neochat - en to uk translation catalogue (680 entries)

en: Encrypted Message
uk: Зашифроване повідомлення

en: Network Error: %1
uk: Помилка у мережі: %1

en: Login Failed: Access Token invalid or revoked
uk: Невдала спроба увійти: жетон доступу є некоректним або його відкликано

en: Login Failed: %1
uk: Невдала спроба увійти: %1

en: Access token wasn't found
uk: Не знайдено жетона доступу

en: Maybe it was deleted?
uk: Можливо, його вилучено?

en: Access to keychain was denied.
uk: Відмовлено у доступі до засобу керування ключами.

en: Please allow NeoChat to read the access token
uk: Будь ласка, дозвольте NeoChat читання жетона доступу

en: No keychain available.
uk: Немає доступних засобів керування ключами.

en: Please install a keychain, e.g. KWallet or GNOME keyring on Linux
uk: Будь ласка, встановіть засіб керування ключами, наприклад KWallet або GNOME keyring у Linux

en: Unable to read access token
uk: Не вдалося прочитати жетон доступу

en: File too large to download.
uk: Файл є надто великим для отримання.

en: Contact your matrix server administrator for support.
uk: Зв'яжіться із адміністратором вашого сервера matrix, щоб отримати допомогу.

en: Room creation failed: "%1"
uk: Не вдалося створити кімнату: «%1»

en: The room id you are trying to join is not valid
uk: Ідентифікатор кімнати, до якої ви хочете приєднатися, є некоректним

[ctx: Job heading, like 'Copying']
en: Downloading
uk: Отримання

[ctx: Job heading, like 'Copying']
en: Uploading
uk: Вивантаження

[ctx: The URL being downloaded/uploaded]
en: Source
uk: Джерело

[ctx: The location being downloaded to]
en: Destination
uk: Призначення

en: Network Error
uk: Помилка у мережі

en: Matrix client
uk: Клієнт Matrix

en: © 2018-2020 Black Hat, 2020-2022 KDE Community
uk: © Black Hat, 2018-2020, Спільнота KDE, 2020–2022

en: Maintainer
uk: Супровідник

en: Original author of Spectral
uk: Перший автор Spectral

en: Maintainer of Quotient
uk: Супровідник Quotient

en: A Qt5 library to write cross-platform clients for Matrix
uk: Бібліотека Qt5 для написання багатоплатформових клієнтських програм для Matrix

[ctx: <version number> (built against <possibly different version number>)]
en: %1 (built against %2)
uk: %1 (зібрано з %2)

en: Client for the matrix communication protocol
uk: Клієнт для протоколу обміну даними matrix

en: Supports matrix: url scheme
uk: Передбачає підтримку схеми адрес matrix:

en: Media id '%1' doesn't follow server/mediaId pattern
uk: Ідентифікатор мультимедійних даних «%1» не відповідає взірцю сервер/ідентифікатор_мультимедійних_даних

en: Image request has been cancelled
uk: Запит щодо зображення було скасовано

en: <message>
uk: <повідомлення>

en: Prepends ¯\_(ツ)_/¯ to a plain-text message
uk: Дописати ¯\_(ツ)_/¯ перед звичайним текстовим повідомленням

en: Prepends ( ͡° ͜ʖ ͡°) to a plain-text message
uk: Дописати ( ͡° ͜ʖ ͡°) перед звичайним текстовим повідомленням

en: Prepends (╯°□°）╯︵ ┻━┻ to a plain-text message
uk: Дописати (╯°□°）╯︵ ┻━┻ перед звичайним текстовим повідомленням

en: Prepends ┬──┬ ノ( ゜-゜ノ) to a plain-text message
uk: Дописати ┬──┬ ノ( ゜-゜ノ) перед звичайним текстовим повідомленням

en: Sends the given message colored as a rainbow
uk: Надіслати вказане повідомлення розфарбованим у кольори веселки

en: Sends the given emote colored as a rainbow
uk: Надіслати вказану емоцію розфарбованою у кольори веселки

en: Sends the given message as plain text
uk: Надіслати вказане повідомлення як звичайний текст

en: Sends the given message as a spoiler
uk: Надіслати вказане повідомлення як спойлер

en: Sends the given emote
uk: Надіслати вказану емоцію

en: Sends the given message as a notice
uk: Надіслати вказане повідомлення як зауваження

[ctx: '<text>' does not look like a matrix id.]
en: '%1' does not look like a matrix id.
uk: Здається, «%1» не є ідентифікатором matrix.

[ctx: <user> is already invited to this room.]
en: %1 is already invited to this room.
uk: %1 вже запрошено до цієї кімнати.

[ctx: <user> is banned from this room.]
en: %1 is banned from this room.
uk: %1 заблоковано у цій кімнаті.

en: You are already in this room.
uk: Ви вже перебуваєте у цій кімнаті.

[ctx: <user> is already in this room.]
en: %1 is already in this room.
uk: %1 вже перебуває у цій кімнаті.

[ctx: <username> was invited into this room]
en: %1 was invited into this room
uk: %1 було запрошено до цієї кімнати

en: <user id>
uk: <ідентифікатор користувача>

en: Invites the user to this room
uk: Запрошує користувача до цієї кімнати

[ctx: '<text>' does not look like a room id or alias.]
en: '%1' does not look like a room id or alias.
uk: Здається, «%1» не є ідентифікатором або альтернативною назвою кімнати.

[ctx: Joining room <roomname>.]
en: Joining room %1.
uk: Долучається до кімнати %1.

en: <room alias or id>
uk: <альтернативна назва або ідентифікатор кімнати>

en: Joins the given room
uk: Долучається до вказаної кімнати

[ctx: Knocking room <roomname>.]
en: Knocking room %1.
uk: Стукаємося до кімнати %1.

en: <room alias or id> [<reason>]
uk: <альтернативна назва або ідентифікатор кімнати> [<причина>]

en: Requests to join the given room
uk: Надсилає запит щодо долучення до вказаної кімнати

[ctx: You are already in room <roomname>.]
en: You are already in room %1.
uk: Ви вже перебуваєте у кімнаті %1.

en: Leaving this room.
uk: Полишаємо цю кімнату.

[ctx: Leaving room <roomname>.]
en: Leaving room %1.
uk: Полишаємо кімнату %1.

[ctx: Room <roomname> not found]
en: Room %1 not found.
uk: Кімнати %1 не знайдено.

en: [<room alias or id>]
uk: [<альтернативна назва або ідентифікатор кімнати>]

en: Leaves the given room or this room, if there is none given
uk: Полишає вказану кімнату або цю кімнату, якщо кімнату не вказано

en: No new nickname provided, no changes will happen.
uk: Не вказано нового псевдоніма, ніяких змін внесено не буде.

en: <display name>
uk: <показане ім'я>

en: Changes your global display name
uk: Змінює ваше загальне показане ім'я

en: Changes your display name in this room
uk: Змінює ваше показане ім'я у цій кімнаті

[ctx: <username> is already ignored.]
en: %1 is already ignored.
uk: %1 вже додано до ігнорованих.

[ctx: <username> is now ignored]
en: %1 is now ignored.
uk: %1 тепер є ігнорованим.

[ctx: <username> is not a known user]
en: %1 is not a known user.
uk: %1 не є відомим користувачем.

en: Ignores the given user
uk: Ігнорує вказаного користувача

[ctx: <username> is not ignored.]
en: %1 is not ignored.
uk: %1 не включено до ігнорованих.

[ctx: <username> is no longer ignored.]
en: %1 is no longer ignored.
uk: %1 Ігнорується.

en: Unignores the given user
uk: Скасовує ігнорування вказаного користувача

en: <reaction text>
uk: <текст реакції>

en: React to the message with the given text
uk: Зреагувати на це повідомлення вказаним текстом

[ctx: <user> is already banned from this room.]
en: %1 is already banned from this room.
uk: %1 вже заблоковано у цій кімнаті.

en: You are not allowed to ban users from this room.
uk: Ви не можете блокувати користувачів у цій кімнаті.

[ctx: You are not allowed to ban <username> from this room.]
en: You are not allowed to ban %1 from this room.
uk: Ви не можете заблокувати %1 у цій кімнаті.

[ctx: <username> was banned from this room.]
en: %1 was banned from this room.
uk: %1 було заблоковано у цій кімнаті.

en: <user id> [<reason>]
uk: <ідентифікатор користувача> [<причина>]

en: Bans the given user
uk: Блокує вказаного користувача

en: You are not allowed to unban users from this room.
uk: Ви не можете розблоковувати користувачів у цій кімнаті.

[ctx: <user> is not banned from this room.]
en: %1 is not banned from this room.
uk: %1 не заблоковано у цій кімнаті.

[ctx: <username> was unbanned from this room.]
en: %1 was unbanned from this room.
uk: %1 було розблоковано у цій кімнаті.

en: Removes the ban of the given user
uk: Вилучає блокування зі вказаного користувача

en: You cannot kick yourself from the room.
uk: Ви не можете викинути себе з кімнати.

[ctx: <username> is not in this room]
en: %1 is not in this room.
uk: %1 не перебуває у цій кімнаті.

en: You are not allowed to kick users from this room.
uk: Ви не можете викидати користувачів з цієї кімнати.

[ctx: You are not allowed to kick <username> from this room]
en: You are not allowed to kick %1 from this room.
uk: Ви не можете викидати %1 з цієї кімнати.

[ctx: <username> was kicked from this room.]
en: %1 was kicked from this room.
uk: %1 було викинуто з цієї кімнати.

en: Removes the user from the room
uk: Вилучає користувача з кімнати

[ctx: n times]
en:  %1 time  |  %1 times
uk[0]:  %1 раз
uk[1]:  %1 рази
uk[2]:  %1 разів
uk[3]:  один раз

[ctx: n users]
en:  %1 user  |  %1 users
uk[0]:  %1 користувач
uk[1]:  %1 користувачі
uk[2]:  %1 користувачів
uk[3]:  %1 користувач

[ctx: [action 1, action 2] or [action 3]]
en:  or
uk:  або

[ctx: [action 1, action 2] and [action 3]]
en:  and
uk:  і

[ctx: Previously used emojis]
en: History
uk: Журнал

[ctx: 'Smileys' is a category of emoji]
en: Smileys
uk: Смайл

[ctx: 'People' is a category of emoji]
en: People
uk: Люди

[ctx: 'Nature' is a category of emoji]
en: Nature
uk: Природа

[ctx: 'Food' is a category of emoji]
en: Food
uk: Їжа

[ctx: 'Activities' is a category of emoji]
en: Activities
uk: Діяльність

[ctx: 'Travel' is a category of emoji]
en: Travel
uk: Подорожі

[ctx: 'Objects' is a category of emoji]
en: Objects
uk: Об'єкти

[ctx: 'Symbols' is a category of emoji]
en: Symbols
uk: Символи

[ctx: 'Flags' is a category of emoji]
en: Flags
uk: Прапорці

[ctx: 'Custom' is a category of emoji]
en: Custom
uk: Нетипова

en: Today
uk: Сьогодні

en: Yesterday
uk: Вчора

en: The day before yesterday
uk: Позавчора

en: <i>[This message was deleted]</i>
uk: <i>[Це повідомлення було вилучено]</i>

en: <i>[This message was deleted: %1]</i>
uk: <i>[Це повідомлення було вилучено: %1]</i>

en: [REDACTED]
uk: [ЗМІНЕНО]

en: [REDACTED: %1]
uk: [ЗМІНЕНО: %1]

en: 1 user:  | %1 users:
uk[0]: %1 користувач:
uk[1]: %1 користувачі:
uk[2]: %1 користувачів:
uk[3]: %1 користувач:

en: Invited
uk: Запрошено

en: Favorite
uk: Улюблене

en: Direct Messages
uk: Безпосередні повідомлення

en: Normal
uk: Звичайні

en: Low priority
uk: Низький пріоритет

en: Spaces
uk: Простори

en: a file
uk: файл

en: reinvited %1 to the room
uk: повторно запрошено %1 до кімнати

en: joined the room (repeated)
uk: долучається до кімнати (повторно)

en: invited %1 to the room
uk: запрошено %1 до кімнати

en: joined the room
uk: долучається до кімнати

[ctx: their refers to a singular user]
en: cleared their display name
uk: вилучено своє показане ім'я

[ctx: their refers to a singular user]
en: changed their display name to %1
uk: змінено своє показане ім'я на %1

en:  and
uk:  і

[ctx: their refers to a singular user]
en: cleared their avatar
uk: вилучено свій аватар

en: set an avatar
uk: встановлено аватар

[ctx: their refers to a singular user]
en: updated their avatar
uk: оновлено свій аватар

[ctx: <user> changed nothing]
en: changed nothing
uk: нічого не змінено

en: withdrew %1's invitation
uk: відкликано запрошення %1

en: rejected the invitation
uk: відкинуто запрошення

en: unbanned %1
uk: розблоковано %1

en: self-unbanned
uk: саморозблоковується

en: has put %1 out of the room: %2
uk: викинуто %1 з кімнати: %2

en: left the room
uk: полишає кімнату

en: banned %1 from the room
uk: заблоковано %1 у кімнаті

en: banned %1 from the room: %2
uk: заблоковано %1 у кімнаті: %2

en: self-banned from the room
uk: самозаблоковується у кімнаті

en: requested an invite
uk: надіслано запит щодо запрошення

en: requested an invite with reason: %1
uk: надіслано запит щодо запрошення з поясненням причини: %1

en: made something unknown
uk: виконано щось невідоме

en: cleared the room main alias
uk: вилучено основний варіант назви кімнати

en: set the room main alias to: %1
uk: встановлено основний варіант назви кімнати: %1

en: cleared the room name
uk: вилучено назву кімнати

en: set the room name to: %1
uk: встановлено назву кімнати: %1

en: cleared the topic
uk: вилучено тему

en: set the topic to: %1
uk: встановлено тему: %1

en: changed the room avatar
uk: змінено аватар кімнати

en: activated End-to-End Encryption
uk: активовано наскрізне шифрування

en: upgraded the room to version %1
uk: оновлено версію кімнати до %1

en: created the room, version %1
uk: створено кімнату, версія %1

[ctx: 'power level' means permission level]
en: changed the power levels for this room
uk: змінено рівні прав доступу для цієї кімнати

en: changed the server access control lists for this room
uk: Для цієї кімнати змінено списки керування доступом на сервері

[ctx: [User] added <name> widget]
en: added %1 widget
uk: додано віджет %1

[ctx: [User] removed <name> widget]
en: removed %1 widget
uk: вилучено віджет %1

[ctx: [User] configured <name> widget]
en: configured %1 widget
uk: налаштовано віджет %1

en: updated %1 state
uk: оновлено стан %1

en: updated %1 state for %2
uk: оновлено стан %1 для %2

en: Unknown event
uk: Невідома подія

en: sent a message
uk: надіслав повідомлення

en: sent a sticker
uk: надіслати наліпку

en: reinvited someone to the room
uk: повторно запросив когось до кімнати

en: invited someone to the room
uk: запросив когось до кімнати

[ctx: their refers to a singular user]
en: changed their display name
uk: змінив власне показане ім'я

en: withdrew a user's invitation
uk: відкликав запрошення користувача

en: unbanned a user
uk: розблокував користувача

en: put a user out of the room
uk: викинув користувача з кімнати

en: banned a user from the room
uk: заблокував користувача у кімнаті

en: set the room main alias
uk: встановив основний варіант назви кімнати

en: set the room name
uk: встановив назву кімнати

en: set the topic
uk: встановив тему

en: upgraded the room version
uk: оновив версію кімнати

en: created the room
uk: створив кімнату

en: added a widget
uk: додав віджет

en: removed a widget
uk: вилучив віджет

en: configured a widget
uk: налаштував віджет

en: updated the state
uk: оновив стан

en: started a poll
uk: почав голосування

en: Report sent successfully.
uk: Скаргу успішно надіслано.

en: Open NeoChat in this room
uk: Відкрити NeoChat у цій кімнаті

en: Reply
uk: Відповісти

en: Reply...
uk: Відповісти…

en: %1 invited you to a room
uk: Вас запрошено до кімнати %1

en: Open this invitation in NeoChat
uk: Відкрити це запрошення у NeoChat

en: Accept Invitation
uk: Прийняти запрошення

en: Reject Invitation
uk: Відкинути запрошення

en: Attachment:
uk: Долучення:

en: Edit
uk: Змінити

en: Cancel sending attachment
uk: Скасувати надсилання долучення

en: Attach an image or file
uk: Долучити зображення або файл

en: Add an Emoji
uk: Додати емодзі

en: Send message
uk: Надіслати повідомлення

en: This room is encrypted. Build libQuotient with encryption enabled to send encrypted messages.
uk: Повідомлення у цій кімнаті зашифровано. Зберіть libQuotient з підтримкою шифрування, щоб надсилати зашифровані повідомлення.

en: Send an encrypted message…
uk: Надіслати шифроване повідомлення…

en: Set an attachment caption...
uk: Встановити підпис до долучення…

en: Send a message…
uk: Надіслати повідомлення…

[ctx: @action:button]
en: Cancel reply
uk: Скасувати відповідь

en: NeoChat is offline. Please check your network connection.
uk: NeoChat поза мережею. Будь ласка, перевірте, чи працездатне з'єднання із інтернетом.

en: Replying to:
uk: Відповідаємо:

en: No emojis
uk: Без емодзі

en: Explore rooms
uk: Ознайомитися з кімнатами

en: Start a Chat
uk: Почати спілкування

en: Create a Room
uk: Створити кімнату

en: Create rooms and chats
uk: Створити кімнати і спілкування

en: Zoom in
uk: Збільшити

en: Zoom out
uk: Зменшити

en: Rotate left
uk: Обернути ліворуч

en: Rotate right
uk: Обернути праворуч

en: Save as
uk: Зберегти як

en: Close
uk: Закрити

[ctx: @title]
en: Select a Homeserver
uk: Виберіть домашній сервер

en: Homeserver:
uk: Домашній сервер:

en: Other...
uk: Інше…

en: Url:
uk: Адреса:

[ctx: @action:button]
en: Continue
uk: Продовжити

en: Please wait. This might take a little while.
uk: Будь ласка, зачекайте. Обробка може бути досить тривалою.

[ctx: @title]
en: Login
uk: Вхід

en: Enter your Matrix ID
uk: Введіть ваш ідентифікатор Matrix

en: Matrix ID:
uk: Ідентифікатор Matrix:

en: Loading…
uk: Завантаження…

en: Already logged in
uk: Вже увійшли

en: Login Methods
uk: Способи входу

en: Login with password
uk: Увійти за допомогою пароля

en: Login with single sign-on
uk: Увійти за допомогою єдиної системи розпізнавання

en: Login
uk: Вхід

en: Register
uk: Зареєструватися

en: Welcome
uk: Вітаємо

[ctx: @title]
en: Password
uk: Пароль

en: Enter your password
uk: Введіть пароль

[ctx: @action:button]
en: Login
uk: Увійти

en: Complete the authentication steps in your browser
uk: Завершіть кроки розпізнавання у вашій програмі для перегляду інтернету

[ctx: @action:button]
en: Back
uk: Назад

en: This message is encrypted and the sender has not shared the key with this device.
uk: Це повідомлення зашифровано, а відправник не поділився ключем із цим пристроєм.

[ctx: tooltip for a button on a message; offers ability to download its file]
en: Download
uk: Отримати

[ctx: tooltip for a button on a message; offers ability to open its downloaded file with an appropriate application]
en: Open File
uk: Відкрити файл

[ctx: file download progress]
en: %1 / %2
uk: %1 з %2

[ctx: tooltip for a button on a message; stops downloading the message's file]
en: Stop Download
uk: Припинити отримання даних

en: Shrink preview
uk: Стиснути попередній перегляд

en: Expand preview
uk: Розгорнути попередній перегляд

en: Loading URL preview
uk: Завантажуємо попередній перегляд адреси

[ctx: @action:button]
en: Confirm edit
uk: Підтвердити редагування

[ctx: @action:button]
en: Cancel edit
uk: Скасувати редагування

en: Based on votes by %1 user | Based on votes by %1 users
uk[0]: На основі голосів %1 користувача
uk[1]: На основі голосів %1 користувачів
uk[2]: На основі голосів %1 користувачів
uk[3]: На основі голосу %1 користувача

[ctx: as in 'this vote has ended']
en: (Ended)
uk: (Завершено)

[ctx: Separate the usernames of users]
en:  and
uk:  і

[ctx: %1 is the number of other users]
en:  and %1 other |  and %1 others
uk[0]:  і %1 інший
uk[1]:  і %1 інші
uk[2]:  і %1 інших
uk[3]:  і %1 інший

[ctx: %2 is the users who reacted and %3 the emoji that was given]
en: %2 reacted with %3 | %2 reacted with %3
uk[0]: Реакція %2 — %3
uk[1]: Реакція %2 — %3
uk[2]: Реакція %2 — %3
uk[3]: Реакція %2 — %3

[ctx: Relative time since the room was last read]
en: Last read: %1
uk: Востаннє прочитано: %1

en:  (edited)
uk:  (змінено)

en: Video
uk: Відео

[ctx: @action:button]
en: Volume
uk: Гучність

en: Add Account
uk: Додати обліковий запис

en: Log in to an existing account
uk: Увійти до наявного облікового запису

[ctx: @title:window]
en: Login
uk: Вхід

en: Edit this account
uk: Редагувати цей обліковий запис

en: Account editor
uk: Редактор облікових записів

en: Switch User
uk: Змінити користувача

en: Add
uk: Додати

en: Configure
uk: Налаштувати

en: Open Settings
uk: Відкрити налаштування

en: Activate Encryption
uk: Задіяти шифрування

en: It will not be possible to deactivate the encryption after it is enabled.
uk: Після вмикання шифрування його не можна буде вимкнути.

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Sign out
uk: Вийти

en: Are you sure you want to sign out?
uk: Ви справді хочете вийти?

en: Room Name
uk: Назва кімнати

en: Room Topic
uk: Тема кімнати

[ctx: @action:button]
en: Ok
uk: Гаразд

en: Confirm the emoji below are displayed on both devices, in the same order.
uk: Підтвердьте, що наведені нижче емоційки показано на обох пристроях у тому самому порядку.

en: They match
uk: Збігаються

en: They don't match
uk: Не збігаються

en: Session Verification
uk: Перевірка сеансу

en: Waiting for device to accept verification.
uk: Очікуємо на прийняття пристроєм підтвердження.

en: Incoming key verification request from device **%1**
uk: Вхідний запит щодо перевірки ключа від пристрою **%1**

en: Waiting for other party to verify.
uk: Очікування на перевірку з іншого боку

en: Compare a set of emoji on both devices
uk: Порівняйте набір емоційок на обох пристроях

en: Successfully verified device **%1**
uk: Успішно перевірено пристрій **%1**

en: Accept
uk: Прийняти

en: Decline
uk: Відхилити

en: The session verification was canceled for unknown reason.
uk: Перевірку сеансу скасовано через невідому причину.

en: The session verification timed out.
uk: Перевищено час очікування на підтвердження сеансу.

en: The session verification timed out for remote party.
uk: Перевищено час очікування на підтвердження з боку іншого пристрою.

en: You canceled the session verification.
uk: Вами скасовано перевірку сеансу.

en: The remote party canceled the session verification.
uk: Перевірку сеансу скасовано на боці іншого пристрою.

en: The session verification was canceled because we received an unexpected message.
uk: Перевірку сеансу скасовано, оскільки отримано неочікуване повідомлення.

en: The remote party canceled the session verification because it received an unexpected message.
uk: Перевірку сеансу скасовано на боці іншого пристрою, оскільки ним отримано неочікуване повідомлення.

en: The session verification was canceled because it received a message for an unknown session.
uk: Перевірку сеансу скасовано, оскільки отримано повідомлення з невідомого сеансу.

en: The remote party canceled the session verification because it received a message for an unknown session.
uk: Перевірку сеансу скасовано на боці іншого пристрою, оскільки ним отримано повідомлення з невідомого сеансу.

en: The session verification was canceled because NeoChat is unable to handle this verification method.
uk: Перевірку сеансу скасовано, оскільки NeoChat не може обробити цей спосіб перевірки.

en: The remote party canceled the session verification because it is unable to handle this verification method.
uk: Перевірку сеансу скасовано на боці іншого пристрою, оскільки обробка ним цього способу перевірки неможлива.

en: The session verification was canceled because the keys are incorrect.
uk: Перевірку сеансу скасовано, оскільки ключі є помилковими.

en: The remote party canceled the session verification because the keys are incorrect.
uk: Перевірку сеансу скасовано на боці іншого пристрою, оскільки ключі є помилковими.

en: The session verification was canceled because it verifies an unexpected user.
uk: Перевірку сеансу скасовано, оскільки у ній виконується перевірка неочікуваного користувача.

en: The remote party canceled the session verification because it verifies an unexpected user.
uk: Перевірку сеансу скасовано на боці іншого пристрою, оскільки у ній виконується перевірка неочікуваного користувача.

en: The session verification was canceled because we received an invalid message.
uk: Перевірку сеансу скасовано, оскільки отримано некоректне повідомлення.

en: The remote party canceled the session verification because it received an invalid message.
uk: Перевірку сеансу скасовано на боці іншого пристрою, оскільки ним отримано некоректне повідомлення.

en: The session was accepted on a different device
uk: Сеанс було прийнято на іншому пристрої

en: The session verification was canceled because of a mismatched key.
uk: Перевірку сеансу скасовано, оскільки ключі не збігаються.

en: The remote party canceled the session verification because of a mismatched key.
uk: Перевірку сеансу скасовано на боці іншого пристрою через невідповідність ключів.

en: The session verification was canceled because the keys do not match.
uk: Перевірку сеансу скасовано, оскільки ключі не збігаються.

en: The remote party canceled the session verification because the keys do not match.
uk: Перевірку сеансу скасовано на боці іншого пристрою, оскільки ключі не збігаються.

en: The session verification was canceled due to an unknown error.
uk: Перевірку сеансу скасовано через невідому помилку.

en: Please choose a file
uk: Будь ласка, виберіть файл

en: Edit user power level
uk: Редагувати рівень можливостей користувача

en: Member (0)
uk: Учасник (0)

en: Moderator (50)
uk: Модератор (50)

en: Admin (100)
uk: Адміністратор (100)

en: Confirm
uk: Підтвердити

[ctx: @title:menu Account detail dialog]
en: Account detail
uk: Параметри облікового запису

en: Unignore this user
uk: Скасувати ігнорування цього користувача

en: Ignore this user
uk: Ігнорувати цього користувача

en: Kick this user
uk: Викинути цього користувача

en: Invite this user
uk: Запросити цього користувача

en: Ban this user
uk: Заблокувати цього користувача

[ctx: @title]
en: Ban User
uk: Заблокувати користувача

en: Unban this user
uk: Розблокувати цього користувача

en: Set user power level
uk: Встановити рівень можливостей користувача

en: Remove recent messages by this user
uk: Вилучити нещодавні повідомлення від цього користувача

[ctx: @title]
en: Remove Messages
uk: Вилучення повідомлень

en: Open a private chat
uk: Відкрити особисте спілкування

en: Copy link
uk: Копіювати посилання

en: Warning: %1
uk: Попередження: %1

[ctx: @title:window]
en: Session Verification
uk: Перевірка сеансу

en: User consent
uk: Згода користувача

en: Your homeserver requires you to agree to its terms and conditions before being able to use it. Please click the button below to read them.
uk: Для користування вашим домашнім сервером вам слід погодитися із умовами його використання. Будь ласка, натисніть розташовану нижче кнопку для того, щоб ознайомитися з ними.

en: Open
uk: Відкрити

en: Start a chat
uk: Почати спілкування

en: Do you want to start a chat with %1?
uk: Хочете розпочати спілкування з %1?

[ctx: text editing menu action]
en: Undo
uk: Скасувати

[ctx: text editing menu action]
en: Redo
uk: Повторити

[ctx: text editing menu action]
en: Cut
uk: Вирізати

[ctx: text editing menu action]
en: Copy
uk: Копіювати

[ctx: text editing menu action]
en: Paste
uk: Вставити

[ctx: text editing menu action]
en: Delete
uk: Вилучити

[ctx: text editing menu action]
en: Select All
uk: Позначити все

en: Configure NeoChat...
uk: Налаштувати NeoChat…

[ctx: menu]
en: Configure NeoChat...
uk: Налаштувати NeoChat…

[ctx: menu]
en: Quit NeoChat
uk: Вийти з NeoChat

[ctx: menu]
en: File
uk: Файл

[ctx: menu]
en: New Private Chat…
uk: Створити особисте спілкування…

[ctx: menu]
en: New Group…
uk: Створити групу…

[ctx: menu]
en: Browse Chats…
uk: Навігація спілкуваннями…

[ctx: menu]
en: Edit
uk: Зміни

[ctx: menu]
en: View
uk: Перегляд

[ctx: menu item that opens a UI element called the 'Quick Switcher', which offers a fast keyboard-based interface for switching in between chats.]
en: Open Quick Switcher
uk: Відкрити «Швидкий перемикач»

[ctx: menu]
en: Window
uk: Вікно

[ctx: menu]
en: Exit Full Screen
uk: Вийти з повноекранного режиму

[ctx: menu]
en: Enter Full Screen
uk: Увійти до повноекранного режиму

[ctx: menu]
en: Help
uk: Довідка

[ctx: menu]
en: Matrix FAQ
uk: Поширені питання щодо Matrix

en: Open in New Window
uk: Відкрити у новому вікні

en: Remove from Favourites
uk: Вилучити з улюблених

en: Add to Favourites
uk: Додати до улюблених

en: Reprioritize
uk: Змінити пріоритетність

en: Deprioritize
uk: Зменшити пріоритетність

en: Mark as Read
uk: Позначити як прочитане

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy user's Matrix ID to Clipboard
uk: Копіювати ідентифікатор користувача Matrix до буфера обміну

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy Address to Clipboard
uk: Копіювати адресу до буфера обміну

en: Notification State
uk: Стан сповіщень

en: Follow Global Setting
uk: Використовувати загальні параметри

[ctx: As in 'notify for all messages']
en: All
uk: Усі

[ctx: As in 'notify when the user is mentioned or the message contains a set keyword']
en: @Mentions and Keywords
uk: @Згадки і ключові слова

[ctx: As in 'do not notify for any messages']
en: Off
uk: Вимкнено

en: Room Settings
uk: Параметри кімнати

en: Leave Room
uk: Полишити кімнату

en: Share
uk: Оприлюднити

en: Share the selected media
uk: Оприлюднити позначені мультимедійні дані

en: Sharing failed
uk: Не вдалося оприлюднити

en: Shared url for image is <a href='%1'>%1</a>
uk: Адресою поширення для зображення є <a href='%1'>%1</a>

[ctx: 'Space' is a matrix space]
en: View Space
uk: Переглянути простір

[ctx: 'Space' is a matrix space]
en: Space Settings
uk: Параметри простору

en: Space Settings
uk: Параметри простору

[ctx: 'Space' is a matrix space]
en: Leave Space
uk: Полишити простір

en: Ban User
uk: Заблокувати користувача

en: Reason for banning this user
uk: Причина блокування цього користувача

[ctx: @action:button 'Ban' as in 'Ban this user']
en: Ban
uk: Заблокувати

[ctx: @action]
en: Cancel
uk: Скасувати

en: Open Externally
uk: Відкрити у сторонній програмі

en: Save As
uk: Зберегти як

en: Copy
uk: Копіювати

en: Remove
uk: Вилучити

[ctx: @title]
en: Remove Message
uk: Вилучення повідомлення

[ctx: @action:button 'Report' as in 'Report this event to the administrators']
en: Report
uk: Поскаржитися

[ctx: @title]
en: Report Message
uk: Поскаржитися на повідомлення

en: View Source
uk: Переглянути джерело

en: Message Source
uk: Джерело повідомлення

en: Copy Link
uk: Копіювати посилання

en: Search for '%1'
uk: Пошук «%1»

en: Configure Web Shortcuts...
uk: Налаштувати вебскорочення…

en: Event Source
uk: Джерело подій

en: Remove Messages
uk: Вилучити повідомлення

en: Remove Message
uk: Вилучити повідомлення

en: Reason for removing this user's recent messages
uk: Причина вилучення нещодавніх повідомлень цього користувача

en: Reason for removing this message
uk: Причина вилучення цього повідомлення

[ctx: @action:button 'Remove' as in 'Remove this message']
en: Remove
uk: Вилучити

en: Report Message
uk: Поскаржитися на повідомлення

en: Reason for reporting this message
uk: Причина скарги на це повідомлення

en: Room State - %1
uk: Стан кімнати — %1

[ctx: @action:button Undo modification]
en: Undo
uk: Скасувати

[ctx: @action:button Accept image modification]
en: Accept
uk: Прийняти

en: Unable to save file. Check if you have the correct permission to edit the cache directory.
uk: Не вдалося зберегти файл. Перевірте, чи маєте ви належні права доступу для редагування каталогу кешу.

[ctx: @action:button Crop an image]
en: Crop
uk: Обрізати

[ctx: @action:button Rotate an image to the left]
en: Rotate left
uk: Обернути ліворуч

[ctx: @action:button Rotate an image to the right]
en: Rotate right
uk: Обернути праворуч

[ctx: @action:button Mirror an image vertically]
en: Flip
uk: Перевернути

[ctx: @action:button Mirror an image horizontally]
en: Mirror
uk: Віддзеркалити

en: Invite a User
uk: Запросити користувача

en: Find a user...
uk: Знайти користувача…

en: No users available
uk: Немає доступних користувачів

en: Send invitation
uk: Надіслати запрошення

en: Explore Rooms
uk: Ознайомитися з кімнатами

en: Find a room...
uk: Знайти кімнату…

en: View
uk: Переглянути

en: Join
uk: Долучитися

en: Add New Server
uk: Додавання нового сервера

en: Home Server
uk: Домашній сервер

en: Add new server
uk: Додати новий сервер

[ctx: @title:window]
en: Add server
uk: Додавання сервера

en: Valid server entered
uk: Введено коректний сервер

en: This server cannot be resolved or has already been added
uk: Цей сервер не вдалося визначити або сервер уже було додано

en: The entered text is not a valid url
uk: Введений текст не є коректною адресою

en: Enter server url e.g. kde.org
uk: Введіть адресу сервера. Приклад: kde.org

en: Server URL
uk: Адреса сервера

en: Joined
uk: Долучення виконано

[ctx: @action:button]
en: Show All Rooms
uk: Показати усі кімнати

en: No rooms found
uk: Не знайдено кімнат

en: Join some rooms to get started
uk: Спочатку, приєднайтеся до кімнат

en: Search in room directory
uk: Шукати у каталозі кімнат

en: No Name
uk: Без назви

en: Muted room
uk: Кімната із вимкненим спілкуванням

en: Configure room
uk: Налаштувати кімнату

en: Accept this invitation?
uk: Прийняти це запрошення?

en: Reject
uk: Відкинути

en: Choose local file
uk: Виберіть локальний файл

en: Clipboard image
uk: Зображення з буфера

en: Jump to first unread message
uk: Перейти до першого непрочитаного повідомлення

en: Jump to latest message
uk: Перейти до останнього повідомлення

en: Drag items here to share them
uk: Перетягніть пункти сюди, щоб оприлюднити їх

[ctx: Message displayed when some users are typing]
en: %2 is typing | %2 are typing
uk[0]: %2 вводять текст…
uk[1]: %2 вводять текст…
uk[2]: %2 вводять текст…
uk[3]: %2 вводить текст…

en: This message was sent from a verified device
uk: Це повідомлення було надіслано із перевіреного пристрою

en: React
uk: Реагувати

[ctx: @action:title]
en: Search Messages
uk: Пошук повідомлень

en: Enter a text to start searching
uk: Введіть фрагмент тексту, щоб почати пошук

en: No results found
uk: Нічого не знайдено

en: Chat
uk: Спілкування

en: Welcome to Matrix
uk: Вітаємо у Matrix

en: Room information
uk: Відомості щодо кімнати

en: Room settings
uk: Параметри кімнати

en: No name
uk: Без назви

en: No Canonical Alias
uk: Немає канонічного варіанта назви

en: No Topic
uk: Немає теми

en: Options
uk: Параметри

en: Open developer tools
uk: Відкрити інструменти розробника

en: Developer Tools
uk: Інструменти розробника

en: Search in this room
uk: Шукати у цій кімнаті

[ctx: @action:title]
en: Search
uk: Пошук

en: Remove room from favorites
uk: Вилучити кімнату з улюблених

en: Make room favorite
uk: Зробити кімнату улюбленою

en: Members
uk: Учасники

en: Search user in room
uk: Шукати користувача у кімнаті

en: Invite user to room
uk: Запросити користувача до кімнати

en: %1 Member | %1 Members
uk[0]: %1 учасник
uk[1]: %1 учасники
uk[2]: %1 учасників
uk[3]: %1 учасник

en: No Member Count
uk: Немає лічильника учасників

en: General
uk: Загальне

en: Security
uk: Захист

en: Permissions
uk: Права доступу

en: Notifications
uk: Сповіщення

en: Room Information
uk: Відомості щодо кімнати

en: Update avatar
uk: Оновити аватар

en: Room name:
uk: Назва кімнати:

en: Room topic:
uk: Тема кімнати:

en: Save
uk: Зберегти

en: Room ID
uk: Ід. кімнати

en: Copy room ID to clipboard
uk: Копіювати ідентифікатор кімнати до буфера обміну

en: Room version
uk: Версія кімнати

en: Upgrade Room
uk: Оновити кімнату

en: Aliases
uk: Альтернативи

en: No canonical alias set
uk: Не встановлено канонічної альтернативи

en: Make this alias the room's canonical alias
uk: Зробити цю альтернативу основною альтернативою кімнати

en: Delete alias
uk: Вилучити альтернативу

en: #new_alias:server.org
uk: #нова_альтернатива:сервер.org

en: Add new alias
uk: Додати новий псевдонім

en: URL Previews
uk: Перегляд вмісту адрес

en: Enable URL previews by default for room members
uk: Увімкнути типовий попередній перегляд вмісту адрес для учасників кімнати

en: Enable URL previews
uk: Увімкнути перегляд вмісту адрес

en: URL previews are enabled by default in this room
uk: У цій кімнаті типово увімкнено попередній перегляд вмісту адрес

en: URL previews are disabled by default in this room
uk: У цій кімнаті типово вимкнено попередній перегляд вмісту адрес

en: This room continues another conversation.
uk: У цій кімнаті продовжується інше спілкування.

en: See older messages…
uk: Переглянути старі повідомлення…

en: This room has been replaced.
uk: Цю кімнат було замінено.

en: See new room…
uk: Переглянути нову кімнату…

en: Upgrade the Room
uk: Оновити кімнату

en: Select new version
uk: Виберіть нову версію

en: Privileged Users
uk: Привілейовані користувачі

en: Default permissions
uk: Типові права доступу

en: Default user power level
uk: Типовий рівень можливостей користувача

en: This is power level for all new users when joining the room
uk: Це рівень можливостей для усіх нових користувачів при долученні до кімнати

en: Default power level to set the room state
uk: Типовий рівень для стану кімнати

en: This is used for all state events that do not have their own entry here
uk: Цей рівень використовують для усіх подій стану, які не мають власного запису у цьому списку

en: Default power level to send messages
uk: Типовий рівень для надсилання повідомлень

en: This is used for all message events that do not have their own entry here
uk: Цей рівень використовують для усіх подій повідомлень, які не мають власного запису у цьому списку

en: Basic permissions
uk: Основні права доступу

en: Invite users
uk: Запрошення користувачів

en: Kick users
uk: Викидання користувачів

en: Ban users
uk: Блокування користувачів

en: Remove message sent by other users
uk: Вилучати повідомлення, які надіслано іншими користувачами

en: Event permissions
uk: Права доступу подій

en: Change user permissions
uk: Зміна прав доступу користувачів

en: Change the room name
uk: Зміна назви кімнати

en: Change the room avatar
uk: Зміна аватара кімнати

en: Change the room canonical alias
uk: Зміна канонічної альтернативної назви кімнати

en: Change the room topic
uk: Зміна теми кімнати

en: Enable encryption for the room
uk: Вмикання шифрування для кімнати

en: Change the room history visibility
uk: Зміна видимості журналу кімнати

en: Set pinned events
uk: Встановлення пришпилених подій

en: Upgrade the room
uk: Оновлення кімнати

en: Set the room server access control list (ACL)
uk: Встановлення списку керування доступом (ACL) сервера кімнати

en: Set the children of this space
uk: Встановити простір дітей

en: Set the parent space of this room
uk: Встановити простір батьків цієї кімнати

en: Room notifications setting
uk: Параметр сповіщень кімнати

en: Follow global setting
uk: Використовувати загальні параметри

en: You need to upgrade this room to a newer version to enable this setting.
uk: Для вмикання цього параметра вам слід оновити цю кімнату до новішої версії.

[ctx: @option:check]
en: Encryption
uk: Шифрування

en: Enable encryption
uk: Увімкнути шифрування

[ctx: option:check]
en: Once enabled, encryption cannot be disabled.
uk: Після вмикання шифрування вже не можна буде вимкнути.

[ctx: @option:check]
en: Access
uk: Доступ

[ctx: @option:check]
en: Private (invite only)
uk: Приватне (лише за запрошенням)

en: Only invited people can join.
uk: Долучатися можуть лише запрошені.

[ctx: @option:check]
en: Space members
uk: Учасники простору

en: Anyone in a space can find and join.
uk: Будь-хто у просторі може шукати і долучатися.

[ctx: @option:check]
en: Knock
uk: Постукати

en: People not in the room need to request an invite to join the room.
uk: Ті, кого немає у кімнаті, мають надіслати запити щодо запрошення до кімнати.

[ctx: @option:check]
en: Public
uk: Загальне

[ctx: @option:check]
en: Anyone can find and join.
uk: Будь-хто може шукати і долучатися.

[ctx: @option:check]
en: Message history visibility
uk: Видимість журналу повідомлень

[ctx: @option:check]
en: Anyone
uk: Будь-хто

[ctx: @option:check]
en: Anyone, regardless of whether they have joined, can view history.
uk: Будь-хто, незалежно від того, чи долучилися вони до кімнати, може переглядати журнал.

[ctx: @option:check]
en: Members only
uk: Лише учасники

[ctx: @option:check]
en: All members can view the entire message history, even before they joined.
uk: Усі учасники можуть переглядати увесь журнал повідомлень, навіть до долучення.

[ctx: @option:check]
en: Members only (since invite)
uk: Лише учасники (з моменту запрошення)

[ctx: @option:check]
en: New members can view the message history from the point they were invited to the room.
uk: Нові учасники можуть переглядати журнал повідомлень з моменту, коли їх запрошено до кімнати.

[ctx: @option:check]
en: Members only (since joining)
uk: Лише учасники (з моменту долучення)

[ctx: @option:check]
en: New members can view the message history from the point they joined the room.
uk: Нові учасники можуть переглядати журнал повідомлень з моменту долучення до кімнати.

en: Apply
uk: Застосувати

[ctx: @title:window]
en: About NeoChat
uk: Про NeoChat

[ctx: @title:window]
en: About KDE
uk: Про KDE

en: Edit Account
uk: Зміна облікового запису

en: User information
uk: Відомості про користувача

en: Remove current avatar
uk: Вилучити поточний аватар

en: Name:
uk: Ім'я:

en: Label:
uk: Мітка:

en: Password
uk: Пароль

en: Your server doesn't support changing your password
uk: На вашому сервері не передбачено підтримки зміни вашого пароля

en: Current Password:
uk: Поточний пароль:

en: New Password:
uk: Новий пароль:

en: Confirm new Password:
uk: Підтвердження нового пароля:

en: Passwords don't match
uk: Паролі не збігаються

en: Passwords do not match
uk: Паролі не збігаються

en: Server Information
uk: Інформація про сервер

en: Homeserver url
uk: Адреса домашнього сервера

en: Accounts
uk: Облікові записи

en: Password changed successfully
uk: Пароль успішно змінено

en: Wrong password entered
uk: Введено помилковий пароль

en: Unknown problem while trying to change password
uk: Невідома проблема під час спроби змінити пароль

[ctx: @title:window]
en: Appearance
uk: Вигляд

en: General theme
uk: Загальна тема

en: Bubbles
uk: Бульки

en: Compact
uk: Компактна

en: Use compact room list
uk: Компактний список кімнат

en: Show fancy effects in chat
uk: Показувати красиві ефекти у спілкуванні

en: Use transparent chat page
uk: Скористатися прозорою сторінкою спілкування

en: Transparency
uk: Прозорість

en: Only enabled if the transparent chat page is enabled.
uk: Увімкнено лише тоді, коли увімкнено прозору сторінку спілкування.

en: Show your messages on the right
uk: Показати ваші повідомлення праворуч

en: Show links preview in the chat messages
uk: Показувати попередній перегляд посилань у повідомленнях спілкування

en: Show Avatar
uk: Показувати аватар

en: In chat
uk: У спілкуванні

en: In sidebar
uk: На бічній панелі

en: Color theme
uk: Тема кольорів

en: Devices
uk: Пристрої

en: New device name
uk: Нова назва пристрою

en: Cancel editing display name
uk: Скасувати редагування показаного імені

en: Confirm new display name
uk: Підтвердити нове показане ім'я

en: Edit device name
uk: Змінити назву пристрою

en: Verify device
uk: Перевірити пристрій

en: Logout device
uk: Вийти з пристрою

en: Please login to view the signed-in devices for your account.
uk: Будь ласка, увійдіть до системи для перегляду підписаних пристроїв для вашого облікового запису.

en: Remove device
uk: Вилучити пристрій

en: Password:
uk: Пароль:

[ctx: @title:window]
en: Custom Emojis
uk: Нетипові емодзі

en: No custom inline stickers found
uk: Нетипових вбудованих стікерів не знайдено

en: new_emoji_name_here
uk: тут_має_бути_назва_нової_емодзі

en: Add Emoji...
uk: Додати емодзі…

en: Images (*.png *.gif *.webp)
uk: зображення (*.png *.gif *.webp)

[ctx: @title:window]
en: General
uk: Загальне

en: General settings
uk: Загальні параметри

en: Close to system tray
uk: Згорнути до лотка системи

en: Minimize to system tray on startup
uk: Згортати до системного лотка після запуску

en: Automatically hide/unhide the room information when resizing the window
uk: Автоматично ховати/показувати дані щодо кімнати при зміні розмірів вікна

en: Timeline Events
uk: Події розкладу

en: Show deleted messages
uk: Показувати вилучені повідомлення

en: Show state events
uk: Показувати події стану

en: Show leave and join events
uk: Показувати події з виходу і приєднання

en: Show name change events
uk: Показувати події зі зміни імені

en: Show avatar update events
uk: Показувати події з оновлення аватарів

en: Rooms and private chats
uk: Кімнати і особисті спілкування

en: Separated
uk: Окремо

en: Intermixed
uk: Разом

[ctx: Chat Editor]
en: Editor
uk: Редактор

en: Use s/text/replacement syntax to edit your last message
uk: Для редагування вашого останнього повідомлення скористайтеся синтаксисом s/текст/заміна

en: Send typing notifications
uk: Надсилати сповіщення щодо введення

en: Developer Settings
uk: Параметри розробки

en: Enable developer tools
uk: Увімкнути інструменти розробника

[ctx: @title:window]
en: Notifications
uk: Сповіщення

en: Enable notifications for this account
uk: Увімкнути сповіщення для цього облікового запису

en: Whether push notifications are generated by your Matrix server
uk: Чи створю ваш сервер Matrix сповіщення

en: Room Notifications
uk: Сповіщення кімнати

en: Messages in one-to-one chats
uk: Повідомлення у спілкуванні один на один

en: Encrypted messages in one-to-one chats
uk: Зашифровані повідомлення у спілкуваннях один на один

en: Messages in group chats
uk: Повідомлення у групових спілкуваннях

en: Messages in encrypted group chats
uk: Повідомлення у зашифрованих групових спілкуваннях

en: Room upgrade messages
uk: Повідомлення щодо оновлення кімнат

en: @Mentions
uk: @Згадування

en: Messages containing my display name
uk: Повідомлення, що містять ваше показане ім'я

en: Whole room (@room) notifications
uk: Усі сповіщення кімнати (@кімната)

en: Keywords
uk: Ключові слова

en: Messages containing my keywords
uk: Повідомлення, які містять ваші ключові слова

en: Keyword…
uk: Ключове слово…

en: Add keyword
uk: Додати ключове слово

en: Invites
uk: Запрошення

en: Invites to a room
uk: Запрошує до кімнати

en: Call invitation
uk: Запрошення до дзвінка

en: Network Proxy
uk: Проксі-сервер мережі

en: System Default
uk: Типовий для системи

en: Proxy Settings
uk: Налаштування проксі

en: Host
uk: Вузол

en: Port
uk: Порт

en: User
uk: Користувач

en: Disable notifications
uk: Вимкнути сповіщення

en: Enable notifications
uk: Увімкнути сповіщення

en: Mute notifications
uk: Вимкнути звук у сповіщеннях

en: Unmute notifications
uk: Увімкнути звук у сповіщеннях

[ctx: As in clicking this button will switch off highlights for messages that match this rule]
en: Disable message highlights
uk: Вимкнути підсвічування повідомлень

[ctx: As in clicking this button will switch on highlights for messages that match this rule]
en: Enable message highlights
uk: Увімкнути підсвічування повідомлень

en: Delete keyword
uk: Вилучити ключове слово

en: Appearance
uk: Вигляд

en: Custom Emojis
uk: Нетипові емодзі

en: Spell Checking
uk: Перевірка правопису

en: About NeoChat
uk: Про NeoChat

en: About KDE
uk: Про KDE

[ctx: @window:title]
en: Spellchecking
uk: Перевірка правопису

en: Selected default language:
uk: Вибрана типова мова:

en: Open Personal Dictionary
uk: Відкрити особистий словник

en: Options:
uk: Параметри:

en: Enable automatic spell checking
uk: Увімкнути автоматичну перевірку правопису

en: Ignore uppercase words
uk: Ігнорувати слова великими літерами

en: Ignore hyphenated words
uk: Ігнорувати слова з дефісами

en: Detect language automatically
uk: Визначати мову автоматично

en: Spell checking languages
uk: Мови перевірки правопису

en: %1 will provide spell checking and suggestions for the languages listed here when autodetection is enabled.
uk: Якщо буде увімкнено автоматичне визначення мови, %1 надаватиме послуги перевірки правопису та пропозиції для мов з цього списку.

en: Add a new word to your personal dictionary…
uk: Додати нове слово до вашого особистого словника.

[ctx: @action:button]
en: Add word
uk: Додати слово

en: Spell checking dictionary
uk: Словник для перевірки правопису

en: Delete word
uk: Вилучити слово

en: Malformed or empty Matrix id
uk: Помилково форматований або порожній ідентифікатор Matrix

en: %1 is not a correct Matrix identifier
uk: %1 не є правильним ідентифікатором Matrix

en: Room not found
uk: Кімнату не знайдено

en: There's no room %1 in the room list. Check the spelling and the account.
uk: У списку кімнат немає кімнати %1. Перевірте, чи правильно вписано обліковий запис.

en: Failed to join room
uk: Не вдалося приєднатися до кімнати

en: You requested to join '%1'
uk: Ви надіслали запит щодо долучення до «%1»

en: Failed to request joining room
uk: Не вдалося надіслати запит щодо долучення до кімнати

en: No application for the link
uk: Немає програми для обробки посилання

en: Your operating system could not find an application for the link.
uk: Вашою операційною системою не знайдено програми, яка могла б обробити посилання.

en: Could not open URL
uk: Не вдається відкрити адресу

en: Show
uk: Показати

en: Quit
uk: Вийти
