neomutt-2023-11-03 - en to id translation catalogue (819 entries)

note: L10N: prompt to add a new alias
en: Alias as:
id: Alias sebagai:

en: You already have an alias defined with that name
id: Anda telah punya alias dengan nama tersebut

en: Warning: This alias name may not work.  Fix it?
id: Perhatian: Nama alias ini mungkin tidak akan bekerja. Betulkan?

en: Address:
id: Alamat:

en: Bad IDN: '%s'
id: IDN salah: '%s'

en: Personal name:
id: Nama lengkap:

en: Accept?
id: Sudah betul?

en: Save to file:
id: Simpan ke file:

en: Alias added
id: Alias telah ditambahkan

en: alias: no address
id: alias: tidak ada alamat email

en: Warning: Bad IDN '%s' in alias '%s'
id: Perhatian: IDN '%s' di alias '%s' tidak benar

en: Exit
id: Keluar

en: Del
id: Hapus

en: Undel
id: Nggak jadi hapus

en: Select
id: Pilih

en: Help
id: Bantuan

en: You have no aliases
id: Anda tidak punya kumpulan alias

en: Aliases
id: Kumpulan alias

en: Mail
id: Surat

en: New Query
id: Query Baru

en: Make Alias
id: Buat Alias

en: Search
id: Cari

en: Waiting for response...
id: Menunggu respons...

en: Query command not defined
id: Perintah query tidak diketahui

note: L10N: ask for a limit to apply
en: Limit: %s
id:  Batas: %s

en: attachments: no disposition
id: lampiran: tidak ada disposisi

en: attachments: invalid disposition
id: lampiran: disposisi tidak benar

en: unattachments: no disposition
id: bukan lampiran: tidak ada disposisi

en: unattachments: invalid disposition
id: bukan lampiran: disposisi tidak benar

en: Save
id: Simpan

en: Pipe
id: Pipa

en: Print
id: Cetak

en: Attachments
id: Lampiran

en: Not available in this menu
id: Tidak ada di menu ini

en: Function not permitted in attach-message mode
id: Fungsi ini tidak diperbolehkan pada mode pelampiran-surat

en: Mailbox is read-only
id: Kotak surat hanya bisa dibaca

en: There are no subparts to show
id: Tidak ada sub-bagian yg bisa ditampilkan

en: Can't delete attachment from POP server
id: Tidak bisa menghapus lampiran dari server POP

en: Deletion of attachments from encrypted messages is unsupported
id: Penghapusan lampiran dari surat yg dienkripsi tidak didukung

en: Only deletion of multipart attachments is supported
id: Hanya penghapusan lampiran dari surat multi bagian yang didukung

en: Can't match 'nametemplate', continue?
id: Tidak cocok dengan 'nametemplate', lanjutkan?

en: Mailcap compose entry requires %%s
id: 'compose' di file mailcap membutuhkan %%s

en: Error running "%s"
id: Gagal menjalankan "%s"

en: Failure to open file to parse headers
id: Gagal membuka file untuk menge-parse headers

en: Failure to open file to strip headers
id: Gagal membuka file untuk menghapus headers

en: Failure to rename file
id: Gagal mengganti nama file

en: No mailcap compose entry for %s, creating empty file
id: 'compose' di file mailcap tidak ditemukan untuk %s, membuat file kosong

en: Mailcap Edit entry requires %%s
id: 'Edit' di file mailcap membutuhkan %%s

en: No mailcap edit entry for %s
id: 'Edit' di file mailcap tidak ditemukan untuk %s

en: No matching mailcap entry found.  Viewing as text.
id: Tidak ada jenis yang cocok di file mailcap. Ditampilkan sebagai teks.

en: MIME type not defined.  Can't view attachment.
id: Jenis MIME tidak didefinisikan. Tidak bisa melihat lampiran.

en: Can't create filter
id: Tidak bisa membuat filter

en: Write fault
id: Gagal menulis

en: I don't know how to print that
id: Saya tidak tahu bagaimana mencetak itu

en: Saving...
id: Menyimpan...

en: WARNING!  You are about to overwrite %s, continue?
id: PERHATIAN! Anda akan menimpa %s, lanjut?

en: Attachment filtered
id: Lampiran telah difilter

en: Filter through:
id: Filter melalui:

en: Pipe to:
id: Pipe ke:

en: Print attachment?
id: Cetak lampiran?

en: Can't decrypt encrypted message
id: Tidak dapat men-decrypt surat ini

note: L10N: s is a directory.  NeoMutt is looking for a directory it needs for some reason (e.g. autocrypt, header cache, bcache), but it doesn't exist.  The prompt is asking whether to create the directory
en: %s does not exist. Create it?
id: %s tidak ada. Buat?

note: L10N: mkdir() on the directory %s failed.  The second %s is the error message returned by libc
en: Can't create %s: %s
id: Tidak bisa membuat %s: %s

note: L10N: Autocrypt Account Menu Help line: delete account
en: Delete
id: Hapus

en: error creating GPGME context: %s
id: error saat membuat konteks GPGME: %s

en: Chdir
id: Pindah dir

en: %s is not a directory
id: %s bukan direktori

en: Mailboxes [%d]
id: Kotak surat [%d]

en: Subscribed [%s], File mask: %s
id: Berlangganan [%s], File mask: %s

en: Directory [%s], File mask: %s
id: Direktori [%s], File mask: %s

en: Can't attach a directory
id: Tidak bisa melampirkan sebuah direktori

en: New file name:
id: Nama file baru:

en: No files match the file mask
id: Tidak ada file yang sesuai dengan mask

en: Can't view a directory
id: Tidak bisa menampilkan sebuah direktori

en: Error trying to view file
id: Gagal menampilkan file

en: Chdir to:
id: Pindah dir ke:

en: Error scanning directory
id: Gagal membaca direktori

en: Create is only supported for IMAP mailboxes
id: Pembuatan hanya didukung untuk kotak surat jenis IMAP.

en: Delete is only supported for IMAP mailboxes
id: Penghapusan hanya didukung untuk kotak surat jenis IMAP.

en: Really delete mailbox "%s"?
id: Yakin hapus kotak surat "%s"?

en: Mailbox not deleted
id: Kotak surat tidak dihapus

en: Mailbox deleted
id: Kotak surat telah dihapus

en: Rename is only supported for IMAP mailboxes
id: Penggantian nama hanya didukung untuk kotak surat jenis IMAP.

en: %s: no such object
id: %s: tidak ada objek begitu

en: %s: too few arguments
id: %s: parameternya kurang

en: %s: color not supported by term
id: %s: warna tidak didukung oleh term

en: %s: too many arguments
id: %s: parameternya terlalu banyak

note: L10N: '%s' is the file name of the temporary file
en: Could not create temporary file %s
id: Tidak bisa membuat file sementara %s

en: %s: no such color
id: %s: tidak ada warna begitu

en: %s: no such attribute
id: %s: tidak ada atribut begitu

en: -group: no group name
id: -group: tidak ada nama group

en: out of arguments
id: parameternya kurang

en: source: errors in %s
id: source: errors di %s

en: invalid header field
id: kolom header tidak dikenali

en: %s is unset
id: %s mati

en: source: error at %s
id: source: error pada %s

en: Subscribed to %s
id: Berlangganan ke %s...

en: Unsubscribed from %s
id: Berhenti langganan dari %s

en: Unable to lock mailbox
id: Tidak bisa mengunci kotak surat

en: Error. Preserving temporary file: %s
id: Error. Menyimpan file sementara: %s

en: Send
id: Kirim

en: Abort
id: Batal

en: Attach file
id: Lampirkan file

en: Descrip
id: Ket

en: -- Attachments
id: -- Lampiran

en: There are no attachments
id: Tidak ada lampiran

en: You may not delete the only attachment
id: Tidak bisa menghapus satu-satunya lampiran

en: Unable to attach %s
id: Tidak bisa melampirkan %s

en: Open mailbox to attach message from
id: Buka kotak surat untuk mengambil lampiran

en: No messages in that folder
id: Tidak ada surat di kotak tersebut

en: Tag the messages you want to attach
id: Tandai surat-surat yang mau dilampirkan

en: Unable to attach
id: Tidak bisa dilampirkan

en: Invalid encoding
id: Encoding tidak betul

en: New file:
id: File baru:

en: Content-Type is of the form base/sub
id: Content-Type harus dalam format jenis-dasar/sub-jenis

en: Unknown Content-Type %s
id: Content-Type %s tak dikenali

en: Can't create file %s
id: Tidak bisa membuat file %s

en: Recoding only affects text attachments
id: Peng-coding-an ulang hanya berpengaruh terhadap lampiran teks

en: The current attachment won't be converted
id: Lampiran yg dipilih tidak akan dikonersi

en: The current attachment will be converted
id: Lampiran yg dipilih akan dikonversi

en: Bad IDN in '%s': '%s'
id: IDN di '%s' tidak benar: '%s'

en: Rename to:
id: Ganti nama ke:

note: L10N: "stat" is a system call. Do "man 2 stat" for more information.
en: Can't stat %s: %s
id: Tidak bisa stat %s: %s

en: Save a copy of this message?
id: Simpan salinan dari surat ini?

en: Write message to mailbox
id: Simpan surat ke kotak surat

en: Writing message to %s ...
id: Menyimpan surat ke %s ...

en: Message written
id: Surat telah disimpan

note: L10N: Example: Username at myhost.com
en: Username at %s:
id: Nama user di %s:

en: Password for %s@%s:
id: Password utk %s@%s:

en: (r)eject, accept (o)nce, (a)ccept always
id: (t)olak, terima (s)ekali, terima selal(u)

note: L10N: The letters correspond to the choices in the string: "(r)eject, accept (o)nce, (a)ccept always" This is an interactive certificate confirmation prompt for an SSL connection.
en: roa
id: tsu

en: (r)eject, accept (o)nce
id: (t)olak, terima (s)ekali

note: L10N: The letters correspond to the choices in the string: "(r)eject, accept (o)nce" This is an interactive certificate confirmation prompt for an SSL connection.
en: ro
id: ts

en: Jumping is not implemented for dialogs
id: Pelompatan tidak diimplementasikan untuk dialogs

en: Search is not implemented for this menu
id: Pencarian tidak bisa dilakukan untuk menu ini

en: Unable to get certificate from peer
id: Tidak bisa mengambil sertifikat

en: Certificate verification error (%s)
id: Error verifikasi sertifikat (%s)

en: [unable to calculate]
id: [tidak bisa melakukan penghitungan]

en: Error initialising gnutls certificate data
id: Gagal menginisialisasi data sertifikat gnutls

en: Error processing certificate data
id: Gagal memproses data sertifikat

en: This certificate belongs to:
id: Sertifikat ini dimiliki oleh:

en: This certificate was issued by:
id: Sertifikat ini dikeluarkan oleh:

en: This certificate is valid
id: Sertifikat ini sah

en:    from %s
id:    dari %s

en:      to %s
id:      ke %s

en: SHA1 Fingerprint: %s
id: Cap jari SHA1: %s

en: WARNING: Server certificate is not yet valid
id: PERHATIAN: Sertifikat server masih belum valid

en: WARNING: Server certificate has expired
id: PERHATIAN: Sertifikat server sudah kadaluwarsa

en: WARNING: Server certificate has been revoked
id: PERHATIAN: Sertifikat server sudah dicabut

en: WARNING: Server hostname does not match certificate
id: PERHATIAN: Nama host server tidak cocok dengan sertifikat

en: WARNING: Signer of server certificate is not a CA
id: PERHATIAN: Penandatangan sertifikat server bukan CA

en: Certificate saved
id: Sertifikat telah disimpan

en: Warning: Couldn't save certificate
id: Warning: Tidak dapat menyimpan sertifikat

en: All available protocols for TLS/SSL connection disabled
id: Semua protokol yg tersedia utk TLS/SSL tidak aktif

en: SSL/TLS connection using %s (%s/%s/%s)
id: Hubungan SSL menggunakan %s (%s/%s/%s)

en: Error: no TLS socket open
id: Error: tidak ada socket TLS terbuka

en: Filling entropy pool: %s...
id: Mengisi pool entropy: %s...

en: %s has insecure permissions
id: %s mempunyai permissions yang tidak aman

en: [invalid date]
id: [tanggal tidak betul]

en: Server certificate is not yet valid
id: Sertifikat server belum sah

en: Server certificate has expired
id: Sertifikat server sudah kadaluwarsa

en: Failed to find enough entropy on your system
id: Gagal menemukan cukup entropy di sistem anda

en: I/O error
id: Kesalahan I/O

en: unknown error
id: eh..eh.. napa nih?

en: SSL failed: %s
id: SSL gagal: %s

en: Looking up %s...
id: Mencari %s...

en: Could not find the host "%s"
id: Tidak dapat menemukan host "%s"

en: Connecting to %s...
id: Menghubungi %s...

en: Could not connect to %s (%s)
id: Tidak bisa berhubungan ke %s (%s)

en: Error talking to %s (%s)
id: Kesalahan waktu menghubungi ke server %s (%s)

en: Unknown SASL profile
id: Profil SASL tidak diketahui

en: Error allocating SASL connection
id: Gagal mengalokasikan koneksi SASL

en: Error setting SASL security properties
id: Gagal mengeset detil keamanan SASL

en: Error setting SASL external security strength
id: Gagal mengeset tingkat keamanan eksternal SASL

en: Error setting SASL external user name
id: Gagal mengeset nama pengguna eksternal SASL

en: Preconnect command failed
id: Perintah pra-koneksi gagal

en: Connection to %s closed
id: Hubungan ke %s ditutup.

en: Connecting with "%s"...
id: Menghubungi "%s"...

en: Tunnel error talking to %s: %s
id: Kesalahan tunnel saat berbicara dg %s: %s

en: Tunnel to %s returned error %d (%s)
id: Tunnel ke %s menghasilkan error %d (%s)

en: %s isn't a regular file
id: %s bukan file biasa

en: Out of memory
id: Buset, memory abis

en: could not create temporary folder: %s
id: Tidak bisa membuat kotak surat sementara: %s

en: could not write temporary mail folder: %s
id: Tidak bisa membuat kotak surat sementara: %s

en: could not truncate temporary mail folder: %s
id: tidak bisa memotong kotak surat sementara: %s

en: Message file is empty
id: Surat kosong

en: Message not modified
id: Surat tidak diubah

en: Can't open message file: %s
id: Tidak bisa membuka file surat: %s

note: L10N: %s is from strerror(errno)
en: Can't append to folder: %s
id: Tidak bisa menambah ke kotak surat: %s

en: multipart message has no boundary parameter
id: surat multi bagian tidak punya parameter batas

en: S/MIME already selected. Clear and continue?
id: S/MIME sudah dipilih. Bersihkan & lanjut?

en: PGP already selected. Clear and continue?
id: PGP sudah dipilih. Bersihkan & lanjut?

note: L10N: This string is used by the compose menu. Since it is hidden by default, it does not increase the indentation of other compose menu fields.  However, if possible, it should not be longer than the other compose menu fields.  Since it shares the row with "Encrypt with:", it should not be longer t
en: Sign as:
id: Tandatangani sebagai:

en: Sign, Encrypt
id: Tandatangan, Enkrip

en: Encrypt
id: Enkrip

en: Sign
id: Tandatangan

en: Encrypt with:
id: Enkrip dengan:

en: Bounce message to:
id: Bounce surat ke:

en: Bounce tagged messages to:
id: Bounce surat yang telah ditandai ke:

en: Error parsing address
id: Gagal menguraikan alamat

en: Message not bounced | Messages not bounced
id[0]: Surat tidak dibounce

en: Message bounced | Messages bounced
id[0]: Surat telah dibounce

en: Can't create filter process
id: Tidak bisa membuat proses filter

en: Pipe to command:
id: Pipe ke perintah:

en: No printing command has been defined
id: Perintah untuk mencetak belum didefinisikan

en: Print message? | Print tagged messages?
id[0]: Cetak surat?

en: Message printed | Messages printed
id[0]: Surat telah dicetak

en: Message could not be printed | Messages could not be printed
id[0]: Surat tidak dapat dicetak

en: Shell command:
id: Perintah shell:

en: Copying to %s...
id: Sedang menyalin ke %s...

en: Convert to %s upon sending?
id: Ubah ke %s saat mengirim?

en: Content-Type changed to %s
id: Content-Type diubah ke %s

en: Threading is not enabled
id: Tidak disetting untuk melakukan threading

en: Clear flag
id: Batal ditandai

en: Set flag
id: Tandai

en: Press any key to continue...
id: Tekan sembarang tombol untuk lanjut...

en:  ('?' for list):
id:  ('?' utk lihat daftar):

en: Char = %s, Octal = %o, Decimal = %d
id: Kar = %s, Oktal = %o, Desimal = %d

en: toggle display of subparts
id: Tampilkan atau tidak sub-bagian

en: delete the current entry
id: hapus entry ini

en: edit attachment description
id: edit keterangan lampiran

en: edit attachment transfer-encoding
id: edit transfer-encoding dari lampiran

en: edit attachment using mailcap entry
id: edit lampiran berdasarkan mailcap

en: edit attachment content type
id: edit jenis isi (content-type) lampiran

en: filter attachment through a shell command
id: mem-filter lampiran melalui perintah shell

en: get a temporary copy of an attachment
id: ambil salinan sementara dari lampiran

en: compose new attachment using mailcap entry
id: buat lampiran berdasarkan mailcap

en: pipe message/attachment to a shell command
id: pipe surat/lampiran ke perintah shell

en: print the current entry
id: cetak entry ini

en: toggle disposition between inline/attachment
id: penampilan inline atau sebagai attachment

en: toggle recoding of this attachment
id: peng-coding-an ulang dari lampiran ini

en: toggle whether to delete file after sending it
id: hapus atau tidak setelah suratnya dikirim

en: undelete the current entry
id: tidak jadi hapus entry ini

en: update an attachment's encoding info
id: betulkan encoding info dari lampiran

en: view attachment using mailcap entry if necessary
id: tampilkan lampiran berdasarkan mailcap jika perlu

en: force viewing of attachment using mailcap
id: paksa menampilkan lampiran menggunakan mailcap

en: view attachment as text
id: tampilkan lampiran sebagai teks

en: move to the bottom of the page
id: ke akhir halaman

en: remail a message to another user
id: kirim surat ke user lain

en: select a new file in this directory
id: pilih file baru di direktori ini

en: display the currently selected file's name
id: tampilkan nama file yang sedang dipilih

en: toggle view all/subscribed mailboxes (IMAP only)
id: tampilkan semua kotak surat atau hanya yang langganan? (untuk IMAP)

en: view file
id: tampilkan file

en: change directories
id: pindah direktori

en: check mailboxes for new mail
id: periksa kotak surat apakah ada surat baru

en: edit the file to be attached
id: edit file yang akan dilampirkan

en: edit the message
id: edit surat

en: run ispell on the message
id: jalankan ispell ke surat

en: save this message to send later
id: simpan surat ini untuk dikirim nanti

en: rename/move an attached file
id: ganti nama/pindahkan file lampiran

en: send the message
id: kirim suratnya

en: write the message to a folder
id: simpan surat ke sebuah folder

en: copy a message to a file/mailbox
id: simpan surat ke file/kotak surat

en: create an alias from a message sender
id: buat alias dari pengirim surat

en: create a new mailbox (IMAP only)
id: buat kotak surat baru (untuk IMAP)

en: move entry to bottom of screen
id: pindahkan entry ke akhir layar

en: move entry to middle of screen
id: pindahkan entry ke tengah layar

en: move entry to top of screen
id: pindahkan entry ke awal layar

en: make decoded (text/plain) copy
id: buat salinan (text/plain) yang sudah di-decode

en: make decoded copy (text/plain) and delete
id: buat salinan (text/plain) yang sudah di-decode dan hapus

en: delete the current mailbox (IMAP only)
id: hapus kotak surat ini (untuk IMAP)

en: delete all messages in subthread
id: hapus semua surat di subthread

en: delete all messages in thread
id: hapus semua surat di thread

en: display full address of sender
id: tampilkan alamat lengkap pengirim

en: display message and toggle header weeding
id: tampilkan surat dan pilih penghapusan header

en: display a message
id: tampilkan surat

en: delete the char in front of the cursor
id: hapus karakter di depan kursor

en: move the cursor one character to the left
id: pindahkan kursor satu karakter ke kanan

en: move the cursor to the beginning of the word
id: ke awal kata

en: jump to the beginning of the line
id: ke awal baris

en: capitalize the word
id: ubah kata ke huruf kapital

en: complete filename or alias
id: lengkapi nama file atau alias

en: complete address with query
id: lengkapi alamat dengan query

en: delete the char under the cursor
id: hapus karakter di bawah kursor

en: convert the word to lower case
id: ubah kata ke huruf kecil

en: jump to the end of the line
id: ke akhir baris

en: move the cursor one character to the right
id: pindahkan kursor satu karakter ke kanan

en: move the cursor to the end of the word
id: pindahkan kursor ke akhir kata

en: scroll down through the history list
id: scroll daftar history ke bawah

en: scroll up through the history list
id: scroll daftar history ke atas

en: delete chars from cursor to end of line
id: hapus dari kursor sampai akhir baris

en: delete chars from the cursor to the end of the word
id: hapus dari kursor sampai akhir kata

en: delete all chars on the line
id: hapus baris

en: delete the word in front of the cursor
id: hapus kata di depan kursor

en: cycle among incoming mailboxes
id: cycle antara kotak surat yang menerima surat

en: quote the next typed key
id: kutip tombol yang akan ditekan berikut

en: transpose character under cursor with previous
id: tukar karakter di bawah kursor dg yg sebelumnya

en: convert the word to upper case
id: ubah kata ke huruf besar

en: end of conditional execution (noop)
id: akhir eksekusi bersyarat (noop)

en: enter a neomuttrc command
id: menjalankan perintah neomuttrc

en: enter a file mask
id: menentukan file mask

en: exit this menu
id: keluar dari menu ini

en: move to the first entry
id: ke entry pertama

en: toggle a message's 'important' flag
id: menandai surat penting atau tidak ('important' flag)

en: forward a message with comments
id: forward surat dengan komentar

en: select the current entry
id: pilih entry ini

en: reply to all recipients
id: balas ke semua penerima

en: scroll down 1/2 page
id: geser ke bawah setengah layar

en: scroll up 1/2 page
id: geser ke atas setengah layar

en: this screen
id: layar ini

en: jump to an index number
id: ke nomer indeks

en: move to the last entry
id: ke entry terakhir

en: reply to specified mailing list
id: balas ke mailing list yang disebut

en: execute a macro
id: menjalankan macro

en: compose a new mail message
id: menulis surat baru

en: list mailboxes with new mail
id: tampilkan daftar kotak surat dengan surat baru

en: break the thread in two
id: pecahkan thread jadi dua

en: open a different folder
id: membuka folder lain

en: open a different folder in read only mode
id: membuka folder lain dengan mode read-only

en: clear a status flag from a message
id: bersihkan suatu tanda status pada surat

en: collapse/uncollapse all threads
id: collapse/uncollapse semua thread

en: collapse/uncollapse current thread
id: collapse/uncollapse thread ini

en: retrieve mail from POP server
id: mengambil surat dari server POP

en: force retrieval of mail from IMAP server
id: paksa mengambil surat dari server IMAP

en: show only messages matching a pattern
id: hanya tunjukkan surat yang cocok dengan suatu kriteria

en: link tagged message to the current one
id: hubungkan surat yang telah ditandai ke yang sedang dipilih

en: jump to the next new message
id: ke surat berikutnya yang baru

en: jump to the next new or unread message
id: ke surat berikutnya yang baru atau belum dibaca

en: jump to the next subthread
id: ke subthread berikutnya

en: jump to the next thread
id: ke thread berikutnya

en: move to the next undeleted message
id: ke surat berikutnya yang tidak dihapus

en: jump to the next unread message
id: ke surat berikutnya yang belum dibaca

en: open next mailbox with new mail
id: buka kotak surat dengan surat baru

en: jump to parent message in thread
id: loncat ke surat induk di thread ini

en: jump to the previous new message
id: ke surat sebelumnya yang baru

en: jump to the previous new or unread message
id: ke surat sebelumnya yang baru atau belum dibaca

en: jump to previous subthread
id: ke subthread sebelumnya

en: jump to previous thread
id: ke thread sebelumnya

en: move to the previous undeleted message
id: ke surat sebelumnya yang tidak dihapus

en: jump to the previous unread message
id: ke surat sebelumnya yang belum dibaca

en: mark the current subthread as read
id: tandai subthread ini 'sudah dibaca'

en: mark the current thread as read
id: tandai thread ini 'sudah dibaca'

en: set a status flag on a message
id: tandai status dari surat

en: show currently active limit pattern
id: tampilkan kriteria batas yang sedang aktif

en: save changes to mailbox
id: simpan perubahan ke kotak surat

en: move to the middle of the page
id: ke tengah halaman

en: move to the next entry
id: ke entry berikutnya

en: scroll down one line
id: geser ke bawah satu baris

en: move to the next page
id: ke halaman berikutnya

en: jump to the bottom of the message
id: ke akhir surat

en: toggle display of quoted text
id: tampilkan atau tidak teks yang dikutip

en: skip beyond quoted text
id: lompati setelah teks yang dikutip

en: jump to the top of the message
id: ke awal surat

en: move to the previous entry
id: ke entry sebelumnya

en: scroll up one line
id: geser ke atas satu baris

en: move to the previous page
id: ke halaman sebelumnya

en: query external program for addresses
id: gunakan program lain untuk mencari alamat

en: append new query results to current results
id: tambahkan hasil pencarian baru ke hasil yang sudah ada

en: save changes to mailbox and quit
id: simpan perubahan ke kotak surat dan keluar

en: recall a postponed message
id: lanjutkan surat yang ditunda

en: clear and redraw the screen
id: bersihkan layar dan redraw

en: {internal}
id: {jerohan}

en: rename the current mailbox (IMAP only)
id: ganti nama kotak surat ini (untuk IMAP)

en: reply to a message
id: balas surat

en: use the current message as a template for a new one
id: gunakan surat ini sebagai template

en: search for a regular expression
id: cari dengan regular expression

en: search for next match
id: cari yang cocok berikutnya

en: search for next match in opposite direction
id: cari mundur yang cocok berikutnya

en: search backwards for a regular expression
id: cari mundur dengan regular expression

en: toggle search pattern coloring
id: diwarnai atau tidak jika ketemu

en: invoke a command in a subshell
id: jalankan perintah di subshell

en: sort messages
id: urutkan surat-surat

en: sort messages in reverse order
id: urutkan terbalik surat-surat

en: tag the current entry
id: tandai entry ini

en: apply next function to tagged messages
id: lakukan fungsi berikutnya ke surat-surat yang ditandai

en: apply next function ONLY to tagged messages
id: lakukan fungsi berikutnya HANYA ke surat-surat yang ditandai

en: tag the current subthread
id: tandai subthread ini

en: tag the current thread
id: tandai thread ini

en: toggle whether to browse mailboxes or all files
id: apakah menjelajahi kotak-kotak surat saja atau semua file

en: toggle a message's 'new' flag
id: tandai atau tidak sebuah surat 'baru'

en: toggle whether the mailbox will be rewritten
id: apakah kotak surat akan ditulis ulang

en: move to the top of the page
id: ke awal halaman

en: undelete all messages in subthread
id: tidak jadi hapus semua surat di subthread

en: undelete all messages in thread
id: tidak jadi hapus semua surat di thread

en: show the NeoMutt version number and date
id: tunjukkan versi dan tanggal dari NeoMutt

en: show MIME attachments
id: tampilkan lampiran MIME

en: display the keycode for a key press
id: tampilkan keycode untuk penekanan tombol

en: make decrypted copy
id: buat salinan yang sudah di-decrypt

en: make decrypted copy and delete
id: buat salinan yang sudah di-decrypt dan hapus

en: extract supported public keys
id: ekstrak kunci2 publik yg didukung

en: edit the BCC list
id: edit daftar BCC

en: edit the CC list
id: edit daftar CC

en: enter a file to save a copy of this message in
id: masukkan nama file di mana salinan surat ini mau disimpan

en: edit the from field
id: edit kolom From

en: edit the message with headers
id: edit surat berikut dengan headers

en: edit the Reply-To field
id: edit kolom Reply-To

en: edit the subject of this message
id: edit subjek dari surat ini

en: edit the TO list
id: edit daftar TO

en: send the message through a mixmaster remailer chain
id: kirim surat melalui sebuah rangkaian remailer mixmaster

en: attach a PGP public key
id: lampirkan PGP public key

en: check for classic PGP
id: periksa PGP klasik

en: show PGP options
id: tunjukan opsi2 PGP

en: mail a PGP public key
id: kirim PGP public key lewat surat

en: verify a PGP public key
id: periksa PGP public key

en: view the key's user id
id: tampilkan user ID dari key

en: show S/MIME options
id: tunjukan opsi2 S/MIME

en: [-- Autoview using %s --]
id: [-- Tampil-otomatis dengan %s --]

en: Invoking autoview command: %s
id: Menjalankan perintah tampil-otomatis: %s

en: [-- Can't run %s. --]
id: [-- Tidak bisa menjalankan %s. --]

en: [-- Autoview stderr of %s --]
id: [-- Stderr dari tampil-otomatis %s --]

en: [-- Error: message/external-body has no access-type parameter --]
id: [-- Error:  message/external-body tidak punya parameter access-type --]

en: [-- name: %s --]
id: [-- nama: %s --]

en: [-- Error:  Could not display any parts of Multipart/Alternative --]
id: [-- Error: Tidak ada bagian Multipart/Alternative yg bisa ditampilkan --]

en: Unable to open temporary file
id: Tidak bisa membuka file sementara

en: Error: multipart/signed has no protocol
id: Error: multipart/signed tidak punya protokol

en: ERROR: please report this bug
id: ERROR: harap laporkan bug ini

en: <UNKNOWN>
id: <GAK TAU>

en: Generic bindings:
id: Penentuan tombol generik:

en: Unbound functions:
id: Fungsi-fungsi yang belum ditentukan tombolnya:

en: Help for %s
id: Bantuan utk %s

en: Bad history file format (line %d)
id: Format berkas sejarah salah (baris %d)

en: Can't create temporary file
id: Tidak bisa membuat file sementara

en: unhook: Can't do unhook * from within a hook
id: unhook: Tidak dapat melakukan unhook * dari hook

en: unhook: unknown hook type: %s
id: unhook: jenis tidak dikenali: %s

en: unhook: Can't delete a %s from within a %s
id: unhook: Tidak dapat menghapus %s dari %s

note: L10N: (%s) is the method name, e.g. Anonymous, CRAM-MD5, GSSAPI, SASL
en: Authenticating (%s)...
id: Mengauthentikasi (%s)...

en: SASL authentication failed
id: Authentikasi SASL gagal

en: LOGIN disabled on this server
id: LOGIN tidak diaktifkan di server ini

en: Logging in...
id: Sedang login...

en: Login failed
id: Login gagal

en: %s is an invalid IMAP path
id: %s bukan path IMAP yang valid

en: Getting folder list...
id: Mengambil daftar kotak surat...

note: L10N: (%s) is the name / path of the folder we were trying to browse
en: No such folder: %s
id: Tidak ada folder itu: %s

en: Create mailbox:
id: Membuat kotak surat:

en: Mailbox must have a name
id: Kotak surat harus punya nama

en: Mailbox created
id: Kotak surat telah dibuat

en: Rename mailbox %s to:
id: Ganti nama kotak surat %s ke:

en: Rename failed: %s
id: Penggantian nama gagal: %s

en: Mailbox renamed
id: Kotak surat telah diganti namanya

en: Closing connection to %s...
id: Menutup hubungan ke %s...

en: Secure connection with TLS?
id: Gunakan hubungan aman dg TLS?

en: Could not negotiate TLS connection
id: Tidak dapat negosiasi hubungan TLS

en: Encrypted connection unavailable
id: Hubungan terenkripsi tidak tersedia

en: Subscribing to %s...
id: Berlangganan ke %s...

en: Unsubscribing from %s...
id: Berhenti langganan dari %s...

en: Create %s?
id: Buat %s?

en: Expunge failed
id: Penghapusan gagal

en: Error saving flags. Close anyway?
id: Gagal menyimpan flags. Tetap mau ditutup aja?

en: Error saving flags
id: Gagal menyimpan flags

en: Expunging messages from server...
id: Menghapus surat-surat di server...

en: imap_sync_mailbox: EXPUNGE failed
id: imap_sync_mailbox: EXPUNGE (hapus) gagal

en: Selecting %s...
id: Memilih %s...

en: Error opening mailbox
id: Error saat membuka kotak surat

note: L10N: Comparing the cached data with the IMAP server's data
en: Evaluating cache...
id: Memeriksa cache...

en: Unable to fetch headers from this IMAP server version
id: Tidak dapat mengambil header dari IMAP server versi ini

en: Fetching message headers...
id: Mengambil header surat...

en: Uploading message...
id: Meletakkan surat ...

en: Copying message %d to %s...
id: Menyalin surat %d ke %s...

en: Fetching message...
id: Mengambil surat...

en: The message index is incorrect. Try reopening the mailbox.
id: Index dari surat tidak benar. Cobalah membuka kembali kotak surat tsb.

en: Header search without header name: %s
id: Pencarian header tanpa nama header: %s

en: Continue?
id: Lanjutkan?

en: Quit
id: Keluar

en: Reply
id: Balas

en: Group
id: Grup

en: %s is not a mailbox
id: %s bukan kotak surat

en: Mailbox was externally modified.  Flags may be wrong.
id: Kotak surat diobok-obok oleh program lain. Tanda-tanda surat mungkin tidak tepat.

en: New mail in this mailbox
id: Surat baru di kotak ini

en: Mailbox was externally modified
id: Kotak surat diobok-obok oleh program lain

en: No mailbox is open
id: Tidak ada kotak surat yang terbuka

en: No tagged messages
id: Tidak ada surat yang ditandai

en: Nothing to do
id: Gak ngapa-ngapain

en: Jump to message:
id: Ke surat no:

en: Argument must be a message number
id: Parameter harus berupa nomer surat

en: Invalid message number
id: Tidak ada nomer begitu

en: That message is not visible
id: Surat itu tidak bisa dilihat

en: Thread broken
id: Thread dipecah

en: Open mailbox in read-only mode
id: Buka kotak surat dengan mode read-only

en: Open mailbox
id: Buka kotak surat

en: Delete messages matching:
id: Hapus surat-surat yang:

en: Limit to messages matching:
id: Hanya surat-surat yang:

en: To view all messages, limit to "all"
id: Utk melihat semua pesan, batasi dengan "semua"

en: No Message-ID: header available to link thread
id: Tidak ada header Message-ID: tersedia utk menghubungkan thread

en: Threads linked
id: Thread dihubungkan

en: No thread linked
id: Tidak ada thread yg dihubungkan

en: Search wrapped to top
id: Pencarian kembali ke atas

en: Search wrapped to bottom
id: Pencarian kembali ke bawah

en: No more threads
id: Tidak ada thread lagi

en: You are on the first thread
id: Anda di thread yang pertama

en: You are on the last message
id: Anda sudah di surat yang terakhir

en: No undeleted messages
id: Tidak ada surat yang tidak jadi dihapus

en: No mailboxes have new mail
id: Tidak ada kotak surat dengan surat baru.

en: You are on the first message
id: Anda sudah di surat yang pertama

en: No limit pattern is in effect
id: Pola batas (limit pattern) tidak ditentukan

en: Tag messages matching:
id: Tandai surat-surat yang:

en: Undelete messages matching:
id: Tidak jadi hapus surat-surat yang:

en: Untag messages matching:
id: Tidak jadi tandai surat-surat yang:

en: Quit NeoMutt?
id: Keluar dari NeoMutt?

en: There are no messages
id: Tidak ada surat

en: No visible messages
id: Tidak ada surat yg bisa dilihat

en: Error in command line: %s
id: Error di baris perintah: %s

note: L10N: '%s' is the (misspelled) name of the menu, e.g. 'index' or 'pager'
en: %s: no such menu
id: %s: tidak ada menu begitu

en: Key is not bound
id: Tombol itu tidak ditentukan untuk apa

en: Key is not bound.  Press '%s' for help.
id: Tombol itu tidak ditentukan untuk apa. Tekan '%s' utk bantuan.

en: Macro loop detected
id: Loop macro terdeteksi

en: %s: null key sequence
id: %s: urutan tombol kosong

en: macro: empty key sequence
id: macro: urutan tombol kosong

en: exec: no arguments
id: exec: tidak ada parameter

en: %s: no such function
id: %s: tidak ada fungsi begitu

en: Improperly formatted entry for type %s in "%s" line %d
id: Entry utk jenis %s di '%s' baris %d tidak diformat dengan benar

en: mailcap entry for type %s not found
id: entry mailcap untuk jenis %s tidak ditemukan

en: Scanning %s...
id: Memindai %s...

en: Reading %s...
id: Membaca %s...

note: L10N: Displayed before/as a mailbox is being synced
en: Writing %s...
id: Menulis %s...

en: Error initializing terminal
id: Gagal menginisialisasi terminal

en: unable to determine username
id: tidak bisa menentukan username

en: unable to determine home directory
id: tidak bisa menentukan home direktori

en: No recipients specified
id: Tidak ada penerima yang disebutkan

en: %s: unable to attach file
id: %s: tidak bisa melampirkan file

en: No mailbox with new mail
id: Tidak ada kotak surat dengan surat baru

en: No incoming mailboxes defined
id: Tidak ada kotak surat incoming yang didefinisikan

en: Mailbox is empty
id: Kotak surat kosong

en: Mailbox is corrupt
id: Kotak surat kacau

en: Couldn't lock %s
id: Tidak bisa mengunci %s

en: Mailbox was corrupted
id: Kotak surat diobok-obok sampe kacau

en: Fatal error!  Could not reopen mailbox!
id: Fatal error! Tidak bisa membuka kembali kotak surat!

en: Could not create temporary file
id: Tidak bisa membuat file sementara

en: sync: mbox modified, but no modified messages (report this bug)
id: sync: mbox diubah, tapi tidak ada surat yang berubah (laporkan bug ini)

en: Committing changes...
id: Melakukan perubahan...

en: Write failed!  Saved partial mailbox to %s
id: Gagal menulis! Sebagian dari kotak surat disimpan ke %s

en: Could not reopen mailbox
id: Tidak bisa membuka kembali mailbox

en: Can't write message
id: Tidak dapat menulis surat

en: Reverse search for:
id: Cari mundur:

en: Search for:
id: Cari:

en: Not found
id: Tidak ketemu

en: No entries
id: Tidak ada entry

en: Jump to:
id: Ke:

en: Invalid index number
id: Nomer indeks tidak betul

en: You are on the first entry
id: Anda di entry pertama

en: You are on the last entry
id: Anda di entry terakhir

en: You can't scroll up farther
id: Sudah tidak bisa geser lagi. Jebol nanti

en: You can't scroll down farther
id: Sudah tidak bisa geser lagi. Jebol nanti

en: Tagging is not supported
id: Penandaan tidak didukung

en: No tagged entries
id: Tidak ada entry yang ditandai

en: Append
id: Tambahkan

en: Insert
id: Masukkan

en: Select a remailer chain
id: Pilih rangkaian remailer

en: Can't get mixmaster's type2.list
id: Tidak dapat mengambil type2.list milik mixmaster

en: Mixmaster doesn't accept Cc or Bcc headers
id: Mixmaster tidak menerima header Cc maupun Bcc

en: Please set the hostname variable to a proper value when using mixmaster
id: Mohon variabel hostname diisi dengan benar jika menggunakan mixmaster

en: Error sending message, child exited %d
id: Error mengirimkan surat, proses keluar dengan kode %d.

en: Error sending message
id: Gagal mengirim surat

en: You already have the last chain element selected
id: Anda sudah memilih akhir rangkaian

en: You already have the first chain element selected
id: Anda sudah memilih awal rangkaian

note: L10N The '%d' here hard-coded to 19
en: Mixmaster chains are limited to %d elements
id: Rangkaian mixmaster dibatasi hingga %d elemen

en: The remailer chain is already empty
id: Rangkaian remailer sudah kosong

en: Error: %s can't be used as the final remailer of a chain
id: Error: %s tidak dapat digunakan sebagai akhir rangkaian remailer

en: Timeout exceeded while attempting fcntl lock
id: Terlalu lama menunggu waktu mencoba fcntl lock

en: Waiting for fcntl lock... %d
id: Menunggu fcntl lock... %d

en: Timeout exceeded while attempting flock lock
id: Terlalu lama menunggu waktu mencoba flock

en: Waiting for flock attempt... %d
id: Menunggu flock... %d

en: Bad regex: %s
id: Regex tidak benar: %s

en: New mail in
id: Surat baru di

en: Parent message is not available
id: Surat induk tidak ada

en: Parent message is not visible in this limited view
id: Surat induk tidak bisa dilihat di tampilan terbatas ini

note: L10N: Means "The path you specified as the destination file is a directory." See the msgid "Save to file: " (alias.c, recvattach.c) These three letters correspond to the choices in the string.
en: File is a directory, save under it: (y)es, (n)o, (a)ll?
id: File adalah sebuah direktori, simpan di dalamnya? (y)a, (t)idak, (s)emua

en: yna
id: yts

note: L10N: Means "The path you specified as the destination file is a directory." See the msgid "Save to file: " (alias.c, recvattach.c)
en: File is a directory, save under it?
id: File adalah sebuah direktori, simpan di dalamnya?

en: File under directory:
id: File di dalam direktori:

note: L10N: Options for: File %s exists, (o)verwrite, (a)ppend, or (c)ancel?
en: File exists, (o)verwrite, (a)ppend, or (c)ancel?
id: File sudah ada, (t)impa, t(a)mbahkan, atau (b)atal?

en: oac
id: tab

en: Can't save message to POP mailbox
id: Tidak bisa menyimpan surat ke kotak surat POP

en: Append messages to %s?
id: Tambahkan surat-surat ke %s?

en: Purge %d deleted message? | Purge %d deleted messages?
id[0]: Benar-benar hapus %d surat yang ditandai akan dihapus?

en: Moving read messages to %s...
id: Pindahkan surat-surat yang sudah dibaca ke %s...

en: Mailbox is unchanged
id: Kotak surat tidak berubah

en: %d kept, %d moved, %d deleted
id: %d disimpan, %d dipindahkan, %d dihapus

en: %d kept, %d deleted
id: %d disimpan, %d dihapus

en:  Press '%s' to toggle write
id: Tekan '%s' untuk mengeset bisa/tidak menulis

en: Use 'toggle-write' to re-enable write
id: Gunakan 'toggle-write' supaya bisa menulis lagi

en: Mailbox is marked unwritable. %s
id: Kotak surat ditandai tidak boleh ditulisi. %s

en: Mailbox checkpointed
id: Kotak surat telah di-checkpoint

en: Can't toggle write on a readonly mailbox
id: Kotak surat read-only, tidak bisa toggle write

en: Changes to folder will be written on folder exit
id: Perubahan ke folder akan dilakukan saat keluar dari folder

en: Changes to folder will not be written
id: Perubahan ke folder tidak akan dilakukan

en:  (current time: %c)
id:  (waktu skrg: %c)

en: [-- %s output follows%s --]
id: [-- Keluaran dari %s%s --]

en: Invoking PGP...
id: Memanggil PGP...

en: Message can't be sent inline.  Revert to using PGP/MIME?
id: Pesan tdk bisa dikirim inline. Gunakan PGP/MIME?

en: Mail not sent
id: Surat tidak dikirim

en: S/MIME messages with no hints on content are unsupported
id: Surat2 S/MIME tanpa hints pada isi tidak didukung

en: Trying to extract PGP keys...
id: Mencoba mengekstrak kunci2 PGP...

en: Trying to extract S/MIME certificates...
id: Mencoba mengekstrak sertifikat2 S/MIME...

en: [-- Error: Unknown multipart/signed protocol %s --]
id: [-- Error: Protokol multipart/signed %s tidak dikenal --]

en: [-- Warning: We can't verify %s/%s signatures. --]
id: [-- Warning: Tidak dapat mem-verifikasi tandatangan %s/%s. --]

en: [-- The following data is signed --]
id: [-- Data berikut ini ditandatangani --]

en: [-- Warning: Can't find any signatures. --]
id: [-- Warning: Tidak dapat menemukan tandatangan. --]

en: 
    [-- End of signed data --]
id: 
    [-- Akhir data yang ditandatangani --]

en: error enabling CMS protocol: %s
id: error saat mengaktifkan protokol CMS: %s

en: error creating GPGME data object: %s
id: error saat membuat objek data GPGME: %s

en: error allocating data object: %s
id: error saat mengalokasikan objek data: %s

en: error rewinding data object: %s
id: error saat me-rewind objek data: %s

en: error reading data object: %s
id: error saat membaca objek data: %s

en: secret key '%s' not found: %s
id: kunci rahasia '%s' tidak ditemukan: %s

en: error setting secret key '%s': %s
id: error saat memasang '%s' sebagai kunci rahasia: %s

en: error setting PKA signature notation: %s
id: kesalahan mengatur notasi tanda tangan PKA: %s

en: error encrypting data: %s
id: error saat mengenkripsi data: %s

en: error signing data: %s
id: error saat menandatangani data: %s

en: Warning: One of the keys has been revoked
id: Perhatian: Salah satu kunci telah dicabut.

en: Warning: The key used to create the signature expired at:
id: Perhatian: Kunci yg digunakan utk membuat tandatangan telah kadaluwarsa pada:

en: Warning: At least one certification key has expired
id: Perhatian: Minimal satu sertifikat sudah kadaluwarsa

en: Warning: The signature expired at:
id: Perhatian: Tandatangan sudah kadaluwarsa pada:

en: Can't verify due to a missing key or certificate
id: Tidak bisa memverifikasi karena kunci atau sertifikat tidak ditemukan

en: The CRL is not available
id: CRL tidak tersedia.

en: Available CRL is too old
id: CRL yang tersedia sudah terlalu tua/lama

en: A policy requirement was not met
id: Salah satu persyaratan kebijaksanaan tidak terpenuhi

en: A system error occurred
id: Telah terjadi suatu kesalahan di sistem

en: WARNING: PKA entry does not match signer's address:
id: PERHATIAN: Masukan PKA tidak cocok dengan alamat penandatangan:

en: PKA verified signer's address is:
id: Alamat penandatangan PKA yang sudah diverifikasi adalah:

en: Fingerprint:
id: Cap jari:

en: WARNING: We have NO indication whether the key belongs to the person named as shown above
id: PERHATIAN: TIDAK ada indikasi bahwa kunci tersebut dimiliki oleh orang yang namanya tertera di atas

en: WARNING: The key does NOT BELONG to the person named as shown above
id: PERHATIAN: Kunci tersebut TIDAK dimiliki oleh oleh orang yang namanya tertera di atas

en: WARNING: It is NOT certain that the key belongs to the person named as shown above
id: PERHATIAN: TIDAK bisa dipastikan bahwa kunci tersebut dimiliki oleh orang yang namanya tertera di atas

en: [-- Begin signature information --]
id: [-- Awal informasi tandatangan --]

en: Error: verification failed: %s
id: Error: verifikasi gagal: %s

en: *** Begin Notation (signature by: %s) ***
id: *** Awal Notasi (tandatangan oleh: %s) ***

en: *** End Notation ***
id: *** Akhir Notasi ***

en: [-- End signature information --]
id: [-- Akhir informasi tandatangan --]

en: [-- Error: decryption failed: %s --]
id: [-- Error: dekripsi gagal: %s --]

en: Error: decryption/verification failed: %s
id: Error: dekripsi/verifikasi gagal: %s

en: PGP message successfully decrypted
id: Surat PGP berhasil didekrip

en: Error: copy data failed
id: Error: penyalinan data gagal

en: [-- BEGIN PGP MESSAGE --]
id: [-- AWAL SURAT PGP --]

en: [-- BEGIN PGP PUBLIC KEY BLOCK --]
id: [-- AWAL PGP PUBLIC KEY BLOCK --]

en: [-- BEGIN PGP SIGNED MESSAGE --]
id: [-- AWAL SURAT DG TANDATANGAN PGP --]

en: [-- END PGP MESSAGE --]
id: [-- AKHIR PESAN PGP --]

en: [-- END PGP PUBLIC KEY BLOCK --]
id: [-- AKHIR PGP PUBLIC KEY BLOCK --]

en: [-- END PGP SIGNED MESSAGE --]
id: [-- AKHIR PESAN DG TANDATANGAN PGP --]

en: [-- Error: could not find beginning of PGP message --]
id: [-- Error: tidak tahu dimana surat PGP dimulai --]

en: [-- Error: could not create temporary file --]
id: [-- Error: tidak bisa membuat file sementara --]

en: [-- The following data is PGP/MIME signed and encrypted --]
id: [-- Data berikut ditandatangani dan dienkripsi dg PGP/MIME --]

en: [-- The following data is PGP/MIME encrypted --]
id: [-- Data berikut dienkripsi dg PGP/MIME --]

en: [-- End of PGP/MIME signed and encrypted data --]
id: [-- Akhir data yang ditandatangani dan dienkripsi dg PGP/MIME --]

en: [-- End of PGP/MIME encrypted data --]
id: [-- Akhir data yang dienkripsi dg PGP/MIME --]

en: Could not decrypt PGP message
id: Tidak bisa mendekripsi surat PGP

en: [-- The following data is S/MIME signed --]
id: [-- Data berikut ditandatangani dg S/MIME --]

en: [-- The following data is S/MIME encrypted --]
id: [-- Data berikut dienkripsi dg S/MIME --]

en: [-- End of S/MIME signed data --]
id: [-- Akhir data yg ditandatangani dg S/MIME --]

en: [-- End of S/MIME encrypted data --]
id: [-- Akhir data yang dienkripsi dg S/MIME --]

en: gpgme_op_keylist_start failed: %s
id: gpgme_op_keylist_start gagal: %s

en: gpgme_op_keylist_next failed: %s
id: gpgme_op_keylist_next gagal: %s

en: Looking for keys matching "%s"...
id: Mencari kunci yg cocok dengan "%s"...

en: Use keyID = "%s" for %s?
id: Gunakan keyID = '%s' untuk %s?

en: Enter keyID for %s:
id: Masukkan keyID untuk %s:

en: Please enter the key ID:
id: Masukkan key ID:

en: Failed to verify sender
id: Gagal memverifikasi pengirim

en: Failed to figure out sender
id: Gagal menentukan pengirim

en: Invoking S/MIME...
id: Memanggil S/MIME...

en: Check key
id: Cek key

en: All matching keys are marked expired/revoked
id: Semua kunci yang cocok ditandai kadaluwarsa/dicabut

en: PGP and S/MIME keys matching
id: Kunci-kunci PGP dan S/MIME cocok

en: PGP keys matching
id: Kunci-kunci PGP cocok

en: S/MIME keys matching
id: Kunci-kunci S/MIME cocok

en: keys matching
id: kunci-kunci cocok

en: All matching keys are expired, revoked, or disabled
id: Semua kunci yang cocok telah kadaluwarsa, dicabut, atau disabled

en: PGP keys matching <%s>
id: PGP keys yg cocok dg <%s>

en: PGP keys matching "%s"
id: PGP keys yg cocok dg "%s"

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Expired
id: Kadaluwarsa

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Invalid
id: Tdk valid

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Revoked
id: Dicabut

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Trusted
id: Dipercaya

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Unverified
id: Blm verif.

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Verified
id: Sudah verif.

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Unknown
id: Tdk diketahui

en: S/MIME certificates matching "%s"
id: Sertifikat2 S/MIME yg cocok dg "%s"

en: [Can't display this user ID (unknown encoding)]
id: [Tidak bisa menampilkan user ID ini (encoding tidak diketahui)]

en: [Can't display this user ID (invalid encoding)]
id: [Tidak bisa menampilkan user ID ini (encoding tidak valid)]

en: [Can't display this user ID (invalid DN)]
id: [Tidak bisa menampilkan user ID ini (DN tidak valid)]

note: L10N: comes after the Name or aka if the key is invalid L10N: describes a subkey
en: [Invalid]
id: [Tidak valid]

note: L10N: value in Key Usage: field
en: encryption
id: enkripsi

note: L10N: value in Key Usage: field
en: signing
id: menandatangani

note: L10N: value in Key Usage: field
en: certification
id: sertifikasi

note: L10N: describes a subkey
en: [Revoked]
id: [Dicabut]

note: L10N: describes a subkey
en: [Expired]
id: [Kadaluwarsa]

note: L10N: describes a subkey
en: [Disabled]
id: [Tidak aktif]

en: Collecting data...
id: Mengumpulkan data ...

en: Error finding issuer key: %s
id: Error saat mencari kunci yg mengeluarkan: %s

en: Key ID: 0x%s
id: Identifikasi kunci: 0x%s

en: This key can't be used: expired/disabled/revoked
id: Kunci ini tidak dapat digunakan: kadaluwarsa/disabled/dicabut

en: Enter PGP passphrase:
id: Masukkan passphrase PGP:

en: [-- Error: unable to create PGP subprocess --]
id: [-- Error: tidak bisa membuat subproses utk PGP --]

en: [-- End of PGP output --]
id: [-- Akhir keluaran PGP --]

en: [-- Error: could not create a PGP subprocess --]
id: [-- Error: tidak bisa membuat subproses PGP --]

en: Decryption failed
id: Dekripsi gagal

en: Can't open PGP subprocess
id: Tidak bisa membuka subproses PGP

en: Can't invoke PGP
id: Tidak dapat menjalankan PGP

en: Can't open /dev/null
id: Tidak bisa membuka /dev/null

en: Fetching PGP key...
id: Mengambil PGP key...

en: PGP Key %s
id: Kunci PGP %s

en: Enter S/MIME passphrase:
id: Masukkan passphrase S/MIME:

en: Enter keyID:
id: Masukkan keyID:

en: No (valid) certificate found for %s
id: Tidak ditemukan sertifikat (yg valid) utk %s

en: Error: unable to create OpenSSL subprocess
id: Error: tidak bisa membuat subproses utk OpenSSL

en: no certfile
id: tdk ada certfile

en: no mbox
id: tdk ada mbox

en: No output from OpenSSL...
id: Tdk ada keluaran dr OpenSSL...

en: Can't sign: No key specified. Use Sign As.
id: Tdk bisa tandatangan: Kunci tdk diberikan. Gunakan Tandatangan Sbg.

en: Can't open OpenSSL subprocess
id: Tidak bisa membuka subproses OpenSSL

en: [-- End of OpenSSL output --]
id: [-- Akhir keluaran OpenSSL --]

en: [-- Error: unable to create OpenSSL subprocess --]
id: [-- Error: tidak bisa membuat subproses utk OpenSSL --]

en: [-- The following data is S/MIME encrypted --]
id: [-- Data berikut dienkripsi dg S/MIME --]

en: [-- The following data is S/MIME signed --]
id: [-- Data berikut ditandatangani dg S/MIME --]

en: 
    [-- End of S/MIME encrypted data. --]
id: 
    [-- Akhir data yang dienkripsi dg S/MIME. --]

en: 
    [-- End of S/MIME signed data. --]
id: 
    [-- Akhir data yg ditandatangani dg S/MIME. --]

en: Choose algorithm family: (1) DES, (2) RC2, (3) AES, or (c)lear?
id: Pilih algoritma: (1) DES, (2) RC2, (3) AES, atau (b)atal?

note: L10N: Options for: Choose algorithm family: (1) DES, (2) RC2, (3) AES, or (c)lear?
en: 123c
id: 123b

en: Server closed connection
id: Server menutup hubungan

en: No authenticators available
id: Tidak ada pengauthentikasi yg bisa digunakan

en: Checking for new messages...
id: Memeriksa surat baru...

en: PrevPg
id: HlmnSblm

en: NextPg
id: HlmnBrkt

en: View Attachm.
id: Lampiran

en: Next
id: Brkt

en: Bottom of message is shown
id: Sudah paling bawah

en: Top of message is shown
id: Sudah paling atas

en: No more unquoted text after quoted text
id: Tidak ada lagi teks yang tidak dikutp setelah teks kutipan

en: No more quoted text
id: Tidak ada lagi teks kutipan

en: Help is currently being shown
id: Bantuan sedang ditampilkan

note: L10N: Used for the $crypt_verify_sig prompt
en: Verify signature?
id: Periksa tandatangan?

en: Can't create display filter
id: Tidak bisa membuat tampilan filter

en: Could not copy message
id: Tidak bisa menyalin surat

en: Command:
id: Perintah:

en: S/MIME signature successfully verified
id: Tanda tangan S/MIME berhasil diverifikasi

en: S/MIME certificate owner does not match sender
id: Pemilik sertifikat S/MIME tidak sesuai dg pengirim

en: Warning: Part of this message has not been signed
id: Perhatian: Sebagian dari pesan ini belum ditandatangani

en: S/MIME signature could NOT be verified
id: Tanda tangan S/MIME TIDAK berhasil diverifikasi

en: PGP signature successfully verified
id: Tanda tangan PGP berhasil diverifikasi

en: PGP signature could NOT be verified
id: Tanda tangan PGP TIDAK berhasil diverifikasi

en: %s: unknown command
id: %s: perintah tidak dikenali

en: %s: unknown variable
id: %s: variable tidak diketahui

en: Error in expression: %s
id: Kesalahan pada ekspresi: %s

en: Empty expression
id: Ekspresi kosong

en: Invalid day of month: %s
id: Tidak tanggal: %s

en: Invalid month: %s
id: Tidak ada bulan: %s

en: Invalid relative date: %s
id: Bulan relatif tidak benar: %s

en: empty pattern
id: kriteria kosong

en: error in pattern at: %s
id: error pada kriteria pada: %s

en: mismatched parentheses: %s
id: tanda kurung tidak klop: %s

en: %c: invalid pattern modifier
id: %c: pengubah pola tidak valid

en: %c: not supported in this mode
id: %c: tidak didukung pada mode ini

en: missing parameter
id: parameter tidak ada

note: L10N: An unknown pattern operator was somehow invoked. This shouldn't be possible unless there is a bug.
en: error: unknown op %d (report this error)
id: error: %d tidak dikenali (laporkan error ini)

en: Compiling search pattern...
id: Menyusun kriteria pencarian...

en: Executing command on matching messages...
id: Menjalankan perintah terhadap surat-surat yang cocok...

en: No messages matched criteria
id: Tidak ada surat yang memenuhi kriteria

en: Searching...
id: Mencari...

en: Search hit bottom without finding match
id: Sudah dicari sampe bawah, tapi tidak ketemu

en: Search hit top without finding match
id: Sudah dicari sampe atas, tapi tidak ketemu

en: Search interrupted
id: Pencarian dibatalkan

en: POP timestamp is invalid
id: Tanda waktu POP tidak valid

en: Command USER is not supported by server
id: Perintah USER tidak didukung oleh server

en: Unable to leave messages on server
id: Tidak bisa meninggalkan surat-surat di server

en: Command TOP is not supported by server
id: Perintah TOP tidak didukung oleh server

en: Command UIDL is not supported by server
id: Perintah UIDL tidak didukung oleh server

en: Error connecting to server: %s
id: Kesalahan waktu menghubungi ke server: %s

en: Closing connection to POP server...
id: Menutup hubungan ke server POP...

en: Verifying message indexes...
id: Memverifikasi indeks surat...

en: Connection lost. Reconnect to POP server?
id: Hubungan terputus. Hubungi kembali server POP?

en: Can't write header to temporary file
id: Tidak bisa menulis header ke file sementara

en: POP host is not defined
id: Nama server POP tidak diketahui

en: %s is an invalid POP path
id: %s bukan path POP yang valid

en: No new mail in POP mailbox
id: Tidak ada surat baru di kotak surat POP

en: Delete messages from server?
id: Hapus surat-surat dari server?

en: Error while writing mailbox
id: Error saat menulis ke kotak surat

en: Fetching list of messages...
id: Mengambil daftar surat...

en: Marking messages deleted...
id: Menandai surat-surat "dihapus"...

en: Can't write message to temporary file
id: Tidak bisa menulis surat ke file sementara

en: Postponed Messages
id: Surat-surat tertunda

en: Illegal S/MIME header
id: S/MIME header tidak betul

en: Illegal crypto header
id: Header crypto tidak betul

en: Decrypting message...
id: Mendekripsi surat...

en: No postponed messages
id: Tidak ada surat yg ditunda

en: yes
id: ya

en: no
id: nggak

en: You may only bounce message/rfc822 parts
id: Anda hanya dapat menge-bounce bagian-bagian 'message/rfc822'

en: Can't open temporary file %s
id: Tidak bisa membuka file sementara %s

en: Forward as attachments?
id: Forward sebagai lampiran?

en: Can't decode all tagged attachments.  MIME-forward the others?
id: Tidak dapat menguraikan semua lampiran yang ditandai. MIME-forward yg lainnya?

en: Forward MIME encapsulated?
id: Forward dalam MIME?

en: Can't create %s
id: Tidak bisa membuat %s

en: Can't find any tagged messages
id: Tidak dapat menemukan surat yang ditandai

en: No mailing lists found
id: Tidak ada mailing list yang ditemukan

en: Can't decode all tagged attachments.  MIME-encapsulate the others?
id: Tidak dapat menguraikan semua lampiran yang ditandai. Ubah yg lainnya ke MIME?

en: No boundary parameter found [report this error]
id: Tidak ada parameter batas yang bisa ditemukan [laporkan error ini]

en: %s no longer exists
id: %s tidak ada lagi

en: No subject, abort?
id: Tidak ada subjek, batal?

en: No subject, aborting
id: Tidak ada subjek, batal

note: L10N: Asks whether the user respects the reply-to header. If she says no, neomutt will reply to the from header's address instead.
en: Reply to %s%s?
id: Balas ke %s%s?

en: Follow-up to %s%s?
id: Balas ke %s%s?

en: Include message in reply?
id: Sertakan surat asli di surat balasan?

en: Including quoted message...
id: Menyertakan surat terkutip...

en: Could not include all requested messages
id: Tidak bisa menyertakan semua surat yang diminta

en: Forward as attachment?
id: Forward sebagai lampiran?

en: Preparing forwarded message...
id: Mempersiapkan surat yg diforward...

en: Recall postponed message?
id: Lanjutkan surat yang ditunda sebelumnya?

en: Edit forwarded message?
id: Edit surat yg diforward?

en: Abort unmodified message?
id: Batalkan surat yang tidak diubah?

en: Aborted unmodified message
id: Surat yang tidak diubah dibatalkan

en: Message postponed
id: Surat ditunda

en: No subject, abort sending?
id: Tidak ada subjek, batalkan pengiriman?

en: No subject specified
id: Tidak ada subjek

en: Sending message...
id: Mengirim surat...

en: Could not send the message
id: Tidak bisa mengirim surat

en: Sending in background
id: Mengirim di latar belakang

en: Mail sent
id: Surat telah dikirim

en: Could not open %s
id: Tidak bisa membuka %s

en: Bad IDN %s while preparing resent-from
id: IDN %s pada saat mempersiapkan resent-from tidak benar

en: Error sending message, child exited %d (%s)
id: Error mengirimkan surat, proses keluar dengan kode %d (%s)

en: Output of the delivery process
id: Keluaran dari proses pengiriman

en: SMTP session failed: %s
id: Sesi SMTP gagal: %s

en: SMTP session failed: unable to open %s
id: Sesi SMTP gagal: tidak dapat membuka %s

en: Invalid SMTP URL: %s
id: URL SMTP tidak valid: %s

en: SMTP server does not support authentication
id: Server SMTP tidak mendukung authentikasi

en: SMTP session failed: read error
id: Sesi SMTP gagal: kesalahan pembacaan

en: SMTP session failed: write error
id: Sesi SMTP gagal: kesalahan penulisan

en: Could not find sorting function [report this bug]
id: Tidak bisa menemukan fungsi pengurutan [laporkan bug ini]

en: Sorting mailbox...
id: Mengurutkan surat-surat...

en: (no mailbox)
id: (tidak ada kotak surat)

en: Compile options:
id: Opsi2 saat kompilasi:
