neomutt-2023-11-03 - en to de translation catalogue (1571 entries)

note: L10N: prompt to add a new alias
en: Alias as:
de: Kurzname anlegen:

en: You already have an alias defined with that name
de: Dieser Kurzname wird bereits verwendet

en: Warning: This alias name may not work.  Fix it?
de: Warnung: Dieser Kurzname könnte Probleme bereiten. Korrigieren?

en: Address:
de: Adresse:

en: Bad IDN: '%s'
de: Ungültige IDN: '%s'

en: Personal name:
de: Ihr Name:

en: Comment:
de: Kommentar:

en: Accept?
de: Akzeptieren?

en: Save to file:
de: Speichern in Datei:

en: Error reading alias file
de: Fehler beim Lesen der Kurznamendatei

en: Trouble adding alias
de: Problem bei Hinzufügen des Kurznamens

en: Alias added
de: Kurzname eingetragen

en: alias: no address
de: Kurzname: fehlende Adresse

en: Warning: Bad address '%s' in alias '%s'
de: Warnung: Ungültige Adresse '%s' in Kurzname '%s'

en: Warning: Bad IDN '%s' in alias '%s'
de: Warnung: Ungültige IDN '%s' in Kurzname '%s'

en: Exit
de: Verlassen

en: Del
de: Entf

en: Undel
de: Behalten

en: Sort
de: Sortiere

en: Rev-Sort
de: Umgekehrte Sortierung

en: Select
de: Auswählen

en: Help
de: Hilfe

en: You have no aliases
de: Keine Kurznamen vorhanden

en: Aliases
de: Kurznamen

en: Mail
de: Senden

en: New Query
de: Neue Abfrage

en: Make Alias
de: Erzeuge Kurzname

en: Search
de: Suchen

en: Waiting for response...
de: Warte auf Antwort...

en: Query
de: Abfrage

en: Query command not defined
de: Kein Abfragekommando definiert

en: Query:
de: Abfrage:

en: Limit to addresses matching:
de: Beschränke auf Adressen nach Muster:

note: L10N: The highlighted letters must match the "Sort" options
en: Rev-Sort (a)lias, a(d)dress or (u)nsorted?
de: Umgekehrt sortieren nach (a)lias, a(d)resse oder (u)nsortiert?

note: L10N: The highlighted letters must match the "Rev-Sort" options
en: Sort (a)lias, a(d)dress or (u)nsorted?
de: Sortiere nach (a)lias, a(d)dresse oder (u)nsortiert?

note: L10N: ask for a limit to apply
en: Limit: %s
de: Begrenze: %s

en: attachments: no disposition
de: attachments: keine Disposition

en: Current attachments settings:
de: Aktuelle Einstellung für Anhänge:

en: attachments: invalid disposition
de: attachments: ungültige disposition

en: unattachments: no disposition
de: unattachments: keine Disposition

en: unattachments: invalid disposition
de: unattachments: ungültige disposition

en: Save
de: Speichern

en: Pipe
de: Filtern

en: Print
de: Drucke

en: Attachments
de: Anhänge

en: Not available in this menu
de: Funktion ist in diesem Menü nicht verfügbar

en: Function not permitted in attach-message mode
de: Funktion steht beim Anhängen von Nachrichten nicht zur Verfügung

en: Mailbox is read-only
de: Mailbox ist schreibgeschützt

en: There are no subparts to show
de: Es sind keine Teile zur Anzeige vorhanden

en: Can't delete attachment from POP server
de: Kann Dateianhang nicht vom POP-Server löschen

en: Can't delete attachment from news server
de: Kann Dateianhang nicht vom Newsserver löschen

en: Deletion of attachments from encrypted messages is unsupported
de: Kann Anhänge verschlüsselter Nachrichten nicht löschen

en: Deletion of attachments from signed messages may invalidate the signature
de: Das Löschen von Anhängen signierter Nachrichten kann deren Signatur ungültig machen

en: Only deletion of multipart attachments is supported
de: Kann nur aus mehrteiligen Anhängen löschen

en: Reply by mail as poster prefers?
de: Gemäß dem Wunsch des Autors per Mail antworten?

en: Can't match 'nametemplate', continue?
de: Namensschema kann nicht erfüllt werden, fortfahren?

en: Mailcap compose entry requires %%s
de: "compose"-Eintrag in der Mailcap-Datei erfordert %%s

en: Error running "%s"
de: Fehler beim Ausführen von "%s"

en: Failure to open file to parse headers
de: Kann Datei nicht öffnen, um Nachrichtenkopf zu untersuchen

en: Failure to open file to strip headers
de: Kann Datei nicht öffnen, um Nachrichtenkopf zu entfernen

en: Failure to rename file
de: Fehler beim Umbenennen der Datei

en: No mailcap compose entry for %s, creating empty file
de: Kein "compose"-Eintrag für %s in der Mailcap-Datei, erzeuge leere Datei

en: Mailcap Edit entry requires %%s
de: "edit"-Eintrag in Mailcap-Datei erfordert %%s

en: No mailcap edit entry for %s
de: Kein "edit"-Eintrag für %s in Mailcap-Datei

en: No matching mailcap entry found.  Viewing as text.
de: Keinen passenden Mailcap-Eintrag gefunden. Anzeige als Text.

en: MIME type not defined.  Can't view attachment.
de: Undefinierter MIME-Typ. Kann Anhang nicht anzeigen.

en: Can't create filter
de: Kann Filter nicht erzeugen

en: ---Command: %-20.20s Description: %s
de: ---Kommando: %-20.20s Beschreibung: %s

en: ---Command: %-30.30s Attachment: %s
de: ---Kommando: %-30.30s Anhang: %s

en: ---Attachment: %s: %s
de: ---Anhang: %s: %s

en: ---Attachment: %s
de: ---Anhang: %s

en: Write fault
de: Schreibfehler

en: I don't know how to print that
de: Ich weiß nicht, wie man dies druckt

en: Saving...
de: Speichere...

en: Attachment saved | %d attachments saved
de[0]: Anhang gespeichert
de[1]: %d Anhänge gespeichert

en: WARNING!  You are about to overwrite %s, continue?
de: WARNUNG!  Datei %s existiert, überschreiben?

en: Attachment filtered
de: Anhang gefiltert

en: Filter through:
de: Filtere durch:

en: Pipe to:
de: Übergebe an (pipe):

note: L10N: s gets replaced by a MIME type, e.g. "text/plain" or application/octet-stream.
en: I don't know how to print %s attachments
de: Kann %s Anhänge nicht drucken

en: Print tagged attachment? | Print %d tagged attachments?
de[0]: Markierten Anhang drucken?
de[1]: %d markierte Anhänge drucken?

en: Print attachment?
de: Anhang drucken?

en: Structural changes to decrypted attachments are not supported
de: Strukturelle Änderungen entschlüsselter Anhänge werden nicht unterstützt

en: Can't decrypt encrypted message
de: Kann verschlüsselte Nachricht nicht entschlüsseln

note: L10N: s is a directory.  NeoMutt is looking for a directory it needs for some reason (e.g. autocrypt, header cache, bcache), but it doesn't exist.  The prompt is asking whether to create the directory
en: %s does not exist. Create it?
de: %s existiert nicht. Neu anlegen?

note: L10N: mkdir() on the directory %s failed.  The second %s is the error message returned by libc
en: Can't create %s: %s
de: Kann %s nicht anlegen: %s

note: L10N: The first time NeoMutt is started with $autocrypt set, it will create $autocrypt_dir and then prompt to create an autocrypt account with this message.
en: Create an initial autocrypt account?
de: Ersten Autocrypt-Account erstellen?

note: L10N: Autocrypt is asking for the email address to use for the autocrypt account.  This will generate a key and add a record to the database for use in autocrypt operations.
en: Autocrypt account address:
de: Autocrypt-Account-Adresse:

note: L10N: Autocrypt prompts for an account email address, and requires a single address.  This is shown if they entered something invalid, nothing, or more than one address for some reason.
en: Please enter a single email address
de: Bitte eine einzelne E-Mail-Adresse eingeben

note: L10N: When creating an autocrypt account, this message will be displayed if there is already an account in the database with the email address they just entered.
en: That email address already has an autocrypt account
de: Diese E-Mail-Adresse hat bereits einen Autocrypt-Account

note: L10N: Autocrypt has a setting "prefer-encrypt". When the recommendation algorithm returns "available" and BOTH sender and recipient choose "prefer-encrypt", encryption will be automatically enabled. Otherwise the UI will show encryption is "available" but the user will be required to enable encrypti
en: Prefer encryption?
de: Verschlüsselung bevorzugen?

note: L10N: Message displayed after an autocrypt account is successfully created.
en: Autocrypt account creation succeeded
de: Autocrypt-Account-Erstellung erfolgreich

note: L10N: Error message displayed if creating an autocrypt account failed or was aborted by the user.
en: Autocrypt account creation aborted
de: Autocrypt-Account-Erstellung abgebrochen

note: L10N: Error displayed if the user tries to force sending an Autocrypt email when the engine is not available.
en: Autocrypt is not available
de: Autocrypt ist nicht verfügbar

note: L10N: Error displayed if the user tries to force sending an Autocrypt email when the account does not exist or is not enabled. %s is the From email address used to look up the Autocrypt account.
en: Autocrypt is not enabled for %s
de: Autocrypt für %s nicht aktiviert

note: L10N: s is an email address.  Autocrypt is scanning for the keyids to use to encrypt, but it can't find a valid keyid for this address. The message is printed and they are returned to the compose menu.
en: No (valid) autocrypt key found for %s
de: Kein (gültiges) Autocrypt-Zertifikat für %s gefunden

note: L10N: The first time autocrypt is enabled, NeoMutt will ask to scan through one or more mailboxes for Autocrypt: headers.  Those headers are then captured in the database as peer records and used for encryption. If this is answered yes, they will be prompted for a mailbox.
en: Scan a mailbox for autocrypt headers?
de: Mailbox nach Autocrypt-Headers durchsuchen?

note: L10N: The prompt for a mailbox to scan for Autocrypt: headers
en: Scan mailbox
de: Durchsuche Mailbox

note: L10N: This is the second prompt to see if the user would like to scan more than one mailbox for Autocrypt headers. I'm purposely being extra verbose; asking first then prompting for a mailbox.  This is because this is a one-time operation and I don't want them to accidentally ctrl-g and abort it.
en: Scan another mailbox for autocrypt headers?
de: Weitere Mailbox nach Autocrypt-Headers durchsuchen?

note: L10N: s is the path to the database. For some reason sqlite3 failed to open that database file. L10N: Error message if autocrypt couldn't open the SQLite database for some reason.  The %s is the full path of the database file.
en: Unable to open autocrypt database %s
de: Kann Autocrypt-Datenbank %s nicht öffnen

note: L10N: Autocrypt Account Menu Help line: create new account
en: Create
de: Erstelle

note: L10N: Autocrypt Account Menu Help line: delete account
en: Delete
de: Löschen

note: L10N: Autocrypt Account Menu Help line: toggle an account active/inactive The words here are abbreviated to keep the help line compact. It currently has the content: q:Exit  c:Create  D:Delete  a:Tgl Active  p:Prf Encr  ?:Help
en: Tgl Active
de: AktiviergSetzen

note: L10N: Autocrypt Account Menu Help line: toggle "prefer-encrypt" on an account The words here are abbreviated to keep the help line compact. It currently has the content: q:Exit  c:Create  D:Delete  a:Tgl Active  p:Prf Encr  ?:Help
en: Prf Encr
de: BevorzCodierg

note: L10N: Autocrypt Account menu. flag that an account has prefer-encrypt set
en: prefer encrypt
de: Verschlüsselung bevorzugen

note: L10N: Autocrypt Account menu. flag that an account has prefer-encrypt unset; thus encryption will need to be manually enabled.
en: manual encrypt
de: manuell verschlüsseln

note: L10N: Autocrypt Account menu. flag that an account is enabled/active
en: active
de: aktiv

note: L10N: Autocrypt Account menu. flag that an account is disabled/inactive
en: inactive
de: inaktiv

note: L10N: Autocrypt Account Management Menu title
en: Autocrypt Accounts
de: Autocrypt-Accounts

note: L10N: This error message is displayed if a database update of an account record fails for some odd reason.
en: Error updating account record
de: Fehler bei der Aktualisierung des Account-Eintrags

note: L10N: Confirmation message when deleting an autocrypt account
en: Really delete account "%s"?
de: Account "%s" wirklich löschen?

en: error creating GPGME context: %s
de: Fehler beim Erzeugen des GPGME-Kontexts: %s

note: L10N: Message displayed just before a GPG key is generated for a created autocrypt account.
en: Generating autocrypt key...
de: Erstelle Autocrypt-Schlüssel…

note: L10N: GPGME was unable to generate a key for some reason. %s is the error message returned by GPGME.
en: Error creating autocrypt key: %s
de: Fehler bei der Erstellung des Autocypyt-Schlüssels: %s

note: L10N: After selecting a key for an autocrypt account, this is displayed if the key was revoked/expired/disabled/invalid or can't be used for both signing and encryption. %s is the key fingerprint.
en: The key %s is not usable for autocrypt
de: Der Schlüssel %s kann nicht für Autocrypt verwendet werden

note: L10N: During autocrypt account creation, this prompt asks the user whether they want to create a new GPG key for the account, or select an existing account from the keyring.
en: (c)reate new, or (s)elect existing GPG key?
de: GPG-Schlüssel (n)eu erstellen oder (b)estehenden wählen?

note: L10N: The letters corresponding to the "(c)reate new, or (s)elect existing GPG key?" prompt.
en: cs
de: nb

note: L10N: During autocrypt account creation, if selecting an existing key fails for some reason, we prompt to see if they want to create a key instead.
en: Create a new GPG key for this account, instead?
de: Statt dessen neuen GPG-Schlüssel für diesen Account erstellen?

note: L10N: The autocrypt database keeps track of schema version numbers. This error occurs if the version number is too high. Presumably because this is an old version of NeoMutt and the database was upgraded by a future version.
en: Autocrypt database version is too new
de: Die Version der Autocrypt-Datenbank zu hoch

en: Cache disabled, $message_cache_dir isn't a directory: %s
de: Cache deaktiviert, $message_cache_dir ist kein Verzeichnis: %s

en: Message cache isn't a directory: %s
de: Nachrichten-Cache ist kein Verzeichnis %s

en: Chdir
de: Verzeichnis

en: Goto
de: Gehe zu

en: Mask
de: Maske

en: List
de: Liste

en: Subscribe
de: Abonnieren

en: Unsubscribe
de: Abbestellen

en: Catchup
de: Newsgroup als gelesen markieren

en: %s is not a directory
de: %s ist kein Verzeichnis

en: Subscribed newsgroups
de: Abonnierte Newsgroups

en: Newsgroups on server [%s]
de: Newsgroups auf Server [%s]

en: Mailboxes [%d]
de: Mailbox-Dateien [%d]

en: Subscribed [%s], File mask: %s
de: Abonniert [%s], Dateimaske: %s

en: Directory [%s], File mask: %s
de: Verzeichnis [%s], Dateimaske: %s

en: Can't attach a directory
de: Verzeichnisse können nicht angehängt werden

en: New file name:
de: Neuer Dateiname:

en: No newsgroups match the mask
de: Es gibt keine zur Maske passenden Newsgroups

en: There are no mailboxes
de: Es sind keine Postfächer vorhanden

en: No files match the file mask
de: Es gibt keine zur Maske passenden Dateien

en: Can't view a directory
de: Verzeichnis kann nicht angezeigt werden

en: Error trying to view file
de: Fehler bei der Anzeige einer Datei

en: Chdir to:
de: Verzeichnis wechseln nach:

en: Error scanning directory
de: Fehler beim Einlesen des Verzeichnisses

en: Create is only supported for IMAP mailboxes
de: Es können nur IMAP-Mailboxen erzeugt werden

en: Delete is only supported for IMAP mailboxes
de: Es können nur IMAP-Mailboxen gelöscht werden

en: Can't delete currently selected mailbox
de: Kann derzeit ausgewählte Mailbox nicht löschen

en: Really delete mailbox "%s"?
de: Mailbox "%s" wirklich löschen?

en: Mailbox not deleted
de: Mailbox nicht gelöscht

en: Mailbox deletion failed
de: Mailbox konnte nicht gelöscht werden

en: Mailbox deleted
de: Mailbox gelöscht

en: File Mask:
de: Dateimaske:

en: Rename is only supported for IMAP mailboxes
de: Es können nur IMAP-Mailboxen umbenannt werden

note: L10N: The highlighted letters must match the "Sort" options
en: Reverse sort by (d)ate, (a)lpha, si(z)e, d(e)scription, (c)ount, ne(w) count, or do(n)'t sort?
de: Sortiere umgekehrt nach (d)atum, (a)lphabet, (g)röße, (b)eschreibung, an(z)ahl, anzahl (n)euer nachr., oder n(i)cht?

note: L10N: The highlighted letters must match the "Reverse Sort" options
en: Sort by (d)ate, (a)lpha, si(z)e, d(e)scription, (c)ount, ne(w) count, or do(n)'t sort?
de: Sortiere nach (d)atum, (a)lphabet, (g)röße, (b)eschreibung, an(z)ahl, anzahl (n)euer nachr., oder n(i)cht?

note: L10N: These must match the highlighted letters from "Sort" and "Reverse Sort"
en: dazecwn
de: dagbzni

en: Subscribe pattern:
de: Abonnieren mittels Muster:

en: Unsubscribe pattern:
de: Abbestellen mittels Muster:

en: %s: no such object
de: %s: Objekt unbekannt

en: %s: too few arguments
de: %s: Zu wenige Parameter

en: Direct colors support not compiled in: %s
de: Unterstützung für direkte Farben ist nicht einkompiliert: %s

en: Direct colors support disabled: %s
de: Unterstützung für direkte Farben abgeschaltet: %s

en: %s: color not supported by term
de: %s: Farbe wird vom Terminal nicht unterstützt

en: %s: too many arguments
de: %s: Zu viele Parameter

en: %s: invalid number: %s
de: %s: ungültige Zahl: %s

en: Too many colors: %d / %d
de: Zu viele Farben: %d / %d

en: # Quoted Colors
de: # Zitierfarben

en: # Regex Color %s
de: # Regex Farben %s

en: # Simple Colors
de: # Einfache Farben

en: # Compose Colors
de: # Erstellungsfarben

en: # Status Colors
de: # Statusfarben

note: L10N: '%s' is the file name of the temporary file
en: Could not create temporary file %s
de: Konnte Temporärdatei %s nicht erzeugen

en: %s: no such color
de: %s: Farbe unbekannt

en: %s: no such attribute
de: %s: Attribut unbekannt

en: Maximum quoting level is %d
de: Die maximale Antwortebene ist %d

en: -group: no group name
de: -group: Kein Gruppen Name

en: out of arguments
de: Zu wenige Parameter

en: Error: Can't build path of '%s'
de: Fehler: Es gibt keinen Pfad zu '%s'

en: Error: Cyclic sourcing of configuration file '%s'
de: Fehler: Endlosschleife beim Einlesen der Konfigurationsdatei '%s'

en: source: errors in %s
de: source: Fehler in %s

en: source: reading aborted due to too many errors in %s
de: source: Lesevorgang abgebrochen, zu viele Fehler in %s

en: source: %d warning in %s | source: %d warnings in %s
de[0]: source: %d Warnung in %s
de[1]: source: %d Warnungen in %s

en: %sgroup: missing -rx or -addr
de: %sgroup: Es fehlt -rx oder -addr

en: %sgroup: warning: bad IDN '%s'
de: %sgroup: Warnung: Ungültige IDN '%s'

en: Error: %s
de: Fehler: %s

en: invalid header field
de: Ungültiges Kopffeld

en: Can't query a variable with the '%s' command
de: Kann keine Variable mit dem '%s' Befehl abfragen

en: Can't use a prefix when querying a variable
de: Du kannst keinen Präfix verwenden beim Abfragen einer Variable

en: %s is unset
de: %s ist nicht gesetzt

en: source: error at %s
de: source: Fehler bei %s

en: source: file %s could not be sourced
de: source: Datei %s konnte nicht eingelesen werden

en: Subscribed to %s
de: Abonniere %s

en: Could not subscribe to %s
de: Konnte %s nicht abonnieren

en: No folder specified
de: Kein Ordner angegeben

en: tag format '%s' already registered as '%s'
de: Markierungsformat '%s' ist bereits  als '%s' registriert

en: tag transform '%s' already registered as '%s'
de: Markierungsumwandlung '%s' ist bereits  als '%s' registriert

en: Unsubscribed from %s
de: Abonnement von %s abbestellt

en: Could not unsubscribe from %s
de: Konnte Abonnement von %s nicht abbestellen

en: Can't append without an append-hook or close-hook : %s
de: Kann nicht ohne append-hook oder close-hook hinzufügen : %s

en: Unable to lock mailbox
de: Kann Mailbox nicht für exklusiven Zugriff sperren

en: Decompressing %s
de: Dekomprimiere %s

en: Can't identify the contents of the compressed file
de: Kann den Inhalt der komprimierten Datei nicht bestimmen

en: Can't find mailbox ops for mailbox type %d
de: Finde keine Mailbox-Operationen (Rückruffunktionen) für Mailbox-Typ %d

en: Compress command failed: %s
de: Kommando zur Komprimierung fehlgeschlagen: %s

en: Unsupported mailbox type for appending
de: Bei diesem Mailbox-Typ ist Hinzufügen nicht möglich

en: Can't sync a compressed file without a close-hook
de: Kann komprimierte Datei nicht ohne close-hook synchronisieren

en: Compressing %s
de: Komprimiere %s

en: Compressed-appending to %s...
de: Komprimieren-und-Hinzufügen zu %s...

en: Error. Preserving temporary file: %s
de: Fehler. Speichere Temporärdatei: %s

en: Send
de: Absenden

en: Abort
de: Verwerfen

note: L10N: compose menu help line entry
en: To
de: An

note: L10N: compose menu help line entry
en: CC
de: Kopie

note: L10N: compose menu help line entry
en: Subj
de: Betr

en: Attach file
de: Datei anhängen

en: Descrip
de: Beschr

en: -- Attachments
de: -- Anhänge

en: There are no attachments
de: Es sind keine Anhänge vorhanden

note: L10N: This message is displayed in the compose menu when an attachment doesn't stat.  %d is the attachment number and %s is the attachment filename.  The filename is located last to avoid a long path hiding the error message.
en: Attachment #%d no longer exists: %s
de: Anhang #%d existiert nicht mehr: %s

note: L10N: This message is displayed in the compose menu when an attachment is modified behind the scenes.  %d is the attachment number and %s is the attachment filename.  The filename is located last to avoid a long path hiding the prompt question.
en: Attachment #%d modified. Update encoding for %s?
de: Anhang #%d wurde verändert. Kodierung für %s anpassen?

en: You may not delete the only attachment
de: Der alleinige Nachrichtenanhang kann nicht gelöscht werden

en: Can't leave group with only one attachment
de: Kann mit nur einem Anhang nicht gruppieren

en: Attachments to be grouped must have the same parent
de: Zu gruppierende Anhänge müssen vom selben Vorgänger abstammen

en: Attaching selected file... | Attaching selected files...
de[0]: Hänge ausgewählte Datei an...
de[1]: Hänge ausgewählte Dateien an...

en: Unable to attach %s
de: Kann %s nicht anhängen

en: Open mailbox to attach message from
de: Öffne Mailbox, aus der angehängt werden soll

en: Open newsgroup to attach message from
de: Öffne Newsgroup, aus der angehängt werden soll

en: Unable to open mailbox %s
de: Kann Mailbox %s nicht öffnen

en: No messages in that folder
de: Keine Nachrichten in dieser Mailbox

en: Tag the messages you want to attach
de: Bitte die Nachrichten markieren, die angehängt werden sollen

en: Unable to attach
de: Kann das nicht anhängen

en: Content-ID can only contain the characters: -.0-9@A-Z_a-z
de: Content-ID eines Anhangs darf nur enthalten: -.0-9@A-Z_a-z

en: Invalid encoding
de: Ungültige Kodierung

en: Empty 'Content-Language'
de: Leeres 'Content-Language'-Feld

en: Can't filter multipart attachments
de: Kann mehrteilige Anhänge nicht filtern

en: Can't get multipart attachments
de: Kann mehrteilige Anhänge nicht bekommen

en: Grouping 'alternatives' requires at least 2 tagged messages
de: Gruppierung von 'multipart/alternative' erfordert wenigstens zwei markierte Nachrichten

en: Grouping 'multilingual' requires at least 2 tagged messages
de: Gruppierung von 'multipart/multilingual' erfordert wenigstens zwei markierte Nachrichten

en: Not all parts have 'Content-Language' set, continue?
de: Nicht alle Teile haben 'Content-Language' gesetzt, dennoch fortfahren?

en: Not sending this message
de: Diese Nachricht wurde nicht versandt

en: Grouping 'related' requires at least 2 tagged messages
de: Gruppierung von 'related' erfordert wenigstens 2 markierte Nachrichten

en: Attachment is already at bottom
de: Anhang befindet sich bereits am Ende

en: Attachment can't be moved out of group
de: Anhang kann nicht aus Gruppe entfernt werden

en: Attachment is already at top
de: Anhang befindet sich bereits am Anfang

en: New file:
de: Neue Datei:

en: Content-Type is of the form base/sub
de: Content-Type ist von der Art Basis-/Untertyp

en: Unknown Content-Type %s
de: Unbekannter Content-Type %s

en: Can't create file %s
de: Kann Datei %s nicht anlegen

en: Error attaching file
de: Fehler beim Anhängen der Datei

en: Can't print multipart attachments
de: Kann mehrteilige Anhänge nicht drucken

en: Send attachment with name:
de: Anhang mit folgendem Name senden:

en: Can't save multipart attachments
de: Kann mehrteilige Anhänge nicht speichern

en: Recoding only affects text attachments
de: Ändern der Kodierung betrifft nur Textanhänge

en: The current attachment won't be converted
de: Der aktuelle Anhang wird nicht konvertiert werden

en: The current attachment will be converted
de: Der aktuelle Anhang wird konvertiert werden

en: Attachment is not 'multipart'
de: Anhang ist nicht mehrteilig

en: Bad IDN in '%s': '%s'
de: Ungültige IDN in '%s': '%s'

en: Can't edit multipart attachments
de: Kann mehrteilige Anhänge nicht bearbeiten

en: Can't rename multipart attachments
de: Kann mehrteilige Anhänge nicht umbenennen

en: Rename to:
de: Umbenennen in:

note: L10N: "stat" is a system call. Do "man 2 stat" for more information.
en: Can't stat %s: %s
de: Kann Verzeichniseintrag für Datei %s nicht lesen: %s

en: Save a copy of this message?
de: Soll eine Kopie dieser Nachricht gespeichert werden?

en: Write message to mailbox
de: Schreibe Nachricht in Mailbox

en: Writing message to %s ...
de: Schreibe Nachricht nach %s ...

en: Message written
de: Nachricht geschrieben

en: Save (postpone) draft message?
de: Nachricht als Entwurf speichern?

en: Invalid boolean value: %s
de: Ungültiger Boolscher Wert: %s

en: Invalid boolean value: %ld
de: Ungültiger Boolscher Wert: %ld

en: 'charset' must contain exactly one character set name
de: 'charset' muss genau einen Zeichensatz enthalten

en: Invalid value for option %s: %s
de: Ungültiger Wert für Option %s: %s

en: Invalid enum value: %s
de: Ungültige Option: %s

en: Invalid enum value: %ld
de: Ungültiger Wert für Option %ld

en: Option %s may not be empty
de: Option %s darf nicht leer sein

en: Invalid long: %s
de: Unzulässig lang: %s

en: Option %s may not be negative
de: Option %s darf nicht negativ sein

en: Invalid number: %s
de: Ungültige Zahl: %s

en: Number is too big: %s
de: Zahl ist zu gross: %s

en: Invalid number: %ld
de: Ungültige Zahl: %ld

en: Invalid quad value: %s
de: Ungültiger quad Wert: %s

en: Invalid quad value: %ld
de: Ungültiger Wert für Option: %ld

en: No such variable: %s
de: Es gibt keine Variable: %s

en: Variable '%s' has an invalid type %d
de: Variable '%s' ist von ungültigem Typ %d

en: Unknown variable '%s'
de: '%s' : unbekannte Variable

note: L10N: e.g. Type 'boolean' doesn't support operation '+='
en: Type '%s' doesn't support operation '%s'
de: Typ '%s' unterstützt die operation '%s' nicht

en: Invalid sort name: %s
de: Sortierungsname %s steht nicht zur Verfügung

en: Invalid sort type: %ld
de: Ungültiger Typ für Sortierung: %ld

en: Line is malformed: expected <key: val>, got <%s>
de: Zeile falsch formatiert: erwarte <key: val>, erhielt <%s>

en: Unhandled key in line <%s: %s>
de: Nicht erfasster key in Zeile <%s: %s>

en: Unable to run account command
de: Kann Kommando für Account nicht ausführen

note: L10N: Example: Username at myhost.com
en: Username at %s:
de: Benutzername am %s:

en: Password for %s@%s:
de: Passwort für %s@%s:

note: L10N: You will see this error message if (1) you have "oauthbearer" in one of your $*_authenticators and (2) you do not have the corresponding $*_oauth_refresh_command defined. So the message does not mean "None of your $*_oauth_refresh_command's are defined."
en: No OAUTH refresh command defined
de: Kein OAUTH Kommando zur Aktualisierung definiert

en: Unable to run refresh command
de: Kann Kommando zur Aktualisierung nicht ausführen

en: Command returned empty string
de: Kommando gibt leere Zeichenkette zurück

en: OAUTH token is too big: %ld
de: OAUTH token is zu gross: %ld

en: (r)eject, accept (o)nce, (a)ccept always, (s)kip
de: (z)urückweisen, (e)inmal akzeptieren, (i)mmer akzeptieren, über(g)ehen

note: L10N: The letters correspond to the choices in the string: "(r)eject, accept (o)nce, (a)ccept always, (s)kip" This is an interactive certificate confirmation prompt for an SSL connection.
en: roas
de: zeig

en: (r)eject, accept (o)nce, (a)ccept always
de: (z)urückweisen, (e)inmal akzeptieren, (i)mmer akzeptieren

note: L10N: The letters correspond to the choices in the string: "(r)eject, accept (o)nce, (a)ccept always" This is an interactive certificate confirmation prompt for an SSL connection.
en: roa
de: zei

en: (r)eject, accept (o)nce, (s)kip
de: (z)urückweisen, (e)inmal akzeptieren, über(g)ehen

note: L10N: The letters correspond to the choices in the string: "(r)eject, accept (o)nce, (s)kip" This is an interactive certificate confirmation prompt for an SSL connection.
en: ros
de: zeg

en: (r)eject, accept (o)nce
de: (z)urückweisen, (e)inmal akzeptieren

note: L10N: The letters correspond to the choices in the string: "(r)eject, accept (o)nce" This is an interactive certificate confirmation prompt for an SSL connection.
en: ro
de: ze

en: Jumping is not implemented for dialogs
de: Springen ist in Dialogen nicht möglich

en: Search is not implemented for this menu
de: In diesem Menü kann nicht gesucht werden

en: Unable to get certificate from peer
de: Kann kein Zertifikat vom Server erhalten

en: Certificate verification error (%s)
de: Fehler beim Prüfen des Zertifikats (%s)

en: [unable to calculate]
de: [kann nicht berechnet werden]

en: Error initialising gnutls certificate data
de: Fehler beim Initialisieren von GnuTLS-Zertifikatdaten

en: Error processing certificate data
de: Fehler beim Verarbeiten der Zertifikatdaten

en: This certificate belongs to:
de: Dieses Zertifikat gehört zu:

en: This certificate was issued by:
de: Dieses Zertifikat wurde ausgegeben von:

en: This certificate is valid
de: Dieses Zertifikat ist gültig

en:    from %s
de:     von %s

en:      to %s
de:      an %s

en: SHA1 Fingerprint: %s
de: SHA1-Fingerabdruck: %s

en: SHA256 Fingerprint:
de: SHA256-Fingerabdruck:

en: WARNING: Server certificate is not yet valid
de: WARNUNG: Server-Zertifikat ist noch nicht gültig

en: WARNING: Server certificate has expired
de: WARNUNG: Server-Zertifikat ist abgelaufen

en: WARNING: Server certificate has been revoked
de: WARNUNG: Server-Zertifikat wurde zurückgezogen

en: WARNING: Server hostname does not match certificate
de: WARNUNG: Hostname des Servers entspricht nicht dem Zertifikat

en: WARNING: Signer of server certificate is not a CA
de: WARNUNG: Aussteller des Server-Zertifikats ist keine CA

en: Warning: Server certificate was signed using an insecure algorithm
de: Warnung: Server-Zertifikat wurde mit unsicherem Algorithmus signiert

en: SSL Certificate check (certificate %zu of %zu in chain)
de: SSL-Zertifikatprüfung (Zertifikat %zu von %zu in Kette)

en: Certificate saved
de: Zertifikat gespeichert

en: Warning: Couldn't save certificate
de: Warnung: Konnte Zertifikat nicht speichern

en: All available protocols for TLS/SSL connection disabled
de: Alle verfügbaren TLS/SSL-Protokolle sind deaktiviert

en: Explicit ciphersuite selection via $ssl_ciphers not supported
de: Keine direkte Auswahl der Verschlüsselungsgruppe durch $ssl_ciphers möglich

note: L10N: This is a warning when trying to set the host name for TLS Server Name Indication (SNI).  This allows the server to present the correct certificate if it supports multiple hosts.
en: Warning: unable to set TLS SNI host name
de: Warnung: kann den Namen des TLS/SNI-Servers nicht setzen

en: SSL/TLS connection using %s (%s/%s/%s)
de: SSL/TLS-Verbindung unter Verwendung von %s (%s/%s/%s)

en: Error: no TLS socket open
de: Fehler: kein TLS-Socket offen

en: Filling entropy pool: %s...
de: Sammle Entropie für Zufallsgenerator: %s...

en: %s has insecure permissions
de: %s hat unsichere Zugriffsrechte

en: SSL disabled due to the lack of entropy
de: SSL deaktiviert, da nicht genügend Entropie zur Verfügung steht

en: [invalid date]
de: [ungültiges Datum]

en: Server certificate is not yet valid
de: Zertifikat des Servers ist noch nicht gültig

en: Server certificate has expired
de: Zertifikat des Servers ist abgelaufen

en: Failed to find enough entropy on your system
de: Nicht genügend Entropie auf diesem System gefunden

en: can't get certificate subject
de: Kann Subject-Feld des Zertifikats nicht ermitteln

en: can't get certificate common name
de: Kann "Common Name (CN)"-Feld des Zertifikats nicht ermitteln

en: certificate owner does not match hostname %s
de: Zertifikatinhaber stimmt nicht mit Rechnername %s überein

en: Certificate host check failed: %s
de: Prüfung des Rechnernamens in Zertifikat gescheitert: %s

en: I/O error
de: Ein-/Ausgabe Fehler

en: unknown error
de: unbekannter Fehler

en: SSL failed: %s
de: SSL fehlgeschlagen: %s

note: L10N: an SSL context is a data structure returned by the OpenSSL function SSL_CTX_new().  In this case it returned NULL: an error condition.
en: Unable to create SSL context
de: Kann keinen OpenSSL-Kontext erzeugen

en: Warning: error enabling ssl_verify_partial_chains
de: Warnung: Fehler bei der Aktivierung der ssl_verify_partial_chains

en: Looking up %s...
de: Schlage %s nach...

en: Could not find the host "%s"
de: Kann Host "%s" nicht finden

en: Connecting to %s...
de: Verbinde zu %s...

en: Could not connect to %s (%s)
de: Konnte keine Verbindung zu %s aufbauen (%s)

en: Error talking to %s (%s)
de: Fehler bei Verbindung mit %s (%s)

en: Connection to %s has been aborted
de: Verbindung zu %s wurde beendet

en: Unknown SASL profile
de: Unbekanntes SASL-Profil

en: Error allocating SASL connection
de: Fehler beim Aufbau der SASL-Verbindung

en: Error setting SASL security properties
de: Fehler beim Setzen der SASL-Sicherheitsparameter

en: Error setting SASL external security strength
de: Fehler beim Setzen der externen SASL-Sicherheitsstärke

en: Error setting SASL external user name
de: Fehler beim Setzen des externen SASL-Benutzernamens

en: Preconnect command failed
de: "Preconnect"-Kommando fehlgeschlagen

en: Connection to %s closed
de: Verbindung zu %s beendet

en: Connecting with "%s"...
de: Verbinde zu "%s"...

en: Tunnel error talking to %s: %s
de: Tunnel-Fehler bei Verbindung mit %s: %s

en: Tunnel to %s returned error %d (%s)
de: Tunnel zu %s liefert Fehler %d (%s)

en: %s isn't a regular file
de: %s ist keine reguläre Datei

en: The length calculation was wrong by %ld byte | The length calculation was wrong by %ld bytes
de[0]: Die Längenberechnung weicht um %ld Byte(s) ab
de[1]: Die Längenberechnung weicht um %ld Byte(s) ab

en: No decryption engine available for message
de: Kein Entschlüsselungsmechanismus für Nachricht vorhanden

en: Out of memory
de: Kein Speicher verfügbar

en: could not create temporary folder: %s
de: Konnte temporäre Mailbox nicht erzeugen: %s

en: could not write temporary mail folder: %s
de: Konnte nicht in temporäre Mailbox schreiben: %s

en: could not truncate temporary mail folder: %s
de: Konnte nichts von temporärer Mailbox abschneiden: %s

en: Message file is empty
de: Nachricht ist leer

en: Message not modified
de: Nachricht nicht verändert

en: Message of read-only mailbox modified! Ignoring changes.
de: Nachricht in schreibgeschützter Mailbox geändert! Verwerfe Änderungen.

en: Can't open message file: %s
de: Kann Nachrichtendatei nicht öffnen: %s

note: L10N: %s is from strerror(errno)
en: Can't append to folder: %s
de: Hinzufügen zu Mailbox %s nicht möglich

en: Complete
de: Vollständig

en: Hist Up
de: Verlauf hoch

en: Hist Down
de: Verlauf hinab

en: Hist Search
de: Im Verlauf suchen

en: Begin Line
de: Anfangszeile

en: End Line
de: Endzeile

en: Kill Line
de: Lösche Zeile

en: Kill Word
de: Lösche Wort

en: multipart message has no boundary parameter
de: Mehrteilige Nachricht hat keinen "boundary"-Parameter

note: L10N: The compose menu autocrypt prompt. (e)ncrypt enables encryption via autocrypt. (c)lear sets cleartext. (a)utomatic defers to the recommendation.
en: Autocrypt: (e)ncrypt, (c)lear, (a)utomatic?
de: Autocrypt: (v)erchlüsseln, (e)ntfernen, (a)utomatisch?

note: L10N: The letter corresponding to the compose menu autocrypt prompt (e)ncrypt, (c)lear, (a)utomatic
en: eca
de: vea

en: No PGP backend configured
de: Kein PGP-Backend eingerichtet

en: S/MIME already selected. Clear and continue?
de: S/MIME bereits ausgewählt. Löschen und fortfahren?

en: No S/MIME backend configured
de: Kein S/MIME-Backend eingerichtet

en: PGP already selected. Clear and continue?
de: PGP bereits ausgewählt. Löschen und fortfahren?

note: L10N: Compose menu field.  May not want to translate.
en: From:
de: Von:

note: L10N: Compose menu field.  May not want to translate.
en: To:
de: An:

note: L10N: Compose menu field.  May not want to translate.
en: Cc:
de: Kopie an:

note: L10N: Compose menu field.  May not want to translate.
en: Bcc:
de: Blindkopie an:

note: L10N: Compose menu field.  May not want to translate.
en: Subject:
de: Betreff:

note: L10N: Compose menu field.  May not want to translate.
en: Reply-To:
de: Antw. an:

note: L10N: Compose menu field.  May not want to translate.
en: Fcc:
de: Fcc speichern in:

note: L10N: "Mix" refers to the MixMaster chain for anonymous email
en: Mix:
de: Mix(Master):

note: L10N: Compose menu field.  Holds "Encrypt", "Sign" related information
en: Security:
de: Sicherheit:

note: L10N: This string is used by the compose menu. Since it is hidden by default, it does not increase the indentation of other compose menu fields.  However, if possible, it should not be longer than the other compose menu fields.  Since it shares the row with "Encrypt with:", it should not be longer t
en: Sign as:
de: Signiere als:

note: L10N: Compose menu field.  May not want to translate.
en: Followup-To:
de: Antworte an:

note: L10N: Autocrypt recommendation flag: off. This is displayed when Autocrypt is turned off.
en: Off
de: Aus

note: L10N: Autocrypt recommendation flag: discouraged. This is displayed when Autocrypt believes encryption should not be used. This might occur if one of the recipient Autocrypt Keys has not been used recently, or if the only key available is a Gossip Header key.
en: Discouraged
de: Abgeraten

note: L10N: Autocrypt recommendation flag: available. This is displayed when Autocrypt believes encryption is possible, but leaves enabling it up to the sender.  Probably because "prefer encrypt" is not set in both the sender and recipient keys.
en: Available
de: Verfügbar

note: L10N: Autocrypt recommendation flag: yes. This is displayed when Autocrypt would normally enable encryption automatically.
en: Yes
de: Ja

en: Sign, Encrypt
de: Signieren, Verschlüsseln

en: Encrypt
de: Verschlüsseln

en: Sign
de: Signieren

en: None
de: Keine

en:  (inline PGP)
de:  (Inline-PGP)

en:  (OppEnc mode)
de:  (OppEnc-Modus)

en: <default>
de: <Voreinstellung>

en: Encrypt with:
de: Verschlüsseln mit:

note: L10N: The autocrypt compose menu Recommendation field. Displays the output of the recommendation engine (Off, No, Discouraged, Available, Yes)
en: Recommendation:
de: Empfehlung:

en: <no chain defined>
de: <keine Kette definiert>

en: (+%d more) | (+%d more)
de[0]: (+%d weiterer)
de[1]: (+%d  weitere)

en: Warning: message contains no From: header
de: Warnung: Nachricht enthält keine From: Kopfzeile

en: Bounce message to:
de: Nachricht neu versenden an:

en: Bounce tagged messages to:
de: Markierte Nachrichten neu versenden an:

en: Error parsing address
de: Unverständliche Adresse

en: Bounce message to %s? | Bounce messages to %s?
de[0]: Nachricht neu an %s versenden?
de[1]: Nachrichten neu an %s versenden?

en: Message not bounced | Messages not bounced
de[0]: Nachricht nicht neu versandt
de[1]: Nachrichten nicht neu versandt

en: Message bounced | Messages bounced
de[0]: Nachricht neu versandt
de[1]: Nachrichten neu versandt

en: Can't create filter process
de: Kann Filterprozess nicht erzeugen

en: Pipe to command:
de: In Kommando einspeisen:

en: No printing command has been defined
de: Kein Druckkommando definiert

en: Print message? | Print tagged messages?
de[0]: Nachricht drucken?
de[1]: Ausgewählte Nachrichten drucken?

en: Message printed | Messages printed
de[0]: Nachricht gedruckt
de[1]: Nachrichten gedruckt

en: Message could not be printed | Messages could not be printed
de[0]: Nachricht konnte nicht gedruckt werden
de[1]: Nachrichten konnten nicht gedruckt werden

note: L10N: The highlighted letters must match the "Sort" options
en: Rev-Sort (d)ate,(f)rm,(r)ecv,(s)ubj,t(o),(t)hread,(u)nsort,si(z)e,s(c)ore,s(p)am,(l)abel?
de: Umgekehrt sortieren (d)atum,(a)bs.,ei(n)g.,(b)etr.,(e)mpf.,(f)aden,(u)nsort.,(g)röße,be(w)ert.,s(p)am,e(t)ikett?

note: L10N: The highlighted letters must match the "Rev-Sort" options
en: Sort (d)ate,(f)rm,(r)ecv,(s)ubj,t(o),(t)hread,(u)nsort,si(z)e,s(c)ore,s(p)am,(l)abel?
de: Sortieren (d)atum,(a)bs.,ei(n)g.,(b)etr.,(e)mpf,(f)aden,(u)nsort.,(g)röße,be(w)ert.,s(p)am,e(t)ikett?

note: L10N: These must match the highlighted letters from "Sort" and "Rev-Sort"
en: dfrsotuzcpl
de: danbefugwpt

en: Shell command:
de: Shell-Kommando:

note: L10N: Progress meter message when copying tagged messages
en: Copying tagged messages...
de: Kopiere markierte Nachrichten ...

en: Copy tagged to mailbox
de: Kopiere ausgewählte in Mailbox

en: Copy to mailbox
de: Kopiere in Mailbox

en: Decrypt-copy tagged to mailbox
de: Kopiere ausgewählte entschlüsselt in Mailbox

en: Decrypt-copy to mailbox
de: Kopiere entschlüsselt in Mailbox

en: Decode-copy tagged to mailbox
de: Kopiere ausgewählte dekodiert in Mailbox

en: Decode-copy to mailbox
de: Kopiere dekodiert in Mailbox

note: L10N: Progress meter message when saving tagged messages
en: Saving tagged messages...
de: Speichere ausgewählte Nachrichten ...

en: Save tagged to mailbox
de: Speichere ausgewählte in Mailbox

en: Save to mailbox
de: Speichere in Mailbox

en: Decrypt-save tagged to mailbox
de: Speichere ausgewählte entschlüsselt in Mailbox

en: Decrypt-save to mailbox
de: Speichere entschlüsselt in Mailbox

en: Decode-save tagged to mailbox
de: Speichere ausgewählte dekodiert in Mailbox

en: Decode-save to mailbox
de: Speichere dekodiert in Mailbox

en: Copying to %s...
de: Kopiere nach %s...

note: L10N: Message when an index tagged save operation fails for some reason
en: Error saving tagged messages
de: Fehler beim Speichern der markierten Nachrichten

note: L10N: Message when an index/pager save operation fails for some reason
en: Error saving message
de: Fehler beim Speichern der Nachricht

note: L10N: Message when an index tagged copy operation fails for some reason
en: Error copying tagged messages
de: Fehler beim Speichern der markierten Nachrichten

note: L10N: Message when an index/pager copy operation fails for some reason
en: Error copying message
de: Fehler beim Kopieren der Nachricht

en: Convert to %s upon sending?
de: Konvertiere beim Senden nach %s?

en: Content-Type changed to %s
de: Content-Type in %s abgeändert

en: Character set changed to %s; not converting
de: Zeichensatz in %s abgeändert; nicht konvertiert

en: Character set changed to %s; converting
de: Zeichensatz in %s abgeändert; konvertiert

en: Threading is not enabled
de: Die Darstellung von Diskussionsfäden ist abgeschaltet

en: Clear flag
de: Entferne Statusindikator

en: Set flag
de: Setze Statusindikator

en: Exit NeoMutt without saving?
de: NeoMutt verlassen, ohne Änderungen zu speichern?

en: Press any key to continue...
de: Bitte eine Taste drücken...

en:  ('?' for list):
de:  ('?' für Auswahlliste eingeben):

en: Enter keys (%s to abort):
de: Tasten drücken (%s zum Abbrechen):

en: Char = %s, Octal = %o, Decimal = %d
de: Zeichen = %s, Oktal = %o, Dezimal = %d

en: attach files to this message
de: Hänge Datei(en) an diese Nachricht an

en: attach messages to this message
de: Hänge Nachricht(en) an diese Nachricht an

en: attach news articles to this message
de: Hänge News-Artikel an diese Nachricht an

en: toggle display of subparts
de: Schalte Anzeige von Teilen ein/aus

en: delete the current entry
de: Lösche aktuellen Eintrag

en: edit the 'Content-ID' of the attachment
de: Bearbeite 'Content-ID' des Anhangs

en: edit attachment description
de: Bearbeite Beschreibung des Anhangs

en: edit attachment transfer-encoding
de: Bearbeite Kodierung des Anhangs

en: edit the 'Content-Language' of the attachment
de: Bearbeite 'Content-Language'-Feld des Anhangs

en: edit attachment using mailcap entry
de: Bearbeite Anhang mittels Mailcap

en: edit attachment content type
de: Bearbeite Content-Type des Anhangs

en: filter attachment through a shell command
de: Filtere Anhang durch Shell-Kommando

en: get a temporary copy of an attachment
de: Lade eine temporäre Kopie eines Anhangs

en: group tagged attachments as 'multipart/alternative'
de: Gruppiere markierte Anhänge als 'multipart/alternative'

en: group tagged attachments as 'multipart/multilingual'
de: Gruppiere markierte Anhänge als 'multipart/multilingual'

en: group tagged attachments as 'multipart/related'
de: Gruppiere markierte Anhänge als 'multipart/related'

en: move an attachment down in the attachment list
de: Verschiebe einen Anhang innerhalb der Auflistung abwärts

en: move an attachment up in the attachment list
de: Verschiebe einen Anhang innerhalb der Auflistung aufwärts

en: compose new attachment using mailcap entry
de: Erzeuge neues Attachment via Mailcap

en: pipe message/attachment to a shell command
de: Bearbeite (pipe) Nachricht/Anhang mit Shell-Kommando

en: print the current entry
de: Drucke aktuellen Eintrag

en: send attachment with a different name
de: Sende Anhang unter anderem Namen

en: save message/attachment to a mailbox/file
de: Speichere Nachricht/Anhang in Mailbox/Datei

en: toggle disposition between inline/attachment
de: Umschalten zwischen Inline/Anhang

en: toggle recoding of this attachment
de: Schalte Ändern der Kodierung für diesen Anhang ein/aus

en: toggle whether to delete file after sending it
de: Wähle, ob Datei nach Versand gelöscht wird

en: undelete the current entry
de: Entferne Löschmarkierung vom aktuellen Eintrag

en: ungroup 'multipart' attachment
de: Gruppierung der mehrteiligen Anhänge aufheben

en: update an attachment's encoding info
de: Aktualisiere Kodierungsinformation eines Anhangs

en: view attachment using mailcap entry if necessary
de: Zeige Anhang, wenn nötig via Mailcap

en: force viewing of attachment using mailcap
de: Erzwinge Ansicht des Anhangs mittels Mailcap

en: view attachment in pager using copiousoutput mailcap
de: Zeige Anhang in pager per mailcap

en: view attachment as text
de: Zeige Anhang als Text an

en: manage autocrypt accounts
de: Autocrypt-Accounts verwalten

en: create a new autocrypt account
de: Neuen Autocrypt-Account erstellen

en: delete the current account
de: Lösche aktuellen Eintrag

en: toggle the current account active/inactive
de: Aktuellen Account aktiv/inaktiv machen

en: toggle the current account prefer-encrypt flag
de: Verschlüsselung für aktuellen Account nicht/bevorzugen

en: show autocrypt compose menu options
de: Zeige Einstellungen für Autocrypt-Erstellungsmenü

en: open the aliases dialog
de: Öffne den aliases Dialog

en: move to the bottom of the page
de: Gehe zum Ende der Seite

en: remail a message to another user
de: Versende Nachricht erneut an anderen Empfänger

en: swap the current folder position with $folder if it exists
de: Vertausche die aktuelle Ordnerposition mit $folder, falls dieser existiert

en: select a new file in this directory
de: Wähle eine neue Datei in diesem Verzeichnis aus

en: subscribe to current mbox (IMAP/NNTP only)
de: Abonniere aktuelle Mailbox (nur für IMAP/NNTP)

en: display the currently selected file's name
de: Zeige den Namen der derzeit ausgewählten Datei

en: toggle view all/subscribed mailboxes (IMAP only)
de: Schalte um zwischen Ansicht aller/abonnierter Mailboxen (nur für IMAP)

en: unsubscribe from current mbox (IMAP/NNTP only)
de: Kündige Abonnement der aktuellen Mailbox (nur für IMAP/NNTP)

en: view file
de: Zeige Datei an

en: mark all articles in newsgroup as read
de: Markiere alle Artikel in dieser Newsgroup als gelesen

en: change directories
de: Wechsle Verzeichnisse

en: check mailboxes for new mail
de: Überprüfe Mailboxen auf neue Nachrichten

en: calculate message statistics for all mailboxes
de: Berechne Nachrichtenstatistik für alle Mailboxen

en: edit the file to be attached
de: Bearbeite die anzuhängende Datei

en: edit the message
de: Bearbeite Nachricht

en: run ispell on the message
de: Rechtschreibprüfung der Nachricht via Ispell

en: save this message to send later
de: Stelle Nachricht zum späteren Versand zurück

en: rename/move an attached file
de: Benenne angehängte Datei um

en: send the message
de: Verschicke Nachricht

en: compose new message to the current message sender
de: Erzeuge neue Nachricht an den aktuellen Absender

en: write the message to a folder
de: Schreibe Nachricht in Mailbox

en: copy a message to a file/mailbox
de: Kopiere Nachricht in Datei/Mailbox

en: create an alias from a message sender
de: Erzeuge Kurzname aus dem Absender

en: create a new mailbox (IMAP only)
de: Erzeuge eine neue Mailbox (nur für IMAP)

en: move entry to bottom of screen
de: Bewege Eintrag zum unteren Ende des Bildschirms

en: move entry to middle of screen
de: Bewege Eintrag zur Bildschirmmitte

en: move entry to top of screen
de: Bewege Eintrag zum Bildschirmanfang

en: make decoded (text/plain) copy
de: Erzeuge dekodierte Kopie (text/plain)

en: make decoded copy (text/plain) and delete
de: Erzeuge dekodierte Kopie (text/plain) und lösche

en: delete the current mailbox (IMAP only)
de: Lösche die aktuelle Mailbox (nur für IMAP)

en: delete all messages in subthread
de: Lösche alle Nachrichten im Diskussionsfadenteil

en: delete all messages in thread
de: Lösche alle Nachrichten im Diskussionsfaden

en: descend into a directory
de: Verzeichnis betreten

en: display full address of sender
de: Zeige komplette Absenderadresse

en: display message and toggle header weeding
de: Zeige Nachricht an und schalte zwischen allen/ausgesuchten Headern um

en: display a message
de: Zeige Nachricht an

en: delete the char in front of the cursor
de: Lösche Zeichen vor dem Cursor

en: move the cursor one character to the left
de: Bewege Cursor ein Zeichen nach links

en: move the cursor to the beginning of the word
de: Springe zum Anfang des Wortes

en: jump to the beginning of the line
de: Springe zum Zeilenanfang

en: capitalize the word
de: Kapitalisiere das Wort (Anfang groß, Rest klein)

en: complete filename or alias
de: Vervollständige Dateiname oder Kurzname

en: complete address with query
de: Vervollständige Adresse mittels Abfrage (query)

en: delete the char under the cursor
de: Lösche das Zeichen unter dem Cursor

en: convert the word to lower case
de: Konvertiere Wort in Kleinbuchstaben

en: jump to the end of the line
de: Springe zum Zeilenende

en: move the cursor one character to the right
de: Bewege den Cursor ein Zeichen nach rechts

en: move the cursor to the end of the word
de: Springe zum Ende des Wortes

en: scroll down through the history list
de: Gehe in der Verlaufliste nach unten

en: search through the history list
de: Durchsuche die Verlaufliste

en: scroll up through the history list
de: Gehe in der Verlaufliste nach oben

en: delete chars from cursor to end of line
de: Lösche bis Ende der Zeile

en: delete chars from the cursor to the end of the word
de: Lösche vom Cursor bis zum Ende des Wortes

en: delete chars from cursor to beginning the line
de: Lösche Zeichen von Cursorposition bis Zeilenanfang

en: delete all chars on the line
de: Lösche Zeile

en: delete the word in front of the cursor
de: Lösche Wort vor Cursor

en: cycle among incoming mailboxes
de: Rotiere unter den Eingangs-Mailboxen

en: quote the next typed key
de: Übernehme nächste Taste unverändert

en: transpose character under cursor with previous
de: Ersetze Zeichen unter dem Cursor mit vorhergehendem

en: convert the word to upper case
de: Konvertiere Wort in Großbuchstaben

en: add, change, or delete a message's label
de: Nachrichtenetikett hinzufügen, ändern oder löschen

en: edit the raw message if the mailbox is not read-only, otherwise view it
de: Bearbeite die Rohnachricht, falls die Mailbox nicht schreibgeschützt ist, andernfalls zeige sie an

en: edit the raw message (edit and edit-raw-message are synonyms)
de: Bearbeite die Rohnachricht (edit und edit-raw-message ist das Gleiche)

en: end of conditional execution (noop)
de: Ende der bedingten Ausführung (noop)

en: enter a neomuttrc command
de: Gib ein neomuttrc-Kommando ein

en: enter a file mask
de: Gib Dateimaske ein

en: exit this menu
de: Menü verlassen

en: move to the first entry
de: Gehe zum ersten Eintrag

en: toggle a message's 'important' flag
de: Schalte 'Wichtig'-Statusindikator der Nachricht ein/aus

en: followup to newsgroup
de: Antworte in der Newsgroup

en: forward a message with comments
de: Leite Nachricht mit Kommentar weiter

en: forward to newsgroup
de: Leite in die Newsgroup weiter

en: select the current entry
de: Wähle den aktuellen Eintrag aus

en: get all children of the current message
de: Alle Folgenachrichten der aktuellen Nachricht laden

en: get message with Message-Id
de: Lade Nachricht mit Message-ID

en: get parent of the current message
de: Lade Bezugsnachricht der aktuellen

en: go to parent directory
de: Gehe zum übergeordneten Verzeichnis

en: reply to all recipients preserving To/Cc
de: Antworte an alle Empfänger und übernimm To/Cc

en: reply to all recipients
de: Antworte an alle Empfänger

en: scroll down 1/2 page
de: Gehe eine halbe Seite nach unten

en: scroll up 1/2 page
de: Gehe eine halbe Seite nach oben

en: this screen
de: Dieser Bildschirm

en: jump to an index number
de: Springe zu einer Indexnummer

en: move to the last entry
de: Springe zum letzten Eintrag

en: limit view to current thread
de: Beschränke Ansicht auf aktuellen Diskussionsfaden

en: reply to specified mailing list
de: Antworte an mailing liste

en: subscribe to a mailing list
de: Abonniere eine mailing liste

en: unsubscribe from a mailing list
de: Abonnement einer mailing liste beenden

en: load list of all newsgroups from NNTP server
de: Lade Liste aller Newsgroups vom NNTP-Server

en: execute a macro
de: Führe Makro aus

en: compose a new mail message
de: Erzeuge neue Nachricht

en: list mailboxes with new mail
de: Liste Mailboxen mit neuen Nachrichten

en: break the thread in two
de: Zerlege Diskussionsfaden in zwei

en: open a different folder
de: Öffne eine andere Mailbox

en: open a different folder in read only mode
de: Öffne eine andere Mailbox im Nur-Lesen-Modus

en: open a different newsgroup
de: Öffne eine andere Newsgroup

en: open a different newsgroup in read only mode
de: Öffne eine andere Newsgroup im Nur-Lesen-Modus

en: clear a status flag from a message
de: Entferne einen Statusindikator

en: collapse/uncollapse all threads
de: Auf- und Zuklappen aller Diskussionsfäden

en: collapse/uncollapse current thread
de: Auf- und Zuklappen des aktuellen Diskussionsfadens

en: delete non-hidden messages matching a pattern
de: Lösche sichtbare Nachrichten nach Muster

en: retrieve mail from POP server
de: Hole Nachrichten vom POP-Server

en: force retrieval of mail from IMAP server
de: Hole Nachrichten vom IMAP-Server

en: logout from all IMAP servers
de: Abmeldung von allen IMAP-Servern

en: show only messages matching a pattern
de: Wähle anzuzeigende Nachrichten mit Muster aus

en: link tagged message to the current one
de: Markierte Nachrichten mit der aktuellen verbinden

en: modify (notmuch/imap) tags
de: Ändere (Notmuch/IMAP) Markierungen

en: modify (notmuch/imap) tags and then hide message
de: Ändere das (Notmuch/IMAP) Etikett und verbirg die Nachricht dann

en: jump to the next new message
de: Springe zur nächsten neuen Nachricht

en: jump to the next new or unread message
de: Springe zur nächsten neuen oder ungelesenen Nachricht

en: jump to the next subthread
de: Springe zum nächsten Diskussionsfadenteil

en: jump to the next thread
de: Springe zum nächsten Diskussionsfaden

en: move to the next undeleted message
de: Springe zur nächsten ungelöschten Nachricht

en: jump to the next unread message
de: Springe zur nächsten ungelesenen Nachricht

en: open next mailbox with new mail
de: Öffne nächste Mailbox mit neuen Nachrichten

en: jump to parent message in thread
de: Springe zur Bezugsnachricht im Diskussionsfaden

en: jump to the previous new message
de: Springe zur vorigen neuen Nachricht

en: jump to the previous new or unread message
de: Springe zur vorigen neuen oder ungelesenen Nachricht

en: jump to previous subthread
de: Springe zum vorigen Diskussionsfadenteil

en: jump to previous thread
de: Springe zum vorigen Diskussionsfaden

en: move to the previous undeleted message
de: Springe zur vorigen ungelöschten Nachricht

en: jump to the previous unread message
de: Springe zur vorigen ungelesenen Nachricht

en: delete from NeoMutt, don't touch on disk
de: Nur im NeoMutt Index verbergen, kein Löschen

en: mark the current subthread as read
de: Markiere den aktuellen Diskussionsfadenteil als gelesen

en: mark the current thread as read
de: Markiere den aktuellen Diskussionsfaden als gelesen

en: jump to root message in thread
de: Springe zur obersten Bezugsnachricht im Diskussionsfaden

en: set a status flag on a message
de: Setze Statusindikator einer Nachricht

en: show currently active limit pattern
de: Zeige derzeit aktives Begrenzungsmuster

en: save changes to mailbox
de: Speichere Änderungen in Mailbox

en: tag non-hidden messages matching a pattern
de: Markiere sichtbare Nachrichten nach Muster

en: undelete non-hidden messages matching a pattern
de: Löschen sichtbarer Nachrichten nach Muster widerrufen

en: untag non-hidden messages matching a pattern
de: Markierung sichtbarer Nachrichten nach Muster entfernen

en: create a hotkey macro for the current message
de: Erzeuge ein Kurztastenmakro für die aktuelle Nachricht

en: move to the middle of the page
de: Gehe zur Seitenmitte

en: move to the next entry
de: Gehe zum nächsten Eintrag

en: scroll down one line
de: Gehe eine Zeile nach unten

en: move to the next page
de: Gehe zur nächsten Seite

en: jump to the bottom of the message
de: Springe zum Ende der Nachricht

en: toggle display of quoted text
de: Schalte Anzeige von zitiertem Text ein/aus

en: jump to first line after headers
de: Springe zur ersten Zeile nach den headers

en: skip beyond quoted text
de: Übergehe zitierten Text

en: jump to the top of the message
de: Springe zum Nachrichtenanfang

en: post message to newsgroup
de: Artikel in der Newsgroup veröffentlichen

en: move to the previous entry
de: Gehe zum vorigen Eintrag

en: scroll up one line
de: Gehe eine Zeile nach oben

en: move to the previous page
de: Gehe zur vorigen Seite

en: delete the current entry, bypassing the trash folder
de: Lösche aktuellen Eintrag endgültig, umgehe den Papierkorb

en: delete the current thread, bypassing the trash folder
de: Lösche aktuellen Diskussionsfaden endgültig, umgehe den Papierkorb

en: query external program for addresses
de: Externe Adressabfrage

en: append new query results to current results
de: Füge neue Abfrageergebnisse bestehenden hinzu

en: save changes to mailbox and quit
de: Speichere Änderungen in Mailbox und beende das Programm

en: recall a postponed message
de: Bearbeite eine zuvor zurückgestellte Nachricht

en: reconstruct thread containing current message
de: Diskussionsfaden um die aktuelle Nachricht neu erstellen

en: clear and redraw the screen
de: Erzeuge Bildschirmanzeige neu

en: {internal}
de: {intern}

en: rename the current mailbox (IMAP only)
de: Benenne die aktuelle Mailbox um (nur für IMAP)

en: reply to a message
de: Beantworte Nachricht

en: use the current message as a template for a new one
de: Verwende aktuelle Nachricht als Vorlage für neue Nachricht

en: search for a regular expression
de: Suche nach regulärem Ausdruck

en: search for next match
de: Suche nächsten Treffer

en: search for next match in opposite direction
de: Suche nächsten Treffer in umgekehrter Richtung

en: search backwards for a regular expression
de: Suche rückwärts nach regulärem Ausdruck

en: toggle search pattern coloring
de: Schalte Hervorhebung für Suchtreffer ein/aus

en: invoke a command in a subshell
de: Rufe Kommando in Shell auf

en: show log (and debug) messages
de: Zeige Log- und Fehlerprotokoll

en: sort messages
de: Sortiere Nachrichten

en: sort messages in reverse order
de: Sortiere Nachrichten in umgekehrter Reihenfolge

en: subscribe to newsgroups matching a pattern
de: Newsgroups nach Muster abonnieren

en: tag the current entry
de: Markiere aktuellen Eintrag

en: apply next function to tagged messages
de: Wende nächste Funktion auf markierte Nachrichten an

en: apply next function ONLY to tagged messages
de: Wende nächste Funktion NUR auf markierte Nachrichten an

en: tag the current subthread
de: Markiere aktuellen Diskussionsfadenteil

en: tag the current thread
de: Markiere aktuellen Diskussionsfaden

en: toggle whether to browse mailboxes or all files
de: Schalte um zwischen Durchblättern von Mailboxen/allen Dateien

en: toggle a message's 'new' flag
de: Setze/Entferne den "Neu"-Statusindikator einer Nachricht

en: toggle view of read messages
de: Schalte um zwischen Ansicht gelesener/ungelesener Nachrichten

en: toggle whether the mailbox will be rewritten
de: Schalte Sichern von Änderungen ein/aus

en: move to the top of the page
de: Springe zum Anfang der Seite

en: mark all articles in newsgroup as unread
de: Markiere alle Artikel in dieser Newsgroup als ungelesen

en: undelete all messages in subthread
de: Entferne Löschmarkierung von allen Nachrichten im Diskussionsfadenteil

en: undelete all messages in thread
de: Entferne Löschmarkierung von allen Nachrichten im Diskussionsfaden

en: unsubscribe from newsgroups matching a pattern
de: Newsgroups nach Muster abbestellen

en: show the NeoMutt version number and date
de: Zeige Versionsnummer und -datum an

en: show MIME attachments
de: Zeige MIME-Anhänge

en: show the raw message
de: Bearbeite Rohnachricht

en: display the keycode for a key press
de: Zeige den Tastenkode einer Taste

en: make decrypted copy
de: Erzeuge dechiffrierte Kopie

en: make decrypted copy and delete
de: Erzeuge dechiffrierte Kopie und lösche

en: extract supported public keys
de: Extrahiere unterstützte öffentliche Schlüssel

en: wipe passphrases from memory
de: Entferne Mantra(s) aus Speicher

en: edit the BCC list
de: Bearbeite die BCC-Liste

en: edit the CC list
de: Bearbeite die CC-Liste

en: enter a file to save a copy of this message in
de: Wähle Datei, in die die Nachricht kopiert werden soll

en: edit the Followup-To field
de: Bearbeite Followup-To-Feld

en: edit the from field
de: Bearbeite das From-Feld

en: edit the message with headers
de: Bearbeite Nachricht (einschließlich Kopf)

en: edit the newsgroups list
de: Bearbeite Liste der Newsgroups

en: edit the Reply-To field
de: Bearbeite Reply-To-Feld

en: edit the subject of this message
de: Bearbeite Betreff dieser Nachricht (Subject)

en: edit the TO list
de: Bearbeite Empfängerliste (To)

en: edit the X-Comment-To field
de: Bearbeite X-Comment-To-Feld

en: send the message through a mixmaster remailer chain
de: Verschicke die Nachricht über eine Mixmaster-Remailer-Kette

en: append a remailer to the chain
de: Füge der Kette einen Remailer hinzu

en: select the next element of the chain
de: Wähle das nächste Element der Kette aus

en: select the previous element of the chain
de: Wähle das vorhergehende Element der Kette aus

en: delete a remailer from the chain
de: Lösche einen Remailer aus der Kette

en: insert a remailer into the chain
de: Füge einen Remailer in die Kette ein

en: accept the chain constructed
de: Akzeptiere die erstellte Kette

en: open a different virtual folder
de: Öffne eine andere virtuelle Mailbox

en: read entire thread of the current message
de: Lies den vollständigen Diskussionsfaden zur aktuellen Nachricht

en: generate virtual folder from query
de: Erzeuge virtuelle Mailbox aus der Abfrage

en: generate a read-only virtual folder from query
de: Erzeuge nur lesbare virtuelle Mailbox aus der Abfrage

en: shifts virtual folder time window backwards
de: Verschiebt das Zeitfenster des virtuellen Ordners in die Vergangenheit

en: shifts virtual folder time window forwards
de: Verschiebt das Zeitfenster des virtuellen Ordners in die Zukunft

en: resets virtual folder time window to the present
de: Stellt das Zeitfenster des virtuellen Ordners auf heute

en: attach a PGP public key
de: Hänge öffentlichen PGP-Schlüssel an

en: check for classic PGP
de: Suche nach klassischem PGP

en: show PGP options
de: Zeige PGP-Optionen

en: mail a PGP public key
de: Verschicke öffentlichen PGP-Schlüssel

en: verify a PGP public key
de: Prüfe öffentlichen PGP-Schlüssel

en: view the key's user id
de: Zeige Nutzer-ID zu Schlüssel an

en: move the highlight to the first mailbox
de: Bewege Auswahl in die erste Mailbox

en: move the highlight to the last mailbox
de: Bewege Auswahl in die letzte Mailbox

en: move the highlight to next mailbox
de: Bewege Auswahl in die nächste Mailbox

en: move the highlight to next mailbox with new mail
de: Bewege Auswahl in die nächste Mailbox mit neuen Nachrichten

en: open highlighted mailbox
de: Öffne ausgewählte Mailbox

en: scroll the sidebar down 1 page
de: Gehe eine Seite nach unten

en: scroll the sidebar up 1 page
de: Gehe eine Seite nach oben

en: move the highlight to previous mailbox
de: Bewege Auswahl in die vorhergehende Mailbox

en: move the highlight to previous mailbox with new mail
de: Bewege Auswahl in die vorhergehende Mailbox mit neuen Nachrichten

en: toggle between mailboxes and virtual mailboxes
de: Schalte um zwischen Mailboxen/virtuellen Mailboxen

en: make the sidebar (in)visible
de: Schalte um zwischen Seitenleiste sichtbar/unsichtbar

en: show S/MIME options
de: Zeige S/MIME-Optionen

en: null operation
de: Leere Funktion

en: [-- Type: %s/%s%s%s, Encoding: %s, Size: %s --]
de: [-- Typ: %s/%s%s%s, Kodierung: %s, Größe: %s --]

en: [-- Alternative Type #%d: %s/%s%s%s, Encoding: %s, Size: %s --]
de: [-- Alternativer Typ #%d: %s/%s%s%s, Kodierung: %s, Größe: %s --]

en: [-- Autoview using %s --]
de: [-- Automatische Anzeige mittels %s --]

en: Invoking autoview command: %s
de: Automatische Anzeige mittels: %s

en: [-- Can't run %s. --]
de: [-- Kann %s nicht ausführen. --]

en: [-- Autoview stderr of %s --]
de: [-- Fehlerausgabe von %s --]

en: [-- Error: message/external-body has no access-type parameter --]
de: [-- Fehler: message/external-body hat keinen access-type Parameter --]

note: L10N: If the translation of this string is a multi line string, then each line should start with "[-- " and end with " --]". The first "%s/%s" is a MIME type, e.g. "text/plain". The last %s expands to a date as returned by `mutt_date_parse_date()`. Note: The size argument printed is not the actual n
en: [-- This %s/%s attachment (size %s byte) has been deleted --]
    [-- on %s --]
     | [-- This %s/%s attachment (size %s bytes) has been deleted --]
    [-- on %s --]
de[0]: [-- Dieser %s/%s-Anhang (Größe %s Byte) wurde gelöscht --]
    [-- am %s --]
de[1]: [-- Dieser %s/%s-Anhang (Größe %s Byte) wurde gelöscht --]
    [-- am %s --]

note: L10N: If the translation of this string is a multi line string, then each line should start with "[-- " and end with " --]". The first "%s/%s" is a MIME type, e.g. "text/plain". Note: The size argument printed is not the actual number as passed to gettext but the prettified version, e.g. size = 2048
en: [-- This %s/%s attachment (size %s byte) has been deleted --]
     | [-- This %s/%s attachment (size %s bytes) has been deleted --]
de[0]: [-- Dieser %s/%s-Anhang (Größe %s Byte) wurde gelöscht --]
de[1]: [-- Dieser %s/%s-Anhang (Größe %s Byte) wurde gelöscht --]

note: L10N: If the translation of this string is a multi line string, then each line should start with "[-- " and end with " --]". The first "%s/%s" is a MIME type, e.g. "text/plain". The last %s expands to a date as returned by `mutt_date_parse_date()`. Caution: Argument three %3$ is also defined but sho
en: [-- This %s/%s attachment has been deleted --]
    [-- on %4$s --]
de: [-- Dieser %s/%s-Anhang wurde gelöscht --]
    [-- am %4$s --]

note: L10N: If the translation of this string is a multi line string, then each line should start with "[-- " and end with " --]". The first "%s/%s" is a MIME type, e.g. "text/plain".
en: [-- This %s/%s attachment has been deleted --]
de: [-- Dieser %s/%s-Anhang wurde gelöscht --]

en: [-- name: %s --]
de: [-- Name: %s --]

en: [-- This %s/%s attachment is not included, --]
    [-- and the indicated external source has --]
    [-- expired. --]
de: [-- Dieser %s/%s-Anhang ist nicht in der Nachricht enthalten, --]
    [-- und die zugehörige externe Quelle --]
    [-- existiert nicht mehr. --]

en: [-- This %s/%s attachment is not included, --]
    [-- and the indicated access-type %s is unsupported --]
de: [-- Dieser %s/%s-Anhang ist nicht in der Nachricht enthalten, --]
    [-- und die angegebene Zugangsmethode %s wird nicht unterstützt --]

en: [-- Error:  Could not display any parts of Multipart/Alternative --]
de: [-- Fehler: Konnte keinen der multipart/alternative-Teile anzeigen --]

note: L10N: %s is the attachment description, filename or form_name.
en: [-- Attachment #%d: %s --]
de: [-- Anhang #%d: %s --]

en: [-- Attachment #%d --]
de: [-- Anhang #%d --]

en: One or more parts of this message could not be displayed
de: Warnung: Mind. ein Teil dieser Nachricht konnte nicht angezeigt werden

en: Unable to open 'memory stream'
de: Konnte Datenstrom nicht öffnen

en: Unable to open temporary file
de: Konnte Temporärdatei nicht öffnen

en: failed to re-open 'memory stream'
de: Konnte Datenstrom nicht erneut öffnen

en: Error: multipart/signed has no protocol
de: Fehler: multipart/signed ohne "protocol"-Parameter

en: [-- This is an attachment --]
de: [-- Dies ist ein Anhang --]

note: L10N: %s/%s is a MIME type, e.g. "text/plain".
en: [-- %s/%s is unsupported --]
de: [-- %s/%s wird nicht unterstützt --]

note: L10N: %s expands to a keystroke/key binding, e.g. 'v'.
en: [-- This is an attachment (use '%s' to view this part) --]
de: [-- Dies ist ein Anhang ('%s' benutzen, um diesen Teil anzuzeigen) --]

note: L10N: %s/%s is a MIME type, e.g. "text/plain". The last %s expands to a keystroke/key binding, e.g. 'v'.
en: [-- %s/%s is unsupported (use '%s' to view this part) --]
de: [-- %s/%s wird nicht unterstützt ('%s' benutzen, um diesen Teil anzuzeigen) --]

en: [-- This is an attachment (need 'view-attachments' bound to key) --]
de: [-- Dies ist ein Anhang (Tastaturbindung für 'view-attachments' benötigt) --]

note: L10N: %s/%s is a MIME type, e.g. "text/plain".
en: [-- %s/%s is unsupported (need 'view-attachments' bound to key) --]
de: [-- %s/%s wird nicht unterstützt (Tastaturbindung für 'view-attachments' benötigt) --]

en: Set option %s before setting %s
de: Setze die Option %s vor dem Setzen von %s

note: L10N: This applies to the "$header_cache_compress_level" config variable. It shows the minimum and maximum values, e.g. 'between 1 and 22' L10N: This applies to the "$wrap_headers" config variable.
en: Option %s must be between %d and %d inclusive
de: Option %s muss zwischen %d und einschließlich %d eingestellt werden

en: ERROR: please report this bug
de: INTERNER FEHLER: Diesen Fehler bitte melden (bug report)

en: message is tagged
de: Nachricht ist etikettiert

en: message is flagged
de: Nachricht geflaggt

en: message is deleted
de: Nachricht gelöscht

en: attachment is deleted
de: Anhang gelöscht

en: message has been replied to
de: Nachricht beantwortet

en: message has been read
de: Nachricht gelesen

en: message is new
de: Nachricht ist neu

en: thread has been read
de: Diskussionsfaden zuende gelesen

en: thread has at least one new message
de: Diskussionsfaden hat mindestens eine neue Nachricht

en: message has been read (%S expando)
de: Nachricht gelesen (%S expando)

en: message has been read (%Z expando)
de: Nachricht gelesen (%Z expando)

en: message signed with a verified key
de: Nachricht mit gültigem Schlüssel unterschrieben

en: message is PGP-encrypted
de: Nachricht ist PGP-verschlüsselt

en: message is signed
de: Nachricht ist signiert

en: message contains a PGP key
de: Nachricht enthält PGP Schlüssel

en: message has no cryptography information
de: Nachricht ohne cryptographische Information

en: message is not To: you
de: Nachricht ist nicht an: Dich

en: message is To: you and only you
de: Nachricht ist an: Dich und nur Dich

en: message is To: you
de: Nachricht ist an: Dich

en: message is Cc: to you
de: Nachricht ist Cc: an Dich

en: message is From: you
de: Nachricht ist von: Dir

en: message is sent to a subscribed mailing list
de: Nachricht versandt an abonnierte Mailingliste

en: you are in the Reply-To: list
de: Du bist in der Antworten-an: Liste

en: <UNKNOWN>
de: <UNBEKANNT>

en: Generic bindings:
de: Allgemeine Tastenbelegungen:

en: Unbound functions:
de: Funktionen ohne Bindung an Taste:

en: Message flags:
de: Markierungen:

en: Help for %s
de: Hilfe für %s

en: History '%s'
de: Verlauf '%s'

en: Bad history file format (line %d)
de: Falsches Format der Verlaufdatei (Zeile %d)

en: Can't create temporary file
de: Kann Temporärdatei nicht erzeugen

en: current mailbox shortcut '^' is unset
de: Kein Kurzbefehl '^' für die aktuelle Mailbox gesetzt

en: mailbox shortcut expanded to empty regex
de: Mailbox-Kurzbefehl führte zu leerem regulären Ausdruck

en: badly formatted command string
de: Falsch formatierte Kommandosequenz

en: unhook: Can't do unhook * from within a hook
de: unhook: Innerhalb eines Hooks kann kein unhook * aufgerufen werden

en: unhook: unknown hook type: %s
de: unhook: Unbekannter Hook-Typ: %s

en: unhook: Can't delete a %s from within a %s
de: unhook: Kann kein %s innerhalb von %s löschen

en: No authenticators available or wrong credentials
de: Keine Authentifizierung oder ausreichende Berechtigung verfügbar

note: L10N: (%s) is the method name, e.g. Anonymous, CRAM-MD5, GSSAPI, SASL
en: Authenticating (%s)...
de: Authentifiziere (%s)...

note: L10N: %s is the method name, e.g. Anonymous, CRAM-MD5, GSSAPI, SASL
en: %s authentication failed
de: %s Authentifizierung fehlgeschlagen

en: SASL authentication failed
de: SASL Authentifizierung fehlgeschlagen

en: LOGIN disabled on this server
de: LOGIN ist bei diesem Server abgeschaltet

en: Logging in...
de: Anmeldung...

en: Login failed
de: Anmeldung gescheitert

en: %s is an invalid IMAP path
de: %s ist ein ungültiger IMAP-Pfad

en: Getting folder list...
de: Hole Liste der Ordner...

note: L10N: (%s) is the name / path of the folder we were trying to browse
en: No such folder: %s
de: Ordner existiert nicht: %s

en: Create mailbox:
de: Erzeuge Mailbox:

en: Mailbox must have a name
de: Mailbox muss einen Namen haben

en: Mailbox created
de: Mailbox erzeugt

en: Can't rename root folder
de: Kann oberste Mailbox nicht umbenennen

en: Rename mailbox %s to:
de: Benenne Mailbox %s um in:

en: Rename failed: %s
de: Umbenennung fehlgeschlagen: %s

en: Mailbox renamed
de: Mailbox umbenannt

en: Mailbox %s@%s closed
de: Mailbox %s@%s geschlossen

en: IMAP command failed: %s
de: Der IMAP Befehlt wurde nicht ausgeführt: %s

en: Connection to %s timed out
de: Verbindung zu %s beendet

en: Option %s: %s is not a valid authenticator
de: Option %s: %s ist keine unterstützte Authentifizierungsmethode

en: This IMAP server is ancient. NeoMutt does not work with it.
de: Dieser IMAP-Server ist veraltet und wird von NeoMutt nicht unterstützt.

en: CREATE failed: %s
de: CREATE fehlgeschlagen: %s

en: Closing connection to %s...
de: Beende Verbindung zu %s...

en: Secure connection with TLS?
de: Sichere Verbindung mittels TLS?

en: Could not negotiate TLS connection
de: Konnte keine TLS-Verbindung realisieren

en: Encrypted connection unavailable
de: Verschlüsselte Verbindung nicht verfügbar

en: Subscribing to %s...
de: Abonniere %s...

en: Unsubscribing from %s...
de: Bestelle Abonnement von %s ab...

en: Copying %d message to %s... | Copying %d messages to %s...
de[0]: Kopiere %d Nachricht nach %s...
de[1]: Kopiere %d Nachrichten nach %s...

en: Create %s?
de: %s erstellen?

en: Expunge failed
de: Löschen fehlgeschlagen

en: Marking %d message deleted... | Marking %d messages deleted...
de[0]: Markiere %d Nachricht zum Löschen...
de[1]: Markiere %d Nachrichten zum Löschen...

en: Saving changed message... [%d/%d] | Saving changed messages... [%d/%d]
de[0]: Speichere veränderte Nachricht... [%d/%d]
de[1]: Speichere veränderte Nachrichten... [%d/%d]

en: Error saving flags. Close anyway?
de: Fehler beim Speichern der Statusindikatoren. Trotzdem schließen?

en: Error saving flags
de: Fehler beim Speichern der Statusindikatoren

en: Expunging messages from server...
de: Lösche Nachrichten auf dem Server...

en: imap_sync_mailbox: EXPUNGE failed
de: imap_sync_mailbox: EXPUNGE fehlgeschlagen

en: Selecting %s...
de: Wähle %s aus...

en: Error opening mailbox
de: Fehler beim Öffnen der Mailbox

en: IMAP server doesn't support custom flags
de: IMAP-Server unterstützt keine selbstdefinierten Statusindikatoren

en: Invalid IMAP flags
de: Ungültige IMAP-Statusindikatoren

note: L10N: This prompt is made if the user hits Ctrl-C when opening an IMAP mailbox
en: Abort download and close mailbox?
de: Download abbrechen und Mailbox schließen?

note: L10N: Comparing the cached data with the IMAP server's data
en: Evaluating cache...
de: Werte Cache aus...

note: L10N: Fetching IMAP flag changes, using the CONDSTORE extension
en: Fetching flag updates...
de: Hole aktualisierte Markierungen...

note: L10N: After opening an IMAP mailbox using QRESYNC, Mutt performs a quick sanity check.  If that fails, Mutt reopens the mailbox using a normal download.
en: QRESYNC failed.  Reopening mailbox.
de: QRESYNC fehlgeschlagen. Öffne Mailbox erneut.

en: Unable to fetch headers from this IMAP server version
de: Kann keine Nachrichtenköpfe von dieser Version des IMAP-Servers laden

en: Fetching message headers...
de: Hole Kopfdaten von Nachricht...

en: Uploading message...
de: Lade Nachricht auf den Server...

en: Copying message %d to %s...
de: Kopiere Nachricht %d nach %s...

en: Fetching message...
de: Hole Nachricht...

en: The message index is incorrect. Try reopening the mailbox.
de: Der Nachrichtenindex ist fehlerhaft. Versuchen Sie, die Mailbox erneut zu öffnen.

en: Header search without header name: %s
de: Suche im Nachrichtenkopf ohne Angabe des Feldes: %s

en: Server-side custom search not supported: %s
de: Benutzerdefinierte serverseitige Suche nicht unterstützt: %s

en: Continue?
de: Fortfahren?

en: Quit
de: Ende

en: Reply
de: Antwort

en: Group
de: Antw.alle

en: Post
de: Artikel

en: Followup
de: Antworte an

note: L10N: %s is one of the CHECK_ACL entries below.
en: %s: Operation not permitted by ACL
de: Operation %s gemäß ACL nicht zulässig

en: Failed to create query, aborting
de: Konnte Anfrage nicht erzeugen, breche ab

en: %s is not a mailbox
de: %s ist keine Mailbox

en: Mailbox was externally modified.  Flags may be wrong.
de: Mailbox wurde extern verändert. Statusindikatoren nun ggf. inkorrekt.

en: New mail in this mailbox
de: Neue Nachrichten in dieser Mailbox

en: Mailbox was externally modified
de: Mailbox wurde extern verändert

en: No mailbox is open
de: Keine Mailbox ist geöffnet

en: No tagged messages
de: Keine markierten Nachrichten

en: Nothing to do
de: Nichts zu erledigen

note: L10N: CHECK_ACL
en: Can't delete message
de: Kann Nachricht nicht löschen

note: L10N: CHECK_ACL L10N: Due to the implementation details we do not know whether we delete zero, 1, 12, ... messages. So in English we use "messages". Your language might have other means to express this.
en: Can't delete messages
de: Kann Nachricht(en) nicht löschen

note: L10N: This is displayed when the x-label on one or more messages is edited.
en: %d label changed | %d labels changed
de[0]: %d Etikett verändert
de[1]: %d Etiketten verändert

note: L10N: This is displayed when editing an x-label, but no messages were updated.  Possibly due to canceling at the prompt or if the new label is the same as the old label.
en: No labels changed
de: Etiketten unverändert

note: L10N: CHECK_ACL
en: Can't edit message
de: Kann Nachricht nicht bearbeiten

note: L10N: CHECK_ACL
en: Can't flag message
de: Kann keinen Statusindikator für Nachricht setzen

en: Jump to message:
de: Springe zu Nachricht:

en: Argument must be a message number
de: Argument muss eine Nachrichtennummer sein

en: Invalid message number
de: Ungültige Nachrichtennummer

en: That message is not visible
de: Diese Nachricht ist nicht sichtbar

note: L10N: CHECK_ACL
en: Can't break thread
de: Kann Diskussionsfaden nicht zerteilen

en: Thread broken
de: Diskussionsfaden unterbrochen

en: Thread can't be broken, message is not part of a thread
de: Kann Diskussionsfaden nicht abtrennen, da die Nachricht nicht Teil eines Diskussionsfadens ist

en: Open mailbox in read-only mode
de: Öffne Mailbox schreibgeschützt

en: Open mailbox
de: Öffne Mailbox

en: Thread contains unread or flagged messages
de: Diskussionsfaden enthält ungelesene oder mit Statusindikator versehene Nachrichten

en: Delete messages matching:
de: Lösche Nachrichten nach Muster:

en: Limit to messages matching:
de: Begrenze auf Nachrichten nach Muster:

en: To view all messages, limit to "all"
de: Um alle Nachrichten zu sehen, begrenze auf "all"

note: L10N: CHECK_ACL
en: Can't link threads
de: Kann Diskussionsfäden nicht verbinden

en: No Message-ID: header available to link thread
de: Keine Message-ID zum Aufbau von Diskussionsfäden verfügbar

en: Threads linked
de: Diskussionsfäden verbunden

en: No thread linked
de: Kein Diskussionsfaden verbunden

en: Folder doesn't support tagging, aborting
de: Ordner unterstützt keine Etikettierung, breche ab

en: No tag specified, aborting
de: Kein Etikett angegeben, breche ab

en: Update tags...
de: Aktualisiere Etiketten...

en: Failed to modify tags, aborting
de: Konnte Etiketten nicht verändern, breche ab

en: No new messages in this limited view
de: Keine neuen Nachrichten in dieser begrenzten Ansicht

en: No new messages
de: Keine neuen Nachrichten

en: No unread messages in this limited view
de: Keine ungelesenen Nachrichten in dieser begrenzten Ansicht

en: No unread messages
de: Keine ungelesenen Nachrichten

en: Search wrapped to top
de: Suche von vorne begonnen

en: Search wrapped to bottom
de: Suche von hinten begonnen

en: No more threads
de: Keine weiteren Diskussionsfäden

en: You are on the first thread
de: Der erste Diskussionsfaden wurde bereits aufgerufen

en: You are on the last message
de: Das ist bereits die letzte Nachricht

en: No undeleted messages
de: Keine ungelöschten Nachrichten

en: No mailboxes have new mail
de: Keine Mailbox mit neuen Nachrichten

en: You are on the first message
de: Das ist bereits die erste Nachricht

note: L10N: CHECK_ACL L10N: Due to the implementation details we do not know whether we mark zero, 1, 12, ... messages as read. So in English we use "messages". Your language might have other means to express this.
en: Can't mark messages as read
de: Kann Nachricht(en) nicht als gelesen markieren

en: No limit pattern is in effect
de: Zur Zeit ist kein Muster zur Begrenzung aktiv

en: Tag messages matching:
de: Markiere Nachrichten nach Muster:

note: L10N: CHECK_ACL L10N: Due to the implementation details we do not know whether we undelete zero, 1, 12, ... messages. So in English we use "messages". Your language might have other means to express this.
en: Can't undelete messages
de: Kann Löschmarkierung nicht entfernen

en: Undelete messages matching:
de: Entferne Löschmarkierung nach Muster:

en: Untag messages matching:
de: Entferne Markierung nach Muster:

note: L10N: This is the prompt for <mark-message>.  Whatever they enter will be prefixed by $mark_macro_prefix and will become a macro hotkey to jump to the currently selected message.
en: Enter macro stroke:
de: Kurztastenkombination für Makro eingeben:

note: L10N: "message hotkey" is the key bindings menu description of a macro created by <mark-message>.
en: message hotkey
de: Kurztaste für Nachricht

note: L10N: This is echoed after <mark-message> creates a new hotkey macro.  %s is the hotkey string ($mark_macro_prefix followed by whatever they typed at the prompt.)
en: Message bound to %s
de: Nachricht wurde an %s gebunden

note: L10N: This error is printed if <mark-message> can't find a Message-ID for the currently selected message in the index.
en: No message ID to macro
de: Makro benötigt eine Message-ID

en: Quit NeoMutt?
de: NeoMutt beenden?

note: L10N: CHECK_ACL
en: Can't toggle new
de: Kann nicht umschalten zwischen neu/nicht neu

note: L10N: CHECK_ACL
en: Can't undelete message
de: Kann Löschmarkierung nicht entfernen

en: Logged out of IMAP servers
de: Erfolgreich von IMAP-Servern abgemeldet

en: No Message-Id. Unable to perform operation.
de: Keine Message-ID. Kann die Operation nicht ausführen.

en: No deleted messages found in the thread
de: Keine gelöschten Nachrichten im Diskussionsfaden vorhanden

en: Enter Message-Id:
de: Message-ID eingeben:

en: Article has no parent reference
de: Der Artikel hat keine eigenen Eltern

en: Message is not visible in limited view
de: Nachricht in dieser begrenzten Ansicht nicht sichtbar

en: Fetching %s from server...
de: Lade %s vom Server...

en: Article %s not found on the server
de: Artikel %s wurde auf dem Server nicht gefunden

en: Open newsgroup in read-only mode
de: Öffne Newsgroup schreibgeschützt

en: Open newsgroup
de: Öffne Newsgroup

en: Posting to this group not allowed, may be moderated. Continue?
de: Das Veröffentlichen in der Newsgroup ist nicht erlaubt, ggf. wird diese moderiert. Fortfahren?

en: No virtual folder and no Message-Id, aborting
de: Keine virtuelle Mailbox und keine Message-Id, breche ab

en: failed to find message in notmuch database. try running 'notmuch new'.
de: Nachricht nicht in der notmuch-Datenbank zu finden; ’notmuch new’ ausführen.

en: Failed to read thread, aborting
de: Kann Diskussionsfaden nicht lesen, breche ab

en: No query, aborting
de: Keine Anfrage, breche ab

en: Windowed queries disabled
de: Fragefenster sind ausgeschaltet

en: No notmuch vfolder currently loaded
de: Zurzeit ist kein virtueller Notmuch-Ordner geladen

en: There are no messages
de: Es sind keine Nachrichten vorhanden

en: No visible messages
de: Keine sichtbaren Nachrichten

en: Changing threaded display should prefer $use_threads over $sort
de: Bei Darstellung von Diskussionsfäden sollte $use_threads vor $sort gewählt werden

en: Error in command line: %s
de: Fehler in Kommandozeile: %s

en: Warning in command line: %s
de: Warnung in der Kommandozeile: %s

en: unable to determine nodename via uname()
de: Kann Netzwerknamen nicht durch uname() bestimmen.

en: Config variable '%s' is deprecated
de: Konfigurationsvariable '%s' ist veraltet

note: L10N: '%s' is the (misspelled) name of the menu, e.g. 'index' or 'pager'
en: %s: no such menu
de: Menü "%s" existiert nicht

note: L10N: '%s' is the name of the menu, e.g. 'index' or 'pager', it might also be 'all' when all menus are affected.
en: %s: no binds for this menu
de: %s: Keine Tastenkombination für dieses Menü

en: %s: no macros for this menu
de: %s: kein Makro für dieses Menü

en: Key is not bound
de: Taste ist nicht belegt

en: Key is not bound.  Press '%s' for help.
de: Taste ist nicht belegt. '%s' für Hilfe drücken.

en: Macro loop detected
de: Makroschleife gefunden

en: Abort key is not set, defaulting to Ctrl-G
de: Tastaturkürzel für Abbruch ist nicht gesetzt, nutze Standard Ctrl-G

en: Specified abort key sequence (%s) will be truncated to first key
de: Die gewählte Tastenkombination (%s) wird auf die erste Eingabe reduziert

en: Binding '%s' will alias '%s'  Before, try: 'bind %s %s noop'
de: Tastenkombination '%s' überdeckt '%s'. Setze zuerst: 'bind %s %s noop', siehe auch

en: %s: null key sequence
de: %s: Leere Tastenfolge

en: Function '%s' not available for menu '%s'
de: Funktion '%s' ist nicht verfügbar für Menü '%s'

en: macro: empty key sequence
de: macro: Leere Tastenfolge

en: exec: no arguments
de: exec: Keine Parameter

en: %s: no such function
de: %s: Funktion unbekannt

en: Improperly formatted entry for type %s in "%s" line %d
de: Ungültiger Eintrag für Typ %s in "%s", Zeile %d

note: L10N: Mutt is trying to look up a mailcap value, but $mailcap_path is empty. We added a reference to the MAILCAPS environment variable as a hint too. Because the variable is automatically populated by Mutt, this should only occur if the user deliberately runs in their shell: export MAILCAPS= or deli
en: Neither mailcap_path nor MAILCAPS specified
de: Weder mailcap_path definiert noch MAILCAPS gesetzt

en: mailcap entry for type %s not found
de: Kann keinen Mailcap-Eintrag für %s finden

note: L10N: maildir_field_delimiter is a config variable and shouldn't be translated
en: maildir_field_delimiter must be exactly one character long
de: maildir_field_delimiter darf nur ein Zeichen lang sein

note: L10N: maildir_field_delimiter is a config variable and shouldn't be translated
en: maildir_field_delimiter cannot be alphanumeric or '-.\/'
de: maildir_field_delimiter darf weder alphanumerisch sein noch '-.\/'

note: L10N: maildir_field_delimiter is a config variable and shouldn't be translated
en: maildir_field_delimiter can only be set once
de: maildir_field_delimiter kann nur einmal gesetzt werden

en: Could not flush message to disk
de: Konnte Nachricht nicht auf Festplatte speichern

en: maildir_commit_message(): unable to set time on file
de: maildir_commit_message(): kann Dateizeitstempel nicht setzen

en: Scanning %s...
de: Durchsuche %s...

en: Reading %s...
de: Lese %s...

note: L10N: Displayed before/as a mailbox is being synced
en: Writing %s...
de: Schreibe %s...

note: L10N: Try to limit to 80 columns
en: usage:
de: Benutzung:

note: L10N: Try to limit to 80 columns.  If more space is needed add an indented line
en: options:
de: Optionen:

en:   --            Special argument forces NeoMutt to stop option parsing and treat
                    remaining arguments as addresses even if they start with a dash
de:   --            Spezielles Argument, das NeoMutt anzeigt, nachfolgende Argumente
                    grundsätzlich als Empfängeradressen zu interpretieren

en:   -A <alias>    Print an expanded version of the given alias to stdout and exit
de:   -A <alias>    Zeige Wert des Kurznamens auf der Standardausgabe (stdout) und beende

en:   -a <file>     Attach one or more files to a message (must be the last option)
                    Add any addresses after the '--' argument
de:   -a <file>     Hänge eine/mehrere Dateien der Nachricht an (Option muss zuletzt
                    notiert und mittels '--' von Empfängeradressen separiert werden)

en:   -B            Run in batch mode (do not start the ncurses UI)
de:   -B            Benutze den Batch-Modus (startet ohne ncurses Oberfläche)

en:   -b <address>  Specify a blind carbon copy (Bcc) recipient
de:   -b <address>  Verwende Adresse für unsichtbare Kopie (Bcc:) an Empfänger

en:   -c <address>  Specify a carbon copy (Cc) recipient
de:   -c <address>  Verwende Adresse für Kopie (Cc:) an Empfänger

en:   -D            Dump all config variables as 'name=value' pairs to stdout
de:   -D            Gib alle Variablen als 'Name=Wert' Paare nach stdout aus

en:   -D -O         Like -D, but show one-liner documentation
de:   -D -O         Wie -D, aber Dokumentation einzeilig

en:   -D -S         Like -D, but hide the value of sensitive variables
de:   -D -S         Wie -D, jedoch mit verstecktem Wert bei sensiblen Variablen

en:   -d <level>    Log debugging output to a file (default is "~/.neomuttdebug0")
                    The level can range from 1-5 and affects verbosity
de:   -d <level>    Schreibe Informationen zur Fehlersuche in Log-Datei (Vorgabe ist
                    "~/.neomuttdebug0"), wobei Level 1-5 die Protokollart bestimmt

en:   -E            Edit draft (-H) or include (-i) file during message composition
de:   -E            Editiere die als Vorlage (-H) oder zur Inklusion (-i) angegebene
                    Datei während der E-Mail Erstellung

en:   -e <command>  Specify a command to be run after reading the config files
de:   -e <command>  Führe Kommando (nach Auswertung aller Konfigurationsdateien) aus

en:   -F <config>   Specify an alternative initialization file to read
de:   -F <config>   Benutze angegebene Datei für alternative Konfiguration

en:   -f <mailbox>  Specify a mailbox (as defined with 'mailboxes' command) to load
de:   -f <mailbox>  Lade angegebene Mailbox (definiert mittels 'mailboxes' Kommando)

en:   -G            Start NeoMutt with a listing of subscribed newsgroups
de:   -G            Starte NeoMutt mit einer Auflistung aller abonnierten Newsgroups

en:   -g <server>   Like -G, but start at specified news server
de:   -g <server>   Wie -G, jedoch starte mit angegebenen Newsserver

en:   -H <draft>    Specify a draft file with header and body for message composing
de:   -H <draft>    Verwende Vorlage (mit Header und Body) für die E-Mail Erstellung

en:   -h            Print this help message and exit
de:   -h            Diese Hilfe anzeigen und beenden

en:   -i <include>  Specify an include file to be embedded in the body of a message
de:   -i <include>  Verwende Datei zur Einbettung in den Text einer E-Mail Nachricht

en:   -l <file>     Specify a file for debugging output (default "~/.neomuttdebug0")
de:   -l <file>     Benutze Datei für Log-Ausgabe (Vorgabe ist "~/.neomuttdebug0")

en:   -m <type>     Specify a default mailbox format type for newly created folders
                    The type is either MH, MMDF, Maildir or mbox (case-insensitive)
de:   -m <type>     Benutze Typ (MH, MMDF, Maildir oder mbox) als Standardformat für
                    neu anzulegende Mailboxen (Groß-/Kleinschreibung ist irrelevant)

en:   -n            Do not read the system-wide configuration file
de:   -n            Übergehe Auswertung von systemweiter Konfigurationsdatei

en:   -p            Resume a prior postponed message, if any
de:   -p            Setze bei zuvor zurückgestellter Nachricht fort, falls vorhanden

en:   -Q <variable> Query a configuration variable and print its value to stdout
                    (after the config has been read and any commands executed)
                    Add -O for one-liner documentation
de:   -Q <variable> Suche Konfigurationsvariable und gib deren Definition auf stdout
                    aus (nach Auswertung aller Konfigurationsdateien und -kommandos)
                    Füge -O für Einzeilendokumentation hinzu

en:   -R            Open mailbox in read-only mode
de:   -R            Öffne Mailbox im Lese-Modus

en:   -s <subject>  Specify a subject (must be enclosed in quotes if it has spaces)
de:   -s <subject>  Nutze Betreff für die E-Mail Erstellung (erfordert umschließende
                    Anführungszeichen, sofern Leerzeichen enthalten sind)

en:   -v            Print the NeoMutt version and compile-time definitions and exit
de:   -v            Zeige NeoMutt Version, Einstellungen für Kompilierung und beende

en:   -vv           Print the NeoMutt license and copyright information and exit
de:   -vv           Zeige NeoMutt Lizenz, Copyright Informationen und beende

en:   -y            Start NeoMutt with a listing of all defined mailboxes
de:   -y            Starte NeoMutt mit einer Auflistung aller definierten Mailboxen

en:   -Z            Open the first mailbox with new message or exit immediately with
                    exit code 1 if none is found in all defined mailboxes
de:   -Z            Öffne die erste Mailbox mit neuer Nachricht oder beende umgehend
                    mit Rückgabewert 1, sofern keine gefunden wurde

en:   -z            Open the first or specified (-f) mailbox if it holds any message
                    or exit immediately with exit code 1 otherwise
de:   -z            Öffne die erste oder angegebene (-f) Mailbox, sofern Nachrichten
                    enthalten sind, anderenfalls beende umgehend mit Rückgabewert 1

en: Error initializing terminal
de: Kann Terminal nicht initialisieren

en: unable to determine username
de: Kann Nutzernamen nicht bestimmen

en: unable to determine home directory
de: Kann Home-Verzeichnis nicht bestimmen

en: Error: value '%s' is invalid for -d
de: Fehler: Wert '%s' ist ungültig für -d

en: Failed to parse mailto: link
de: Fehler beim Verarbeiten von mailto: Link

en: No recipients specified
de: Keine Empfänger angegeben

en: Can't use -E flag with stdin
de: Parameter -E funktioniert nicht mit stdin

en: Can't parse message template: %s
de: Kann Nachrichtenvorlage nicht verarbeiten: %s

en: %s: unable to attach file
de: %s: Kann Datei nicht anhängen

en: No mailbox with new mail
de: Keine Mailbox mit neuen Nachrichten

en: No incoming mailboxes defined
de: Keine Eingangs-Mailboxen definiert

en: Mailbox is empty
de: Mailbox ist leer

en: Mailbox is corrupt
de: Die Mailbox ist beschädigt

en: Couldn't lock %s
de: Konnte %s nicht für exklusiven Zugriff sperren

en: Mailbox was corrupted
de: Mailbox wurde beschädigt

en: Fatal error!  Could not reopen mailbox!
de: Fataler Fehler, konnte Mailbox nicht erneut öffnen!

en: Could not create temporary file
de: Kann keine Temporärdatei erzeugen

en: sync: mbox modified, but no modified messages (report this bug)
de: sync: Mailbox verändert, Nachrichten jedoch unverändert (bitte Bug melden)

en: Committing changes...
de: Speichere Änderungen...

en: Write failed!  Saved partial mailbox to %s
de: Konnte nicht schreiben! Speichere Teil-Mailbox in %s

en: Could not reopen mailbox
de: Konnte Mailbox nicht erneut öffnen

en: Can't write message
de: Kann Nachricht nicht schreiben

en: Reverse search for:
de: Rückwärtssuche nach:

en: Search for:
de: Suche nach:

en: Not found
de: Nicht gefunden

en: No entries
de: Keine Einträge

en: Jump to:
de: Springe zu:

en: Invalid index number
de: Ungültige Indexnummer

en: You are on the first entry
de: Dies ist der erste Eintrag

en: You are on the last entry
de: Dies ist der letzte Eintrag

en: You can't scroll up farther
de: Weiter nach oben geht es nicht

en: You can't scroll down farther
de: Weiter nach unten geht es nicht

en: Tagging is not supported
de: Markieren wird nicht unterstützt

en: No tagged entries
de: Keine markierten Einträge

en: Append
de: Hinzufügen

en: Insert
de: Einfügen

en: Select a remailer chain
de: Wähle eine Remailer Kette aus

en: Can't get mixmaster's type2.list
de: Kann die "type2.list" für Mixmaster nicht holen

en: Mixmaster doesn't accept Cc or Bcc headers
de: Mixmaster unterstützt weder Cc: noch Bcc: Felder

en: Please set the hostname variable to a proper value when using mixmaster
de: Zur Verwendung von Mixmaster muss die Variable "hostname" richtig gesetzt sein

en: Error sending message, child exited %d
de: Fehler %d beim Versand der Nachricht.

en: Error sending message
de: Fehler beim Versand der Nachricht

en: <random>
de: <zufällig>

en: -- Remailer chain [Length: %d]
de: -- Remailer Kette [Länge: %d]

en: You already have the last chain element selected
de: Das letzte Element der Kette ist bereits ausgewählt worden

en: You already have the first chain element selected
de: Das erste Element der Kette ist bereits ausgewählt worden

note: L10N The '%d' here hard-coded to 19
en: Mixmaster chains are limited to %d elements
de: Eine Mixmaster-Kette kann maximal %d Elemente enthalten

en: The remailer chain is already empty
de: Die Remailer-Kette ist bereits leer

en: Error: %s can't be used as the final remailer of a chain
de: Fehler: %s kann nicht als letzter Remailer einer Kette verwendet werden

en: Failed to seek file: %s
de: Datei nicht gefunden: %s

en: Timeout exceeded while attempting fcntl lock
de: Konnte fcntl-Lock nicht innerhalb akzeptabler Zeit erhalten

en: Waiting for fcntl lock... %d
de: Warte auf fcntl-Lock... %d

en: Timeout exceeded while attempting flock lock
de: Konnte flock-Lock nicht innerhalb akzeptabler Zeit erhalten

en: Waiting for flock attempt... %d
de: Warte auf flock-Versuch... %d

en: Closed log file: %s
de: Geschlossene Protokolldatei: %s

en: Debugging at level %d to file '%s'
de: Schreibe Fehlersuche der Stufe %d nach Datei '%s'

en: Logging at level %d to file '%s'
de: Schreibe Protokoll der Stufe %d nach Datei '%s'

en: Error: converting path to absolute
de: Fehler: kann Pfad nicht in absoluten Pfad konvertieren

en: open /dev/urandom: %s
de: Öffne /dev/urandom: %s

en: read /dev/urandom: %s
de: Lese /dev/urandom: %s

en: Bad regex: %s
de: Fehlerhafter regulärer Ausdruck: %s

en: Not enough subexpressions for template
de: Nicht genügend Unterausdrücke für Vorlage

en: Caught signal %d (%s) ...  Exiting
de: Signal %d (%s) empfangen ... Abbruch.

en: Caught signal %d ...  Exiting
de: Signal %d empfangen ... Abbruch.

en: Invalid value for option %s: %ld
de: Ungültiger Wert für Option %s: %ld

en: Error: Couldn't load the lua interpreter
de: Fehler: Kann Lua Interpreter nicht laden

en: Couldn't source lua source: %s
de: Konnte Lua-Datei nicht laden: %s

en: New mail in
de: Neue Nachrichten in

en: SSL is unavailable, can't connect to %s
de: SSL ist nicht verfügbar, keine Verbindung zu %s

en: Cannot use 'last-' prefix with 'threads' for %s
de: Kann 'last-' Prefix nicht mit 'threads' für %s verwenden

en: Parent message is not available
de: Bezugsnachricht ist nicht verfügbar

en: Root message is not visible in this limited view
de: Oberste Bezugsnachricht ist in dieser begrenzten Ansicht nicht sichtbar

en: Parent message is not visible in this limited view
de: Bezugsnachricht ist in dieser begrenzten Ansicht nicht sichtbar

note: L10N: Means "The path you specified as the destination file is a directory." See the msgid "Save to file: " (alias.c, recvattach.c) These three letters correspond to the choices in the string.
en: File is a directory, save under it: (y)es, (n)o, (a)ll?
de: Datei ist ein Verzeichnis, darin abspeichern? (j)a, (n)ein, (a)lle?

en: yna
de: jna

note: L10N: Means "The path you specified as the destination file is a directory." See the msgid "Save to file: " (alias.c, recvattach.c)
en: File is a directory, save under it?
de: Datei ist ein Verzeichnis, darin abspeichern?

en: File under directory:
de: Datei in diesem Verzeichnis:

note: L10N: Options for: File %s exists, (o)verwrite, (a)ppend, or (c)ancel?
en: File exists, (o)verwrite, (a)ppend, or (c)ancel?
de: Datei existiert, (u)eberschreiben, (a)nhängen, a(b)brechen?

en: oac
de: uab

en: Can't save message to POP mailbox
de: Kann Nachricht nicht in POP-Mailbox schreiben

en: Append messages to %s?
de: Nachricht %s hinzufügen?

en: Can't save message to news server
de: Kann Nachricht nicht auf dem Server speichern

en: Reading from %s interrupted...
de: Lesen von %s unterbrochen...

note: L10N: Displayed if a mailbox sync fails
en: Unable to write %s
de: Kann %s nicht schreiben

note: L10N: Although we know the precise number of messages, we do not show it to the user. So feel free to use a "generic plural" as plural translation if your language has one.
en: message not deleted | messages not deleted
de[0]: Nachricht nicht gelöscht
de[1]: Nachrichten nicht gelöscht

en: Can't open trash folder
de: Kann Papierkorb nicht öffnen

note: L10N: Displayed if appending to $trash fails when syncing or closing a mailbox
en: Unable to append to trash folder
de: Konnte nicht an Papierkorb anhängen

en: Mark all articles read?
de: Alle Artikel als gelesen markieren?

note: L10N: The first argument is the number of read messages to be moved, the second argument is the target mailbox.
en: Move %d read message to %s? | Move %d read messages to %s?
de[0]: %d gelesene Nachricht nach %s verschieben?
de[1]: %d gelesene Nachrichten nach %s verschieben?

en: Purge %d deleted message? | Purge %d deleted messages?
de[0]: Entferne %d als gelöscht markierte Nachricht?
de[1]: Entferne %d als gelöscht markierte Nachrichten?

en: Moving read messages to %s...
de: Verschiebe gelesene Nachrichten nach %s...

en: Mailbox is unchanged
de: Mailbox unverändert

en: %d kept, %d moved, %d deleted
de: %d behalten, %d verschoben, %d gelöscht

en: %d kept, %d deleted
de: %d behalten, %d gelöscht

en:  Press '%s' to toggle write
de:  Drücke '%s' zum Umschalten des Schreibmodus

en: Use 'toggle-write' to re-enable write
de: 'toggle-write' reaktiviert den Schreibmodus

en: Mailbox is marked unwritable. %s
de: Mailbox ist als schreibgeschützt markiert. %s

en: Mailbox checkpointed
de: Checkpoint in der Mailbox gesetzt

en: Can't open %s: it is a pipe
de: Kann %s nicht öffnen: Es ist eine Pipe

en: Can't toggle write on a readonly mailbox
de: Kann Schreibschutz bei Mailbox im Nur-Lese-Modus nicht umschalten

en: Changes to folder will be written on folder exit
de: Änderungen an dieser Mailbox werden beim Verlassen geschrieben

en: Changes to folder will not be written
de: Änderungen an dieser Mailbox werden nicht geschrieben

en:  (current time: %c)
de:  (aktuelle Zeit: %c)

en: [-- %s output follows%s --]
de: [-- %s Ausgabe folgt%s --]

note: L10N: Due to the implementation details (e.g. some passwords are managed by gpg-agent) we can't know whether we forgot zero, 1, 12, ... passwords. So in English we use "Passphrases". Your language might have other means to express this.
en: Passphrases forgotten
de: Mantra(s) vergessen

en: Inline PGP can't be used with attachments.  Revert to PGP/MIME?
de: Inline-PGP funktioniert nicht mit Anhängen. PGP/MIME verwenden?

en: Mail not sent: inline PGP can't be used with attachments
de: Mail nicht versandt: Inline-PGP funktioniert nicht mit Anhängen

en: Inline PGP can't be used with format=flowed.  Revert to PGP/MIME?
de: Inline-PGP funktioniert nicht mit format=flowed. PGP/MIME verwenden?

en: Mail not sent: inline PGP can't be used with format=flowed
de: Mail nicht versandt: Inline-PGP funktioniert nicht mit format=flowed

en: Invoking PGP...
de: Rufe PGP auf...

en: Message can't be sent inline.  Revert to using PGP/MIME?
de: Nachricht kann nicht Inline verschickt werden. PGP/MIME verwenden?

en: Mail not sent
de: Nachricht nicht verschickt

en: S/MIME messages with no hints on content are unsupported
de: S/MIME-Nachrichten ohne Hinweis auf den Inhalt werden nicht unterstützt

en: Trying to extract PGP keys...
de: Versuche PGP-Schlüssel zu extrahieren...

en: Trying to extract S/MIME certificates...
de: Versuche S/MIME-Zertifikate zu extrahieren...

en: [-- Error: Unknown multipart/signed protocol %s --]
de: [-- Fehler: Unbekanntes multipart/signed Protokoll %s --]

en: [-- Error: Missing or bad-format multipart/signed signature --]
de: [-- Fehler: Inkonsistente multipart/signed Unterschrift --]

en: [-- Warning: We can't verify %s/%s signatures. --]
de: [-- Warnung: %s/%s Unterschriften können nicht geprüft werden. --]

en: [-- The following data is signed --]
de: [-- Die folgenden Daten sind signiert --]

en: [-- Warning: Can't find any signatures. --]
de: [-- Warnung: Kann keine Unterschriften finden. --]

en: 
    [-- End of signed data --]
de: 
    [-- Ende der signierten Daten --]

en: error enabling CMS protocol: %s
de: Fehler beim Aktivieren des CMS-Protokolls : %s

en: error creating GPGME data object: %s
de: Fehler beim Erzeugen des GPGME-Datenobjekts: %s

en: error allocating data object: %s
de: Fehler beim Anlegen des Datenobjekts: %s

en: error rewinding data object: %s
de: Fehler beim Zurücklegen des Datenobjekts: %s

en: [tempfile]
de: [Temporärdatei]

en: error reading data object: %s
de: Fehler beim Lesen des Datenobjekts: %s

en: secret key '%s' not found: %s
de: Geheimer Schlüssel '%s' nicht gefunden: %s

en: ambiguous specification of secret key '%s'
de: mehrdeutige Angabe des geheimen Schlüssels '%s'

en: error setting secret key '%s': %s
de: Fehler beim Setzen des geheimen Schlüssels '%s': %s

en: error setting PKA signature notation: %s
de: Fehler beim Setzen der Darstellung der PKA-Unterschrift: %s

en: error encrypting data: %s
de: Fehler beim Verschlüsseln der Daten: %s

en: error signing data: %s
de: Fehler beim Signieren der Daten: %s

en: $pgp_sign_as unset and no default key specified in ~/.gnupg/gpg.conf
de: $pgp_sign_as nicht gesetzt und kein Standardschlüssel in ~/.gnupg/gpg.conf benannt

en: Warning: One of the keys has been revoked
de: Warnung: Einer der Schlüssel wurde zurückgezogen

en: Warning: The key used to create the signature expired at:
de: Warnung: Der Signaturschlüssel ist verfallen am:

en: Warning: At least one certification key has expired
de: Warnung: Mindestens ein Zertifikat ist abgelaufen

en: Warning: The signature expired at:
de: Warnung: Die Signatur ist verfallen am:

en: Can't verify due to a missing key or certificate
de: Kann wegen fehlenden Schlüssels oder Zertifikats nicht geprüft werden

en: The CRL is not available
de: Die CRL ist nicht verfügbar.

en: Available CRL is too old
de: Verfügbare CRL ist zu alt

en: A policy requirement was not met
de: Eine Richtlinienanforderung wurde nicht erfüllt

en: A system error occurred
de: Ein Systemfehler ist aufgetreten

en: WARNING: PKA entry does not match signer's address:
de: WARNUNG: PKA-Eintrag entspricht nicht der Adresse des Unterzeichners:

en: PKA verified signer's address is:
de: Die PKA-geprüfte Adresse des Unterzeichners lautet:

en: Fingerprint:
de: Fingerabdruck:

en: WARNING: We have NO indication whether the key belongs to the person named as shown above
de: WARNUNG: Wir haben KEINEN Beleg, dass der Schlüssel zur oben genannten Person gehört

en: WARNING: The key does NOT BELONG to the person named as shown above
de: WARNUNG: Der Schlüssel gehört NICHT zur oben genannten Person

en: WARNING: It is NOT certain that the key belongs to the person named as shown above
de: WARNUNG: Es ist NICHT sicher, dass der Schlüssel zur oben genannten Person gehört

en: aka:
de: auch bekannt als:

note: L10N: You will see this message in place of "KeyID " if the S/MIME key has no ID. This is quite an error.
en: no signature fingerprint available
de: Kein Fingerabdruck zur Unterschrift verfügbar

en: created:
de: erstellt:

en: Error getting key information for KeyID %s: %s
de: Fehler beim Auslesen der Schlüsselinformation für KeyID %s: %s

en: Good signature from:
de: Gültige Unterschrift von:

en: *BAD* signature from:
de: *UNGÜLTIGE* Unterschrift von:

en: Problem signature from:
de: Problematische Unterschrift von:

note: L10N: This is trying to match the width of the "Problem signature from:" translation just above.
en:                expires:
de:               läuft ab:

en: [-- Begin signature information --]
de: [-- Anfang der Unterschrift --]

en: Error: verification failed: %s
de: Fehler: Überprüfung fehlgeschlagen: %s

en: *** Begin Notation (signature by: %s) ***
de: *** Anfang Darstellung (Unterschrift von: %s) ***

en: *** End Notation ***
de: *** Ende Darstellung ***

en: [-- End signature information --]
de: [-- Ende der Unterschrift --]

en: [-- Error: decryption failed: %s --]
de: [-- Fehler: Entschlüsselung fehlgeschlagen: %s --]

en: Error importing key: %s
de: Fehler beim Import des Schlüssels: %s

en: Error: decryption/verification failed: %s
de: Fehler: Entschlüsselung/Prüfung fehlgeschlagen: %s

en: PGP message successfully decrypted
de: PGP-Nachricht erfolgreich entschlüsselt

en: Error: copy data failed
de: Fehler: Kopieren der Daten fehlgeschlagen

en: [-- Error: could not find beginning of PGP message --]
de: [-- Fehler: Konnte Anfang der PGP-Nachricht nicht finden --]

en: [-- Error: could not create temporary file --]
de: [-- Fehler: Konnte Temporärdatei nicht anlegen --]

en: [-- The following data is PGP/MIME signed and encrypted --]
de: [-- Die folgenden Daten sind PGP/MIME-signiert und -verschlüsselt --]

en: [-- The following data is PGP/MIME encrypted --]
de: [-- Die folgenden Daten sind PGP/MIME-verschlüsselt --]

en: [-- End of PGP/MIME signed and encrypted data --]
de: [-- Ende der PGP/MIME-signierten und -verschlüsselten Daten --]

en: [-- End of PGP/MIME encrypted data --]
de: [-- Ende der PGP/MIME-verschlüsselten Daten --]

en: Could not decrypt PGP message
de: Konnte PGP-Nachricht nicht entschlüsseln

en: [-- The following data is S/MIME signed --]
de: [-- Die folgenden Daten sind S/MIME signiert --]

en: [-- The following data is S/MIME encrypted --]
de: [-- Die folgenden Daten sind S/MIME-verschlüsselt --]

en: [-- End of S/MIME signed data --]
de: [-- Ende der S/MIME-signierten Daten --]

en: [-- End of S/MIME encrypted data --]
de: [-- Ende der S/MIME-verschlüsselten Daten --]

en: gpgme_op_keylist_start failed: %s
de: gpgme_op_keylist_start fehlgeschlagen: %s

en: gpgme_op_keylist_next failed: %s
de: gpgme_op_keylist_next fehlgeschlagen: %s

en: Looking for keys matching "%s"...
de: Suche nach Schlüsseln, die auf "%s" passen...

en: No matching keys found for "%s"
de: Keine passenden Schlüssel für "%s" gefunden

en: Use keyID = "%s" for %s?
de: Benutze KeyID = "%s" für %s?

en: Enter keyID for %s:
de: KeyID für %s:

note: L10N: mutt_gpgme_select_secret_key() tries to list all secret keys to choose from.  This error is displayed if no results were found.
en: No secret keys found
de: Keine geheimen Schlüsselgefunden

en: Please enter the key ID:
de: Bitte Schlüsselidentifikation eingeben:

en: Error exporting key: %s
de: Fehler beim Export des Schlüssels: %s

note: L10N: MIME description for exported (attached) keys. You can translate this entry to a non-ASCII string (it will be encoded), but it may be safer to keep it untranslated.
en: PGP Key 0x%s
de: PGP-Schlüssel 0x%s

en: GPGME: OpenPGP protocol not available
de: GPGME: OpenPGP-Protokoll nicht verfügbar

en: GPGME: CMS protocol not available
de: GPGME: CMS-Protokoll nicht verfügbar

note: L10N: S/MIME options (opportunistic encryption is on)
en: S/MIME (s)ign, sign (a)s, (p)gp, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
de: S/MIME (s)ign., sign. (a)ls, (p)gp, (u)nverschl., oder kein (w)ie-mögl.-Modus?

note: L10N: S/MIME options (opportunistic encryption is on)
en: sapco
de: sapuw

note: L10N: PGP options (opportunistic encryption is on)
en: PGP (s)ign, sign (a)s, s/(m)ime, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
de: PGP (s)ign., sign. (a)ls, s/(m)ime, (u)nverschl., oder kein (w)ie-mögl.-Modus?

note: L10N: PGP options (opportunistic encryption is on)
en: samco
de: samuw

note: L10N: S/MIME options (opportunistic encryption is off)
en: S/MIME (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, (p)gp, (c)lear, or (o)ppenc mode?
de: S/MIME (v)erschl., (s)ign., sign. (a)ls, (b)eides, (p)gp, (u)nverschl., oder (w)ie-mögl.-Modus?

note: L10N: S/MIME options (opportunistic encryption is off)
en: esabpco
de: vsabpuw

note: L10N: PGP options (opportunistic encryption is off)
en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, s/(m)ime, (c)lear, or (o)ppenc mode?
de: PGP (v)erschl., (s)ign., sign. (a)ls, (b)eides, s/(m)ime, (u)nverschl., oder (w)ie-mögl.-Modus?

note: L10N: PGP options (opportunistic encryption is off)
en: esabmco
de: vsabmuw

note: L10N: S/MIME options
en: S/MIME (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, (p)gp or (c)lear?
de: S/MIME (v)erschl., (s)ign., sign. (a)ls, (b)eides, (p)gp oder (u)nverschl.?

note: L10N: S/MIME options
en: esabpc
de: vsabpu

note: L10N: PGP options
en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, s/(m)ime or (c)lear?
de: PGP (v)erschl., (s)ign., sign. (a)ls, (b)eides, s/(m)ime oder (u)nverschl.?

note: L10N: PGP options
en: esabmc
de: vsabmu

en: Failed to verify sender
de: Prüfung des Absenders fehlgeschlagen

en: Failed to figure out sender
de: Kann Absender nicht ermitteln

en: Invoking S/MIME...
de: Rufe S/MIME auf...

en: Check key
de: Schlüssel prüfen

en: All matching keys are marked expired/revoked
de: Alle passenden Schlüssel sind abgelaufen/zurückgezogen

en: PGP and S/MIME keys matching
de: Passende PGP- und S/MIME-Schlüssel

en: PGP keys matching
de: Passende PGP-Schlüssel

en: S/MIME keys matching
de: Passende S/MIME-Schlüssel

en: keys matching
de: Passende Schlüssel

en: All matching keys are expired, revoked, or disabled
de: Alle passenden Schlüssel sind veraltet, zurückgezogen oder deaktiviert

en: PGP keys matching <%s>
de: PGP-Schlüssel, die zu <%s> passen

en: PGP keys matching "%s"
de: PGP-Schlüssel, die zu "%s" passen

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Expired
de: Veraltet

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Invalid
de: Ungültig

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Revoked
de: Zurückgezogen

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Trusted
de: Vertrauenswürdig

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Unverified
de: Ungeprüft

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Verified
de: Geprüft

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Unknown
de: Unbekannt

en: S/MIME certificates matching "%s"
de: S/MIME-Zertifikate, die zu "%s" passen

en: Valid From:
de: Gültig ab:

en: Valid To:
de: Gültig bis:

en: Key Type:
de: Schlüsseltyp:

en: Key Usage:
de: Schlüsselgebrauch:

en: Serial-No:
de: Seriennr.:

en: Issued By:
de: Herausgegeben von:

en: Subkey:
de: Unterschlüssel:

en: [Can't display this user ID (unknown encoding)]
de: [Kann Benutzer-ID nicht darstellen (unbekannte Kodierung)]

en: [Can't display this user ID (invalid encoding)]
de: [Kann Benutzer-ID nicht darstellen (unzulässige Kodierung)]

en: [Can't display this user ID (invalid DN)]
de: [Kann Benutzer-ID nicht darstellen (unzulässiger DN)]

note: L10N: comes after the Name or aka if the key is invalid L10N: describes a subkey
en: [Invalid]
de: [Ungültig]

note: L10N: This is printed after "Key Type: " and looks like this: PGP, 2048 bit RSA
en: %s, %lu bit %s
     | %s, %lu bit %s
de[0]: %s, %lu Bit %s
de[1]: %s, %lu Bit %s

note: L10N: value in Key Usage: field
en: encryption
de: Verschlüsselung

note: L10N: value in Key Usage: field
en: signing
de: Signieren

note: L10N: value in Key Usage: field
en: certification
de: Zertifikat

note: L10N: describes a subkey
en: [Revoked]
de: [Zurückgez.]

note: L10N: describes a subkey
en: [Expired]
de: [Abgelaufen]

note: L10N: describes a subkey
en: [Disabled]
de: [Deaktiviert]

en: Collecting data...
de: Sammle Informationen...

en: Error finding issuer key: %s
de: Fehler bei der Suche nach dem Schlüssel des Herausgebers: %s

en: Error: certification chain too long - stopping here
de: Fehler: Zertifikatkette zu lang - Stoppe hier

en: Key ID: 0x%s
de: Schlüssel ID: 0x%s

en: This key can't be used: expired/disabled/revoked
de: Dieser Schlüssel ist nicht verwendbar: veraltet/deaktiviert/zurückgezogen

en: ID is expired/disabled/revoked. Do you really want to use the key?
de: Diese ID ist veraltet/deaktiviert/zurückgezogen. Soll dieser Schlüssel wirklich benutzt werden?

en: ID is not valid. Do you really want to use the key?
de: Diese ID ist ungültig. Soll dieser Schlüssel wirklich benutzt werden?

en: ID is only marginally valid. Do you really want to use the key?
de: Diese Gültigkeit dieser ID ist grenzwertig. Soll dieser Schlüssel wirklich benutzt werden?

en: ID has undefined validity. Do you really want to use the key?
de: Die Gültigkeit dieser ID ist undefiniert. Soll dieser Schlüssel wirklich benutzt werden?

en: Enter PGP passphrase:
de: PGP-Mantra eingeben:

en: [-- Error: unable to create PGP subprocess --]
de: [-- Fehler: Kann keinen PGP-Prozess erzeugen --]

en: [-- End of PGP output --]
de: [-- Ende der PGP-Ausgabe --]

note: L10N: You will see this error message if (1) you are decrypting (not encrypting) something and (2) it is a plaintext. So the message does not mean "You failed to encrypt the message."
en: PGP message is not encrypted
de: PGP-Nachricht ist nicht verschlüsselt

en: Internal error.  Please submit a bug report.
de: Interner Fehler. Diesen Fehler bitte melden.

en: [-- Error: could not create a PGP subprocess --]
de: [-- Fehler: Konnte PGP-Subprozess nicht erzeugen --]

en: Decryption failed
de: Entschlüsselung gescheitert

en: Can't open PGP subprocess
de: Kann PGP-Subprozess nicht erzeugen

en: Can't invoke PGP
de: Kann PGP nicht aufrufen

note: L10N: PGP options (inline) (opportunistic encryption is on)
en: PGP (s)ign, sign (a)s, %s format, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
de: PGP (s)ign., sign. (a)ls, %s Format, (u)nverschl., oder kein (w)ie-mögl.-Modus?

note: L10N: PGP options (inline) (opportunistic encryption is on) The 'i' is from the "PGP/M(i)ME" or "(i)nline", above.
en: saico
de: saiuw

note: L10N: PGP options (opportunistic encryption is on)
en: PGP (s)ign, sign (a)s, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
de: PGP (s)ign., sign. (a)ls, (u)nverschl., oder kein (w)ie-mögl.-Modus?

note: L10N: PGP options (opportunistic encryption is on)
en: saco
de: sauw

note: L10N: PGP options (inline) (opportunistic encryption is off)
en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, %s format, (c)lear, or (o)ppenc mode?
de: PGP (v)erschl., (s)ign., sign. (a)ls, (b)eides, %s Format, (u)nverschl., oder (w)ie-mögl.-Modus?

note: L10N: PGP options (inline) (opportunistic encryption is off) The 'i' is from the "PGP/M(i)ME" or "(i)nline", above.
en: esabico
de: vsabiuw

note: L10N: PGP options (opportunistic encryption is off)
en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, (c)lear, or (o)ppenc mode?
de: PGP (v)erschl., (s)ign., sign. (a)ls, (b)eides, (u)nverschl., oder (w)ie-mögl.-Modus?

note: L10N: PGP options (opportunistic encryption is off)
en: esabco
de: vsabuw

note: L10N: PGP options (inline)
en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, %s format, or (c)lear?
de: PGP (v)erschl., (s)ign., sign. (a)ls, (b)eides, %s Format, oder (u)nverschl.?

note: L10N: PGP options (inline) The 'i' is from the "PGP/M(i)ME" or "(i)nline", above.
en: esabic
de: vsabiu

note: L10N: PGP options
en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, or (c)lear?
de: PGP (v)erschl., (s)ign., sign. (a)ls, (b)eides, oder (u)nverschl.?

note: L10N: PGP options
en: esabc
de: vsabu

en: Can't open /dev/null
de: Kann /dev/null nicht öffnen

en: Fetching PGP key...
de: Hole PGP-Schlüssel...

en: PGP Key %s
de: PGP-Schlüssel %s

en: Enter S/MIME passphrase:
de: S/MIME-Mantra eingeben:

en: Enter keyID:
de: KeyID eingeben:

en: No (valid) certificate found for %s
de: Kein (gültiges) Zertifikat für %s gefunden

en: Error: unable to create OpenSSL subprocess
de: Fehler: Kann keinen OpenSSL-Unterprozess erzeugen

en: Label for certificate:
de: Etikett für Zertifikat:

en: no certfile
de: keine Zertifikatdatei

en: no mbox
de: keine Mailbox

en: No output from OpenSSL...
de: Keine Ausgabe von OpenSSL...

en: Can't sign: No key specified. Use Sign As.
de: Kann nicht signieren: Kein Schlüssel angegeben. "sign. als" verwenden.

en: Can't open OpenSSL subprocess
de: Kann OpenSSL-Unterprozess nicht erzeugen

en: [-- End of OpenSSL output --]
de: [-- Ende der OpenSSL-Ausgabe --]

en: [-- Error: unable to create OpenSSL subprocess --]
de: [-- Fehler: Kann keinen OpenSSL-Unterprozess erzeugen --]

en: [-- The following data is S/MIME encrypted --]
de: [-- Die folgenden Daten sind S/MIME-verschlüsselt --]

en: [-- The following data is S/MIME signed --]
de: [-- Die folgenden Daten sind S/MIME-signiert --]

en: 
    [-- End of S/MIME encrypted data. --]
de: 
    [-- Ende der S/MIME-verschlüsselten Daten --]

en: 
    [-- End of S/MIME signed data. --]
de: 
    [-- Ende der S/MIME-signierten Daten --]

note: L10N: S/MIME options (opportunistic encryption is on)
en: S/MIME (s)ign, encrypt (w)ith, sign (a)s, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
de: S/MIME (s)ign., verschl. (m)it, sign. (a)ls, (u)nverschl., oder kein (w)ie-mögl.-Modus?

note: L10N: S/MIME options (opportunistic encryption is on)
en: swaco
de: smauw

note: L10N: S/MIME options (opportunistic encryption is off)
en: S/MIME (e)ncrypt, (s)ign, encrypt (w)ith, sign (a)s, (b)oth, (c)lear, or (o)ppenc mode?
de: S/MIME (v)erschl., (s)ign., verschl. (m)it, sign. (a)ls, (b)eides, (u)nverschl., oder (w)ie-mögl.-Modus?

note: L10N: S/MIME options (opportunistic encryption is off)
en: eswabco
de: vsmabuw

note: L10N: S/MIME options
en: S/MIME (e)ncrypt, (s)ign, encrypt (w)ith, sign (a)s, (b)oth, or (c)lear?
de: S/MIME (v)erschl., (s)ign., verschl. (m)it, sign. (a)ls, (b)eides, (u)nverschlüsselt?

note: L10N: S/MIME options
en: eswabc
de: vsmabu

en: Choose algorithm family: (1) DES, (2) RC2, (3) AES, or (c)lear?
de: Wähle Algorithmus: (1) DES, (2) RC2, (3) AES, oder (u)nverschlüsselt?

note: L10N: Options for: Choose algorithm family: (1) DES, (2) RC2, (3) AES, or (c)lear?
en: 123c
de: 123u

en: ID is not trusted. Do you really want to use the key?
de: Diese ID ist nicht vertrauenswürdig. Soll dieser Schlüssel wirklich benutzt werden?

en: Loading list of groups from cache...
de: Lese Liste der Newsgroups aus dem Cache...

en: No news server defined
de: Kein Newsserver definiert

en: %s is an invalid news server specification
de: %s ist eine ungültige Newsserver-Angabe

en: Server closed connection
de: Server hat Verbindung beendet

en: Server doesn't support reader mode
de: Server unterstützt den Lesermodus nicht

en: No authenticators available
de: Keine Authentifizierung verfügbar

en: Connection to %s lost. Reconnect?
de: Verbindung zu %s verloren. Erneut verbinden?

en: Fetching list of articles...
de: Hole Liste der Artikel...

en: Checking for new messages...
de: Prüfe auf neue Nachrichten...

en: Could not switch to reader mode
de: Konnte nicht in den Lesermodus wechseln

en: Connected to %s. %s
de: Verbunden mit %s. %s

en: Posting is NOT ok
de: Veröffentlichung ist NICHT OK

en: Posting is ok
de: Veröffentlichung ist OK

en: Can't post article: %s
de: Kann Artikel nicht veröffentlichen: %s

en: Loading list of groups from server %s...
de: Lade Liste der Newsgroups von Server %s...

en: Loading descriptions...
de: Lade Beschreibungen...

en: Checking for new newsgroups...
de: Prüfe auf neue Newsgroups...

en: Unable to find child articles because server does not support XPAT command
de: Kann keine Folgeartikel finden, weil der Server das XPAT-Kommando nicht unterstützt

en: %s is an invalid newsgroup specification
de: %s ist keine gültige Newsgroup-Angabe

en: Newsgroup %s not found on the server
de: Newsgroup %s wurde nicht auf dem Server gefunden

en: Newsgroup %s has been removed from the server
de: Newsgroup %s wurde vom Server entfernt

en: nm_default_url must be: notmuch://<absolute path> . Current: %s
de: nm_default_url muss lauten: notmuch://<absoluter Pfad>. Derzeit: %s

note: L10N: The values 'hour', 'day', 'week', 'month', 'year' are literal. They should not be translated.
en: Invalid nm_query_window_timebase value (valid values are: hour, day, week, month, year)
de: Ungültiger Wert für nm_query_window_timebase (gültige Werte: hour, day, week, month, year)

en: Waiting for notmuch DB... (%d sec)
de: Warte auf Notmuch-DB... (%d sec)

en: Can't open notmuch database: %s: %s
de: Kann Notmuch-Datenbank %s nicht öffnen: %s

en: unknown reason
de: unbekannte Ursache

en: failed to parse notmuch url: %s
de: Fehler beim Verwenden von Notmuch-URL: %s

en: failed to parse notmuch limit: %s
de: Fehler bei der Verwendung von Notmuch-Limit: %s

en: Reading messages...
de: Lese Nachrichten...

en: No more messages in the thread
de: Keine weiteren Nachrichten in diesem Diskussionsfaden

en: failed to parse limit: %s
de: Fehler beim Limit: %s

en: Unable to sync %d message due to external mailbox modification | Unable to sync %d messages due to external mailbox modification
de[0]: Konnte %d Nachricht nicht synchronisieren wegen einer externen Veränderung der Mailbox
de[1]: Konnte %d Nachrichten nicht synchronisieren, wegen einer externen Veränderung der Mailbox

en: Can't write to virtual folder
de: Kann nicht in virtuelle Mailbox schreiben

en: failed to parse notmuch query type: %s
de: Fehler beim Verwenden von Notmuch-Anfrage-Typ: %s

en: PrevPg
de: S.zurück

en: NextPg
de: S.vor

en: View Attachm.
de: Anhänge betr.

en: Next
de: Nächste Nachricht

en: Bottom of message is shown
de: Das Ende der Nachricht wird angezeigt

en: Top of message is shown
de: Der Beginn der Nachricht wird angezeigt

note: L10N: Displayed if <skip-headers> is invoked in the pager, but there is no text past the headers. (I don't think this is actually possible in Mutt's code, but display some kind of message in case it somehow occurs.)
en: No text past headers
de: Kein Text außer Header

en: No more unquoted text after quoted text
de: Kein weiterer eigener Text nach zitiertem Text

en: No more quoted text
de: Kein weiterer zitierter Text

en: Help is currently being shown
de: Hilfe wird bereits angezeigt

en: Saved to: %s
de: Gespeichert in: %s

note: L10N: Status bar message: the entire email is visible in the pager L10N: Status bar message: all the emails are visible in the index
en: all
de: Alles

note: L10N: Used for the $crypt_verify_sig prompt
en: Verify signature?
de: Signatur überprüfen?

en: Can't create display filter
de: Kann Filter zum Anzeigen nicht erzeugen

en: Could not copy message
de: Konnte Nachricht nicht kopieren

en: Command:
de: Kommando:

en: S/MIME signature successfully verified
de: S/MIME-Unterschrift erfolgreich überprüft

en: S/MIME certificate owner does not match sender
de: S/MIME-Zertifikatinhaber stimmt nicht mit Absender überein

en: Warning: Part of this message has not been signed
de: Warnung: Ein Teil dieser Nachricht wurde nicht signiert

en: S/MIME signature could NOT be verified
de: S/MIME-Unterschrift konnte NICHT überprüft werden

en: PGP signature successfully verified
de: PGP-Unterschrift erfolgreich überprüft

en: PGP signature could NOT be verified
de: PGP-Unterschrift konnte NICHT überprüft werden

note: L10N: Pager position percentage. `%ld` is the number, `%%` is the percent symbol. They may be reordered, or space inserted, if you wish.
en: %ld%%
de: %ld %%

note: L10N: Status bar message: the end of the email is visible in the pager L10N: Status bar message: the end of the list emails is visible in the index
en: end
de: Ende

en: %s: unknown command
de: %s: Unbekanntes Kommando

en: %s: unknown variable
de: %s: unbekannte Variable

en: Command '%s' can only be used with bool/quad variables
de: Der Befehl '%s' kann nur mit bool/quad Variablen verwendet werden

en: Can't use 'inv', 'no', '&' or '?' with the '%s' command
de: 'inv', 'no','&' oder '?' ungültig für '%s' Befehl

en: Can't use prefix when incrementing or decrementing a variable
de: Kann keinen Präfix verwenden beim Hoch- oder Runterzählen einer Variablen

en: Can't set a variable with the '%s' command
de: Kann keine Variable mit dem '%s' Befehl setzen

en: '+' and '-' must be followed by '='
de: '+' und '-' muss ein '=' folgen

en: Can't use prefix when setting a variable
de: Kann keinen Präfix beim Setzen einer Variablen verwenden

en: Prefixes 'no' and 'inv' may only be used with bool/quad variables
de: Präfixe 'no' und 'inv' können nur mit bool/quad Variablen verwendet werden

en: Error in expression: %s
de: Fehler in Ausdruck: %s

en: Empty expression
de: Leerer Ausdruck

en: No search command defined
de: Kein Such-Kommando definiert

en: Running search command: %s ...
de: Suche gerade nach: %s …

en: Invalid day of month: %s
de: Ungültiger Tag des Monats: %s

en: Invalid month: %s
de: Ungültiger Monat: %s

en: Invalid relative date: %s
de: Ungültiges relatives Datum: %s

en: empty pattern
de: Leeres Muster

en: error in pattern at: %s
de: Fehler in Muster bei: %s

en: missing pattern: %s
de: Fehlendes Muster: %s

en: mismatched parentheses: %s
de: Unpassende Klammern: %s

en: %c: invalid pattern modifier
de: %c: Ungültiger Suchmuster-Modifikator

en: %c: not supported in this mode
de: %c: Wird in diesem Modus nicht unterstützt

en: missing parameter
de: Fehlendes Parameterargument

note: L10N: Pattern completion menu title
en: Patterns
de: Muster

note: L10N: Pattern Completion Menu argument type: a query Used by ~I.
en: QUERY
de: ABFRAGE

note: L10N: Pattern Completion Menu argument type: a nested pattern. Used by ~(), ~<(), ~>().
en: PATTERN
de: PATTREN

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~()
en: messages in threads containing messages matching PATTERN
de: Nachrichten im Thread, die zu PATTERN passen

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~<()
en: messages whose immediate parent matches PATTERN
de: Nachrichten, deren direkte Eltern zu PATTERN passen

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~>()
en: messages having an immediate child matching PATTERN
de: Nachrichten, die einen direkten Nachkommen haben, der zu PATTERN passt

note: L10N: One of the crypt pattern operators: ~g, ~G, ~k, ~V was invoked when NeoMutt was compiled without crypto support. %c is the pattern character, i.e. "g".
en: Pattern operator '~%c' is disabled
de: Der Musteroperator '~%c' ist deaktiviert

note: L10N: An unknown pattern operator was somehow invoked. This shouldn't be possible unless there is a bug.
en: error: unknown op %d (report this error)
de: Fehler: Unbekannter Suchmuster-Operator %d (Bitte Bug melden)

en: Error opening 'memory stream'
de: Fehler beim Öffnen des Datenstroms

en: Error re-opening 'memory stream'
de: Fehler beim erneuten Öffnen des Datenstroms

en: Error opening /dev/null
de: Kann /dev/null nicht öffnen

en: Error checking length of temporary file
de: Fehler bei Prüfung Größe temporärer Datei

en: error: server custom search only supported with IMAP
de: Fehler: Benutzerdefinierte serverseitige Suche wird nur bei IMAP unterstützt

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~A
en: all messages
de: alle Nachrichten

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~b
en: messages whose body matches EXPR
de: Nachrichten deren Nachrichtentext EXPR entspricht

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~B
en: messages whose body or headers match EXPR
de: Nachrichten deren Body oder Header EXPR entspricht

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~c
en: messages whose CC header matches EXPR
de: Nachrichten deren CC header EXPR entspricht

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~C
en: messages whose recipient matches EXPR
de: Nachrichten deren Empfänger EXPR entspricht

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~d
en: messages sent in DATERANGE
de: Nachrichten, die im Zeitraum DATERANGE gesendet wurden

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~D
en: deleted messages
de: gelöschte Nachrichten

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~e
en: messages whose Sender header matches EXPR
de: Nachrichten, deren Sender header EXPR entspricht

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~E
en: expired messages
de: abgelaufene Nachrichten

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~f
en: messages whose From header matches EXPR
de: Nachrichten, deren From header EXPR entspricht

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~F
en: flagged messages
de: markierte Nachrichten

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~g
en: cryptographically signed messages
de: kryptographisch signierte Nachrichten

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~G
en: cryptographically encrypted messages
de: verschlüsselte Nachrichten

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~h
en: messages whose header matches EXPR
de: Nachrichten, deren header EXPR entspricht

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~H
en: messages whose spam tag matches EXPR
de: Nachrichten, deren Spammarkierung EXPR entspricht

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~i
en: messages whose Message-ID matches EXPR
de: Nachrichten, deren Message-ID EXPR entspricht

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~I
en: messages whose Message-ID is included in the results returned from an external search program
de: Nachrichten, deren Message-ID in den Ergebnissen eines externen Suchprogramms enthalten sind

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~k
en: messages which contain PGP key
de: Nachrichten, die einen PGP Schlüssel enthalten

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~K
en: messages whose BCC header matches EXPR
de: Nachrichten deren BCC header EXPR entspricht

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~l
en: messages addressed to known mailing lists
de: Nachrichten, die an bekannte mailing listen adressiert sind

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~L
en: messages whose From/Sender/To/CC matches EXPR
de: Nachrichten, deren From/Sender/To/CC EXPR entspricht

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~m
en: messages whose number is in RANGE
de: Nachrichten, deren Nummern im Bereich von RANGE liegen

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~M
en: messages with a Content-Type matching EXPR
de: Nachrichten, deren Content-Type EXPR entspricht

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~n
en: messages whose score is in RANGE
de: Nachrichten deren score (Punktestand) innerhalb von RANGE liegt

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~N
en: new messages
de: neu Nachrichten

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~O
en: old messages
de: alte Nachrichten

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~p
en: messages addressed to you
de: Nachrichten, die an Dich adressiert sind

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~P
en: messages from you
de: Nachrichten von Dir

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~Q
en: messages which have been replied to
de: Nachrichten, die beantwortet wurden

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~r
en: messages received in DATERANGE
de: Nachrichten, die im Zeitraum (DATERANGE) empfangen wurden

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~R
en: already read messages
de: gelesene Nachrichten

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~s
en: messages whose Subject header matches EXPR
de: Nachrichten deren Subject header (Thema) EXPR entsprechen

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~S
en: superseded messages
de: ersetzte Nachrichten

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~t
en: messages whose To header matches EXPR
de: Nachrichten, deren To header(Emfänger) EXPR entspricht

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~T
en: tagged messages
de: markierte Nachrichten

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~u
en: messages addressed to subscribed mailing lists
de: Nachrichten, die an abonnierte mailing listen adressiert sind

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~U
en: unread messages
de: ungelesene Nachrichten

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~v
en: messages in collapsed threads
de: Nachrichten in eingeklappten Threads

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~V
en: cryptographically verified messages
de: kryptographisch verifzierte Nachrichten

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~w
en: newsgroups matching EXPR
de: Newsgroups die EXPR entsprechen

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~x
en: messages whose References header matches EXPR
de: Nachrichten deren References header EXPR entspricht

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~X
en: messages with RANGE attachments
de: Nachrichten mit Anhängen im Bereich RANGE

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~y
en: messages whose X-Label header matches EXPR
de: Nachrichten deren X-Label header EXPR entspricht

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~Y
en: messages whose tags match EXPR
de: Nachrichten, deren tags EXPR entsprechen

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~z
en: messages whose size is in RANGE
de: Nachrichten deren Größe im Bereich RANGE liegt

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~=
en: duplicated messages
de: doppelte Nachrichten

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~$
en: unreferenced messages
de: Nachrichten ohne Bezug

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~#
en: broken threads
de: unterbrochene Threads (Diskussionfäden)

note: L10N: Pattern Completion Menu description for =/
en: IMAP custom server-side search for STRING
de: IMAP eigene serverseitige Suche nach STRING

en: No current message
de: Keine gegenwärtige Nachricht

en: Compiling search pattern...
de: Kompiliere Suchmuster...

en: Executing command on matching messages...
de: Führe Kommando aus...

en: No messages matched criteria
de: Keine Nachrichten haben Kriterium erfüllt

en: Searching...
de: Suche...

en: Search hit bottom without finding match
de: Suche hat Ende erreicht, ohne Treffer zu erzielen

en: Search hit top without finding match
de: Suche hat Anfang erreicht, ohne Treffer zu erzielen

en: Search interrupted
de: Suche unterbrochen

en: POP timestamp is invalid
de: POP-Zeitstempel ist ungültig

en: Command USER is not supported by server
de: Kommando USER wird vom Server nicht unterstützt

en: Authentication failed
de: Authentifizierung fehlgeschlagen

en: Invalid POP URL: %s
de: Ungültige POP-URL: %s

en: Unable to leave messages on server
de: Kann Nachrichten nicht auf dem Server belassen

en: Command TOP is not supported by server
de: Das Kommando TOP wird vom Server nicht unterstützt

en: Command UIDL is not supported by server
de: Kommando UIDL wird vom Server nicht unterstützt

en: Error connecting to server: %s
de: Fehler beim Verbinden mit dem Server: %s

en: Closing connection to POP server...
de: Beende Verbindung zum POP-Server...

en: Verifying message indexes...
de: Überprüfe Nachrichten-Indexe...

en: Connection lost. Reconnect to POP server?
de: Verbindung unterbrochen. Verbindung zum POP-Server wiederherstellen?

en: Can't write header to temporary file
de: Kann Header nicht in Temporärdatei schreiben

en: %d message has been lost. Try reopening the mailbox. | %d messages have been lost. Try reopening the mailbox.
de[0]: %d Nachricht verloren gegangen. Die Mailbox sollte erneut geöffnet werden.
de[1]: %d Nachrichten verloren gegangen. Die Mailbox sollte erneut geöffnet werden.

en: POP host is not defined
de: Es wurde kein POP-Server definiert

en: %s is an invalid POP path
de: %s ist ein ungültiger POP-Pfad

en: No new mail in POP mailbox
de: Keine neuen Nachrichten auf dem POP-Server

en: Delete messages from server?
de: Lösche Nachrichten auf dem Server?

en: Reading new messages (%d byte)... | Reading new messages (%d bytes)...
de[0]: Lese neue Nachrichten (%d Byte)...
de[1]: Lese neue Nachrichten (%d Byte)...

en: Error while writing mailbox
de: Fehler beim Versuch, die Mailbox zu schreiben

note: L10N: The plural is picked by the second numerical argument, i.e. the %d right before 'messages', i.e. the total number of messages.
en: %s [%d of %d message read] | %s [%d of %d messages read]
de[0]: %s [%d von %d Nachricht gelesen]
de[1]: %s [%d von %d Nachrichten gelesen]

en: Fetching list of messages...
de: Hole Liste der Nachrichten...

en: Marking messages deleted...
de: Markiere Nachrichten zum Löschen...

en: Can't write message to temporary file
de: Kann Nachricht nicht in Temporärdatei schreiben

en: Postponed Messages
de: Zurückgestellte Nachrichten

en: Illegal S/MIME header
de: Unzulässiger S/MIME-Header

en: Illegal crypto header
de: Unzulässiger Krypto-Header

en: Decrypting message...
de: Entschlüssle Nachricht...

en: Could not decrypt postponed message
de: Konnte aufgeschobene Nachricht nicht entschlüsseln

en: No postponed messages
de: Keine zurückgestellten Nachrichten

note: L10N: Progress bar: `%s` loading text, `%zu` item count, `%d` percentage, `%%` is the percent symbol. `%d` and `%%` may be reordered, or space inserted, if you wish.
en: %s %zu (%d%%)
de: %s %zu (%d %%)

note: L10N: Progress bar: `%s` loading text, `%s/%s` position/size, `%d` is the number, `%%` is the percent symbol. `%d` and `%%` may be reordered, or space inserted, if you wish.
en: %s %s/%s (%d%%)
de: %s %s/%s (%d %%)

note: L10N: Progress bar: `%s` loading text, `%zu/%zu` position/size, `%d` is the number, `%%` is the percent symbol. `%d` and `%%` may be reordered, or space inserted, if you wish.
en: %s %zu/%zu (%d%%)
de: %s %zu/%zu (%d %%)

en: yes
de: ja

en: no
de: nein

en: You may only bounce message/rfc822 parts
de: Nur message/rfc822-Anhänge können erneut versendet werden

en: Error bouncing message | Error bouncing messages
de[0]: Fehler beim Weiterleiten der Nachricht
de[1]: Fehler beim Weiterleiten der Nachrichten

en: Can't open temporary file %s
de: Kann Temporärdatei %s nicht öffnen

en: Forward as attachments?
de: Als Anhänge weiterleiten?

en: Can't decode all tagged attachments.  MIME-forward the others?
de: Nicht alle markierten Anhänge sind dekodierbar. MIME-forward für den Rest verwenden?

en: Forward MIME encapsulated?
de: Zum Weiterleiten in MIME-Anhang einpacken?

en: Can't create %s
de: Kann %s nicht anlegen

en: Can't find any tagged messages
de: Es sind keine markierten Nachrichten vorhanden

en: No mailing lists found
de: Keine mailing listen gefunden

en: Can't decode all tagged attachments.  MIME-encapsulate the others?
de: Nicht alle markierten Anhänge sind dekodierbar. MIME-encapsulate für den Rest verwenden?

note: L10N: You will see this error message if you invoke <compose-to-sender> when you are on a normal attachment.
en: You may only compose to sender with message/rfc822 parts
de: Nur message/rfc822-Anhänge können an den Adressaten versendet werden

en: Error: score: invalid number
de: Fehler: score: Ungültige Zahl

en: No boundary parameter found [report this error]
de: Kein boundary-Parameter gefunden (bitte Bug melden)

en: %s no longer exists
de: %s existiert nicht mehr

note: L10N: This applies to the "$sendmail" and "$inews" config variables.
en: Option %s must not contain shell metacharacters: %c
de: Option %s darf keine Shell-Metazeichen beinhalten: %c

en: No subject, abort?
de: Kein Betreff, abbrechen?

en: No subject, aborting
de: Kein Betreff, breche ab

note: L10N: This is the prompt for $forward_attachments. When inline forwarding ($mime_forward answered "no"), this prompts whether to add non-decodable attachments from the original email. Text/plain parts and the like will already be included in the message contents, but other attachment, such as PDF fi
en: Forward attachments?
de: Anhänge weiterleiten?

note: L10N: Asks whether the user respects the reply-to header. If she says no, neomutt will reply to the from header's address instead.
en: Reply to %s%s?
de: Antworte an %s%s?

en: Follow-up to %s%s?
de: Antworte an %s%s?

en: Include message in reply?
de: Nachricht in Antwort zitieren?

en: Including quoted message...
de: Binde zitierte Nachricht ein...

en: Could not include all requested messages
de: Konnte nicht alle gewünschten Nachrichten zitieren

en: Forward as attachment?
de: Als Anhang weiterleiten?

en: Preparing forwarded message...
de: Bereite Nachricht zum Weiterleiten vor...

en: Warning: Fcc to an IMAP mailbox is not supported in batch mode
de: Warnung: Fcc zu einer IMAP-Mailbox wird Batch-Modus nicht unterstützt

note: L10N: Printed after the "Fcc to an IMAP mailbox is not supported" message. To make it clearer that the message doesn't mean NeoMutt is aborting sending the mail too. %s is the full mailbox URL, including imap(s)://
en: Skipping Fcc to %s
de: Überspringe Fcc , sende %s

en: Save attachments in Fcc?
de: Anhänge in Fcc-Mailbox speichern?

note: L10N: Called when saving to $record or Fcc failed after sending. (r)etry tries the same mailbox again. alternate (m)ailbox prompts for a different mailbox to try. (s)kip aborts saving.
en: Fcc failed. (r)etry, alternate (m)ailbox, or (s)kip?
de: Fcc fehlgeschlagen; (w)iederholen, (a)ndere Mailbox oder ü(b)erspringen?

note: L10N: These correspond to the "Fcc failed" multi-choice prompt (r)etry, alternate (m)ailbox, or (s)kip. Any similarity to famous leaders of the FSF is coincidental.
en: rms
de: wab

note: L10N: This is the prompt to enter an "alternate (m)ailbox" when the initial Fcc fails.
en: Fcc mailbox
de: Fcc Mailbox

en: Can't postpone.  $postponed is unset
de: Kann Entwurf nirgendwohin speichern  $postponed is unset

en: Error encrypting message. Check your crypt settings.
de: Fehler beim Verschlüsseln der Nachricht. Überprüfe die Crypto-Einstellungen.

en: Message contains text matching "$abort_noattach_regex". Not sending.
de: Nachricht enthält Text, der "$abort_noattach_regex" entspricht. Versand abgebrochen.

en: No attachments, cancel sending?
de: Keine Anhänge vorhanden, Senden abbrechen?

en: Recall postponed message?
de: Zurückgestellte Nachricht weiterbearbeiten?

en: Refusing to send an empty email
de: Verweigere den Versand einer leeren E-Mail

en: Try: echo | neomutt -s 'subject' user@example.com
de: Versuche: echo | neomutt -s 'subject' user@example.com

en: Edit forwarded message?
de: Weitergeleitete Nachricht editieren?

en: Abort unmodified message?
de: Unveränderte Nachricht verwerfen?

en: Aborted unmodified message
de: Unveränderte Nachricht verworfen

en: No crypto backend configured.  Disabling message security setting.
de: Kein Krypto-Backend eingerichtet. Nachrichten-Sicherheitseinstellung deaktiviert.

en: Article not posted
de: Artikel nicht veröffentlicht

en: Message postponed
de: Nachricht zurückgestellt

en: No subject, abort sending?
de: Kein Betreff, Versand abbrechen?

en: No subject specified
de: Kein Betreff

en: No newsgroup specified
de: Keine Newsgroup angegeben

en: Sending message...
de: Versende Nachricht...

en: Could not send the message
de: Konnte Nachricht nicht versenden

en: Sending in background
de: Versende im Hintergrund

en: Article posted
de: Artikel veröffentlicht

en: Mail sent
de: Nachricht versandt

en: No recipient specified
de: Kein Empfänger angegeben

en: No List-Subscribe header found
de: Keinen List-Subscribe-Header gefunden

en: No List-Unsubscribe header found
de: Keinen List-Unsubscribe-Header gefunden

en: Could not find any mime.types file
de: Konnte keine Datei mime.types finden

en: Could not open %s
de: Konnte %s nicht öffnen

en: Bad IDN %s while preparing resent-from
de: Ungültige IDN %s bei der Vorbereitung von Resent-From

en: $sendmail must be set in order to send mail
de: $sendmail muss gesetzt sein, damit Mails versandt werden können

en: Error sending message, child exited %d (%s)
de: Fehler %d beim Versand der Nachricht (%s)

en: Output of the delivery process
de: Ausgabe des Auslieferungs-Prozesses

en: SMTP session failed: %s
de: SMTP-Verbindung fehlgeschlagen: %s

en: SMTP session failed: unable to open %s
de: SMTP-Verbindung fehlgeschlagen: Kann %s nicht öffnen

en: Invalid SMTP URL: %s
de: Ungültige SMTP-URL: %s

en: SMTP server does not support authentication
de: SMTP-Server unterstützt keine Authentifizierung

en: No from address given
de: Keine Absenderadresse angegeben

en: SMTP session failed: read error
de: SMTP-Verbindung fehlgeschlagen: Lesefehler

en: SMTP session failed: write error
de: SMTP-Verbindung fehlgeschlagen: Schreibfehler

en: Invalid server response
de: Ungültige Serverantwort

en: Could not find sorting function [report this bug]
de: Sortierfunktion nicht gefunden (bitte Bug melden)

en: Sorting mailbox...
de: Sortiere Mailbox...

en: (no mailbox)
de: (keine Mailbox)

note: L10N: Status bar, percentage of way through index. `%d` is the number, `%%` is the percent symbol. They may be reordered, or space inserted, if you wish.
en: %d%%
de: %d %%

en: Many others not mentioned here contributed code, fixes,
    and suggestions.
de: Viele andere, welche hier nicht explizit genannt werden, haben Code,
    Fehlerkorrekturen und Hinweise beigesteuert.

en:     This program is free software; you can redistribute it and/or modify
        it under the terms of the GNU General Public License as published by
        the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
        (at your option) any later version.
    
        This program is distributed in the hope that it will be useful,
        but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
        MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
        GNU General Public License for more details.
    
        You should have received a copy of the GNU General Public License
        along with this program; if not, write to the Free Software
        Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301, USA.
de:     Dieses Programm ist freie Software. Sie können es unter den Bedingungen
        der GNU General Public License, wie von der Free Software Foundation
        veröffentlicht, weitergeben und/oder modifizieren, entweder gemäß
        Version 2 der Lizenz oder (nach Ihrer Option) jeder späteren Version.
    
        Die Veröffentlichung dieses Programms erfolgt in der Hoffnung, dass es
        Ihnen von Nutzen sein wird, aber OHNE IRGENDEINE GARANTIE, sogar ohne
        die implizite Garantie der MARKTREIFE oder der VERWENDBARKEIT FÜR EINEN
        BESTIMMTEN ZWECK. Details finden Sie in der GNU General Public License.
    
        Sie sollten ein Exemplar der GNU General Public License zusammen mit
        diesem Programm erhalten haben. Falls nicht, schreiben Sie an die
        Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor,
        Boston, MA 02110-1301, USA.

en: To learn more about NeoMutt, visit: https://neomutt.org
    If you find a bug in NeoMutt, please raise an issue at:
        https://github.com/neomutt/neomutt/issues
    or send an email to: <neomutt-devel@neomutt.org>
de: Um mehr über NeoMutt zu erfahren, besuchen Sie: https://neomutt.org
    Falls Sie einen Bug in NeoMutt finden, eröffnen Sie bitte ein Ticket unter:
        https://github.com/neomutt/neomutt/issues
    oder senden Sie eine E-Mail an: <neomutt-devel@neomutt.org>

en: Copyright (C) 1996-2022 Michael R. Elkins and others.
    NeoMutt comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY; for details type 'neomutt -vv'.
    NeoMutt is free software, and you are welcome to redistribute it
    under certain conditions; type 'neomutt -vv' for details.
de: Copyright (C) 1996-2022 Michael R. Elkins und andere.
    NeoMutt übernimmt KEINERLEI GEWÄHRLEISTUNG. Starten Sie 'neomutt -vv', um
    weitere Details darüber zu erfahren. NeoMutt ist freie Software.
    Sie können es unter bestimmten Bedingungen weitergeben; starten Sie
    'neomutt -vv' für weitere Details.

en: Default options:
de: Standard Einstellungen:

en: Compile options:
de: Einstellungen bei der Kompilierung:

en: Devel options:
de: Entwickleroptionen:
