification was canceled because it received a message for an unknown session.
tr: Oturum doğrulaması iptal edildi; çünkü bilinmeyen bir oturum için bir ileti alındı.

en: The remote party canceled the session verification because it received a message for an unknown session.
tr: Oturum doğrulama diğer taraf tarafından iptal edildi; çünkü bilinmeyen bir oturum için bir ileti aldı.

en: The session verification was canceled because NeoChat is unable to handle this verification method.
tr: Oturum doğrulaması iptal edildi; çünkü NeoChat bu doğrulama yöntemini işleyemiyor.

en: The remote party canceled the session verification because it is unable to handle this verification method.
tr: Oturum doğrulaması diğer taraf tarafından iptal edlidi; çünkü bu doğrulama yöntemini işleyemiyor.

en: The session verification was canceled because the keys are incorrect.
tr: Oturum doğrulaması iptal edlidi; çünkü anahtarlar yanlış.

en: The remote party canceled the session verification because the keys are incorrect.
tr: Oturum doğrulaması diğer taraf tarafından iptal edildi; çünkü anahtarlar yanlış.

en: The session verification was canceled because it verifies an unexpected user.
tr: Oturum doğrulaması iptal edildi; çünkü beklenmedik bir kullanıcıyı doğruluyor.

en: The remote party canceled the session verification because it verifies an unexpected user.
tr: Oturum doğrulaması diğer taraf tarafından iptal edildi; çünkü beklenmedik bir kullanıcıyı doğruluyor.

en: The session verification was canceled because we received an invalid message.
tr: Oturum doğrulaması iptal edildi; çünkü geçersiz bir ileti aldık.

en: The remote party canceled the session verification because it received an invalid message.
tr: Oturum doğrulaması diğer taraf tarafından iptal edildi; çünkü beklenmedik bir ileti aldı.

en: The session was accepted on a different device
tr: Oturum, başka bir aygıtta kabul edildi

en: The session verification was canceled because of a mismatched key.
tr: Oturum doğrulaması, eşleşmeyen bir anahtar yüzünden iptal edildi.

en: The remote party canceled the session verification because of a mismatched key.
tr: Oturum doğrulaması, eşleşmeyen bir anahtar yüzünden diğer taraf tarafından iptal edildi.

en: The session verification was canceled because the keys do not match.
tr: Oturum doğrulaması iptal edildi; çünkü anahtarlar eşleşmiyor.

en: The remote party canceled the session verification because the keys do not match.
tr: Oturum doğrulaması diğer taraf tarafından iptal edildi; çünkü anahtarlar eşleşmiyor.

en: The session verification was canceled due to an unknown error.
tr: Oturum doğrulaması, bilinmeyen bir hata yüzünden iptal edildi.

en: Please choose a file
tr: Lütfen bir dosya seçin

en: Edit user power level
tr: Kullanıcı güç düzeyini düzenle

en: Member (0)
tr: Üye (0)

en: Moderator (50)
tr: Moderatör (50)

en: Admin (100)
tr: Yönetici (100)

en: Confirm
tr: Onayla

[ctx: @title:menu Account detail dialog]
en: Account detail
tr: Hesap ayrıntısı

en: Unignore this user
tr: Bu kullanıcıyı yok saymayı durdur

en: Ignore this user
tr: Bu kullanıcıyı yok say

en: Kick this user
tr: Bu kullanıcıyı kov

en: Invite this user
tr: Bu kullanıcıyı davet et

en: Ban this user
tr: Bu kullanıcıyı yasakla

[ctx: @title]
en: Ban User
tr: Kullanıcıyı Yasakla

en: Unban this user
tr: Bu kullanıcının yasağını kaldır

en: Set user power level
tr: Kullanıcı güç düzeyini ayarla

en: Remove recent messages by this user
tr: Bu kullanıcının gönderdiği son iletileri kaldır

[ctx: @title]
en: Remove Messages
tr: İletileri Kaldır

en: Open a private chat
tr: Özel bir sohbet aç

en: Copy link
tr: Bağlantıyı kopyala

en: Warning: %1
tr: Uyarı: %1

[ctx: @title:window]
en: Session Verification
tr: Oturum Doğrulama

en: User consent
tr: Kullanıcı onayı

en: Your homeserver requires you to agree to its terms and conditions before being able to use it. Please click the button below to read them.
tr: Ana sunucunuz, kullanım öncesinde kullanım koşullarını kabul etmenizi gerektiriyor. Okumak için aşağıdaki düğmeye tıklayın.

en: Open
tr: Aç

en: Start a chat
tr: Bir sohbet başlat

en: Do you want to start a chat with %1?
tr: %1 ile bir sohbet başlatmak istiyor musunuz?

[ctx: text editing menu action]
en: Undo
tr: Geri Al

[ctx: text editing menu action]
en: Redo
tr: Yinele

[ctx: text editing menu action]
en: Cut
tr: Kes

[ctx: text editing menu action]
en: Copy
tr: Kopyala

[ctx: text editing menu action]
en: Paste
tr: Yapıştır

[ctx: text editing menu action]
en: Delete
tr: Sil

[ctx: text editing menu action]
en: Select All
tr: Tümünü Seç

en: Configure NeoChat...
tr: NeoChat'i Yapılandır...

[ctx: menu]
en: Configure NeoChat...
tr: NeoChat'i Yapılandır...

[ctx: menu]
en: Quit NeoChat
tr: NeoChat'ten Çık

[ctx: menu]
en: File
tr: Dosya

[ctx: menu]
en: New Private Chat…
tr: Yeni Özel Sohbet…

[ctx: menu]
en: New Group…
tr: Yeni Grup…

[ctx: menu]
en: Browse Chats…
tr: Sohbetlere Göz At…

[ctx: menu]
en: Edit
tr: Düzen

[ctx: menu]
en: View
tr: Görünüm

[ctx: menu item that opens a UI element called the 'Quick Switcher', which offers a fast keyboard-based interface for switching in between chats.]
en: Open Quick Switcher
tr: Tez Değiştiriciyi Aç

[ctx: menu]
en: Window
tr: Pencere

[ctx: menu]
en: Exit Full Screen
tr: Tam Ekrandan Çık

[ctx: menu]
en: Enter Full Screen
tr: Tam Ekrana Gir

[ctx: menu]
en: Help
tr: Yardım

[ctx: menu]
en: Matrix FAQ
tr: Matrix SSS

en: Open in New Window
tr: Yeni Pencerede Aç

en: Remove from Favourites
tr: Sık Kullanılanlardan Kaldır

en: Add to Favourites
tr: Sık Kullanılanlara Ekle

en: Reprioritize
tr: Yeniden Önceliklendir

en: Deprioritize
tr: Önceliğini Azalt

en: Mark as Read
tr: Okundu Olarak İmle

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy user's Matrix ID to Clipboard
tr: Kullanıcının Matrix Kimliğini Panoya Kopyala

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy Address to Clipboard
tr: Adresi Panoya Kopyala

en: Notification State
tr: Bildirim Durumu

en: Follow Global Setting
tr: Global Ayarı İzle

[ctx: As in 'notify for all messages']
en: All
tr: Tümü

[ctx: As in 'notify when the user is mentioned or the message contains a set keyword']
en: @Mentions and Keywords
tr: @Değinmeleri ve Anahtar Sözcükler

[ctx: As in 'do not notify for any messages']
en: Off
tr: Kapalı

en: Room Settings
tr: Oda Ayarları

en: Leave Room
tr: Odadan Ayrıl

en: Share
tr: Paylaş

en: Share the selected media
tr: Seçili ortamı paylaş

en: Sharing failed
tr: Paylaşma başarısız

en: Shared url for image is <a href='%1'>%1</a>
tr: Paylaşılan görselin URL'si <a href='%1'>%1</a>

[ctx: 'Space' is a matrix space]
en: View Space
tr: Alanı Görüntüle

[ctx: 'Space' is a matrix space]
en: Space Settings
tr: Alan Ayarları

en: Space Settings
tr: Alan Ayarları

[ctx: 'Space' is a matrix space]
en: Leave Space
tr: Alandan Ayrıl

en: Ban User
tr: Kullanıcıyı Yasakla

en: Reason for banning this user
tr: Kullanıcıyı yasaklama gerekçesi

[ctx: @action:button 'Ban' as in 'Ban this user']
en: Ban
tr: Yasakla

[ctx: @action]
en: Cancel
tr: İptal

en: Open Externally
tr: Dışarıda Aç

en: Save As
tr: Farklı Kaydet

en: Copy
tr: Kopyala

en: Remove
tr: Kaldır

[ctx: @title]
en: Remove Message
tr: İletiyi Kaldır

[ctx: @action:button 'Report' as in 'Report this event to the administrators']
en: Report
tr: Bildir

[ctx: @title]
en: Report Message
tr: İletiyi Bildir

en: View Source
tr: Kaynağını Göster

en: Message Source
tr: İleti Kaynağı

en: Copy Link
tr: Bağlantıyı Kopyala

en: Search for '%1'
tr: '%1' ara

en: Configure Web Shortcuts...
tr: Web Kısayollarını Yapılandır...

en: Event Source
tr: Olay Kaynağı

en: Remove Messages
tr: İletileri Kaldır

en: Remove Message
tr: İletiyi Kaldır

en: Reason for removing this user's recent messages
tr: Bu kullanıcının son iletisini kaldırma gerekçesi

en: Reason for removing this message
tr: Bu iletiyi kaldırma gerekçesi

[ctx: @action:button 'Remove' as in 'Remove this message']
en: Remove
tr: Kaldır

en: Report Message
tr: İletiyi Bildir

en: Reason for reporting this message
tr: Bu iletiyi bildirme nedeni

en: Room State - %1
tr: Oda Durumu - %1

[ctx: @action:button Undo modification]
en: Undo
tr: Geri Al

[ctx: @action:button Accept image modification]
en: Accept
tr: Kabul Et

en: Unable to save file. Check if you have the correct permission to edit the cache directory.
tr: Dosya kaydedilemiyor. Önbellek dizinini düzenlemek için yeterli izinlere iye olduğunuzdan emin olun.

[ctx: @action:button Crop an image]
en: Crop
tr: Kırp

[ctx: @action:button Rotate an image to the left]
en: Rotate left
tr: Sola Döndür

[ctx: @action:button Rotate an image to the right]
en: Rotate right
tr: Sağa Döndür

[ctx: @action:button Mirror an image vertically]
en: Flip
tr: Ters Çevir

[ctx: @action:button Mirror an image horizontally]
en: Mirror
tr: Yansıla

en: Invite a User
tr: Bir Kullanıcı Davet Et

en: Find a user...
tr: Bir kullanıcı bul...

en: No users available
tr: Kullanıcı yok

en: Send invitation
tr: Davet gönder

en: Explore Rooms
tr: Odaları Keşfet

en: Find a room...
tr: Bir oda bul...

en: View
tr: Görünüm

en: Join
tr: Katıl

en: Add New Server
tr: Yeni Sunucu Ekle

en: Home Server
tr: Ana Sunucu

en: Add new server
tr: Yeni sunucu ekle

[ctx: @title:window]
en: Add server
tr: Sunucu ekle

en: Valid server entered
tr: Geçerli sunucu girildi

en: This server cannot be resolved or has already been added
tr: Bu sunucuya ulaşılamıyor veya önceden eklenmiş

en: The entered text is not a valid url
tr: Girilen metin, geçerli bir URL değil

en: Enter server url e.g. kde.org
tr: Sunucu URL'si girin; örn. kde.org

en: Server URL
tr: Sunucu URL'si

en: Joined
tr: Katılınan

[ctx: @action:button]
en: Show All Rooms
tr: Tüm Odaları Göster

en: No rooms found
tr: Oda bulunamadı

en: Join some rooms to get started
tr: Başlamak için odalara katılın

en: Search in room directory
tr: Oda dizininde ara

en: No Name
tr: Adsız

en: Muted room
tr: Sessize alınmış oda

en: Configure room
tr: Odayı yapılandır

en: Accept this invitation?
tr: Bu davet kabul edilsin mi?

en: Reject
tr: Reddet

en: Choose local file
tr: Yerel dosya seçin

en: Clipboard image
tr: Pano görseli

en: Jump to first unread message
tr: İlk okunmamış iletiye atla

en: Jump to latest message
tr: En son iletiye atla

en: Drag items here to share them
tr: Onları paylaşmak için ögeleri buraya sürükleyin

[ctx: Message displayed when some users are typing]
en: %2 is typing | %2 are typing
tr[0]: %2 yazıyor
tr[1]: %2 yazıyor

en: This message was sent from a verified device
tr: Bu ileti, doğrulanan bir aygıttan gönderildi

en: React
tr: Tepki

[ctx: @action:title]
en: Search Messages
tr: İletileri Ara

en: Enter a text to start searching
tr: Aramaya başlamak için metin gir

en: No results found
tr: Sonuç bulunamadı

en: Chat
tr: Sohbet

en: Welcome to Matrix
tr: Matrix'e hoş geldiniz

en: Room information
tr: Oda bilgisi

en: Room settings
tr: Oda ayarları

en: No name
tr: Adsız

en: No Canonical Alias
tr: Resmi Arma Yok

en: No Topic
tr: Konu Yok

en: Options
tr: Seçenekler

en: Open developer tools
tr: Geliştirici araçlarını aç

en: Developer Tools
tr: Geliştirici Araçları

en: Search in this room
tr: Bu odada ara

[ctx: @action:title]
en: Search
tr: Ara

en: Remove room from favorites
tr: Odayı sık kullanılanlardan kaldır

en: Make room favorite
tr: Odayı sık kullanılanlara ekle

en: Members
tr: Üyeler

en: Search user in room
tr: Kullanıcıyı odada ara

en: Invite user to room
tr: Kullanıcıyı odaya davet et

en: %1 Member | %1 Members
tr[0]: %1 Üye
tr[1]: %1 Üye

en: No Member Count
tr: Üye Sayısı Yok

en: General
tr: Genel

en: Security
tr: Güvenlik

en: Permissions
tr: İzinler

en: Notifications
tr: Bildirimler

en: Room Information
tr: Oda Bilgisi

en: Update avatar
tr: Avatarı güncelle

en: Room name:
tr: Oda adı:

en: Room topic:
tr: Oda konusu:

en: Save
tr: Kaydet

en: Room ID
tr: Oda kimliği

en: Copy room ID to clipboard
tr: Oda kimliğini panoya kopyala

en: Room version
tr: Oda sürümü

en: Upgrade Room
tr: Odayı Yükselt

en: Aliases
tr: Armalar

en: No canonical alias set
tr: Resmi arma ayarlanmamış

en: Make this alias the room's canonical alias
tr: Bu armayı, odanın resmi arması yap

en: Delete alias
tr: Armayı sil

en: #new_alias:server.org
tr: #yeni_arma:sunucu.org

en: Add new alias
tr: Yeni arma ekle

en: URL Previews
tr: URL Önizlemeleri

en: Enable URL previews by default for room members
tr: Oda üyeleri için URL önizlemelerini öntanımlı olarak etkinleştir

en: Enable URL previews
tr: URL önizlemelerini etkinleştir

en: URL previews are enabled by default in this room
tr: URL önizlemeleri, bu odada öntanımlı olarak etkin

en: URL previews are disabled by default in this room
tr: URL önizlemeleri, bu odada öntanımlı olarak devre dışı

en: This room continues another conversation.
tr: Bu oda, başka bir konuşmayı sürdürüyor.

en: See older messages…
tr: Daha eski iletileri gör…

en: This room has been replaced.
tr: Bu oda, başkasıyla değiştirildi.

en: See new room…
tr: Yeni odayı gör…

en: Upgrade the Room
tr: Odayı Yükselt

en: Select new version
tr: Yeni sürüm seç

en: Privileged Users
tr: Ayrıcalıklı Kullanıcılar

en: Default permissions
tr: Öntanımlı izinler

en: Default user power level
tr: Öntanımlı kullanıcı güç düzeyi

en: This is power level for all new users when joining the room
tr: Bu, odaya katılan tüm yeni kullanıcıların güç düzeyidir

en: Default power level to set the room state
tr: Oda durumunu ayarlamak için öntanımlı güç düzeyi

en: This is used for all state events that do not have their own entry here
tr: Bu, burada kendi özel girdisi olmayan tüm durum olayları için kullanılır

en: Default power level to send messages
tr: İleti göndermek için öntanımlı güç düzeyi

en: This is used for all message events that do not have their own entry here
tr: Bu, burada kendi özel girdisi olmayan tüm ileti olayları için kullanılır

en: Basic permissions
tr: Temel izinler

en: Invite users
tr: Kullanıcılar davet et

en: Kick users
tr: Kullanıcılar kov

en: Ban users
tr: Kullanıcılar yasakla

en: Remove message sent by other users
tr: Diğer kullanıcılar tarafından gönderilen iletiyi kaldır

en: Event permissions
tr: Olay izinleri

en: Change user permissions
tr: Kullanıcı izinlerini değiştir

en: Change the room name
tr: Oda adını değiştir

en: Change the room avatar
tr: Oda avatarını değiştir

en: Change the room canonical alias
tr: Oda resmi armasını değiştir

en: Change the room topic
tr: Oda konusunu değiştir

en: Enable encryption for the room
tr: Oda için şifrelemeyi etkinleştir

en: Change the room history visibility
tr: Oda geçmişi görünürlüğünü değiştir

en: Set pinned events
tr: Sabitlenmiş olayları ayarla

en: Upgrade the room
tr: Odayı yükselt

en: Set the room server access control list (ACL)
tr: Oda sunucu erişim denetim listesini (ACL) ayarla

en: Set the children of this space
tr: Bu alanın alt ögelerini ayarla

en: Set the parent space of this room
tr: Odanın üst alanını ayarla

en: Room notifications setting
tr: Oda bildirimleri ayarı

en: Follow global setting
tr: Global ayarı izle

en: You need to upgrade this room to a newer version to enable this setting.
tr: Bu ayarı etkinleştirmek için odayı daha yeni bir sürüme yükseltmeniz gerekiyor.

[ctx: @option:check]
en: Encryption
tr: Şifreleme

en: Enable encryption
tr: Şifrelemeyi etkinleştir

[ctx: option:check]
en: Once enabled, encryption cannot be disabled.
tr: Etkinleştirildiğinde, şifreleme devre dışı bırakılamaz.

[ctx: @option:check]
en: Access
tr: Eriş

[ctx: @option:check]
en: Private (invite only)
tr: Özel (yalnızca davetliler)

en: Only invited people can join.
tr: Yalnızca davet edilen kişiler katılabilir.

[ctx: @option:check]
en: Space members
tr: Alan üyeleri

en: Anyone in a space can find and join.
tr: Bir alandaki herkes bulabilir ve katılabilir.

[ctx: @option:check]
en: Knock
tr: Tıklat

en: People not in the room need to request an invite to join the room.
tr: Odada bulunmayan kişilerin, odaya katılabilmeleri için bir davet isteğinde bulunmaları gerekir.

[ctx: @option:check]
en: Public
tr: Herkese Açık

[ctx: @option:check]
en: Anyone can find and join.
tr: Herkes bulabilir ve katılabilir.

[ctx: @option:check]
en: Message history visibility
tr: İleti geçmişi görünürlüğü

[ctx: @option:check]
en: Anyone
tr: Herkes

[ctx: @option:check]
en: Anyone, regardless of whether they have joined, can view history.
tr: Katılıp katılmadığına bakılmaksızın herkes geçmişi görüntüleyebilir.

[ctx: @option:check]
en: Members only
tr: Yalnızca üyeler

[ctx: @option:check]
en: All members can view the entire message history, even before they joined.
tr: Tüm üyeler, katılmadan önce bile tüm ileti geçmişini görüntüleyebilirler.

[ctx: @option:check]
en: Members only (since invite)
tr: Yalnızca üyeler (davetten bu yana)

[ctx: @option:check]
en: New members can view the message history from the point they were invited to the room.
tr: Yeni üyeler, odaya davet edildikleri andan itibaren ileti geçmişini görüntüleyebilirler.

[ctx: @option:check]
en: Members only (since joining)
tr: Yalnızca üyeler (katılımdan bu yana)

[ctx: @option:check]
en: New members can view the message history from the point they joined the room.
tr: Yeni üyeler, odaya katıldıkları andan itibaren iletileri görüntüleyebilirler.

en: Apply
tr: Uygula

[ctx: @title:window]
en: About NeoChat
tr: NeoChat Hakkında

[ctx: @title:window]
en: About KDE
tr: KDE Hakkında

en: Edit Account
tr: Hesabı Düzenle

en: User information
tr: Kullanıcı bilgisi

en: Remove current avatar
tr: Geçerli avatarı kaldır

en: Name:
tr: Ad:

en: Label:
tr: Etiket:

en: Password
tr: Parola

en: Your server doesn't support changing your password
tr: Sunucunuz, parolanızı değiştirmeyi desteklemiyor

en: Current Password:
tr: Geçerli parola:

en: New Password:
tr: Yeni parola:

en: Confirm new Password:
tr: Yeni parolayı onayla:

en: Passwords don't match
tr: Parolalar uyuşmuyor

en: Passwords do not match
tr: Parolalar uyuşmuyor

en: Server Information
tr: Sunucu Bilgisi

en: Homeserver url
tr: Ana Sunucu URL'si

en: Accounts
tr: Hesaplar

en: Password changed successfully
tr: Parola başarıyla değiştirildi

en: Wrong password entered
tr: Yanlış parola girildi

en: Unknown problem while trying to change password
tr: Parolayı değiştirmeye çalışırken bilinmeyen sorun

[ctx: @title:window]
en: Appearance
tr: Görünüş

en: General theme
tr: Genel tema

en: Bubbles
tr: Baloncuklar

en: Compact
tr: Sıkışık

en: Use compact room list
tr: Sıkışık oda listesi kullan

en: Show fancy effects in chat
tr: Sohbette janjanlı efektleri göster

en: Use transparent chat page
tr: Saydam sohbet sayfası kullan

en: Transparency
tr: Saydamlık

en: Only enabled if the transparent chat page is enabled.
tr: Yalnızca saydam sohbet sayfası etkinse çalışır.

en: Show your messages on the right
tr: İletilerinizi sağda göster

en: Show links preview in the chat messages
tr: Sohbet iletilerinde bağlantı önizlemelerini göster

en: Show Avatar
tr: Avatarı Göster

en: In chat
tr: Sohbette

en: In sidebar
tr: Kenar çubuğunda

en: Color theme
tr: Renk teması

en: Devices
tr: Aygıtlar

en: New device name
tr: Yeni aygıt adı

en: Cancel editing display name
tr: Ekran adını düzenlemeyi iptal et

en: Confirm new display name
tr: Yeni ekran adını onayla

en: Edit device name
tr: Aygıt adını düzenle

en: Verify device
tr: Aygıtı doğrula

en: Logout device
tr: Aygıt oturumunu kapat

en: Please login to view the signed-in devices for your account.
tr: Hesabınıza oturum açmış aygıtları görüntülemek için oturum açın.

en: Remove device
tr: Aygıtı kaldır

en: Password:
tr: Parola:

[ctx: @title:window]
en: Custom Emojis
tr: Özel Emojiler

en: No custom inline stickers found
tr: Özelleştirilmiş satıriçi yapışkanlar bulunamadı

en: new_emoji_name_here
tr: buraya_yeni_emoji_adı

en: Add Emoji...
tr: Emoji Ekle...

en: Images (*.png *.gif *.webp)
tr: Görseller (*.png *.gif *.webp)

[ctx: @title:window]
en: General
tr: Genel

en: General settings
tr: Genel ayarlar

en: Close to system tray
tr: Sistem tepsisine kapat

en: Minimize to system tray on startup
tr: Başlangıçta sistem tepsisine küçült

en: Automatically hide/unhide the room information when resizing the window
tr: Pencereyi yeniden boyutlandırırken oda bilgisini kendiliğinden göster/gizle

en: Timeline Events
tr: Zaman Akışı Olayları

en: Show deleted messages
tr: Silinen iletileri göster

en: Show state events
tr: Durum olaylarını göster

en: Show leave and join events
tr: Ayrılma ve katılma efektlerini göster

en: Show name change events
tr: Ad değişikliği olaylarını göster

en: Show avatar update events
tr: Avatar güncelleme olaylarını göster

en: Rooms and private chats
tr: Odalar ve özel sohbetler

en: Separated
tr: Ayrı

en: Intermixed
tr: Karışık

[ctx: Chat Editor]
en: Editor
tr: Düzenleyici

en: Use s/text/replacement syntax to edit your last message
tr: Son iletinizi düzenlemek için s/metin/yenisi sözdizimini kullan

en: Send typing notifications
tr: Yazıyor bildirimlerini gönder

en: Developer Settings
tr: Geliştirici Ayarları

en: Enable developer tools
tr: Geliştirici araçlarını etkinleştir

[ctx: @title:window]
en: Notifications
tr: Bildirimler

en: Enable notifications for this account
tr: Bu hesap için bildirimleri etkinleştir

en: Whether push notifications are generated by your Matrix server
tr: Anında bildirimlerin Matrix sunucunuz tarafından üretilip üretilmediği

en: Room Notifications
tr: Oda Bildirimleri

en: Messages in one-to-one chats
tr: Birebir sohbetlerdeki iletiler

en: Encrypted messages in one-to-one chats
tr: Birebir sohbetlerdeki şifrelenmiş iletiler

en: Messages in group chats
tr: Grup sohbetlerdeki iletiler

en: Messages in encrypted group chats
tr: Şifreli grup sohbetlerdeki iletiler

en: Room upgrade messages
tr: Oda yükseltme iletileri

en: @Mentions
tr: @Değinmeleri

en: Messages containing my display name
tr: Benim ekran adımı içeren iletiler

en: Whole room (@room) notifications
tr: Tüm oda (@oda) bildirimleri

en: Keywords
tr: Anahtar Sözcükler

en: Messages containing my keywords
tr: Anahtar sözcüklerimi içeren iletiler

en: Keyword…
tr: Anahtar Sözcük…

en: Add keyword
tr: Anahtar sözcük ekle

en: Invites
tr: Davetler

en: Invites to a room
tr: Bir odaya olan davetler

en: Call invitation
tr: Çağrı daveti

en: Network Proxy
tr: Ağ Vekili

en: System Default
tr: Sistem Öntanımlısı

en: Proxy Settings
tr: Vekil Ayarları

en: Host
tr: Makine

en: Port
tr: Kapı

en: User
tr: Kullanıcı

en: Disable notifications
tr: Bildirimleri devre dışı bırak

en: Enable notifications
tr: Bildirimleri etkinleştir

en: Mute notifications
tr: Bildirimleri sessize al

en: Unmute notifications
tr: Bildirimleri sessizden çıkar

[ctx: As in clicking this button will switch off highlights for messages that match this rule]
en: Disable message highlights
tr: İleti vurgularını devre dışı bırak

[ctx: As in clicking this button will switch on highlights for messages that match this rule]
en: Enable message highlights
tr: İleti vurgularını etkinleştir

en: Delete keyword
tr: Anahtar sözcük sil

en: Appearance
tr: Görünüş

en: Custom Emojis
tr: Özel Emojiler

en: Spell Checking
tr: Yazım Denetimi

en: About NeoChat
tr: NeoChat Hakkında

en: About KDE
tr: KDE Hakkında

[ctx: @window:title]
en: Spellchecking
tr: Yazım Denetimi

en: Selected default language:
tr: Seçili öntanımlı dil:

en: Open Personal Dictionary
tr: Kişisel Sözlüğü Aç

en: Options:
tr: Seçenekler:

en: Enable automatic spell checking
tr: Otomatik yazım denetimini etkinleştir

en: Ignore uppercase words
tr: BÜYÜK harfleri yok say

en: Ignore hyphenated words
tr: Tireli sözcükleri yok say

en: Detect language automatically
tr: Dili kendiliğinden algıla

en: Spell checking languages
tr: Yazım denetimi dilleri

en: %1 will provide spell checking and suggestions for the languages listed here when autodetection is enabled.
tr: Kendiliğinden algılama etkinleştirildiğinde, %1, burada listelenen diller için yazım denetimi ve önerileri sağlayacaktır.

en: Add a new word to your personal dictionary…
tr: Kişisel sözlüğe yeni bir sözcük ekle…

[ctx: @action:button]
en: Add word
tr: Sözcük Ekle

en: Spell checking dictionary
tr: Yazım denetimi sözlüğü

en: Delete word
tr: Sözcük sil

en: Malformed or empty Matrix id
tr: Hatalı oluşturulmuş veya boş Matrix kimliği

en: %1 is not a correct Matrix identifier
tr: %1, doğru bir Matrix tanımlayıcısı değil

en: Room not found
tr: Oda bulunamadı

en: There's no room %1 in the room list. Check the spelling and the account.
tr: Oda listesinde %1 diye bir oda yok. Hesabı ve yazımı denetleyin.

en: Failed to join room
tr: Odaya katılamadı

en: You requested to join '%1'
tr: '%1' odasına katılmak istediniz

en: Failed to request joining room
tr: Odaya katılma istenemedi

en: No application for the link
tr: Bağlantı için bir uygulama yok

en: Your operating system could not find an application for the link.
tr: İşletim sisteminiz, bu bağlantı için bir uygulama bulamadı.

en: Could not open URL
tr: URL açılamadı

en: Show
tr: Göster

en: Quit
tr: Çık
