neomutt-2025-12-11 - en to fr translation catalogue (1475 entries)

en: Option %s may not be empty
fr: L'option %s doit être définie

note: L10N: prompt to add a new alias
en: Alias as:
fr: Créer l'alias :

en: You already have an alias defined with that name
fr: Vous avez déjà défini un alias ayant ce nom

en: Warning: This alias name may not work.  Fix it?
fr: Attention : ce nom d'alias peut ne pas fonctionner. Corriger ?

en: Address:
fr: Adresse :

en: Bad IDN: '%s'
fr: Mauvais IDN : '%s'

en: Personal name:
fr: Nom de la personne :

en: Comment:
fr: Commentaire :

en: Tags (comma-separated):
fr: Étiquettes (séparée par des virgules) :

en: Accept?
fr: Accepter ?

en: Save to file:
fr: Enregistrer dans le fichier :

en: Error reading alias file
fr: Erreur en lisant le fichier d'alias

en: Trouble adding alias
fr: Erreur en ajoutant le fichier d'alias

en: Alias added
fr: Alias ajouté

en: alias: no address
fr: alias : pas d'adresse

en: Warning: Bad address '%s' in alias '%s'
fr: Attention : mauvaise adresse '%s' dans l'alias '%s'

en: Warning: Bad IDN '%s' in alias '%s'
fr: Attention : mauvais IDN '%s' dans l'alias '%s'

en: Exit
fr: Quitter

en: Del
fr: Supprimer

en: Undel
fr: Récup

en: Sort
fr: Trier

en: Rev-Sort
fr: Trier (ordre inverse)

en: Select
fr: Sélectionner

en: Help
fr: Aide

en: You have no aliases
fr: Vous n'avez pas défini d'alias

en: Aliases
fr: Alias

en: Mail
fr: Courriel

en: New Query
fr: Nouvelle requête

en: Make Alias
fr: Créer un alias

en: Search
fr: Rechercher

en: Waiting for response...
fr: Attente de la réponse...

en: Query
fr: Requête

en: Query command not defined
fr: Commande de requête non définie

en: Query:
fr: Requête :

en: Limit to addresses matching:
fr: Limiter aux adresses courriels correspondant à :

en: Tag addresses matching:
fr: Étiqueter les messages correspondant à :

en: Untag addresses matching:
fr: Enlever l'étiquette des messages correspondant à :

note: L10N: The highlighted letters must match the "Sort" options
en: Rev-Sort (a)lias, (n)ame, (e)mail or (u)nsorted?
fr: Trier (en sens inverse) par (a)lias, (n)om, a(d)resse ou ne (p)as trier ?

note: L10N: The highlighted letters must match the "Rev-Sort" options
en: Sort (a)lias, (n)ame, (e)mail or (u)nsorted?
fr: Trier par (a)lias, (n)om, a(d)resse ou ne (p)as trier ?

note: L10N: These must match the highlighted letters from "Sort" and "Rev-Sort"
en: aneu
fr: andp

note: L10N: ask for a limit to apply
en: Limit: %s
fr: Limite : %s

en: attachments: no disposition
fr: attachments : pas de disposition

en: Current attachments settings:
fr: Les paramètres des pièces jointes :

en: Save
fr: Enregistrer

en: Print
fr: Imprimer

en: Attachments
fr: Pièces jointes

en: Function not permitted in attach-message mode
fr: Fonction non autorisée en mode attach-message

en: Mailbox is read-only
fr: La boîte aux lettres est en lecture seule

en: There are no subparts to show
fr: Il n'y a pas de sous-parties à montrer

en: Can't delete attachment from POP server
fr: Impossible de supprimer la pièce jointe du serveur POP

en: Can't delete attachment from news server
fr: Impossible de supprimer la pièce jointe du serveur usenet

en: Deletion of attachments from encrypted messages is unsupported
fr: Impossible de supprimer des pièces jointes des messages chiffrés

en: Deletion of attachments from signed messages may invalidate the signature
fr: La suppression des pièces jointes d'un message signé peut invalider la signature

en: Only deletion of multipart attachments is supported
fr: Seul la suppression des pièces jointes en plusieurs parties est possible

en: Reply by mail as poster prefers?
fr: Répondre par mail selon la préférence de l'expéditeur ?

en: Can't match 'nametemplate', continue?
fr: Ne correspond pas au 'nametemplate', continuer?

en: Mailcap compose entry requires %%s
fr: L'entrée compose du fichier mailcap nécessite %%s

en: Error running "%s"
fr: Erreur en exécutant "%s"

en: Failure to open file to parse headers
fr: Échec d'ouverture du fichier pour analyser les en-têtes

en: Failure to open file to strip headers
fr: Échec d'ouverture du fichier pour enlever les en-têtes

en: Failure to rename file
fr: Échec de renommage du fichier

en: No mailcap compose entry for %s, creating empty file
fr: Pas d'entrée compose pour %s dans mailcap, création d'un fichier vide

en: Mailcap Edit entry requires %%s
fr: L'entrée Edit du fichier mailcap nécessite %%s

en: No mailcap edit entry for %s
fr: Pas d'entrée edit pour %s dans mailcap

en: No matching mailcap entry found.  Viewing as text.
fr: Pas d'entrée mailcap correspondante. Affichage en texte.

en: MIME type not defined.  Can't view attachment.
fr: Type MIME non défini. Impossible d'afficher la pièce jointe.

en: Can't create filter
fr: Impossible de créer le filtre

en: ---Command: %-20.20s Description: %s
fr: ---Commande : %-20.20s Description : %s

en: ---Command: %-30.30s Attachment: %s
fr: ---Commande : %-30.30s Pièce jointe : %s

en: ---Attachment: %s: %s
fr: ---Pièce jointe : %s: %s

en: ---Attachment: %s
fr: ---Pièce jointe : %s

en: Write fault
fr: Erreur d'écriture

en: I don't know how to print that
fr: Je ne sais pas comment imprimer ceci

en: Saving...
fr: Sauvetage en cours...

en: Attachment saved | %d attachments saved
fr[0]: Pièce jointe sauvée
fr[1]: %d pièces jointes sauvées

en: WARNING!  You are about to overwrite %s, continue?
fr: ATTENTION ! Vous allez écraser %s, continuer?

en: Attachment filtered
fr: Pièce jointe filtrée

en: Filter through:
fr: Filtrer avec :

en: Pipe to:
fr: Passer à la commande :

note: L10N: s gets replaced by a MIME type, e.g. "text/plain" or application/octet-stream.
en: I don't know how to print %s attachments
fr: Je ne sais pas comment imprimer une pièce jointe de format %s

en: Print tagged attachment? | Print %d tagged attachments?
fr[0]: Imprimer la pièce jointe marquée ?
fr[1]: Imprimer les %d pièces jointes marquées ?

en: Print attachment?
fr: Imprimer la pièce jointe ?

en: Structural changes to decrypted attachments are not supported
fr: Impossible de changer la structure des pièces jointes déchiffrées

en: Can't decrypt encrypted message
fr: Impossible de déchiffrer le message chiffré

note: L10N: s is a directory.  NeoMutt is looking for a directory it needs for some reason (e.g. autocrypt, header cache, bcache), but it doesn't exist.  The prompt is asking whether to create the directory
en: %s does not exist. Create it?
fr: %s n'existe pas. Le créer?

note: L10N: mkdir() on the directory %s failed.  The second %s is the error message returned by libc
en: Can't create %s: %s
fr: Impossible de créer %s : %s

note: L10N: The first time NeoMutt is started with $autocrypt set, it will create $autocrypt_dir and then prompt to create an autocrypt account with this message.
en: Create an initial autocrypt account?
fr: Créer un premier compte autocrypt ?

note: L10N: Autocrypt is asking for the email address to use for the autocrypt account.  This will generate a key and add a record to the database for use in autocrypt operations.
en: Autocrypt account address:
fr: Adresse du compte Autocrypt :

note: L10N: Autocrypt prompts for an account email address, and requires a single address.  This is shown if they entered something invalid, nothing, or more than one address for some reason.
en: Please enter a single email address
fr: Veuillez entrer une seule adresse courriel

note: L10N: When creating an autocrypt account, this message will be displayed if there is already an account in the database with the email address they just entered.
en: That email address already has an autocrypt account
fr: Cet adresse courriel possède déjà un compte autocrypt

note: L10N: Autocrypt has a setting "prefer-encrypt". When the recommendation algorithm returns "available" and BOTH sender and recipient choose "prefer-encrypt", encryption will be automatically enabled. Otherwise the UI will show encryption is "available" but the user will be required to enable encrypti
en: Prefer encryption?
fr: Préférer le chiffrement ?

note: L10N: Message displayed after an autocrypt account is successfully created.
en: Autocrypt account creation succeeded
fr: Création du compte Autocrypt réussie

note: L10N: Error message displayed if creating an autocrypt account failed or was aborted by the user.
en: Autocrypt account creation aborted
fr: Création du compte Autocrypt annulée

note: L10N: Error displayed if the user tries to force sending an Autocrypt email when the engine is not available.
en: Autocrypt is not available
fr: Autocrypt n'est pas disponible

note: L10N: Error displayed if the user tries to force sending an Autocrypt email when the account does not exist or is not enabled. %s is the From email address used to look up the Autocrypt account.
en: Autocrypt is not enabled for %s
fr: Autocrypt n'est pas activé pour %s

note: L10N: s is an email address.  Autocrypt is scanning for the keyids to use to encrypt, but it can't find a valid keyid for this address. The message is printed and they are returned to the compose menu.
en: No (valid) autocrypt key found for %s
fr: Pas de clé autocrypt (valide) trouvée pour %s

note: L10N: The first time autocrypt is enabled, NeoMutt will ask to scan through one or more mailboxes for Autocrypt: headers.  Those headers are then captured in the database as peer records and used for encryption. If this is answered yes, they will be prompted for a mailbox.
en: Scan a mailbox for autocrypt headers?
fr: Scanner les entêtes autocrypt d'une boîte aux lettres ?

note: L10N: The prompt for a mailbox to scan for Autocrypt: headers
en: Scan mailbox
fr: Lire la boîte aux lettres

note: L10N: This is the second prompt to see if the user would like to scan more than one mailbox for Autocrypt headers. I'm purposely being extra verbose; asking first then prompting for a mailbox.  This is because this is a one-time operation and I don't want them to accidentally ctrl-g and abort it.
en: Scan another mailbox for autocrypt headers?
fr: Scanner les entêtes autocrypt d'une autre boîte aux lettres ?

note: L10N: autocrypt couldn't open the SQLite database. The %s is the full path of the database file.
en: Unable to open autocrypt database %s
fr: Impossible d'ouvrir la base de données autocrypt %s

note: L10N: Autocrypt Account Menu Help line: create new account
en: Create
fr: Créer

note: L10N: Autocrypt Account Menu Help line: delete account
en: Delete
fr: Retirer

note: L10N: Autocrypt Account Menu Help line: toggle an account active/inactive The words here are abbreviated to keep the help line compact. It currently has the content: q:Exit  c:Create  D:Delete  a:Tgl Active  p:Prf Encr  ?:Help
en: Tgl Active
fr: Bsclr Actif

note: L10N: Autocrypt Account Menu Help line: toggle "prefer-encrypt" on an account The words here are abbreviated to keep the help line compact. It currently has the content: q:Exit  c:Create  D:Delete  a:Tgl Active  p:Prf Encr  ?:Help
en: Prf Encr
fr: Chffr Fav

note: L10N: Autocrypt Account Management Menu title
en: Autocrypt Accounts
fr: Comptes Autocrypt

note: L10N: Autocrypt Account menu. flag that an account is enabled/active
en: active
fr: actif

note: L10N: Autocrypt Account menu. flag that an account is disabled/inactive
en: inactive
fr: inactif

note: L10N: Autocrypt Account menu. flag that an account has prefer-encrypt set
en: prefer encrypt
fr: préférer le chiffrement

note: L10N: Autocrypt Account menu. flag that an account has prefer-encrypt unset; thus encryption will need to be manually enabled.
en: manual encrypt
fr: chiffrement manuel

note: L10N: This error message is displayed if a database update of an account record fails for some odd reason.
en: Error updating account record
fr: Erreur lors de la mise à jour des paramètres du compte

note: L10N: Confirmation message when deleting an autocrypt account
en: Really delete account "%s"?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer le compte "%s" ?

en: error creating GPGME context: %s
fr: erreur durant la création du contexte GPGME : %s

note: L10N: Message displayed just before a GPG key is generated for a created autocrypt account.
en: Generating autocrypt key...
fr: Génération de la clé autocrypt...

note: L10N: GPGME was unable to generate a key for some reason. %s is the error message returned by GPGME.
en: Error creating autocrypt key: %s
fr: Erreur durant la création de la clé autocrypt : %s

note: L10N: After selecting a key for an autocrypt account, this is displayed if the key was revoked/expired/disabled/invalid or can't be used for both signing and encryption. %s is the key fingerprint.
en: The key %s is not usable for autocrypt
fr: La clé %s n'est pas utilisable avec autocrypt

note: L10N: During autocrypt account creation, this prompt asks the user whether they want to create a new GPG key for the account, or select an existing account from the keyring.
en: (c)reate new, or (s)elect existing GPG key?
fr: (c)réer une nouvelle, ou (s)électionner une clé GPG existante ?

note: L10N: During autocrypt account creation, if selecting an existing key fails for some reason, we prompt to see if they want to create a key instead.
en: Create a new GPG key for this account, instead?
fr: Plutôt créer une nouvelle clé GPG pour ce compte ?

note: L10N: The autocrypt database keeps track of schema version numbers. This error occurs if the version number is too high. Presumably because this is an old version of NeoMutt and the database was upgraded by a future version.
en: Autocrypt database version is too new
fr: La version de la base de donnée Autocrypt est trop récente

en: Cache disabled, $message_cache_dir isn't a directory: %s
fr: Le cache n'est pas actif, $message_cache_dir n'est pas un répertoire : %s

en: Message cache isn't a directory: %s
fr: Le cache des messages n'est pas un répertoire : %s

en: Chdir
fr: Changement de répertoire

en: Goto
fr: Aller à

en: Mask
fr: Masque

en: List
fr: Liste

en: Subscribe
fr: S'abonner

en: Unsubscribe
fr: Se désabonner

en: Catchup
fr: Rattraper

en: %s is not a directory
fr: %s n'est pas un répertoire

en: Subscribed newsgroups
fr: Forums auxquels vous êtes abonnés

en: Newsgroups on server [%s]
fr: Forums sur le serveur [%s]

en: Mailboxes [%d]
fr: Boîtes aux lettres [%d]

en: Subscribed [%s], File mask: %s
fr: Abonné [%s], masque de fichier : %s

en: Directory [%s], File mask: %s
fr: Répertoire [%s], masque de fichier : %s

en: Can't attach a directory
fr: Impossible d'attacher un répertoire

en: New file name:
fr: Nouveau nom de fichier :

en: No newsgroups match the mask
fr: Aucun forum ne correspond au masque

en: There are no mailboxes
fr: Il n'y a pas de boite aux lettres

en: No files match the file mask
fr: Aucun fichier ne correspond au masque

en: Can't view a directory
fr: Impossible de visionner un répertoire

en: Error trying to view file
fr: Erreur en essayant de visionner le fichier

en: Chdir to:
fr: Changement de répertoire vers :

en: Error scanning directory
fr: Erreur de lecture du répertoire

en: Create is only supported for IMAP mailboxes
fr: La création n'est supportée que pour les boîtes aux lettres IMAP

en: Delete is only supported for IMAP mailboxes
fr: La suppression n'est supportée que pour les boîtes aux lettres IMAP

en: Can't delete currently selected mailbox
fr: Impossible de supprimer la boîte aux lettres actuelle

en: Really delete mailbox "%s"?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer la boîte aux lettres "%s"?

en: Mailbox not deleted
fr: Boîte aux lettres non supprimée

en: Mailbox deletion failed
fr: La suppression de la boîte aux lettres a échoué

en: Mailbox deleted
fr: Boîte aux lettres supprimée

en: File Mask:
fr: Masque de fichier :

en: Rename is only supported for IMAP mailboxes
fr: Le renommage n'est possible que pour les boîtes aux lettres IMAP

note: L10N: The highlighted letters must match the "Sort" options
en: Reverse sort by (d)ate, (a)lpha, si(z)e, d(e)scription, (c)ount, ne(w) count, or do(n)'t sort?
fr: Trier inverse par (d)ate, (a)lphabétique, (t)aille, des(c)ription, (n)ombre, nombre nou(v)eau, ou ne (p)as trier ?

note: L10N: The highlighted letters must match the "Reverse Sort" options
en: Sort by (d)ate, (a)lpha, si(z)e, d(e)scription, (c)ount, ne(w) count, or do(n)'t sort?
fr: Trier par (d)ate, (a)lphabétique, (t)aille, des(c)ription, (n)ombre, nombre nou(v)eau, ou ne (p)as trier ?

note: L10N: These must match the highlighted letters from "Sort" and "Reverse Sort"
en: dazecwn
fr: datcnvp

en: %s: too few arguments
fr: %s : pas assez d'arguments

en: %s: no such object
fr: %s : cet objet n'existe pas

en: Direct colors support not compiled in: %s
fr: La capacité d'afficher les vraies couleurs n'est pas compilée dans : %s

en: Direct colors support disabled: %s
fr: La capacité d'afficher les vraies couleurs est désactivé : %s

en: %s: color not supported by term
fr: %s : cette couleur n'est pas prise en charge sur ce terminal

en: %s: too many arguments
fr: %s: trop d'arguments

en: %s: invalid number: %s
fr: %s : nombre invalide : %s

en: Too many colors: %d / %d
fr: Trop de couleurs : %d / %d

en: # Quoted Colors
fr: # Couleurs de citation

en: # Regex Color %s
fr: # Couleur des expressions rationnelles %s

en: # Simple Colors
fr: # Couleurs simples

en: # Compose Colors
fr: # Couleurs utilisées dans le menu « compose »

en: # Status Colors
fr: # Coulours de la barre d'état

note: L10N: '%s' is the file name of the temporary file
en: Could not create temporary file %s
fr: Impossible de créer le fichier temporaire %s

en: %s: no such color
fr: %s : cette couleur n'existe pas

en: %s: no such attribute
fr: %s : cet attribut n'existe pas

en: -group: no group name
fr: -group : pas de nom de groupe

en: out of arguments
fr: pas assez d'arguments

en: Error: Can't build path of '%s'
fr: Erreur : le chemin de '%s' ne peut être construit

en: Error: Cyclic sourcing of configuration file '%s'
fr: Erreur : référencement cyclique du fichier de configuration '%s'

en: source: errors in %s
fr: source : erreurs dans %s

en: source: reading aborted due to too many errors in %s
fr: source : lecture interrompue car il y a trop d'erreurs dans %s

en: source: %d warning in %s | source: %d warnings in %s
fr[0]: source : %d erreur dans %s
fr[1]: source : %d erreurs dans %s

en: %sgroup: missing -rx or -addr
fr: %sgroup : il manque un -rx ou -addr

en: %sgroup: warning: bad IDN '%s'
fr: %sgroup : attention : mauvais IDN '%s'

en: Error: %s
fr: Erreur : %s

en: invalid header field
fr: en-tête invalide

en: Can't use a prefix when querying a variable
fr: Impossible d'utiliser un préfixe en appelant une variable

en: %s is unset
fr: %s n'est pas mise

en: source: file %s could not be sourced
fr: source: impossible de charger le fichier %s

en: Subscribed to %s
fr: Abonné à %s

en: Could not subscribe to %s
fr: Échec de l'abonnement à %s

en: No folder specified
fr: Pas de répertoire spécifié

en: tag format '%s' already registered as '%s'
fr: Le format d'étiquette '%s' est déjà enregistré comme '%s'

en: tag transform '%s' already registered as '%s'
fr: La transformation d'étiquette '%s' est déjà enregistrée comme '%s'

en: Unsubscribed from %s
fr: Désabonné de %s

en: Could not unsubscribe from %s
fr: Échec du désabonnement de %s

en: Expando parse error: %s
fr: Erreur de traitement de l'expando '%s'

en: Unable to lock mailbox
fr: Impossible de verrouiller la boîte mail

en: Decompressing %s
fr: Décompression de %s

en: Can't identify the contents of the compressed file
fr: Impossible d'identifier le contenu du fichier compressé

en: Can't find mailbox ops for mailbox type %d
fr: Impossible de trouver les opérations pour la boîte aux lettres de type %d

en: Compress command failed: %s
fr: La commande de compression a échoué : %s

en: Unsupported mailbox type for appending
fr: Type de boîte aux lettres non supporté pour l'ajout

en: Can't sync a compressed file without a close-hook
fr: Impossible de synchroniser un fichier compressé sans close-hook

en: Compressing %s
fr: Compression de %s

en: Compressed-appending to %s...
fr: Ajout avec compression à %s...

en: Error. Preserving temporary file: %s
fr: Erreur. Préservation du fichier temporaire : %s

note: L10N: $compose_format default format
en: -- NeoMutt: Compose  [Approx. msg size: %l   Atts: %a]%>-
fr: - NeoMutt : Composer [Taille approx du msg : %l Attributs : %a]%>-

en: Send
fr: Envoyer

en: Abort
fr: Abandonner

note: L10N: compose menu help line entry
en: To
fr: À

note: L10N: compose menu help line entry
en: Subj
fr: Obj

en: Attach file
fr: Joindre fichier

en: Descrip
fr: Description

en: Newsgroups
fr: Forums

en: -- Attachments
fr: -- Pièces jointes

en: -- Preview
fr: -- aperçu

en: There are no attachments
fr: Il n'y a pas de pièces jointes

note: L10N: This message is displayed in the compose menu when an attachment doesn't stat.  %d is the attachment number and %s is the attachment filename.  The filename is located last to avoid a long path hiding the error message.
en: Attachment #%d no longer exists: %s
fr: La pièce jointe #%d n'existe plus : %s

note: L10N: This message is displayed in the compose menu when an attachment is modified behind the scenes.  %d is the attachment number and %s is the attachment filename.  The filename is located last to avoid a long path hiding the prompt question.
en: Attachment #%d modified. Update encoding for %s?
fr: La pièce jointe #%d a été modifiée. Mettre à jour le codage pour %s ?

en: You may not delete the only attachment
fr: Vous ne pouvez pas supprimer la seule pièce jointe

note: L10N: Prompt when trying to hit <detach-file> on the first entry in the compose menu.  This entry is most likely the message they just typed.  Hitting yes will remove the entry and unlink the file, so it's worth confirming they really meant to do it.
en: Really delete the main message?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer le message principal ?

en: Can't leave group with only one attachment
fr: Vous ne pouvez pas quitter le groupe avec une seule pièce jointe

en: Attachments to be grouped must have the same parent
fr: Pour être regroupées, les pièces jointes doivent avoir le même parent

en: Attaching selected file... | Attaching selected files...
fr[0]: Joindre le fichier sélectionné...
fr[1]: Joindre les fichiers sélectionnés...

en: Unable to attach %s
fr: Impossible de joindre %s

en: Open mailbox to attach message from
fr: Ouvrir une boîte aux lettres de laquelle vous voulez joindre un message

en: Open newsgroup to attach message from
fr: Ouvrir un forum duquel vous voulez joindre un message

en: Unable to open mailbox %s
fr: Impossible d'ouvrir la boîte aux lettres %s

en: No messages in that folder
fr: Aucun message dans ce répertoire

en: Tag the messages you want to attach
fr: Marquez les messages que vous voulez attacher

en: Unable to attach
fr: Impossible de joindre

en: Content-ID can only contain the characters: -.0-9@A-Z_a-z
fr: Seules valeurs acceptées pour Content-ID:  -.0-9@A-Z_a-z

en: Invalid encoding
fr: Codage invalide

en: Empty 'Content-Language'
fr: 'Content-Language' vide

en: Can't filter multipart attachments
fr: Impossible de traiter des pièces jointes en plusieurs parties

en: Can't get multipart attachments
fr: Impossible de recevoir les pièces jointes en plusieurs parties

en: Grouping 'alternatives' requires at least 2 tagged messages
fr: Regrouper en 'alternatives' requiert au moins 2 messages marqués

en: Grouping 'multilingual' requires at least 2 tagged messages
fr: Regrouper en 'multilingue' requiert au moins 2 messages marqués

en: Not all parts have 'Content-Language' set, continue?
fr: Toutes les parties n'ont pas leur 'Content-Language' indiqué. Continuer ?

en: Not sending this message
fr: Ce message ne sera pas envoyé

en: Attachment is already at bottom
fr: La pièce jointe est déjà au plus bas

en: Attachment can't be moved out of group
fr: La pièce jointe ne peut pas être déplacée hors du groupe

en: Attachment is already at top
fr: La pièce jointe est déjà au plus haut

en: New file:
fr: Nouveau fichier :

en: Content-Type is of the form base/sub
fr: Content-Type est de la forme base/sous

en: Unknown Content-Type %s
fr: Content-Type %s inconnu

en: Can't create file %s
fr: Impossible de créer le fichier %s

en: Error attaching file
fr: Erreur dans l'attachement du fichier

en: Can't print multipart attachments
fr: Les pièces jointes en plusieurs parties ne peuvent pas être imprimées

en: Send attachment with name:
fr: Envoyer la pièce jointe avec le nom :

en: Can't save multipart attachments
fr: Impossible de enregistrer les pièces jointes en plusieurs parties

en: Recoding only affects text attachments
fr: Le recodage affecte uniquement les pièces jointes textuelles

en: The current attachment won't be converted
fr: La pièce jointe actuelle ne sera pas convertie

en: The current attachment will be converted
fr: La pièce jointe actuelle sera convertie

en: Attachment is not 'multipart'
fr: La pièce jointe n'est pas en plusieurs parties (au format 'multipart')

en: Bad IDN in '%s': '%s'
fr: Mauvais IDN dans « %s » : '%s'

en: Can't edit multipart attachments
fr: Impossible de modifier les pièces jointes en plusieurs parties

en: Can't rename multipart attachments
fr: Impossible de renommer les pièces jointes en plusieurs parties

en: Rename to:
fr: Renommer en :

note: L10N: "stat" is a system call. Do "man 2 stat" for more information.
en: Can't stat %s: %s
fr: Impossible d'obtenir le statut de %s : %s

en: Save a copy of this message?
fr: Enregistrer une copie de ce message ?

en: Write message to mailbox
fr: Écrire le message dans la boîte aux lettres

en: Writing message to %s ...
fr: Écriture du message dans %s ...

en: Message written
fr: Message écrit

en: Save (postpone) draft message?
fr: Voulez-vous enregistrer (ajourner) ce brouillon ?

en: Only inline attachments with content-type text/* can be previewed
fr: Seules des pièces jointes intégrées de type 'text/*' peuvent être prévisualisées

en: Email too large to preview
fr: Message trop volumineux pour en afficher l'aperçu

en: Failed to move cursor!
fr: Échec de déplacement curseur !

en: -- Preview (%.0f%%)
fr: -- Aperçu (%.0f%%)

en: Invalid boolean value: %s
fr: Valeur booléenne invalide : %s

en: Invalid boolean value: %ld
fr: Valeur booléenne invalide : %ld

en: 'charset' must contain exactly one character set name
fr: 'charset' doit contenir exactement le nom d'un jeu de caractères

en: Invalid value for option %s: %s
fr: Valeur non valide pour l'option %s : %s

en: Invalid enum value: %s
fr: Valeur d'énumération invalide : %s

en: Invalid enum value: %ld
fr: Valeur d'énumération invalide : %ld

en: Unknown option %s
fr: %s : option inconnue

en: Invalid long: %s
fr: Type long invalide : %s

en: Option %s may not be negative
fr: Option %s ne peut pas être négative

en: Invalid number: %s
fr: Nombre invalide : %s

en: Number is too big: %s
fr: Nombre trop grand : %s

en: Invalid number: %ld
fr: Nombre invalide : %ld

en: Invalid quad value: %ld
fr: Valeur 'quad' invalide : %ld

en: Option %s has an invalid type %d
fr: Le type %2$d de l'option %1$s est invalide

note: L10N: e.g. Type 'boolean' doesn't support operation '+='
en: Type '%s' doesn't support operation '%s'
fr: Le type '%s' ne supporte pas l'opération '%s'

en: Invalid sort name: %s
fr: Nom de tri non valide : %s

en: Invalid sort type: %ld
fr: Type de tri non valide : %ld

en: Line is malformed: expected <key: val>, got <%s>
fr: Ligne non conforme. Format attendu <key: val> à la place de <%s>

en: Unhandled key in line <%s: %s>
fr: Clé non gérée à la ligne <%s : %s>

en: Unable to run account command
fr: Impossible d'éxecuter la commande de compte

note: L10N: Example: Username at myhost.com
en: Username at %s:
fr: Nom d'utilisateur sur %s :

en: Password for %s@%s:
fr: Mot de passe pour %s@%s :

note: L10N: You will see this error message if (1) you have "oauthbearer" in one of your $*_authenticators and (2) you do not have the corresponding $*_oauth_refresh_command defined. So the message does not mean "None of your $*_oauth_refresh_command's are defined."
en: No OAUTH refresh command defined
fr: La commande de rafraîchissement 'OATH' n'est pas définie

en: Unable to run refresh command
fr: Impossible de lancer la commande de rafraîchissement

en: Command returned empty string
fr: La commande a retourné une chaîne vide

en: OAUTH token is too big: %ld
fr: Le jeton OAUTH est trop gros : %ld

en: (r)eject, accept (o)nce, (a)ccept always, (s)kip
fr: (r)ejeter, accepter (u)ne fois, (a)ccepter toujours, (p)asser

note: L10N: The letters correspond to the choices in the string: "(r)eject, accept (o)nce, (a)ccept always, (s)kip" This is an interactive certificate confirmation prompt for an SSL connection.
en: roas
fr: ruap

en: (r)eject, accept (o)nce, (a)ccept always
fr: (r)ejeter, accepter (u)ne fois, (a)ccepter toujours

note: L10N: The letters correspond to the choices in the string: "(r)eject, accept (o)nce, (a)ccept always" This is an interactive certificate confirmation prompt for an SSL connection.
en: roa
fr: rua

en: (r)eject, accept (o)nce, (s)kip
fr: (r)ejeter, accepter (u)ne fois, (p)asser

note: L10N: The letters correspond to the choices in the string: "(r)eject, accept (o)nce, (s)kip" This is an interactive certificate confirmation prompt for an SSL connection.
en: ros
fr: rup

en: (r)eject, accept (o)nce
fr: (r)ejeter, accepter (u)ne fois

note: L10N: The letters correspond to the choices in the string: "(r)eject, accept (o)nce" This is an interactive certificate confirmation prompt for an SSL connection.
en: ro
fr: ru

en: Jumping is not implemented for dialogs
fr: Le saut n'est pas implémenté pour les dialogues

en: Search is not implemented for this menu
fr: La recherche n'est pas implémentée pour ce menu

en: Unable to get certificate from peer
fr: Impossible d'obtenir le certificat de la machine distante

en: Certificate verification error (%s)
fr: Erreur de vérification du certificat (%s)

en: [unable to calculate]
fr: [impossible de calculer]

en: Error initialising gnutls certificate data
fr: Erreur d'initialisation des données du certificat gnutls

en: Error processing certificate data
fr: Erreur de traitement des données du certificat

en: Untrusted server certificate
fr: Le certificat du serveur n'a pas pu être validé

en: This certificate belongs to:
fr: Ce certificat appartient à :

en: This certificate was issued by:
fr: Ce certificat a été émis par :

en: This certificate is valid
fr: Ce certificat est valide

en:    from %s
fr:      de %s

en:      to %s
fr:       à %s

en: SHA1 Fingerprint: %s
fr: Empreinte SHA1 : %s

en: SHA256 Fingerprint:
fr: Empreinte SHA256 :

en: WARNING: Server certificate is not yet valid
fr: ATTENTION : Le certificat du serveur n'est pas encore valide

en: WARNING: Server certificate has expired
fr: ATTENTION ! Le certificat du serveur a expiré

en: WARNING: Server certificate has been revoked
fr: ATTENTION ! Le certificat du serveur a été révoqué

en: WARNING: Server hostname does not match certificate
fr: ATTENTION ! Le nom du serveur ne correspond pas au certificat

en: WARNING: Signer of server certificate is not a CA
fr: ATTENTION ! Le signataire du certificat du serveur n'est pas un CA

en: Warning: Server certificate was signed using an insecure algorithm
fr: Attention : le certificat du serveur a été signé avec un algorithme peu sûr

en: SSL Certificate check (certificate %zu of %zu in chain)
fr: Vérification du certificat SSL (certificat %zu sur %zu dans la chaîne)

en: Certificate saved
fr: Certificat sauvé

en: Warning: Couldn't save certificate
fr: Attention : le certificat n'a pas pu être sauvé

en: All available protocols for TLS/SSL connection disabled
fr: Tous les protocoles disponibles pour une connexion TLS/SSL sont désactivés

en: Explicit ciphersuite selection via $ssl_ciphers not supported
fr: Sélection de suite cryptographique explicite via $ssl_ciphers non supportée

en: Connection to %s timed out
fr: Connexion à %s interrompue

note: L10N: This is a warning when trying to set the host name for TLS Server Name Indication (SNI).  This allows the server to present the correct certificate if it supports multiple hosts.
en: Warning: unable to set TLS SNI host name
fr: Attention : impossible de fixer le nom d'hôte TLS SNI

en: SSL/TLS connection using %s (%s/%s/%s)
fr: Connexion SSL/TLS utilisant %s (%s/%s/%s)

en: Error: no TLS socket open
fr: Erreur : pas de socket TLS ouverte

en: Filling entropy pool: %s...
fr: Remplissage du tas d'entropie : %s...

en: %s has insecure permissions
fr: %s a des droits d'accès peu sûrs

en: SSL disabled due to the lack of entropy
fr: SSL désactivé par manque d'entropie

en: [invalid date]
fr: [date invalide]

en: Server certificate is not yet valid
fr: Le certificat du serveur n'est pas encore valide

en: Server certificate has expired
fr: Le certificat du serveur a expiré

en: Failed to find enough entropy on your system
fr: Échec de trouver assez d'entropie sur votre système

en: can't get certificate subject
fr: impossible d'obtenir le détenteur du certificat (subject)

en: can't get certificate common name
fr: impossible d'obtenir le nom du détenteur du certificat (CN)

en: certificate owner does not match hostname %s
fr: le propriétaire du certificat ne correspond pas au nom %s

en: Certificate host check failed: %s
fr: Échec de la vérification du certificat du hôte : %s

en: I/O error
fr: E/S a rencontré une erreur

en: unknown error
fr: erreur inconnue

en: SSL failed: %s
fr: SSL a échoué : %s

note: L10N: an SSL context is a data structure returned by the OpenSSL function SSL_CTX_new().  In this case it returned NULL: an error condition.
en: Unable to create SSL context
fr: Impossible de créer le contexte SSL

en: Warning: error enabling ssl_verify_partial_chains
fr: Attention : erreur lors de l'activation de ssl_verify_partial_chains

en: Looking up %s...
fr: Recherche de %s...

en: Could not find the host "%s"
fr: Impossible de trouver la machine "%s"

en: Connecting to %s...
fr: Connexion à %s...

en: Could not connect to %s (%s)
fr: Impossible de se connecter à %s (%s)

en: Error talking to %s (%s)
fr: Erreur en parlant à %s (%s)

en: Connection to %s has been aborted
fr: Connexion à %s fermée

en: Unknown SASL profile
fr: Profil SASL inconnu

en: Error allocating SASL connection
fr: Erreur lors de l'allocation de la connexion SASL

en: Error setting SASL security properties
fr: Erreur lors de la mise en place des propriétés de sécurité SASL

en: Error setting SASL external security strength
fr: Erreur lors de la mise en place de la force de sécurité externe

en: Error setting SASL external user name
fr: Erreur lors de la mise en place du nom d'utilisateur externe

en: Preconnect command failed
fr: La commande Preconnect a échoué

en: Connection to %s closed
fr: Connexion à %s fermée

en: Connecting with "%s"...
fr: Connexion avec "%s"...

en: Tunnel error talking to %s: %s
fr: Erreur de tunnel en parlant à %s : %s

en: Tunnel to %s returned error %d (%s)
fr: Le tunnel vers %s a renvoyé l'erreur %d (%s)

en: %s isn't a regular file
fr: %s n'est pas un fichier ordinaire

en: The length calculation was wrong by %ld byte | The length calculation was wrong by %ld bytes
fr[0]: Le temps de calcul était erroné de %ld octets
fr[1]: Les temps de calcul étaient erronés de %ld octets.

en: No decryption engine available for message
fr: Pas de moteur de déchiffrement disponible pour le message

en: could not create temporary folder: %s
fr: impossible de créer le répertoire temporaire : %s

en: could not write temporary mail folder: %s
fr: impossible d'écrire dans le répertoire temporaire : %s

en: could not truncate temporary mail folder: %s
fr: impossible de tronquer le répertoire temporaire : %s

en: Message file is empty
fr: Le fichier contenant le message est vide

en: Message not modified
fr: Message non modifié

en: Message of read-only mailbox modified! Ignoring changes.
fr: Message modifié dans une boîte aux lettres en lecture seul ! Les changements ne seront pas enregistrer.

en: Can't open message file: %s
fr: Impossible d'ouvrir le fichier : %s

note: L10N: %s is from strerror(errno)
en: Can't append to folder: %s
fr: Impossible d'ajouter au répertoire : %s

en: Complete
fr: Compléter

en: Hist Up
fr: Historique vers le haut

en: Hist Down
fr: Historique vers le bas

en: Hist Search
fr: Rechercher dans l'historique

en: Begin Line
fr: Début de ligne

en: End Line
fr: Ligne de fin

en: Kill Line
fr: Supprimer la ligne

en: Kill Word
fr: Supprimer le mot

en: multipart message has no boundary parameter
fr: le message en plusieurs parties (au format 'multipart') n'a pas de paramètre boundary

en: Could not find sorting function [report this bug]
fr: Fonction de tri non trouvée [signalez ce bug]

en: Sorting mailbox...
fr: Tri de la boîte aux lettres...

note: L10N: The compose menu autocrypt prompt. (e)ncrypt enables encryption via autocrypt. (c)lear sets cleartext. (a)utomatic defers to the recommendation.
en: Autocrypt: (e)ncrypt, (c)lear, (a)utomatic?
fr: Autocrypt : (c)hiffrer, (n)ettoyer, (a)utomatique ?

note: L10N: The letter corresponding to the compose menu autocrypt prompt (e)ncrypt, (c)lear, (a)utomatic
en: eca
fr: cna

en: No PGP backend configured
fr: Pas de backend PGP configuré

en: S/MIME already selected. Clear and continue?
fr: S/MIME déjà sélectionné. Effacer & continuer?

en: No S/MIME backend configured
fr: Pas de backend S/MIME configuré

en: PGP already selected. Clear and continue?
fr: PGP déjà sélectionné. Effacer & continuer?

note: L10N: Compose menu field.  May not want to translate.
en: From:
fr: De :

note: L10N: Compose menu field.  May not want to translate.
en: To:
fr: À :

note: L10N: Compose menu field.  May not want to translate.
en: Cc:
fr: CC :

note: L10N: Compose menu field.  May not want to translate.
en: Bcc:
fr: CCI :

note: L10N: Compose menu field.  May not want to translate.
en: Subject:
fr: Objet :

note: L10N: Compose menu field.  May not want to translate.
en: Reply-To:
fr: Réponse à :

note: L10N: Compose menu field.  May not want to translate.
en: Fcc:
fr: Fcc :

note: L10N: Compose menu field.  Holds "Encrypt", "Sign" related information
en: Security:
fr: Sécurité :

note: L10N: This string is used by the compose menu. Since it is hidden by default, it does not increase the indentation of other compose menu fields.  However, if possible, it should not be longer than the other compose menu fields.  Since it shares the row with "Encrypt with:", it should not be longer t
en: Sign as:
fr: Signer avec :

note: L10N: The compose menu autocrypt line
en: Autocrypt:
fr: Autocrypt :

note: L10N: Compose menu field.  May not want to translate.
en: Newsgroups:
fr: Newsgroups :

note: L10N: Autocrypt recommendation flag: off. This is displayed when Autocrypt is turned off.
en: Off
fr: Désactivé

note: L10N: Autocrypt recommendation flag: no. This is displayed when Autocrypt cannot encrypt to the recipients.
en: No
fr: Non

note: L10N: Autocrypt recommendation flag: discouraged. This is displayed when Autocrypt believes encryption should not be used. This might occur if one of the recipient Autocrypt Keys has not been used recently, or if the only key available is a Gossip Header key.
en: Discouraged
fr: Non recommandé

note: L10N: Autocrypt recommendation flag: available. This is displayed when Autocrypt believes encryption is possible, but leaves enabling it up to the sender.  Probably because "prefer encrypt" is not set in both the sender and recipient keys.
en: Available
fr: Disponible

note: L10N: Autocrypt recommendation flag: yes. This is displayed when Autocrypt would normally enable encryption automatically.
en: Yes
fr: Oui

en: Sign, Encrypt
fr: Signer, Chiffrer

en: Encrypt
fr: Chiffrer

en: Sign
fr: Signer

en: None
fr: Aucune

en:  (inline PGP)
fr:  (PGP en ligne)

en:  (OppEnc mode)
fr:  (mode OppEnc)

en: <default>
fr: <défaut>

en: Encrypt with:
fr: Chiffrer avec :

note: L10N: The autocrypt compose menu Recommendation field. Displays the output of the recommendation engine (Off, No, Discouraged, Available, Yes)
en: Recommendation:
fr: Recommendation :

en: (+%d more) | (+%d more)
fr[0]: (+%d plus)
fr[1]: (+%d more)

note: L10N: e.g. "Option index_format:" plus an error message
en: Option %s:
fr: Option %s :

note: L10N: The 'ymwdHM' should not be translated
en: Invalid time period: '%c', must be one of 'ymwdHM'
fr: Période de temps non valide : '%c', doit être un des 'ymwdHM'

note: L10N: Expando is missing a terminator character e.g. "%[..." is missing the final ']'
en: Conditional expando is missing '%c'
fr: L'expando conditionnel '%c' est manquant

note: L10N: Expando is missing a terminator character e.g. "%[..." is missing the final ']'
en: Expando is missing terminator: '%c'
fr: L'expando manque son terminateur '%c'

note: L10N: Padding expandos, %* %> %|, don't use formatting, e.g. %-30x
en: Padding cannot be formatted
fr: Impossible de mettre en forme le remplissage

note: L10N: Conditional Expandos can only depend on other Expandos e.g. "%<X?apple>" displays "apple" if "%X" is true.
en: Padding cannot be used as a condition
fr: Impossible d'utiliser le remplissage comme condition

en: Warning: message contains no From: header
fr: Attention : le message ne contient pas d'en-tête From

en: Bounce message to:
fr: Renvoyer le message à :

en: Bounce tagged messages to:
fr: Renvoyer les messages marqués à :

en: Error parsing address
fr: Erreur de décodage de l'adresse

en: Bounce message to %s? | Bounce messages to %s?
fr[0]: Retourner  le message à %s?
fr[1]: Retourner les messages à %s?

en: Message not bounced | Messages not bounced
fr[0]: Message non renvoyé
fr[1]: Messages non renvoyés

en: Message bounced | Messages bounced
fr[0]: Message renvoyé
fr[1]: Messages renvoyés

en: Can't create filter process
fr: Impossible de créer le processus filtrant

en: Pipe to command:
fr: Passer à la commande :

en: No printing command has been defined
fr: Aucune commande d'impression n'a été définie

en: Print message? | Print tagged messages?
fr[0]: Imprimer le message ?
fr[1]: Imprimer les messages marqués ?

en: Message printed | Messages printed
fr[0]: Message imprimé
fr[1]: Messages imprimés

en: Message could not be printed | Messages could not be printed
fr[0]: Le message n'a pas pu être imprimé
fr[1]: Les messages n'ont pas pu être imprimé

note: L10N: The highlighted letters must match the "Sort" options
en: Rev-Sort (d)ate,(f)rm,(r)ecv,(s)ubj,t(o),(t)hread,(u)nsort,si(z)e,s(c)ore,s(p)am,(l)abel?
fr: Tri inv (d)ate,(a)uteur,(r)eçu,(o)bjet,de(s)t,d(i)scus,aucu(n),(t)aille,s(c)ore,s(p)am,(l)abel?

note: L10N: The highlighted letters must match the "Rev-Sort" options
en: Sort (d)ate,(f)rm,(r)ecv,(s)ubj,t(o),(t)hread,(u)nsort,si(z)e,s(c)ore,s(p)am,(l)abel?
fr: Tri (d)ate,(a)uteur,(r)eçu,(o)bjet,de(s)t,d(i)scus,aucu(n),(t)aille,s(c)ore,s(p)am,(l)abel?

note: L10N: These must match the highlighted letters from "Sort" and "Rev-Sort"
en: dfrsotuzcpl
fr: darosintcpl

en: Shell command:
fr: Commande shell :

note: L10N: Progress meter message when copying tagged messages
en: Copying tagged messages...
fr: Copie des messages avec étiquettes...

en: Copy tagged to mailbox
fr: Copier les messages étiquetés vers une boîte aux lettres

en: Copy to mailbox
fr: Copier vers une boîte aux lettres

en: Decrypt-copy tagged to mailbox
fr: Déchiffrer et copier les messages étiquetés vers la boîte aux lettres

en: Decrypt-copy to mailbox
fr: Déchiffrer et copier vers la boîte aux lettres

en: Decode-copy tagged to mailbox
fr: Décoder et copier les messages marqués vers la boîte aux lettres

en: Decode-copy to mailbox
fr: Décoder copier vers la boîte aux lettres

note: L10N: Progress meter message when saving tagged messages
en: Saving tagged messages...
fr: Enregistrement des messages étiquetés en cours...

en: Save tagged to mailbox
fr: Enregistrer les messages étiquetés vers la boîte aux lettres

en: Save to mailbox
fr: Enregistrer vers une boîte aux lettres

en: Decrypt-save tagged to mailbox
fr: Déchiffrer et enregistrer les messages étiquetés vers la boîte aux lettres

en: Decrypt-save to mailbox
fr: Déchiffrer et enregistrer vers la boîte aux lettres

en: Decode-save tagged to mailbox
fr: Décoder et enregistrer les messages étiquetés vers la boîte aux lettres

en: Decode-save to mailbox
fr: Décoder et enregistrer vers la boîte aux lettres

en: Copying to %s...
fr: Copie vers %s...

note: L10N: Message when an index tagged save operation fails for some reason
en: Error saving tagged messages
fr: Erreur durant l'enregistrement les messages étiquetés

note: L10N: Message when an index/pager save operation fails for some reason
en: Error saving message
fr: Erreur durant l'enregistrement le message

note: L10N: Message when an index tagged copy operation fails for some reason
en: Error copying tagged messages
fr: Erreur en copiant les messages étiquetés

note: L10N: Message when an index/pager copy operation fails for some reason
en: Error copying message
fr: Erreur en copiant le message

en: Convert to %s upon sending?
fr: Convertir en %s à l'envoi?

en: Content-Type changed to %s
fr: Content-Type changé à %s

en: Character set changed to %s; not converting
fr: Le Jeu de caractères a été changé à %s ; pas de conversion

en: Clear flag
fr: Supprimer le drapeau

en: Set flag
fr: Marquer d'un drapeau

en: Exit NeoMutt without saving?
fr: Quitter NeoMutt sans enregistrer ?

en: Press any key to continue...
fr: Appuyez sur une touche pour continuer...

en:  ('?' for list):
fr:  ('?' pour voir la liste) :

en: Enter keys (%s to abort):
fr: Taper des touches (%s pour abandonner) :

en: Char = %s, Octal = %o, Decimal = %d
fr: Caractère = %s, Octal = %o, Décimal = %d

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_ATTACH_FILE Compose Dialog: <op_attachment_attach_file>
en: attach files to this message
fr: joindre des fichiers à ce message

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_ATTACH_MESSAGE Compose Dialog: <op_attachment_attach_message>
en: attach messages to this message
fr: joindre des messages à ce message

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_ATTACH_NEWS_MESSAGE Compose Dialog: <op_attachment_attach_message>
en: attach news articles to this message
fr: joindre des fichiers de groupes de discussion à ce message

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_COLLAPSE Attach Dialog: <op_attachment_collapse>
en: toggle display of subparts
fr: activer/désactiver l'affichage des sous-parties

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_DELETE Attach Dialog: <op_attachment_delete> L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_DETACH Compose Dialog: <op_attachment_detach> L10N: Help screen description for OP_DELETE Alias Dialog: <op_delete> Index: <op_delete> Postponed Dialog: <op_de
en: delete the current entry
fr: supprimer l'entrée actuelle

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_EDIT_CONTENT_ID Compose Dialog: <op_attachment_edit_content_id>
en: edit the 'Content-ID' of the attachment
fr: modifier le 'Content-ID' de la pièce jointe

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_EDIT_DESCRIPTION Compose Dialog: <op_attachment_edit_description>
en: edit attachment description
fr: modifier la description de la pièce jointe

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_EDIT_LANGUAGE Compose Dialog: <op_attachment_edit_language>
en: edit the 'Content-Language' of the attachment
fr: modifier le 'Content-Language' de la pièce jointe

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_EDIT_MIME Compose Dialog: <op_attachment_edit_mime>
en: edit attachment using mailcap entry
fr: modifier la pièce jointe en utilisant l'entrée mailcap

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_EDIT_TYPE Attach Dialog: <op_attachment_edit_type> Compose Dialog: <op_attachment_edit_type> Index: <op_attachment_edit_type>
en: edit attachment content type
fr: modifier le type de contenu de la pièce jointe

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_FILTER Compose Dialog: <op_attachment_filter>
en: filter attachment through a shell command
fr: traiter la pièce jointe au moyen d'une commande shell

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_GET_ATTACHMENT Compose Dialog: <op_attachment_get_attachment>
en: get a temporary copy of an attachment
fr: obtenir une copie temporaire d'une pièce jointe

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_GROUP_ALTS Compose Dialog: <op_attachment_group_alts>
en: group tagged attachments as 'multipart/alternative'
fr: regrouper les pièces jointes marquées comme 'multipart/alternative'

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_GROUP_LINGUAL Compose Dialog: <op_attachment_group_lingual>
en: group tagged attachments as 'multipart/multilingual'
fr: regrouper les pièces jointes marquées comme 'multipart/multilingual'

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_MOVE_DOWN Compose Dialog: <op_attachment_move_down>
en: move an attachment down in the attachment list
fr: déplacer une pièce jointe vers le bas dans la liste des pièces jointes

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_MOVE_UP Compose Dialog: <op_attachment_move_up>
en: move an attachment up in the attachment list
fr: déplacer une pièce jointe vers le haut dans la liste des pièce jointes

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_NEW_MIME Compose Dialog: <op_attachment_new_mime>
en: compose new attachment using mailcap entry
fr: composer une nouvelle pièce jointe en utilisant l'entrée mailcap

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_PIPE L10N: Help screen description for OP_PIPE Compose Dialog: <op_attachment_filter> Attach Dialog: <op_attachment_pipe> Index: <op_pipe>
en: pipe message/attachment to a shell command
fr: passer le message/la pièce jointe à une commande shell

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_PRINT Attach Dialog: <op_attachment_print> Compose Dialog: <op_attachment_print> L10N: Help screen description for OP_PRINT Index: <op_print>
en: print the current entry
fr: imprimer l'entrée actuelle

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_RENAME_ATTACHMENT Compose Dialog: <op_attachment_rename_attachment>
en: send attachment with a different name
fr: envoyer la pièce jointe avec un autre nom

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_SAVE Attach Dialog: <op_attachment_save> Compose Dialog: <op_attachment_save> L10N: Help screen description for OP_SAVE Index: <op_save> Pager: <op_save>
en: save message/attachment to a mailbox/file
fr: enregistrer le message/la pièce jointe dans une boîte aux lettres ou un fichier

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_TOGGLE_DISPOSITION Compose Dialog: <op_attachment_toggle_disposition>
en: toggle disposition between inline/attachment
fr: basculer la disposition (en ligne / en pièce jointe)

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_TOGGLE_RECODE Compose Dialog: <op_attachment_toggle_recode>
en: toggle recoding of this attachment
fr: activer/désactiver le recodage de cette pièce jointe

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_TOGGLE_UNLINK Compose Dialog: <op_attachment_toggle_unlink>
en: toggle whether to delete file after sending it
fr: basculer l'option de suppression de fichier après l'envoi

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_UNDELETE Attach Dialog: <op_attachment_undelete> L10N: Help screen description for OP_UNDELETE Alias Dialog: <op_delete> Postponed Dialog: <op_delete> Index: <op_undelete>
en: undelete the current entry
fr: récupérer l'entrée courante

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_UNGROUP Compose Dialog: <op_attachment_ungroup>
en: ungroup 'multipart' attachment
fr: retirer la pièce jointe 'multipart'

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_UPDATE_ENCODING Compose Dialog: <op_attachment_update_encoding>
en: update an attachment's encoding info
fr: mettre à jour l'information de codage d'une pièce jointe

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_VIEW Attach Dialog: <op_attachment_view> Compose Dialog: <op_display_headers>
en: view attachment using mailcap entry if necessary
fr: visionner la pièce jointe en utilisant l'entrée mailcap si nécessaire

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_VIEW_MAILCAP Attach Dialog: <op_attachment_view_mailcap> Compose Dialog: <op_display_headers>
en: force viewing of attachment using mailcap
fr: forcer l'affichage d'une pièce jointe en utilisant le fichier mailcap

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_VIEW_PAGER Attach Dialog: <op_attachment_view_pager> Compose Dialog: <op_display_headers>
en: view attachment in pager using copiousoutput mailcap
fr: visionner la pièce jointe avec le visionneur en utilisant mailcap avec l'option 'copiousoutput'

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_VIEW_TEXT Attach Dialog: <op_attachment_view_text> Compose Dialog: <op_display_headers>
en: view attachment as text
fr: visionner la pièce jointe en tant que texte

note: L10N: Help screen description for OP_PREVIEW_PAGE_DOWN Compose Dialog: <op_preview_page_down>
en: show the next page of the message
fr: afficher la prochaine page du message

note: L10N: Help screen description for OP_PREVIEW_PAGE_UP Compose Dialog: <op_preview_page_up>
en: show the previous page of the message
fr: afficher la page précédente du message

note: L10N: Help screen description for OP_AUTOCRYPT_ACCT_MENU Index: <op_autocrypt_acct_menu>
en: manage autocrypt accounts
fr: gérer les comptes autocrypt

note: L10N: Help screen description for OP_AUTOCRYPT_CREATE_ACCT Autocrypt Dialog: <op_autocrypt_create_acct>
en: create a new autocrypt account
fr: créer un nouveau compte autocrypt

note: L10N: Help screen description for OP_AUTOCRYPT_DELETE_ACCT Autocrypt Dialog: <op_autocrypt_delete_acct>
en: delete the current account
fr: supprimer le compte actuel

note: L10N: Help screen description for OP_AUTOCRYPT_TOGGLE_ACTIVE Autocrypt Dialog: <op_autocrypt_toggle_active>
en: toggle the current account active/inactive
fr: basculer l'état actif/infactif du compte actuel

note: L10N: Help screen description for OP_AUTOCRYPT_TOGGLE_PREFER Autocrypt Dialog: <op_autocrypt_toggle_prefer>
en: toggle the current account prefer-encrypt flag
fr: basculer le drapeau 'prefer-encrypt' du compte actuel

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_AUTOCRYPT_MENU Envelope Window: <op_compose_autocrypt_menu>
en: show autocrypt compose menu options
fr: afficher les options du menu de composition d'autocrypt

note: L10N: Help screen description for OP_BOTTOM_PAGE Menu: <menu_movement>
en: move to the bottom of the page
fr: aller en bas de la page

note: L10N: Help screen description for OP_BOUNCE_MESSAGE Attach Dialog: <op_bounce_message> Index: <op_bounce_message>
en: remail a message to another user
fr: renvoyer un message à un autre utilisateur

note: L10N: Help screen description for OP_BROWSER_GOTO_FOLDER Browser: <op_toggle_mailboxes>
en: swap the current folder position with $folder if it exists
fr: échanger la position du répertoire courant avec $folder s'il existe

note: L10N: Help screen description for OP_BROWSER_NEW_FILE Browser: <op_browser_new_file>
en: select a new file in this directory
fr: sélectionner un nouveau fichier dans ce répertoire

note: L10N: Help screen description for OP_BROWSER_SUBSCRIBE Browser: <op_browser_subscribe>
en: subscribe to current mbox (IMAP/NNTP only)
fr: s'abonner à la boîte mail courante (IMAP/NNTP seulement)

note: L10N: Help screen description for OP_BROWSER_TELL Browser: <op_browser_tell>
en: display the currently selected file's name
fr: afficher le nom du fichier sélectionné actuellement

note: L10N: Help screen description for OP_BROWSER_TOGGLE_LSUB Browser: <op_browser_toggle_lsub>
en: toggle view all/subscribed mailboxes (IMAP only)
fr: changer entre voir toutes les boîtes aux lettres/voir les boîtes aux lettres abonnées (IMAP seulement)

note: L10N: Help screen description for OP_BROWSER_UNSUBSCRIBE Browser: <op_browser_subscribe>
en: unsubscribe from current mbox (IMAP/NNTP only)
fr: se désabonner de la boîte aux lettres actuelle (IMAP seulement)

note: L10N: Help screen description for OP_BROWSER_VIEW_FILE Browser: <op_browser_view_file>
en: view file
fr: visionner le fichier

note: L10N: Help screen description for OP_CATCHUP Browser: <op_catchup> Index: <op_catchup>
en: mark all articles in newsgroup as read
fr: marquer tous les articles de ce forum comme lus

note: L10N: Help screen description for OP_CHANGE_DIRECTORY Browser: <op_change_directory>
en: change directories
fr: changer de répertoires

note: L10N: Help screen description for OP_CHECK_NEW Browser: <op_toggle_mailboxes>
en: check mailboxes for new mail
fr: vérifier s'il y a de nouveaux messages dans les boîtes aux lettres

note: L10N: Help screen description for OP_CHECK_STATS Global: <op_check_stats>
en: calculate message statistics for all mailboxes
fr: calculer les statistiques des messages pour toutes les boîtes aux lettres

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_FILE Compose Dialog: <op_compose_edit_file>
en: edit the file to be attached
fr: éditer le fichier à attacher

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_MESSAGE Compose Dialog: <op_compose_edit_message>
en: edit the message
fr: éditer le message

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_ISPELL Compose Dialog: <op_compose_ispell>
en: run ispell on the message
fr: lancer ispell sur le message

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_POSTPONE_MESSAGE Compose Dialog: <op_compose_postpone_message>
en: save this message to send later
fr: sauvegarder ce message pour l'envoyer plus tard

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_RENAME_FILE Compose Dialog: <op_compose_rename_file>
en: rename/move an attached file
fr: renommer/déplacer un fichier attaché

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_SEND_MESSAGE Compose Dialog: <op_compose_send_message>
en: send the message
fr: envoyer le message

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_TO_SENDER Attach Dialog: <op_compose_to_sender> Index: <op_compose_to_sender>
en: compose new message to the current message sender
fr: composer un nouveau message pour l'expéditeur du message courant

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_WRITE_MESSAGE Compose Dialog: <op_compose_write_message>
en: write the message to a folder
fr: écrire le message dans un répertoire

note: L10N: Help screen description for OP_COPY_MESSAGE Index: <op_save>
en: copy a message to a file/mailbox
fr: copier un message dans un fichier ou une boîte aux lettres

note: L10N: Help screen description for OP_CREATE_ALIAS Alias Dialog: <op_create_alias> Index: <op_create_alias>
en: create an alias from a message sender
fr: créer un alias à partir de l'expéditeur d'un message

note: L10N: Help screen description for OP_CREATE_MAILBOX Browser: <op_create_mailbox>
en: create a new mailbox (IMAP only)
fr: créer une nouvelle boîte aux lettres (IMAP seulement)

note: L10N: Help screen description for OP_CURRENT_BOTTOM Menu: <menu_movement>
en: move entry to bottom of screen
fr: déplacer l'entrée au bas de l'écran

note: L10N: Help screen description for OP_CURRENT_MIDDLE Menu: <menu_movement>
en: move entry to middle of screen
fr: déplacer l'entrée au milieu de l'écran

note: L10N: Help screen description for OP_CURRENT_TOP Menu: <menu_movement>
en: move entry to top of screen
fr: déplacer l'entrée en haut de l'écran

note: L10N: Help screen description for OP_DECODE_COPY Index: <op_save>
en: make decoded (text/plain) copy
fr: faire une copie décodée (text/plain)

note: L10N: Help screen description for OP_DECODE_SAVE Index: <op_save>
en: make decoded copy (text/plain) and delete
fr: faire une copie décodée (text/plain) et supprimer

note: L10N: Help screen description for OP_DELETE_MAILBOX Browser: <op_delete_mailbox>
en: delete the current mailbox (IMAP only)
fr: supprimer la boîte aux lettres actuelle (IMAP seulement)

note: L10N: Help screen description for OP_DELETE_SUBTHREAD Index: <op_delete_thread>
en: delete all messages in subthread
fr: supprimer tous les messages dans la sous-discussion

note: L10N: Help screen description for OP_DELETE_THREAD Index: <op_delete_thread>
en: delete all messages in thread
fr: supprimer tous les messages dans la discussion

note: L10N: Help screen description for OP_DESCEND_DIRECTORY Browser: <op_generic_select_entry>
en: descend into a directory
fr: descendre dans un répertoire

note: L10N: Help screen description for OP_DISPLAY_ADDRESS Index: <op_display_address>
en: display full address of sender
fr: afficher l'adresse complète de l'expéditeur

note: L10N: Help screen description for OP_DISPLAY_HEADERS Attach Dialog: <op_attachment_view> Compose Dialog: <op_display_headers> Index: <op_display_message>
en: display message and toggle header weeding
fr: afficher le message et activer/désactiver la restriction des en-têtes

note: L10N: Help screen description for OP_DISPLAY_MESSAGE Index: <op_display_message>
en: display a message
fr: afficher un message

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_BACKSPACE Text Entry: <op_editor_backspace>
en: delete the char in front of the cursor
fr: supprimer le caractère situé devant le curseur

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_BACKWARD_CHAR Text Entry: <op_editor_backward_char>
en: move the cursor one character to the left
fr: déplacer le curseur d'un caractère vers la gauche

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_BACKWARD_WORD Text Entry: <op_editor_backward_word>
en: move the cursor to the beginning of the word
fr: déplacer le curseur au début du mot

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_BOL Text Entry: <op_editor_bol>
en: jump to the beginning of the line
fr: aller au début de la ligne

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_CAPITALIZE_WORD Text Entry: <op_editor_capitalize_word>
en: capitalize the word
fr: capitaliser le mot

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_COMPLETE Text Entry: <op_editor_complete>
en: complete filename or alias
fr: compléter un nom de fichier ou un alias

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_COMPLETE_QUERY Text Entry: <op_editor_complete>
en: complete address with query
fr: compléter une adresse grâce à une requête

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_DELETE_CHAR Text Entry: <op_editor_delete_char>
en: delete the char under the cursor
fr: supprimer le caractère situé sous le curseur

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_DOWNCASE_WORD Text Entry: <op_editor_capitalize_word>
en: convert the word to lower case
fr: convertir le mot en minuscules

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_EOL Text Entry: <op_editor_eol>
en: jump to the end of the line
fr: aller à la fin de la ligne

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_FORWARD_CHAR Text Entry: <op_editor_forward_char>
en: move the cursor one character to the right
fr: déplacer le curseur d'un caractère vers la droite

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_FORWARD_WORD Text Entry: <op_editor_forward_word>
en: move the cursor to the end of the word
fr: déplacer le curseur à la fin du mot

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_HISTORY_DOWN Text Entry: <op_editor_history_down>
en: scroll down through the history list
fr: redescendre dans l'historique

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_HISTORY_SEARCH Text Entry: <op_editor_history_search>
en: search through the history list
fr: rechercher dans l'historique

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_HISTORY_UP Text Entry: <op_editor_history_up>
en: scroll up through the history list
fr: remonter dans l'historique

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_KILL_EOL Text Entry: <op_editor_kill_eol>
en: delete chars from cursor to end of line
fr: supprimer jusqu'à la fin de la ligne à partir du curseur

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_KILL_EOW Text Entry: <op_editor_kill_eow>
en: delete chars from the cursor to the end of the word
fr: supprimer jusqu'à la fin du mot à partir du curseur

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_KILL_LINE Text Entry: <op_editor_kill_line>
en: delete chars from cursor to beginning the line
fr: supprimer jusqu'au début de la ligne à partir du curseur

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_KILL_WHOLE_LINE Text Entry: <op_editor_kill_whole_line>
en: delete all chars on the line
fr: supprimer tous les caractères de la ligne

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_KILL_WORD Text Entry: <op_editor_kill_word>
en: delete the word in front of the cursor
fr: supprimer le mot devant le curseur

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_MAILBOX_CYCLE Text Entry: <op_editor_complete>
en: cycle among incoming mailboxes
fr: faire défiler les boîtes aux lettres

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_TRANSPOSE_CHARS Text Entry: <op_editor_transpose_chars>
en: transpose character under cursor with previous
fr: échanger le caractère situé sous le curseur avec le précédent

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_UPCASE_WORD Text Entry: <op_editor_capitalize_word>
en: convert the word to upper case
fr: convertir le mot en majuscules

note: L10N: Help screen description for OP_EDIT_LABEL Index: <op_edit_label>
en: add, change, or delete a message's label
fr: ajouter, changer ou supprimer le label d'un message

note: L10N: Help screen description for OP_EDIT_OR_VIEW_RAW_MESSAGE Index: <op_edit_raw_message>
en: edit the raw message if the mailbox is not read-only, otherwise view it
fr: éditer le message brut si la boîte aux lettres n'est pas en lecture seul, sinon l'afficher

note: L10N: Help screen description for OP_EDIT_RAW_MESSAGE Index: <op_edit_raw_message>
en: edit the raw message (edit and edit-raw-message are synonyms)
fr: edit modifie le message brut  (les commandes edit et edit-raw-message sont synonymes)

note: L10N: Help screen description for OP_END_COND Index: <op_end_cond>
en: end of conditional execution (noop)
fr: fin d'exécution conditionnelle (noop)

note: L10N: Help screen description for OP_ENTER_COMMAND Global: <op_enter_command>
en: enter a neomuttrc command
fr: entrer une commande neomuttrc

note: L10N: Help screen description for OP_ENTER_MASK Browser: <op_enter_mask>
en: enter a file mask
fr: entrer un masque de fichier

note: L10N: Help screen description for OP_EXIT Alias Dialog: <op_exit> Attach Dialog: <op_exit> Autocrypt Dialog: <op_exit> Browser: <op_exit> Compose Dialog: <op_exit> GPGME Key Selection Dialog: <op_exit> Index: <op_exit> Pager: <op_exit> PGP Key Selection Dialog: <op_exit> Postponed Dialog: <op_exit> 
en: exit this menu
fr: sortir de ce menu

note: L10N: Help screen description for OP_FIRST_ENTRY Menu: <menu_movement>
en: move to the first entry
fr: aller à la première entrée

note: L10N: Help screen description for OP_FLAG_MESSAGE Index: <op_flag_message>
en: toggle a message's 'important' flag
fr: basculer le drapeau 'important' du message

note: L10N: Help screen description for OP_FOLLOWUP Attach Dialog: <op_followup> Index: <op_post>
en: followup to newsgroup
fr: suivi du forum

note: L10N: Help screen description for OP_FORWARD_MESSAGE Attach Dialog: <op_forward_message> Index: <op_forward_message>
en: forward a message with comments
fr: transférer un message avec des commentaires

note: L10N: Help screen description for OP_FORWARD_TO_GROUP Attach Dialog: <op_forward_to_group> Index: <op_post>
en: forward to newsgroup
fr: transférer au forum

note: L10N: Help screen description for OP_GENERIC_SELECT_ENTRY Alias Dialog: <op_generic_select_entry> Browser: <op_generic_select_entry> GPGME Key Selection Dialog: <op_generic_select_entry> History Dialog: <op_generic_select_entry> Pattern Dialog: <op_generic_select_entry> PGP Key Selection Dialog: <op
en: select the current entry
fr: sélectionner l'entrée courante

note: L10N: Help screen description for OP_GET_CHILDREN Index: <op_get_children>
en: get all children of the current message
fr: afficher le(s) message(s) enfant(s) du message courant

note: L10N: Help screen description for OP_GET_PARENT Index: <op_get_message>
en: get parent of the current message
fr: afficher le message parent du message courant

note: L10N: Help screen description for OP_GOTO_PARENT Browser: <op_change_directory>
en: go to parent directory
fr: %s n'est pas un répertoire

note: L10N: Help screen description for OP_GROUP_CHAT_REPLY Index: <op_group_reply> Attach Dialog: <op_reply>
en: reply to all recipients preserving To/Cc
fr: répondre à tous les destinataires en préservant À/Cc (To/Cc)

note: L10N: Help screen description for OP_GROUP_REPLY Index: <op_group_reply> Attach Dialog: <op_reply>
en: reply to all recipients
fr: répondre à tous les destinataires

note: L10N: Help screen description for OP_HALF_DOWN Menu: <menu_movement> Pager: <op_pager_half_down>
en: scroll down 1/2 page
fr: descendre d'1/2 page

note: L10N: Help screen description for OP_HALF_UP Menu: <menu_movement> Pager: <op_pager_half_up>
en: scroll up 1/2 page
fr: remonter d'1/2 page

note: L10N: Help screen description for OP_HELP Text Entry: <op_help> Menu: <op_help> Pager: <op_help>
en: this screen
fr: cet écran

note: L10N: Help screen description for OP_JUMP Index: <op_jump> Menu: <op_jump>
en: jump to an index number
fr: aller à un numéro d'index

note: L10N: Help screen description for OP_LAST_ENTRY Menu: <menu_movement>
en: move to the last entry
fr: aller à la dernière entrée

note: L10N: Help screen description for OP_LIST_REPLY Index: <op_list_reply> Attach Dialog: <op_reply>
en: reply to specified mailing list
fr: répondre à la liste de diffusion spécifiée

note: L10N: Help screen description for OP_LIST_SUBSCRIBE Attach Dialog: <op_list_subscribe> Index: <op_list_subscribe>
en: subscribe to a mailing list
fr: s'abonner à la liste de diffusion spécifiée

note: L10N: Help screen description for OP_LIST_UNSUBSCRIBE Attach Dialog: <op_list_unsubscribe> Index: <op_list_unsubscribe>
en: unsubscribe from a mailing list
fr: se désabonner d'une liste de diffusion

note: L10N: Help screen description for OP_LOAD_ACTIVE Browser: <op_load_active>
en: load list of all newsgroups from NNTP server
fr: charger la liste de tous les forums du serveur NNTP

note: L10N: Help screen description for OP_MACRO
en: execute a macro
fr: exécuter une macro

note: L10N: Help screen description for OP_MAIL Alias Dialog: <op_generic_select_entry> Index: <op_mail>
en: compose a new mail message
fr: composer un nouveau message

note: L10N: Help screen description for OP_MAILBOX_LIST Browser: <op_mailbox_list> Index: <op_mailbox_list>
en: list mailboxes with new mail
fr: lister les boîtes aux lettres ayant de nouveaux messages

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_BREAK_THREAD Index: <op_main_break_thread>
en: break the thread in two
fr: casser la discussion en deux

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_CHANGE_FOLDER Index: <op_main_change_folder>
en: open a different folder
fr: ouvrir un autre dossier

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_CHANGE_FOLDER_READONLY Index: <op_main_change_folder>
en: open a different folder in read only mode
fr: ouvrir un autre répertoire en lecture seule

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_CHANGE_GROUP Index: <op_main_change_group>
en: open a different newsgroup
fr: ouvrir un autre forum

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_CHANGE_GROUP_READONLY Index: <op_main_change_group>
en: open a different newsgroup in read only mode
fr: ouvrir un autre forum en lecture seule

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_CLEAR_FLAG Index: <op_main_set_flag>
en: clear a status flag from a message
fr: effacer un drapeau de statut d'un message

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_COLLAPSE_ALL Index: <op_main_collapse_all>
en: collapse/uncollapse all threads
fr: comprimer/décomprimer toutes les discussions

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_COLLAPSE_THREAD Index: <op_main_collapse_thread>
en: collapse/uncollapse current thread
fr: comprimer/décomprimer la discussion courante

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_DELETE_PATTERN Index: <op_main_delete_pattern>
en: delete non-hidden messages matching a pattern
fr: supprimer des messages non caché correspondant à un motif

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_FETCH_MAIL Index: <op_main_fetch_mail>
en: retrieve mail from POP server
fr: récupérer des messages depuis un serveur POP

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_IMAP_FETCH Index: <op_main_imap_fetch>
en: force retrieval of mail from IMAP server
fr: forcer la récupération des messages depuis un serveur IMAP

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_IMAP_LOGOUT_ALL Index: <op_main_imap_logout_all>
en: logout from all IMAP servers
fr: se déconnecter de tous les serveurs IMAP

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_LIMIT Alias Dialog: <op_main_limit> Index: <op_main_limit>
en: show only messages matching a pattern
fr: afficher seulement les messages correspondant à un motif

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_LINK_THREADS Index: <op_main_link_threads>
en: link tagged message to the current one
fr: lier le message marqué au message courant

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_MODIFY_TAGS Index: <op_main_modify_tags>
en: modify (notmuch/imap) tags
fr: modifier les étiquettes (notmuch/imap)

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_MODIFY_TAGS_THEN_HIDE Index: <op_main_modify_tags>
en: modify (notmuch/imap) tags and then hide message
fr: modifier les étiquettes (notmuch/imap), et puis cacher le message

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_NEW Index: <op_main_next_new>
en: jump to the next new message
fr: aller au nouveau message suivant

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_NEW_THEN_UNREAD Index: <op_main_next_new>
en: jump to the next new or unread message
fr: aller au message nouveau ou non lu suivant

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_SUBTHREAD Index: <op_main_next_thread>
en: jump to the next subthread
fr: aller à la sous-discussion suivante

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_THREAD Index: <op_main_next_thread>
en: jump to the next thread
fr: aller à la discussion suivante

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_UNDELETED Index: <op_main_next_undeleted>
en: move to the next undeleted message
fr: aller au message non supprimé suivant

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_UNREAD Index: <op_main_next_new>
en: jump to the next unread message
fr: aller au message non lu suivant

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_UNREAD_MAILBOX Index: <op_main_next_unread_mailbox>
en: open next mailbox with new mail
fr: ouvrir la boîte aux lettres avec de nouveaux messages suivante

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PARENT_MESSAGE Index: <op_main_root_message>
en: jump to parent message in thread
fr: aller au message père dans la discussion

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PREV_NEW Index: <op_main_next_new>
en: jump to the previous new message
fr: aller au nouveau message précédent

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PREV_NEW_THEN_UNREAD Index: <op_main_next_new>
en: jump to the previous new or unread message
fr: aller au message nouveau ou non lu précédent

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PREV_SUBTHREAD Index: <op_main_next_thread>
en: jump to previous subthread
fr: aller à la sous-discussion précédente

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PREV_THREAD Index: <op_main_next_thread>
en: jump to previous thread
fr: aller à la discussion précédente

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PREV_UNDELETED Index: <op_main_prev_undeleted>
en: move to the previous undeleted message
fr: aller au message non supprimé précédent

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PREV_UNREAD Index: <op_main_next_new>
en: jump to the previous unread message
fr: aller au message non lu précédent

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_QUASI_DELETE Index: <op_main_quasi_delete>
en: delete from NeoMutt, don't touch on disk
fr: supprimer de NeoMutt, ne pas toucher au disque

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_READ_SUBTHREAD Index: <op_main_read_thread>
en: mark the current subthread as read
fr: marquer la sous-discussion courante comme lue

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_READ_THREAD Index: <op_main_read_thread>
en: mark the current thread as read
fr: marquer la discussion courante comme lue

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_ROOT_MESSAGE Index: <op_main_root_message>
en: jump to root message in thread
fr: aller au message racine dans la discussion

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_SET_FLAG Index: <op_main_set_flag>
en: set a status flag on a message
fr: marquer un message d'un drapeau d'état

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_SHOW_LIMIT Index: <op_main_show_limit>
en: show currently active limit pattern
fr: afficher le motif de limitation actuel

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_SYNC_FOLDER Index: <op_main_sync_folder>
en: save changes to mailbox
fr: enregistrer les modifications de la boîte aux lettres

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_TAG_PATTERN Index: <op_main_tag_pattern>
en: tag non-hidden messages matching a pattern
fr: étiqueter des messages non cachés correspondant à un motif

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_UNDELETE_PATTERN Index: <op_main_undelete_pattern>
en: undelete non-hidden messages matching a pattern
fr: récupérer des messages non cachés correspondant à un motif

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_UNTAG_PATTERN Index: <op_main_untag_pattern>
en: untag non-hidden messages matching a pattern
fr: enlever l'étiquette des messages non cachés correspondant à un motif

note: L10N: Help screen description for OP_MARK_MSG Index: <op_mark_msg>
en: create a hotkey macro for the current message
fr: créer une macro hotkey (marque-page) pour le message courant

note: L10N: Help screen description for OP_MIDDLE_PAGE Menu: <menu_movement>
en: move to the middle of the page
fr: aller au milieu de la page

note: L10N: Help screen description for OP_NEXT_ENTRY Menu: <menu_movement> Index: <op_next_entry>
en: move to the next entry
fr: aller à l'entrée suivante

note: L10N: Help screen description for OP_NEXT_LINE Menu: <menu_movement> Pager: <op_pager_next_line>
en: scroll down one line
fr: descendre d'une ligne

note: L10N: Help screen description for OP_NEXT_PAGE Menu: <menu_movement> Pager: <op_pager_next_page>
en: move to the next page
fr: aller à la page suivante

note: L10N: Help screen description for OP_PAGER_BOTTOM Pager: <op_pager_bottom>
en: jump to the bottom of the message
fr: aller à la fin du message

note: L10N: Help screen description for OP_PAGER_HIDE_QUOTED Pager: <op_pager_hide_quoted>
en: toggle display of quoted text
fr: activer/désactiver l'affichage du texte cité

note: L10N: Help screen description for OP_PAGER_SKIP_QUOTED Pager: <op_pager_skip_quoted>
en: skip beyond quoted text
fr: sauter le texte cité

note: L10N: Help screen description for OP_PAGER_TOP Pager: <op_pager_top>
en: jump to the top of the message
fr: aller au début du message

note: L10N: Help screen description for OP_POST Index: <op_post>
en: post message to newsgroup
fr: publier le message à un forum

note: L10N: Help screen description for OP_PREV_ENTRY Menu: <menu_movement> Index: <op_prev_entry>
en: move to the previous entry
fr: aller à l'entrée précédente

note: L10N: Help screen description for OP_PREV_LINE Menu: <menu_movement> Pager: <op_pager_prev_line>
en: scroll up one line
fr: remonter d'une ligne

note: L10N: Help screen description for OP_PREV_PAGE Menu: <menu_movement> Pager: <op_pager_prev_page>
en: move to the previous page
fr: aller à la page précédente

note: L10N: Help screen description for OP_PURGE_MESSAGE Index: <op_delete>
en: delete the current entry, bypassing the trash folder
fr: supprimer l'entrée courante, sans utiliser la corbeille

note: L10N: Help screen description for OP_PURGE_THREAD Index: <op_delete_thread>
en: delete the current thread, bypassing the trash folder
fr: supprimer le fil de discussion sélectionné, sans passer par la corbeille

note: L10N: Help screen description for OP_QUERY Alias Dialog: <op_query> Index: <op_query>
en: query external program for addresses
fr: demander des adresses à un programme externe

note: L10N: Help screen description for OP_QUERY_APPEND Alias Dialog: <op_query>
en: append new query results to current results
fr: ajouter les nouveaux résultats de la requête aux résultats courants

note: L10N: Help screen description for OP_QUIT History Dialog: <op_quit> Index: <op_quit> Pattern Dialog: <op_quit>
en: save changes to mailbox and quit
fr: enregistrer les modifications de la boîte aux lettres et quitter

note: L10N: Help screen description for OP_RECALL_MESSAGE Index: <op_recall_message>
en: recall a postponed message
fr: rappeler un message ajourné

note: L10N: Help screen description for OP_REDRAW Text Entry: <op_redraw> Global: <op_redraw>
en: clear and redraw the screen
fr: effacer l'écran et réafficher

note: L10N: Help screen description for OP_RENAME_MAILBOX Browser: <op_rename_mailbox>
en: rename the current mailbox (IMAP only)
fr: renommer la boîte aux lettres actuelle (IMAP seulement)

note: L10N: Help screen description for OP_REPLY Attach Dialog: <op_reply> Index: <op_reply>
en: reply to a message
fr: répondre à un message

note: L10N: Help screen description for OP_RESEND Attach Dialog: <op_resend> Index: <op_resend>
en: use the current message as a template for a new one
fr: utiliser le message courant comme modèle pour un nouveau message

note: L10N: Help screen description for OP_SEARCH Menu: <menu_search> Pager: <op_pager_search> Alias Dialog: <op_search> Index: <op_search> Postponed Dialog: <op_search>
en: search for a regular expression
fr: rechercher une expression rationnelle

note: L10N: Help screen description for OP_SEARCH_NEXT Menu: <menu_search> Pager: <op_pager_search_next> Alias Dialog: <op_search> Index: <op_search> Postponed Dialog: <op_search>
en: search for next match
fr: rechercher la prochaine occurrence

note: L10N: Help screen description for OP_SEARCH_OPPOSITE Menu: <menu_search> Pager: <op_pager_search_next> Alias Dialog: <op_search> Index: <op_search> Postponed Dialog: <op_search>
en: search for next match in opposite direction
fr: rechercher la prochaine occurrence dans la direction opposée

note: L10N: Help screen description for OP_SEARCH_REVERSE Menu: <menu_search> Pager: <op_pager_search> Alias Dialog: <op_search> Index: <op_search> Postponed Dialog: <op_search>
en: search backwards for a regular expression
fr: rechercher en arrière une expression rationnelle

note: L10N: Help screen description for OP_SEARCH_TOGGLE Pager: <op_search_toggle>
en: toggle search pattern coloring
fr: activer/désactiver la coloration du motif de recherche

note: L10N: Help screen description for OP_SHELL_ESCAPE Global: <op_shell_escape>
en: invoke a command in a subshell
fr: exécuter une commande dans un sous-shell

note: L10N: Help screen description for OP_SHOW_LOG_MESSAGES Global: <op_show_log_messages>
en: show log (and debug) messages
fr: afficher les messages de log (et de débogage)

note: L10N: Help screen description for OP_SORT Alias Dialog: <op_sort> Browser: <op_sort> Index: <op_sort>
en: sort messages
fr: trier les messages

note: L10N: Help screen description for OP_SORT_REVERSE Alias Dialog: <op_sort> Browser: <op_sort> Index: <op_sort>
en: sort messages in reverse order
fr: trier les messages dans l'ordre inverse

note: L10N: Help screen description for OP_SUBSCRIBE_PATTERN Browser: <op_subscribe_pattern>
en: subscribe to newsgroups matching a pattern
fr: s'abonner aux forums correspondant à un motif

note: L10N: Help screen description for OP_TAG Index: <op_tag>
en: tag the current entry
fr: marquer l'entrée actuelle

note: L10N: Help screen description for OP_TAG_PREFIX
en: apply next function to tagged messages
fr: appliquer la prochaine fonction aux messages étiquettés

note: L10N: Help screen description for OP_TAG_PREFIX_COND
en: apply next function ONLY to tagged messages
fr: appliquer la prochaine fonction SEULEMENT aux messages marqués

note: L10N: Help screen description for OP_TAG_SUBTHREAD Index: <op_tag_thread>
en: tag the current subthread
fr: étiqueter la sous-discussion actuelle

note: L10N: Help screen description for OP_TAG_THREAD Index: <op_tag_thread>
en: tag the current thread
fr: étiqueter la discussion actuelle

note: L10N: Help screen description for OP_TOGGLE_MAILBOXES Browser: <op_toggle_mailboxes>
en: toggle whether to browse mailboxes or all files
fr: basculer entre l'affichage des boîtes aux lettres ou celui de tous les fichiers

note: L10N: Help screen description for OP_TOGGLE_NEW Index: <op_toggle_new>
en: toggle a message's 'new' flag
fr: basculer le drapeau 'nouveau' du message

note: L10N: Help screen description for OP_TOP_PAGE Menu: <menu_movement>
en: move to the top of the page
fr: aller en haut de la page

note: L10N: Help screen description for OP_UNCATCHUP Browser: <op_catchup>
en: mark all articles in newsgroup as unread
fr: marquer tous les articles du forum comme non lus

note: L10N: Help screen description for OP_UNDELETE_SUBTHREAD Index: <op_undelete_thread>
en: undelete all messages in subthread
fr: récupérer tous les messages de la sous-discussion

note: L10N: Help screen description for OP_UNDELETE_THREAD Index: <op_undelete_thread>
en: undelete all messages in thread
fr: récupérer tous les messages de la discussion

note: L10N: Help screen description for OP_UNSUBSCRIBE_PATTERN Browser: <op_subscribe_pattern>
en: unsubscribe from newsgroups matching a pattern
fr: se désabonner des forums correspondant à un motif

note: L10N: Help screen description for OP_VERSION Global: <op_version>
en: show the NeoMutt version number and date
fr: afficher la version de NeoMutt (numéro et date)

note: L10N: Help screen description for OP_VIEW_ATTACHMENTS Index: <op_view_attachments> Pager: <op_view_attachments>
en: show MIME attachments
fr: afficher les pièces jointes MIME

note: L10N: Help screen description for OP_VIEW_RAW_MESSAGE Index: <op_edit_raw_message>
en: show the raw message
fr: afficher le message brut

note: L10N: Help screen description for OP_WHAT_KEY Global: <op_what_key>
en: display the keycode for a key press
fr: afficher le code d'une touche enfoncée

note: L10N: Help screen description for OP_DECRYPT_COPY Index: <op_save>
en: make decrypted copy
fr: faire une copie déchiffrée

note: L10N: Help screen description for OP_DECRYPT_SAVE Index: <op_save>
en: make decrypted copy and delete
fr: faire une copie déchiffrée et supprimer

note: L10N: Help screen description for OP_EXTRACT_KEYS Attach Dialog: <op_extract_keys> Index: <op_extract_keys>
en: extract supported public keys
fr: extraire les clés publiques supportées

note: L10N: Help screen description for OP_FORGET_PASSPHRASE Attach Dialog: <op_forget_passphrase> Compose Dialog: <op_forget_passphrase> Index: <op_forget_passphrase>
en: wipe passphrases from memory
fr: effacer les phrases de passe de la mémoire

note: L10N: Help screen description for OP_ENVELOPE_EDIT_BCC Envelope Window: <op_envelope_edit_bcc>
en: edit the BCC list
fr: éditer la liste CCI

note: L10N: Help screen description for OP_ENVELOPE_EDIT_CC Envelope Window: <op_envelope_edit_cc>
en: edit the CC list
fr: éditer la liste CC

note: L10N: Help screen description for OP_ENVELOPE_EDIT_FCC Envelope Window: <op_envelope_edit_fcc>
en: enter a file to save a copy of this message in
fr: entrer le nom d'un fichier dans lequel enregistrer une copie de ce message

note: L10N: Help screen description for OP_ENVELOPE_EDIT_FOLLOWUP_TO Envelope Window: <op_envelope_edit_followup_to>
en: edit the Followup-To field
fr: modifier le champ Followup-To

note: L10N: Help screen description for OP_ENVELOPE_EDIT_FROM Envelope Window: <op_envelope_edit_from>
en: edit the from field
fr: modifier le champ from

note: L10N: Help screen description for OP_ENVELOPE_EDIT_HEADERS Compose Dialog: <op_envelope_edit_headers>
en: edit the message with headers
fr: modifier le message avec ses en-têtes

note: L10N: Help screen description for OP_ENVELOPE_EDIT_NEWSGROUPS Envelope Window: <op_envelope_edit_newsgroups>
en: edit the newsgroups list
fr: modifier la liste des forums

note: L10N: Help screen description for OP_ENVELOPE_EDIT_REPLY_TO Envelope Window: <op_envelope_edit_reply_to>
en: edit the Reply-To field
fr: éditer le champ Reply-To

note: L10N: Help screen description for OP_ENVELOPE_EDIT_SUBJECT Envelope Window: <op_envelope_edit_subject>
en: edit the subject of this message
fr: éditer l'objet (Subject) de ce message

note: L10N: Help screen description for OP_ENVELOPE_EDIT_TO Envelope Window: <op_envelope_edit_to>
en: edit the TO list
fr: éditer la liste TO

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_CHANGE_VFOLDER Index: <op_main_change_folder>
en: open a different virtual folder
fr: ouvrir un autre répertoire virtuel

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_VFOLDER_FROM_QUERY Index: <op_main_vfolder_from_query>
en: generate virtual folder from query
fr: générer un répertoire virtuel depuis la requête

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_VFOLDER_FROM_QUERY_READONLY Index: <op_main_vfolder_from_query>
en: generate a read-only virtual folder from query
fr: générer un répertoire virtuel en lecture seule depuis la requête

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_WINDOWED_VFOLDER_BACKWARD Index: <op_main_windowed_vfolder>
en: shifts virtual folder time window backwards
fr: décaler la fenêtre temporelle du répertoire virtuel vers l'arrière

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_WINDOWED_VFOLDER_FORWARD Index: <op_main_windowed_vfolder>
en: shifts virtual folder time window forwards
fr: décaler la fenêtre temporelle du répertoire virtuel vers l'avant

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_WINDOWED_VFOLDER_RESET Index: <op_main_windowed_vfolder>
en: resets virtual folder time window to the present
fr: remettre la fenêtre temporelle du répertoire virtuel au présent

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_ATTACH_KEY Compose Dialog: <op_attachment_attach_key>
en: attach a PGP public key
fr: attacher une clé publique PGP

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_PGP_MENU Envelope Window: <op_compose_pgp_menu>
en: show PGP options
fr: afficher les options PGP

note: L10N: Help screen description for OP_MAIL_KEY Index: <op_mail_key>
en: mail a PGP public key
fr: envoyer une clé publique PGP

note: L10N: Help screen description for OP_VIEW_ID GPGME Key Selection Dialog: <op_view_id> PGP Key Selection Dialog: <op_view_id>
en: view the key's user id
fr: afficher le numéro d'utilisateur de la clé

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_FIRST Sidebar: <op_sidebar_first>
en: move the highlight to the first mailbox
fr: déplacer le focus vers la boîte aux lettres suivante

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_LAST Sidebar: <op_sidebar_last>
en: move the highlight to the last mailbox
fr: déplacer le focus vers la boîte aux lettres suivante

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_NEXT Sidebar: <op_sidebar_next>
en: move the highlight to next mailbox
fr: déplacer le focus vers la boîte aux lettres suivante

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_NEXT_NEW Sidebar: <op_sidebar_next_new>
en: move the highlight to next mailbox with new mail
fr: déplacer le focus vers la boîte aux lettres avec de nouveaux messages suivante

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_OPEN Sidebar: <op_sidebar_open>
en: open highlighted mailbox
fr: ouvrir la boîte aux lettres en surbrillance

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_PAGE_DOWN Sidebar: <op_sidebar_page_down>
en: scroll the sidebar down 1 page
fr: descendre la barre latérale d'une page

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_PAGE_UP Sidebar: <op_sidebar_page_up>
en: scroll the sidebar up 1 page
fr: remonter la barre latérale d'une page

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_PREV Sidebar: <op_sidebar_prev>
en: move the highlight to previous mailbox
fr: déplacer la marque vers la boîte aux lettres précédente

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_PREV_NEW Sidebar: <op_sidebar_prev_new>
en: move the highlight to previous mailbox with new mail
fr: déplacer la marque vers la boîte aux lettres avec de nouveaux messages précédente

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_TOGGLE_VIRTUAL Sidebar: <op_sidebar_toggle_virtual>
en: toggle between mailboxes and virtual mailboxes
fr: basculer entre l'affichage des boîtes aux lettres et celui des boîtes aux lettres virtuelles

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_TOGGLE_VISIBLE Sidebar: <op_sidebar_toggle_visible>
en: make the sidebar (in)visible
fr: rendre la barre latérale (in)visible

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_SMIME_MENU Envelope Window: <op_compose_smime_menu>
en: show S/MIME options
fr: afficher les options S/MIME

en: null operation
fr: opération nulle

en: [-- Type: %s/%s%s%s, Encoding: %s, Size: %s --]
fr: [-- Type : %s/%s%s%s, Codage : %s, Taille : %s --]

en: [-- Alternative Type #%d: %s/%s%s%s, Encoding: %s, Size: %s --]
fr: [-- Type alternatif: #%d : %s/%s%s%s, Codage : %s, Taille : %s --]

en: [-- Autoview using %s --]
fr: [-- Visualisation automatique en utilisant %s --]

en: Invoking autoview command: %s
fr: Invocation de la commande de visualisation automatique : %s

en: [-- Can't run %s --]
fr: [-- Impossible d'exécuter %s --]

en: [-- Autoview stderr of %s --]
fr: [-- Visualisation automatique stderr de %s --]

en: [-- Error: message/external-body has no access-type parameter --]
fr: [-- Erreur : message/external-body n'a pas de paramètre access-type --]

note: L10N: If the translation of this string is a multi line string, then each line should start with "[-- " and end with " --]". The first "%s/%s" is a MIME type, e.g. "text/plain". The last %s expands to a date as returned by `mutt_date_parse_date()`. Caution: Argument three %3$ is also defined but sho
en: [-- This %s/%s attachment has been deleted --]
    [-- on %4$s --]
fr: [-- Cette pièce jointe %s/%s a été supprimée --]
    [-- le %4$s --]

note: L10N: If the translation of this string is a multi line string, then each line should start with "[-- " and end with " --]". The first "%s/%s" is a MIME type, e.g. "text/plain".
en: [-- This %s/%s attachment has been deleted --]
fr: [-- Cette pièce jointe %s/%s a été supprimée --]

en: [-- name: %s --]
fr: [-- nom : %s --]

note: L10N: If the translation of this string is a multi line string, then each line should start with "[-- " and end with " --]". The "%s/%s" is a MIME type, e.g. "text/plain".
en: [-- This %s/%s attachment is not included, --]
    [-- and the indicated external source has expired --]
fr: [-- Cette pièce jointe %s/%s n'est pas incluse, --]
    [-- et la source externe indiquée a expiré. --]

note: L10N: If the translation of this string is a multi line string, then each line should start with "[-- " and end with " --]". The "%s/%s" is a MIME type, e.g. "text/plain".  The %s after access-type is an access-type as defined by the MIME RFCs, e.g. "FTP", "LOCAL-FILE", "MAIL-SERVER".
en: [-- This %s/%s attachment is not included, --]
    [-- and the indicated access-type %s is unsupported --]
fr: [-- Cette pièce jointe %s/%s n'est pas incluse, --]
    [-- et l'access-type %s indiqué n'est pas supporté --]

en: [-- Error: Could not display any parts of Multipart/Alternative --]
fr: [-- Erreur : Aucune partie du 'Multipart/Alternative' n'a pu être affichée --]

note: L10N: %s is the attachment description, filename or form_name.
en: [-- Attachment #%d: %s --]
fr: [-- Pièce jointe #%d: %s --]

en: [-- Attachment #%d --]
fr: [-- Pièce jointe #%d --]

en: One or more parts of this message could not be displayed
fr: Une ou plusieurs parties de ce message n'ont pas pu être affichées

en: Unable to open 'memory stream'
fr: Impossible d'ouvrir 'memory stream'

en: Unable to open temporary file
fr: Impossible d'ouvrir le fichier temporaire

en: failed to re-open 'memory stream'
fr: échec de la réouverture de 'memory stream'

en: Error: multipart/signed has no protocol
fr: Erreur : 'multipart/signed' n'a pas de protocole

en: [-- This is an attachment --]
fr: [-- Ceci est une pièce jointe --]

note: L10N: %s/%s is a MIME type, e.g. "text/plain".
en: [-- %s/%s is unsupported --]
fr: [-- %s/%s n'est pas supporté --]

note: L10N: %s expands to a keystroke/key binding, e.g. 'v'.
en: [-- This is an attachment (use '%s' to view this part) --]
fr: [-- Ceci est une pièce jointe (utilisez '%s' pour voir cette partie) --]

note: L10N: %s/%s is a MIME type, e.g. "text/plain". The last %s expands to a keystroke/key binding, e.g. 'v'.
en: [-- %s/%s is unsupported (use '%s' to view this part) --]
fr: [-- %s/%s n'est pas disponible (utilisez '%s' pour voir cette partie) --]

en: [-- This is an attachment (need 'view-attachments' bound to key) --]
fr: [-- Ceci est une pièce jointe (la fonction 'view-attachments' doit être affectée à une touche ) --]

note: L10N: %s/%s is a MIME type, e.g. "text/plain".
en: [-- %s/%s is unsupported (need 'view-attachments' bound to key) --]
fr: [-- %s/%s n'est pas disponible (la fonction 'view-attachments' doit être affectée à une touche ) --]

en: message is tagged
fr: message est étiqueté

en: message is flagged
fr: message est marqué d'un drapeau

en: message is deleted
fr: le message a été supprimé

en: attachment is deleted
fr: la pièce jointe a été supprimée

en: message has been replied to
fr: on a déjà répondu au message

en: message has been read
fr: le message a été lu

en: message is new
fr: le message est nouveau

en: thread has been read
fr: le fil a été lu

en: thread has at least one new message
fr: le fil a au moins un message

en: message has been read (%S expando)
fr: message a été lu (%S expando)

en: message has been read (%Z expando)
fr: message a été lu (%Z expando)

en: message signed with a verified key
fr: message signé avec une clé vérifiée

en: message is PGP-encrypted
fr: message est chiffré avec PGP

en: message is signed
fr: message est signé

en: message contains a PGP key
fr: message contient une clé PGP

en: message has no cryptography information
fr: message contient aucun information cryptographique

en: message is not To: you
fr: message n'est pas À : vous

en: message is To: you and only you
fr: message est À : vous et uniquement vous

en: message is To: you
fr: message est À : vous

en: message is Cc: to you
fr: message est CC : vous

en: message is From: you
fr: message est De : vous

en: message is sent to a subscribed mailing list
fr: message envoyé à une liste de diffusion à laquelle vous êtes abonné.e

en: you are in the Reply-To: list
fr: vous êtes sur la liste 'Reply-To'

en: Message flags:
fr: Les drapeaux du message :

en: Help for %s
fr: Aide pour %s

en: History '%s'
fr: Historique '%s'

en: %s:%d: Bad history file format
fr: %s:%d: Mauvais format de fichier d'historique

en: Can't create temporary file
fr: Impossible de créer le fichier temporaire

en: current mailbox shortcut '^' is unset
fr: le raccourci de la boîte aux lettres actuelle '^' n'a pas de valeur

en: mailbox shortcut expanded to empty regex
fr: le raccourci de la boîte aux lettres a donné une expression rationnelle vide

en: badly formatted command string
fr: chaîne de commande incorrectement formatée

en: unhook: Can't do unhook * from within a hook
fr: unhook : impossible de faire un unhook * à l'intérieur d'un hook

en: unhook: unknown hook type: %s
fr: unhook : type hook inconnu : %s

en: unhook: Can't delete a %s from within a %s
fr: unhook : impossible de supprimer un %s à l'intérieur d'un %s

note: L10N: (%s) is the method name, e.g. Anonymous, CRAM-MD5, GSSAPI, SASL
en: Authenticating (%s)...
fr: Authentification (%s)...

note: L10N: %s is the method name, e.g. Anonymous, CRAM-MD5, GSSAPI, SASL
en: %s authentication failed
fr: L'authentification %s a échoué

en: SASL authentication failed
fr: L'authentification SASL a échoué

en: LOGIN disabled on this server
fr: LOGIN désactivée sur ce serveur

en: Logging in...
fr: Connexion...

en: Login failed
fr: La connexion a échoué

en: %s is an invalid IMAP path
fr: %s n'est pas un chemin IMAP valide

en: Getting folder list...
fr: Récupération de la liste des répertoires...

note: L10N: (%s) is the name / path of the folder we were trying to browse
en: No such folder: %s
fr: Ce répertoire n'existe pas : %s

en: Create mailbox:
fr: Créer la boîte aux lettres :

en: Mailbox must have a name
fr: La boîte aux lettres doit avoir un nom

en: Mailbox created
fr: Boîte aux lettres créée

en: Can't rename root folder
fr: Impossible de renommer le répertoire racine

en: Rename mailbox %s to:
fr: Renommer la boîte aux lettres %s en :

en: Rename failed: %s
fr: Le renommage a échoué : %s

en: Mailbox renamed
fr: La boîte aux lettres renommée

en: Mailbox %s@%s closed
fr: Boîte aux lettres %s@%s fermée

en: IMAP command failed: %s
fr: La commande IMAP a échoué : %s

en: Option %s: %s is not a valid authenticator
fr: L'option %s: %s n'est pas un authentificateur valide

en: This IMAP server is ancient. NeoMutt does not work with it.
fr: Ce serveur IMAP est trop ancien. NeoMutt ne marche pas avec.

en: CREATE failed: %s
fr: CREATE a échoué : %s

en: Closing connection to %s...
fr: Fermeture de la connexion à %s...

en: Secure connection with TLS?
fr: Connexion sécurisée avec TLS?

en: Could not negotiate TLS connection
fr: Impossible de négocier la connexion TLS

en: Encrypted connection unavailable
fr: Connexion chiffrée non disponible

en: Subscribing to %s...
fr: Abonnement à %s...

en: Unsubscribing from %s...
fr: Désabonnement de %s...

en: Copying %d message to %s... | Copying %d messages to %s...
fr[0]: Copie de %d message dans %s...
fr[1]: Copie de %d messages dans %s...

en: Create %s?
fr: Créer %s?

en: Expunge failed
fr: Expunge a échoué

en: Saving changed message... [%d/%d] | Saving changed messages... [%d/%d]
fr[0]: Enregistrement du message changé... [%d/%d]
fr[1]: Enregistrement des messages changés... [%d/%d]

en: Error saving flags. Close anyway?
fr: Échec d'enregistrement des drapeaux. Fermer tout de même ?

en: Error saving flags
fr: Échec d'enregistrement des drapeaux

en: Expunging messages from server...
fr: Effacement des messages sur le serveur...

en: imap_sync_mailbox: EXPUNGE failed
fr: imap_sync_mailbox : EXPUNGE a échoué

en: Selecting %s...
fr: Sélection de %s...

en: Error opening mailbox
fr: Erreur à l'ouverture de la boîte aux lettres

en: IMAP server doesn't support custom flags
fr: Le serveur IMAP ne prend pas en charge des drapeaux personalisés

en: Invalid IMAP flags
fr: Drapeaux IMAP invalides

note: L10N: This prompt is made if the user hits Ctrl-C when opening an IMAP mailbox
en: Abort download and close mailbox?
fr: Arrêter le téléchargement et fermer la boîte aux lettres ?

en: Evaluating cache...
fr: Évaluation du cache...

en: Fetching flag updates...
fr: Récupération des mises à jour des drapeaux...

en: Unable to fetch headers from this IMAP server version
fr: Impossible de récupérer les en-têtes à partir de cette version du serveur IMAP

en: Fetching message headers...
fr: Récupération des en-têtes des messages...

en: Uploading message...
fr: Téléversement du message...

en: Copying message %d to %s...
fr: Copie du message %d dans %s...

en: Fetching message...
fr: Récupération du message...

en: The message index is incorrect. Try reopening the mailbox.
fr: L'index du message est incorrect. Essayez de rouvrir la boîte aux lettres.

en: Header search without header name: %s
fr: Recherche d'en-tête sans nom d'en-tête : %s

en: Server-side custom search not supported: %s
fr: Recherche personalisée non supportée côté serveur : %s

en: Continue?
fr: Continuer ?

note: L10N: $status_format default format
en: -%r-NeoMutt: %D [Msgs:%<M?%M/>%m%<n? New:%n>%<o? Old:%o>%<d? Del:%d>%<F? Flag:%F>%<t? Tag:%t>%<p? Post:%p>%<b? Inc:%b>%<l? %l>]---(%<T?%T/>%s/%S)-%>-(%P)---
fr: -%r-NeoMutt : %D [Msgs:%<M?%M/>%m%<n? Nouveau(x) :%n>%<o? Vieux :%o>%<d? Supprimé(s) :%d>%<F? Marqué(s) :%F>%<t? Étiquetté(s) :%t>%<p? Ajourné(s) :%p>%<b? Boîtes :%b>%<l? %l>]---(%<T?%T/>%s/%S)-%>-(%P)---

en: Quit
fr: Quitter

en: Reply
fr: Répondre

en: Group
fr: Groupe

en: Post
fr: Poster

note: L10N: %s is one of the CHECK_ACL entries below.
en: %s: Operation not permitted by ACL
fr: %s : opération non permise par les ACL

en: Failed to create query, aborting
fr: Échec de la création de la requête, abandon

en: %s is not a mailbox
fr: %s n'est pas une boîte aux lettres

en: Mailbox was externally modified.  Flags may be wrong.
fr: Boîte aux lettres modifiée extérieurement. Les drapeaux peuvent être faux.

en: New mail in this mailbox
fr: Nouveau(x) message(s) dans cette boîte aux lettres

en: Mailbox was externally modified
fr: La boîte aux lettres a été modifiée extérieurement

en: No mailbox is open
fr: Aucune boîte aux lettres n'est ouverte

en: No tagged messages
fr: Pas de messages marqués

en: Nothing to do
fr: Rien à faire

en: (no mailbox)
fr: (pas de boîte aux lettres)

note: L10N: Status bar message: the end of the list emails is visible in the index L10N: Status bar message: the end of the email is visible in the pager
en: end
fr: fin

note: L10N: Status bar message: all the emails are visible in the index L10N: Status bar message: the entire email is visible in the pager
en: all
fr: tout

note: L10N: Status bar, percentage of way through index. `%d` is the number, `%%` is the percent symbol. They may be reordered, or space inserted, if you wish.
en: %d%%
fr: %d %%

note: L10N: CHECK_ACL
en: Can't delete message
fr: Impossible de supprimer le message

note: L10N: CHECK_ACL L10N: Due to the implementation details we do not know whether we delete zero, 1, 12, ... messages. So in English we use "messages". Your language might have other means to express this.
en: Can't delete messages
fr: Impossible de supprimer le(s) message(s)

note: L10N: This is displayed when the x-label on one or more messages is edited.
en: %d label changed | %d labels changed
fr[0]: %d label a changé
fr[1]: %d labels ont changés

note: L10N: This is displayed when editing an x-label, but no messages were updated.  Possibly due to canceling at the prompt or if the new label is the same as the old label.
en: No labels changed
fr: Aucun label n'a changé

note: L10N: CHECK_ACL
en: Can't edit message
fr: Impossible de modifier le message

note: L10N: CHECK_ACL
en: Can't flag message
fr: Impossible de marquer le message d'un drapeau

en: Jump to message:
fr: Aller au message :

en: Argument must be a message number
fr: L'argument doit être un numéro de message

en: Invalid message number
fr: Numéro de message invalide

en: That message is not visible
fr: Ce message n'est pas visible

en: Thread broken
fr: Discussion cassée

en: Thread can't be broken, message is not part of a thread
fr: La discussion ne peut pas être cassée, le message n'est pas dans une discussion

en: Open mailbox in read-only mode
fr: Ouvrir la boîte aux lettres en lecture seule

en: Open mailbox
fr: Ouvrir la boîte aux lettres

en: Delete messages matching:
fr: Supprimer les messages correspondant à :

en: Limit to messages matching:
fr: Limiter aux messages correspondant à :

en: To view all messages, limit to "all"
fr: Pour voir tous les messages, limiter à "all"

note: L10N: CHECK_ACL
en: Can't link threads
fr: Impossible de lier les discussions

en: No Message-ID: header available to link thread
fr: Pas d'en-tête Message-ID: disponible pour lier la discussion

en: Threads linked
fr: Discussions liées

en: No thread linked
fr: Pas de discussion liée

en: Folder doesn't support tagging, aborting
fr: Le répertoire ne supporte pas le marquage, abandon

en: No tag specified, aborting
fr: Pas d'étiquette spécifiée, abandon

en: Update tags...
fr: Mise à jour des objets...

en: Failed to modify tags, aborting
fr: Échec de la modification des objets, abandon

en: No new messages in this limited view
fr: Pas de nouveaux messages dans cette vue limitée

en: No new messages
fr: Pas de nouveaux messages

en: No unread messages in this limited view
fr: Pas de messages non lus dans cette vue limitée

en: No unread messages
fr: Pas de messages non lus

en: Search wrapped to top
fr: La recherche est repartie du début

en: Search wrapped to bottom
fr: La recherche est repartie de la fin

en: No more threads
fr: Pas d'autres discussions

en: You are on the first thread
fr: Vous êtes sur la première discussion

en: You are on the last message
fr: Vous êtes sur le dernier message

en: No undeleted messages
fr: Pas de message non supprimé

en: No mailboxes have new mail
fr: Pas de boîte aux lettres avec des nouveaux messages

en: You are on the first message
fr: Vous êtes sur le premier message

note: L10N: CHECK_ACL L10N: Due to the implementation details we do not know whether we mark zero, 1, 12, ... messages as read. So in English we use "messages". Your language might have other means to express this.
en: Can't mark messages as read
fr: Impossible de marquer le(s) message(s) comme lu(s)

en: No limit pattern is in effect
fr: Aucun motif de limite n'est en vigueur

en: Tag messages matching:
fr: Marquer les messages correspondant à :

note: L10N: CHECK_ACL L10N: Due to the implementation details we do not know whether we undelete zero, 1, 12, ... messages. So in English we use "messages". Your language might have other means to express this.
en: Can't undelete messages
fr: Impossible de supprimer les messages

en: Undelete messages matching:
fr: Récupérer les messages correspondant à :

en: Untag messages matching:
fr: Démarquer les messages correspondant à :

note: L10N: This is the prompt for <mark-message>.  Whatever they enter will be prefixed by $mark_macro_prefix and will become a macro hotkey to jump to the currently selected message.
en: Enter macro stroke:
fr: Entrez les touches de la macro :

note: L10N: "message hotkey" is the key bindings menu description of a macro created by <mark-message>.
en: message hotkey
fr: hotkey (marque-page)

note: L10N: This is echoed after <mark-message> creates a new hotkey macro.  %s is the hotkey string ($mark_macro_prefix followed by whatever they typed at the prompt.)
en: Message bound to %s
fr: Message lié à %s

note: L10N: This error is printed if <mark-message> can't find a Message-ID for the currently selected message in the index.
en: No message ID to macro
fr: Pas de Message-ID pour la macro

en: Quit NeoMutt?
fr: Quitter NeoMutt?

note: L10N: CHECK_ACL
en: Can't toggle new
fr: Impossible de basculer le drapeau 'nouveau'

note: L10N: CHECK_ACL
en: Can't undelete message
fr: Impossible de récupérer le message

en: Logged out of IMAP servers
fr: Déconnecté des serveurs IMAP

en: No Message-Id. Unable to perform operation.
fr: Pas de Message-Id. Impossible de réaliser l'opération.

en: Enter Message-Id:
fr: Entrez la valeur Message-ID :

en: Article has no parent reference
fr: L'article n'a pas de référence à un parent

en: Article %s not found on the server
fr: Article %s non trouvé sur le serveur

en: Open newsgroup in read-only mode
fr: Ouvrir le forum en lecture seule

en: Open newsgroup
fr: Ouvrir le forum

en: Posting to this group not allowed, may be moderated. Continue?
fr: Poster à ce groupe n'est pas autorisé, modération possible. Continuer ?

en: No virtual folder and no Message-Id, aborting
fr: Pas de répertoire virtuel et pas de Message-Id, abandon

en: failed to find message in notmuch database. try running 'notmuch new'.
fr: Message non trouvé dans la base de données notmuch. Veuillez exécuter 'notmuch new'

en: Failed to read thread, aborting
fr: Échec de la lecture du fil, abandon

en: No query, aborting
fr: Pas de requête, abandon

en: Windowed queries disabled
fr: Requête fenêtrées désactivées

en: No notmuch vfolder currently loaded
fr: Pas de répertoire virtuel présentement chargé

en: There are no messages
fr: Il n'y a pas de messages

en: No visible messages
fr: Pas de messages visibles

en: Changing threaded display should prefer $use_threads over $sort
fr: Un changement de l'affichage des fils devrait préférer $use_threads plutôt que $sort

en: Binding '%s' will alias '%s'  Before, try: 'bind %s %s noop'
fr: L'affectation de '%s' écrasera l'affectation existante '%s' Avant, veuillez essayer : 'bind %s %s noop'

note: L10N: '%s' is the (misspelled) name of the menu, e.g. 'index' or 'pager'
en: %s: no such menu
fr: %s : ce menu n'existe pas

en: %s: null key sequence
fr: %s : séquence de touches nulle

en: Function '%s' not available for menu '%s'
fr: La fonction '%s' n'est pas disponible dans le menu '%s'

en: macro: empty key sequence
fr: macro : séquence de touches vide

en: exec: no arguments
fr: exec : pas d'arguments

en: %s: no such function
fr: %s : cette fonction n'existe pas

en: %s: no macros for this menu
fr: %s : pas de macro pour ce menu

en: Key is not bound
fr: Cette touche n'est pas affectée

en: Key is not bound.  Press '%s' for help.
fr: Cette touche n'est pas affectée. Tapez '%s' pour avoir l'aide.

en: Macro loop detected
fr: Boucle de macro détectée

en: Abort key is not set, defaulting to Ctrl-G
fr: Touche d'annulation non définie, réglée par défaut sur Ctrl-G

en: Specified abort key sequence (%s) will be truncated to first key
fr: La séquence de touches d'abandon spécifiée (%s) sera tronquée à la première touche

en: Couldn't source lua source: %s
fr: Impossible de charger le fichier source Lua : %s

en: Error: Couldn't load the lua interpreter
fr: Erreur : Impossible de charger l'interpréteur lua

en: Improperly formatted entry for type %s in "%s" line %d
fr: Entrée incorrectement formatée pour le type %s dans "%s" ligne %d

note: L10N: Mutt is trying to look up a mailcap value, but $mailcap_path is empty. We added a reference to the MAILCAPS environment variable as a hint too. Because the variable is automatically populated by Mutt, this should only occur if the user deliberately runs in their shell: export MAILCAPS= or deli
en: Neither mailcap_path nor MAILCAPS specified
fr: Pas de mailcap_path ni de MAILCAPS spécifié

en: mailcap entry for type %s not found
fr: entrée mailcap pour le type %s non trouvée

note: L10N: maildir_field_delimiter is a config variable and shouldn't be translated
en: maildir_field_delimiter must be exactly one character long
fr: maildir_field_delimiter doit être uniquement un caractère simple

note: L10N: maildir_field_delimiter is a config variable and shouldn't be translated
en: maildir_field_delimiter cannot be alphanumeric or '-.\/'
fr: maildir_field_delimiter ne peut pas être alphanumérique ou '-.\/'

en: Scanning %s...
fr: Lecture de %s...

en: Reading %s...
fr: Lecture de %s...

note: L10N: Displayed before/as a mailbox is being synced
en: Writing %s...
fr: Écriture de %s...

en: Could not flush message to disk
fr: Impossible de recopier le message physiquement sur le disque (flush)

en: Error in command line: %s
fr: Erreur dans la ligne de commande : %s

en: Warning in command line: %s
fr: Erreur dans la ligne de commande : %s

en: unable to determine nodename via uname()
fr: impossible de déterminer nodename via uname()

en: Option %s is deprecated
fr: La variable de configuration %s n'est plus valide

en: Error initializing terminal
fr: Erreur d'initialisation du terminal

en: unable to determine username
fr: impossible de déterminer le nom d'utilisateur

en: unable to determine home directory
fr: impossible de déterminer le répertoire personnel

en: Error: value '%s' is invalid for -d
fr: Erreur : la valeur '%s' est invalide pour -d

en: Failed to parse mailto: link
fr: Échec de l'analyse du lien malto

en: No recipients specified
fr: Pas de destinataire spécifié

en: Can't use -E flag with stdin
fr: Impossible d'utiliser l'option -E avec stdin

en: Can't parse message template: %s
fr: Impossible d'analyser le modèle : %s

en: %s: unable to attach file
fr: %s : impossible de joindre le fichier

en: No mailbox with new mail
fr: Pas de boîte aux lettres avec des nouveaux messages

en: Mailbox is empty
fr: La boîte aux lettres est vide

en: Mailbox is corrupt
fr: La boîte aux lettres est altérée

en: Couldn't lock %s
fr: Impossible de verrouiller %s

en: Mailbox was corrupted
fr: La boîte aux lettres a été altérée

en: Fatal error!  Could not reopen mailbox!
fr: Erreur fatale ! La boîte aux lettres n'a pas pu être réouverte !

en: Could not create temporary file
fr: Impossible de créer le fichier temporaire

en: sync: mbox modified, but no modified messages (report this bug)
fr: sync : boîte mail modifiée, mais pas de message modifié  (signalez ce bug)

en: Committing changes...
fr: Écriture des changements...

en: Write failed!  Saved partial mailbox to %s
fr: L'écriture a échoué ! Boîte aux lettres partielle enregistrée dans %s

en: Could not reopen mailbox
fr: La boîte aux lettres n'a pas pu être réouverte

en: Can't write message
fr: Impossible d'écrire le message

en: Reverse search for:
fr: Rechercher en arrière :

en: Search for:
fr: Rechercher :

en: Not found
fr: Non trouvé

en: No entries
fr: Pas d'entrées

en: Jump to:
fr: Aller à :

en: Invalid index number
fr: Numéro d'index invalide

en: You are on the first entry
fr: Vous êtes sur la première entrée

en: You are on the last entry
fr: Vous êtes sur la dernière entrée

en: You can't scroll up farther
fr: Défilement vers le haut impossible

en: You can't scroll down farther
fr: Défilement vers le bas impossible

en: Tagging is not supported
fr: Le marquage n'est pas supporté

en: No tagged entries
fr: Pas d'entrées marquées

en: Out of memory
fr: Mémoire épuisée

en: Timeout exceeded while attempting fcntl lock
fr: Délai dépassé lors de la tentative de verrouillage fcntl

en: Waiting for fcntl lock... %d
fr: Attente du verrouillage fcntl... %d

en: Timeout exceeded while attempting flock lock
fr: Délai dépassé lors de la tentative de verrouillage flock

en: Waiting for flock attempt... %d
fr: Attente de la tentative de flock... %d

en: Closed log file: %s
fr: Impossible d'ouvrir le fichier journal : %s

en: Debugging at level %d to file '%s'
fr: Débogage au niveau %d sur le fichier '%s'

en: Logging at level %d to file '%s'
fr: Débogage au niveau %d sur le fichier '%s'

en: open /dev/urandom: %s
fr: ouverture de /dev/urandom: %s

en: read /dev/urandom: %s
fr: lecture de /dev/urandom: %s

en: Bad regex: %s
fr: Mauvaise expression rationnelle : %s

en: Not enough subexpressions for template
fr: Pas assez de sous-expressions pour la chaîne de format

en: index-hook cannot be used as a condition
fr: impossible d'utiliser 'index-hook' comme condition

note: L10N: $ts_status_format default format
en: NeoMutt with %<m?%m messages&no messages>%<n? [%n NEW]>
fr: NeoMutt avec %<m?%m messages&pas de message>%<n? [%n NOUVEAU(X)]>

en: Invalid value for option %s: %ld
fr: Valeur invalide pour l'option %s : "%ld"

en: New mail in
fr: Nouveau(x) message(s) dans

en: SSL is unavailable, can't connect to %s
fr: SSL n'est pas disponible, impossible de se connecter à %s

en: Cannot use 'last-' prefix with 'threads' for %s
fr: Impossible d'utiliser le préfixe 'last-' avec 'threads' pour %s

en: Root message is not visible in this limited view
fr: Le message racine n'est pas visible dans cette vue limitée

en: Parent message is not visible in this limited view
fr: Le message père n'est pas visible dans cette vue limitée

note: L10N: Means "The path you specified as the destination file is a directory." See the msgid "Save to file: " (alias.c, recvattach.c) These three letters correspond to the choices in the string.
en: File is a directory, save under it: (y)es, (n)o, (a)ll?
fr: Le fichier est un répertoire, enregistrer dans celui-ci? (o)ui, (n)on, (t)ous ?

en: yna
fr: ont

note: L10N: Means "The path you specified as the destination file is a directory." See the msgid "Save to file: " (alias.c, recvattach.c)
en: File is a directory, save under it?
fr: Le fichier est un répertoire, enregistrer dans celui-ci ?

en: File under directory:
fr: Fichier dans le répertoire :

note: L10N: Options for: File %s exists, (o)verwrite, (a)ppend, or (c)ancel?
en: File exists, (o)verwrite, (a)ppend, or (c)ancel?
fr: Le fichier existe, écras(e)r, (c)oncaténer ou (a)nnuler ?

en: oac
fr: eca

en: Can't save message to POP mailbox
fr: Impossible de enregistrer le message dans la boîte aux lettres POP

en: Append messages to %s?
fr: Ajouter les messages à %s ?

en: Can't open trash folder
fr: Impossible d'ouvrir la corbeille

note: L10N: Displayed if appending to $trash fails when syncing or closing a mailbox
en: Unable to append to trash folder
fr: Impossible d'ajouter à la corbeille

en: Mark all articles read?
fr: Marqué tous les articles comme lus ?

en: Moving read messages to %s...
fr: Déplacement des messages lus dans %s...

en: Mailbox is unchanged
fr: La boîte aux lettres est inchangée

en: %d kept, %d moved, %d deleted
fr: %d gardé(s), %d déplacé(s), %d supprimé(s)

en: %d kept, %d deleted
fr: %d gardé(s), %d supprimé(s)

en:  Press '%s' to toggle write
fr:  Tapez '%s' pour basculer en écriture

en: Use 'toggle-write' to re-enable write
fr: Utilisez 'toggle-write' pour réautoriser l'écriture

en: Mailbox is marked unwritable. %s
fr: La boîte aux lettres est protégée contre l'écriture. %s

en: Mailbox checkpointed
fr: Boîte aux lettres vérifiée

en: Can't toggle write on a readonly mailbox
fr: Impossible d'activer l'écriture sur une boîte aux lettres en lecture seule

en: Changes to folder will be written on folder exit
fr: Les modifications du répertoire seront écrites à la sortie du répertoire

en: Changes to folder will not be written
fr: Les modifications du répertoire ne seront pas écrites

en:  (current time: %c)
fr:  (heure actuelle : %c)

en: [-- %s output follows%s --]
fr: [-- La sortie %s suit%s --]

en: Inline PGP can't be used with attachments.  Revert to PGP/MIME?
fr: PGP en ligne est impossible avec format=flowed. Utiliser PGP/MIME ?

en: Mail not sent: inline PGP can't be used with attachments
fr: Message non envoyé : PGP en ligne est impossible avec format=flowed

en: Inline PGP can't be used with format=flowed.  Revert to PGP/MIME?
fr: PGP en ligne est impossible avec format=flowed. Utiliser PGP/MIME ?

en: Mail not sent: inline PGP can't be used with format=flowed
fr: Message non envoyé : PGP en ligne est impossible avec format=flowed

en: Invoking PGP...
fr: Appel de PGP...

en: Message can't be sent inline.  Revert to using PGP/MIME?
fr: Le message ne peut pas être envoyé en ligne. Utiliser PGP/MIME?

en: Mail not sent
fr: Message non envoyé

en: S/MIME messages with no hints on content are unsupported
fr: Les messages S/MIME sans indication sur le contenu ne sont pas supportés

en: Trying to extract PGP keys...
fr: Tentative d'extraction de clés PGP...

en: Trying to extract S/MIME certificates...
fr: Tentative d'extraction de certificats S/MIME...

en: [-- Error: Unknown multipart/signed protocol %s --]
fr: [-- Erreur : Protocole %s inconnue pour les messages signés ou en plusieurs parties --]

en: [-- Error: Missing or bad-format multipart/signed signature --]
fr: [-- Erreur : Signature manquante ou au mauvais format (message signé/en plusieurs parties) --]

en: [-- Warning: We can't verify %s/%s signatures --]
fr: [-- Attention : les signatures %s/%s ne peuvent pas être vérifiées. --]

en: [-- The following data is signed --]
fr: [-- Les données suivantes sont signées --]

en: [-- Warning: Can't find any signatures --]
fr: [-- Attention : Impossible de trouver des signatures. --]

en: [-- End of signed data --]
fr: [-- Fin des données signées --]

en: error enabling CMS protocol: %s
fr: erreur lors de l'activation du protocole CMS : %s

en: error creating GPGME data object: %s
fr: erreur lors de la création de l'objet GPGME : %s

en: error allocating data object: %s
fr: erreur lors de l'allocation de l'objet : %s

en: error rewinding data object: %s
fr: erreur lors du retour au début de l'objet : %s

en: [tempfile]
fr: [fichier temporaire]

en: error reading data object: %s
fr: erreur lors de la lecture de l'objet : %s

en: secret key '%s' not found: %s
fr: clé secrète « %s » non trouvée : %s

en: error setting secret key '%s': %s
fr: erreur lors de la mise en place de la clé secrète « %s » : %s

en: error setting PKA signature notation: %s
fr: erreur lors de la mise en place de la note de signature PKA : %s

en: error encrypting data: %s
fr: erreur lors du chiffrage des données : %s

en: error signing data: %s
fr: erreur lors de la signature des données : %s

en: $pgp_sign_as unset and no default key specified in ~/.gnupg/gpg.conf
fr: $pgp_sign_as non renseigné et pas de clé par défaut dans ~/.gnupg/gpg.conf

en: Warning: One of the keys has been revoked
fr: Attention ! Une des clés a été révoquée

en: Warning: The key used to create the signature expired at:
fr: Attention ! La clé utilisée pour créer la signature a expiré à :

en: Warning: At least one certification key has expired
fr: Attention ! Au moins une clé de certification a expiré

en: Warning: The signature expired at:
fr: Attention ! La signature a expiré à :

en: Can't verify due to a missing key or certificate
fr: Impossible de vérifier par suite d'une clé ou certificat manquant

en: The CRL is not available
fr: La CRL n'est pas disponible.

en: Available CRL is too old
fr: La CRL disponible est trop ancienne

en: A policy requirement was not met
fr: Désaccord avec une partie de la politique

en: A system error occurred
fr: Une erreur système s'est produite

en: WARNING: PKA entry does not match signer's address:
fr: ATTENTION : l'entrée PKA ne correspond pas à l'adresse du signataire :

en: PKA verified signer's address is:
fr: L'adresse du signataire vérifiée par PKA est :

en: Fingerprint:
fr: Empreinte :

en: WARNING: We have NO indication whether the key belongs to the person named as shown above
fr: ATTENTION ! Nous n'avons AUCUNE indication informant si la clé appartient à la personne nommée ci-dessus

en: WARNING: The key does NOT BELONG to the person named as shown above
fr: ATTENTION ! La clé N'APPARTIENT PAS à la personne nommée ci-dessus

en: WARNING: It is NOT certain that the key belongs to the person named as shown above
fr: ATTENTION ! Il n'est PAS certain que la clé appartienne à la personne nommée ci-dessus

en: aka:
fr: aka :

en: KeyID
fr: ID de la clé

note: L10N: You will see this message in place of "KeyID " if the S/MIME key has no ID. This is quite an error.
en: no signature fingerprint available
fr: aucune empreinte de signature disponible

en: created:
fr: créée :

note: L10N: Show the algorithm and key ID of the encryption recipients, e.g Recipient: RSA key, ID 1111111111111111
en: Recipient: %s key, ID %s
fr: Destinataire : %s clé, identifiant %s

en: [-- Begin encryption information --]
fr: [-- Début d'information sur le chiffrement --]

en: Error getting key information for KeyID %s: %s
fr: Erreur en récupérant les infos de la clé pour l'ID %s : %s

en: Good signature from:
fr: Bonne signature de :

en: *BAD* signature from:
fr: *MAUVAISE* signature de :

en: Problem signature from:
fr: Signature problématique de :

note: L10N: This is trying to match the width of the "Problem signature from:" translation just above.
en:                expires:
fr:                     expire :

en: [-- Begin signature information --]
fr: [-- Début d'information sur la signature --]

en: Error: verification failed: %s
fr: Erreur : la vérification a échoué : %s

en: *** Begin Notation (signature by: %s) ***
fr: *** Début de la note (signature par : %s) ***

en: *** End Notation ***
fr: *** Fin de la note ***

en: [-- End signature information --]
fr: [-- Fin d'information sur la signature --]

en: [-- Error: decryption failed: %s --]
fr: [-- Erreur : le déchiffrage a échoué : %s --]

en: Error: decryption/verification failed: %s
fr: Erreur : le déchiffrage/vérification a échoué : %s

en: PGP message successfully decrypted
fr: Message PGP déchiffré avec succès

en: Error: copy data failed
fr: Erreur : la copie des données a échoué

en: [-- BEGIN PGP MESSAGE --]
fr: [-- DÉBUT DE MESSAGE PGP --]

en: [-- BEGIN PGP PUBLIC KEY BLOCK --]
fr: [-- DÉBUT DE BLOC DE CLÉ PUBLIQUE PGP --]

en: [-- BEGIN PGP SIGNED MESSAGE --]
fr: [-- DÉBUT DE MESSAGE SIGNÉ PGP --]

en: [-- END PGP MESSAGE --]
fr: [-- FIN DE MESSAGE PGP --]

en: [-- END PGP PUBLIC KEY BLOCK --]
fr: [-- FIN DE BLOC DE CLÉ PUBLIQUE PGP --]

en: [-- END PGP SIGNED MESSAGE --]
fr: [-- FIN DE MESSAGE SIGNÉ PGP --]

en: [-- Error: could not find beginning of PGP message --]
fr: [-- Erreur : impossible de trouver le début du message PGP --]

en: [-- Error: could not create temporary file --]
fr: [-- Erreur : impossible de créer le fichier temporaire --]

en: [-- The following data is PGP/MIME signed and encrypted --]
fr: [-- Les données suivantes sont signées et chiffrées avec PGP/MIME --]

en: [-- The following data is PGP/MIME encrypted --]
fr: [-- Les données suivantes sont chiffrées avec PGP/MIME --]

en: [-- End of PGP/MIME signed and encrypted data --]
fr: [-- Fin des données signées et chiffrées avec PGP/MIME --]

en: [-- End of PGP/MIME encrypted data --]
fr: [-- Fin des données chiffrées avec PGP/MIME --]

en: Could not decrypt PGP message
fr: Impossible de déchiffrer le message PGP

en: [-- The following data is S/MIME signed --]
fr: [-- Les données suivantes sont signées avec S/MIME --]

en: [-- The following data is S/MIME encrypted --]
fr: [-- Les données suivantes sont chiffrées avec S/MIME --]

en: [-- End of S/MIME signed data --]
fr: [-- Fin des données signées avec S/MIME --]

en: [-- End of S/MIME encrypted data --]
fr: [-- Fin des données chiffrées avec S/MIME --]

en: gpgme_op_keylist_start failed: %s
fr: gpgme_op_keylist_start a échoué : %s

en: gpgme_op_keylist_next failed: %s
fr: gpgme_op_keylist_next a échoué : %s

en: Looking for keys matching "%s"...
fr: Recherche des clés correspondant à "%s"...

en: No matching keys found for "%s"
fr: Aucune clé compatible trouvée pour "%s"

en: Use keyID = "%s" for %s?
fr: Utiliser keyID = "%s" pour %s?

en: Enter keyID for %s:
fr: Entrez keyID pour %s :

note: L10N: mutt_gpgme_select_secret_key() tries to list all secret keys to choose from.  This error is displayed if no results were found.
en: No secret keys found
fr: Pas de clé secrète trouvée

en: Please enter the key ID:
fr: Veuillez entrer l'ID de la clé :

en: Error exporting key: %s
fr: Erreur à l'export de la clé : %s

note: L10N: MIME description for exported (attached) keys. You can translate this entry to a non-ASCII string (it will be encoded), but it may be safer to keep it untranslated.
en: PGP Key 0x%s
fr: Clé PGP 0x%s

en: GPGME: OpenPGP protocol not available
fr: GPGME : protocole OpenPGP non disponible

en: GPGME: CMS protocol not available
fr: GPGME : protocole CMS non disponible

note: L10N: S/MIME options (opportunistic encryption is on)
en: S/MIME (s)ign, sign (a)s, (p)gp, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
fr: (S)igner s/mime, (E)n tant que, (P)gp, (R)ien, ou mode (O)ppenc inactif?

note: L10N: S/MIME options (opportunistic encryption is on)
en: sapco
fr: sepro

note: L10N: PGP options (opportunistic encryption is on)
en: PGP (s)ign, sign (a)s, s/(m)ime, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
fr: (S)igner pgp, (E)n tant que, s/(M)ime, (R)ien, ou mode (O)ppenc inactif?

note: L10N: PGP options (opportunistic encryption is on)
en: samco
fr: semro

note: L10N: S/MIME options (opportunistic encryption is off)
en: S/MIME (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, (p)gp, (c)lear, or (o)ppenc mode?
fr: (C)hiffrer s/mime, (S)igner, (E)n tant que, les (D)eux, (P)gp, (R)ien, ou mode (O)ppenc?

note: L10N: S/MIME options (opportunistic encryption is off)
en: esabpco
fr: csedpro

note: L10N: PGP options (opportunistic encryption is off)
en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, s/(m)ime, (c)lear, or (o)ppenc mode?
fr: (C)hiffrer pgp, (S)igner, (E)n tant que, les (D)eux, s/(M)ime, (R)ien, ou mode (O)ppenc?

note: L10N: PGP options (opportunistic encryption is off)
en: esabmco
fr: csedmro

note: L10N: S/MIME options
en: S/MIME (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, (p)gp or (c)lear?
fr: (C)hiffrer s/mime, (S)igner, (E)n tant que, les (D)eux, (P)gp, ou (R)ien?

note: L10N: S/MIME options
en: esabpc
fr: csedpr

note: L10N: PGP options
en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, s/(m)ime or (c)lear?
fr: (C)hiffrer pgp, (S)igner, (E)n tant que, les (D)eux, s/(M)ime, ou (R)ien?

note: L10N: PGP options
en: esabmc
fr: csedmr

en: Failed to verify sender
fr: Échec de la vérification de l'expéditeur

en: Failed to figure out sender
fr: Impossible de trouver l'expéditeur

en: Invoking S/MIME...
fr: Appel de S/MIME...

en: Check key
fr: Vérifier clé

en: All matching keys are marked expired/revoked
fr: Toutes les clés correspondantes sont marquées expirées/révoquées

en: PGP and S/MIME keys matching
fr: Les clés PGP et S/MIME correspondent

en: PGP keys matching
fr: Les clés PGP correspondent

en: S/MIME keys matching
fr: Les clés S/MIME correspondent

en: keys matching
fr: clés correspondant à

en: All matching keys are expired, revoked, or disabled
fr: Toutes les clés correspondantes sont expirées, révoquées, ou désactivées

en: PGP keys matching <%s>
fr: Clés PGP correspondant à <%s>

en: PGP keys matching "%s"
fr: Clés PGP correspondant à "%s"

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Expired
fr: Expirée

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Invalid
fr: Invalide

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Revoked
fr: Révoquée

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Trusted
fr: De confiance

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Unverified
fr: Non vérifiée

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Verified
fr: Vérifiée

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Unknown
fr: Inconnue

en: S/MIME certificates matching "%s"
fr: Certificats S/MIME correspondant à "%s"

note: L10N: The following are the headers for the "verify key" output from the GPGME key selection menu (bound to "c" in the key selection menu). They will be automatically aligned.
en: Name:
fr: Nom :

en: Valid From:
fr: From valide :

en: Valid To:
fr: To valide :

en: Key Type:
fr: Type de clé :

en: Key Usage:
fr: Utilisation :

en: Serial-No:
fr: N° de série :

en: Issued By:
fr: Publiée par :

en: Subkey:
fr: Sous-clé :

en: [Can't display this user ID (unknown encoding)]
fr: [Impossible d'afficher cet ID d'utilisateur (encodage inconnu)]

en: [Can't display this user ID (invalid encoding)]
fr: [Impossible d'afficher cet ID d'utilisateur (encodage invalide)]

en: [Can't display this user ID (invalid DN)]
fr: [Impossible d'afficher cet ID d'utilisateur (DN invalide)]

note: L10N: comes after the Name or aka if the key is invalid L10N: describes a subkey
en: [Invalid]
fr: [Invalide]

note: L10N: value in Key Usage: field
en: encryption
fr: chiffrage

note: L10N: value in Key Usage: field
en: signing
fr: signature

note: L10N: describes a subkey
en: [Revoked]
fr: [Révoquée]

note: L10N: describes a subkey
en: [Expired]
fr: [Expirée]

note: L10N: describes a subkey
en: [Disabled]
fr: [Désactivée]

en: Collecting data...
fr: Récupération des données...

en: Error finding issuer key: %s
fr: Erreur en cherchant la clé de l'émetteur : %s

en: Error: certification chain too long - stopping here
fr: Erreur : chaîne de certification trop longue - on arrête ici

en: Key ID: 0x%s
fr: ID de la clé : 0x%s

en: This key can't be used: expired/disabled/revoked
fr: Cette clé ne peut pas être utilisée : expirée/désactivée/révoquée

en: Enter PGP passphrase:
fr: Entrez la phrase de passe PGP :

en: [-- Error: unable to create PGP subprocess --]
fr: [-- Erreur : impossible de créer le sous-processus PGP ! --]

en: [-- End of PGP output --]
fr: [-- Fin de sortie PGP --]

note: L10N: You will see this error message if (1) you are decrypting (not encrypting) something and (2) it is a plaintext. So the message does not mean "You failed to encrypt the message."
en: PGP message is not encrypted
fr: Le message PGP n'est pas chiffré

en: Internal error.  Please submit a bug report.
fr: Erreur interne. Veuillez soumettre un rapport de bug.

en: [-- Error: could not create a PGP subprocess --]
fr: [-- Erreur : impossible de créer un sous-processus PGP --]

en: Decryption failed
fr: Le déchiffrage a échoué

en: Can't open PGP subprocess
fr: Impossible d'ouvrir le sous-processus PGP

en: Can't invoke PGP
fr: Impossible d'invoquer PGP

note: L10N: The previous string MUST have the same highlighted letter One of them will appear in each of the three strings marked "(inline"), below.
en: (i)nline
fr: en l(I)gne

note: L10N: PGP options (inline) (opportunistic encryption is on)
en: PGP (s)ign, sign (a)s, %s format, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
fr: (S)igner pgp, (E)n tant que, format %s, (R)ien, ou mode (O)ppenc inactif ?

note: L10N: PGP options (inline) (opportunistic encryption is on) The 'i' is from the "PGP/M(i)ME" or "(i)nline", above.
en: saico
fr: seiro

note: L10N: PGP options (opportunistic encryption is on)
en: PGP (s)ign, sign (a)s, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
fr: (S)igner pgp, (E)n tant que, (R)ien, ou mode (O)ppenc inactif ?

note: L10N: PGP options (opportunistic encryption is on)
en: saco
fr: sero

note: L10N: PGP options (inline) (opportunistic encryption is off)
en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, %s format, (c)lear, or (o)ppenc mode?
fr: (C)hiffrer pgp, (S)igner, (E)n tant que, les (D)eux, format %s, (R)ien, ou (O)ppenc ?

note: L10N: PGP options (inline) (opportunistic encryption is off) The 'i' is from the "PGP/M(i)ME" or "(i)nline", above.
en: esabico
fr: csediro

note: L10N: PGP options (opportunistic encryption is off)
en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, (c)lear, or (o)ppenc mode?
fr: (C)hiffrer pgp, (S)igner, (E)n tant que, les (D)eux, (R)ien, ou mode (O)ppenc ?

note: L10N: PGP options (opportunistic encryption is off)
en: esabco
fr: csedro

note: L10N: PGP options (inline)
en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, %s format, or (c)lear?
fr: (C)hiffrer pgp, (S)igner, (E)n tant que, les (D)eux, format %s, ou (R)ien ?

note: L10N: PGP options (inline) The 'i' is from the "PGP/M(i)ME" or "(i)nline", above.
en: esabic
fr: csedir

note: L10N: PGP options
en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, or (c)lear?
fr: (C)hiffrer pgp, (S)igner, (E)n tant que, les (D)eux, ou (R)ien ?

note: L10N: PGP options
en: esabc
fr: csedr

en: Can't open /dev/null
fr: Impossible d'ouvrir /dev/null

en: Fetching PGP key...
fr: Récupération de la clé PGP...

en: PGP Key %s
fr: Clé PGP %s

en: Enter S/MIME passphrase:
fr: Entrez la phrase de passe S/MIME :

en: No (valid) certificate found for %s
fr: Pas de certificat (valide) trouvé pour %s

en: Error: unable to create OpenSSL subprocess
fr: Erreur : impossible de créer le sous-processus OpenSSL

en: Label for certificate:
fr: Étiquette pour le certificat :

en: no certfile
fr: pas de certfile

en: no mbox
fr: pas de boîte mail

en: No output from OpenSSL...
fr: Pas de sortie pour OpenSSL...

en: Can't sign: No key specified. Use Sign As.
fr: Impossible de signer : pas de clé spécifiée. Utilisez « Signer avec ».

en: Can't open OpenSSL subprocess
fr: Impossible d'ouvrir le sous-processus OpenSSL

en: [-- End of OpenSSL output --]
fr: [-- Fin de sortie OpenSSL --]

en: [-- Error: unable to create OpenSSL subprocess --]
fr: [-- Erreur : impossible de créer le sous-processus OpenSSL --]

note: L10N: S/MIME options (opportunistic encryption is on)
en: S/MIME (s)ign, encrypt (w)ith, sign (a)s, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
fr: (S)igner s/mime, chiffer (A)vec, signer (E)n tant que, (R)ien, ou (O)ppenc inactif?

note: L10N: S/MIME options (opportunistic encryption is on)
en: swaco
fr: saero

note: L10N: S/MIME options (opportunistic encryption is off)
en: S/MIME (e)ncrypt, (s)ign, encrypt (w)ith, sign (a)s, (b)oth, (c)lear, or (o)ppenc mode?
fr: (C)h. s/mime, (S)igner, ch. (A)vec, signer (E)n tant que, les (D)eux, (R)ien, ou (O)ppenc?

note: L10N: S/MIME options (opportunistic encryption is off)
en: eswabco
fr: csaedro

note: L10N: S/MIME options
en: S/MIME (e)ncrypt, (s)ign, encrypt (w)ith, sign (a)s, (b)oth, or (c)lear?
fr: (C)hiffrer s/mime, (S)igner, ch. (A)vec, signer (E)n tant que, les (D)eux, ou (R)ien?

note: L10N: S/MIME options
en: eswabc
fr: csaedr

en: Choose algorithm family: (1) DES, (2) RC2, (3) AES, or (c)lear?
fr: Choisissez une famille d'algo : (1) DES, (2) RC2, (3) AES, ou (e)ffacer?

note: L10N: Options for: Choose algorithm family: (1) DES, (2) RC2, (3) AES, or (c)lear?
en: 123c
fr: 123e

en: Loading list of groups from cache...
fr: Chargement de la liste des groupes depuis le cache...

en: No news server defined
fr: Aucun serveur de news défini

en: Server closed connection
fr: Le serveur a fermé la connexion

en: Server doesn't support reader mode
fr: Le serveur ne prend pas en charge le mode lecture

en: No authenticators available
fr: Pas d'authentificateurs disponibles

en: Connection to %s lost. Reconnect?
fr: Connexion à %s a été fermée. Reconnecter ?

en: Checking for new messages...
fr: Recherche de nouveaux messages...

en: Could not switch to reader mode
fr: Impossible de passer au mode lecture

en: Connected to %s. %s
fr: Connexion établie à %s. %s

en: Posting is NOT ok
fr: Publier n'est pas ok

en: Posting is ok
fr: Publier est ok

en: Can't post article: %s
fr: Impossible de publier l'article : %s

en: Loading list of groups from server %s...
fr: Téléchargement des messages sur le serveur %s...

en: Loading descriptions...
fr: Descriptions en cours de chargement...

en: Checking for new newsgroups...
fr: Recherche de nouveaux forums...

en: Unable to find child articles because server does not support XPAT command
fr: Impossible de trouver d'articles enfant parce que le serveur ne prend pas en charge des commandes XPAT

en: Newsgroup %s not found on the server
fr: Forum %s non trouvé sur le serveur

en: Newsgroup %s has been removed from the server
fr: Forum %s a été supprimé du serveur

en: nm_default_url must be: notmuch://<absolute path> . Current: %s
fr: nm_default_url doit correspond à : notmuch://<chemin absolu> . Actuellement : %s

note: L10N: The values 'hour', 'day', 'week', 'month', 'year' are literal. They should not be translated.
en: Invalid nm_query_window_timebase value (valid values are: hour, day, week, month, year)
fr: Valeur de nm_query_window_timebase non valide (les bonnes valeurs sont : hour, day, week, month, year)

en: Can't open notmuch database: %s: %s
fr: Impossible d'ouvrir la base de données notmuch : %s : %s

en: failed to parse notmuch url: %s
fr: échec de l'analyse du lien mailto : %s

en: failed to parse notmuch query type: %s
fr: échec de l'analyse de la requête notmuch de type : %s

en: PrevPg
fr: PgPréc

en: NextPg
fr: PgSuiv

en: View Attachm.
fr: Voir pièce j.

en: Next
fr: Suivant

en: Not available in this menu
fr: Non disponible dans ce menu

en: Bottom of message is shown
fr: La fin du message est affichée

en: Top of message is shown
fr: Le début du message est affiché

note: L10N: Displayed if <skip-headers> is invoked in the pager, but there is no text past the headers. (I don't think this is actually possible in Mutt's code, but display some kind of message in case it somehow occurs.)
en: No text past headers
fr: Pas de texte après les en-têtes

en: No more unquoted text after quoted text
fr: Il n'y a plus de texte non cité après le texte cité

en: No more quoted text
fr: Il n'y a plus de texte cité

en: Help is currently being shown
fr: L'aide est actuellement affichée

en: Saved to: %s
fr: Enregistré sous : %s

note: L10N: Used for the $crypt_verify_sig prompt
en: Verify signature?
fr: Vérifier la signature?

en: Can't create display filter
fr: Impossible de créer le filtre d'affichage

en: Could not copy message
fr: Impossible de copier le message

en: Command:
fr: Commande :

en: S/MIME signature successfully verified
fr: Signature S/MIME vérifiée avec succès

en: S/MIME certificate owner does not match sender
fr: Le propriétaire du certificat S/MIME ne correspond pas à l'expéditeur

en: Warning: Part of this message has not been signed
fr: Attention  Une partie de ce message n'a pas été signée

en: S/MIME signature could NOT be verified
fr: La signature S/MIME n'a PAS pu être vérifiée

en: PGP signature successfully verified
fr: Signature PGP vérifiée avec succès

en: PGP signature could NOT be verified
fr: La signature PGP n'a PAS pu être vérifiée

en: %s: unknown command
fr: %s : commande inconnue

en: Command '%s' can only be used with bool/quad variables
fr: La commande '%s' ne peut être utlisée qu'avec des variables booléennes/quadratiques

en: Can't use 'inv', 'no', '&' or '?' with the '%s' command
fr: Impossible d'utiliser 'inv', 'no', '&' ou '?' dans la commande '%s'

en: Can't use prefix when incrementing or decrementing a variable
fr: Impossible d'utiliser un préfixe en incrémentant ou décrémentant une variable

en: '+' and '-' must be followed by '='
fr: '+' et '-' doit être suivis par '='

en: Can't use prefix when setting a variable
fr: Impossible d'utiliser un préfixe en définissant une variable

en: Error in expression: %s
fr: Erreur dans l'expression : %s

en: Empty expression
fr: Expression vide

en: No search command defined
fr: Commande de recherche non définie

en: Running search command: %s ...
fr: Invocation de la commande de recherche : %s ...

en: Invalid day of month: %s
fr: Quantième invalide : %s

en: Invalid month: %s
fr: Mois invalide : %s

en: Invalid relative date: %s
fr: Date relative invalide : %s

en: empty pattern
fr: motif vide

en: error in pattern at: %s
fr: erreur dans le motif à : %s

en: missing pattern: %s
fr: motif manquant : %s

en: mismatched parentheses: %s
fr: parenthésage incorrect : %s

en: %c: invalid pattern modifier
fr: %c : modificateur de motif invalide

en: %c: not supported in this mode
fr: %c : non supporté dans ce mode

en: missing parameter
fr: paramètre manquant

note: L10N: Pattern Completion Menu argument type: a numeric range. Used by ~m, ~n, ~X, ~z.
en: RANGE
fr: MIN-MAX

note: L10N: Pattern Completion Menu argument type: a date range Used by ~d, ~r.
en: DATERANGE
fr: MIN-MAX

note: L10N: Pattern Completion Menu argument type: a query Used by ~I.
en: QUERY
fr: REQUÊTE

note: L10N: Pattern Completion Menu argument type: a nested pattern. Used by ~(), ~<(), ~>().
en: PATTERN
fr: MOTIF

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~()
en: messages in threads containing messages matching PATTERN
fr: messages dans discussions avec messages correspondant à MOTIF

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~<()
en: messages whose immediate parent matches PATTERN
fr: messages dont le parent immédiat correspond à MOTIF

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~>()
en: messages having an immediate child matching PATTERN
fr: messages ayant un fils immédiat correspondant à MOTIF

note: L10N: Pattern completion menu title
en: Patterns
fr: Motifs

note: L10N: One of the crypt pattern operators: ~g, ~G, ~k, ~V was invoked when NeoMutt was compiled without crypto support. %c is the pattern character, i.e. "g".
en: Pattern operator '~%c' is disabled
fr: L'opérateur motif '~%c' n'est pas pris en charge

note: L10N: An unknown pattern operator was somehow invoked. This shouldn't be possible unless there is a bug.
en: error: unknown op %d (report this error)
fr: erreur : opération inconnue %d (signalez cette erreur)

en: Error opening 'memory stream'
fr: Erreur à l'ouverture de 'memory stream'

en: Error re-opening 'memory stream'
fr: Erreur à la réouverture de 'memory stream'

en: Error opening /dev/null
fr: Impossible d'ouvrir /dev/null

en: error: server custom search only supported with IMAP
fr: erreur : la recherche personnalisée est prise en charge seulement avec IMAP

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~A
en: all messages
fr: tous les messages

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~b
en: messages whose body matches EXPR
fr: messages dont le corps correspond à EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~B
en: messages whose body or headers match EXPR
fr: messages dont le corps ou les en-têtes correspondent à EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~c
en: messages whose CC header matches EXPR
fr: messages dont l'en-tête CC correspond à EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~C
en: messages whose recipient matches EXPR
fr: messages dont le destinataire correspond à EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~d
en: messages sent in DATERANGE
fr: messages envoyés dans la plage de dates MIN-MAX

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~D
en: deleted messages
fr: messages supprimés

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~e
en: messages whose Sender header matches EXPR
fr: messages dont l'en-tête Sender correspond à EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~E
en: expired messages
fr: messages ayant expiré

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~f
en: messages whose From header matches EXPR
fr: messages dont l'en-tête From correspond à EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~F
en: flagged messages
fr: messages marqués d'un drapeau

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~g
en: cryptographically signed messages
fr: messages signés cryptographiquement

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~G
en: cryptographically encrypted messages
fr: messages chiffrés cryptographiquement

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~h
en: messages whose header matches EXPR
fr: messages dont les en-têtes correspondent à EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~H
en: messages whose spam tag matches EXPR
fr: messages dont le spam tag correspond à EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~i
en: messages whose Message-ID matches EXPR
fr: messages dont le Message-ID correspond à EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~I
en: messages whose Message-ID is included in the results returned from an external search program
fr: message dont le Message-ID est compris dans les résultats reçus d'un logiciel de recherche externe

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~k
en: messages which contain PGP key
fr: messages contenant une clé PGP

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~K
en: messages whose BCC header matches EXPR
fr: messages dont l'en-tête CCI correspond à EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~l
en: messages addressed to known mailing lists
fr: messages adressés à des listes de diffusion connues

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~m
en: messages whose number is in RANGE
fr: messages dont le numéro est dans MIN-MAX

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~M
en: messages with a Content-Type matching EXPR
fr: messages avec un Content-Type correspondant à EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~n
en: messages whose score is in RANGE
fr: messages dont le score est dans MIN-MAX

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~N
en: new messages
fr: nouveaux messages

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~O
en: old messages
fr: anciens messages

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~p
en: messages addressed to you
fr: messages adressés à vous

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~P
en: messages from you
fr: messages de vous

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~Q
en: messages which have been replied to
fr: messages marqués comme ayant eu une réponse

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~r
en: messages received in DATERANGE
fr: messages reçus dans la plage de dates MIN-MAX

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~R
en: already read messages
fr: messages déjà lus

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~s
en: messages whose Subject header matches EXPR
fr: messages dont l'en-tête Subject correspond à EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~S
en: superseded messages
fr: messages remplacés

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~t
en: messages whose To header matches EXPR
fr: messages dont l'en-tête To correspond à EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~T
en: tagged messages
fr: messages marqués d'un drapeau

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~u
en: messages addressed to subscribed mailing lists
fr: messages adressés aux listes de diffusion auxquelles vous êtes abonné.e

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~U
en: unread messages
fr: messages non lus

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~v
en: messages in collapsed threads
fr: messages dans des discussions comprimées

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~V
en: cryptographically verified messages
fr: messages vérifiés cryptographiquement

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~w
en: newsgroups matching EXPR
fr: forums qui correspondent au EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~x
en: messages whose References header matches EXPR
fr: messages dont l'en-tête References correspond à EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~y
en: messages whose X-Label header matches EXPR
fr: messages dont l'en-tête X-Label correspond à EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~Y
en: messages whose tags match EXPR
fr: messages dont les étiquettes correspondent à EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~z
en: messages whose size is in RANGE
fr: messages dont la taille est dans MIN-MAX

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~=
en: duplicated messages
fr: messages en double

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~$
en: unreferenced messages
fr: messages non référencés

note: L10N: Pattern Completion Menu description for =/
en: IMAP custom server-side search for STRING
fr: Rechercher du STRING sur le serveur IMAP

en: No current message
fr: Pas de message courant

en: Compiling search pattern...
fr: Compilation du motif de recherche...

en: Executing command on matching messages...
fr: Exécution de la commande sur les messages correspondants...

en: No messages matched criteria
fr: Aucun message ne correspond au critère

en: Search interrupted
fr: Recherche interrompue

en: Searching...
fr: Recherche...

en: Search hit bottom without finding match
fr: Fin atteinte sans rien avoir trouvé

en: Search hit top without finding match
fr: Début atteint sans rien avoir trouvé

en: POP timestamp is invalid
fr: L'horodatage POP est invalide

en: Command USER is not supported by server
fr: La commande USER n'est pas supportée par le serveur

en: Authentication failed
fr: L'authentification a échoué

en: Invalid POP URL: %s
fr: URL POP invalide : %s

en: Unable to leave messages on server
fr: Impossible de laisser les messages sur le serveur

en: Command TOP is not supported by server
fr: La commande TOP n'est pas supportée par le serveur

en: Command UIDL is not supported by server
fr: La commande UIDL n'est pas supportée par le serveur

en: Error connecting to server: %s
fr: Erreur de connexion au serveur : %s

en: Closing connection to POP server...
fr: Fermeture de la connexion au serveur POP...

en: Verifying message indexes...
fr: Vérification des index des messages...

en: Connection lost. Reconnect to POP server?
fr: Connexion perdue. Se reconnecter au serveur POP?

en: Can't write header to temporary file
fr: Impossible d'écrire l'en-tête dans le fichier temporaire

en: %d message has been lost. Try reopening the mailbox. | %d messages have been lost. Try reopening the mailbox.
fr[0]: %d message a été perdu. Essayez de rouvrir la boîte aux lettres.
fr[1]: %d messages ont été perdus. Essayez de rouvrir la boîte aux lettres.

en: POP host is not defined
fr: Le serveur POP n'est pas défini

en: %s is an invalid POP path
fr: %s est un chemin POP invalide

en: No new mail in POP mailbox
fr: Aucun nouveau message dans la boîte aux lettres POP

en: Delete messages from server?
fr: Supprimer les messages du serveur ?

en: Reading new messages (%d byte)... | Reading new messages (%d bytes)...
fr[0]: Lecture de nouveaux messages (%d octet)...
fr[1]: Lecture de nouveaux messages (%d octets)...

en: Error while writing mailbox
fr: Erreur à l'écriture de la boîte aux lettres

note: L10N: The plural is picked by the second numerical argument, i.e. the %d right before 'messages', i.e. the total number of messages.
en: %s [%d of %d message read] | %s [%d of %d messages read]
fr[0]: %s [%d message lu sur %d]
fr[1]: %s [%d messages lus sur %d]

en: Fetching list of messages...
fr: Récupération de la liste des messages...

en: Can't write message to temporary file
fr: Impossible d'écrire le message dans le fichier temporaire

en: Postponed Messages
fr: Messages ajournés

en: Illegal S/MIME header
fr: En-tête S/MIME illégal

en: Illegal crypto header
fr: En-tête crypto illégal

en: Decrypting message...
fr: Déchiffrage du message...

en: Could not decrypt postponed message
fr: Impossible de déchiffrer le message ajourné

en: No postponed messages
fr: Pas de message ajourné

en: yes
fr: oui

en: no
fr: non

en: You may only bounce message/rfc822 parts
fr: Vous ne pouvez renvoyer que des parties message/rfc822

en: Error bouncing message | Error bouncing messages
fr[0]: Erreur en renvoyant le message
fr[1]: Erreur en renvoyant les messages

en: Can't open temporary file %s
fr: Impossible d'ouvrir le fichier temporaire %s

en: Forward as attachments?
fr: Transférer en tant que pièce jointe ?

en: Can't decode all tagged attachments.  MIME-forward the others?
fr: Impossible de décoder tous les pièces jointe marquées. Faire suivre les autres?

en: Forward MIME encapsulated?
fr: Faire suivre en MIME encapsulé?

en: Can't create %s
fr: Impossible de créer %s

en: Can't find any tagged messages
fr: Aucun message marqué n'a pu être trouvé

en: No mailing lists found
fr: Pas de liste de diffusion trouvée

en: Can't decode all tagged attachments.  MIME-encapsulate the others?
fr: Impossible de décoder tous les pièces jointes marquées. MIME-encapsuler les autres?

note: L10N: You will see this error message if you invoke <compose-to-sender> when you are on a normal attachment.
en: You may only compose to sender with message/rfc822 parts
fr: Vous ne pouvez composer à l'expéditeur qu'avec des parties message/rfc822

en: Error: score: invalid number
fr: Erreur : score : nombre invalide

en: No boundary parameter found [report this error]
fr: Pas de paramètre boundary trouvé   [signalez cette erreur]

en: %s no longer exists
fr: %s n'existe plus

note: L10N: $attribution_intro default format
en: On %d, %n wrote:
fr: Le %d, %n a écrit :

note: L10N: $forward_attribution_intro default format
en: ----- Forwarded message from %f -----
fr: ----- Début du message transféré de %f -----

note: L10N: $forward_attribution_trailer default format
en: ----- End forwarded message -----
fr: ----- Fin du message transféré -----

en: No subject, abort?
fr: Pas d'objet, abandonner ?

en: No subject, aborting
fr: Pas d'objet, abandon

note: L10N: This is the prompt for $forward_attachments. When inline forwarding ($mime_forward answered "no"), this prompts whether to add non-decodable attachments from the original email. Text/plain parts and the like will already be included in the message contents, but other attachment, such as PDF fi
en: Forward attachments?
fr: Transférer les pièces jointes ?

note: L10N: Asks whether the user respects the reply-to header. If she says no, neomutt will reply to the from header's address instead.
en: Reply to %s%s?
fr: Répondre à %s%s ?

en: Include message in reply?
fr: Inclure le message dans la réponse ?

en: Including quoted message...
fr: Inclusion du message cité...

en: Could not include all requested messages
fr: Tous les messages demandés n'ont pas pu être inclus

en: Forward as attachment?
fr: Transférer en tant que pièce jointe ?

en: Preparing forwarded message...
fr: Préparation du message transféré...

en: Warning: Fcc to an IMAP mailbox is not supported in batch mode
fr: Attention : Fcc vers une boîte mail IMAP n'est pas pris en charge avec le mode batch

note: L10N: Printed after the "Fcc to an IMAP mailbox is not supported" message. To make it clearer that the message doesn't mean NeoMutt is aborting sending the mail too. %s is the full mailbox URL, including imap(s)://
en: Skipping Fcc to %s
fr: Omission du Fcc dans %s

en: Save attachments in Fcc?
fr: Enregistrer les pièces jointes dans Fcc ?

note: L10N: Called when saving to $record or Fcc failed after sending. (r)etry tries the same mailbox again. alternate (m)ailbox prompts for a different mailbox to try. (s)kip aborts saving.
en: Fcc failed. (r)etry, alternate (m)ailbox, or (s)kip?
fr: Fcc a échoué. (r)éessayer, autre (b)oîte aux lettres, ou (s)auter ?

note: L10N: These correspond to the "Fcc failed" multi-choice prompt (r)etry, alternate (m)ailbox, or (s)kip. Any similarity to famous leaders of the FSF is coincidental.
en: rms
fr: rbs

note: L10N: This is the prompt to enter an "alternate (m)ailbox" when the initial Fcc fails.
en: Fcc mailbox
fr: Boîte aux lettres Fcc

en: Can't postpone.  $postponed is unset
fr: Impossible d'ajourner. $postponed est non renseigné

en: Error encrypting message. Check your crypt settings.
fr: Erreur de chiffrement du message. Vérifiez vos paramètres de chiffrement.

en: Message contains text matching "$abort_noattach_regex". Not sending.
fr: Le message contient du texte correspondant à "$abort_noattach_regex" Pas d'envoi.

en: No attachments, cancel sending?
fr: Pas de pièce jointe, abandonner l'envoi ?

en: Recall postponed message?
fr: Rappeler un message ajourné ?

en: Error sending message
fr: Erreur en envoyant le message

en: Edit forwarded message?
fr: Éditer le message à transférer ?

en: Abort unmodified message?
fr: Message non modifié. Abandonner ?

en: Aborted unmodified message
fr: Message non modifié. Abandon

en: No crypto backend configured.  Disabling message security setting.
fr: Pas de backend crypto configuré. Désactivation de la sécurité du message.

en: Article not posted
fr: Article non envoyé

en: Message postponed
fr: Message ajourné

en: No subject, abort sending?
fr: Pas d'objet (Subject), abandonner l'envoi ?

en: No subject specified
fr: Pas d'objet (Subject) spécifié

en: No newsgroup specified
fr: Pas de forum spécifié

en: Missing encryption key; mail not sent
fr: Clé de chiffrement non trouvée ; message non envoyé

en: Sending message...
fr: Envoi du message...

en: Could not send the message
fr: Impossible d'envoyer le message

en: Sending in background
fr: Envoi en arrière-plan

en: Article posted
fr: Article publié

en: Mail sent
fr: Message envoyé

en: No recipient specified
fr: Pas de destinataire spécifié

en: Could not find any mime.types file
fr: Aucun fichier mime.types n'a été trouvé

en: Could not open %s
fr: Impossible d'ouvrir %s

en: Bad IDN %s while preparing resent-from
fr: Mauvais IDN %s lors de la préparation du resent-from

en: $sendmail must be set in order to send mail
fr: $sendmail doit avoir une valeur pour pouvoir envoyer du courriel

en: Error sending message, child exited %d (%s)
fr: Erreur en envoyant le message, fils terminé avec le code %d (%s)

en: Output of the delivery process
fr: Sortie du processus de livraison

en: SMTP session failed: %s
fr: La session SMTP a échoué : %s

en: SMTP session failed: unable to open %s
fr: La session SMTP a échoué : impossible d'ouvrir %s

en: Invalid SMTP URL: %s
fr: URL SMTP invalide : %s

en: SMTP server does not support authentication
fr: Le serveur SMTP ne supporte pas l'authentification

en: No from address given
fr: Pas d'adresse from donnée

en: SMTP session failed: read error
fr: La session SMTP a échoué : erreur de lecture

en: SMTP session failed: write error
fr: La session SMTP a échoué : erreur d'écriture

en: Invalid server response
fr: La réponse du serveur n'est pas valide

en:         -f <mailbox>                 Open this mailbox
fr:         -f <mailbox>                 Ouvrir cette boîte aux lettres

en:         -G                           Open NNTP browser
fr:         -G                           Ouvrir le navigateur des serveurs NNTP

en:         -g <server>                  Use this NNTP server
fr:         -g <server>                  Utiliser ce serveur NNTP

en:         -p                           Resume postponed email
fr:         -p                           Reprendre un message adjourné

en:         -R                           Open mailbox read-only
fr:         -R                           Ouvrir la boîtes aux lettres en lecture seule

en:         -y                           Open mailbox browser
fr:         -y                           Ouvrir le navigateur des boîtes aux lettres

en:         -Z                           Check for new mail
fr:         -Z                           Vérifier s'il y a de nouveaux messages

en:         -z                           Check for any mail
fr:         -z                           Vérifier s'il y a de messages

en: e.g. /etc/neomuttrc and ~/.neomuttrc
fr: p. ex. /etc/neomuttrc et ~/.neomuttrc

en:   -F <config>   Use this user config file
fr:   -F <config>   Utiliser ce fichier de configuration

en: Examples:
fr: Exemples :

en:   neomutt -F work.rc
fr:   neomutt -F travail.rc

en:   neomutt -F work.rc -F colours.rc
fr:   neomutt -F travail.rc -F couleurs.rc

en: See also:
fr: À voir aussi :

en: - Config files: https://neomutt.org/guide/configuration
fr: - Fichiers de configuration : https://neomutt.org/guide/configuration

en: These options cause NeoMutt to check a mailbox for mail.
fr: Ces options font vérifier la présence de messages dans une boîte aux lettres.

en:   -p            Resume postponed email
fr:   -p            Reprendre un message adjourné

en:   -Z            Check for new mail
fr:   -Z            Vérifier s'il y a de nouveaux messages

en:   -z            Check for any mail
fr:   -z            Vérifier s'il y a de messages

note: L10N: Parameters in <>s may be translated
en: These options change the starting behavior:
fr: Ces options changent le comportement au démarrage :

en:   -f <mailbox>  Open this mailbox
fr:   -f <boîtes aux lettres>  Ouvrir cette boîte aux lettres

en:   -G            Open NNTP browser
fr:   -G            Ouvrir le navigateur des serveurs NNTP

en:   -g <server>   Use this NNTP server
fr:   -g <serveur>   Utiliser ce serveur NNTP

en:   -R            Open mailbox read-only
fr:   -R            Ouvrir la boîtes aux lettres en lecture seule

en:   -y            Open mailbox browser
fr:   -y            Ouvrir le navigateur des boîtes aux lettres

note: L10N: Examples: Path may be translated
en:   neomutt -f ~/mail -Z
fr:   neomutt -f ~/courriel -Z

en: Many others not mentioned here contributed code, fixes and suggestions.
fr: De nombreuses autres personnes non mentionnées ici ont fourni
    du code, des corrections et des suggestions.

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
    (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301, USA.
fr: Ce programme est un logiciel libre ; vous pouvez le redistribuer et/ou
    le modifier sous les termes de la GNU General Public License telle que
    publiée par la Free Software Foundation ; que ce soit la version 2 de
    la licence, ou encore (à votre choix) une version plus récente.
    
    Ce programme est distribué dans l'espoir qu'il soit utile,
    mais SANS AUCUNE GARANTIE ; sans même la garantie implicite de
    QUALITÉ MARCHANDE ou d'ADÉQUATION À UN BESOIN PARTICULIER. Référez-vous
    à la GNU General Public License pour plus de détails.
    
    Vous devez avoir reçu un exemplaire de la GNU General Public License
    avec ce programme ; si ce n'est pas le cas, écrivez à la Free Software
    Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301, USA.

en: To learn more about NeoMutt, visit: https://neomutt.org
    If you find a bug in NeoMutt, please raise an issue at:
        https://github.com/neomutt/neomutt/issues
    or send an email to: <neomutt-devel@neomutt.org>
fr: Pour en savoir plus à propos de NeoMutt, voir : https://neomutt.org
    Si vous trouvez un bug dans NeoMutt, merci de le faire savoir sur :
        https://github.com/neomutt/neomutt/issues
    ou envoyez un email à: <neomutt-devel@neomutt.org>

en: Copyright (C) 2015-2025 Richard Russon and friends
    NeoMutt comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY; for details type 'neomutt -vv'.
    NeoMutt is free software, and you are welcome to redistribute it
    under certain conditions; type 'neomutt -vv' for details.
fr: Copyright (C) 2015-2025 Richard Russon et autres.
    NeoMutt ne fournit ABSOLUMENT AUCUNE GARANTIE ; pour les détails exécutez 'neomutt -vv'.
    NeoMutt est un logiciel libre, et vous êtes libre de le redistribuer
    sous certaines conditions ; exécutez 'neomutt -vv' pour les détails.

en: Compile options:
fr: Options de compilation :

en: Devel options:
fr: Options de développement :
