neomutt-2023-11-03 - en to pl translation catalogue (1573 entries)

note: L10N: prompt to add a new alias
en: Alias as:
pl: Nazwa aliasu:

en: You already have an alias defined with that name
pl: Istnieje już tak nazwany alias

en: Warning: This alias name may not work.  Fix it?
pl: Ostrzeżenie: alias o takiej nazwie może nie zadziałać. Poprawić?

en: Address:
pl: Adres:

en: Bad IDN: '%s'
pl: Błędny IDN: '%s'

en: Personal name:
pl: Nazwisko:

en: Comment:
pl: Komentarz:

en: Accept?
pl: Potwierdzasz?

en: Save to file:
pl: Zapisz do pliku:

en: Error reading alias file
pl: Błąd podczas czytania pliku aliasów

en: Trouble adding alias
pl: Błąd podczas dodawania aliasów

en: Alias added
pl: Alias dodany

en: alias: no address
pl: alias: brak adresu

en: Warning: Bad address '%s' in alias '%s'
pl: Ostrzeżenie: błędny adres '%s' w aliasie '%s'

en: Warning: Bad IDN '%s' in alias '%s'
pl: Ostrzeżenie: błędny IDN '%s' w aliasie '%s'

en: Exit
pl: Wyjście

en: Del
pl: Usuń

en: Undel
pl: Odtwórz

en: Sort
pl: Sortowanie

en: Rev-Sort
pl: Odwrotne sortowanie

en: Select
pl: Wybierz

en: Help
pl: Pomoc

en: You have no aliases
pl: Brak aliasów

en: Aliases
pl: Aliasy

en: Mail
pl: Wyślij

en: New Query
pl: Nowe pytanie

en: Make Alias
pl: Utwórz alias

en: Search
pl: Szukaj

en: Waiting for response...
pl: Oczekiwanie na odpowiedź...

en: Query
pl: Pytanie

en: Query command not defined
pl: Pytanie nie zostało określone

en: Query:
pl: Pytanie:

en: Limit to addresses matching:
pl: Ogranicz do pasujących adresów:

note: L10N: The highlighted letters must match the "Sort" options
en: Rev-Sort (a)lias, a(d)dress or (u)nsorted?
pl: Odwrotne sortowanie po (a)liasie/a(d)resie, czy (n)ieposortowane?

note: L10N: The highlighted letters must match the "Rev-Sort" options
en: Sort (a)lias, a(d)dress or (u)nsorted?
pl: Sortowanie po (a)liasie/a(d)resie, czy (n)ieposortowane?

note: L10N: These must match the highlighted letters from "Sort" and "Rev-Sort"
en: adu
pl: adn

note: L10N: ask for a limit to apply
en: Limit: %s
pl: Ograniczenie: %s

en: attachments: no disposition
pl: załączniki: brak specyfikacji inline/attachment

en: Current attachments settings:
pl: Obecne ustawienia załączników:

en: attachments: invalid disposition
pl: załączniki: błędna specyfikacja inline/attachment

en: unattachments: no disposition
pl: brak specyfikacji inline/attachment

en: unattachments: invalid disposition
pl: błędna specyfikacja inline/attachment

en: Save
pl: Zapisz

en: Pipe
pl: Potok

en: Print
pl: Drukuj

en: Attachments
pl: Załączniki

en: Not available in this menu
pl: Niedostępne w tym menu

en: Function not permitted in attach-message mode
pl: Funkcja niedostępna w trybie załączania

en: Mailbox is read-only
pl: Skrzynka jest tylko do odczytu

en: There are no subparts to show
pl: Brak pod-listów

en: Can't delete attachment from POP server
pl: Nie można skasować załącznika na serwerze POP

en: Can't delete attachment from news server
pl: Nie można skasować załącznika na serwerze wiadomości

en: Deletion of attachments from encrypted messages is unsupported
pl: Usuwanie załączników z zaszyfrowanych listów jest niemożliwe

en: Deletion of attachments from signed messages may invalidate the signature
pl: Usuwanie załączników z zaszyfrowanych listów może spowodować nieważność podpisu

en: Only deletion of multipart attachments is supported
pl: Możliwe jest jedynie usuwanie załączników multipart

en: Reply by mail as poster prefers?
pl: Odpowiedzieć przy pomocy maila zgodnie z życzeniem nadawcy?

en: Can't match 'nametemplate', continue?
pl: Nie pasujący szablon nazwy, kontynuować?

en: Mailcap compose entry requires %%s
pl: Pole "compose" w pliku 'mailcap' wymaga %%s

en: Error running "%s"
pl: Błąd uruchomienia "%s"

en: Failure to open file to parse headers
pl: Błąd otwarcia pliku podczas interpretacji nagłówków

en: Failure to open file to strip headers
pl: Błąd podczas próby otwarcia pliku w celu eliminacji nagłówków

en: Failure to rename file
pl: Zmiana nazwy pliku nie powiodła się

en: No mailcap compose entry for %s, creating empty file
pl: Brak pola "compose" dla %s w pliku 'mailcap', utworzono pusty plik

en: Mailcap Edit entry requires %%s
pl: Pole "Edit" w pliku 'mailcap' wymaga %%s

en: No mailcap edit entry for %s
pl: Brak pola "Edit" dla %s w pliku 'mailcap'

en: No matching mailcap entry found.  Viewing as text.
pl: Brak odpowiedniego wpisu w 'mailcap'. Wyświetlam jako tekst.

en: MIME type not defined.  Can't view attachment.
pl: Typ MIME nie został zdefiniowany. Nie można wyświetlić załącznika.

en: Can't create filter
pl: Nie można utworzyć filtra

en: ---Command: %-20.20s Description: %s
pl: ---Polecenie: %-20.20s Opis: %s

en: ---Command: %-30.30s Attachment: %s
pl: ---Polecenie: %-30.30s Załącznik: %s

en: ---Attachment: %s: %s
pl: -- Załącznik: %s: %s

en: ---Attachment: %s
pl: -- Załącznik: %s

en: Write fault
pl: Błąd zapisu

en: I don't know how to print that
pl: Nie wiem jak to wydrukować

en: Saving...
pl: Zapisywanie...

en: Attachment saved | %d attachments saved
pl[0]: Załącznik został zapisany
pl[1]: %d załączniki zostały zapisane
pl[2]: %d załączników zostało zapisanych

en: WARNING!  You are about to overwrite %s, continue?
pl: UWAGA! Nadpisujesz plik %s, kontynuować?

en: Attachment filtered
pl: Załącznik przefiltrowany

en: Filter through:
pl: Przefiltruj przez:

en: Pipe to:
pl: Wyślij przez potok do:

note: L10N: s gets replaced by a MIME type, e.g. "text/plain" or application/octet-stream.
en: I don't know how to print %s attachments
pl: Nie wiem jak wydrukować %s załączników

en: Print tagged attachment? | Print %d tagged attachments?
pl[0]: Wydrukować %d zaznaczony załącznik?
pl[1]: Wydrukować %d zaznaczone załączniki?
pl[2]: Wydrukować %d zaznaczonych załączników?

en: Print attachment?
pl: Wydrukować załącznik?

en: Structural changes to decrypted attachments are not supported
pl: Zmiany strukturalne rozszyfrowanych załączników nie są wspierane

en: Can't decrypt encrypted message
pl: Nie można odszyfrować zaszyfrowanego listu

note: L10N: s is a directory.  NeoMutt is looking for a directory it needs for some reason (e.g. autocrypt, header cache, bcache), but it doesn't exist.  The prompt is asking whether to create the directory
en: %s does not exist. Create it?
pl: %s nie istnieje. Utworzyć?

note: L10N: mkdir() on the directory %s failed.  The second %s is the error message returned by libc
en: Can't create %s: %s
pl: Nie można utworzyć %s: %s

note: L10N: The first time NeoMutt is started with $autocrypt set, it will create $autocrypt_dir and then prompt to create an autocrypt account with this message.
en: Create an initial autocrypt account?
pl: Utworzyć początkowe konto autocrypt?

note: L10N: Autocrypt is asking for the email address to use for the autocrypt account.  This will generate a key and add a record to the database for use in autocrypt operations.
en: Autocrypt account address:
pl: Adres konta autocrypt:

note: L10N: Autocrypt prompts for an account email address, and requires a single address.  This is shown if they entered something invalid, nothing, or more than one address for some reason.
en: Please enter a single email address
pl: Wprowadź tylko jeden adres e-mail

note: L10N: When creating an autocrypt account, this message will be displayed if there is already an account in the database with the email address they just entered.
en: That email address already has an autocrypt account
pl: Ten adres e-mail już ma konto autocrypt

note: L10N: Autocrypt has a setting "prefer-encrypt". When the recommendation algorithm returns "available" and BOTH sender and recipient choose "prefer-encrypt", encryption will be automatically enabled. Otherwise the UI will show encryption is "available" but the user will be required to enable encrypti
en: Prefer encryption?
pl: Preferować szyfrowanie?

note: L10N: Message displayed after an autocrypt account is successfully created.
en: Autocrypt account creation succeeded
pl: Tworzenie konta autocrypt powiodło się

note: L10N: Error message displayed if creating an autocrypt account failed or was aborted by the user.
en: Autocrypt account creation aborted
pl: Tworzenie konta autocrypt anulowane

note: L10N: Error displayed if the user tries to force sending an Autocrypt email when the engine is not available.
en: Autocrypt is not available
pl: Autocrypt niedostępny

note: L10N: Error displayed if the user tries to force sending an Autocrypt email when the account does not exist or is not enabled. %s is the From email address used to look up the Autocrypt account.
en: Autocrypt is not enabled for %s
pl: Autocrypt nie włączony dla %s

note: L10N: s is an email address.  Autocrypt is scanning for the keyids to use to encrypt, but it can't find a valid keyid for this address. The message is printed and they are returned to the compose menu.
en: No (valid) autocrypt key found for %s
pl: Brak (poprawnych) kluczy autocrypt dla %s

note: L10N: The first time autocrypt is enabled, NeoMutt will ask to scan through one or more mailboxes for Autocrypt: headers.  Those headers are then captured in the database as peer records and used for encryption. If this is answered yes, they will be prompted for a mailbox.
en: Scan a mailbox for autocrypt headers?
pl: Przeskanować skrzynkę pod kątem nagłówków autocrypt?

note: L10N: The prompt for a mailbox to scan for Autocrypt: headers
en: Scan mailbox
pl: Skanuj skrzynkę pocztową

note: L10N: This is the second prompt to see if the user would like to scan more than one mailbox for Autocrypt headers. I'm purposely being extra verbose; asking first then prompting for a mailbox.  This is because this is a one-time operation and I don't want them to accidentally ctrl-g and abort it.
en: Scan another mailbox for autocrypt headers?
pl: Przeskanować kolejną skrzynkę pod kątem nagłówków autocrypt?

note: L10N: s is the path to the database. For some reason sqlite3 failed to open that database file. L10N: Error message if autocrypt couldn't open the SQLite database for some reason.  The %s is the full path of the database file.
en: Unable to open autocrypt database %s
pl: Nie można otworzyć zaszyfrowanej skrzynki pocztowej %s

note: L10N: Autocrypt Account Menu Help line: create new account
en: Create
pl: Utwórz

note: L10N: Autocrypt Account Menu Help line: delete account
en: Delete
pl: Usuń

note: L10N: Autocrypt Account Menu Help line: toggle an account active/inactive The words here are abbreviated to keep the help line compact. It currently has the content: q:Exit  c:Create  D:Delete  a:Tgl Active  p:Prf Encr  ?:Help
en: Tgl Active
pl: Przełącz

note: L10N: Autocrypt Account Menu Help line: toggle "prefer-encrypt" on an account The words here are abbreviated to keep the help line compact. It currently has the content: q:Exit  c:Create  D:Delete  a:Tgl Active  p:Prf Encr  ?:Help
en: Prf Encr
pl: Pref Szyfr

note: L10N: Autocrypt Account menu. flag that an account has prefer-encrypt set
en: prefer encrypt
pl: preferuje szyfrowanie

note: L10N: Autocrypt Account menu. flag that an account has prefer-encrypt unset; thus encryption will need to be manually enabled.
en: manual encrypt
pl: ręczne szyfrowanie

note: L10N: Autocrypt Account menu. flag that an account is enabled/active
en: active
pl: włączone

note: L10N: Autocrypt Account menu. flag that an account is disabled/inactive
en: inactive
pl: wyłączone

note: L10N: Autocrypt Account Management Menu title
en: Autocrypt Accounts
pl: Konta autocrypt

note: L10N: This error message is displayed if a database update of an account record fails for some odd reason.
en: Error updating account record
pl: Błąd aktualizacji konta

note: L10N: Confirmation message when deleting an autocrypt account
en: Really delete account "%s"?
pl: Naprawdę usunąć konto "%s"?

en: error creating GPGME context: %s
pl: błąd tworzenia kontekstu GPGME: %s

note: L10N: Message displayed just before a GPG key is generated for a created autocrypt account.
en: Generating autocrypt key...
pl: Generowanie klucza autocrypt...

note: L10N: GPGME was unable to generate a key for some reason. %s is the error message returned by GPGME.
en: Error creating autocrypt key: %s
pl: Błąd tworzenia klucza autocrypt: %s

note: L10N: After selecting a key for an autocrypt account, this is displayed if the key was revoked/expired/disabled/invalid or can't be used for both signing and encryption. %s is the key fingerprint.
en: The key %s is not usable for autocrypt
pl: Klucz %s nieużywalny do autocrypt

note: L10N: During autocrypt account creation, this prompt asks the user whether they want to create a new GPG key for the account, or select an existing account from the keyring.
en: (c)reate new, or (s)elect existing GPG key?
pl: (s)tworzyć nowy, czy (w)ybrać istniejący klucz GPG?

note: L10N: The letters corresponding to the "(c)reate new, or (s)elect existing GPG key?" prompt.
en: cs
pl: sw

note: L10N: During autocrypt account creation, if selecting an existing key fails for some reason, we prompt to see if they want to create a key instead.
en: Create a new GPG key for this account, instead?
pl: Stworzyć nowy klucz GPG dla tego konta?

note: L10N: The autocrypt database keeps track of schema version numbers. This error occurs if the version number is too high. Presumably because this is an old version of NeoMutt and the database was upgraded by a future version.
en: Autocrypt database version is too new
pl: Zbyt nowa wersja bazy danych autocrypt

en: Cache disabled, $message_cache_dir isn't a directory: %s
pl: Pamięć podręczna (cache) wiadomości $message_cache_dir nie jest katalogiem: %s

en: Message cache isn't a directory: %s
pl: Pamięć podręczna (cache) wiadomości nie jest katalogiem: %s

en: Chdir
pl: Zmień katalog

en: Goto
pl: Idź do

en: Mask
pl: Wzorzec

en: List
pl: Lista

en: Subscribe
pl: Zasubskrybuj

en: Unsubscribe
pl: Odsubskrybuj

en: %s is not a directory
pl: %s nie jest katalogiem

en: Subscribed newsgroups
pl: Zasubskrybowano grupę dyskusyjną

en: Newsgroups on server [%s]
pl: Listy dyskusyjne na serwerze [%s]

en: Mailboxes [%d]
pl: Skrzynki [%d]

en: Subscribed [%s], File mask: %s
pl: Zasubskrybowane [%s], wzorzec nazw plików: %s

en: Directory [%s], File mask: %s
pl: Katalog [%s], wzorzec nazw plików: %s

en: Can't attach a directory
pl: Załącznikiem nie może zostać katalog

en: New file name:
pl: Nazwa nowego pliku:

en: No newsgroups match the mask
pl: Żadna grupa dyskusyjna nie pasuje do wzorca

en: There are no mailboxes
pl: Brak skrzynek

en: No files match the file mask
pl: Żaden plik nie pasuje do wzorca

en: Can't view a directory
pl: Nie można przeglądać tego katalogu

en: Error trying to view file
pl: Błąd podczas próby przeglądania pliku

en: Chdir to:
pl: Zmień katalog na:

en: Error scanning directory
pl: Błąd przeglądania katalogu

en: Create is only supported for IMAP mailboxes
pl: Tworzenie skrzynek jest obsługiwane tylko dla skrzynek IMAP

en: Delete is only supported for IMAP mailboxes
pl: Usuwanie skrzynek jest obsługiwane tylko dla skrzynek IMAP

en: Can't delete currently selected mailbox
pl: Nie można skasować wybranych skrzynek pocztowych

en: Really delete mailbox "%s"?
pl: Naprawdę usunąć skrzynkę "%s"?

en: Mailbox not deleted
pl: Skrzynka nie została usunięta

en: Mailbox deletion failed
pl: Usunięcie skrzynki nie powiodło się

en: Mailbox deleted
pl: Skrzynka została usunięta

en: File Mask:
pl: Wzorzec nazw plików:

en: Rename is only supported for IMAP mailboxes
pl: Zmiana nazwy jest obsługiwana tylko dla skrzynek IMAP

note: L10N: The highlighted letters must match the "Sort" options
en: Reverse sort by (d)ate, (a)lpha, si(z)e, d(e)scription, (c)ount, ne(w) count, or do(n)'t sort?
pl: Sortowanie odwrotne wg (d)aty, (a)lfabetu, (o)pisu, ro(z)miaru, li(c)zby, liczby no(w)ych, żad(n)e?

note: L10N: The highlighted letters must match the "Reverse Sort" options
en: Sort by (d)ate, (a)lpha, si(z)e, d(e)scription, (c)ount, ne(w) count, or do(n)'t sort?
pl: Sortowanie wg (d)aty, (a)lfabetu, (o)pisu, ro(z)miaru, li(c)zby, liczby no(w)ych, żad(n)e?

note: L10N: These must match the highlighted letters from "Sort" and "Reverse Sort"
en: dazecwn
pl: daozcwn

en: Subscribe pattern:
pl: Subskrybuj wzorzec:

en: Unsubscribe pattern:
pl: Odsubskrybuj wzorzec:

en: %s: no such object
pl: %s: nie ma takiego obiektu

en: %s: too few arguments
pl: %s: za mało argumentów

en: Direct colors support not compiled in: %s
pl: Niewbudowane wsparcie dla pełnych kolorów: %s

en: Direct colors support disabled: %s
pl: Wyłączono wsparcie dla pełnych kolorów: %s

en: %s: color not supported by term
pl: %s: kolor nie jest obsługiwany przez Twój terminal

en: %s: too many arguments
pl: %s: za dużo argumentów

en: %s: invalid number: %s
pl: %s: błędna liczba: %s

en: Too many colors: %d / %d
pl: Za dużo kolorów: %d / %d

note: L10N: '%s' is the file name of the temporary file
en: Could not create temporary file %s
pl: Nie można utworzyć pliku tymczasowego %s

en: %s: no such color
pl: %s: nie ma takiego koloru

en: %s: no such attribute
pl: %s: nie ma takiego atrybutu

en: Maximum quoting level is %d
pl: Maksymalny poziom cytowania to %d

en: -group: no group name
pl: -group: brak nazwy grupy

en: out of arguments
pl: brak argumentów

en: Error: Can't build path of '%s'
pl: Błąd: Nie udało się zbudować ścieżki dla '%s'

en: Error: Cyclic sourcing of configuration file '%s'
pl: Błąd: Cykliczne ładowanie pliku konfiguracji '%s'

en: source: errors in %s
pl: source: błędy w %s

en: source: reading aborted due to too many errors in %s
pl: source: wczytywanie zaniechane z powodu zbyt wielu błędów w %s

en: source: %d warning in %s | source: %d warnings in %s
pl[0]: source: %d ostrzeżenie w %s
pl[1]: source: %d ostrzeżenia w %s
pl[2]: source: %d ostrzeżeń w %s

en: %sgroup: missing -rx or -addr
pl: %sgroup: brakujący -rx lub -addr

en: %sgroup: warning: bad IDN '%s'
pl: %sgrupa: ostrzeżenie: błędny IDN '%s'

en: Error: %s
pl: Błąd: %s

en: invalid header field
pl: nieprawidłowy nagłówek

en: Can't query a variable with the '%s' command
pl: Nie można pytać zmiennej poleceniem '%s'

en: Can't use a prefix when querying a variable
pl: Nie można użyć prefiksu pytając zmienną

en: %s is unset
pl: %s nie jest ustawiony

en: source: error at %s
pl: source: błędy w %s

en: source: file %s could not be sourced
pl: sourced: plik %s nie może być wczytany

en: Subscribed to %s
pl: Zasubskrybowano %s

en: Could not subscribe to %s
pl: Nie można zasubskrybować %s

en: No folder specified
pl: Nie wybrano żadnego folderu

en: tag format '%s' already registered as '%s'
pl: format tagu '%s' jest już zarejestrowany jako '%s'

en: tag transform '%s' already registered as '%s'
pl: transformata tagu '%s' jest już zarejestrowana jako '%s'

en: Unsubscribed from %s
pl: Odsubskrybowano %s

en: Could not unsubscribe from %s
pl: Nie można odsubskrybować %s

en: Can't append without an append-hook or close-hook : %s
pl: Nie można dołączyć bez ustawienia append-hook lub close-hook : %s

en: Unable to lock mailbox
pl: Nie można zablokować skrzynki pocztowej

en: Decompressing %s
pl: Rozpakowuje %s

en: Can't identify the contents of the compressed file
pl: Nie rozpoznano zawartości skompresowanego pliku

en: Can't find mailbox ops for mailbox type %d
pl: Nie udało się znaleźć operacji skrzynki dla skrzynki typu %d

en: Compress command failed: %s
pl: Kompresja nie powiodła się: %s

en: Unsupported mailbox type for appending
pl: Ten typ skrzynki pocztowej nie obsługuje dołączania

en: Can't sync a compressed file without a close-hook
pl: Nie można zsynchronizować skompresowanego pliku bez ustawienia close-hook

en: Compressing %s
pl: Kompresja %s

en: Compressed-appending to %s...
pl: Dołączanie po kompresji do %s...

en: Error. Preserving temporary file: %s
pl: Błąd. Zachowano plik tymczasowy: %s

en: Send
pl: Wyślij

en: Abort
pl: Anuluj

note: L10N: compose menu help line entry
en: To
pl: Adresat

note: L10N: compose menu help line entry
en: CC
pl: Kopia

note: L10N: compose menu help line entry
en: Subj
pl: Temat

en: Attach file
pl: Dołącz plik

en: Descrip
pl: Opis

en: Newsgroups
pl: Grupy dyskusyjne

en: -- Attachments
pl: -- Załączniki

en: There are no attachments
pl: Brak załączników

note: L10N: This message is displayed in the compose menu when an attachment doesn't stat.  %d is the attachment number and %s is the attachment filename.  The filename is located last to avoid a long path hiding the error message.
en: Attachment #%d no longer exists: %s
pl: Załącznik #%d już nie istnieje: %s

note: L10N: This message is displayed in the compose menu when an attachment is modified behind the scenes.  %d is the attachment number and %s is the attachment filename.  The filename is located last to avoid a long path hiding the prompt question.
en: Attachment #%d modified. Update encoding for %s?
pl: Załącznik #%d został zmodyfikowany. Zaktualizować kodowanie dla %s?

en: You may not delete the only attachment
pl: Nie możesz usunąć jedynego załącznika

en: Can't leave group with only one attachment
pl: Nie można pozostawić grupy z tylko jednym załącznikiem

en: Attachments to be grouped must have the same parent
pl: Grupowane załączniki muszą mieć wspólnego rodzica

en: Attaching selected file... | Attaching selected files...
pl[0]: Dołączanie wybranego listu...
pl[1]: Dołączanie wybranych listów...
pl[2]: Dołączanie wybranych listów...

en: Unable to attach %s
pl: Nie można dołączyć %s

en: Open mailbox to attach message from
pl: Otwórz skrzynkę w celu dołączenia listu

en: Open newsgroup to attach message from
pl: Otwórz grupę dyskusyjną w celu dołączenia listu

en: Unable to open mailbox %s
pl: Nie można otworzyć skrzynki pocztowej %s

en: No messages in that folder
pl: Brak listów w tej skrzynce

en: Tag the messages you want to attach
pl: Zaznacz listy do dołączenia

en: Unable to attach
pl: Nie można dołączyć

en: Content-ID can only contain the characters: -.0-9@A-Z_a-z
pl: Content-ID może zawierać tylko te znaki: -.0-9@A-Z_a-z

en: Invalid encoding
pl: Błędne kodowanie

en: Empty 'Content-Language'
pl: Pusty 'Content-Language'

en: Can't filter multipart attachments
pl: Możliwe jest jedynie usuwanie załączników multipart

en: Can't get multipart attachments
pl: Nie można wziąć kopii załącznika multipart

en: Grouping 'alternatives' requires at least 2 tagged messages
pl: Grupowanie jako alternatywy wymaga przynajmniej dwóch zaznaczonych wiadomości

en: Grouping 'multilingual' requires at least 2 tagged messages
pl: Grupowanie jako wielojęzyczne wymaga przynajmniej dwóch zaznaczonych wiadomości

en: Not all parts have 'Content-Language' set, continue?
pl: Nie wszystkie części mają przypisany 'Content-Language', kontynuować?

en: Not sending this message
pl: Błąd podczas wysyłania listu

en: Grouping 'related' requires at least 2 tagged messages
pl: Grupowanie jako alternatywy wymaga przynajmniej dwóch zaznaczonych wiadomości

en: Attachment is already at bottom
pl: Załącznik jest już na samym dole

en: Attachment can't be moved out of group
pl: Załącznik nie może być usunięty z grupy

en: Attachment is already at top
pl: Załącznik jest już na samej górze

en: New file:
pl: Nowy plik:

en: Content-Type is of the form base/sub
pl: Typ "Content-Type" musi być w postaci podstawowy/pośledni

en: Unknown Content-Type %s
pl: Nieznany typ "Content-Type" %s

en: Can't create file %s
pl: Nie można utworzyć %s

en: Error attaching file
pl: Błąd przy tworzeniu załączników

en: Can't print multipart attachments
pl: Nie można drukować załączników multipart

en: Send attachment with name:
pl: Wyślij załącznik o nazwie:

en: Can't save multipart attachments
pl: Nie można zapisać załączników multipart

en: Recoding only affects text attachments
pl: Tylko tekstowe załączniki można przekodować

en: The current attachment won't be converted
pl: Bieżący załacznik nie zostanie przekonwertowany

en: The current attachment will be converted
pl: Bieżący załacznik zostanie przekonwertowany

en: Attachment is not 'multipart'
pl: Załącznik nie jest typu multipart

en: Bad IDN in '%s': '%s'
pl: Błędny IDN w '%s': '%s'

en: Can't edit multipart attachments
pl: Nie można edytować załączników multipart

en: Can't rename multipart attachments
pl: Nie można zmienić nazwy załączników multipart

en: Rename to:
pl: Zmień nazwę na:

note: L10N: "stat" is a system call. Do "man 2 stat" for more information.
en: Can't stat %s: %s
pl: Nie można ustalić stanu (stat) %s: %s

en: Save a copy of this message?
pl: Zapisać kopię tego listu?

en: Write message to mailbox
pl: Zapisz list do skrzynki

en: Writing message to %s ...
pl: Zapisywanie listu do %s ...

en: Message written
pl: List został zapisany

en: Save (postpone) draft message?
pl: Zapisać (odłożyć) szkic wiadomośći?

en: Invalid boolean value: %s
pl: Błędna wartość logiczna: %s

en: Invalid boolean value: %ld
pl: Błędna wartość logiczna: %ld

en: 'charset' must contain exactly one character set name
pl: 'charset' musi zawierać jedną nazwę układu znaków

en: Invalid value for option %s: %s
pl: Niewłaściwa wartość opcji %s: "%s"

en: Invalid enum value: %s
pl: Niewłaściwa wartość enumeracji: %s

en: Invalid enum value: %ld
pl: Niewłaściwa wartość enumeracji: %ld

en: Option %s may not be empty
pl: Opcja %s nie może być pusta

en: Invalid long: %s
pl: Niewłaściwa liczba: %s

en: Option %s may not be negative
pl: Opcja %s nie może być ujemna

en: Invalid number: %s
pl: Błędna liczba: %s

en: Number is too big: %s
pl: Liczba za duża: %s

en: Invalid number: %ld
pl: Błędna liczba: %ld

en: Invalid quad value: %s
pl: Błędna wartość pytania: %s

en: Invalid quad value: %ld
pl: Niewłaściwa wartość pytania: %ld

en: No such variable: %s
pl: Nieznana zmienna: %s

en: Variable '%s' has an invalid type %d
pl: Zmienna '%s' jest błędnego typu %d

en: Unknown variable '%s'
pl: Nieznana zmienna '%s'

note: L10N: e.g. Type 'boolean' doesn't support operation '+='
en: Type '%s' doesn't support operation '%s'
pl: Typ '%s' nie ma operacji '%s'

en: Invalid sort name: %s
pl: Błędna nazwa sortowania: %s

en: Invalid sort type: %ld
pl: Błędny typ sortowania: %ld

en: Line is malformed: expected <key: val>, got <%s>
pl: Linia jest zdeformowana: oczekiwano <klucz: wartość>, otrzymano <%s>

en: Unhandled key in line <%s: %s>
pl: Nieobsłużony klucz w linii: <%s: %s>

en: Unable to run account command
pl: Nie udało się wykonać komendy konta

note: L10N: Example: Username at myhost.com
en: Username at %s:
pl: Nazwa konta na %s:

en: Password for %s@%s:
pl: Hasło dla %s@%s:

note: L10N: You will see this error message if (1) you have "oauthbearer" in one of your $*_authenticators and (2) you do not have the corresponding $*_oauth_refresh_command defined. So the message does not mean "None of your $*_oauth_refresh_command's are defined."
en: No OAUTH refresh command defined
pl: Brak zdefiniowanej komendy odświeżania OAUTH

en: Unable to run refresh command
pl: Nie udało się wykonać komendy odświeżania

en: Command returned empty string
pl: Komenda nic nie zwóciła

en: OAUTH token is too big: %ld
pl: Token OAUTH za duży: %ld

en: (r)eject, accept (o)nce, (a)ccept always, (s)kip
pl: (o)drzuć, zaakceptuj (r)az, (a)kceptuj zawsze, (p)omiń

note: L10N: The letters correspond to the choices in the string: "(r)eject, accept (o)nce, (a)ccept always, (s)kip" This is an interactive certificate confirmation prompt for an SSL connection.
en: roas
pl: orap

en: (r)eject, accept (o)nce, (a)ccept always
pl: (o)drzuć, zaakceptuj (r)az, (a)kceptuj zawsze

note: L10N: The letters correspond to the choices in the string: "(r)eject, accept (o)nce, (a)ccept always" This is an interactive certificate confirmation prompt for an SSL connection.
en: roa
pl: ora

en: (r)eject, accept (o)nce, (s)kip
pl: (o)drzuć, zaakceptuj (r)az, (p)omiń

note: L10N: The letters correspond to the choices in the string: "(r)eject, accept (o)nce, (s)kip" This is an interactive certificate confirmation prompt for an SSL connection.
en: ros
pl: orp

en: (r)eject, accept (o)nce
pl: (o)drzuć, zaakceptuj (r)az

note: L10N: The letters correspond to the choices in the string: "(r)eject, accept (o)nce" This is an interactive certificate confirmation prompt for an SSL connection.
en: ro
pl: or

en: Jumping is not implemented for dialogs
pl: Przeskakiwanie nie jest możliwe w oknach dialogowych

en: Search is not implemented for this menu
pl: Poszukiwanie nie jest możliwe w tym menu

en: Unable to get certificate from peer
pl: Nie można pobrać certyfikatu z docelowego hosta

en: Certificate verification error (%s)
pl: Błąd weryfikacji certyfikatu (%s)

en: [unable to calculate]
pl: [niemożliwe do wyznaczenia]

en: Error initialising gnutls certificate data
pl: Błąd inicjalizacji gnutls

en: Error processing certificate data
pl: Błąd przetwarzana certyfikatu

en: This certificate belongs to:
pl: Ten certyfikat należy do:

en: This certificate was issued by:
pl: Ten certyfikat został wydany przez:

en: This certificate is valid
pl: Ten certyfikat jest ważny

en:    from %s
pl:    od %s

en:      to %s
pl:      do %s

en: SHA1 Fingerprint: %s
pl: Odcisk SHA1: %s

en: SHA256 Fingerprint:
pl: Odcisk SHA256: %s

en: WARNING: Server certificate is not yet valid
pl: Ostrzeżenie: certyfikat serwera jeszcze nie uzyskał ważności

en: WARNING: Server certificate has expired
pl: Ostrzeżenie: certyfikat serwera wygasł

en: WARNING: Server certificate has been revoked
pl: Ostrzeżenie: certyfikat serwera został odwołany

en: WARNING: Server hostname does not match certificate
pl: Ostrzeżenie: nazwa (hostname) serwera nie odpowiada certyfikatowi

en: WARNING: Signer of server certificate is not a CA
pl: Ostrzeżenie: certyfikat nie został podpisany przez CA

en: Warning: Server certificate was signed using an insecure algorithm
pl: Ostrzeżenie: certyfikat serwera został podpisany przy pomocy niezabezpieczonego algorytmu

en: SSL Certificate check (certificate %zu of %zu in chain)
pl: Sprawdzanie certyfikatu SSL (certyfikat %zu z %zu w łańcuchu)

en: Certificate saved
pl: Certyfikat został zapisany

en: Warning: Couldn't save certificate
pl: Ostrzeżenie: Nie można zapisać certyfikatu

en: All available protocols for TLS/SSL connection disabled
pl: Wszystkie dostępne protokoły połączenia TLS/SSL zostały zablokowane

en: Explicit ciphersuite selection via $ssl_ciphers not supported
pl: Wybranie szyfrów przez $ssl_ciphers nie jest wspierane

note: L10N: This is a warning when trying to set the host name for TLS Server Name Indication (SNI).  This allows the server to present the correct certificate if it supports multiple hosts.
en: Warning: unable to set TLS SNI host name
pl: Ostrzeżenie: nieudane ustawienie TLS SNI host name

en: SSL/TLS connection using %s (%s/%s/%s)
pl: Połączenie SSL/TLS używając %s (%s/%s/%s)

en: Error: no TLS socket open
pl: Błąd: brak otwartego gniazdka TLS

en: Filling entropy pool: %s...
pl: Wypełnianie zbiornika entropii: %s...

en: %s has insecure permissions
pl: Prawa dostępu do %s mogą powodować problemy z bezpieczeństwem

en: SSL disabled due to the lack of entropy
pl: Protokół SSL nie może zostać użyty ze względu na brak entropii

en: [invalid date]
pl: [błędna data]

en: Server certificate is not yet valid
pl: Certyfikat serwera nie uzyskał jeszcze ważności

en: Server certificate has expired
pl: Certyfikat serwera utracił ważność

en: Failed to find enough entropy on your system
pl: Zgromadzenie odpowiedniej ilości entropii nie powiodło się

en: can't get certificate subject
pl: nie można pobrać tematu certyfikatu

en: can't get certificate common name
pl: nie można pobrać nazwy certyfikatu

en: certificate owner does not match hostname %s
pl: właściciel certyfikatu nie odpowiada nazwie hosta %s

en: Certificate host check failed: %s
pl: Sprawdzenie hosta certyfikatu nie powiodło się: %s

en: I/O error
pl: Błąd wejścia/wyjścia

en: unknown error
pl: nieznany błąd

en: SSL failed: %s
pl: SSL nie powiodło się: %s

note: L10N: an SSL context is a data structure returned by the OpenSSL function SSL_CTX_new().  In this case it returned NULL: an error condition.
en: Unable to create SSL context
pl: Nie można utworzyć kontekstu SSL

en: Warning: error enabling ssl_verify_partial_chains
pl: Ostrzeżenie: błąd uruchomienia ssl_verify_partial_chains

en: Looking up %s...
pl: Wyszukiwanie %s...

en: Could not find the host "%s"
pl: Host "%s" nie został znaleziony

en: Connecting to %s...
pl: Łączenie z %s...

en: Could not connect to %s (%s)
pl: Połączenie z %s (%s) nie zostało ustanowione

en: Error talking to %s (%s)
pl: Błąd komunikacji z %s (%s)

en: Connection to %s has been aborted
pl: Połączenie z %s zostało odrzucone

en: Unknown SASL profile
pl: SASL: błędny profil

en: Error allocating SASL connection
pl: SASL: błąd ustanawiania połączenia

en: Error setting SASL security properties
pl: SASL: błąd konfigurowania parametrów zabezpieczeń

en: Error setting SASL external security strength
pl: SASL: błąd konfigurowania SSF hosta zdalnego

en: Error setting SASL external user name
pl: SASL: błąd konfigurowania nazwy użytkownika hosta zdalnego

en: Preconnect command failed
pl: Polecenie 'preconnect' nie powiodło się

en: Connection to %s closed
pl: Połączenie z %s zostało zakończone

en: Connecting with "%s"...
pl: Łączenie z "%s"...

en: Tunnel error talking to %s: %s
pl: Zestawianie tunelu: błąd komunikacji z %s: %s

en: Tunnel to %s returned error %d (%s)
pl: Zestawianie tunelu: %s zwrócił błąd %d (%s)

en: %s isn't a regular file
pl: %s nie jest zwykłym plikiem

en: The length calculation was wrong by %ld byte | The length calculation was wrong by %ld bytes
pl[0]: Obliczenie długości pomyliło się o %ld bajt
pl[1]: Obliczenie długości pomyliło się o %ld bajty
pl[2]: Obliczenie długości pomyliło się o %ld bajtów

en: No decryption engine available for message
pl: Nieznany sposób odszyfrowania tej wiadomości

en: Out of memory
pl: Brak pamięci

en: could not create temporary folder: %s
pl: nie można utworzyć tymczasowej skrzynki: %s

en: could not write temporary mail folder: %s
pl: nie można zapisać tymczasowej skrzynki: %s

en: could not truncate temporary mail folder: %s
pl: nie można zmniejszyć tymczasowej skrzynki: %s

en: Message file is empty
pl: Plik listu jest pusty

en: Message not modified
pl: List nie został zmieniony

en: Message of read-only mailbox modified! Ignoring changes.
pl: Zmieniona wiadomość skrzynki tylko do odczytu! Ignorowanie.

en: Can't open message file: %s
pl: Nie można otworzyć pliku listu: %s

note: L10N: %s is from strerror(errno)
en: Can't append to folder: %s
pl: Nie można dopisać do skrzynki: %s

en: Complete
pl: Uzupełnij

en: Hist Up
pl: Historia w Górę

en: Hist Down
pl: Historia w Dół

en: Hist Search
pl: Szukaj w Historii

en: Begin Line
pl: Początek Linii

en: End Line
pl: Koniec Linii

en: Kill Line
pl: Usuń Linię

en: Kill Word
pl: Usuń Słowo

en: multipart message has no boundary parameter
pl: wieloczęściowy list nie posiada wpisu ograniczającego

note: L10N: The compose menu autocrypt prompt. (e)ncrypt enables encryption via autocrypt. (c)lear sets cleartext. (a)utomatic defers to the recommendation.
en: Autocrypt: (e)ncrypt, (c)lear, (a)utomatic?
pl: Autocrypt: (s)zyfruj, (n)ie szyfruj, (a)utomatycznie

note: L10N: The letter corresponding to the compose menu autocrypt prompt (e)ncrypt, (c)lear, (a)utomatic
en: eca
pl: sna

en: No PGP backend configured
pl: Nie skonfigurowano beckendu PGP

en: S/MIME already selected. Clear and continue?
pl: Wybrano już S/MIME. Anulować wybór S/MIME i kontynuować?

en: No S/MIME backend configured
pl: Nie skonfigurowano beckendu S/MIME

en: PGP already selected. Clear and continue?
pl: Wybrano już PGP. Anulować wybór PGP i kontynuować?

note: L10N: Compose menu field.  May not want to translate.
en: From:
pl: Od:

note: L10N: Compose menu field.  May not want to translate.
en: To:
pl: Do:

note: L10N: Compose menu field.  May not want to translate.
en: Cc:
pl: Kopia:

note: L10N: Compose menu field.  May not want to translate.
en: Bcc:
pl: Ukryta kopia:

note: L10N: Compose menu field.  May not want to translate.
en: Subject:
pl: Temat:

note: L10N: Compose menu field.  May not want to translate.
en: Reply-To:
pl: Odpowiedź do:

note: L10N: Compose menu field.  May not want to translate.
en: Fcc:
pl: Zapisz w:

note: L10N: Compose menu field.  Holds "Encrypt", "Sign" related information
en: Security:
pl: Zabezpieczenia:

note: L10N: This string is used by the compose menu. Since it is hidden by default, it does not increase the indentation of other compose menu fields.  However, if possible, it should not be longer than the other compose menu fields.  Since it shares the row with "Encrypt with:", it should not be longer t
en: Sign as:
pl: Podpisz jako:

en: Headers:
pl: Nagłówki:

note: L10N: Autocrypt recommendation flag: off. This is displayed when Autocrypt is turned off.
en: Off
pl: Wyłączony

note: L10N: Autocrypt recommendation flag: no. This is displayed when Autocrypt cannot encrypt to the recipients.
en: No
pl: Nie

note: L10N: Autocrypt recommendation flag: discouraged. This is displayed when Autocrypt believes encryption should not be used. This might occur if one of the recipient Autocrypt Keys has not been used recently, or if the only key available is a Gossip Header key.
en: Discouraged
pl: Niezalecany

note: L10N: Autocrypt recommendation flag: available. This is displayed when Autocrypt believes encryption is possible, but leaves enabling it up to the sender.  Probably because "prefer encrypt" is not set in both the sender and recipient keys.
en: Available
pl: Dostępny

note: L10N: Autocrypt recommendation flag: yes. This is displayed when Autocrypt would normally enable encryption automatically.
en: Yes
pl: Tak

en: Sign, Encrypt
pl: Podpisz i zaszyfruj

en: Encrypt
pl: Zaszyfruj

en: Sign
pl: Podpisz

en: None
pl: Żaden

en:  (inline PGP)
pl:  (PGP w treści)

en:  (OppEnc mode)
pl:  (tryb OppEnc)

en: <default>
pl: <domyślnie>

en: Encrypt with:
pl: Zaszyfruj używając:

note: L10N: The autocrypt compose menu Recommendation field. Displays the output of the recommendation engine (Off, No, Discouraged, Available, Yes)
en: Recommendation:
pl: Zalecenie:

en: <no chain defined>
pl: <nie zdefiniowany łańcuch>

en: (+%d more) | (+%d more)
pl[0]: (+%d więcej)
pl[1]: (+%d więcej)
pl[2]: (+%d więcej)

en: Warning: message contains no From: header
pl: Ostrzeżenie: wiadomość nie zawiera pola From: w nagłówku

en: Bounce message to:
pl: Wyślij kopię listu do:

en: Bounce tagged messages to:
pl: Wyślij kopie zaznaczonych listów do:

en: Error parsing address
pl: Błąd interpretacji adresu

en: Bounce message to %s? | Bounce messages to %s?
pl[0]: Wyślij kopię listu do %s?
pl[1]: Wyślij kopie listów do %s?
pl[2]: Wyślij kopie listów do %s?

en: Message not bounced | Messages not bounced
pl[0]: Kopia nie została wysłana
pl[1]: Kopie nie zostały wysłane
pl[2]: Kopie nie zostały wysłane

en: Message bounced | Messages bounced
pl[0]: Kopia została wysłana
pl[1]: Kopie zostały wysłane
pl[2]: Kopie zostały wysłane

en: Can't create filter process
pl: Nie można utworzyć procesu filtru

en: Pipe to command:
pl: Wyślij przez potok do polecenia:

en: No printing command has been defined
pl: Polecenie drukowania nie zostało skonfigurowane

en: Print message? | Print tagged messages?
pl[0]: Wydrukować list?
pl[1]: Wydrukować zaznaczone listy?
pl[2]: Wydrukować zaznaczone listy?

en: Message printed | Messages printed
pl[0]: List został wydrukowany
pl[1]: Listy zostały wydrukowane
pl[2]: Listy zostały wydrukowane

en: Message could not be printed | Messages could not be printed
pl[0]: List nie został wydrukowany
pl[1]: Listy nie zostały wydrukowane
pl[2]: Listy nie zostały wydrukowane

note: L10N: The highlighted letters must match the "Sort" options
en: Rev-Sort (d)ate,(f)rm,(r)ecv,(s)ubj,t(o),(t)hread,(u)nsort,si(z)e,s(c)ore,s(p)am,(l)abel?
pl: Odwr-Sortowanie (d)ata,(a)ut,o(t)rzym,t(e)m,d(o),(w)ąt,(b)ez,ro(z)m,wa(g)a,(s)pam,(e)tykieta?

note: L10N: The highlighted letters must match the "Rev-Sort" options
en: Sort (d)ate,(f)rm,(r)ecv,(s)ubj,t(o),(t)hread,(u)nsort,si(z)e,s(c)ore,s(p)am,(l)abel?
pl: Sortowanie (d)ata,(a)ut,o(t)rzym,t(e)m,d(o),(w)ąt,(b)ez,ro(z)m,wa(g)a,(s)pam,(e)tykieta?

note: L10N: These must match the highlighted letters from "Sort" and "Rev-Sort"
en: dfrsotuzcpl
pl: dateowbzgse

en: Shell command:
pl: Polecenie powłoki:

note: L10N: Progress meter message when copying tagged messages
en: Copying tagged messages...
pl: Kopiowanie zaznaczonych wiadomości...

en: Copy tagged to mailbox
pl: Kopiuj zaznaczone do skrzynki

en: Copy to mailbox
pl: Kopiuj do skrzynki

en: Decrypt-copy tagged to mailbox
pl: Rozszyfruj-kopiuj zaznaczone do skrzynki

en: Decrypt-copy to mailbox
pl: Rozszyfruj-kopiuj do skrzynki

en: Decode-copy tagged to mailbox
pl: Dekoduj-kopiuj zaznaczone do skrzynki

en: Decode-copy to mailbox
pl: Dekoduj-kopiuj do skrzynki

note: L10N: Progress meter message when saving tagged messages
en: Saving tagged messages...
pl: Zapisywanie zaznaczonych wiadomości...

en: Save tagged to mailbox
pl: Zapisz zaznaczone do skrzynki

en: Save to mailbox
pl: Zapisz do skrzynki

en: Decrypt-save tagged to mailbox
pl: Rozszyfruj-zapisz zaznaczone do skrzynki

en: Decrypt-save to mailbox
pl: Rozszyfruj-zapisz do skrzynki

en: Decode-save tagged to mailbox
pl: Dekoduj-zapisz zaznaczone do skrzynki

en: Decode-save to mailbox
pl: Dekoduj-zapisz do skrzynki

en: Copying to %s...
pl: Kopiowanie do %s...

note: L10N: Message when an index tagged save operation fails for some reason
en: Error saving tagged messages
pl: Błąd podczas zapisywania zaznaczonych wiadomości...

note: L10N: Message when an index/pager save operation fails for some reason
en: Error saving message
pl: Błąd podczas wysyłania listu

note: L10N: Message when an index tagged copy operation fails for some reason
en: Error copying tagged messages
pl: Błąd podczas kopiowania zaznaczonych wiadomości...

note: L10N: Message when an index/pager copy operation fails for some reason
en: Error copying message
pl: Błąd podczas kopiowania wiadomości

en: Convert to %s upon sending?
pl: Przekonwertować do %s przy wysyłaniu?

en: Content-Type changed to %s
pl: Typ "Content-Type" zmieniono na %s

en: Character set changed to %s; not converting
pl: Zestaw znaków został zmieniony na %s; bez konwersji

en: Character set changed to %s; converting
pl: Zestaw znaków został zmieniony na %s; konwertowanie

en: Threading is not enabled
pl: Wątkowanie nie zostało włączone

en: Clear flag
pl: Wyczyść flagę

en: Set flag
pl: Ustaw flagę

en: Exit NeoMutt without saving?
pl: Wyjść z NeoMutta bez zapisywania zmian?

en: Press any key to continue...
pl: Naciśnij dowolny klawisz by kontynuować...

en:  ('?' for list):
pl:  (przyciśnięcie '?' wyświetla listę):

en: Enter keys (%s to abort):
pl: Naciśnij klawisze (%s aby przerwać):

en: Char = %s, Octal = %o, Decimal = %d
pl: znak = %s, ósemkowy = %o, dziesiętny = %d

en: attach files to this message
pl: załącz pliki do listu

en: attach messages to this message
pl: dołącz list(y) do tego listu

en: attach news articles to this message
pl: załącz nowe artykuły do tego listu

en: toggle display of subparts
pl: przełącza podgląd pod-listów listów złożonych

en: delete the current entry
pl: usuń bieżący list

en: edit the 'Content-ID' of the attachment
pl: edytuj 'Content-ID' pliku załącznika

en: edit attachment description
pl: edytuj opis załącznika

en: edit attachment transfer-encoding
pl: podaj sposób zakodowania załącznika

en: edit the 'Content-Language' of the attachment
pl: edytuj 'Content-Language' pliku załącznika

en: edit attachment using mailcap entry
pl: edytuj załącznik używając pliku 'mailcap'

en: edit attachment content type
pl: podaj rodzaj typu "Content-Type" załącznika

en: filter attachment through a shell command
pl: przefiltruj załącznik przez polecenie powłoki

en: get a temporary copy of an attachment
pl: weź tymczasową kopię załącznika

en: group tagged attachments as 'multipart/alternative'
pl: zgrupuj zaznaczone załączniki jako alternatywy ('multipart/alternative')

en: group tagged attachments as 'multipart/multilingual'
pl: zgrupuj zaznaczone załączniki jako wielojęzyczne ('multipart/multilingual')

en: group tagged attachments as 'multipart/related'
pl: zgrupuj zaznaczone załączniki jako powiązane ('multipart/related')

en: move an attachment down in the attachment list
pl: przesuń załącznik w dół listy załączników

en: move an attachment up in the attachment list
pl: przesuń załącznik w górę listy załączników

en: compose new attachment using mailcap entry
pl: utwórz nowy załącznik używając pliku 'mailcap'

en: pipe message/attachment to a shell command
pl: przekieruj list/załącznik do polecenia powłoki

en: print the current entry
pl: wydrukuj obecną pozycję

en: send attachment with a different name
pl: wyślij załącznik z inną nazwą

en: save message/attachment to a mailbox/file
pl: zapisz list/załącznik do skrzynki/pliku

en: toggle disposition between inline/attachment
pl: ustala czy wstawiać w treści czy jako załącznik

en: toggle recoding of this attachment
pl: zdecyduj czy załącznik ma być przekodowywany

en: toggle whether to delete file after sending it
pl: ustala czy usunąć plik po wysłaniu

en: undelete the current entry
pl: odtwórz bieżącą pozycję listy

en: ungroup 'multipart' attachment
pl: rozgrupuj załącznik multipart

en: update an attachment's encoding info
pl: zaktualizuj informację o kodowaniu załącznika

en: view attachment using mailcap entry if necessary
pl: pokaż załącznik używając, jeśli to niezbędne, pliku 'mailcap'

en: force viewing of attachment using mailcap
pl: wymusza obejrzenie załączników poprzez plik 'mailcap'

en: view attachment in pager using copiousoutput mailcap
pl: otwórz załącznik przez wariant 'copiousoutput' (obfite wyjście) w pliku 'mailcap'

en: view attachment as text
pl: obejrzyj załącznik jako tekst

en: manage autocrypt accounts
pl: zarządzaj kontami autocrypt

en: create a new autocrypt account
pl: stwórz nowe konto autocrypt

en: delete the current account
pl: usuń bieżące konto

en: toggle the current account active/inactive
pl: przełącz aktywność obecnego konta

en: toggle the current account prefer-encrypt flag
pl: przełącz flagę 'preferuje szyfrowanie' obecnego konta

en: show autocrypt compose menu options
pl: pokaż opcje autocrypt dla menu tworzenia

en: open the aliases dialog
pl: otwórz okno z aliasami

en: move to the bottom of the page
pl: przejdź na koniec strony

en: remail a message to another user
pl: wyślij ponownie do innego użytkownika

en: swap the current folder position with $folder if it exists
pl: zamień obecną pozycję folderu z $folder'em, jeżeli istnieje

en: select a new file in this directory
pl: wybierz nowy plik w tym katalogu

en: subscribe to current mbox (IMAP/NNTP only)
pl: zasubskrybuj bieżącą skrzynkę mbox (tylko IMAP/NNTP)

en: display the currently selected file's name
pl: wyświetl nazwy aktualnie wybranych plików

en: toggle view all/subscribed mailboxes (IMAP only)
pl: zmień tryb przeglądania skrzynek: wszystkie/zasubskrybowane (tylko IMAP)

en: unsubscribe from current mbox (IMAP/NNTP only)
pl: odsubskrybuj z bieżącej skrzynki mbox (tylko IMAP/NNTP)

en: view file
pl: oglądaj plik

en: mark all articles in newsgroup as read
pl: oznacz wszystkie artykuły w liście dyskusyjnej jako przeczytane

en: change directories
pl: zmień katalog

en: check mailboxes for new mail
pl: szukaj nowych listów w skrzynkach

en: calculate message statistics for all mailboxes
pl: liczę statystyki wiadomości dla wszystkich skrzynek

en: edit the file to be attached
pl: podaj nazwę pliku załącznika

en: edit the message
pl: edytuj treść listu

en: run ispell on the message
pl: sprawdź poprawność pisowni listu

en: save this message to send later
pl: zapisz list aby wysłać go później

en: rename/move an attached file
pl: zmień nazwę lub przenieś dołączony plik

en: send the message
pl: wyślij list

en: compose new message to the current message sender
pl: utwórz nowy list do nadawcy bieżącego listu

en: write the message to a folder
pl: zapisz list do skrzynki

en: copy a message to a file/mailbox
pl: kopiuj list do pliku/skrzynki

en: create an alias from a message sender
pl: utwórz alias dla nadawcy

en: create a new mailbox (IMAP only)
pl: utwórz nową skrzynkę (tylko IMAP)

en: move entry to bottom of screen
pl: przesuń pozycję kursora na dół ekranu

en: move entry to middle of screen
pl: przesuń pozycję kursora na środek ekranu

en: move entry to top of screen
pl: przesuń pozycję kursora na górę ekranu

en: make decoded (text/plain) copy
pl: utwórz rozkodowaną (text/plain) kopię

en: make decoded copy (text/plain) and delete
pl: utwórz rozkodowaną kopię (text/plain) i usuń

en: delete the current mailbox (IMAP only)
pl: usuń bieżącą skrzynkę (tylko IMAP)

en: delete all messages in subthread
pl: usuń wszystkie listy w podwątku

en: delete all messages in thread
pl: usuń wszystkie listy w wątku

en: descend into a directory
pl: wchodzenie do katalogu

en: display full address of sender
pl: wyświetl pełny adres nadawcy

en: display message and toggle header weeding
pl: wyświetl list ze wszystkimi nagłówkami

en: display a message
pl: wyświetl list

en: delete the char in front of the cursor
pl: usuń znak przed kursorem

en: move the cursor one character to the left
pl: przesuń kursor jeden znak w lewo

en: move the cursor to the beginning of the word
pl: przesuń kursor do początku słowa

en: jump to the beginning of the line
pl: przeskocz do początku linii

en: capitalize the word
pl: zamień pierwszą literę słowa na wielką

en: complete filename or alias
pl: uzupełnij nazwę pliku lub alias

en: complete address with query
pl: uzupełnij adres poprzez zapytanie

en: delete the char under the cursor
pl: usuń znak pod kursorem

en: convert the word to lower case
pl: zamień litery słowa na małe

en: jump to the end of the line
pl: przeskocz do końca linii

en: move the cursor one character to the right
pl: przesuń kursor o znak w prawo

en: move the cursor to the end of the word
pl: przesuń kursor do końca słowa

en: scroll down through the history list
pl: przewijaj w dół listę wydanych poleceń

en: search through the history list
pl: przeszukaj historię wiadomości

en: scroll up through the history list
pl: przewijaj do góry listę wydanych poleceń

en: delete chars from cursor to end of line
pl: usuń znaki począwszy od kursora aż do końca linii

en: delete chars from the cursor to the end of the word
pl: usuń znaki począwszy od kursora aż do końca słowa

en: delete chars from cursor to beginning the line
pl: usuń znaki począwszy od kursora aż do początka linii

en: delete all chars on the line
pl: usuń wszystkie znaki w linii

en: delete the word in front of the cursor
pl: usuń słowo z przodu kursora

en: cycle among incoming mailboxes
pl: krąż pomiędzy skrzynkami pocztowymi

en: quote the next typed key
pl: zacytuj następny wpisany znak

en: transpose character under cursor with previous
pl: zamień znak pod kursorem ze znakiem poprzednim

en: convert the word to upper case
pl: zamień litery słowa na wielkie

en: add, change, or delete a message's label
pl: dodaj, zmień albo skasuj etykietę listu

en: edit the raw message if the mailbox is not read-only, otherwise view it
pl: edytuj surową wiadomość jeżeli skrzynka nie jest tylko do odczytu, albo wyświetl ją jeżeli jest

en: edit the raw message (edit and edit-raw-message are synonyms)
pl: edytuj surową wiadomość (edit jest synonimem edit-raw-message)

en: end of conditional execution (noop)
pl: koniec wykonywania warunkowego (noop)

en: enter a neomuttrc command
pl: wprowadź polecenie pliku startowego (neomuttrc)

en: enter a file mask
pl: wprowadź wzorzec nazwy pliku

en: exit this menu
pl: opuść niniejsze menu

en: move to the first entry
pl: przesuń się do pierwszej pozycji

en: toggle a message's 'important' flag
pl: włącz dla listu flagę 'ważne!'

en: followup to newsgroup
pl: nawiązanie do grupy dyskusyjnej

en: forward a message with comments
pl: prześlij dalej list opatrując go uwagami

en: forward to newsgroup
pl: prześlij do grupy dyskusyjnej

en: select the current entry
pl: wskaż obecną pozycję

en: get all children of the current message
pl: pobierz wszystkie wiadomości pochodne bieżącego listu

en: get message with Message-Id
pl: pobierz listy z Message-Id

en: get parent of the current message
pl: pobierz wiadomość nadrzędną bieżącego listu

en: go to parent directory
pl: idź do katalogu nadrzędnego

en: reply to all recipients preserving To/Cc
pl: odpowiedz wszystkim adresatom włącznie z To/CC

en: reply to all recipients
pl: odpowiedz wszystkim adresatom

en: scroll down 1/2 page
pl: przewiń w dół o pół strony

en: scroll up 1/2 page
pl: przewiń w górę o pół strony

en: this screen
pl: niniejszy ekran

en: jump to an index number
pl: przeskocz do konkretnej pozycji w indeksie

en: move to the last entry
pl: przejdź do ostatniej pozycji

en: limit view to current thread
pl: ogranicz widok do bieżącego wątku

en: reply to specified mailing list
pl: opowiedz na wskazaną listę pocztową

en: subscribe to a mailing list
pl: zapisz się na listę pocztową

en: unsubscribe from a mailing list
pl: wypisz się z listy pocztowej

en: load list of all newsgroups from NNTP server
pl: załaduj listę grup dyskusyjnych z serwera NNTP

en: execute a macro
pl: wykonaj makropolecenie

en: compose a new mail message
pl: zredaguj nowy list

en: list mailboxes with new mail
pl: pokaż skrzynki z nową pocztą

en: break the thread in two
pl: rozdziel wątki na dwa niezależne

en: open a different folder
pl: otwórz inną skrzynkę

en: open a different folder in read only mode
pl: otwórz inną skrzynkę w trybie tylko do odczytu

en: open a different newsgroup
pl: otwórz inną grupę roboczą

en: open a different newsgroup in read only mode
pl: otwórz inną grupę roboczą w trybie tylko do odczytu

en: clear a status flag from a message
pl: usuń flagę ze statusem wiadomości

en: collapse/uncollapse all threads
pl: zwiń/rozwiń wszystkie wątki

en: collapse/uncollapse current thread
pl: zwiń/rozwiń bieżący wątek

en: delete non-hidden messages matching a pattern
pl: usuń nieschowane listy pasujące do wzorca

en: retrieve mail from POP server
pl: pobierz pocztę z serwera POP

en: force retrieval of mail from IMAP server
pl: wymuszą pobranie poczty z serwera IMAP

en: logout from all IMAP servers
pl: wyloguj z wszystkich serwerów IMAP

en: show only messages matching a pattern
pl: pokaż tylko listy pasujące do wzorca

en: link tagged message to the current one
pl: podlinkuj zaznaczony list do bieżącego

en: modify (notmuch/imap) tags
pl: zmodyfikuj tagi (notmuch/imap)

en: modify (notmuch/imap) tags and then hide message
pl: zmodyfikuj tagi (notmuch/imap) i ukryj list

en: jump to the next new message
pl: przejdź do następnego nowego listu

en: jump to the next new or unread message
pl: przejdź do następnego nowego lub nie przeczytanego listu

en: jump to the next subthread
pl: przejdź do następnego podwątku

en: jump to the next thread
pl: przejdź do następnego wątku

en: move to the next undeleted message
pl: przejdź do następnego nieusuniętego listu

en: jump to the next unread message
pl: przejdź do następnego nieprzeczytanego listu

en: open next mailbox with new mail
pl: otwórz następną skrzynkę zawierającą nowe listy

en: jump to parent message in thread
pl: przejdź na początek wątku

en: jump to the previous new message
pl: przejdź do poprzedniego nowego listu

en: jump to the previous new or unread message
pl: przejdź do poprzedniego nowego lub nie przeczytanego listu

en: jump to previous subthread
pl: przejdź do poprzedniego podwątku

en: jump to previous thread
pl: przejdź do poprzedniego wątku

en: move to the previous undeleted message
pl: przejdź do poprzedniego nieusuniętego listu

en: jump to the previous unread message
pl: przejdź do poprzedniego nieprzeczytanego listu

en: delete from NeoMutt, don't touch on disk
pl: usuń z NeoMutta, nie z dysku

en: mark the current subthread as read
pl: zaznacz obecny podwątek jako przeczytany

en: mark the current thread as read
pl: zaznacz obecny wątek jako przeczytany

en: jump to root message in thread
pl: przejdź na początek wątku

en: set a status flag on a message
pl: ustaw flagę statusu listu

en: show currently active limit pattern
pl: pokaż bieżący wzorzec ograniczający

en: save changes to mailbox
pl: zapisz zmiany do skrzynki

en: tag non-hidden messages matching a pattern
pl: zaznacz nieschowane listy pasujące do wzorca

en: undelete non-hidden messages matching a pattern
pl: odtwórz nieschowane listy pasujące do wzorca

en: untag non-hidden messages matching a pattern
pl: odznacz nieschowane listy pasujące do wzorca

en: create a hotkey macro for the current message
pl: utwórz makro hotkey dla bieżącego listu

en: move to the middle of the page
pl: przejdź do połowy strony

en: move to the next entry
pl: przejdź do następnej pozycji

en: scroll down one line
pl: przewiń w dół o linię

en: move to the next page
pl: przejdź do następnej strony

en: jump to the bottom of the message
pl: przejdź na koniec listu

en: toggle display of quoted text
pl: ustala sposób pokazywania zaznaczonego tekstu

en: jump to first line after headers
pl: przejdź do pierwszej linii po nagłówkach

en: skip beyond quoted text
pl: przeskocz poza zaznaczony fragment tekstu

en: jump to the top of the message
pl: przejdź na początek listu

en: post message to newsgroup
pl: wyślij list do grupy roboczej

en: move to the previous entry
pl: przejdź do poprzedniej pozycji

en: scroll up one line
pl: przewiń w górę o linię

en: move to the previous page
pl: przejdź do poprzedniej strony

en: delete the current entry, bypassing the trash folder
pl: usuń bieżący list z pominięciem śmietnika

en: delete the current thread, bypassing the trash folder
pl: usuń bieżący wątek pomijając śmietnik

en: query external program for addresses
pl: zapytaj zewnętrzny program o adres

en: append new query results to current results
pl: dodaj rezultaty nowych poszukiwań do obecnych

en: save changes to mailbox and quit
pl: zapisz zmiany do skrzynki i opuść program pocztowy

en: recall a postponed message
pl: wywołaj odłożony list

en: reconstruct thread containing current message
pl: zrekonstruuj wątek zawierający bieżący list

en: clear and redraw the screen
pl: wyczyść i odśwież ekran

en: {internal}
pl: {wewnętrzne}

en: rename the current mailbox (IMAP only)
pl: zmień nazwę bieżącej skrzynki (tylko IMAP)

en: reply to a message
pl: odpowiedz na list

en: use the current message as a template for a new one
pl: użyj bieżącego listu jako wzorca dla nowych wiadomości

en: search for a regular expression
pl: szukaj wyrażenia regularnego

en: search for next match
pl: szukaj następnego pozytywnego rezultatu

en: search for next match in opposite direction
pl: szukaj wstecz następnego pozytywnego rezultatu

en: search backwards for a regular expression
pl: szukaj wstecz wyrażenia regularnego

en: toggle search pattern coloring
pl: ustala czy szukana fraza ma być zaznaczona kolorem

en: invoke a command in a subshell
pl: wywołaj polecenie w podpowłoce

en: show log (and debug) messages
pl: pokaż log (i debug) wiadomości

en: sort messages
pl: uszereguj listy

en: sort messages in reverse order
pl: uszereguj listy w odwrotnej kolejności

en: subscribe to newsgroups matching a pattern
pl: subskrybuj grupy dyskusyjne pasujące do wzorca

en: tag the current entry
pl: zaznacz bieżącą pozycję

en: apply next function to tagged messages
pl: wykonaj następne polecenie na zaznaczonych listach

en: apply next function ONLY to tagged messages
pl: wykonaj następne polecenie TYLKO na zaznaczonych listach

en: tag the current subthread
pl: zaznacz bieżący podwątek

en: tag the current thread
pl: zaznacz bieżący wątek

en: toggle whether to browse mailboxes or all files
pl: ustala czy przeglądać skrzynki czy wszystkie pliki

en: toggle a message's 'new' flag
pl: ustaw flagę listu na 'nowy'

en: toggle view of read messages
pl: przełącz widok przeczytanych wiadomości

en: toggle whether the mailbox will be rewritten
pl: ustala czy skrzynka będzie ponownie zapisana

en: move to the top of the page
pl: przejdź na początek strony

en: mark all articles in newsgroup as unread
pl: oznacz wszystkie artykuły w liście dyskusyjnej jako nieprzeczytane

en: undelete all messages in subthread
pl: odtwórz wszystkie listy z tego podwątku

en: undelete all messages in thread
pl: odtwórz wszystkie listy z tego wątku

en: unsubscribe from newsgroups matching a pattern
pl: odsubskrybuj grupę roboczą pasującą do wzorca

en: show the NeoMutt version number and date
pl: pokaż wersję i datę programu pocztowego NeoMutt

en: show MIME attachments
pl: pokaż załączniki MIME

en: show the raw message
pl: pokaż surową wiadomość

en: display the keycode for a key press
pl: wyświetl kod wprowadzonego znaku

en: make decrypted copy
pl: utwórz rozszyfrowaną kopię

en: make decrypted copy and delete
pl: utwórz rozszyfrowaną kopię i usuń oryginał

en: extract supported public keys
pl: kopiuj klucze publiczne

en: wipe passphrases from memory
pl: wymaż hasło z pamięci operacyjnej

en: edit the BCC list
pl: podaj treść pola BCC

en: edit the CC list
pl: podaj treść pola CC

en: enter a file to save a copy of this message in
pl: podaj nazwę pliku, do którego ma być skopiowany list

en: edit the Followup-To field
pl: edytuj pole Followup-To

en: edit the from field
pl: podaj treść pola From:

en: edit the message with headers
pl: edytuj treść listu i nagłówków

en: edit the newsgroups list
pl: edytuj listy grupy dyskusyjnej

en: edit the Reply-To field
pl: podaj treść pola Reply-To:

en: edit the subject of this message
pl: podaj tytuł listu

en: edit the TO list
pl: podaj treść listy TO

en: edit the X-Comment-To field
pl: edytuj pole X-Comment-To

en: send the message through a mixmaster remailer chain
pl: prześlij list przez łańcuch mixmaster remailer chain

en: append a remailer to the chain
pl: dodaj remailer do łańcucha

en: select the next element of the chain
pl: wybierz następny element łańcucha

en: select the previous element of the chain
pl: wybierz poprzedni element łańcucha

en: delete a remailer from the chain
pl: Usuń remailer z łańcucha

en: insert a remailer into the chain
pl: wprowadź remailera do łańcucha

en: accept the chain constructed
pl: zaakceptuj skonstruowany łańcuch

en: open a different virtual folder
pl: otwórz inny folder wirtualny

en: read entire thread of the current message
pl: przeczytaj cały wątek tego listu

en: generate virtual folder from query
pl: wygeneruj wirtualny folder z pytania

en: generate a read-only virtual folder from query
pl: wygeneruj wirtualny folder tylko do odczytu z pytania

en: attach a PGP public key
pl: dołącz własny klucz publiczny PGP

en: check for classic PGP
pl: użyj starej wersji PGP

en: show PGP options
pl: pokaż opcje PGP

en: mail a PGP public key
pl: wyślij własny klucz publiczny PGP

en: verify a PGP public key
pl: zweryfikuj klucz publiczny PGP

en: view the key's user id
pl: obejrzyj identyfikator użytkownika klucza

en: move the highlight to the first mailbox
pl: zaznacz pierwszą skrzynkę

en: move the highlight to the last mailbox
pl: zaznacz ostatnią skrzynkę

en: move the highlight to next mailbox
pl: zaznacz następną skrzynkę

en: move the highlight to next mailbox with new mail
pl: zaznacz nastepną skrzynję z nowymi listami

en: open highlighted mailbox
pl: otwórz zaznaczoną skrzynkę

en: scroll the sidebar down 1 page
pl: przewiń pasek boczny o jedną stronę

en: scroll the sidebar up 1 page
pl: cofnij pasek boczny o 1 stronę

en: move the highlight to previous mailbox
pl: zaznacz poprzednią skrzynkę

en: move the highlight to previous mailbox with new mail
pl: zaznacz poprzednią skrzynję z nowymi listami

en: toggle between mailboxes and virtual mailboxes
pl: przełącz pomiędzy skrzynkami i wirtualnymi skrzynkami

en: make the sidebar (in)visible
pl: ukryj/pokaż panel boczny

en: show S/MIME options
pl: pokaż opcje S/MIME

en: null operation
pl: pusta operacja

en: [-- Type: %s/%s%s%s, Encoding: %s, Size: %s --]
pl: [-- Typ: %s/%s%s%s, Kodowanie: %s, Rozmiar: %s --]

en: [-- Alternative Type #%d: %s/%s%s%s, Encoding: %s, Size: %s --]
pl: [-- Alternatywny Typ #%d: %s/%s%s%s, Kodowanie: %s, Rozmiar: %s --]

en: [-- Autoview using %s --]
pl: [-- Podgląd za pomocą %s --]

en: Invoking autoview command: %s
pl: Wywoływanie polecenia podglądu: %s

en: [-- Can't run %s. --]
pl: [-- Nie można uruchomić %s. --]

en: [-- Autoview stderr of %s --]
pl: [-- Komunikaty błędów %s --]

en: [-- Error: message/external-body has no access-type parameter --]
pl: [-- Błąd: message/external-body nie ma ustawionego rodzaju dostępu --]

note: L10N: If the translation of this string is a multi line string, then each line should start with "[-- " and end with " --]". The first "%s/%s" is a MIME type, e.g. "text/plain". The last %s expands to a date as returned by `mutt_date_parse_date()`. Note: The size argument printed is not the actual n
en: [-- This %s/%s attachment (size %s byte) has been deleted --]
    [-- on %s --]
     | [-- This %s/%s attachment (size %s bytes) has been deleted --]
    [-- on %s --]
pl[0]: [-- Ten załącznik typu %s/%s (o wielkości %s bajtów) został usunięty --]
    [-- na %s --]
pl[1]: [-- Te załączniki typu %s/%s (o wielkości %s bajtów) zostały usunięte --]
    [-- na %s --]
pl[2]: [-- Te załączniki typu %s/%s (o wielkości %s bajtów) zostały usunięte --]
    [-- na %s --]

note: L10N: If the translation of this string is a multi line string, then each line should start with "[-- " and end with " --]". The first "%s/%s" is a MIME type, e.g. "text/plain". Note: The size argument printed is not the actual number as passed to gettext but the prettified version, e.g. size = 2048
en: [-- This %s/%s attachment (size %s byte) has been deleted --]
     | [-- This %s/%s attachment (size %s bytes) has been deleted --]
pl[0]: [-- Ten załącznik typu %s/%s (o wielkości %s bajtów) został usunięty --]
pl[1]: [-- Te załączniki typu %s/%s (o wielkości %s bajtów) zostały usunięte --]
pl[2]: [-- Te załączniki typu %s/%s (o wielkości %s bajtów) zostały usunięte --]

note: L10N: If the translation of this string is a multi line string, then each line should start with "[-- " and end with " --]". The first "%s/%s" is a MIME type, e.g. "text/plain". The last %s expands to a date as returned by `mutt_date_parse_date()`. Caution: Argument three %3$ is also defined but sho
en: [-- This %s/%s attachment has been deleted --]
    [-- on %4$s --]
pl: [-- Ten załącznik typu %s/%s został usunięty --]
    [-- na %4$s --]

note: L10N: If the translation of this string is a multi line string, then each line should start with "[-- " and end with " --]". The first "%s/%s" is a MIME type, e.g. "text/plain".
en: [-- This %s/%s attachment has been deleted --]
pl: [-- Ten załącznik typu %s/%s został usunięty --]

en: [-- name: %s --]
pl: [-- nazwa: %s --]

en: [-- This %s/%s attachment is not included, --]
    [-- and the indicated external source has --]
    [-- expired. --]
pl: [-- Ten załącznik typu %s/%s nie jest zawarty, --]
    [-- a podane źródło zewnętrzne jest --]
    [-- nieaktualne. --]

en: [-- This %s/%s attachment is not included, --]
    [-- and the indicated access-type %s is unsupported --]
pl: [-- Ten załącznik typu %s/%s nie jest zawarty, --]
    [-- a podany typ dostępu %s nie jest obsługiwany --]

en: [-- Error:  Could not display any parts of Multipart/Alternative --]
pl: [--Błąd: Nie można wyświetlić żadnego z fragmentów Multipart/Alternative --]

note: L10N: %s is the attachment description, filename or form_name.
en: [-- Attachment #%d: %s --]
pl: [-- Załącznik #%d: %s --]

en: [-- Attachment #%d --]
pl: [-- Załącznik #%d --]

en: One or more parts of this message could not be displayed
pl: Jedna lub więcej części tej wiadomości nie może zostać wyświetlona

en: Unable to open 'memory stream'
pl: Nie można otworzyć strumienia pamięci

en: Unable to open temporary file
pl: Nie można otworzyć pliku tymczasowego

en: failed to re-open 'memory stream'
pl: Nie można ponownie otworzyć 'memory stream'

en: Error: multipart/signed has no protocol
pl: Błąd: multipart/signed nie ma protokołu

en: [-- This is an attachment --]
pl: [-- To jest załącznik --]

note: L10N: %s/%s is a MIME type, e.g. "text/plain".
en: [-- %s/%s is unsupported --]
pl: [-- typ %s/%s nie jest obsługiwany --]

note: L10N: %s expands to a keystroke/key binding, e.g. 'v'.
en: [-- This is an attachment (use '%s' to view this part) --]
pl: [-- To jest załącznik (użyj '%s' do oglądania tego fragmentu) --]

note: L10N: %s/%s is a MIME type, e.g. "text/plain". The last %s expands to a keystroke/key binding, e.g. 'v'.
en: [-- %s/%s is unsupported (use '%s' to view this part) --]
pl: [-- typ %s/%s nie jest obsługiwany (użyj '%s' do oglądania tego fragmentu) --]

en: [-- This is an attachment (need 'view-attachments' bound to key) --]
pl: [-- To jest załącznik (przypisz 'view-attachments' do klawisza) --]

note: L10N: %s/%s is a MIME type, e.g. "text/plain".
en: [-- %s/%s is unsupported (need 'view-attachments' bound to key) --]
pl: [-- typ %s/%s nie jest obsługiwany (przypisz 'view-attachments' do klawisza) --]

en: Set option %s before setting %s
pl: Ustaw opcję %s przed ustawieniem %s

note: L10N: This applies to the "$header_cache_compress_level" config variable. It shows the minimum and maximum values, e.g. 'between 1 and 22' L10N: This applies to the "$wrap_headers" config variable.
en: Option %s must be between %d and %d inclusive
pl: Opcja %s musi zawierać się między %d i %d, włącznie

en: ERROR: please report this bug
pl: BŁĄD: zgłoś, proszę, ten błąd

en: message is tagged
pl: wiadomośc jest zaznaczona

en: message is flagged
pl: wiadomość ma flagę

en: message is deleted
pl: wiadomość jest usunięta

en: attachment is deleted
pl: załącznik jest usunięty

en: message has been replied to
pl: odpowiedziano na tę wiadomość

en: message has been read
pl: wiedomość została przeczytana

en: message is new
pl: wiadomość jest nowa

en: thread has been read
pl: wątek został przeczytany

en: thread has at least one new message
pl: wątek ma nową wiadomość

en: message signed with a verified key
pl: wiadomość podpisana zweryfikowanym kluczem

en: message is PGP-encrypted
pl: wiadomość zaszyfrowana PGP

en: message is signed
pl: wiadomość podpisana

en: message contains a PGP key
pl: wiadomość zawiera klucz PGP

en: message has no cryptography information
pl: wiadomość nie zawiera informacji kryptograficznych

en: message is not To: you
pl: wiadomość nie jest Do: ciebie

en: message is To: you and only you
pl: wiadomość jest Do: tylko ciebie

en: message is To: you
pl: wiadomość jest Do: ciebie

en: message is Cc: to you
pl: wiadomość jest DW: twojej

en: message is From: you
pl: wiadomość jest Od: ciebie

en: message is sent to a subscribed mailing list
pl: wiadomość wysłana na zaskubskrybowaną listę pocztową

en: you are in the Reply-To: list
pl: jesteś na liście Odpowiedź do:

en: <UNKNOWN>
pl: <NIEZNANY>

en: Generic bindings:
pl: Standardowe przypisania klawiszy:

en: Unbound functions:
pl: Nie przypisane klawiszom funkcje:

en: Message flags:
pl: Flagi wiadomości:

en: Help for %s
pl: Pomoc dla menu %s

en: History '%s'
pl: Historia '%s'

en: Bad history file format (line %d)
pl: Błędny format pliku historii (wiersz %d)

en: Can't create temporary file
pl: Nie można utworzyć pliku tymczasowego

en: current mailbox shortcut '^' is unset
pl: skrót '^' nie został ustawiony dla tej skrzynki pocztowej

en: mailbox shortcut expanded to empty regex
pl: skrót skrzynki został rozwinięty do pustego wyrażenia regularnego

en: badly formatted command string
pl: błędnie sformatowane polecenie

en: unhook: Can't do unhook * from within a hook
pl: unhook: Nie można wykonać "unhook *" wewnątrz innego polecenia hook

en: unhook: unknown hook type: %s
pl: unhook: nieznany typ polecenia hook: %s

en: unhook: Can't delete a %s from within a %s
pl: unhook: Nie można skasować %s z wewnątrz %s

en: No authenticators available or wrong credentials
pl: Żadna z metod uwierzytelniania nie jest dostępna albo złe uwierzytelnienie

note: L10N: (%s) is the method name, e.g. Anonymous, CRAM-MD5, GSSAPI, SASL
en: Authenticating (%s)...
pl: Uwierzytelnianie (%s)...

note: L10N: %s is the method name, e.g. Anonymous, CRAM-MD5, GSSAPI, SASL
en: %s authentication failed
pl: %s uwierzytelnianie nie powiodło się

en: SASL authentication failed
pl: Uwierzytelnianie SASL nie powiodło się

en: LOGIN disabled on this server
pl: LOGIN został wyłączony na tym serwerze

en: Logging in...
pl: Logowanie...

en: Login failed
pl: Zalogowanie nie powiodło się

en: %s is an invalid IMAP path
pl: %s jest błędną ścieżką IMAP

en: Getting folder list...
pl: Pobieranie listy skrzynek...

note: L10N: (%s) is the name / path of the folder we were trying to browse
en: No such folder: %s
pl: Brak skrzynki: %s

en: Create mailbox:
pl: Nazwa skrzynki:

en: Mailbox must have a name
pl: Skrzynka musi zostać nazwana

en: Mailbox created
pl: Skrzynka została utworzona

en: Can't rename root folder
pl: Nie można zmienić nazwy nadrzędnego folderu

en: Rename mailbox %s to:
pl: Zmień nazwę skrzynki %s na:

en: Rename failed: %s
pl: Zmiana nazwy nie powiodła się: %s

en: Mailbox renamed
pl: Nazwa została zmieniona

en: Mailbox %s@%s closed
pl: Skrzynka %s@%s została zamknięta

en: IMAP command failed: %s
pl: Polecenie IMAP nie powiodło się: %s

en: Connection to %s timed out
pl: Połączenie z %s zostało zakończone

en: Option %s: %s is not a valid authenticator
pl: Opcja %s: %s nie jest poprawnym autentykatorem

en: This IMAP server is ancient. NeoMutt does not work with it.
pl: Zbyt stara wersja serwera IMAP. Praca z tym serwerem nie jest możliwa.

en: CREATE failed: %s
pl: CREATE nie powiodło się: %s

en: Closing connection to %s...
pl: Zamykanie połączenia do %s...

en: Secure connection with TLS?
pl: Połączyć używając TLS?

en: Could not negotiate TLS connection
pl: Połączenie TLS nie zostało wynegocjowane

en: Encrypted connection unavailable
pl: Połączenie szyfrowane nie jest dostępne

en: Subscribing to %s...
pl: Subskrybowanie %s...

en: Unsubscribing from %s...
pl: Odsubskrybowanie %s...

en: Copying %d message to %s... | Copying %d messages to %s...
pl[0]: Kopiowanie %d listu do %s...
pl[1]: Kopiowanie %d listów do %s...
pl[2]: Kopiowanie %d listów do %s...

en: Create %s?
pl: Utworzyć %s?

en: Expunge failed
pl: Skasowanie nie powiodło się

en: Marking %d message deleted... | Marking %d messages deleted...
pl[0]: Zaznaczanie %d listu jako skasowanego...
pl[1]: Zaznaczanie %d listów jako skasowanych...
pl[2]: Zaznaczanie %d listów jako skasowanych...

en: Saving changed message... [%d/%d] | Saving changed messages... [%d/%d]
pl[0]: Zapisywanie zmienionego listu... [%d/%d]
pl[1]: Zapisywanie zmienionych listów... [%d/%d]
pl[2]: Zapisywanie zmienionych listów... [%d/%d]

en: Error saving flags. Close anyway?
pl: Błąd zapisywania listów. Potwierdzasz wyjście?

en: Error saving flags
pl: Błąd zapisywania flag

en: Expunging messages from server...
pl: Kasowanie listów na serwerze...

en: imap_sync_mailbox: EXPUNGE failed
pl: imap_sync_mailbox: EXPUNGE nie powiodło się

en: Selecting %s...
pl: Wybieranie %s...

en: Error opening mailbox
pl: Błąd otwarcia skrzynki

en: IMAP server doesn't support custom flags
pl: Serwer IMAP nie wspiera flag użytkownika

en: Invalid IMAP flags
pl: Błędne flagi IMAP

note: L10N: This prompt is made if the user hits Ctrl-C when opening an IMAP mailbox
en: Abort download and close mailbox?
pl: Przerwać ściąganie i zamknąć skrzynkę?

note: L10N: Comparing the cached data with the IMAP server's data
en: Evaluating cache...
pl: Sprawdzanie pamięci podręcznej...

note: L10N: Fetching IMAP flag changes, using the CONDSTORE extension
en: Fetching flag updates...
pl: Pobieranie aktualnych flag...

note: L10N: After opening an IMAP mailbox using QRESYNC, Mutt performs a quick sanity check.  If that fails, Mutt reopens the mailbox using a normal download.
en: QRESYNC failed.  Reopening mailbox.
pl: QRESYNC nie powiódł się.  Otwieranie normalnie.

en: Unable to fetch headers from this IMAP server version
pl: Nie można pobrać nagłówków z serwera IMAP w tej wersji

en: Fetching message headers...
pl: Pobieranie nagłówków...

en: Uploading message...
pl: Ładowanie listu...

en: Copying message %d to %s...
pl: Kopiowanie listu %d do %s...

en: Fetching message...
pl: Pobieranie listu...

en: The message index is incorrect. Try reopening the mailbox.
pl: Błędny indeks listów. Spróbuj ponownie otworzyć skrzynkę.

en: Header search without header name: %s
pl: Nie podano nazwy nagłówka: %s

en: Server-side custom search not supported: %s
pl: Wyszukiwanie użytkownika nie jest wspierane przez serwer: %s

en: Continue?
pl: Kontynuować?

en: Quit
pl: Wyjdź

en: Reply
pl: Odpowiedz

en: Group
pl: Grupie

en: Post
pl: Wyślij

en: Followup
pl: Kontynuacja

note: L10N: %s is one of the CHECK_ACL entries below.
en: %s: Operation not permitted by ACL
pl: %s: operacja nie dozwolona przez ACL

en: Failed to create query, aborting
pl: Nieudane stworzenie zapytania, zaniechano

en: %s is not a mailbox
pl: %s nie jest skrzynką

en: Mailbox was externally modified.  Flags may be wrong.
pl: Skrzynka została zmodyfikowana z zewnątrz. Flagi mogą być nieaktualne.

en: New mail in this mailbox
pl: Uwaga - w bieżącej skrzynce pojawiła się nowa poczta!

en: Mailbox was externally modified
pl: Skrzynka została zmodyfikowana z zewnątrz

en: No mailbox is open
pl: Nie otwarto żadnej skrzynki

en: No tagged messages
pl: Brak zaznaczonych listów

en: Nothing to do
pl: Brak akcji do wykonania

note: L10N: CHECK_ACL
en: Can't delete message
pl: Nie można skasować listu

note: L10N: CHECK_ACL L10N: Due to the implementation details we do not know whether we delete zero, 1, 12, ... messages. So in English we use "messages". Your language might have other means to express this.
en: Can't delete messages
pl: Nie można skasować listów

note: L10N: This is displayed when the x-label on one or more messages is edited.
en: %d label changed | %d labels changed
pl[0]: %d zmieniona etykieta
pl[1]: %d zmienione etykiety
pl[2]: %d zmienionych etykiet

note: L10N: This is displayed when editing an x-label, but no messages were updated.  Possibly due to canceling at the prompt or if the new label is the same as the old label.
en: No labels changed
pl: Nie zmieniono etykiet

note: L10N: CHECK_ACL
en: Can't edit message
pl: Nie można edytować listu

note: L10N: CHECK_ACL
en: Can't flag message
pl: Nie można ustawić flagi dla wiadomości

en: Jump to message:
pl: Skocz do listu:

en: Argument must be a message number
pl: Jako argument wymagany jest numer listu

en: Invalid message number
pl: Błędny numer listu

en: That message is not visible
pl: Ten list nie jest widoczny

note: L10N: CHECK_ACL
en: Can't break thread
pl: Nie można rozłączyć wątku

en: Thread broken
pl: Wątek został przerwany

en: Thread can't be broken, message is not part of a thread
pl: Wątek nie może być rozłączony, wiadomość nie jest częścią wątku

en: Open mailbox in read-only mode
pl: Otwórz skrzynkę tylko do odczytu

en: Open mailbox
pl: Otwórz skrzynkę

en: Thread contains unread or flagged messages
pl: Wątek zawiera listy nieprzeczytane lub posiadające flagę

en: Delete messages matching:
pl: Usuń listy pasujące do wzorca:

en: Limit to messages matching:
pl: Ogranicz do pasujących listów:

en: To view all messages, limit to "all"
pl: Aby ponownie przeglądać wszystkie listy, ustaw ograniczenie na ".*"

note: L10N: CHECK_ACL
en: Can't link threads
pl: Ne mogę połączyć wątków

en: No Message-ID: header available to link thread
pl: Brak nagłówka Message-ID: wymaganego do połączenia wątków

en: Threads linked
pl: Wątki połączono

en: No thread linked
pl: Wątki nie zostały połączone

en: Folder doesn't support tagging, aborting
pl: Folder nie wspiera tagowania, zaniechano

en: No tag specified, aborting
pl: Tag nieokreślony, zaniechano

en: Update tags...
pl: Aktualizacja tagów...

en: Failed to modify tags, aborting
pl: Nieudana modyfikacja tagów, zaniechano

en: No new messages in this limited view
pl: Brak nowych wiadomości dla wybranego ograniczenia

en: No new messages
pl: Brak nowych listów

en: No unread messages in this limited view
pl: Brak nieprzeczytanych listów w trybie ograniczonego przeglądania

en: No unread messages
pl: Brak nieprzeczytanych listów

en: Search wrapped to top
pl: Kontynuacja poszukiwania od początku

en: Search wrapped to bottom
pl: Kontynuacja poszukiwania od końca

en: No more threads
pl: Nie ma więcej wątków

en: You are on the first thread
pl: To pierwszy wątek

en: You are on the last message
pl: To jest ostatni list

en: No undeleted messages
pl: Brak odtworzonych listów

en: No mailboxes have new mail
pl: Żadna skrzynka nie zawiera nowych listów

en: You are on the first message
pl: To jest pierwszy list

note: L10N: CHECK_ACL L10N: Due to the implementation details we do not know whether we mark zero, 1, 12, ... messages as read. So in English we use "messages". Your language might have other means to express this.
en: Can't mark messages as read
pl: Nie można oznaczyć wiadomości jako przeczytane

en: No limit pattern is in effect
pl: Wzorzec ograniczający nie został określony

en: Tag messages matching:
pl: Zaznacz pasujące listy:

note: L10N: CHECK_ACL L10N: Due to the implementation details we do not know whether we undelete zero, 1, 12, ... messages. So in English we use "messages". Your language might have other means to express this.
en: Can't undelete messages
pl: Nieudane przywrócenie listów

en: Undelete messages matching:
pl: Odtwórz pasujące listy:

en: Untag messages matching:
pl: Odznacz pasujące listy:

note: L10N: This is the prompt for <mark-message>.  Whatever they enter will be prefixed by $mark_macro_prefix and will become a macro hotkey to jump to the currently selected message.
en: Enter macro stroke:
pl: Wprowadź klawisz makra:

note: L10N: "message hotkey" is the key bindings menu description of a macro created by <mark-message>.
en: message hotkey
pl: hotkey listu

note: L10N: This is echoed after <mark-message> creates a new hotkey macro.  %s is the hotkey string ($mark_macro_prefix followed by whatever they typed at the prompt.)
en: Message bound to %s
pl: Kopia została wysłana do %s

note: L10N: This error is printed if <mark-message> can't find a Message-ID for the currently selected message in the index.
en: No message ID to macro
pl: Brak identyfikatora makra

en: Quit NeoMutt?
pl: Wyjść z NeoMutta?

note: L10N: CHECK_ACL
en: Can't toggle new
pl: Nie mogę przełączyć flagi new

note: L10N: CHECK_ACL
en: Can't undelete message
pl: Nieudane przywrócenie listu

en: Logged out of IMAP servers
pl: Wylogowano z serwera IMAP

en: No Message-Id. Unable to perform operation.
pl: Brak identyfikatora wiadomości (Message-ID).Zaniechano wykonanie polecenia

en: No deleted messages found in the thread
pl: Nie znaleziono usuniętych wiadomości w wątku

en: Enter Message-Id:
pl: Podaj identyfikator wiadomości (Message-Id):

en: Article has no parent reference
pl: Artykuł nie ma odniesienia

en: Message is not visible in limited view
pl: Pierwszy list wątku nie jest widoczny w trybie ograniczonego przeglądania

en: Fetching %s from server...
pl: Pobieranie %s z serwera...

en: Article %s not found on the server
pl: Artykuł %s nie został odnaleziony na serwerze

en: Open newsgroup in read-only mode
pl: Otwórz grupę dyskusyjną tylko do odczytu

en: Open newsgroup
pl: Otwórz listę dyskusyjną

en: Posting to this group not allowed, may be moderated. Continue?
pl: Dodawanie postów w tej grupie jest niedozwolone, możliwa moderacja. Kontynuować?

en: No virtual folder and no Message-Id, aborting
pl: Brak folderu wirtualnego i Message-Id, zaniechano

en: failed to find message in notmuch database. try running 'notmuch new'.
pl: nie znaleziono wiadomości w bazie danych notmuch. spróbuj uruchomić 'notmuch new'.

en: Failed to read thread, aborting
pl: Nie udało się wczytać wątku, zaniechano

en: No query, aborting
pl: Brak zapytania, zaniechano

en: No notmuch vfolder currently loaded
pl: Żaden vfolder notmuch nie jest obecnie załadowany

en: There are no messages
pl: Brak listów

en: No visible messages
pl: Brak widocznych listów

en: Changing threaded display should prefer $use_threads over $sort
pl: Zmienianie wyświetlania wątkowego woli $use_threads od $sort

en: Error in command line: %s
pl: Błąd w poleceniu: %s

en: Warning in command line: %s
pl: Ostrzeżenie w poleceniu: %s

en: unable to determine nodename via uname()
pl: nie można ustalić nazwy węzła poprzez uname()

en: Config variable '%s' is deprecated
pl: Zmienna konfiguracji '%s' jest przestarzała

note: L10N: '%s' is the (misspelled) name of the menu, e.g. 'index' or 'pager'
en: %s: no such menu
pl: %s: nie ma takiego menu

note: L10N: '%s' is the name of the menu, e.g. 'index' or 'pager', it might also be 'all' when all menus are affected.
en: %s: no binds for this menu
pl: %s: brak skrótów klawiszowych dla tego menu

en: %s: no macros for this menu
pl: %s: nie ma makr w tym menu

en: Key is not bound
pl: Klawisz nie został przypisany

en: Key is not bound.  Press '%s' for help.
pl: Klawisz nie został przypisany. Aby uzyskać pomoc przyciśnij '%s'.

en: Macro loop detected
pl: Wykryto pętlę w makrze

en: Abort key is not set, defaulting to Ctrl-G
pl: Klawisz przerwania nie jest przypisany, używanie domyślnego Ctrl-G

en: Specified abort key sequence (%s) will be truncated to first key
pl: Sekwencja przerwania (%s) będzie skrócona do pierwszego klawisza

en: Binding '%s' will alias '%s'  Before, try: 'bind %s %s noop'
pl: Powiązanie '%s' zastąpi '%s'  Spróbuj użyć 'bind %s %s noop' przed nim

en: %s: null key sequence
pl: %s: pusta sekwencja klawiszy

en: Function '%s' not available for menu '%s'
pl: Funkcja '%s' nie jest dostępna w menu '%s'

en: macro: empty key sequence
pl: macro: pusta sekwencja klawiszy

en: exec: no arguments
pl: exec: brak argumentów

en: %s: no such function
pl: %s: brak takiej funkcji

en: Improperly formatted entry for type %s in "%s" line %d
pl: Błędnie sformatowane pole dla typu %s w "%s" linii %d

note: L10N: Mutt is trying to look up a mailcap value, but $mailcap_path is empty. We added a reference to the MAILCAPS environment variable as a hint too. Because the variable is automatically populated by Mutt, this should only occur if the user deliberately runs in their shell: export MAILCAPS= or deli
en: Neither mailcap_path nor MAILCAPS specified
pl: Ani mailcap_path ani MAILCAPS nie jest ustawione

en: mailcap entry for type %s not found
pl: brak wpisu w 'mailcap' dla typu %s

en: Could not flush message to disk
pl: Nie można skopiować wiadomości na dysk

en: maildir_commit_message(): unable to set time on file
pl: maildir_commit_message(): nie można nadać plikowi daty

en: Scanning %s...
pl: Sprawdzanie %s...

en: Reading %s...
pl: Czytanie %s...

note: L10N: Displayed before/as a mailbox is being synced
en: Writing %s...
pl: Zapisywanie %s...

note: L10N: Try to limit to 80 columns
en: usage:
pl: użycie:

en:   neomutt [-Enx] [-e <command>] [-F <config>] [-H <draft>] [-i <include>]
              [-b <address>] [-c <address>] [-s <subject>] [-a <file> [...] --]
              <address> [...]
pl:   neomutt [-Enx] [-e <polecenie>] [-F <config>] [-H <wersja robocza>]
              [-i <plik>] [-b <adres>] [-c <adres>] [-s <temat>]
              [-a <plik> [...] --] <adres> [...]

en:   neomutt [-nx] [-e <command>] [-F <config>] [-b <address>] [-c <address>]
              [-s <subject>] [-a <file> [...] --] <address> [...] < message
pl:   neomutt [-nx] [-e <polecenie>] [-F <config>] [-b <adres>] [-c <adres>]
              [-s <temat>] [-a <plik> [...] --] <adres> [...] < wiadomość

en:   neomutt [-nRy] [-e <command>] [-F <config>] [-f <mailbox>] [-m <type>]
pl:   neomutt [-nRy] [-e <polecenie>] [-F <config>] [-f <skrzynka>] [-m <typ>]

en:   neomutt [-n] [-e <command>] [-F <config>] -A <alias>
pl:   neomutt [-n] [-e <polecenie>] [-F <config>] -A <alias>

en:   neomutt [-n] [-e <command>] [-F <config>] -B
pl:   neomutt [-n] [-e <polecenie>] [-F <config>] -B

en:   neomutt [-n] [-e <command>] [-F <config>] -D [-S] [-O]
pl:   neomutt [-n] [-e <polecenie>] [-F <config>] -D [-S] [-O]

en:   neomutt [-n] [-e <command>] [-F <config>] -d <level> -l <file>
pl:   neomutt [-n] [-e <polecenie>] [-F <config>] -d <poziom> -l <plik>

en:   neomutt [-n] [-e <command>] [-F <config>] -G
pl:   neomutt [-n] [-e <polecenie>] [-F <config>] -G

en:   neomutt [-n] [-e <command>] [-F <config>] -g <server>
pl:   neomutt [-n] [-e <polecenie>] [-F <config>] -g <serwer>

en:   neomutt [-n] [-e <command>] [-F <config>] -p
pl:   neomutt [-n] [-e <polecenie>] [-F <config>] -p

en:   neomutt [-n] [-e <command>] [-F <config>] -Q <variable> [-O]
pl:   neomutt [-n] [-e <polecenie>] [-F <config>] -Q <zmienna> [-O]

en:   neomutt [-n] [-e <command>] [-F <config>] -Z
pl:   neomutt [-n] [-e <polecenie>] [-F <config>] -Z

en:   neomutt [-n] [-e <command>] [-F <config>] -z [-f <mailbox>]
pl:   neomutt [-n] [-e <polecenie>] [-F <config>] -z [-f <skrzynka>]

note: L10N: Try to limit to 80 columns.  If more space is needed add an indented line
en: options:
pl: opcje:

en:   --            Special argument forces NeoMutt to stop option parsing and treat
                    remaining arguments as addresses even if they start with a dash
pl:   --            Specjalny argument, który zatrzymuje interpretację opcji i
                    traktuje resztę argumentów jako adrasy, nawet jeśly zaczynają
                    się od myślnika

en:   -A <alias>    Print an expanded version of the given alias to stdout and exit
pl:   -A <alias>    Wypisz rozwiniętą wersję danego aliasu i zakończ program

en:   -a <file>     Attach one or more files to a message (must be the last option)
                    Add any addresses after the '--' argument
pl:   -a <file>     Załącz jeden lub więcej plików do wiadomości (musi być ostatnią
    
                    opcją). Dołącz adresy po argumencie '--'

en:   -B            Run in batch mode (do not start the ncurses UI)
pl:   -B            Wykonaj w trybie wsadowym (nie uruchamiaj UI)

en:   -b <address>  Specify a blind carbon copy (Bcc) recipient
pl:   -b <address>  Wyszczególnij odbiorcę blind carbon copy (Bcc)

en:   -c <address>  Specify a carbon copy (Cc) recipient
pl:   -c <address>  Wyszczególnij odbiorcę carbon copy (Cc)

en:   -D            Dump all config variables as 'name=value' pairs to stdout
pl:   -D            Wypisz wszystkie zmienne configuracji jako pary 'nazwa=wartość'

en:   -D -O         Like -D, but show one-liner documentation
pl:   -D -O         Jak -D, ale pokaż jednoliniową dokumentację

en:   -D -S         Like -D, but hide the value of sensitive variables
pl:   -D -S         Like -D, ale ukryj wartości poufnych zmiennych

en:   -d <level>    Log debugging output to a file (default is "~/.neomuttdebug0")
                    The level can range from 1-5 and affects verbosity
pl:   -d <level>    Loguj informacje debuggowania do pliku (domyślnie "~/.neomuttdebug0")
                    Poziom może być między 1-5 i wpływa na ilość informacji

en:   -E            Edit draft (-H) or include (-i) file during message composition
pl:   -E            Edytuj wersję roboczą (-H) lub zawrzyj (-i) plik podczas                kompozycji wiadomości

en:   -e <command>  Specify a command to be run after reading the config files
pl:   -e <command>  Wyszczególnij komendę do wykonania po przeczytaniu plików                konfiguracji

en:   -F <config>   Specify an alternative initialization file to read
pl:   -F <config>   Wyszczególnij alternatywny plik inicjalizacji

en:   -f <mailbox>  Specify a mailbox (as defined with 'mailboxes' command) to load
pl:   -f <mailbox>  Wyszczególnij skrzynkę (zdefiniowaną komendą 'mailboxes')                do otworzenia

en:   -G            Start NeoMutt with a listing of subscribed newsgroups
pl:   -G            Uruchom NeoMutt z listą zasubskrybowanych list diskusyjnych

en:   -g <server>   Like -G, but start at specified news server
pl:   -g <server>   Jak -G, ale uruchom z danym serwerem

en:   -H <draft>    Specify a draft file with header and body for message composing
pl:   -H <draft>    Wyszczególnij plik wersji roboczej z nagłówkiem i treścią                wiadomości do kompozycji

en:   -h            Print this help message and exit
pl:   -h            Wypisz tę pomoc i zakończ program

en:   -i <include>  Specify an include file to be embedded in the body of a message
pl:   -i <include>  Wyszczególnij plik do zawarcia w treści wiadomości

en:   -l <file>     Specify a file for debugging output (default "~/.neomuttdebug0")
pl:   -l <file>     Wyszczególnij plik dla informacji debuggowania                (domyślnie "~/.neomuttdebug0")

en:   -m <type>     Specify a default mailbox format type for newly created folders
                    The type is either MH, MMDF, Maildir or mbox (case-insensitive)
pl:   -m <type>     Wyszczególnij domyślny format skrzynki dla nowych folderów
                    Dostępne formaty: MH, MMDF, Maildir, mbox (dowolna wielkość liter)

en:   -n            Do not read the system-wide configuration file
pl:   -n            Nie czytaj systemowego pliku konfiguracji

en:   -p            Resume a prior postponed message, if any
pl:   -p            Wznów poprzednio odłożoną wiadomość, jeśli istnieje

en:   -Q <variable> Query a configuration variable and print its value to stdout
                    (after the config has been read and any commands executed)
                    Add -O for one-liner documentation
pl:   -Q <variable> Wypisz wartość zmiennej (po przeczytaniu plików konfiguracji
                    i wykonianiu zawartych komend)
                    Dołącz -O by wypisać również jednoliniową dokumentację

en:   -R            Open mailbox in read-only mode
pl:   -R            Otwórz skrzynkę tylko do odczytu

en:   -s <subject>  Specify a subject (must be enclosed in quotes if it has spaces)
pl:   -s <subject>  Wyszczególnij temat (musi być w cudzysłowie jeśli zawiera spacje)

en:   -v            Print the NeoMutt version and compile-time definitions and exit
pl:   -v            Wypisz wersję i definicje kompilacji, i zakończ program

en:   -vv           Print the NeoMutt license and copyright information and exit
pl:   -vv           Wypisz licencję i informacje dotyczące praw autorskich i zakończ

en:   -y            Start NeoMutt with a listing of all defined mailboxes
pl:   -y            Uruchom NeoMutt z listą wszystkich zdefiniowanych skrzynek

en:   -Z            Open the first mailbox with new message or exit immediately with
                    exit code 1 if none is found in all defined mailboxes
pl:   -Z            Otwórz pierwszą skrzynkę z nową wiadomością lub zakończ program
                    z kodem wyjścia 1 jeśli nie znaleziono żadnej takiej skrzynki

en:   -z            Open the first or specified (-f) mailbox if it holds any message
                    or exit immediately with exit code 1 otherwise
pl:   -z            Otwórz pierwszą lub Wyszczególnioną (-f) skrzynkę jeśli zawiera
                    jakąkolwiek wiadomość lub zakończ z kodem wyjścia 1

en: Error initializing terminal
pl: Błąd inicjalizacji terminala

en: unable to determine username
pl: nie można ustalić nazwy użytkownika

en: unable to determine home directory
pl: nie można ustalić położenia katalogu domowego

en: Error: value '%s' is invalid for -d
pl: Błąd: wartość '%s' jest błędna dla -d

en: Failed to parse mailto: link
pl: Nie udało się zinterpretować łącza mailto:

en: No recipients specified
pl: Nie wskazano adresatów listu

en: Can't use -E flag with stdin
pl: Nie można użyć przełącznika -E wraz ze stdin

en: Can't parse message template: %s
pl: Nie można dopasować szablonu wiadomości: %s

en: %s: unable to attach file
pl: %s: nie można dołączyć pliku

en: No mailbox with new mail
pl: Brak skrzynki z nową pocztą

en: No incoming mailboxes defined
pl: Nie zdefiniowano położenia skrzynek z nową pocztą

en: Mailbox is empty
pl: Skrzynka pocztowa jest pusta

en: Mailbox is corrupt
pl: Skrzynka jest uszkodzona

en: Couldn't lock %s
pl: Nie można zablokować %s

en: Mailbox was corrupted
pl: Skrzynka pocztowa została uszkodzona

en: Fatal error!  Could not reopen mailbox!
pl: Błąd! Nie można ponownie otworzyć skrzynki!

en: Could not create temporary file
pl: Nie można utworzyć pliku tymczasowego

en: sync: mbox modified, but no modified messages (report this bug)
pl: sync: skrzynka zmodyfikowana, ale żaden z listów nie został zmieniony (zgłoś ten błąd)

en: Committing changes...
pl: Wprowadzanie zmian...

en: Write failed!  Saved partial mailbox to %s
pl: Zapis niemożliwy! Zapisano część skrzynki do %s

en: Could not reopen mailbox
pl: Nie można ponownie otworzyć skrzynki pocztowej

en: Can't write message
pl: Nie można zapisać listu

en: Reverse search for:
pl: Szukaj frazy w przeciwnym kierunku:

en: Search for:
pl: Szukaj frazy:

en: Not found
pl: Nic nie znaleziono

en: No entries
pl: Brak pozycji

en: Jump to:
pl: Przeskocz do:

en: Invalid index number
pl: Niewłaściwy numer indeksu

en: You are on the first entry
pl: To jest pierwsza pozycja

en: You are on the last entry
pl: To jest ostatnia pozycja

en: You can't scroll up farther
pl: Nie można wyżej przewinąć

en: You can't scroll down farther
pl: Nie można niżej przewinąć

en: Tagging is not supported
pl: Zaznaczanie nie jest obsługiwane

en: No tagged entries
pl: Brak zaznaczonych pozycji listy

en: Append
pl: Dodaj

en: Insert
pl: Wprowadź

en: Select a remailer chain
pl: Wybierz łańcuch remailera

en: Can't get mixmaster's type2.list
pl: Nie można pobrać type2.list mixmastera

en: Mixmaster doesn't accept Cc or Bcc headers
pl: Mixmaster nie akceptuje nagłówków Cc i Bcc

en: Please set the hostname variable to a proper value when using mixmaster
pl: Ustaw poprawną wartość hostname jeśli chcesz używać mixmastera

en: Error sending message, child exited %d
pl: Błąd podczas wysyłania listu, proces potomny zwrócił %d.

en: Error sending message
pl: Błąd podczas wysyłania listu

en: You already have the last chain element selected
pl: Już zdefiniowano ostatni element łańcucha

en: You already have the first chain element selected
pl: Już zdefiniowano pierwszy element łańcucha

note: L10N The '%d' here hard-coded to 19
en: Mixmaster chains are limited to %d elements
pl: Łańcuchy mixmasterów mogą mieć maks. %d elementów

en: The remailer chain is already empty
pl: Łańcuch remailera jest pusty

en: Error: %s can't be used as the final remailer of a chain
pl: Błąd: nie można użyć %s jako finalnego remailera łańcucha

en: Failed to seek file: %s
pl: Nie udało się przewinąć pliku: %s

en: Timeout exceeded while attempting fcntl lock
pl: Czas oczekiwania na blokadę typu 'fcntl' został przekroczony

en: Waiting for fcntl lock... %d
pl: Oczekiwanie na blokadę typu 'fcntl'... %d

en: Timeout exceeded while attempting flock lock
pl: Czas oczekiwania na blokadę typu 'flock' został przekroczony

en: Waiting for flock attempt... %d
pl: Oczekiwanie na blokadę typu 'flock'... %d

en: Closed log file: %s
pl: Zamknięto plik log: %s

en: Debugging at level %d to file '%s'
pl: Diagnostyka błędów na poziomie %d do pliku '%s'

en: Logging at level %d to file '%s'
pl: Zapisywanie logu na poziomie %d do pliku '%s'

en: Error: converting path to absolute
pl: Błąd: konwersja do absolutnej ścieżki

en: open /dev/urandom: %s
pl: otwarcie /dev/urandom: %s

en: read /dev/urandom: %s
pl: czytanie /dev/urandom: %s

en: Bad regex: %s
pl: Błąd w wyrażeniu regularnym: %s

en: Not enough subexpressions for template
pl: Zbyt mało podwyrażeń dla wzorca

en: Caught signal %d (%s) ...  Exiting
pl: Otrzymano sygnał %d (%s) ... Koniec pracy.

en: Caught signal %d ...  Exiting
pl: Otrzymano sygnał %d ... Koniec pracy.

en: Invalid value for option %s: %ld
pl: Niewłaściwa wartość opcji %s: %ld

en: Error: Couldn't load the lua interpreter
pl: Błąd: Nie udało się załadować interpretora lua

en: Couldn't source lua source: %s
pl: Nie można wczytać kodu lua: %s

en: New mail in
pl: Nowa poczta w

en: SSL is unavailable, can't connect to %s
pl: Protokół SSL nie jest dostępny, nieudane połączenie z %s

en: Cannot use 'last-' prefix with 'threads' for %s
pl: Nie można użyć prefiksu 'last-' z 'threads' dla %s

en: Parent message is not available
pl: Pierwszy list tego wątku nie jest dostępny

en: Root message is not visible in this limited view
pl: Pierwszy list wątku nie jest widoczny w trybie ograniczonego przeglądania

en: Parent message is not visible in this limited view
pl: Pierwszy list wątku nie jest widoczny w trybie ograniczonego przeglądania

note: L10N: Means "The path you specified as the destination file is a directory." See the msgid "Save to file: " (alias.c, recvattach.c) These three letters correspond to the choices in the string.
en: File is a directory, save under it: (y)es, (n)o, (a)ll?
pl: Ten plik jest katalogim, zapisać w nim? (t)ak, (n)ie, (w)szystkie

en: yna
pl: tnw

note: L10N: Means "The path you specified as the destination file is a directory." See the msgid "Save to file: " (alias.c, recvattach.c)
en: File is a directory, save under it?
pl: Ten plik jest katalogim, zapisać w nim?

en: File under directory:
pl: Plik w katalogu:

note: L10N: Options for: File %s exists, (o)verwrite, (a)ppend, or (c)ancel?
en: File exists, (o)verwrite, (a)ppend, or (c)ancel?
pl: Plik istnieje: (n)adpisać, (d)ołączyć czy (a)nulować?

en: oac
pl: nda

en: Can't save message to POP mailbox
pl: Nie można zapisać listu w skrzynce POP

en: Append messages to %s?
pl: Dopisać listy do %s?

en: Can't save message to news server
pl: Nie można zapisać listu na serwerze wiadomości

en: Reading from %s interrupted...
pl: Przerwano wczytywanie z %s...

note: L10N: Displayed if a mailbox sync fails
en: Unable to write %s
pl: Nie można zapisać %s

note: L10N: Although we know the precise number of messages, we do not show it to the user. So feel free to use a "generic plural" as plural translation if your language has one.
en: message not deleted | messages not deleted
pl[0]: wiadomość nie została usunięta
pl[1]: wiadomości nie zostały usunięte
pl[2]: wiadomości nie zostało usuniętych

en: Can't open trash folder
pl: Nie można otworzyć folderu trash

note: L10N: Displayed if appending to $trash fails when syncing or closing a mailbox
en: Unable to append to trash folder
pl: Nie można dopisać do folderu trash

en: Mark all articles read?
pl: Zaznaczyć wszystkie artykuły jako przeczytane?

note: L10N: The first argument is the number of read messages to be moved, the second argument is the target mailbox.
en: Move %d read message to %s? | Move %d read messages to %s?
pl[0]: Przenieść %d przeczytany list do %s?
pl[1]: Przenieść %d przeczytane listy do %s?
pl[2]: Przenieść %d przeczytanych listów do %s?

en: Purge %d deleted message? | Purge %d deleted messages?
pl[0]: Usunąć NIEODWOŁALNIE %d zaznaczony list?
pl[1]: Usunąć NIEODWOŁALNIE %d zaznaczone listy?
pl[2]: Usunąć NIEODWOŁALNIE %d zaznaczonych listy?

en: Moving read messages to %s...
pl: Przenoszenie przeczytanych listów do %s...

en: Mailbox is unchanged
pl: Skrzynka pozostała niezmieniona

en: %d kept, %d moved, %d deleted
pl: %d zapisano, %d przeniesiono, %d usunięto

en: %d kept, %d deleted
pl: %d zapisano, %d usunięto

en:  Press '%s' to toggle write
pl:  Naciśnij '%s' aby zezwolić na zapisanie

en: Use 'toggle-write' to re-enable write
pl: Użyj 'toggle-write' by ponownie włączyć zapisanie

en: Mailbox is marked unwritable. %s
pl: Skrzynka jest oznaczona jako niezapisywalna. %s

en: Mailbox checkpointed
pl: Zmiany w skrzynce naniesiono

en: Can't open %s: it is a pipe
pl: Nie można otworzyć %s: jest FIFO

en: Can't toggle write on a readonly mailbox
pl: Nie można zapisać do skrzynki oznaczonej jako 'tylko do odczytu'

en: Changes to folder will be written on folder exit
pl: Zmiany zostaną naniesione niezwłocznie po wyjściu ze skrzynki

en: Changes to folder will not be written
pl: Zmiany w skrzynce nie zostaną naniesione

en:  (current time: %c)
pl:  (bieżąca data i czas: %c)

en: [-- %s output follows%s --]
pl: [-- Wynik działania %s %s --]

note: L10N: Due to the implementation details (e.g. some passwords are managed by gpg-agent) we can't know whether we forgot zero, 1, 12, ... passwords. So in English we use "Passphrases". Your language might have other means to express this.
en: Passphrases forgotten
pl: Hasło(a) zostało(y) zapomniane

en: Inline PGP can't be used with attachments.  Revert to PGP/MIME?
pl: Inline PGP nie może zostać użyte do załączników. Użyć PGP/MIME?

en: Mail not sent: inline PGP can't be used with attachments
pl: Nie wysłano listu: PGP w treści nie może być używane z załącznikami

en: Inline PGP can't be used with format=flowed.  Revert to PGP/MIME?
pl: Inline PGP nie może zostać użyte do formatowania format=flow. Użyć PGP/MIME?

en: Mail not sent: inline PGP can't be used with format=flowed
pl: Nie wysłano listu: PGP w treści nie może być używane z format=flowed

en: Invoking PGP...
pl: Wywoływanie PGP...

en: Message can't be sent inline.  Revert to using PGP/MIME?
pl: Nie można wysłać listu w trybie inline. Zastosować PGP/MIME?

en: Mail not sent
pl: List nie został wysłany

en: S/MIME messages with no hints on content are unsupported
pl: Listy S/MIME bez wskazówek co do zawartości nie są obsługiwane

en: Trying to extract PGP keys...
pl: Próba skopiowania kluczy PGP...

en: Trying to extract S/MIME certificates...
pl: Próba skopiowania kluczy S/MIME...

en: [-- Error: Unknown multipart/signed protocol %s --]
pl: [-- Błąd: Nieznany protokół multipart/signed %s --]

en: [-- Error: Missing or bad-format multipart/signed signature --]
pl: [-- Błąd: Niespójna struktura podpisu multipart/signed  --]

en: [-- Warning: We can't verify %s/%s signatures. --]
pl: [-- Ostrzeżenie: nie można zweryfikować podpisów %s/%s --]

en: [-- The following data is signed --]
pl: [-- Poniższe dane są podpisane --]

en: [-- Warning: Can't find any signatures. --]
pl: [-- Ostrzeżenie: Nie znaleziono żadnych podpisów. --]

en: 
    [-- End of signed data --]
pl: 
    [-- Koniec podpisanych danych --]

en: error enabling CMS protocol: %s
pl: Błąd uruchamiania protokołu CMS: %s

en: error creating GPGME data object: %s
pl: Błąd tworzenia obiektu danych GPGME: %s

en: error allocating data object: %s
pl: Błąd alokacji obiektu danych: %s

en: error rewinding data object: %s
pl: Błąd przeszukania obiektu danych: %s

en: [tempfile]
pl: [plik tymczasowy]

en: error reading data object: %s
pl: Błąd czytania obiektu danych: %s

en: secret key '%s' not found: %s
pl: Klucz tajny '%s' nie został odnaleziony: %s

en: ambiguous specification of secret key '%s'
pl: niejednoznaczne określenie klucza tajnego '%s'

en: error setting secret key '%s': %s
pl: Błąd obsługi klucza tajnego '%s': %s

en: error setting PKA signature notation: %s
pl: PKA: błąd konfigurowania notacji podpisu: %s

en: error encrypting data: %s
pl: Błąd szyfrowania danych: %s

en: error signing data: %s
pl: Błąd podpisania danych: %s

en: $pgp_sign_as unset and no default key specified in ~/.gnupg/gpg.conf
pl: ani zmienna $pgp_sign_as nie jest ustawiona, ani nie zdefiniowano domyślnego klucza w ~/.gnupg/gpg.conf

en: Warning: One of the keys has been revoked
pl: Ostrzeżenie: jeden z kluczy został wycofany.

en: Warning: The key used to create the signature expired at:
pl: Ostrzeżenie: klucz użyty do podpisania wygasł dnia:

en: Warning: At least one certification key has expired
pl: Ostrzeżenie: co najmniej jeden z certyfikatów wygasł.

en: Warning: The signature expired at:
pl: Ostrzeżenie: podpis wygasł dnia:

en: Can't verify due to a missing key or certificate
pl: Nie można zweryfikować: brak klucza lub certyfikatu.

en: The CRL is not available
pl: CRL nie jest dostępny.

en: Available CRL is too old
pl: Ten CRL jest zbyt stary.

en: A policy requirement was not met
pl: Nie spełniono wymagań polityki.

en: A system error occurred
pl: Wystąpił błąd systemowy.

en: WARNING: PKA entry does not match signer's address:
pl: Ostrzeżenie: dane PKA nie odpowiadają adresowi nadawcy:

en: PKA verified signer's address is:
pl: Adres nadawcy zweryfikowany przez PKA to:

en: Fingerprint:
pl: Odcisk:

en: WARNING: We have NO indication whether the key belongs to the person named as shown above
pl: Ostrzeżenie: nie ma ŻADNYCH dowodów, że ten klucz należy do osoby podanej powyżej.

en: WARNING: The key does NOT BELONG to the person named as shown above
pl: Ostrzeżenie: ten klucz NIE NALEŻY do osoby podanej powyżej.

en: WARNING: It is NOT certain that the key belongs to the person named as shown above
pl: Ostrzeżenie: NIE ma pewności, że ten klucz należy do osoby podanej powyżej.

en: aka:
pl: znany także jako:

en: KeyID
pl: Identyfikator klucza

note: L10N: You will see this message in place of "KeyID " if the S/MIME key has no ID. This is quite an error.
en: no signature fingerprint available
pl: nie ma identifikatoru klucza

en: created:
pl: utworzono:

en: Error getting key information for KeyID %s: %s
pl: Błąd pobrania informacji o KeyID %s: %s

en: Good signature from:
pl: Poprawny podpis złożony przez:

en: *BAD* signature from:
pl: *BŁĘDNY* podpis złożony przez:

en: Problem signature from:
pl: Problematyczny podpis złożony przez:

note: L10N: This is trying to match the width of the "Problem signature from:" translation just above.
en:                expires:
pl:                wygasa:

en: [-- Begin signature information --]
pl: [-- Informacja o podpisie --]

en: Error: verification failed: %s
pl: Błąd: weryfikacja nie powiodła się: %s

en: *** Begin Notation (signature by: %s) ***
pl: [-- Początek danych (podpisane przez: %s) --]

en: *** End Notation ***
pl: [-- Koniec danych --]

en: [-- End signature information --]
pl: [-- Koniec informacji o podpisie --]

en: [-- Error: decryption failed: %s --]
pl: [-- Błąd: odszyfrowanie nie powiodło się: %s --]

en: Error importing key: %s
pl: Błąd importowania klucza: %s

en: Error: decryption/verification failed: %s
pl: Błąd: odszyfrowanie lub weryfikacja nie powiodły się: %s

en: PGP message successfully decrypted
pl: List PGP został poprawnie odszyfrowany

en: Error: copy data failed
pl: Błąd: kopiowanie danych nie powiodło się

en: [-- BEGIN PGP MESSAGE --]
pl: [-- POCZĄTEK LISTU PGP --]

en: [-- BEGIN PGP PUBLIC KEY BLOCK --]
pl: [-- POCZĄTEK KLUCZA PUBLICZNEGO PGP --]

en: [-- BEGIN PGP SIGNED MESSAGE --]
pl: [-- POCZĄTEK LISTU PODPISANEGO PGP --]

en: [-- END PGP MESSAGE --]
pl: [-- KONIEC LISTU PGP --]

en: [-- END PGP PUBLIC KEY BLOCK --]
pl: [-- KONIEC PUBLICZNEGO KLUCZA PGP --]

en: [-- END PGP SIGNED MESSAGE --]
pl: [-- KONIEC LISTU PODPISANEGO PGP --]

en: [-- Error: could not find beginning of PGP message --]
pl: [-- Błąd: nie można odnaleźć początku listu PGP --]

en: [-- Error: could not create temporary file --]
pl: [-- Błąd: nie można utworzyć pliku tymczasowego --]

en: [-- The following data is PGP/MIME signed and encrypted --]
pl: [-- Następujące dane są podpisane i zaszyfrowane PGP/MIME --]

en: [-- The following data is PGP/MIME encrypted --]
pl: [-- Następujące dane są zaszyfrowane PGP/MIME --]

en: [-- End of PGP/MIME signed and encrypted data --]
pl: [-- Koniec danych podpisanych i zaszyfrowanych PGP/MIME --]

en: [-- End of PGP/MIME encrypted data --]
pl: [-- Koniec danych zaszyfrowanych PGP/MIME --]

en: Could not decrypt PGP message
pl: Odszyfrowanie listu PGP nie powiodło się

en: [-- The following data is S/MIME signed --]
pl: [-- Poniższe dane są podpisane S/MIME --]

en: [-- The following data is S/MIME encrypted --]
pl: [-- Następujące dane są zaszyfrowane S/MIME --]

en: [-- End of S/MIME signed data --]
pl: [-- Koniec danych podpisanych S/MIME. --]

en: [-- End of S/MIME encrypted data --]
pl: [-- Koniec danych zaszyfrowanych S/MIME. --]

en: gpgme_op_keylist_start failed: %s
pl: wykonanie gpgme_op_keylist_start nie powiodło się: %s

en: gpgme_op_keylist_next failed: %s
pl: wykonanie gpgme_op_keylist_next nie powiodło się: %s

en: Looking for keys matching "%s"...
pl: Wyszukiwanie odpowiednich kluczy dla "%s"...

en: No matching keys found for "%s"
pl: Nie ma kluczy odpowiadających "%s"

en: Use keyID = "%s" for %s?
pl: Użyć klucza numer "%s" dla %s?

en: Enter keyID for %s:
pl: Wprowadź numer klucza dla %s:

note: L10N: mutt_gpgme_select_secret_key() tries to list all secret keys to choose from.  This error is displayed if no results were found.
en: No secret keys found
pl: Nie znaleziono tajnych kluczy

en: Please enter the key ID:
pl: Podaj identyfikator klucza:

en: Error exporting key: %s
pl: Błąd eksportowania klucza: %s

note: L10N: MIME description for exported (attached) keys. You can translate this entry to a non-ASCII string (it will be encoded), but it may be safer to keep it untranslated.
en: PGP Key 0x%s
pl: Klucz PGP 0x%s

en: GPGME: OpenPGP protocol not available
pl: GPGME: protokół OpenPGP niedostępny

en: GPGME: CMS protocol not available
pl: GPGME: protokół CMS niedostępny

note: L10N: S/MIME options (opportunistic encryption is on)
en: S/MIME (s)ign, sign (a)s, (p)gp, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
pl: S/MIME: (p)odpisz, podpisz (j)ako, p(g)p, wy(c)zyść lub wyłącz tryb (o)ppenc?

note: L10N: S/MIME options (opportunistic encryption is on)
en: sapco
pl: pjgco

note: L10N: PGP options (opportunistic encryption is on)
en: PGP (s)ign, sign (a)s, s/(m)ime, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
pl: PGP: (p)odpisz, podpisz (j)ako, s/(m)ime, wy(c)zyść lub wyłącz tryb (o)ppenc?

note: L10N: PGP options (opportunistic encryption is on)
en: samco
pl: pjmco

note: L10N: S/MIME options (opportunistic encryption is off)
en: S/MIME (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, (p)gp, (c)lear, or (o)ppenc mode?
pl: S/MIME: (z)aszyfruj, (p)odpisz, podpisz (j)ako, o(b)a, p(g)p, wy(c)zyść lub tryb (o)ppenc?

note: L10N: S/MIME options (opportunistic encryption is off)
en: esabpco
pl: zpjbgco

note: L10N: PGP options (opportunistic encryption is off)
en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, s/(m)ime, (c)lear, or (o)ppenc mode?
pl: PGP: (z)aszyfruj, (p)odpisz, podpisz (j)ako, o(b)a, (s)/mime, wy(c)zyść lub tryb (o)ppenc?

note: L10N: PGP options (opportunistic encryption is off)
en: esabmco
pl: zpjbsco

note: L10N: S/MIME options
en: S/MIME (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, (p)gp or (c)lear?
pl: S/MIME: (z)aszyfruj, (p)odpisz, podpisz (j)ako, o(b)a, p(g)p, (a)nuluj?

note: L10N: S/MIME options
en: esabpc
pl: zpjbga

note: L10N: PGP options
en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, s/(m)ime or (c)lear?
pl: PGP: (z)aszyfruj, (p)odpisz, podpisz (j)ako, o(b)a, (s)/mime lub (w)yczyść?

note: L10N: PGP options
en: esabmc
pl: zpjbsw

en: Failed to verify sender
pl: Błąd weryfikacji nadawcy

en: Failed to figure out sender
pl: Błąd określenia nadawcy

en: Invoking S/MIME...
pl: Wywoływanie S/MIME...

en: Check key
pl: Sprawdź klucz

en: All matching keys are marked expired/revoked
pl: Wszystkie pasujące klucze są zaznaczone jako wygasłe lub wycofane

en: PGP and S/MIME keys matching
pl: Pasujące klucze PGP i S/MIME

en: PGP keys matching
pl: Pasujące klucze PGP

en: S/MIME keys matching
pl: Pasujące klucze S/MIME

en: keys matching
pl: pasujące klucze

en: All matching keys are expired, revoked, or disabled
pl: Wszystkie pasujące klucze wygasły, zostały wyłączone lub wyprowadzone

en: PGP keys matching <%s>
pl: Klucze PGP dla <%s>

en: PGP keys matching "%s"
pl: Klucze PGP dla "%s"

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Expired
pl: Wygasły

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Invalid
pl: Błędny

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Revoked
pl: Wyprowadzony

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Trusted
pl: Zaufany

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Unverified
pl: Niezweryfikowany

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Verified
pl: Zweryfikowany

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Unknown
pl: Nieznany

en: S/MIME certificates matching "%s"
pl: Certyfikat S/MIME dla "%s"

note: L10N: The following are the headers for the "verify key" output from the GPGME key selection menu (bound to "c" in the key selection menu). They will be automatically aligned.
en: Name:
pl: Nazwa:

en: Valid From:
pl: Ważny od:

en: Valid To:
pl: Ważny do:

en: Key Type:
pl: Typ Klucza:

en: Key Usage:
pl: Użycie Klucza:

en: Serial-No:
pl: Numer Seryjny:

en: Issued By:
pl: Wydany przez:

en: Subkey:
pl: Podklucz:

en: [Can't display this user ID (unknown encoding)]
pl: Nie można wyświetlić identyfikatora - nieznane kodowanie.

en: [Can't display this user ID (invalid encoding)]
pl: Nie można wyświetlić identyfikatora - błędne kodowanie.

en: [Can't display this user ID (invalid DN)]
pl: Nie można wyświetlić identyfikatora - błędny DN.

note: L10N: comes after the Name or aka if the key is invalid L10N: describes a subkey
en: [Invalid]
pl: [Błędny]

note: L10N: This is printed after "Key Type: " and looks like this: PGP, 2048 bit RSA
en: %s, %lu bit %s
     | %s, %lu bit %s
pl[0]: %s, %lu bit %s
pl[1]: %s, %lu bity %s
pl[2]: %s, %lu bitów %s

note: L10N: value in Key Usage: field
en: encryption
pl: szyfrowanie

note: L10N: value in Key Usage: field
en: signing
pl: podpisywanie

note: L10N: value in Key Usage: field
en: certification
pl: certyfikowanie

note: L10N: describes a subkey
en: [Revoked]
pl: [Wyprowadzony]

note: L10N: describes a subkey
en: [Expired]
pl: [Wygasły]

note: L10N: describes a subkey
en: [Disabled]
pl: [Zablokowany]

en: Collecting data...
pl: Gromadzenie danych...

en: Error finding issuer key: %s
pl: Nie znaleziono klucza wydawcy: %s

en: Error: certification chain too long - stopping here
pl: Błąd: łańcuch certyfikatów zbyt długi - przetwarzanie zatrzymano tutaj

en: Key ID: 0x%s
pl: Identyfikator klucza: 0x%s

en: This key can't be used: expired/disabled/revoked
pl: Nie można użyć tego klucza: wygasł, został wyłączony lub wyprowadzony

en: ID is expired/disabled/revoked. Do you really want to use the key?
pl: Identyfikator wygasł, został wyłączony lub wyprowadzony. Czy naprawdę chcesz użyć tego klucza?

en: ID is not valid. Do you really want to use the key?
pl: Nieprawidłowy identyfikator. Czy naprawdę chcesz użyć tego klucza?

en: ID is only marginally valid. Do you really want to use the key?
pl: Ten identyfikator jest tylko częściowo ważny. Czy naprawdę chcesz użyć tego klucza?

en: ID has undefined validity. Do you really want to use the key?
pl: Poziom ważności tego identyfikatora nie został określony. Czy naprawdę chcesz użyć tego klucza?

en: Enter PGP passphrase:
pl: Wprowadź hasło PGP:

en: [-- Error: unable to create PGP subprocess --]
pl: [-- Błąd: nie można utworzyć podprocesu PGP --]

en: [-- End of PGP output --]
pl: [-- Koniec komunikatów PGP --]

note: L10N: You will see this error message if (1) you are decrypting (not encrypting) something and (2) it is a plaintext. So the message does not mean "You failed to encrypt the message."
en: PGP message is not encrypted
pl: List PGP nie został odszyfrowany

en: Internal error.  Please submit a bug report.
pl: Błąd wewnętrzny. Proszę zgłosić ten wyjątek.

en: [-- Error: could not create a PGP subprocess --]
pl: [-- Błąd: nie można utworzyć podprocesu PGP --]

en: Decryption failed
pl: Odszyfrowanie nie powiodło się

en: Can't open PGP subprocess
pl: Nie można otworzyć podprocesu PGP

en: Can't invoke PGP
pl: Nie można wywołać PGP

note: L10N: PGP options (inline) (opportunistic encryption is on)
en: PGP (s)ign, sign (a)s, %s format, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
pl: PGP: (p)odpisz, podpisz (j)ako, format %s, (w)yczyść lub wyłącz tryb (o)ppenc?

note: L10N: PGP options (inline) (opportunistic encryption is on) The 'i' is from the "PGP/M(i)ME" or "(i)nline", above.
en: saico
pl: pjiwo

note: L10N: PGP options (opportunistic encryption is on)
en: PGP (s)ign, sign (a)s, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
pl: PGP: (p)odpisz, podpisz (j)ako, (w)yczyść lub wyłącz tryb (o)ppenc?

note: L10N: PGP options (opportunistic encryption is on)
en: saco
pl: pjwo

note: L10N: PGP options (inline) (opportunistic encryption is off)
en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, %s format, (c)lear, or (o)ppenc mode?
pl: PGP: (z)aszyfruj, podpi(s)z, podpisz j(a)ko, o(b)a, format %s, (w)yczyć lub tryb (o)ppenc?

note: L10N: PGP options (inline) (opportunistic encryption is off) The 'i' is from the "PGP/M(i)ME" or "(i)nline", above.
en: esabico
pl: zsabiwo

note: L10N: PGP options (opportunistic encryption is off)
en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, (c)lear, or (o)ppenc mode?
pl: PGP: (z)aszyfruj, podpi(s)z, podpisz j(a)ko, o(b)a, (w)yczyć lub tryb (o)ppenc?

note: L10N: PGP options (opportunistic encryption is off)
en: esabco
pl: zsabwo

note: L10N: PGP options (inline)
en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, %s format, or (c)lear?
pl: PGP: (z)aszyfruj, podpi(s)z, podpisz j(a)ko, o(b)a, format %s lub  (w)yczyć?

note: L10N: PGP options (inline) The 'i' is from the "PGP/M(i)ME" or "(i)nline", above.
en: esabic
pl: zsabiw

note: L10N: PGP options
en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, or (c)lear?
pl: PGP: (z)aszyfruj, podpi(s)z, podpisz j(a)ko, o(b)a lub (w)yczyć?

note: L10N: PGP options
en: esabc
pl: zsabw

en: Can't open /dev/null
pl: Nie można otworzyć /dev/null

en: Fetching PGP key...
pl: Sprowadzam klucz PGP...

en: PGP Key %s
pl: Klucz PGP %s

en: Enter S/MIME passphrase:
pl: Wprowadź hasło S/MIME:

en: Enter keyID:
pl: Podaj numer klucza:

en: No (valid) certificate found for %s
pl: Brak (poprawnych) certyfikatów dla %s

en: Error: unable to create OpenSSL subprocess
pl: Błąd: nie można wywołać podprocesu OpenSSL

en: Label for certificate:
pl: Etykieta certyfikatu:

en: no certfile
pl: brak certyfikatu

en: no mbox
pl: brak skrzynki

en: No output from OpenSSL...
pl: Brak wyników działania OpenSSL...

en: Can't sign: No key specified. Use Sign As.
pl: Nie można podpisać - nie podano klucza. Użyj Podpisz jako.

en: Can't open OpenSSL subprocess
pl: Błąd: nie można wywołać podprocesu OpenSSL

en: [-- End of OpenSSL output --]
pl: [-- Koniec komunikatów OpenSSL --]

en: [-- Error: unable to create OpenSSL subprocess --]
pl: [-- Błąd: nie można utworzyć podprocesu OpenSSL --]

en: [-- The following data is S/MIME encrypted --]
pl: [-- Następujące dane są zaszyfrowane S/MIME --]

en: [-- The following data is S/MIME signed --]
pl: [-- Poniższe dane są podpisane S/MIME --]

en: 
    [-- End of S/MIME encrypted data. --]
pl: 
    [-- Koniec danych zaszyfrowanych S/MIME. --]

en: 
    [-- End of S/MIME signed data. --]
pl: 
    [-- Koniec danych podpisanych S/MIME. --]

note: L10N: S/MIME options (opportunistic encryption is on)
en: S/MIME (s)ign, encrypt (w)ith, sign (a)s, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
pl: S/MIME: (p)odpisz, zaszyfruj (u)żywając, podp. (j)ako, (w)yczyć lub tryb (o)ppenc?

note: L10N: S/MIME options (opportunistic encryption is on)
en: swaco
pl: pujwo

note: L10N: S/MIME options (opportunistic encryption is off)
en: S/MIME (e)ncrypt, (s)ign, encrypt (w)ith, sign (a)s, (b)oth, (c)lear, or (o)ppenc mode?
pl: S/MIME: (z)aszyfruj, (p)odpisz, zaszyfruj (u)żywając, podp. (j)ako, o(b)a, (w)yczyć lub tryb (o)ppenc?

note: L10N: S/MIME options (opportunistic encryption is off)
en: eswabco
pl: zpujbwo

note: L10N: S/MIME options
en: S/MIME (e)ncrypt, (s)ign, encrypt (w)ith, sign (a)s, (b)oth, or (c)lear?
pl: S/MIME: (z)aszyfruj, (p)odpisz, (m)etoda, podp. (j)ako, o(b)a, (a)nuluj?

note: L10N: S/MIME options
en: eswabc
pl: zpmjba

en: Choose algorithm family: (1) DES, (2) RC2, (3) AES, or (c)lear?
pl: Wybierz algorytm: (1) DES, (2) RC2, (3) AES, (a)nuluj?

note: L10N: Options for: Choose algorithm family: (1) DES, (2) RC2, (3) AES, or (c)lear?
en: 123c
pl: 123a

en: ID is not trusted. Do you really want to use the key?
pl: Niezaufany identyfikator. Czy naprawdę chcesz użyć tego klucza?

en: Loading list of groups from cache...
pl: Ładowanie listy grup z pamięci podręcznej...

en: No news server defined
pl: Nie zdefiniowano serwer wiadomości

en: %s is an invalid news server specification
pl: %s jest nieprawidłową specyfikacją serwera wiadomości

en: Server closed connection
pl: Serwer zamknął połączenie

en: Server doesn't support reader mode
pl: Serwer nie wspiera trybu czytania

en: No authenticators available
pl: Żadna z metod uwierzytelniania nie jest dostępna

en: Connection to %s lost. Reconnect?
pl: Połączenie z %s zostało zakończone. Połączyć ponownie?

en: Fetching list of articles...
pl: Pobieranie listy artykułów...

en: Checking for new messages...
pl: Poszukiwanie nowej poczty...

en: Could not switch to reader mode
pl: nie można przełączyć do trybu czytania

en: Connected to %s. %s
pl: Połączono z %s. %s

en: Posting is NOT ok
pl: Wysyłanie NIE jest dozwolone

en: Posting is ok
pl: Wysyłanie jest dozwolone

en: Can't post article: %s
pl: Nie można opublikować artykułu: %s

en: Loading list of groups from server %s...
pl: Wczytywanie wiadomości grupy dyskusyjnej z serwera %s...

en: Loading descriptions...
pl: Wczytywanie opisów...

en: Checking for new newsgroups...
pl: Sprawdzanie nowych grup dyskusyjnych...

en: Unable to find child articles because server does not support XPAT command
pl: Nie udało się znaleźć potomnych artykułów bo serwer nie rozumie polecenia XPAT

en: %s is an invalid newsgroup specification
pl: %s jest błędną specyfikacją grupy dyskusyjnej

en: Newsgroup %s not found on the server
pl: Lista dyskusyjna %s nie została znaleziona na serwerze

en: Newsgroup %s has been removed from the server
pl: Lista dyskusyjna %s została skasowana z serwera

en: nm_default_url must be: notmuch://<absolute path> . Current: %s
pl: nm_default_url musi być notmuch://<ścieżka absolutna>. Teraz jest %s

note: L10N: The values 'hour', 'day', 'week', 'month', 'year' are literal. They should not be translated.
en: Invalid nm_query_window_timebase value (valid values are: hour, day, week, month, year)
pl: Niepoprawna wartość nm_query_window_timebase (może być hour/day/week/month/year)

en: Waiting for notmuch DB... (%d sec)
pl: Oczekiwanie na notmuch DB... (%d sec)

en: Can't open notmuch database: %s: %s
pl: Nie można otworzyć bazy notmuch: %s: %s

en: unknown reason
pl: nieznana przyczyna

en: failed to parse notmuch url: %s
pl: nie udane dopasowanie notmuch url: %s

en: failed to parse notmuch limit: %s
pl: nieudane dopasowanie notmuch limit: %s

en: Reading messages...
pl: Wczytywanie listów...

en: No more messages in the thread
pl: Nie ma więcej wiadomości w wątku

en: failed to parse limit: %s
pl: nieudane parsowanie limitu: %s

en: Unable to sync %d message due to external mailbox modification | Unable to sync %d messages due to external mailbox modification
pl[0]: Nie udało się zapisać %d wiadomości z powodu zewnętrznej modyfikacji skrzynki
pl[1]: Nie udało się zapisać %d wiadomości z powodu zewnętrznej modyfikacji skrzynki
pl[2]: Nie udało się zapisać %d wiadomości z powodu zewnętrznej modyfikacji skrzynki

en: Can't write to virtual folder
pl: Nie można dopisać do wirtualnej skrzynki

en: failed to parse notmuch query type: %s
pl: nie udało się zinterpretować typu zapytania notmuch: %s

en: PrevPg
pl: PoprzStr

en: NextPg
pl: NastStr

en: View Attachm.
pl: Zobacz zał.

en: Next
pl: Następny

en: Bottom of message is shown
pl: Pokazany jest koniec listu

en: Top of message is shown
pl: Pokazany jest początek listu

note: L10N: Displayed if <skip-headers> is invoked in the pager, but there is no text past the headers. (I don't think this is actually possible in Mutt's code, but display some kind of message in case it somehow occurs.)
en: No text past headers
pl: Nie ma treści po nagłówkach

en: No more unquoted text after quoted text
pl: Brak tekstu za cytowanym fragmentem

en: No more quoted text
pl: Nie ma więcej cytowanego tekstu

en: Help is currently being shown
pl: Pomoc jest właśnie wyświetlana

note: L10N: Status bar message: the entire email is visible in the pager L10N: Status bar message: all the emails are visible in the index
en: all
pl: wszystko

note: L10N: Used for the $crypt_verify_sig prompt
en: Verify signature?
pl: Weryfikować podpis?

en: Can't create display filter
pl: Nie można utworzyć filtru wyświetlania

en: Could not copy message
pl: Nie można skopiować listu

en: Command:
pl: Wprowadź polecenie:

en: S/MIME signature successfully verified
pl: Podpis S/MIME został pomyślnie zweryfikowany

en: S/MIME certificate owner does not match sender
pl: Właściciel certyfikatu nie odpowiada nadawcy

en: Warning: Part of this message has not been signed
pl: Ostrzeżenie: fragment tej wiadomości nie został podpisany

en: S/MIME signature could NOT be verified
pl: Podpis S/MIME NIE może zostać zweryfikowany

en: PGP signature successfully verified
pl: Podpis PGP został pomyślnie zweryfikowany

en: PGP signature could NOT be verified
pl: Podpis PGP NIE może zostać zweryfikowany

note: L10N: Status bar message: the end of the email is visible in the pager L10N: Status bar message: the end of the list emails is visible in the index
en: end
pl: koniec

en: %s: unknown command
pl: %s: nieznane polecenie

en: %s: unknown variable
pl: %s: nieznana zmienna

en: Command '%s' can only be used with bool/quad variables
pl: Polecenie '%s' może być użyte tylko ze zmiennymi logicznymi/pytaniowymi

en: Can't use 'inv', 'no', '&' or '?' with the '%s' command
pl: Nie można użyć 'inv', 'no', '&', '?' z poleceniem '%s'

en: Can't use prefix when incrementing or decrementing a variable
pl: Nie można użyć prefiksu zwiększając ani zmniejszając zmienną

en: Can't set a variable with the '%s' command
pl: Nie można przypisać do zmiennej poleceniem '%s'

en: '+' and '-' must be followed by '='
pl: po '+' i '-' musi nasąpić '='

en: Can't use prefix when setting a variable
pl: Nie można użyć prefiksu przypisując do zmiennej

en: Prefixes 'no' and 'inv' may only be used with bool/quad variables
pl: Prefiksy 'no' i 'inv' mogą być użyte tylko ze zmiennymi logicznymi/pytaniowymi

en: Error in expression: %s
pl: Błąd w wyrażeniu: %s

en: Empty expression
pl: Puste wyrażenie

en: No search command defined
pl: Nie zdefiniowano komendy szukania

en: Running search command: %s ...
pl: Wyszukiwanie zgodnie z komendą: %s

en: Invalid day of month: %s
pl: Niewłaściwy dzień miesiąca: %s

en: Invalid month: %s
pl: Niewłaściwy miesiąc: %s

en: Invalid relative date: %s
pl: Błędna data względna: %s

en: empty pattern
pl: pusty wzorzec

en: error in pattern at: %s
pl: błąd we wzorcu: %s

en: missing pattern: %s
pl: brak wzorca: %s

en: mismatched parentheses: %s
pl: niesparowane nawiasy: %s

en: %c: invalid pattern modifier
pl: %c: błędny modyfikator wyrażenia

en: %c: not supported in this mode
pl: %c: nie obsługiwane w tym trybie

en: missing parameter
pl: brakujący parametr

note: L10N: Pattern completion menu title
en: Patterns
pl: Wzorce

note: L10N: Pattern Completion Menu argument type: a regular expression
en: EXPR
pl: WYRAŻENIE

note: L10N: Pattern Completion Menu argument type: a numeric range. Used by ~m, ~n, ~X, ~z.
en: RANGE
pl: ZAKRES

note: L10N: Pattern Completion Menu argument type: a date range Used by ~d, ~r.
en: DATERANGE
pl: ZAKRES-DAT

note: L10N: Pattern Completion Menu argument type: a query Used by ~I.
en: QUERY
pl: PYTANIE

note: L10N: Pattern Completion Menu argument type: a nested pattern. Used by ~(), ~<(), ~>().
en: PATTERN
pl: WZORZEC

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~()
en: messages in threads containing messages matching PATTERN
pl: wiadomości w wątkach zawierających wiadomości pasujące do WZORCA

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~<()
en: messages whose immediate parent matches PATTERN
pl: wiadomości których bezpośredni rodzic pasuje do WZORCA

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~>()
en: messages having an immediate child matching PATTERN
pl: wiadomości których bezpośrednie dziecko pasuje do WZORCA

note: L10N: One of the crypt pattern operators: ~g, ~G, ~k, ~V was invoked when NeoMutt was compiled without crypto support. %c is the pattern character, i.e. "g".
en: Pattern operator '~%c' is disabled
pl: Operator wzorca '~%c' jest niedostępny

note: L10N: An unknown pattern operator was somehow invoked. This shouldn't be possible unless there is a bug.
en: error: unknown op %d (report this error)
pl: błąd: nieznany op %d (zgłoś ten błąd)

en: Error opening 'memory stream'
pl: Błąd otwarcia 'memory stream'

en: Error re-opening 'memory stream'
pl: Błąd ponownego otwarcia 'memory stream'

en: Error opening /dev/null
pl: Nie można otworzyć /dev/null

en: Error checking length of temporary file
pl: Błąd sprawdzania rozmiaru pliku tymczasowego

en: error: server custom search only supported with IMAP
pl: błąd: szukanie na serwerze dostępne tylko przez IMAP

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~A
en: all messages
pl: wszystkie wiadomości

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~b
en: messages whose body matches EXPR
pl: wiadomości których treść pasuje do WYRAŻENIA

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~B
en: messages whose body or headers match EXPR
pl: wiadomości których treść lub nagłówek pasuje do WYRAŻENIA

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~c
en: messages whose CC header matches EXPR
pl: wiadomości których nagłówek Kopia pasuje do WYRAŻENIA

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~C
en: messages whose recipient matches EXPR
pl: wiadomości których odbiorca pasuje do WYRAŻENIA

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~d
en: messages sent in DATERANGE
pl: wiadomości wysłane w ZAKRES-DAT

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~D
en: deleted messages
pl: usunięte wiadomości

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~e
en: messages whose Sender header matches EXPR
pl: wiadomości których nagłówek Nadawca pasuje do WYRAŻENIA

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~E
en: expired messages
pl: przeterminowane wiadomości

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~f
en: messages whose From header matches EXPR
pl: wiadomości których nagłówek Od pasuje do WYRAŻENIA

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~F
en: flagged messages
pl: oflagowane wiadomości

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~g
en: cryptographically signed messages
pl: wiadomości podpisane kryptograficznie

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~G
en: cryptographically encrypted messages
pl: wiadomości saszyfrowane kryptograficznie

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~h
en: messages whose header matches EXPR
pl: wiadomości których nagłówek pasuje do WYRAŻENIA

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~H
en: messages whose spam tag matches EXPR
pl: wiadmości których oznaczenie spamowe pasuje do WYRAŻENIA

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~i
en: messages whose Message-ID matches EXPR
pl: wiadmości których nagłówek Message-ID pasuje do WYRAŻENIA

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~I
en: messages whose Message-ID is included in the results returned from an external search program
pl: wiadmości których nagłówek Message-ID znajduje się w wynikach z zewnętrzego programu-szukajki

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~k
en: messages which contain PGP key
pl: wiadomości zawierające klucz PGP

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~K
en: messages whose BCC header matches EXPR
pl: wiadomości których Ukryta kopia pasuje do WYRAŻENIA

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~l
en: messages addressed to known mailing lists
pl: wiadomości zaadresowane do znanych list pocztowych

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~L
en: messages whose From/Sender/To/CC matches EXPR
pl: wiadomości z Od/Nadawca/Do/Kopia pasującymi do WYRAŻENIA

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~m
en: messages whose number is in RANGE
pl: wiadomości których numer jest w ZAKRESIE

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~M
en: messages with a Content-Type matching EXPR
pl: wiadomości z typem "Content-Type" pasującym do WYRAŻENIA

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~n
en: messages whose score is in RANGE
pl: wiadomości z wynikiem w ZAKRESIE

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~N
en: new messages
pl: nowe wiadomości

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~O
en: old messages
pl: stare wiadomości

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~p
en: messages addressed to you
pl: wiadomości zaadresowane do ciebie

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~P
en: messages from you
pl: wiadomości od ciebie

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~Q
en: messages which have been replied to
pl: wiadomości odpowiedziane na

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~r
en: messages received in DATERANGE
pl: wiadomości odebrane w ZAKRES-DAT

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~R
en: already read messages
pl: wiadomości już przeczytane

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~s
en: messages whose Subject header matches EXPR
pl: wiadomości których nagłówek Temat pasuje do WYRAŻENIA

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~S
en: superseded messages
pl: zastąpione listy

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~t
en: messages whose To header matches EXPR
pl: wiadomości których nagłówek Do pasuje do WYRAŻENIA

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~T
en: tagged messages
pl: oznaczone wiadomości

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~u
en: messages addressed to subscribed mailing lists
pl: wiadomości zaadresowane do zasubskrybowanych list pocztowych

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~U
en: unread messages
pl: nieprzeczytane wiadomości

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~v
en: messages in collapsed threads
pl: wiadomości w zwiniętych wątkach

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~V
en: cryptographically verified messages
pl: wiadomości zweryfikowane kryptograficznie

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~w
en: newsgroups matching EXPR
pl: grupy dyskusyjne pasujące do WYRAŻENIA

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~x
en: messages whose References header matches EXPR
pl: listy, które odnoszą się (nagłówek References) do WYRAŻENIA

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~X
en: messages with RANGE attachments
pl: listy z LICZBĄ załączników

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~y
en: messages whose X-Label header matches EXPR
pl: wiadomości których nagłówek X-Label pasuje do WYRAŻENIA

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~Y
en: messages whose tags match EXPR
pl: wiadomości których tagi pasują do WYRAŻENIA

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~z
en: messages whose size is in RANGE
pl: wiadomości z rozmiarem w ZAKRESIE

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~=
en: duplicated messages
pl: podwojone wiadomości

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~$
en: unreferenced messages
pl: listy bez odniesień

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~#
en: broken threads
pl: rozłączone wątki

note: L10N: Pattern Completion Menu description for =/
en: IMAP custom server-side search for STRING
pl: Wyszukiwanie użytkownika po stronie serwera IMAP

en: No current message
pl: Brak bieżącej wiadomości

en: Compiling search pattern...
pl: Kompilacja wzorca poszukiwań...

en: Executing command on matching messages...
pl: Wykonywanie polecenia na pasujących do wzorca listach...

en: No messages matched criteria
pl: Żaden z listów nie spełnia kryteriów

en: Searching...
pl: Wyszukiwanie...

en: Search hit bottom without finding match
pl: Poszukiwanie dotarło do końca bez znalezienia frazy

en: Search hit top without finding match
pl: Poszukiwanie dotarło do początku bez znalezienia frazy

en: Search interrupted
pl: Przeszukiwanie przerwano

en: POP timestamp is invalid
pl: POP: błedna sygnatura czasu

en: Command USER is not supported by server
pl: Polecenie USER nie jest obsługiwane przez serwer

en: Authentication failed
pl: Uwierzytelnianie nie powiodło się

en: Invalid POP URL: %s
pl: Błędny POP URL: %s

en: Unable to leave messages on server
pl: Nie można zostawić listów na serwerze

en: Command TOP is not supported by server
pl: Polecenie TOP nie jest obsługiwane przez serwer

en: Command UIDL is not supported by server
pl: Polecenie UIDL nie jest obsługiwane przez serwer

en: Error connecting to server: %s
pl: Błąd łączenia z serwerem: %s

en: Closing connection to POP server...
pl: Zamykanie połączenia z serwerem POP...

en: Verifying message indexes...
pl: Sprawdzanie indeksów listów...

en: Connection lost. Reconnect to POP server?
pl: Połączenie z serwerem POP zostało zerwane. Połączyć ponownie?

en: Can't write header to temporary file
pl: Nie można zapisać nagłówka do pliku tymczasowego

en: %d message has been lost. Try reopening the mailbox. | %d messages have been lost. Try reopening the mailbox.
pl[0]: %d wiadomość została utracona. Spróbuj ponownie otworzyć skrzynkę.
pl[1]: %d wiadomości zostały utracone. Spróbuj ponownie otworzyć skrzynkę.
pl[2]: %d wiadomości zostało utraconych. Spróbuj ponownie otworzyć skrzynkę.

en: POP host is not defined
pl: Serwer POP nie został wskazany

en: %s is an invalid POP path
pl: %s jest błędną ścieżką POP

en: No new mail in POP mailbox
pl: Brak nowej poczty w skrzynce POP

en: Delete messages from server?
pl: Usunąć listy z serwera?

en: Reading new messages (%d byte)... | Reading new messages (%d bytes)...
pl[0]: Czytanie nowych listów (%d bajt)...
pl[1]: Czytanie nowych listów (%d bajty)...
pl[2]: Czytanie nowych listów (%d bajtów)...

en: Error while writing mailbox
pl: Błąd podczas zapisywania skrzynki

note: L10N: The plural is picked by the second numerical argument, i.e. the %d right before 'messages', i.e. the total number of messages.
en: %s [%d of %d message read] | %s [%d of %d messages read]
pl[0]: %s [przeczytano %d list]
pl[1]: %s [przeczytano %d spośród %d listów]
pl[2]: %s [przeczytano %d spośród %d listów]

en: Fetching list of messages...
pl: Pobieranie spisu listów...

en: Marking messages deleted...
pl: Zaznaczanie listów jako skasowane...

en: Can't write message to temporary file
pl: Nie można zapisać listu do pliku tymczasowego

en: Postponed Messages
pl: Odłożone listy

en: Illegal S/MIME header
pl: S/MIME: nieprawidłowy nagłówek

en: Illegal crypto header
pl: Szyfrowanie: nieprawidłowy nagłówek

en: Decrypting message...
pl: Odszyfrowywanie listu...

en: Could not decrypt postponed message
pl: Nie udało się odszyfrowanie odłożonego listu

en: No postponed messages
pl: Brak odłożonych listów

en: yes
pl: tak

en: no
pl: nie

en: You may only bounce message/rfc822 parts
pl: Możesz wysyłać kopie tylko listów zgodnych z rfc822

en: Error bouncing message | Error bouncing messages
pl[0]: Błąd wysyłania kopii
pl[1]: Błąd wysyłania kopii
pl[2]: Błąd wysyłania kopii

en: Can't open temporary file %s
pl: Nie można otworzyć pliku tymczasowego %s

en: Forward as attachments?
pl: Przesłać dalej jako załączniki?

en: Can't decode all tagged attachments.  MIME-forward the others?
pl: Nie można zdekodować zaznaczonych zał. Przesłać pozostałe dalej (MIME)?

en: Forward MIME encapsulated?
pl: Przesłać dalej w trybie MIME?

en: Can't create %s
pl: Nie można utworzyć %s

en: Can't find any tagged messages
pl: Nie można znaleźć żadnego z zaznaczonych listów

en: No mailing lists found
pl: Nie znaleziono list pocztowych

en: Can't decode all tagged attachments.  MIME-encapsulate the others?
pl: Nie można zdekodować wszystkich wybranych zał. Załączyć (MIME) pozostałe?

note: L10N: You will see this error message if you invoke <compose-to-sender> when you are on a normal attachment.
en: You may only compose to sender with message/rfc822 parts
pl: Możesz tylko tworzyć do nadawcy z częściami message/rfc822

en: Error: score: invalid number
pl: Błąd: score: błędna liczba

en: No boundary parameter found [report this error]
pl: Brak parametru granicznego (zgłoś ten błąd)

en: %s no longer exists
pl: %s już nie istnieje

note: L10N: This applies to the "$sendmail" and "$inews" config variables.
en: Option %s must not contain shell metacharacters: %c
pl: Opcla %s nie może zawierać znaków specjalnych powłoki: %c

en: No subject, abort?
pl: Brak tematu, zaniechać wysłania?

en: No subject, aborting
pl: Brak tematu, zaniechano wysłania listy

note: L10N: This is the prompt for $forward_attachments. When inline forwarding ($mime_forward answered "no"), this prompts whether to add non-decodable attachments from the original email. Text/plain parts and the like will already be included in the message contents, but other attachment, such as PDF fi
en: Forward attachments?
pl: Przesłać dalej załączniki?

note: L10N: Asks whether the user respects the reply-to header. If she says no, neomutt will reply to the from header's address instead.
en: Reply to %s%s?
pl: Odpowiedzieć %s%s?

en: Follow-up to %s%s?
pl: Follow-up do %s%s?

en: Include message in reply?
pl: Zacytować oryginalny list w odpowiedzi?

en: Including quoted message...
pl: Wczytywanie cytowanego listu...

en: Could not include all requested messages
pl: Nie można dołączyć wszystkich wskazanych listów

en: Forward as attachment?
pl: Przesłać dalej jako załącznik?

en: Preparing forwarded message...
pl: Przygotowywanie listu do przesłania dalej...

en: Warning: Fcc to an IMAP mailbox is not supported in batch mode
pl: Uwaga: Fcc do skrzynki IMAP nieobsługiwane w trybie masowym

note: L10N: Printed after the "Fcc to an IMAP mailbox is not supported" message. To make it clearer that the message doesn't mean NeoMutt is aborting sending the mail too. %s is the full mailbox URL, including imap(s)://
en: Skipping Fcc to %s
pl: Pomijanie Fcc do %s

en: Save attachments in Fcc?
pl: Zapisać załącznik w Fcc?

note: L10N: Called when saving to $record or Fcc failed after sending. (r)etry tries the same mailbox again. alternate (m)ailbox prompts for a different mailbox to try. (s)kip aborts saving.
en: Fcc failed. (r)etry, alternate (m)ailbox, or (s)kip?
pl: Fcc nie udało się. (s)próbować jeszcze raz, (g)dzie indziej, czy (p)ominąć?

note: L10N: These correspond to the "Fcc failed" multi-choice prompt (r)etry, alternate (m)ailbox, or (s)kip. Any similarity to famous leaders of the FSF is coincidental.
en: rms
pl: sgp

note: L10N: This is the prompt to enter an "alternate (m)ailbox" when the initial Fcc fails.
en: Fcc mailbox
pl: Skrzynka Fcc

en: Can't postpone.  $postponed is unset
pl: Nie można spostponować.  $postponed nie jest ustawione

en: Error encrypting message. Check your crypt settings.
pl: Błąd podczas szyfrowania wiadomości. Zweryfikuj ustawienia szyfrowania.

en: Message contains text matching "$abort_noattach_regex". Not sending.
pl: Wiadomość zawiera tekst pasujący do "$abort_noattach_regex". Nie wysyłam.

en: No attachments, cancel sending?
pl: Brak załącznika, zaniechać wysyłania?

en: Recall postponed message?
pl: Wywołać odłożony list?

en: Refusing to send an empty email
pl: Odmawiam wysłania pustej wiadomości

en: Try: echo | neomutt -s 'subject' user@example.com
pl: Spróbuj: echo | neomutt -s 'temat' user@example.com

en: Edit forwarded message?
pl: Edytować przesyłany list?

en: Abort unmodified message?
pl: List nie został zmieniony. Zaniechać wysłania?

en: Aborted unmodified message
pl: List nie został zmieniony. Zaniechano wysłania

en: No crypto backend configured.  Disabling message security setting.
pl: Brak ustawionego zaplecza kryptograficznego.  Wyłączanie ustawień zabezpieczenia wiadomości.

en: Article not posted
pl: Artykuł nie został opublikowany

en: Message postponed
pl: List odłożono

en: No subject, abort sending?
pl: Brak tematu, zaniechać wysłania?

en: No subject specified
pl: Brak tematu

en: No newsgroup specified
pl: Nie wybrano grupy dyskusyjnej

en: Sending message...
pl: Wysyłanie listu...

en: Could not send the message
pl: Wysłanie listu nie powiodło się

en: Sending in background
pl: Wysyłanie w tle

en: Article posted
pl: Artykuł został opublikowany

en: Mail sent
pl: Poczta została wysłana

en: No recipient specified
pl: Nie wskazano żadnych adresatów

en: No List-Subscribe header found
pl: Nie znaleziono nagłówka List-Subscribe

en: No List-Unsubscribe header found
pl: Nie znaleziono nagłówka List-Unsubscribe

en: Could not find any mime.types file
pl: Nie można odnaleźć pliku z typami mime

en: Could not open %s
pl: Nie można otworzyć %s

en: Bad IDN %s while preparing resent-from
pl: Błędny IDN %s w trakcie przygotowywania resent-from

en: $sendmail must be set in order to send mail
pl: $senmail musi być ustawione aby wysłać list

en: Error sending message, child exited %d (%s)
pl: Błąd podczas wysyłania listu, proces potomny zwrócił %d (%s)

en: Output of the delivery process
pl: Wynik procesu dostarczania

en: SMTP session failed: %s
pl: Sesja SMTP nie powiodła się: %s

en: SMTP session failed: unable to open %s
pl: Sesja SMTP nie powiodła się: nie można otworzyć %s

en: Invalid SMTP URL: %s
pl: Błędny URL SMTP: %s

en: SMTP server does not support authentication
pl: Serwer SMTP nie wspiera uwierzytelniania

en: No from address given
pl: Nie podano adresu źródłowego

en: SMTP session failed: read error
pl: Sesja SMTP nie powiodła się: błąd odczytu

en: SMTP session failed: write error
pl: Sesja SMTP nie powiodła się: błąd zapisu

en: Invalid server response
pl: Nieprawidłowa odpowiedź serwera

en: Could not find sorting function [report this bug]
pl: Nie znaleziono funkcji sortowania (zgłoś ten błąd)

en: Sorting mailbox...
pl: Sortowanie poczty w skrzynce...

en: (no mailbox)
pl: (brak skrzynki)

en: Many others not mentioned here contributed code, fixes,
    and suggestions.
pl: Wielu innych, nie wspomnianych tutaj,
    wniosło wiele nowego kodu, poprawek i sugestii.

en:     This program is free software; you can redistribute it and/or modify
        it under the terms of the GNU General Public License as published by
        the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
        (at your option) any later version.
    
        This program is distributed in the hope that it will be useful,
        but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
        MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
        GNU General Public License for more details.
    
        You should have received a copy of the GNU General Public License
        along with this program; if not, write to the Free Software
        Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301, USA.
pl:    Ten program jest darmowy; możesz rozprowadzać go i/lub modyfikować
       zachowując warunki Powszechnej Licencji Publicznej GNU (General Public
       Licence), opublikowanej przez Free Software Foundation, w wersji 2
       lub wyższej.
    
       Program ten jest rozprowadzany w nadziei, że będzie przydatny,
       ale BEZ ŻADNYCH GWARANCJI, wyrażonych wprost lub domyślnie nawet,
       w tym gwarancji możliwości SPRZEDAŻY i PRZYDATNOŚCI DO KONKRETNYCH CELÓW.
       Szczegóły znajdziesz w Powszechnej Licencji Publicznej GNU.
    
        W dokumentacji tego programu powinna znajdować się kopia Powszechnej
        Licencji Publicznej GNU. Jeśli tak nie jest, napisz do Free Software
        Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301, USA.

en: Copyright (C) 1996-2022 Michael R. Elkins and others.
    NeoMutt comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY; for details type 'neomutt -vv'.
    NeoMutt is free software, and you are welcome to redistribute it
    under certain conditions; type 'neomutt -vv' for details.
pl: Copyright (C) 1996-2022 Michael R. Elkins i inni.
    Program nie jest objęty ŻADNĄ gwarancją; szczegóły poznasz pisząc 'neomutt -vv'.
    NeoMutt jest wolnym oprogramowaniem, zapraszamy do jego redystrybucji
    pod pewnymi warunkami, szczegóły poznasz pisząc 'neomutt -vv'.

en: Default options:
pl: Domyślne opcje:

en: Compile options:
pl: Parametry kompilacji:

en: Devel options:
pl: Opcje debugowania:
