neomutt-2025-12-11 - en to it translation catalogue (809 entries)

note: L10N: prompt to add a new alias
en: Alias as:
it: Crea l'alias:

en: You already have an alias defined with that name
it: È già stato definito un alias con questo nome

en: Warning: This alias name may not work.  Fix it?
it: Attenzione: il nome di questo alias può non funzionare. Correggerlo?

en: Address:
it: Indirizzo:

en: Bad IDN: '%s'
it: IDN non valido: '%s'

en: Personal name:
it: Nome della persona:

en: Accept?
it: Confermare?

en: Save to file:
it: Salva nel file:

en: Error reading alias file
it: Errore nella lettura del file degli alias

en: Alias added
it: Alias aggiunto

en: alias: no address
it: alias: nessun indirizzo

en: Warning: Bad IDN '%s' in alias '%s'
it: Attenzione: l'IDN '%s' nell'alias '%s' non è valido

en: Exit
it: Esci

en: Del
it: Canc

en: Undel
it: DeCanc

en: Select
it: Seleziona

en: Help
it: Aiuto

en: You have no aliases
it: Non ci sono alias

en: Aliases
it: Alias

en: New Query
it: Nuova ricerca

en: Make Alias
it: Crea un alias

en: Search
it: Cerca

en: Waiting for response...
it: In attesa di risposta...

en: Query command not defined
it: Il comando della ricerca non è definito

en: Query:
it: Cerca:

note: L10N: ask for a limit to apply
en: Limit: %s
it: Limita: %s

en: attachments: no disposition
it: allegati: nessuna disposizione

en: attachments: invalid disposition
it: allegati: disposizione non valida

en: Save
it: Salva

en: Print
it: Stampa

en: Attachments
it: Allegati

en: Function not permitted in attach-message mode
it: Funzione non permessa nella modalità attach-message

en: Mailbox is read-only
it: La mailbox è di sola lettura

en: There are no subparts to show
it: Non ci sono sottoparti da visualizzare

en: Can't delete attachment from POP server
it: Impossibile cancellare l'allegato dal server POP

en: Deletion of attachments from encrypted messages is unsupported
it: La cancellazione di allegati da messaggi cifrati non è gestita

en: Only deletion of multipart attachments is supported
it: È gestita solo la cancellazione degli allegati multiparte

en: Can't match 'nametemplate', continue?
it: Il 'nametemplate' non corrisponde, continuare?

en: Mailcap compose entry requires %%s
it: La voce compose di mailcap richiede %%s

en: Error running "%s"
it: Errore eseguendo "%s"

en: Failure to open file to parse headers
it: Errore nell'apertura del file per analizzare gli header

en: Failure to open file to strip headers
it: Errore nell'apertura del file per rimuovere gli header

en: Failure to rename file
it: Errore nel rinominare il file

en: No mailcap compose entry for %s, creating empty file
it: Manca la voce compose di mailcap per %s, creo un file vuoto

en: Mailcap Edit entry requires %%s
it: La voce edit di mailcap richiede %%s

en: No mailcap edit entry for %s
it: Manca la voce edit di mailcap per %s

en: No matching mailcap entry found.  Viewing as text.
it: Non è stata trovata la voce di mailcap corrispondente.  Visualizzo come testo.

en: MIME type not defined.  Can't view attachment.
it: Tipo MIME non definito.  Impossibile visualizzare l'allegato.

en: Can't create filter
it: Impossibile creare il filtro

en: ---Command: %-20.20s Description: %s
it: ---Comando: %-20.20s Descrizione: %s

en: ---Command: %-30.30s Attachment: %s
it: ---Comando: %-30.30s Allegato: %s

en: ---Attachment: %s: %s
it: ---Allegato: %s: %s

en: ---Attachment: %s
it: ---Allegato: %s

en: Write fault
it: Errore di scrittura

en: I don't know how to print that
it: Non so come stamparlo

en: Saving...
it: Salvataggio...

en: WARNING!  You are about to overwrite %s, continue?
it: ATTENZIONE!  %s sta per essere sovrascritto, continuare?

en: Attachment filtered
it: Allegato filtrato

en: Filter through:
it: Filtra attraverso:

en: Pipe to:
it: Manda con una pipe a:

en: Print attachment?
it: Stampare l'allegato?

en: Can't decrypt encrypted message
it: Impossibile decifrare il messaggio cifrato

note: L10N: s is a directory.  NeoMutt is looking for a directory it needs for some reason (e.g. autocrypt, header cache, bcache), but it doesn't exist.  The prompt is asking whether to create the directory
en: %s does not exist. Create it?
it: %s non esiste. Crearlo?

note: L10N: mkdir() on the directory %s failed.  The second %s is the error message returned by libc
en: Can't create %s: %s
it: Impossibile creare %s: %s

note: L10N: Autocrypt Account Menu Help line: delete account
en: Delete
it: Cancella

en: error creating GPGME context: %s
it: errore nella creazione del contesto GPGME: %s

en: Chdir
it: CambiaDir

en: Mask
it: Maschera

en: %s is not a directory
it: %s non è una directory

en: Mailboxes [%d]
it: Mailbox [%d]

en: Subscribed [%s], File mask: %s
it: Iscritto [%s], maschera del file: %s

en: Directory [%s], File mask: %s
it: Directory [%s], Maschera dei file: %s

en: Can't attach a directory
it: Impossibile allegare una directory

en: New file name:
it: Nuovo nome del file:

en: No files match the file mask
it: Non ci sono file corrispondenti alla maschera

en: Can't view a directory
it: Impossibile vedere una directory

en: Error trying to view file
it: C'è stato un errore nella visualizzazione del file

en: Chdir to:
it: Cambia directory in:

en: Error scanning directory
it: Errore nella lettura della directory

en: Create is only supported for IMAP mailboxes
it: È possibile creare solo mailbox IMAP

en: Delete is only supported for IMAP mailboxes
it: È possibile cancellare solo mailbox IMAP

en: Really delete mailbox "%s"?
it: Cancellare davvero la mailbox "%s"?

en: Mailbox not deleted
it: Mailbox non cancellata

en: Mailbox deleted
it: Mailbox cancellata

en: File Mask:
it: Maschera dei file:

en: Rename is only supported for IMAP mailboxes
it: È possibile rinominare solo mailbox IMAP

en: %s: too few arguments
it: %s: troppo pochi argomenti

en: %s: no such object
it: %s: oggetto inesistente

en: %s: color not supported by term
it: %s: il colore non è gestito dal terminale

en: %s: too many arguments
it: %s: troppi argomenti

note: L10N: '%s' is the file name of the temporary file
en: Could not create temporary file %s
it: Impossibile creare il file temporaneo %s

en: %s: no such color
it: %s: colore inesistente

en: %s: no such attribute
it: %s: attributo inesistente

en: -group: no group name
it: -group: nessun nome per il gruppo

en: source: errors in %s
it: source: errori in %s

en: %sgroup: missing -rx or -addr
it: %sgroup: -rx o -addr mancanti

en: %sgroup: warning: bad IDN '%s'
it: %sgroup: attenzione: ID '%s' errato

en: invalid header field
it: Campo dell'header non valido

en: %s is unset
it: %s non è attivo

en: source: error at %s
it: source: errore in %s

en: Subscribed to %s
it: Iscritto a %s

en: Unsubscribed from %s
it: Sottoscrizione rimossa da %s...

en: Unable to lock mailbox
it: Impossibile bloccare la mailbox

en: Error. Preserving temporary file: %s
it: Errore. Preservato il file temporaneo: %s

en: Send
it: Spedisci

en: Abort
it: Abbandona

en: Attach file
it: Allega un file

en: Descrip
it: Descr

en: -- Attachments
it: -- Allegati

en: There are no attachments
it: Non ci sono allegati

en: You may not delete the only attachment
it: Non si può cancellare l'unico allegato

en: Unable to attach %s
it: Impossibile allegare %s

en: Open mailbox to attach message from
it: Aprire la mailbox da cui allegare il messaggio

en: No messages in that folder
it: In questo folder non ci sono messaggi

en: Tag the messages you want to attach
it: Segnare i messaggi da allegare

en: Unable to attach
it: Impossibile allegare

en: Invalid encoding
it: Codifica non valida

en: New file:
it: Nuovo file:

en: Content-Type is of the form base/sub
it: Content-Type non è nella forma base/sub

en: Unknown Content-Type %s
it: Content-Type %s sconosciuto

en: Can't create file %s
it: Impossibile creare il file %s

en: Recoding only affects text attachments
it: La ricodifica ha effetti solo sugli allegati di testo

en: The current attachment won't be converted
it: L'allegato corrente non sarà convertito

en: The current attachment will be converted
it: L'allegato corrente sarà convertito

en: Bad IDN in '%s': '%s'
it: IDN non valido in '%s': '%s'

en: Rename to:
it: Rinomina in:

note: L10N: "stat" is a system call. Do "man 2 stat" for more information.
en: Can't stat %s: %s
it: Impossibile eseguire lo stat di %s: %s

en: Save a copy of this message?
it: Salvare una copia di questo messaggio?

en: Write message to mailbox
it: Salva il messaggio nella mailbox

en: Writing message to %s ...
it: Scrittura del messaggio in %s...

en: Message written
it: Messaggio scritto

note: L10N: Example: Username at myhost.com
en: Username at %s:
it: Nome utente su %s:

en: Password for %s@%s:
it: Password per %s@%s:

en: (r)eject, accept (o)nce, (a)ccept always
it: (r)ifiuta, accetta questa v(o)lta, (a)ccetta sempre

en: (r)eject, accept (o)nce
it: (r)ifiuta, accetta questa v(o)lta

en: Jumping is not implemented for dialogs
it: I salti non sono implementati per i dialog

en: Search is not implemented for this menu
it: In questo menù la ricerca non è stata implementata

en: Unable to get certificate from peer
it: Impossibile ottenere il certificato dal peer

en: Certificate verification error (%s)
it: Errore nella verifica del certificato (%s)

en: [unable to calculate]
it: [impossibile da calcolare]

en: Error initialising gnutls certificate data
it: Errore nell'inizializzazione dei dati del certificato gnutls

en: Error processing certificate data
it: Errore nell'analisi dei dati del certificato

en: This certificate belongs to:
it: Questo certificato appartiene a:

en: This certificate was issued by:
it: Questo certificato è stato emesso da:

en: This certificate is valid
it: Questo certificato è valido

en:    from %s
it:    da %s

en:      to %s
it:      a %s

en: SHA1 Fingerprint: %s
it: Fingerprint SHA1: %s

en: WARNING: Server certificate is not yet valid
it: ATTENZIONE: il certificato del server non è ancora valido

en: WARNING: Server certificate has expired
it: ATTENZIONE: il certificato del server è scaduto

en: WARNING: Server certificate has been revoked
it: ATTENZIONE: il certificato del server è stato revocato

en: WARNING: Server hostname does not match certificate
it: ATTENZIONE: il nome host del server non corrisponde al certificato

en: WARNING: Signer of server certificate is not a CA
it: ATTENZIONE: il firmatario del certificato del server non è una CA valida

en: Warning: Server certificate was signed using an insecure algorithm
it: Attenzione: il certificato del server è stato firmato con un algoritmo non sicuro

en: SSL Certificate check (certificate %zu of %zu in chain)
it: Verifica del certificato SSL (certificato %zu di %zu nella catena)

en: Certificate saved
it: Certificato salvato

en: Warning: Couldn't save certificate
it: Attenzione: impossibile salvare il certificato

en: All available protocols for TLS/SSL connection disabled
it: Disabilitati tutti i protocolli di connessione disponibili per TLS/SSL

en: SSL/TLS connection using %s (%s/%s/%s)
it: Connessione SSL/TLS con %s (%s/%s/%s)

en: Error: no TLS socket open
it: Errore: nessun socket TLS aperto

en: Filling entropy pool: %s...
it: Riempimento del pool di entropia: %s...

en: %s has insecure permissions
it: %s ha permessi insicuri

en: [invalid date]
it: [data non valida]

en: Server certificate is not yet valid
it: Il certificato del server non è ancora valido

en: Server certificate has expired
it: Il certificato del server è scaduto

en: Failed to find enough entropy on your system
it: Impossibile trovare abbastanza entropia nel sistema

en: can't get certificate subject
it: impossibile ottenere il soggetto del certificato

en: can't get certificate common name
it: Impossibile ottenere il nome comune del certificato

en: certificate owner does not match hostname %s
it: il proprietario del certificato non corrisponde al nome host %s

en: Certificate host check failed: %s
it: Verifica nome host del certificato fallita: %s

en: I/O error
it: errore di I/O

en: unknown error
it: errore sconosciuto

en: SSL failed: %s
it: SSL fallito: %s

en: Looking up %s...
it: Ricerca di %s...

en: Could not find the host "%s"
it: Impossibile trovare l'host "%s".

en: Connecting to %s...
it: Connessione a %s...

en: Could not connect to %s (%s)
it: Impossibile connettersi a %s (%s)

en: Error talking to %s (%s)
it: Errore di comunicazione con %s (%s)

en: Unknown SASL profile
it: Profilo SASL sconosciuto

en: Error allocating SASL connection
it: Errore nell'allocare la connessione SASL

en: Error setting SASL security properties
it: Errore nell'impostare le proprietà di sicurezza SASL

en: Error setting SASL external user name
it: Errore nell'impostare il nome utente SASL esterno

en: Preconnect command failed
it: Comando di preconnessione fallito

en: Connection to %s closed
it: Connessione a %s chiusa.

en: Connecting with "%s"...
it: Connessione a "%s"...

en: Tunnel error talking to %s: %s
it: Errore del tunnel nella comunicazione con %s: %s

en: Tunnel to %s returned error %d (%s)
it: Il tunnel verso %s ha restituito l'errore %d (%s)

en: %s isn't a regular file
it: %s non è un file regolare

en: could not create temporary folder: %s
it: impossibile creare il folder temporaneo: %s

en: could not write temporary mail folder: %s
it: impossibile scrivere il folder temporaneo: %s

en: could not truncate temporary mail folder: %s
it: impossibile troncare il folder temporaneo: %s

en: Message file is empty
it: Il file del messaggio è vuoto

en: Message not modified
it: Messaggio non modificato

en: Can't open message file: %s
it: Impossibile aprire il file del messaggio: %s

note: L10N: %s is from strerror(errno)
en: Can't append to folder: %s
it: Impossibile accodare al folder: %s

en: multipart message has no boundary parameter
it: il messaggio multipart non ha il parametro boundary

en: Could not find sorting function [report this bug]
it: Impossibile trovare la funzione di ordinamento [segnala questo bug]

en: Sorting mailbox...
it: Ordinamento della mailbox...

en: S/MIME already selected. Clear and continue?
it: S/MIME già selezionato. Annullare & continuare?

en: PGP already selected. Clear and continue?
it: PGP già selezionato. Annullare & continuare?

note: L10N: This string is used by the compose menu. Since it is hidden by default, it does not increase the indentation of other compose menu fields.  However, if possible, it should not be longer than the other compose menu fields.  Since it shares the row with "Encrypt with:", it should not be longer t
en: Sign as:
it: Firma come:

en: Sign, Encrypt
it: Firma, Crittografa

en: Encrypt
it: Crittografa

en: Sign
it: Firma

en: None
it: Nessuno

en:  (inline PGP)
it:  (PGP in linea)

en: <default>
it: <predefinito>

en: Encrypt with:
it: Cifra con:

en: Warning: message contains no From: header
it: Attenzione: il messaggio non contiene alcun header From:

en: Error parsing address
it: Errore nella lettura dell'indirizzo

en: Can't create filter process
it: Impossibile creare il processo filtro

en: Pipe to command:
it: Apri una pipe con il comando:

en: No printing command has been defined
it: Non è stato definito un comando di stampa

en: Shell command:
it: Comando della shell:

en: Copying to %s...
it: Copio in %s...

en: Convert to %s upon sending?
it: Convertire in %s al momento dell'invio?

en: Content-Type changed to %s
it: Il Content-Type è stato cambiato in %s

en: Threading is not enabled
it: Il threading non è attivo

en: Clear flag
it: Cancella il flag

en: Set flag
it: Imposta il flag

en: Press any key to continue...
it: Premere un tasto per continuare...

en:  ('?' for list):
it:  ('?' per la lista):

en: Char = %s, Octal = %o, Decimal = %d
it: Car = %s, Ottale = %o, Decimale = %d

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_COLLAPSE Attach Dialog: <op_attachment_collapse>
en: toggle display of subparts
it: (dis)attiva la visualizzazione delle sottoparti

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_DELETE Attach Dialog: <op_attachment_delete> L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_DETACH Compose Dialog: <op_attachment_detach> L10N: Help screen description for OP_DELETE Alias Dialog: <op_delete> Index: <op_delete> Postponed Dialog: <op_de
en: delete the current entry
it: cancella la voce corrente

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_EDIT_DESCRIPTION Compose Dialog: <op_attachment_edit_description>
en: edit attachment description
it: modifica la descrizione dell'allegato

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_EDIT_ENCODING Compose Dialog: <op_attachment_edit_encoding>
en: edit attachment transfer-encoding
it: modifica il transfer-encoding dell'allegato

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_EDIT_MIME Compose Dialog: <op_attachment_edit_mime>
en: edit attachment using mailcap entry
it: modifica l'allegato usando la voce di mailcap

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_EDIT_TYPE Attach Dialog: <op_attachment_edit_type> Compose Dialog: <op_attachment_edit_type> Index: <op_attachment_edit_type>
en: edit attachment content type
it: modifica il tipo di allegato

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_FILTER Compose Dialog: <op_attachment_filter>
en: filter attachment through a shell command
it: filtra l'allegato attraverso un comando della shell

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_GET_ATTACHMENT Compose Dialog: <op_attachment_get_attachment>
en: get a temporary copy of an attachment
it: prendi una copia temporanea di un allegato

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_NEW_MIME Compose Dialog: <op_attachment_new_mime>
en: compose new attachment using mailcap entry
it: componi un nuovo allegato usando la voce di mailcap

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_PIPE L10N: Help screen description for OP_PIPE Compose Dialog: <op_attachment_filter> Attach Dialog: <op_attachment_pipe> Index: <op_pipe>
en: pipe message/attachment to a shell command
it: manda un messaggio/allegato a un comando della shell con una pipe

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_PRINT Attach Dialog: <op_attachment_print> Compose Dialog: <op_attachment_print> L10N: Help screen description for OP_PRINT Index: <op_print>
en: print the current entry
it: stampa la voce corrente

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_SAVE Attach Dialog: <op_attachment_save> Compose Dialog: <op_attachment_save> L10N: Help screen description for OP_SAVE Index: <op_save> Pager: <op_save>
en: save message/attachment to a mailbox/file
it: salva messaggio/allegato in una mailbox/file

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_TOGGLE_DISPOSITION Compose Dialog: <op_attachment_toggle_disposition>
en: toggle disposition between inline/attachment
it: cambia la disposizione tra inline e attachment

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_TOGGLE_RECODE Compose Dialog: <op_attachment_toggle_recode>
en: toggle recoding of this attachment
it: (dis)abilita la ricodifica di questo allegato

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_TOGGLE_UNLINK Compose Dialog: <op_attachment_toggle_unlink>
en: toggle whether to delete file after sending it
it: (dis)attiva se cancellare il file dopo averlo spedito

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_UNDELETE Attach Dialog: <op_attachment_undelete> L10N: Help screen description for OP_UNDELETE Alias Dialog: <op_delete> Postponed Dialog: <op_delete> Index: <op_undelete>
en: undelete the current entry
it: de-cancella la voce corrente

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_UPDATE_ENCODING Compose Dialog: <op_attachment_update_encoding>
en: update an attachment's encoding info
it: aggiorna le informazioni sulla codifica di un allegato

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_VIEW Attach Dialog: <op_attachment_view> Compose Dialog: <op_display_headers>
en: view attachment using mailcap entry if necessary
it: visualizza l'allegato usando se necessario la voce di mailcap

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_VIEW_MAILCAP Attach Dialog: <op_attachment_view_mailcap> Compose Dialog: <op_display_headers>
en: force viewing of attachment using mailcap
it: forza la visualizzazione dell'allegato usando mailcap

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_VIEW_TEXT Attach Dialog: <op_attachment_view_text> Compose Dialog: <op_display_headers>
en: view attachment as text
it: visualizza l'allegato come se fosse testo

note: L10N: Help screen description for OP_BOTTOM_PAGE Menu: <menu_movement>
en: move to the bottom of the page
it: spostati in fondo alla pagina

note: L10N: Help screen description for OP_BOUNCE_MESSAGE Attach Dialog: <op_bounce_message> Index: <op_bounce_message>
en: remail a message to another user
it: rispedisci un messaggio a un altro utente

note: L10N: Help screen description for OP_BROWSER_NEW_FILE Browser: <op_browser_new_file>
en: select a new file in this directory
it: seleziona un nuovo file in questa directory

note: L10N: Help screen description for OP_BROWSER_TELL Browser: <op_browser_tell>
en: display the currently selected file's name
it: mostra il nome del file attualmente selezionato

note: L10N: Help screen description for OP_BROWSER_TOGGLE_LSUB Browser: <op_browser_toggle_lsub>
en: toggle view all/subscribed mailboxes (IMAP only)
it: mostra tutte le mailbox/solo sottoscritte (solo IMAP)

note: L10N: Help screen description for OP_BROWSER_VIEW_FILE Browser: <op_browser_view_file>
en: view file
it: guarda il file

note: L10N: Help screen description for OP_CHANGE_DIRECTORY Browser: <op_change_directory>
en: change directories
it: cambia directory

note: L10N: Help screen description for OP_CHECK_NEW Browser: <op_toggle_mailboxes>
en: check mailboxes for new mail
it: controlla se c'è nuova posta nella mailbox

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_FILE Compose Dialog: <op_compose_edit_file>
en: edit the file to be attached
it: modifica il file da allegare

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_MESSAGE Compose Dialog: <op_compose_edit_message>
en: edit the message
it: modifica il messaggio

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_ISPELL Compose Dialog: <op_compose_ispell>
en: run ispell on the message
it: esegui ispell sul messaggio

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_POSTPONE_MESSAGE Compose Dialog: <op_compose_postpone_message>
en: save this message to send later
it: salva questo messaggio per inviarlo in seguito

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_RENAME_FILE Compose Dialog: <op_compose_rename_file>
en: rename/move an attached file
it: rinomina/sposta un file allegato

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_SEND_MESSAGE Compose Dialog: <op_compose_send_message>
en: send the message
it: spedisce il messaggio

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_WRITE_MESSAGE Compose Dialog: <op_compose_write_message>
en: write the message to a folder
it: scrivi il messaggio in un folder

note: L10N: Help screen description for OP_COPY_MESSAGE Index: <op_save>
en: copy a message to a file/mailbox
it: copia un messaggio in un file/mailbox

note: L10N: Help screen description for OP_CREATE_ALIAS Alias Dialog: <op_create_alias> Index: <op_create_alias>
en: create an alias from a message sender
it: crea un alias dal mittente del messaggio

note: L10N: Help screen description for OP_CREATE_MAILBOX Browser: <op_create_mailbox>
en: create a new mailbox (IMAP only)
it: crea una nuova mailbox (solo IMAP)

note: L10N: Help screen description for OP_CURRENT_BOTTOM Menu: <menu_movement>
en: move entry to bottom of screen
it: muovi la voce in fondo allo schermo

note: L10N: Help screen description for OP_CURRENT_MIDDLE Menu: <menu_movement>
en: move entry to middle of screen
it: muovi al voce in mezzo allo schermo

note: L10N: Help screen description for OP_CURRENT_TOP Menu: <menu_movement>
en: move entry to top of screen
it: muovi la voce all'inizio dello schermo

note: L10N: Help screen description for OP_DECODE_COPY Index: <op_save>
en: make decoded (text/plain) copy
it: fai una copia decodificata (text/plain)

note: L10N: Help screen description for OP_DECODE_SAVE Index: <op_save>
en: make decoded copy (text/plain) and delete
it: fai una copia decodificata (text/plain) e cancellalo

note: L10N: Help screen description for OP_DELETE_MAILBOX Browser: <op_delete_mailbox>
en: delete the current mailbox (IMAP only)
it: cancella la mailbox corrente (solo IMAP)

note: L10N: Help screen description for OP_DELETE_SUBTHREAD Index: <op_delete_thread>
en: delete all messages in subthread
it: cancella tutti i messaggi nel subthread

note: L10N: Help screen description for OP_DELETE_THREAD Index: <op_delete_thread>
en: delete all messages in thread
it: cancella tutti i messaggi nel thread

note: L10N: Help screen description for OP_DISPLAY_ADDRESS Index: <op_display_address>
en: display full address of sender
it: visualizza l'indirizzo completo del mittente

note: L10N: Help screen description for OP_DISPLAY_HEADERS Attach Dialog: <op_attachment_view> Compose Dialog: <op_display_headers> Index: <op_display_message>
en: display message and toggle header weeding
it: visualizza il messaggio e (dis)attiva la rimozione degli header

note: L10N: Help screen description for OP_DISPLAY_MESSAGE Index: <op_display_message>
en: display a message
it: visualizza un messaggio

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_BACKSPACE Text Entry: <op_editor_backspace>
en: delete the char in front of the cursor
it: cancella il carattere davanti al cursore

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_BACKWARD_CHAR Text Entry: <op_editor_backward_char>
en: move the cursor one character to the left
it: sposta il cursore di un carattere a sinistra

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_BACKWARD_WORD Text Entry: <op_editor_backward_word>
en: move the cursor to the beginning of the word
it: sposta il cursore all'inizio della parola

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_BOL Text Entry: <op_editor_bol>
en: jump to the beginning of the line
it: salta all'inizio della riga

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_CAPITALIZE_WORD Text Entry: <op_editor_capitalize_word>
en: capitalize the word
it: rendi maiuscola la prima lettera

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_COMPLETE Text Entry: <op_editor_complete>
en: complete filename or alias
it: completa il nome del file o l'alias

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_COMPLETE_QUERY Text Entry: <op_editor_complete>
en: complete address with query
it: completa l'indirizzo con una ricerca

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_DELETE_CHAR Text Entry: <op_editor_delete_char>
en: delete the char under the cursor
it: cancella il carattere sotto il cursore

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_DOWNCASE_WORD Text Entry: <op_editor_capitalize_word>
en: convert the word to lower case
it: rendi minuscola la parola

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_EOL Text Entry: <op_editor_eol>
en: jump to the end of the line
it: salta alla fine della riga

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_FORWARD_CHAR Text Entry: <op_editor_forward_char>
en: move the cursor one character to the right
it: sposta il cursore di un carattere a destra

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_FORWARD_WORD Text Entry: <op_editor_forward_word>
en: move the cursor to the end of the word
it: sposta il cursore alla fine della parola

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_HISTORY_DOWN Text Entry: <op_editor_history_down>
en: scroll down through the history list
it: spostati in basso attraverso l'history

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_HISTORY_UP Text Entry: <op_editor_history_up>
en: scroll up through the history list
it: spostati in alto attraverso l'history

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_KILL_EOL Text Entry: <op_editor_kill_eol>
en: delete chars from cursor to end of line
it: cancella i caratteri dal cursore alla fine della riga

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_KILL_EOW Text Entry: <op_editor_kill_eow>
en: delete chars from the cursor to the end of the word
it: cancella i caratteri dal cursore alla fine della parola

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_KILL_WHOLE_LINE Text Entry: <op_editor_kill_whole_line>
en: delete all chars on the line
it: cancella tutti i caratteri sulla riga

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_KILL_WORD Text Entry: <op_editor_kill_word>
en: delete the word in front of the cursor
it: cancella la parola davanti al cursore

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_MAILBOX_CYCLE Text Entry: <op_editor_complete>
en: cycle among incoming mailboxes
it: passa alla mailbox di ingresso successiva

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_QUOTE_CHAR Text Entry: <op_editor_quote_char>
en: quote the next typed key
it: proteggi il successivo tasto digitato

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_TRANSPOSE_CHARS Text Entry: <op_editor_transpose_chars>
en: transpose character under cursor with previous
it: scambia il carattere sotto il cursore con il precedente

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_UPCASE_WORD Text Entry: <op_editor_capitalize_word>
en: convert the word to upper case
it: rendi maiuscola la parola

note: L10N: Help screen description for OP_END_COND Index: <op_end_cond>
en: end of conditional execution (noop)
it: fine dell'esecuzione condizionata (noop)

note: L10N: Help screen description for OP_ENTER_COMMAND Global: <op_enter_command>
en: enter a neomuttrc command
it: inserisci un comando di neomuttrc

note: L10N: Help screen description for OP_ENTER_MASK Browser: <op_enter_mask>
en: enter a file mask
it: inserisci la maschera dei file

note: L10N: Help screen description for OP_EXIT Alias Dialog: <op_exit> Attach Dialog: <op_exit> Autocrypt Dialog: <op_exit> Browser: <op_exit> Compose Dialog: <op_exit> GPGME Key Selection Dialog: <op_exit> Index: <op_exit> Pager: <op_exit> PGP Key Selection Dialog: <op_exit> Postponed Dialog: <op_exit> 
en: exit this menu
it: esci da questo menù

note: L10N: Help screen description for OP_FIRST_ENTRY Menu: <menu_movement>
en: move to the first entry
it: spostati alla prima voce

note: L10N: Help screen description for OP_FLAG_MESSAGE Index: <op_flag_message>
en: toggle a message's 'important' flag
it: (dis)attiva il flag 'importante' del messaggio

note: L10N: Help screen description for OP_FORWARD_MESSAGE Attach Dialog: <op_forward_message> Index: <op_forward_message>
en: forward a message with comments
it: inoltra un messaggio con i commenti

note: L10N: Help screen description for OP_GENERIC_SELECT_ENTRY Alias Dialog: <op_generic_select_entry> Browser: <op_generic_select_entry> GPGME Key Selection Dialog: <op_generic_select_entry> History Dialog: <op_generic_select_entry> Pattern Dialog: <op_generic_select_entry> PGP Key Selection Dialog: <op
en: select the current entry
it: seleziona la voce corrente

note: L10N: Help screen description for OP_GROUP_REPLY Index: <op_group_reply> Attach Dialog: <op_reply>
en: reply to all recipients
it: rispondi a tutti i destinatari

note: L10N: Help screen description for OP_HALF_DOWN Menu: <menu_movement> Pager: <op_pager_half_down>
en: scroll down 1/2 page
it: sposta verso il basso di 1/2 pagina

note: L10N: Help screen description for OP_HALF_UP Menu: <menu_movement> Pager: <op_pager_half_up>
en: scroll up 1/2 page
it: sposta verso l'alto di 1/2 pagina

note: L10N: Help screen description for OP_HELP Text Entry: <op_help> Menu: <op_help> Pager: <op_help>
en: this screen
it: questo schermo

note: L10N: Help screen description for OP_JUMP Index: <op_jump> Menu: <op_jump>
en: jump to an index number
it: salta a un numero dell'indice

note: L10N: Help screen description for OP_LAST_ENTRY Menu: <menu_movement>
en: move to the last entry
it: spostati all'ultima voce

note: L10N: Help screen description for OP_LIST_REPLY Index: <op_list_reply> Attach Dialog: <op_reply>
en: reply to specified mailing list
it: rispondi alla mailing list indicata

note: L10N: Help screen description for OP_MACRO
en: execute a macro
it: esegui una macro

note: L10N: Help screen description for OP_MAIL Alias Dialog: <op_generic_select_entry> Index: <op_mail>
en: compose a new mail message
it: componi un nuovo messaggio

note: L10N: Help screen description for OP_MAILBOX_LIST Browser: <op_mailbox_list> Index: <op_mailbox_list>
en: list mailboxes with new mail
it: elenca le mailbox con nuova posta

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_BREAK_THREAD Index: <op_main_break_thread>
en: break the thread in two
it: dividi il thread in due parti

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_CHANGE_FOLDER Index: <op_main_change_folder>
en: open a different folder
it: apri un altro folder

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_CHANGE_FOLDER_READONLY Index: <op_main_change_folder>
en: open a different folder in read only mode
it: apri un altro folder in sola lettura

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_CLEAR_FLAG Index: <op_main_set_flag>
en: clear a status flag from a message
it: cancella il flag di stato da un messaggio

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_COLLAPSE_ALL Index: <op_main_collapse_all>
en: collapse/uncollapse all threads
it: (de)comprimi tutti i thread

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_COLLAPSE_THREAD Index: <op_main_collapse_thread>
en: collapse/uncollapse current thread
it: (de)comprimi il thread corrente

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_FETCH_MAIL Index: <op_main_fetch_mail>
en: retrieve mail from POP server
it: recupera la posta dal server POP

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_IMAP_FETCH Index: <op_main_imap_fetch>
en: force retrieval of mail from IMAP server
it: recupera la posta dal server IMAP

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_IMAP_LOGOUT_ALL Index: <op_main_imap_logout_all>
en: logout from all IMAP servers
it: termina la sessione con tutti i server IMAP

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_LIMIT Alias Dialog: <op_main_limit> Index: <op_main_limit>
en: show only messages matching a pattern
it: mostra solo i messaggi corrispondenti al modello

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_LINK_THREADS Index: <op_main_link_threads>
en: link tagged message to the current one
it: collega il messaggio segnato con quello attuale

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_NEW Index: <op_main_next_new>
en: jump to the next new message
it: salta al successivo nuovo messaggio

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_NEW_THEN_UNREAD Index: <op_main_next_new>
en: jump to the next new or unread message
it: salta al successivo messaggio nuovo o non letto

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_SUBTHREAD Index: <op_main_next_thread>
en: jump to the next subthread
it: salta al subthread successivo

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_THREAD Index: <op_main_next_thread>
en: jump to the next thread
it: salta al thread successivo

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_UNDELETED Index: <op_main_next_undeleted>
en: move to the next undeleted message
it: salta al messaggio de-cancellato successivo

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_UNREAD Index: <op_main_next_new>
en: jump to the next unread message
it: salta al successivo messaggio non letto

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_UNREAD_MAILBOX Index: <op_main_next_unread_mailbox>
en: open next mailbox with new mail
it: apri la mailbox successiva con nuova posta

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PARENT_MESSAGE Index: <op_main_root_message>
en: jump to parent message in thread
it: salta al messaggio padre nel thread

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PREV_NEW Index: <op_main_next_new>
en: jump to the previous new message
it: salta al precedente messaggio nuovo

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PREV_NEW_THEN_UNREAD Index: <op_main_next_new>
en: jump to the previous new or unread message
it: salta al precedente messaggio nuovo o non letto

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PREV_SUBTHREAD Index: <op_main_next_thread>
en: jump to previous subthread
it: salta al thread seguente

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PREV_THREAD Index: <op_main_next_thread>
en: jump to previous thread
it: salta al thread precedente

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PREV_UNDELETED Index: <op_main_prev_undeleted>
en: move to the previous undeleted message
it: salta al precedente messaggio de-cancellato

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PREV_UNREAD Index: <op_main_next_new>
en: jump to the previous unread message
it: salta al precedente messaggio non letto

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_READ_SUBTHREAD Index: <op_main_read_thread>
en: mark the current subthread as read
it: segna il subthread corrente come già letto

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_READ_THREAD Index: <op_main_read_thread>
en: mark the current thread as read
it: segna il thread corrente come già letto

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_SET_FLAG Index: <op_main_set_flag>
en: set a status flag on a message
it: imposta un flag di stato su un messaggio

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_SHOW_LIMIT Index: <op_main_show_limit>
en: show currently active limit pattern
it: mostra il modello limitatore attivo

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_SYNC_FOLDER Index: <op_main_sync_folder>
en: save changes to mailbox
it: salva i cambiamenti nella mailbox

note: L10N: Help screen description for OP_MIDDLE_PAGE Menu: <menu_movement>
en: move to the middle of the page
it: spostati in mezzo alla pagina

note: L10N: Help screen description for OP_NEXT_ENTRY Menu: <menu_movement> Index: <op_next_entry>
en: move to the next entry
it: spostati alla voce successiva

note: L10N: Help screen description for OP_NEXT_LINE Menu: <menu_movement> Pager: <op_pager_next_line>
en: scroll down one line
it: spostati una riga in basso

note: L10N: Help screen description for OP_NEXT_PAGE Menu: <menu_movement> Pager: <op_pager_next_page>
en: move to the next page
it: spostati alla pagina successiva

note: L10N: Help screen description for OP_PAGER_BOTTOM Pager: <op_pager_bottom>
en: jump to the bottom of the message
it: salta in fondo al messaggio

note: L10N: Help screen description for OP_PAGER_HIDE_QUOTED Pager: <op_pager_hide_quoted>
en: toggle display of quoted text
it: (dis)attiva la visualizzazione del testo citato

note: L10N: Help screen description for OP_PAGER_SKIP_QUOTED Pager: <op_pager_skip_quoted>
en: skip beyond quoted text
it: salta oltre il testo citato

note: L10N: Help screen description for OP_PAGER_TOP Pager: <op_pager_top>
en: jump to the top of the message
it: salta all'inizio del messaggio

note: L10N: Help screen description for OP_PREV_ENTRY Menu: <menu_movement> Index: <op_prev_entry>
en: move to the previous entry
it: spostati alla voce precedente

note: L10N: Help screen description for OP_PREV_LINE Menu: <menu_movement> Pager: <op_pager_prev_line>
en: scroll up one line
it: spostati in alto di una riga

note: L10N: Help screen description for OP_PREV_PAGE Menu: <menu_movement> Pager: <op_pager_prev_page>
en: move to the previous page
it: spostati alla pagina precedente

note: L10N: Help screen description for OP_QUERY Alias Dialog: <op_query> Index: <op_query>
en: query external program for addresses
it: chiedi gli indirizzi a un programma esterno

note: L10N: Help screen description for OP_QUERY_APPEND Alias Dialog: <op_query>
en: append new query results to current results
it: aggiungi i risultati della nuova ricerca ai risultati attuali

note: L10N: Help screen description for OP_QUIT History Dialog: <op_quit> Index: <op_quit> Pattern Dialog: <op_quit>
en: save changes to mailbox and quit
it: salva i cambiamenti alla mailbox ed esci

note: L10N: Help screen description for OP_RECALL_MESSAGE Index: <op_recall_message>
en: recall a postponed message
it: richiama un messaggio rimandato

note: L10N: Help screen description for OP_REDRAW Text Entry: <op_redraw> Global: <op_redraw>
en: clear and redraw the screen
it: cancella e ridisegna lo schermo

note: L10N: Help screen description for OP_RENAME_MAILBOX Browser: <op_rename_mailbox>
en: rename the current mailbox (IMAP only)
it: rinomina la mailbox corrente (solo IMAP)

note: L10N: Help screen description for OP_REPLY Attach Dialog: <op_reply> Index: <op_reply>
en: reply to a message
it: rispondi a un messaggio

note: L10N: Help screen description for OP_RESEND Attach Dialog: <op_resend> Index: <op_resend>
en: use the current message as a template for a new one
it: usa il messaggio corrente come modello per uno nuovo

note: L10N: Help screen description for OP_SEARCH Menu: <menu_search> Pager: <op_pager_search> Alias Dialog: <op_search> Index: <op_search> Postponed Dialog: <op_search>
en: search for a regular expression
it: cerca una espressione regolare

note: L10N: Help screen description for OP_SEARCH_NEXT Menu: <menu_search> Pager: <op_pager_search_next> Alias Dialog: <op_search> Index: <op_search> Postponed Dialog: <op_search>
en: search for next match
it: cerca la successiva corrispondenza

note: L10N: Help screen description for OP_SEARCH_OPPOSITE Menu: <menu_search> Pager: <op_pager_search_next> Alias Dialog: <op_search> Index: <op_search> Postponed Dialog: <op_search>
en: search for next match in opposite direction
it: cerca la successiva corrispondenza nella direzione opposta

note: L10N: Help screen description for OP_SEARCH_REVERSE Menu: <menu_search> Pager: <op_pager_search> Alias Dialog: <op_search> Index: <op_search> Postponed Dialog: <op_search>
en: search backwards for a regular expression
it: cerca all'indietro una espressione regolare

note: L10N: Help screen description for OP_SEARCH_TOGGLE Pager: <op_search_toggle>
en: toggle search pattern coloring
it: (dis)attiva la colorazione del modello cercato

note: L10N: Help screen description for OP_SHELL_ESCAPE Global: <op_shell_escape>
en: invoke a command in a subshell
it: esegui un comando in una subshell

note: L10N: Help screen description for OP_SORT Alias Dialog: <op_sort> Browser: <op_sort> Index: <op_sort>
en: sort messages
it: ordina i messaggi

note: L10N: Help screen description for OP_SORT_REVERSE Alias Dialog: <op_sort> Browser: <op_sort> Index: <op_sort>
en: sort messages in reverse order
it: ordina i messaggi in ordine inverso

note: L10N: Help screen description for OP_TAG Index: <op_tag>
en: tag the current entry
it: segna la voce corrente

note: L10N: Help screen description for OP_TAG_PREFIX
en: apply next function to tagged messages
it: applica la funzione successiva ai messaggi segnati

note: L10N: Help screen description for OP_TAG_PREFIX_COND
en: apply next function ONLY to tagged messages
it: applica la successiva funzione SOLO ai messaggi segnati

note: L10N: Help screen description for OP_TAG_SUBTHREAD Index: <op_tag_thread>
en: tag the current subthread
it: segna il subthread corrente

note: L10N: Help screen description for OP_TAG_THREAD Index: <op_tag_thread>
en: tag the current thread
it: segna il thread corrente

note: L10N: Help screen description for OP_TOGGLE_MAILBOXES Browser: <op_toggle_mailboxes>
en: toggle whether to browse mailboxes or all files
it: (dis)attiva se visualizzare le mailbox o tutti i file

note: L10N: Help screen description for OP_TOGGLE_NEW Index: <op_toggle_new>
en: toggle a message's 'new' flag
it: (dis)attiva il flag 'nuovo' di un messaggio

note: L10N: Help screen description for OP_TOGGLE_WRITE Index: <op_toggle_write>
en: toggle whether the mailbox will be rewritten
it: (dis)attiva se la mailbox sarà riscritta

note: L10N: Help screen description for OP_TOP_PAGE Menu: <menu_movement>
en: move to the top of the page
it: spostati all'inizio della pagina

note: L10N: Help screen description for OP_UNDELETE_SUBTHREAD Index: <op_undelete_thread>
en: undelete all messages in subthread
it: de-cancella tutti i messaggi nel subthread

note: L10N: Help screen description for OP_UNDELETE_THREAD Index: <op_undelete_thread>
en: undelete all messages in thread
it: de-cancella tutti i messaggi nel thread

note: L10N: Help screen description for OP_VERSION Global: <op_version>
en: show the NeoMutt version number and date
it: mostra il numero di versione e la data di NeoMutt

note: L10N: Help screen description for OP_VIEW_ATTACHMENTS Index: <op_view_attachments> Pager: <op_view_attachments>
en: show MIME attachments
it: mostra gli allegati MIME

note: L10N: Help screen description for OP_WHAT_KEY Global: <op_what_key>
en: display the keycode for a key press
it: mostra il keycode per un tasto premuto

note: L10N: Help screen description for OP_DECRYPT_COPY Index: <op_save>
en: make decrypted copy
it: fai una copia decodificata

note: L10N: Help screen description for OP_DECRYPT_SAVE Index: <op_save>
en: make decrypted copy and delete
it: fai una copia decodificata e cancellalo

note: L10N: Help screen description for OP_EXTRACT_KEYS Attach Dialog: <op_extract_keys> Index: <op_extract_keys>
en: extract supported public keys
it: estra le chiavi pubbliche PGP

note: L10N: Help screen description for OP_ENVELOPE_EDIT_BCC Envelope Window: <op_envelope_edit_bcc>
en: edit the BCC list
it: modifica la lista dei BCC

note: L10N: Help screen description for OP_ENVELOPE_EDIT_CC Envelope Window: <op_envelope_edit_cc>
en: edit the CC list
it: modifica la lista dei CC

note: L10N: Help screen description for OP_ENVELOPE_EDIT_FCC Envelope Window: <op_envelope_edit_fcc>
en: enter a file to save a copy of this message in
it: inserisci un file in cui salvare una coppia di questo messagio

note: L10N: Help screen description for OP_ENVELOPE_EDIT_FROM Envelope Window: <op_envelope_edit_from>
en: edit the from field
it: modifica il campo from

note: L10N: Help screen description for OP_ENVELOPE_EDIT_HEADERS Compose Dialog: <op_envelope_edit_headers>
en: edit the message with headers
it: modifica il messaggio insieme agli header

note: L10N: Help screen description for OP_ENVELOPE_EDIT_REPLY_TO Envelope Window: <op_envelope_edit_reply_to>
en: edit the Reply-To field
it: modifica il campo Reply-To

note: L10N: Help screen description for OP_ENVELOPE_EDIT_SUBJECT Envelope Window: <op_envelope_edit_subject>
en: edit the subject of this message
it: modifica il Subject di questo messaggio

note: L10N: Help screen description for OP_ENVELOPE_EDIT_TO Envelope Window: <op_envelope_edit_to>
en: edit the TO list
it: modifica la lista dei TO

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_ATTACH_KEY Compose Dialog: <op_attachment_attach_key>
en: attach a PGP public key
it: allega una chiave pubblica PGP

note: L10N: Help screen description for OP_CHECK_TRADITIONAL Attach Dialog: <op_check_traditional> Index: <op_check_traditional>
en: check for classic PGP
it: controlla firma PGP tradizionale

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_PGP_MENU Envelope Window: <op_compose_pgp_menu>
en: show PGP options
it: mostra le opzioni PGP

note: L10N: Help screen description for OP_MAIL_KEY Index: <op_mail_key>
en: mail a PGP public key
it: spedisci una chiave pubblica PGP

note: L10N: Help screen description for OP_VIEW_ID GPGME Key Selection Dialog: <op_view_id> PGP Key Selection Dialog: <op_view_id>
en: view the key's user id
it: visualizza la chiave dell'user id

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_SMIME_MENU Envelope Window: <op_compose_smime_menu>
en: show S/MIME options
it: mostra le opzioni S/MIME

en: null operation
it: operazione nulla

en: [-- Autoview using %s --]
it: [-- Visualizzato automaticamente con %s --]

en: Invoking autoview command: %s
it: Richiamo il comando di autovisualizzazione: %s

en: [-- Can't run %s --]
it: [-- Impossibile eseguire %s --]

en: [-- Autoview stderr of %s --]
it: [-- stderr dell'autoview di %s --]

en: [-- Error: message/external-body has no access-type parameter --]
it: [-- Errore: message/external-body non ha un parametro access-type --]

en: [-- name: %s --]
it: [-- nome: %s --]

en: [-- Error: Could not display any parts of Multipart/Alternative --]
it: [-- Errore: impossibile visualizzare ogni parte di multipart/alternative --]

en: One or more parts of this message could not be displayed
it: Uno o più parti di questo messaggio potrebbero non essere mostrate

en: Unable to open temporary file
it: Impossibile aprire il file temporaneo

en: Error: multipart/signed has no protocol
it: Errore: multipart/signed non ha protocollo

en: Help for %s
it: Aiuto per %s

en: %s:%d: Bad history file format
it: %s:%d: Formato del file della cronologia errato

en: Can't create temporary file
it: Impossibile creare il file temporaneo

en: unhook: Can't do unhook * from within a hook
it: unhook: impossibile usare unhook * dentro un hook

en: unhook: unknown hook type: %s
it: unhook: tipo di hook sconosciuto: %s

en: unhook: Can't delete a %s from within a %s
it: unhook: impossibile cancellare un %s dentro un %s

note: L10N: (%s) is the method name, e.g. Anonymous, CRAM-MD5, GSSAPI, SASL
en: Authenticating (%s)...
it: Autenticazione in corso (%s)...

en: LOGIN disabled on this server
it: LOGIN non è abilitato su questo server

en: Logging in...
it: Faccio il login...

en: Login failed
it: Login fallito

en: %s is an invalid IMAP path
it: %s non è un percorso IMAP valido

en: Getting folder list...
it: Scarico la lista dei folder...

note: L10N: (%s) is the name / path of the folder we were trying to browse
en: No such folder: %s
it: Folder inesistente: %s

en: Create mailbox:
it: Crea la mailbox:

en: Mailbox must have a name
it: La mailbox deve avere un nome

en: Mailbox created
it: Mailbox creata

en: Rename mailbox %s to:
it: Rinomina la mailbox %s in:

en: Rename failed: %s
it: Impossibile rinominare: %s

en: Mailbox renamed
it: Mailbox rinominata

en: CREATE failed: %s
it: CREATE fallito: %s

en: Closing connection to %s...
it: Chiusura della connessione a %s...

en: Secure connection with TLS?
it: Vuoi usare TLS per rendere sicura la connessione?

en: Could not negotiate TLS connection
it: Impossibile negoziare la connessione TLS

en: Encrypted connection unavailable
it: Connessione cifrata non disponibile

en: Subscribing to %s...
it: Iscrizione a %s...

en: Unsubscribing from %s...
it: Rimozione della sottoscrizione da %s...

en: Create %s?
it: Creare %s?

en: Expunge failed
it: Expunge fallito

en: Error saving flags. Close anyway?
it: Errore nel salvare le flag. Chiudere comunque?

en: Error saving flags
it: Errore nel salvataggio delle flag

en: Expunging messages from server...
it: Cancellazione dei messaggi dal server...

en: imap_sync_mailbox: EXPUNGE failed
it: imap_sync_mailbox: EXPUNGE fallito

en: Selecting %s...
it: Seleziono %s...

en: Error opening mailbox
it: Errore durante l'apertura della mailbox

en: Evaluating cache...
it: Analisi della cache...

en: Fetching message headers...
it: Scaricamento header dei messaggi...

en: Uploading message...
it: Invio messaggio...

en: Copying message %d to %s...
it: Copia messaggio %d in %s...

en: Fetching message...
it: Scaricamento messaggio...

en: The message index is incorrect. Try reopening the mailbox.
it: L'indice dei messaggi non è corretto; provare a riaprire la mailbox.

en: Header search without header name: %s
it: Ricerca header senza nome dell'header: %s

en: Continue?
it: Continuare?

en: Quit
it: Esci

en: Reply
it: Rispondi

en: Group
it: Gruppo

en: %s is not a mailbox
it: %s non è una mailbox

en: Mailbox was externally modified.  Flags may be wrong.
it: La mailbox è stata modificata dall'esterno.  I flag possono essere sbagliati.

en: New mail in this mailbox
it: C'è nuova posta in questa mailbox

en: Mailbox was externally modified
it: La mailbox è stata modificata dall'esterno

en: No mailbox is open
it: Nessuna mailbox aperta

en: No tagged messages
it: Nessun messaggio segnato

en: Nothing to do
it: Niente da fare

en: (no mailbox)
it: (nessuna mailbox)

en: Jump to message:
it: Salta al messaggio:

en: Argument must be a message number
it: L'argomento deve essere il numero di un messaggio

en: Invalid message number
it: Numero del messaggio non valido

en: That message is not visible
it: Questo messaggio non è visibile

en: Thread broken
it: Thread corrotto

en: Thread can't be broken, message is not part of a thread
it: Il thread non può essere corrotto, il messaggio non fa parte di un thread

en: Open mailbox in read-only mode
it: Apri la mailbox in sola lettura

en: Open mailbox
it: Apri la mailbox

en: Delete messages matching:
it: Cancella i messaggi corrispondenti a:

en: Limit to messages matching:
it: Limita ai messaggi corrispondenti a:

en: To view all messages, limit to "all"
it: Per visualizzare tutti i messaggi, limitare ad "all"

en: No Message-ID: header available to link thread
it: Nessun header Message-ID: disponibile per collegare il thread

en: Threads linked
it: Thread collegati

en: No thread linked
it: Nessun thread collegato

en: Search wrapped to top
it: La ricerca è ritornata all'inizio

en: Search wrapped to bottom
it: La ricerca è ritornata al fondo

en: No more threads
it: Non ci sono altri thread

en: You are on the first thread
it: Sei al primo thread

en: You are on the last message
it: Sei all'ultimo messaggio

en: No undeleted messages
it: Nessun messaggio ripristinato

en: No mailboxes have new mail
it: Nessuna mailbox con nuova posta.

en: You are on the first message
it: Sei al primo messaggio

en: No limit pattern is in effect
it: Non è attivo alcun modello limitatore

en: Tag messages matching:
it: Segna i messaggi corrispondenti a:

en: Undelete messages matching:
it: Ripristina i messaggi corrispondenti a:

en: Untag messages matching:
it: Togli il segno ai messaggi corrispondenti a:

en: Quit NeoMutt?
it: Uscire da NeoMutt?

en: Logged out of IMAP servers
it: Sessione con i server IMAP terminata

en: There are no messages
it: Non ci sono messaggi

en: No visible messages
it: Non ci sono messaggi visibili

note: L10N: '%s' is the (misspelled) name of the menu, e.g. 'index' or 'pager'
en: %s: no such menu
it: %s: menù inesistente

en: %s: null key sequence
it: %s: sequenza di tasti nulla

en: macro: empty key sequence
it: macro: sequenza di tasti nulla

en: exec: no arguments
it: exec: non ci sono argomenti

en: %s: no such function
it: %s: la funzione non esiste

en: Key is not bound
it: Il tasto non è assegnato

en: Key is not bound.  Press '%s' for help.
it: Il tasto non è assegnato.  Premere '%s' per l'aiuto.

en: Macro loop detected
it: Individuato un loop di macro

en: Improperly formatted entry for type %s in "%s" line %d
it: Voce impropriamente formattata per il tipo %s in "%s", linea %d

en: mailcap entry for type %s not found
it: La voce di mailcap per il tipo %s non è stata trovata

en: Scanning %s...
it: Scansione di %s...

en: Reading %s...
it: Lettura di %s...

note: L10N: Displayed before/as a mailbox is being synced
en: Writing %s...
it: Scrittura di %s...

en: Could not flush message to disk
it: Impossibile salvare il messaggio su disco

en: Error in command line: %s
it: Errore nella riga di comando: %s

en: Error initializing terminal
it: Errore nell'inizializzazione del terminale

en: unable to determine username
it: impossibile determinare l'username

en: unable to determine home directory
it: impossibile determinare la home directory

en: Error: value '%s' is invalid for -d
it: Errore: il valore '%s' non è valido per -d

en: Failed to parse mailto: link
it: Impossibile analizzare il collegamento mailto:

en: No recipients specified
it: Nessun destinatario specificato

en: %s: unable to attach file
it: %s: impossibile allegare il file

en: No mailbox with new mail
it: Nessuna mailbox con nuova posta

en: No incoming mailboxes defined
it: Non è stata definita una mailbox di ingresso

en: Mailbox is empty
it: La mailbox è vuota

en: Mailbox is corrupt
it: La mailbox è rovinata

en: Couldn't lock %s
it: Impossibile fare il lock di %s

en: Mailbox was corrupted
it: La mailbox è stata rovinata

en: Fatal error!  Could not reopen mailbox!
it: Errore fatale!  Impossibile riaprire la mailbox!

en: Could not create temporary file
it: Impossibile creare il file temporaneo

en: sync: mbox modified, but no modified messages (report this bug)
it: sync: mbox modified, but no modified messages (segnala questo bug)

en: Committing changes...
it: Applico i cambiamenti...

en: Write failed!  Saved partial mailbox to %s
it: Scrittura fallita!  Salvo la mailbox parziale in %s

en: Could not reopen mailbox
it: Impossibile riaprire la mailbox

en: Can't write message
it: Impossibile scrivere il messaggio

en: Reverse search for:
it: Cerca all'indietro:

en: Search for:
it: Cerca:

en: Not found
it: Non trovato

en: No entries
it: Nessuna voce

en: Jump to:
it: Salta a:

en: Invalid index number
it: Numero dell'indice non valido

en: You are on the first entry
it: Sei alla prima voce

en: You are on the last entry
it: Sei all'ultima voce

en: You can't scroll up farther
it: Non puoi spostarti più in alto

en: You can't scroll down farther
it: Non puoi spostarti più in basso

en: Tagging is not supported
it: Non è possibile segnare un messaggio

en: No tagged entries
it: Nessuna voce segnata

en: Timeout exceeded while attempting fcntl lock
it: Timeout scaduto durante il tentativo di lock fcntl

en: Waiting for fcntl lock... %d
it: In attesa del lock fcntl... %d

en: Timeout exceeded while attempting flock lock
it: Timeout scaduto durante il tentativo di lock flock

en: Waiting for flock attempt... %d
it: In attesa del lock flock... %d

en: Bad regex: %s
it: Espressione regolare errata: %s

en: New mail in
it: Nuova posta in

en: Parent message is not available
it: Il messaggio padre non è disponibile

en: Parent message is not visible in this limited view
it: Il messaggio padre non è visibil in questa visualizzazione limitata

note: L10N: Means "The path you specified as the destination file is a directory." See the msgid "Save to file: " (alias.c, recvattach.c) These three letters correspond to the choices in the string.
en: File is a directory, save under it: (y)es, (n)o, (a)ll?
it: Il file è una directory, salvare all'interno? (s)ì, (n)o, (t)utti

en: yna
it: snt

note: L10N: Means "The path you specified as the destination file is a directory." See the msgid "Save to file: " (alias.c, recvattach.c)
en: File is a directory, save under it?
it: Il file è una directory, salvare all'interno?

en: File under directory:
it: File nella directory:

note: L10N: Options for: File %s exists, (o)verwrite, (a)ppend, or (c)ancel?
en: File exists, (o)verwrite, (a)ppend, or (c)ancel?
it: Il file esiste, s(o)vrascrivere, (a)ccodare, o (c)ancellare l'operazione?

en: Can't save message to POP mailbox
it: Impossibile salvare il messaggio nella mailbox POP

en: Append messages to %s?
it: Accodo i messaggi a %s?

en: Moving read messages to %s...
it: Spostamento dei messaggi letti in %s...

en: Mailbox is unchanged
it: La mailbox non è stata modificata

en: %d kept, %d moved, %d deleted
it: %d tenuti, %d spostati, %d cancellati

en: %d kept, %d deleted
it: %d tenuti, %d cancellati

en:  Press '%s' to toggle write
it:  Premere '%s' per (dis)abilitare la scrittura

en: Use 'toggle-write' to re-enable write
it: Usare 'toggle-write' per riabilitare la scrittura

en: Mailbox is marked unwritable. %s
it: La mailbox è indicata non scrivibile. %s

en: Mailbox checkpointed
it: Effettuato il checkpoint della mailbox

en: Can't toggle write on a readonly mailbox
it: Impossibile (dis)abilitare la scrittura a una mailbox di sola lettura

en: Changes to folder will be written on folder exit
it: I cambiamenti al folder saranno scritti all'uscita dal folder

en: Changes to folder will not be written
it: I cambiamenti al folder non saranno scritti

en:  (current time: %c)
it:  (orario attuale: %c)

en: [-- %s output follows%s --]
it: [-- Segue l'output di %s%s --]

en: Invoking PGP...
it: Eseguo PGP...

en: Message can't be sent inline.  Revert to using PGP/MIME?
it: Il messaggio non può essere inviato in linea.  Riutilizzare PGP/MIME?

en: Mail not sent
it: Il messaggio non è stato inviato

en: S/MIME messages with no hints on content are unsupported
it: I messaggi S/MIME senza suggerimenti del contenuto non sono gestiti

en: Trying to extract PGP keys...
it: Cerco di estrarre le chiavi PGP...

en: Trying to extract S/MIME certificates...
it: Cerco di estrarre i certificati S/MIME...

en: [-- Error: Unknown multipart/signed protocol %s --]
it: [-- Errore: protocollo multipart/signed %s sconosciuto --]

en: [-- Warning: We can't verify %s/%s signatures --]
it: [-- Attenzione: impossibile verificare firme %s/%s. --]

en: [-- The following data is signed --]
it: [-- I seguenti dati sono firmati --]

en: [-- Warning: Can't find any signatures --]
it: [-- Attenzione: non è stata trovata alcuna firma. --]

en: [-- End of signed data --]
it: [-- Fine dei dati firmati --]

en: error enabling CMS protocol: %s
it: errore nell'abilitazione del protocollo CMS: %s

en: secret key '%s' not found: %s
it: chiave segreta '%s' non trovata: %s

en: error setting secret key '%s': %s
it: errore nell'impostazione della chiave segreta '%s': %s

en: error setting PKA signature notation: %s
it: errore nell'impostare la notazione della firma PKA: %s

en: error encrypting data: %s
it: errore nella cifratura dei dati: %s

en: error signing data: %s
it: errore nel firmare i dati: %s

en: Warning: One of the keys has been revoked
it: Attenzione: una delle chiavi è stata revocata

en: Warning: The key used to create the signature expired at:
it: Attenzione: la chiave usata per creare la firma è scaduta il:

en: Warning: At least one certification key has expired
it: Attenzione: almeno una chiave di certificato è scaduta

en: Warning: The signature expired at:
it: Attenzione: la firma è scaduta il:

en: Can't verify due to a missing key or certificate
it: Impossibile verificare a causa di chiave o certificato mancante

en: The CRL is not available
it: La CRL non è disponibile

en: Available CRL is too old
it: La CRL disponibile è deprecata

en: A system error occurred
it: Si è verificato un errore di sistema

en: WARNING: PKA entry does not match signer's address:
it: ATTENZIONE: la voce PKA non corrisponde all'indirizzo del firmatario:

en: PKA verified signer's address is:
it: L'indirizzo del firmatario verificato PKA è:

en: WARNING: We have NO indication whether the key belongs to the person named as shown above
it: ATTENZIONE: Non abbiamo NESSUNA indicazione che la chiave appartenga alla persona citata

en: WARNING: The key does NOT BELONG to the person named as shown above
it: ATTENZIONE: la chiave NON APPARTIENE alla persona citata

en: WARNING: It is NOT certain that the key belongs to the person named as shown above
it: ATTENZIONE: NON è certo che la chiave appartenga alla persona citata

en: aka:
it: alias:

en: created:
it: creato:

en: Good signature from:
it: Firma valida da:

en: *BAD* signature from:
it: Firma *NON VALIDA* da:

en: Problem signature from:
it: Problema con la firma da:

note: L10N: This is trying to match the width of the "Problem signature from:" translation just above.
en:                expires:
it:                scade:

en: [-- Begin signature information --]
it: [-- Inizio dei dati firmati --]

en: Error: verification failed: %s
it: Errore: verifica fallita: %s

en: *** Begin Notation (signature by: %s) ***
it: *** Inizio notazione (firma di %s) ***

en: *** End Notation ***
it: *** Fine notazione ***

en: [-- End signature information --]
it: [-- Fine dei dati firmati --]

en: [-- Error: decryption failed: %s --]
it: [-- Errore: decifratura fallita: %s --]

en: Error: decryption/verification failed: %s
it: Errore: decifratura/verifica fallita: %s

en: PGP message successfully decrypted
it: Messaggio PGP decifrato con successo

en: Error: copy data failed
it: Errore: copia dei dati fallita

en: [-- BEGIN PGP MESSAGE --]
it: [-- INIZIO DEL MESSAGGIO PGP --]

en: [-- BEGIN PGP PUBLIC KEY BLOCK --]
it: [-- INIZIO DEL BLOCCO DELLA CHIAVE PUBBLICA --]

en: [-- BEGIN PGP SIGNED MESSAGE --]
it: [-- INIZIO DEL MESSAGGIO FIRMATO CON PGP --]

en: [-- END PGP MESSAGE --]
it: [-- FINE DEL MESSAGGIO PGP --]

en: [-- END PGP PUBLIC KEY BLOCK --]
it: [-- FINE DEL BLOCCO DELLA CHIAVE PUBBLICA --]

en: [-- END PGP SIGNED MESSAGE --]
it: [-- FINE DEL MESSAGGIO FIRMATO CON PGP --]

en: [-- Error: could not find beginning of PGP message --]
it: [-- Errore: impossibile trovare l'inizio del messaggio di PGP --]

en: [-- Error: could not create temporary file --]
it: [-- Errore: impossibile creare il file temporaneo --]

en: [-- The following data is PGP/MIME signed and encrypted --]
it: [-- I seguenti dati sono firmati e cifrati con PGP/MIME --]

en: [-- The following data is PGP/MIME encrypted --]
it: [-- I seguenti dati sono cifrati con PGP/MIME --]

en: [-- End of PGP/MIME signed and encrypted data --]
it: [-- Fine dei dati firmati e cifrati con PGP/MIME --]

en: [-- End of PGP/MIME encrypted data --]
it: [-- Fine dei dati cifrati con PGP/MIME --]

en: Could not decrypt PGP message
it: Impossibile decifrare il messaggio PGP

en: [-- The following data is S/MIME signed --]
it: [-- I seguenti dati sono firmati con S/MIME --]

en: [-- The following data is S/MIME encrypted --]
it: [-- I seguenti dati sono cifrati con S/MIME --]

en: [-- End of S/MIME signed data --]
it: [-- Fine dei dati firmati com S/MIME. --]

en: [-- End of S/MIME encrypted data --]
it: [-- Fine dei dati cifrati con S/MIME --]

en: gpgme_op_keylist_start failed: %s
it: gpgme_op_keylist_start fallito: %s

en: gpgme_op_keylist_next failed: %s
it: gpgme_op_keylist_next fallito: %s

en: Looking for keys matching "%s"...
it: Ricerca chiavi corrispondenti a "%s"...

en: Use keyID = "%s" for %s?
it: Uso il keyID "%s" per %s?

en: Enter keyID for %s:
it: Inserisci il keyID per %s:

en: Please enter the key ID:
it: Inserire il key ID:

en: Failed to verify sender
it: Errore nella verifica del mittente

en: Failed to figure out sender
it: Errore nel rilevamento del mittente

en: Invoking S/MIME...
it: Richiamo S/MIME...

en: Check key
it: Controlla chiave

en: All matching keys are marked expired/revoked
it: Tutte le chiavi corrispondenti sono scadute/revocate

en: PGP and S/MIME keys matching
it: Chiavi PGP e S/MIME corrispondenti

en: PGP keys matching
it: Chiavi PGP corrispondenti

en: S/MIME keys matching
it: Chiavi S/MIME corrispondenti

en: keys matching
it: Chiavi corrispondenti

en: All matching keys are expired, revoked, or disabled
it: Tutte le chiavi corrispondenti sono scadute, revocate o disattivate

en: PGP keys matching <%s>
it: Chiavi PGP corrispondenti a <%s>

en: PGP keys matching "%s"
it: Chiavi PGP corrispondenti a "%s"

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Expired
it: Scaduto

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Invalid
it: Non valido

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Revoked
it: Revocato

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Trusted
it: Fidato

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Unverified
it: Non verificato

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Verified
it: Verificato

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Unknown
it: Sconosciuto

en: S/MIME certificates matching "%s"
it: Certificati S/MIME corrispondenti a "%s"

en: [Can't display this user ID (unknown encoding)]
it: [Impossibile mostrare questo ID utente (codifica sconosciuta)]

en: [Can't display this user ID (invalid encoding)]
it: [Impossibile mostrare questo ID utente (codifica non valida)]

en: [Can't display this user ID (invalid DN)]
it: [Impossibile mostrare questo ID utente (DN non valido)]

note: L10N: comes after the Name or aka if the key is invalid L10N: describes a subkey
en: [Invalid]
it: [Non valido]

note: L10N: value in Key Usage: field
en: encryption
it: cifratura

note: L10N: value in Key Usage: field
en: signing
it: firma

note: L10N: value in Key Usage: field
en: certification
it: certificazione

note: L10N: describes a subkey
en: [Revoked]
it: [Revocato]

note: L10N: describes a subkey
en: [Expired]
it: [Scaduto]

note: L10N: describes a subkey
en: [Disabled]
it: [Disabilitato]

en: Collecting data...
it: Raccolta dei dati...

en: Error finding issuer key: %s
it: Errore nella ricerca dell'emittente della chiave: %s

en: This key can't be used: expired/disabled/revoked
it: Questa chiave non può essere usata: è scaduta/disabilitata/revocata

en: Enter PGP passphrase:
it: Inserisci la passphrase di PGP:

en: [-- Error: unable to create PGP subprocess --]
it: [-- Errore: impossibile creare il sottoprocesso PGP --]

en: [-- End of PGP output --]
it: [-- Fine dell'output di PGP --]

en: [-- Error: could not create a PGP subprocess --]
it: [-- Errore: non è stato possibile creare un sottoprocesso PGP --]

en: Decryption failed
it: Decifratura fallita

en: Can't open PGP subprocess
it: Impossibile aprire il sottoprocesso PGP

en: Can't invoke PGP
it: Impossibile eseguire PGP

en: Can't open /dev/null
it: Impossibile aprire /dev/null

en: Fetching PGP key...
it: Prendo la chiave PGP...

en: PGP Key %s
it: Chiave PGP %s

en: Enter S/MIME passphrase:
it: Inserisci la passphrase per S/MIME:

en: No (valid) certificate found for %s
it: Non è stato trovato un certificato (valido) per %s

en: Error: unable to create OpenSSL subprocess
it: Errore: impossibile creare il sottoprocesso di OpenSSL

en: no certfile
it: manca il file del certificato

en: no mbox
it: manca la mailbox

en: No output from OpenSSL...
it: Nessun output da OpenSSL...

en: Can't sign: No key specified. Use Sign As.
it: Impossibile firmare: nessuna chiave specificata. Usare Firma come.

en: Can't open OpenSSL subprocess
it: Impossibile aprire il sottoprocesso di OpenSSL

en: [-- End of OpenSSL output --]
it: [-- Fine dell'output di OpenSSL --]

en: [-- Error: unable to create OpenSSL subprocess --]
it: [-- Errore: impossibile creare il sottoprocesso di OpenSSL --]

note: L10N: S/MIME options
en: S/MIME (e)ncrypt, (s)ign, encrypt (w)ith, sign (a)s, (b)oth, or (c)lear?
it: S/MIME cifra(e), firma(s), cifra come(w), firma (c)ome, entram(b)i, (a)nnullare?

note: L10N: S/MIME options
en: eswabc
it: eswcba

en: Choose algorithm family: (1) DES, (2) RC2, (3) AES, or (c)lear?
it: Scegliere la famiglia dell'algoritmo: (1) DES, (2) RC2, (3) AES o annullare(c)?

en: Server closed connection
it: Il server ha chiuso la connessione

en: No authenticators available
it: Non ci sono autenticatori disponibili.

en: Checking for new messages...
it: Verifica nuovi messaggi...

en: PrevPg
it: PgPrec

en: NextPg
it: PgSucc

en: View Attachm.
it: Vedi Allegato

en: Next
it: Succ

en: Not available in this menu
it: Non disponibile in questo menù

en: Bottom of message is shown
it: Il messaggio finisce qui

en: Top of message is shown
it: L'inizio del messaggio è questo

en: No more unquoted text after quoted text
it: Non c'è altro testo non citato dopo quello citato

en: No more quoted text
it: Non c'è altro testo citato

en: Help is currently being shown
it: L'help è questo

note: L10N: Used for the $crypt_verify_sig prompt
en: Verify signature?
it: Verifico la firma?

en: Can't create display filter
it: Impossibile creare il filtro di visualizzazione

en: Could not copy message
it: Impossibile copiare il messaggio

en: Command:
it: Comando:

en: S/MIME signature successfully verified
it: Firma S/MIME verificata con successo

en: S/MIME certificate owner does not match sender
it: Il proprietario del certificato S/MIME non corrisponde al mittente

en: Warning: Part of this message has not been signed
it: Attenzione: una parte di questo messaggio non è stata firmata

en: S/MIME signature could NOT be verified
it: Non è stato possibile verificare la firma S/MIME

en: PGP signature successfully verified
it: Firma PGP verificata con successo

en: PGP signature could NOT be verified
it: Non è stato possibile verificare la firma PGP

en: %s: unknown command
it: %s: comando sconosciuto

en: Error in expression: %s
it: Errore nell'espressione: %s

en: Empty expression
it: Espressione vuota

en: Invalid day of month: %s
it: Giorno del mese non valido: %s

en: Invalid month: %s
it: Mese non valido: %s

en: Invalid relative date: %s
it: Data relativa non valida: %s

en: empty pattern
it: modello vuoto

en: error in pattern at: %s
it: errore nel modello in: %s

en: missing pattern: %s
it: modello mancante: %s

en: mismatched parentheses: %s
it: parentesi fuori posto: %s

en: %c: invalid pattern modifier
it: %c: modello per il modificatore non valido

en: %c: not supported in this mode
it: %c: non gestito in questa modalità

en: missing parameter
it: parametro mancante

note: L10N: An unknown pattern operator was somehow invoked. This shouldn't be possible unless there is a bug.
en: error: unknown op %d (report this error)
it: errore: unknown op %d (segnala questo errore)

en: Compiling search pattern...
it: Compilo il modello da cercare...

en: Executing command on matching messages...
it: Eseguo il comando sui messaggi corrispondenti...

en: No messages matched criteria
it: Nessun messaggio corrisponde al criterio

en: Search interrupted
it: Ricerca interrotta

en: Searching...
it: Ricerca...

en: Search hit bottom without finding match
it: La ricerca è arrivata in fondo senza trovare una corrispondenza

en: Search hit top without finding match
it: La ricerca è arrivata all'inizio senza trovare una corrispondenza

en: POP timestamp is invalid
it: Marca temporale POP non valida

en: Command USER is not supported by server
it: Il comando USER non è gestito dal server

en: Invalid POP URL: %s
it: URL del server POP non valido: %s

en: Unable to leave messages on server
it: Impossibile lasciare i messaggi sul server

en: Command TOP is not supported by server
it: Il comando TOP non è gestito dal server

en: Command UIDL is not supported by server
it: Il comando UIDL non è gestito dal server

en: Error connecting to server: %s
it: Errore nella connessione al server: %s

en: Closing connection to POP server...
it: Chiusura della connessione al server POP...

en: Verifying message indexes...
it: Verifica degli indici dei messaggi...

en: Connection lost. Reconnect to POP server?
it: Connessione persa. Riconnettersi al server POP?

en: Can't write header to temporary file
it: Impossibile scrivere l'header nel file temporaneo

en: POP host is not defined
it: L'host POP non è stato definito

en: %s is an invalid POP path
it: %s non è un percorso POP valido

en: No new mail in POP mailbox
it: Non c'è nuova posta nella mailbox POP

en: Delete messages from server?
it: Cancellare i messaggi dal server?

en: Error while writing mailbox
it: Errore durante la scrittura della mailbox

en: Fetching list of messages...
it: Prendo la lista dei messaggi...

en: Marking messages deleted...
it: Segno i messaggi come cancellati...

en: Can't write message to temporary file
it: Impossibile scrivere il messaggio nel file temporaneo

en: Postponed Messages
it: Messaggi rimandati

en: Illegal S/MIME header
it: Header S/MIME non consentito

en: Illegal crypto header
it: Header crittografico non consentito

en: Decrypting message...
it: Decifratura messaggio...

en: No postponed messages
it: Non ci sono messaggi rimandati

en: yes
it: sì

en: You may only bounce message/rfc822 parts
it: Puoi rimbalzare solo parti message/rfc822

en: Can't open temporary file %s
it: Impossibile aprire il file temporaneo %s

en: Forward as attachments?
it: Inoltro come allegati?

en: Can't decode all tagged attachments.  MIME-forward the others?
it: Impossibile decodificare tutti gli allegati segnati. Uso MIME per gli altri?

en: Forward MIME encapsulated?
it: Inoltro incapsulato in MIME?

en: Can't create %s
it: Impossibile creare %s

en: Can't find any tagged messages
it: Non ci sono messaggi segnati

en: No mailing lists found
it: Non è stata trovata alcuna mailing list

en: Can't decode all tagged attachments.  MIME-encapsulate the others?
it: Impossibile decodificare tutti gli allegati segnati. Uso MIME per gli altri?

en: Error: score: invalid number
it: Errore: score: numero non valido

en: No boundary parameter found [report this error]
it: Nessun parametro limite trovato [segnalare questo errore]

en: %s no longer exists
it: %s non esiste più

en: No subject, abort?
it: Nessun oggetto, abbandonare?

en: No subject, aborting
it: Nessun oggetto, abbandonato

note: L10N: Asks whether the user respects the reply-to header. If she says no, neomutt will reply to the from header's address instead.
en: Reply to %s%s?
it: Rispondere a %s%s?

en: Follow-up to %s%s?
it: Inviare un Follow-up a %s%s?

en: Include message in reply?
it: Includo il messaggio nella risposta?

en: Including quoted message...
it: Includo il messaggio citato...

en: Could not include all requested messages
it: Non ho potuto includere tutti i messaggi richiesti

en: Forward as attachment?
it: Inoltro come allegato?

en: Preparing forwarded message...
it: Preparo il messaggio inoltrato...

en: Save attachments in Fcc?
it: Salvare l'allegato in Fcc?

en: Recall postponed message?
it: Richiamare il messaggio rimandato?

en: Error sending message
it: Errore durante l'invio del messaggio

en: Edit forwarded message?
it: Modificare il messaggio da inoltrare?

en: Abort unmodified message?
it: Abbandonare il messaggio non modificato?

en: Aborted unmodified message
it: Ho abbandonato il messaggio non modificato

en: Message postponed
it: Il messaggio è stato rimandato

en: No subject, abort sending?
it: Nessun oggetto, abbandonare l'invio?

en: No subject specified
it: Non è stato specificato un oggetto

en: Sending message...
it: Invio il messaggio...

en: Could not send the message
it: Impossibile spedire il messaggio

en: Sending in background
it: Invio in background

en: Mail sent
it: Messaggio spedito

en: Could not open %s
it: Impossibile aprire %s

en: Bad IDN %s while preparing resent-from
it: Trovato l'IDN %s non valido preparando l'header resent-from

en: Error sending message, child exited %d (%s)
it: Errore nell'invio del messaggio, il figlio è uscito con %d (%s)

en: Output of the delivery process
it: Output del processo di consegna

en: SMTP session failed: %s
it: Sessione SMTP fallita: %s

en: SMTP session failed: unable to open %s
it: Sessione SMTP fallita: impossibile aprire %s

en: Invalid SMTP URL: %s
it: URL del server SMTP non valido: %s

en: SMTP server does not support authentication
it: Il server SMTP non supporta l'autenticazione

en: No from address given
it: Nessun indirizzo "from" fornito

en: SMTP session failed: read error
it: Sessione SMTP fallita: errore di lettura

en: SMTP session failed: write error
it: Sessione SMTP fallita: errore di scrittura

en: Invalid server response
it: Risposta del server non valida

en: Compile options:
it: Opzioni di compilazione:
