neomutt-2023-11-03 - en to sv translation catalogue (814 entries)

note: L10N: prompt to add a new alias
en: Alias as:
sv: Alias:

en: You already have an alias defined with that name
sv: Du har redan definierat ett alias med det namnet

en: Warning: This alias name may not work.  Fix it?
sv: Varning: Detta alias kommer kanske inte att fungera. Fixa det?

en: Address:
sv: Adress:

en: Bad IDN: '%s'
sv: Felaktigt IDN: '%s'

en: Personal name:
sv: Namn:

en: Accept?
sv: Godkänn?

en: Save to file:
sv: Spara till fil:

en: Alias added
sv: Lade till alias

en: alias: no address
sv: alias: ingen adress

en: Warning: Bad IDN '%s' in alias '%s'
sv: Varning: Felaktigt IDN "%s" i alias "%s"

en: Exit
sv: Avsluta

en: Del
sv: Ta bort

en: Undel
sv: Återställ

en: Select
sv: Välj

en: Help
sv: Hjälp

en: You have no aliases
sv: Du saknar alias

en: Aliases
sv: Alias

en: Mail
sv: Brev

en: New Query
sv: Ny sökning

en: Make Alias
sv: Skapa alias

en: Search
sv: Sök

en: Waiting for response...
sv: Väntar på svar...

en: Query command not defined
sv: Sökkommando ej definierat

en: Query:
sv: Sökning:

note: L10N: ask for a limit to apply
en: Limit: %s
sv: Gräns: %s

en: attachments: no disposition
sv: bilagor: ingen disposition

en: attachments: invalid disposition
sv: bilagor: ogiltig disposition

en: unattachments: no disposition
sv: gamla bilagor: ingen disposition

en: unattachments: invalid disposition
sv: gamla bilagor: ogiltigt disposition

en: Save
sv: Spara

en: Pipe
sv: Rör

en: Print
sv: Skriv ut

en: Attachments
sv: Bilagor

en: Not available in this menu
sv: Inte tillgänglig i den här menyn

en: Function not permitted in attach-message mode
sv: Funktionen ej tillåten i "bifoga-meddelande"-läge

en: Mailbox is read-only
sv: Brevlådan är skrivskyddad

en: There are no subparts to show
sv: Det finns inga underdelar att visa

en: Can't delete attachment from POP server
sv: Kan inte radera bilaga från POP-server

en: Deletion of attachments from encrypted messages is unsupported
sv: Radering av bilagor från krypterade meddelanden stöds ej

en: Only deletion of multipart attachments is supported
sv: Endast radering av "multipart"-bilagor stöds

en: Can't match 'nametemplate', continue?
sv: Kan inte para ihop namnmall, fortsätt?

en: Mailcap compose entry requires %%s
sv: "compose"-posten i mailcap kräver %%s

en: Error running "%s"
sv: Fel uppstod vid körning av "%s"

en: Failure to open file to parse headers
sv: Misslyckades med att öpppna fil för att tolka huvuden

en: Failure to open file to strip headers
sv: Misslyckades med att öppna fil för att ta bort huvuden

en: Failure to rename file
sv: Misslyckades med att döpa om fil

en: No mailcap compose entry for %s, creating empty file
sv: Ingen "compose"-post i mailcap för %s, skapar tom fil

en: Mailcap Edit entry requires %%s
sv: "edit"-posten i mailcap kräver %%s

en: No mailcap edit entry for %s
sv: Ingen "edit"-post i mailcap för %s

en: No matching mailcap entry found.  Viewing as text.
sv: Ingen matchande mailcap-post hittades. Visar som text.

en: MIME type not defined.  Can't view attachment.
sv: MIME-typ ej definierad. Kan inte visa bilaga.

en: Can't create filter
sv: Kan inte skapa filter

en: Write fault
sv: Fel vid skrivning

en: I don't know how to print that
sv: Jag vet inte hur det där ska skrivas ut

en: Saving...
sv: Sparar...

en: WARNING!  You are about to overwrite %s, continue?
sv: VARNING! Du är på väg att skriva över %s, fortsätt?

en: Attachment filtered
sv: Bilaga filtrerad

en: Filter through:
sv: Filtrera genom:

en: Pipe to:
sv: Skicka genom rör till:

en: Print attachment?
sv: Skriv ut bilaga?

en: Can't decrypt encrypted message
sv: Kan inte avkryptera krypterat meddelande

note: L10N: s is a directory.  NeoMutt is looking for a directory it needs for some reason (e.g. autocrypt, header cache, bcache), but it doesn't exist.  The prompt is asking whether to create the directory
en: %s does not exist. Create it?
sv: %s finns inte. Skapa den?

note: L10N: mkdir() on the directory %s failed.  The second %s is the error message returned by libc
en: Can't create %s: %s
sv: Kan inte skapa %s: %s

note: L10N: Autocrypt Account Menu Help line: delete account
en: Delete
sv: Radera

en: error creating GPGME context: %s
sv: fel vid skapande av GPGME-kontext: %s

en: Chdir
sv: Ändra katalog

en: %s is not a directory
sv: %s är inte en katalog

en: Mailboxes [%d]
sv: Brevlådor [%d]

en: Subscribed [%s], File mask: %s
sv: Prenumererar på [%s], filmask: %s

en: Directory [%s], File mask: %s
sv: Katalog [%s], filmask: %s

en: Can't attach a directory
sv: Kan inte bifoga en katalog

en: New file name:
sv: Nytt filnamn:

en: No files match the file mask
sv: Inga filer matchar filmasken

en: Can't view a directory
sv: Kan inte visa en katalog

en: Error trying to view file
sv: Fel vid försök att visa fil

en: Chdir to:
sv: Ändra katalog till:

en: Error scanning directory
sv: Fel vid läsning av katalog

en: Create is only supported for IMAP mailboxes
sv: Endast IMAP-brevlådor kan skapas

en: Delete is only supported for IMAP mailboxes
sv: Endast IMAP-brevlådor kan tas bort

en: Really delete mailbox "%s"?
sv: Ta bort brevlådan "%s"?

en: Mailbox not deleted
sv: Brevlådan togs inte bort

en: Mailbox deleted
sv: Brevlådan har tagits bort

en: File Mask:
sv: Filmask:

en: Rename is only supported for IMAP mailboxes
sv: Endast IMAP-brevlådor kan döpas om

en: %s: no such object
sv: %s: objektet finns inte

en: %s: too few arguments
sv: %s: för få parametrar

en: %s: color not supported by term
sv: %s: färgen stöds inte av terminalen

en: %s: too many arguments
sv: %s: för många parametrar

note: L10N: '%s' is the file name of the temporary file
en: Could not create temporary file %s
sv: Kunde inte skapa tillfällig fil %s

en: %s: no such color
sv: %s: färgen saknas

en: %s: no such attribute
sv: %s: attributet finns inte

en: -group: no group name
sv: -group: inget gruppnamn

en: out of arguments
sv: slut på parametrar

en: source: errors in %s
sv: source: fel i %s

en: invalid header field
sv: ogiltigt huvudfält

en: %s is unset
sv: %s är inte satt

en: source: error at %s
sv: source: fel vid %s

en: Subscribed to %s
sv: Prenumererar på %s...

en: Unsubscribed from %s
sv: Avslutar prenumeration på %s

en: Unable to lock mailbox
sv: Kunde inte låsa brevlåda

en: Error. Preserving temporary file: %s
sv: Fel. Sparar tillfällig fil: %s

en: Send
sv: Skicka

en: Abort
sv: Avbryt

en: Attach file
sv: Bifoga fil

en: Descrip
sv: Beskriv

en: -- Attachments
sv: -- Bilagor

en: There are no attachments
sv: Det finns inga bilagor

en: You may not delete the only attachment
sv: Du får inte ta bort den enda bilagan

en: Unable to attach %s
sv: Kunde inte bifoga %s

en: Open mailbox to attach message from
sv: Öppna brevlåda att bifoga meddelande från

en: No messages in that folder
sv: Inga meddelanden i den foldern

en: Tag the messages you want to attach
sv: Märk de meddelanden du vill bifoga

en: Unable to attach
sv: Kunde inte bifoga

en: Invalid encoding
sv: Ogiltig kodning

en: New file:
sv: Ny fil:

en: Content-Type is of the form base/sub
sv: "Content-Type" har formen bas/undertyp

en: Unknown Content-Type %s
sv: Okänd "Content-Type" %s

en: Can't create file %s
sv: Kan inte skapa fil %s

en: Recoding only affects text attachments
sv: Omkodning påverkar bara textbilagor

en: The current attachment won't be converted
sv: Den aktiva bilagan kommer inte att bli konverterad

en: The current attachment will be converted
sv: Den aktiva bilagan kommer att bli konverterad

en: Bad IDN in '%s': '%s'
sv: Felaktigt IDN i '%s': '%s'

en: Rename to:
sv: Byt namn till:

note: L10N: "stat" is a system call. Do "man 2 stat" for more information.
en: Can't stat %s: %s
sv: Kan inte ta status på %s: %s

en: Save a copy of this message?
sv: Spara en kopia detta meddelande?

en: Write message to mailbox
sv: Skriv meddelande till brevlåda

en: Writing message to %s ...
sv: Skriver meddelande till %s ...

en: Message written
sv: Meddelande skrivet

note: L10N: Example: Username at myhost.com
en: Username at %s:
sv: Användarnamn på %s:

en: Password for %s@%s:
sv: Lösenord för %s@%s:

en: (r)eject, accept (o)nce, (a)ccept always
sv: (f)örkasta, (g)odkänn den här gången, godkänn (v)arje gång

note: L10N: The letters correspond to the choices in the string: "(r)eject, accept (o)nce, (a)ccept always" This is an interactive certificate confirmation prompt for an SSL connection.
en: roa
sv: fgv

en: (r)eject, accept (o)nce
sv: (f)örkasta, (g)odkänn den här gången

note: L10N: The letters correspond to the choices in the string: "(r)eject, accept (o)nce" This is an interactive certificate confirmation prompt for an SSL connection.
en: ro
sv: fg

en: Jumping is not implemented for dialogs
sv: Hoppning är inte implementerad för dialoger

en: Search is not implemented for this menu
sv: Sökning är inte implementerad för den här menyn

en: Unable to get certificate from peer
sv: Kunde inte hämta certifikat från "peer"

en: Certificate verification error (%s)
sv: Certifikatverifieringsfel (%s)

en: [unable to calculate]
sv: [kan inte beräkna]

en: Error initialising gnutls certificate data
sv: Fel vid initiering av gnutls certifikatdata

en: Error processing certificate data
sv: Fel vid bearbeting av certifikatdata

en: This certificate belongs to:
sv: Det här certifikatet tillhör:

en: This certificate was issued by:
sv: Det här certifikatet utfärdades av:

en: This certificate is valid
sv: Det här certifikatet är giltigt

en:    from %s
sv:    från %s

en:      to %s
sv:      till %s

en: SHA1 Fingerprint: %s
sv: SHA1 Fingeravtryck: %s

en: WARNING: Server certificate is not yet valid
sv: VARNING: Servercertifikat är inte giltigt än

en: WARNING: Server certificate has expired
sv: VARNING: Servercertifikat har utgått

en: WARNING: Server certificate has been revoked
sv: VARNING: Servercertifikat har återkallats

en: WARNING: Server hostname does not match certificate
sv: VARNING: Servervärdnamnet matchar inte certifikat

en: WARNING: Signer of server certificate is not a CA
sv: VARNING: Signerare av servercertifikat är inte en CA

en: Certificate saved
sv: Certifikat sparat

en: Warning: Couldn't save certificate
sv: Varning: kunde inte spara certifikat

en: All available protocols for TLS/SSL connection disabled
sv: Alla tillgängliga protokoll för TLS/SSL-anslutning inaktiverade

en: SSL/TLS connection using %s (%s/%s/%s)
sv: SSL/TLS-anslutning använder %s (%s/%s/%s)

en: Error: no TLS socket open
sv: Fel: ingen TLS-socket öppen

en: Filling entropy pool: %s...
sv: Fyller slumptalscentral: %s...

en: %s has insecure permissions
sv: %s har osäkra rättigheter

en: [invalid date]
sv: [ogiltigt datum]

en: Server certificate is not yet valid
sv: Servercertifikat är inte giltigt än

en: Server certificate has expired
sv: Servercertifikat har utgått

en: Failed to find enough entropy on your system
sv: Misslyckades med att hitta tillräckligt med slumptal på ditt system

en: I/O error
sv: I/O-fel

en: unknown error
sv: okänt fel

en: SSL failed: %s
sv: SSL misslyckades: %s

en: Looking up %s...
sv: Slår upp %s...

en: Could not find the host "%s"
sv: Kunde inte hitta värden "%s"

en: Connecting to %s...
sv: Ansluter till %s...

en: Could not connect to %s (%s)
sv: Kunde inte ansluta till %s (%s)

en: Error talking to %s (%s)
sv: Fel uppstod vid förbindelsen till %s (%s)

en: Unknown SASL profile
sv: Okänd SASL-profil

en: Error allocating SASL connection
sv: fel vid allokering av SASL-anslutning

en: Error setting SASL security properties
sv: Fel vid sättning av SASL:s säkerhetsinställningar

en: Error setting SASL external security strength
sv: Fel vid sättning av SASL:s externa säkerhetsstyrka

en: Error setting SASL external user name
sv: Fel vid sättning av SASL:s externa användarnamn

en: Preconnect command failed
sv: "Preconnect"-kommandot misslyckades

en: Connection to %s closed
sv: Anslutning till %s stängd

en: Connecting with "%s"...
sv: Ansluter med "%s"...

en: Tunnel error talking to %s: %s
sv: Tunnelfel vid förbindelsen till %s: %s

en: Tunnel to %s returned error %d (%s)
sv: Tunnel till %s returnerade fel %d (%s)

en: %s isn't a regular file
sv: %s är inte en normal fil

en: Out of memory
sv: Slut på minne

en: could not create temporary folder: %s
sv: kunde inte skapa tillfällig folder: %s

en: could not write temporary mail folder: %s
sv: kunde inte skriva tillfällig brevfolder: %s

en: could not truncate temporary mail folder: %s
sv: kunde inte avkorta tillfällig brevfolder: %s

en: Message file is empty
sv: Meddelandefilen är tom

en: Message not modified
sv: Meddelandet ej modifierat

en: Can't open message file: %s
sv: Kan inte öppna meddelandefil: %s

note: L10N: %s is from strerror(errno)
en: Can't append to folder: %s
sv: Kan inte lägga till folder: %s

en: multipart message has no boundary parameter
sv: "multipart"-meddelande har ingen avgränsningsparameter

en: S/MIME already selected. Clear and continue?
sv: S/MIME redan valt. Rensa och fortsätt?

en: PGP already selected. Clear and continue?
sv: PGP redan valt. Rensa och fortsätt?

note: L10N: This string is used by the compose menu. Since it is hidden by default, it does not increase the indentation of other compose menu fields.  However, if possible, it should not be longer than the other compose menu fields.  Since it shares the row with "Encrypt with:", it should not be longer t
en: Sign as:
sv: Signera som:

en: Sign, Encrypt
sv: Signera, Kryptera

en: Encrypt
sv: Kryptera

en: Sign
sv: Signera

en: <default>
sv: <standard>

en: Encrypt with:
sv: Kryptera med:

en: Error parsing address
sv: Fel vid tolkning av adress

en: Can't create filter process
sv: Kan inte skapa filterprocess

en: Pipe to command:
sv: Öppna rör till kommando:

en: No printing command has been defined
sv: Inget utskriftskommando har definierats

en: Shell command:
sv: Skalkommando:

en: Copying to %s...
sv: Kopierar till %s...

en: Convert to %s upon sending?
sv: Konvertera till %s vid sändning?

en: Content-Type changed to %s
sv: "Content-Type" ändrade till %s

en: Threading is not enabled
sv: Trådning ej aktiverat

en: Clear flag
sv: Ta bort flagga

en: Set flag
sv: Sätt flagga

en: Press any key to continue...
sv: Tryck på valfri tangent för att fortsätta...

en:  ('?' for list):
sv:  ("?" för lista):

en: Char = %s, Octal = %o, Decimal = %d
sv: Tecken = %s, Oktal = %o, Decimal = %d

en: toggle display of subparts
sv: Växla visning av underdelar

en: delete the current entry
sv: radera den aktuella posten

en: edit attachment description
sv: redigera bilagebeskrivning

en: edit attachment transfer-encoding
sv: redigera transportkodning för bilagan

en: edit attachment using mailcap entry
sv: redigera bilaga med "mailcap"-posten

en: edit attachment content type
sv: redigera "content type" för bilaga

en: filter attachment through a shell command
sv: filtrera bilaga genom ett skalkommando

en: get a temporary copy of an attachment
sv: hämta en tillfällig kopia av en bilaga

en: compose new attachment using mailcap entry
sv: komponera ny bilaga med "mailcap"-post

en: pipe message/attachment to a shell command
sv: skicka meddelandet/bilagan genom rör till ett skalkommando

en: print the current entry
sv: skriv ut den aktuella posten

en: toggle disposition between inline/attachment
sv: växla dispositionen mellan integrerat/bifogat

en: toggle recoding of this attachment
sv: växla omkodning av den här bilagan

en: toggle whether to delete file after sending it
sv: växla om fil ska tas bort efter att den har sänts

en: undelete the current entry
sv: återställ den aktuella posten

en: update an attachment's encoding info
sv: uppdatera en bilagas kodningsinformation

en: view attachment using mailcap entry if necessary
sv: visa bilaga med "mailcap"-posten om nödvändigt

en: force viewing of attachment using mailcap
sv: tvinga visning av bilagor med "mailcap"

en: view attachment as text
sv: visa bilaga som text

en: move to the bottom of the page
sv: flytta till slutet av sidan

en: remail a message to another user
sv: återsänd ett meddelande till en annan användare

en: select a new file in this directory
sv: välj en ny fil i den här katalogen

en: display the currently selected file's name
sv: visa namnet på den valda filen

en: toggle view all/subscribed mailboxes (IMAP only)
sv: växla vy av alla/prenumererade brevlådor (endast IMAP)

en: view file
sv: visa fil

en: change directories
sv: byt kataloger

en: check mailboxes for new mail
sv: kolla brevlådor efter nya brev

en: edit the file to be attached
sv: redigera filen som ska bifogas

en: edit the message
sv: redigera meddelandet

en: run ispell on the message
sv: kör ispell på meddelandet

en: save this message to send later
sv: spara det här meddelandet för att skicka senare

en: rename/move an attached file
sv: byt namn på/flytta en bifogad fil

en: send the message
sv: skicka meddelandet

en: write the message to a folder
sv: skriv meddelandet till en folder

en: copy a message to a file/mailbox
sv: kopiera ett meddelande till en fil/brevlåda

en: create an alias from a message sender
sv: skapa ett alias från avsändaren av ett meddelande

en: create a new mailbox (IMAP only)
sv: skapa en ny brevlåda (endast IMAP)

en: move entry to bottom of screen
sv: flytta post till slutet av skärmen

en: move entry to middle of screen
sv: flytta post till mitten av skärmen

en: move entry to top of screen
sv: flytta post till början av skärmen

en: make decoded (text/plain) copy
sv: skapa avkodad (text/plain) kopia

en: make decoded copy (text/plain) and delete
sv: skapa avkodad kopia (text/plain) och radera

en: delete the current mailbox (IMAP only)
sv: radera den aktuella brevlådan (endast för IMAP)

en: delete all messages in subthread
sv: radera alla meddelanden i undertråd

en: delete all messages in thread
sv: radera alla meddelanden i tråd

en: display full address of sender
sv: visa avsändarens fullständiga adress

en: display message and toggle header weeding
sv: visa meddelande och växla rensning av huvud

en: display a message
sv: visa ett meddelande

en: delete the char in front of the cursor
sv: radera tecknet före markören

en: move the cursor one character to the left
sv: flytta markören ett tecken till vänster

en: move the cursor to the beginning of the word
sv: flytta markören till början av ordet

en: jump to the beginning of the line
sv: hoppa till början av raden

en: capitalize the word
sv: skriv ordet med versaler

en: complete filename or alias
sv: komplettera filnamn eller alias

en: complete address with query
sv: komplettera adress med fråga

en: delete the char under the cursor
sv: radera tecknet under markören

en: convert the word to lower case
sv: konvertera ordet till gemener

en: jump to the end of the line
sv: hoppa till slutet av raden

en: move the cursor one character to the right
sv: flytta markören ett tecken till höger

en: move the cursor to the end of the word
sv: flytta markören till slutet av ordet

en: scroll down through the history list
sv: rulla ner genom historielistan

en: scroll up through the history list
sv: rulla upp genom historielistan

en: delete chars from cursor to end of line
sv: radera tecknen från markören till slutet på raden

en: delete chars from the cursor to the end of the word
sv: radera tecknen från markören till slutet på ordet

en: delete all chars on the line
sv: radera alla tecken på raden

en: delete the word in front of the cursor
sv: radera ordet framför markören

en: cycle among incoming mailboxes
sv: rotera bland inkomna brevlådor

en: quote the next typed key
sv: citera nästa tryckta tangent

en: transpose character under cursor with previous
sv: byt tecknet under markören med föregående

en: convert the word to upper case
sv: konvertera ordet till versaler

en: end of conditional execution (noop)
sv: slut på villkorlig exekvering (noop)

en: enter a neomuttrc command
sv: ange ett neomuttrc-kommando

en: enter a file mask
sv: ange en filmask

en: exit this menu
sv: avsluta den här menyn

en: move to the first entry
sv: flytta till den första posten

en: toggle a message's 'important' flag
sv: växla ett meddelandes "important"-flagga

en: forward a message with comments
sv: vidarebefordra ett meddelande med kommentarer

en: select the current entry
sv: välj den aktuella posten

en: reply to all recipients
sv: svara till alla mottagare

en: scroll down 1/2 page
sv: rulla ner en halv sida

en: scroll up 1/2 page
sv: rulla upp en halv sida

en: this screen
sv: den här skärmen

en: jump to an index number
sv: hoppa till ett indexnummer

en: move to the last entry
sv: flytta till den sista posten

en: reply to specified mailing list
sv: svara till angiven sändlista

en: execute a macro
sv: kör ett makro

en: compose a new mail message
sv: komponera ett nytt brevmeddelande

en: list mailboxes with new mail
sv: lista brevlådor med nya brev

en: break the thread in two
sv: dela tråden i två

en: open a different folder
sv: öppna en annan folder

en: open a different folder in read only mode
sv: öppna en annan folder i skrivskyddat läge

en: clear a status flag from a message
sv: rensa en statusflagga från ett meddelande

en: collapse/uncollapse all threads
sv: komprimera/expandera alla trådar

en: collapse/uncollapse current thread
sv: komprimera/expandera aktuell tråd

en: retrieve mail from POP server
sv: hämta brev från POP-server

en: force retrieval of mail from IMAP server
sv: tvinga hämtning av brev från IMAP-server

en: show only messages matching a pattern
sv: visa endast meddelanden som matchar ett mönster

en: link tagged message to the current one
sv: länka markerade meddelande till det aktuella

en: jump to the next new message
sv: hoppa till nästa nya meddelande

en: jump to the next new or unread message
sv: hoppa till nästa nya eller olästa meddelande

en: jump to the next subthread
sv: hoppa till nästa undertråd

en: jump to the next thread
sv: hoppa till nästa tråd

en: move to the next undeleted message
sv: flytta till nästa icke raderade meddelande

en: jump to the next unread message
sv: hoppa till nästa olästa meddelande

en: open next mailbox with new mail
sv: öppna nästa brevlåda med nya brev

en: jump to parent message in thread
sv: hoppa till första meddelandet i tråden

en: jump to the previous new message
sv: hoppa till föregående nya meddelande

en: jump to the previous new or unread message
sv: hoppa till föregående nya eller olästa meddelande

en: jump to previous subthread
sv: hoppa till föregående undertråd

en: jump to previous thread
sv: hoppa till föregående tråd

en: move to the previous undeleted message
sv: flytta till föregående icke raderade meddelande

en: jump to the previous unread message
sv: hoppa till föregående olästa meddelande

en: mark the current subthread as read
sv: märk den aktuella undertråden som läst

en: mark the current thread as read
sv: märk den aktuella tråden som läst

en: set a status flag on a message
sv: sätt en statusflagga på ett meddelande

en: show currently active limit pattern
sv: visa aktivt begränsningsmönster

en: save changes to mailbox
sv: spara ändringar av brevlåda

en: move to the middle of the page
sv: flytta till mitten av sidan

en: move to the next entry
sv: flytta till nästa post

en: scroll down one line
sv: rulla ner en rad

en: move to the next page
sv: flytta till nästa sida

en: jump to the bottom of the message
sv: hoppa till slutet av meddelandet

en: toggle display of quoted text
sv: växla visning av citerad text

en: skip beyond quoted text
sv: hoppa över citerad text

en: jump to the top of the message
sv: hoppa till början av meddelandet

en: move to the previous entry
sv: flytta till föregående post

en: scroll up one line
sv: rulla upp en rad

en: move to the previous page
sv: flytta till föregående sida

en: query external program for addresses
sv: fråga ett externt program efter adresser

en: append new query results to current results
sv: lägg till nya förfrågningsresultat till aktuellt resultat

en: save changes to mailbox and quit
sv: spara ändringar till brevlåda och avsluta

en: recall a postponed message
sv: återkalla ett uppskjutet meddelande

en: clear and redraw the screen
sv: rensa och rita om skärmen

en: {internal}
sv: {internt}

en: rename the current mailbox (IMAP only)
sv: döp om den aktuella brevlådan (endast för IMAP)

en: reply to a message
sv: svara på ett meddelande

en: use the current message as a template for a new one
sv: använd det aktuella meddelande som mall för ett nytt

en: search for a regular expression
sv: sök efter ett reguljärt uttryck

en: search for next match
sv: sök efter nästa matchning

en: search for next match in opposite direction
sv: sök efter nästa matchning i motsatt riktning

en: search backwards for a regular expression
sv: sök bakåt efter ett reguljärt uttryck

en: toggle search pattern coloring
sv: växla färg på sökmönster

en: invoke a command in a subshell
sv: starta ett kommando i ett underskal

en: sort messages
sv: sortera meddelanden

en: sort messages in reverse order
sv: sortera meddelanden i omvänd ordning

en: tag the current entry
sv: märk den aktuella posten

en: apply next function to tagged messages
sv: applicera nästa funktion på märkta meddelanden

en: apply next function ONLY to tagged messages
sv: applicera nästa funktion ENDAST på märkta meddelanden

en: tag the current subthread
sv: märk den aktuella undertråden

en: tag the current thread
sv: märk den aktuella tråden

en: toggle whether to browse mailboxes or all files
sv: växla bläddring över brevlådor eller alla filer

en: toggle a message's 'new' flag
sv: växla ett meddelandes "nytt" flagga

en: toggle whether the mailbox will be rewritten
sv: växla huruvida brevlådan ska skrivas om

en: move to the top of the page
sv: flytta till början av sidan

en: undelete all messages in subthread
sv: återställ alla meddelanden i undertråden

en: undelete all messages in thread
sv: återställ all meddelanden i tråden

en: show the NeoMutt version number and date
sv: visa NeoMutts versionsnummer och datum

en: show MIME attachments
sv: visa MIME-bilagor

en: display the keycode for a key press
sv: visa tangentkoden för en tangenttryckning

en: make decrypted copy
sv: skapa avkrypterad kopia

en: make decrypted copy and delete
sv: skapa avkrypterad kopia och radera

en: extract supported public keys
sv: extrahera stödda publika nycklar

en: edit the BCC list
sv: redigera BCC-listan

en: edit the CC list
sv: redigera CC-listan

en: enter a file to save a copy of this message in
sv: ange en fil att spara en kopia av det här meddelandet till

en: edit the from field
sv: redigera avsändarfältet

en: edit the message with headers
sv: redigera meddelandet med huvuden

en: edit the Reply-To field
sv: redigera Reply-To-fältet

en: edit the subject of this message
sv: redigera ämnet på det här meddelandet

en: edit the TO list
sv: redigera TO-listan

en: send the message through a mixmaster remailer chain
sv: skicka meddelandet genom en "mixmaster remailer" kedja

en: attach a PGP public key
sv: bifoga en publik nyckel (PGP)

en: check for classic PGP
sv: kolla efter klassisk PGP

en: show PGP options
sv: visa PGP-flaggor

en: mail a PGP public key
sv: skicka en publik nyckel (PGP)

en: verify a PGP public key
sv: verifiera en publik nyckel (PGP)

en: view the key's user id
sv: visa nyckelns användaridentitet

en: show S/MIME options
sv: visa S/MIME-flaggor

en: null operation
sv: effektlös operation

en: [-- Autoview using %s --]
sv: [-- Automatisk visning med %s --]

en: Invoking autoview command: %s
sv: Kommando för automatisk visning: %s

en: [-- Can't run %s. --]
sv: [-- Kan inte köra %s. --]

en: [-- Autoview stderr of %s --]
sv: [-- Automatisk visning av standardfel gällande %s --]

en: [-- Error: message/external-body has no access-type parameter --]
sv: [-- Fel: "message/external-body" har ingen åtkomsttypsparameter --]

en: [-- name: %s --]
sv: [-- namn: %s --]

en: [-- Error:  Could not display any parts of Multipart/Alternative --]
sv: [-- Fel : Kan inte visa någon del av "Multipart/Alternative" --]

en: Unable to open temporary file
sv: Kunde inte öppna tillfällig fil

en: Error: multipart/signed has no protocol
sv: Fel: "multipart/signed" har inget protokoll

en: ERROR: please report this bug
sv: FEL: var vänlig rapportera den här buggen

en: <UNKNOWN>
sv: <OKÄND>

en: Generic bindings:
sv: Allmänna knytningar:

en: Unbound functions:
sv: Oknutna funktioner:

en: Help for %s
sv: Hjälp för %s

en: Bad history file format (line %d)
sv: Felaktigt filformat för historik (rad %d)

en: Can't create temporary file
sv: Kan inte skapa tillfällig fil

en: unhook: Can't do unhook * from within a hook
sv: "unhook": Kan inte göra "unhook *" inifrån en "hook"

en: unhook: unknown hook type: %s
sv: "unhook": okänd "hook"-typ: %s

en: unhook: Can't delete a %s from within a %s
sv: "unhook": Kan inte ta bort en %s inifrån en %s

note: L10N: (%s) is the method name, e.g. Anonymous, CRAM-MD5, GSSAPI, SASL
en: Authenticating (%s)...
sv: Verifierar (%s)...

en: LOGIN disabled on this server
sv: LOGIN inaktiverat på den här servern

en: Logging in...
sv: Loggar in...

en: Login failed
sv: Inloggning misslyckades

en: %s is an invalid IMAP path
sv: %s är en ogiltig IMAP-sökväg

en: Getting folder list...
sv: Hämtar folderlista...

note: L10N: (%s) is the name / path of the folder we were trying to browse
en: No such folder: %s
sv: Ingen sådan folder: %s

en: Create mailbox:
sv: Skapa brevlåda:

en: Mailbox must have a name
sv: Brevlådan måste ha ett namn

en: Mailbox created
sv: Brevlåda skapad

en: Rename mailbox %s to:
sv: Döp om brevlådan %s till:

en: Rename failed: %s
sv: Kunde ej döpa om: %s

en: Mailbox renamed
sv: Brevlåda omdöpt

en: Closing connection to %s...
sv: Stänger anslutning till %s...

en: Secure connection with TLS?
sv: Säker anslutning med TLS?

en: Could not negotiate TLS connection
sv: Kunde inte förhandla fram TLS-anslutning

en: Encrypted connection unavailable
sv: Krypterad anslutning otillgänglig

en: Subscribing to %s...
sv: Prenumererar på %s...

en: Unsubscribing from %s...
sv: Avslutar prenumeration på %s...

en: Create %s?
sv: Skapa %s?

en: Expunge failed
sv: Radering misslyckades

en: Error saving flags. Close anyway?
sv: Fel vid sparande av flaggor. Stäng ändå?

en: Error saving flags
sv: Fel vid sparande av flaggor

en: Expunging messages from server...
sv: Raderar meddelanden från server...

en: imap_sync_mailbox: EXPUNGE failed
sv: imap_sync_mailbox: EXPUNGE misslyckades

en: Selecting %s...
sv: Väljer %s...

en: Error opening mailbox
sv: Fel vid öppning av brevlåda

note: L10N: Comparing the cached data with the IMAP server's data
en: Evaluating cache...
sv: Utvärderar cache...

en: Fetching message headers...
sv: Hämtar meddelandehuvuden...

en: Uploading message...
sv: Laddar upp meddelande...

en: Copying message %d to %s...
sv: Kopierar meddelande %d till %s...

en: Fetching message...
sv: Hämtar meddelande...

en: The message index is incorrect. Try reopening the mailbox.
sv: Brevindexet är fel. Försök att öppna brevlådan igen.

en: Header search without header name: %s
sv: Huvudsökning utan huvudnamn: %s

en: Continue?
sv: Fortsätt?

en: Quit
sv: Avsluta

en: Reply
sv: Svara

en: Group
sv: Grupp

en: %s is not a mailbox
sv: %s är inte en brevlåda

en: Mailbox was externally modified.  Flags may be wrong.
sv: Brevlådan har ändrats externt. Flaggor kan vara felaktiga.

en: New mail in this mailbox
sv: Nya brev i den här brevlådan

en: Mailbox was externally modified
sv: Brevlådan har ändrats externt

en: No mailbox is open
sv: Ingen brevlåda är öppen

en: No tagged messages
sv: Inga märkta meddelanden

en: Nothing to do
sv: Ingenting att göra

en: Jump to message:
sv: Hoppa till meddelande:

en: Argument must be a message number
sv: Parametern måste vara ett meddelandenummer

en: Invalid message number
sv: Ogiltigt meddelandenummer

en: That message is not visible
sv: Det meddelandet är inte synligt

en: Thread broken
sv: Tråd bruten

en: Open mailbox in read-only mode
sv: Öppna brevlåda i skrivskyddat läge

en: Open mailbox
sv: Öppna brevlåda

en: Delete messages matching:
sv: Radera meddelanden som matchar:

en: Limit to messages matching:
sv: Visa endast meddelanden som matchar:

en: To view all messages, limit to "all"
sv: För att visa alla meddelanden, begränsa till "all"

en: No Message-ID: header available to link thread
sv: Inget Message-ID: huvud tillgängligt för att länka tråd

en: Threads linked
sv: Trådar länkade

en: No thread linked
sv: Ingen tråd länkad

en: Search wrapped to top
sv: Sökning fortsatte från början

en: Search wrapped to bottom
sv: Sökning fortsatte från slutet

en: No more threads
sv: Inga fler trådar

en: You are on the first thread
sv: Du är på den första tråden

en: You are on the last message
sv: Du är på det sista meddelandet

en: No undeleted messages
sv: Inga återställda meddelanden

en: No mailboxes have new mail
sv: Inga brevlådor har nya brev.

en: You are on the first message
sv: Du är på det första meddelandet

en: No limit pattern is in effect
sv: Inget avgränsande mönster är aktivt

en: Tag messages matching:
sv: Märk meddelanden som matchar:

en: Undelete messages matching:
sv: Återställ meddelanden som matchar:

en: Untag messages matching:
sv: Avmarkera meddelanden som matchar:

en: Quit NeoMutt?
sv: Avsluta NeoMutt?

en: There are no messages
sv: Inga meddelanden

en: No visible messages
sv: Inga synliga meddelanden

en: Error in command line: %s
sv: Fel i kommandorad: %s

note: L10N: '%s' is the (misspelled) name of the menu, e.g. 'index' or 'pager'
en: %s: no such menu
sv: %s: ingen sådan meny

en: Key is not bound
sv: Tangenten är inte knuten

en: Key is not bound.  Press '%s' for help.
sv: Tangenten är inte knuten. Tryck "%s" för hjälp.

en: Macro loop detected
sv: Oändlig slinga i macro upptäckt

en: %s: null key sequence
sv: %s: tom tangentsekvens

en: macro: empty key sequence
sv: macro: tom tangentsekvens

en: exec: no arguments
sv: exec: inga parametrar

en: %s: no such function
sv: %s: ingen sådan funktion

en: Improperly formatted entry for type %s in "%s" line %d
sv: Felaktigt formatterad post för typ %s i "%s", rad %d

en: mailcap entry for type %s not found
sv: "mailcap"-post för typ %s hittades inte

en: Scanning %s...
sv: Scannar %s...

en: Reading %s...
sv: Läser %s...

note: L10N: Displayed before/as a mailbox is being synced
en: Writing %s...
sv: Skriver %s...

en: Error initializing terminal
sv: Fel vid initiering av terminalen

en: unable to determine username
sv: kunde inte avgöra användarnamn

en: unable to determine home directory
sv: kunde inte avgöra hemkatalog

en: Failed to parse mailto: link
sv: Misslyckades att tolka mailto:-länk

en: No recipients specified
sv: Inga mottagare angivna

en: %s: unable to attach file
sv: %s: kunde inte bifoga fil

en: No mailbox with new mail
sv: Ingen brevlåda med nya brev

en: No incoming mailboxes defined
sv: Inga inkommande brevlådor definierade

en: Mailbox is empty
sv: Brevlådan är tom

en: Mailbox is corrupt
sv: Brevlådan är trasig

en: Couldn't lock %s
sv: Kunde inte låsa %s

en: Mailbox was corrupted
sv: Brevlådan blev skadad

en: Fatal error!  Could not reopen mailbox!
sv: Fatalt fel! Kunde inte öppna brevlådan igen!

en: Could not create temporary file
sv: Kunde inte skapa tillfällig fil

en: sync: mbox modified, but no modified messages (report this bug)
sv: sync: mbox modifierad, men inga modifierade meddelanden (rapportera det här felet)

en: Committing changes...
sv: Skriver ändringar...

en: Write failed!  Saved partial mailbox to %s
sv: Skrivning misslyckades! Sparade del av brevlåda i %s

en: Could not reopen mailbox
sv: Kunde inte återöppna brevlåda

en: Can't write message
sv: Kan inte skriva meddelande

en: Reverse search for:
sv: Sök i omvänd ordning efter:

en: Search for:
sv: Sök efter:

en: Not found
sv: Hittades inte

en: No entries
sv: Inga poster

en: Jump to:
sv: Hoppa till:

en: Invalid index number
sv: Ogiltigt indexnummer

en: You are on the first entry
sv: Du är på den första posten

en: You are on the last entry
sv: Du är på den sista posten

en: You can't scroll up farther
sv: Du kan inte rulla längre upp

en: You can't scroll down farther
sv: Du kan inte rulla längre ner

en: Tagging is not supported
sv: Märkning stöds inte

en: No tagged entries
sv: Inga märkta poster

en: Append
sv: Lägg till

en: Insert
sv: Infoga

en: Select a remailer chain
sv: Välj en återpostarkedja

en: Can't get mixmaster's type2.list
sv: Kan inte hämta mixmasters type2.list

en: Mixmaster doesn't accept Cc or Bcc headers
sv: Mixmaster accepterar inte Cc eller Bcc-huvuden

en: Please set the hostname variable to a proper value when using mixmaster
sv: Var vänlig och sätt "hostname"-variabeln till ett passande värde vid användande av mixmaster

en: Error sending message, child exited %d
sv: Fel vid sändning av meddelande, barn returnerade %d.

en: Error sending message
sv: Fel vid sändning av meddelande

en: You already have the last chain element selected
sv: Du har redan valt det sista kedjeelementet

en: You already have the first chain element selected
sv: Du har redan valt det första kedjeelementet

note: L10N The '%d' here hard-coded to 19
en: Mixmaster chains are limited to %d elements
sv: Mixmaster-kedjor är begränsade till %d element

en: The remailer chain is already empty
sv: Återpostarkedjan är redan tom

en: Error: %s can't be used as the final remailer of a chain
sv: Fel: %s kan inte användas som den sista återpostaren i en kedja

en: Timeout exceeded while attempting fcntl lock
sv: Maxtiden överskreds när "fcntl"-låsning försöktes

en: Waiting for fcntl lock... %d
sv: Väntar på fcntl-låsning... %d

en: Timeout exceeded while attempting flock lock
sv: Maxtiden överskreds när "flock"-låsning försöktes

en: Waiting for flock attempt... %d
sv: Väntar på "flock"-försök... %d

en: Bad regex: %s
sv: Felaktigt reguljärt uttryck: %s

en: New mail in
sv: Nytt brev i

en: Parent message is not available
sv: Första meddelandet är inte tillgängligt

en: Parent message is not visible in this limited view
sv: Första meddelandet är inte synligt i den här begränsade vyn

note: L10N: Means "The path you specified as the destination file is a directory." See the msgid "Save to file: " (alias.c, recvattach.c) These three letters correspond to the choices in the string.
en: File is a directory, save under it: (y)es, (n)o, (a)ll?
sv: Filen är en katalog, spara i den? (j)a, (n)ej, (a)lla

en: yna
sv: jna

note: L10N: Means "The path you specified as the destination file is a directory." See the msgid "Save to file: " (alias.c, recvattach.c)
en: File is a directory, save under it?
sv: Filen är en katalog, spara i den?

en: File under directory:
sv: Fil i katalog:

note: L10N: Options for: File %s exists, (o)verwrite, (a)ppend, or (c)ancel?
en: File exists, (o)verwrite, (a)ppend, or (c)ancel?
sv: Filen finns, skriv (o)ver, (l)ägg till, eller (a)vbryt?

en: oac
sv: ola

en: Can't save message to POP mailbox
sv: Kan inte spara meddelande till POP-brevlåda

en: Append messages to %s?
sv: Lägg till meddelanden till %s?

en: Moving read messages to %s...
sv: Flyttar lästa meddelanden till %s...

en: Mailbox is unchanged
sv: Brevlåda är oförändrad

en: %d kept, %d moved, %d deleted
sv: %d behölls, %d flyttades, %d raderades

en: %d kept, %d deleted
sv: %d behölls, %d raderades

en:  Press '%s' to toggle write
sv:  Tryck "%s" för att växla skrivning

en: Use 'toggle-write' to re-enable write
sv: Använd "toggle-write" för att återaktivera skrivning

en: Mailbox is marked unwritable. %s
sv: Brevlåda är märkt som ej skrivbar. %s

en: Mailbox checkpointed
sv: Brevlåda är synkroniserad

en: Can't toggle write on a readonly mailbox
sv: Kan inte växla till skrivläge på en skrivskyddad brevlåda

en: Changes to folder will be written on folder exit
sv: Ändringarna i foldern skrivs när foldern lämnas

en: Changes to folder will not be written
sv: Ändringarna i foldern kommer inte att skrivas

en:  (current time: %c)
sv:  (aktuell tid: %c)

en: [-- %s output follows%s --]
sv: [-- %s utdata följer%s --]

en: Invoking PGP...
sv: Startar PGP...

en: Message can't be sent inline.  Revert to using PGP/MIME?
sv: Meddelande kan inte skickas infogat. Återgå till att använda PGP/MIME?

en: Mail not sent
sv: Brevet skickades inte

en: S/MIME messages with no hints on content are unsupported
sv: S/MIME-meddelanden utan ledtrådar till innehållet stöds ej

en: Trying to extract PGP keys...
sv: Försöker att extrahera PGP-nycklar...

en: Trying to extract S/MIME certificates...
sv: Försöker att extrahera S/MIME-certifikat...

en: [-- Error: Unknown multipart/signed protocol %s --]
sv: [-- Fel: Okänt "multipart/signed" protokoll %s --]

en: [-- Warning: We can't verify %s/%s signatures. --]
sv: [-- Varning: Vi kan inte verifiera %s/%s signaturer. --]

en: [-- The following data is signed --]
sv: [-- Följande data är signerat --]

en: [-- Warning: Can't find any signatures. --]
sv: [-- Varning: Kan inte hitta några signaturer. --]

en: 
    [-- End of signed data --]
sv: 
    [-- Slut på signerat data --]

en: error enabling CMS protocol: %s
sv: fel vid aktivering av CMS-protokoll: %s

en: error creating GPGME data object: %s
sv: fel vid skapande av GPGME dataobjekt: %s

en: error allocating data object: %s
sv: fel vid allokering av dataobjekt: %s

en: error rewinding data object: %s
sv: fel vid tillbakaspolning av dataobjekt: %s

en: error reading data object: %s
sv: fel vid läsning av dataobjekt: %s

en: secret key '%s' not found: %s
sv: hemlig nyckel '%s' hittades inte: %s

en: error setting secret key '%s': %s
sv: fel vid sättning av hemlig nyckel '%s': %s

en: error setting PKA signature notation: %s
sv: fel vid sättning av notation för PKA-signatur: %s

en: error encrypting data: %s
sv: fel vid kryptering av data: %s

en: error signing data: %s
sv: fel vid signering av data: %s

en: Warning: One of the keys has been revoked
sv: Varning: En av nycklarna har blivit återkallad

en: Warning: The key used to create the signature expired at:
sv: Varning: Nyckeln som användes för att skapa signaturen utgick vid:

en: Warning: At least one certification key has expired
sv: Varning: Åtminstone en certifikatsnyckel har utgått

en: Warning: The signature expired at:
sv: Varning: Signaturen utgick vid:

en: Can't verify due to a missing key or certificate
sv: Kan inte verifiera på grund av saknad nyckel eller certifikat

en: The CRL is not available
sv: CRL:en är inte tillgänglig

en: Available CRL is too old
sv: Tillgänglig CRL är för gammal

en: A policy requirement was not met
sv: Ett policykrav blev inte uppfyllt

en: A system error occurred
sv: Ett systemfel inträffade

en: WARNING: PKA entry does not match signer's address:
sv: VARNING: PKA-post matchar inte signerarens adress:

en: PKA verified signer's address is:
sv: PKA verifierade att signerarens adress är:

en: Fingerprint:
sv: Fingeravtryck:

en: WARNING: We have NO indication whether the key belongs to the person named as shown above
sv: VARNING: Vi har INGEN indikation hurvida nyckeln tillhör personen med namnet som visas ovanför

en: WARNING: The key does NOT BELONG to the person named as shown above
sv: VARNING: Nyckeln TILLHÖR INTE personen med namnet som visas ovanför

en: WARNING: It is NOT certain that the key belongs to the person named as shown above
sv: VARNING: Det är INTE säkert att nyckeln tillhör personen med namnet som visas ovanför

en: [-- Begin signature information --]
sv: [-- Signaturinformation börjar --]

en: Error: verification failed: %s
sv: Fel: verifiering misslyckades: %s

en: *** Begin Notation (signature by: %s) ***
sv: *** Notation börjar (signatur av: %s) ***

en: *** End Notation ***
sv: *** Notation slutar ***

en: [-- End signature information --]
sv: [-- Slut på signaturinformation --]

en: [-- Error: decryption failed: %s --]
sv: [-- Fel: avkryptering misslyckades: %s --]

en: Error: decryption/verification failed: %s
sv: Fel: avkryptering/verifiering misslyckades: %s

en: PGP message successfully decrypted
sv: PGP-meddelande avkrypterades framgångsrikt

en: Error: copy data failed
sv: Fel: datakopiering misslyckades

en: [-- BEGIN PGP MESSAGE --]
sv: [-- PGP-MEDDELANDE BÖRJAR --]

en: [-- BEGIN PGP PUBLIC KEY BLOCK --]
sv: [-- START PÅ BLOCK MED PUBLIK PGP-NYCKEL --]

en: [-- BEGIN PGP SIGNED MESSAGE --]
sv: [-- START PÅ PGP-SIGNERAT MEDDELANDE --]

en: [-- END PGP MESSAGE --]
sv: [-- PGP-MEDDELANDE SLUTAR --]

en: [-- END PGP PUBLIC KEY BLOCK --]
sv: [-- SLUT PÅ BLOCK MED PUBLIK PGP-NYCKEL --]

en: [-- END PGP SIGNED MESSAGE --]
sv: [-- SLUT PÅ PGP-SIGNERAT MEDDELANDE --]

en: [-- Error: could not find beginning of PGP message --]
sv: [-- Fel: kunde inte hitta början av PGP-meddelande --]

en: [-- Error: could not create temporary file --]
sv: [-- Fel: kunde inte skapa tillfällig fil --]

en: [-- The following data is PGP/MIME signed and encrypted --]
sv: [-- Följande data är PGP/MIME-signerad och krypterad --]

en: [-- The following data is PGP/MIME encrypted --]
sv: [-- Följande data är PGP/MIME-krypterad --]

en: [-- End of PGP/MIME signed and encrypted data --]
sv: [-- Slut på PGP/MIME-signerad och krypterad data --]

en: [-- End of PGP/MIME encrypted data --]
sv: [-- Slut på PGP/MIME-krypterad data --]

en: Could not decrypt PGP message
sv: Kunde inte avkryptera PGP-meddelande

en: [-- The following data is S/MIME signed --]
sv: [-- Följande data är S/MIME-signerad --]

en: [-- The following data is S/MIME encrypted --]
sv: [-- Följande data är S/MIME-krypterad --]

en: [-- End of S/MIME signed data --]
sv: [-- Slut på S/MIME-signerad data --]

en: [-- End of S/MIME encrypted data --]
sv: [-- Slut på S/MIME-krypterad data --]

en: gpgme_op_keylist_start failed: %s
sv: gpgme_op_keylist_start misslyckades: %s

en: gpgme_op_keylist_next failed: %s
sv: gpgme_op_keylist_next misslyckades: %s

en: Looking for keys matching "%s"...
sv: Söker efter nycklar som matchar "%s"...

en: Use keyID = "%s" for %s?
sv: Använd nyckel-ID = "%s" för %s?

en: Enter keyID for %s:
sv: Ange nyckel-ID för %s:

en: Please enter the key ID:
sv: Var vänlig ange nyckel-ID:

en: Failed to verify sender
sv: Misslyckades att verifiera sändare

en: Failed to figure out sender
sv: Misslyckades att ta reda på sändare

en: Invoking S/MIME...
sv: Startar S/MIME...

en: Check key
sv: Kontrollera nyckel

en: All matching keys are marked expired/revoked
sv: Alla matchande nycklar är markerade utgångna/återkallade

en: PGP and S/MIME keys matching
sv: PGP- och S/MIME-nycklar som matchar

en: PGP keys matching
sv: PGP-nycklar som matchar

en: S/MIME keys matching
sv: S/MIME-nycklar som matchar

en: keys matching
sv: nycklar som matchar

en: All matching keys are expired, revoked, or disabled
sv: Alla matchande nycklar är utgångna, återkallade, eller inaktiverade

en: PGP keys matching <%s>
sv: PGP-nycklar som matchar <%s>

en: PGP keys matching "%s"
sv: PGP-nycklar som matchar "%s"

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Expired
sv: Utgången

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Invalid
sv: Ogiltig

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Revoked
sv: Återkallad

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Trusted
sv: Betrodd

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Unverified
sv: Overifierad

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Verified
sv: Verifierad

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Unknown
sv: Okänd

en: S/MIME certificates matching "%s"
sv: S/MIME-certifikat som matchar "%s"

en: [Can't display this user ID (unknown encoding)]
sv: [Kan inte visa det här användar-ID:t (okänd kodning)]

en: [Can't display this user ID (invalid encoding)]
sv: [Kan inte visa det här användar-ID:t (felaktig kodning)]

en: [Can't display this user ID (invalid DN)]
sv: [Kan inte visa det här användar-ID:t (felaktig DN)]

note: L10N: comes after the Name or aka if the key is invalid L10N: describes a subkey
en: [Invalid]
sv: [Ogiltig]

note: L10N: value in Key Usage: field
en: encryption
sv: kryptering

note: L10N: value in Key Usage: field
en: signing
sv: signering

note: L10N: value in Key Usage: field
en: certification
sv: certifikat

note: L10N: describes a subkey
en: [Revoked]
sv: [Återkallad]

note: L10N: describes a subkey
en: [Expired]
sv: [Utgången]

note: L10N: describes a subkey
en: [Disabled]
sv: [Inaktiverad]

en: Collecting data...
sv: Samlar data...

en: Error finding issuer key: %s
sv: Fel vid sökning av utfärdarnyckel: %s

en: Key ID: 0x%s
sv: Nyckel-ID: 0x%s

en: This key can't be used: expired/disabled/revoked
sv: Den här nyckeln kan inte användas: utgången/inaktiverad/återkallad

en: Enter PGP passphrase:
sv: Mata in PGP-lösenfras:

en: [-- Error: unable to create PGP subprocess --]
sv: [-- Fel: kunde inte skapa PGP-underprocess --]

en: [-- End of PGP output --]
sv: [-- Slut på PGP-utdata --]

en: [-- Error: could not create a PGP subprocess --]
sv: [-- Fel: kunde inte skapa en PGP-underprocess --]

en: Decryption failed
sv: Avkryptering misslyckades

en: Can't open PGP subprocess
sv: Kan inte öppna PGP-underprocess

en: Can't invoke PGP
sv: Kan inte starta PGP

en: Can't open /dev/null
sv: Kan inte öppna /dev/null

en: Fetching PGP key...
sv: Hämtar PGP-nyckel...

en: PGP Key %s
sv: PGP-nyckel %s

en: Enter S/MIME passphrase:
sv: Mata in S/MIME-lösenfras:

en: Enter keyID:
sv: Ange nyckel-ID:

en: No (valid) certificate found for %s
sv: Inga (giltiga) certifikat hittades för %s

en: Error: unable to create OpenSSL subprocess
sv: Fel: kunde inte skapa OpenSSL-underprocess

en: no certfile
sv: ingen certifikatfil

en: no mbox
sv: ingen mbox

en: No output from OpenSSL...
sv: Ingen utdata från OpenSSL...

en: Can't sign: No key specified. Use Sign As.
sv: Kan inte signera: Inget nyckel angiven. Använd signera som.

en: Can't open OpenSSL subprocess
sv: Kan inte öppna OpenSSL-underprocess

en: [-- End of OpenSSL output --]
sv: [-- Slut på utdata från OpenSSL --]

en: [-- Error: unable to create OpenSSL subprocess --]
sv: [-- Fel: kunde inte skapa OpenSSL-underprocess --]

en: [-- The following data is S/MIME encrypted --]
sv: [-- Följande data är S/MIME-krypterad --]

en: [-- The following data is S/MIME signed --]
sv: [-- Följande data är S/MIME-signerad --]

en: 
    [-- End of S/MIME encrypted data. --]
sv: 
    [-- Slut på S/MIME-krypterad data. --]

en: 
    [-- End of S/MIME signed data. --]
sv: 
    [-- Slut på S/MIME-signerad data. --]

en: Choose algorithm family: (1) DES, (2) RC2, (3) AES, or (c)lear?
sv: Välj algoritmfamilj: (1) DES, (2) RC2, (3) AES, eller r(e)nsa?

note: L10N: Options for: Choose algorithm family: (1) DES, (2) RC2, (3) AES, or (c)lear?
en: 123c
sv: 123e

en: Server closed connection
sv: Servern stängde förbindelsen

en: No authenticators available
sv: Ingen verifieringsmetod tillgänglig

en: Checking for new messages...
sv: Kollar efter nya meddelanden...

en: PrevPg
sv: Föreg. sida

en: NextPg
sv: Nästa sida

en: View Attachm.
sv: Visa bilaga

en: Next
sv: Nästa

en: Bottom of message is shown
sv: Slutet av meddelande visas

en: Top of message is shown
sv: Början av meddelande visas

en: No more unquoted text after quoted text
sv: Ingen mer ociterad text efter citerad text

en: No more quoted text
sv: Ingen mer citerad text

en: Help is currently being shown
sv: Hjälp visas just nu

note: L10N: Used for the $crypt_verify_sig prompt
en: Verify signature?
sv: Verifiera signatur?

en: Can't create display filter
sv: Kan inte skapa filter för visning

en: Could not copy message
sv: Kunde inte kopiera meddelande

en: Command:
sv: Kommando:

en: S/MIME signature successfully verified
sv: S/MIME-signaturen verifierades framgångsrikt

en: S/MIME certificate owner does not match sender
sv: Ägarens S/MIME-certifikat matchar inte avsändarens

en: Warning: Part of this message has not been signed
sv: Varning: En del av detta meddelande har inte blivit signerat

en: S/MIME signature could NOT be verified
sv: S/MIME-signaturen kunde INTE verifieras

en: PGP signature successfully verified
sv: PGP-signaturen verifierades framgångsrikt

en: PGP signature could NOT be verified
sv: PGP-signaturen kunde INTE verifieras

en: %s: unknown command
sv: %s: okänt kommando

en: %s: unknown variable
sv: %s: okänd variabel

en: Error in expression: %s
sv: Fel i uttryck: %s

en: Empty expression
sv: Tomt uttryck

en: Invalid day of month: %s
sv: Ogiltig dag i månaden: %s

en: Invalid month: %s
sv: Ogiltig månad: %s

en: Invalid relative date: %s
sv: Ogiltigt relativt datum: %s

en: empty pattern
sv: tomt mönster

en: error in pattern at: %s
sv: fel i mönster vid: %s

en: mismatched parentheses: %s
sv: missmatchande parentes: %s

en: %c: invalid pattern modifier
sv: %c: felaktig mönstermodifierare

en: %c: not supported in this mode
sv: %c: stöds inte i det här läget

en: missing parameter
sv: saknar parameter

note: L10N: An unknown pattern operator was somehow invoked. This shouldn't be possible unless there is a bug.
en: error: unknown op %d (report this error)
sv: fel: okänd operation %d (rapportera det här felet)

en: Compiling search pattern...
sv: Kompilerar sökmönster...

en: Executing command on matching messages...
sv: Kör kommando på matchande meddelanden...

en: No messages matched criteria
sv: Inga meddelanden matchade kriteriet

en: Searching...
sv: Söker...

en: Search hit bottom without finding match
sv: Sökning nådde slutet utan att hitta träff

en: Search hit top without finding match
sv: Sökning nådde början utan att hitta träff

en: Search interrupted
sv: Sökning avbruten

en: POP timestamp is invalid
sv: POP-tidsstämpel är felaktig

en: Command USER is not supported by server
sv: Kommandot USER stöds inte av servern

en: Unable to leave messages on server
sv: Kunde inte lämna meddelanden på server

en: Command TOP is not supported by server
sv: Kommandot TOP stöds inte av servern

en: Command UIDL is not supported by server
sv: Kommandot UIDL stöds inte av servern

en: Error connecting to server: %s
sv: Fel vid anslutning till server: %s

en: Closing connection to POP server...
sv: Stänger anslutning till POP-server...

en: Verifying message indexes...
sv: Verifierar meddelandeindex...

en: Connection lost. Reconnect to POP server?
sv: Anslutning tappad. Återanslut till POP-server?

en: Can't write header to temporary file
sv: Kan inte skriva huvud till tillfällig fil

en: POP host is not defined
sv: POP-värd är inte definierad

en: %s is an invalid POP path
sv: %s är en ogilitig POP-sökväg

en: No new mail in POP mailbox
sv: Inga nya brev i POP-brevlåda

en: Delete messages from server?
sv: Radera meddelanden från server?

en: Error while writing mailbox
sv: Fel vid skrivning av brevlåda

en: Fetching list of messages...
sv: Hämtar lista över meddelanden...

en: Marking messages deleted...
sv: Markerar raderade meddelanden...

en: Can't write message to temporary file
sv: Kan inte skriva meddelande till tillfällig fil

en: Postponed Messages
sv: Uppskjutna meddelanden

en: Illegal S/MIME header
sv: Otillåtet S/MIME-huvud

en: Illegal crypto header
sv: Otillåtet krypto-huvud

en: Decrypting message...
sv: Avkrypterar meddelande...

en: No postponed messages
sv: Inga uppskjutna meddelanden

en: yes
sv: ja

en: no
sv: nej

en: You may only bounce message/rfc822 parts
sv: Du kan bara återsända "message/rfc822"-delar

en: Can't open temporary file %s
sv: Kan inte öppna tillfällig fil %s

en: Forward as attachments?
sv: Vidarebefordra som bilagor?

en: Can't decode all tagged attachments.  MIME-forward the others?
sv: Kan inte avkoda alla märkta bilagor. MIME-vidarebefordra de övriga?

en: Forward MIME encapsulated?
sv: Vidarebefordra MIME inkapslat?

en: Can't create %s
sv: Kan inte skapa %s

en: Can't find any tagged messages
sv: Kan inte hitta några märkta meddelanden

en: No mailing lists found
sv: Inga sändlistor hittades

en: Can't decode all tagged attachments.  MIME-encapsulate the others?
sv: Kan inte avkoda alla märkta bilagor. MIME-inkapsla de övriga?

en: No boundary parameter found [report this error]
sv: Ingen begränsningsparameter hittad [Rapportera det här felet]

en: %s no longer exists
sv: %s existerar inte längre

en: No subject, abort?
sv: Inget ämne, avbryt?

en: No subject, aborting
sv: Inget ämne, avbryter

note: L10N: Asks whether the user respects the reply-to header. If she says no, neomutt will reply to the from header's address instead.
en: Reply to %s%s?
sv: Svara till %s%s?

en: Follow-up to %s%s?
sv: Svara till %s%s?

en: Include message in reply?
sv: Inkludera meddelande i svar?

en: Including quoted message...
sv: Inkluderar citerat meddelande...

en: Could not include all requested messages
sv: Kunde inte inkludera alla begärda meddelanden

en: Forward as attachment?
sv: Vidarebefordra som bilaga?

en: Preparing forwarded message...
sv: Förbereder vidarebefordrat meddelande...

en: Recall postponed message?
sv: Återkalla uppskjutet meddelande?

en: Edit forwarded message?
sv: Redigera vidarebefordrat meddelande?

en: Abort unmodified message?
sv: Meddelandet har inte ändrats. Avbryt?

en: Aborted unmodified message
sv: Meddelandet har inte ändrats. Avbröt

en: Message postponed
sv: Meddelande uppskjutet

en: No subject, abort sending?
sv: Inget ärende, avbryt sändning?

en: No subject specified
sv: Inget ärende angivet

en: Sending message...
sv: Skickar meddelande...

en: Could not send the message
sv: Kunde inte skicka meddelandet

en: Sending in background
sv: Skickar i bakgrunden

en: Mail sent
sv: Brevet skickat

en: Could not open %s
sv: Kunde inte öppna %s

en: Bad IDN %s while preparing resent-from
sv: Felaktigt IDN %s vid förberedning av "resent-from"

en: Error sending message, child exited %d (%s)
sv: Fel vid sändning av meddelande, barn returnerade %d (%s)

en: Output of the delivery process
sv: Utdata från sändprocessen

en: SMTP session failed: %s
sv: SMTP-session misslyckades: %s

en: SMTP session failed: unable to open %s
sv: SMTP-session misslyckades: kunde inte öppna %s

en: Invalid SMTP URL: %s
sv: Ogiltig SMTP-URL: %s

en: SMTP server does not support authentication
sv: SMTP-server stöder inte autentisering

en: SMTP session failed: read error
sv: SMTP-session misslyckades: läsfel

en: SMTP session failed: write error
sv: SMTP-session misslyckades: skrivfel

en: Could not find sorting function [report this bug]
sv: Kunde inte hitta sorteringsfunktion [Rapportera det här felet]

en: Sorting mailbox...
sv: Sorterar brevlåda...

en: (no mailbox)
sv: (ingen brevlåda)

en: Compile options:
sv: Kompileringsval:
