neomutt-2025-01-13 - en to nl translation catalogue (930 entries)

note: L10N: prompt to add a new alias
en: Alias as:
nl: Afkorten als:

en: You already have an alias defined with that name
nl: U heeft al een afkorting onder die naam

en: Warning: This alias name may not work.  Fix it?
nl: Waarschuwing: deze afkorting kan niet werken.  Verbeteren?

en: Address:
nl: Adres:

en: Bad IDN: '%s'
nl: Ongeldig IDN: '%s'

en: Personal name:
nl: Naam:

en: Accept?
nl: Accepteren?

en: Save to file:
nl: Opslaan als:

en: Error reading alias file
nl: Fout tijdens inlezen adresbestand

en: Alias added
nl: Adres toegevoegd

en: alias: no address
nl: alias: Geen adres

en: Warning: Bad IDN '%s' in alias '%s'
nl: Waarschuwing: Ongeldige IDN '%s' in alias '%s'

en: Exit
nl: Afsluiten

en: Del
nl: Wis

en: Undel
nl: Herstel

en: Select
nl: Selecteren

en: Help
nl: Hulp

en: You have no aliases
nl: Geen afkortingen beschikbaar

en: Aliases
nl: Afkortingen

en: Mail
nl: Sturen

en: New Query
nl: Nieuwe query

en: Make Alias
nl: Afkorting maken

en: Search
nl: Zoeken

en: Waiting for response...
nl: Wacht op antwoord...

en: Query command not defined
nl: Query-commando niet gedefinieerd

en: Query:
nl: Zoekopdracht:

note: L10N: ask for a limit to apply
en: Limit: %s
nl: Limiet: %s

en: attachments: no disposition
nl: attachments: geen dispositie

en: attachments: invalid disposition
nl: attachments: ongeldige dispositie

en: unattachments: no disposition
nl: unattachments: geen dispositie

en: unattachments: invalid disposition
nl: unattachments: ongeldige dispositie

en: Save
nl: Opslaan

en: Pipe
nl: Filteren

en: Print
nl: Druk af

en: Attachments
nl: Bijlagen

en: Function not permitted in attach-message mode
nl: Functie wordt niet ondersteund in deze modus

en: Mailbox is read-only
nl: Postvak is schrijfbeveiligd

en: There are no subparts to show
nl: Er zijn geen onderdelen om te laten zien

en: Can't delete attachment from POP server
nl: Kan de bijlage niet van de POP-server verwijderen

en: Deletion of attachments from encrypted messages is unsupported
nl: Het wissen van bijlagen uit versleutelde berichten wordt niet ondersteund

en: Deletion of attachments from signed messages may invalidate the signature
nl: Het wissen van bijlagen uit versleutelde berichten kan de ondertekening ongeldig maken

en: Only deletion of multipart attachments is supported
nl: Kan alleen multipart-bijlagen wissen

en: Can't match 'nametemplate', continue?
nl: Naamsjabloon kan niet worden ingevuld.  Doorgaan?

en: Mailcap compose entry requires %%s
nl: "compose"-entry in mailcap vereist %%s.

en: Error running "%s"
nl: Fout opgetreden bij het uitvoeren van "%s"

en: Failure to open file to parse headers
nl: Kan bestand niet openen om header te lezen

en: Failure to open file to strip headers
nl: Kan bestand niet openen om header te verwijderen

en: Failure to rename file
nl: Kan bestand niet hernoemen

en: No mailcap compose entry for %s, creating empty file
nl: Geen "compose"-entry voor %s, een leeg bestand wordt aangemaakt

en: Mailcap Edit entry requires %%s
nl: "edit"-entry in mailcap vereist %%s.

en: No mailcap edit entry for %s
nl: Geen "edit"-entry voor %s in mailcap

en: No matching mailcap entry found.  Viewing as text.
nl: Geen geschikte mailcap-entry gevonden.  Weergave als normale tekst.

en: MIME type not defined.  Can't view attachment.
nl: MIME-type is niet gedefinieerd.  Kan bijlage niet weergeven.

en: Can't create filter
nl: Kan filter niet aanmaken

en: ---Command: %-20.20s Description: %s
nl: ---Commando: %-20.20s Omschrijving: %s

en: ---Command: %-30.30s Attachment: %s
nl: ---Commando: %-30.30s Bijlage: %s

en: ---Attachment: %s: %s
nl: ---Bijlage: %s: %s

en: ---Attachment: %s
nl: ---Bijlage: %s

en: Write fault
nl: Fout bij schrijven

en: I don't know how to print that
nl: Ik weet niet hoe dit afgedrukt moet worden

en: Saving...
nl: Bezig met opslaan...

en: WARNING!  You are about to overwrite %s, continue?
nl: Waarschuwing! Bestand %s bestaat al. Overschrijven?

en: Attachment filtered
nl: Bijlage gefilterd

en: Filter through:
nl: Filter door:

en: Pipe to:
nl: Doorgeven aan (pipe):

note: L10N: s gets replaced by a MIME type, e.g. "text/plain" or application/octet-stream.
en: I don't know how to print %s attachments
nl: Kan %s-bijlagen niet afdrukken

en: Print attachment?
nl: Bijlage afdrukken?

en: Can't decrypt encrypted message
nl: Kan het versleutelde bericht niet ontsleutelen

note: L10N: s is a directory.  NeoMutt is looking for a directory it needs for some reason (e.g. autocrypt, header cache, bcache), but it doesn't exist.  The prompt is asking whether to create the directory
en: %s does not exist. Create it?
nl: %s bestaat niet. Aanmaken?

note: L10N: mkdir() on the directory %s failed.  The second %s is the error message returned by libc
en: Can't create %s: %s
nl: Kan bestand %s niet aanmaken: %s

note: L10N: Autocrypt Account Menu Help line: delete account
en: Delete
nl: Verwijderen

en: error creating GPGME context: %s
nl: fout bij het creëren van GPGME-context: %s

en: Chdir
nl: Andere map

en: Goto
nl: Ga naar

en: Mask
nl: Masker

en: List
nl: Lijst

en: %s is not a directory
nl: %s is geen map

en: Newsgroups on server [%s]
nl: Beschikbare nieuwsgroepen [%s]

en: Mailboxes [%d]
nl: Postvakken [%d]

en: Subscribed [%s], File mask: %s
nl: Geselecteerd [%s], Bestandsmasker: %s

en: Directory [%s], File mask: %s
nl: Map [%s], Bestandsmasker: %s

en: Can't attach a directory
nl: Kan geen map bijvoegen

en: New file name:
nl: Nieuwe bestandsnaam:

en: No files match the file mask
nl: Geen bestanden waarop het masker past gevonden.

en: Can't view a directory
nl: Map kan niet worden getoond.

en: Error trying to view file
nl: Er is een fout opgetreden tijdens het weergeven van bestand

en: Chdir to:
nl: Wisselen naar map:

en: Error scanning directory
nl: Er is een fout opgetreden tijdens het analyseren van de map

en: Create is only supported for IMAP mailboxes
nl: Alleen IMAP-postvakken kunnen aangemaakt worden

en: Delete is only supported for IMAP mailboxes
nl: Alleen IMAP-postvakken kunnen verwijderd worden

en: Really delete mailbox "%s"?
nl: Postvak "%s" echt verwijderen?

en: Mailbox not deleted
nl: Postvak is niet verwijderd

en: Mailbox deleted
nl: Postvak is verwijderd

en: File Mask:
nl: Bestandsmasker:

en: Rename is only supported for IMAP mailboxes
nl: Alleen IMAP-postvakken kunnen hernoemd worden

en: %s: no such object
nl: %s: onbekend object

en: %s: too few arguments
nl: %s: te weinig argumenten

en: %s: color not supported by term
nl: %s: terminal ondersteunt geen kleur

en: %s: too many arguments
nl: %s: te veel argumenten

note: L10N: '%s' is the file name of the temporary file
en: Could not create temporary file %s
nl: Tijdelijk bestand %s kon niet worden aangemaakt

en: %s: no such color
nl: %s: onbekende kleur

en: %s: no such attribute
nl: %s: onbekend attribuut

en: -group: no group name
nl: -group: geen groepsnaam

en: out of arguments
nl: te weinig argumenten

en: source: errors in %s
nl: source: fouten in %s

en: source: reading aborted due to too many errors in %s
nl: source: inlezen is gestaakt vanwege te veel fouten in %s

en: %sgroup: missing -rx or -addr
nl: %s-groep: Ontbrekende -rx of -addr

en: %sgroup: warning: bad IDN '%s'
nl: %s-groep: waarschuwing: Ongeldige IDN '%s'

en: invalid header field
nl: ongeldig veld in berichtenkop

en: %s is unset
nl: %s is niet gezet

en: source: error at %s
nl: source: fout bij %s

en: Subscribed to %s
nl: Geabonneerd op %s

en: Unsubscribed from %s
nl: Abonnement op %s opgezegd

en: Can't append without an append-hook or close-hook : %s
nl: Kan niet toevoegen zonder append-hook of close-hook: %s

en: Unable to lock mailbox
nl: Kan postvak niet vergrendelen

en: Decompressing %s
nl: Decomprimeren van %s

en: Can't identify the contents of the compressed file
nl: Kan de inhoud van gedecomprimeerd bestand niet identificeren

en: Can't find mailbox ops for mailbox type %d
nl: Kan geen mailboxbewerkingen vinden voor mailboxtype %d

en: Compress command failed: %s
nl: Compressiecommando is mislukt: %s

en: Unsupported mailbox type for appending
nl: Niet-ondersteund mailboxtype voor toevoegen

en: Can't sync a compressed file without a close-hook
nl: Kan gecomprimeerd bestand niet synchroniseren zonder close-hook

en: Compressing %s
nl: %s comprimeren

en: Compressed-appending to %s...
nl: Gecomprimeerd toevoegen aan %s...

en: Error. Preserving temporary file: %s
nl: Er is een fout opgetreden.  Tijdelijk bestand is opgeslagen als: %s

en: Send
nl: Versturen

en: Abort
nl: Afbreken

en: Attach file
nl: Bijvoegen

en: Descrip
nl: Omschrijving

en: -- Attachments
nl: -- Bijlagen

en: There are no attachments
nl: Bericht bevat geen bijlage

en: You may not delete the only attachment
nl: De laatste bijlagen kan je niet verwijderen

en: Unable to attach %s
nl: Kan %s niet bijvoegen

en: Open mailbox to attach message from
nl: Open postvak waaruit een bericht bijgevoegd moet worden

en: Unable to open mailbox %s
nl: Kan postvak %s niet openen

en: No messages in that folder
nl: Geen berichten in dit postvak

en: Tag the messages you want to attach
nl: Selecteer de berichten die u wilt bijvoegen

en: Unable to attach
nl: Kan niet bijvoegen

en: Invalid encoding
nl: Ongeldige codering

en: Grouping 'alternatives' requires at least 2 tagged messages
nl: Alternatieve groeperingen vereisen zeker 2 gemarkeerde berichten

en: Grouping 'multilingual' requires at least 2 tagged messages
nl: Meertalige groeperingen vereisen zeker 2 gemarkeerde berichten

en: Not all parts have 'Content-Language' set, continue?
nl: Niet alle onderdelen hebben taal ingesteld. Verdergaan?

en: New file:
nl: Nieuw bestand:

en: Content-Type is of the form base/sub
nl: Content-Type is van de vorm basis/subtype

en: Unknown Content-Type %s
nl: Onbekend Content-Type %s

en: Can't create file %s
nl: Kan bestand %s niet aanmaken

en: Send attachment with name:
nl: Bijlage versturen met naam:

en: Recoding only affects text attachments
nl: Codering wijzigen is alleen van toepassing op bijlagen

en: The current attachment won't be converted
nl: Deze bijlage zal niet geconverteerd worden

en: The current attachment will be converted
nl: Deze bijlage zal geconverteerd worden

en: Bad IDN in '%s': '%s'
nl: Ongeldige IDN in '%s': '%s'

en: Rename to:
nl: Hernoemen naar:

note: L10N: "stat" is a system call. Do "man 2 stat" for more information.
en: Can't stat %s: %s
nl: Kan status van %s niet opvragen: %s

en: Save a copy of this message?
nl: Een kopie van dit bericht maken?

en: Write message to mailbox
nl: Sla bericht op in postvak

en: Writing message to %s ...
nl: Bericht wordt opgeslagen in %s ...

en: Message written
nl: Bericht opgeslagen

note: L10N: Example: Username at myhost.com
en: Username at %s:
nl: Gebruikersnaam voor %s:

en: Password for %s@%s:
nl: Wachtwoord voor %s@%s:

en: (r)eject, accept (o)nce, (a)ccept always, (s)kip
nl: (w)eigeren, (e)enmalig toelaten, (a)ltijd toelaten, (s)kip

note: L10N: The letters correspond to the choices in the string: "(r)eject, accept (o)nce, (a)ccept always, (s)kip" This is an interactive certificate confirmation prompt for an SSL connection.
en: roas
nl: weas

en: (r)eject, accept (o)nce, (a)ccept always
nl: (w)eigeren, (e)enmalig toelaten, (a)ltijd toelaten

note: L10N: The letters correspond to the choices in the string: "(r)eject, accept (o)nce, (a)ccept always" This is an interactive certificate confirmation prompt for an SSL connection.
en: roa
nl: wea

en: (r)eject, accept (o)nce, (s)kip
nl: (w)eigeren, (e)enmalig toelaten, (s)kip

note: L10N: The letters correspond to the choices in the string: "(r)eject, accept (o)nce, (s)kip" This is an interactive certificate confirmation prompt for an SSL connection.
en: ros
nl: wes

en: (r)eject, accept (o)nce
nl: (w)eigeren, (e)enmalig toelaten

note: L10N: The letters correspond to the choices in the string: "(r)eject, accept (o)nce" This is an interactive certificate confirmation prompt for an SSL connection.
en: ro
nl: we

en: Jumping is not implemented for dialogs
nl: Verspringen is niet mogelijk in menu

en: Search is not implemented for this menu
nl: In dit menu kan niet worden gezocht

en: Unable to get certificate from peer
nl: Kan server certificaat niet verkrijgen

en: Certificate verification error (%s)
nl: Fout bij verifiëren van certificaat (%s)

en: [unable to calculate]
nl: [kan niet berekend worden]

en: Error initialising gnutls certificate data
nl: Kan gnutls certificaatgegevens niet initializeren

en: Error processing certificate data
nl: Fout bij het verwerken van certificaatgegevens

en: This certificate belongs to:
nl: Dit certificaat behoort aan:

en: This certificate was issued by:
nl: Dit certificaat is uitgegeven door:

en: This certificate is valid
nl: Dit certificaat is geldig

en:    from %s
nl:     van %s

en:      to %s
nl:     tot %s

en: SHA1 Fingerprint: %s
nl: SHA1-vingerafdruk: %s

en: WARNING: Server certificate is not yet valid
nl: WAARSCHUWING: Certificaat van de server is nog niet geldig

en: WARNING: Server certificate has expired
nl: WAARSCHUWING: Certificaat van de server is verlopen

en: WARNING: Server certificate has been revoked
nl: WAARSCHUWING: Certificaat van de server is herroepen

en: WARNING: Server hostname does not match certificate
nl: WAARSCHUWING: Naam van de server komt niet overeen met certificaat

en: WARNING: Signer of server certificate is not a CA
nl: WAARSCHUWING: Ondertekenaar van servercertificaat is geen CA

en: Warning: Server certificate was signed using an insecure algorithm
nl: Waarschuwing: het server-certificaat werd ondertekend met een onveilig algoritme

en: SSL Certificate check (certificate %zu of %zu in chain)
nl: SSL-certificaatcontrole (certificaat %zu van %zu in keten)

en: Certificate saved
nl: Certificaat wordt bewaard

en: Warning: Couldn't save certificate
nl: Waarschuwing: certificaat kan niet bewaard worden

en: All available protocols for TLS/SSL connection disabled
nl: Alle beschikbare protocollen voor TLS/SSL-verbinding uitgeschakeld

en: Explicit ciphersuite selection via $ssl_ciphers not supported
nl: Expliciete keuze van encryptie-algoritme via $ssl_ciphers wordt niet ondersteund

en: SSL/TLS connection using %s (%s/%s/%s)
nl: SSL/TLS verbinding via %s (%s/%s/%s)

en: Error: no TLS socket open
nl: Fout: geen TLS-socket open

en: Filling entropy pool: %s...
nl: Aanvullen van entropieverzameling: %s...

en: %s has insecure permissions
nl: %s heeft onveilige rechten

en: SSL disabled due to the lack of entropy
nl: SSL is uitgeschakeld vanwege een tekort aan entropie

en: [invalid date]
nl: [ongeldige datum]

en: Server certificate is not yet valid
nl: Certificaat van de server is nog niet geldig

en: Server certificate has expired
nl: Certificaat van de server is verlopen

en: Failed to find enough entropy on your system
nl: Te weinig entropie op uw systeem gevonden

en: can't get certificate subject
nl: kan onderwerp van certificaat niet verkrijgen

en: can't get certificate common name
nl: kan common name van van certificaat niet verkrijgen

en: certificate owner does not match hostname %s
nl: certificaateigenaar komt niet overeen met naam van de server %s

en: Certificate host check failed: %s
nl: Controle van servernaam van certificaat is mislukt: %s

en: I/O error
nl: Invoer-/uitvoerfout

en: unknown error
nl: onbekende fout

en: SSL failed: %s
nl: SSL is mislukt: %s

note: L10N: an SSL context is a data structure returned by the OpenSSL function SSL_CTX_new().  In this case it returned NULL: an error condition.
en: Unable to create SSL context
nl: Aanmaken van SSL-context is mislukt

en: Looking up %s...
nl: %s aan het opzoeken...

en: Could not find the host "%s"
nl: Kan adres van server "%s" niet achterhalen

en: Connecting to %s...
nl: Verbinden met %s...

en: Could not connect to %s (%s)
nl: Kan niet verbinden met %s (%s)

en: Error talking to %s (%s)
nl: Verbinding met %s is mislukt (%s)

en: Unknown SASL profile
nl: Onbekend SASL profiel

en: Error allocating SASL connection
nl: Fout bij het alloceren van SASL-connectie

en: Error setting SASL security properties
nl: Fout bij het instellen van de SASL-beveiligingseigenschappen

en: Error setting SASL external security strength
nl: Fout bij het instellen van de SASL-beveiligingssterkte

en: Error setting SASL external user name
nl: Fout bij het instellen van de externe SASL-gebruikersnaam

en: Preconnect command failed
nl: Voorverbindings commando is mislukt

en: Connection to %s closed
nl: Verbinding met %s beëindigd

en: Connecting with "%s"...
nl: Bezig met verbinden met "%s"...

en: Tunnel error talking to %s: %s
nl: Fout in tunnel in communicatie met %s: %s

en: Tunnel to %s returned error %d (%s)
nl: Tunnel naar %s leverde fout %d op (%s)

en: %s isn't a regular file
nl: %s is geen normaal bestand

en: could not create temporary folder: %s
nl: Tijdelijke map kon niet worden aangemaakt: %s

en: could not write temporary mail folder: %s
nl: Tijdelijke postmap kon niet worden aangemaakt: %s

en: could not truncate temporary mail folder: %s
nl: Tijdelijke postmap kon niet worden ingekort: %s

en: Message file is empty
nl: Postvak is leeg

en: Message not modified
nl: Bericht is niet gewijzigd

en: Can't open message file: %s
nl: Kan bestand niet openen: %s

note: L10N: %s is from strerror(errno)
en: Can't append to folder: %s
nl: Kan bericht niet toevoegen aan postvak: %s

en: multipart message has no boundary parameter
nl: Multi-part bericht heeft geen "boundary" parameter.

en: Could not find sorting function [report this bug]
nl: Kan sorteerfunctie niet vinden [Meld deze fout]

en: Sorting mailbox...
nl: Postvak wordt gesorteerd...

en: No PGP backend configured
nl: Geen PGP software beschikbaar

en: S/MIME already selected. Clear and continue?
nl: S/MIME is al geselecteerd.  Wissen & doorgaan?

en: No S/MIME backend configured
nl: Geen S/MIME software beschikbaar

en: PGP already selected. Clear and continue?
nl: PGP is al geselecteerd.  Wissen & doorgaan?

note: L10N: Compose menu field.  May not want to translate.
en: From:
nl: Van:

note: L10N: Compose menu field.  May not want to translate.
en: To:
nl: Naar:

note: L10N: Compose menu field.  May not want to translate.
en: Subject:
nl: Onderwerp:

note: L10N: This string is used by the compose menu. Since it is hidden by default, it does not increase the indentation of other compose menu fields.  However, if possible, it should not be longer than the other compose menu fields.  Since it shares the row with "Encrypt with:", it should not be longer t
en: Sign as:
nl: Ondertekenen als:

en: Sign, Encrypt
nl: Ondertekenen, Versleutelen

en: Encrypt
nl: Versleutelen

en: Sign
nl: Ondertekenen

en: None
nl: Geen

en:  (inline PGP)
nl:  (inline-PGP)

en:  (OppEnc mode)
nl:  (OppEnc-modus)

en: <default>
nl: <standaard>

en: Encrypt with:
nl: Versleutelen met:

en: Warning: message contains no From: header
nl: Waarschuwing: bericht bevat geen 'Van:'-onderdeel

en: Error parsing address
nl: Ongeldig adres

en: Can't create filter process
nl: Kan filterproces niet aanmaken

en: Pipe to command:
nl: Doorsluizen naar commando:

en: No printing command has been defined
nl: Er is geen printcommando gedefinieerd

note: L10N: The highlighted letters must match the "Sort" options
en: Rev-Sort (d)ate,(f)rm,(r)ecv,(s)ubj,t(o),(t)hread,(u)nsort,si(z)e,s(c)ore,s(p)am,(l)abel?
nl: Omgekeerd op (d)atum,(v)an,o(n)tv,(o)ndw,(a)an,(t)hread,n(i)et,(g)rt,(s)core,s(p)am,(l)abel?

note: L10N: The highlighted letters must match the "Rev-Sort" options
en: Sort (d)ate,(f)rm,(r)ecv,(s)ubj,t(o),(t)hread,(u)nsort,si(z)e,s(c)ore,s(p)am,(l)abel?
nl: Sorteren op (d)atum,(v)an,o(n)tv,(o)ndw,(a)an,(t)hread,n(i)et,(g)rt,(s)core,s(p)am,(l)abel?

note: L10N: These must match the highlighted letters from "Sort" and "Rev-Sort"
en: dfrsotuzcpl
nl: dvnoatigspl

en: Shell command:
nl: Shell-commando:

en: Copying to %s...
nl: Kopiëren naar %s...

en: Convert to %s upon sending?
nl: Converteren naar %s tijdens zending?

en: Content-Type changed to %s
nl: Content-Type is veranderd naar %s

en: Threading is not enabled
nl: Het weergeven van threads is niet ingeschakeld

en: Clear flag
nl: Verwijder markering

en: Set flag
nl: Zet markering

en: Press any key to continue...
nl: Druk een willekeurige toets in...

en:  ('?' for list):
nl:  ('?' voor een overzicht):

en: Char = %s, Octal = %o, Decimal = %d
nl: Teken = %s, Octaal = %o, Decimaal = %d

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_COLLAPSE Attach Dialog: <op_attachment_collapse>
en: toggle display of subparts
nl: schakel weergeven van onderdelen aan/uit

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_DELETE Attach Dialog: <op_attachment_delete> L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_DETACH Compose Dialog: <op_attachment_detach> L10N: Help screen description for OP_DELETE Alias Dialog: <op_delete> Index: <op_delete> Postponed Dialog: <op_de
en: delete the current entry
nl: verwijder huidig item

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_EDIT_DESCRIPTION Compose Dialog: <op_attachment_edit_description>
en: edit attachment description
nl: bewerk de omschrijving van een bijlage

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_EDIT_ENCODING Compose Dialog: <op_attachment_edit_encoding>
en: edit attachment transfer-encoding
nl: bewerk de transport-codering van een bijlage

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_EDIT_MIME Compose Dialog: <op_attachment_edit_mime>
en: edit attachment using mailcap entry
nl: bewerk bijlage volgens mailcap

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_EDIT_TYPE Attach Dialog: <op_attachment_edit_type> Compose Dialog: <op_attachment_edit_type> Index: <op_attachment_edit_type>
en: edit attachment content type
nl: bewerk type van bijlage

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_FILTER Compose Dialog: <op_attachment_filter>
en: filter attachment through a shell command
nl: filter bijlage door een shell commando

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_GET_ATTACHMENT Compose Dialog: <op_attachment_get_attachment>
en: get a temporary copy of an attachment
nl: maak een tijdelijke kopie van de bijlage

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_NEW_MIME Compose Dialog: <op_attachment_new_mime>
en: compose new attachment using mailcap entry
nl: maak nieuwe bijlage aan volgens mailcap

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_PIPE L10N: Help screen description for OP_PIPE Compose Dialog: <op_attachment_filter> Attach Dialog: <op_attachment_pipe> Index: <op_pipe>
en: pipe message/attachment to a shell command
nl: bewerk (pipe) bericht/bijlage met een shell-commando

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_PRINT Attach Dialog: <op_attachment_print> Compose Dialog: <op_attachment_print> L10N: Help screen description for OP_PRINT Index: <op_print>
en: print the current entry
nl: druk het huidige item af

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_RENAME_ATTACHMENT Compose Dialog: <op_attachment_rename_attachment>
en: send attachment with a different name
nl: verstuur bijlage met andere naam

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_SAVE Attach Dialog: <op_attachment_save> Compose Dialog: <op_attachment_save> L10N: Help screen description for OP_SAVE Index: <op_save> Pager: <op_save>
en: save message/attachment to a mailbox/file
nl: sla bericht/bijlage op in een postvak/bestand

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_TOGGLE_DISPOSITION Compose Dialog: <op_attachment_toggle_disposition>
en: toggle disposition between inline/attachment
nl: bijvoeging omschakelen tussen in bericht/als bijlage

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_TOGGLE_RECODE Compose Dialog: <op_attachment_toggle_recode>
en: toggle recoding of this attachment
nl: hercodering van deze bijlage omschakelen

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_TOGGLE_UNLINK Compose Dialog: <op_attachment_toggle_unlink>
en: toggle whether to delete file after sending it
nl: kies of bestand na versturen gewist wordt

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_UNDELETE Attach Dialog: <op_attachment_undelete> L10N: Help screen description for OP_UNDELETE Alias Dialog: <op_delete> Postponed Dialog: <op_delete> Index: <op_undelete>
en: undelete the current entry
nl: verwijder wismarkering van huidig item

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_UPDATE_ENCODING Compose Dialog: <op_attachment_update_encoding>
en: update an attachment's encoding info
nl: coderingsinfo van een bijlage bijwerken

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_VIEW Attach Dialog: <op_attachment_view> Compose Dialog: <op_display_headers>
en: view attachment using mailcap entry if necessary
nl: geef bijlage weer, zo nodig via mailcap

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_VIEW_MAILCAP Attach Dialog: <op_attachment_view_mailcap> Compose Dialog: <op_display_headers>
en: force viewing of attachment using mailcap
nl: weergave van bijlage via mailcap afdwingen

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_VIEW_TEXT Attach Dialog: <op_attachment_view_text> Compose Dialog: <op_display_headers>
en: view attachment as text
nl: toon bijlage als tekst

note: L10N: Help screen description for OP_BOTTOM_PAGE Menu: <menu_movement>
en: move to the bottom of the page
nl: naar het einde van deze pagina

note: L10N: Help screen description for OP_BOUNCE_MESSAGE Attach Dialog: <op_bounce_message> Index: <op_bounce_message>
en: remail a message to another user
nl: bericht opnieuw versturen naar een andere gebruiker

note: L10N: Help screen description for OP_BROWSER_NEW_FILE Browser: <op_browser_new_file>
en: select a new file in this directory
nl: kies een nieuw bestand in deze map

note: L10N: Help screen description for OP_BROWSER_TELL Browser: <op_browser_tell>
en: display the currently selected file's name
nl: toon de bestandsnaam van het huidige bestand

note: L10N: Help screen description for OP_BROWSER_TOGGLE_LSUB Browser: <op_browser_toggle_lsub>
en: toggle view all/subscribed mailboxes (IMAP only)
nl: omschakelen van weergave alle/aangemelde postvakken (alleen met IMAP)

note: L10N: Help screen description for OP_BROWSER_VIEW_FILE Browser: <op_browser_view_file>
en: view file
nl: toon bestand

note: L10N: Help screen description for OP_CHANGE_DIRECTORY Browser: <op_change_directory>
en: change directories
nl: verander directories

note: L10N: Help screen description for OP_CHECK_NEW Browser: <op_toggle_mailboxes>
en: check mailboxes for new mail
nl: controleer postvakken op nieuwe berichten

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_FILE Compose Dialog: <op_compose_edit_file>
en: edit the file to be attached
nl: bewerk het bij te voegen bestand

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_MESSAGE Compose Dialog: <op_compose_edit_message>
en: edit the message
nl: bewerk het bericht

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_ISPELL Compose Dialog: <op_compose_ispell>
en: run ispell on the message
nl: controleer spelling via ispell

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_POSTPONE_MESSAGE Compose Dialog: <op_compose_postpone_message>
en: save this message to send later
nl: sla dit bericht op om later te versturen

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_RENAME_FILE Compose Dialog: <op_compose_rename_file>
en: rename/move an attached file
nl: hernoem/verplaats een toegevoegd bestand

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_SEND_MESSAGE Compose Dialog: <op_compose_send_message>
en: send the message
nl: verstuur het bericht

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_WRITE_MESSAGE Compose Dialog: <op_compose_write_message>
en: write the message to a folder
nl: schrijf het bericht naar een postvak

note: L10N: Help screen description for OP_COPY_MESSAGE Index: <op_save>
en: copy a message to a file/mailbox
nl: kopieer bericht naar bestand/postvak

note: L10N: Help screen description for OP_CREATE_ALIAS Alias Dialog: <op_create_alias> Index: <op_create_alias>
en: create an alias from a message sender
nl: maak een afkorting van de afzender

note: L10N: Help screen description for OP_CREATE_MAILBOX Browser: <op_create_mailbox>
en: create a new mailbox (IMAP only)
nl: maak een nieuw postvak aan (alleen met IMAP)

note: L10N: Help screen description for OP_CURRENT_BOTTOM Menu: <menu_movement>
en: move entry to bottom of screen
nl: verplaats item naar onderkant van scherm

note: L10N: Help screen description for OP_CURRENT_MIDDLE Menu: <menu_movement>
en: move entry to middle of screen
nl: verplaats item naar midden van scherm

note: L10N: Help screen description for OP_CURRENT_TOP Menu: <menu_movement>
en: move entry to top of screen
nl: verplaats item naar bovenkant van scherm

note: L10N: Help screen description for OP_DECODE_COPY Index: <op_save>
en: make decoded (text/plain) copy
nl: maak gedecodeerde (text/plain) kopie

note: L10N: Help screen description for OP_DECODE_SAVE Index: <op_save>
en: make decoded copy (text/plain) and delete
nl: maak gedecodeerde kopie (text/plain) en verwijder

note: L10N: Help screen description for OP_DELETE_MAILBOX Browser: <op_delete_mailbox>
en: delete the current mailbox (IMAP only)
nl: verwijder het huidige postvak (alleen met IMAP)

note: L10N: Help screen description for OP_DELETE_SUBTHREAD Index: <op_delete_thread>
en: delete all messages in subthread
nl: verwijder alle berichten in subthread

note: L10N: Help screen description for OP_DELETE_THREAD Index: <op_delete_thread>
en: delete all messages in thread
nl: wis alle berichten in thread

note: L10N: Help screen description for OP_DISPLAY_ADDRESS Index: <op_display_address>
en: display full address of sender
nl: toon volledig adres van afzender

note: L10N: Help screen description for OP_DISPLAY_HEADERS Attach Dialog: <op_attachment_view> Compose Dialog: <op_display_headers> Index: <op_display_message>
en: display message and toggle header weeding
nl: toon bericht en schakel kopfiltering om

note: L10N: Help screen description for OP_DISPLAY_MESSAGE Index: <op_display_message>
en: display a message
nl: toon bericht

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_BACKSPACE Text Entry: <op_editor_backspace>
en: delete the char in front of the cursor
nl: wis teken voor de cursor

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_BACKWARD_CHAR Text Entry: <op_editor_backward_char>
en: move the cursor one character to the left
nl: verplaats cursor een teken naar links

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_BACKWARD_WORD Text Entry: <op_editor_backward_word>
en: move the cursor to the beginning of the word
nl: verplaats cursor naar begin van het woord

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_BOL Text Entry: <op_editor_bol>
en: jump to the beginning of the line
nl: ga naar begin van de regel

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_CAPITALIZE_WORD Text Entry: <op_editor_capitalize_word>
en: capitalize the word
nl: begin het woord met een hoofdletter

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_COMPLETE Text Entry: <op_editor_complete>
en: complete filename or alias
nl: complete bestandsnaam of afkorting

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_COMPLETE_QUERY Text Entry: <op_editor_complete>
en: complete address with query
nl: compleet adres met vraag

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_DELETE_CHAR Text Entry: <op_editor_delete_char>
en: delete the char under the cursor
nl: wis teken onder de cursor

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_DOWNCASE_WORD Text Entry: <op_editor_capitalize_word>
en: convert the word to lower case
nl: verander het woord in kleine letters

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_EOL Text Entry: <op_editor_eol>
en: jump to the end of the line
nl: ga naar regeleinde

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_FORWARD_CHAR Text Entry: <op_editor_forward_char>
en: move the cursor one character to the right
nl: verplaats cursor een teken naar rechts

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_FORWARD_WORD Text Entry: <op_editor_forward_word>
en: move the cursor to the end of the word
nl: verplaats cursor naar einde van het woord

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_HISTORY_DOWN Text Entry: <op_editor_history_down>
en: scroll down through the history list
nl: ga omhoog in history lijst

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_HISTORY_UP Text Entry: <op_editor_history_up>
en: scroll up through the history list
nl: ga omhoog in history list

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_KILL_EOL Text Entry: <op_editor_kill_eol>
en: delete chars from cursor to end of line
nl: wis alle tekens tot einde van de regel

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_KILL_EOW Text Entry: <op_editor_kill_eow>
en: delete chars from the cursor to the end of the word
nl: wis alle tekens tot einde van het woord

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_KILL_WHOLE_LINE Text Entry: <op_editor_kill_whole_line>
en: delete all chars on the line
nl: wis regel

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_KILL_WORD Text Entry: <op_editor_kill_word>
en: delete the word in front of the cursor
nl: wis woord voor de cursor

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_MAILBOX_CYCLE Text Entry: <op_editor_complete>
en: cycle among incoming mailboxes
nl: roteer door postvakken

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_QUOTE_CHAR Text Entry: <op_editor_quote_char>
en: quote the next typed key
nl: voeg volgende toets onveranderd in

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_TRANSPOSE_CHARS Text Entry: <op_editor_transpose_chars>
en: transpose character under cursor with previous
nl: transponeer teken onder cursor naar de vorige

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_UPCASE_WORD Text Entry: <op_editor_capitalize_word>
en: convert the word to upper case
nl: verander het woord in hoofdletters

note: L10N: Help screen description for OP_EDIT_LABEL Index: <op_edit_label>
en: add, change, or delete a message's label
nl: berichtlabel toevoegen, wijzigen, of verwijderen

note: L10N: Help screen description for OP_END_COND Index: <op_end_cond>
en: end of conditional execution (noop)
nl: einde van conditionele uitvoering (noop)

note: L10N: Help screen description for OP_ENTER_COMMAND Global: <op_enter_command>
en: enter a neomuttrc command
nl: geef een neomuttrc commando in

note: L10N: Help screen description for OP_ENTER_MASK Browser: <op_enter_mask>
en: enter a file mask
nl: geef bestandsmasker in

note: L10N: Help screen description for OP_EXIT Alias Dialog: <op_exit> Attach Dialog: <op_exit> Autocrypt Dialog: <op_exit> Browser: <op_exit> Compose Dialog: <op_exit> GPGME Key Selection Dialog: <op_exit> Index: <op_exit> Pager: <op_exit> PGP Key Selection Dialog: <op_exit> Postponed Dialog: <op_exit> 
en: exit this menu
nl: menu verlaten

note: L10N: Help screen description for OP_FIRST_ENTRY Menu: <menu_movement>
en: move to the first entry
nl: ga naar eerste item

note: L10N: Help screen description for OP_FLAG_MESSAGE Index: <op_flag_message>
en: toggle a message's 'important' flag
nl: markeer bericht als belangrijk

note: L10N: Help screen description for OP_FORWARD_MESSAGE Attach Dialog: <op_forward_message> Index: <op_forward_message>
en: forward a message with comments
nl: stuur bericht door met commentaar

note: L10N: Help screen description for OP_GENERIC_SELECT_ENTRY Alias Dialog: <op_generic_select_entry> Browser: <op_generic_select_entry> GPGME Key Selection Dialog: <op_generic_select_entry> History Dialog: <op_generic_select_entry> Pattern Dialog: <op_generic_select_entry> PGP Key Selection Dialog: <op
en: select the current entry
nl: selecteer het huidige item

note: L10N: Help screen description for OP_GROUP_REPLY Index: <op_group_reply> Attach Dialog: <op_reply>
en: reply to all recipients
nl: antwoord aan alle ontvangers

note: L10N: Help screen description for OP_HALF_DOWN Menu: <menu_movement> Pager: <op_pager_half_down>
en: scroll down 1/2 page
nl: ga 1/2 pagina naar beneden

note: L10N: Help screen description for OP_HALF_UP Menu: <menu_movement> Pager: <op_pager_half_up>
en: scroll up 1/2 page
nl: ga 1/2 pagina omhoog

note: L10N: Help screen description for OP_HELP Text Entry: <op_help> Menu: <op_help> Pager: <op_help>
en: this screen
nl: dit scherm

note: L10N: Help screen description for OP_JUMP Index: <op_jump> Menu: <op_jump>
en: jump to an index number
nl: ga naar een index nummer

note: L10N: Help screen description for OP_LAST_ENTRY Menu: <menu_movement>
en: move to the last entry
nl: ga naar laatste item

note: L10N: Help screen description for OP_LIST_REPLY Index: <op_list_reply> Attach Dialog: <op_reply>
en: reply to specified mailing list
nl: stuur antwoord naar mailing-list

note: L10N: Help screen description for OP_MACRO
en: execute a macro
nl: Voer macro uit

note: L10N: Help screen description for OP_MAIL Alias Dialog: <op_generic_select_entry> Index: <op_mail>
en: compose a new mail message
nl: maak nieuw bericht aan

note: L10N: Help screen description for OP_MAILBOX_LIST Browser: <op_mailbox_list> Index: <op_mailbox_list>
en: list mailboxes with new mail
nl: toon postvakken met nieuwe berichten

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_BREAK_THREAD Index: <op_main_break_thread>
en: break the thread in two
nl: splits de thread in tweeën

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_CHANGE_FOLDER Index: <op_main_change_folder>
en: open a different folder
nl: open een ander postvak

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_CHANGE_FOLDER_READONLY Index: <op_main_change_folder>
en: open a different folder in read only mode
nl: open een ander postvak in alleen-lezen-modus

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_CLEAR_FLAG Index: <op_main_set_flag>
en: clear a status flag from a message
nl: verwijder een status-vlag

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_COLLAPSE_ALL Index: <op_main_collapse_all>
en: collapse/uncollapse all threads
nl: comprimeer/expandeer alle threads

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_COLLAPSE_THREAD Index: <op_main_collapse_thread>
en: collapse/uncollapse current thread
nl: comprimeer/expandeer huidige thread

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_FETCH_MAIL Index: <op_main_fetch_mail>
en: retrieve mail from POP server
nl: haal mail vanaf POP-server

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_IMAP_FETCH Index: <op_main_imap_fetch>
en: force retrieval of mail from IMAP server
nl: forceer ophalen van mail vanaf IMAP-server

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_IMAP_LOGOUT_ALL Index: <op_main_imap_logout_all>
en: logout from all IMAP servers
nl: uitloggen uit alle IMAP-servers

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_LIMIT Alias Dialog: <op_main_limit> Index: <op_main_limit>
en: show only messages matching a pattern
nl: geef alleen berichten weer volgens patroon

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_LINK_THREADS Index: <op_main_link_threads>
en: link tagged message to the current one
nl: koppel gemarkeerd bericht met het huidige

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_NEW Index: <op_main_next_new>
en: jump to the next new message
nl: spring naar het volgende nieuwe bericht

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_NEW_THEN_UNREAD Index: <op_main_next_new>
en: jump to the next new or unread message
nl: spring naar het volgende nieuwe of ongelezen bericht

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_SUBTHREAD Index: <op_main_next_thread>
en: jump to the next subthread
nl: spring naar de volgende subthread

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_THREAD Index: <op_main_next_thread>
en: jump to the next thread
nl: spring naar de volgende thread

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_UNDELETED Index: <op_main_next_undeleted>
en: move to the next undeleted message
nl: spring naar het volgende ongewiste bericht

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_UNREAD Index: <op_main_next_new>
en: jump to the next unread message
nl: spring naar het volgende ongelezen bericht

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_UNREAD_MAILBOX Index: <op_main_next_unread_mailbox>
en: open next mailbox with new mail
nl: open volgend postvak met nieuwe berichten

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PARENT_MESSAGE Index: <op_main_root_message>
en: jump to parent message in thread
nl: spring naar het vorige bericht in de thread

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PREV_NEW Index: <op_main_next_new>
en: jump to the previous new message
nl: spring naar het vorige nieuwe bericht

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PREV_NEW_THEN_UNREAD Index: <op_main_next_new>
en: jump to the previous new or unread message
nl: spring naar het vorige nieuwe of ongelezen bericht

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PREV_SUBTHREAD Index: <op_main_next_thread>
en: jump to previous subthread
nl: spring naar de vorige subthread

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PREV_THREAD Index: <op_main_next_thread>
en: jump to previous thread
nl: spring naar de vorige thread

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PREV_UNDELETED Index: <op_main_prev_undeleted>
en: move to the previous undeleted message
nl: spring naar het volgende ongewiste bericht

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PREV_UNREAD Index: <op_main_next_new>
en: jump to the previous unread message
nl: spring naar het vorige ongelezen bericht

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_READ_SUBTHREAD Index: <op_main_read_thread>
en: mark the current subthread as read
nl: markeer de huidige subthread als gelezen

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_READ_THREAD Index: <op_main_read_thread>
en: mark the current thread as read
nl: markeer de huidige thread als gelezen

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_ROOT_MESSAGE Index: <op_main_root_message>
en: jump to root message in thread
nl: spring naar eerste bericht in thread

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_SET_FLAG Index: <op_main_set_flag>
en: set a status flag on a message
nl: zet een status-vlag in een bericht

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_SHOW_LIMIT Index: <op_main_show_limit>
en: show currently active limit pattern
nl: geef het momenteel actieve limietpatroon weer

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_SYNC_FOLDER Index: <op_main_sync_folder>
en: save changes to mailbox
nl: sla wijzigingen in postvak op

note: L10N: Help screen description for OP_MARK_MSG Index: <op_mark_msg>
en: create a hotkey macro for the current message
nl: een sneltoetsmacro aanmaken voor huidig bericht

note: L10N: Help screen description for OP_MIDDLE_PAGE Menu: <menu_movement>
en: move to the middle of the page
nl: ga naar het midden van de pagina

note: L10N: Help screen description for OP_NEXT_ENTRY Menu: <menu_movement> Index: <op_next_entry>
en: move to the next entry
nl: ga naar het volgende item

note: L10N: Help screen description for OP_NEXT_LINE Menu: <menu_movement> Pager: <op_pager_next_line>
en: scroll down one line
nl: ga een regel naar beneden

note: L10N: Help screen description for OP_NEXT_PAGE Menu: <menu_movement> Pager: <op_pager_next_page>
en: move to the next page
nl: ga naar de volgende pagina

note: L10N: Help screen description for OP_PAGER_BOTTOM Pager: <op_pager_bottom>
en: jump to the bottom of the message
nl: spring naar het einde van het bericht

note: L10N: Help screen description for OP_PAGER_HIDE_QUOTED Pager: <op_pager_hide_quoted>
en: toggle display of quoted text
nl: schakel weergeven van geciteerde tekst aan/uit

note: L10N: Help screen description for OP_PAGER_SKIP_QUOTED Pager: <op_pager_skip_quoted>
en: skip beyond quoted text
nl: sla geciteerde tekst over

note: L10N: Help screen description for OP_PAGER_TOP Pager: <op_pager_top>
en: jump to the top of the message
nl: spring naar het begin van het bericht

note: L10N: Help screen description for OP_PREV_ENTRY Menu: <menu_movement> Index: <op_prev_entry>
en: move to the previous entry
nl: ga naar het vorige item

note: L10N: Help screen description for OP_PREV_LINE Menu: <menu_movement> Pager: <op_pager_prev_line>
en: scroll up one line
nl: ga een regel omhoog

note: L10N: Help screen description for OP_PREV_PAGE Menu: <menu_movement> Pager: <op_pager_prev_page>
en: move to the previous page
nl: ga naar de vorige pagina

note: L10N: Help screen description for OP_PURGE_MESSAGE Index: <op_delete>
en: delete the current entry, bypassing the trash folder
nl: huidig item echt verwijderen, voorbijgaand aan prullenmap

note: L10N: Help screen description for OP_QUERY Alias Dialog: <op_query> Index: <op_query>
en: query external program for addresses
nl: vraag een extern programma om adressen

note: L10N: Help screen description for OP_QUERY_APPEND Alias Dialog: <op_query>
en: append new query results to current results
nl: voeg resultaten van zoekopdracht toe aan huidige resultaten

note: L10N: Help screen description for OP_QUIT History Dialog: <op_quit> Index: <op_quit> Pattern Dialog: <op_quit>
en: save changes to mailbox and quit
nl: sla wijzigingen in postvak op en verlaat NeoMutt

note: L10N: Help screen description for OP_RECALL_MESSAGE Index: <op_recall_message>
en: recall a postponed message
nl: bewerk een uitgesteld bericht

note: L10N: Help screen description for OP_REDRAW Text Entry: <op_redraw> Global: <op_redraw>
en: clear and redraw the screen
nl: wis scherm en bouw het opnieuw op

note: L10N: Help screen description for OP_REFORMAT_WINCH
en: {internal}
nl: (intern)

note: L10N: Help screen description for OP_RENAME_MAILBOX Browser: <op_rename_mailbox>
en: rename the current mailbox (IMAP only)
nl: hernoem het huidige postvak (alleen met IMAP)

note: L10N: Help screen description for OP_REPLY Attach Dialog: <op_reply> Index: <op_reply>
en: reply to a message
nl: beantwoord een bericht

note: L10N: Help screen description for OP_RESEND Attach Dialog: <op_resend> Index: <op_resend>
en: use the current message as a template for a new one
nl: gebruik het huidige bericht als sjabloon voor een nieuw bericht

note: L10N: Help screen description for OP_SEARCH Menu: <menu_search> Pager: <op_pager_search> Alias Dialog: <op_search> Index: <op_search> Postponed Dialog: <op_search>
en: search for a regular expression
nl: zoek naar een reguliere expressie

note: L10N: Help screen description for OP_SEARCH_NEXT Menu: <menu_search> Pager: <op_pager_search_next> Alias Dialog: <op_search> Index: <op_search> Postponed Dialog: <op_search>
en: search for next match
nl: zoek volgende match

note: L10N: Help screen description for OP_SEARCH_OPPOSITE Menu: <menu_search> Pager: <op_pager_search_next> Alias Dialog: <op_search> Index: <op_search> Postponed Dialog: <op_search>
en: search for next match in opposite direction
nl: zoek achteruit naar volgende match

note: L10N: Help screen description for OP_SEARCH_REVERSE Menu: <menu_search> Pager: <op_pager_search> Alias Dialog: <op_search> Index: <op_search> Postponed Dialog: <op_search>
en: search backwards for a regular expression
nl: zoek achteruit naar een reguliere expressie

note: L10N: Help screen description for OP_SEARCH_TOGGLE Pager: <op_search_toggle>
en: toggle search pattern coloring
nl: schakel het kleuren van zoekpatronen aan/uit

note: L10N: Help screen description for OP_SHELL_ESCAPE Global: <op_shell_escape>
en: invoke a command in a subshell
nl: roep een commando in een shell aan

note: L10N: Help screen description for OP_SORT Alias Dialog: <op_sort> Browser: <op_sort> Index: <op_sort>
en: sort messages
nl: sorteer berichten

note: L10N: Help screen description for OP_SORT_REVERSE Alias Dialog: <op_sort> Browser: <op_sort> Index: <op_sort>
en: sort messages in reverse order
nl: sorteer berichten in omgekeerde volgorde

note: L10N: Help screen description for OP_TAG Index: <op_tag>
en: tag the current entry
nl: markeer huidig item

note: L10N: Help screen description for OP_TAG_PREFIX
en: apply next function to tagged messages
nl: voer volgende functie uit op gemarkeerde berichten

note: L10N: Help screen description for OP_TAG_PREFIX_COND
en: apply next function ONLY to tagged messages
nl: voer volgende functie ALLEEN uit op gemarkeerde berichten

note: L10N: Help screen description for OP_TAG_SUBTHREAD Index: <op_tag_thread>
en: tag the current subthread
nl: markeer de huidige subthread

note: L10N: Help screen description for OP_TAG_THREAD Index: <op_tag_thread>
en: tag the current thread
nl: markeer de huidige thread

note: L10N: Help screen description for OP_TOGGLE_MAILBOXES Browser: <op_toggle_mailboxes>
en: toggle whether to browse mailboxes or all files
nl: schakel tussen het doorlopen van postvakken of alle bestanden

note: L10N: Help screen description for OP_TOGGLE_NEW Index: <op_toggle_new>
en: toggle a message's 'new' flag
nl: zet/wis de 'nieuw'-markering van een bericht

note: L10N: Help screen description for OP_TOGGLE_WRITE Index: <op_toggle_write>
en: toggle whether the mailbox will be rewritten
nl: schakel het opslaan van wijzigingen aan/uit

note: L10N: Help screen description for OP_TOP_PAGE Menu: <menu_movement>
en: move to the top of the page
nl: spring naar het begin van de pagina

note: L10N: Help screen description for OP_UNDELETE_SUBTHREAD Index: <op_undelete_thread>
en: undelete all messages in subthread
nl: verwijder wismarkering van alle berichten in subthread

note: L10N: Help screen description for OP_UNDELETE_THREAD Index: <op_undelete_thread>
en: undelete all messages in thread
nl: verwijder wismarkering van alle berichten in thread

note: L10N: Help screen description for OP_VERSION Global: <op_version>
en: show the NeoMutt version number and date
nl: toon versienummer van NeoMutt en uitgavedatum

note: L10N: Help screen description for OP_VIEW_ATTACHMENTS Index: <op_view_attachments> Pager: <op_view_attachments>
en: show MIME attachments
nl: geef MIME-bijlagen weer

note: L10N: Help screen description for OP_WHAT_KEY Global: <op_what_key>
en: display the keycode for a key press
nl: toon de code voor een toets

note: L10N: Help screen description for OP_DECRYPT_COPY Index: <op_save>
en: make decrypted copy
nl: maak een gedecodeerde kopie

note: L10N: Help screen description for OP_DECRYPT_SAVE Index: <op_save>
en: make decrypted copy and delete
nl: maak een gedecodeerde kopie en wis

note: L10N: Help screen description for OP_EXTRACT_KEYS Attach Dialog: <op_extract_keys> Index: <op_extract_keys>
en: extract supported public keys
nl: extraheer ondersteunde publieke sleutels

note: L10N: Help screen description for OP_ENVELOPE_EDIT_BCC Envelope Window: <op_envelope_edit_bcc>
en: edit the BCC list
nl: bewerk de BCC-lijst

note: L10N: Help screen description for OP_ENVELOPE_EDIT_CC Envelope Window: <op_envelope_edit_cc>
en: edit the CC list
nl: bewerk de CC-lijst

note: L10N: Help screen description for OP_ENVELOPE_EDIT_FCC Envelope Window: <op_envelope_edit_fcc>
en: enter a file to save a copy of this message in
nl: kopieer bericht naar bestand

note: L10N: Help screen description for OP_ENVELOPE_EDIT_FROM Envelope Window: <op_envelope_edit_from>
en: edit the from field
nl: bewerk het From-veld

note: L10N: Help screen description for OP_ENVELOPE_EDIT_HEADERS Compose Dialog: <op_envelope_edit_headers>
en: edit the message with headers
nl: bewerk het bericht (inclusief header)

note: L10N: Help screen description for OP_ENVELOPE_EDIT_REPLY_TO Envelope Window: <op_envelope_edit_reply_to>
en: edit the Reply-To field
nl: bewerk Reply-To-veld

note: L10N: Help screen description for OP_ENVELOPE_EDIT_SUBJECT Envelope Window: <op_envelope_edit_subject>
en: edit the subject of this message
nl: bewerk onderwerp (Subject) van dit bericht

note: L10N: Help screen description for OP_ENVELOPE_EDIT_TO Envelope Window: <op_envelope_edit_to>
en: edit the TO list
nl: bewerk ontvangers (To-veld)

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_ATTACH_KEY Compose Dialog: <op_attachment_attach_key>
en: attach a PGP public key
nl: voeg een PGP publieke sleutel toe

note: L10N: Help screen description for OP_CHECK_TRADITIONAL Attach Dialog: <op_check_traditional> Index: <op_check_traditional>
en: check for classic PGP
nl: controleer op klassieke PGP

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_PGP_MENU Envelope Window: <op_compose_pgp_menu>
en: show PGP options
nl: geef PGP-opties weer

note: L10N: Help screen description for OP_MAIL_KEY Index: <op_mail_key>
en: mail a PGP public key
nl: mail een PGP publieke sleutel

note: L10N: Help screen description for OP_VERIFY_KEY GPGME Key Selection Dialog: <op_verify_key> PGP Key Selection Dialog: <op_verify_key>
en: verify a PGP public key
nl: controleer een PGP publieke sleutel

note: L10N: Help screen description for OP_VIEW_ID GPGME Key Selection Dialog: <op_view_id> PGP Key Selection Dialog: <op_view_id>
en: view the key's user id
nl: geef gebruikers-ID van sleutel weer

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_NEXT Sidebar: <op_sidebar_next>
en: move the highlight to next mailbox
nl: verplaats markering naar volgend postvak

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_NEXT_NEW Sidebar: <op_sidebar_next_new>
en: move the highlight to next mailbox with new mail
nl: verplaats markering naar volgend postvak met nieuwe mail

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_OPEN Sidebar: <op_sidebar_open>
en: open highlighted mailbox
nl: gemarkeerd postvak openen

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_PAGE_DOWN Sidebar: <op_sidebar_page_down>
en: scroll the sidebar down 1 page
nl: de zijbalk een pagina omlaag scrollen

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_PAGE_UP Sidebar: <op_sidebar_page_up>
en: scroll the sidebar up 1 page
nl: de zijbalk een pagina omhoog scrollen

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_PREV Sidebar: <op_sidebar_prev>
en: move the highlight to previous mailbox
nl: verplaats markering naar voorgaand postvak

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_PREV_NEW Sidebar: <op_sidebar_prev_new>
en: move the highlight to previous mailbox with new mail
nl: verplaats markering naar voorgaand postvak met nieuwe mail

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_TOGGLE_VISIBLE Sidebar: <op_sidebar_toggle_visible>
en: make the sidebar (in)visible
nl: de zijbalk tonen/verbergen

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_SMIME_MENU Envelope Window: <op_compose_smime_menu>
en: show S/MIME options
nl: geef S/MIME-opties weer

en: null operation
nl: lege functie

en: [-- Autoview using %s --]
nl: [-- Automatische weergave met %s --]

en: Invoking autoview command: %s
nl: Commando wordt aangeroepen: %s

en: [-- Can't run %s --]
nl: [-- Kan %s niet uitvoeren --]

en: [-- Autoview stderr of %s --]
nl: [-- Foutenuitvoer van %s --]

en: [-- Error: message/external-body has no access-type parameter --]
nl: [-- Fout: message/external-body heeft geen access-type parameter --]

en: [-- name: %s --]
nl: [-- naam: %s --]

en: [-- Error: Could not display any parts of Multipart/Alternative --]
nl: [-- Fout: Kon geen enkel multipart/alternative-gedeelte weergeven --]

en: One or more parts of this message could not be displayed
nl: Een of meer delen van dit bericht konden niet worden weergegeven

en: Unable to open temporary file
nl: Tijdelijk bestand kon niet worden geopend

en: Error: multipart/signed has no protocol
nl: Fout: multipart/signed zonder protocol-parameter

en: ERROR: please report this bug
nl: FOUT: Meld deze programmafout.

en: <UNKNOWN>
nl: <onbekend>

en: Generic bindings:
nl: Algemene toetsenbindingen:

en: Unbound functions:
nl: Ongebonden functies:

en: Help for %s
nl: Hulp voor %s

en: %s:%d: Bad history file format
nl: %s:%d: Verkeerde indeling van geschiedenisbestand

en: Can't create temporary file
nl: Kan tijdelijk bestand niet aanmaken

en: current mailbox shortcut '^' is unset
nl: sneltoets '^' voor huidige mailbox is uitgezet

en: mailbox shortcut expanded to empty regex
nl: sneltoets voor mailbox expandeerde tot lege reguliere expressie

en: badly formatted command string
nl: onjuist opgemaakte commandotekenreeks

en: unhook: Can't do unhook * from within a hook
nl: unhook: Kan geen 'unhook *' doen binnen een 'hook'

en: unhook: unknown hook type: %s
nl: unhook: onbekend 'hook'-type: %s

en: unhook: Can't delete a %s from within a %s
nl: unhook: Kan geen %s wissen binnen een %s

note: L10N: (%s) is the method name, e.g. Anonymous, CRAM-MD5, GSSAPI, SASL
en: Authenticating (%s)...
nl: Authenticeren (%s)...

en: LOGIN disabled on this server
nl: LOGIN is uitgeschakeld op deze server

en: Logging in...
nl: Aanmelden...

en: Login failed
nl: Aanmelden is mislukt..

en: %s is an invalid IMAP path
nl: %s is een ongeldig IMAP-pad

en: Getting folder list...
nl: Postvakkenlijst wordt opgehaald...

note: L10N: (%s) is the name / path of the folder we were trying to browse
en: No such folder: %s
nl: Niet-bestaand postvak: %s

en: Create mailbox:
nl: Postvak aanmaken:

en: Mailbox must have a name
nl: Postvak moet een naam hebben

en: Mailbox created
nl: Postvak is aangemaakt

en: Can't rename root folder
nl: Kan de basismap niet hernoemen

en: Rename mailbox %s to:
nl: Postvak %s hernoemen naar:

en: Rename failed: %s
nl: Hernoemen is mislukt: %s

en: Mailbox renamed
nl: Postvak is hernoemd

en: CREATE failed: %s
nl: CREATE is mislukt: %s

en: Closing connection to %s...
nl: Verbinding met %s wordt gesloten...

en: Secure connection with TLS?
nl: Beveiligde connectie met TLS?

en: Could not negotiate TLS connection
nl: Kon TLS connectie niet onderhandelen

en: Encrypted connection unavailable
nl: Versleutelde verbinding niet beschikbaar

en: Subscribing to %s...
nl: Aanmelden voor %s...

en: Unsubscribing from %s...
nl: Abonnement opzeggen op %s...

en: Create %s?
nl: %s aanmaken?

en: Expunge failed
nl: Verwijderen is mislukt

en: Error saving flags. Close anyway?
nl: Fout bij opslaan markeringen. Toch afsluiten?

en: Error saving flags
nl: Fout bij opslaan markeringen.

en: Expunging messages from server...
nl: Berichten op de server worden gewist...

en: imap_sync_mailbox: EXPUNGE failed
nl: imap_sync_mailbox: EXPUNGE is mislukt

en: Selecting %s...
nl: %s wordt uitgekozen...

en: Error opening mailbox
nl: Er is een fout opgetreden tijdens openen van het postvak

en: Evaluating cache...
nl: Headercache wordt gelezen...

en: Fetching message headers...
nl: Headers worden opgehaald...

en: Uploading message...
nl: Bericht wordt ge-upload...

en: Copying message %d to %s...
nl: Bericht %d wordt gekopieerd naar %s ...

en: Fetching message...
nl: Bericht wordt gelezen...

en: The message index is incorrect. Try reopening the mailbox.
nl: De berichtenindex is niet correct.  Probeer het postvak te heropenen.

en: Header search without header name: %s
nl: Zoeken op header zonder headernaam: %s

en: Continue?
nl: Doorgaan?

en: Quit
nl: Einde

en: Reply
nl: Antw.

en: Group
nl: Groep

note: L10N: %s is one of the CHECK_ACL entries below.
en: %s: Operation not permitted by ACL
nl: %s: operatie niet toegestaan door ACL

en: Failed to create query, aborting
nl: Kan geen vraag moken, stoppen

en: %s is not a mailbox
nl: %s is geen postvak

en: Mailbox was externally modified.  Flags may be wrong.
nl: Postvak is extern veranderd.  Markeringen kunnen onjuist zijn.

en: New mail in this mailbox
nl: Nieuwe berichten in dit postvak

en: Mailbox was externally modified
nl: Postvak is extern veranderd

en: No mailbox is open
nl: Er is geen postvak geopend

en: No tagged messages
nl: Geen gemarkeerde berichten

en: Nothing to do
nl: Niets te doen

en: (no mailbox)
nl: (geen postvak)

note: L10N: CHECK_ACL
en: Can't delete message
nl: Kan bericht niet verwijderen

note: L10N: This is displayed when editing an x-label, but no messages were updated.  Possibly due to canceling at the prompt or if the new label is the same as the old label.
en: No labels changed
nl: Geen labels veranderd

note: L10N: CHECK_ACL
en: Can't edit message
nl: Kan bericht niet bewerken

note: L10N: CHECK_ACL
en: Can't flag message
nl: Kan bericht niet markeren

en: Jump to message:
nl: Ga naar bericht:

en: Argument must be a message number
nl: Argument moet een berichtnummer zijn

en: Invalid message number
nl: Ongeldig berichtnummer

en: That message is not visible
nl: Dat bericht is niet zichtbaar

en: Thread broken
nl: Thread is verbroken

en: Thread can't be broken, message is not part of a thread
nl: Thread kan niet verbroken worden; bericht is geen deel van een thread

en: Open mailbox in read-only mode
nl: Open postvak in schrijfbeveiligde modus

en: Open mailbox
nl: Open postvak

en: Delete messages matching:
nl: Wis berichten volgens patroon:

en: Limit to messages matching:
nl: Beperk berichten volgens patroon:

en: To view all messages, limit to "all"
nl: Beperk op "all" om alle berichten te bekijken

note: L10N: CHECK_ACL
en: Can't link threads
nl: Kan threads niet linken

en: No Message-ID: header available to link thread
nl: Er is geen 'Message-ID'-kopregel beschikbaar om thread te koppelen

en: Threads linked
nl: Threads gekoppeld

en: No thread linked
nl: Geen thread gekoppeld

en: No new messages in this limited view
nl: Geen nieuwe berichten in deze beperkte weergave

en: No new messages
nl: Geen nieuwe berichten

en: No unread messages in this limited view
nl: Geen ongelezen berichten in deze beperkte weergave

en: No unread messages
nl: Geen ongelezen berichten

en: Search wrapped to top
nl: Zoekopdracht is bovenaan herbegonnen

en: Search wrapped to bottom
nl: Zoekopdracht is onderaan herbegonnen

en: No more threads
nl: Geen verdere threads

en: You are on the first thread
nl: U bent al bij de eerste thread

en: You are on the last message
nl: Dit is het laatste bericht

en: No undeleted messages
nl: Alle berichten zijn gewist

en: No mailboxes have new mail
nl: Geen postvak met nieuwe berichten

en: You are on the first message
nl: Dit is het eerste bericht

en: No limit pattern is in effect
nl: Er is geen beperkend patroon in werking

en: Tag messages matching:
nl: Markeer berichten volgens patroon:

en: Undelete messages matching:
nl: Herstel berichten volgens patroon:

en: Untag messages matching:
nl: Verwijder markering volgens patroon:

note: L10N: This is the prompt for <mark-message>.  Whatever they enter will be prefixed by $mark_macro_prefix and will become a macro hotkey to jump to the currently selected message.
en: Enter macro stroke:
nl: Typ de macrotoetsaanslag:

note: L10N: "message hotkey" is the key bindings menu description of a macro created by <mark-message>.
en: message hotkey
nl: berichtsneltoets

note: L10N: This is echoed after <mark-message> creates a new hotkey macro.  %s is the hotkey string ($mark_macro_prefix followed by whatever they typed at the prompt.)
en: Message bound to %s
nl: Bericht is gebonden aan %s

note: L10N: This error is printed if <mark-message> can't find a Message-ID for the currently selected message in the index.
en: No message ID to macro
nl: Kan geen ID van dit bericht vinden in de index

en: Quit NeoMutt?
nl: NeoMutt afsluiten?

note: L10N: CHECK_ACL
en: Can't toggle new
nl: Kan 'nieuw'-markering niet omschakelen

note: L10N: CHECK_ACL
en: Can't undelete message
nl: Kan bericht niet herstellen

en: Logged out of IMAP servers
nl: Uitgelogd uit IMAP-servers

en: Failed to read thread, aborting
nl: Kan reeks niet lezen, stoppen

en: There are no messages
nl: Er zijn geen berichten

en: No visible messages
nl: Geen zichtbare berichten

en: Error in command line: %s
nl: Fout in opdrachtregel: %s

en: unable to determine nodename via uname()
nl: Kan hostnaam niet achterhalen via uname()

note: L10N: '%s' is the (misspelled) name of the menu, e.g. 'index' or 'pager'
en: %s: no such menu
nl: %s: onbekend menu

en: Key is not bound
nl: Toets is niet in gebruik

en: Key is not bound.  Press '%s' for help.
nl: Toets is niet in gebruik.  Typ '%s' voor hulp.

en: Macro loop detected
nl: Macro-lus gedetecteerd

en: %s: null key sequence
nl: %s: lege toetsenvolgorde

en: macro: empty key sequence
nl: macro: lege toetsenvolgorde

en: exec: no arguments
nl: exec: geen argumenten

en: %s: no such function
nl: %s: onbekende functie

en: Improperly formatted entry for type %s in "%s" line %d
nl: Ongeldig geformuleerde entry voor type %s in "%s", regel %d

en: mailcap entry for type %s not found
nl: Kan geen mailcap-entry voor %s vinden.

en: Scanning %s...
nl: %s wordt geanalyseerd...

en: Reading %s...
nl: Bezig met het lezen van %s...

note: L10N: Displayed before/as a mailbox is being synced
en: Writing %s...
nl: Bezig met het schrijven van %s...

en: Could not flush message to disk
nl: Bericht kon niet naar schijf worden geschreven

en: Error initializing terminal
nl: Kan terminal niet initialiseren

en: unable to determine username
nl: Kan gebruikersnaam niet achterhalen

en: unable to determine home directory
nl: Kan persoonlijke map niet achterhalen

en: Error: value '%s' is invalid for -d
nl: Fout: waarde '%s' is een ongeldig voor optie '-d'

en: Failed to parse mailto: link
nl: Kan mailto: koppeling niet verwerken

en: No recipients specified
nl: Geen ontvangers opgegeven

en: Can't use -E flag with stdin
nl: Optie '-E' gaat niet samen met standaardinvoer

en: %s: unable to attach file
nl: %s: kan bestand niet toevoegen

en: No mailbox with new mail
nl: Geen postvak met nieuwe berichten

en: No incoming mailboxes defined
nl: Geen postvakken opgegeven

en: Mailbox is empty
nl: Postvak is leeg

en: Mailbox is corrupt
nl: Postvak is beschadigd

en: Couldn't lock %s
nl: Kan %s niet claimen.

en: Mailbox was corrupted
nl: Postvak was beschadigd

en: Fatal error!  Could not reopen mailbox!
nl: Fatale fout!  Kon postvak niet opnieuw openen!

en: Could not create temporary file
nl: Tijdelijk bestand kon niet worden aangemaakt

en: sync: mbox modified, but no modified messages (report this bug)
nl: sync: mbox is gewijzigd, maar geen gewijzigde berichten gevonden

en: Committing changes...
nl: Wijzigingen doorvoeren...

en: Write failed!  Saved partial mailbox to %s
nl: Opslaan is mislukt!  Deel van postvak is opgeslagen als %s

en: Could not reopen mailbox
nl: Kan postvak niet opnieuw openen

en: Can't write message
nl: Kan bericht niet wegschrijven

en: Reverse search for:
nl: Zoek achteruit naar:

en: Search for:
nl: Zoek naar:

en: Not found
nl: Niet gevonden

en: No entries
nl: Geen items

en: Jump to:
nl: Ga naar:

en: Invalid index number
nl: Ongeldig Indexnummer

en: You are on the first entry
nl: U bent op het eerste item

en: You are on the last entry
nl: U bent op het laatste item

en: You can't scroll up farther
nl: U kunt niet verder naar boven gaan

en: You can't scroll down farther
nl: U kunt niet verder naar beneden gaan

en: Tagging is not supported
nl: Markeren wordt niet ondersteund

en: No tagged entries
nl: Geen geselecteerde items

en: Timeout exceeded while attempting fcntl lock
nl: De fcntl-claim kon niet binnen de toegestane tijd worden verkregen.

en: Waiting for fcntl lock... %d
nl: Wacht op fcntl-claim... %d

en: Timeout exceeded while attempting flock lock
nl: de flock-claim kon niet binnen de toegestane tijd worden verkregen.

en: Waiting for flock attempt... %d
nl: Wacht op flock-poging... %d

en: Bad regex: %s
nl: Ongeldige reguliere expressie: %s

en: Not enough subexpressions for template
nl: Niet genoeg subexpressies voor sjabloon

en: New mail in
nl: Nieuw bericht in

en: Parent message is not available
nl: Voorgaand bericht is niet beschikbaar

en: Root message is not visible in this limited view
nl: Beginbericht is niet zichtbaar in deze beperkte weergave

en: Parent message is not visible in this limited view
nl: Voorafgaand bericht is niet zichtbaar in deze beperkte weergave

note: L10N: Means "The path you specified as the destination file is a directory." See the msgid "Save to file: " (alias.c, recvattach.c) These three letters correspond to the choices in the string.
en: File is a directory, save under it: (y)es, (n)o, (a)ll?
nl: Bestand is een map, daarin opslaan? (j)a, (n)ee, (a)llen

en: yna
nl: jna

note: L10N: Means "The path you specified as the destination file is a directory." See the msgid "Save to file: " (alias.c, recvattach.c)
en: File is a directory, save under it?
nl: Bestand is een map, daarin opslaan?

en: File under directory:
nl: Bestandsnaam in map:

note: L10N: Options for: File %s exists, (o)verwrite, (a)ppend, or (c)ancel?
en: File exists, (o)verwrite, (a)ppend, or (c)ancel?
nl: Bestand bestaat, (o)verschrijven, (t)oevoegen, (a)nnuleren?

en: oac
nl: ota

en: Can't save message to POP mailbox
nl: Kan het bericht niet opslaan in het POP-postvak

en: Append messages to %s?
nl: Bericht aan %s toevoegen?

en: Can't open trash folder
nl: Kan prullenmap niet openen

en: Moving read messages to %s...
nl: Gelezen berichten worden naar %s verplaatst...

en: Mailbox is unchanged
nl: Postvak is niet veranderd

en: %d kept, %d moved, %d deleted
nl: %d bewaard, %d verschoven, %d gewist

en: %d kept, %d deleted
nl: %d bewaard, %d gewist

en:  Press '%s' to toggle write
nl:  Druk '%s' om schrijfmode aan/uit te schakelen

en: Use 'toggle-write' to re-enable write
nl: Gebruik 'toggle-write' om schrijven mogelijk te maken

en: Mailbox is marked unwritable. %s
nl: Postvak is als schrijfbeveiligd gemarkeerd. %s

en: Mailbox checkpointed
nl: Postvak is gecontroleerd

en: Can't toggle write on a readonly mailbox
nl: Kan niet schrijven in een schrijfbeveiligd postvak

en: Changes to folder will be written on folder exit
nl: Wijzigingen zullen worden weggeschreven bij het verlaten van het postvak

en: Changes to folder will not be written
nl: Wijzigingen worden niet weggeschreven

en:  (current time: %c)
nl:  (huidige tijd: %c)

en: [-- %s output follows%s --]
nl: [-- %s uitvoer volgt%s --]

en: Inline PGP can't be used with attachments.  Revert to PGP/MIME?
nl: Inline PGP is niet mogelijk met bijlagen.  PGP/MIME gebruiken?

en: Mail not sent: inline PGP can't be used with attachments
nl: Bericht is niet verzonden: inline PGP gaat niet met bijlagen

en: Invoking PGP...
nl: PGP wordt aangeroepen...

en: Message can't be sent inline.  Revert to using PGP/MIME?
nl: Bericht kan niet inline verzonden worden.  PGP/MIME gebruiken?

en: Mail not sent
nl: Bericht niet verstuurd

en: S/MIME messages with no hints on content are unsupported
nl: S/MIME-berichten zonder aanwijzingen over inhoud zijn niet ondersteund

en: Trying to extract PGP keys...
nl: PGP-sleutels onttrekken...

en: Trying to extract S/MIME certificates...
nl: S/MIME-certificaten onttrekken...

en: [-- Error: Unknown multipart/signed protocol %s --]
nl: [-- Fout: Onbekend multipart/signed-protocol: %s --]

en: [-- Warning: We can't verify %s/%s signatures --]
nl: [-- Waarschuwing: %s/%s-handtekeningen kunnen niet gecontroleerd worden --]

en: [-- The following data is signed --]
nl: [-- De volgende gegevens zijn ondertekend --]

en: [-- Warning: Can't find any signatures --]
nl: [-- Waarschuwing: kan geen enkele handtekening vinden --]

en: [-- End of signed data --]
nl: [-- Einde van ondertekende gegevens --]

en: error enabling CMS protocol: %s
nl: fout bij het inschakelen van CMS-protocol: %s

en: error creating GPGME data object: %s
nl: fout bij het creëren van GPGME-gegevensobject: %s

en: error allocating data object: %s
nl: fout bij het alloceren van gegevensobject: %s

en: error rewinding data object: %s
nl: fout bij het terugwinden van het gegevensobject: %s

en: error reading data object: %s
nl: fout bij het lezen van het gegevensobject: %s

en: secret key '%s' not found: %s
nl: geheime sleutel '%s' niet gevonden: %s

en: error setting secret key '%s': %s
nl: fout bij het instellen van geheime sleutel '%s': %s

en: error setting PKA signature notation: %s
nl: fout bij het instellen van PKA-ondertekening: %s

en: error encrypting data: %s
nl: fout bij het versleutelen van gegevens: %s

en: error signing data: %s
nl: fout bij het ondertekenen van gegevens: %s

en: $pgp_sign_as unset and no default key specified in ~/.gnupg/gpg.conf
nl: $pgp_sign_as is niet gezet en er is geen standaard sleutel ingesteld in ~/.gnupg/gpg.conf

en: Warning: One of the keys has been revoked
nl: Waarschuwing: één van de sleutels is herroepen

en: Warning: The key used to create the signature expired at:
nl: Waarschuwing: de sleutel waarmee is ondertekend is verlopen op:

en: Warning: At least one certification key has expired
nl: Waarschuwing: minstens één certificeringssleutel is verlopen

en: Warning: The signature expired at:
nl: Waarschuwing: de ondertekening is verlopen op:

en: Can't verify due to a missing key or certificate
nl: Kan niet verifiëren vanwege ontbrekende sleutel of certificaat

en: The CRL is not available
nl: De CRL is niet beschikbaar

en: Available CRL is too old
nl: De beschikbare CRL is te oud

en: A policy requirement was not met
nl: Aan een beleidsvereiste is niet voldaan

en: A system error occurred
nl: Er is een systeemfout opgetreden

en: WARNING: PKA entry does not match signer's address:
nl: WAARSCHUWING: PKA-item komt niet overeen met adres van ondertekenaar:

en: PKA verified signer's address is:
nl: Adres van PKA-geverifieerde ondertekenaar is:

en: Fingerprint:
nl: Vingerafdruk:

en: WARNING: We have NO indication whether the key belongs to the person named as shown above
nl: WAARSCHUWING: We hebben GEEN indicatie of de sleutel toebehoort aan de persoon zoals hierboven aangegeven

en: WARNING: The key does NOT BELONG to the person named as shown above
nl: WAARSCHUWING: De sleutel BEHOORT NIET TOE aan bovengenoemde persoon

en: WARNING: It is NOT certain that the key belongs to the person named as shown above
nl: WAARSCHUWING: Het is NIET zeker dat de sleutel toebehoort aan de persoon zoals hierboven aangegeven

en: aka:
nl: ook bekend als:

en: KeyID
nl: Sleutel-ID

en: created:
nl: aangemaakt:

en: Error getting key information for KeyID %s: %s
nl: Fout bij het ophalen van sleutelinformatie voor sleutel-ID %s: %s

en: Good signature from:
nl: Goede handtekening van:

en: *BAD* signature from:
nl: *SLECHTE* handtekening van:

en: Problem signature from:
nl: Problematische handtekening van:

note: L10N: This is trying to match the width of the "Problem signature from:" translation just above.
en:                expires:
nl:                verloopt op:

en: [-- Begin signature information --]
nl: [-- Begin handtekeninginformatie --]

en: Error: verification failed: %s
nl: Fout: verificatie is mislukt: %s

en: *** Begin Notation (signature by: %s) ***
nl: *** Begin Notatie (ondertekening van: %s) ***

en: *** End Notation ***
nl: *** Einde Notatie ***

en: [-- End signature information --]
nl: [-- Einde van ondertekende gegevens --]

en: [-- Error: decryption failed: %s --]
nl: [-- Fout: ontsleuteling is mislukt: %s --]

en: Error: decryption/verification failed: %s
nl: Fout: ontsleuteling/verificatie is mislukt: %s

en: PGP message successfully decrypted
nl: PGP-bericht succesvol ontsleuteld

en: Error: copy data failed
nl: Fout: kopiëren van gegevens is mislukt

en: [-- BEGIN PGP MESSAGE --]
nl: [-- BEGIN PGP-BERICHT --]

en: [-- BEGIN PGP PUBLIC KEY BLOCK --]
nl: [-- BEGIN PGP PUBLIC KEY BLOK --]

en: [-- BEGIN PGP SIGNED MESSAGE --]
nl: [-- BEGIN PGP-ONDERTEKEND BERICHT --]

en: [-- END PGP MESSAGE --]
nl: [-- EINDE PGP-BERICHT --]

en: [-- END PGP PUBLIC KEY BLOCK --]
nl: [-- EINDE PGP-PUBLIEKESLEUTELBLOK --]

en: [-- END PGP SIGNED MESSAGE --]
nl: [-- EINDE PGP-ONDERTEKEND BERICHT --]

en: [-- Error: could not find beginning of PGP message --]
nl: [-- Fout: Kon begin van PGP-bericht niet vinden --]

en: [-- Error: could not create temporary file --]
nl: [-- Fout: Kon geen tijdelijk bestand aanmaken --]

en: [-- The following data is PGP/MIME signed and encrypted --]
nl: [-- De volgende gegevens zijn PGP/MIME-ondertekend en -versleuteld --]

en: [-- The following data is PGP/MIME encrypted --]
nl: [-- De volgende gegevens zijn PGP/MIME-versleuteld --]

en: [-- End of PGP/MIME signed and encrypted data --]
nl: [-- Einde van PGP/MIME-ondertekende en -versleutelde data --]

en: [-- End of PGP/MIME encrypted data --]
nl: [-- Einde van PGP/MIME-versleutelde data --]

en: Could not decrypt PGP message
nl: Kon PGP-gericht niet ontsleutelen

en: [-- The following data is S/MIME signed --]
nl: [-- De volgende gegevens zijn S/MIME-ondertekend --]

en: [-- The following data is S/MIME encrypted --]
nl: [-- De volgende gegevens zijn S/MIME-versleuteld --]

en: [-- End of S/MIME signed data --]
nl: [-- Einde van S/MIME-ondertekende gegevens --]

en: [-- End of S/MIME encrypted data --]
nl: [-- Einde van S/MIME-versleutelde data --]

en: gpgme_op_keylist_start failed: %s
nl: gpgme_op_keylist_start() is mislukt: %s

en: gpgme_op_keylist_next failed: %s
nl: gpgme_op_keylist_next() is mislukt: %s

en: Looking for keys matching "%s"...
nl: Zoeken naar sleutels voor "%s"...

en: Use keyID = "%s" for %s?
nl: Sleutel-ID = "%s" gebruiken voor %s?

en: Enter keyID for %s:
nl: Sleutel-ID voor %s:

en: Please enter the key ID:
nl: Geef Key-ID in:

en: Error exporting key: %s
nl: Fout bij exporteren van sleutel: %s

note: L10N: MIME description for exported (attached) keys. You can translate this entry to a non-ASCII string (it will be encoded), but it may be safer to keep it untranslated.
en: PGP Key 0x%s
nl: PGP-sleutel 0x%s

en: GPGME: OpenPGP protocol not available
nl: GPGME: OpenPGP-protocol is niet beschikbaar

en: GPGME: CMS protocol not available
nl: GPGME: CMS-protocol is niet beschikbaar

note: L10N: S/MIME options (opportunistic encryption is on)
en: S/MIME (s)ign, sign (a)s, (p)gp, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
nl: S/MIME (o)nderteken, ondert. (a)ls, (p)gp, (g)een, of oppenc (u)it?

note: L10N: S/MIME options (opportunistic encryption is on)
en: sapco
nl: oapgu

note: L10N: PGP options (opportunistic encryption is on)
en: PGP (s)ign, sign (a)s, s/(m)ime, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
nl: PGP (o)nderteken, ondert. (a)ls, s/(m)ime, (g)een, of oppenc (u)it?

note: L10N: PGP options (opportunistic encryption is on)
en: samco
nl: oamgu

en: Failed to verify sender
nl: Verifiëren van afzender is mislukt

en: Failed to figure out sender
nl: Kan afzender niet bepalen

en: Invoking S/MIME...
nl: S/MIME wordt aangeroepen...

en: Check key
nl: Controleer sleutel

en: All matching keys are marked expired/revoked
nl: Alle overeenkomende sleutels zijn verlopen/ingetrokken

en: PGP and S/MIME keys matching
nl: PGP- en S/MIME-sleutels voor

en: PGP keys matching
nl: PGP-sleutels voor

en: S/MIME keys matching
nl: S/MIME-certficaten voor

en: keys matching
nl: sleutels voor

en: All matching keys are expired, revoked, or disabled
nl: Alle overeenkomende sleutels zijn verlopen/ingetrokken

en: PGP keys matching <%s>
nl: PGP-sleutels voor <%s>

en: PGP keys matching "%s"
nl: PGP-sleutels voor "%s"

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Expired
nl: Verlopen

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Invalid
nl: Ongeldig

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Revoked
nl: Herroepen

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Trusted
nl: Vertrouwd

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Unverified
nl: Niet geverifieerd

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Verified
nl: Geverifieerd

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Unknown
nl: Onbekend

en: S/MIME certificates matching "%s"
nl: S/MIME certficiaten voor "%s"

en: [Can't display this user ID (unknown encoding)]
nl: [Kan dit gebruikers-ID niet weergeven (onbekende codering)]

en: [Can't display this user ID (invalid encoding)]
nl: [Kan dit gebruikers-ID niet weergeven (ongeldige codering)]

en: [Can't display this user ID (invalid DN)]
nl: [Kan dit gebruikers-ID niet weergeven (ongeldige DN)]

note: L10N: comes after the Name or aka if the key is invalid L10N: describes a subkey
en: [Invalid]
nl: [Ongeldig]

note: L10N: value in Key Usage: field
en: encryption
nl: versleuteling

note: L10N: value in Key Usage: field
en: signing
nl: ondertekening

note: L10N: value in Key Usage: field
en: certification
nl: certificering

note: L10N: describes a subkey
en: [Revoked]
nl: [Herroepen]

note: L10N: describes a subkey
en: [Expired]
nl: [Verlopen]

note: L10N: describes a subkey
en: [Disabled]
nl: [Uitgeschakeld]

en: Collecting data...
nl: Data aan het vergaren...

en: Error finding issuer key: %s
nl: Fout bij het vinden van uitgever van sleutel: %s

en: Error: certification chain too long - stopping here
nl: Fout: certificeringsketen is te lang -- gestopt

en: Key ID: 0x%s
nl: Sleutel-ID: 0x%s

en: This key can't be used: expired/disabled/revoked
nl: Deze sleutel is onbruikbaar: verlopen/ingetrokken

en: Enter PGP passphrase:
nl: Geef PGP-wachtwoord in:

en: [-- Error: unable to create PGP subprocess --]
nl: [-- Fout: Kan geen PGP-subproces starten --]

en: [-- End of PGP output --]
nl: [-- Einde van PGP uitvoer --]

en: Internal error.  Please submit a bug report.
nl: *Interne fout*.  Graag rapporteren.

en: [-- Error: could not create a PGP subprocess --]
nl: [-- Fout: Kon PGP-subproces niet starten --]

en: Decryption failed
nl: Ontsleuteling is mislukt

en: Can't open PGP subprocess
nl: Kan PGP-subproces niet starten

en: Can't invoke PGP
nl: Kan PGP niet aanroepen

note: L10N: PGP options (opportunistic encryption is on)
en: PGP (s)ign, sign (a)s, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
nl: PGP (o)nderteken, ondert. (a)ls, (g)een, of oppenc (u)it?

note: L10N: PGP options (opportunistic encryption is on)
en: saco
nl: oagu

en: Can't open /dev/null
nl: Kan /dev/null niet openen

en: Fetching PGP key...
nl: PGP-sleutel wordt gelezen...

en: PGP Key %s
nl: PGP-key %s

en: Enter S/MIME passphrase:
nl: Geef S/MIME-wachtwoord in:

en: No (valid) certificate found for %s
nl: Geen (geldig) certificaat gevonden voor %s

en: Error: unable to create OpenSSL subprocess
nl: Fout: kan geen OpenSSL-subproces starten

en: Label for certificate:
nl: Label voor certificaat:

en: no certfile
nl: geen certfile

en: no mbox
nl: geen mbox

en: No output from OpenSSL...
nl: Geen uitvoer van OpenSSL...

en: Can't sign: No key specified. Use Sign As.
nl: Kan niet ondertekenen: geen sleutel gegeven.  Gebruik Ondertekenen Als.

en: Can't open OpenSSL subprocess
nl: Kan OpenSSL-subproces niet starten

en: [-- End of OpenSSL output --]
nl: [-- Einde van OpenSSL-uitvoer --]

en: [-- Error: unable to create OpenSSL subprocess --]
nl: [-- Fout: Kan geen OpenSSL-subproces starten --]

note: L10N: S/MIME options (opportunistic encryption is on)
en: S/MIME (s)ign, encrypt (w)ith, sign (a)s, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
nl: S/MIME (o)ndert, versl. (m)et, ond. (a)ls, (b)eiden, (g)een, opp(e)nc-modus?

note: L10N: S/MIME options (opportunistic encryption is on)
en: swaco
nl: omabge

en: Choose algorithm family: (1) DES, (2) RC2, (3) AES, or (c)lear?
nl: Kies een algoritmefamilie: (1) DES, (2) RC2, (3) AES, of (g)een?

note: L10N: Options for: Choose algorithm family: (1) DES, (2) RC2, (3) AES, or (c)lear?
en: 123c
nl: 123g

en: Server closed connection
nl: Server heeft verbinding gesloten

en: No authenticators available
nl: Geen authenticeerders beschikbaar

en: Checking for new messages...
nl: Controleren op nieuwe berichten...

en: Posting is NOT ok
nl: Pasting is niet ok

en: Can't open notmuch database: %s: %s
nl: Kan 'notmuch' database niet openen:%s %s

en: PrevPg
nl: Vorig.P

en: NextPg
nl: Volg.P

en: View Attachm.
nl: Bijlagen tonen

en: Next
nl: Volgend ber.

en: Not available in this menu
nl: Optie niet beschikbaar in dit menu

en: Bottom of message is shown
nl: Einde van bericht is weergegeven

en: Top of message is shown
nl: Begin van bericht is weergegeven

en: No more unquoted text after quoted text
nl: Geen verdere eigen text na geciteerde text

en: No more quoted text
nl: Geen verdere geciteerde text

en: Help is currently being shown
nl: Hulp wordt al weergegeven

note: L10N: Used for the $crypt_verify_sig prompt
en: Verify signature?
nl: Handtekening controleren?

en: Can't create display filter
nl: Weergavefilter kan niet worden aangemaakt.

en: Could not copy message
nl: Bericht kon niet gekopieerd worden.

en: Command:
nl: Commando:

en: S/MIME signature successfully verified
nl: S/MIME-handtekening werd goed geverifieerd

en: S/MIME certificate owner does not match sender
nl: S/MIME-certificaateigenaar komt niet overeen met de afzender

en: Warning: Part of this message has not been signed
nl: Waarschuwing: een deel van dit bericht is niet ondertekend

en: S/MIME signature could NOT be verified
nl: S/MIME-handtekening kon NIET worden geverifieerd

en: PGP signature successfully verified
nl: PGP-handtekening is goed geverifieerd

en: PGP signature could NOT be verified
nl: PGP-handtekening kon NIET worden geverifieerd

en: %s: unknown command
nl: %s: onbekend commando

en: Error in expression: %s
nl: Fout in expressie: %s

en: Empty expression
nl: Lege expressie

en: Invalid day of month: %s
nl: Ongeldige dag van de maand: %s

en: Invalid month: %s
nl: Ongeldige maand: %s

en: Invalid relative date: %s
nl: Ongeldige maand: %s

en: empty pattern
nl: Leeg patroon

en: error in pattern at: %s
nl: Fout in expressie bij: %s

en: missing pattern: %s
nl: ontbrekend patroon: %s

en: mismatched parentheses: %s
nl: Haakjes kloppen niet: %s

en: %c: invalid pattern modifier
nl: %c: ongeldige patroonopgave

en: %c: not supported in this mode
nl: %c: niet ondersteund in deze modus

en: missing parameter
nl: Te weinig parameters

note: L10N: An unknown pattern operator was somehow invoked. This shouldn't be possible unless there is a bug.
en: error: unknown op %d (report this error)
nl: fout: onbekende operatie %d  (rapporteer deze fout)

en: Compiling search pattern...
nl: Bezig met het compileren van patroon...

en: Executing command on matching messages...
nl: Commando wordt uitgevoerd...

en: No messages matched criteria
nl: Geen berichten voldeden aan de criteria

en: Search interrupted
nl: Het zoeken is onderbroken

en: Searching...
nl: Bezig met zoeken...

en: Search hit bottom without finding match
nl: Zoeken heeft einde bereikt zonder iets te vinden

en: Search hit top without finding match
nl: Zoeken heeft begin bereikt zonder iets te vinden

en: POP timestamp is invalid
nl: POP tijdstempel is ongeldig

en: Command USER is not supported by server
nl: Het UIDL commando wordt niet door de server ondersteund

en: Invalid POP URL: %s
nl: Ongeldig POP-URL: %s

en: Unable to leave messages on server
nl: Niet in staat berichten op de server achter te laten

en: Command TOP is not supported by server
nl: Het TOP commando wordt niet door de server ondersteund

en: Command UIDL is not supported by server
nl: Het UIDL commando wordt niet door de server ondersteund

en: Error connecting to server: %s
nl: Fout tijdens verbinden met server: %s

en: Closing connection to POP server...
nl: Verbinding met POP-server wordt gesloten...

en: Verifying message indexes...
nl: Berichtenindex wordt geverifieerd...

en: Connection lost. Reconnect to POP server?
nl: Verbinding is verbroken.  Opnieuw verbinden met POP-server?

en: Can't write header to temporary file
nl: Kan de header niet naar een tijdelijk bestand wegschrijven

en: POP host is not defined
nl: Er is geen POP-server gespecificeerd

en: %s is an invalid POP path
nl: %s is een ongeldig POP-pad

en: No new mail in POP mailbox
nl: Geen nieuwe berichten op de POP-server

en: Delete messages from server?
nl: Berichten op de server verwijderen?

en: Error while writing mailbox
nl: Er is een fout opgetreden tijdens het schrijven van het postvak

en: Fetching list of messages...
nl: Berichtenlijst ophalen...

en: Marking messages deleted...
nl: Berichten worden gemarkeerd voor verwijdering...

en: Can't write message to temporary file
nl: Kan het bericht niet naar een tijdelijk bestand wegschrijven

en: Postponed Messages
nl: Uitgestelde berichten

en: Illegal S/MIME header
nl: Ongeldige S/MIME header

en: Illegal crypto header
nl: Ongeldige crypto header

en: Decrypting message...
nl: Bericht wordt ontsleuteld...

en: No postponed messages
nl: Geen uitgestelde berichten

en: yes
nl: ja

en: no
nl: nee

en: You may only bounce message/rfc822 parts
nl: U kunt alleen message/rfc822-gedeelten doorsturen!

en: Can't open temporary file %s
nl: Kan tijdelijk bestand %s niet aanmaken

en: Forward as attachments?
nl: Doorsturen als bijlagen?

en: Can't decode all tagged attachments.  MIME-forward the others?
nl: Kan niet alle bijlagen decoderen. De rest doorsturen met MIME?

en: Forward MIME encapsulated?
nl: Doorsturen als MIME-bijlage?

en: Can't create %s
nl: Kan bestand %s niet aanmaken

en: Can't find any tagged messages
nl: Kan geen geselecteerde berichten vinden

en: No mailing lists found
nl: Geen mailing-lists gevonden

en: Can't decode all tagged attachments.  MIME-encapsulate the others?
nl: Kan niet alle bijlagen decoderen. De rest inpakken met MIME?

en: Error: score: invalid number
nl: Fout: score: ongeldig getal

en: No boundary parameter found [report this error]
nl: Geen 'boundary parameter' gevonden [meldt deze fout]

en: %s no longer exists
nl: %s bestaat niet meer

en: No subject, abort?
nl: Geen onderwerp, afbreken?

en: No subject, aborting
nl: Geen onderwerp. Operatie afgebroken

note: L10N: Asks whether the user respects the reply-to header. If she says no, neomutt will reply to the from header's address instead.
en: Reply to %s%s?
nl: Reactie sturen naar %s%s?

en: Follow-up to %s%s?
nl: Reactie sturen naar %s%s?

en: Include message in reply?
nl: Bericht in antwoord citeren?

en: Including quoted message...
nl: Geciteerde bericht wordt toegevoegd...

en: Could not include all requested messages
nl: Kon niet alle berichten citeren

en: Forward as attachment?
nl: Doorsturen als bijlage?

en: Preparing forwarded message...
nl: Voorbereiden door te sturen bericht...

en: Save attachments in Fcc?
nl: Bijlages opslaan in Fcc?

en: Recall postponed message?
nl: Uigesteld bericht hervatten?

en: Error sending message
nl: Er is een fout opgetreden tijdens het versturen van het bericht

en: Edit forwarded message?
nl: Doorgestuurd bericht wijzigen?

en: Abort unmodified message?
nl: Uitgesteld bericht afbreken?

en: Aborted unmodified message
nl: Bericht werd niet veranderd. Operatie afgebroken

en: Message postponed
nl: Bericht uitgesteld

en: No subject, abort sending?
nl: Geen onderwerp. Versturen afbreken?

en: No subject specified
nl: Geen onderwerp

en: Sending message...
nl: Versturen van bericht...

en: Could not send the message
nl: Bericht kon niet verstuurd worden

en: Sending in background
nl: Bericht wordt op de achtergrond verstuurd

en: Mail sent
nl: Bericht verstuurd

en: Could not open %s
nl: Kan %s niet openen.

en: Bad IDN %s while preparing resent-from
nl: Ongeldige IDN %s tijdens maken resent-from header

en: $sendmail must be set in order to send mail
nl: $sendmail moet ingesteld zijn om mail te kunnen versturen

en: Error sending message, child exited %d (%s)
nl: Fout %d opgetreden tijdens versturen van bericht: %s

en: Output of the delivery process
nl: Uitvoer van het afleverings proces

en: SMTP session failed: %s
nl: SMTP-sessie is mislukt: %s

en: SMTP session failed: unable to open %s
nl: SMTP-sessie is mislukt: kan %s niet openen

en: Invalid SMTP URL: %s
nl: Ongeldig SMTP-URL: %s

en: SMTP server does not support authentication
nl: SMTP-server ondersteunt geen authenticatie

en: No from address given
nl: Geen van-adres opgegeven

en: SMTP session failed: read error
nl: SMTP-sessie is mislukt: leesfout

en: SMTP session failed: write error
nl: SMTP-sessie is mislukt: schrijffout

en: Invalid server response
nl: Ongeldige reactie van server

en: Compile options:
nl: Opties tijdens compileren:
