neomutt-2023-11-03 - en to fi translation catalogue (1389 entries)

note: L10N: prompt to add a new alias
en: Alias as:
fi: Aliakseksi:

en: You already have an alias defined with that name
fi: Tällä nimellä on jo alias

en: Warning: This alias name may not work.  Fix it?
fi: Varoitus: Tämä alias ei ehkä toimi, korjataanko?

en: Address:
fi: Osoite:

en: Bad IDN: '%s'
fi: Viallinen IDN: %s

en: Personal name:
fi: Henkilönnimi:

en: Accept?
fi: Hyväksytäänkö?

en: Save to file:
fi: Tallenna tiedostoon:

en: Error reading alias file
fi: Virhe luettaessa aliastiedostoa

en: Trouble adding alias
fi: Virhe lisättäessä aliasta

en: Alias added
fi: Alias lisätty

en: alias: no address
fi: alias: ei osoitetta

en: Warning: Bad IDN '%s' in alias '%s'
fi: Varoitus: Viallinen IDN %s aliaksessa %s

en: Exit
fi: Poistu

en: Del
fi: Poista

en: Undel
fi: Palauta

en: Select
fi: Valitse

en: Help
fi: Ohje

en: You have no aliases
fi: Aliaksia ei ole

en: Aliases
fi: Aliakset

en: Mail
fi: Posti

en: New Query
fi: Uusi haku

en: Make Alias
fi: Tee alias

en: Search
fi: Haku

en: Waiting for response...
fi: Odotetaan vastausta...

en: Query command not defined
fi: Hakukomentoa ei ole määritelty

en: Query:
fi: Haku:

note: L10N: ask for a limit to apply
en: Limit: %s
fi: Rajoite: %s

en: attachments: no disposition
fi: liitteet: dispositio puuttuu

en: Current attachments settings:
fi: Nykyiset liiteasetukset:

en: attachments: invalid disposition
fi: liitteet: dispositio on väärä

en: unattachments: no disposition
fi: epäliitteet: dispositio puuttuu

en: unattachments: invalid disposition
fi: epäliitteet: viallinen dispositio

en: Save
fi: Tallenna

en: Pipe
fi: Putki

en: Print
fi: Tulosta

en: Attachments
fi: Liitteitä

en: Not available in this menu
fi: Ei tässä valikossa

en: Function not permitted in attach-message mode
fi: Funktio ei toimi viestinliitetilassa

en: Mailbox is read-only
fi: Kirjoitussuojattu postilaatikko

en: There are no subparts to show
fi: Ei aliosia näytettäväksi

en: Can't delete attachment from POP server
fi: Ei voitu poistaa liitettä POP-palvelimelta

en: Can't delete attachment from news server
fi: Ei voitu poistaa liitettä uutisryhmäpalvelimelta

en: Deletion of attachments from encrypted messages is unsupported
fi: Liitteiden poistoa salatuista viesteistä ei tueta

en: Deletion of attachments from signed messages may invalidate the signature
fi: Liitteiden poista allekirjoitetusta viestistä saattaa mitätöidä allekirjoituksen

en: Only deletion of multipart attachments is supported
fi: Vain multipart-liitteiden poisto on tuettu

en: Reply by mail as poster prefers?
fi: Vastataanko postitse kuten lähettäjä pyytää?

en: Can't match 'nametemplate', continue?
fi: Ei täsmää nimimallineeseen, jatketaanko?

en: Mailcap compose entry requires %%s
fi: Mailcapin compose-tietueessa pitää olla %%s

en: Error running "%s"
fi: Virhe toiminnolla %s

en: Failure to open file to parse headers
fi: Ei voitu avata tiedostoa otsakkeiden jäsentämiseksi

en: Failure to open file to strip headers
fi: Ei voitu avata tiedostoa otsakkeiden poistamiseksi

en: Failure to rename file
fi: Virhe uudelleennimeämisessä

en: No mailcap compose entry for %s, creating empty file
fi: Ei mailcapin compose-tietuetta kohteelle %s, luodaan tyhjä tiedosto

en: Mailcap Edit entry requires %%s
fi: Mailcapin edit-tietueessa pitää olla %%s

en: No mailcap edit entry for %s
fi: Ei mailcapin edit-tietuetta kohteelle %s

en: No matching mailcap entry found.  Viewing as text.
fi: Ei löytynyt sopivaa mailcap-tietueita, näytetään tekstinä.

en: MIME type not defined.  Can't view attachment.
fi: MIME-tyyppiä ei ole määritelty, joten liitettä ei voi avata.

en: Can't create filter
fi: Ei voida luoda filtteriä

en: ---Command: %-20.20s Description: %s
fi: ---Komento: %-20.20s Kuvaus: %s

en: ---Command: %-30.30s Attachment: %s
fi: ---Komento: %-30.30s Liite: %s

en: ---Attachment: %s: %s
fi: ---Liite: %s: %s

en: ---Attachment: %s
fi: ---Liite: %s

en: Write fault
fi: Kirjoittamisvirhe

en: I don't know how to print that
fi: Tätä ei voi tulostaa

en: Saving...
fi: Tallennetaan...

en: WARNING!  You are about to overwrite %s, continue?
fi: Varoitus: tiedostoa %s ollaan korvaamassa, jatketaanko?

en: Attachment filtered
fi: Liite filtteröity

en: Filter through:
fi: Filtteröintikomento:

en: Pipe to:
fi: Putkikomento:

note: L10N: s gets replaced by a MIME type, e.g. "text/plain" or application/octet-stream.
en: I don't know how to print %s attachments
fi: Ei tulostuskeinoa tyypin %s liitteille

en: Print tagged attachment? | Print %d tagged attachments?
fi[0]: Tulostetaanko merkitty liite?
fi[1]: Tulostetaanko %d merkittyä liitettä?

en: Print attachment?
fi: Tulostetaanko liite?

en: Structural changes to decrypted attachments are not supported
fi: Rakenteelliset muutokset puretuissa liiitteissä eivät toimi

en: Can't decrypt encrypted message
fi: Ei voitu purkaa salattua viestiä

note: L10N: s is a directory.  NeoMutt is looking for a directory it needs for some reason (e.g. autocrypt, header cache, bcache), but it doesn't exist.  The prompt is asking whether to create the directory
en: %s does not exist. Create it?
fi: %s puuttuu, luodaanko se?

note: L10N: mkdir() on the directory %s failed.  The second %s is the error message returned by libc
en: Can't create %s: %s
fi: Ei voitu luoda kohdetta %s: %s

note: L10N: The first time NeoMutt is started with $autocrypt set, it will create $autocrypt_dir and then prompt to create an autocrypt account with this message.
en: Create an initial autocrypt account?
fi: Luodaanko uusi autocrypt-tili?

note: L10N: Autocrypt is asking for the email address to use for the autocrypt account.  This will generate a key and add a record to the database for use in autocrypt operations.
en: Autocrypt account address:
fi: Autocrypt-osoite:

note: L10N: Autocrypt prompts for an account email address, and requires a single address.  This is shown if they entered something invalid, nothing, or more than one address for some reason.
en: Please enter a single email address
fi: Kirjoita yksi sähköpostiosoite

note: L10N: Autocrypt has a setting "prefer-encrypt". When the recommendation algorithm returns "available" and BOTH sender and recipient choose "prefer-encrypt", encryption will be automatically enabled. Otherwise the UI will show encryption is "available" but the user will be required to enable encrypti
en: Prefer encryption?
fi: Suositaanko salausta?

note: L10N: Message displayed after an autocrypt account is successfully created.
en: Autocrypt account creation succeeded
fi: Autocrypt-tilin luonti onnistui

note: L10N: Error message displayed if creating an autocrypt account failed or was aborted by the user.
en: Autocrypt account creation aborted
fi: Autocrypt-tilin luonti peruttiin

note: L10N: Error displayed if the user tries to force sending an Autocrypt email when the engine is not available.
en: Autocrypt is not available
fi: Autocrypt ei ole saatavilla

note: L10N: Error displayed if the user tries to force sending an Autocrypt email when the account does not exist or is not enabled. %s is the From email address used to look up the Autocrypt account.
en: Autocrypt is not enabled for %s
fi: Autocrypt ei ole saatavilla kohteelle %s

note: L10N: s is an email address.  Autocrypt is scanning for the keyids to use to encrypt, but it can't find a valid keyid for this address. The message is printed and they are returned to the compose menu.
en: No (valid) autocrypt key found for %s
fi: Ei toimivaa autocrypt-avainta kohteelle %s

note: L10N: The first time autocrypt is enabled, NeoMutt will ask to scan through one or more mailboxes for Autocrypt: headers.  Those headers are then captured in the database as peer records and used for encryption. If this is answered yes, they will be prompted for a mailbox.
en: Scan a mailbox for autocrypt headers?
fi: Skannataanko postilaatikosta autocrypt-otsakkeita?

note: L10N: The prompt for a mailbox to scan for Autocrypt: headers
en: Scan mailbox
fi: Skannaa postilaatikko

note: L10N: This is the second prompt to see if the user would like to scan more than one mailbox for Autocrypt headers. I'm purposely being extra verbose; asking first then prompting for a mailbox.  This is because this is a one-time operation and I don't want them to accidentally ctrl-g and abort it.
en: Scan another mailbox for autocrypt headers?
fi: Skannataanko toinen postilaatikko autocrypt-otsakkeilta?

note: L10N: s is the path to the database. For some reason sqlite3 failed to open that database file. L10N: Error message if autocrypt couldn't open the SQLite database for some reason.  The %s is the full path of the database file.
en: Unable to open autocrypt database %s
fi: Ei voitu avata autocrypt-tietokantaa %s

note: L10N: Autocrypt Account Menu Help line: create new account
en: Create
fi: Luo

note: L10N: Autocrypt Account Menu Help line: delete account
en: Delete
fi: Poista

note: L10N: Autocrypt Account Menu Help line: toggle an account active/inactive The words here are abbreviated to keep the help line compact. It currently has the content: q:Exit  c:Create  D:Delete  a:Tgl Active  p:Prf Encr  ?:Help
en: Tgl Active
fi: In/aktivoi

note: L10N: Autocrypt Account Menu Help line: toggle "prefer-encrypt" on an account The words here are abbreviated to keep the help line compact. It currently has the content: q:Exit  c:Create  D:Delete  a:Tgl Active  p:Prf Encr  ?:Help
en: Prf Encr
fi: Suosi kr

note: L10N: Autocrypt Account menu. flag that an account has prefer-encrypt set
en: prefer encrypt
fi: suosi kryptausta

note: L10N: Autocrypt Account menu. flag that an account has prefer-encrypt unset; thus encryption will need to be manually enabled.
en: manual encrypt
fi: kryptaa manuaalisesti

note: L10N: Autocrypt Account menu. flag that an account is enabled/active
en: active
fi: aktiivinen

note: L10N: Autocrypt Account menu. flag that an account is disabled/inactive
en: inactive
fi: epäaktiivinen

note: L10N: Autocrypt Account Management Menu title
en: Autocrypt Accounts
fi: Autcrypt-tilit

note: L10N: This error message is displayed if a database update of an account record fails for some odd reason.
en: Error updating account record
fi: Tilitiedonpäivitysvirhe

note: L10N: Confirmation message when deleting an autocrypt account
en: Really delete account "%s"?
fi: Poistetaanko tili %s?

en: error creating GPGME context: %s
fi: virhe GPGME-kontekstin luonnissa: %s

note: L10N: After selecting a key for an autocrypt account, this is displayed if the key was revoked/expired/disabled/invalid or can't be used for both signing and encryption. %s is the key fingerprint.
en: The key %s is not usable for autocrypt
fi: Avain %s ei sovellu autocryptille

note: L10N: The letters corresponding to the "(c)reate new, or (s)elect existing GPG key?" prompt.
en: cs
fi: lv

note: L10N: During autocrypt account creation, if selecting an existing key fails for some reason, we prompt to see if they want to create a key instead.
en: Create a new GPG key for this account, instead?
fi: Luodaanko uusi GPG-avan tälle tilille sen sijaan?

note: L10N: The autocrypt database keeps track of schema version numbers. This error occurs if the version number is too high. Presumably because this is an old version of NeoMutt and the database was upgraded by a future version.
en: Autocrypt database version is too new
fi: Autocrypt-tietokannan versio on liian uusi

en: Message cache isn't a directory: %s
fi: Viestivälimuisti ei ole hakemisto: %s

en: Goto
fi: Siirry

en: Mask
fi: Maski

en: List
fi: Lista

en: Subscribe
fi: Tilaa

en: Unsubscribe
fi: Poista tilaus

en: Catchup
fi: Ota kiinni

en: %s is not a directory
fi: %s ei ole hakemisto

en: Subscribed newsgroups
fi: Tilatut uutisryhmät

en: Newsgroups on server [%s]
fi: Uutisryhmät palvelimella [%s]

en: Mailboxes [%d]
fi: Postilaatikot [%d]

en: Subscribed [%s], File mask: %s
fi: Tilattu [%s], Tiedostomaski: %s

en: Directory [%s], File mask: %s
fi: Hakemisto [%s], Tiedostomaski: %s

en: Can't attach a directory
fi: Ei voida liittää hakemistoa

en: New file name:
fi: Uusi tiedostonimi:

en: No newsgroups match the mask
fi: Ei uutisryhmiä jotka täsmäävät maskiin

en: No files match the file mask
fi: Ei tiedostoja jotka täsmäävät maskiin

en: Can't view a directory
fi: Ei voida näyttää tiedostoa

en: Error trying to view file
fi: Virhe tiedostoa näytettäessä

en: Chdir to:
fi: Vaihda hakemistoa:

en: Error scanning directory
fi: Virhe skannatessa hakemistoa

en: Create is only supported for IMAP mailboxes
fi: Luonti toimii vain IMAP-postille

en: Delete is only supported for IMAP mailboxes
fi: Poisto toimii vain IMAP-laatikoille

en: Really delete mailbox "%s"?
fi: Poistetaanko %s?

en: Mailbox not deleted
fi: Laatikkoa ei poistettu

en: Mailbox deletion failed
fi: Laatikon poisto ei onnistunut

en: Mailbox deleted
fi: Laatikko poistettu

en: File Mask:
fi: Tiedostomaski:

en: Rename is only supported for IMAP mailboxes
fi: Uudellennimeys toimii vain IMAP-laatikoille

note: L10N: The highlighted letters must match the "Sort" options
en: Reverse sort by (d)ate, (a)lpha, si(z)e, d(e)scription, (c)ount, ne(w) count, or do(n)'t sort?
fi: Järjestele (p)äivän, (a)akkosten, (k)oon, ku(v)auksen, uusien (m)äärän mukaan laskevasti, vai ei lai(n)kaan?

note: L10N: The highlighted letters must match the "Reverse Sort" options
en: Sort by (d)ate, (a)lpha, si(z)e, d(e)scription, (c)ount, ne(w) count, or do(n)'t sort?
fi: Järjestele (p)äivän, (a)akkosten, (k)oon, ku(v)auksen, uusien (m)äärän mukaan, vai ei lai(n)kaan?

note: L10N: These must match the highlighted letters from "Sort" and "Reverse Sort"
en: dazecwn
fi: pakvmun

en: Subscribe pattern:
fi: Tilauskuvio:

en: Unsubscribe pattern:
fi: Tilauksen poistokuvio:

en: %s: no such object
fi: %s: objektia ei löydy

en: %s: too few arguments
fi: %s: liian vähän argumentteja

en: %s: color not supported by term
fi: %s: väri ei toimi tässä terminaalissa

en: %s: too many arguments
fi: %s: liikaa argumentteja

note: L10N: '%s' is the file name of the temporary file
en: Could not create temporary file %s
fi: Ei voitu luoda väliaikaistiedostoa %s

en: %s: no such color
fi: %s: väriä ei löydy

en: %s: no such attribute
fi: %s: attribuuttia ei ole olemassa

en: -group: no group name
fi: -group: ei ryhmän nimeä

en: out of arguments
fi: argumentit loppuivat

en: Error: Can't build path of '%s'
fi: Virhe: polun %s rakentaminen ei onnistu

en: Error: Cyclic sourcing of configuration file '%s'
fi: Virhe: asetustiedoston %s latauksissa on sykli

en: source: errors in %s
fi: source: virheet kohteessa %s

en: source: reading aborted due to too many errors in %s
fi: source: lukeminen peruttu liian monen virheen takia kohteessa %s

en: source: %d warning in %s | source: %d warnings in %s
fi[0]: source: %d irhe kohteessa %s
fi[1]: source: %d virhettä kohteessa %s

en: %sgroup: missing -rx or -addr
fi: %sryhmä: -rx tai -addr puuttuu

en: %sgroup: warning: bad IDN '%s'
fi: %sryhmä: varoitus: huono IDN '%s'

en: Error: %s
fi: Virhe: %s

en: invalid header field
fi: viallinen otsakekenttä

en: %s is unset
fi: %s on asettamatta

en: source: error at %s
fi: source: virhe kohteessa %s

en: source: file %s could not be sourced
fi: source: tiedostoa %s ei voi ladata

en: Subscribed to %s
fi: %s tilattu

en: Could not subscribe to %s
fi: Ryhmää %s ei voitu tilata

en: No folder specified
fi: Ei kansiota

en: Unsubscribed from %s
fi: Kansion %s tilaus poistettu

en: Could not unsubscribe from %s
fi: Kansion %s tilausta ei voitu poistaa

en: Can't append without an append-hook or close-hook : %s
fi: Ei voi lisätä ilman append- tai close-hookkia: %s

en: Unable to lock mailbox
fi: Ei voitu lukita postilaatikkoa.

en: Decompressing %s
fi: Puretaan %s

en: Can't identify the contents of the compressed file
fi: Ei voida tunnistaa pakatun tiedoston sisältöä

en: Can't find mailbox ops for mailbox type %d
fi: Postilaatokkotoimintoja tyypille %d ei löydy

en: Compress command failed: %s
fi: Pakkaus epäonnistui: %s

en: Unsupported mailbox type for appending
fi: Postilaatikkotyyppiä ei tueta lisäyksessä

en: Can't sync a compressed file without a close-hook
fi: Ei voida synkata pakattua tiedostoa ilman close-hookkia

en: Compressing %s
fi: Pakataan kohdetta %s

en: Compressed-appending to %s...
fi: Pakattu lisäys kohteeseen %s...

en: Error. Preserving temporary file: %s
fi: Virhe. Varattaessa väliaikaistiedostoa: %s

en: Send
fi: Lähetä

en: Abort
fi: Peru

note: L10N: compose menu help line entry
en: To
fi: Vastaanottaja

note: L10N: compose menu help line entry
en: CC
fi: Kopio

note: L10N: compose menu help line entry
en: Subj
fi: Aihe

en: Attach file
fi: Liitä tiedosto

en: Descrip
fi: Kuvaus

en: Newsgroups
fi: Uutisryhmät

en: -- Attachments
fi: -- Liitteet

en: There are no attachments
fi: Ei liitteitä

note: L10N: This message is displayed in the compose menu when an attachment doesn't stat.  %d is the attachment number and %s is the attachment filename.  The filename is located last to avoid a long path hiding the error message.
en: Attachment #%d no longer exists: %s
fi: liite #%d on kadonnut: %s

note: L10N: This message is displayed in the compose menu when an attachment is modified behind the scenes.  %d is the attachment number and %s is the attachment filename.  The filename is located last to avoid a long path hiding the prompt question.
en: Attachment #%d modified. Update encoding for %s?
fi: Liitettä #%d on muokattu, päivitetäänkö koodaus kohteelle %s?

en: You may not delete the only attachment
fi: Ainoaa liitettä ei voi poistaa

en: Attaching selected file... | Attaching selected files...
fi[0]: Liitetään valittua tiedostoa...
fi[1]: Liitetään valittuja tiedostoja...

en: Unable to attach %s
fi: Ei voida liittää kohdetta %s

en: Open mailbox to attach message from
fi: Avaa postilaatikko josta liitetään viesti

en: Open newsgroup to attach message from
fi: Avaa uutisryhmä josta liitetään viesti

en: Unable to open mailbox %s
fi: Ei voitu avata postilaatikkoa %s

en: No messages in that folder
fi: Ei viestejä tässä kansiossa

en: Tag the messages you want to attach
fi: Tägää viestit jotka haluat liittää

en: Unable to attach
fi: Ei voida liittää

en: Invalid encoding
fi: Virheellinen koodaus

en: Empty 'Content-Language'
fi: Tyhjä 'Content-Language'

en: Grouping 'alternatives' requires at least 2 tagged messages
fi: Vaihtoehtojen ryhmittely vaatii vähintään 2 merkittyä viestiä

en: Grouping 'multilingual' requires at least 2 tagged messages
fi: Monikielinen ryhmittely vaatii vähintään 2 merkittyä viestiä

en: Not all parts have 'Content-Language' set, continue?
fi: Kaikissa osissa ei ole 'Content-Language'-ostaketta, jatketaanko joka tapauksessa?

en: Not sending this message
fi: Ei lähetetä tätä viestiä

en: Attachment is already at bottom
fi: Liite on jo viimeisenä

en: Attachment is already at top
fi: Liite on jo ensimmäisenä

en: New file:
fi: Uusi tiedosto:

en: Content-Type is of the form base/sub
fi: Sisältötyypin muoto on perusosa/aliosa

en: Unknown Content-Type %s
fi: Tuntematon sisältötyyppi %s

en: Can't create file %s
fi: Tiedostoa ei voitu luoda %s

en: Send attachment with name:
fi: Lähetä liite nimellä:

en: Recoding only affects text attachments
fi: Uudelleenkoodaus vaikuttaa vain tekstiliitteisiin

en: The current attachment won't be converted
fi: Tätä liitettä ei konvertoida

en: The current attachment will be converted
fi: Tämä liite konvertoidaan

en: Bad IDN in '%s': '%s'
fi: Virheellinen IDN %s: %s

en: Rename to:
fi: Uudelleennimeä:

note: L10N: "stat" is a system call. Do "man 2 stat" for more information.
en: Can't stat %s: %s
fi: stat ei onnistunut %s: %s

en: Save a copy of this message?
fi: Tallennetaanko viestin kopio?

en: Write message to mailbox
fi: Kirjoita viesti postilaatikkoon

en: Writing message to %s ...
fi: Kirjoitetaan viestiä kohteesee %s...

en: Message written
fi: Viesti kirjoitettu

en: Invalid value for option %s: %s
fi: Väärä arvo asetukselle %s: %s

note: L10N: Example: Username at myhost.com
en: Username at %s:
fi: Käyttäjänimi kohteessa %s:

en: Password for %s@%s:
fi: Salasana kohteelle %s@%s:

note: L10N: You will see this error message if (1) you have "oauthbearer" in one of your $*_authenticators and (2) you do not have the corresponding $*_oauth_refresh_command defined. So the message does not mean "None of your $*_oauth_refresh_command's are defined."
en: No OAUTH refresh command defined
fi: OAUTH refresh komento puuttuu

en: Unable to run refresh command
fi: Refresh-komento ei toimi

en: Command returned empty string
fi: Komento palautti tyhjän merkkijonon

en: (r)eject, accept (o)nce, (a)ccept always, (s)kip
fi: (h)ylkää, hyväksy (k)erran, hyväksy (a)ina, (s)kippaa

note: L10N: The letters correspond to the choices in the string: "(r)eject, accept (o)nce, (a)ccept always, (s)kip" This is an interactive certificate confirmation prompt for an SSL connection.
en: roas
fi: hkas

en: (r)eject, accept (o)nce, (a)ccept always
fi: (h)ylkää, hyväksy (k)erran, hyväksy (a)ina

note: L10N: The letters correspond to the choices in the string: "(r)eject, accept (o)nce, (a)ccept always" This is an interactive certificate confirmation prompt for an SSL connection.
en: roa
fi: hka

en: (r)eject, accept (o)nce, (s)kip
fi: (h)ylkää, hyväksy (k)erran, (s)kippaa

note: L10N: The letters correspond to the choices in the string: "(r)eject, accept (o)nce, (s)kip" This is an interactive certificate confirmation prompt for an SSL connection.
en: ros
fi: hks

en: (r)eject, accept (o)nce
fi: (h)ylkää, hyväksy (k)erran

note: L10N: The letters correspond to the choices in the string: "(r)eject, accept (o)nce" This is an interactive certificate confirmation prompt for an SSL connection.
en: ro
fi: hk

en: Jumping is not implemented for dialogs
fi: Siirtymistä ei ole toteutettu dialogeille

en: Search is not implemented for this menu
fi: Hakua ei ole toteutettu tälle valikolle

en: Unable to get certificate from peer
fi: Ei voitu hakea sertifikaattia vertaiselta

en: Certificate verification error (%s)
fi: Sertifikaatin varmennusvirhe (%s)

en: [unable to calculate]
fi: [ei voida laskea]

en: Error initialising gnutls certificate data
fi: Virhe alustettaessa gnutls-sertifikaattidataa

en: Error processing certificate data
fi: Virhe käsiteltäessä sertifikaattidataa

en: This certificate belongs to:
fi: Sertifikaatin omistaja:

en: This certificate was issued by:
fi: Sertifikaatin myöntäjä:

en: This certificate is valid
fi: Käypä sertifikaatti

en:    from %s
fi:         %s

en:      to %s
fi:      ...%s

en: SHA1 Fingerprint: %s
fi: SHA1-sormenjälki: %s

en: SHA256 Fingerprint:
fi: SHA256-sormenjälki:

en: WARNING: Server certificate is not yet valid
fi: Varoitus: Palvelinsertifikaatti ei ole käypä vielä

en: WARNING: Server certificate has expired
fi: Varoitus: Palvelinsertifikaatti on vanhentunut

en: WARNING: Server certificate has been revoked
fi: Varoitus: Palvelinsertifikaatti on poistettu käytöstä

en: WARNING: Server hostname does not match certificate
fi: Varoitus: Palvelimen verkkonimi ei täsmää sertifikaattiin

en: WARNING: Signer of server certificate is not a CA
fi: Varoitus: Palvelinsertifikaatin allekirjoittaja ei ole CA

en: Warning: Server certificate was signed using an insecure algorithm
fi: Varoitus: Palvelimen sertifikaatti on allekirjoitettu epäturvalliseslla algoritmilla

en: SSL Certificate check (certificate %zu of %zu in chain)
fi: SSL-sertifikaatin tarkastus (sertifikaatti %zu/%zu ketjussa)

en: Certificate saved
fi: Sertifikaatti tallennettu

en: Warning: Couldn't save certificate
fi: Varoitus: sertifikaatin tallennus epäonnistui

en: All available protocols for TLS/SSL connection disabled
fi: Kaikki protokollat TLS/SSL-yhteyttä varten ovat pois käytöstä

en: Explicit ciphersuite selection via $ssl_ciphers not supported
fi: Salauksen valintaa $ssl_ciphers-muuttujalla ei tueta

note: L10N: This is a warning when trying to set the host name for TLS Server Name Indication (SNI).  This allows the server to present the correct certificate if it supports multiple hosts.
en: Warning: unable to set TLS SNI host name
fi: Varoitus: Ei voitu asettaa TLS:n SNI-palvelinnimeä

en: SSL/TLS connection using %s (%s/%s/%s)
fi: SSL/TLS-yhteys %s (%s/%s/%s)

en: Error: no TLS socket open
fi: Virhe: Ei TLS-sokettia avoinna

en: Filling entropy pool: %s...
fi: Täytetään entropialähdettä: %s...

en: %s has insecure permissions
fi: kohteen %s käyttöoikeudet ovat vaaralliset

en: SSL disabled due to the lack of entropy
fi: SSL on pois käytöstä vajavaisen entropian takia

en: [invalid date]
fi: [viallinen päiväys]

en: Server certificate is not yet valid
fi: Palvelimen sertifikaatti ei kelpaa

en: Server certificate has expired
fi: Palvelimen sertifikaatti on vanhentunut

en: Failed to find enough entropy on your system
fi: Ei löytynyt tarpeeksi entropiaa järjestelmästä

en: can't get certificate subject
fi: ei voitu löytää sertifikaatin kohdetta (subject)

en: can't get certificate common name
fi: ei voitu löytää sertifikaatin yleisnimeä (cn)

en: certificate owner does not match hostname %s
fi: sertifikaatin omistaja on eri kuin hostname %s

en: Certificate host check failed: %s
fi: Sertifikaatin palvelintesti epäonnistui: %s

en: I/O error
fi: I/O-virhe

en: unknown error
fi: tuntematon virhe

en: SSL failed: %s
fi: SSL epäonnistui: %s

note: L10N: an SSL context is a data structure returned by the OpenSSL function SSL_CTX_new().  In this case it returned NULL: an error condition.
en: Unable to create SSL context
fi: Ei voitu yhdistää SSL-kontekstiin

en: Warning: error enabling ssl_verify_partial_chains
fi: Varoitus: ssl_verify_partial_chains-asetus epäonnistui

en: Looking up %s...
fi: Haetaan kohdetta %s...

en: Could not find the host "%s"
fi: Ei löytynyt palvelinta %s

en: Connecting to %s...
fi: Yhdistetään kohteeseen %s...

en: Could not connect to %s (%s)
fi: Ei voitu yhdistää kohteeseen %s (%s)

en: Error talking to %s (%s)
fi: Virhe kohteen %s kanssa keskustellessa (%s)

en: Connection to %s has been aborted
fi: Yhteys kohteeseen %s on peruttu

en: Unknown SASL profile
fi: Tuntematon SASL-profiili

en: Error allocating SASL connection
fi: Virhe SASL-yhteyden allokoinnissa

en: Error setting SASL security properties
fi: Virhe SASL-turvallisuusasetusten määrittämisessä

en: Error setting SASL external security strength
fi: Virhe ulkoisen SASL-turvallisuusvahvuuden määrittämisessä

en: Error setting SASL external user name
fi: Virhe ulkoisen SASL-käyttäjänimen asetuksessa

en: Preconnect command failed
fi: Esiyhdistyskomento epäonnistui

en: Connection to %s closed
fi: Yhteys kohteeseen %s on katkaistu

en: Connecting with "%s"...
fi: Yhdistetään kohteeseen %s...

en: Tunnel error talking to %s: %s
fi: Tunnelivirhe yhteydessä kohteeseen %s: %s

en: Tunnel to %s returned error %d (%s)
fi: Tunneli kohteeseen %s palautti virheen %d (%s)

en: %s isn't a regular file
fi: %s ei ole tavallinen tiedosto

en: The length calculation was wrong by %ld byte | The length calculation was wrong by %ld bytes
fi[0]: Pituuslaskelmat ovat pielessä %ld tavulla
fi[1]: Pituuslaskelmat ovat pielessä %ld tavulla

en: No decryption engine available for message
fi: Viestille ei ole purkualgoritmia

en: Out of memory
fi: muisti loppui

en: could not create temporary folder: %s
fi: ei voitu luoda väliaikaistiedostoa: %s

en: could not write temporary mail folder: %s
fi: ei voitu kirjoittaa väliaikaiseen sähköpostihakemistoon: %s

en: could not truncate temporary mail folder: %s
fi: ei voitu lyhentää väliaikaista sähköpostihakemistoa: %s

en: Message file is empty
fi: Viestitiedosto on tyhjä

en: Message not modified
fi: Viestiä ei ole muokattu

en: Message of read-only mailbox modified! Ignoring changes.
fi: Viestiä kirjoitussuojatussa muokattiin, joten ohitetaan muutokset.

en: Can't open message file: %s
fi: Ei voitu avata viestitiedostoa: %s

note: L10N: %s is from strerror(errno)
en: Can't append to folder: %s
fi: Ei voitu avata kansiota: %s

en: multipart message has no boundary parameter
fi: multipart-viestillä ei ole rajoitinmerkkiparametriä

note: L10N: The letter corresponding to the compose menu autocrypt prompt (e)ncrypt, (c)lear, (a)utomatic
en: eca
fi: spa

en: No PGP backend configured
fi: PGP-sovellusta ei ole asetettu

en: S/MIME already selected. Clear and continue?
fi: S/MIME on jo valittu, poistetaanko ja jatketaan?

en: No S/MIME backend configured
fi: S/MIME-sovellusta ei ole asetettu

en: PGP already selected. Clear and continue?
fi: PGP on jo valittu, poistetaanko ja jatketaan?

note: L10N: Compose menu field.  May not want to translate.
en: Subject:
fi: Subjet:

note: L10N: Autocrypt recommendation flag: off. This is displayed when Autocrypt is turned off.
en: Off
fi: Pois

note: L10N: Autocrypt recommendation flag: no. This is displayed when Autocrypt cannot encrypt to the recipients.
en: No
fi: Ei

note: L10N: Autocrypt recommendation flag: discouraged. This is displayed when Autocrypt believes encryption should not be used. This might occur if one of the recipient Autocrypt Keys has not been used recently, or if the only key available is a Gossip Header key.
en: Discouraged
fi: Ei suositella

note: L10N: Autocrypt recommendation flag: available. This is displayed when Autocrypt believes encryption is possible, but leaves enabling it up to the sender.  Probably because "prefer encrypt" is not set in both the sender and recipient keys.
en: Available
fi: Saatavilla

note: L10N: Autocrypt recommendation flag: yes. This is displayed when Autocrypt would normally enable encryption automatically.
en: Yes
fi: Kyllä

en: Sign, Encrypt
fi: Allekirjoita, salaa

en: Encrypt
fi: Salaa

en: Sign
fi: Allekirjoita

en: None
fi: Ei mitään

en:  (inline PGP)
fi:  (sisäll. PGP)

en:  (OppEnc mode)
fi:  (OppEnc-moodi)

en: <default>
fi: <oletus>

en: Encrypt with:
fi: Salaa käyttäen:

note: L10N: The autocrypt compose menu Recommendation field. Displays the output of the recommendation engine (Off, No, Discouraged, Available, Yes)
en: Recommendation:
fi: Suositus:

en: <no chain defined>
fi: <ei ketjuja määritelty>

en: Warning: message contains no From: header
fi: Varoitus: viestissä ei ole From:-kenttää

en: Bounce message to:
fi: Käännytä viesti osoitteeseen:

en: Bounce tagged messages to:
fi: Käännytä tägätyt viestit osoitteeseen:

en: Error parsing address
fi: Virhe osoitteen jäsennyksessä

en: Bounce message to %s? | Bounce messages to %s?
fi[0]: Käännytä viesti kohteeseen %s?
fi[1]: Käännytä viestit kohteeseen %s?

en: Message not bounced | Messages not bounced
fi[0]: Viestiä ei käännytetty.
fi[1]: Viestejä ei käännytetty.

en: Message bounced | Messages bounced
fi[0]: Viesti käännytetty.
fi[1]: Viestit käännytetty.

en: Can't create filter process
fi: Ei voida aloittaa filtteröintiprosessia

en: Pipe to command:
fi: Ohjaa putkitse komennolle:

en: No printing command has been defined
fi: Tulostuskomento puuttuu

en: Print message? | Print tagged messages?
fi[0]: Tulostetaanko
fi[1]: Tulostetaanko tägätyt viestit?

en: Message printed | Messages printed
fi[0]: Viesti tulostettu
fi[1]: Viestit tulostettu

en: Message could not be printed | Messages could not be printed
fi[0]: Viestiä ei voitu tulostaa
fi[1]: Viestejä ei voitu tulostaa

note: L10N: The highlighted letters must match the "Sort" options
en: Rev-Sort (d)ate,(f)rm,(r)ecv,(s)ubj,t(o),(t)hread,(u)nsort,si(z)e,s(c)ore,s(p)am,(l)abel?
fi: Järjestä laskevasti (P)äiväys,(L)äh,(V)ast,(O)tsikko,(T)o,(S)äie,(E)päjärj,(K)oko,s(C)ore,sp(A)m,(M)erkintä?

note: L10N: The highlighted letters must match the "Rev-Sort" options
en: Sort (d)ate,(f)rm,(r)ecv,(s)ubj,t(o),(t)hread,(u)nsort,si(z)e,s(c)ore,s(p)am,(l)abel?
fi: Järjestä (P)äiväys,(L)äh,(V)ast,(O)tsikko,(T)o,(S)äie,(E)päjärj,(K)oko,s(C)ore,sp(A)m,(M)erkintä?

note: L10N: These must match the highlighted letters from "Sort" and "Rev-Sort"
en: dfrsotuzcpl
fi: plvotsekcam

en: Shell command:
fi: Komentorivikomento:

en: Copy tagged to mailbox
fi: Kopioi merkitty postilaatikkoon

en: Copy to mailbox
fi: Kopio postilaatikkoon

en: Decrypt-copy tagged to mailbox
fi: Decrypt-copy merkitty postilaatikkoon

en: Decrypt-copy to mailbox
fi: Decrypt-copy postilaatikkoon

en: Decode-copy tagged to mailbox
fi: Decode-copy merkitty postilaatikkoon

en: Decode-copy to mailbox
fi: Decode-copy postilaatikkoon

en: Save tagged to mailbox
fi: Tallenna merkitty postilaatikkoon

en: Save to mailbox
fi: Tallenna postilaatikkoon

en: Decrypt-save tagged to mailbox
fi: Decrypt-save merkitty postilaatikkoon

en: Decrypt-save to mailbox
fi: Decrypt-save postilaatikkoon

en: Decode-save tagged to mailbox
fi: Decode-save merkitty postilaatikkoon

en: Decode-save to mailbox
fi: Decode-save postilaatikkoon

en: Copying to %s...
fi: Kopioidaan kohteeseen%s...

note: L10N: Message when an index tagged save operation fails for some reason
en: Error saving tagged messages
fi: Virhe merkittyjen viestien tallennuksessa

note: L10N: Message when an index/pager save operation fails for some reason
en: Error saving message
fi: Virhe viestin tallentamisessa

note: L10N: Message when an index tagged copy operation fails for some reason
en: Error copying tagged messages
fi: Virhe merkittyjen viestien kopioinnissa

note: L10N: Message when an index/pager copy operation fails for some reason
en: Error copying message
fi: Virhe viestin kopioinnissa

en: Convert to %s upon sending?
fi: Konvertoidaanko muotook %s lähetettäessä?

en: Content-Type changed to %s
fi: Sisältötyypiksi asetettiin %s

en: Character set changed to %s; not converting
fi: Merkistöksi asetettiin %s; ei konvertoida.

en: Character set changed to %s; converting
fi: Merkistöksi asetettiin %s; konvertoidaan.

en: Threading is not enabled
fi: Ketjutus ei ole päällä

en: Clear flag
fi: Poista lippu

en: Set flag
fi: Aseta lippu

en: Exit NeoMutt without saving?
fi: Poistutaanko neomuttista tallentamatta?

en: Press any key to continue...
fi: Paina jotain näppäintä jatkaaksesi...

en:  ('?' for list):
fi:  (? listaa):

en: Char = %s, Octal = %o, Decimal = %d
fi: Merkki = %s, Oktaali = %o, Desimaali = %d

en: attach files to this message
fi: liitä tiedostoja tähän viestiin

en: attach messages to this message
fi: liitä viestejä tähän viestiin

en: attach news articles to this message
fi: liitä uutisryhmäartikkeleja tähän viestiin

en: toggle display of subparts
fi: vaihda aliosien näkyvyyttä

en: delete the current entry
fi: poista nykyinen tietue

en: edit attachment description
fi: muokkaa liitteen kuvausta

en: edit attachment transfer-encoding
fi: muokkaa liitteen transfer-encodingia

en: edit the 'Content-Language' of the attachment
fi: muokkaa liitteen 'Content-Language'-kenttää

en: edit attachment using mailcap entry
fi: muokkaa liitettä mailcapin perusteella

en: edit attachment content type
fi: muokkaa liitteen sisältötyyppiä

en: filter attachment through a shell command
fi: filtteröi liitteet shell-komennolla

en: get a temporary copy of an attachment
fi: hae väliaikaiskopio liitteestä

en: group tagged attachments as 'multipart/alternative'
fi: ryhmitä merkityt liitteet tyypiksi 'multipart/alternative'

en: group tagged attachments as 'multipart/multilingual'
fi: ryhmitä merkityt liitteet tyypiksi 'multipart/multilingual'

en: move an attachment down in the attachment list
fi: Siirrä liitettä alemmas liitelistassa

en: move an attachment up in the attachment list
fi: Siirrä liitettä ylemmäs liitelistassa

en: compose new attachment using mailcap entry
fi: luo uusi liite mailcapin perusteella

en: pipe message/attachment to a shell command
fi: putkita viesti/liite shell-komennolle

en: print the current entry
fi: tulosta tämä tietue

en: send attachment with a different name
fi: lähetä liite toisella nimellä

en: save message/attachment to a mailbox/file
fi: tallenna viesti/liite postilaatikkoon/tiedostoon

en: toggle disposition between inline/attachment
fi: vaihda dispositioksi inline/attachment

en: toggle recoding of this attachment
fi: vaihda liitteen uudelleenkoodausta

en: toggle whether to delete file after sending it
fi: vaihda poistetanako tiedosto lähettämisen jälkeen

en: undelete the current entry
fi: peru tämän tietueen poisto

en: update an attachment's encoding info
fi: päivitä liitteen koodausinfo

en: view attachment using mailcap entry if necessary
fi: näytä liitteet mailcapin perusteella jos tarpeen

en: force viewing of attachment using mailcap
fi: näytä liitteet väkisin mailcapin perusteella

en: view attachment as text
fi: näytä liitteet tekstinä

en: manage autocrypt accounts
fi: hallinnoi autocrypt-tilejä

en: create a new autocrypt account
fi: luo uusi autocrypt-tili

en: delete the current account
fi: poista nykyinen tili

en: toggle the current account active/inactive
fi: vaihd nykyine tili aktiiviseksi tai inaktiiviseksi

en: toggle the current account prefer-encrypt flag
fi: vaihda nykyisen tilin suosi salausta -asetusta

en: show autocrypt compose menu options
fi: näytä autocrypt-muokkausvalikkoasetukset

en: move to the bottom of the page
fi: siirry sivun loppuun

en: remail a message to another user
fi: uudelleenpostita viesti toiselle käyttäjälle

en: swap the current folder position with $folder if it exists
fi: vaihda nykyisen kansion ja $folder-kansion paikkaa jos se on olemassa

en: select a new file in this directory
fi: valitse uusi tiedosto hakemistosta

en: subscribe to current mbox (IMAP/NNTP only)
fi: tilaa tämä postilaatikko (vain IMAP tai NNTP)

en: display the currently selected file's name
fi: näytä nykyisen valitun tiedoston nimi

en: toggle view all/subscribed mailboxes (IMAP only)
fi: vaihda näkyvyyttä kaikille/tilatuille (vain IMAP)

en: unsubscribe from current mbox (IMAP/NNTP only)
fi: poista tämän postilaatikon tilaus (vain IMAP tai NNTP)

en: view file
fi: näytä tiedosto

en: mark all articles in newsgroup as read
fi: merkitse uutisryhmän kaikki artikkelit luetuiksi

en: change directories
fi: vaihda hakemistoa

en: check mailboxes for new mail
fi: tarkasta uusi posti postilaatikoista

en: calculate message statistics for all mailboxes
fi: laske viestin tilastot kaikille postilaatikoille

en: edit the file to be attached
fi: muokkaa tiedostoa joka liitettään

en: edit the message
fi: muokkaa viestiä

en: run ispell on the message
fi: käytä ispelliä viestiin

en: save this message to send later
fi: tallenna viesti myöhempää lähetystä varten

en: rename/move an attached file
fi: uudelleennimeä/siirrä liitetiedostoa

en: send the message
fi: lähetä viesti

en: compose new message to the current message sender
fi: kirjoita uusi viesti ja lähetä lähettäjälle

en: write the message to a folder
fi: kirjoita viesti kansioon

en: copy a message to a file/mailbox
fi: kopioi viesti tiedostoon/postilaatikkoon

en: create an alias from a message sender
fi: luo alias viestin lähettäjästä

en: create a new mailbox (IMAP only)
fi: luo uusi postilaatikko (vain IMAP)

en: move entry to bottom of screen
fi: siirrä tietue näytön pohjalle

en: move entry to middle of screen
fi: siirrä tietue näytön puoliväliin

en: move entry to top of screen
fi: siirrä tietue näytön alkuun

en: make decoded (text/plain) copy
fi: tee purettu (text/plain) kopio

en: make decoded copy (text/plain) and delete
fi: tee purettu kopio (text/plain) ja poista

en: delete the current mailbox (IMAP only)
fi: poista nykyinen postilaatikko (vain IMAP)

en: delete all messages in subthread
fi: poista kaikki viestit aliketjussa

en: delete all messages in thread
fi: poista kaikki viestit ketjussa

en: descend into a directory
fi: mene alihakemistoon

en: display full address of sender
fi: näytä lähettäjän koko osoite

en: display message and toggle header weeding
fi: näytä viesti ja vaihda otsakkeiden suodatusta

en: display a message
fi: näytä viesti

en: delete the char in front of the cursor
fi: poista merkkejä kursorin edestä

en: move the cursor one character to the left
fi: siirrä kursoria vasemmalle merkin verran

en: move the cursor to the beginning of the word
fi: siirrä kursori sanan alkuun

en: jump to the beginning of the line
fi: siirry rivin alkuun

en: capitalize the word
fi: kirjoita sana isolla alkukirjaimella

en: complete filename or alias
fi: täydennä tiedostonimi tai alias

en: complete address with query
fi: täydennä osoite haulla

en: delete the char under the cursor
fi: poista merkki kursorin alta

en: convert the word to lower case
fi: kirjoita sana pienellä

en: jump to the end of the line
fi: siirry rivin loppuun

en: move the cursor one character to the right
fi: siirrä kursoria merkin verran oikealle

en: move the cursor to the end of the word
fi: siirrä kursoria sanan loppuun

en: scroll down through the history list
fi: vieritä alaspäin historialistaa

en: search through the history list
fi: hae historialistan lävitse

en: scroll up through the history list
fi: vieritä ylöspäin historialistaa

en: delete chars from cursor to end of line
fi: poista merkkejä kursorista rivin loppuun

en: delete chars from the cursor to the end of the word
fi: poista merkkejä kursorista sanan loppuun

en: delete all chars on the line
fi: poista kaikki merkit riviltä

en: delete the word in front of the cursor
fi: poista sana kursorin edestä

en: cycle among incoming mailboxes
fi: vaihda vastaanottopostilaatikoiden välillä

en: quote the next typed key
fi: lainaa seuraava merkki

en: transpose character under cursor with previous
fi: vaihda merkki kursorin alla edellisen kanssa

en: convert the word to upper case
fi: kirjoita sana isolla

en: add, change, or delete a message's label
fi: lisää, muuta tai poista viestin merkintöjä

en: edit the raw message if the mailbox is not read-only, otherwise view it
fi: muokkaa raakaa viestiä jos postilaatikko ei ole kirjoitussuojattu, muuten näytä viesti

en: edit the raw message (edit and edit-raw-message are synonyms)
fi: muokkaa raakaa viestiä (edit ja edit-raw-message ovat samat)

en: end of conditional execution (noop)
fi: ehdollisen suorituksen loppu (noop)

en: enter a neomuttrc command
fi: neomuttrc-komento

en: enter a file mask
fi: tiedostomaski

en: exit this menu
fi: poistu valikosta

en: move to the first entry
fi: siirry ensimmäiseen tietueeseen

en: toggle a message's 'important' flag
fi: vaihda viestin important-merkintää

en: followup to newsgroup
fi: vastineet uutisryhmään

en: forward a message with comments
fi: edelleenlähetä ja kommentoi

en: forward to newsgroup
fi: edelleenlähetä uutisryhmään

en: select the current entry
fi: valitse nykyinen tietue

en: get all children of the current message
fi: hae kaikki tämän viestin jälkeläiset

en: get message with Message-Id
fi: hae viesti ID:llä

en: get parent of the current message
fi: hae viestin vanhempi

en: go to parent directory
fi: mene ylempään hakemistoon

en: reply to all recipients preserving To/Cc
fi: vastaa kaikille vastaanottajille ja säilytä To/CC-otsakkeet

en: reply to all recipients
fi: vastaa kaikille vastaanottajille

en: scroll down 1/2 page
fi: vieritä alaspäin puoli sivua

en: scroll up 1/2 page
fi: vieritä ylöspäin puoli sivua

en: this screen
fi: tämä näyttö

en: jump to an index number
fi: siirry indeksinumeroon

en: move to the last entry
fi: siirry viimeiseen

en: limit view to current thread
fi: rajoita näkymä tähän ketjuun

en: reply to specified mailing list
fi: vastaa postituslistalle

en: load list of all newsgroups from NNTP server
fi: lataa kaikkien uutisryhmien lista NNTP-palvelimelta

en: execute a macro
fi: suorita makro

en: compose a new mail message
fi: kirjoita uusi viesti

en: list mailboxes with new mail
fi: luettele postilaatikot joissa on uutta postia

en: break the thread in two
fi: katkaise ketju kahtia

en: open a different folder
fi: avaa uusi kansio

en: open a different folder in read only mode
fi: avaa toinen kansio kirjoitussuojattuna

en: open a different newsgroup
fi: avaa toinen uutisryhmä

en: open a different newsgroup in read only mode
fi: avaa toinen uutisryhmä kirjoitussuojattuna

en: clear a status flag from a message
fi: poista statusmerkit viestistä

en: collapse/uncollapse all threads
fi: avaa/sulje kaikki ketjut

en: collapse/uncollapse current thread
fi: avaa/sulje ketju

en: retrieve mail from POP server
fi: hae viestit POP-palvelimelta

en: force retrieval of mail from IMAP server
fi: hae viestit IMAP-palvelimelta väkisin

en: logout from all IMAP servers
fi: kirjaudu ulos kaikilta IMAP-palvelimilta

en: show only messages matching a pattern
fi: näytä vain täsmäävät viestit

en: link tagged message to the current one
fi: linkitä merkitty viesti tähän

en: modify (notmuch/imap) tags
fi: muokkaa (notmuch- tai imap-)merkintöjä

en: modify (notmuch/imap) tags and then hide message
fi: muokkaa (notmuch- tai imap-)merkintöjä ja piilota viesti

en: jump to the next new message
fi: siirry seuraavaan uuteen viestiin

en: jump to the next new or unread message
fi: siirry seuraavaan uuteen tai lukemattomaan viestiin

en: jump to the next subthread
fi: siirry seuraavaan aliketjuun

en: jump to the next thread
fi: siirry seuraavaan ketjuun

en: move to the next undeleted message
fi: siirry seuraavaan viestiin jonka poistaminen on peruttu

en: jump to the next unread message
fi: siirry seuraavaan lukemattomaan viestiin

en: open next mailbox with new mail
fi: avaa seuraava postilaatikko jossa on uutta postia

en: jump to parent message in thread
fi: siirry ylempään viestiin ketjussa

en: jump to the previous new message
fi: siirry edelliseen uuteen viestiin

en: jump to the previous new or unread message
fi: siirry edelliseen uuteen tai lukemattomaan viestiin

en: jump to previous subthread
fi: siirry edelliseen aliketjuun

en: jump to previous thread
fi: siirry edelliseen ketjuun

en: move to the previous undeleted message
fi: siirry edelliseen viestiin jonka poistaminen on peruttu

en: jump to the previous unread message
fi: siirry edelliseen lukemattomaan viestiin

en: delete from NeoMutt, don't touch on disk
fi: poista neomuttista, säästä levyllä

en: mark the current subthread as read
fi: merkitse tämä aliketju luetuksi

en: mark the current thread as read
fi: merkitse tämä ketju luetuksi

en: jump to root message in thread
fi: siirry ketjun aloitusviestiin

en: set a status flag on a message
fi: aseta status-merkintä viestille

en: show currently active limit pattern
fi: näytä aktiivinen hakulauseke

en: save changes to mailbox
fi: tallenna muutokset postilaatikkoon

en: create a hotkey macro for the current message
fi: luo näppäinmakro tälle viestille

en: move to the middle of the page
fi: siirry sivun puoliväliin

en: move to the next entry
fi: siirry seuraavaan tietueeseen

en: scroll down one line
fi: vieritä alaspäin rivin verran

en: move to the next page
fi: siirry seuraavalle sivulle

en: jump to the bottom of the message
fi: siirry viestin loppuun

en: toggle display of quoted text
fi: vaihda lainatun tekstin näkyvyyttä

en: skip beyond quoted text
fi: ohita lainatun tekstin ohi

en: jump to the top of the message
fi: siirry viestin alkuun

en: post message to newsgroup
fi: postaa uutisryhmään

en: move to the previous entry
fi: siirry edelliseen tietueeseen

en: scroll up one line
fi: vieritä ylöspäin rivin verran

en: move to the previous page
fi: siirry edelliselle sivulle

en: delete the current entry, bypassing the trash folder
fi: poista tämä tietue käyttämättä roskakoria

en: delete the current thread, bypassing the trash folder
fi: poista tämä ketju käyttämättä roskakoria

en: query external program for addresses
fi: käytä ulkoista sovellusta osoitehakuun

en: append new query results to current results
fi: lisää uudet hakutulokset nykyisiin

en: save changes to mailbox and quit
fi: tallenna muutokset postilaatikkoon ja lopeta

en: recall a postponed message
fi: hae lykätty viesti

en: reconstruct thread containing current message
fi: uudelleenmuodosta ketju jossa tämä viesti on

en: clear and redraw the screen
fi: tyhjennä ja piirrä ruutu uudestaan

en: {internal}
fi: {sisäinen}

en: rename the current mailbox (IMAP only)
fi: uudelleennimeä tämä postilaatikko (vain IMAP)

en: reply to a message
fi: vastaa viestiin

en: use the current message as a template for a new one
fi: käytä nykyistä viestiä mallineenan uudelle

en: search for a regular expression
fi: hae säännöllisellä ilmauksella

en: search for next match
fi: hae seuraavaa täsmäystä

en: search for next match in opposite direction
fi: hae seuraavaa täsmäystä vastakkaiseen suuntaan

en: search backwards for a regular expression
fi: hae takaperin säännöllisellä ilmauksella

en: toggle search pattern coloring
fi: vaihda hakulausekkeen väritystä

en: invoke a command in a subshell
fi: käynnistä komento subshellissä

en: show log (and debug) messages
fi: näytä loki (ja vianjäljitys)

en: sort messages
fi: järjestele viestit

en: sort messages in reverse order
fi: järjestele viestit takaperin

en: subscribe to newsgroups matching a pattern
fi: tilaa uutisryhmät jotka täsmäävät kuvioon

en: tag the current entry
fi: merkitse tämä tietue

en: apply next function to tagged messages
fi: tee seuraava komento merkityille viesteille

en: apply next function ONLY to tagged messages
fi: tee seuraava komento vain merkityille viesteille

en: tag the current subthread
fi: merkitse tämä aliketju

en: tag the current thread
fi: merkitse tämä ketju

en: toggle whether to browse mailboxes or all files
fi: vaihda selataanko postilaatikoita vai tiedostoja

en: toggle a message's 'new' flag
fi: vaihda viestin uutuusmerkkiä

en: toggle view of read messages
fi: vaihda luettujen viestien näkyvyyttä

en: toggle whether the mailbox will be rewritten
fi: vaihda postilaatikon uudelleenkirjoitusta

en: move to the top of the page
fi: siirry sivun alkuun

en: mark all articles in newsgroup as unread
fi: merkitse kaikki artikkelit uutisryhmässä lukemattomiksi

en: undelete all messages in subthread
fi: peru kaikkien viestien poistot aliketjusta

en: undelete all messages in thread
fi: peri kaikkien viestin poistot tästä ketjusta

en: unsubscribe from newsgroups matching a pattern
fi: peru täsmäävien uutisryhmien tilaus

en: show the NeoMutt version number and date
fi: näytä NeoMuttin versionumero ja päiväys

en: show MIME attachments
fi: näytä MIME-liitteet

en: show the raw message
fi: näytä raakaviesti

en: display the keycode for a key press
fi: näytä näppäinkoodi näppäilylle

en: make decrypted copy
fi: luo purettu kopio

en: make decrypted copy and delete
fi: luo purettu kopio ja poista

en: extract supported public keys
fi: hae tuetut julkiset avaimet

en: wipe passphrases from memory
fi: pyyhi salasanat pois muistista

en: edit the BCC list
fi: muokkaa BCC:tä

en: edit the CC list
fi: muokkaa CC:tä

en: enter a file to save a copy of this message in
fi: tiedosto johon kopio viestistä tallennetaan

en: edit the Followup-To field
fi: muokka Followup-To-kenttää

en: edit the from field
fi: muokkaa lähettäjä-kenttää

en: edit the message with headers
fi: muokkaa viestiä otsakkeineen

en: edit the newsgroups list
fi: muokkaa uutisryhmälistaa

en: edit the Reply-To field
fi: muokka Reply-To-kenttää

en: edit the subject of this message
fi: muokkaa viestin aihekenttää

en: edit the TO list
fi: muokkaa vastaanottajia

en: edit the X-Comment-To field
fi: muokkaa X-Comment-To-kenttää

en: send the message through a mixmaster remailer chain
fi: lähetä viestit mixmastern uudelleenpostitusketjun lävitse

en: append a remailer to the chain
fi: lisää uudelleenpostitus ketjun perään

en: select the next element of the chain
fi: valitse seuraava elementti ketjusta

en: select the previous element of the chain
fi: valtise edellinen elementti ketjusta

en: delete a remailer from the chain
fi: poista uudelleenpostitus ketjusta

en: insert a remailer into the chain
fi: lisää uudelleenpostitus ketjuun

en: accept the chain constructed
fi: hyväksy rakennettu ketju

en: open a different virtual folder
fi: avaa toinen virtuaalikansio

en: read entire thread of the current message
fi: lue koko ketju tästä viestistä

en: generate virtual folder from query
fi: generoi virtuaalinen kansio hausta

en: shifts virtual folder time window backwards
fi: siirrä virtuaalikansion aikaikkunaa taaksepäin

en: shifts virtual folder time window forwards
fi: siirrä virtuaalikansion aikaikkunaa eteenpäin

en: attach a PGP public key
fi: liitä julkinen PGP-avain

en: check for classic PGP
fi: tarkista klassinen PGP

en: show PGP options
fi: näytä PGP-asetukset

en: mail a PGP public key
fi: lähetä julkinen PGP-avain

en: verify a PGP public key
fi: varmista julkinen PGP-avain

en: view the key's user id
fi: näytä avainmen käyttäjätunnus

en: move the highlight to the first mailbox
fi: siirrä korostus ensimmäiseen postilaatikkoon

en: move the highlight to the last mailbox
fi: siirrä korostus viimeiseen postilaatikkoon

en: move the highlight to next mailbox
fi: siirrä korostus seuraavaan postilaatikkoon

en: move the highlight to next mailbox with new mail
fi: siirrä korostus seuraavaan postilaatikkoon jossa on uusia viestejä

en: open highlighted mailbox
fi: avaa korostettu postilaatikko

en: scroll the sidebar down 1 page
fi: vieritä palkkia alas sivun verran

en: scroll the sidebar up 1 page
fi: vieritä palkkia ylös sivun verran

en: move the highlight to previous mailbox
fi: siirrä korostus seuravaan postilaatikkoon

en: move the highlight to previous mailbox with new mail
fi: siirrä korostus edelliseen postilaatikkoon jossa on uusia viestejä

en: toggle between mailboxes and virtual mailboxes
fi: vaihda selataanko postilaatikoita vai virtuaalilaatikoita

en: make the sidebar (in)visible
fi: tee palkista näkyvä / näkymätön

en: show S/MIME options
fi: näytä S/MIME-asetukset

en: null operation
fi: nollatoiminto

en: [-- Type: %s/%s%s%s, Encoding: %s, Size: %s --]
fi: [-- Tyyppi: %s/%s%s%s, Koodaus: %s, Koko: %s --]

en: [-- Alternative Type #%d: %s/%s%s%s, Encoding: %s, Size: %s --]
fi: [-- Alternative-Tyyppi #%d: %s/%s%s%s, Koodaus: %s, Koko: %s --]

en: [-- Autoview using %s --]
fi: [-- Automaattisesti näytetään komennolla %s --]

en: Invoking autoview command: %s
fi: Avataan automaattinen näyttö: %s

en: [-- Can't run %s. --]
fi: [-- Ei voitu suorittaa %s. --]

en: [-- Autoview stderr of %s --]
fi: [-- Näytetään stderr komennosta %s --]

en: [-- Error: message/external-body has no access-type parameter --]
fi: [-- Virhe: message/external-body ei sisällä access-type-parametriä --]

note: L10N: If the translation of this string is a multi line string, then each line should start with "[-- " and end with " --]". The first "%s/%s" is a MIME type, e.g. "text/plain". The last %s expands to a date as returned by `mutt_date_parse_date()`. Note: The size argument printed is not the actual n
en: [-- This %s/%s attachment (size %s byte) has been deleted --]
    [-- on %s --]
     | [-- This %s/%s attachment (size %s bytes) has been deleted --]
    [-- on %s --]
fi[0]: [-- Liite %s/%s (koko %s) on poistettu, --]
    [-- ajalta %s --]
fi[1]: [-- Liite %s/%s (koko %s) on poistettu, --]
    [-- ajalta %s --]

note: L10N: If the translation of this string is a multi line string, then each line should start with "[-- " and end with " --]". The first "%s/%s" is a MIME type, e.g. "text/plain". Note: The size argument printed is not the actual number as passed to gettext but the prettified version, e.g. size = 2048
en: [-- This %s/%s attachment (size %s byte) has been deleted --]
     | [-- This %s/%s attachment (size %s bytes) has been deleted --]
fi[0]: [-- Liite %s/%s (koko %s) on poistettu --]
fi[1]: [-- Liite %s/%s (koko %s) on poistettu --]

note: L10N: If the translation of this string is a multi line string, then each line should start with "[-- " and end with " --]". The first "%s/%s" is a MIME type, e.g. "text/plain". The last %s expands to a date as returned by `mutt_date_parse_date()`. Caution: Argument three %3$ is also defined but sho
en: [-- This %s/%s attachment has been deleted --]
    [-- on %4$s --]
fi: [-- Liite %s/%s on poistettu, --]
    [-- ajalta %4$s --]

note: L10N: If the translation of this string is a multi line string, then each line should start with "[-- " and end with " --]". The first "%s/%s" is a MIME type, e.g. "text/plain".
en: [-- This %s/%s attachment has been deleted --]
fi: [-- Liite %s/%s on poistettu --]

en: [-- name: %s --]
fi: [-- nimi: %s --]

en: [-- This %s/%s attachment is not included, --]
    [-- and the indicated external source has --]
    [-- expired. --]
fi: [-- Liite %s/%s ei ole mukana, --]
    [-- ja ulkoinen lähde on vanhentunut --]

en: [-- This %s/%s attachment is not included, --]
    [-- and the indicated access-type %s is unsupported --]
fi: [-- Liite %s/%s ei ole mukana, --]
    [-- eikä annettua access-typeä %s tueta  --]

en: [-- Error:  Could not display any parts of Multipart/Alternative --]
fi: [-- Virhe:  Ei voitu näyttää tyypin Multipart/Alternative osia --]

note: L10N: %s is the attachment description, filename or form_name.
en: [-- Attachment #%d: %s --]
fi: [-- Liite #%d: %s --]

en: [-- Attachment #%d --]
fi: [-- Liite #%d --]

en: One or more parts of this message could not be displayed
fi: Yhtä tai useampaa osa viestistä ei voitu näyttää

en: Unable to open 'memory stream'
fi: Ei voitu avata muistivirtaa

en: Unable to open temporary file
fi: Ei voitu avata väliaikaistiedostoa

en: failed to re-open 'memory stream'
fi: Ei voitu avata muistivirtaa uudelleen

en: Error: multipart/signed has no protocol
fi: Virhe: multipart/signed ilman protokollaa

en: [-- This is an attachment --]
fi: [-- Tämä on liite --]

note: L10N: %s/%s is a MIME type, e.g. "text/plain".
en: [-- %s/%s is unsupported --]
fi: [-- %s/%s ei ole tuettu --]

note: L10N: %s expands to a keystroke/key binding, e.g. 'v'.
en: [-- This is an attachment (use '%s' to view this part) --]
fi: [-- Tämä on liitetiedosto (avaa osa komennolla '%s) --]

note: L10N: %s/%s is a MIME type, e.g. "text/plain". The last %s expands to a keystroke/key binding, e.g. 'v'.
en: [-- %s/%s is unsupported (use '%s' to view this part) --]
fi: [-- tyyppiä %s/%s ei tueta (avaa osa komennolla '%s') --]

en: [-- This is an attachment (need 'view-attachments' bound to key) --]
fi: [-- Tämä on liitetiedosto ('view-attachments' pitää olla asetettu näppäimeen) --]

note: L10N: %s/%s is a MIME type, e.g. "text/plain".
en: [-- %s/%s is unsupported (need 'view-attachments' bound to key) --]
fi: [-- tyyppiä %s/%s ei tueta ('view-attachments' pitää olla asetettu näppäimeen) --]

en: ERROR: please report this bug
fi: Virhe: ilmoita tästä viasta

en: <UNKNOWN>
fi: <tuntematon>

en: Generic bindings:
fi: Yleiset näppäinasettelut:

en: Unbound functions:
fi: Näppäimettömät funktiot:

en: Help for %s
fi: Ohje %s

en: History '%s'
fi: Historia %s

en: Bad history file format (line %d)
fi: Historiatiedoston muotovirhe (rivillä %d)

en: Can't create temporary file
fi: Ei voitu luoda väliaikaistiedostoa

en: current mailbox shortcut '^' is unset
fi: nykyisen postilaatikon oikopolku ^ on asettamatta

en: mailbox shortcut expanded to empty regex
fi: postilaatikon oikopolku laventui tyhjäksi ilmaukseksi

en: badly formatted command string
fi: epäkelpo komentojono

en: unhook: Can't do unhook * from within a hook
fi: unhook: unhook * ei toimi hookin sisältä.

en: unhook: unknown hook type: %s
fi: unhook: tuntematon hook-tyyppi: %s

en: unhook: Can't delete a %s from within a %s
fi: unhook: Ei voitu poistaa kohdetta %s kohteesta %s

en: No authenticators available or wrong credentials
fi: Ei autentikoijia tai huonot tiedot

note: L10N: (%s) is the method name, e.g. Anonymous, CRAM-MD5, GSSAPI, SASL
en: Authenticating (%s)...
fi: Autentikoidaan (%s)...

note: L10N: %s is the method name, e.g. Anonymous, CRAM-MD5, GSSAPI, SASL
en: %s authentication failed
fi: %s-autentikointi epäonnistui

en: SASL authentication failed
fi: SASL-autentikaatio epäonnistui

en: LOGIN disabled on this server
fi: LOGIN on poistettu käytöstä palvelimella

en: Logging in...
fi: Kirjaudutaan siäsään...

en: Login failed
fi: Kirjautuminen epäonnistui

en: %s is an invalid IMAP path
fi: %s ei ole toimiva IMAP-polku

en: Getting folder list...
fi: Haetaan kansiolistaa...

note: L10N: (%s) is the name / path of the folder we were trying to browse
en: No such folder: %s
fi: Kansiota ei ole: %s

en: Create mailbox:
fi: Luo postilaatikko:

en: Mailbox must have a name
fi: Postilaatikolla pitää olla nimi

en: Mailbox created
fi: Postilaatikko luotu

en: Can't rename root folder
fi: Juurikansiota ei voi uudelleennimetä

en: Rename mailbox %s to:
fi: Uudelleennimeä postilaatikko %s:

en: Rename failed: %s
fi: Uudelleennimeys epäonnistui: %s

en: Mailbox renamed
fi: Postilaatikko uudelleennimetty

en: Mailbox %s@%s closed
fi: Postilaatikko %s@%s on katkaistu

en: Connection to %s timed out
fi: Yhteys %s aikakatkaistu

en: This IMAP server is ancient. NeoMutt does not work with it.
fi: IMAP-palvelin on niin vanha ettei neomutt toimi sen kanssa.

en: CREATE failed: %s
fi: CREATE epäonnistui: %s

en: Closing connection to %s...
fi: Suljetaan yhteyttä %s...

en: Secure connection with TLS?
fi: Salataanko yhteys TLS:llä?

en: Could not negotiate TLS connection
fi: Ei voitu neuvotella TLS-yhteyttä

en: Encrypted connection unavailable
fi: Salattu yhteys ei käytettävissä

en: Subscribing to %s...
fi: Tilataan hakemistoa %s...

en: Unsubscribing from %s...
fi: Poistetaan hakemiston %s tilaus...

en: Copying %d message to %s... | Copying %d messages to %s...
fi[0]: Kopioidaan %d viestiä kansioon %s...
fi[1]: Kopioidaan %d viestejä kansioon %s...

en: Create %s?
fi: Luodaanko %s?

en: Expunge failed
fi: Poisto epäonnistui

en: Marking %d message deleted... | Marking %d messages deleted...
fi[0]: Merkataan %d viesti poistetuksi...
fi[1]: Merkataan %d viestiä poistetuksi...

en: Saving changed message... [%d/%d] | Saving changed messages... [%d/%d]
fi[0]: Tallennetaan muutettua viestiä... [%d/%d]
fi[1]: Tallennetaan muutettuja viestejä... [%d/%d]

en: Error saving flags. Close anyway?
fi: Virhe tallennettaessa lippuja, suljetaanko joka tapauksessa?

en: Error saving flags
fi: Virhe tallennettaessa lippuja.

en: Expunging messages from server...
fi: Poistetaan viestejä palvelimelta...

en: imap_sync_mailbox: EXPUNGE failed
fi: imap_sync_mailbox: EXPUNGE epäonnistui

en: Selecting %s...
fi: Valitaan %s...

en: Error opening mailbox
fi: Virhe avattaessa postilaatikkoa

en: IMAP server doesn't support custom flags
fi: IMAP-palvelin ei tue omia merkintöjä

en: Invalid IMAP flags
fi: Vialliset IMAP-merkinnät

note: L10N: This prompt is made if the user hits Ctrl-C when opening an IMAP mailbox
en: Abort download and close mailbox?
fi: Perutaanko lataus ja suljetaan postilaatikko?

note: L10N: Comparing the cached data with the IMAP server's data
en: Evaluating cache...
fi: Käydään läpi välimuistia...

note: L10N: Fetching IMAP flag changes, using the CONDSTORE extension
en: Fetching flag updates...
fi: Haetaan uusia merkintöjä...

en: Unable to fetch headers from this IMAP server version
fi: Ei voida hakea otsakkeita tämän IMAP-version palvelimelta

en: Fetching message headers...
fi: Haetaan viestien otsakkeita...

en: Uploading message...
fi: Ladataan viestiä verkkoon...

en: Copying message %d to %s...
fi: Kopioidaan viestiä %d kohteeseen %s...

en: Fetching message...
fi: Haetaan viestejä...

en: The message index is incorrect. Try reopening the mailbox.
fi: Viesti-indeksi on pielessä, joten kannattaa avata postilaatikko uudelleen

en: Header search without header name: %s
fi: Otsakehausta puuttuu otsakkeen nimi: %s

en: Server-side custom search not supported: %s
fi: Palvelimen muokattua hakua ei tueta: %s

en: Continue?
fi: Jatketaanko?

en: Quit
fi: Lopeta

en: Reply
fi: Vastaa

en: Group
fi: Ryhmä

en: Post
fi: Viesti

en: Followup
fi: Vastine

note: L10N: %s is one of the CHECK_ACL entries below.
en: %s: Operation not permitted by ACL
fi: %s: Operaatio on estetty ACL:n perusteella

en: Failed to create query, aborting
fi: Haun luonti epäonnistui joten peruutetaan

en: %s is not a mailbox
fi: %s ei ole postilaatikko

en: Mailbox was externally modified.  Flags may be wrong.
fi: Postilaatikkoa on muokattu muualla, joten liput voivat olla pielessä.

en: New mail in this mailbox
fi: Uusi viesti postilaatikossa

en: Mailbox was externally modified
fi: Postilaatikkoa on muokattu muualla

en: No mailbox is open
fi: Ei postilaatikoita auki

en: No tagged messages
fi: Ei merkittyjä viestejä

en: Nothing to do
fi: Ei mitään tehtävissä

note: L10N: CHECK_ACL
en: Can't delete message
fi: Ei voitu poistaa viestejä

note: L10N: CHECK_ACL L10N: Due to the implementation details we do not know whether we delete zero, 1, 12, ... messages. So in English we use "messages". Your language might have other means to express this.
en: Can't delete messages
fi: Ei voitu poistaa viestejä

note: L10N: This is displayed when the x-label on one or more messages is edited.
en: %d label changed | %d labels changed
fi[0]: %d merkintää muutettu.
fi[1]: %d merkintää muutettu.

note: L10N: This is displayed when editing an x-label, but no messages were updated.  Possibly due to canceling at the prompt or if the new label is the same as the old label.
en: No labels changed
fi: Ei muuttuneita merkintöjä

note: L10N: CHECK_ACL
en: Can't edit message
fi: Ei voitu muokata viestiä

note: L10N: CHECK_ACL
en: Can't flag message
fi: Ei voitu merkitä viestejä

en: Jump to message:
fi: Siirry viestiin:

en: Argument must be a message number
fi: Argumentin pitää olla viestinnumero

en: Invalid message number
fi: Viestinnumero ei kelpaa

en: That message is not visible
fi: Se viesti ei ole näkyvissä

note: L10N: CHECK_ACL
en: Can't break thread
fi: Ei voitu katkaista ketjuja

en: Thread broken
fi: Ketju rikki

en: Thread can't be broken, message is not part of a thread
fi: Ketjua ei voi rikkoa, kun viesti ei ole osa ketjua

en: Open mailbox in read-only mode
fi: Avaa postilaatikko kirjoitussuojattuna

en: Open mailbox
fi: Avaa postilaatikko

en: Thread contains unread or flagged messages
fi: Ketjussa on lukemattomia viestejä

en: Delete messages matching:
fi: Poista täsmäävät viestit:

en: Limit to messages matching:
fi: Rajoita viestit täsmäämään:

en: To view all messages, limit to "all"
fi: Kaikkiin viesteihin täsmää rajoite "all"

note: L10N: CHECK_ACL
en: Can't link threads
fi: Ei voitu yhdistää ketjuja

en: No Message-ID: header available to link thread
fi: Ei Viesti-ID-otsaketta ketjun yhdistämiseksi

en: Threads linked
fi: Ketjut linkitetty

en: No thread linked
fi: Ei ketjuja linkitetty

en: Folder doesn't support tagging, aborting
fi: Kansiosta puuttuu merkintätuki, joten peruutetaan

en: No tag specified, aborting
fi: Ei merkintää, joten peruttiin

en: Update tags...
fi: Päivitetään merkinnät...

en: Failed to modify tags, aborting
fi: Merkintöjen muokkaaminen epäonnistui joten peruutetaan

en: No new messages in this limited view
fi: Ei uusia viestejä tässä rajallisessa näkymässä

en: No new messages
fi: Ei uusia viestejä

en: No unread messages in this limited view
fi: Ei lukemattomia viestejä tässä rajallisessa näkymässä

en: No unread messages
fi: Ei lukemattomia viestejä

en: Search wrapped to top
fi: Haku jatkoi ylhäältä

en: Search wrapped to bottom
fi: Haku jatkoi alhaalta

en: No more threads
fi: Ei enää ketjuja

en: You are on the first thread
fi: Ensimmäisessä ketjussa

en: You are on the last message
fi: Viimeisessä viestissä

en: No undeleted messages
fi: Ei poistetusta palautettuja viestejä

en: No mailboxes have new mail
fi: Ei uusia viestejä postilaatikoissa

en: You are on the first message
fi: Ensimmäisessä viestissä

note: L10N: CHECK_ACL L10N: Due to the implementation details we do not know whether we mark zero, 1, 12, ... messages as read. So in English we use "messages". Your language might have other means to express this.
en: Can't mark messages as read
fi: Ei voitu merkitä viestejä lukemattomiksi

en: No limit pattern is in effect
fi: Ei rajoittavaa kuviota

en: Tag messages matching:
fi: Merkitse täsmäävät viestit:

note: L10N: CHECK_ACL L10N: Due to the implementation details we do not know whether we undelete zero, 1, 12, ... messages. So in English we use "messages". Your language might have other means to express this.
en: Can't undelete messages
fi: Ei voitu perua viestien poistoa

en: Undelete messages matching:
fi: Peru täsmäävien viestien poisto:

en: Untag messages matching:
fi: Peru täsmäävien viestien merkintä:

note: L10N: This is the prompt for <mark-message>.  Whatever they enter will be prefixed by $mark_macro_prefix and will become a macro hotkey to jump to the currently selected message.
en: Enter macro stroke:
fi: Makronäppäimet:

note: L10N: "message hotkey" is the key bindings menu description of a macro created by <mark-message>.
en: message hotkey
fi: viestin pikanäppäin

note: L10N: This is echoed after <mark-message> creates a new hotkey macro.  %s is the hotkey string ($mark_macro_prefix followed by whatever they typed at the prompt.)
en: Message bound to %s
fi: Viesti yhdistetty makroon %s.

note: L10N: This error is printed if <mark-message> can't find a Message-ID for the currently selected message in the index.
en: No message ID to macro
fi: Ei viesti-ID:tä makrolle

en: Quit NeoMutt?
fi: Lopetetaanko neomutt?

note: L10N: CHECK_ACL
en: Can't toggle new
fi: Ei voitu vaihtaa uudeksi

note: L10N: CHECK_ACL
en: Can't undelete message
fi: Ei voitu perua viestin poistoa

en: Logged out of IMAP servers
fi: Kirjauduttiin ulos IMAP-palvelimelta

en: No Message-Id. Unable to perform operation.
fi: Ei Viesti-Id:tä, joten ei voida suorittaa.

en: No deleted messages found in the thread
fi: Tässä ketjussa ei ole poistettuja viestejä

en: Enter Message-Id:
fi: Anna viesti-ID:

en: Article has no parent reference
fi: Artikkelilla ei ole viitettä vanhempaan

en: Message is not visible in limited view
fi: Juuriviesti ei ole näkyvissä tässä rajatussa näkymässä

en: Fetching %s from server...
fi: Haetaan %s palvelimelta...

en: Article %s not found on the server
fi: Artikkelia %s ei ole palvelimella

en: Open newsgroup in read-only mode
fi: Avaa uutosryhmä kirjoitussuojattuna

en: Open newsgroup
fi: Avoin uutisryhmä

en: Posting to this group not allowed, may be moderated. Continue?
fi: Vastaaminen ryhmään ei ole sallittu, ehkä se on moderoitu, jatketaanko?

en: Failed to read thread, aborting
fi: Ei voitu lukea ketjua joten peruttiin

en: No query, aborting
fi: Ei hakua, joten peruttiin

en: Windowed queries disabled
fi: Ikkunoidut haut poissa köytöstä

en: No notmuch vfolder currently loaded
fi: Notmuch-vkansiota ei ole ladattuna

en: There are no messages
fi: Ei viestejä

en: No visible messages
fi: Ei näkyviä viestejä

en: Error in command line: %s
fi: Virhe komentorivillä: %s

en: unable to determine nodename via uname()
fi: ei voitu ratkaista laitenimeä uname()-funktiolla

note: L10N: '%s' is the (misspelled) name of the menu, e.g. 'index' or 'pager'
en: %s: no such menu
fi: %s: valikko puuttuu

en: Key is not bound
fi: Näppäin on asettamatta

en: Key is not bound.  Press '%s' for help.
fi: Näppäin on asettamatta, näppäimellä %s saa ohjeita.

en: Macro loop detected
fi: Makrosilmukka havaittu

en: Binding '%s' will alias '%s'  Before, try: 'bind %s %s noop'
fi: Yhdistys '%s' tarviaa aliasta '%s'  Kokeile: 'bind %s %s noop'

en: %s: null key sequence
fi: %s: tyhjä avainsekvenssi

en: Function '%s' not available for menu '%s'
fi: Funktio %s ei ole saatavilla valikossa %s

en: macro: empty key sequence
fi: macro: tyhjä näppäinsekvenssi

en: exec: no arguments
fi: exec: ei argumentteja

en: %s: no such function
fi: %s: funktiota ei ole

en: Improperly formatted entry for type %s in "%s" line %d
fi: Väärin muodostettu tietue tyypille %s kohteessa %s rivillä %d

note: L10N: Mutt is trying to look up a mailcap value, but $mailcap_path is empty. We added a reference to the MAILCAPS environment variable as a hint too. Because the variable is automatically populated by Mutt, this should only occur if the user deliberately runs in their shell: export MAILCAPS= or deli
en: Neither mailcap_path nor MAILCAPS specified
fi: Sekä mailcap_path- että MAILCAPS-asetukset puuttuvat

en: mailcap entry for type %s not found
fi: Mailcap-tietue tyypille %s puuttuu

en: Could not flush message to disk
fi: Ei voitu kirjoittaa viestiä levylle

en: maildir_commit_message(): unable to set time on file
fi: maildir_commit_message(): tiedoston ajan asetus ei onnistunut

en: Scanning %s...
fi: Skannataan kohdetta %s...

en: Reading %s...
fi: Luetaan kohdetta %s...

note: L10N: Displayed before/as a mailbox is being synced
en: Writing %s...
fi: Kirjoitetaan kohdetta %s...

note: L10N: Try to limit to 80 columns
en: usage:
fi: käyttö:

en:   neomutt [-nx] [-e <command>] [-F <config>] [-b <address>] [-c <address>]
              [-s <subject>] [-a <file> [...] --] <address> [...] < message
fi:   neomutt [-nx] [-e <command>] [-F <config>] [-b <address>] [-c <address>]
              [-s <subject>] [-a <file> [...] --] <address> [...] < viesti

note: L10N: Try to limit to 80 columns.  If more space is needed add an indented line
en: options:
fi: asetukset:

en:   --            Special argument forces NeoMutt to stop option parsing and treat
                    remaining arguments as addresses even if they start with a dash
fi:   --            Erikoismerkintä johon neomutt lopettaa valitsinten jäsennyksen
                    seuraavat valitsimet käsitellään osoitteina viivoista huolimatta

en:   -A <alias>    Print an expanded version of the given alias to stdout and exit
fi:   -A <alias>    Näytä aliaksen laajennettu versio ja lopeta

en:   -a <file>     Attach one or more files to a message (must be the last option)
                    Add any addresses after the '--' argument
fi:   -a <file>     Liitä yksi tai useampia tiedostoja (pitää olla viimeinen valitsin)
                    osoitteita voi lisätä merkinnän -- jälkeen

en:   -B            Run in batch mode (do not start the ncurses UI)
fi:   -B            Eräajotila (ei käynnistä ncurses-käyttöliittymää)

en:   -b <address>  Specify a blind carbon copy (Bcc) recipient
fi:   -b <address>  Lisää piilokopion (Bcc) osoite

en:   -c <address>  Specify a carbon copy (Cc) recipient
fi:   -c <address>  Lisää kopion (Cc) osoitet

en:   -D            Dump all config variables as 'name=value' pairs to stdout
fi:   -D            Dumppaa kaikki asetukset nimi=arvo-pareina vakiotulosteeseen

en:   -D -S         Like -D, but hide the value of sensitive variables
fi:   -D -S         Kuten -D mutta ilman arkoja tietoja

en:   -d <level>    Log debugging output to a file (default is "~/.neomuttdebug0")
                    The level can range from 1-5 and affects verbosity
fi:   -d <level>    Tallenna loki tasolta (oletuksena tiedostoon "~/.neomuttdeubg0")
                    taso on 0-5 ja vaikuttaa sisällön määrään

en:   -E            Edit draft (-H) or include (-i) file during message composition
fi:   -E            Muokkaa luonnosta (-H) tai sisällytä (-i) tiedosto viestin tekoon

en:   -e <command>  Specify a command to be run after reading the config files
fi:   -e <command>  Komento joka suoritetaan asetusten luvun jälkeen

en:   -F <config>   Specify an alternative initialization file to read
fi:   -F <config>   Anna vaihtoehtoinen asetustiedosto

en:   -f <mailbox>  Specify a mailbox (as defined with 'mailboxes' command) to load
fi:   -f <mailbox>  Valitse avattava postilaatikko (joka on määritelty mailboxes-asetuksella)

en:   -G            Start NeoMutt with a listing of subscribed newsgroups
fi:   -G            Aloita neomutt uutisryhmälistauksesta

en:   -g <server>   Like -G, but start at specified news server
fi:   -g <server>   Kuten -G, mutta valitulla palvelimella

en:   -H <draft>    Specify a draft file with header and body for message composing
fi:   -H <draft>    Määritä luonnostiedosto jossa on otsakkeet viestin luomista varten

en:   -h            Print this help message and exit
fi:   -h            Näytä tämä ohje ja poistu

en:   -i <include>  Specify an include file to be embedded in the body of a message
fi:   -i <include>  Määritä tiedosto joka sisällytetään viestin sisältäöön

en:   -l <file>     Specify a file for debugging output (default "~/.neomuttdebug0")
fi:   -l <file>     Määritä vianjäljityslokitiedosto (oletus "~/.neomuttdebug0")

en:   -m <type>     Specify a default mailbox format type for newly created folders
                    The type is either MH, MMDF, Maildir or mbox (case-insensitive)
fi:   -m <type>     Määritä formaatti uusille luoduille kansioille
                    vaihtoehtoja ovat MH, MMDF, Maildir or mbox (merkkitasost välittämättä)

en:   -n            Do not read the system-wide configuration file
fi:   -n            Älä lue järjestelmäasetustiedostoa

en:   -p            Resume a prior postponed message, if any
fi:   -p            Jatka lykättyjä viestejä jos olemassa

en:   -R            Open mailbox in read-only mode
fi:   -R            Avaa postilaatikko kirjoitussuojattuna

en:   -s <subject>  Specify a subject (must be enclosed in quotes if it has spaces)
fi:   -s <subject>  Anna aiheotsikko (käytä lainausmerkkejä jos otsikossa on välejä)

en:   -v            Print the NeoMutt version and compile-time definitions and exit
fi:   -v            Näytä neomuttin version ja käännösasetukset ja lopeta

en:   -vv           Print the NeoMutt license and copyright information and exit
fi:   -vv           Näytä neomuttin lisenssitiedot ja poistu

en:   -y            Start NeoMutt with a listing of all defined mailboxes
fi:   -y            Käynnistä neomutt kaikkien postilaatikoiden listalla

en:   -Z            Open the first mailbox with new message or exit immediately with
                    exit code 1 if none is found in all defined mailboxes
fi:   -Z            Avaa ensimmäinen uusi viesti tai lopeta välittömästi
                    palautusarvolla 1 jos viestejä ei ole

en:   -z            Open the first or specified (-f) mailbox if it holds any message
                    or exit immediately with exit code 1 otherwise
fi:   -z            Avaa ensimmäinen tai määritelty (-f) postilaatikko tahi
                    lopeta välittömästi palautusarvolla 1

en: Error initializing terminal
fi: Virhe terminaalin alustuksessa

en: unable to determine username
fi: ei voitu ratkaista käyttäjänimeä

en: unable to determine home directory
fi: ei voitu ratkaista kotihakemistoa

en: Error: value '%s' is invalid for -d
fi: Virhe: arvo %s ei ole salittu valitsimelle -d

en: Failed to parse mailto: link
fi: Virhe mailto:-linkin jäsennyksessä

en: No recipients specified
fi: Ei vastaanottajia

en: Can't use -E flag with stdin
fi: Valitsin -E ei toimi yhdessä vakiosyötteen kanssa

en: Can't parse message template: %s
fi: Ei voitu avata viestimallinetta: %s

en: %s: unable to attach file
fi: %s: ei voitu liittää tiedostoa

en: No mailbox with new mail
fi: Ei uutta postia postilaatikoissa

en: No incoming mailboxes defined
fi: Tulevien viestien postilaatikoita ei ole määritelty

en: Mailbox is empty
fi: Postilaatikko on tyhjä

en: Mailbox is corrupt
fi: Postilaatikko on rikki

en: Couldn't lock %s
fi: Ei voitu lukita kohdetta %s

en: Mailbox was corrupted
fi: Postilaatikko oli rikki

en: Fatal error!  Could not reopen mailbox!
fi: Kriittinen virhe, ei voitu uudelleenavata postilaatikkoa.

en: Could not create temporary file
fi: Ei voitu kirjoittaa väliaikaistiedostoon

en: sync: mbox modified, but no modified messages (report this bug)
fi: sync: mbox muuttui, mutta viestit eivät (lähetä vikailmoitus)

en: Committing changes...
fi: Toteutetaan muutoksia...

en: Write failed!  Saved partial mailbox to %s
fi: Kirjoitus epäonnistui.  Osittainen tallennus postilaatikossa %s

en: Could not reopen mailbox
fi: Ei voitu uudelleenavata postilaatikkoa

en: Can't write message
fi: Ei voitu kirjoittaa viestiä

en: Reverse search for:
fi: Hae takaperin:

en: Search for:
fi: Hae:

en: Not found
fi: Ei löytynyt

en: No entries
fi: Ei tietueita

en: Jump to:
fi: Hyppää kohteeseen:

en: Invalid index number
fi: Virheellinen indeksi

en: You are on the first entry
fi: Ensimmäisessä tietueessa

en: You are on the last entry
fi: Viimeisessä tietueessa

en: You can't scroll up farther
fi: Ei voida vierittää ylemmäs

en: You can't scroll down farther
fi: Ei voida vierittää alemmas

en: Tagging is not supported
fi: Merkitsemistä ei tueta

en: No tagged entries
fi: Ei merkittyjä tietueita

en: Append
fi: Jatka perään

en: Insert
fi: Sisällytä

en: Select a remailer chain
fi: Valitse uudelleenpostitusketju

en: Can't get mixmaster's type2.list
fi: Ei voitu hakea mixmasterin type2.listaa

en: Mixmaster doesn't accept Cc or Bcc headers
fi: Mixmaster ei tue CC- tai BCC-otsakkeita

en: Please set the hostname variable to a proper value when using mixmaster
fi: Verkkonimimuuttujan pitää olla toimiva mixmasteria varten

en: Error sending message, child exited %d
fi: Virhe viestin lähetyksessä, lapsiprosessi palautti arvon %d.

en: Error sending message
fi: Virhe viestin lähetyksessä

en: <random>
fi: <satunnainen>

en: You already have the last chain element selected
fi: Ketjun viimeinen elementti on jo valittu

en: You already have the first chain element selected
fi: Ketjun ensimmäinen elementti on jo valittu

note: L10N The '%d' here hard-coded to 19
en: Mixmaster chains are limited to %d elements
fi: Mixmaster-ketjuissa voi olla enintään %d elementtiä.

en: The remailer chain is already empty
fi: Uudelleenpostitusketju on jo tyhjä.

en: Error: %s can't be used as the final remailer of a chain
fi: Virhe: %s ei voi olla uudelleenpostitusketjun viimeinen osa

en: Timeout exceeded while attempting fcntl lock
fi: Aikakatkaisu ylittyi fcntl-lukolle

en: Waiting for fcntl lock... %d
fi: Odotetaan fcntl-lukkoa... %d

en: Timeout exceeded while attempting flock lock
fi: Aikakatkaisu ylittyi flock-lukolle

en: Waiting for flock attempt... %d
fi: Odotetaan flock-yritystä... %d

en: Closed log file: %s
fi: Suljettu lokitiedosto: %s

en: Debugging at level %d to file '%s'
fi: Virheenjäljitystasolla %d tiedostoon %s

en: Logging at level %d to file '%s'
fi: Lokitasolla %d tiedostoon %s

en: Error: converting path to absolute
fi: Virhe: polun konversiossa absoluuttiseksi

en: open /dev/urandom: %s
fi: avaus /dev/urandom: %s

en: read /dev/urandom: %s
fi: luku /dev/urandom: %s

en: Bad regex: %s
fi: Viallinen regex: %s

en: Not enough subexpressions for template
fi: Ei tarpeeksi ali-ilmaisuja mallinetta varten

en: Caught signal %d (%s) ...  Exiting
fi: Signaali %d (%s)... lopetetaan.

en: Caught signal %d ...  Exiting
fi: Signaali %d... lopetetaan.

en: Invalid value for option %s: %ld
fi: Väärä arvo asetuksella %s: %ld

en: Error: Couldn't load the lua interpreter
fi: Virhe: Ei voitu ladata lua-tulkkia

en: Couldn't source lua source: %s
fi: Ei voitu ladata lua-koodia: %s

en: New mail in
fi: Uutta postia kohteessa

en: SSL is unavailable, can't connect to %s
fi: Ei SSL:ää saavutettavissa, joten yhdistäminen kohteeseen %s ei onnistu

en: Parent message is not available
fi: Ylempi viesti ei ole saatavilla

en: Root message is not visible in this limited view
fi: Juuriviesti ei ole näkyvissä tässä rajatussa näkymässä

en: Parent message is not visible in this limited view
fi: Ylempi viesti ei ole näkyvissä tässä rajatussa näkymässä

note: L10N: Means "The path you specified as the destination file is a directory." See the msgid "Save to file: " (alias.c, recvattach.c) These three letters correspond to the choices in the string.
en: File is a directory, save under it: (y)es, (n)o, (a)ll?
fi: Tiedosto on hakemisto, tallennetaanko sen alle? k(y)llä, (e)i, k(a)ikki

en: yna
fi: yea

note: L10N: Means "The path you specified as the destination file is a directory." See the msgid "Save to file: " (alias.c, recvattach.c)
en: File is a directory, save under it?
fi: Tiedosto on hakemisto, tallennetaanko sen alle?

en: File under directory:
fi: Tiedosto hakemistossa:

note: L10N: Options for: File %s exists, (o)verwrite, (a)ppend, or (c)ancel?
en: File exists, (o)verwrite, (a)ppend, or (c)ancel?
fi: Tiedosto on olemassa, k(o)rvaa, j(a)tka tai (p)eru?

en: oac
fi: oap

en: Can't save message to POP mailbox
fi: Ei voida tallentaa POP-laatikkoon

en: Append messages to %s?
fi: Lisätäänkö viestit kohteeseen %s?

en: Can't save message to news server
fi: Ei voitu tallentaa viestiä uutispalvelimelle

en: Reading from %s interrupted...
fi: Lukeminen kohteesta %s on keskeytetty...

note: L10N: Displayed if a mailbox sync fails
en: Unable to write %s
fi: Ei voida kirjoittaa kohteeseen %s

note: L10N: Although we know the precise number of messages, we do not show it to the user. So feel free to use a "generic plural" as plural translation if your language has one.
en: message not deleted | messages not deleted
fi[0]: viestiä ei poistettu
fi[1]: viestejä ei poistettu

en: Can't open trash folder
fi: Ei voitu avata roskahakemistoa

note: L10N: Displayed if appending to $trash fails when syncing or closing a mailbox
en: Unable to append to trash folder
fi: Ei voida jatkaa roskahakemistoa

en: Mark all articles read?
fi: Merkitäänkö kaikki artikkelit luetuiksi?

note: L10N: The first argument is the number of read messages to be moved, the second argument is the target mailbox.
en: Move %d read message to %s? | Move %d read messages to %s?
fi[0]: Siirretäänkö %d luettu viesti kohteeseen %s?
fi[1]: Siirretäänkö %d luettua viestiä kohteeseen %s?

en: Purge %d deleted message? | Purge %d deleted messages?
fi[0]: Poistetaanko %d poistettu viesti lopullisesti?
fi[1]: Poistetaanko %d poistettua viesti lopullisesti?

en: Moving read messages to %s...
fi: Siirretään luettuja viestejä kohteeseen %s...

en: Mailbox is unchanged
fi: Postilaatikko ei muuttunut

en: %d kept, %d moved, %d deleted
fi: %d tallella, %d siirretty, %d poistettu

en: %d kept, %d deleted
fi: %d tallella, %d poistettu

en:  Press '%s' to toggle write
fi:  %s vaihtaa kirjoitussuojausta

en: Use 'toggle-write' to re-enable write
fi: Komento toggle-write palauttaa kirjoitussuojaamattoman tilan

en: Mailbox is marked unwritable. %s
fi: Postilaatikko on merkitty kirjoitussuojatuksi. %s

en: Mailbox checkpointed
fi: Postilaatikon tila on tallennettu

en: Can't toggle write on a readonly mailbox
fi: Ei voida vaihtaa kirjoitustilaan kirjoitussuojatussa postilaatikossa

en: Changes to folder will be written on folder exit
fi: Muutokset kansioon tallennetaan poistuttaessa

en: Changes to folder will not be written
fi: Muutoksia kansioon ei tallenneta

en:  (current time: %c)
fi:  (aika nyt: %c)

en: [-- %s output follows%s --]
fi: [-- %s tuloste seuraa%s --]

note: L10N: Due to the implementation details (e.g. some passwords are managed by gpg-agent) we can't know whether we forgot zero, 1, 12, ... passwords. So in English we use "Passphrases". Your language might have other means to express this.
en: Passphrases forgotten
fi: Salasanoja unohdettiin

en: Inline PGP can't be used with attachments.  Revert to PGP/MIME?
fi: Inline-PGP ei toimi liitteiden kanssa, käytetäänkö sittenkin PGP/MIMEä?

en: Mail not sent: inline PGP can't be used with attachments
fi: Viestiä ei lähetetty: inline-PGP ei toimi liitteiden kanssa

en: Inline PGP can't be used with format=flowed.  Revert to PGP/MIME?
fi: Inline-PGP ei toimi tekstimuodossa format=flowed, käytetäänkö sittenkin PGP/MIMEä?

en: Mail not sent: inline PGP can't be used with format=flowed
fi: Viestiä ei lähetetty: inline-PGP ei toimi tekstimuodossa format=flowed

en: Invoking PGP...
fi: Kutsutaan PGP:tä...

en: Message can't be sent inline.  Revert to using PGP/MIME?
fi: Viestiä ei voi lähettää sisällytettynä, käytetäänkö sittenkin PGP/MIMEä?

en: Mail not sent
fi: Viestiä ei lähetetty

en: S/MIME messages with no hints on content are unsupported
fi: S/MIME-viestejä ilman sisältövihjeitä ei tueta

en: Trying to extract PGP keys...
fi: Yritetään hakea PGP-avaimia...

en: Trying to extract S/MIME certificates...
fi: Yritetäään hakea S/MIME-sertifikaatteja...

en: [-- Error: Unknown multipart/signed protocol %s --]
fi: [-- Virhe: Tuntematon multipart/signed-protokolla %s --]

en: [-- Error: Missing or bad-format multipart/signed signature --]
fi: [-- Virhe: Puuttuva tai viallinen multipart/signed-allekirjoitus --]

en: [-- Warning: We can't verify %s/%s signatures. --]
fi: [-- Varoitus: Ei voitu tarkistaa %s/%s allekirjoitusta. --]

en: [-- The following data is signed --]
fi: [-- Seuraava data on allekirjoitettu --]

en: [-- Warning: Can't find any signatures. --]
fi: [-- Varoitus: Ei löydetty allekirjoituksia. --]

en: 
    [-- End of signed data --]
fi: 
    [-- Allekirjoitetun datan loppu --]

en: error enabling CMS protocol: %s
fi: virhe CMS-protokollan käyttöönotossa: %s

en: error creating GPGME data object: %s
fi: virhe gpgpme-dataobjektin luonnissa: %s

en: error allocating data object: %s
fi: virhe data-objektin allokoinnissa: %s

en: error rewinding data object: %s
fi: virhe data-objektin takaisinkelauksessa: %s

en: [tempfile]
fi: [väliaikaistiedosto]

en: error reading data object: %s
fi: virhe data-objketin lukemisessa: %s

en: secret key '%s' not found: %s
fi: salaista avainta %s ei löydetty: %s

en: error setting secret key '%s': %s
fi: virhe salaisen avaimen %s asettamisessa: %s

en: error setting PKA signature notation: %s
fi: virhe asetettaessa PKA-allekirjoitusnotaatiota: %s

en: error encrypting data: %s
fi: virhe salatessa dataa: %s

en: error signing data: %s
fi: virhe allekirjoittaessa dataa: %s

en: $pgp_sign_as unset and no default key specified in ~/.gnupg/gpg.conf
fi: $pgp_sign_as on asettamatta eikä oletusavainta ole määritelty tiedostossa ̃~/.gnupg/gpg.conf

en: Warning: One of the keys has been revoked
fi: Varoitus: Yksi avaimista on poistettu käytöstä

en: Warning: The key used to create the signature expired at:
fi: Varoitus: Avain jolla allekirjoitus on luotu vanheni:

en: Warning: At least one certification key has expired
fi: Varoitus: Ainakin yksi avain on vanhennut

en: Warning: The signature expired at:
fi: Varoitus: allekirjoitus vanheni:

en: Can't verify due to a missing key or certificate
fi: Ei voida varmistaa puuttuvan avaimen tai sertifikaatin takia

en: The CRL is not available
fi: CRL puuttuu

en: Available CRL is too old
fi: CRL on liian vanha

en: A policy requirement was not met
fi: Käytäntövaatimusta ei saavutettu

en: A system error occurred
fi: Järjestelmävirhe

en: WARNING: PKA entry does not match signer's address:
fi: Varoitus: PKA-tietue ei täsmää allekirjoittajan osoitteeseen:

en: PKA verified signer's address is:
fi: PKA-varmistettu allekirjoitusosoite on:

en: Fingerprint:
fi: Sormenjälki:

en: WARNING: We have NO indication whether the key belongs to the person named as shown above
fi: Varoitus: Ei ole tiedossa kuuluuko avain yllä mainitulle henkilölle

en: WARNING: The key does NOT BELONG to the person named as shown above
fi: Varoitus: Avain ei varmasti kuulu yllä mainitulle henkilölle

en: WARNING: It is NOT certain that the key belongs to the person named as shown above
fi: Varoitus: Ei ole varmaa kuuluuko avain yllämainitulle henkilölle

en: aka:
fi: alias:

en: KeyID
fi: avain-ID

note: L10N: You will see this message in place of "KeyID " if the S/MIME key has no ID. This is quite an error.
en: no signature fingerprint available
fi: ei sormenjälkeä allekirjoitukselle

en: created:
fi: luotu:

en: Error getting key information for KeyID %s: %s
fi: Virhe haettaessa avaimen tietoja avaimelle %s: %s

en: Good signature from:
fi: Hyvä allekirjoitus käyttäjälle:

en: *BAD* signature from:
fi: HUONO allekirjoitus käyttäjälle:

en: Problem signature from:
fi: Ongelmallinen allekirjoitus käyttäjälle:

note: L10N: This is trying to match the width of the "Problem signature from:" translation just above.
en:                expires:
fi:                                vanhenee:

en: [-- Begin signature information --]
fi: [-- Allekirjoituksen tiedot --]

en: Error: verification failed: %s
fi: Virhe: varmennus epäonnistui: %s

en: *** Begin Notation (signature by: %s) ***
fi: *** Notaation alku (allekirjoittaja: %s) ***

en: *** End Notation ***
fi: *** Notaation loppu ***

en: [-- End signature information --]
fi: [-- Allekirjoitustietojen loppu --]

en: [-- Error: decryption failed: %s --]
fi: [-- Virhe: purku ei onnistunut: %s --]

en: Error: decryption/verification failed: %s
fi: Virhe: purku tai varmistus ei onnistunut: %s

en: PGP message successfully decrypted
fi: PGP-viesti purettiin

en: Error: copy data failed
fi: Virhe: datan kopiointi ei onnistunut

en: [-- BEGIN PGP MESSAGE --]
fi: [-- PGP-VIESTIN ALKU --]

en: [-- BEGIN PGP PUBLIC KEY BLOCK --]
fi: [-- JULKISEN PGP-AVAIMEN ALKU --]

en: [-- BEGIN PGP SIGNED MESSAGE --]
fi: [-- PGP-ALLEKIRJOITETUN VIESTIN ALKU --]

en: [-- END PGP MESSAGE --]
fi: [-- PGP-VIESTIN LOPPU --]

en: [-- END PGP PUBLIC KEY BLOCK --]
fi: [-- JULKISEN PGP-AVAIMEN LOPPU --]

en: [-- END PGP SIGNED MESSAGE --]
fi: [-- PGP-ALLEKIRJOITETUN VIESTIN LOPPU --]

en: [-- Error: could not find beginning of PGP message --]
fi: [-- Virhe: PGP-viestin alkua ei löydy --]

en: [-- Error: could not create temporary file --]
fi: [-- Virhe: ei voitu luoda väliaikaistiedostoa --]

en: [-- The following data is PGP/MIME signed and encrypted --]
fi: [-- Seuraava data on PGP/MIME-allekirjoitettu ja salattu --]

en: [-- The following data is PGP/MIME encrypted --]
fi: [-- Seuraava data on PGP/MIME-salattu --]

en: [-- End of PGP/MIME signed and encrypted data --]
fi: [-- PGP/MIME-allekirjoitetun ja salatun datan loppu --]

en: [-- End of PGP/MIME encrypted data --]
fi: [-- PGP/MIME-salatun datan loppu --]

en: Could not decrypt PGP message
fi: Ei voitu purkaa PGP-viestiä

en: [-- The following data is S/MIME signed --]
fi: [-- Seuraava data on S/MIME-allekirjoitettu --]

en: [-- The following data is S/MIME encrypted --]
fi: [-- Seuraava data on S/MIME-salattu --]

en: [-- End of S/MIME signed data --]
fi: [-- S/MIME-allekirjoitetun datn loppu --]

en: [-- End of S/MIME encrypted data --]
fi: [-- S/MIME-salatun datan loppu --]

en: gpgme_op_keylist_start failed: %s
fi: gpgme_op_keylist_stasrt-virhe: %s

en: gpgme_op_keylist_next failed: %s
fi: gpgme_op_keylist_next-virhe: %s

en: Looking for keys matching "%s"...
fi: Etsitään täsmääviä avaimia %s...

en: No matching keys found for "%s"
fi: Ei täsmääviä avaimia kohteelle "%s"

en: Use keyID = "%s" for %s?
fi: Käytetäänkö avainta keyID = ”%s” kohteelle %s?

en: Enter keyID for %s:
fi: Anna keyID kohteelle %s:

note: L10N: mutt_gpgme_select_secret_key() tries to list all secret keys to choose from.  This error is displayed if no results were found.
en: No secret keys found
fi: Salaisia avaimia ei löytynyt

en: Please enter the key ID:
fi: Anna avaimen tunnus:

en: Error exporting key: %s
fi: Virhe avainta vietäessä: %s

note: L10N: MIME description for exported (attached) keys. You can translate this entry to a non-ASCII string (it will be encoded), but it may be safer to keep it untranslated.
en: PGP Key 0x%s
fi: PGP-avain 0x%s

en: GPGME: OpenPGP protocol not available
fi: GPGME: OpenPGP-protokolla puuttuu

en: GPGME: CMS protocol not available
fi: GPGME: CMS-protokolla puuttuu

note: L10N: S/MIME options (opportunistic encryption is on)
en: S/MIME (s)ign, sign (a)s, (p)gp, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
fi: S/MIME-(a)llekirjoita, -allekirjoita (n)imellä, (p)gp, (t)yhjennä tai poista (o)ppenc käytöstä?

note: L10N: S/MIME options (opportunistic encryption is on)
en: sapco
fi: anpto

note: L10N: PGP options (opportunistic encryption is on)
en: PGP (s)ign, sign (a)s, s/(m)ime, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
fi: PGP-(a)llekirjoita, -allekirjoita (n)imellä, (s)/mime, (t)yhjennä tai poista (o)ppenc käytöstä?

note: L10N: PGP options (opportunistic encryption is on)
en: samco
fi: ansto

note: L10N: S/MIME options (opportunistic encryption is off)
en: S/MIME (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, (p)gp, (c)lear, or (o)ppenc mode?
fi: S/MIME-sa(l)aa, -(a)llekirjoita, allekirjoita (n)imellä, (m)olemmat, (p)gp, (t)yhjennä, tai poista (o)ppenc käytöstä?

note: L10N: S/MIME options (opportunistic encryption is off)
en: esabpco
fi: lanmpto

note: L10N: PGP options (opportunistic encryption is off)
en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, s/(m)ime, (c)lear, or (o)ppenc mode?
fi: PGP-sa(l)aa, -(a)llekirjoita, allekirjoita (n)imellä, (m)olemmat, (s)/mime, (t)yhennä, tai poista (o)ppenc käytöstä?

note: L10N: PGP options (opportunistic encryption is off)
en: esabmco
fi: lanmsto

note: L10N: S/MIME options
en: S/MIME (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, (p)gp or (c)lear?
fi: S/MIME-sa(l)aa, -(a)llekirjoita, allekirjoita (n)imellä, (m)olemmat, (p)gp, (t)yhjennä, tai poista (o)ppenc käytöstä?

note: L10N: S/MIME options
en: esabpc
fi: lanmpto

note: L10N: PGP options
en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, s/(m)ime or (c)lear?
fi: PGP-sa(l)aa, -(a)llekirjoita, -allekirjoita (n)imellä, (m)olemmat, (s)/mime, tai (t)yhjennä?

note: L10N: PGP options
en: esabmc
fi: lanmst

en: Failed to verify sender
fi: Ei voitu varmistaa lähettäjää

en: Failed to figure out sender
fi: Ei voitu selvittää lähettäjää

en: Invoking S/MIME...
fi: Kutsutaan S/MIMEä...

en: Check key
fi: Tarkasta avain

en: All matching keys are marked expired/revoked
fi: Kaikki täsmäävät avaimet on merkitty vanhenneiksi tai käytöstä poistetuiksi

en: PGP and S/MIME keys matching
fi: PGP ja S/MIME täsmäävät

en: PGP keys matching
fi: PGP-avaimet täsmäävät

en: S/MIME keys matching
fi: S/MIME-avaimet täsmäävät

en: keys matching
fi: avaimet täsmäävät

note: L10N: e.g. 'S/MIME keys matching "John Doe".'
en: %s "%s"
fi: %s ”%s”

en: All matching keys are expired, revoked, or disabled
fi: Kaikki täsmäävät avaimet ovat joko vanhentuneet, poistettu käytöstä tai pois päältä

en: PGP keys matching <%s>
fi: PGP-avaimet täsmäävät <%s>.

en: PGP keys matching "%s"
fi: PGP-avaimet täsmäävät %s

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Expired
fi: Vanhennut

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Invalid
fi: Viallinen

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Revoked
fi: Poistettu käytöstä

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Trusted
fi: Luotettu

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Unverified
fi: Varmistamaton

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Verified
fi: Varmistettu

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Unknown
fi: Tuntematon

en: S/MIME certificates matching "%s"
fi: S/MIME-sertifikaatit täsmäävät %s

note: L10N: The following are the headers for the "verify key" output from the GPGME key selection menu (bound to "c" in the key selection menu). They will be automatically aligned.
en: Name:
fi: Nimi:

en: Valid From:
fi: Voimassa lähtien:

en: Valid To:
fi: Voimassa saakka:

en: Key Type:
fi: Avaintyyppi:

en: Key Usage:
fi: Avaimen käyttö:

en: Serial-No:
fi: Sarjanumero:

en: Issued By:
fi: Myöntäjä:

en: Subkey:
fi: Aliavain:

en: [Can't display this user ID (unknown encoding)]
fi: [Ei voida näyttää käyttäjätunnusta (tuntematon koodaus)]

en: [Can't display this user ID (invalid encoding)]
fi: [Ei voida näyttää käyttäjätunnusta (huono koodaus)]

en: [Can't display this user ID (invalid DN)]
fi: [Ei voida näyttää käyttäjätunnusta (huono domain)]

note: L10N: comes after the Name or aka if the key is invalid L10N: describes a subkey
en: [Invalid]
fi: [Kelvoton]

note: L10N: This is printed after "Key Type: " and looks like this: PGP, 2048 bit RSA
en: %s, %lu bit %s
     | %s, %lu bit %s
fi[0]: %s, %lu-bittinen %s
fi[1]: %s, %lu-bittinen %s

note: L10N: value in Key Usage: field
en: encryption
fi: salaus

note: L10N: value in Key Usage: field
en: signing
fi: allekirjotus

note: L10N: value in Key Usage: field
en: certification
fi: sertifikaation

note: L10N: describes a subkey
en: [Revoked]
fi: [Käytöstä poistettu]

note: L10N: describes a subkey
en: [Expired]
fi: [Vanhentunut]

note: L10N: describes a subkey
en: [Disabled]
fi: [Ei käytössä]

en: Collecting data...
fi: Haetaan dataa...

en: Error finding issuer key: %s
fi: Ei löytynyt myöntäjän avainta: %s

en: Error: certification chain too long - stopping here
fi: Virhe: ylipitkä sertifikaattiketju, lopetettiin tähän

en: Key ID: 0x%s
fi: Avaimen ID: 0x%s

en: This key can't be used: expired/disabled/revoked
fi: Tätä avainta ei voi käyttää, koska se on vanhentunut/pois käytöstä/poistettu käytöstä

en: ID is expired/disabled/revoked. Do you really want to use the key?
fi: ID on vanhentunut/pois käytöstä/poistettu käytöstä, käytetäänkö siitä huolimatta?

en: ID is not valid. Do you really want to use the key?
fi: ID ei ole toimiva, käytetäänkö siitä huolimatta?

en: ID is only marginally valid. Do you really want to use the key?
fi: ID on rajallisesti toimiva, käytetäänkö siitä huolimatta?

en: ID has undefined validity. Do you really want to use the key?
fi: ID:n toimivuutta ei tiedetä, käytetäänkö siitä huolimatta?

en: Enter PGP passphrase:
fi: PGP-salasana:

en: [-- Error: unable to create PGP subprocess --]
fi: [-- Virhe: ei voitu luoda PGP-aliprosessia --]

en: [-- End of PGP output --]
fi: [-- PGP-tulosteen loppu --]

note: L10N: You will see this error message if (1) you are decrypting (not encrypting) something and (2) it is a plaintext. So the message does not mean "You failed to encrypt the message."
en: PGP message is not encrypted
fi: PGP-viestiä ei ole salattu

en: Internal error.  Please submit a bug report.
fi: Sisäinen virhe, lähetä vikailmoitus.

en: [-- Error: could not create a PGP subprocess --]
fi: [-- Virhe: PGP-prosessin käynnistys ei onnistunut --]

en: Decryption failed
fi: Purku epäonnistui

en: Can't open PGP subprocess
fi: Ei voitu avata PGP-prosessia

en: Can't invoke PGP
fi: Ei voitu kutsua PGP:tä

note: L10N: The next string MUST have the same highlighted letter One of them will appear in each of the three strings marked "(inline"), below.
en: PGP/M(i)ME
fi: PGP/M(I)ME

note: L10N: PGP options (inline) (opportunistic encryption is on)
en: PGP (s)ign, sign (a)s, %s format, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
fi: PGP-(a)llekirjoita, (n)imellä, %s-formaatti, (t)yhjennä, (o)ppenc pois?

note: L10N: PGP options (inline) (opportunistic encryption is on) The 'i' is from the "PGP/M(i)ME" or "(i)nline", above.
en: saico
fi: anito

note: L10N: PGP options (opportunistic encryption is on)
en: PGP (s)ign, sign (a)s, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
fi: PGP-(a)llekirjoita, (n)imellä, (t)yhjennä, (o)ppenc pois?

note: L10N: PGP options (opportunistic encryption is on)
en: saco
fi: anto

note: L10N: PGP options (inline) (opportunistic encryption is off)
en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, %s format, (c)lear, or (o)ppenc mode?
fi: PGP-(s)alaa, -(a)llekirjoita, (n)imellä, (m)olemmat, %s-formaatti, (t)yhjennä, tai (o)ppenc?

note: L10N: PGP options (inline) (opportunistic encryption is off) The 'i' is from the "PGP/M(i)ME" or "(i)nline", above.
en: esabico
fi: sanmito

note: L10N: PGP options (opportunistic encryption is off)
en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, (c)lear, or (o)ppenc mode?
fi: PGP-(s)alaa, -(a)llekirjoita, (n)imellä, (t)yhjennä tai (o)ppenc?

note: L10N: PGP options (opportunistic encryption is off)
en: esabco
fi: sanmto

note: L10N: PGP options (inline)
en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, %s format, or (c)lear?
fi: PGP-(s)alaa, -(a)llekirjoita, (n)imellä, (m)olemmat, %s-formaatti, tai (t)yhjennä?

note: L10N: PGP options (inline) The 'i' is from the "PGP/M(i)ME" or "(i)nline", above.
en: esabic
fi: sanmit

note: L10N: PGP options
en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, or (c)lear?
fi: PGP-(s)alaa, -(a)llekirjoita, (n)imellä, (m)olemmat tai (t)yhjennä

note: L10N: PGP options
en: esabc
fi: sanmt

en: Can't open /dev/null
fi: Ei voitu avata laitetta /dev/null

en: Fetching PGP key...
fi: Haetaan PGP-avainta...

en: PGP Key %s
fi: PGP-avain %s

en: Enter S/MIME passphrase:
fi: S/MIME-salasana:

en: Enter keyID:
fi: Anna avain-ID:

en: No (valid) certificate found for %s
fi: Ei toimivaa sertifikaattia kohteelle %s

en: Error: unable to create OpenSSL subprocess
fi: Virhe: ei voitu luoda OpenSSL-prosessia

en: Label for certificate:
fi: Sertifikaatin nimi:

en: no certfile
fi: certfile puuttuu

en: no mbox
fi: mbox puuttuu

en: No output from OpenSSL...
fi: Ei tulostetta OpenSSL:ltä...

en: Can't sign: No key specified. Use Sign As.
fi: Ei voida allekirjoittaa: Avain määrittelemättä. Valitse allekirjoita nimellä.

en: Can't open OpenSSL subprocess
fi: Ei voitu avata OpenSSL-prosessia

en: [-- End of OpenSSL output --]
fi: [-- OpenSSL-tulosteen loppu --]

en: [-- Error: unable to create OpenSSL subprocess --]
fi: [-- Virhe: ei voitu luoda OpenSSL-prosessia --]

en: [-- The following data is S/MIME encrypted --]
fi: [-- Seuraava data on S/MIME-salattu --]

en: [-- The following data is S/MIME signed --]
fi: [-- Seuraava data on S/MIME-allekirjoitettu --]

en: 
    [-- End of S/MIME encrypted data. --]
fi: 
    [-- S/MIME-salatun datan loppu. --]

en: 
    [-- End of S/MIME signed data. --]
fi: 
    [-- S/MIME-allekirjoitetun datan loppu. --]

note: L10N: S/MIME options (opportunistic encryption is on)
en: S/MIME (s)ign, encrypt (w)ith, sign (a)s, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
fi: S/MIME-(a)llekirjoita, -salaa (k)anssa, allek. (n)imellä, (t)yhjennä, tai (o)ppenc pois?

note: L10N: S/MIME options (opportunistic encryption is on)
en: swaco
fi: aknto

note: L10N: S/MIME options (opportunistic encryption is off)
en: S/MIME (e)ncrypt, (s)ign, encrypt (w)ith, sign (a)s, (b)oth, (c)lear, or (o)ppenc mode?
fi: S/MIME-(s)alaa, -(a)llekirjoita, -salaa (k)anssa, -allek. (n)imellä, (m)olemmat, (t)yhjennä, tai (o)ppenc?

note: L10N: S/MIME options (opportunistic encryption is off)
en: eswabco
fi: saknmto

note: L10N: S/MIME options
en: S/MIME (e)ncrypt, (s)ign, encrypt (w)ith, sign (a)s, (b)oth, or (c)lear?
fi: S/MIME-(s)alaa, (a)llekirjoita, -salaa (k)anssa, -allek. (n)imellä, (m)olemmat, tai (t)yhjennä?

note: L10N: S/MIME options
en: eswabc
fi: saknmt

en: Choose algorithm family: (1) DES, (2) RC2, (3) AES, or (c)lear?
fi: Valitse algoritmiperhe: (1) DES, (2) RC2, (3) AES tai (t)yhjennä

note: L10N: Options for: Choose algorithm family: (1) DES, (2) RC2, (3) AES, or (c)lear?
en: 123c
fi: 123t

en: (1) DES, (2) Triple-DES?
fi: (1) DES, (2) tripla-DES

en: ID is not trusted. Do you really want to use the key?
fi: ID:hen ei luoteta, käytetäänkö siitä huolimatta?

en: Loading list of groups from cache...
fi: Ladataan ryhmälistaa välimuistista...

en: No news server defined
fi: Ei uutispalvelinta määriteltynä

en: %s is an invalid news server specification
fi: %s ei ole toimiva uutispalvelinmäärittely

en: Server closed connection
fi: Palvelin katkaisi yhteyden

en: Server doesn't support reader mode
fi: Palvelin ei tue luintilaa

en: No authenticators available
fi: Ei autentikoijia

en: Connection to %s lost. Reconnect?
fi: Yhteys kohteeseen %s on katkaistu, yhdistetäänkö uudelleen?

en: Fetching list of articles...
fi: Haetaan artikkeliluetteloa...

en: Checking for new messages...
fi: Haetaan uusia viestejä...

en: Could not switch to reader mode
fi: Ei voitu vaihtaa luintilaan

en: Connected to %s. %s
fi: Yhdistetty kohteeseen %s. %s

en: Posting is NOT ok
fi: Postaus ei ole ok

en: Posting is ok
fi: Postaus on ok

en: Can't post article: %s
fi: Ei voitu postata artikkelia: %s

en: Loading list of groups from server %s...
fi: Ladataan uutisryhmälistaa palvelimelta %s...

en: Loading descriptions...
fi: Ladataan kuvauksia...

en: Checking for new newsgroups...
fi: Tarkastetaan uusia ryhmiä...

en: Unable to find child articles because server does not support XPAT command
fi: Jälkeläisartikkeleja ei voi löytää koska palvelin ei tue XPAT-komentoa

en: %s is an invalid newsgroup specification
fi: %s ei ole toimiva uutisryhmämääritelmä

en: Newsgroup %s not found on the server
fi: Uutisryhmää %s ei ole palvelimella

en: Newsgroup %s has been removed from the server
fi: Uutisryhmä %s on poistettu palvelimelta

en: Waiting for notmuch DB... (%d sec)
fi: Odotetaan notmuch DB:tä... (%d sekuntia)

en: Can't open notmuch database: %s: %s
fi: Ei voitu avata notmuch-tietokantaa: %s: %s

en: unknown reason
fi: tuntematon syy

en: failed to parse notmuch url: %s
fi: Nomuch-URIn jäsennys ei onnistunut: %s

en: failed to parse notmuch limit: %s
fi: notmuch-rajan jäsennys ei onnistunut: %s

en: Reading messages...
fi: Luetaan viestejä...

en: No more messages in the thread
fi: Ei ylempiä viestejä ketjussa

en: Can't write to virtual folder
fi: Ei voida kirjoittaa virtuaalikansioon

en: failed to parse notmuch query type: %s
fi: ei voitu jäsentää notmuch-haun tyyppiä: %s

en: PrevPg
fi: Ed.Siv.

en: NextPg
fi: Seur.siv.

en: View Attachm.
fi: Näytä liite

en: Next
fi: Seuraava

en: Bottom of message is shown
fi: Viestin loppu näkyy

en: Top of message is shown
fi: Viestin alku näkyy

note: L10N: Displayed if <skip-headers> is invoked in the pager, but there is no text past the headers. (I don't think this is actually possible in Mutt's code, but display some kind of message in case it somehow occurs.)
en: No text past headers
fi: Ei tekstiä otsakkeiden jälkeen

en: No more unquoted text after quoted text
fi: Ei enää lainaamatont tekstiä lainausten jälkeen

en: No more quoted text
fi: Ei enää lainauksia

en: Help is currently being shown
fi: Ohje näkyy

note: L10N: Status bar message: the entire email is visible in the pager L10N: Status bar message: all the emails are visible in the index
en: all
fi: kaikki

note: L10N: Used for the $crypt_verify_sig prompt
en: Verify signature?
fi: Tarkistetaanko allekirjoitus

en: Can't create display filter
fi: Ei voitu luoda filtteriä näyttämistä varten

en: Could not copy message
fi: Ei voitu kopioida viestiä

en: Command:
fi: Komento:

en: S/MIME signature successfully verified
fi: S/MIME-allekirjoitus varmistettiin

en: S/MIME certificate owner does not match sender
fi: S/MIME-sertifikaatin omistaja ei täsmää lähettäjään

en: Warning: Part of this message has not been signed
fi: Varoitus: Viestin osa on allekirjoittamatta

en: S/MIME signature could NOT be verified
fi: S/MIME-allekirjoitusta ei voitu vahvistaa

en: PGP signature successfully verified
fi: PGP-allekirjoitus vahvistettu

en: PGP signature could NOT be verified
fi: PGP-allekirjoitusta ei voitu vahvistaa

note: L10N: Status bar message: the end of the email is visible in the pager L10N: Status bar message: the end of the list emails is visible in the index
en: end
fi: loppu

en: %s: unknown command
fi: %s: tuntematon komento

en: %s: unknown variable
fi: %s: tuntematon muuttuja

en: Error in expression: %s
fi: Virhe ilmauksessa: %s

en: Empty expression
fi: Tyhjä ilmaus

en: Invalid day of month: %s
fi: Virheellinen kuukaudenpäivä: %s

en: Invalid month: %s
fi: Virheellinen kuukausi: %s

en: Invalid relative date: %s
fi: Virheellinen suhteellinen päiväys: %s

en: empty pattern
fi: tyhjä kuvio

en: error in pattern at: %s
fi: virhe ilmauksen kohdassa: %s

en: missing pattern: %s
fi: puuttuvua ilmaus: %s

en: mismatched parentheses: %s
fi: pariton sulje: %s

en: %c: invalid pattern modifier
fi: %c: viallinen ilmaus-parametri

en: %c: not supported in this mode
fi: %c: ei tuettu tässä tilassa

en: missing parameter
fi: puuttuva parametri

note: L10N: Pattern completion menu title
en: Patterns
fi: Kuviot

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~()
en: messages in threads containing messages matching PATTERN
fi: viestit joiden ketjuissa on viestejä jotka täsämäävät ilmaukseen PATTERN

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~<()
en: messages whose immediate parent matches PATTERN
fi: viestit joiden välitön vanhempi täsmää kuvioon PATTERN

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~>()
en: messages having an immediate child matching PATTERN
fi: viestit joiden välitön lapsi täsmää kuvioon PATTERN

note: L10N: An unknown pattern operator was somehow invoked. This shouldn't be possible unless there is a bug.
en: error: unknown op %d (report this error)
fi: virhe: tuntematon operaatio %d (ilmoita viasta)

en: Error opening 'memory stream'
fi: Virhe avattaessa muistivirtaa

en: Error re-opening 'memory stream'
fi: Virhe avattaessa muistivirtaa uudestaan

en: Error opening /dev/null
fi: Ei voitu avata laitetta /dev/null

en: error: server custom search only supported with IMAP
fi: virhe: palvelimen haku toimii vain IMAPilla

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~A
en: all messages
fi: kaikki viestit

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~b
en: messages whose body matches EXPR
fi: viestit joiden sisältöön täsmää EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~B
en: messages whose body or headers match EXPR
fi: viestit joiden sisältöön tai otsakkeisiin täsmää EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~c
en: messages whose CC header matches EXPR
fi: viestit joiden CC-otsakkeeseen täsmää EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~C
en: messages whose recipient matches EXPR
fi: viestit joiden vastaanottajaan täsmää EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~d
en: messages sent in DATERANGE
fi: viestit jotka on lähetetty aikavälillä DATERANGE

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~D
en: deleted messages
fi: poistetut viestit

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~e
en: messages whose Sender header matches EXPR
fi: viestit joiden Sender-otsakkeeseen täsmää EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~E
en: expired messages
fi: vanhenneet viestit

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~f
en: messages whose From header matches EXPR
fi: viestit joiden

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~F
en: flagged messages
fi: merkityt viestit

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~g
en: cryptographically signed messages
fi: kryptografisesti allekirjoitetut viestit

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~G
en: cryptographically encrypted messages
fi: kryptografisesti salatut viestit

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~h
en: messages whose header matches EXPR
fi: viestit joiden otsakkeisiin täsmää EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~H
en: messages whose spam tag matches EXPR
fi: viestit joiden spam-tägiin täsmää EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~i
en: messages whose Message-ID matches EXPR
fi: viestit joiden Message-ID:hen täsmää EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~k
en: messages which contain PGP key
fi: viestit joissa on PGP-avain

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~l
en: messages addressed to known mailing lists
fi: viestit jotka on osoitettu tunnetuille postituslistoille

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~L
en: messages whose From/Sender/To/CC matches EXPR
fi: viestit joiden From/Sender/To/CC-otsakkeisiin täsmää EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~m
en: messages whose number is in RANGE
fi: viestit joiden numero on alueella RANGE

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~M
en: messages with a Content-Type matching EXPR
fi: viestit joiden Content-Typeen täsmää EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~n
en: messages whose score is in RANGE
fi: viestit joiden pisteitykseen täsmää RANGE

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~N
en: new messages
fi: uudet viestit

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~O
en: old messages
fi: vanhat viestit

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~p
en: messages addressed to you
fi: viestit jotka on osoitettu sinulle

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~P
en: messages from you
fi: viestin sinulta

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~Q
en: messages which have been replied to
fi: viestit joihin on jo vastattu

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~r
en: messages received in DATERANGE
fi: viestit jotka on saatu aikana DATERANGE

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~R
en: already read messages
fi: luetut viestit

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~s
en: messages whose Subject header matches EXPR
fi: viestit joiden aihe-otsakkeeseen täsmää EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~S
en: superseded messages
fi: korvatut viestit

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~t
en: messages whose To header matches EXPR
fi: viestit joiden vastaanottaja-otsakkeeseen täsmää EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~T
en: tagged messages
fi: merkittyt viestit

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~u
en: messages addressed to subscribed mailing lists
fi: viestit jotka on osoitettu tilatulle postituslistalle

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~U
en: unread messages
fi: lukemattomat viestit

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~v
en: messages in collapsed threads
fi: viestit piilotetuissa ketjuissa

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~V
en: cryptographically verified messages
fi: kryptografisesti varmennetut viestit

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~x
en: messages whose References header matches EXPR
fi: viestit joiden References-otsakkeeseen täsmää EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~X
en: messages with RANGE attachments
fi: viestit joissa on RANGE liitettä

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~y
en: messages whose X-Label header matches EXPR
fi: Viestit joiden X-Label-otsakkeeseen täsmää EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~z
en: messages whose size is in RANGE
fi: viestit joiden koko on alueella RANGE

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~=
en: duplicated messages
fi: duplikaattiviestit

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~$
en: unreferenced messages
fi: viittaamattomat viestit

en: No current message
fi: Ei nykyistä viestejä

en: Compiling search pattern...
fi: Käännetään hakuilmausta...

en: Executing command on matching messages...
fi: Suoritetaan viestintäsmäyskomentoa...

en: No messages matched criteria
fi: Ei täsmääviä viestejä

en: Searching...
fi: Haetaan...

en: Search hit bottom without finding match
fi: Haku eteni loppuun ilman täsmäyksiä

en: Search hit top without finding match
fi: Haku eteni alkuun ilman täsmäyksiä

en: Search interrupted
fi: Haku katkaistu

en: POP timestamp is invalid
fi: POP-aikaleima on viallinen

en: Command USER is not supported by server
fi: Komento USER ei toimi tällä palvelimella

en: Authentication failed
fi: Autentikaatio epäonnistui

en: Invalid POP URL: %s
fi: Viallinen POP-verkko-osoite: %s

en: Unable to leave messages on server
fi: Ei voitu jättää viestejä palvelimelle

en: Command TOP is not supported by server
fi: Komento TOP ei toimi tällä palvelimella

en: Command UIDL is not supported by server
fi: Komento UIDL ei toimi tällä palvelimella

en: Error connecting to server: %s
fi: Ei voitu yhdistää palvelimeen: %s

en: Closing connection to POP server...
fi: Suljetaan yhteyttä POP-palvelimeen...

en: Verifying message indexes...
fi: Varmistetaan viesti-indeksejä...

en: Connection lost. Reconnect to POP server?
fi: Yhteys katkesi, yhdistetäänkö POP-palvelimelle uudestaan?

en: Can't write header to temporary file
fi: Ei voida kirjoittaa otsaketta väliaikaistiedostoon

en: %d message has been lost. Try reopening the mailbox. | %d messages have been lost. Try reopening the mailbox.
fi[0]: %d viesti on hävinyt, yritä avata postilaatikkoa uudelleen.
fi[1]: %d viestiä on hävinyt, yritä avata postilaatikkoa uudelleen.

en: POP host is not defined
fi: POP-palvelin on määrittelemättä

en: %s is an invalid POP path
fi: %s ei ole toimiva POP-polku

en: No new mail in POP mailbox
fi: Ei uusia viestejä POP-postilaatikossa

en: Delete messages from server?
fi: Poistetaanko viestit palvelimelta?

en: Reading new messages (%d byte)... | Reading new messages (%d bytes)...
fi[0]: Luetaan uusia viestejä (%d tavu)...
fi[1]: Luetaan uusia viestejä (%d tavua)...

en: Error while writing mailbox
fi: Virhe postilaatikkoon kirjoitettaessa

note: L10N: The plural is picked by the second numerical argument, i.e. the %d right before 'messages', i.e. the total number of messages.
en: %s [%d of %d message read] | %s [%d of %d messages read]
fi[0]: %s [%d/%d viesti luettu]
fi[1]: %s [%d/%d viestiä luettu]

en: Fetching list of messages...
fi: Haetaan viestiluetteloa...

en: Marking messages deleted...
fi: Merkitään viestejä poistetuiksi...

en: Can't write message to temporary file
fi: Ei voitu kirjoittaa väliaikaistiedostoon

en: Postponed Messages
fi: Lykättyjä viestejä

en: Illegal S/MIME header
fi: Viallinen S/MIME-otsake

en: Illegal crypto header
fi: Viallinen crypto-otsake

en: Decrypting message...
fi: Puretaan viestin salausta...

en: No postponed messages
fi: Ei lykättyjä viestejä

en: yes
fi: kyllä

en: no
fi: ei

en: You may only bounce message/rfc822 parts
fi: Vain message/rfc822-osia voi pompottaa

en: Error bouncing message | Error bouncing messages
fi[0]: Viestinpompotusvirhe
fi[1]: Viestienpompotusvirhe

en: Can't open temporary file %s
fi: Ei voitu avata väliaikaistiedostoa %s

en: Forward as attachments?
fi: Lähetetäänkö edelleen liitteenä?

en: Can't decode all tagged attachments.  MIME-forward the others?
fi: Ei voitu purkaa kaikkia liitteitä, lähetäänlkö eteenpäin MIMEnä?

en: Forward MIME encapsulated?
fi: Edelleenlähetetäänkö MIME-koodattuna?

en: Can't create %s
fi: Ei voitu luoda kohdetta %s

en: Can't find any tagged messages
fi: Ei löytynyt merkittyjä viestejä

en: No mailing lists found
fi: Ei löytynyt postituslistoja

en: Can't decode all tagged attachments.  MIME-encapsulate the others?
fi: Ei voitu purkaa kaikkia liitteitä, MIME-koodataanko muut?

note: L10N: You will see this error message if you invoke <compose-to-sender> when you are on a normal attachment.
en: You may only compose to sender with message/rfc822 parts
fi: Vain message/rfc822-osia kirjoittaa lähettäjälle

en: Error: score: invalid number
fi: Virhe: score: ei ole numero

en: No boundary parameter found [report this error]
fi: Ei rajamerkkiparametriä. (ilmoita ohjelmistovirheestä)

en: %s no longer exists
fi: %s ei ole enää olemassa

en: No subject, abort?
fi: Ei aihetta, perutaanko?

en: No subject, aborting
fi: Ei aihetta, joten peruttiin

note: L10N: This is the prompt for $forward_attachments. When inline forwarding ($mime_forward answered "no"), this prompts whether to add non-decodable attachments from the original email. Text/plain parts and the like will already be included in the message contents, but other attachment, such as PDF fi
en: Forward attachments?
fi: Lähetetäänkö liitteetkin edelleen?

note: L10N: Asks whether the user respects the reply-to header. If she says no, neomutt will reply to the from header's address instead.
en: Reply to %s%s?
fi: Vastataanko osoitteeseen %s%s?

en: Follow-up to %s%s?
fi: Vastineetko osoitteeseen %s%s?

en: Include message in reply?
fi: Sisällytetäänkö viesti vastaukseen?

en: Including quoted message...
fi: Sisällytetään lainattua viestiä...

en: Could not include all requested messages
fi: Ei voitu sisällyttää kaikkia pyydettyjä viestejä

en: Forward as attachment?
fi: Lähetetäänkö edelleen liitteenä?

en: Preparing forwarded message...
fi: Valmistellaan edelleenlähetettävää viestiä...

en: Warning: Fcc to an IMAP mailbox is not supported in batch mode
fi: Varoitus: Fcc IMAP-laatikkoon ei toimi jonosuoritustilassa

note: L10N: Printed after the "Fcc to an IMAP mailbox is not supported" message. To make it clearer that the message doesn't mean NeoMutt is aborting sending the mail too. %s is the full mailbox URL, including imap(s)://
en: Skipping Fcc to %s
fi: Ohitetaan Fcc osoitteelle %s

en: Save attachments in Fcc?
fi: Tallennetaanko liitteet FCC-kansioon myös?

note: L10N: These correspond to the "Fcc failed" multi-choice prompt (r)etry, alternate (m)ailbox, or (s)kip. Any similarity to famous leaders of the FSF is coincidental.
en: rms
fi: ypo

note: L10N: This is the prompt to enter an "alternate (m)ailbox" when the initial Fcc fails.
en: Fcc mailbox
fi: Fcc-postilaatikko

en: Message contains text matching "$abort_noattach_regex". Not sending.
fi: Viesti täsmää hakuun "$abort_noattach_regex", joten sitä ei lähetetä.

en: No attachments, cancel sending?
fi: Ei liitteitä, perutaanko lähetys?

en: Recall postponed message?
fi: Palautetaanko lykätty viesti?

en: Edit forwarded message?
fi: Muokataanko edelleenlähetettävää viestiä?

en: Abort unmodified message?
fi: Perutaanko muokkaamaton viesti?

en: Aborted unmodified message
fi: Muokkaamaton viesti peruttu

en: No crypto backend configured.  Disabling message security setting.
fi: Crypto-backend on asettamatta, joten turvallisuusasetukset on pois käytöstä.

en: Article not posted
fi: Artikkelia ei postattu

en: Message postponed
fi: Viesti lykätty

en: No subject, abort sending?
fi: Ei aihetta, perutaanko lähetys?

en: No subject specified
fi: Ei aihetta

en: No newsgroup specified
fi: Ei uutisryhmiä

en: Sending message...
fi: Lähetetään viestiä...

en: Could not send the message
fi: Ei voitu lähettää viestiä

en: Sending in background
fi: Lähetetää taustalla

en: Article posted
fi: Artikkeli postattu

en: Mail sent
fi: Viesti lähetetty

en: Could not find any mime.types file
fi: Ei voitu löytää ainuttakaan mime.types-tiedostoa

en: Could not open %s
fi: Ei voitu avata tiedostoa %s

en: Bad IDN %s while preparing resent-from
fi: Huono IDN %s resent-from-otsakkeen valmistelussa

en: $sendmail must be set in order to send mail
fi: $sendmail pitää olla asetettuna jotta viestejä voi lähettää

en: Error sending message, child exited %d (%s)
fi: Virhe viestin lähetyksessä, lapsiprosessi palautti arvon %d (%s)

en: Output of the delivery process
fi: Lähetysprosessin tuloste

en: SMTP session failed: %s
fi: SMTP-sessio epäonnistui: %s

en: SMTP session failed: unable to open %s
fi: SMTP-sessio epäonnistui: ei voitu avata kohdetta %s

en: Invalid SMTP URL: %s
fi: Viallinen SMTP-URL: %s

en: SMTP server does not support authentication
fi: SMTP-palvelin ei tue autentikointia

en: No from address given
fi: Ei lähettäjäosoitetta

en: SMTP session failed: read error
fi: SMTP-sessio epäonnistui: lukuvirhe

en: SMTP session failed: write error
fi: SMTP-sessio epäonnistui: kirjoitusvirhe

en: Invalid server response
fi: Viallinen palvelinvastaus

en: Could not find sorting function [report this bug]
fi: Ei voitu löytää järjestelyfunktiota (ilmoita ohjelmistoviasta)

en: Sorting mailbox...
fi: Järjestellään postilaatikkoa...

en: (no mailbox)
fi: (ei postilaatikkoa)

en: Many others not mentioned here contributed code, fixes,
    and suggestions.
fi: Monet muutkin ovat lähettäneet koodia, korjauksia ja ehdotuksia.

en:     This program is free software; you can redistribute it and/or modify
        it under the terms of the GNU General Public License as published by
        the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
        (at your option) any later version.
    
        This program is distributed in the hope that it will be useful,
        but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
        MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
        GNU General Public License for more details.
    
        You should have received a copy of the GNU General Public License
        along with this program; if not, write to the Free Software
        Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301, USA.
fi:     This program is free software; you can redistribute it and/or modify
        it under the terms of the GNU General Public License as published by
        the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
        (at your option) any later version.
    
        This program is distributed in the hope that it will be useful,
        but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
        MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
        GNU General Public License for more details.

en: To learn more about NeoMutt, visit: https://neomutt.org
    If you find a bug in NeoMutt, please raise an issue at:
        https://github.com/neomutt/neomutt/issues
    or send an email to: <neomutt-devel@neomutt.org>
fi: Lisätietoja NeoMuttista: https://neomutt.org
    Jos löydät ohjelmistovikoja, ne voi lisätä osoitteessa:
        https://github.com/neomutt/neomutt/issues
    tai sähköpostitse: <neomutt-devel@neomutt.org>

en: Default options:
fi: Oletusasetukset:

en: Compile options:
fi: Käännösaikaiset asetukset:
