neomutt-2023-11-03 - en to ja translation catalogue (1154 entries)

note: L10N: prompt to add a new alias
en: Alias as:
ja: 別名入力:

en: You already have an alias defined with that name
ja: すでにこの名前の別名がある

en: Warning: This alias name may not work.  Fix it?
ja: 警告: この別名は正常に動作しないかもしれない。修正?

en: Address:
ja: アドレス:

en: Bad IDN: '%s'
ja: 不正な IDN: '%s'

en: Personal name:
ja: 個人名:

en: Accept?
ja: 了解?

en: Save to file:
ja: 保存するファイル:

en: Error reading alias file
ja: 別名ファイルの読み出しエラー

en: Alias added
ja: 別名を追加した。

en: alias: no address
ja: alias (別名): アドレスがない

en: Warning: Bad IDN '%s' in alias '%s'
ja: 警告: 不正な IDN '%s' がエイリアス '%s' 中にある。

en: Exit
ja: 戻る

en: Del
ja: 削除

en: Undel
ja: 削除を取り消し

en: Select
ja: 選択

en: Help
ja: ヘルプ

en: You have no aliases
ja: 別名がない

en: Aliases
ja: 別名

en: Mail
ja: メール

en: New Query
ja: 新規問い合わせ

en: Make Alias
ja: 別名作成

en: Search
ja: 検索

en: Waiting for response...
ja: 応答待ち...

en: Query
ja: 問い合わせ

en: Query command not defined
ja: 問い合わせコマンドは定義されていない。

en: Query:
ja: 問い合わせ:

note: L10N: ask for a limit to apply
en: Limit: %s
ja: 制限パターン: %s

en: attachments: no disposition
ja: attachments: 引数 disposition の指定がない

en: attachments: invalid disposition
ja: attachments: 引数 disposition が不正

en: unattachments: no disposition
ja: unattachments: 引数 disposition の指定がない

en: unattachments: invalid disposition
ja: unattachments: 引数 disposition が不正

en: Save
ja: 保存

en: Pipe
ja: パイプ

en: Print
ja: 印刷

en: Attachments
ja: 添付ファイル

en: Not available in this menu
ja: このメニューでは利用できない。

en: Function not permitted in attach-message mode
ja: この機能はメッセージ添付モードでは許可されていない。

en: Mailbox is read-only
ja: メールボックスは読み出し専用。

en: There are no subparts to show
ja: 表示すべき副パートがない

en: Can't delete attachment from POP server
ja: POP サーバから添付ファイルを削除できない。

en: Deletion of attachments from encrypted messages is unsupported
ja: 暗号化メッセージからの添付ファイルの削除はサポートされていない。

en: Deletion of attachments from signed messages may invalidate the signature
ja: 署名メッセージからの添付ファイルの削除は署名を不正にすることがある。

en: Only deletion of multipart attachments is supported
ja: マルチパート添付ファイルの削除のみサポートされている。

en: Can't match 'nametemplate', continue?
ja: 名前のテンプレートに一致させられない。続行?

en: Mailcap compose entry requires %%s
ja: Mailcap 編集エントリに %%s が必要

en: Error running "%s"
ja: "%s" 実行エラー

en: Failure to open file to parse headers
ja: ヘッダ解析のためのファイルオープンに失敗。

en: Failure to open file to strip headers
ja: ヘッダ削除のためのファイルオープンに失敗。

en: Failure to rename file
ja: ファイルのリネーム (移動) に失敗。

en: No mailcap compose entry for %s, creating empty file
ja: %s のための mailcap 編集エントリがないので空ファイルを作成。

en: Mailcap Edit entry requires %%s
ja: Mailcap 編集エントリには %%s が必要

en: No mailcap edit entry for %s
ja: %s のための mailcap 編集エントリがない

en: No matching mailcap entry found.  Viewing as text.
ja: mailcap に一致エントリがない。テキストとして表示中。

en: MIME type not defined.  Can't view attachment.
ja: MIME 形式が定義されていない。添付ファイルを表示できない。

en: Can't create filter
ja: フィルタを作成できない

en: ---Command: %-20.20s Description: %s
ja: ---コマンド: %-20.20s 内容説明: %s

en: ---Command: %-30.30s Attachment: %s
ja: ---コマンド: %-30.30s 添付ファイル形式: %s

en: ---Attachment: %s: %s
ja: ---添付ファイル: %s: %s

en: ---Attachment: %s
ja: ---添付ファイル: %s

en: Write fault
ja: 書き込み失敗

en: I don't know how to print that
ja: どのように印刷するか不明

en: Saving...
ja: 保存中...

en: WARNING!  You are about to overwrite %s, continue?
ja: 警告! %s を上書きしようとしている。継続?

en: Attachment filtered
ja: 添付ファイルはコマンドを通してある。

en: Filter through:
ja: 表示のために通過させるコマンド:

en: Pipe to:
ja: パイプするコマンド:

note: L10N: s gets replaced by a MIME type, e.g. "text/plain" or application/octet-stream.
en: I don't know how to print %s attachments
ja: どのように添付ファイル %s を印刷するか不明

en: Print attachment?
ja: 添付ファイルを印刷?

en: Structural changes to decrypted attachments are not supported
ja: 復号化されたメッセージの構造変更はサポートされていない

en: Can't decrypt encrypted message
ja: 暗号化メッセージを復号化できない

note: L10N: s is a directory.  NeoMutt is looking for a directory it needs for some reason (e.g. autocrypt, header cache, bcache), but it doesn't exist.  The prompt is asking whether to create the directory
en: %s does not exist. Create it?
ja: %s が存在しない。作成?

note: L10N: mkdir() on the directory %s failed.  The second %s is the error message returned by libc
en: Can't create %s: %s
ja: %s が %s のために作成できない。

note: L10N: The first time NeoMutt is started with $autocrypt set, it will create $autocrypt_dir and then prompt to create an autocrypt account with this message.
en: Create an initial autocrypt account?
ja: 新規 autocrypt アカウントを作成?

note: L10N: Autocrypt is asking for the email address to use for the autocrypt account.  This will generate a key and add a record to the database for use in autocrypt operations.
en: Autocrypt account address:
ja: autocrypt アカウントのアドレス:

note: L10N: Autocrypt prompts for an account email address, and requires a single address.  This is shown if they entered something invalid, nothing, or more than one address for some reason.
en: Please enter a single email address
ja: メールアドレスをひとつだけ入力せよ

note: L10N: When creating an autocrypt account, this message will be displayed if there is already an account in the database with the email address they just entered.
en: That email address already has an autocrypt account
ja: そのアドレスには既に autocrypt アカウントがある

note: L10N: Autocrypt has a setting "prefer-encrypt". When the recommendation algorithm returns "available" and BOTH sender and recipient choose "prefer-encrypt", encryption will be automatically enabled. Otherwise the UI will show encryption is "available" but the user will be required to enable encrypti
en: Prefer encryption?
ja: 可能な限り暗号化 (prefer-encrypt)?

note: L10N: Message displayed after an autocrypt account is successfully created.
en: Autocrypt account creation succeeded
ja: autocrypt アカウント作成は成功した

note: L10N: Error message displayed if creating an autocrypt account failed or was aborted by the user.
en: Autocrypt account creation aborted
ja: autocrypt アカウント作成は中止された。

note: L10N: Error displayed if the user tries to force sending an Autocrypt email when the engine is not available.
en: Autocrypt is not available
ja: autocrypt が利用できない。

note: L10N: Error displayed if the user tries to force sending an Autocrypt email when the account does not exist or is not enabled. %s is the From email address used to look up the Autocrypt account.
en: Autocrypt is not enabled for %s
ja: %s には autocrypt が有効でない。

note: L10N: s is an email address.  Autocrypt is scanning for the keyids to use to encrypt, but it can't find a valid keyid for this address. The message is printed and they are returned to the compose menu.
en: No (valid) autocrypt key found for %s
ja: %s の (正しい) autocrypt 鍵が見つからない。

note: L10N: The first time autocrypt is enabled, NeoMutt will ask to scan through one or more mailboxes for Autocrypt: headers.  Those headers are then captured in the database as peer records and used for encryption. If this is answered yes, they will be prompted for a mailbox.
en: Scan a mailbox for autocrypt headers?
ja: Autocrypt ヘッダをスキャンしたいメールボックスがある?

note: L10N: The prompt for a mailbox to scan for Autocrypt: headers
en: Scan mailbox
ja: スキャンするメールボックス

note: L10N: This is the second prompt to see if the user would like to scan more than one mailbox for Autocrypt headers. I'm purposely being extra verbose; asking first then prompting for a mailbox.  This is because this is a one-time operation and I don't want them to accidentally ctrl-g and abort it.
en: Scan another mailbox for autocrypt headers?
ja: Autocrypt ヘッダをスキャンするメールボックスがまだある?

note: L10N: s is the path to the database. For some reason sqlite3 failed to open that database file. L10N: Error message if autocrypt couldn't open the SQLite database for some reason.  The %s is the full path of the database file.
en: Unable to open autocrypt database %s
ja: autocrypt データベースがオープンできない (%s)

note: L10N: Autocrypt Account Menu Help line: create new account
en: Create
ja: 作成

note: L10N: Autocrypt Account Menu Help line: delete account
en: Delete
ja: 削除

note: L10N: Autocrypt Account Menu Help line: toggle an account active/inactive The words here are abbreviated to keep the help line compact. It currently has the content: q:Exit  c:Create  D:Delete  a:Tgl Active  p:Prf Encr  ?:Help
en: Tgl Active
ja: 有効切替

note: L10N: Autocrypt Account Menu Help line: toggle "prefer-encrypt" on an account The words here are abbreviated to keep the help line compact. It currently has the content: q:Exit  c:Create  D:Delete  a:Tgl Active  p:Prf Encr  ?:Help
en: Prf Encr
ja: 暗号優先

note: L10N: Autocrypt Account menu. flag that an account has prefer-encrypt set
en: prefer encrypt
ja: 可能な限り暗号化

note: L10N: Autocrypt Account menu. flag that an account has prefer-encrypt unset; thus encryption will need to be manually enabled.
en: manual encrypt
ja: 手動でのみ暗号化

note: L10N: Autocrypt Account menu. flag that an account is enabled/active
en: active
ja: 有効

note: L10N: Autocrypt Account menu. flag that an account is disabled/inactive
en: inactive
ja: 無効

note: L10N: Autocrypt Account Management Menu title
en: Autocrypt Accounts
ja: Autocrypt アカウント

note: L10N: This error message is displayed if a database update of an account record fails for some odd reason.
en: Error updating account record
ja: アカウントデータの更新エラー

note: L10N: Confirmation message when deleting an autocrypt account
en: Really delete account "%s"?
ja: 本当にアカウント "%s" を削除?

en: error creating GPGME context: %s
ja: GPGME コンテクスト作成エラー: %s

note: L10N: Message displayed just before a GPG key is generated for a created autocrypt account.
en: Generating autocrypt key...
ja: autocrypt 鍵を生成中...

note: L10N: GPGME was unable to generate a key for some reason. %s is the error message returned by GPGME.
en: Error creating autocrypt key: %s
ja: autocrypt 鍵の作成エラー: %s

note: L10N: After selecting a key for an autocrypt account, this is displayed if the key was revoked/expired/disabled/invalid or can't be used for both signing and encryption. %s is the key fingerprint.
en: The key %s is not usable for autocrypt
ja: 鍵 %s は autocrypt 用に使えない

note: L10N: During autocrypt account creation, this prompt asks the user whether they want to create a new GPG key for the account, or select an existing account from the keyring.
en: (c)reate new, or (s)elect existing GPG key?
ja: c:新規作成, s:既存のGPG鍵

note: L10N: During autocrypt account creation, if selecting an existing key fails for some reason, we prompt to see if they want to create a key instead.
en: Create a new GPG key for this account, instead?
ja: 代案として、このアカウントに新規 GPG 鍵を作成?

note: L10N: The autocrypt database keeps track of schema version numbers. This error occurs if the version number is too high. Presumably because this is an old version of NeoMutt and the database was upgraded by a future version.
en: Autocrypt database version is too new
ja: autocrypt データベースバージョンが新しすぎる

en: Chdir
ja: ディレクトリ変更

en: Mask
ja: マスク

en: List
ja: リスト

en: Subscribe
ja: 購読開始

en: Unsubscribe
ja: 購読取消

en: %s is not a directory
ja: %s はディレクトリではない。

en: Mailboxes [%d]
ja: メールボックス [%d]

en: Subscribed [%s], File mask: %s
ja: 購読 [%s], ファイルマスク: %s

en: Directory [%s], File mask: %s
ja: ディレクトリ [%s], ファイルマスク: %s

en: Can't attach a directory
ja: ディレクトリは添付できない

en: New file name:
ja: 新規ファイル名:

en: No newsgroups match the mask
ja: マスクに一致するニュースグループがない

en: No files match the file mask
ja: ファイルマスクに一致するファイルがない

en: Can't view a directory
ja: ディレクトリは閲覧できない

en: Error trying to view file
ja: ファイル閲覧エラー

en: Chdir to:
ja: ディレクトリ変更先:

en: Error scanning directory
ja: ディレクトリのスキャンエラー。

en: Create is only supported for IMAP mailboxes
ja: 作成機能は IMAP メールボックスのみのサポート

en: Delete is only supported for IMAP mailboxes
ja: 削除機能は IMAP メールボックスのみのサポート

en: Really delete mailbox "%s"?
ja: 本当にメールボックス "%s" を削除?

en: Mailbox not deleted
ja: メールボックスは削除されなかった。

en: Mailbox deletion failed
ja: メールボックス削除が失敗した。

en: Mailbox deleted
ja: メールボックスは削除された。

en: File Mask:
ja: ファイルマスク:

en: Rename is only supported for IMAP mailboxes
ja: リネーム (移動) 機能は IMAP メールボックスのみのサポート

en: %s: no such object
ja: %s というオブジェクトはない

en: %s: too few arguments
ja: %s: 引数が少なすぎる

en: %s: color not supported by term
ja: 色 %s はこの端末ではサポートされていない

en: %s: too many arguments
ja: %s: 引数が多すぎる

note: L10N: '%s' is the file name of the temporary file
en: Could not create temporary file %s
ja: 一時ファイル %s を作成できなかった

en: %s: no such color
ja: %s という色はない

en: %s: no such attribute
ja: %s という属性はない

en: -group: no group name
ja: -group: グループ名がない

en: out of arguments
ja: 引数が少なすぎる

en: Error: Can't build path of '%s'
ja: エラー: このパスはビルドできない. '%s'

en: Error: Cyclic sourcing of configuration file '%s'
ja: エラー: 設定ファイルが巡回している'%s'

en: source: errors in %s
ja: source: %s 中でエラー

en: source: reading aborted due to too many errors in %s
ja: source: %s 中にエラーが多すぎるので読み出し中止

en: %sgroup: missing -rx or -addr
ja: %sgroup: -rx か -addr が必要。

en: %sgroup: warning: bad IDN '%s'
ja: %sgroup: 警告: 不正な IDN '%s'。

en: Error: %s
ja: エラー: '%s'

en: invalid header field
ja: 不正なへッダフィールド

en: %s is unset
ja: %s は未設定

en: source: error at %s
ja: source: %s でエラー

en: Subscribed to %s
ja: %s を購読を開始した

en: Unsubscribed from %s
ja: %s の購読を取り消した

en: Can't append without an append-hook or close-hook : %s
ja: append-hook か close-hook がないと追加できない : %s

en: Unable to lock mailbox
ja: メールボックスロック不能

en: Decompressing %s
ja: %s を展開中

en: Can't identify the contents of the compressed file
ja: 圧縮ファイルの内容を識別できない

en: Can't find mailbox ops for mailbox type %d
ja: メールボックス形式 %d に合う関数が見つからない

en: Compress command failed: %s
ja: 圧縮コマンドが失敗した: %s

en: Unsupported mailbox type for appending
ja: 追加を未サポートのメールボックス形式。

en: Can't sync a compressed file without a close-hook
ja: close-hook がないと圧縮ファイルを同期できない

en: Compressing %s
ja: %s を圧縮中

en: Compressed-appending to %s...
ja: %s に圧縮追加中...

en: Error. Preserving temporary file: %s
ja: エラー。一時ファイル %s は保管

en: Send
ja: 送信

en: Abort
ja: 中止

note: L10N: compose menu help line entry
en: To
ja: 宛先

note: L10N: compose menu help line entry
en: Subj
ja: 件名

en: Attach file
ja: ファイル添付

en: Descrip
ja: 内容説明

en: -- Attachments
ja: -- 添付ファイル

en: There are no attachments
ja: 添付ファイルがない。

note: L10N: This message is displayed in the compose menu when an attachment doesn't stat.  %d is the attachment number and %s is the attachment filename.  The filename is located last to avoid a long path hiding the error message.
en: Attachment #%d no longer exists: %s
ja: 添付ファイル #%d はもはや存在しない: %s

note: L10N: This message is displayed in the compose menu when an attachment is modified behind the scenes.  %d is the attachment number and %s is the attachment filename.  The filename is located last to avoid a long path hiding the prompt question.
en: Attachment #%d modified. Update encoding for %s?
ja: 添付ファイル #%d は変更された。エンコード更新? (%s)

en: You may not delete the only attachment
ja: 唯一の添付ファイルを削除してはいけない。

en: Unable to attach %s
ja: %s は添付できない

en: Open mailbox to attach message from
ja: 中のメッセージを添付するためにメールボックスをオープン

en: Open newsgroup to attach message from
ja: 中のメッセージを添付するためにニュースグループをオープン

en: Unable to open mailbox %s
ja: メールボックス %s がオープンできない

en: No messages in that folder
ja: そのフォルダにはメッセージがない。

en: Tag the messages you want to attach
ja: 添付したいメッセージにタグを付けよ

en: Unable to attach
ja: 添付できない

en: Invalid encoding
ja: 不正なエンコード法。

en: New file:
ja: 新規ファイル:

en: Content-Type is of the form base/sub
ja: Content-Type は base/sub という形式にすること

en: Unknown Content-Type %s
ja: %s は不明な Content-Type

en: Can't create file %s
ja: ファイル %s を作成できない

en: Send attachment with name:
ja: 添付ファイルを別の名前で送る:

en: Recoding only affects text attachments
ja: コード変換はテキスト型添付ファイルにのみ有効。

en: The current attachment won't be converted
ja: 現在の添付ファイルは変換されない。

en: The current attachment will be converted
ja: 現在の添付ファイルは変換される。

en: Bad IDN in '%s': '%s'
ja: '%s' 中に不正な IDN: '%s'

en: Rename to:
ja: リネーム (移動) 先:

note: L10N: "stat" is a system call. Do "man 2 stat" for more information.
en: Can't stat %s: %s
ja: %s を属性調査できない: %s

en: Save a copy of this message?
ja: このメッセージのコピーを保存?

en: Write message to mailbox
ja: メッセージをメールボックスに書き込む

en: Writing message to %s ...
ja: メッセージを %s に書き込み中...

en: Message written
ja: メッセージは書き込まれた。

en: 'charset' must contain exactly one character set name
ja: 'charset'はただ1つの文字セットでなければならない

note: L10N: Example: Username at myhost.com
en: Username at %s:
ja: %s のユーザ名:

en: Password for %s@%s:
ja: %s@%s のパスワード:

en: Unable to run refresh command
ja: refreshコマンドが実行できない

en: Command returned empty string
ja: コマンドの戻り値が空文字列(empty string)

en: (r)eject, accept (o)nce, (a)ccept always, (s)kip
ja: r:拒否, o:今回のみ承認, a:常に承認, s:無視

en: (r)eject, accept (o)nce, (a)ccept always
ja: r:拒否, o:今回のみ承認, a:常に承認

en: (r)eject, accept (o)nce, (s)kip
ja: r:拒否, o:今回のみ承認, s:無視

en: (r)eject, accept (o)nce
ja: r:拒否, o:今回のみ承認

en: Jumping is not implemented for dialogs
ja: ジャンプ機能はダイアログでは実装されていない。

en: Search is not implemented for this menu
ja: このメニューでは検索機能が実装されていない。

en: Unable to get certificate from peer
ja: 接続先から証明書を得られなかった

en: Certificate verification error (%s)
ja: 証明書の検証エラー (%s)

en: [unable to calculate]
ja: [計算不能]

en: Error initialising gnutls certificate data
ja: gnutls 証明書データ初期化エラー

en: Error processing certificate data
ja: 証明書データ処理エラー

en: This certificate belongs to:
ja: この証明書の所属先:

en: This certificate was issued by:
ja: この証明書の発行元:

en: This certificate is valid
ja: この証明書の有効期間は

en:    from %s
ja:    %s から

en:      to %s
ja:    %s まで

en: SHA1 Fingerprint: %s
ja: SHA1 フィンガープリント: %s

en: SHA256 Fingerprint:
ja: SHA256 フィンガープリント:

en: WARNING: Server certificate is not yet valid
ja: 警告: サーバの証明書はまだ有効でない

en: WARNING: Server certificate has expired
ja: 警告: サーバの証明書が期限切れ

en: WARNING: Server certificate has been revoked
ja: 警告: サーバの証明書が廃棄済み

en: WARNING: Server hostname does not match certificate
ja: 警告: サーバのホスト名が証明書と一致しない

en: WARNING: Signer of server certificate is not a CA
ja: 警告: サーバの証明書は署名者が CA でない

en: Warning: Server certificate was signed using an insecure algorithm
ja: 警告: 安全でないアルゴリズムで署名されたサーバ証明書

en: SSL Certificate check (certificate %zu of %zu in chain)
ja: SSL 証明書検査 (連鎖内 %2$zu のうち %1$zu 個目)

en: Certificate saved
ja: 証明書を保存した

en: Warning: Couldn't save certificate
ja: 警告: 証明書を保存できなかった

en: All available protocols for TLS/SSL connection disabled
ja: TLS/SSL 接続に利用可能なプロトコルがすべて無効

en: Explicit ciphersuite selection via $ssl_ciphers not supported
ja: $ssl_ciphers による明示的な暗号スイート選択はサポートされていない

note: L10N: This is a warning when trying to set the host name for TLS Server Name Indication (SNI).  This allows the server to present the correct certificate if it supports multiple hosts.
en: Warning: unable to set TLS SNI host name
ja: 警告: TLS SNI のホスト名が設定不能

en: SSL/TLS connection using %s (%s/%s/%s)
ja: %s を使った SSL/TLS 接続 (%s/%s/%s)

en: Error: no TLS socket open
ja: エラー: TLS ソケットが開いていない

en: Filling entropy pool: %s...
ja: 乱雑さプールを充填中: %s...

en: %s has insecure permissions
ja: %s に脆弱なパーミッションがある

en: SSL disabled due to the lack of entropy
ja: 乱雑さ不足のため SSL は無効になった

en: [invalid date]
ja: [不正な日付]

en: Server certificate is not yet valid
ja: サーバの証明書はまだ有効でない

en: Server certificate has expired
ja: サーバの証明書が期限切れ

en: Failed to find enough entropy on your system
ja: 実行中のシステムには十分な乱雑さを見つけられなかった

en: can't get certificate subject
ja: 証明書の subject を得られない

en: can't get certificate common name
ja: 証明書の common name を得られない

en: certificate owner does not match hostname %s
ja: 証明書所有者がホスト名に一致しない: %s

en: Certificate host check failed: %s
ja: 証明書ホスト検査に不合格: %s

en: I/O error
ja: I/O エラー

en: unknown error
ja: 不明なエラー

en: SSL failed: %s
ja: SSL は %s で失敗。

note: L10N: an SSL context is a data structure returned by the OpenSSL function SSL_CTX_new().  In this case it returned NULL: an error condition.
en: Unable to create SSL context
ja: SSL コンテクスト作成不能

en: Warning: error enabling ssl_verify_partial_chains
ja: 警告: ssl_verify_partial_chains エラー

en: Looking up %s...
ja: %s 検索中...

en: Could not find the host "%s"
ja: ホスト "%s" が見つからなかった

en: Connecting to %s...
ja: %s に接続中...

en: Could not connect to %s (%s)
ja: %s に接続できなかった (%s)。

en: Error talking to %s (%s)
ja: %s への交信エラー (%s)。

en: Connection to %s has been aborted
ja: %s への接続を終了した

en: Unknown SASL profile
ja: 不明な SASL プロファイル

en: Error allocating SASL connection
ja: SASL 接続の割り当てエラー

en: Error setting SASL security properties
ja: SASL セキュリティ情報の設定エラー

en: Error setting SASL external security strength
ja: SASL 外部セキュリティ強度の設定エラー

en: Error setting SASL external user name
ja: SASL 外部ユーザ名の設定エラー

en: Preconnect command failed
ja: 事前接続コマンドが失敗。

en: Connection to %s closed
ja: %s への接続を終了した

en: Connecting with "%s"...
ja: "%s" で接続中...

en: Tunnel error talking to %s: %s
ja: %s へのトンネル交信エラー: %s

en: Tunnel to %s returned error %d (%s)
ja: %s へのトンネルがエラー %d (%s) を返した

en: %s isn't a regular file
ja: %s は通常のファイルではない。

en: No decryption engine available for message
ja: 利用できる復号化エンジンがない

en: Out of memory
ja: メモリ不足

en: could not create temporary folder: %s
ja: 一時フォルダを作成できなかった: %s

en: could not write temporary mail folder: %s
ja: 一時メールフォルダに書き込めなかった: %s

en: could not truncate temporary mail folder: %s
ja: 一時メールフォルダの最後の行を消せなかった: %s

en: Message file is empty
ja: メッセージファイルが空

en: Message not modified
ja: メッセージは変更されていない

en: Message of read-only mailbox modified! Ignoring changes.
ja: 読み取り専用メールボックス内のメッセージが変更された! 変更を無視する.

en: Can't open message file: %s
ja: メッセージファイルをオープンできない: %s

note: L10N: %s is from strerror(errno)
en: Can't append to folder: %s
ja: フォルダに追加できない: %s

en: multipart message has no boundary parameter
ja: マルチパートのメッセージだが boundary パラメータがない

note: L10N: The compose menu autocrypt prompt. (e)ncrypt enables encryption via autocrypt. (c)lear sets cleartext. (a)utomatic defers to the recommendation.
en: Autocrypt: (e)ncrypt, (c)lear, (a)utomatic?
ja: Autocrypt: e:暗号化, c:なし, a:自動選択

en: No PGP backend configured
ja: PGP バックエンドが設定されていない

en: S/MIME already selected. Clear and continue?
ja: S/MIME が既に選択されている。解除して継続?

en: No S/MIME backend configured
ja: S/MIME バックエンドが設定されていない

en: PGP already selected. Clear and continue?
ja: PGP が既に選択されている。解除して継続?

note: L10N: Compose menu field.  Holds "Encrypt", "Sign" related information
en: Security:
ja: 暗号と署名:

note: L10N: This string is used by the compose menu. Since it is hidden by default, it does not increase the indentation of other compose menu fields.  However, if possible, it should not be longer than the other compose menu fields.  Since it shares the row with "Encrypt with:", it should not be longer t
en: Sign as:
ja: 署名に使う鍵:

note: L10N: Compose menu field.  May not want to translate.
en: Newsgroups:
ja: ニュースグループ:

note: L10N: Autocrypt recommendation flag: off. This is displayed when Autocrypt is turned off.
en: Off
ja: 機能オフ

note: L10N: Autocrypt recommendation flag: no. This is displayed when Autocrypt cannot encrypt to the recipients.
en: No
ja: 暗号化不可

note: L10N: Autocrypt recommendation flag: discouraged. This is displayed when Autocrypt believes encryption should not be used. This might occur if one of the recipient Autocrypt Keys has not been used recently, or if the only key available is a Gossip Header key.
en: Discouraged
ja: 暗号化非推奨

note: L10N: Autocrypt recommendation flag: available. This is displayed when Autocrypt believes encryption is possible, but leaves enabling it up to the sender.  Probably because "prefer encrypt" is not set in both the sender and recipient keys.
en: Available
ja: 選択可能

note: L10N: Autocrypt recommendation flag: yes. This is displayed when Autocrypt would normally enable encryption automatically.
en: Yes
ja: 暗号化する

en: Sign, Encrypt
ja: 署名 + 暗号化

en: Encrypt
ja: 暗号化

en: Sign
ja: 署名

en: None
ja: なし

en:  (inline PGP)
ja:  (インライン PGP)

en:  (OppEnc mode)
ja:  (日和見暗号)

en: <default>
ja: <既定値>

en: Encrypt with:
ja:   暗号化方式:

note: L10N: The autocrypt compose menu Recommendation field. Displays the output of the recommendation engine (Off, No, Discouraged, Available, Yes)
en: Recommendation:
ja: 暗号推奨:

en: Warning: message contains no From: header
ja: 警告: メッセージに From: ヘッダがない

en: Bounce message to:
ja: メッセージの再送先:

en: Bounce tagged messages to:
ja: タグ付きメッセージの再送先:

en: Error parsing address
ja: アドレス解析エラー

en: Message not bounced | Messages not bounced
ja[0]: メッセージは再送されなかった。

en: Message bounced | Messages bounced
ja[0]: メッセージを再送した。

en: Can't create filter process
ja: フィルタプロセスを作成できない

en: Pipe to command:
ja: コマンドへのパイプ:

en: No printing command has been defined
ja: 印刷コマンドが未定義。

en: Print message? | Print tagged messages?
ja[0]: メッセージを印刷?

en: Message printed | Messages printed
ja[0]: メッセージは印刷された

en: Message could not be printed | Messages could not be printed
ja[0]: メッセージは印刷できなかった

note: L10N: The highlighted letters must match the "Sort" options
en: Rev-Sort (d)ate,(f)rm,(r)ecv,(s)ubj,t(o),(t)hread,(u)nsort,si(z)e,s(c)ore,s(p)am,(l)abel?
ja: 逆順 (d)時 (f)送者 (r)着順 (s)題 (o)宛 (t)スレ (u)無 (z)長 (c)得点 (p)スパム (l)ラベル

note: L10N: The highlighted letters must match the "Rev-Sort" options
en: Sort (d)ate,(f)rm,(r)ecv,(s)ubj,t(o),(t)hread,(u)nsort,si(z)e,s(c)ore,s(p)am,(l)abel?
ja: 整列 (d)時 (f)送者 (r)着順 (s)題 (o)宛 (t)スレ (u)無 (z)長 (c)得点 (p)スパム (l)ラベル

en: Shell command:
ja: シェルコマンド:

en: Copying to %s...
ja: %s にコピー中...

note: L10N: Message when an index tagged save operation fails for some reason
en: Error saving tagged messages
ja: タグ付きメッセージ保存エラー

note: L10N: Message when an index/pager save operation fails for some reason
en: Error saving message
ja: メッセージ保存エラー

note: L10N: Message when an index tagged copy operation fails for some reason
en: Error copying tagged messages
ja: タグ付きメッセージコピーエラー

note: L10N: Message when an index/pager copy operation fails for some reason
en: Error copying message
ja: メッセージコピーエラー

en: Convert to %s upon sending?
ja: 送信時に %s に変換?

en: Content-Type changed to %s
ja: Content-Typeを %s に変更した。

en: Threading is not enabled
ja: スレッド表示が有効になっていない。

en: Clear flag
ja: フラグ解除

en: Set flag
ja: フラグ設定

en: Press any key to continue...
ja: 続けるには何かキーを...

en:  ('?' for list):
ja: ('?' で一覧):

en: Char = %s, Octal = %o, Decimal = %d
ja: 文字 = %s, 8進 = %o, 10進 = %d

en: toggle display of subparts
ja: 副パートの表示を切替

en: delete the current entry
ja: 現在のエントリを削除

en: edit attachment description
ja: 添付ファイルの内容説明文を編集

en: edit attachment transfer-encoding
ja: 添付ファイルの content-trasfer-encoding を編集

en: edit attachment using mailcap entry
ja: 添付ファイルを mailcap エントリを使って編集

en: edit attachment content type
ja: 添付ファイルの content-type を編集

en: filter attachment through a shell command
ja: シェルコマンドを通して添付ファイルを表示

en: get a temporary copy of an attachment
ja: 添付ファイルの一時的なコピーを作成

en: compose new attachment using mailcap entry
ja: mailcap エントリを使って添付ファイルを作成

en: pipe message/attachment to a shell command
ja: メッセージ/添付ファイルをコマンドにパイプ

en: print the current entry
ja: 現在のエントリを印刷

en: send attachment with a different name
ja: 添付ファイルを別の名前で送る

en: save message/attachment to a mailbox/file
ja: メール/添付ファイルをボックス/ファイルに保存

en: toggle disposition between inline/attachment
ja: disposition の inline/attachment を切替

en: toggle recoding of this attachment
ja: この添付ファイルのコード変換の有無を切替

en: toggle whether to delete file after sending it
ja: 送信後にファイルを消すかどうかを切替

en: undelete the current entry
ja: エントリの削除状態を解除

en: update an attachment's encoding info
ja: 添付ファイルのエンコード情報を更新

en: view attachment using mailcap entry if necessary
ja: 添付ファイル閲覧(必要ならmailcapエントリ使用)

en: force viewing of attachment using mailcap
ja: mailcap を使って添付ファイルを強制表示

en: view attachment as text
ja: 添付ファイルをテキストとして表示

en: manage autocrypt accounts
ja: autocrypt アカウントを管理

en: create a new autocrypt account
ja: autocrypt アカウントを新規作成

en: delete the current account
ja: 現在のアカウントを削除

en: toggle the current account active/inactive
ja: 現在のアカウントを有効/無効に切替

en: toggle the current account prefer-encrypt flag
ja: 現在のアカウントの prefer-encrypt フラグを切替

en: show autocrypt compose menu options
ja: autocrypt オプションを表示

en: move to the bottom of the page
ja: ページの一番下に移動

en: remail a message to another user
ja: メッセージを他のユーザに再送

en: select a new file in this directory
ja: このディレクトリ中の新しいファイルを選択

en: display the currently selected file's name
ja: 選択中のファイル名を表示

en: toggle view all/subscribed mailboxes (IMAP only)
ja: 「全ボックス/購読中のみ」閲覧切替(IMAPのみ)

en: view file
ja: ファイルを閲覧

en: mark all articles in newsgroup as read
ja: ニュースグループ内の記事を全て既読にする

en: change directories
ja: ディレクトリを変更

en: check mailboxes for new mail
ja: メールボックスに新着メールがあるか検査

en: calculate message statistics for all mailboxes
ja: すべてのメールボックスのメッセージ数を確認

en: edit the file to be attached
ja: 添付するファイルを編集

en: edit the message
ja: メッセージを編集

en: run ispell on the message
ja: メッセージに ispell を実行

en: save this message to send later
ja: このメッセージを「書きかけ」にする

en: rename/move an attached file
ja: 添付ファイルをリネーム(移動)

en: send the message
ja: メッセージを送信

en: compose new message to the current message sender
ja: 現在のメッセージの送信者に新規メッセージを作成

en: write the message to a folder
ja: フォルダにメッセージを書き込む

en: copy a message to a file/mailbox
ja: メッセージをファイルやメールボックスにコピー

en: create an alias from a message sender
ja: メッセージの送信者から別名を作成

en: create a new mailbox (IMAP only)
ja: 新しいメールボックスを作成(IMAPのみ)

en: move entry to bottom of screen
ja: スクリーンの一番下にエントリ移動

en: move entry to middle of screen
ja: スクリーンの中央にエントリ移動

en: move entry to top of screen
ja: スクリーンの一番上にエントリ移動

en: make decoded (text/plain) copy
ja: text/plain にデコードしたコピーを作成

en: make decoded copy (text/plain) and delete
ja: text/plain にデコードしたコピーを作成し削除

en: delete the current mailbox (IMAP only)
ja: 現在のメールボックスを削除(IMAPのみ)

en: delete all messages in subthread
ja: 副スレッドのメッセージをすべて削除

en: delete all messages in thread
ja: スレッドのメッセージをすべて削除

en: descend into a directory
ja: ディレクトリに入る

en: display full address of sender
ja: 送信者の完全なアドレスを表示

en: display message and toggle header weeding
ja: メッセージを表示し、ヘッダ抑止を切替

en: display a message
ja: メッセージを表示

en: delete the char in front of the cursor
ja: カーソルの前の文字を削除

en: move the cursor one character to the left
ja: カーソルを一文字左に移動

en: move the cursor to the beginning of the word
ja: カーソルを単語の先頭に移動

en: jump to the beginning of the line
ja: 行頭に移動

en: capitalize the word
ja: 単語の先頭文字を大文字化

en: complete filename or alias
ja: ファイル名や別名を補完

en: complete address with query
ja: 問い合わせによりアドレスを補完

en: delete the char under the cursor
ja: カーソルの下の字を削除

en: convert the word to lower case
ja: 単語を小文字化

en: jump to the end of the line
ja: 行末に移動

en: move the cursor one character to the right
ja: カーソルを一文字右に移動

en: move the cursor to the end of the word
ja: カーソルを単語の最後に移動

en: scroll down through the history list
ja: 履歴リストを下にスクロール

en: search through the history list
ja: 履歴リストを検索

en: scroll up through the history list
ja: 履歴リストを上にスクロール

en: delete chars from cursor to end of line
ja: カーソルから行末まで削除

en: delete chars from the cursor to the end of the word
ja: カーソルから単語末まで削除

en: delete all chars on the line
ja: その行の文字をすべて削除

en: delete the word in front of the cursor
ja: カーソルの前方の単語を削除

en: cycle among incoming mailboxes
ja: 到着用メールボックスを巡回

en: quote the next typed key
ja: 次にタイプする文字を引用符でくくる

en: transpose character under cursor with previous
ja: カーソル位置の文字とその前の文字とを入れ換え

en: convert the word to upper case
ja: 単語を大文字化

en: add, change, or delete a message's label
ja: メッセージのラベルを追加、編集、削除

en: edit the raw message if the mailbox is not read-only, otherwise view it
ja: 元のメッセージを編集、読み取り専用の場合は閲覧のみ

en: end of conditional execution (noop)
ja: 条件付き実行の終了 (何もしない)

en: enter a neomuttrc command
ja: neomuttrc のコマンドを入力

en: enter a file mask
ja: ファイルマスクを入力

en: exit this menu
ja: このメニューを終了

en: move to the first entry
ja: 最初のエントリに移動

en: toggle a message's 'important' flag
ja: 「重要」フラグの切替

en: forward a message with comments
ja: コメント付きでメッセージを転送

en: forward to newsgroup
ja: ニュースグループへ転送

en: select the current entry
ja: 現在のエントリを選択

en: get all children of the current message
ja: 全ての子メッセージを取得

en: get parent of the current message
ja: 親メッセージを取得

en: reply to all recipients preserving To/Cc
ja: すべての受信者に返信 (Cc はそのまま)

en: reply to all recipients
ja: すべての受信者に返信

en: scroll down 1/2 page
ja: 半ページ下にスクロール

en: scroll up 1/2 page
ja: 半ページ上にスクロール

en: this screen
ja: この画面

en: jump to an index number
ja: インデックス番号に飛ぶ

en: move to the last entry
ja: 最後のエントリに移動

en: reply to specified mailing list
ja: 指定済みメーリングリスト宛てに返信

en: load list of all newsgroups from NNTP server
ja: NNTPサーバから全てのニュースグループ一覧を取得

en: execute a macro
ja: マクロを実行

en: compose a new mail message
ja: 新規メッセージを作成

en: list mailboxes with new mail
ja: 新着メールのあるメールボックスを一覧表示

en: break the thread in two
ja: スレッドをはずす

en: open a different folder
ja: 別のフォルダをオープン

en: open a different folder in read only mode
ja: 読み出し専用モードで別のフォルダをオープン

en: open a different newsgroup
ja: 別のニュースグループをオープン

en: open a different newsgroup in read only mode
ja: 読み出し専用モードで別のニュースグループをオープン

en: clear a status flag from a message
ja: メッセージのステータスフラグを解除

en: collapse/uncollapse all threads
ja: すべてのスレッドを展開/非展開

en: collapse/uncollapse current thread
ja: 現在のスレッドを展開/非展開

en: retrieve mail from POP server
ja: POP サーバからメールを取得

en: force retrieval of mail from IMAP server
ja: IMAP サーバからメールを取得

en: logout from all IMAP servers
ja: すべての IMAP サーバからログアウト

en: show only messages matching a pattern
ja: パターンに一致したメッセージだけ表示

en: link tagged message to the current one
ja: タグ付きメッセージを現在位置につなぐ

en: modify (notmuch/imap) tags
ja: (notmuch/imap) タグを変更

en: jump to the next new message
ja: 次の新着メッセージに移動

en: jump to the next new or unread message
ja: 次の新着または未読のメッセージへ移動

en: jump to the next subthread
ja: 次のサブスレッドに移動

en: jump to the next thread
ja: 次のスレッドに移動

en: move to the next undeleted message
ja: 次の未削除メッセージに移動

en: jump to the next unread message
ja: 次の未読メッセージへ移動

en: open next mailbox with new mail
ja: 新着のある次のメールボックスを開く

en: jump to parent message in thread
ja: スレッドの親メッセージに移動

en: jump to the previous new message
ja: 前の新着メッセージに移動

en: jump to the previous new or unread message
ja: 前の新着または未読メッセージに移動

en: jump to previous subthread
ja: 前のサブスレッドに移動

en: jump to previous thread
ja: 前のスレッドに移動

en: move to the previous undeleted message
ja: 前の未削除メッセージに移動

en: jump to the previous unread message
ja: 前の未読メッセージに移動

en: delete from NeoMutt, don't touch on disk
ja: NeoMuttから削除, ディスク上のデータは変更しない

en: mark the current subthread as read
ja: 現在のサブスレッドを既読にする

en: mark the current thread as read
ja: 現在のスレッドを既読にする

en: jump to root message in thread
ja: スレッドのルートメッセージに移動

en: set a status flag on a message
ja: メッセージにステータスフラグを設定

en: show currently active limit pattern
ja: 現在有効な制限パターンの値を表示

en: save changes to mailbox
ja: 変更をメールボックスに保存

en: create a hotkey macro for the current message
ja: 現在のメッセージに戻るホットキーマクロを作成

en: move to the middle of the page
ja: ページの中央に移動

en: move to the next entry
ja: 次のエントリに移動

en: scroll down one line
ja: 一行下にスクロール

en: move to the next page
ja: 次ページへ移動

en: jump to the bottom of the message
ja: メッセージの一番下に移動

en: toggle display of quoted text
ja: 引用文の表示をするかどうか切替

en: skip beyond quoted text
ja: 引用文をスキップする

en: jump to the top of the message
ja: メッセージの一番上に移動

en: move to the previous entry
ja: 前のエントリに移動

en: scroll up one line
ja: 一行上にスクロール

en: move to the previous page
ja: 前のページに移動

en: delete the current entry, bypassing the trash folder
ja: ごみ箱に入れず、現在のエントリを即座に削除

en: delete the current thread, bypassing the trash folder
ja: ごみ箱に入れず、現在のエントリを即座に削除

en: query external program for addresses
ja: 外部プログラムにアドレスを問い合わせ

en: append new query results to current results
ja: 新たな問い合わせ結果を現在の結果に追加

en: save changes to mailbox and quit
ja: 変更をメールボックスに保存後終了

en: recall a postponed message
ja: 書きかけのメッセージを呼び出す

en: clear and redraw the screen
ja: 画面をクリアし再描画

en: {internal}
ja: {内部}

en: rename the current mailbox (IMAP only)
ja: 現在のメールボックスをリネーム(IMAPのみ)

en: reply to a message
ja: メッセージに返信

en: use the current message as a template for a new one
ja: 現在のメッセージを新しいものの原形として利用

en: search for a regular expression
ja: 正規表現検索

en: search for next match
ja: 次に一致するものを検索

en: search for next match in opposite direction
ja: 逆順で一致するものを検索

en: search backwards for a regular expression
ja: 逆順の正規表現検索

en: toggle search pattern coloring
ja: 検索パターンを着色するかどうか切替

en: invoke a command in a subshell
ja: サブシェルでコマンドを起動

en: sort messages
ja: メッセージを整列

en: sort messages in reverse order
ja: メッセージを逆順で整列

en: tag the current entry
ja: メッセージにタグ付け

en: apply next function to tagged messages
ja: 次に入力する機能をタグ付きメッセージに適用

en: apply next function ONLY to tagged messages
ja: 次に入力する機能をタグ付きメッセージにのみ適用

en: tag the current subthread
ja: 現在のサブスレッドにタグを付ける

en: tag the current thread
ja: 現在のスレッドにタグを付ける

en: toggle whether to browse mailboxes or all files
ja: 閲覧法を「メールボックス/全ファイル」間で切替

en: toggle a message's 'new' flag
ja: メッセージの「新着」フラグを切替

en: toggle whether the mailbox will be rewritten
ja: メールボックスに変更を書き込むかどうかを切替

en: move to the top of the page
ja: ページの一番上に移動

en: mark all articles in newsgroup as unread
ja: ニュースグループ内の全ての記事を未読にする

en: undelete all messages in subthread
ja: サブスレッドのすべてのメッセージの削除を解除

en: undelete all messages in thread
ja: スレッドのすべてのメッセージの削除状態を解除

en: show the NeoMutt version number and date
ja: NeoMutt のバージョンの番号と日付を表示

en: show MIME attachments
ja: MIME 添付ファイルを表示

en: display the keycode for a key press
ja: 次に押すキーのコードを表示

en: make decrypted copy
ja: 復号化したコピーを作成

en: make decrypted copy and delete
ja: 復号化したコピーを作ってから削除

en: extract supported public keys
ja: サポートされている公開鍵を抽出

en: edit the BCC list
ja: BCCリストを編集

en: edit the CC list
ja: CCリストを編集

en: enter a file to save a copy of this message in
ja: メッセージのコピーを保存するファイル名を入力

en: edit the from field
ja: From フィールドを編集

en: edit the message with headers
ja: メッセージをヘッダごと編集

en: edit the Reply-To field
ja: Reply-To フィールドを編集

en: edit the subject of this message
ja: メッセージの題名を編集

en: edit the TO list
ja: TO リストを編集

en: send the message through a mixmaster remailer chain
ja: mixmaster remailer チェーンを使って送信

en: append a remailer to the chain
ja: チェーンに remailer を追加

en: select the next element of the chain
ja: 次のチェーンエレメントを選択

en: select the previous element of the chain
ja: 前のチェーンエレメントを選択

en: delete a remailer from the chain
ja: チェーンから remailer を削除

en: insert a remailer into the chain
ja: チェーンに remailer を挿入

en: accept the chain constructed
ja: 構築されたチェーンを受容

en: read entire thread of the current message
ja: メッセージに関連したスレッド全体を読む

en: generate virtual folder from query
ja: クエリからバーチャルフォルダを作成

en: generate a read-only virtual folder from query
ja: クエリから読み取り専用のバーチャルフォルダを作成

en: attach a PGP public key
ja: PGP 公開鍵を添付

en: check for classic PGP
ja: 旧形式の PGP をチェック

en: show PGP options
ja: PGP オプションを表示

en: mail a PGP public key
ja: PGP 公開鍵をメール送信

en: verify a PGP public key
ja: PGP 公開鍵を検証

en: view the key's user id
ja: 鍵のユーザ ID を表示

en: move the highlight to the first mailbox
ja: (サイドバー) 最初のメールボックスを選択

en: move the highlight to the last mailbox
ja: (サイドバー) 最後のメールボックスを選択

en: move the highlight to next mailbox
ja: (サイドバー) 次のメールボックスを選択

en: move the highlight to next mailbox with new mail
ja: (サイドバー) 次の新着ありメールボックスを選択

en: open highlighted mailbox
ja: (サイドバー) 選択したメールボックスをオープン

en: scroll the sidebar down 1 page
ja: (サイドバー) 1ページ下にスクロール

en: scroll the sidebar up 1 page
ja: (サイドバー) 1ページ上にスクロール

en: move the highlight to previous mailbox
ja: (サイドバー) 前のメールボックスを選択

en: move the highlight to previous mailbox with new mail
ja: (サイドバー) 前の新着ありメールボックスを選択

en: make the sidebar (in)visible
ja: サイドバーを(不)可にする

en: show S/MIME options
ja: S/MIME オプションを表示

en: null operation
ja: 動作の指定がない

en: [-- Autoview using %s --]
ja: [-- %s を使った自動表示 --]

en: Invoking autoview command: %s
ja: 自動表示コマンド %s 起動

en: [-- Can't run %s. --]
ja: [-- %s を実行できない。 --]

en: [-- Autoview stderr of %s --]
ja: [-- %s の標準エラー出力を自動表示 --]

en: [-- Error: message/external-body has no access-type parameter --]
ja: [-- エラー: message/external-body に access-type パラメータの指定がない --]

en: [-- name: %s --]
ja: [-- 名前: %s --]

en: [-- Error:  Could not display any parts of Multipart/Alternative --]
ja: [-- エラー: どの Multipart/Alternative パートも表示できなかった --]

en: One or more parts of this message could not be displayed
ja: メッセージの一部は表示できなかった

en: Unable to open temporary file
ja: 一時ファイルをオープンできない

en: failed to re-open 'memory stream'
ja: 'memory stream' をリオープンするのに失敗

en: Error: multipart/signed has no protocol
ja: エラー: multipart/signed にプロトコルがない。

en: ERROR: please report this bug
ja: エラー: このバグをレポートせよ

en: <UNKNOWN>
ja: <不明>

en: Generic bindings:
ja: 一般的なキーバインド:

en: Unbound functions:
ja: 未バインドの機能:

en: Help for %s
ja: %s のヘルプ

en: History '%s'
ja: 履歴 '%s'

en: Bad history file format (line %d)
ja: 不正な履歴ファイル形式 (%d 行目)

en: Can't create temporary file
ja: 一時ファイルを作成できない

en: current mailbox shortcut '^' is unset
ja: 現在のメールボックスが未設定なのに記号 '^' を使っている

en: mailbox shortcut expanded to empty regex
ja: メールボックス記号ショートカットが空の正規表現に展開される

en: badly formatted command string
ja: 不適切なコマンド文字列

en: unhook: Can't do unhook * from within a hook
ja: unhook: フック内からは unhook * できない

en: unhook: unknown hook type: %s
ja: unhook: %s は不明なフックタイプ

en: unhook: Can't delete a %s from within a %s
ja: unhook: %s を %s 内から削除できない。

note: L10N: (%s) is the method name, e.g. Anonymous, CRAM-MD5, GSSAPI, SASL
en: Authenticating (%s)...
ja: 認証中 (%s)...

note: L10N: %s is the method name, e.g. Anonymous, CRAM-MD5, GSSAPI, SASL
en: %s authentication failed
ja: %s 認証に失敗した。

en: SASL authentication failed
ja: SASL 認証に失敗した。

en: LOGIN disabled on this server
ja: LOGIN はこのサーバでは無効になっている

en: Logging in...
ja: ログイン中...

en: Login failed
ja: ログインに失敗した。

en: %s is an invalid IMAP path
ja: %s は不正な IMAP パス

en: Getting folder list...
ja: フォルダリスト取得中...

note: L10N: (%s) is the name / path of the folder we were trying to browse
en: No such folder: %s
ja: そのようなフォルダはない: %s

en: Create mailbox:
ja: メールボックスを作成:

en: Mailbox must have a name
ja: メールボックスには名前が必要。

en: Mailbox created
ja: メールボックスが作成された。

en: Can't rename root folder
ja: ルートフォルダはリネーム (移動) できない

en: Rename mailbox %s to:
ja: メールボックス %s のリネーム(移動)先:

en: Rename failed: %s
ja: リネーム (移動) 失敗: %s

en: Mailbox renamed
ja: メールボックスがリネーム (移動) された。

en: Mailbox %s@%s closed
ja: メールボックス %s@%s は閉じられた

en: Connection to %s timed out
ja: %s への接続がタイムアウトした

en: CREATE failed: %s
ja: CREATE 失敗: %s

en: Closing connection to %s...
ja: %s への接続を終了中...

en: Secure connection with TLS?
ja: TLS を使った安全な接続?

en: Could not negotiate TLS connection
ja: TLS 接続を確立できなかった

en: Encrypted connection unavailable
ja: 暗号化された接続が利用できない

en: Subscribing to %s...
ja: %s の購読を開始中...

en: Unsubscribing from %s...
ja: %s の購読を取り消し中...

en: Create %s?
ja: %s を作成?

en: Expunge failed
ja: 削除に失敗した

en: Error saving flags. Close anyway?
ja: フラグ保存エラー。それでも閉じる?

en: Error saving flags
ja: フラグ保存エラー

en: Expunging messages from server...
ja: サーバからメッセージを削除中...

en: imap_sync_mailbox: EXPUNGE failed
ja: imap_sync_mailbox: 削除に失敗した

en: Selecting %s...
ja: %s を選択中...

en: Error opening mailbox
ja: メールボックスオープン時エラー

note: L10N: This prompt is made if the user hits Ctrl-C when opening an IMAP mailbox
en: Abort download and close mailbox?
ja: ダウンロードを中止してメールボックスを閉じるか?

note: L10N: Comparing the cached data with the IMAP server's data
en: Evaluating cache...
ja: キャッシュ照合中...

en: Unable to fetch headers from this IMAP server version
ja: このバージョンの IMAP サーバからはへッダを取得できない。

en: Fetching message headers...
ja: メッセージヘッダ取得中...

en: Uploading message...
ja: メッセージをアップロード中...

en: Copying message %d to %s...
ja: メッセージ %d を %s にコピー中...

en: Fetching message...
ja: メッセージ取得中...

en: The message index is incorrect. Try reopening the mailbox.
ja: メッセージ索引が不正。メールボックスを再オープンしてみること。

en: Header search without header name: %s
ja: 検索するヘッダ名の指定がない: %s

en: Server-side custom search not supported: %s
ja: サーバサイドカスタム検索はサポートされていない: %s

en: Continue?
ja: 継続?

en: Quit
ja: 中止

en: Reply
ja: 返信

en: Group
ja: 全員に返信

en: Post
ja: 投稿

note: L10N: %s is one of the CHECK_ACL entries below.
en: %s: Operation not permitted by ACL
ja: %s: 操作が ACL で許可されていない

en: Failed to create query, aborting
ja: クエリの作成に失敗. 中止する.

en: %s is not a mailbox
ja: %s はメールボックスではない

en: Mailbox was externally modified.  Flags may be wrong.
ja: メールボックスが外部から変更された。フラグが正確でないかもしれない。

en: New mail in this mailbox
ja: このメールボックスに新着メール。

en: Mailbox was externally modified
ja: メールボックスが外部から変更された。

en: No mailbox is open
ja: 開いているメールボックスがない。

en: No tagged messages
ja: タグ付きメッセージがない。

en: Nothing to do
ja: 何もしない。

note: L10N: CHECK_ACL
en: Can't delete message
ja: メッセージを削除できない

note: L10N: This is displayed when editing an x-label, but no messages were updated.  Possibly due to canceling at the prompt or if the new label is the same as the old label.
en: No labels changed
ja: ラベルは変更されなかった。

note: L10N: CHECK_ACL
en: Can't edit message
ja: メッセージを編集できない

note: L10N: CHECK_ACL
en: Can't flag message
ja: メッセージにフラグを設定できない

en: Jump to message:
ja: メッセージ番号を指定:

en: Argument must be a message number
ja: 引数はメッセージ番号でなければならない。

en: Invalid message number
ja: 不正なメッセージ番号。

en: That message is not visible
ja: そのメッセージは可視ではない。

en: Thread broken
ja: スレッドが外された

en: Thread can't be broken, message is not part of a thread
ja: スレッドを外せない。メッセージがスレッドの一部ではない

en: Open mailbox in read-only mode
ja: 読み出し専用モードでメールボックスをオープン

en: Open mailbox
ja: メールボックスをオープン

en: Delete messages matching:
ja: メッセージを削除するためのパターン:

en: Limit to messages matching:
ja: メッセージの表示を制限するパターン:

en: To view all messages, limit to "all"
ja: メッセージをすべて見るには制限を "all" にする。

note: L10N: CHECK_ACL
en: Can't link threads
ja: スレッドをつなげられない

en: No Message-ID: header available to link thread
ja: Message-ID ヘッダが利用できないのでスレッドをつなげられない

en: Threads linked
ja: スレッドがつながった

en: No thread linked
ja: スレッドはつながらなかった

en: Update tags...
ja: タグを更新中...

en: Failed to modify tags, aborting
ja: タグの変更に失敗した. 中止する.

en: No new messages in this limited view
ja: この制限された表示範囲には新着メッセージがない。

en: No new messages
ja: 新着メッセージがない。

en: No unread messages in this limited view
ja: この制限された表示範囲には未読メッセージがない。

en: No unread messages
ja: 未読メッセージがない。

en: Search wrapped to top
ja: 検索は一番上に戻った。

en: Search wrapped to bottom
ja: 検索は一番下に戻った。

en: No more threads
ja: もうスレッドがない。

en: You are on the first thread
ja: すでに最初のスレッド。

en: You are on the last message
ja: すでに最後のメッセージ。

en: No undeleted messages
ja: 未削除メッセージがない。

en: No mailboxes have new mail
ja: 新着メールのあるメールボックスはない

en: You are on the first message
ja: すでに最初のメッセージ。

en: No limit pattern is in effect
ja: 現在有効な制限パターンはない。

en: Tag messages matching:
ja: メッセージにタグを付けるためのパターン:

en: Undelete messages matching:
ja: メッセージの削除を解除するためのパターン:

en: Untag messages matching:
ja: メッセージのタグを外すためのパターン:

note: L10N: This is the prompt for <mark-message>.  Whatever they enter will be prefixed by $mark_macro_prefix and will become a macro hotkey to jump to the currently selected message.
en: Enter macro stroke:
ja: マクロ名を入力:

note: L10N: "message hotkey" is the key bindings menu description of a macro created by <mark-message>.
en: message hotkey
ja: (mark-message キー)

note: L10N: This is echoed after <mark-message> creates a new hotkey macro.  %s is the hotkey string ($mark_macro_prefix followed by whatever they typed at the prompt.)
en: Message bound to %s
ja: メッセージは %s に割り当てられた。

note: L10N: This error is printed if <mark-message> can't find a Message-ID for the currently selected message in the index.
en: No message ID to macro
ja: マクロ化するための Message-ID がない。

en: Quit NeoMutt?
ja: NeoMutt を中止?

note: L10N: CHECK_ACL
en: Can't toggle new
ja: 新着フラグを切替できない

note: L10N: CHECK_ACL
en: Can't undelete message
ja: メッセージの削除状態を解除できない

en: Logged out of IMAP servers
ja: IMAP サーバからログアウトした。

en: No Message-Id. Unable to perform operation.
ja: Message-Idがないので操作を実行できない.

en: Article %s not found on the server
ja: 記事 %s はこのサーバ上で見つからなかった

en: Open newsgroup in read-only mode
ja: 読み出し専用モードでニュースグループをオープン

en: Open newsgroup
ja: ニュースグループを開く

en: Posting to this group not allowed, may be moderated. Continue?
ja: このニュースグループはモデレートであり、投稿は許可されていない。続ける?

en: Failed to read thread, aborting
ja: スレッドの読み込みに失敗. 中止する.

en: No notmuch vfolder currently loaded
ja: notmuchのバーチャルフォルダを読み込んでいない

en: There are no messages
ja: メッセージがない。

en: No visible messages
ja: 可視メッセージがない。

en: Error in command line: %s
ja: コマンドラインでエラー: %s

en: unable to determine nodename via uname()
ja: uname() でノード名を識別できない

note: L10N: '%s' is the (misspelled) name of the menu, e.g. 'index' or 'pager'
en: %s: no such menu
ja: %s というメニューはない

en: Key is not bound
ja: キーはバインドされていない。

en: Key is not bound.  Press '%s' for help.
ja: キーはバインドされていない。'%s' を押すとヘルプ

en: Macro loop detected
ja: マクロのループが検出された。

en: %s: null key sequence
ja: %s: キーシーケンスがない

en: Function '%s' not available for menu '%s'
ja: 関数 '%s' は メニュー '%s' で利用できない

en: macro: empty key sequence
ja: macro: キーシーケンスがない

en: exec: no arguments
ja: exec: 引数がない

en: %s: no such function
ja: %s という機能はない

en: Improperly formatted entry for type %s in "%s" line %d
ja: %s 形式に不適切なエントリが "%s" の %d 行目にある

note: L10N: Mutt is trying to look up a mailcap value, but $mailcap_path is empty. We added a reference to the MAILCAPS environment variable as a hint too. Because the variable is automatically populated by Mutt, this should only occur if the user deliberately runs in their shell: export MAILCAPS= or deli
en: Neither mailcap_path nor MAILCAPS specified
ja: mailcap_path も MAILCAPS も指定されていない

en: mailcap entry for type %s not found
ja: %s 形式用の mailcap エントリが見つからなかった

en: Could not flush message to disk
ja: メッセージをディスクに書き込み終えられなかった

en: Scanning %s...
ja: %s をスキャン中...

en: Reading %s...
ja: %s 読み出し中...

note: L10N: Displayed before/as a mailbox is being synced
en: Writing %s...
ja: %s 書き込み中...

en: Error initializing terminal
ja: 端末初期化エラー

en: unable to determine username
ja: ユーザ名を識別できない

en: unable to determine home directory
ja: ホームディレクトリを識別できない

en: Error: value '%s' is invalid for -d
ja: エラー: 値 '%s' は -d には不正。

en: Failed to parse mailto: link
ja: "mailto:" リンクの解析に失敗

en: No recipients specified
ja: 受信者が指定されていない。

en: Can't use -E flag with stdin
ja: 標準入力には -E フラグを使用できない

en: %s: unable to attach file
ja: %s: ファイルを添付できない

en: No mailbox with new mail
ja: 新着メールのあるメールボックスはない。

en: No incoming mailboxes defined
ja: 到着用メールボックスが未定義。

en: Mailbox is empty
ja: メールボックスが空。

en: Mailbox is corrupt
ja: メールボックスがこわれている

en: Couldn't lock %s
ja: %s をロックできなかった

en: Mailbox was corrupted
ja: メールボックスがこわれた

en: Fatal error!  Could not reopen mailbox!
ja: 致命的なエラー! メールボックスを再オープンできなかった!

en: Could not create temporary file
ja: 一時ファイルを作成できなかった

en: sync: mbox modified, but no modified messages (report this bug)
ja: sync: メールボックスが変更されたが、変更メッセージがない(このバグを報告せよ)

en: Committing changes...
ja: 変更結果を反映中...

en: Write failed!  Saved partial mailbox to %s
ja: 書き込み失敗! メールボックスの断片を %s に保存した

en: Could not reopen mailbox
ja: メールボックスを再オープンできなかった

en: Can't write message
ja: メッセージを書き込めない

en: Reverse search for:
ja: 逆順検索パターン:

en: Search for:
ja: 検索パターン:

en: Not found
ja: 見つからなかった。

en: No entries
ja: エントリがない。

en: Jump to:
ja: 移動先インデックス番号を指定:

en: Invalid index number
ja: 不正なインデックス番号。

en: You are on the first entry
ja: すでに最初のエントリ。

en: You are on the last entry
ja: すでに最後のエントリ。

en: You can't scroll up farther
ja: これより上にはスクロールできない。

en: You can't scroll down farther
ja: これより下にはスクロールできない。

en: Tagging is not supported
ja: タグ付け機能がサポートされていない。

en: No tagged entries
ja: タグ付きエントリがない。

en: Append
ja: 追加

en: Insert
ja: 挿入

en: OK
ja: 承認(OK)

en: Select a remailer chain
ja: remailer チェーンを選択。

en: Can't get mixmaster's type2.list
ja: mixmaster の type2.list 取得できず

en: Mixmaster doesn't accept Cc or Bcc headers
ja: Mixmaster は Cc または Bcc ヘッダを受けつけない。

en: Please set the hostname variable to a proper value when using mixmaster
ja: mixmaster を使う時には、hostname 変数に適切な値を設定せよ。

en: Error sending message, child exited %d
ja: メッセージ送信エラー、子プロセスが %d で終了。

en: Error sending message
ja: メッセージ送信エラー。

en: You already have the last chain element selected
ja: すでに最後のチェーンエレメントを選択している。

en: You already have the first chain element selected
ja: すでに最初のチェーンエレメントを選択している。

note: L10N The '%d' here hard-coded to 19
en: Mixmaster chains are limited to %d elements
ja: Mixmaster チェーンは %d エレメントに制限されている。

en: The remailer chain is already empty
ja: remailer チェーンはすでに空。

en: Error: %s can't be used as the final remailer of a chain
ja: エラー: %s は最後の remailer チェーンには使えない。

en: Timeout exceeded while attempting fcntl lock
ja: fcntl ロック中にタイムアウト発生

en: Waiting for fcntl lock... %d
ja: fcntl ロック待ち... %d

en: Timeout exceeded while attempting flock lock
ja: flock ロック中にタイムアウト発生

en: Waiting for flock attempt... %d
ja: flock ロック待ち... %d

en: Bad regex: %s
ja: 不正な正規表現: %s

en: Not enough subexpressions for template
ja: テンプレートに括弧が足りない

en: New mail in
ja: 新着メールあり:

en: Parent message is not available
ja: 親メッセージが利用できない。

en: Root message is not visible in this limited view
ja: ルートメッセージはこの制限された表示範囲では不可視。

en: Parent message is not visible in this limited view
ja: 親メッセージはこの制限された表示範囲では不可視。

note: L10N: Means "The path you specified as the destination file is a directory." See the msgid "Save to file: " (alias.c, recvattach.c) These three letters correspond to the choices in the string.
en: File is a directory, save under it: (y)es, (n)o, (a)ll?
ja: そこはディレクトリ。その中に保存? (y)する, (n)しない, (a)すべて保存)

note: L10N: Means "The path you specified as the destination file is a directory." See the msgid "Save to file: " (alias.c, recvattach.c)
en: File is a directory, save under it?
ja: そこはディレクトリ。その中に保存?

en: File under directory:
ja: ディレクトリ配下のファイル:

note: L10N: Options for: File %s exists, (o)verwrite, (a)ppend, or (c)ancel?
en: File exists, (o)verwrite, (a)ppend, or (c)ancel?
ja: ファイルが存在する。(o)上書き, (a)追加, (c)中止

en: Can't save message to POP mailbox
ja: POP メールボックスにはメッセージを保存できない

en: Append messages to %s?
ja: %s にメッセージを追加?

en: Can't open trash folder
ja: ごみ箱をオープンできない

note: L10N: Displayed if appending to $trash fails when syncing or closing a mailbox
en: Unable to append to trash folder
ja: ごみ箱に追加できない

en: Mark all articles read?
ja: 全ての記事を既読にするか?

en: Purge %d deleted message? | Purge %d deleted messages?
ja[0]: 削除された %d メッセージを廃棄?

en: Moving read messages to %s...
ja: %s に既読メッセージを移動中...

en: Mailbox is unchanged
ja: メールボックスは変更されなかった

en: %d kept, %d moved, %d deleted
ja: %d 保持、%d 移動、%d 廃棄

en: %d kept, %d deleted
ja: %d 保持、%d 廃棄

en:  Press '%s' to toggle write
ja:  '%s' を押すと変更を書き込むかどうかを切替

en: Use 'toggle-write' to re-enable write
ja: 'toggle-write' を使って書き込みを有効にせよ

en: Mailbox is marked unwritable. %s
ja: メールボックスは書き込み不能にマークされた。%s

en: Mailbox checkpointed
ja: メールボックスのチェックポイントを採取した。

en: Can't toggle write on a readonly mailbox
ja: 読み出し専用メールボックスでは変更の書き込みを切替できない

en: Changes to folder will be written on folder exit
ja: フォルダ脱出時にフォルダへの変更が書き込まれる。

en: Changes to folder will not be written
ja: フォルダへの変更は書き込まれない。

en:  (current time: %c)
ja:  (現在時刻: %c)

en: [-- %s output follows%s --]
ja: [-- %s 出力は以下の通り%s --]

en: Inline PGP can't be used with attachments.  Revert to PGP/MIME?
ja: 添付ファイルがあるとインライン PGP にできない。PGP/MIME を使う?

en: Mail not sent: inline PGP can't be used with attachments
ja: メールは未送信: 添付ファイルがあるとインライン PGP にできない。

en: Inline PGP can't be used with format=flowed.  Revert to PGP/MIME?
ja: format=flowed にインライン PGP は使えない。PGP/MIME に戻す?

en: Mail not sent: inline PGP can't be used with format=flowed
ja: メールは未送信: format=flowed にインライン PGP は使えない。

en: Invoking PGP...
ja: PGP 起動中...

en: Message can't be sent inline.  Revert to using PGP/MIME?
ja: メッセージをインラインで送信できない。PGP/MIME を使う?

en: Mail not sent
ja: メールは未送信。

en: S/MIME messages with no hints on content are unsupported
ja: 内容ヒントのない S/MIME メッセージは未サポート。

en: Trying to extract PGP keys...
ja: PGP 鍵の展開を試行中...

en: Trying to extract S/MIME certificates...
ja: S/MIME 証明書の展開を試行中...

en: [-- Error: Unknown multipart/signed protocol %s --]
ja: [-- エラー: 不明な multipart/signed プロトコル %s --]

en: [-- Error: Missing or bad-format multipart/signed signature --]
ja: [-- エラー: multipart/signed 署名が欠落または不正 --]

en: [-- Warning: We can't verify %s/%s signatures. --]
ja: [-- 警告: この NeoMutt では %s/%s 署名を検証できない --]

en: [-- The following data is signed --]
ja: [-- 以下のデータは署名されている --]

en: [-- Warning: Can't find any signatures. --]
ja: [-- 警告: 一つも署名を検出できなかった --]

en: 
    [-- End of signed data --]
ja: 
    [-- 署名データ終了 --]

en: error enabling CMS protocol: %s
ja: CMS プロトコル起動エラー: %s

en: error creating GPGME data object: %s
ja: GPGME データオブジェクト作成エラー: %s

en: error allocating data object: %s
ja: データオブジェクト割り当てエラー: %s

en: error rewinding data object: %s
ja: データオブジェクト巻き戻しエラー: %s

en: error reading data object: %s
ja: データオブジェクト読み出しエラー: %s

en: secret key '%s' not found: %s
ja: 秘密鍵 %s が見付からない: %s

en: error setting secret key '%s': %s
ja: 秘密鍵 %s 設定中にエラー: %s

en: error setting PKA signature notation: %s
ja: PKA 署名の表記法設定エラー: %s

en: error encrypting data: %s
ja: データ暗号化エラー: %s

en: error signing data: %s
ja: データ署名エラー: %s

en: $pgp_sign_as unset and no default key specified in ~/.gnupg/gpg.conf
ja: $pgp_sign_as が未設定で、既定鍵が ~/.gnupg/gpg.conf に指定されていない

en: Warning: One of the keys has been revoked
ja: 警告: 廃棄済みの鍵がある

en: Warning: The key used to create the signature expired at:
ja: 警告: 署名を作成した鍵は期限切れ: 期限は

en: Warning: At least one certification key has expired
ja: 警告: 少なくとも一つの証明書で鍵が期限切れ

en: Warning: The signature expired at:
ja: 警告: 署名が期限切れ: 期限は

en: Can't verify due to a missing key or certificate
ja: 鍵や証明書の不足により、検証できない

en: The CRL is not available
ja: CRL が利用できない

en: Available CRL is too old
ja: 利用できる CRL は古すぎる

en: A policy requirement was not met
ja: ポリシーの条件が満たされなかった

en: A system error occurred
ja: システムエラーが発生

en: WARNING: PKA entry does not match signer's address:
ja: 警告: PKA エントリが署名者アドレスと一致しない:

en: PKA verified signer's address is:
ja: PKA で検証された署名者アドレス:

en: Fingerprint:
ja: フィンガープリント:

en: WARNING: We have NO indication whether the key belongs to the person named as shown above
ja: 警告: この鍵が上記の人物のものかどうかを示す証拠は一切ない

en: WARNING: The key does NOT BELONG to the person named as shown above
ja: 警告: この鍵は上記の人物のものではない!

en: WARNING: It is NOT certain that the key belongs to the person named as shown above
ja: 警告: この鍵が確実に上記の人物のものだとは言えない

en: aka:
ja: 別名:

en: KeyID
ja: 鍵ID

note: L10N: You will see this message in place of "KeyID " if the S/MIME key has no ID. This is quite an error.
en: no signature fingerprint available
ja: 有効な署名フィンガープリントがない

en: created:
ja: 作成日時:

en: Error getting key information for KeyID %s: %s
ja: 鍵ID %s の鍵情報の取得エラー: %s

en: Good signature from:
ja: 正しい署名:

en: *BAD* signature from:
ja: **不正な** 署名:

en: Problem signature from:
ja: 問題のある署名:

note: L10N: This is trying to match the width of the "Problem signature from:" translation just above.
en:                expires:
ja: 　　　　　期限:

en: [-- Begin signature information --]
ja: [-- 署名情報開始 --]

en: Error: verification failed: %s
ja: エラー: 検証に失敗した: %s

en: *** Begin Notation (signature by: %s) ***
ja: *** 註釈開始 (%s の署名に関して) ***

en: *** End Notation ***
ja: *** 註釈終了 ***

en: [-- End signature information --]
ja: [-- 署名情報終了 --]

en: [-- Error: decryption failed: %s --]
ja: [-- エラー: 復号化に失敗した: %s --]

en: Error: decryption/verification failed: %s
ja: エラー: 復号化/検証が失敗した: %s

en: PGP message successfully decrypted
ja: PGP メッセージの復号化に成功した。

en: Error: copy data failed
ja: エラー: データのコピーに失敗した

en: [-- BEGIN PGP MESSAGE --]
ja: [-- PGP メッセージ開始 --]

en: [-- BEGIN PGP PUBLIC KEY BLOCK --]
ja: [-- PGP 公開鍵ブロック開始 --]

en: [-- BEGIN PGP SIGNED MESSAGE --]
ja: [-- PGP 署名メッセージ開始 --]

en: [-- END PGP MESSAGE --]
ja: [-- PGPメッセージ終了 --]

en: [-- END PGP PUBLIC KEY BLOCK --]
ja: [-- PGP 公開鍵ブロック終了 --]

en: [-- END PGP SIGNED MESSAGE --]
ja: [-- PGP 署名メッセージ終了 --]

en: [-- Error: could not find beginning of PGP message --]
ja: [-- エラー: PGP メッセージの開始点を発見できなかった --]

en: [-- Error: could not create temporary file --]
ja: [-- エラー: 一時ファイルを作成できなかった --]

en: [-- The following data is PGP/MIME signed and encrypted --]
ja: [-- 以下のデータは PGP/MIME で署名および暗号化されている --]

en: [-- The following data is PGP/MIME encrypted --]
ja: [-- 以下のデータは PGP/MIME で暗号化されている --]

en: [-- End of PGP/MIME signed and encrypted data --]
ja: [-- PGP/MIME 署名および暗号化データ終了 --]

en: [-- End of PGP/MIME encrypted data --]
ja: [-- PGP/MIME 暗号化データ終了 --]

en: Could not decrypt PGP message
ja: PGP メッセージを復号化できなかった

en: [-- The following data is S/MIME signed --]
ja: [-- 以下のデータは S/MIME で署名されている --]

en: [-- The following data is S/MIME encrypted --]
ja: [-- 以下のデータは S/MIME で暗号化されている --]

en: [-- End of S/MIME signed data --]
ja: [-- S/MIME 署名データ終了 --]

en: [-- End of S/MIME encrypted data --]
ja: [-- S/MIME 暗号化データ終了 --]

en: gpgme_op_keylist_start failed: %s
ja: gpgme_op_keylist_start 失敗: %s

en: gpgme_op_keylist_next failed: %s
ja: gpgme_op_keylist_next 失敗: %s

en: Looking for keys matching "%s"...
ja: "%s" に一致する鍵を検索中...

en: No matching keys found for "%s"
ja: "%s" と一致する鍵が見つからない

en: Use keyID = "%s" for %s?
ja: 鍵 ID = "%s" を %s に使う?

en: Enter keyID for %s:
ja: %s の鍵 ID 入力:

note: L10N: mutt_gpgme_select_secret_key() tries to list all secret keys to choose from.  This error is displayed if no results were found.
en: No secret keys found
ja: 秘密鍵が見付からない

en: Please enter the key ID:
ja: 鍵 ID を入力:

en: Error exporting key: %s
ja: 鍵の抽出エラー: %s

en: GPGME: OpenPGP protocol not available
ja: GPGME: OpenPGP プロトコルが利用できない

en: GPGME: CMS protocol not available
ja: GPGME: CMS プロトコルが利用できない

note: L10N: S/MIME options (opportunistic encryption is on)
en: S/MIME (s)ign, sign (a)s, (p)gp, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
ja: S/MIME (s)署名, (a)署名鍵選択, (p)PGP, (c)なし, (o)日和見暗号オフ

note: L10N: PGP options (opportunistic encryption is on)
en: PGP (s)ign, sign (a)s, s/(m)ime, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
ja: PGP (s)署名, (a)署名鍵選択, (m)S/MIME, (c)なし, (o)日和見暗号オフ

note: L10N: S/MIME options (opportunistic encryption is off)
en: S/MIME (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, (p)gp, (c)lear, or (o)ppenc mode?
ja: S/MIME (e)暗号化, (s)署名, (a)署名鍵選択, (b)暗号+署名, (p)PGP, (c)なし, (o)日和見暗号

note: L10N: PGP options (opportunistic encryption is off)
en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, s/(m)ime, (c)lear, or (o)ppenc mode?
ja: PGP (e)暗号化, (s)署名, (a)署名鍵選択, (b)暗号+署名, (m)S/MIME, (c)なし, (o)日和見暗号

note: L10N: S/MIME options
en: S/MIME (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, (p)gp or (c)lear?
ja: S/MIME (e)暗号化, (s)署名, (a)署名鍵選択, (b)暗号+署名, (p)PGP, (c)なし

note: L10N: PGP options
en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, s/(m)ime or (c)lear?
ja: PGP (e)暗号化, (s)署名, (a)署名鍵選択, (b)暗号+署名, (m)S/MIME, (c)なし

en: Failed to verify sender
ja: 送信者の検証に失敗した

en: Failed to figure out sender
ja: 送信者の識別に失敗した

en: Invoking S/MIME...
ja: S/MIME 起動中...

en: Check key
ja: 鍵検査

en: All matching keys are marked expired/revoked
ja: 一致した鍵はすべて期限切れか廃棄済み。

en: PGP and S/MIME keys matching
ja: 一致する PGP および S/MIME 鍵

en: PGP keys matching
ja: 一致する PGP 鍵

en: S/MIME keys matching
ja: 一致する S/MIME 鍵

en: keys matching
ja: 一致する鍵

note: L10N: 1$s is one of the previous four entries. %2$s is an address. e.g. "S/MIME keys matching <john.doe@example.com>"
en: %s <%s>
ja: <%2$s> に%1$s。

note: L10N: e.g. 'S/MIME keys matching "John Doe".'
en: %s "%s"
ja: 「%2$s」に%1$s。

en: All matching keys are expired, revoked, or disabled
ja: 一致した鍵はすべて期限切れか廃棄済み、または使用禁止。

en: PGP keys matching <%s>
ja: PGP 鍵は <%s> に一致。

en: PGP keys matching "%s"
ja: PGP 鍵は "%s" に一致。

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Expired
ja: 期限切れ

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Invalid
ja: 不正

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Revoked
ja: 廃棄済み

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Trusted
ja: 信用済み

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Unverified
ja: 未検証

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Verified
ja: 検証済み

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Unknown
ja: 不明

en: S/MIME certificates matching "%s"
ja: S/MIME 証明書は "%s" に一致。

note: L10N: The following are the headers for the "verify key" output from the GPGME key selection menu (bound to "c" in the key selection menu). They will be automatically aligned.
en: Name:
ja: 名前:

en: Valid From:
ja: 発効期日:

en: Valid To:
ja: 有効期限:

en: Key Type:
ja: 鍵種別:

en: Key Usage:
ja: 鍵能力:

en: Serial-No:
ja: シリアル番号:

en: Issued By:
ja: 発行者:

en: Subkey:
ja: 副鍵:

en: [Can't display this user ID (unknown encoding)]
ja: [このユーザ ID は表示できない (文字コードが不明)]

en: [Can't display this user ID (invalid encoding)]
ja: [このユーザ ID は表示できない (文字コードが不正)]

en: [Can't display this user ID (invalid DN)]
ja: [このユーザ ID は表示できない (DN が不正)]

note: L10N: comes after the Name or aka if the key is invalid L10N: describes a subkey
en: [Invalid]
ja: [不正]

note: L10N: This is printed after "Key Type: " and looks like this: PGP, 2048 bit RSA
en: %s, %lu bit %s
     | %s, %lu bit %s
ja[0]: %s, %lu ビット %s

note: L10N: value in Key Usage: field
en: encryption
ja: 暗号化

en: ,
ja:  +

note: L10N: value in Key Usage: field
en: signing
ja: 署名

note: L10N: value in Key Usage: field
en: certification
ja: 証明

note: L10N: describes a subkey
en: [Revoked]
ja: [廃棄済み]

note: L10N: describes a subkey
en: [Expired]
ja: [期限切れ]

note: L10N: describes a subkey
en: [Disabled]
ja: [使用不可]

en: Collecting data...
ja: データ収集中...

en: Error finding issuer key: %s
ja: 発行者鍵の取得エラー: %s

en: Error: certification chain too long - stopping here
ja: エラー: 証明書の連鎖が長すぎる - ここでやめておく

en: Key ID: 0x%s
ja: 鍵 ID: 0x%s

en: This key can't be used: expired/disabled/revoked
ja: この鍵は期限切れか使用不可か廃棄済みのため、使えない。

en: Enter PGP passphrase:
ja: PGP パスフレーズ入力:

en: [-- Error: unable to create PGP subprocess --]
ja: [-- エラー: PGP 子プロセスを作成できなかった --]

en: [-- End of PGP output --]
ja: [-- PGP 出力終了 --]

note: L10N: You will see this error message if (1) you are decrypting (not encrypting) something and (2) it is a plaintext. So the message does not mean "You failed to encrypt the message."
en: PGP message is not encrypted
ja: PGP メッセージは暗号化されていない。

en: Internal error.  Please submit a bug report.
ja: 内部エラー。バグレポートを提出せよ。

en: [-- Error: could not create a PGP subprocess --]
ja: [-- エラー: PGP 子プロセスを作成できなかった --]

en: Decryption failed
ja: 復号化に失敗した。

en: Can't open PGP subprocess
ja: PGP 子プロセスをオープンできない

en: Can't invoke PGP
ja: PGP 起動できない

note: L10N: The next string MUST have the same highlighted letter One of them will appear in each of the three strings marked "(inline"), below.
en: PGP/M(i)ME
ja: i:PGP/MIME

note: L10N: The previous string MUST have the same highlighted letter One of them will appear in each of the three strings marked "(inline"), below.
en: (i)nline
ja: i:インライン

note: L10N: PGP options (inline) (opportunistic encryption is on)
en: PGP (s)ign, sign (a)s, %s format, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
ja: PGP (s)署名, (a)署名鍵選択, %s形式, (c)なし, (o)日和見暗号オフ

note: L10N: PGP options (opportunistic encryption is on)
en: PGP (s)ign, sign (a)s, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
ja: PGP (s)署名, (a)署名鍵選択, (c)なし, (o)日和見暗号オフ

note: L10N: PGP options (inline) (opportunistic encryption is off)
en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, %s format, (c)lear, or (o)ppenc mode?
ja: PGP (e)暗号化, (s)署名, (a)署名鍵選択, (b)暗号+署名, %s形式, (c)なし, (o)日和見暗号

note: L10N: PGP options (opportunistic encryption is off)
en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, (c)lear, or (o)ppenc mode?
ja: PGP (e)暗号化, (s)署名, (a)署名鍵選択, (b)暗号+署名, (c)なし, (o)日和見暗号

note: L10N: PGP options (inline)
en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, %s format, or (c)lear?
ja: PGP (e)暗号化, (s)署名, (a)署名鍵選択, (b)暗号+署名, %s形式, (c)なし

note: L10N: PGP options
en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, or (c)lear?
ja: PGP (e)暗号化, (s)署名, (a)署名鍵選択, (b)暗号+署名, (c)なし

en: Can't open /dev/null
ja: /dev/null をオープンできない

en: Fetching PGP key...
ja: PGP 鍵を取得中...

en: PGP Key %s
ja: PGP 鍵 %s

en: Enter S/MIME passphrase:
ja: S/MIME パスフレーズ入力:

en: Enter keyID:
ja: 鍵ID入力:

en: No (valid) certificate found for %s
ja: %s の (正しい) 証明書が見つからない。

en: Error: unable to create OpenSSL subprocess
ja: エラー: OpenSSL 子プロセス作成不能

en: Label for certificate:
ja: 証明書のラベル:

en: no certfile
ja: 証明書ファイルがない

en: no mbox
ja: メールボックスがない

en: No output from OpenSSL...
ja: OpenSSL から出力がない...

en: Can't sign: No key specified. Use Sign As.
ja: 鍵が未指定のため署名不能: 「署名鍵選択」をせよ。

en: Can't open OpenSSL subprocess
ja: OpenSSL 子プロセスオープン不能

en: [-- End of OpenSSL output --]
ja: [-- OpenSSL 出力終了 --]

en: [-- Error: unable to create OpenSSL subprocess --]
ja: [-- エラー: OpenSSL 子プロセスを作成できなかった --]

en: [-- The following data is S/MIME encrypted --]
ja: [-- 以下のデータは S/MIME で暗号化されている --]

en: [-- The following data is S/MIME signed --]
ja: [-- 以下のデータは S/MIME で署名されている --]

en: 
    [-- End of S/MIME encrypted data. --]
ja: 
    [-- S/MIME 暗号化データ終了 --]

en: 
    [-- End of S/MIME signed data. --]
ja: 
    [-- S/MIME 署名データ終了 --]

note: L10N: S/MIME options (opportunistic encryption is on)
en: S/MIME (s)ign, encrypt (w)ith, sign (a)s, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
ja: S/MIME (s)署名, (w)暗号選択, (a)署名鍵選択, (c)なし, (o)日和見暗号オフ

note: L10N: S/MIME options (opportunistic encryption is off)
en: S/MIME (e)ncrypt, (s)ign, encrypt (w)ith, sign (a)s, (b)oth, (c)lear, or (o)ppenc mode?
ja: S/MIME (e)暗号化,(s)署名,(w)暗号選択,(a)署名鍵選択,(b)暗号+署名,(c)なし,(o)日和見暗号

note: L10N: S/MIME options
en: S/MIME (e)ncrypt, (s)ign, encrypt (w)ith, sign (a)s, (b)oth, or (c)lear?
ja: S/MIME (e)暗号化, (s)署名, (w)暗号選択, (a)署名鍵選択, (b)暗号+署名, (c)なし

en: Choose algorithm family: (1) DES, (2) RC2, (3) AES, or (c)lear?
ja: アルゴリズムを選択: (1) DES系, (2) RC2系, (3) AES系, c:なし?

en: (1) DES, (2) Triple-DES?
ja: (1) DES, (2) トリプルDES?

en: Loading list of groups from cache...
ja: グループの一覧をキャッシュから読み込み中...

en: No news server defined
ja: ニュースサーバが指定されていない

en: Server closed connection
ja: サーバが接続を切った

en: No authenticators available
ja: 利用できる認証処理がない

en: Checking for new messages...
ja: 新着メッセージ検出中...

en: Unable to find child articles because server does not support XPAT command
ja: サーバがXPATコマンドに対応していないため、子記事を見つけることができない

en: Can't open notmuch database: %s: %s
ja: notmuch データベースを開けない: %s: %s

en: failed to parse notmuch query type: %s
ja: notmuch クエリをパースするのに失敗: %s

en: PrevPg
ja: 前頁

en: NextPg
ja: 次頁

en: View Attachm.
ja: 添付ファイル

en: Next
ja: 次

en: Bottom of message is shown
ja: メッセージの一番下が表示されている

en: Top of message is shown
ja: メッセージの一番上が表示されている

note: L10N: Displayed if <skip-headers> is invoked in the pager, but there is no text past the headers. (I don't think this is actually possible in Mutt's code, but display some kind of message in case it somehow occurs.)
en: No text past headers
ja: ヘッダの後にテキストがない。

en: No more unquoted text after quoted text
ja: 引用文の後にはもう非引用文がない。

en: No more quoted text
ja: これ以上の引用文はない。

en: Help is currently being shown
ja: 現在ヘルプを表示中

note: L10N: Used for the $crypt_verify_sig prompt
en: Verify signature?
ja: 署名を検証?

en: Can't create display filter
ja: 表示用フィルタを作成できない

en: Could not copy message
ja: メッセージをコピーできなかった

en: Command:
ja: コマンド:

en: S/MIME signature successfully verified
ja: S/MIME 署名の検証に成功した。

en: S/MIME certificate owner does not match sender
ja: S/MIME 証明書所有者が送信者に一致しない。

en: Warning: Part of this message has not been signed
ja: 警告: メッセージの一部は署名されていない。

en: S/MIME signature could NOT be verified
ja: S/MIME 署名は検証できなかった。

en: PGP signature successfully verified
ja: PGP 署名の検証に成功した。

en: PGP signature could NOT be verified
ja: PGP 署名は検証できなかった。

en: %s: unknown command
ja: %s: 不明なコマンド

en: %s: unknown variable
ja: %s は不明な変数

en: Error in expression: %s
ja: 右記の式中にエラー: %s

en: Empty expression
ja: 空の正規表現

en: Invalid day of month: %s
ja: %s は不正な日付

en: Invalid month: %s
ja: %s は不正な月

en: Invalid relative date: %s
ja: %s は不正な相対月日

en: empty pattern
ja: パターンが空

en: error in pattern at: %s
ja: %s パターン中にエラー

en: missing pattern: %s
ja: パターンが不足: %s

en: mismatched parentheses: %s
ja: 対応する括弧がない: %s

en: %c: invalid pattern modifier
ja: %c は不正なパターン修飾子

en: %c: not supported in this mode
ja: %c はこのモードではサポートされていない

en: missing parameter
ja: パラメータがない

note: L10N: Pattern completion menu title
en: Patterns
ja: パターン

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~()
en: messages in threads containing messages matching PATTERN
ja: PATTERN に一致するメッセージを含むスレッド内のメッセージ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~<()
en: messages whose immediate parent matches PATTERN
ja: 直接の親が PATTERN に一致するメッセージ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~>()
en: messages having an immediate child matching PATTERN
ja: 直接の子が PATTERN に一致するメッセージ

note: L10N: An unknown pattern operator was somehow invoked. This shouldn't be possible unless there is a bug.
en: error: unknown op %d (report this error)
ja: エラー: 不明な op %d (このエラーを報告せよ)。

en: error: server custom search only supported with IMAP
ja: エラー: サーバカスタム検索はIMAPのみで有効

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~A
en: all messages
ja: すべてのメッセージ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~b
en: messages whose body matches EXPR
ja: 本文が EXPR に一致するメッセージ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~B
en: messages whose body or headers match EXPR
ja: 本文またはヘッダが EXPR に一致するメッセージ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~c
en: messages whose CC header matches EXPR
ja: CC ヘッダが EXPR に一致するメッセージ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~C
en: messages whose recipient matches EXPR
ja: 宛先が EXPR に一致するメッセージ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~d
en: messages sent in DATERANGE
ja: DATERANGE 内に送信されたメッセージ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~D
en: deleted messages
ja: 削除マーク付きメッセージ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~e
en: messages whose Sender header matches EXPR
ja: Sender ヘッダが EXPR に一致するメッセージ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~E
en: expired messages
ja: 期限切れメッセージ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~f
en: messages whose From header matches EXPR
ja: From ヘッダが EXPR に一致するメッセージ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~F
en: flagged messages
ja: フラグ付きメッセージ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~g
en: cryptographically signed messages
ja: 暗号で署名されたメッセージ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~G
en: cryptographically encrypted messages
ja: 暗号で暗号化されたメッセージ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~h
en: messages whose header matches EXPR
ja: ヘッダが EXPR に一致するメッセージ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~H
en: messages whose spam tag matches EXPR
ja: スパムタグが EXPR に一致するメッセージ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~i
en: messages whose Message-ID matches EXPR
ja: Message-ID が EXPR に一致するメッセージ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~k
en: messages which contain PGP key
ja: PGP 鍵を含むメッセージ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~l
en: messages addressed to known mailing lists
ja: 既知のメーリングリストに宛てたメッセージ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~L
en: messages whose From/Sender/To/CC matches EXPR
ja: From/Sender/To/CC が EXPR に一致するメッセージ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~m
en: messages whose number is in RANGE
ja: 番号が RANGE 内のメッセージ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~M
en: messages with a Content-Type matching EXPR
ja: Content-Type が EXPR に一致するメッセージ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~n
en: messages whose score is in RANGE
ja: score が RANGE 内のメッセージ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~N
en: new messages
ja: 新着メッセージ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~O
en: old messages
ja: 古いメッセージ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~p
en: messages addressed to you
ja: 自分宛てのメッセージ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~P
en: messages from you
ja: 自分からのメッセージ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~Q
en: messages which have been replied to
ja: 返信のあるメッセージ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~r
en: messages received in DATERANGE
ja: 受取が DATERANGE 内のメッセージ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~R
en: already read messages
ja: 既読メッセージ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~s
en: messages whose Subject header matches EXPR
ja: 題名ヘッダが EXPR に一致するメッセージ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~S
en: superseded messages
ja: 上書き済みメッセージ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~t
en: messages whose To header matches EXPR
ja: To ヘッダが EXPR に一致するメッセージ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~T
en: tagged messages
ja: タグ付きメッセージ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~u
en: messages addressed to subscribed mailing lists
ja: 購読済みメーリングリスト宛てのメッセージ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~U
en: unread messages
ja: 未読メッセージ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~v
en: messages in collapsed threads
ja: 非展開スレッド内のメッセージ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~V
en: cryptographically verified messages
ja: 暗号で検証されたメッセージ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~x
en: messages whose References header matches EXPR
ja: References ヘッダが EXPR に一致するメッセージ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~X
en: messages with RANGE attachments
ja: RANGE 個ファイルが添付されたメッセージ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~y
en: messages whose X-Label header matches EXPR
ja: X-Label ヘッダが EXPR に一致するメッセージ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~z
en: messages whose size is in RANGE
ja: サイズが RANGE 内のメッセージ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~=
en: duplicated messages
ja: 重複したメッセージ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~$
en: unreferenced messages
ja: 参照されていないメッセージ

en: Compiling search pattern...
ja: 検索パターンをコンパイル中...

en: Executing command on matching messages...
ja: メッセージパターン検索のためにコマンド実行中...

en: No messages matched criteria
ja: パターンに一致するメッセージがなかった。

en: Searching...
ja: 検索中...

en: Search hit bottom without finding match
ja: 一番下まで、何も検索に一致しなかった。

en: Search hit top without finding match
ja: 一番上まで、何も検索に一致しなかった。

en: Search interrupted
ja: 検索が中断された。

en: POP timestamp is invalid
ja: POPタイムスタンプが不正

en: Command USER is not supported by server
ja: コマンド USER はサーバがサポートしていない。

en: Authentication failed
ja: 認証に失敗した。

en: Invalid POP URL: %s
ja: 不正な POP URL: %s

en: Unable to leave messages on server
ja: サーバにメッセージを残せない。

en: Command TOP is not supported by server
ja: コマンド TOP をサーバがサポートしていない。

en: Command UIDL is not supported by server
ja: コマンド UIDL をサーバがサポートしていない。

en: Error connecting to server: %s
ja: サーバ %s への接続エラー。

en: Closing connection to POP server...
ja: POP サーバへの接続終了中...

en: Verifying message indexes...
ja: メッセージ索引検証中...

en: Connection lost. Reconnect to POP server?
ja: 接続が切れた。POP サーバに再接続?

en: Can't write header to temporary file
ja: ヘッダを一時ファイルに書き込めない

en: POP host is not defined
ja: POP ホストが定義されていない。

en: %s is an invalid POP path
ja: %s は不正な POP パス

en: No new mail in POP mailbox
ja: POP メールボックスに新着メールはない。

en: Delete messages from server?
ja: サーバからメッセージを削除?

en: Error while writing mailbox
ja: メールボックス書き込み中にエラー

en: Fetching list of messages...
ja: メッセージリストを取得中...

en: Marking messages deleted...
ja: メッセージに削除をマーク中...

en: Can't write message to temporary file
ja: メッセージを一時ファイルに書き込めない

en: Postponed Messages
ja: 書きかけのメッセージ

en: Illegal S/MIME header
ja: 不正な S/MIME ヘッダ

en: Illegal crypto header
ja: 不正なセキュリティヘッダ

en: Decrypting message...
ja: メッセージ復号化中...

en: No postponed messages
ja: 書きかけメッセージがない。

en: You may only bounce message/rfc822 parts
ja: message/rfc822 パートのみ再送してもよい。

en: Can't open temporary file %s
ja: 一時ファイル %s をオープンできない。

en: Forward as attachments?
ja: 添付ファイルとして転送?

en: Can't decode all tagged attachments.  MIME-forward the others?
ja: タグ付き添付ファイルすべての復号化は失敗。成功分だけ MIME 転送?

en: Forward MIME encapsulated?
ja: MIME カプセル化して転送?

en: Can't create %s
ja: %s を作成できない。

en: Can't find any tagged messages
ja: タグ付きメッセージが一つも見つからない。

en: No mailing lists found
ja: メーリングリストが見つからなかった

en: Can't decode all tagged attachments.  MIME-encapsulate the others?
ja: タグ付き添付ファイルすべての復号化は失敗。成功分だけ MIME カプセル化?

note: L10N: You will see this error message if you invoke <compose-to-sender> when you are on a normal attachment.
en: You may only compose to sender with message/rfc822 parts
ja: compose-to-sender は message/rfc822 パートにしか使えない。

en: Error: score: invalid number
ja: エラー: score: 不正な数値

en: No boundary parameter found [report this error]
ja: boundary パラメータがみつからない [このエラーを報告せよ]

en: %s no longer exists
ja: %s はもはや存在しない

en: No subject, abort?
ja: 題名がない。中止?

en: No subject, aborting
ja: 無題で中止する。

note: L10N: This is the prompt for $forward_attachments. When inline forwarding ($mime_forward answered "no"), this prompts whether to add non-decodable attachments from the original email. Text/plain parts and the like will already be included in the message contents, but other attachment, such as PDF fi
en: Forward attachments?
ja: 非テキスト添付ファイルも転送?

note: L10N: Asks whether the user respects the reply-to header. If she says no, neomutt will reply to the from header's address instead.
en: Reply to %s%s?
ja: %s%s への返信?

en: Follow-up to %s%s?
ja: %s%s へのフォローアップ?

en: Include message in reply?
ja: 返信にメッセージを含めるか?

en: Including quoted message...
ja: 引用メッセージを取り込み中...

en: Could not include all requested messages
ja: すべての要求されたメッセージを取り込めなかった

en: Forward as attachment?
ja: 添付ファイルとして転送?

en: Preparing forwarded message...
ja: 転送メッセージを準備中...

en: Warning: Fcc to an IMAP mailbox is not supported in batch mode
ja: 警告: バッチモードでは IMAP メールボックスへの Fcc がサポートされていない

note: L10N: Printed after the "Fcc to an IMAP mailbox is not supported" message. To make it clearer that the message doesn't mean NeoMutt is aborting sending the mail too. %s is the full mailbox URL, including imap(s)://
en: Skipping Fcc to %s
ja: Fcc は %s をスキップする

en: Save attachments in Fcc?
ja: Fcc に添付ファイルも保存?

note: L10N: This is the prompt to enter an "alternate (m)ailbox" when the initial Fcc fails.
en: Fcc mailbox
ja: Fcc のメールボックス

en: Message contains text matching "$abort_noattach_regex". Not sending.
ja: メッセージは "$abort_noattach_regex" を含んでいる.送信しない.

en: Recall postponed message?
ja: 書きかけのメッセージを呼び出す?

en: Edit forwarded message?
ja: 転送メッセージを編集?

en: Abort unmodified message?
ja: メッセージは未変更。中止?

en: Aborted unmodified message
ja: 未変更のメッセージを中止した。

en: No crypto backend configured.  Disabling message security setting.
ja: 暗号バックエンドの設定がない. メッセージのセキュリティ設定を無効化した.

en: Article not posted
ja: 記事は未投稿。

en: Message postponed
ja: メッセージは書きかけで保留された。

en: No subject, abort sending?
ja: 題名がない。送信を中止?

en: No subject specified
ja: 題名が指定されていない。

en: No newsgroup specified
ja: ニュースグループが指定されていない。

en: Sending message...
ja: 送信中...

en: Could not send the message
ja: メッセージを送信できなかった。

en: Sending in background
ja: バックグラウンドで送信。

en: Article posted
ja: 記事を投稿した。

en: Mail sent
ja: メールを送信した。

en: Could not open %s
ja: %s をオープンできなかった

en: Bad IDN %s while preparing resent-from
ja: 不正な IDN %s を resent-from の準備中に発見。

en: $sendmail must be set in order to send mail
ja: $sendmail を設定しないとメールを送信できない。

en: Error sending message, child exited %d (%s)
ja: メッセージ送信エラー。子プロセスが %d (%s) で終了した。

en: Output of the delivery process
ja: 配信プロセスの出力

en: SMTP session failed: %s
ja: SMTP セッション失敗: %s

en: SMTP session failed: unable to open %s
ja: SMTP セッション失敗: %s をオープンできなかった

en: Invalid SMTP URL: %s
ja: 不正な SMTP URL: %s

en: SMTP server does not support authentication
ja: SMTP サーバがユーザ認証をサポートしていない

en: No from address given
ja: From アドレスが指定されていない

en: SMTP session failed: read error
ja: SMTP セッション失敗: 読み出しエラー

en: SMTP session failed: write error
ja: SMTP セッション失敗: 書き込みエラー

en: Invalid server response
ja: サーバからの不正な応答

en: Could not find sorting function [report this bug]
ja: 整列機能が見つからなかった [このバグを報告せよ]

en: Sorting mailbox...
ja: メールボックス整列中...

en: (no mailbox)
ja: (メールボックスがない)

en: Compile options:
ja: コンパイル時オプション:
