neomutt-2023-11-03 - en to da translation catalogue (1025 entries)

note: L10N: prompt to add a new alias
en: Alias as:
da: Vælg et alias:

en: You already have an alias defined with that name
da: Der er allerede et alias med det navn

en: Warning: This alias name may not work.  Fix it?
da: Advarsel: Dette navn for alias vil måske ikke virke. Ret det?

en: Address:
da: Adresse:

en: Bad IDN: '%s'
da: Forkert IDN: '%s'

en: Personal name:
da: Navn:

en: Accept?
da: O.k.?

en: Save to file:
da: Gem i fil:

en: Error reading alias file
da: Fejl ved læsning af alias-fil

en: Alias added
da: Adresse tilføjet

en: alias: no address
da: alias: Ingen adresse

en: Warning: Bad IDN '%s' in alias '%s'
da: Advarsel: Forkert IDN '%s' i alias '%s'

en: Exit
da: Tilbage

en: Del
da: Slet

en: Undel
da: Behold

en: Select
da: Vælg

en: Help
da: Hjælp

en: You have no aliases
da: Adressebogen er tom

en: Aliases
da: Adressebog

en: Mail
da: Send

en: New Query
da: Ny forespørgsel

en: Make Alias
da: Opret alias

en: Search
da: Søg

en: Waiting for response...
da: Venter på svar ...

en: Query command not defined
da: Ingen forespørgsels-kommando defineret

en: Query:
da: Forespørgsel:

note: L10N: ask for a limit to apply
en: Limit: %s
da: Afgrænsning: %s

en: attachments: no disposition
da: vedlæg bilag: ingen beskrivelse

en: attachments: invalid disposition
da: vedlæg bilag: ugyldig beskrivelse

en: unattachments: no disposition
da: fjern bilag: ingen beskrivelse

en: unattachments: invalid disposition
da: fjern bilag: ugyldig beskrivelse

en: Save
da: Gem

en: Pipe
da: Overfør til program

en: Print
da: Udskriv

en: Attachments
da: Brevdele

en: Not available in this menu
da: Funktion er ikke tilgængelig i denne menu

en: Function not permitted in attach-message mode
da: Funktionen er ikke tilladt ved vedlægning af bilag

en: Mailbox is read-only
da: Brevbakken er skrivebeskyttet

en: There are no subparts to show
da: Der er ingen underdele at vise

en: Can't delete attachment from POP server
da: Kan ikke slette bilag fra POP-server

en: Deletion of attachments from encrypted messages is unsupported
da: Sletning af brevdele fra krypterede breve er ikke understøttet

en: Deletion of attachments from signed messages may invalidate the signature
da: Sletning af brevdele fra underskrevne breve kan gøre underskriften ugyldig

en: Only deletion of multipart attachments is supported
da: Sletning af brevdele fra udelte breve er ikke understøttet

en: Can't match 'nametemplate', continue?
da: Kan ikke matche navneskabelon, fortsæt?

en: Mailcap compose entry requires %%s
da: Brug af "compose" i mailcap-fil kræver %%s

en: Error running "%s"
da: Fejl ved kørsel af "%s"

en: Failure to open file to parse headers
da: Kan ikke åbne fil for at analysere brevhovedet

en: Failure to open file to strip headers
da: Kan ikke åbne fil for at fjerne brevhovedet

en: Failure to rename file
da: Omdøbning af fil slog fejl

en: No mailcap compose entry for %s, creating empty file
da: Ingen "compose"-regel for %s i mailcap-fil, opretter en tom fil

en: Mailcap Edit entry requires %%s
da: Brug af "edit" i mailcap-fil kræver %%s

en: No mailcap edit entry for %s
da: Ingen "edit"-regel for %s i mailcap-fil

en: No matching mailcap entry found.  Viewing as text.
da: Ingen passende mailcap-regler fundet. Viser som tekst.

en: MIME type not defined.  Can't view attachment.
da: MIME-typen er ikke defineret. Kan ikke vise bilag.

en: Can't create filter
da: Kan ikke oprette filter

en: ---Command: %-20.20s Description: %s
da: ---Kommando: %-20.20s Beskrivelse: %s

en: ---Command: %-30.30s Attachment: %s
da: ---Kommando: %-30.30s Bilag: %s

en: ---Attachment: %s: %s
da: ---Bilag: %s: %s

en: ---Attachment: %s
da: ---Bilag: %s

en: Write fault
da: Skrivefejl

en: I don't know how to print that
da: Jeg ved ikke hvordan man udskriver dette

en: Saving...
da: Gemmer ...

en: WARNING!  You are about to overwrite %s, continue?
da: ADVARSEL! Fil %s findes, overskriv?

en: Attachment filtered
da: Brevdel filtreret

en: Filter through:
da: Filtrér gennem:

en: Pipe to:
da: Overfør til kommando (pipe):

note: L10N: s gets replaced by a MIME type, e.g. "text/plain" or application/octet-stream.
en: I don't know how to print %s attachments
da: Jeg ved ikke hvordan man udskriver %s-brevdele

en: Print attachment?
da: Udskriv brevdel?

en: Structural changes to decrypted attachments are not supported
da: Strukturelle ændringer i dekrypterede bilag understøttes ikke

en: Can't decrypt encrypted message
da: Kan ikke dekryptere krypteret brev

note: L10N: s is a directory.  NeoMutt is looking for a directory it needs for some reason (e.g. autocrypt, header cache, bcache), but it doesn't exist.  The prompt is asking whether to create the directory
en: %s does not exist. Create it?
da: %s findes ikke. Opret?

note: L10N: mkdir() on the directory %s failed.  The second %s is the error message returned by libc
en: Can't create %s: %s
da: Kan ikke oprette %s: %s

note: L10N: The first time NeoMutt is started with $autocrypt set, it will create $autocrypt_dir and then prompt to create an autocrypt account with this message.
en: Create an initial autocrypt account?
da: Opret en ny autocrypt-konto?

note: L10N: Autocrypt is asking for the email address to use for the autocrypt account.  This will generate a key and add a record to the database for use in autocrypt operations.
en: Autocrypt account address:
da: Autocrypt-kontoens adresse:

note: L10N: Autocrypt prompts for an account email address, and requires a single address.  This is shown if they entered something invalid, nothing, or more than one address for some reason.
en: Please enter a single email address
da: Indtast kun en enkelt mailadresse

note: L10N: When creating an autocrypt account, this message will be displayed if there is already an account in the database with the email address they just entered.
en: That email address already has an autocrypt account
da: Denne mailadresse har allerede en autocrypt-konto tilknyttet

note: L10N: Autocrypt has a setting "prefer-encrypt". When the recommendation algorithm returns "available" and BOTH sender and recipient choose "prefer-encrypt", encryption will be automatically enabled. Otherwise the UI will show encryption is "available" but the user will be required to enable encrypti
en: Prefer encryption?
da: Foretræk kryptering?

note: L10N: Message displayed after an autocrypt account is successfully created.
en: Autocrypt account creation succeeded
da: Oprettelse af autocrypt-konto lykkedes

note: L10N: Error message displayed if creating an autocrypt account failed or was aborted by the user.
en: Autocrypt account creation aborted
da: Oprettelse af autocrypt-konto afbrudt

note: L10N: s is an email address.  Autocrypt is scanning for the keyids to use to encrypt, but it can't find a valid keyid for this address. The message is printed and they are returned to the compose menu.
en: No (valid) autocrypt key found for %s
da: Fandt ikke nogen (gyldig) autocrypt-nøgle til %s

note: L10N: The first time autocrypt is enabled, NeoMutt will ask to scan through one or more mailboxes for Autocrypt: headers.  Those headers are then captured in the database as peer records and used for encryption. If this is answered yes, they will be prompted for a mailbox.
en: Scan a mailbox for autocrypt headers?
da: Skan brevbakke for autocrypt-headere?

note: L10N: The prompt for a mailbox to scan for Autocrypt: headers
en: Scan mailbox
da: Scan brevbakke

note: L10N: This is the second prompt to see if the user would like to scan more than one mailbox for Autocrypt headers. I'm purposely being extra verbose; asking first then prompting for a mailbox.  This is because this is a one-time operation and I don't want them to accidentally ctrl-g and abort it.
en: Scan another mailbox for autocrypt headers?
da: Skan en anden brevbakke for autocrypt-headere?

note: L10N: s is the path to the database. For some reason sqlite3 failed to open that database file. L10N: Error message if autocrypt couldn't open the SQLite database for some reason.  The %s is the full path of the database file.
en: Unable to open autocrypt database %s
da: Kan ikke åbne autocrypt-databasen %s

note: L10N: Autocrypt Account Menu Help line: create new account
en: Create
da: Opret

note: L10N: Autocrypt Account Menu Help line: delete account
en: Delete
da: Slet

note: L10N: Autocrypt Account Menu Help line: toggle an account active/inactive The words here are abbreviated to keep the help line compact. It currently has the content: q:Exit  c:Create  D:Delete  a:Tgl Active  p:Prf Encr  ?:Help
en: Tgl Active
da: Aktiv til/fra

note: L10N: Autocrypt Account Menu Help line: toggle "prefer-encrypt" on an account The words here are abbreviated to keep the help line compact. It currently has the content: q:Exit  c:Create  D:Delete  a:Tgl Active  p:Prf Encr  ?:Help
en: Prf Encr
da: Foretræk kryptering

note: L10N: Autocrypt Account menu. flag that an account has prefer-encrypt set
en: prefer encrypt
da: foretræk kryptering

note: L10N: Autocrypt Account menu. flag that an account has prefer-encrypt unset; thus encryption will need to be manually enabled.
en: manual encrypt
da: manuel kryptering

note: L10N: Autocrypt Account menu. flag that an account is enabled/active
en: active
da: aktiv

note: L10N: Autocrypt Account menu. flag that an account is disabled/inactive
en: inactive
da: inaktiv

note: L10N: Autocrypt Account Management Menu title
en: Autocrypt Accounts
da: Autocrypt-konti

note: L10N: This error message is displayed if a database update of an account record fails for some odd reason.
en: Error updating account record
da: Fejl ved opdatering af konto-optegnelse

note: L10N: Confirmation message when deleting an autocrypt account
en: Really delete account "%s"?
da: Skal kontoen "%s" virkelig slettes?

en: error creating GPGME context: %s
da: dannelse af GPGME-kontekst fejlede: %s

note: L10N: Message displayed just before a GPG key is generated for a created autocrypt account.
en: Generating autocrypt key...
da: Genererer autocrypt-nøgle ...

note: L10N: GPGME was unable to generate a key for some reason. %s is the error message returned by GPGME.
en: Error creating autocrypt key: %s
da: Fejl ved oprettelse af autocrypt-nøgle: %s

note: L10N: After selecting a key for an autocrypt account, this is displayed if the key was revoked/expired/disabled/invalid or can't be used for both signing and encryption. %s is the key fingerprint.
en: The key %s is not usable for autocrypt
da: Nøglen %s kan ikke anvendes med autocrypt

note: L10N: During autocrypt account creation, this prompt asks the user whether they want to create a new GPG key for the account, or select an existing account from the keyring.
en: (c)reate new, or (s)elect existing GPG key?
da: (o)pret ny, eller (v)ælg eksisterende GPG-nøgle?

note: L10N: The letters corresponding to the "(c)reate new, or (s)elect existing GPG key?" prompt.
en: cs
da: ov

note: L10N: During autocrypt account creation, if selecting an existing key fails for some reason, we prompt to see if they want to create a key instead.
en: Create a new GPG key for this account, instead?
da: Lav en ny GPG-nøgle til denne konto, i stedet?

note: L10N: The autocrypt database keeps track of schema version numbers. This error occurs if the version number is too high. Presumably because this is an old version of NeoMutt and the database was upgraded by a future version.
en: Autocrypt database version is too new
da: Version af autocrypt-database er for ny

en: Chdir
da: Skift filkatalog

en: Mask
da: Maske

en: %s is not a directory
da: %s er ikke et filkatalog

en: Mailboxes [%d]
da: Indbakker [%d]

en: Subscribed [%s], File mask: %s
da: Abonnementer [%s], filmaske: %s

en: Directory [%s], File mask: %s
da: Filkatalog [%s], filmaske: %s

en: Can't attach a directory
da: Kan ikke vedlægge et filkatalog

en: New file name:
da: Nyt filnavn:

en: No files match the file mask
da: Ingen filer passer til filmasken

en: Can't view a directory
da: Filkataloger kan ikke vises

en: Error trying to view file
da: Fejl ved visning af fil

en: Chdir to:
da: Skift til filkatalog:

en: Error scanning directory
da: Fejl ved indlæsning af filkatalog

en: Create is only supported for IMAP mailboxes
da: Oprettelse er kun understøttet for IMAP-brevbakker

en: Delete is only supported for IMAP mailboxes
da: Sletning er kun understøttet for IMAP-brevbakker

en: Really delete mailbox "%s"?
da: Virkelig slette brevbakke "%s"?

en: Mailbox not deleted
da: Brevbakke ikke slettet

en: Mailbox deleted
da: Brevbakke slettet

en: File Mask:
da: Filmaske:

en: Rename is only supported for IMAP mailboxes
da: Omdøbning er kun understøttet for IMAP-brevbakker

en: %s: no such object
da: %s: ukendt objekt

en: %s: too few arguments
da: %s: for få parametre

en: %s: color not supported by term
da: %s: farve er ikke understøttet af terminal

en: %s: too many arguments
da: %s: for mange parametre

note: L10N: '%s' is the file name of the temporary file
en: Could not create temporary file %s
da: Kunne ikke oprette midlertidig fil %s

en: %s: no such color
da: %s: ukendt farve

en: %s: no such attribute
da: %s: ukendt attribut

en: -group: no group name
da: -group: intet gruppenavn

en: out of arguments
da: parametre slap op

en: source: errors in %s
da: source: Fejl i %s

en: source: reading aborted due to too many errors in %s
da: source: læsning afbrudt pga. for mange fejl i %s

en: %sgroup: missing -rx or -addr
da: %sgroup: mangler -rx eller -addr

en: %sgroup: warning: bad IDN '%s'
da: %sgroup: advarsel: forkert IDN "%s"

en: invalid header field
da: ugyldig linje i brevhoved

en: %s is unset
da: %s er ikke sat

en: source: error at %s
da: source: Fejl ved %s

en: Subscribed to %s
da: Abonnerer på %s

en: Unsubscribed from %s
da: Afmeldt fra %s

en: Can't append without an append-hook or close-hook : %s
da: Kan ikke tilføje uden en "append-hook" eller "close-hook" : %s

en: Unable to lock mailbox
da: Kan ikke låse brevbakke

en: Decompressing %s
da: Dekomprimerer %s

en: Can't identify the contents of the compressed file
da: Kan ikke bestemme indholdet i den komprimerede fil

en: Can't find mailbox ops for mailbox type %d
da: Kan ikke finde operationer for brevbakke af typen %d

en: Compress command failed: %s
da: Komprimeringskommando fejlede: %s

en: Unsupported mailbox type for appending
da: Typen på brevbakken understøttes ikke ved tilføjelse

en: Can't sync a compressed file without a close-hook
da: Kan ikke synkronisere en komprimeret fil uden en "close-hook"

en: Compressing %s
da: Komprimerer %s

en: Compressed-appending to %s...
da: Komprimeret-tilføjelse til %s ...

en: Error. Preserving temporary file: %s
da: Fejl. Bevarer midlertidig fil: %s

en: Abort
da: Afbryd

note: L10N: compose menu help line entry
en: To
da: Til

note: L10N: compose menu help line entry
en: Subj
da: Emne

en: Attach file
da: Vedlæg fil

en: Descrip
da: Beskr.

en: -- Attachments
da: -- MIME-dele

en: There are no attachments
da: Der er ingen bilag

note: L10N: This message is displayed in the compose menu when an attachment doesn't stat.  %d is the attachment number and %s is the attachment filename.  The filename is located last to avoid a long path hiding the error message.
en: Attachment #%d no longer exists: %s
da: Bilag #%d findes ikke længere: %s

note: L10N: This message is displayed in the compose menu when an attachment is modified behind the scenes.  %d is the attachment number and %s is the attachment filename.  The filename is located last to avoid a long path hiding the prompt question.
en: Attachment #%d modified. Update encoding for %s?
da: Bilag #%d ændret. Opdatér kodning af %s?

en: You may not delete the only attachment
da: Brevets eneste del kan ikke slettes

en: Unable to attach %s
da: Kan ikke vedlægge %s

en: Open mailbox to attach message from
da: Åbn brevbakken med brevet som skal vedlægges

en: Unable to open mailbox %s
da: Kan ikke åbne brevbakke %s

en: No messages in that folder
da: Ingen breve i den brevbakke

en: Tag the messages you want to attach
da: Udvælg de breve som du vil vedlægge

en: Unable to attach
da: Kan ikke vedlægge

en: Invalid encoding
da: Ugyldig indkodning

en: New file:
da: Ny fil:

en: Content-Type is of the form base/sub
da: "Content-Type" er på formen grundtype/undertype

en: Unknown Content-Type %s
da: Ukendt "Content-Type" %s

en: Can't create file %s
da: Kan ikke oprette filen %s

en: Send attachment with name:
da: Send bilag med navn:

en: Recoding only affects text attachments
da: Omkodning berører kun tekstdele

en: The current attachment won't be converted
da: Den aktuelle del vil ikke blive konverteret

en: The current attachment will be converted
da: Den aktuelle del vil blive konverteret

en: Bad IDN in '%s': '%s'
da: Forkert IDN i '%s': '%s'

en: Rename to:
da: Omdøb til:

note: L10N: "stat" is a system call. Do "man 2 stat" for more information.
en: Can't stat %s: %s
da: Kan ikke finde filen %s: %s

en: Save a copy of this message?
da: Gem en kopi af dette brev?

en: Write message to mailbox
da: Skriv brevet til brevbakke

en: Writing message to %s ...
da: Skriver brevet til %s ...

en: Message written
da: Brevet skrevet

note: L10N: Example: Username at myhost.com
en: Username at %s:
da: Brugernavn på %s:

en: Password for %s@%s:
da: Adgangskode for %s@%s:

en: (r)eject, accept (o)nce, (a)ccept always, (s)kip
da: (a)fvis, (g)odkend denne gang, (v)arig godkendelse, (s)pring over

note: L10N: The letters correspond to the choices in the string: "(r)eject, accept (o)nce, (a)ccept always, (s)kip" This is an interactive certificate confirmation prompt for an SSL connection.
en: roas
da: avgs

en: (r)eject, accept (o)nce, (a)ccept always
da: (a)fvis, (g)odkend denne gang, (v)arig godkendelse

note: L10N: The letters correspond to the choices in the string: "(r)eject, accept (o)nce, (a)ccept always" This is an interactive certificate confirmation prompt for an SSL connection.
en: roa
da: agv

en: (r)eject, accept (o)nce, (s)kip
da: (a)fvis, (g)odkend denne gang, (s)pring over

note: L10N: The letters correspond to the choices in the string: "(r)eject, accept (o)nce, (s)kip" This is an interactive certificate confirmation prompt for an SSL connection.
en: ros
da: avs

en: (r)eject, accept (o)nce
da: (a)fvis, (g)odkend denne gang

note: L10N: The letters correspond to the choices in the string: "(r)eject, accept (o)nce" This is an interactive certificate confirmation prompt for an SSL connection.
en: ro
da: ag

en: Jumping is not implemented for dialogs
da: Man kan ikke springe rundt i dialogerne

en: Search is not implemented for this menu
da: Søgning kan ikke bruges i denne menu

en: Unable to get certificate from peer
da: Ude af stand til at hente certifikat fra server

en: Certificate verification error (%s)
da: Fejl under godkendelse af certifikat (%s)

en: [unable to calculate]
da: [kan ikke beregne]

en: Error initialising gnutls certificate data
da: Kan ikke klargøre gnutls-certifikatdata

en: Error processing certificate data
da: Fejl under behandling af certifikatdata

en: This certificate belongs to:
da: Dette certifikat tilhører:

en: This certificate was issued by:
da: Dette certifikat er udstedt af:

en: This certificate is valid
da: Dette certifikat er gyldigt

en:    from %s
da:    fra %s

en:      to %s
da:      til %s

en: SHA1 Fingerprint: %s
da: SHA1-fingeraftryk: %s

en: WARNING: Server certificate is not yet valid
da: ADVARSEL: Server-certifikat er endnu ikke gyldigt

en: WARNING: Server certificate has expired
da: ADVARSEL: Server-certifikat er udløbet

en: WARNING: Server certificate has been revoked
da: ADVARSEL: Server-certifikat er blevet tilbagekaldt

en: WARNING: Server hostname does not match certificate
da: ADVARSEL: Værtsnavn på server matcher ikke certifikat

en: WARNING: Signer of server certificate is not a CA
da: ADVARSEL: Undskriver af servercertifikat er ikke autoriseret (CA)

en: Warning: Server certificate was signed using an insecure algorithm
da: Advarsel: Servercertifikat blev underskrevet med en usikker algoritme

en: SSL Certificate check (certificate %zu of %zu in chain)
da: Kontrol af SSL-certifikat (certifikat %zu af %zu i kæde)

en: Certificate saved
da: Certifikat gemt

en: Warning: Couldn't save certificate
da: Advarsel: Kunne ikke gemme certifikat

en: All available protocols for TLS/SSL connection disabled
da: Alle tilgængelige protokoller for TLS/SSL-forbindelse deaktiveret

en: Explicit ciphersuite selection via $ssl_ciphers not supported
da: Eksplicit ciphersuite-valg via $ssl_ciphers ikke understøttet

note: L10N: This is a warning when trying to set the host name for TLS Server Name Indication (SNI).  This allows the server to present the correct certificate if it supports multiple hosts.
en: Warning: unable to set TLS SNI host name
da: Advarsel: Kunne ikke sætte værtsnavn for TLS SNI

en: SSL/TLS connection using %s (%s/%s/%s)
da: SSL/TLS-forbindelse bruger %s (%s/%s/%s)

en: Error: no TLS socket open
da: Fejl: ingen åben TLS-socket

en: Filling entropy pool: %s...
da: Fylder entropipuljen: %s ...

en: %s has insecure permissions
da: %s har usikre tilladelser

en: SSL disabled due to the lack of entropy
da: SSL deaktiveret pga. mangel på entropi

en: [invalid date]
da: [ugyldig dato]

en: Server certificate is not yet valid
da: Server-certifikat er endnu ikke gyldigt

en: Server certificate has expired
da: Server-certifikat er udløbet

en: Failed to find enough entropy on your system
da: Kunne ikke finde nok entropi på dit system

en: can't get certificate subject
da: kan ikke hente certifikatets "subject"

en: can't get certificate common name
da: kan ikke finde certifikatets "common name"

en: certificate owner does not match hostname %s
da: der er ikke sammenfald mellem ejer af certifikat og værtsnavn %s

en: Certificate host check failed: %s
da: Kontrol af certifikat-vært fejlede: %s

en: I/O error
da: I/O-fejl

en: unknown error
da: ukendt fejl

en: SSL failed: %s
da: SSL slog fejl: %s

note: L10N: an SSL context is a data structure returned by the OpenSSL function SSL_CTX_new().  In this case it returned NULL: an error condition.
en: Unable to create SSL context
da: Kan ikke skabe SSL-kontekst

en: Warning: error enabling ssl_verify_partial_chains
da: Advarsel: fejl ved aktivering af ssl_verify_partial_chains

en: Looking up %s...
da: Opsøger %s ...

en: Could not find the host "%s"
da: Kunne ikke finde værten "%s"

en: Connecting to %s...
da: Forbinder til %s ...

en: Could not connect to %s (%s)
da: Kunne ikke forbinde til %s (%s)

en: Error talking to %s (%s)
da: Kommunikationsfejl med server %s (%s)

en: Unknown SASL profile
da: Ukendt SASL-profil

en: Error allocating SASL connection
da: Fejl ved tildeling af SASL-forbindelse

en: Error setting SASL security properties
da: Fejl ved indstilling af sikkerhedsegenskaber for SASL

en: Error setting SASL external security strength
da: Fejl ved indstilling af ekstern sikkerhedsstyrke for SASL

en: Error setting SASL external user name
da: Fejl ved indstilling af eksternt brugernavn for SASL

en: Preconnect command failed
da: "Preconnect"-kommando slog fejl

en: Connection to %s closed
da: Forbindelse til %s er lukket

en: Connecting with "%s"...
da: Opretter forbindelse til "%s" ...

en: Tunnel error talking to %s: %s
da: Fejl i tunnel under kommunikation med %s: %s

en: Tunnel to %s returned error %d (%s)
da: Tunnel til %s returnerede fejl %d (%s)

en: %s isn't a regular file
da: %s er ikke en almindelig fil

en: No decryption engine available for message
da: Intet tilgængeligt dekrypteringsprogram til brev

en: Out of memory
da: Ikke mere hukommelse

en: could not create temporary folder: %s
da: kunne ikke oprette midlertidig brevbakke: %s

en: could not write temporary mail folder: %s
da: kunne ikke skrive til midlertidig brevbakke: %s

en: could not truncate temporary mail folder: %s
da: kunne ikke afkorte midlertidig brevbakke: %s

en: Message file is empty
da: Brevfilen er tom

en: Message not modified
da: Brevet er uændret

en: Can't open message file: %s
da: Kan ikke åbne brev: %s

note: L10N: %s is from strerror(errno)
en: Can't append to folder: %s
da: Kan ikke føje til brevbakke: %s

en: multipart message has no boundary parameter
da: brev med flere dele har ingen "boundary"-parameter

note: L10N: The compose menu autocrypt prompt. (e)ncrypt enables encryption via autocrypt. (c)lear sets cleartext. (a)utomatic defers to the recommendation.
en: Autocrypt: (e)ncrypt, (c)lear, (a)utomatic?
da: Autocrypt: (k)ryptér, (r)yd, (a)utomatisk?

note: L10N: The letter corresponding to the compose menu autocrypt prompt (e)ncrypt, (c)lear, (a)utomatic
en: eca
da: kra

en: No PGP backend configured
da: Ingen PGP-ressource er konfigureret

en: S/MIME already selected. Clear and continue?
da: S/MIME allerede valgt. Ryd & fortsæt?

en: No S/MIME backend configured
da: Ingen S/MIME-ressource er konfigureret

en: PGP already selected. Clear and continue?
da: PGP allerede valgt. Ryd & fortsæt?

note: L10N: Compose menu field.  May not want to translate.
en: From:
da: Fra:

note: L10N: Compose menu field.  May not want to translate.
en: To:
da: Til:

note: L10N: Compose menu field.  May not want to translate.
en: Subject:
da: Emne:

note: L10N: Compose menu field.  May not want to translate.
en: Reply-To:
da: Svar til:

note: L10N: Compose menu field.  Holds "Encrypt", "Sign" related information
en: Security:
da: Sikkerhed:

note: L10N: This string is used by the compose menu. Since it is hidden by default, it does not increase the indentation of other compose menu fields.  However, if possible, it should not be longer than the other compose menu fields.  Since it shares the row with "Encrypt with:", it should not be longer t
en: Sign as:
da: Underskriv som:

note: L10N: Autocrypt recommendation flag: off. This is displayed when Autocrypt is turned off.
en: Off
da: Fra

note: L10N: Autocrypt recommendation flag: no. This is displayed when Autocrypt cannot encrypt to the recipients.
en: No
da: Nej

note: L10N: Autocrypt recommendation flag: discouraged. This is displayed when Autocrypt believes encryption should not be used. This might occur if one of the recipient Autocrypt Keys has not been used recently, or if the only key available is a Gossip Header key.
en: Discouraged
da: Frarådes

note: L10N: Autocrypt recommendation flag: available. This is displayed when Autocrypt believes encryption is possible, but leaves enabling it up to the sender.  Probably because "prefer encrypt" is not set in both the sender and recipient keys.
en: Available
da: Tilgængelig

note: L10N: Autocrypt recommendation flag: yes. This is displayed when Autocrypt would normally enable encryption automatically.
en: Yes
da: Ja

en: Sign, Encrypt
da: Underskriv og kryptér

en: Encrypt
da: Kryptér

en: Sign
da: Underskriv

en: None
da: Ingen

en:  (inline PGP)
da:  (indlejret PGP)

en:  (OppEnc mode)
da:  (OppEnc-tilstand)

en: <default>
da: <forvalgt>

en: Encrypt with:
da: Kryptér med:

note: L10N: The autocrypt compose menu Recommendation field. Displays the output of the recommendation engine (Off, No, Discouraged, Available, Yes)
en: Recommendation:
da: Anbefaling:

en: Warning: message contains no From: header
da: Advarsel: brevet har ingen From:-header

en: Error parsing address
da: Ugyldig adresse

en: Can't create filter process
da: Kan ikke oprette filterproces

en: Pipe to command:
da: Overfør til kommando:

en: No printing command has been defined
da: Ingen udskrivningskommando er defineret

note: L10N: The highlighted letters must match the "Sort" options
en: Rev-Sort (d)ate,(f)rm,(r)ecv,(s)ubj,t(o),(t)hread,(u)nsort,si(z)e,s(c)ore,s(p)am,(l)abel?
da: Omv-sort. (d)ato,(f)ra,(m)odt.,(e)mne,ti(l),(t)råd,(u)sort,(s)tr.,s(c)ore,s(p)am,(e)tiket?

note: L10N: The highlighted letters must match the "Rev-Sort" options
en: Sort (d)ate,(f)rm,(r)ecv,(s)ubj,t(o),(t)hread,(u)nsort,si(z)e,s(c)ore,s(p)am,(l)abel?
da: Sort. (d)ato,(f)ra,(m)odt.,(e)mne,ti(l),(t)råd,(u)sort,(s)tr.,s(c)ore,s(p)am,(e)tiket?

note: L10N: These must match the highlighted letters from "Sort" and "Rev-Sort"
en: dfrsotuzcpl
da: dfmeltuscpe

en: Shell command:
da: Skalkommando:

en: Copying to %s...
da: Kopierer til %s ...

en: Convert to %s upon sending?
da: Omdan til %s ved afsendelse?

en: Content-Type changed to %s
da: "Content-Type" ændret til %s

en: Threading is not enabled
da: Trådning er ikke i brug

en: Clear flag
da: Fjern statusindikator

en: Set flag
da: Sæt statusindikator

en: Press any key to continue...
da: Tryk på en tast for at fortsætte ...

en:  ('?' for list):
da:  ('?' for en liste):

en: Char = %s, Octal = %o, Decimal = %d
da: Tegn = %s, oktalt = %o, decimalt = %d

en: toggle display of subparts
da: Slå visning af underdele fra eller til

en: delete the current entry
da: slet den aktuelle listning

en: edit attachment description
da: ret brevdelens beskrivelse

en: edit attachment transfer-encoding
da: ret brevdelens indkodning

en: edit attachment using mailcap entry
da: redigér brevdel efter mailcap-regel

en: edit attachment content type
da: ret brevdelens "content-type"

en: filter attachment through a shell command
da: filtrér brevdel gennem en skalkommando

en: get a temporary copy of an attachment
da: lav en midlertidig kopi af en brevdel

en: compose new attachment using mailcap entry
da: lav en ny brevdel efter mailcap-regel

en: pipe message/attachment to a shell command
da: overfør brev/brevdel til en skalkommando

en: print the current entry
da: udskriv den aktuelle listning

en: send attachment with a different name
da: send bilag med et andet navn

en: save message/attachment to a mailbox/file
da: gem brev/brevdel i en brevbakke/fil

en: toggle disposition between inline/attachment
da: skift status mellem integreret og bilagt

en: toggle recoding of this attachment
da: slå omkodning af denne brevdel til/fra

en: toggle whether to delete file after sending it
da: vælg om filen skal slettes efter afsendelse

en: undelete the current entry
da: fjern slet-markering fra den aktuelle listning

en: update an attachment's encoding info
da: opdatér data om brevdelens indkodning

en: view attachment using mailcap entry if necessary
da: vis brevdel, om nødvendigt ved brug af mailcap

en: force viewing of attachment using mailcap
da: fremtving visning af denne del ved brug af mailcap

en: view attachment as text
da: vis denne del som tekst

en: manage autocrypt accounts
da: håndtér autocrypt-konti

en: create a new autocrypt account
da: opret en ny autocrypt-konto

en: delete the current account
da: slet den aktuelle konto

en: toggle the current account active/inactive
da: skift mellem aktiv/inaktiv for den aktuelle konto

en: toggle the current account prefer-encrypt flag
da: slå "foretræk kryptering" til/fra for den aktuelle konto

en: show autocrypt compose menu options
da: vis menuvalg for autocrypt i compose-menuen

en: move to the bottom of the page
da: gå til bunden af siden

en: remail a message to another user
da: videresend et brev til en anden modtager

en: select a new file in this directory
da: vælg en ny fil i dette filkatalog

en: display the currently selected file's name
da: vis navnet på den aktuelt valgte fil

en: toggle view all/subscribed mailboxes (IMAP only)
da: skift mellem visning af alle/abonnerede postbakker (kun IMAP)

en: view file
da: vis fil

en: change directories
da: skift filkatalog

en: check mailboxes for new mail
da: undersøg brevbakker for nye breve

en: edit the file to be attached
da: redigér i den fil der skal vedlægges

en: edit the message
da: redigér brev

en: run ispell on the message
da: stavekontrollér brevet

en: save this message to send later
da: gem dette brev til senere forsendelse

en: rename/move an attached file
da: omdøb/flyt en vedlagt fil

en: send the message
da: send brevet

en: write the message to a folder
da: læg brevet i en brevbakke

en: copy a message to a file/mailbox
da: kopiér brev til en fil/brevbakke

en: create an alias from a message sender
da: opret et alias fra afsenderadresse

en: create a new mailbox (IMAP only)
da: opret en ny brevbakke (kun IMAP)

en: move entry to bottom of screen
da: flyt element til bunden af skærmen

en: move entry to middle of screen
da: flyt element til midten af skærmen

en: move entry to top of screen
da: flyt element til bunden af skærmen

en: make decoded (text/plain) copy
da: lav en afkodet kopi (text/plain)

en: make decoded copy (text/plain) and delete
da: lav en afkodet kopi (text/plain) og slet

en: delete the current mailbox (IMAP only)
da: slet den aktuelle brevbakke (kun IMAP)

en: delete all messages in subthread
da: slet alle breve i deltråd

en: delete all messages in thread
da: slet alle breve i tråd

en: descend into a directory
da: gå ned i et katalog

en: display full address of sender
da: vis fuld afsenderadresse

en: display message and toggle header weeding
da: fremvis brev med helt eller beskåret brevhoved

en: display a message
da: fremvis et brev

en: delete the char in front of the cursor
da: slet tegnet foran markøren

en: move the cursor one character to the left
da: flyt markøren et tegn til venstre

en: move the cursor to the beginning of the word
da: flyt markøren til begyndelse af ord

en: jump to the beginning of the line
da: gå til begyndelsen af linje

en: capitalize the word
da: skriv ord med stort begyndelsesbogstav

en: complete filename or alias
da: færdiggør filnavn eller alias

en: complete address with query
da: færdiggør adresse ved forespørgsel

en: delete the char under the cursor
da: slet tegnet under markøren

en: convert the word to lower case
da: skriv ord med små bogstaver

en: jump to the end of the line
da: gå til linjeslut

en: move the cursor one character to the right
da: flyt markøren et tegn til højre

en: move the cursor to the end of the word
da: flyt markøren til slutning af ord

en: scroll down through the history list
da: gå ned igennem historik-listen

en: search through the history list
da: gennemsøg historik-listen

en: scroll up through the history list
da: gå op igennem historik-listen

en: delete chars from cursor to end of line
da: slet alle tegn til linjeafslutning

en: delete chars from the cursor to the end of the word
da: slet resten af ord fra markørens position

en: delete all chars on the line
da: slet linje

en: delete the word in front of the cursor
da: slet ord foran markør

en: cycle among incoming mailboxes
da: gennemløb indbakker

en: quote the next typed key
da: citér den næste tast

en: transpose character under cursor with previous
da: udskift tegn under markøren med forrige

en: convert the word to upper case
da: skriv ord med store bogstaver

en: add, change, or delete a message's label
da: tilføj, ændr eller slet en beskeds etiket

en: end of conditional execution (noop)
da: slut på betinget udførelse (noop)

en: enter a neomuttrc command
da: skriv en neomuttrc-kommando

en: enter a file mask
da: skriv en filmaske

en: exit this menu
da: forlad denne menu

en: move to the first entry
da: gå til den første listning

en: toggle a message's 'important' flag
da: markér brev som vigtig/fjern markering

en: forward a message with comments
da: videresend et brev med kommentarer

en: select the current entry
da: vælg den aktuelle listning

en: reply to all recipients preserving To/Cc
da: svar til alle modtagere og bevar To/Cc

en: reply to all recipients
da: svar til alle modtagere

en: scroll down 1/2 page
da: gå ½ side ned

en: scroll up 1/2 page
da: gå ½ side op

en: this screen
da: dette skærmbillede

en: jump to an index number
da: gå til et indeksnummer

en: move to the last entry
da: gå til den sidste listning

en: reply to specified mailing list
da: svar til en angivet postliste

en: execute a macro
da: udfør makro

en: compose a new mail message
da: skriv et nyt brev

en: list mailboxes with new mail
da: oplist brevbakker med nye breve

en: break the thread in two
da: del tråden i to

en: open a different folder
da: åbn en anden brevbakke

en: open a different folder in read only mode
da: åbn en anden brevbakke som skrivebeskyttet

en: clear a status flag from a message
da: fjern statusindikator fra brev

en: collapse/uncollapse all threads
da: sammen-/udfold alle tråde

en: collapse/uncollapse current thread
da: sammen-/udfold den aktuelle tråd

en: retrieve mail from POP server
da: hent post fra POP-server

en: force retrieval of mail from IMAP server
da: hent post fra IMAP-server nu

en: logout from all IMAP servers
da: log ud fra alle IMAP-servere

en: show only messages matching a pattern
da: vis kun breve, der matcher et mønster

en: link tagged message to the current one
da: sammenkæd markeret brev med det aktuelle

en: jump to the next new message
da: hop til det næste nye brev

en: jump to the next new or unread message
da: hop til næste nye eller ulæste brev

en: jump to the next subthread
da: hop til næste deltråd

en: jump to the next thread
da: hop til næste tråd

en: move to the next undeleted message
da: hop til næste ikke-slettede brev

en: jump to the next unread message
da: hop til næste ulæste brev

en: open next mailbox with new mail
da: åbn næste brevbakke med nye breve

en: jump to parent message in thread
da: hop til forrige brev i tråden

en: jump to the previous new message
da: hop til forrige nye brev

en: jump to the previous new or unread message
da: hop til forrige nye eller ulæste brev

en: jump to previous subthread
da: hop til forrige deltråd

en: jump to previous thread
da: hop til forrige tråd

en: move to the previous undeleted message
da: hop til forrige ikke-slettede brev

en: jump to the previous unread message
da: hop til forrige ulæste brev

en: mark the current subthread as read
da: markér den aktuelle deltråd som læst

en: mark the current thread as read
da: markér den aktuelle tråd som læst

en: jump to root message in thread
da: hop til første brev i tråden

en: set a status flag on a message
da: sæt en statusindikator på et brev

en: show currently active limit pattern
da: vis det aktive afgrænsningsmønster

en: save changes to mailbox
da: gem ændringer i brevbakke

en: create a hotkey macro for the current message
da: lav en genvejstast-makro for det aktuelle brev

en: move to the middle of the page
da: gå til midten af siden

en: move to the next entry
da: gå til næste listning

en: scroll down one line
da: flyt en linje ned

en: move to the next page
da: gå til næste side

en: jump to the bottom of the message
da: gå til bunden af brevet

en: toggle display of quoted text
da: vælg om citeret tekst skal vises

en: skip beyond quoted text
da: gå forbi citeret tekst

en: jump to the top of the message
da: gå til toppen af brevet

en: move to the previous entry
da: gå til forrige listning

en: scroll up one line
da: flyt en linje op

en: move to the previous page
da: gå til den forrige side

en: delete the current entry, bypassing the trash folder
da: slet det aktuelle brev uden om papirkurven

en: query external program for addresses
da: send adresse-forespørgsel til hjælpeprogram

en: append new query results to current results
da: føj nye resultater af forespørgsel til de aktuelle resultater

en: save changes to mailbox and quit
da: gem ændringer i brevbakke og afslut

en: recall a postponed message
da: genindlæs et tilbageholdt brev

en: clear and redraw the screen
da: ryd og opfrisk skærmen

en: {internal}
da: {intern}

en: rename the current mailbox (IMAP only)
da: omdøb den aktuelle brevbakke (kun IMAP)

en: reply to a message
da: svar på et brev

en: use the current message as a template for a new one
da: brug det aktuelle brev som forlæg for et nyt

en: search for a regular expression
da: søg efter et regulært udtryk

en: search for next match
da: søg efter næste resultat

en: search for next match in opposite direction
da: søg efter næste resultat i modsat retning

en: search backwards for a regular expression
da: søg baglæns efter et regulært udtryk

en: toggle search pattern coloring
da: vælg om fundne søgningsmønstre skal farves

en: invoke a command in a subshell
da: kør en kommando i en under-skal

en: sort messages
da: sortér breve

en: sort messages in reverse order
da: sortér breve i omvendt rækkefølge

en: tag the current entry
da: udvælg den aktuelle listning

en: apply next function to tagged messages
da: anvend næste funktion på de udvalgte breve

en: apply next function ONLY to tagged messages
da: anvend næste funktion KUN på udvalgte breve

en: tag the current subthread
da: markér den aktuelle deltråd

en: tag the current thread
da: markér den aktuelle tråd

en: toggle whether to browse mailboxes or all files
da: skift mellem visning af brevbakker eller alle filer

en: toggle a message's 'new' flag
da: sæt/fjern et brevs "ny"-indikator

en: toggle whether the mailbox will be rewritten
da: slå genskrivning af brevbakke til/fra

en: move to the top of the page
da: gå til toppen af siden

en: undelete all messages in subthread
da: fjern slet-markering fra alle breve i deltråd

en: undelete all messages in thread
da: fjern slet-markering fra alle breve i tråd

en: show the NeoMutt version number and date
da: vis NeoMutts versionsnummer og dato

en: show MIME attachments
da: vis MIME-dele

en: display the keycode for a key press
da: vis tastekoden for et tastetryk

en: make decrypted copy
da: opret dekrypteret kopi

en: make decrypted copy and delete
da: opret dekrypteret kopi og slet

en: extract supported public keys
da: udtræk understøttede offentlige nøgler

en: edit the BCC list
da: ret i Bcc-listen

en: edit the CC list
da: ret i Cc-listen

en: enter a file to save a copy of this message in
da: kopiér dette brev til fil

en: edit the from field
da: ret afsender (from:)

en: edit the message with headers
da: redigér brevet med brevhoved

en: edit the Reply-To field
da: ret Reply-To-feltet

en: edit the subject of this message
da: ret dette brevs emne (Subject:)

en: edit the TO list
da: ret listen over modtagere (To:)

en: send the message through a mixmaster remailer chain
da: send brevet gennem en mixmaster-genposterkæde

en: append a remailer to the chain
da: føj en genposter til kæden

en: select the next element of the chain
da: vælg kædens næste led

en: select the previous element of the chain
da: vælg kædens forrige led

en: delete a remailer from the chain
da: slet en genposter fra kæden

en: insert a remailer into the chain
da: indsæt en genposter i kæden

en: accept the chain constructed
da: acceptér den opbyggede kæde

en: attach a PGP public key
da: vedlæg en offentlig PGP-nøgle (public key)

en: check for classic PGP
da: søg efter klassisk pgp

en: show PGP options
da: vis tilvalg for PGP

en: mail a PGP public key
da: send en offentlig PGP-nøgle

en: verify a PGP public key
da: verificér en offentlig PGP-nøgle

en: view the key's user id
da: vis nøglens bruger-id

en: move the highlight to next mailbox
da: flyt det markerede til den næste brevbakke

en: move the highlight to next mailbox with new mail
da: flyt det markerede til den næste brevbakke med ny post

en: open highlighted mailbox
da: åbner markeret brevbakke

en: scroll the sidebar down 1 page
da: gå 1 side ned i sidepanelet

en: scroll the sidebar up 1 page
da: gå 1 side op i sidepanelet

en: move the highlight to previous mailbox
da: flyt det markerede til den forrige brevbakke

en: move the highlight to previous mailbox with new mail
da: flyt det markerede til den forrige brevbakke med ny post

en: make the sidebar (in)visible
da: gør sidepanelet (u)synligt

en: show S/MIME options
da: vis tilvalg for S/MIME

en: null operation
da: tom funktion

en: [-- Autoview using %s --]
da: [-- Autovisning ved brug af %s --]

en: Invoking autoview command: %s
da: Starter autovisning kommando: %s

en: [-- Can't run %s. --]
da: [-- Kan ikke køre %s --]

en: [-- Autoview stderr of %s --]
da: [-- Fejl fra autovisning af %s --]

en: [-- Error: message/external-body has no access-type parameter --]
da: [-- Fejl: "message/external-body" har ingen "access-type"-parameter --]

en: [-- name: %s --]
da: [-- navn %s --]

en: [-- Error:  Could not display any parts of Multipart/Alternative --]
da: [-- Fejl: Kunne ikke vise nogen del af "Multipart/Alternative" --]

en: One or more parts of this message could not be displayed
da: En eller flere dele af dette brev kunne ikke vises

en: Unable to open temporary file
da: Kan ikke åbne midlertidig fil

en: Error: multipart/signed has no protocol
da: Fejl: "multipart/signed" har ingen "protocol"-parameter

en: ERROR: please report this bug
da: FEJL: vær venlig at rapportere denne fejl

en: <UNKNOWN>
da: <UKENDT>

en: Generic bindings:
da: Almene tastetildelinger:

en: Unbound functions:
da: Funktioner uden tastetildelinger:

en: Help for %s
da: Hjælp for %s

en: Bad history file format (line %d)
da: Fejlformateret historikfil (linje %d)

en: Can't create temporary file
da: Kan ikke oprette midlertidig fil

en: current mailbox shortcut '^' is unset
da: genvejstasten '^' til den aktuelle brevbakke er inaktiv

en: mailbox shortcut expanded to empty regex
da: genvejstaste til brevbakke udfoldet til tomt regulært udtryk

en: badly formatted command string
da: fejlformateret kommandostreng

en: unhook: Can't do unhook * from within a hook
da: unhook: Kan ikke foretage unhook * inde fra en hook

en: unhook: unknown hook type: %s
da: unhook: ukendt hooktype: %s

en: unhook: Can't delete a %s from within a %s
da: unhook: Kan ikke slette en %s inde fra en %s

note: L10N: (%s) is the method name, e.g. Anonymous, CRAM-MD5, GSSAPI, SASL
en: Authenticating (%s)...
da: Godkender (%s) ...

en: LOGIN disabled on this server
da: Der er spærret for indlogning på denne server

en: Logging in...
da: Logger ind ...

en: Login failed
da: Login slog fejl

en: %s is an invalid IMAP path
da: %s er en ugyldig IMAP-sti

en: Getting folder list...
da: Henter liste over brevbakker ...

note: L10N: (%s) is the name / path of the folder we were trying to browse
en: No such folder: %s
da: Brevbakken findes ikke: %s

en: Create mailbox:
da: Opret brevbakke:

en: Mailbox must have a name
da: Brevbakken skal have et navn

en: Mailbox created
da: Brevbakke oprettet

en: Can't rename root folder
da: Kan ikke omdøbe rodkatalog

en: Rename mailbox %s to:
da: Omdøb brevbakke %s to:

en: Rename failed: %s
da: Omdøbning slog fejl: %s

en: Mailbox renamed
da: Brevbakke omdøbt

en: Mailbox %s@%s closed
da: Brevbakke %s@%s lukket

en: Connection to %s timed out
da: Forbindelse til %s fik timeout

en: CREATE failed: %s
da: CREATE fejlede: %s

en: Closing connection to %s...
da: Lukker forbindelsen til %s ...

en: Secure connection with TLS?
da: Sikker forbindelse med TLS?

en: Could not negotiate TLS connection
da: Kunne ikke opnå TLS-forbindelse

en: Encrypted connection unavailable
da: Krypteret forbindelse ikke tilgængelig

en: Subscribing to %s...
da: Abonnerer på %s ...

en: Unsubscribing from %s...
da: Afmelder %s ...

en: Create %s?
da: Opret %s?

en: Expunge failed
da: Sletning slog fejl

en: Error saving flags. Close anyway?
da: Fejl ved gemning af statusindikatorer. Luk alligevel?

en: Error saving flags
da: Fejl ved gemning af statusindikatorer

en: Expunging messages from server...
da: Sletter breve på server ...

en: imap_sync_mailbox: EXPUNGE failed
da: imap_sync_mailbox: EXPUNGE slog fejl

en: Selecting %s...
da: Vælger %s ...

en: Error opening mailbox
da: Fejl ved åbning af brevbakke

note: L10N: Comparing the cached data with the IMAP server's data
en: Evaluating cache...
da: Evaluerer cache ...

en: Fetching message headers...
da: Henter brevhoveder ...

en: Uploading message...
da: Uploader brev ...

en: Copying message %d to %s...
da: Kopierer brev %d til %s ...

en: Fetching message...
da: Henter brev ...

en: The message index is incorrect. Try reopening the mailbox.
da: Brevindekset er forkert. Prøv at genåbne brevbakken.

en: Header search without header name: %s
da: Headersøgning uden et headernavn: %s

en: Continue?
da: Fortsæt?

en: Quit
da: Afslut

en: Reply
da: Svar

en: Group
da: Gruppe

note: L10N: %s is one of the CHECK_ACL entries below.
en: %s: Operation not permitted by ACL
da: %s: Operationen er ikke tilladt af ACL

en: %s is not a mailbox
da: %s er ingen brevbakke

en: Mailbox was externally modified.  Flags may be wrong.
da: Brevbakke ændret udefra. Statusindikatorer kan være forkerte.

en: New mail in this mailbox
da: Nye breve i denne brevbakke

en: Mailbox was externally modified
da: Brevbakke ændret udefra

en: No mailbox is open
da: Ingen brevbakke er åben

en: No tagged messages
da: Ingen breve er udvalgt

en: Nothing to do
da: Intet at gøre

note: L10N: CHECK_ACL
en: Can't delete message
da: Kan ikke slette brev

note: L10N: This is displayed when editing an x-label, but no messages were updated.  Possibly due to canceling at the prompt or if the new label is the same as the old label.
en: No labels changed
da: Ingen etiketter ændret

note: L10N: CHECK_ACL
en: Can't edit message
da: Kan ikke redigere brev

note: L10N: CHECK_ACL
en: Can't flag message
da: Kan ikke give brev statusindikator

en: Jump to message:
da: Hop til brev:

en: Argument must be a message number
da: Parameter skal være nummeret på et brev

en: Invalid message number
da: Ugyldigt brevnummer

en: That message is not visible
da: Brevet er ikke synligt

en: Thread broken
da: Tråden er brudt

en: Thread can't be broken, message is not part of a thread
da: Tråden må ikke være brudt, brevet er ikke en del af en tråd

en: Open mailbox in read-only mode
da: Åbn brevbakke i skrivebeskyttet tilstand

en: Open mailbox
da: Åbn brevbakke

en: Delete messages matching:
da: Slet breve efter mønster:

en: Limit to messages matching:
da: Afgræns til breve efter mønster:

en: To view all messages, limit to "all"
da: Afgræns til "all" for at se alle breve

note: L10N: CHECK_ACL
en: Can't link threads
da: Kan ikke sammenkæde tråde

en: No Message-ID: header available to link thread
da: Ingen Message-ID: i brevhoved er tilgængelig til at sammenkæde tråde

en: Threads linked
da: Tråde sammenkædet

en: No thread linked
da: Ingen tråd sammenkædet

en: No new messages in this limited view
da: Ingen nye breve i denne afgrænsede oversigt

en: No new messages
da: Ingen nye breve

en: No unread messages in this limited view
da: Ingen ulæste breve i denne afgrænsede oversigt

en: No unread messages
da: Ingen ulæste breve

en: Search wrapped to top
da: Søgning fortsat fra top

en: Search wrapped to bottom
da: Søgning fortsat fra bund

en: No more threads
da: Ikke flere tråde

en: You are on the first thread
da: Du er ved den første tråd

en: You are on the last message
da: Du er ved sidste brev

en: No undeleted messages
da: Alle breve har slette-markering

en: No mailboxes have new mail
da: Ingen brevbakker med nye breve

en: You are on the first message
da: Du er ved første brev

note: L10N: CHECK_ACL L10N: Due to the implementation details we do not know whether we mark zero, 1, 12, ... messages as read. So in English we use "messages". Your language might have other means to express this.
en: Can't mark messages as read
da: Kan ikke markere breve som læst

en: No limit pattern is in effect
da: Intet afgrænsningsmønster er i brug

en: Tag messages matching:
da: Udvælg breve efter mønster:

en: Undelete messages matching:
da: Behold breve efter mønster:

en: Untag messages matching:
da: Fjern valg efter mønster:

note: L10N: This is the prompt for <mark-message>.  Whatever they enter will be prefixed by $mark_macro_prefix and will become a macro hotkey to jump to the currently selected message.
en: Enter macro stroke:
da: Tryk makro-tast:

note: L10N: "message hotkey" is the key bindings menu description of a macro created by <mark-message>.
en: message hotkey
da: brevets genvejstast

note: L10N: This is echoed after <mark-message> creates a new hotkey macro.  %s is the hotkey string ($mark_macro_prefix followed by whatever they typed at the prompt.)
en: Message bound to %s
da: Brevet er tildelt %s

note: L10N: This error is printed if <mark-message> can't find a Message-ID for the currently selected message in the index.
en: No message ID to macro
da: Ingen brev-ID for makro

en: Quit NeoMutt?
da: Afslut NeoMutt?

note: L10N: CHECK_ACL
en: Can't toggle new
da: Kan ikke skifte mellem ny/ikke-ny

note: L10N: CHECK_ACL
en: Can't undelete message
da: Kan ikke fortryde sletning af brev

en: Logged out of IMAP servers
da: Logget ud fra IMAP-servere

en: There are no messages
da: Der er ingen breve

en: No visible messages
da: Ingen synlige breve

en: Error in command line: %s
da: Fejl i kommandolinje: %s

en: unable to determine nodename via uname()
da: kan ikke bestemme nodenavn via uname()

note: L10N: '%s' is the (misspelled) name of the menu, e.g. 'index' or 'pager'
en: %s: no such menu
da: %s: ukendt menu

en: Key is not bound
da: Tasten er ikke tillagt en funktion

en: Key is not bound.  Press '%s' for help.
da: Tasten er ikke tillagt en funktion. Tast '%s' for hjælp.

en: Macro loop detected
da: Makro-sløjfe opdaget

en: %s: null key sequence
da: %s: tom tastesekvens

en: macro: empty key sequence
da: macro: tom tastesekvens

en: exec: no arguments
da: exec: ingen parametre

en: %s: no such function
da: %s: ukendt funktion

en: Improperly formatted entry for type %s in "%s" line %d
da: Ugyldig angivelse for type %s i "%s" linje %d

en: mailcap entry for type %s not found
da: ingen mailcap-angivelse for type %s

en: Could not flush message to disk
da: Kunne ikke gemme brev på disken

en: Scanning %s...
da: Skanner %s ...

en: Reading %s...
da: Læser %s ...

note: L10N: Displayed before/as a mailbox is being synced
en: Writing %s...
da: Skriver %s ...

en: Error initializing terminal
da: Kan ikke klargøre terminal

en: unable to determine username
da: kan ikke bestemme brugernavn

en: unable to determine home directory
da: kan ikke bestemme hjemmekatalog

en: Error: value '%s' is invalid for -d
da: Fejl: 'værdien "%s" er ugyldig til -d

en: Failed to parse mailto: link
da: Kunne ikke fortolke mailto:-link

en: No recipients specified
da: Ingen angivelse af modtagere

en: Can't use -E flag with stdin
da: Kan ikke bruge tilvalget -E sammen med standardinddata

en: %s: unable to attach file
da: %s: kunne ikke vedlægge fil

en: No mailbox with new mail
da: Ingen brevbakke med nye breve

en: No incoming mailboxes defined
da: Ingen indbakker er defineret

en: Mailbox is empty
da: Brevbakken er tom

en: Mailbox is corrupt
da: Brevbakken er ødelagt

en: Couldn't lock %s
da: Kunne ikke låse %s.

en: Mailbox was corrupted
da: Brevbakken blev ødelagt

en: Fatal error!  Could not reopen mailbox!
da: Kritisk fejl! Kunne ikke genåbne brevbakke!

en: Could not create temporary file
da: Kunne ikke oprette midlertidig fil

en: sync: mbox modified, but no modified messages (report this bug)
da: sync: mbox ændret, men ingen ændrede breve (rapportér denne bug)

en: Committing changes...
da: Udfører ændringer ...

en: Write failed!  Saved partial mailbox to %s
da: Kunne ikke skrive! Gemte en del af brevbakken i %s

en: Could not reopen mailbox
da: Kunne ikke genåbne brevbakke

en: Can't write message
da: Kan ikke skrive brev

en: Reverse search for:
da: Søg baglæns efter:

en: Search for:
da: Søg efter:

en: Not found
da: Ikke fundet

en: No entries
da: Ingen punkter

en: Jump to:
da: Hop til:

en: Invalid index number
da: Ugyldigt indeksnummer

en: You are on the first entry
da: Du er på første listning

en: You are on the last entry
da: Du er på sidste listning

en: You can't scroll up farther
da: Du kan ikke komme længere op

en: You can't scroll down farther
da: Du kan ikke komme længere ned

en: Tagging is not supported
da: Udvælgelse er ikke understøttet

en: No tagged entries
da: Der er ingen udvalgte listninger

en: Append
da: Tilføj

en: Insert
da: Indsæt

en: Select a remailer chain
da: Vælg en genposterkæde

en: Can't get mixmaster's type2.list
da: Kan ikke hente mixmasters type2.liste

en: Mixmaster doesn't accept Cc or Bcc headers
da: Breve sendt med Mixmaster må ikke have Cc- eller Bcc-felter

en: Please set the hostname variable to a proper value when using mixmaster
da: Sæt hostname-variablen til en passende værdi ved brug af mixmaster

en: Error sending message, child exited %d
da: Fejl ved afsendelse af brev, afslutningskode fra barneproces: %d.

en: Error sending message
da: Fejl ved afsendelse af brev

en: You already have the last chain element selected
da: Du har allerede valgt kædens sidste led

en: You already have the first chain element selected
da: Du har allerede valgt kædens første led

note: L10N The '%d' here hard-coded to 19
en: Mixmaster chains are limited to %d elements
da: Kæden må højst have %d led

en: The remailer chain is already empty
da: Genposterkæden er allerede tom

en: Error: %s can't be used as the final remailer of a chain
da: Fejl: %s kan ikke være sidste led i kæden

en: Timeout exceeded while attempting fcntl lock
da: Udløbstid overskredet under forsøg på at bruge fcntl-lås

en: Waiting for fcntl lock... %d
da: Venter på fcntl-lås ... %d

en: Timeout exceeded while attempting flock lock
da: Timeout overskredet ved forsøg på brug af flock-lås

en: Waiting for flock attempt... %d
da: Venter på flock-lås ... %d

en: Bad regex: %s
da: Fejl i regulært udtryk: %s

en: Not enough subexpressions for template
da: Ikke nok deludtryk til skabelon

en: New mail in
da: Ny post i

en: Parent message is not available
da: Forrige brev i tråden er ikke tilgængeligt

en: Root message is not visible in this limited view
da: Første brev i tråden er ikke synligt i denne afgrænsede oversigt

en: Parent message is not visible in this limited view
da: Forrige brev i tråden er ikke synligt i afgrænset oversigt

note: L10N: Means "The path you specified as the destination file is a directory." See the msgid "Save to file: " (alias.c, recvattach.c) These three letters correspond to the choices in the string.
en: File is a directory, save under it: (y)es, (n)o, (a)ll?
da: Filen er et filkatalog; gem i det? (j)a, (n)ej, (a)lle

en: yna
da: jna

note: L10N: Means "The path you specified as the destination file is a directory." See the msgid "Save to file: " (alias.c, recvattach.c)
en: File is a directory, save under it?
da: Filen er et filkatalog, gem i det?

en: File under directory:
da: Fil i dette filkatalog:

note: L10N: Options for: File %s exists, (o)verwrite, (a)ppend, or (c)ancel?
en: File exists, (o)verwrite, (a)ppend, or (c)ancel?
da: Filen eksisterer , (o)verskriv, (t)ilføj, (a)nnulér?

en: oac
da: ota

en: Can't save message to POP mailbox
da: Kan ikke gemme brev i POP-brevbakke

en: Append messages to %s?
da: Føj breve til %s?

en: Can't open trash folder
da: Kan ikke åbne papirkurv

en: Moving read messages to %s...
da: Flytter læste breve til %s ...

en: Mailbox is unchanged
da: Brevbakken er uændret

en: %d kept, %d moved, %d deleted
da: %d beholdt, %d flyttet, %d slettet

en: %d kept, %d deleted
da: %d beholdt, %d slettet

en:  Press '%s' to toggle write
da:  Tast '%s' for at skifte til/fra skrivebeskyttet tilstand

en: Use 'toggle-write' to re-enable write
da: Brug 'toggle-write' for at muliggøre skrivning

en: Mailbox is marked unwritable. %s
da: Brevbakken er skrivebeskyttet. %s

en: Mailbox checkpointed
da: Brevbakke opdateret

en: Can't toggle write on a readonly mailbox
da: Kan ikke skrive til en skrivebeskyttet brevbakke

en: Changes to folder will be written on folder exit
da: Ændringer i brevbakken vil blive skrevet til disk, når den forlades

en: Changes to folder will not be written
da: Ændringer i brevbakken vil ikke blive skrevet til disk

en:  (current time: %c)
da:  (aktuelt tidspunkt: %c)

en: [-- %s output follows%s --]
da: [-- %s uddata følger%s --]

note: L10N: Due to the implementation details (e.g. some passwords are managed by gpg-agent) we can't know whether we forgot zero, 1, 12, ... passwords. So in English we use "Passphrases". Your language might have other means to express this.
en: Passphrases forgotten
da: Har glemt løsen(er)

en: Inline PGP can't be used with attachments.  Revert to PGP/MIME?
da: Integreret PGP kan ikke bruges sammen med bilag. Brug PGP/MIME i stedet?

en: Mail not sent: inline PGP can't be used with attachments
da: Brev ikke sendt: integreret PGP kan ikke bruges sammen med bilag

en: Inline PGP can't be used with format=flowed.  Revert to PGP/MIME?
da: Integreret PGP kan ikke bruges sammen med format=flowed. Brug PGP/MIME i stedet?

en: Mail not sent: inline PGP can't be used with format=flowed
da: Brev ikke sendt: integreret PGP kan ikke bruges sammen med format=flowed

en: Invoking PGP...
da: Starter PGP ...

en: Message can't be sent inline.  Revert to using PGP/MIME?
da: Brevet kan ikke sendes integreret. Brug PGP/MIME i stedet?

en: Mail not sent
da: Brev ikke sendt

en: S/MIME messages with no hints on content are unsupported
da: S/MIME-breve uden antydning om indhold er ikke understøttet

en: Trying to extract PGP keys...
da: Forsøger at udtrække PGP-nøgler ...

en: Trying to extract S/MIME certificates...
da: Forsøger at udtrække S/MIME-certifikater ...

en: [-- Error: Unknown multipart/signed protocol %s --]
da: [-- Fejl: Ukendt "multipart/signed" protokol %s --]

en: [-- Error: Missing or bad-format multipart/signed signature --]
da: [-- Fejl: Manglende eller misdannet "multipart/signed"-undeskrift! --]

en: [-- Warning: We can't verify %s/%s signatures. --]
da: [-- Advarsel: %s/%s underskrifter kan ikke kontrolleres. --]

en: [-- The following data is signed --]
da: [-- Følgende data er underskrevet --]

en: [-- Warning: Can't find any signatures. --]
da: [-- Advarsel: Kan ikke finde nogen underskrifter. --]

en: 
    [-- End of signed data --]
da: 
    [-- Slut på underskrevne data --]

en: error enabling CMS protocol: %s
da: fejl ved aktivering af CMS-protokol: %s

en: error creating GPGME data object: %s
da: dannelse af GPGME-dataobjekt fejlede: %s

en: error allocating data object: %s
da: tildeling af dataobjekt fejlede: %s

en: error rewinding data object: %s
da: fejl ved tilbagespoling af dataobjekt: %s

en: error reading data object: %s
da: fejl ved læsning af dataobjekt: %s

en: secret key '%s' not found: %s
da: hemmelig nøgle "%s" ikke fundet: %s

en: error setting secret key '%s': %s
da: fejl ved indstilling af hemmelig nøgle "%s": %s

en: error setting PKA signature notation: %s
da: fejl ved indstilling af PKA-underskrifts notation: %s

en: error encrypting data: %s
da: fejl ved kryptering af data: %s

en: error signing data: %s
da: fejl ved underskrivelse af data: %s

en: $pgp_sign_as unset and no default key specified in ~/.gnupg/gpg.conf
da: $pgp_sign_as er ikke indstilet, og ingen standardnøgle er anført i ~/.gnupg/gpg.conf

en: Warning: One of the keys has been revoked
da: Advarsel: En af nøglerne er blevet tilbagekaldt

en: Warning: The key used to create the signature expired at:
da: Advarsel: Nøglen som underskriften oprettedes med er udløbet den:

en: Warning: At least one certification key has expired
da: Advarsel: Mindst en certificeringsnøgle er udløbet

en: Warning: The signature expired at:
da: Advarsel: Undskriftens gyldighed udløb den:

en: Can't verify due to a missing key or certificate
da: Kan ikke verificere p.g.a. manglende nøgle eller certifikat

en: The CRL is not available
da: CRL er ikke tilgængelig.

en: Available CRL is too old
da: Tilgængelig CRL er for gammel

en: A policy requirement was not met
da: Et policy-krav blev ikke indfriet

en: A system error occurred
da: En systemfejl opstod

en: WARNING: PKA entry does not match signer's address:
da: ADVARSEL: PKA-nøgle matcher ikke underskrivers adresse:

en: PKA verified signer's address is:
da: Underskrivers PKA-verificerede adresse er:

en: Fingerprint:
da: Fingeraftryk ....:

en: WARNING: We have NO indication whether the key belongs to the person named as shown above
da: ADVARSEL: Vi har INGEN indikation på om Nøglen tilhører personen med det ovenfor viste navn

en: WARNING: The key does NOT BELONG to the person named as shown above
da: ADVARSEL: Nøglen TILHØRER IKKE personen med det ovenfor viste navn

en: WARNING: It is NOT certain that the key belongs to the person named as shown above
da: ADVARSEL: Det er IKKE sikkert at nøglen personen med det ovenfor viste navn

en: aka:
da: alias:

en: created:
da: oprettet:

en: Error getting key information for KeyID %s: %s
da: Fejl ved indhentning af information for KeyID %s: %s

en: Good signature from:
da: God underskrift fra:

en: *BAD* signature from:
da: *DÅRLIG* underskrift fra:

en: Problem signature from:
da: Problematisk underskrift fra:

note: L10N: This is trying to match the width of the "Problem signature from:" translation just above.
en:                expires:
da:                udløber:

en: [-- Begin signature information --]
da: [-- Begyndelse på underskriftsinformation --]

en: Error: verification failed: %s
da: Fejl: verificering fejlede: %s

en: *** Begin Notation (signature by: %s) ***
da: *** Begyndelse på påtegnelse (underskrift af: %s) ***

en: *** End Notation ***
da: *** Slut på påtegnelse ***

en: [-- End signature information --]
da: [-- Slut på underskriftsinformation --]

en: [-- Error: decryption failed: %s --]
da: [-- Fejl: dekryptering fejlede: %s --]

en: Error: decryption/verification failed: %s
da: Fejl: dekryptering/verificering fejlede: %s

en: PGP message successfully decrypted
da: Vellykket dekryptering af PGP-brev

en: Error: copy data failed
da: Fejl: kopiering af data fejlede

en: [-- Error: could not find beginning of PGP message --]
da: [-- Fejl: kunne ikke finde begyndelse på PGP-meddelelsen --]

en: [-- Error: could not create temporary file --]
da: [-- Fejl: Kunne ikke oprette en midlertidig fil --]

en: [-- The following data is PGP/MIME signed and encrypted --]
da: [-- Følgende data er underskrevet og krypteret med PGP/MIME --]

en: [-- The following data is PGP/MIME encrypted --]
da: [-- Følgende data er PGP/MIME-krypteret --]

en: [-- End of PGP/MIME signed and encrypted data --]
da: [-- Slut på PGP/MIME-underskrevne og -krypterede data --]

en: [-- End of PGP/MIME encrypted data --]
da: [-- Slut på PGP/MIME-krypteret data --]

en: Could not decrypt PGP message
da: Kunne ikke dekryptere PGP-brev

en: [-- The following data is S/MIME signed --]
da: [-- Følgende data er S/MIME-underskrevet --]

en: [-- The following data is S/MIME encrypted --]
da: [-- Følgende data er krypteret med S/MIME --]

en: [-- End of S/MIME signed data --]
da: [-- Slut på S/MIME-underskrevne data --]

en: [-- End of S/MIME encrypted data --]
da: [-- Slut på S/MIME-krypteret data --]

en: gpgme_op_keylist_start failed: %s
da: gpgme_op_keylist_start fejlede: %s

en: gpgme_op_keylist_next failed: %s
da: gpgme_op_keylist_next fejlede: %s

en: Looking for keys matching "%s"...
da: Leder efter nøgler, der matcher "%s"...

en: Use keyID = "%s" for %s?
da: Anvend nøgle-id = "%s" for %s?

en: Enter keyID for %s:
da: Anfør nøgle-id for %s:

note: L10N: mutt_gpgme_select_secret_key() tries to list all secret keys to choose from.  This error is displayed if no results were found.
en: No secret keys found
da: Ingen hemmelige nøgler fundet

en: Please enter the key ID:
da: Anfør venligst nøgle-id:

en: Error exporting key: %s
da: Fejl ved eksportering af nøgle: %s

note: L10N: MIME description for exported (attached) keys. You can translate this entry to a non-ASCII string (it will be encoded), but it may be safer to keep it untranslated.
en: PGP Key 0x%s
da: PGP-nøgle 0x%s

en: GPGME: OpenPGP protocol not available
da: GPGME: OpenPGP-protokol utilgængelig

en: GPGME: CMS protocol not available
da: GPGME: CMS-protokol utilgængelig

note: L10N: S/MIME options (opportunistic encryption is on)
en: S/MIME (s)ign, sign (a)s, (p)gp, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
da: S/MIME (u)nderskriv, underskriv (s)om, (p)gp, r(y)d eller (o)ppenc-tilstand fra?

note: L10N: S/MIME options (opportunistic encryption is on)
en: sapco
da: uspyo

note: L10N: PGP options (opportunistic encryption is on)
en: PGP (s)ign, sign (a)s, s/(m)ime, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
da: PGP (u)nderskriv, underskriv (s)om, s/(m)ime, r(y)d eller (o)ppenc-tilstand fra?

note: L10N: PGP options (opportunistic encryption is on)
en: samco
da: usmyo

note: L10N: S/MIME options (opportunistic encryption is off)
en: S/MIME (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, (p)gp, (c)lear, or (o)ppenc mode?
da: S/MIME (k)ryptér, (u)nderskriv, underskriv (s)om, (b)egge, (p)gp, r(y)d eller (o)ppenc-tilstand fra?

note: L10N: S/MIME options (opportunistic encryption is off)
en: esabpco
da: kusbpyo

note: L10N: PGP options (opportunistic encryption is off)
en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, s/(m)ime, (c)lear, or (o)ppenc mode?
da: PGP (k)ryptér, (u)nderskriv, underskriv (s)om, (b)egge, s/(m)ime, r(y)d eller (o)ppenc-tilstand?

note: L10N: PGP options (opportunistic encryption is off)
en: esabmco
da: kusbmyo

note: L10N: S/MIME options
en: S/MIME (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, (p)gp or (c)lear?
da: S/MIME (k)ryptér, (u)nderskriv, underskriv (s)om, (b)egge, (p)gp, eller r(y)d?

note: L10N: S/MIME options
en: esabpc
da: kusbpy

note: L10N: PGP options
en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, s/(m)ime or (c)lear?
da: PGP (k)ryptér, (u)nderskriv, underskriv (s)om, (b)egge, s/(m)ime, eller r(y)d?

note: L10N: PGP options
en: esabmc
da: kusbmy

en: Failed to verify sender
da: Kunne ikke verificere afsender

en: Failed to figure out sender
da: Kunne ikke bestemme afsender

en: Invoking S/MIME...
da: Starter S/MIME ...

en: Check key
da: Undersøg nøgle

en: All matching keys are marked expired/revoked
da: Alle matchende nøgler er markeret som udløbet/tilbagekaldt

en: PGP and S/MIME keys matching
da: PGP- og S/MIME-nøgler som matcher

en: PGP keys matching
da: PGP-nøgler som matcher

en: S/MIME keys matching
da: S/MIME-nøgler som matcher

en: keys matching
da: nøgler som matcher

en: All matching keys are expired, revoked, or disabled
da: Alle matchende nøgler er sat ud af kraft, udløbet eller tilbagekaldt

en: PGP keys matching <%s>
da: PGP-nøgler som matcher <%s>

en: PGP keys matching "%s"
da: PGP-nøgler som matcher "%s"

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Expired
da: Udløbet

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Invalid
da: Ugyldigt

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Revoked
da: Tilbagekaldt

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Trusted
da: Betroet

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Unverified
da: Ikke kontrolleret

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Verified
da: Kontrolleret

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Unknown
da: Ukendt

en: S/MIME certificates matching "%s"
da: S/MIME-certifikater som matcher "%s"

note: L10N: The following are the headers for the "verify key" output from the GPGME key selection menu (bound to "c" in the key selection menu). They will be automatically aligned.
en: Name:
da: Navn:

en: Valid From:
da: Gyldig fra:

en: Valid To:
da: Gyldig til:

en: Key Type:
da: Nøgletype:

en: Key Usage:
da: Nøgleanvendelse:

en: Serial-No:
da: Serienummer:

en: Issued By:
da: Udstedt af:

en: Subkey:
da: Delnøgle:

en: [Can't display this user ID (unknown encoding)]
da: [Kan ikke vise denne bruger-id (ukendt indkodning)]

en: [Can't display this user ID (invalid encoding)]
da: [Kan ikke vise denne bruger-id (ugyldig indkodning)]

en: [Can't display this user ID (invalid DN)]
da: [Kan ikke vise denne bruger-id (ugyldig DN)]

note: L10N: comes after the Name or aka if the key is invalid L10N: describes a subkey
en: [Invalid]
da: [Ugyldigt]

note: L10N: value in Key Usage: field
en: encryption
da: kryptering

note: L10N: value in Key Usage: field
en: signing
da: underskrivning

note: L10N: value in Key Usage: field
en: certification
da: certificering

note: L10N: describes a subkey
en: [Revoked]
da: [Tilbagekaldt]

note: L10N: describes a subkey
en: [Expired]
da: [Udløbet]

note: L10N: describes a subkey
en: [Disabled]
da: [Deaktiveret]

en: Collecting data...
da: Samler data ...

en: Error finding issuer key: %s
da: Kunne ikke finde udsteders nøgle: %s

en: Error: certification chain too long - stopping here
da: Fejl: certificeringskæde er for lang - stopper her

en: Key ID: 0x%s
da: Nøgle-id: 0x%s

en: This key can't be used: expired/disabled/revoked
da: Denne nøgle kan ikke bruges: udløbet/sat ud af kraft/tilbagekaldt

en: Enter PGP passphrase:
da: Anfør PGP-løsen:

en: [-- Error: unable to create PGP subprocess --]
da: [-- Fejl: kan ikke skabe en PGP-delproces --]

en: [-- End of PGP output --]
da: [-- Slut på PGP-uddata --]

note: L10N: You will see this error message if (1) you are decrypting (not encrypting) something and (2) it is a plaintext. So the message does not mean "You failed to encrypt the message."
en: PGP message is not encrypted
da: PGP-brev er ikke krypteret.

en: Internal error.  Please submit a bug report.
da: Intern fejl. Indsend venligst en fejlrapport.

en: [-- Error: could not create a PGP subprocess --]
da: [-- Fejl: Kunne ikke skabe en PGP-delproces --]

en: Decryption failed
da: Dekryptering slog fejl

en: Can't open PGP subprocess
da: Kan ikke åbne PGP-delproces

en: Can't invoke PGP
da: Kan ikke starte PGP

note: L10N: PGP options (opportunistic encryption is on)
en: PGP (s)ign, sign (a)s, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
da: PGP (u)nderskriv, underskriv (s)om, r(y)d eller (o)ppenc-tilstand fra?

note: L10N: PGP options (opportunistic encryption is on)
en: saco
da: usyo

en: Can't open /dev/null
da: Kan ikke åbne /dev/null

en: Fetching PGP key...
da: Henter PGP-nøgle ...

en: PGP Key %s
da: PGP-nøgle %s

en: Enter S/MIME passphrase:
da: Anfør S/MIME-løsen:

en: Enter keyID:
da: Anfør nøgle-ID:

en: No (valid) certificate found for %s
da: Fandt ikke et (gyldigt) certifikat for %s

en: Error: unable to create OpenSSL subprocess
da: Fejl: kan ikke skabe en OpenSSL-delproces

en: Label for certificate:
da: Certifikatets etiket:

en: no certfile
da: ingen certfil

en: no mbox
da: ingen afsender-adresse

en: No output from OpenSSL...
da: Ingen uddata fra OpenSSL ...

en: Can't sign: No key specified. Use Sign As.
da: Kan ikke underskrive: Ingen nøgle er angivet. Brug "underskriv som".

en: Can't open OpenSSL subprocess
da: Kan ikke åbne OpenSSL-delproces

en: [-- End of OpenSSL output --]
da: [-- Slut på OpenSSL-uddata --]

en: [-- Error: unable to create OpenSSL subprocess --]
da: [-- Fejl: kan ikke skabe en OpenSSL-delproces --]

en: [-- The following data is S/MIME encrypted --]
da: [-- Følgende data er S/MIME-krypteret --]

en: [-- The following data is S/MIME signed --]
da: [-- Følgende data er S/MIME-underskrevet --]

en: 
    [-- End of S/MIME encrypted data. --]
da: 
    [-- Slut på S/MIME-krypteret data --]

en: 
    [-- End of S/MIME signed data. --]
da: 
    [-- Slut på S/MIME-underskrevne data --]

note: L10N: S/MIME options (opportunistic encryption is on)
en: S/MIME (s)ign, encrypt (w)ith, sign (a)s, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
da: S/MIME (u).skriv, kryptér (m)ed, u.skriv (s)om, r(y)d eller (o)ppenc-tilstand fra?

note: L10N: S/MIME options (opportunistic encryption is on)
en: swaco
da: umsyo

en: Choose algorithm family: (1) DES, (2) RC2, (3) AES, or (c)lear?
da: Vælg algoritme-familie: (1) DES, (2) RC2, (3) AES, eller r(y)d?

note: L10N: Options for: Choose algorithm family: (1) DES, (2) RC2, (3) AES, or (c)lear?
en: 123c
da: 123y

en: Server closed connection
da: Serveren afbrød forbindelsen

en: No authenticators available
da: Ingen godkendelsesmetode kan bruges

en: Checking for new messages...
da: Kigger efter nye breve ...

en: PrevPg
da: Side op

en: NextPg
da: Side ned

en: View Attachm.
da: Vis brevdel.

en: Next
da: Næste

en: Bottom of message is shown
da: Bunden af brevet vises

en: Top of message is shown
da: Toppen af brevet vises

en: No more unquoted text after quoted text
da: Ikke mere uciteret tekst efter citeret tekst

en: No more quoted text
da: Ikke mere citeret tekst

en: Help is currently being shown
da: Hjælpeskærm vises nu

note: L10N: Used for the $crypt_verify_sig prompt
en: Verify signature?
da: Verificér underskrift?

en: Can't create display filter
da: Kan ikke oprette fremvisningsfilter

en: Could not copy message
da: Kunne ikke kopiere brevet

en: Command:
da: Kommando:

en: S/MIME signature successfully verified
da: S/MIME-underskrift er i orden

en: S/MIME certificate owner does not match sender
da: Der er ikke sammenfald mellem ejer af S/MIME-certifikat og afsender

en: Warning: Part of this message has not been signed
da: Advarsel: En del af dette brev er ikke underskrevet

en: S/MIME signature could NOT be verified
da: S/MIME-underskrift er IKKE i orden

en: PGP signature successfully verified
da: PGP-underskrift er i orden

en: PGP signature could NOT be verified
da: PGP-underskrift er IKKE i orden

en: %s: unknown command
da: %s: Ukendt kommando

en: %s: unknown variable
da: %s: ukendt variabel

en: Error in expression: %s
da: Fejl i udtryk: %s

en: Empty expression
da: Tomt udtryk

en: Invalid day of month: %s
da: Ugyldig dag: %s

en: Invalid month: %s
da: Ugyldig måned: %s

en: Invalid relative date: %s
da: Ugyldig relativ dato: %s

en: empty pattern
da: tomt mønster

en: error in pattern at: %s
da: fejl i mønster ved: %s

en: missing pattern: %s
da: manglende mønster: %s

en: mismatched parentheses: %s
da: parenteser matcher ikke: %s

en: %c: invalid pattern modifier
da: %c: ugyldig modifikator af søgemønster

en: %c: not supported in this mode
da: %c: er ikke understøttet i denne tilstand

en: missing parameter
da: manglende parameter

note: L10N: An unknown pattern operator was somehow invoked. This shouldn't be possible unless there is a bug.
en: error: unknown op %d (report this error)
da: fejl: ukendt op %d (rapportér denne fejl)

en: Compiling search pattern...
da: Klargør søgemønster ...

en: Executing command on matching messages...
da: Udfører kommando på matchende breve ...

en: No messages matched criteria
da: Ingen breve opfylder kriterierne

en: Searching...
da: Søger ...

en: Search hit bottom without finding match
da: Søgning er nået til bunden uden resultat

en: Search hit top without finding match
da: Søgning nåede toppen uden resultat

en: Search interrupted
da: Søgning afbrudt

en: POP timestamp is invalid
da: POP-tidsstempel er ugyldigt

en: Command USER is not supported by server
da: Kommandoen USER er ikke understøttet af server

en: Invalid POP URL: %s
da: Ugyldig POP-URL: %s

en: Unable to leave messages on server
da: Kunne ikke efterlade breve på server

en: Command TOP is not supported by server
da: Kommandoen TOP understøttes ikke af server

en: Command UIDL is not supported by server
da: Kommandoen UIDL er ikke understøttet af server

en: Error connecting to server: %s
da: Fejl under forbindelse til server: %s

en: Closing connection to POP server...
da: Lukker forbindelsen til POP-server ...

en: Verifying message indexes...
da: Efterkontrollerer brevfortegnelser ...

en: Connection lost. Reconnect to POP server?
da: Mistede forbindelsen. Opret ny forbindelse til POP-server?

en: Can't write header to temporary file
da: Kan ikke skrive brevhoved til midlertidig fil

en: POP host is not defined
da: Ingen POP-server er defineret

en: %s is an invalid POP path
da: %s er en ugyldig POP-sti

en: No new mail in POP mailbox
da: Ingen nye breve på POP-serveren

en: Delete messages from server?
da: Slet breve på server?

en: Error while writing mailbox
da: Fejl ved skrivning til brevbakke

en: Fetching list of messages...
da: Henter liste over breve ...

en: Marking messages deleted...
da: Giver breve slettemarkering ...

en: Can't write message to temporary file
da: Kan ikke skrive brev til midlertidig fil

en: Postponed Messages
da: Tilbageholdte breve

en: Illegal S/MIME header
da: Ugyldig S/MIME-header

en: Illegal crypto header
da: Ugyldig crypto-header

en: Decrypting message...
da: Dekrypterer brev ...

en: No postponed messages
da: Ingen tilbageholdte breve

en: yes
da: ja

en: no
da: nej

en: You may only bounce message/rfc822 parts
da: Du kan kun gensende message/rfc822-brevdele

en: Can't open temporary file %s
da: Kan ikke åbne midlertidig fil %s

en: Forward as attachments?
da: Videresend som bilag?

en: Can't decode all tagged attachments.  MIME-forward the others?
da: Kan ikke afkode alle udvalgte brevdele. MIME-videresend de øvrige?

en: Forward MIME encapsulated?
da: Videresend MIME-indkapslet?

en: Can't create %s
da: Kan ikke oprette %s

en: Can't find any tagged messages
da: Kan ikke finde nogen udvalgte breve

en: No mailing lists found
da: Ingen postlister fundet

en: Can't decode all tagged attachments.  MIME-encapsulate the others?
da: Kan ikke afkode alle udvalgte brevdele. MIME-indkapsl de øvrige?

en: Error: score: invalid number
da: Fejl: score: ugyldigt tal

en: No boundary parameter found [report this error]
da: Fandt ingen "boundary"-parameter [rapportér denne fejl]

en: %s no longer exists
da: %s eksisterer ikke mere

en: No subject, abort?
da: Intet emne, afbryd?

en: No subject, aborting
da: Intet emne, afbryder

note: L10N: This is the prompt for $forward_attachments. When inline forwarding ($mime_forward answered "no"), this prompts whether to add non-decodable attachments from the original email. Text/plain parts and the like will already be included in the message contents, but other attachment, such as PDF fi
en: Forward attachments?
da: Videresend bilag?

note: L10N: Asks whether the user respects the reply-to header. If she says no, neomutt will reply to the from header's address instead.
en: Reply to %s%s?
da: Svar til %s%s?

en: Follow-up to %s%s?
da: Opfølg til %s%s?

en: Include message in reply?
da: Citér brevet i svar?

en: Including quoted message...
da: Inkluderer citeret brev ...

en: Could not include all requested messages
da: Kunne ikke citere alle ønskede breve

en: Forward as attachment?
da: Videresend som bilag?

en: Preparing forwarded message...
da: Forbereder brev til videresendelse ...

en: Save attachments in Fcc?
da: Gem bilag i Fcc?

note: L10N: Called when saving to $record or Fcc failed after sending. (r)etry tries the same mailbox again. alternate (m)ailbox prompts for a different mailbox to try. (s)kip aborts saving.
en: Fcc failed. (r)etry, alternate (m)ailbox, or (s)kip?
da: Fcc fejlede. forsøg (i)gen, alternativ (b)revbakke, eller (a)fbryd?

note: L10N: These correspond to the "Fcc failed" multi-choice prompt (r)etry, alternate (m)ailbox, or (s)kip. Any similarity to famous leaders of the FSF is coincidental.
en: rms
da: iba

note: L10N: This is the prompt to enter an "alternate (m)ailbox" when the initial Fcc fails.
en: Fcc mailbox
da: Fcc-brevbakke

en: Can't postpone.  $postponed is unset
da: Kan ikke udsætte. Variablen $postponed er ikke sat

en: Recall postponed message?
da: Genindlæs tilbageholdt brev?

en: Edit forwarded message?
da: Redigér brev før videresendelse?

en: Abort unmodified message?
da: Annullér uændret brev?

en: Aborted unmodified message
da: Annullerede uændret brev

en: No crypto backend configured.  Disabling message security setting.
da: Ingen krypteringsressource er konfigureret. Deaktiverer brevets sikkerhedsindstilling.

en: Message postponed
da: Brev tilbageholdt

en: No subject, abort sending?
da: Intet emne, undlad at sende?

en: No subject specified
da: Intet emne er angivet

en: Sending message...
da: Sender brev ...

en: Could not send the message
da: Kunne ikke sende brevet

en: Sending in background
da: Sender i baggrunden

en: Mail sent
da: Brev sendt

en: Could not open %s
da: Kunne ikke åbne %s

en: Bad IDN %s while preparing resent-from
da: Forkert IDN %s under forberedelse af af "Resent-From"-felt

en: $sendmail must be set in order to send mail
da: $sendmail skal sættes for at sende post

en: Error sending message, child exited %d (%s)
da: Fejl %d under afsendelse af brev (%s)

en: Output of the delivery process
da: Uddata fra leveringsprocessen

en: SMTP session failed: %s
da: SMTP-session fejlede: %s

en: SMTP session failed: unable to open %s
da: SMTP-session fejlede: kunne ikke åbne %s

en: Invalid SMTP URL: %s
da: Ugyldig SMTP-URL: %s

en: SMTP server does not support authentication
da: SMTP-server understøtter ikke godkendelse

en: No from address given
da: Afsenderadresse ikke anført

en: SMTP session failed: read error
da: SMTP-session fejlede: læsningsfejl

en: SMTP session failed: write error
da: SMTP-session fejlede: skrivningsfejl

en: Invalid server response
da: Ugyldigt svar fra server

en: Could not find sorting function [report this bug]
da: Kunne ikke finde sorteringsfunktion [rapportér denne fejl]

en: Sorting mailbox...
da: Sorterer brevbakke ...

en: (no mailbox)
da: (ingen brevbakke)

en: Compile options:
da: Tilvalg ved oversættelsen:
