neomutt-2023-11-03 - en to tr translation catalogue (1600 entries)

note: L10N: prompt to add a new alias
en: Alias as:
tr: Farklı arma oluştur:

en: You already have an alias defined with that name
tr: Bu adda bir arma zaten tanımlanmış!

en: Warning: This alias name may not work.  Fix it?
tr: Uyarı: Bu arma kullanılamayabilir. Düzeltinsin mi?

en: Address:
tr: Adres:

en: Bad IDN: '%s'
tr: Hatalı IDN: '%s'

en: Personal name:
tr: Kişisel ad:

en: Comment:
tr: Yorum:

en: Accept?
tr: Kabul et?

en: Save to file:
tr: Dosyaya kaydet:

en: Error reading alias file
tr: Arma dosyası okunurken hata

en: Trouble adding alias
tr: Arma eklemesi başarısız

en: Alias added
tr: Arma eklendi

en: alias: no address
tr: arma: Adres yok

en: Warning: Bad address '%s' in alias '%s'
tr: Uyarı: Şu armadaki '%s' adresi kötü: '%s'

en: Warning: Bad IDN '%s' in alias '%s'
tr: Uyarı: Şu armada hatalı IDN '%s': '%s'

en: Exit
tr: Çık

en: Del
tr: Sil

en: Undel
tr: Kurtar

en: Sort
tr: Sırala

en: Rev-Sort
tr: Ters-sıra

en: Select
tr: Seç

en: Help
tr: Yardım

en: You have no aliases
tr: Hiçbir armanız yok

en: Aliases
tr: Armalar

en: Mail
tr: Gönder

en: New Query
tr: Yeni Sorgu

en: Make Alias
tr: Arma Oluştur

en: Search
tr: Ara

en: Waiting for response...
tr: Yanıt bekleniyor...

en: Query
tr: Sorgu

en: Query command not defined
tr: Sorgulama komutu tanımlı değil

en: Query:
tr: Sorgu:

en: Limit to addresses matching:
tr: Yalnızca eşleşen adresler:

note: L10N: The highlighted letters must match the "Sort" options
en: Rev-Sort (a)lias, a(d)dress or (u)nsorted?
tr: Ters-sıra: (a)rma, a(d)res veya (s)ırasız?

note: L10N: The highlighted letters must match the "Rev-Sort" options
en: Sort (a)lias, a(d)dress or (u)nsorted?
tr: Sırala: (a)rma, a(d)res veya (s)ırasız?

note: L10N: These must match the highlighted letters from "Sort" and "Rev-Sort"
en: adu
tr: ads

note: L10N: ask for a limit to apply
en: Limit: %s
tr: Sınır: %s

en: attachments: no disposition
tr: ekler: Dispozisyon yok

en: Current attachments settings:
tr: Geçerli ek ayarları:

en: attachments: invalid disposition
tr: ekler: Geçersiz dispozisyon

en: unattachments: no disposition
tr: ek olmayanlar: Dispozisyon yok

en: unattachments: invalid disposition
tr: ek olmayanlar: Geçersiz dispozisyon

en: Save
tr: Kaydet

en: Pipe
tr: Veriyolu Yap

en: Print
tr: Yazdır

en: Attachments
tr: Ekler

en: Not available in this menu
tr: Öge bu menüde mevcut değil

en: Function not permitted in attach-message mode
tr: Bu işleve ileti ekle kipinde izin verilmiyor

en: Mailbox is read-only
tr: Posta kutusu saltokunur

en: There are no subparts to show
tr: Gösterilecek bir alt bölüm yok

en: Can't delete attachment from POP server
tr: Ek, POP sunucusundan silinemiyor

en: Can't delete attachment from news server
tr: Ek, haber sunucusundan silinemiyor

en: Deletion of attachments from encrypted messages is unsupported
tr: Şifrelenmiş iletilerden eklerin silinmesi desteklenmiyor

en: Deletion of attachments from signed messages may invalidate the signature
tr: İmzalanmış iletilerdeki eklerin silinmesi imzayı geçersiz kılabilir

en: Only deletion of multipart attachments is supported
tr: Yalnızca çok parçalı eklerin silinmesi destekleniyor

en: Reply by mail as poster prefers?
tr: Gönderenin tercih ettiği gibi posta ile mi yanıtlansın?

en: Can't match 'nametemplate', continue?
tr: Ad şablonu eşleştirilemiyor, sürdürülsün mü?

en: Mailcap compose entry requires %%s
tr: Mailcap oluşturma girdisi %%s gerektiriyor

en: Error running "%s"
tr: "%s" çalıştırılırken hata

en: Failure to open file to parse headers
tr: Üstbilgileri ayrıştırma dosyası açılamadı

en: Failure to open file to strip headers
tr: Üstbilgileri soyma dosyası açılamadı

en: Failure to rename file
tr: Dosya yeniden adlandırılamadı

en: No mailcap compose entry for %s, creating empty file
tr: %s için mailcap oluşturma girdisi yok, boş dosya oluşturuluyor

en: Mailcap Edit entry requires %%s
tr: Mailcap Düzenleme girdisi %%s gerektiriyor

en: No mailcap edit entry for %s
tr: %s için mailcap düzenleme girdisi yok

en: No matching mailcap entry found.  Viewing as text.
tr: Uygun mailcap kaydı bulunamadı. Metin olarak görüntüleniyor.

en: MIME type not defined.  Can't view attachment.
tr: MIME tipi belirlenmemiş. Ek görüntülenemiyor.

en: Can't create filter
tr: Süzgeç oluşturulamıyor

en: ---Command: %-20.20s Description: %s
tr: ---Komut: %-20.20s Açıklama: %s

en: ---Command: %-30.30s Attachment: %s
tr: ---Komut: %-30.30s Ek: %s

en: ---Attachment: %s: %s
tr: ---Ekler: %s: %s

en: ---Attachment: %s
tr: ---Ekler: %s

en: Write fault
tr: Yazma hatası

en: I don't know how to print that
tr: Bunun nasıl yazdırılacağını bilmiyorum

en: Saving...
tr: Kaydediliyor...

en: Attachment saved | %d attachments saved
tr[0]: %d ek kaydedildi
tr[1]: %d ek kaydedildi

en: WARNING!  You are about to overwrite %s, continue?
tr: UYARI! %s dosyasının üzerine yazılacak, sürdürülsün mü?

en: Attachment filtered
tr: Ek, süzgeçten geçirildi

en: Filter through:
tr: Şuradan süz:

en: Pipe to:
tr: Şuraya veri yolu yap:

note: L10N: s gets replaced by a MIME type, e.g. "text/plain" or application/octet-stream.
en: I don't know how to print %s attachments
tr: %s ekin nasıl yazdırılacağını bilmiyorum

en: Print tagged attachment? | Print %d tagged attachments?
tr[0]: İmli ekler yazdırılsın mı?
tr[1]: %d imli ek yazdırılsın mı?

en: Print attachment?
tr: Ek yazdırılsın mı?

en: Structural changes to decrypted attachments are not supported
tr: Şifresi çözülen eklere yapısal değişiklik yapılması desteklenmiyor

en: Can't decrypt encrypted message
tr: Şifrelenmiş ileti çözülemiyor

note: L10N: s is a directory.  NeoMutt is looking for a directory it needs for some reason (e.g. autocrypt, header cache, bcache), but it doesn't exist.  The prompt is asking whether to create the directory
en: %s does not exist. Create it?
tr: %s yok. Oluşturulsun mu?

note: L10N: mkdir() on the directory %s failed.  The second %s is the error message returned by libc
en: Can't create %s: %s
tr: %s oluşturulamıyor: %s

note: L10N: The first time NeoMutt is started with $autocrypt set, it will create $autocrypt_dir and then prompt to create an autocrypt account with this message.
en: Create an initial autocrypt account?
tr: Bir başlangıç autocrypt hesabı oluşturulsun mu?

note: L10N: Autocrypt is asking for the email address to use for the autocrypt account.  This will generate a key and add a record to the database for use in autocrypt operations.
en: Autocrypt account address:
tr: Autocrypt hesap adresi:

note: L10N: Autocrypt prompts for an account email address, and requires a single address.  This is shown if they entered something invalid, nothing, or more than one address for some reason.
en: Please enter a single email address
tr: Lütfen tek bir e-posta adresi girin

note: L10N: When creating an autocrypt account, this message will be displayed if there is already an account in the database with the email address they just entered.
en: That email address already has an autocrypt account
tr: Bu e-posta adresi halihazırda bir autocrypt hesabıyla ilişkili

note: L10N: Autocrypt has a setting "prefer-encrypt". When the recommendation algorithm returns "available" and BOTH sender and recipient choose "prefer-encrypt", encryption will be automatically enabled. Otherwise the UI will show encryption is "available" but the user will be required to enable encrypti
en: Prefer encryption?
tr: Şifreleme yeğler misiniz?

note: L10N: Message displayed after an autocrypt account is successfully created.
en: Autocrypt account creation succeeded
tr: Autocrypt hesabı oluşturması başarılı

note: L10N: Error message displayed if creating an autocrypt account failed or was aborted by the user.
en: Autocrypt account creation aborted
tr: Autocrypt hesabı oluşturması iptal edildi

note: L10N: Error displayed if the user tries to force sending an Autocrypt email when the engine is not available.
en: Autocrypt is not available
tr: Autocrypt kullanılabilir değil

note: L10N: Error displayed if the user tries to force sending an Autocrypt email when the account does not exist or is not enabled. %s is the From email address used to look up the Autocrypt account.
en: Autocrypt is not enabled for %s
tr: %s için Autocrypt etkinleştirilmemiş

note: L10N: s is an email address.  Autocrypt is scanning for the keyids to use to encrypt, but it can't find a valid keyid for this address. The message is printed and they are returned to the compose menu.
en: No (valid) autocrypt key found for %s
tr: %s için (geçerli) autocrypt anahtarı bulunamadı

note: L10N: The first time autocrypt is enabled, NeoMutt will ask to scan through one or more mailboxes for Autocrypt: headers.  Those headers are then captured in the database as peer records and used for encryption. If this is answered yes, they will be prompted for a mailbox.
en: Scan a mailbox for autocrypt headers?
tr: Bir posta kutusu autocrypt üstbilgileri için taransın mı?

note: L10N: The prompt for a mailbox to scan for Autocrypt: headers
en: Scan mailbox
tr: Posta kutusu tara

note: L10N: This is the second prompt to see if the user would like to scan more than one mailbox for Autocrypt headers. I'm purposely being extra verbose; asking first then prompting for a mailbox.  This is because this is a one-time operation and I don't want them to accidentally ctrl-g and abort it.
en: Scan another mailbox for autocrypt headers?
tr: Başka bir posta kutusu autocrypt üstbilgileri için taransın mı?

note: L10N: s is the path to the database. For some reason sqlite3 failed to open that database file. L10N: Error message if autocrypt couldn't open the SQLite database for some reason.  The %s is the full path of the database file.
en: Unable to open autocrypt database %s
tr: %s autocrypt veritabanı açılamıyor

note: L10N: Autocrypt Account Menu Help line: create new account
en: Create
tr: Oluştur

note: L10N: Autocrypt Account Menu Help line: delete account
en: Delete
tr: Sil

note: L10N: Autocrypt Account Menu Help line: toggle an account active/inactive The words here are abbreviated to keep the help line compact. It currently has the content: q:Exit  c:Create  D:Delete  a:Tgl Active  p:Prf Encr  ?:Help
en: Tgl Active
tr: Etkn Aç/Kpa

note: L10N: Autocrypt Account Menu Help line: toggle "prefer-encrypt" on an account The words here are abbreviated to keep the help line compact. It currently has the content: q:Exit  c:Create  D:Delete  a:Tgl Active  p:Prf Encr  ?:Help
en: Prf Encr
tr: Şfr Yeğl

note: L10N: Autocrypt Account menu. flag that an account has prefer-encrypt set
en: prefer encrypt
tr: şifreleme yeğle

note: L10N: Autocrypt Account menu. flag that an account has prefer-encrypt unset; thus encryption will need to be manually enabled.
en: manual encrypt
tr: elle şifreleme

note: L10N: Autocrypt Account menu. flag that an account is enabled/active
en: active
tr: etkin

note: L10N: Autocrypt Account menu. flag that an account is disabled/inactive
en: inactive
tr: etkin değil

note: L10N: Autocrypt Account Management Menu title
en: Autocrypt Accounts
tr: Autocrypt Hesapları

note: L10N: This error message is displayed if a database update of an account record fails for some odd reason.
en: Error updating account record
tr: Hesap kaydı güncellenirken hata

note: L10N: Confirmation message when deleting an autocrypt account
en: Really delete account "%s"?
tr: "%s" hesabı gerçekten silinsin mi?

en: error creating GPGME context: %s
tr: GPGME bağlamı oluşturulurken hata: %s

note: L10N: Message displayed just before a GPG key is generated for a created autocrypt account.
en: Generating autocrypt key...
tr: Autocrypt anahtarı oluşturuluyor...

note: L10N: GPGME was unable to generate a key for some reason. %s is the error message returned by GPGME.
en: Error creating autocrypt key: %s
tr: Autocrypt anahtarı oluşturulurken hata: %s

note: L10N: After selecting a key for an autocrypt account, this is displayed if the key was revoked/expired/disabled/invalid or can't be used for both signing and encryption. %s is the key fingerprint.
en: The key %s is not usable for autocrypt
tr: %s anahtarı şifreleme için kullanılabilir değil

note: L10N: During autocrypt account creation, this prompt asks the user whether they want to create a new GPG key for the account, or select an existing account from the keyring.
en: (c)reate new, or (s)elect existing GPG key?
tr: (y)eni oluştur veya (v)ar olan GPG anahtarını seç?

note: L10N: The letters corresponding to the "(c)reate new, or (s)elect existing GPG key?" prompt.
en: cs
tr: yv

note: L10N: During autocrypt account creation, if selecting an existing key fails for some reason, we prompt to see if they want to create a key instead.
en: Create a new GPG key for this account, instead?
tr: Yerine bu hesap için yeni bir GPG anahtarı oluşturulsun mu?

note: L10N: The autocrypt database keeps track of schema version numbers. This error occurs if the version number is too high. Presumably because this is an old version of NeoMutt and the database was upgraded by a future version.
en: Autocrypt database version is too new
tr: Autocrypt veritabanı sürümü pek yeni

en: Cache disabled, $message_cache_dir isn't a directory: %s
tr: Önbellek devre dışı, $message_cache_dir bir dizin değil: %s

en: Message cache isn't a directory: %s
tr: İleti önbelleği bir dizin değil: %s

en: Chdir
tr: Dizine Geç

en: Goto
tr: Git

en: Mask
tr: Maske

en: List
tr: Liste

en: Subscribe
tr: Abone ol

en: Unsubscribe
tr: Aboneliği iptal et

en: Catchup
tr: Yakala

en: %s is not a directory
tr: %s bir dizin değil

en: Subscribed newsgroups
tr: Abone olunan haber grupları

en: Newsgroups on server [%s]
tr: Sunucudaki haber grupları [%s]

en: Mailboxes [%d]
tr: Posta kutuları [%d]

en: Subscribed [%s], File mask: %s
tr: Abone [%s], Dosya maskesi: %s

en: Directory [%s], File mask: %s
tr: Dizin [%s], Dosya maskesi: %s

en: Can't attach a directory
tr: Bir dizin eklenemez

en: New file name:
tr: Yeni dosya adı:

en: No newsgroups match the mask
tr: Hiçbir haber grubu maske ile eşleşmiyor

en: There are no mailboxes
tr: Posta kutusu yok

en: No files match the file mask
tr: Dosya maskesine uyan dosya yok

en: Can't view a directory
tr: Bir dizin görüntülenemez

en: Error trying to view file
tr: Dosyayı görüntülemeye çalışırken hata

en: Chdir to:
tr: Dizine geç:

en: Error scanning directory
tr: Dizin taranırken hata

en: Create is only supported for IMAP mailboxes
tr: Oluşturma yalnızca IMAP posta kutuları için destekleniyor

en: Delete is only supported for IMAP mailboxes
tr: Silme yalnızca IMAP posta kutuları için destekleniyor

en: Can't delete currently selected mailbox
tr: Seçili posta kutusu silinemez

en: Really delete mailbox "%s"?
tr: "%s" posta kutusu gerçekten silinsin mi?

en: Mailbox not deleted
tr: Posta kutusu silinmedi

en: Mailbox deletion failed
tr: Posta kutusu silinemedi

en: Mailbox deleted
tr: Posta kutusu silindi

en: File Mask:
tr: Dosya Maskesi:

en: Rename is only supported for IMAP mailboxes
tr: Yeniden adlandırma yalnızca IMAP posta kutuları için destekleniyor

note: L10N: The highlighted letters must match the "Sort" options
en: Reverse sort by (d)ate, (a)lpha, si(z)e, d(e)scription, (c)ount, ne(w) count, or do(n)'t sort?
tr: Tersine sırala: (t)arih, (a)bc, (b)oyut, açıkla(m)a, (s)ayım, y(e)ni veya (y)ok?

note: L10N: The highlighted letters must match the "Reverse Sort" options
en: Sort by (d)ate, (a)lpha, si(z)e, d(e)scription, (c)ount, ne(w) count, or do(n)'t sort?
tr: Sırala: (t)arih, (a)bc, (b)oyut, açıkla(m)a, (s)ayım, y(e)ni veya (y)ok?

note: L10N: These must match the highlighted letters from "Sort" and "Reverse Sort"
en: dazecwn
tr: tabmsey

en: Subscribe pattern:
tr: Abone olma dizgisi:

en: Unsubscribe pattern:
tr: Aboneliği iptal dizgisi:

en: %s: no such object
tr: %s: Böyle bir nesne yok

en: %s: too few arguments
tr: %s: Argüman sayısı pek az

en: Direct colors support not compiled in: %s
tr: Doğrudan renkler desteği derlenmemiş: %s

en: Direct colors support disabled: %s
tr: Doğrudan renkler desteği devre dışı: %s

en: %s: color not supported by term
tr: %s: Renk uçbirim tarafından desteklenmiyor

en: %s: too many arguments
tr: %s: Pek fazla argüman

en: %s: invalid number: %s
tr: %s: Geçersiz numara: %s

en: Too many colors: %d / %d
tr: Pek çok renk: %d / %d

en: # Quoted Colors
tr: # Alıntı Renkleri

en: # Regex Color %s
tr: # %s Düzenli İfadesi Rengi

en: # Simple Colors
tr: # Temel Renkler

en: # Compose Colors
tr: # İleti Oluşturma Renkleri

en: # Status Colors
tr: # Durum Renkleri

note: L10N: '%s' is the file name of the temporary file
en: Could not create temporary file %s
tr: Geçici dosya %s oluşturulamadı!

en: %s: no such color
tr: %s: Böyle bir renk yok

en: %s: no such attribute
tr: %s: Böyle bir öznitelik yok

en: Maximum quoting level is %d
tr: En fazla alıntılama düzeyi %d

en: -group: no group name
tr: -group: Grup adı yok

en: out of arguments
tr: argüman bitti

en: Error: Can't build path of '%s'
tr: Hata: '%s' ögesinin yolu yapılamıyor

en: Error: Cyclic sourcing of configuration file '%s'
tr: Hata: '%s' yapılandırma dosyasının çevrimsel kaynak alımı

en: source: errors in %s
tr: kaynak: %s içinde hatalar

en: source: reading aborted due to too many errors in %s
tr: kaynak: %s içindeki pek çok hatadan dolayı okuma iptal edildi

en: source: %d warning in %s | source: %d warnings in %s
tr[0]: source: %d hata, %s içinde
tr[1]: kaynak: %d hata, %s içinde

en: %sgroup: missing -rx or -addr
tr: %sgrup: -rx veya -addr eksik

en: %sgroup: warning: bad IDN '%s'
tr: %sgrup: Uyarı: Hatalı IDN '%s'

en: Error: %s
tr: Hata: %s

en: invalid header field
tr: geçersiz başlık alanı

en: Can't query a variable with the '%s' command
tr: '%s' komutuyla bir değişken sorgulanamaz

en: Can't use a prefix when querying a variable
tr: Bir değişken sorgulanırken önek kullanılamaz

en: %s is unset
tr: %s ayarlanmadı

en: source: error at %s
tr: kaynak: %s konumunda hata

en: source: file %s could not be sourced
tr: kaynak: %s dosyası kaynak alınamadı

en: Subscribed to %s
tr: %s posta kutusuna abone olundu

en: Could not subscribe to %s
tr: %s posta kutusuna abone olunamadı

en: No folder specified
tr: Dizin belirtilmedi

en: tag format '%s' already registered as '%s'
tr: etiket biçimi '%s', halihazırda '%s' olarak kaydedilmiş

en: tag transform '%s' already registered as '%s'
tr: etiket dönüştürmesi '%s', halihazırda '%s' olarak kaydedilmiş

en: Unsubscribed from %s
tr: %s aboneliğinden çıkıldı

en: Could not unsubscribe from %s
tr: %s aboneliğinden çıkılamadı

en: Can't append without an append-hook or close-hook : %s
tr: Bir iliştirme veya kapatma kancası olmadan iliştirilemiyor: %s

en: Unable to lock mailbox
tr: Posta kutusu kilitlenemiyor

en: Decompressing %s
tr: %s ögesinin sıkıştırılması açılıyor

en: Can't identify the contents of the compressed file
tr: Sıkıştırılan dosyanın içeriği tanımlanamıyor

en: Can't find mailbox ops for mailbox type %d
tr: %d türündeki posta kutusu için posta kutusu işlemleri bulunamıyor

en: Compress command failed: %s
tr: Sıkıştırma komutu başarısız: %s

en: Unsupported mailbox type for appending
tr: İliştirme için desteklenmeyen posta kutusu türü

en: Can't sync a compressed file without a close-hook
tr: Bir kapatma kancası olmadan sıkıştırılmış bir dosya eşzamanlanamıyor

en: Compressing %s
tr: %s sıkıştırılıyor

en: Compressed-appending to %s...
tr: %s konumuna sıkıştırılıp iliştiriliyor...

en: Error. Preserving temporary file: %s
tr: Hata. Geçici dosya korunuyor: %s

en: Send
tr: Gönder

en: Abort
tr: İptal

note: L10N: compose menu help line entry
en: To
tr: Kime

note: L10N: compose menu help line entry
en: CC
tr: Kopya

note: L10N: compose menu help line entry
en: Subj
tr: Konu

en: Attach file
tr: Dosya Ekle

en: Descrip
tr: Açıklama

en: Newsgroups
tr: Haber grupları

en: -- Attachments
tr: -- Ekler

en: There are no attachments
tr: Posta eki yok

note: L10N: This message is displayed in the compose menu when an attachment doesn't stat.  %d is the attachment number and %s is the attachment filename.  The filename is located last to avoid a long path hiding the error message.
en: Attachment #%d no longer exists: %s
tr: #%d eki artık yok: %s

note: L10N: This message is displayed in the compose menu when an attachment is modified behind the scenes.  %d is the attachment number and %s is the attachment filename.  The filename is located last to avoid a long path hiding the prompt question.
en: Attachment #%d modified. Update encoding for %s?
tr: #%d eki değiştirildi. %s kodlaması güncellensin mi?

en: You may not delete the only attachment
tr: Tek kalmış bir eki silemezsiniz

en: Can't leave group with only one attachment
tr: Yalnızca bir ekli gruptan ayrılamazsınız

en: Attachments to be grouped must have the same parent
tr: Gruplanacak eklerin üst ögesi aynı olmalıdır

en: Attaching selected file... | Attaching selected files...
tr[0]: Seçili dosya ekleniyor...
tr[1]: Seçili dosyalar ekleniyor...

en: Unable to attach %s
tr: %s eklenemedi

en: Open mailbox to attach message from
tr: Eklenecek iletileri içeren posta kutusunu açın

en: Open newsgroup to attach message from
tr: Eklenecek iletileri içeren haber grubunu açın

en: Unable to open mailbox %s
tr: %s posta kutusu açılamıyor

en: No messages in that folder
tr: O klasörde ileti yok

en: Tag the messages you want to attach
tr: Eklemek istediğiniz iletileri imleyin

en: Unable to attach
tr: Eklenemedi

en: Content-ID can only contain the characters: -.0-9@A-Z_a-z
tr: Content-ID, yalnızca şu karakterleri içerebilir: -.0-9@A-Z_a-z

en: Invalid encoding
tr: Geçersiz kodlama

en: Empty 'Content-Language'
tr: 'Content-Language' boş

en: Can't filter multipart attachments
tr: Çok parçalı ekler süzülemez

en: Can't get multipart attachments
tr: Çok parçalı ekler alınamıyor

en: Grouping 'alternatives' requires at least 2 tagged messages
tr: 'alternatives'i gruplama en az iki imli ileti gerektiriyor

en: Grouping 'multilingual' requires at least 2 tagged messages
tr: 'multilingual'ı grupla en az iki imli ileti gerektiriyor

en: Not all parts have 'Content-Language' set, continue?
tr: Her kısımda 'Content-Language' ayarlanmamış, sürdürülsün mü?

en: Not sending this message
tr: Bu ileti gönderilmeyecek

en: Grouping 'related' requires at least 2 tagged messages
tr: 'related'ı gruplama en az iki imli ileti gerektiriyor

en: Attachment is already at bottom
tr: Ek, halihazırda en altta

en: Attachment can't be moved out of group
tr: Ek, grubun dışına taşınamaz

en: Attachment is already at top
tr: Ek, halihazırda en üstte

en: New file:
tr: Yeni dosya:

en: Content-Type is of the form base/sub
tr: Content-Type temel/alt-tür biçiminde girilmeli

en: Unknown Content-Type %s
tr: Bilinmeyen Content-Type %s

en: Can't create file %s
tr: %s dosyası oluşturulamadı

en: Error attaching file
tr: Dosya eklerken hata

en: Can't print multipart attachments
tr: Çok parçalı ekler yazdırılamaz

en: Send attachment with name:
tr: Eki şu adla gönder:

en: Can't save multipart attachments
tr: Çok parçalı ekler yazılamaz

en: Recoding only affects text attachments
tr: Yeniden kodlama yalnızca metin ekleri üzerinde etkilidir

en: The current attachment won't be converted
tr: Mevcut ek dönüştürülmeyecek

en: The current attachment will be converted
tr: Mevcut ek dönüştürülecek

en: Attachment is not 'multipart'
tr: Ek, 'çok parçalı' değil

en: Bad IDN in '%s': '%s'
tr: '%s' içinde hatalı IDN: '%s'

en: Can't edit multipart attachments
tr: Çok parçalı ekler düzenlenemez

en: Can't rename multipart attachments
tr: Çok parçalı ekler yeniden adlandırılamaz

en: Rename to:
tr: Yeniden adlandır:

note: L10N: "stat" is a system call. Do "man 2 stat" for more information.
en: Can't stat %s: %s
tr: %s incelenemiyor: %s

en: Save a copy of this message?
tr: Bu iletinin bir kopyası kaydedilsin mi?

en: Write message to mailbox
tr: İletiyi posta kutusuna yaz

en: Writing message to %s ...
tr: İleti, %s posta kutusuna yazılıyor...

en: Message written
tr: İleti yazıldı

en: Save (postpone) draft message?
tr: Taslak kaydedilsin (ertelensin) mi?

en: Invalid boolean value: %s
tr: Geçersiz Boole değeri: %s

en: Invalid boolean value: %ld
tr: Geçersiz Boole değeri: %ld

en: 'charset' must contain exactly one character set name
tr: 'charset', en az bir karakter kümesi adı içermelidir

en: Invalid value for option %s: %s
tr: %s seçeneği için geçersiz değer: %s

en: Invalid enum value: %s
tr: Geçersiz enümerasyon değeri: %s

en: Invalid enum value: %ld
tr: Geçersiz enümerasyon değeri: %ld

en: Option %s may not be empty
tr: %s seçeneği boş olamaz

en: Invalid long: %s
tr: Geçersiz long: %s

en: Option %s may not be negative
tr: %s seçeneği negatif olamaz

en: Invalid number: %s
tr: Geçersiz sayı: %s

en: Number is too big: %s
tr: Sayı çok büyük: %s

en: Invalid number: %ld
tr: Geçersiz sayı: %ld

en: Invalid quad value: %s
tr: Geçersiz quad değeri: %s

en: Invalid quad value: %ld
tr: Geçersiz quad değeri: %ld

en: No such variable: %s
tr: Böyle bir değişken yok: %s

en: Variable '%s' has an invalid type %d
tr: '%s' değişkeninde %d geçersiz türü var

en: Unknown variable '%s'
tr: Geçersiz değişken '%s'

note: L10N: e.g. Type 'boolean' doesn't support operation '+='
en: Type '%s' doesn't support operation '%s'
tr: '%s' türü, '%s' işlemini desteklemiyor

en: Invalid sort name: %s
tr: Geçersiz sıralama adı: %s

en: Invalid sort type: %ld
tr: Geçersiz sıralama türü: %ld

en: Line is malformed: expected <key: val>, got <%s>
tr: Satır hatalı oluşturulmuş: <ana: değ> bekleniyordu, <%s> alındı

en: Unhandled key in line <%s: %s>
tr: <%s: %s> satırında işlenmemiş anahtar

en: Unable to run account command
tr: Hesap komutu çalıştırılamıyor

note: L10N: Example: Username at myhost.com
en: Username at %s:
tr: %s makinesindeki kullanıcı adı:

en: Password for %s@%s:
tr: %s@%s için parola:

note: L10N: You will see this error message if (1) you have "oauthbearer" in one of your $*_authenticators and (2) you do not have the corresponding $*_oauth_refresh_command defined. So the message does not mean "None of your $*_oauth_refresh_command's are defined."
en: No OAUTH refresh command defined
tr: Hiçbir OAUTH yenileme komutu tanımlanmamış

en: Unable to run refresh command
tr: Yenile komutu çalıştırılamıyor

en: Command returned empty string
tr: Komut boş dizi döndürdü

en: OAUTH token is too big: %ld
tr: OAUTH jetonu çok büyük: %ld

en: (r)eject, accept (o)nce, (a)ccept always, (s)kip
tr: (r)eddet, (b)ir kez kabul et, (h)er zaman kabul et, (a)tla

note: L10N: The letters correspond to the choices in the string: "(r)eject, accept (o)nce, (a)ccept always, (s)kip" This is an interactive certificate confirmation prompt for an SSL connection.
en: roas
tr: rbha

en: (r)eject, accept (o)nce, (a)ccept always
tr: (r)eddet, (b)ir kez kabul et, (h)er zaman kabul et

note: L10N: The letters correspond to the choices in the string: "(r)eject, accept (o)nce, (a)ccept always" This is an interactive certificate confirmation prompt for an SSL connection.
en: roa
tr: rbh

en: (r)eject, accept (o)nce, (s)kip
tr: (r)eddet, (b)ir kez kabul et, (a)tla

note: L10N: The letters correspond to the choices in the string: "(r)eject, accept (o)nce, (s)kip" This is an interactive certificate confirmation prompt for an SSL connection.
en: ros
tr: rba

en: (r)eject, accept (o)nce
tr: (r)eddet, (b)ir kez kabul et

note: L10N: The letters correspond to the choices in the string: "(r)eject, accept (o)nce" This is an interactive certificate confirmation prompt for an SSL connection.
en: ro
tr: rb

en: Jumping is not implemented for dialogs
tr: Sorgu alanları arasında geçiş özelliği şimdilik gerçeklenmemiş

en: Search is not implemented for this menu
tr: Bu menüde arama özelliği şimdilik gerçeklenmemiş

en: Unable to get certificate from peer
tr: Karşı taraftan sertifika alınamadı

en: Certificate verification error (%s)
tr: Sertifika doğrulama hatası (%s)

en: [unable to calculate]
tr: [hesaplanamıyor]

en: Error initialising gnutls certificate data
tr: Gnutls sertifika verisi ilklendirilirken hata oluştu

en: Error processing certificate data
tr: Sertifika verisi işlenirken hata oluştu

en: This certificate belongs to:
tr: Sertifikanın sahibi:

en: This certificate was issued by:
tr: Sertifikayı veren:

en: This certificate is valid
tr: Bu sertifika geçerli

en:    from %s
tr:    %s tarihinden

en:      to %s
tr:      %s tarihine değin

en: SHA1 Fingerprint: %s
tr: SHA1 Parmak izi: %s

en: SHA256 Fingerprint:
tr: SHA256 Parmak izi:

en: WARNING: Server certificate is not yet valid
tr: UYARI: Sunucu sertifikası henüz geçerli değil

en: WARNING: Server certificate has expired
tr: UYARI: Sunucu sertifikasının süresi dolmuş

en: WARNING: Server certificate has been revoked
tr: UYARI: Sunucu sertifikası hükümsüz kılınmış

en: WARNING: Server hostname does not match certificate
tr: UYARI: Sunucu makine adı ile sertifika uyuşmuyor

en: WARNING: Signer of server certificate is not a CA
tr: UYARI: Sunucu sertifikasını imzalayan bir CA değil

en: Warning: Server certificate was signed using an insecure algorithm
tr: Uyarı: Sunucu sertifikası güvenli olmayan bir algoritma ile imzalanmış

en: SSL Certificate check (certificate %zu of %zu in chain)
tr: SSL Sertifikası denetimi (zincirdeki %zu/%zu sertifika)

en: Certificate saved
tr: Sertifika kaydedildi

en: Warning: Couldn't save certificate
tr: Uyarı: Sertifika kaydedilemedi

en: All available protocols for TLS/SSL connection disabled
tr: SSL/TLS bağlantısı için mevcut bütün protokoller devre dışı

en: Explicit ciphersuite selection via $ssl_ciphers not supported
tr: $ssl_ciphers ile açık ciphersuite seçimi desteklenmiyor

note: L10N: This is a warning when trying to set the host name for TLS Server Name Indication (SNI).  This allows the server to present the correct certificate if it supports multiple hosts.
en: Warning: unable to set TLS SNI host name
tr: Uyarı: TLS SNI makine adı ayarlanamıyor

en: SSL/TLS connection using %s (%s/%s/%s)
tr: %s (%s/%s/%s) kullanarak SSL/TLS bağlantısı kuruluyor

en: Error: no TLS socket open
tr: Hata: Açık TLS soketi yok

en: Filling entropy pool: %s...
tr: Entropi havuzu dolduruluyor: %s...

en: %s has insecure permissions
tr: %s güvenilir erişim haklarına sahip değil

en: SSL disabled due to the lack of entropy
tr: SSL, entropi olmamasından dolayı devre dışı bırakıldı

en: [invalid date]
tr: [geçersiz tarih]

en: Server certificate is not yet valid
tr: Sunucu sertifikası henüz geçerli değil

en: Server certificate has expired
tr: Sunucu sertifikasının süresi dolmuş

en: Failed to find enough entropy on your system
tr: Sisteminizde yeterli entropi bulunamadı

en: can't get certificate subject
tr: sertifika konusunu alınamadı

en: can't get certificate common name
tr: sertifika genel ismi alınamadı

en: certificate owner does not match hostname %s
tr: sertifika sahibi %s makine adı ile uyuşmuyor

en: Certificate host check failed: %s
tr: Sertifika sahibi denetimi başarısız: %s

en: I/O error
tr: Girdi-çıktı hatası

en: unknown error
tr: bilinmeyen hata

en: SSL failed: %s
tr: SSL başarısız oldu: %s

note: L10N: an SSL context is a data structure returned by the OpenSSL function SSL_CTX_new().  In this case it returned NULL: an error condition.
en: Unable to create SSL context
tr: SSL bağlamı oluşturulamıyor

en: Warning: error enabling ssl_verify_partial_chains
tr: Uyarı: ssl_verify_partial_chains etkinleştirilirken hata

en: Looking up %s...
tr: %s aranıyor...

en: Could not find the host "%s"
tr: "%s" makinesi bulunamadı

en: Connecting to %s...
tr: %s sunucusuna bağlanılıyor...

en: Could not connect to %s (%s)
tr: %s sunucusuna bağlanılamadı (%s)

en: Error talking to %s (%s)
tr: %s soketiyle konuşurken hata (%s)

en: Connection to %s has been aborted
tr: %s soketine yapılan bağlantı kapatıldı

en: Unknown SASL profile
tr: Bilinmeyen SASL profili

en: Error allocating SASL connection
tr: SASL bağlantısına yer ayrılırken hata

en: Error setting SASL security properties
tr: SASL güvenlik özellikleri ayarlanırken hata

en: Error setting SASL external security strength
tr: SASL dış güvenlik kuvveti ayarlanırken hata

en: Error setting SASL external user name
tr: SASL dış kullanıcı adı ayarlanırken hata

en: Preconnect command failed
tr: Önceden bağlanma komutu (preconnect) başarısız oldu

en: Connection to %s closed
tr: %s soketine yapılan bağlantı kapatıldı

en: Connecting with "%s"...
tr: "%s" tüneliyle bağlanılıyor...

en: Tunnel error talking to %s: %s
tr: %s ile konuşurken tünel hatası oluştu: %s

en: Tunnel to %s returned error %d (%s)
tr: %s tüneli %d hatası üretti (%s)

en: %s isn't a regular file
tr: %s uygun bir dosya değil!

en: The length calculation was wrong by %ld byte | The length calculation was wrong by %ld bytes
tr[0]: Uzunluk hesaplaması %ld bayt ile yanlış
tr[1]: Uzunluk hesaplaması %ld bayt ile yanlış

en: No decryption engine available for message
tr: İleti için bir şifre çözme işletkesi kullanılabilir değil

en: Out of memory
tr: Bellek yetersiz

en: could not create temporary folder: %s
tr: geçici dizin oluşturulamadı: %s

en: could not write temporary mail folder: %s
tr: geçici posta dizini oluşturulamadı: %s

en: could not truncate temporary mail folder: %s
tr: geçici posta dizini düzenlenemedi: %s

en: Message file is empty
tr: İleti dosyası boş

en: Message not modified
tr: İleti değiştirilmedi

en: Message of read-only mailbox modified! Ignoring changes.
tr: Saltokunur posta kutusunun iletisi değiştirildi! Değişiklikler yok sayılıyor.

en: Can't open message file: %s
tr: İleti dosyası açılamıyor: %s

note: L10N: %s is from strerror(errno)
en: Can't append to folder: %s
tr: Dizine iliştirilemiyor: %s

en: Complete
tr: Tamamla

en: Hist Up
tr: Yukarı

en: Hist Down
tr: Aşağı

en: Hist Search
tr: Geçmiş Arama

en: Begin Line
tr: Satır Başlangıcı

en: End Line
tr: Satır Sonu

en: Kill Line
tr: Satırı Sonlandır

en: Kill Word
tr: Sözcük Sonlandır

en: multipart message has no boundary parameter
tr: çok parçalı iletinin sınırlama parametresi yok

note: L10N: The compose menu autocrypt prompt. (e)ncrypt enables encryption via autocrypt. (c)lear sets cleartext. (a)utomatic defers to the recommendation.
en: Autocrypt: (e)ncrypt, (c)lear, (a)utomatic?
tr: Autocrypt: Şif(r)ele, (t)emizle, (k)endiliğinden?

note: L10N: The letter corresponding to the compose menu autocrypt prompt (e)ncrypt, (c)lear, (a)utomatic
en: eca
tr: rtk

en: No PGP backend configured
tr: Herhangi bir PGP arka ucu yapılandırılmamış

en: S/MIME already selected. Clear and continue?
tr: S/MIME halihazırda seçili. Seçim temizlenip sürdürülsün mü?

en: No S/MIME backend configured
tr: Herhangi bir S/MIME arka ucu yapılandırılmamış

en: PGP already selected. Clear and continue?
tr: PGP halihazırda seçili. Seçim temizlenip sürdürülsün mü?

note: L10N: Compose menu field.  May not want to translate.
en: From:
tr: Kimden:

note: L10N: Compose menu field.  May not want to translate.
en: To:
tr: Kime:

note: L10N: Compose menu field.  May not want to translate.
en: Cc:
tr: Kopya:

note: L10N: Compose menu field.  May not want to translate.
en: Bcc:
tr: Gizli Kopya:

note: L10N: Compose menu field.  May not want to translate.
en: Subject:
tr: Konu:

note: L10N: Compose menu field.  May not want to translate.
en: Reply-To:
tr: Yanıtla:

note: L10N: Compose menu field.  May not want to translate.
en: Fcc:
tr: Kopya:

note: L10N: Compose menu field.  Holds "Encrypt", "Sign" related information
en: Security:
tr: Güvenlik:

note: L10N: This string is used by the compose menu. Since it is hidden by default, it does not increase the indentation of other compose menu fields.  However, if possible, it should not be longer than the other compose menu fields.  Since it shares the row with "Encrypt with:", it should not be longer t
en: Sign as:
tr: Farklı imzala:

note: L10N: Compose menu field.  May not want to translate.
en: Newsgroups:
tr: Haber grupları:

note: L10N: Compose menu field.  May not want to translate.
en: Followup-To:
tr: Ardından izle:

note: L10N: Compose menu field.  May not want to translate.
en: X-Comment-To:
tr: Özgün yazara kopya:

en: Headers:
tr: Üstbilgi:

note: L10N: Autocrypt recommendation flag: off. This is displayed when Autocrypt is turned off.
en: Off
tr: Kapalı

note: L10N: Autocrypt recommendation flag: no. This is displayed when Autocrypt cannot encrypt to the recipients.
en: No
tr: Hayır

note: L10N: Autocrypt recommendation flag: discouraged. This is displayed when Autocrypt believes encryption should not be used. This might occur if one of the recipient Autocrypt Keys has not been used recently, or if the only key available is a Gossip Header key.
en: Discouraged
tr: Önerilmez

note: L10N: Autocrypt recommendation flag: available. This is displayed when Autocrypt believes encryption is possible, but leaves enabling it up to the sender.  Probably because "prefer encrypt" is not set in both the sender and recipient keys.
en: Available
tr: Kullanılabilir

note: L10N: Autocrypt recommendation flag: yes. This is displayed when Autocrypt would normally enable encryption automatically.
en: Yes
tr: Evet

en: Sign, Encrypt
tr: İmzala, Şifrele

en: Encrypt
tr: Şifrele

en: Sign
tr: İmzala

en: None
tr: Hiçbiri

en:  (inline PGP)
tr:  (satıriçi PGP)

en:  (OppEnc mode)
tr:  (OppEnc kipi)

en: <default>
tr: <öntanımlı>

en: Encrypt with:
tr: Şifreleme anahtarı:

note: L10N: The autocrypt compose menu Recommendation field. Displays the output of the recommendation engine (Off, No, Discouraged, Available, Yes)
en: Recommendation:
tr: Öneri:

en: <no chain defined>
tr: <tanımlı zincir yok>

en: (+%d more) | (+%d more)
tr[0]: (+%d daha fazla)
tr[1]: (+%d daha fazla)

en: Warning: message contains no From: header
tr: Uyarı: İleti Kimden: üstbilgisi içermiyor

en: Bounce message to:
tr: İletiyi şuraya geri gönder:

en: Bounce tagged messages to:
tr: İmli iletileri şuraya geri gönder:

en: Error parsing address
tr: Adres ayrıştırılırken hata

en: Bounce message to %s? | Bounce messages to %s?
tr[0]: İleti %s adresine geri gönderilsin mi?
tr[1]: İletiler %s adresine geri gönderilsin mi?

en: Message not bounced | Messages not bounced
tr[0]: İleti geri gönderilmedi
tr[1]: İleti geri gönderilmedi

en: Message bounced | Messages bounced
tr[0]: İleti geri gönderildi
tr[1]: İleti geri gönderildi

en: Can't create filter process
tr: Süzme süreci oluşturulamıyor

en: Pipe to command:
tr: Şu komuta veri yolu yap:

en: No printing command has been defined
tr: Hiçbir yazdırma komutu tanımlanmadı

en: Print message? | Print tagged messages?
tr[0]: İleti yazdırılsın mı?
tr[1]: İmli iletiler yazdırılsın mı?

en: Message printed | Messages printed
tr[0]: İleti yazdırıldı
tr[1]: İletiler yazdırıldı

en: Message could not be printed | Messages could not be printed
tr[0]: İleti yazdırılamadı
tr[1]: İletiler yazdırılamadı

note: L10N: The highlighted letters must match the "Sort" options
en: Rev-Sort (d)ate,(f)rm,(r)ecv,(s)ubj,t(o),(t)hread,(u)nsort,si(z)e,s(c)ore,s(p)am,(l)abel?
tr: Ters-sıra: Tari(h),(k)imden,(a)lıcı,k(o)nu,kim(e),(i)lmek,sırası(z),(b)oyut,(p)uan,i(s)tenmeyen,e(t)iket?

note: L10N: The highlighted letters must match the "Rev-Sort" options
en: Sort (d)ate,(f)rm,(r)ecv,(s)ubj,t(o),(t)hread,(u)nsort,si(z)e,s(c)ore,s(p)am,(l)abel?
tr: Sıra: Tari(h),(k)imden,(a)lıcı,k(o)nu,kim(e),(i)lmek,sırası(z),(b)oyut,(p)uan,i(s)tenmeyen,e(t)iket?

note: L10N: These must match the highlighted letters from "Sort" and "Rev-Sort"
en: dfrsotuzcpl
tr: hkaoeizbpst

en: Shell command:
tr: Kabuk komutu:

note: L10N: Progress meter message when copying tagged messages
en: Copying tagged messages...
tr: İmli iletiler kopyalanıyor...

en: Copy tagged to mailbox
tr: İmli iletileri posta kutusuna kopyala

en: Copy to mailbox
tr: Posta kutusuna kopyala

en: Decrypt-copy tagged to mailbox
tr: İmli iletilerin şifresini çözerek posta kutusuna kopyala

en: Decrypt-copy to mailbox
tr: Şifresini çözerek posta kutusuna kopyala

en: Decode-copy tagged to mailbox
tr: İmli iletilerin kodunu çözerek posta kutusuna kopyala

en: Decode-copy to mailbox
tr: Kodunu çözerek posta kutusuna kopyala

note: L10N: Progress meter message when saving tagged messages
en: Saving tagged messages...
tr: İmli iletiler kaydediliyor...

en: Save tagged to mailbox
tr: İmli iletileri posta kutusuna kaydet

en: Save to mailbox
tr: Posta kutusuna kaydet

en: Decrypt-save tagged to mailbox
tr: İmli iletilerin şifresini çözerek posta kutusuna kaydet

en: Decrypt-save to mailbox
tr: Şifresini çözerek posta kutusuna kaydet

en: Decode-save tagged to mailbox
tr: İmli iletilerin kodunu çözerek posta kutusuna kaydet

en: Decode-save to mailbox
tr: Kodunu çözerek posta kutusuna kaydet

en: Copying to %s...
tr: %s konumuna kopyalanıyor...

note: L10N: Message when an index tagged save operation fails for some reason
en: Error saving tagged messages
tr: İmli iletiler kaydedilirken hata

note: L10N: Message when an index/pager save operation fails for some reason
en: Error saving message
tr: İleti kaydedilirken hata

note: L10N: Message when an index tagged copy operation fails for some reason
en: Error copying tagged messages
tr: İmli iletiler kopyalanırken hata

note: L10N: Message when an index/pager copy operation fails for some reason
en: Error copying message
tr: İleti kopyalanırken hata

en: Convert to %s upon sending?
tr: Gönderilirken %s karakter kümesine dönüştürülsün mü?

en: Content-Type changed to %s
tr: Content-Type %s olarak değiştirildi

en: Character set changed to %s; not converting
tr: Karakter kümesi %s olarak değiştirildi; dönüştürülmüyor

en: Character set changed to %s; converting
tr: Karakter kümesi %s olarak değiştirildi; dönüştürülüyor

en: Threading is not enabled
tr: İlmek kullanımı etkin değil

en: Clear flag
tr: Bayrağı sil

en: Set flag
tr: Bayrağı ayarla

en: Exit NeoMutt without saving?
tr: NeoMutt'tan kaydedilmeden mi çıkılsın?

en: Press any key to continue...
tr: Sürdürmek için herhangi bir düğmeye basın...

en:  ('?' for list):
tr:  (liste için '?'ne basın):

en: Enter keys (%s to abort):
tr: Düğmeleri girin (iptal için %s):

en: Char = %s, Octal = %o, Decimal = %d
tr: Karakter = %s, Sekizlik = %o, Onluk = %d

en: attach files to this message
tr: bu iletiye dosya ekle

en: attach messages to this message
tr: bu iletiye ileti ekle

en: attach news articles to this message
tr: bu iletiye haber yazıları ekle

en: toggle display of subparts
tr: alt bölümlerin görüntülenmesini aç/kapat

en: delete the current entry
tr: geçerli girdiyi sil

en: edit the 'Content-ID' of the attachment
tr: posta ekinin 'Content-ID'sini düzenle

en: edit attachment description
tr: posta eki açıklamasını düzenle

en: edit attachment transfer-encoding
tr: posta eki aktarım kodlamasını düzenle

en: edit the 'Content-Language' of the attachment
tr: posta ekinin 'Content-Language'ini düzenle

en: edit attachment using mailcap entry
tr: mailcap girdisini kullanarak posta ekini düzenle

en: edit attachment content type
tr: posta eki içerik türünü düzenle

en: filter attachment through a shell command
tr: eki bir kabuk komut komutundan geçir

en: get a temporary copy of an attachment
tr: posta ekinin geçici bir kopyasını al

en: group tagged attachments as 'multipart/alternative'
tr: imlenen posta eklerini 'multipart/alternative' olarak grupla

en: group tagged attachments as 'multipart/multilingual'
tr: imlenen posta eklerini 'multipart/multilingual' olarak grupla

en: group tagged attachments as 'multipart/related'
tr: imlenen posta eklerini 'multipart/related' olarak grupla

en: move an attachment down in the attachment list
tr: bir posta ekini, ek listesinde aşağı taşı

en: move an attachment up in the attachment list
tr: bir posta ekini, ek listesinde yukarı taşı

en: compose new attachment using mailcap entry
tr: mailcap girdisini kullanarak yeni bir ek oluştur

en: pipe message/attachment to a shell command
tr: iletiyi/posta ekini bir kabuk komutuna veriyolu yap

en: print the current entry
tr: geçerli ögeyi yazdır

en: send attachment with a different name
tr: posta ekini başka bir adla gönder

en: save message/attachment to a mailbox/file
tr: iletiyi/posta ekini bir posta kutusuna/dosyaya kaydet

en: toggle disposition between inline/attachment
tr: satıriçi/ek olarak dispozisyon kipleri arasında geçiş yap

en: toggle recoding of this attachment
tr: bu ekin yeniden kodlanma özelliğini aç/kapat

en: toggle whether to delete file after sending it
tr: dosyanın gönderildikten sonra silinmesi özelliğini aç/kapat

en: undelete the current entry
tr: geçerli ögeyi kurtar

en: ungroup 'multipart' attachment
tr: 'multipart' posta ekini gruptan çıkar

en: update an attachment's encoding info
tr: eke ait kodlama bilgisini güncelle

en: view attachment using mailcap entry if necessary
tr: posta ekini gerekiyorsa mailcap kaydını kullanarak görüntüle

en: force viewing of attachment using mailcap
tr: mailcap kullanarak ekin görüntülenmesini sağla

en: view attachment in pager using copiousoutput mailcap
tr: copiousoutput mailcap kullanarak eki sayfalayıcıda görüntüle

en: view attachment as text
tr: eki metin olarak göster

en: manage autocrypt accounts
tr: autocrypt hesaplarını yönet

en: create a new autocrypt account
tr: yeni bir autocrypt hesabı oluştur

en: delete the current account
tr: geçerli hesabı sil

en: toggle the current account active/inactive
tr: geçerli hesabı etkin/devre dışı yap

en: toggle the current account prefer-encrypt flag
tr: geçerli hesabın prefer-encrypt bayrağını aç/kapat

en: show autocrypt compose menu options
tr: autocrypt oluştur menü seçeneklerini göster

en: open the aliases dialog
tr: armalar iletişim kutusunu aç

en: move to the bottom of the page
tr: sayfanın sonuna geç

en: remail a message to another user
tr: iletiyi başka bir kullanıcıya yeniden gönder

en: swap the current folder position with $folder if it exists
tr: varsa geçerli klasör konumunu $folder ile değiştir

en: select a new file in this directory
tr: bu dizinde yeni bir dosya seç

en: subscribe to current mbox (IMAP/NNTP only)
tr: geçerli mbox'a abone ol (yalnızca IMAP/NNTP)

en: display the currently selected file's name
tr: seçili dosyanın adını göster

en: toggle view all/subscribed mailboxes (IMAP only)
tr: görüntüleme kipleri arasında geçiş yap: hepsi/abone olunanlar (yalnızca IMAP)

en: unsubscribe from current mbox (IMAP/NNTP only)
tr: geçerli mbox aboneliğinden çık (yalnızca IMAP/NNTP)

en: view file
tr: dosya görüntüle

en: mark all articles in newsgroup as read
tr: haber grubundaki tüm yazıları okundu olarak imle

en: change directories
tr: dizin değiştir

en: check mailboxes for new mail
tr: posta kutularını yeni posta için denetle

en: calculate message statistics for all mailboxes
tr: tüm posta kutuları için ileti istatistiklerini hesapla

en: edit the file to be attached
tr: eklenecek dosyayı düzenle

en: edit the message
tr: iletiyi düzenle

en: run ispell on the message
tr: iletiye ispell komutunu uygula

en: save this message to send later
tr: bu iletiyi daha sonra göndermek üzere kaydet

en: rename/move an attached file
tr: ekli bir dosyayı yeniden adlandır/taşı

en: send the message
tr: iletiyi gönder

en: compose new message to the current message sender
tr: geçerli ileti göndericisine yeni ileti yaz

en: write the message to a folder
tr: iletiyi bir klasöre yaz

en: copy a message to a file/mailbox
tr: iletiyi bir dosyaya/posta kutusuna kopyala

en: create an alias from a message sender
tr: gönderenden türetilen bir arma oluştur

en: create a new mailbox (IMAP only)
tr: yeni bir posta kutusu oluştur (yalnızca IMAP)

en: move entry to bottom of screen
tr: girdiyi ekran sonuna taşı

en: move entry to middle of screen
tr: girdiyi ekran ortasına taşı

en: move entry to top of screen
tr: girdiyi ekran başına taşı

en: make decoded (text/plain) copy
tr: çözülmüş (düz metin) kopya oluştur

en: make decoded copy (text/plain) and delete
tr: çözülmüş (düz metin) kopya oluştur ve diğerini sil

en: delete the current mailbox (IMAP only)
tr: geçerli posta kutusunu sil (yalnızca IMAP)

en: delete all messages in subthread
tr: alt ilmekteki bütün iletileri sil

en: delete all messages in thread
tr: ilmekteki bütün iletileri sil

en: descend into a directory
tr: bir dizine in

en: display full address of sender
tr: gönderenin tam adresini göster

en: display message and toggle header weeding
tr: iletiyi görüntüle ve başlıkların görüntülemesini aç/kapat

en: display a message
tr: bir ileti görüntüle

en: delete the char in front of the cursor
tr: imlecin önündeki karakteri sil

en: move the cursor one character to the left
tr: imleci bir karakter sola taşı

en: move the cursor to the beginning of the word
tr: imleci sözcük başına taşı

en: jump to the beginning of the line
tr: satır başına geç

en: capitalize the word
tr: sözcüğün ilk harfini büyük yaz

en: complete filename or alias
tr: dosya adını veya armayı tamamla

en: complete address with query
tr: adresi bir sorgulama yaparak tamamla

en: delete the char under the cursor
tr: imlecin altındaki karakteri sil

en: convert the word to lower case
tr: sözcüğü küçük harfe çevir

en: jump to the end of the line
tr: satır sonuna geç

en: move the cursor one character to the right
tr: imleci bir karakter sağa taşı

en: move the cursor to the end of the word
tr: imleci sözcük sonuna taşı

en: scroll down through the history list
tr: geçmiş listesinde aşağıya in

en: search through the history list
tr: geçmiş içerisinde ara

en: scroll up through the history list
tr: geçmiş listesinde yukarıya çık

en: delete chars from cursor to end of line
tr: imleçten satır sonuna kadar olan karakterleri sil

en: delete chars from the cursor to the end of the word
tr: imleçten sözcük sonuna kadar olan karakterleri sil

en: delete chars from cursor to beginning the line
tr: imleçten satır başına kadar olan karakterleri sil

en: delete all chars on the line
tr: satırdaki bütün karakterleri sil

en: delete the word in front of the cursor
tr: imlecin önündeki sözcüğü sil

en: cycle among incoming mailboxes
tr: posta kutuları arasında gezin

en: quote the next typed key
tr: girilen karakteri tırnak içine al

en: transpose character under cursor with previous
tr: imlecin üzerinde bulunduğu karakteri öncekiyle değiştir

en: convert the word to upper case
tr: sözcüğü büyük harfe çevir

en: add, change, or delete a message's label
tr: bir iletinin etiketini ekle, değiştir veya sil

en: edit the raw message if the mailbox is not read-only, otherwise view it
tr: posta kutusu saltokunur değilse ham iletiyi düzenle, yoksa görüntüle

en: edit the raw message (edit and edit-raw-message are synonyms)
tr: ham iletiyi düzenle (düzenle ve ham iletiyi düzenle aynı anlamlıdır)

en: end of conditional execution (noop)
tr: koşullu çalıştırma sonu (noop)

en: enter a neomuttrc command
tr: bir neomuttrc komutu gir

en: enter a file mask
tr: bir dosya maskesi gir

en: exit this menu
tr: bu menüden çık

en: move to the first entry
tr: ilk ögeye geç

en: toggle a message's 'important' flag
tr: iletinin 'önemli' bayrağını aç/kapat

en: followup to newsgroup
tr: bir haber grubunun ardından izle

en: forward a message with comments
tr: iletiyi düzenleyerek ilet

en: forward to newsgroup
tr: haber grubuna ilet

en: select the current entry
tr: geçerli girdiyi seç

en: get all children of the current message
tr: geçerli iletinin tüm alt iletilerini al

en: get message with Message-Id
tr: iletiyi Message/Id ile al

en: get parent of the current message
tr: geçerli iletinin üst iletisini al

en: go to parent directory
tr: üst dizine git

en: reply to all recipients preserving To/Cc
tr: Kime/Kopya alanlarını koruyarak tüm alıcıları yanıtla

en: reply to all recipients
tr: bütün alıcıları yanıtla

en: scroll down 1/2 page
tr: yarım sayfa aşağı in

en: scroll up 1/2 page
tr: yarım sayfa yukarı çık

en: this screen
tr: bu ekran

en: jump to an index number
tr: indeks sayısına geç

en: move to the last entry
tr: son ögeye geç

en: limit view to current thread
tr: görünümü geçerli ilmeğe sınırla

en: reply to specified mailing list
tr: belirtilen posta listesini yanıtla

en: subscribe to a mailing list
tr: bir posta listesine abone ol

en: unsubscribe from a mailing list
tr: bir posta listesi aboneliğinden çık

en: load list of all newsgroups from NNTP server
tr: NNTP sunucusundan tüm haber gruplarının listesini yükle

en: execute a macro
tr: bir makro çalıştır

en: compose a new mail message
tr: yeni bir posta iletisi oluştur

en: list mailboxes with new mail
tr: yeni posta içeren posta kutularını listele

en: break the thread in two
tr: ilmeği ikiye böl

en: open a different folder
tr: başka bir dizin aç

en: open a different folder in read only mode
tr: başka bir dizini saltokunur kipte aç

en: open a different newsgroup
tr: başka bir haber grubu aç

en: open a different newsgroup in read only mode
tr: başka bir haber grubunu saltokunur kipte aç

en: clear a status flag from a message
tr: iletinin durum bayrağını temizle

en: collapse/uncollapse all threads
tr: bütün ilmekleri aç/sar

en: collapse/uncollapse current thread
tr: geçerli ilmeği aç/sar

en: delete non-hidden messages matching a pattern
tr: bir dizgiyle eşleşen gizli olmayan iletileri sil

en: retrieve mail from POP server
tr: POP sunucusundan postaları al

en: force retrieval of mail from IMAP server
tr: IMAP sunucularından posta alımını zorla

en: logout from all IMAP servers
tr: tüm IMAP sunucularından çıkış yap

en: show only messages matching a pattern
tr: yalnızca eşleşen iletileri göster

en: link tagged message to the current one
tr: imli iletiyi geçerliye bağla

en: modify (notmuch/imap) tags
tr: imleri (notmuch/imap) değiştir

en: modify (notmuch/imap) tags and then hide message
tr: imleri (notmuch/imap) değiştir ve iletiyi gizle

en: jump to the next new message
tr: bir sonraki yeni iletiye geç

en: jump to the next new or unread message
tr: bir sonraki yeni veya okunmamış iletiye geç

en: jump to the next subthread
tr: bir sonraki alt ilmeğe geç

en: jump to the next thread
tr: bir sonraki ilmeğe geç

en: move to the next undeleted message
tr: bir sonraki kurtarılan iletiye geç

en: jump to the next unread message
tr: bir sonraki okunmamış iletiye geç

en: open next mailbox with new mail
tr: yeni posta içeren bir sonraki posta kutusunu aç

en: jump to parent message in thread
tr: ilmeği başlatan ana iletiye geç

en: jump to the previous new message
tr: bir önceki yeni iletiye geç

en: jump to the previous new or unread message
tr: bir önceki yeni veya okunmamış iletiye geç

en: jump to previous subthread
tr: bir önceki alt ilmeğe geç

en: jump to previous thread
tr: bir önceki ilmeğe geç

en: move to the previous undeleted message
tr: bir önceki kurtarılan iletiye geç

en: jump to the previous unread message
tr: bir önceki okunmamış iletiye geç

en: delete from NeoMutt, don't touch on disk
tr: NeoMutt'tan sil, disktekine dokunma

en: mark the current subthread as read
tr: geçerli alt ilmeği okunmuş olarak imle

en: mark the current thread as read
tr: geçerli ilmeği okunmuş olarak imle

en: jump to root message in thread
tr: ilmeğin ilk iletisine atla

en: set a status flag on a message
tr: iletinin durum bayrağını ayarla

en: show currently active limit pattern
tr: etkin durumdaki sınırlama dizgisini göster

en: save changes to mailbox
tr: posta kutusuna yapılan değişiklikleri kaydet

en: tag non-hidden messages matching a pattern
tr: bir dizgiyle eşleşen gizli olmayan iletileri etiketle

en: undelete non-hidden messages matching a pattern
tr: bir dizgiyle eşleşen gizli olmayan iletileri kurtar

en: untag non-hidden messages matching a pattern
tr: bir dizgiyle eşleşen gizli olmayan iletilerin etiketini kaldır

en: create a hotkey macro for the current message
tr: geçerli ileti için bir makro kısayol oluştur

en: move to the middle of the page
tr: sayfanın ortasına geç

en: move to the next entry
tr: bir sonraki ögeye geç

en: scroll down one line
tr: bir satır aşağı in

en: move to the next page
tr: bir sonraki sayfaya geç

en: jump to the bottom of the message
tr: iletinin sonuna geç

en: toggle display of quoted text
tr: alıntı metnin görüntülenmesi özelliğini aç/kapat

en: jump to first line after headers
tr: üstbilgiden sonraki ilk satıra geç

en: skip beyond quoted text
tr: alıntı metni atla

en: jump to the top of the message
tr: iletinin başına geç

en: post message to newsgroup
tr: iletiyi haber grubuna gönder

en: move to the previous entry
tr: bir önceki ögeye geç

en: scroll up one line
tr: bir satır yukarı çık

en: move to the previous page
tr: bir önceki sayfaya geç

en: delete the current entry, bypassing the trash folder
tr: geçerli ögeyi çöpe atmadan sil

en: delete the current thread, bypassing the trash folder
tr: geçerli ilmeği çöpe atmadan sil

en: query external program for addresses
tr: adresler için bir dış uygulamayı sorgula

en: append new query results to current results
tr: yeni sorgulama sonuçlarını geçerli sonuçlara ekle

en: save changes to mailbox and quit
tr: posta kutusuna yapılan değişiklikleri kaydet ve çık

en: recall a postponed message
tr: gönderilmesi ertelenmiş iletiyi yeniden düzenle

en: reconstruct thread containing current message
tr: geçerli iletiyi içeren ilmeği yeniden yap

en: clear and redraw the screen
tr: ekranı temizle ve güncelle

en: {internal}
tr: {iç}

en: rename the current mailbox (IMAP only)
tr: geçerli posta kutusunu yeniden adlandır (yalnızca IMAP)

en: reply to a message
tr: bir iletiyi yanıtla

en: use the current message as a template for a new one
tr: geçerli iletiyi yeni bir ileti için örnek olarak kullan

en: search for a regular expression
tr: düzenli ifade ara

en: search for next match
tr: bir sonraki eşleşmeyi bul

en: search for next match in opposite direction
tr: bir sonraki eşleşmeyi ters yönde bul

en: search backwards for a regular expression
tr: ters yönde düzenli ifade ara

en: toggle search pattern coloring
tr: arama dizgisinin renklendirilmesi özellğini aç/kapat

en: invoke a command in a subshell
tr: alt kabukta bir komut çalıştır

en: show log (and debug) messages
tr: günlük (ve hata ayıklama) iletilerini göster

en: sort messages
tr: iletileri sırala

en: sort messages in reverse order
tr: iletileri ters sırala

en: subscribe to newsgroups matching a pattern
tr: bir dizgi ile eşleşen haber gruplarına abone ol

en: tag the current entry
tr: geçerli ögeyi imle

en: apply next function to tagged messages
tr: imli iletilere sonraki işlevi uygula

en: apply next function ONLY to tagged messages
tr: sonraki işlevi YALNIZCA imli iletilere uygula

en: tag the current subthread
tr: geçerli alt ilmeği imle

en: tag the current thread
tr: geçerli ilmeği imle

en: toggle whether to browse mailboxes or all files
tr: posta kutuları veya bütün dosyaların görüntülemesi arasında geçiş yap

en: toggle a message's 'new' flag
tr: iletinin 'yeni' (new) bayrağını aç/kapat

en: toggle view of read messages
tr: okunmuş iletilerin görünümünü aç/kapat

en: toggle whether the mailbox will be rewritten
tr: posta kutusunun yeniden yazılması özelliğini aç/kapat

en: move to the top of the page
tr: sayfanın başına geç

en: mark all articles in newsgroup as unread
tr: haber grubundaki tüm yazıları okunmamış olarak imle

en: undelete all messages in subthread
tr: alt ilmekteki bütün iletileri kurtar

en: undelete all messages in thread
tr: ilmekteki bütün iletileri kurtar

en: unsubscribe from newsgroups matching a pattern
tr: bir dizgi ile eşleşen haber grupları aboneliğinden çık

en: show the NeoMutt version number and date
tr: NeoMutt sürümünü ve tarihini göster

en: show MIME attachments
tr: MIME posta eklerini göster

en: show the raw message
tr: kaynak iletiyi düzenle

en: display the keycode for a key press
tr: girilen düğmenin düğme kodunu görüntüle

en: make decrypted copy
tr: şifresi çözülmüş kopya oluştur

en: make decrypted copy and delete
tr: şifresi çözülmüş kopya oluştur ve sil

en: extract supported public keys
tr: desteklenen genel anahtarları çıkar

en: wipe passphrases from memory
tr: anahtar parolalarını bellekten kaldır

en: edit the BCC list
tr: gizli kopya listesini düzenle

en: edit the CC list
tr: kopya listesini düzenle

en: enter a file to save a copy of this message in
tr: bu iletinin bir kopyasının kaydedileceği dosyayı gir

en: edit the Followup-To field
tr: Followup-To (ardından izle) alanını düzenle

en: edit the from field
tr: gönderen alanını düzenle

en: edit the message with headers
tr: iletiyi üstbilgisiyle düzenle

en: edit the newsgroups list
tr: haber grupları listesini düzenle

en: edit the Reply-To field
tr: "Reply-To" (Yanıtla) alanını düzenle

en: edit the subject of this message
tr: bu iletinin konusunu düzenle

en: edit the TO list
tr: kime (TO) listesini düzenle

en: edit the X-Comment-To field
tr: X-Comment-To (Özgün yazara kopya) alanını düzenle

en: send the message through a mixmaster remailer chain
tr: iletiyi bir "mixmaster" postacı zinciri üzerinden gönder

en: append a remailer to the chain
tr: zincire bir yeniden postalayıcı iliştir

en: select the next element of the chain
tr: zincirin bir sonraki ögesini seç

en: select the previous element of the chain
tr: zincirin bir önceki ögesini seç

en: delete a remailer from the chain
tr: zincirden bir yeniden postalayıcı sil

en: insert a remailer into the chain
tr: zincire bir yeniden postalayıcı ekle

en: accept the chain constructed
tr: zinciri oluşturulmuş biçimde kabul et

en: open a different virtual folder
tr: başka bir sanal klasör aç

en: read entire thread of the current message
tr: geçerli iletinin tüm ilmeğini oku

en: generate virtual folder from query
tr: sorgudan sanal klasör oluştur

en: generate a read-only virtual folder from query
tr: sorgudan saltokunur bir sanal klasör oluştur

en: shifts virtual folder time window backwards
tr: sanal klasör zaman penceresini geri kaydırır

en: shifts virtual folder time window forwards
tr: sanal klasör zaman penceresini ileri kaydırır

en: resets virtual folder time window to the present
tr: sanal klasör zaman penceresini geçerli zamana kaydırır

en: attach a PGP public key
tr: bir PGP genel anahtarı ekle

en: check for classic PGP
tr: klasik PGP için denetle

en: show PGP options
tr: PGP seçeneklerini göster

en: mail a PGP public key
tr: bir PGP genel anahtarı gönder

en: verify a PGP public key
tr: bir PGP genel anahtarı doğrula

en: view the key's user id
tr: anahtarın kullanıcı kimliğini göster

en: move the highlight to the first mailbox
tr: vurguyu ilk posta kutusuna taşı

en: move the highlight to the last mailbox
tr: vurguya son posta kutusuna taşı

en: move the highlight to next mailbox
tr: vurguyu sonraki posta kutusuna taşı

en: move the highlight to next mailbox with new mail
tr: vurguyu yeni posta içeren bir sonraki posta kutusuna taşı

en: open highlighted mailbox
tr: vurgulanan posta kutusunu aç

en: scroll the sidebar down 1 page
tr: kenar çubuğunu bir sayfa aşağı kaydır

en: scroll the sidebar up 1 page
tr: kenar çubuğunu bir sayfa yukarı kaydır

en: move the highlight to previous mailbox
tr: vurguyu bir önceki posta kutusuna taşı

en: move the highlight to previous mailbox with new mail
tr: vurguyu yeni posta içeren bir önceki posta kutusuna taşı

en: toggle between mailboxes and virtual mailboxes
tr: posta kutuları ve sanal posta kutuları arasında geçiş yap

en: make the sidebar (in)visible
tr: kenar çubuğunu görünür/görünmez yap

en: show S/MIME options
tr: S/MIME seçeneklerini göster

en: null operation
tr: belirtilmemiş işlem

en: [-- Type: %s/%s%s%s, Encoding: %s, Size: %s --]
tr: [-- Tür: %s/%s%s%s, Kodlama: %s, Boyut: %s --]

en: [-- Alternative Type #%d: %s/%s%s%s, Encoding: %s, Size: %s --]
tr: [-- Alternatif Tür #%d: %s/%s%s%s, Kodlama: %s, Boyut: %s --]

en: [-- Autoview using %s --]
tr: [-- %s ile görüntüleniyor --]

en: Invoking autoview command: %s
tr: Kendiliğinden görüntüleme komutu çalıştırılıyor: %s

en: [-- Can't run %s. --]
tr: [-- %s çalıştırılamıyor --]

en: [-- Autoview stderr of %s --]
tr: [-- %s ögesinin stderr'ini kendiliğinden görüntüle --]

en: [-- Error: message/external-body has no access-type parameter --]
tr: [-- Hata: message/external-body, bir erişim türü parametresi içermiyor --]

note: L10N: If the translation of this string is a multi line string, then each line should start with "[-- " and end with " --]". The first "%s/%s" is a MIME type, e.g. "text/plain". The last %s expands to a date as returned by `mutt_date_parse_date()`. Note: The size argument printed is not the actual n
en: [-- This %s/%s attachment (size %s byte) has been deleted --]
    [-- on %s --]
     | [-- This %s/%s attachment (size %s bytes) has been deleted --]
    [-- on %s --]
tr[0]: [-- Bu %s/%s eki (boyut %s bayt) silindi --]
    [-- %s tarihinde --]
tr[1]: [-- Bu %s/%s eki (boyut %s bayt) silindi --]
    [-- %s tarihinde --]

note: L10N: If the translation of this string is a multi line string, then each line should start with "[-- " and end with " --]". The first "%s/%s" is a MIME type, e.g. "text/plain". Note: The size argument printed is not the actual number as passed to gettext but the prettified version, e.g. size = 2048
en: [-- This %s/%s attachment (size %s byte) has been deleted --]
     | [-- This %s/%s attachment (size %s bytes) has been deleted --]
tr[0]: [-- Bu %s/%s eki (boyut %s bayt) silindi --]
tr[1]: [-- Bu %s/%s eki (boyut %s bayt) silindi --]

note: L10N: If the translation of this string is a multi line string, then each line should start with "[-- " and end with " --]". The first "%s/%s" is a MIME type, e.g. "text/plain". The last %s expands to a date as returned by `mutt_date_parse_date()`. Caution: Argument three %3$ is also defined but sho
en: [-- This %s/%s attachment has been deleted --]
    [-- on %4$s --]
tr: [-- Bu %s/%s eki silindi --]
    [-- %4$s tarihinde --]

note: L10N: If the translation of this string is a multi line string, then each line should start with "[-- " and end with " --]". The first "%s/%s" is a MIME type, e.g. "text/plain".
en: [-- This %s/%s attachment has been deleted --]
tr: [-- Bu %s/%s eki silindi --]

en: [-- name: %s --]
tr: [-- ad: %s --]

en: [-- This %s/%s attachment is not included, --]
    [-- and the indicated external source has --]
    [-- expired. --]
tr: [-- Bu %s/%s eki içerilmedi --]
    [-- ve belirtilen dış kaynak artık geçerli --]
    [-- değil. --]

en: [-- This %s/%s attachment is not included, --]
    [-- and the indicated access-type %s is unsupported --]
tr: [-- Bu %s/%s eki içerilmiyor --]
    [-- ve belirtilen %s erişim tipi desteklenmiyor --]

en: [-- Error:  Could not display any parts of Multipart/Alternative --]
tr: [-- Hata: Multipart/Alternative'e ait bir bölüm görüntülenemiyor --]

note: L10N: %s is the attachment description, filename or form_name.
en: [-- Attachment #%d: %s --]
tr: [-- Ek #%d: %s --]

en: [-- Attachment #%d --]
tr: [-- Ek #%d --]

en: One or more parts of this message could not be displayed
tr: Bu iletinin bir veya birden çok kısmı görüntülenemedi

en: Unable to open 'memory stream'
tr: Bellek akışı açılamadı

en: Unable to open temporary file
tr: Geçici dosya açılamadı

en: failed to re-open 'memory stream'
tr: bellek akışını yeniden açma başarısız oldu

en: Error: multipart/signed has no protocol
tr: Hata: "multipart/signed"e ait bir protokol yok

en: [-- This is an attachment --]
tr: [-- Bu bir ek --]

note: L10N: %s/%s is a MIME type, e.g. "text/plain".
en: [-- %s/%s is unsupported --]
tr: [-- %s/%s desteklenmiyor --]

note: L10N: %s expands to a keystroke/key binding, e.g. 'v'.
en: [-- This is an attachment (use '%s' to view this part) --]
tr: [-- Bu bir ek (bu bölümü görüntülemek için '%s' kullanın) --]

note: L10N: %s/%s is a MIME type, e.g. "text/plain". The last %s expands to a keystroke/key binding, e.g. 'v'.
en: [-- %s/%s is unsupported (use '%s' to view this part) --]
tr: [-- %s/%s desteklenmiyor (bu bölümü görüntülemek için '%s' kullanın) --]

en: [-- This is an attachment (need 'view-attachments' bound to key) --]
tr: [-- Bu bir ek ('view-attachments'ın bir düğmeye atanması gerekiyor) --]

note: L10N: %s/%s is a MIME type, e.g. "text/plain".
en: [-- %s/%s is unsupported (need 'view-attachments' bound to key) --]
tr: [-- %s/%s desteklenmiyor ('view-attachments'ın bir düğmeye atanması gerekiyor) --]

en: Set option %s before setting %s
tr: Şunu ayarlamadan önce %s seçeneğini ayarlayın: %s

note: L10N: This applies to the "$header_cache_compress_level" config variable. It shows the minimum and maximum values, e.g. 'between 1 and 22' L10N: This applies to the "$wrap_headers" config variable.
en: Option %s must be between %d and %d inclusive
tr: %s seçeneği %d ve %d arasında olmalıdır (dahil)

en: ERROR: please report this bug
tr: HATA: Bu hatayı lütfen bildirin

en: message is tagged
tr: ileti etiketlendi

en: message is flagged
tr: ileti bayraklandı

en: message is deleted
tr: ileti silindi

en: attachment is deleted
tr: ek silindi

en: message has been replied to
tr: ileti yanıtlandı

en: message has been read
tr: ilete okundu

en: message is new
tr: ileti yeni

en: thread has been read
tr: ilmek okundu

en: thread has at least one new message
tr: ilmekte en az bir yeni ileti var

en: message has been read (%S expando)
tr: ileti okundu (%S expando)

en: message has been read (%Z expando)
tr: ileti okundu (%Z expando)

en: message signed with a verified key
tr: ileti, doğrulanmış bir anahtarla imzalandı

en: message is PGP-encrypted
tr: ileti PGP ile şifrelendi

en: message is signed
tr: ileti imzalandı

en: message contains a PGP key
tr: ileti bir PGP anahtarı içeriyor

en: message has no cryptography information
tr: iletide kriptografi bilgisi yok

en: message is not To: you
tr: iletinin To: kısmı size değil

en: message is To: you and only you
tr: iletinin To: kısmı yalnızca size

en: message is To: you
tr: iletinin To: kısmı size

en: message is Cc: to you
tr: ileti size Cc: yapılmış

en: message is From: you
tr: iletinin From: kısmı sizsiniz

en: message is sent to a subscribed mailing list
tr: ileti, abone olunan bir posta listesine gönderildi

en: you are in the Reply-To: list
tr: Reply-To: listesindesiniz

en: <UNKNOWN>
tr: <BİLİNMİYOR>

en: Generic bindings:
tr: Genel düğme atamaları:

en: Unbound functions:
tr: Herhangi bir düğme atanmamış işlevler:

en: Message flags:
tr: İleti bayrakları:

en: Help for %s
tr: %s için yardım

en: History '%s'
tr: '%s' geçmişi

en: Bad history file format (line %d)
tr: Hatalı geçmiş dosyası biçimi (%d. satır)

en: Can't create temporary file
tr: Geçici dosya oluşturulamıyor

en: current mailbox shortcut '^' is unset
tr: geçerli posta kutusu kısayolu '^' ayarlanmamış

en: mailbox shortcut expanded to empty regex
tr: posta kutusu kısayolu boş düzenli ifadeye genişletilmiş

en: badly formatted command string
tr: hatalı biçimlendirilmiş komut dizisi

en: unhook: Can't do unhook * from within a hook
tr: unhook: Bir kanca içindeyken unhook * komutu kullanılamaz

en: unhook: unknown hook type: %s
tr: unhook: bilinmeyen kanca: %s

en: unhook: Can't delete a %s from within a %s
tr: unhook: %s, bir %s içindeyken silinemez

en: No authenticators available or wrong credentials
tr: Kullanılabilir kimlik doğrulayıcı yok veya hatalı giriş bilgisi

note: L10N: (%s) is the method name, e.g. Anonymous, CRAM-MD5, GSSAPI, SASL
en: Authenticating (%s)...
tr: Kimlik doğrulanıyor (%s)...

note: L10N: %s is the method name, e.g. Anonymous, CRAM-MD5, GSSAPI, SASL
en: %s authentication failed
tr: %s kimlik doğrulaması başarısız

en: SASL authentication failed
tr: SASL kimlik doğrulaması başarısız

en: LOGIN disabled on this server
tr: Bu sunucuda LOGIN kapalı

en: Logging in...
tr: Giriş yapılıyor...

en: Login failed
tr: Giriş başarısız

en: %s is an invalid IMAP path
tr: %s, geçerli bir IMAP yolu değil

en: Getting folder list...
tr: Dizin listesi alınıyor...

note: L10N: (%s) is the name / path of the folder we were trying to browse
en: No such folder: %s
tr: Böyle bir dizin yok: %s

en: Create mailbox:
tr: Posta kutusu oluştur:

en: Mailbox must have a name
tr: Posta kutusunun bir adı olmalı

en: Mailbox created
tr: Posta kutusu oluşturuldu

en: Can't rename root folder
tr: Kök dizin yeniden adlandırılamaz

en: Rename mailbox %s to:
tr: %s posta kutusunu yeniden adlandır:

en: Rename failed: %s
tr: Yeniden adlandırma başarısız: %s

en: Mailbox renamed
tr: Posta kutusu yeniden adlandırıldı

en: Mailbox %s@%s closed
tr: Posta kutusu %s@%s kapatıldı

en: IMAP command failed: %s
tr: IMAP komutu başarısız: %s

en: Connection to %s timed out
tr: %s bağlantısı zaman aşımına uğradı

en: Option %s: %s is not a valid authenticator
tr: %s seçeneği: %s, geçerli bir kimlik doğrulayıcı değil

en: This IMAP server is ancient. NeoMutt does not work with it.
tr: Bu IMAP sunucusu çok eski. NeoMutt bu sunucuyla çalışmaz.

en: CREATE failed: %s
tr: CREATE başarısız: %s

en: Closing connection to %s...
tr: %s bağlantısı kapatılıyor...

en: Secure connection with TLS?
tr: TLS ile güvenli bağlanılsın mı?

en: Could not negotiate TLS connection
tr: TLS bağlantısı pazarlığı yapılamadı

en: Encrypted connection unavailable
tr: Şifrelenmiş bağlantı mevcut değil

en: Subscribing to %s...
tr: %s posta kutusuna abone olunuyor...

en: Unsubscribing from %s...
tr: %s aboneliğinden çıkılıyor...

en: Copying %d message to %s... | Copying %d messages to %s...
tr[0]: %d ileti %s posta kutusuna kopyalanıyor...
tr[1]: %d ileti %s posta kutusuna kopyalanıyor...

en: Create %s?
tr: %s oluşturulsun mu?

en: Expunge failed
tr: Silme işlemi başarısız oldu

en: Marking %d message deleted... | Marking %d messages deleted...
tr[0]: %d ileti silme için imlendi...
tr[1]: %d ileti silme için imlendi...

en: Saving changed message... [%d/%d] | Saving changed messages... [%d/%d]
tr[0]: Değiştirilen iletiler kaydediliyor... [%d/%d]
tr[1]: Değiştirilen iletiler kaydediliyor... [%d/%d]

en: Error saving flags. Close anyway?
tr: Bayraklar kaydedilirken hata. Yine de kapatılsın mı?

en: Error saving flags
tr: Bayraklar kaydedilirken hata

en: Expunging messages from server...
tr: İletiler sunucudan siliniyor...

en: imap_sync_mailbox: EXPUNGE failed
tr: imap_sync_mailbox: EXPUNGE başarısız

en: Selecting %s...
tr: %s seçiliyor...

en: Error opening mailbox
tr: Posta kutusu açılırken hata

en: IMAP server doesn't support custom flags
tr: IMAP sunucusu özelleştirilmiş bayrakları desteklemiyor

en: Invalid IMAP flags
tr: Geçersiz IMAP bayrakları

note: L10N: This prompt is made if the user hits Ctrl-C when opening an IMAP mailbox
en: Abort download and close mailbox?
tr: İndirme işleminden vazgeç ve posta kutusunu kapat?

note: L10N: Comparing the cached data with the IMAP server's data
en: Evaluating cache...
tr: Önbellek inceleniyor...

note: L10N: Fetching IMAP flag changes, using the CONDSTORE extension
en: Fetching flag updates...
tr: Bayrak güncellemeleri getiriliyor...

note: L10N: After opening an IMAP mailbox using QRESYNC, Mutt performs a quick sanity check.  If that fails, Mutt reopens the mailbox using a normal download.
en: QRESYNC failed.  Reopening mailbox.
tr: QRESYNC başarısız. Posta kutusu yeniden açılıyor.

en: Unable to fetch headers from this IMAP server version
tr: Bu IMAP sunucusu sürümünden üstbilgi alınamıyor

en: Fetching message headers...
tr: İleti üstbilgisi alınıyor...

en: Uploading message...
tr: İleti karşıya yükleniyor...

en: Copying message %d to %s...
tr: %d ileti %s posta kutusuna kopyalanıyor...

en: Fetching message...
tr: İleti alınıyor...

en: The message index is incorrect. Try reopening the mailbox.
tr: İleti indeksi doğru değil. Posta kutusunu yeniden açmayı deneyin.

en: Header search without header name: %s
tr: Üstbilgi adı olmadan üstbilgi araması: %s

en: Server-side custom search not supported: %s
tr: Sunucu tarafında özelleştirilmiş arama desteklenmiyor: %s

en: Continue?
tr: Sürdürülsün mü?

en: Quit
tr: Çık

en: Reply
tr: Yanıtla

en: Group
tr: Grubu Yanıtla

en: Post
tr: Gönder

en: Followup
tr: Ardından izle

note: L10N: %s is one of the CHECK_ACL entries below.
en: %s: Operation not permitted by ACL
tr: %s: İşleme ACL tarafından izin verilmiyor

en: Failed to create query, aborting
tr: Sorgu oluşturulamadı, iptal ediliyor

en: %s is not a mailbox
tr: %s bir posta kutusu değil!

en: Mailbox was externally modified.  Flags may be wrong.
tr: Posta kutusu dışarıdan değiştirildi. Bayraklar yanlış olabilir.

en: New mail in this mailbox
tr: Bu posta kutusunda yeni posta var

en: Mailbox was externally modified
tr: Posta kutusu dışarıdan değiştirildi

en: No mailbox is open
tr: Açık olan bir posta kutusu yok

en: No tagged messages
tr: İmli ileti yok

en: Nothing to do
tr: Yapılacak bir işlem yok

note: L10N: CHECK_ACL
en: Can't delete message
tr: İleti silinemedi

note: L10N: CHECK_ACL L10N: Due to the implementation details we do not know whether we delete zero, 1, 12, ... messages. So in English we use "messages". Your language might have other means to express this.
en: Can't delete messages
tr: İletiler silinemiyor

note: L10N: This is displayed when the x-label on one or more messages is edited.
en: %d label changed | %d labels changed
tr[0]: %d etiket değiştirildi
tr[1]: %d etiket değiştirildi

note: L10N: This is displayed when editing an x-label, but no messages were updated.  Possibly due to canceling at the prompt or if the new label is the same as the old label.
en: No labels changed
tr: Değiştirilen bir etiket yok

note: L10N: CHECK_ACL
en: Can't edit message
tr: İleti düzenlenemiyor

note: L10N: CHECK_ACL
en: Can't flag message
tr: İletiye bayrak koyulamıyor

en: Jump to message:
tr: İletiye git:

en: Argument must be a message number
tr: Argüman bir ileti numarası olmalı

en: Invalid message number
tr: Geçersiz ileti numarası

en: That message is not visible
tr: Bu ileti görünür değil

note: L10N: CHECK_ACL
en: Can't break thread
tr: İlmek koparılamıyor

en: Thread broken
tr: Kopuk ilmek

en: Thread can't be broken, message is not part of a thread
tr: İlmek koparılamıyor, ileti bir ilmeğin parçası değil

en: Open mailbox in read-only mode
tr: Posta kutusunu saltokunur kipte aç

en: Open mailbox
tr: Posta kutusunu aç

en: Thread contains unread or flagged messages
tr: İlmek okunmamış veya bayraklı iletiler içeriyor

en: Delete messages matching:
tr: Şununla eşleşen iletileri sil:

en: Limit to messages matching:
tr: Şununla eşleşen iletilere sınırla:

en: To view all messages, limit to "all"
tr: İletilerin hepsini görmek için "all"a sınırlayın

note: L10N: CHECK_ACL
en: Can't link threads
tr: İlmekler bağlanamıyor

en: No Message-ID: header available to link thread
tr: İlmeği bağlamada kullanılabilecek bir "Message-ID:" üstbilgisi yok

en: Threads linked
tr: Bağlanan ilmekler

en: No thread linked
tr: Herhangi bir ilmek bağlanmadı

en: Folder doesn't support tagging, aborting
tr: Klasör imleme desteklemiyor, iptal ediliyor

en: No tag specified, aborting
tr: Bir im belirtilmedi, iptal ediliyor

en: Update tags...
tr: İmleri güncelle...

en: Failed to modify tags, aborting
tr: İmler değiştirilemedi, iptal ediliyor

en: No new messages in this limited view
tr: Bu sınırlı görünümde yeni ileti yok

en: No new messages
tr: Yeni ileti yok

en: No unread messages in this limited view
tr: Bu sınırlı görünümde yeni okunmamış ileti yok

en: No unread messages
tr: Okunmamış ileti yok

en: Search wrapped to top
tr: Arama başa döndü

en: Search wrapped to bottom
tr: Arama sona ulaştı

en: No more threads
tr: Daha başka ilmek yok

en: You are on the first thread
tr: İlk ilmektesiniz

en: You are on the last message
tr: Son iletidesiniz

en: No undeleted messages
tr: Kurtarılan ileti yok

en: No mailboxes have new mail
tr: Yeni posta içeren bir posta kutusu yok

en: You are on the first message
tr: İlk iletidesiniz

note: L10N: CHECK_ACL L10N: Due to the implementation details we do not know whether we mark zero, 1, 12, ... messages as read. So in English we use "messages". Your language might have other means to express this.
en: Can't mark messages as read
tr: İletiler okundu olarak imlenemiyor

en: No limit pattern is in effect
tr: Herhangi bir sınırlandırma dizgisi kullanımda değil

en: Tag messages matching:
tr: Şununla eşleşen iletileri imle:

note: L10N: CHECK_ACL L10N: Due to the implementation details we do not know whether we undelete zero, 1, 12, ... messages. So in English we use "messages". Your language might have other means to express this.
en: Can't undelete messages
tr: İletiler kurtarılamıyor

en: Undelete messages matching:
tr: Şununla eşleşen iletileri kurtar:

en: Untag messages matching:
tr: Şununla eşleşen iletilerdeki imi kaldır:

note: L10N: This is the prompt for <mark-message>.  Whatever they enter will be prefixed by $mark_macro_prefix and will become a macro hotkey to jump to the currently selected message.
en: Enter macro stroke:
tr: Makro vuruşu girin:

note: L10N: "message hotkey" is the key bindings menu description of a macro created by <mark-message>.
en: message hotkey
tr: ileti kısayol düğmesi

note: L10N: This is echoed after <mark-message> creates a new hotkey macro.  %s is the hotkey string ($mark_macro_prefix followed by whatever they typed at the prompt.)
en: Message bound to %s
tr: İleti %s kısayoluna atandı

note: L10N: This error is printed if <mark-message> can't find a Message-ID for the currently selected message in the index.
en: No message ID to macro
tr: Makrolanacak ileti kimliği yok

en: Quit NeoMutt?
tr: NeoMutt'tan çıkılsın mı?

note: L10N: CHECK_ACL
en: Can't toggle new
tr: Yeni etkinleştirilemiyor

note: L10N: CHECK_ACL
en: Can't undelete message
tr: İleti kurtarılamadı

en: Logged out of IMAP servers
tr: IMAP sunucularından çıkış yapıldı

en: No Message-Id. Unable to perform operation.
tr: Message-Id yok. İşlem gerçekleştirilemiyor.

en: No deleted messages found in the thread
tr: İlmekte kurtarılan iletiler bulunamadı

en: Enter Message-Id:
tr: Message-Id girin:

en: Article has no parent reference
tr: Makalenin bir üst başvurusu yok

en: Message is not visible in limited view
tr: Sınırlı görünümde ileti görünür değil

en: Fetching %s from server...
tr: Sunucudan %s getiriliyor...

en: Article %s not found on the server
tr: %s makalesi sunucuda bulunamadı

en: Open newsgroup in read-only mode
tr: Haber grubunu salt okunur aç

en: Open newsgroup
tr: Haber grubunu aç

en: Posting to this group not allowed, may be moderated. Continue?
tr: Bu gruba göndermeye izin verilmiyor, yönetiliyor olabilir. Sürdürülsün mü?

en: No virtual folder and no Message-Id, aborting
tr: Sanal klasör ve Message-Id yok, iptal ediliyor

en: failed to find message in notmuch database. try running 'notmuch new'.
tr: notmuch veritabanında ileti bulunamadı. 'notmuch new' deneyin.

en: Failed to read thread, aborting
tr: İlmek okunamadı, iptal ediliyor

en: No query, aborting
tr: Sorgu yok, iptal ediliyor

en: Windowed queries disabled
tr: Pencerelenmiş sorgular devre dışı

en: No notmuch vfolder currently loaded
tr: Şu anda bir notmuch sanal klasörü yüklü değil

en: There are no messages
tr: İleti yok

en: No visible messages
tr: Görüntülenebilir bir ileti yok

en: Changing threaded display should prefer $use_threads over $sort
tr: İlmekli görüntüleme $sort yerine $sort_threads tercih etmeli

en: Error in command line: %s
tr: Komut satırında hata: %s

en: Warning in command line: %s
tr: Komut satırında uyarı: %s

en: unable to determine nodename via uname()
tr: düğüm adı uname() ile belirlenemiyor

en: Config variable '%s' is deprecated
tr: '%s' yapılandırma değişkeni artık kullanılmıyor

note: L10N: '%s' is the (misspelled) name of the menu, e.g. 'index' or 'pager'
en: %s: no such menu
tr: %s: :öyle bir menü yok

note: L10N: '%s' is the name of the menu, e.g. 'index' or 'pager', it might also be 'all' when all menus are affected.
en: %s: no binds for this menu
tr: %s: Bu menü için bir atama yok

en: %s: no macros for this menu
tr: %s: Bu menü için bir makro yok

en: Key is not bound
tr: Düğme ayarlanmamış

en: Key is not bound.  Press '%s' for help.
tr: Düğme ayarlanmamış.  Yardım için '%s' kullanın.

en: Macro loop detected
tr: Makro döngüsü algılandı

en: Abort key is not set, defaulting to Ctrl-G
tr: İptal düğmesi ayarlanmamış, Ctrl-G varsayılıyor

en: Specified abort key sequence (%s) will be truncated to first key
tr: Belirtilen iptal düğmesi dizisi (%s) ilk düğmeye kısaltılacak

en: Binding '%s' will alias '%s'  Before, try: 'bind %s %s noop'
tr: '%s' bağıntılamak '%s' armasını yapacaktır. Öncesinde, 'bind %s %s noop' deneyin.

en: %s: null key sequence
tr: %s: Boş düğme dizisi

en: Function '%s' not available for menu '%s'
tr: '%s' işlevi '%s' menüsü için kullanılabilir değil

en: macro: empty key sequence
tr: macro: Boş düğme dizisi

en: exec: no arguments
tr: exec: Argüman yok

en: %s: no such function
tr: %s: Böyle bir işlev yok

en: Improperly formatted entry for type %s in "%s" line %d
tr: %s türü için "%s" içinde %d. satırda hatalı biçimlendirilmiş girdi

note: L10N: Mutt is trying to look up a mailcap value, but $mailcap_path is empty. We added a reference to the MAILCAPS environment variable as a hint too. Because the variable is automatically populated by Mutt, this should only occur if the user deliberately runs in their shell: export MAILCAPS= or deli
en: Neither mailcap_path nor MAILCAPS specified
tr: Ne mailcap_path ne de MAILCAPS belirtilmiş

en: mailcap entry for type %s not found
tr: %s için mailcap kaydı bulunamadı

note: L10N: maildir_field_delimiter is a config variable and shouldn't be translated
en: maildir_field_delimiter must be exactly one character long
tr: maildir_field_delimiter, tam olarak bir karakter uzunluğunda olmalı

note: L10N: maildir_field_delimiter is a config variable and shouldn't be translated
en: maildir_field_delimiter cannot be alphanumeric or '-.\/'
tr: maildir_field_delimiter, abece-sayısal veya '-.\/' olamaz

note: L10N: maildir_field_delimiter is a config variable and shouldn't be translated
en: maildir_field_delimiter can only be set once
tr: maildir_field_delimiter, yalnızca bir kez ayarlanabilir

en: Could not flush message to disk
tr: İleti diske boşaltılamadı

en: maildir_commit_message(): unable to set time on file
tr: maildir_commit_message(): Dosyada zaman ayarlanamıyor

en: Scanning %s...
tr: %s taranıyor...

en: Reading %s...
tr: %s okunuyor...

note: L10N: Displayed before/as a mailbox is being synced
en: Writing %s...
tr: %s yazılıyor...

note: L10N: Try to limit to 80 columns
en: usage:
tr: kullanım:

en:   neomutt [-Enx] [-e <command>] [-F <config>] [-H <draft>] [-i <include>]
              [-b <address>] [-c <address>] [-s <subject>] [-a <file> [...] --]
              <address> [...]
tr:   neomutt [-Enx] [-e <komut>] [-F <yapılandırma>] [-H <taslak>] [-i <içer>]
              [-b <adres>] [-c <adres>] [-s <konu>] [-a <dosya> [...] --]
              <adres> [...]

en:   neomutt [-nx] [-e <command>] [-F <config>] [-b <address>] [-c <address>]
              [-s <subject>] [-a <file> [...] --] <address> [...] < message
tr:   neomutt [-nx] [-e <komut>] [-F <yapılandırma>] [-b <adres>] [-c <adres>]
              [-s <konu>] [-a <dosya> [...] --] <adres> [...] < message

en:   neomutt [-nRy] [-e <command>] [-F <config>] [-f <mailbox>] [-m <type>]
tr:   neomutt [-nRy] [-e <komut>] [-F <yapılandırma>] [-f <postakutusu>] [-m <tür>]

en:   neomutt [-n] [-e <command>] [-F <config>] -A <alias>
tr:   neomutt [-n] [-e <komut>] [-F <yapılandırma>] -A <arma>

en:   neomutt [-n] [-e <command>] [-F <config>] -B
tr:   neomutt [-n] [-e <komut>] [-F <yapılandırma>] -B

en:   neomutt [-n] [-e <command>] [-F <config>] -D [-S] [-O]
tr:   neomutt [-n] [-e <komut>] [-F <yapılandırma>] -D [-S] [-O]

en:   neomutt [-n] [-e <command>] [-F <config>] -d <level> -l <file>
tr:   neomutt [-n] [-e <komut>] [-F <yapılandırma>] -d <düzey> -l <dosya>

en:   neomutt [-n] [-e <command>] [-F <config>] -G
tr:   neomutt [-n] [-e <komut>] [-F <yapılandırma>] -G

en:   neomutt [-n] [-e <command>] [-F <config>] -g <server>
tr:   neomutt [-n] [-e <komut>] [-F <yapılandırma>] -g <sunucu>

en:   neomutt [-n] [-e <command>] [-F <config>] -p
tr:   neomutt [-n] [-e <komut>] [-F <yapılandırma>] -p

en:   neomutt [-n] [-e <command>] [-F <config>] -Q <variable> [-O]
tr:   neomutt [-n] [-e <komut>] [-F <yapılandırma>] -Q <değişken> [-O]

en:   neomutt [-n] [-e <command>] [-F <config>] -Z
tr:   neomutt [-n] [-e <komut>] [-F <yapılandırma>] -Z

en:   neomutt [-n] [-e <command>] [-F <config>] -z [-f <mailbox>]
tr:   neomutt [-n] [-e <komut>] [-F <yapılandırma>] -z [-f <postakutusu>]

note: L10N: Try to limit to 80 columns.  If more space is needed add an indented line
en: options:
tr: seçenekler:

en:   --            Special argument forces NeoMutt to stop option parsing and treat
                    remaining arguments as addresses even if they start with a dash
tr:   --            Özel bir argüman, NeoMutt'un ayrıştırmayı durdurmasını ve
                      kalan argümanları tireyle başlasa bile adres gibi görmesini
                      sağlar

en:   -A <alias>    Print an expanded version of the given alias to stdout and exit
tr:   -A <arma>     Verilen armanın uzun sürümünü stdout'a yazdır ve çık

en:   -a <file>     Attach one or more files to a message (must be the last option)
                    Add any addresses after the '--' argument
tr:   -a <dosya>    İletiye bir/birden çok dosya iliştir (son seçenek olmalıdır)
                    '--' argümanından sonra herhangi bir adresi ekle

en:   -B            Run in batch mode (do not start the ncurses UI)
tr:   -B            Toplu iş kipinde çalıştır (ncurses arabirimini çalıştırma)

en:   -b <address>  Specify a blind carbon copy (Bcc) recipient
tr:   -b <adres>    Bir gizli karbon kopya (Bcc) alıcısı belirt

en:   -c <address>  Specify a carbon copy (Cc) recipient
tr:   -c <adres>    Bir karbon kopya (Cc) alıcısı belirt

en:   -D            Dump all config variables as 'name=value' pairs to stdout
tr:   -D            Tüm yapılandırma değişkenlerini 'ad=değer' ikilisi olarak
                      stdout'a boşalt

en:   -D -O         Like -D, but show one-liner documentation
tr:   -D -O         -D gibi; ancak tek satırlık belgelendirme göster

en:   -D -S         Like -D, but hide the value of sensitive variables
tr:   -D -S         -D gibi; ancak hassas değişkenlerin değerini gizle

en:   -d <level>    Log debugging output to a file (default is "~/.neomuttdebug0")
                    The level can range from 1-5 and affects verbosity
tr:   -d <düzey>    Hata ayıklama çıktısını dosyaya günlük olarak yaz
                      (öntanımlı: "~/.neomuttdebug0")
                      Düzey: 1-5 arası, buna göre açıklama derecesi ayarlanır

en:   -E            Edit draft (-H) or include (-i) file during message composition
tr:   -E            Taslağı düzenle (-H) veya ileti oluşturma sırasında içer (-i)

en:   -e <command>  Specify a command to be run after reading the config files
tr:   -e <komut>    Yapılandırma dosyasını okuyup çalıştırılacak bir komut belirt

en:   -F <config>   Specify an alternative initialization file to read
tr:   -F <yapıl.>   Okunacak alternatif bir ilklendirme dosyası belirt

en:   -f <mailbox>  Specify a mailbox (as defined with 'mailboxes' command) to load
tr:   -f <postak.>  Yüklenecek posta kutusu belirt ('mailboxes' komutuna göre)

en:   -G            Start NeoMutt with a listing of subscribed newsgroups
tr:   -G            NeoMutt'ı abone haber gruplarının bir listesiyle başlat

en:   -g <server>   Like -G, but start at specified news server
tr:   -g <sunucu>   -G gibi; ancak belirtilen haber sunucusunda başlat

en:   -H <draft>    Specify a draft file with header and body for message composing
tr:   -H <taslak>   İleti oluşturma için üstbilgi ve gövdeden oluşan bir taslak belirt

en:   -h            Print this help message and exit
tr:   -h            Bu yardım iletisini yazdır ve çık

en:   -i <include>  Specify an include file to be embedded in the body of a message
tr:   -i <içer>     İletinin gövdesine gömülecek bir içerme dosyası belirt

en:   -l <file>     Specify a file for debugging output (default "~/.neomuttdebug0")
tr:   -l <dosya>    Hata ayıklama çıktısı için bir dosya belirt
                      (öntanımlı: "~/.neomuttdebug0")

en:   -m <type>     Specify a default mailbox format type for newly created folders
                    The type is either MH, MMDF, Maildir or mbox (case-insensitive)
tr:   -m <tür>      Yeni oluşturulan klasörler için öntanımlı posta kutusu biçim türü
                      belirt. Tür NH, MMDF, Maildir veya mbox (BÜYÜK/küçük harf
                      duyarsız) olabilir

en:   -n            Do not read the system-wide configuration file
tr:   -n            Sistem geneli yapılandırma dosyasını okuma

en:   -p            Resume a prior postponed message, if any
tr:   -p            Daha önceden ertelenen bir ileti varsa sürdür

en:   -Q <variable> Query a configuration variable and print its value to stdout
                    (after the config has been read and any commands executed)
                    Add -O for one-liner documentation
tr:   -Q <değişken> Bir yapılandırma değişkeni sorgula ve değerini stdout'a yazdır
                      (yapılandırma dosyası okunduktan ve komutların çalışmasından
                      sonra); tek satırlık belgelendirme için -O ekle

en:   -R            Open mailbox in read-only mode
tr:   -R            Posta kutusunu saltokunur kipte aç

en:   -s <subject>  Specify a subject (must be enclosed in quotes if it has spaces)
tr:   -s <konu>     Bir konu belirt (boşluk varsa tırnak içinde olmalıdır)

en:   -v            Print the NeoMutt version and compile-time definitions and exit
tr:   -v            NeoMutt sürümünü ve derleme tanımlarını yazdırıp çık

en:   -vv           Print the NeoMutt license and copyright information and exit
tr:   -vv           NeoMutt lisansını ve telif hakkı bilgisini yazdırıp çık

en:   -y            Start NeoMutt with a listing of all defined mailboxes
tr:   -y            NeoMutt'ı tüm tanımlı posta kutularının bir listesiyle başlat

en:   -Z            Open the first mailbox with new message or exit immediately with
                    exit code 1 if none is found in all defined mailboxes
tr:   -Z            Yeni ileti içeren ilk posta kutusunu aç veya tanımlı posta
                      kutularında yeni ileti yoksa 1 çıkış koduyla çık

en:   -z            Open the first or specified (-f) mailbox if it holds any message
                    or exit immediately with exit code 1 otherwise
tr:   -z            İleti varsa ilk veya tanımlanan (-f) posta kutusunu aç veya bir
                      ileti yoksa 1 çıkış koduyla çık

en: Error initializing terminal
tr: Uçbirim ilklendirilirken hata

en: unable to determine username
tr: kullanıcı adı belirlenemiyor

en: unable to determine home directory
tr: ev dizini belirlenemiyor

en: Error: value '%s' is invalid for -d
tr: Hata: '%s' değeri -d için geçersiz

en: Failed to parse mailto: link
tr: mailto: ayrıştırılamadı: link

en: No recipients specified
tr: Herhangi bir alıcı belirtilmemiş

en: Can't use -E flag with stdin
tr: -E bayrağı stdin ile kullanılamaz

en: Can't parse message template: %s
tr: İleti şablonu ayrıştırılamıyor: %s

en: %s: unable to attach file
tr: %s: Dosya eklenemiyor

en: No mailbox with new mail
tr: Yeni posta içeren bir posta kutusu yok

en: No incoming mailboxes defined
tr: Gelen iletileri alacak posta kutuları tanımlanmamış

en: Mailbox is empty
tr: Posta kutusu boş

en: Mailbox is corrupt
tr: Posta kutusu hasarlı

en: Couldn't lock %s
tr: %s kilitlenemedi

en: Mailbox was corrupted
tr: Posta kutusu hasar görmüş

en: Fatal error!  Could not reopen mailbox!
tr: Onulmaz hata! Posta kutusu yeniden açılamadı!

en: Could not create temporary file
tr: Geçici dosya oluşturulamadı

en: sync: mbox modified, but no modified messages (report this bug)
tr: sync: mbox değiştirilmiş; ancak herhangi bir iletiye dokunulmamış (bu hatayı bildirin)

en: Committing changes...
tr: Değişiklikler işleniyor...

en: Write failed!  Saved partial mailbox to %s
tr: Yazma başarısız! Posta kutusunun bir bölümü %s dosyasına yazıldı

en: Could not reopen mailbox
tr: Posta kutusu yeniden açılamadı

en: Can't write message
tr: İleti yazılamıyor

en: Reverse search for:
tr: Ters ara:

en: Search for:
tr: Ara:

en: Not found
tr: Bulunamadı

en: No entries
tr: Öge yok

en: Jump to:
tr: Şuraya atla:

en: Invalid index number
tr: Geçersiz indeks numarası

en: You are on the first entry
tr: İlk girdidesiniz

en: You are on the last entry
tr: Son girdidesiniz

en: You can't scroll up farther
tr: Daha yukarı çıkamazsınız

en: You can't scroll down farther
tr: Daha aşağı inemezsiniz

en: Tagging is not supported
tr: İmleme desteklenmiyor

en: No tagged entries
tr: İmli öge yok

en: Append
tr: İliştir

en: Insert
tr: Ekle

en: OK
tr: TAMAM

en: Select a remailer chain
tr: Bir postacı (remailer) zinciri seçin

en: Can't get mixmaster's type2.list
tr: "mixmaster" type2.list alınamıyor

en: Mixmaster doesn't accept Cc or Bcc headers
tr: Mixmaster Cc veya Bcc başlıklarını kabul etmez

en: Please set the hostname variable to a proper value when using mixmaster
tr: Lütfen mixmaster kullanırken yerel makina adını uygun şekilde ayarlayın

en: Error sending message, child exited %d
tr: İleti gönderilirken hata oluştu, alt süreç %d ile sonlandı.

en: Error sending message
tr: İleti gönderilirken hata oluştu

en: <random>
tr: <rastgele>

en: -- Remailer chain [Length: %d]
tr: -- Yeniden postalayıcı zinciri [Uzunluk: %d]

en: You already have the last chain element selected
tr: Zincirin zaten son elemanını seçmiş durumdasınız

en: You already have the first chain element selected
tr: Zincirin zaten ilk elemanını seçmiş durumdasınız

note: L10N The '%d' here hard-coded to 19
en: Mixmaster chains are limited to %d elements
tr: Mixmaster zincirleri %d sayıda ögeyle sınırlandırılmıştır

en: The remailer chain is already empty
tr: Postacı zinciri zaten boş

en: Error: %s can't be used as the final remailer of a chain
tr: Hata: %s, zincirdeki son postacı olarak kullanılamaz

en: Failed to seek file: %s
tr: Dosya aranamadı: %s

en: Timeout exceeded while attempting fcntl lock
tr: "fcntl" kilitlemesi zaman aşımına uğradı

en: Waiting for fcntl lock... %d
tr: "fcntl" kilidi için bekleniyor... %d

en: Timeout exceeded while attempting flock lock
tr: "flock" kilitlemesi zaman aşımına uğradı

en: Waiting for flock attempt... %d
tr: "flock" kilidi için bekleniyor... %d

en: Closed log file: %s
tr: Günlük dosyası kapatıldı: %s

en: Debugging at level %d to file '%s'
tr: Şu dosya %d düzeyinde hata ayıklanıyor: '%s'

en: Logging at level %d to file '%s'
tr: Şu dosya %d düzeyinde hata ayıklanıyor: '%s'

en: Error: converting path to absolute
tr: Hata: Yol mutlaka çevriliyor

en: open /dev/urandom: %s
tr: /dev/urandom aç: %s

en: read /dev/urandom: %s
tr: /dev/urandom oku: %s

en: Bad regex: %s
tr: Hatalı düzenli ifade: %s

en: Not enough subexpressions for template
tr: Şablon için yetersiz alt ifadeler

en: Caught signal %d (%s) ...  Exiting
tr: %d (%s) sinyali alındı...  Çıkılıyor.

en: Caught signal %d ...  Exiting
tr: %d sinyali alındı...  Çıkılıyor.

en: Invalid value for option %s: %ld
tr: %s seçeneği için geçersiz değer: %ld

en: Error: Couldn't load the lua interpreter
tr: Hata: Lua yorumlayıcısı yüklenemedi

en: Couldn't source lua source: %s
tr: Lua kaynağı kaynak alınamadı: %s

en: New mail in
tr: Şurada yeni posta:

en: SSL is unavailable, can't connect to %s
tr: SSL erişilemiyor, %s konumuna bağlanamıyor

en: Cannot use 'last-' prefix with 'threads' for %s
tr: %s için 'last-' öneki 'threads' ile kullanılamıyor

en: Parent message is not available
tr: Ana ileti mevcut değil

en: Root message is not visible in this limited view
tr: Kök ileti bu sınırlı görünümde görüntülenemez

en: Parent message is not visible in this limited view
tr: Ana ileti bu sınırlı görünümde görüntülenemez

note: L10N: Means "The path you specified as the destination file is a directory." See the msgid "Save to file: " (alias.c, recvattach.c) These three letters correspond to the choices in the string.
en: File is a directory, save under it: (y)es, (n)o, (a)ll?
tr: Dosya bir dizin; bu dizinin altına kaydedilsin mi? (e)vet, (h)ayır, (t)ümü

en: yna
tr: eht

note: L10N: Means "The path you specified as the destination file is a directory." See the msgid "Save to file: " (alias.c, recvattach.c)
en: File is a directory, save under it?
tr: Dosya bir dizin; bu dizin altına kaydedilsin mi?

en: File under directory:
tr: Dosyayı dizin altına kaydet:

note: L10N: Options for: File %s exists, (o)verwrite, (a)ppend, or (c)ancel?
en: File exists, (o)verwrite, (a)ppend, or (c)ancel?
tr: Dosya zaten var, ü(z)erine yaz, (e)kle, i(p)tal?

en: oac
tr: zep

en: Can't save message to POP mailbox
tr: İleti POP posta kutusuna kaydedilemiyor

en: Append messages to %s?
tr: İletiler %s sonuna iliştirilsin mi?

en: Can't save message to news server
tr: İletiler haber sunucusuna kaydedilemiyor

en: Reading from %s interrupted...
tr: %s konumundan okuma yarıda kesildi...

note: L10N: Displayed if a mailbox sync fails
en: Unable to write %s
tr: %s yazılamıyor

note: L10N: Although we know the precise number of messages, we do not show it to the user. So feel free to use a "generic plural" as plural translation if your language has one.
en: message not deleted | messages not deleted
tr[0]: ileti silinmedi
tr[1]: iletiler silinmedi

en: Can't open trash folder
tr: Çöp klasörü açılamıyor

note: L10N: Displayed if appending to $trash fails when syncing or closing a mailbox
en: Unable to append to trash folder
tr: Çöp klasörüne iliştirilemiyor

en: Mark all articles read?
tr: Tüm yazılar okundu olarak imlensin mi/

note: L10N: The first argument is the number of read messages to be moved, the second argument is the target mailbox.
en: Move %d read message to %s? | Move %d read messages to %s?
tr[0]: Okunmuş %d ileti %s konumuna taşınsın mı?
tr[1]: Okunmuş %d ileti %s konumuna taşınsın mı?

en: Purge %d deleted message? | Purge %d deleted messages?
tr[0]: Silinmiş %d ileti tümüyle kaldırılsın mı?
tr[1]: Silinmiş %d ileti tümüyle kaldırılsın mı?

en: Moving read messages to %s...
tr: Okunmuş iletiler %s posta kutusuna taşınıyor...

en: Mailbox is unchanged
tr: Posta kutusunda değişiklik yok

en: %d kept, %d moved, %d deleted
tr: %d kaldı, %d taşındı, %d silindi

en: %d kept, %d deleted
tr: %d kaldı, %d silindi

en:  Press '%s' to toggle write
tr:  Yazılabilir yapmak için '%s' düğmesine basın

en: Use 'toggle-write' to re-enable write
tr: 'toggle-write' komutunu kullanarak yeniden yazılabilir yapabilirsiniz

en: Mailbox is marked unwritable. %s
tr: Posta kutusu yazılamaz yapıldı. %s

en: Mailbox checkpointed
tr: Posta kutusu denetlendi

en: Can't open %s: it is a pipe
tr: %s açılamıyor: Bir veriyolu

en: Can't toggle write on a readonly mailbox
tr: Saltokunur bir posta kutusu yazılabilir yapılamaz

en: Changes to folder will be written on folder exit
tr: Klasördeki değişiklikler çıkışta yazılacak

en: Changes to folder will not be written
tr: Klasördeki değişiklikler yazılmayacak

en:  (current time: %c)
tr:  (geçerli tarih: %c)

en: [-- %s output follows%s --]
tr: [-- %s çıktısı%s izler --]

note: L10N: Due to the implementation details (e.g. some passwords are managed by gpg-agent) we can't know whether we forgot zero, 1, 12, ... passwords. So in English we use "Passphrases". Your language might have other means to express this.
en: Passphrases forgotten
tr: Anahtar parolaları unutuldu

en: Inline PGP can't be used with attachments.  Revert to PGP/MIME?
tr: Satıriçi PGP eklerle birlikte kullanılamaz. PGP/MIME'a geri dönülsün mü?

en: Mail not sent: inline PGP can't be used with attachments
tr: E-posta gönderilmedi: Satıriçi PGP eklerle birlikte kullanılamaz

en: Inline PGP can't be used with format=flowed.  Revert to PGP/MIME?
tr: Satıriçi PGP format=flowed ile kullanılamaz. PGP/MIME'a geri dönülsün mü?

en: Mail not sent: inline PGP can't be used with format=flowed
tr: E-posta gönderilmedi: Satıriçi PGP format=flowed ile kullanılamaz

en: Invoking PGP...
tr: PGP çağrılıyor...

en: Message can't be sent inline.  Revert to using PGP/MIME?
tr: İleti satıriçi olarak gönderilemez. PGP/MIME'a geri dönülsün mü?

en: Mail not sent
tr: E-posta gönderilmedi

en: S/MIME messages with no hints on content are unsupported
tr: İçeriği hakkında hiçbir bilginin bulunmadığı S/MIME iletilerinin gönderilmesi desteklenmiyor

en: Trying to extract PGP keys...
tr: PGP anahtarları belirlenmeye çalışılıyor...

en: Trying to extract S/MIME certificates...
tr: S/MIME sertifikaları belirlenmeye çalışılıyor...

en: [-- Error: Unknown multipart/signed protocol %s --]
tr: [-- Hata: Bilinmeyen "multipart/signed" protokolü %s --]

en: [-- Error: Missing or bad-format multipart/signed signature --]
tr: [-- Hata: Eksik veya hatalı biçimli "multipart/signed" imzası --]

en: [-- Warning: We can't verify %s/%s signatures. --]
tr: [-- Uyarı: %s/%s imzaları doğrulanamıyor. --]

en: [-- The following data is signed --]
tr: [-- Aşağıdaki bilgi imzalıdır --]

en: [-- Warning: Can't find any signatures. --]
tr: [-- Uyarı: Herhangi bir imza bulunamıyor. --]

en: 
    [-- End of signed data --]
tr: 
    [-- İmzalı bilginin sonu --]

en: error enabling CMS protocol: %s
tr: CMS protokolü etkinleştirilirken hata: %s

en: error creating GPGME data object: %s
tr: GPGME veri nesnesi oluşturulurken hata: %s

en: error allocating data object: %s
tr: veri nesnesi için bellek ayrılırken hata: %s

en: error rewinding data object: %s
tr: veri nesnesi geri sarılırken hata: %s

en: [tempfile]
tr: [geçicidosya]

en: error reading data object: %s
tr: veri nesnesi okunurken hata: %s

en: secret key '%s' not found: %s
tr: '%s' gizli anahtarı bulunamadı: %s

en: ambiguous specification of secret key '%s'
tr: '%s' gizli anahtarının özellikleri belirsiz

en: error setting secret key '%s': %s
tr: '%s' gizli anahtarı ayarlanırken hata: %s

en: error setting PKA signature notation: %s
tr: PKA imza simgelemi ayarlanırken hata: %s

en: error encrypting data: %s
tr: veri şifrelenirken hata: %s

en: error signing data: %s
tr: veri imzalanırken hata: %s

en: $pgp_sign_as unset and no default key specified in ~/.gnupg/gpg.conf
tr: pgp_sign_as ayarlanmamış ve ~/.gnupg/gpg.conf içinde öntanımlı anahtar belirtilmemiş

en: Warning: One of the keys has been revoked
tr: Uyarı: Anahtarlardan biri yürürlükten kaldırılmış

en: Warning: The key used to create the signature expired at:
tr: Uyarı: İmzalamada kullanılan anahtarın süresi dolmuş, son kullanma tarihi:

en: Warning: At least one certification key has expired
tr: Uyarı: Anahtarlardan en az birinin süresi dolmuş

en: Warning: The signature expired at:
tr: Uyarı: İmza geçerliliğinin sona erdiği tarih:

en: Can't verify due to a missing key or certificate
tr: Eksik bir anahtar veya sertifikadan dolayı doğrulama yapılamıyor

en: The CRL is not available
tr: CRL mevcut değil

en: Available CRL is too old
tr: Mevcut CRL çok eski

en: A policy requirement was not met
tr: Kullanım şartlarına aykırı bir durumla karşılaşıldı

en: A system error occurred
tr: Bir sistem hatası oluştu

en: WARNING: PKA entry does not match signer's address:
tr: UYARI: PKA girdisi imzalayanın adresi ile uyuşmuyor:

en: PKA verified signer's address is:
tr: PKA doğrulamalı imzalayanın adresi:

en: Fingerprint:
tr: Parmak izi:

en: WARNING: We have NO indication whether the key belongs to the person named as shown above
tr: UYARI: Anahtarın yukarıda gösterilen addaki kişiye ait olduğuna dair HİÇBİR belirti yok

en: WARNING: The key does NOT BELONG to the person named as shown above
tr: UYARI: Anahtar yukarıda gösterilen addaki kişiye ait DEĞİL

en: WARNING: It is NOT certain that the key belongs to the person named as shown above
tr: UYARI: Anahtarın yukarıda gösterilen addaki kişiye ait olduğu kesin DEĞİL

en: aka:
tr: nam-ı diğer:

note: L10N: You will see this message in place of "KeyID " if the S/MIME key has no ID. This is quite an error.
en: no signature fingerprint available
tr: hiçbir parmak izi imzası yok

en: created:
tr: oluşturulma:

en: Error getting key information for KeyID %s: %s
tr: KeyID %s için anahtar bilgisi alınırken hata: %s

en: Good signature from:
tr: İyi imza kaynağı:

en: *BAD* signature from:
tr: *KÖTÜ* imza kaynağı:

en: Problem signature from:
tr: Sorunlu imza kaynağı:

note: L10N: This is trying to match the width of the "Problem signature from:" translation just above.
en:                expires:
tr:  son kullanma tarihi:

en: [-- Begin signature information --]
tr: [-- İmza bilgisi başlangıcı --]

en: Error: verification failed: %s
tr: Hata: Doğrulama başarısız: %s

en: *** Begin Notation (signature by: %s) ***
tr: *** Simgelem Başlangıcı (%s tarafından imzalanmış) ***

en: *** End Notation ***
tr: *** Simgelem Sonu ***

en: [-- End signature information --]
tr: [-- İmza bilgisi sonu --]

en: [-- Error: decryption failed: %s --]
tr: [-- Hata: Şifre çözülemedi: %s --]

en: Error importing key: %s
tr: Anahtar içe aktarılırken hata: %s

en: Error: decryption/verification failed: %s
tr: Hata: Şifre çözümü/doğrulaması başarısız: %s

en: PGP message successfully decrypted
tr: Şifrelenmiş PGP iletisi başarıyla çözüldü

en: Error: copy data failed
tr: Hata: Veri kopyalaması başarısız

en: [-- BEGIN PGP MESSAGE --]
tr: [-- PGP İLETİSİ BAŞLANGICI --]

en: [-- BEGIN PGP PUBLIC KEY BLOCK --]
tr: [-- PGP GENEL ANAHTAR BÖLÜMÜ BAŞLANGICI --]

en: [-- BEGIN PGP SIGNED MESSAGE --]
tr: [-- İMZALI PGP İLETİSİ BAŞLANGICI --]

en: [-- END PGP MESSAGE --]
tr: [-- PGP İLETİSİ SONU --]

en: [-- END PGP PUBLIC KEY BLOCK --]
tr: [-- PGP GENEL ANAHTAR BÖLÜMÜ SONU --]

en: [-- END PGP SIGNED MESSAGE --]
tr: [-- İMZALI PGP İLETİSİ SONU --]

en: [-- Error: could not find beginning of PGP message --]
tr: [-- Hata: PGP iletisinin başlangıcı bulunamadı --]

en: [-- Error: could not create temporary file --]
tr: [-- Hata: Geçici dosya yaratılamadı --]

en: [-- The following data is PGP/MIME signed and encrypted --]
tr: [-- Aşağıdaki bilgi PGP/MIME ile imzalanmış ve şifrelenmiştir --]

en: [-- The following data is PGP/MIME encrypted --]
tr: [-- Aşağıdaki bilgi PGP/MIME ile şifrelenmiştir --]

en: [-- End of PGP/MIME signed and encrypted data --]
tr: [-- PGP/MIME ile imzalanmış ve şifrelenmiş bilginin sonu --]

en: [-- End of PGP/MIME encrypted data --]
tr: [-- PGP/MIME ile şifrelenmiş bilginin sonu --]

en: Could not decrypt PGP message
tr: Şifrelenmiş PGP iletisi çözülemedi

en: [-- The following data is S/MIME signed --]
tr: [-- Aşağıdaki bilgi S/MIME ile imzalanmıştır --]

en: [-- The following data is S/MIME encrypted --]
tr: [-- Aşağıdaki bilgi S/MIME ile şifrelenmiştir --]

en: [-- End of S/MIME signed data --]
tr: [-- S/MIME ile imzalanmış bilginin sonu --]

en: [-- End of S/MIME encrypted data --]
tr: [-- S/MIME ile şifrelenmiş bilginin sonu --]

en: gpgme_op_keylist_start failed: %s
tr: gpgme_op_keylist_start başarısız: %s

en: gpgme_op_keylist_next failed: %s
tr: gpgme_op_keylist_next başarısız: %s

en: Looking for keys matching "%s"...
tr: "%s" ile eşleşen anahtarlar aranıyor...

en: No matching keys found for "%s"
tr: "%s" için eşleşen anahtarlar bulunamadı

en: Use keyID = "%s" for %s?
tr: Şunun için keyID = "%s" kullanılsın mı: %s?

en: Enter keyID for %s:
tr: %s için keyID girin:

note: L10N: mutt_gpgme_select_secret_key() tries to list all secret keys to choose from.  This error is displayed if no results were found.
en: No secret keys found
tr: Hiçbir gizli anahtar bulunamadı

en: Please enter the key ID:
tr: Lütfen anahtar kimliğini girin:

en: Error exporting key: %s
tr: Anahtar dışa aktarılırken hata: %s

note: L10N: MIME description for exported (attached) keys. You can translate this entry to a non-ASCII string (it will be encoded), but it may be safer to keep it untranslated.
en: PGP Key 0x%s
tr: PGP anahtarı 0x%s

en: GPGME: OpenPGP protocol not available
tr: GPGME: OpenPGP protokolü kullanılamıyor

en: GPGME: CMS protocol not available
tr: CMS protokolü kullanılamıyor

note: L10N: S/MIME options (opportunistic encryption is on)
en: S/MIME (s)ign, sign (a)s, (p)gp, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
tr: S/MIME im(z)ala, f(a)rklı imzala, (p)gp, (t)emizle veya (o)ppenc kipi kapalı?

note: L10N: S/MIME options (opportunistic encryption is on)
en: sapco
tr: zapto

note: L10N: PGP options (opportunistic encryption is on)
en: PGP (s)ign, sign (a)s, s/(m)ime, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
tr: PGP im(z)ala, f(a)rklı imzala, s/(m)ime, (t)emizle veya (o)ppenc kipi kapalı?

note: L10N: PGP options (opportunistic encryption is on)
en: samco
tr: zamto

note: L10N: S/MIME options (opportunistic encryption is off)
en: S/MIME (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, (p)gp, (c)lear, or (o)ppenc mode?
tr: S/MIME şif(r)ele, im(z)ala, f(a)rklı imzala, i(k)isi de, (p)gp, (t)emizle veya (o)ppenc kipi?

note: L10N: S/MIME options (opportunistic encryption is off)
en: esabpco
tr: rzakpto

note: L10N: PGP options (opportunistic encryption is off)
en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, s/(m)ime, (c)lear, or (o)ppenc mode?
tr: PGP şif(r)ele, im(z)ala, f(a)rklı imzala, i(k)isi de, s/(m)ime, (t)emizle veya (o)ppenc kipi?

note: L10N: PGP options (opportunistic encryption is off)
en: esabmco
tr: rzakmto

note: L10N: S/MIME options
en: S/MIME (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, (p)gp or (c)lear?
tr: S/MIME şif(r)ele, im(z)ala, f(a)rklı imzala, i(k)isi de, (p)gp veya (t)emizle?

note: L10N: S/MIME options
en: esabpc
tr: rzakpt

note: L10N: PGP options
en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, s/(m)ime or (c)lear?
tr: PGP şif(r)ele, im(z)ala, f(a)rklı imzala, i(k)isi de, s/(m)ime veya (t)emizle?

note: L10N: PGP options
en: esabmc
tr: rzakmt

en: Failed to verify sender
tr: Gönderici doğrulanamadı

en: Failed to figure out sender
tr: Göndericinin kim olduğu belirlenemedi

en: Invoking S/MIME...
tr: S/MIME çağrılıyor...

en: Check key
tr: Anahtarı denetle

en: All matching keys are marked expired/revoked
tr: Bulunan bütün anahtarların süresi bitmiş veya yürürlükten kaldırılmış

en: PGP and S/MIME keys matching
tr: PGP ve S/MIME anahtarları uyuşuyor

en: PGP keys matching
tr: PGP anahtarları uyuşuyor

en: S/MIME keys matching
tr: S/MIME anahtarları uyuşuyor

en: keys matching
tr: anahtarlar uyuşuyor

en: All matching keys are expired, revoked, or disabled
tr: Eşleşen tüm anahtarların süresi dolmuş, yürürlükten kalkmış veya devre dışı

en: PGP keys matching <%s>
tr: <%s> ile eşleşen PGP anahtarları

en: PGP keys matching "%s"
tr: "%s" ile eşleşen PGP anahtarları

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Expired
tr: Süresi Dolmuş

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Invalid
tr: Geçersiz

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Revoked
tr: Yürürlükten Kalkmış

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Trusted
tr: Güvenilir

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Unverified
tr: Doğrulanamayan

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Verified
tr: Doğrulananan

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Unknown
tr: Bilinmiyor

en: S/MIME certificates matching "%s"
tr: "%s" ile uyuşan S/MIME anahtarları

note: L10N: The following are the headers for the "verify key" output from the GPGME key selection menu (bound to "c" in the key selection menu). They will be automatically aligned.
en: Name:
tr: Ad:

en: Valid From:
tr: Geçerlilik başlangıcı:

en: Valid To:
tr: Geçerlilik sonu:

en: Key Type:
tr: Anahtar türü:

en: Key Usage:
tr: Anahtar kullanımı:

en: Serial-No:
tr: Seri numarası:

en: Issued By:
tr: Veren:

en: Subkey:
tr: Alt anahtar:

en: [Can't display this user ID (unknown encoding)]
tr: [Bu kullanıcının kimliği görüntülenemiyor (bilinmeyen kodlama)]

en: [Can't display this user ID (invalid encoding)]
tr: [Bu kullanıcının kimliği görüntülenemiyor (geçersiz kodlama)]

en: [Can't display this user ID (invalid DN)]
tr: [Bu kullanıcının kimliği görüntülenemiyor (geçersiz DN)]

note: L10N: comes after the Name or aka if the key is invalid L10N: describes a subkey
en: [Invalid]
tr: [Geçersiz]

note: L10N: value in Key Usage: field
en: encryption
tr: şifreleme

note: L10N: value in Key Usage: field
en: signing
tr: imzalama

note: L10N: value in Key Usage: field
en: certification
tr: sertifikasyon

note: L10N: describes a subkey
en: [Revoked]
tr: [Yürürlükten Kaldırılmış]

note: L10N: describes a subkey
en: [Expired]
tr: [Süresi Dolmuş]

note: L10N: describes a subkey
en: [Disabled]
tr: [Etkin Değil]

en: Collecting data...
tr: Veri toplanıyor...

en: Error finding issuer key: %s
tr: Yayımcı anahtarı bulunamadı: %s

en: Error: certification chain too long - stopping here
tr: Hata: Sertifikasyon zinciri çok uzun - burada duruldu

en: Key ID: 0x%s
tr: Anahtar kimliği: 0x%s

en: This key can't be used: expired/disabled/revoked
tr: Bu anahtar kullanılamaz: Süresi dolmuş/etkin değil/yürürlükten kaldırılmış

en: ID is expired/disabled/revoked. Do you really want to use the key?
tr: Kimlik süresi dolmuş/etkin değil/yürürlükten kalkmış. Gerçekten bu anahtarı kullanmak istiyor musunuz?

en: ID is not valid. Do you really want to use the key?
tr: Kimlik geçerli değil. Gerçekten bu anahtarı kullanmak istiyor musunuz?

en: ID is only marginally valid. Do you really want to use the key?
tr: Kimlik çok az güvenilir. Gerçekten bu anahtarı kullanmak istiyor musunuz?

en: ID has undefined validity. Do you really want to use the key?
tr: Kimliğin geçerliliği belirsiz. Gerçekten bu anahtarı kullanmak istiyor musunuz?

en: Enter PGP passphrase:
tr: PGP anahtar parolasını girin:

en: [-- Error: unable to create PGP subprocess --]
tr: [-- Hata: PGP alt süreci oluşturulamadı --]

en: [-- End of PGP output --]
tr: [-- PGP çıktısı sonu --]

note: L10N: You will see this error message if (1) you are decrypting (not encrypting) something and (2) it is a plaintext. So the message does not mean "You failed to encrypt the message."
en: PGP message is not encrypted
tr: PGP iletisi şifrelenmemiş

en: Internal error.  Please submit a bug report.
tr: İç hata. Lütfen bir hata kaydı açın.

en: [-- Error: could not create a PGP subprocess --]
tr: [-- Hata: PGP alt süreci oluşturulamadı --]

en: Decryption failed
tr: Şifre çözme işlemi başarısız oldu

en: Can't open PGP subprocess
tr: PGP alt süreci açılamıyor

en: Can't invoke PGP
tr: PGP çalıştırılamıyor

note: L10N: The previous string MUST have the same highlighted letter One of them will appear in each of the three strings marked "(inline"), below.
en: (i)nline
tr: satır(i)çi

note: L10N: PGP options (inline) (opportunistic encryption is on)
en: PGP (s)ign, sign (a)s, %s format, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
tr: PGP im(z)ala, f(a)rklı imzala, %s biçimi, (t)emizle veya (o)ppenc kipi kapalı?

note: L10N: PGP options (inline) (opportunistic encryption is on) The 'i' is from the "PGP/M(i)ME" or "(i)nline", above.
en: saico
tr: zaito

note: L10N: PGP options (opportunistic encryption is on)
en: PGP (s)ign, sign (a)s, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
tr: PGP im(z)ala, f(a)rklı imzala, (t)emizle veya (o)ppenc kipi kapalı?

note: L10N: PGP options (opportunistic encryption is on)
en: saco
tr: zato

note: L10N: PGP options (inline) (opportunistic encryption is off)
en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, %s format, (c)lear, or (o)ppenc mode?
tr: PGP şif(r)ele, im(z)ala, f(a)rklı imzala, i(k)isi de, %s biçimi, (t)emizle veya (o)ppenc kipi?

note: L10N: PGP options (inline) (opportunistic encryption is off) The 'i' is from the "PGP/M(i)ME" or "(i)nline", above.
en: esabico
tr: rzakito

note: L10N: PGP options (opportunistic encryption is off)
en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, (c)lear, or (o)ppenc mode?
tr: PGP şif(r)ele, im(z)ala, f(a)rklı imzala, i(k)isi de, (t)emizle veya (o)ppenc kipi?

note: L10N: PGP options (opportunistic encryption is off)
en: esabco
tr: rzakto

note: L10N: PGP options (inline)
en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, %s format, or (c)lear?
tr: PGP şif(r)ele, im(z)ala, f(a)rklı imzala, i(k)isi de, %s biçimi veya (t)emizle?

note: L10N: PGP options (inline) The 'i' is from the "PGP/M(i)ME" or "(i)nline", above.
en: esabic
tr: rzakit

note: L10N: PGP options
en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, or (c)lear?
tr: PGP şif(r)ele, im(z)ala, f(a)rklı imzala, i(k)isi de veya (t)emizle?

note: L10N: PGP options
en: esabc
tr: rzakt

en: Can't open /dev/null
tr: /dev/null açılamıyor

en: Fetching PGP key...
tr: PGP anahtarı getiriliyor...

en: PGP Key %s
tr: PGP Anahtarı %s

en: Enter S/MIME passphrase:
tr: S/MIME parolasını girin:

en: Enter keyID:
tr: keyID girin:

en: No (valid) certificate found for %s
tr: %s için (geçerli) sertifika bulunamadı

en: Error: unable to create OpenSSL subprocess
tr: Hata: OpenSSL alt süreci oluşturulamadı

en: Label for certificate:
tr: Sertifika etiketi:

en: no certfile
tr: sertifika dosyası yok

en: no mbox
tr: mbox yok

en: No output from OpenSSL...
tr: OpenSSL bir çıktı üretmedi...

en: Can't sign: No key specified. Use Sign As.
tr: İmzalanamıyor: Anahtar belirtilmedi. "farklı imzala"yı seçin.

en: Can't open OpenSSL subprocess
tr: OpenSSL alt süreci açılamıyor

en: [-- End of OpenSSL output --]
tr: [-- OpenSSL çıktısı sonu --]

en: [-- Error: unable to create OpenSSL subprocess --]
tr: [-- Hata: OpenSSL alt süreci oluşturulamadı --]

en: [-- The following data is S/MIME encrypted --]
tr: [-- Aşağıdaki bilgi S/MIME ile şifrelenmiştir --]

en: [-- The following data is S/MIME signed --]
tr: [-- Aşağıdaki bilgi S/MIME ile imzalanmıştır --]

en: 
    [-- End of S/MIME encrypted data. --]
tr: 
    [-- S/MIME ile şifrelenmiş bilginin sonu --]

en: 
    [-- End of S/MIME signed data. --]
tr: 
    [-- S/MIME ile imzalanmış bilginin sonu --]

note: L10N: S/MIME options (opportunistic encryption is on)
en: S/MIME (s)ign, encrypt (w)ith, sign (a)s, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
tr: S/MIME im(z)ala, şununla şifr(e)le, f(a)rklı imzala, (t)emizle veya (o)ppenc Kipi kapalı?

note: L10N: S/MIME options (opportunistic encryption is on)
en: swaco
tr: zeato

note: L10N: S/MIME options (opportunistic encryption is off)
en: S/MIME (e)ncrypt, (s)ign, encrypt (w)ith, sign (a)s, (b)oth, (c)lear, or (o)ppenc mode?
tr: S/MIME şif(r)ele, im(z)ala, şununla şifr(e)le, f(a)rklı imzala, i(k)isi de, (t)emizle veya (o)ppenc kipi?

note: L10N: S/MIME options (opportunistic encryption is off)
en: eswabco
tr: rzeakto

note: L10N: S/MIME options
en: S/MIME (e)ncrypt, (s)ign, encrypt (w)ith, sign (a)s, (b)oth, or (c)lear?
tr: S/MIME şif(r)ele, i(m)zala, f(a)rklı şifrele, (f)arklı imzala, i(k)isi de, i(p)tal?

note: L10N: S/MIME options
en: eswabc
tr: rmafkp

en: Choose algorithm family: (1) DES, (2) RC2, (3) AES, or (c)lear?
tr: Algoritma ailesini seçin: (1) DES, (2) RC2, (3) AES, şifresi(z)?

note: L10N: Options for: Choose algorithm family: (1) DES, (2) RC2, (3) AES, or (c)lear?
en: 123c
tr: 123z

en: ID is not trusted. Do you really want to use the key?
tr: Kimliğe güvenilmiyor. Gerçekten bu anahtarı kullanmak istiyor musunuz?

en: Loading list of groups from cache...
tr: Önbellekten gruplar listesi yükleniyor...

en: No news server defined
tr: Bir haber sunucusu tanımlanmamış

en: %s is an invalid news server specification
tr: %s, geçersiz bir haber sunucusu belirtimi

en: Server closed connection
tr: Sunucu bağlantıyı kapattı

en: Server doesn't support reader mode
tr: Sunucu, okuyucu kipini desteklemiyor

en: No authenticators available
tr: Kimlik doğrulayıcılar erişilir durumda değil

en: Connection to %s lost. Reconnect?
tr: %s bağlantısı kesildi. Yeniden bağlanılsın mı?

en: Fetching list of articles...
tr: Yazılar listesi getiriliyor...

en: Checking for new messages...
tr: Yeni iletiler denetleniyor...

en: Could not switch to reader mode
tr: Okuyucu kipine geçilemedi

en: Connected to %s. %s
tr: %s bağlantısı kuruldu. %s

en: Posting is NOT ok
tr: Gönderi yapma tamam DEĞİL

en: Posting is ok
tr: Gönderme tamam

en: Can't post article: %s
tr: Yazı gönderilemiyor: %s

en: Loading list of groups from server %s...
tr: %s sunucusundan gruplar listesi yükleniyor...

en: Loading descriptions...
tr: Açıklamalar yükleniyor...

en: Checking for new newsgroups...
tr: Yeni haber grupları denetleniyor...

en: Unable to find child articles because server does not support XPAT command
tr: Alt bölüm yazıları bulunamıyor; çünkü sunucu XPAT komutunu desteklemiyor

en: %s is an invalid newsgroup specification
tr: %s, geçersiz bir haber grubu belirtimi

en: Newsgroup %s not found on the server
tr: %s haber grubu bu sunucuda bulunamadı

en: Newsgroup %s has been removed from the server
tr: %s haber grubu sunucudan kaldırıldı

en: nm_default_url must be: notmuch://<absolute path> . Current: %s
tr: nm_default_url, notmuch://<mutlak yol> olmalıdır. Şu anda: %s

note: L10N: The values 'hour', 'day', 'week', 'month', 'year' are literal. They should not be translated.
en: Invalid nm_query_window_timebase value (valid values are: hour, day, week, month, year)
tr: Geçersiz nm_query_window_timebase değeri (geçerliler: hour, day, week, month, year)

en: Waiting for notmuch DB... (%d sec)
tr: notmuch veritabanı bekleniyor... (%d saniye)

en: Can't open notmuch database: %s: %s
tr: notmuch veritabanı açılamıyor: %s: %s

en: unknown reason
tr: bilinmeyen neden

en: failed to parse notmuch url: %s
tr: notmuch url'si ayrıştırılamadı: %s

en: failed to parse notmuch limit: %s
tr: notmuch limiti ayrıştırılamadı: %s

en: Reading messages...
tr: İletiler okunuyor...

en: No more messages in the thread
tr: İlmekta başka ileti yok

en: failed to parse limit: %s
tr: limit ayrıştırılamadı: %s

en: Unable to sync %d message due to external mailbox modification | Unable to sync %d messages due to external mailbox modification
tr[0]: %d ileti, posta kutusu dışarıdan değiştirildiği için eşzamanlanamadı
tr[1]: %d ileti, posta kutusu dışarıdan değiştirildiği için eşzamanlanamadı

en: Can't write to virtual folder
tr: Sanal klasöre yazılamıyor

en: failed to parse notmuch query type: %s
tr: notmuch sorgu türü ayrıştırılamadı: %s

en: PrevPg
tr: ÖncSyf

en: NextPg
tr: SnrSyf

en: View Attachm.
tr: Eki Aç

en: Next
tr: Sonraki

en: Bottom of message is shown
tr: İletinin sonu gösteriliyor

en: Top of message is shown
tr: İletinin başı gösteriliyor

note: L10N: Displayed if <skip-headers> is invoked in the pager, but there is no text past the headers. (I don't think this is actually possible in Mutt's code, but display some kind of message in case it somehow occurs.)
en: No text past headers
tr: Üstbilgi sonrasında metin yok

en: No more unquoted text after quoted text
tr: Alıntı metnini takip eden normal metnin sonu

en: No more quoted text
tr: Alıntı metni sonu

en: Help is currently being shown
tr: Şu an yardım gösteriliyor

en: Saved to: %s
tr: Şuraya kaydedildi: %s

note: L10N: Status bar message: the entire email is visible in the pager L10N: Status bar message: all the emails are visible in the index
en: all
tr: tümü

note: L10N: Used for the $crypt_verify_sig prompt
en: Verify signature?
tr: İmza doğrulansın mı?

en: Can't create display filter
tr: Görüntüleme süzgeci oluşturulamadı

en: Could not copy message
tr: İleti kopyalanamadı

en: Command:
tr: Komut:

en: S/MIME signature successfully verified
tr: S/MIME imzası başarıyla doğrulandı

en: S/MIME certificate owner does not match sender
tr: S/MIME sertifikasının sahibiyle göndereni uyuşmuyor

en: Warning: Part of this message has not been signed
tr: Uyarı: Bu iletinin bir bölümü imzalanmamış

en: S/MIME signature could NOT be verified
tr: S/MIME imzası doğrulanamadı

en: PGP signature successfully verified
tr: PGP imzası başarıyla doğrulandı

en: PGP signature could NOT be verified
tr: PGP imzası doğrulanamadı

note: L10N: Pager position percentage. `%ld` is the number, `%%` is the percent symbol. They may be reordered, or space inserted, if you wish.
en: %ld%%
tr: %%%ld

note: L10N: Status bar message: the end of the email is visible in the pager L10N: Status bar message: the end of the list emails is visible in the index
en: end
tr: son

en: %s: unknown command
tr: %s: Bilinmeyen komut

en: %s: unknown variable
tr: %s: bilinmeyen değişken

en: Command '%s' can only be used with bool/quad variables
tr: '%s' komutu yalnızca Boole/quad değişkenleriyle kullanılabilir

en: Can't use 'inv', 'no', '&' or '?' with the '%s' command
tr: '%s' komutuyla 'inv', '&' veya '?' kullanılamaz

en: Can't use prefix when incrementing or decrementing a variable
tr: Bir değişken artırılırken veya azaltılırken önek kullanılamaz

en: Can't set a variable with the '%s' command
tr: '%s' komutuyla bir değişken ayarlanamaz

en: '+' and '-' must be followed by '='
tr: '+' ve '-' sonrası '=' gelmelidir

en: Can't use prefix when setting a variable
tr: Bir değişken ayarlanırken önek kullanılamaz

en: Prefixes 'no' and 'inv' may only be used with bool/quad variables
tr: 'no' ve 'inv' önekleri yalnızca Boole/quad değişkenleriyle kullanılabilir

en: Error in expression: %s
tr: İfadede hata: %s

en: Empty expression
tr: Boş ifade

en: No search command defined
tr: Sorgulama komutu tanımlanmadı

en: Running search command: %s ...
tr: Arama komutu çalıştırılıyor: %s ...

en: Invalid day of month: %s
tr: Geçersiz ay günü: %s

en: Invalid month: %s
tr: Geçersiz ay: %s

en: Invalid relative date: %s
tr: Geçersiz göreceli tarih: %s

en: empty pattern
tr: boş dizgi

en: error in pattern at: %s
tr: şu konumdaki dizgide hata: %s

en: missing pattern: %s
tr: eksik dizgi: %s

en: mismatched parentheses: %s
tr: eşleşmeyen parantezler: %s

en: %c: invalid pattern modifier
tr: %c: Geçersiz dizgi değiştiricisi

en: %c: not supported in this mode
tr: %c: Bu kipte desteklenmiyor

en: missing parameter
tr: eksik parametre

note: L10N: Pattern completion menu title
en: Patterns
tr: Dizgiler

note: L10N: Pattern Completion Menu argument type: a regular expression
en: EXPR
tr: İFADE

note: L10N: Pattern Completion Menu argument type: a numeric range. Used by ~m, ~n, ~X, ~z.
en: RANGE
tr: ERİM

note: L10N: Pattern Completion Menu argument type: a date range Used by ~d, ~r.
en: DATERANGE
tr: TARİHERİMİ

note: L10N: Pattern Completion Menu argument type: a query Used by ~I.
en: QUERY
tr: SORGU

note: L10N: Pattern Completion Menu argument type: a nested pattern. Used by ~(), ~<(), ~>().
en: PATTERN
tr: DİZGİ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~()
en: messages in threads containing messages matching PATTERN
tr: ilmeklerdeki DİZGİ ile eşleşen iletiler

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~<()
en: messages whose immediate parent matches PATTERN
tr: ilk üst ögesi DİZGİ ile eşleşen iletiler

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~>()
en: messages having an immediate child matching PATTERN
tr: ilk alt ögesi DİZGİ ile eşleşen iletiler

note: L10N: One of the crypt pattern operators: ~g, ~G, ~k, ~V was invoked when NeoMutt was compiled without crypto support. %c is the pattern character, i.e. "g".
en: Pattern operator '~%c' is disabled
tr: Dizgi işleci '~%c', devre dışı

note: L10N: An unknown pattern operator was somehow invoked. This shouldn't be possible unless there is a bug.
en: error: unknown op %d (report this error)
tr: hata: Bilinmeyen işlem kodu %d (bu hatayı bildirin)

en: Error opening 'memory stream'
tr: Bellek akışı açılırken hata

en: Error re-opening 'memory stream'
tr: Bellek akışı yeniden açılırken hata

en: Error opening /dev/null
tr: /dev/null açılırken hata

en: Error checking length of temporary file
tr: Geçici dosyanın uzunluğu denetlenirken hata

en: error: server custom search only supported with IMAP
tr: hata: Sunucuya özel arama yalnızca IMAP ile desteklenir

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~A
en: all messages
tr: tüm iletiler

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~b
en: messages whose body matches EXPR
tr: gövdesi İFADE ile eşleşen iletiler

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~B
en: messages whose body or headers match EXPR
tr: gövdesi veya üstbilgisi İFADE ile eşleşen iletiler

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~c
en: messages whose CC header matches EXPR
tr: kopya üstbilgisi İFADE ile eşleşen iletiler

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~C
en: messages whose recipient matches EXPR
tr: alıcısı İFADE ile eşleşen iletiler

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~d
en: messages sent in DATERANGE
tr: TARİHERİMİ aralığında gönderilen iletiler

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~D
en: deleted messages
tr: silinen iletiler

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~e
en: messages whose Sender header matches EXPR
tr: gönderen üstbilgisi İFADE ile eşleşen iletiler

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~E
en: expired messages
tr: süresi dolmuş iletiler

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~f
en: messages whose From header matches EXPR
tr: kimden üstbilgisi İFADE ile eşleşen iletiler

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~F
en: flagged messages
tr: bayraklı iletiler

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~g
en: cryptographically signed messages
tr: şifreyle imzalanan iletiler

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~G
en: cryptographically encrypted messages
tr: şifrelenmiş iletiler

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~h
en: messages whose header matches EXPR
tr: üstbilgisi İFADE ile eşleşen iletiler

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~H
en: messages whose spam tag matches EXPR
tr: istenmeyen etiketi İFADE ile eşleşen iletiler

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~i
en: messages whose Message-ID matches EXPR
tr: Message-ID'si İFADE ile eşleşen iletiler

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~I
en: messages whose Message-ID is included in the results returned from an external search program
tr: Message-ID'si dış arama programındaki sonuçlarda içerilen iletiler

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~k
en: messages which contain PGP key
tr: PGP anahtarı içeren iletiler

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~K
en: messages whose BCC header matches EXPR
tr: gizli kopya üstbilgisi İFADE ile eşleşen iletiler

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~l
en: messages addressed to known mailing lists
tr: tanıdık posta listelerine hitap eden iletiler

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~L
en: messages whose From/Sender/To/CC matches EXPR
tr: kimden/gönderici/kime/kopya bilgileri İFADE ile eşleşen iletiler

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~m
en: messages whose number is in RANGE
tr: numarası ERİM içinde olan iletiler

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~M
en: messages with a Content-Type matching EXPR
tr: Content-Type'ı İFADE ile eşleşen iletiler

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~n
en: messages whose score is in RANGE
tr: skoru ERİM içinde olan iletiler

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~N
en: new messages
tr: yeni iletiler

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~O
en: old messages
tr: eski iletiler

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~p
en: messages addressed to you
tr: size gönderilen iletiler

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~P
en: messages from you
tr: sizden gelen iletiler

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~Q
en: messages which have been replied to
tr: yanıtlanan iletiler

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~r
en: messages received in DATERANGE
tr: TARİHERİMİ aralığında alınan iletiler

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~R
en: already read messages
tr: halihazırda okunmuş iletiler

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~s
en: messages whose Subject header matches EXPR
tr: konu üstbilgisi İFADE ile eşleşen iletiler

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~S
en: superseded messages
tr: yerine başkası gelen iletiler

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~t
en: messages whose To header matches EXPR
tr: kime üstbilgisi İFADE ile eşleşen iletiler

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~T
en: tagged messages
tr: etiketlenmiş iletiler

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~u
en: messages addressed to subscribed mailing lists
tr: abone olunmuş posta listelerine hitap eden iletiler

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~U
en: unread messages
tr: okunmamış iletiler

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~v
en: messages in collapsed threads
tr: kapalı ilmeklerdeki iletiler

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~V
en: cryptographically verified messages
tr: şifreli olarak doğrulanan iletiler

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~w
en: newsgroups matching EXPR
tr: İFADE ile eşleşen haber grupları

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~x
en: messages whose References header matches EXPR
tr: başvurular üstbilgisi İFADE ile eşleşen iletiler

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~X
en: messages with RANGE attachments
tr: ERİM eki olan iletiler

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~y
en: messages whose X-Label header matches EXPR
tr: X-Label etiketi İFADE ile eşleşen iletiler

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~Y
en: messages whose tags match EXPR
tr: imleri İFADE ile eşleşen iletiler

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~z
en: messages whose size is in RANGE
tr: boyutu ERİM içinde olan iletiler

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~=
en: duplicated messages
tr: yinelenmiş iletiler

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~$
en: unreferenced messages
tr: başvurulmamış iletiler

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~#
en: broken threads
tr: kopuk ilmekler

note: L10N: Pattern Completion Menu description for =/
en: IMAP custom server-side search for STRING
tr: DİZİ için IMAP özel sunucu tarafı araması

en: No current message
tr: Geçerli ileti yok

en: Compiling search pattern...
tr: Arama dizgisi derleniyor...

en: Executing command on matching messages...
tr: Komut, eşleşen bütün iletilerde çalıştırılıyor...

en: No messages matched criteria
tr: Hiçbir ileti kriterle eşleşmedi

en: Searching...
tr: Aranıyor...

en: Search hit bottom without finding match
tr: Arama hiç bir şey bulunamadan sona erişti

en: Search hit top without finding match
tr: Arama hiçbir şey bulunamadan başa erişti

en: Search interrupted
tr: Arama iptal edildi

en: POP timestamp is invalid
tr: POP zaman damgası geçersiz

en: Command USER is not supported by server
tr: Sunucu USER komutunu desteklemiyor

en: Authentication failed
tr: Kimlik doğrulaması başarısız

en: Invalid POP URL: %s
tr: Geçersiz POP URL'si: %s

en: Unable to leave messages on server
tr: İletiler sunucuda bırakılamıyor

en: Command TOP is not supported by server
tr: TOP komutu sunucu tarafından desteklenmiyor

en: Command UIDL is not supported by server
tr: UIDL komutu sunucu tarafından desteklenmiyor

en: Error connecting to server: %s
tr: Sunucuya bağlanırken hata: %s

en: Closing connection to POP server...
tr: POP sunucuya yapılan bağlantı kesiliyor...

en: Verifying message indexes...
tr: İleti indeksleri doğrulanıyor...

en: Connection lost. Reconnect to POP server?
tr: Bağlantı kaybedildi. POP sunucusuna yeniden bağlanılsın mı?

en: Can't write header to temporary file
tr: Başlık, geçici bir dosyaya yazılamıyor

en: %d message has been lost. Try reopening the mailbox. | %d messages have been lost. Try reopening the mailbox.
tr[0]: %d ileti kayboldu. Posta kutusunu yeniden açmayı deneyin.
tr[1]: %d ileti kayboldu. Posta kutusunu yeniden açmayı deneyin.

en: POP host is not defined
tr: POP sunucusu tanımlanmamış

en: %s is an invalid POP path
tr: %s geçerli bir POP yolu değil

en: No new mail in POP mailbox
tr: POP posta kutusunda yeni posta yok

en: Delete messages from server?
tr: İletiler sunucudan silinsin mi?

en: Reading new messages (%d byte)... | Reading new messages (%d bytes)...
tr[0]: Yeni iletiler okunuyor (%d bayt)...
tr[1]: Yeni iletiler okunuyor (%d bayt)...

en: Error while writing mailbox
tr: Posta kutusu yazılırken hata

note: L10N: The plural is picked by the second numerical argument, i.e. the %d right before 'messages', i.e. the total number of messages.
en: %s [%d of %d message read] | %s [%d of %d messages read]
tr[0]: %s [%d/%d ileti okundu]
tr[1]: %s [%d/%d ileti okundu]

en: Fetching list of messages...
tr: İleti listesi getiriliyor...

en: Marking messages deleted...
tr: İletiler silindi olarak imleniyor...

en: Can't write message to temporary file
tr: İleti geçici bir dosyaya yazılamıyor

en: Postponed Messages
tr: Ertelenen İletiler

en: Illegal S/MIME header
tr: Geçersiz S/MIME başlığı

en: Illegal crypto header
tr: İzin verilmeyen kripto üstbilgisi

en: Decrypting message...
tr: İleti şifresi çözülüyor...

en: Could not decrypt postponed message
tr: Ertelenen iletinin şifresi çözülemedi

en: No postponed messages
tr: Ertelenen ileti yok

note: L10N: Progress bar: `%s` loading text, `%zu` item count, `%d` percentage, `%%` is the percent symbol. `%d` and `%%` may be reordered, or space inserted, if you wish.
en: %s %zu (%d%%)
tr: %s %zu (%%%d)

note: L10N: Progress bar: `%s` loading text, `%s/%s` position/size, `%d` is the number, `%%` is the percent symbol. `%d` and `%%` may be reordered, or space inserted, if you wish.
en: %s %s/%s (%d%%)
tr: %s %s/%s (%%%d)

note: L10N: Progress bar: `%s` loading text, `%zu/%zu` position/size, `%d` is the number, `%%` is the percent symbol. `%d` and `%%` may be reordered, or space inserted, if you wish.
en: %s %zu/%zu (%d%%)
tr: %s %zu/%zu (%%%d)

en: yes
tr: evet

en: no
tr: hayır

en: You may only bounce message/rfc822 parts
tr: Yalnızca ileti veya rfc822 kısımları geri gönderilebilir

en: Error bouncing message | Error bouncing messages
tr[0]: İleti geri gönderilirken hata
tr[1]: İleti geri gönderilirken hata

en: Can't open temporary file %s
tr: Geçici dosya %s açılamıyor

en: Forward as attachments?
tr: Posta eki olarak iletilsin mi?

en: Can't decode all tagged attachments.  MIME-forward the others?
tr: İmli eklerin hepsi çözülemiyor. Kalanlar MIME olarak iletilsin mi?

en: Forward MIME encapsulated?
tr: MIME ile sarmalanmış hâlde iletilsin mi?

en: Can't create %s
tr: %s oluşturulamadı

en: Can't find any tagged messages
tr: İmli hiçbir ileti yok

en: No mailing lists found
tr: Herhangi bir posta listesi bulunamadı

en: Can't decode all tagged attachments.  MIME-encapsulate the others?
tr: İmli eklerin tümü çözülemiyor. Kalanlar MIME ile sarmalanmış olarak iletilsin mi?

note: L10N: You will see this error message if you invoke <compose-to-sender> when you are on a normal attachment.
en: You may only compose to sender with message/rfc822 parts
tr: Yalnızca message/rfc822 bölümleriyle göndericiye yazabilirsiniz

en: Error: score: invalid number
tr: Hata: Puan: Geçersiz sayı

en: No boundary parameter found [report this error]
tr: Sınırlandırma değişkeni bulunamadı [bu hatayı bildirin]

en: %s no longer exists
tr: %s artık mevcut değil

note: L10N: This applies to the "$sendmail" and "$inews" config variables.
en: Option %s must not contain shell metacharacters: %c
tr: %s seçeneği, kabuk üst karakterleri içermemeli: %c

en: No subject, abort?
tr: Konu girilmedi, iptal edilsin mi?

en: No subject, aborting
tr: Konu girilmedi, iptal ediliyor

note: L10N: This is the prompt for $forward_attachments. When inline forwarding ($mime_forward answered "no"), this prompts whether to add non-decodable attachments from the original email. Text/plain parts and the like will already be included in the message contents, but other attachment, such as PDF fi
en: Forward attachments?
tr: Posta ekleri de iletilsin mi?

note: L10N: Asks whether the user respects the reply-to header. If she says no, neomutt will reply to the from header's address instead.
en: Reply to %s%s?
tr: Yanıt adresi olarak %s%s kullanılsın mı? [Reply-To]

en: Follow-up to %s%s?
tr: Yanıt adresi olarak %s%s kullanılsın mı? [Mail-Followup-To]

en: Include message in reply?
tr: İleti, yanıta dahil edilsin mi?

en: Including quoted message...
tr: Alıntı metni dahil ediliyor...

en: Could not include all requested messages
tr: Bildirilen iletilerin hepsi dahil edilemedi

en: Forward as attachment?
tr: Ek olarak iletilsin mi?

en: Preparing forwarded message...
tr: İletilecek posta hazırlanıyor...

en: Warning: Fcc to an IMAP mailbox is not supported in batch mode
tr: Uyarı: Toplu iş kipinde bir IMAP posta kutusuna Fcc desteklenmiyor

note: L10N: Printed after the "Fcc to an IMAP mailbox is not supported" message. To make it clearer that the message doesn't mean NeoMutt is aborting sending the mail too. %s is the full mailbox URL, including imap(s)://
en: Skipping Fcc to %s
tr: Fcc %s konumuna atlanıyor

en: Save attachments in Fcc?
tr: Ekleri Fcc içine kaydet?

note: L10N: Called when saving to $record or Fcc failed after sending. (r)etry tries the same mailbox again. alternate (m)ailbox prompts for a different mailbox to try. (s)kip aborts saving.
en: Fcc failed. (r)etry, alternate (m)ailbox, or (s)kip?
tr: Fcc başarısız oldu. (y)eniden dene, alternatif (p)osta kutusu veya (a)tla?

note: L10N: These correspond to the "Fcc failed" multi-choice prompt (r)etry, alternate (m)ailbox, or (s)kip. Any similarity to famous leaders of the FSF is coincidental.
en: rms
tr: ypa

note: L10N: This is the prompt to enter an "alternate (m)ailbox" when the initial Fcc fails.
en: Fcc mailbox
tr: Posta kutusunu kopyala (Fcc)

en: Can't postpone.  $postponed is unset
tr: Ertelenemiyor, $postponed ayarlanmamış

en: Error encrypting message. Check your crypt settings.
tr: İleti şifrelenirken hata. Şifreleme ayarlarınızı denetleyin.

en: Message contains text matching "$abort_noattach_regex". Not sending.
tr: İleti, "$abort_noattach_regex" ile eşleşen metin içeriyor. Gönderilmeyecek.

en: No attachments, cancel sending?
tr: Posta eki yok, gönderim iptal edilsin mi?

en: Recall postponed message?
tr: Ertelenen ileti geri çağrılsın mı?

en: Refusing to send an empty email
tr: Boş bir ileti gönderme reddediliyor

en: Try: echo | neomutt -s 'subject' user@example.com
tr: Şunu deneyin: echo | neomutt -s 'konu' kullanıcı@örnek.com

en: Edit forwarded message?
tr: İletilen posta düzenlensin mi?

en: Abort unmodified message?
tr: Değiştirilmemiş ileti iptal edilsin mi?

en: Aborted unmodified message
tr: Değiştirilmemiş ileti iptal edildi

en: No crypto backend configured.  Disabling message security setting.
tr: Hiçbir kripto arka uç yapılandırılmamış. İleti güvenlik ayarı devre dışı bırakılıyor.

en: Article not posted
tr: Yazı gönderilmedi

en: Message postponed
tr: İleti ertelendi

en: No subject, abort sending?
tr: Konu girilmedi, gönderme iptal edilsin mi?

en: No subject specified
tr: Konu girilmedi

en: No newsgroup specified
tr: Haber grubu belirtilmemiş

en: Sending message...
tr: İleti gönderiliyor...

en: Could not send the message
tr: İleti gönderilemedi

en: Sending in background
tr: Ardalanda gönderiliyor

en: Article posted
tr: Yazı gönderildi

en: Mail sent
tr: Posta gönderildi

en: No recipient specified
tr: Alıcı belirtilmedi

en: No List-Subscribe header found
tr: List-Subscribe üstbilgisi bulunamadı

en: No List-Unsubscribe header found
tr: List-Unsubscribe üstbilgisi bulunamadı

en: Could not find any mime.types file
tr: Herhangi bir mime.types dosyası bulunamadı

en: Could not open %s
tr: %s açılamadı

en: Bad IDN %s while preparing resent-from
tr: "resent-from" hazırlanırken hatalı IDN %s

en: $sendmail must be set in order to send mail
tr: E-posta gönderebilmek için $sendmail ayarlı olmalıdır

en: Error sending message, child exited %d (%s)
tr: İleti gönderilirken hata oluştu, alt süreç %d ile sonlandı (%s)

en: Output of the delivery process
tr: Teslim sürecinin ürettiği çıktı

en: SMTP session failed: %s
tr: SMTP oturumu başarısız oldu: %s

en: SMTP session failed: unable to open %s
tr: SMTP oturumu başarısız oldu: %s açılamıyor

en: Invalid SMTP URL: %s
tr: Geçersiz SMTP URL'si: %s

en: SMTP server does not support authentication
tr: SMTP sunucusu kimlik doğrulamayı desteklemiyor

en: No from address given
tr: Hiçbir Kimden: adresi verilmedi

en: SMTP session failed: read error
tr: SMTP oturumu başarısız oldu: Okuma hatası

en: SMTP session failed: write error
tr: SMTP oturumu başarısız oldu: Yazma hatası

en: Invalid server response
tr: Geçersiz sunucu yanıtı

en: Could not find sorting function [report this bug]
tr: Sıralama işlevi bulunamadı [bu hatayı bildirin]

en: Sorting mailbox...
tr: Posta kutusu sıralanıyor...

en: (no mailbox)
tr: (posta kutusu yok)

note: L10N: Status bar, percentage of way through index. `%d` is the number, `%%` is the percent symbol. They may be reordered, or space inserted, if you wish.
en: %d%%
tr: %%%d

en: Many others not mentioned here contributed code, fixes,
    and suggestions.
tr: Burada listelenmeyen başka bir çok geliştirici; çok miktarda kod,
    düzeltme ve öneriyle yazılıma katkıda bulunmuştur.

en:     This program is free software; you can redistribute it and/or modify
        it under the terms of the GNU General Public License as published by
        the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
        (at your option) any later version.
    
        This program is distributed in the hope that it will be useful,
        but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
        MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
        GNU General Public License for more details.
    
        You should have received a copy of the GNU General Public License
        along with this program; if not, write to the Free Software
        Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301, USA.
tr: Yazılımın lisans metni özgün İngilizce haliyle aşağıda sunulmuştur:
    
        This program is free software; you can redistribute it and/or modify
        it under the terms of the GNU General Public License as published by
        the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
        (at your option) any later version.
    
        This program is distributed in the hope that it will be useful,
        but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
        MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
        GNU General Public License for more details.
    
        Bu program ile birlike GNU Genel Kamu Lisansı'nın bir kopyasını almış
        olmalısınız; eğer almadıysanız Free Software Foundation'a yazın.
        Adres: 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.

en: To learn more about NeoMutt, visit: https://neomutt.org
    If you find a bug in NeoMutt, please raise an issue at:
        https://github.com/neomutt/neomutt/issues
    or send an email to: <neomutt-devel@neomutt.org>
tr: NeoMutt hakkında bilgi için https://neomutt.org
    adresini ziyaret edin. NeoMutt'ta bir hata bulduysanız
        https://github.com/neomutt/neomutt/issues adresinde
    bildirin veya <neomutt-devel@neomutt.org> adresine yazın.

en: Copyright (C) 1996-2022 Michael R. Elkins and others.
    NeoMutt comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY; for details type 'neomutt -vv'.
    NeoMutt is free software, and you are welcome to redistribute it
    under certain conditions; type 'neomutt -vv' for details.
tr: Telif hakkı (C) 1996-2022 Michael R. Elkins ve diğerleri.
    NeoMutt KESİNLİKLE BİR GARANTİ sunmaz; ayrıntılar için 'neomutt -vv' yazın.
    NeoMutt özgür yazılımdır ve belirli koşullar altında özgürce dağıtılabilir.
    Ayrıntılar için `neomutt -vv' yazın.

en: Default options:
tr: Öntanımlı seçenekler:

en: Compile options:
tr: Derleme seçenekleri:

en: Devel options:
tr: Geliştirici seçenekleri:
