neomutt-2025-12-11 - en to pt_BR translation catalogue (1413 entries)

note: L10N: prompt to add a new alias
en: Alias as:
pt_BR: Apelidar como:

en: You already have an alias defined with that name
pt_BR: Já existe um apelido definido com este nome

en: Warning: This alias name may not work.  Fix it?
pt_BR: Aviso: Este apelido não é válido. Consertar?

en: Address:
pt_BR: Endereço:

en: Bad IDN: '%s'
pt_BR: IDN inválido: '%s'

en: Personal name:
pt_BR: Nome:

en: Comment:
pt_BR: Comentário:

en: Accept?
pt_BR: Aceita?

en: Save to file:
pt_BR: Salvar no arquivo:

en: Error reading alias file
pt_BR: Erro ao ler o arquivo de contatos

en: Trouble adding alias
pt_BR: Erro ao adicionar contato

en: Alias added
pt_BR: Apelido adicionado

en: alias: no address
pt_BR: apelido: sem endereço

en: Warning: Bad address '%s' in alias '%s'
pt_BR: Aviso: Endereço '%s' inválido no apelido '%s'

en: Warning: Bad IDN '%s' in alias '%s'
pt_BR: Aviso: IDN '%s' inválida no contato '%s'

en: Exit
pt_BR: Sair

en: Del
pt_BR: Apagar

en: Undel
pt_BR: Restaurar

en: Sort
pt_BR: Organização

en: Rev-Sort
pt_BR: Organização Rev.

en: Select
pt_BR: Escolher

en: Help
pt_BR: Ajuda

en: You have no aliases
pt_BR: Lista de contatos vazia

en: Aliases
pt_BR: Contatos

en: Mail
pt_BR: Mensagem

en: New Query
pt_BR: Nova Consulta

en: Make Alias
pt_BR: Criar Apelido

en: Search
pt_BR: Busca

en: Waiting for response...
pt_BR: Aguardando pela resposta...

en: Query
pt_BR: Consulta:

en: Query command not defined
pt_BR: Comando de consulta não definido

en: Query:
pt_BR: Consulta:

en: Limit to addresses matching:
pt_BR: Limitar a endereços que coincidem com:

note: L10N: ask for a limit to apply
en: Limit: %s
pt_BR: Limitar: %s

en: attachments: no disposition
pt_BR: anexos: sem disposição

en: Current attachments settings:
pt_BR: Configurações atuais para anexos:

en: attachments: invalid disposition
pt_BR: anexos: disposição inválida

en: unattachments: no disposition
pt_BR: desvinculados: sem disposição

en: unattachments: invalid disposition
pt_BR: desvinculados: disposição inválida

en: Save
pt_BR: Salvar

en: Pipe
pt_BR: Cano

en: Print
pt_BR: Imprimir

en: Attachments
pt_BR: Anexos

en: Function not permitted in attach-message mode
pt_BR: Função não permitida no modo de anexar mensagem (attach-message)

en: Mailbox is read-only
pt_BR: Esta caixa é somente para leitura

en: There are no subparts to show
pt_BR: Não existem sub-partes a serem exibidas

en: Can't delete attachment from POP server
pt_BR: Incapaz de apagar anexos do servidor POP

en: Can't delete attachment from news server
pt_BR: Incapaz de apagar anexos do servidor de notícias

en: Deletion of attachments from encrypted messages is unsupported
pt_BR: Deleção de anexos de mensagens encriptadas não é suportada

en: Deletion of attachments from signed messages may invalidate the signature
pt_BR: Deleção de anexos de mensagens assinadas podem invalidar a assinatura

en: Only deletion of multipart attachments is supported
pt_BR: Somente a deleção de anexos multiparte é suportada

en: Reply by mail as poster prefers?
pt_BR: Responder mensagem de acordo com a preferência do rementente?

en: Can't match 'nametemplate', continue?
pt_BR: Não pude associar o modelo de nomeação, continuo?

en: Mailcap compose entry requires %%s
pt_BR: Entrada de composição no mailcap requer %%s

en: Error running "%s"
pt_BR: Erro ao executar "%s"

en: Failure to open file to parse headers
pt_BR: Erro ao abrir o arquivo para interpretar os cabeçalhos

en: Failure to open file to strip headers
pt_BR: Erro ao abrir o arquivo para retirar cabeçalhos

en: Failure to rename file
pt_BR: Falha ao renomear arquivo

en: No mailcap compose entry for %s, creating empty file
pt_BR: Nenhuma entrada de composição 'mailcap' para %s, criando arquivo vazio

en: Mailcap Edit entry requires %%s
pt_BR: Entrada de edição 'mailcap' requer %%s

en: No mailcap edit entry for %s
pt_BR: Nenhuma entrada de edição 'mailcap' para %s

en: No matching mailcap entry found.  Viewing as text.
pt_BR: Nenhuma entrada 'mailcap' associada. Exibindo como texto.

en: MIME type not defined.  Can't view attachment.
pt_BR: Tipo MIME não definido. Não foi possível exibir o anexo.

en: Can't create filter
pt_BR: Não foi possível criar filtro

en: ---Command: %-20.20s Description: %s
pt_BR: ---Comando: %-20.20s Descrição: %s

en: ---Command: %-30.30s Attachment: %s
pt_BR: ---Commando: %-30.30s Anexos: %s

en: ---Attachment: %s: %s
pt_BR: -- Anexos: %s: %s

en: ---Attachment: %s
pt_BR: -- Anexos: %s

en: Write fault
pt_BR: Erro de gravação

en: I don't know how to print that
pt_BR: Eu não sei como imprimir isto

en: Saving...
pt_BR: Salvando...

en: Attachment saved | %d attachments saved
pt_BR[0]: Anexo salvo
pt_BR[1]: %d anexos salvos

en: WARNING!  You are about to overwrite %s, continue?
pt_BR: AVISO! Você está prestes a sobrescrever %s, continuar?

en: Attachment filtered
pt_BR: Anexo filtrado

en: Filter through:
pt_BR: Filtrar através de:

en: Pipe to:
pt_BR: Passar por cano a:

note: L10N: s gets replaced by a MIME type, e.g. "text/plain" or application/octet-stream.
en: I don't know how to print %s attachments
pt_BR: Eu não sei como imprimir anexos %s

en: Print tagged attachment? | Print %d tagged attachments?
pt_BR[0]: Imprimir anexo marcado?
pt_BR[1]: Imprimir %d anexos marcados?

en: Print attachment?
pt_BR: Imprimir anexo?

en: Structural changes to decrypted attachments are not supported
pt_BR: Não há suporte para alterações estruturais em anexos desencriptados.

en: Can't decrypt encrypted message
pt_BR: Incapaz de desencriptar mensagem encriptada

note: L10N: s is a directory.  NeoMutt is looking for a directory it needs for some reason (e.g. autocrypt, header cache, bcache), but it doesn't exist.  The prompt is asking whether to create the directory
en: %s does not exist. Create it?
pt_BR: %s não existe. Devo criá-lo?

note: L10N: mkdir() on the directory %s failed.  The second %s is the error message returned by libc
en: Can't create %s: %s
pt_BR: Não foi possível criar %s: %s

note: L10N: The first time NeoMutt is started with $autocrypt set, it will create $autocrypt_dir and then prompt to create an autocrypt account with this message.
en: Create an initial autocrypt account?
pt_BR: Criar uma conta inicial de auto-criptografia

note: L10N: Autocrypt is asking for the email address to use for the autocrypt account.  This will generate a key and add a record to the database for use in autocrypt operations.
en: Autocrypt account address:
pt_BR: Endereço (email) de conta de auto-criptografia

note: L10N: Autocrypt prompts for an account email address, and requires a single address.  This is shown if they entered something invalid, nothing, or more than one address for some reason.
en: Please enter a single email address
pt_BR: Por favor, insira um único endereço de email

note: L10N: When creating an autocrypt account, this message will be displayed if there is already an account in the database with the email address they just entered.
en: That email address already has an autocrypt account
pt_BR: Endereço de email já utilizado por uma conta de auto-criptografia

note: L10N: Autocrypt has a setting "prefer-encrypt". When the recommendation algorithm returns "available" and BOTH sender and recipient choose "prefer-encrypt", encryption will be automatically enabled. Otherwise the UI will show encryption is "available" but the user will be required to enable encrypti
en: Prefer encryption?
pt_BR: Preferir criptografia?

note: L10N: Message displayed after an autocrypt account is successfully created.
en: Autocrypt account creation succeeded
pt_BR: Sucesso ao criar conta de auto-criptografia

note: L10N: Error message displayed if creating an autocrypt account failed or was aborted by the user.
en: Autocrypt account creation aborted
pt_BR: Criação de conta de auto-criptografia cancelada

note: L10N: Error displayed if the user tries to force sending an Autocrypt email when the engine is not available.
en: Autocrypt is not available
pt_BR: Auto-criptografia não está disponível

note: L10N: Error displayed if the user tries to force sending an Autocrypt email when the account does not exist or is not enabled. %s is the From email address used to look up the Autocrypt account.
en: Autocrypt is not enabled for %s
pt_BR: Auto-criptografia não esta habilitado para %s

note: L10N: s is an email address.  Autocrypt is scanning for the keyids to use to encrypt, but it can't find a valid keyid for this address. The message is printed and they are returned to the compose menu.
en: No (valid) autocrypt key found for %s
pt_BR: Nenhuma chave auto-criptográfica (válida) encontrado para %s

note: L10N: The first time autocrypt is enabled, NeoMutt will ask to scan through one or more mailboxes for Autocrypt: headers.  Those headers are then captured in the database as peer records and used for encryption. If this is answered yes, they will be prompted for a mailbox.
en: Scan a mailbox for autocrypt headers?
pt_BR: Varrer caixa por cabeçalhos de auto-criptografia?

note: L10N: The prompt for a mailbox to scan for Autocrypt: headers
en: Scan mailbox
pt_BR: Varrer caixa

note: L10N: This is the second prompt to see if the user would like to scan more than one mailbox for Autocrypt headers. I'm purposely being extra verbose; asking first then prompting for a mailbox.  This is because this is a one-time operation and I don't want them to accidentally ctrl-g and abort it.
en: Scan another mailbox for autocrypt headers?
pt_BR: Varrer outra caixa por cabeçalhos de auto-criptografia?

note: L10N: autocrypt couldn't open the SQLite database. The %s is the full path of the database file.
en: Unable to open autocrypt database %s
pt_BR: Não foi possível abrir banco de dados de autocriptografia %s

note: L10N: Autocrypt Account Menu Help line: create new account
en: Create
pt_BR: Criar

note: L10N: Autocrypt Account Menu Help line: delete account
en: Delete
pt_BR: Remover

note: L10N: Autocrypt Account Menu Help line: toggle an account active/inactive The words here are abbreviated to keep the help line compact. It currently has the content: q:Exit  c:Create  D:Delete  a:Tgl Active  p:Prf Encr  ?:Help
en: Tgl Active
pt_BR: Tgl ativo

note: L10N: Autocrypt Account Menu Help line: toggle "prefer-encrypt" on an account The words here are abbreviated to keep the help line compact. It currently has the content: q:Exit  c:Create  D:Delete  a:Tgl Active  p:Prf Encr  ?:Help
en: Prf Encr
pt_BR: Prf Crpt

note: L10N: Autocrypt Account Management Menu title
en: Autocrypt Accounts
pt_BR: Contas de auto-criptografia

note: L10N: Autocrypt Account menu. flag that an account is enabled/active
en: active
pt_BR: ativa

note: L10N: Autocrypt Account menu. flag that an account is disabled/inactive
en: inactive
pt_BR: inativa

note: L10N: Autocrypt Account menu. flag that an account has prefer-encrypt set
en: prefer encrypt
pt_BR: preferir criptografia

note: L10N: Autocrypt Account menu. flag that an account has prefer-encrypt unset; thus encryption will need to be manually enabled.
en: manual encrypt
pt_BR: criptografia manual

note: L10N: This error message is displayed if a database update of an account record fails for some odd reason.
en: Error updating account record
pt_BR: Erro ao atualizar registro de conta

note: L10N: Confirmation message when deleting an autocrypt account
en: Really delete account "%s"?
pt_BR: Realmente remover conta "%s"?

en: error creating GPGME context: %s
pt_BR: erro ao criar contexto GPGME: %s

note: L10N: Message displayed just before a GPG key is generated for a created autocrypt account.
en: Generating autocrypt key...
pt_BR: Gerando chave de auto-criptografia

note: L10N: GPGME was unable to generate a key for some reason. %s is the error message returned by GPGME.
en: Error creating autocrypt key: %s
pt_BR: Erro ao criar chave de auto-criptografia: %s

note: L10N: After selecting a key for an autocrypt account, this is displayed if the key was revoked/expired/disabled/invalid or can't be used for both signing and encryption. %s is the key fingerprint.
en: The key %s is not usable for autocrypt
pt_BR: A chave %s não é utilizável para auto-criptografia

note: L10N: During autocrypt account creation, this prompt asks the user whether they want to create a new GPG key for the account, or select an existing account from the keyring.
en: (c)reate new, or (s)elect existing GPG key?
pt_BR: (c) criar nova, ou (s)selecionar chave GPG existente?

note: L10N: During autocrypt account creation, if selecting an existing key fails for some reason, we prompt to see if they want to create a key instead.
en: Create a new GPG key for this account, instead?
pt_BR: Criar uma nova chave GPG para esta conta, alternativamente?

note: L10N: The autocrypt database keeps track of schema version numbers. This error occurs if the version number is too high. Presumably because this is an old version of NeoMutt and the database was upgraded by a future version.
en: Autocrypt database version is too new
pt_BR: Versão do banco de dados de auto-criptografia recente demais

en: Cache disabled, $message_cache_dir isn't a directory: %s
pt_BR: Cache desabilitado, $message_cache_dir não é um diretório: %s

en: Message cache isn't a directory: %s
pt_BR: Cache de mensagens não é um diretório: %s

en: Chdir
pt_BR: Diretório

en: Goto
pt_BR: Ir para

en: Mask
pt_BR: Máscara

en: List
pt_BR: Lista

en: Subscribe
pt_BR: Inscrever

en: Unsubscribe
pt_BR: Desinscrever

en: %s is not a directory
pt_BR: %s não é um diretório

en: Subscribed newsgroups
pt_BR: Grupo de notícias inscritos

en: Newsgroups on server [%s]
pt_BR: Grupo de notícias no servidor [%s]

en: Mailboxes [%d]
pt_BR: Caixas de mensagens [%d]

en: Subscribed [%s], File mask: %s
pt_BR: [%s] assinada, Máscara de arquivos: %s

en: Directory [%s], File mask: %s
pt_BR: Diretório [%s], Máscara de arquivos: %s

en: Can't attach a directory
pt_BR: Não é possível anexar um diretório

en: New file name:
pt_BR: Nome do novo arquivo:

en: No newsgroups match the mask
pt_BR: Nenhum grupo de notícias coincide com a máscara

en: No files match the file mask
pt_BR: Nenhum arquivo casa com a máscara

en: Can't view a directory
pt_BR: Não é possível exibir um diretório

en: Error trying to view file
pt_BR: Erro ao tentar exibir arquivo

en: Chdir to:
pt_BR: Ir para diretório:

en: Error scanning directory
pt_BR: Erro ao examinar diretório

en: Create is only supported for IMAP mailboxes
pt_BR: Criação de caixa de mensagens somente em IMAP

en: Delete is only supported for IMAP mailboxes
pt_BR: Remoção de caixa de mensagens somente em IMAP

en: Can't delete currently selected mailbox
pt_BR: Impossível de remover caixa selecionada

en: Really delete mailbox "%s"?
pt_BR: Deseja mesmo remover a caixa de mensagens"%s"?

en: Mailbox not deleted
pt_BR: Caixa de mensagens não removida

en: Mailbox deletion failed
pt_BR: A remoção da caixa de mensagens falhou

en: Mailbox deleted
pt_BR: Caixa de mensagens removida

en: File Mask:
pt_BR: Máscara de arquivos:

en: Rename is only supported for IMAP mailboxes
pt_BR: Renomeação de caixa de mensagens somente em IMAP

note: L10N: The highlighted letters must match the "Sort" options
en: Reverse sort by (d)ate, (a)lpha, si(z)e, d(e)scription, (c)ount, ne(w) count, or do(n)'t sort?
pt_BR: Ordenação reversa por (d)data, (a)alfa, (z)tamanho, (e)descrição, (c)contagem, (w)novas ou (n)sem ordenação?

note: L10N: The highlighted letters must match the "Reverse Sort" options
en: Sort by (d)ate, (a)lpha, si(z)e, d(e)scription, (c)ount, ne(w) count, or do(n)'t sort?
pt_BR: Ordenação por (d)data, (a)alfa, (z)tamanho, (e)descrição, (c)contagem, (w)novas ou (n)sem ordenação?

en: Subscribe pattern:
pt_BR: Padrão para inscrição:

en: Unsubscribe pattern:
pt_BR: Padrão para desinscrição:

en: %s: too few arguments
pt_BR: %s: poucos argumentos

en: %s: no such object
pt_BR: %s: objeto inválido

en: %s: color not supported by term
pt_BR: %s: cor não suportada pelo terminal

en: %s: too many arguments
pt_BR: %s: muitos argumentos

en: %s: invalid number: %s
pt_BR: %s: número inválido: %s

en: Too many colors: %d / %d
pt_BR: Muitas cores: %d / %d

note: L10N: '%s' is the file name of the temporary file
en: Could not create temporary file %s
pt_BR: Não foi possível criar o arquivo temporário %s

en: %s: no such color
pt_BR: %s: cor inválida

en: %s: no such attribute
pt_BR: %s: atributo inexistente

en: -group: no group name
pt_BR: -group: sem nome de grupo

en: out of arguments
pt_BR: argumentos insuficientes

en: Error: Can't build path of '%s'
pt_BR: Erro: incapaz de montar caminho para '%s'

en: Error: Cyclic sourcing of configuration file '%s'
pt_BR: Erro: inclusão cíclica do arquivo de configuração '%s'

en: source: errors in %s
pt_BR: source: erros em %s

en: source: reading aborted due to too many errors in %s
pt_BR: fonte: leitura interrompida devido ao excesso de erros em %s

en: source: %d warning in %s | source: %d warnings in %s
pt_BR[0]: fonte: %d aviso em %s
pt_BR[1]: fonte: %d avisos em %s

en: %sgroup: missing -rx or -addr
pt_BR: %sgroup: faltando -rx ou -addr

en: %sgroup: warning: bad IDN '%s'
pt_BR: %sgroup: aviso: IDN '%s' inválida

en: Error: %s
pt_BR: Erro: %s

en: invalid header field
pt_BR: campo de cabeçalho inválido

en: Can't use a prefix when querying a variable
pt_BR: Não é possível usar um prefixo quando consultando uma variável

en: %s is unset
pt_BR: %s não está atribuída

en: source: error at %s
pt_BR: fonte: erro em %s

en: source: file %s could not be sourced
pt_BR: fonte: arquivo %s não pôde ser importado

en: Subscribed to %s
pt_BR: Inscrito em %s

en: Could not subscribe to %s
pt_BR: Incapaz de inscrever em %s

en: No folder specified
pt_BR: Nenhuma pasta especificada

en: tag format '%s' already registered as '%s'
pt_BR: formato de tag '%s' já está registrado como '%s'

en: tag transform '%s' already registered as '%s'
pt_BR: transformação de tag '%s' já está registrado como '%s'

en: Unsubscribed from %s
pt_BR: Desinscrito de %s

en: Could not unsubscribe from %s
pt_BR: Incapaz de desinscrever de %s

en: Can't append without an append-hook or close-hook : %s
pt_BR: Não é possível incluir sem os comandos 'append-hook' ou 'close-hook': %s

en: Unable to lock mailbox
pt_BR: Não foi possível travar a caixa de mensagens

en: Decompressing %s
pt_BR: Descompactando %s

en: Can't identify the contents of the compressed file
pt_BR: Não foi possível identificar os conteúdos do arquivo comprimido

en: Can't find mailbox ops for mailbox type %d
pt_BR: Ops da caixa de mensagens não encontrado para caixa do tipo %d

en: Compress command failed: %s
pt_BR: Comando de compressão falhou: %s

en: Unsupported mailbox type for appending
pt_BR: Inclusão não disponível para esse tipo de caixa de mensagens

en: Can't sync a compressed file without a close-hook
pt_BR: Impossível sincronizar o arquivo compactado sem o comando 'close-hook'

en: Compressing %s
pt_BR: Compactando %s

en: Compressed-appending to %s...
pt_BR: Compactar-incluir para %s...

en: Error. Preserving temporary file: %s
pt_BR: Erro. Preservando o arquivo temporário: %s

en: Send
pt_BR: Enviar

en: Abort
pt_BR: Cancelar

note: L10N: compose menu help line entry
en: To
pt_BR: To (para)

note: L10N: compose menu help line entry
en: CC
pt_BR: CC (cópia)

note: L10N: compose menu help line entry
en: Subj
pt_BR: Subj (assunto)

en: Attach file
pt_BR: Anexar arquivo

en: Descrip
pt_BR: Descrição

en: Newsgroups
pt_BR: Grupo de notícias

en: -- Attachments
pt_BR: -- Anexos

en: There are no attachments
pt_BR: Não há anexos

note: L10N: This message is displayed in the compose menu when an attachment doesn't stat.  %d is the attachment number and %s is the attachment filename.  The filename is located last to avoid a long path hiding the error message.
en: Attachment #%d no longer exists: %s
pt_BR: O anexo #%d não existe mais: %s

note: L10N: This message is displayed in the compose menu when an attachment is modified behind the scenes.  %d is the attachment number and %s is the attachment filename.  The filename is located last to avoid a long path hiding the prompt question.
en: Attachment #%d modified. Update encoding for %s?
pt_BR: O anexo #%d foi modificado. Atualizar a codificação para %s?

en: You may not delete the only attachment
pt_BR: Você não pode remover o único anexo

en: Can't leave group with only one attachment
pt_BR: Você não pode remover o único anexo

en: Attachments to be grouped must have the same parent
pt_BR: Anexos agrupados devem ter o mesmo parente

en: Attaching selected file... | Attaching selected files...
pt_BR[0]: Anexando o arquivo escolhido...
pt_BR[1]: Anexando os arquivos escolhidos...

en: Unable to attach %s
pt_BR: Não foi possível anexar %s

en: Open mailbox to attach message from
pt_BR: Abrir caixa para obter mensagem a ser anexada

en: Open newsgroup to attach message from
pt_BR: Abrir grupo de notícias para obter mensagem a ser anexada

en: Unable to open mailbox %s
pt_BR: Não foi possível abrir a caixa de mensagens %s

en: No messages in that folder
pt_BR: Nenhuma mensagem naquela pasta

en: Tag the messages you want to attach
pt_BR: Marque as mensagens que você quer anexar

en: Unable to attach
pt_BR: Não foi possível anexar

en: Content-ID can only contain the characters: -.0-9@A-Z_a-z
pt_BR: Content-ID só pode ter os caracteres: -.0-9@A-Z_a-z

en: Invalid encoding
pt_BR: Codificação inválida

en: Empty 'Content-Language'
pt_BR: 'Content-Language' vazio

en: Can't filter multipart attachments
pt_BR: Somente a deleção de anexos multiparte é suportada

en: Can't get multipart attachments
pt_BR: Somente a deleção de anexos multiparte é suportada

en: Grouping 'alternatives' requires at least 2 tagged messages
pt_BR: Alternativas para grupo requerem ao menos 2 mensagens rotuladas

en: Grouping 'multilingual' requires at least 2 tagged messages
pt_BR: Multilíngue para grupo requer ao menos 2 mensagens rotuladas

en: Not all parts have 'Content-Language' set, continue?
pt_BR: Nem todos os ítens possuem 'Content-Language' configurado. Continuar?

en: Not sending this message
pt_BR: Mensagem não enviada

en: Grouping 'related' requires at least 2 tagged messages
pt_BR: Agrupar mensagens 'relacionadas' requer pelo menos 2 mensagens marcadas

en: Attachment is already at bottom
pt_BR: Anexo já é o último da lista

en: Attachment can't be moved out of group
pt_BR: Anexos não podem ser movidos para fora do grupo

en: Attachment is already at top
pt_BR: Anexo já é o primeiro da lista

en: New file:
pt_BR: Novo arquivo:

en: Content-Type is of the form base/sub
pt_BR: Tipo de conteúdo (Content-Type) é da forma base/sub

en: Unknown Content-Type %s
pt_BR: Tipo de conteúdo (Content-Type) %s desconhecido

en: Can't create file %s
pt_BR: Não é possível criar o arquivo %s

en: Can't print multipart attachments
pt_BR: Não é possível imprimir anexos multiparte

en: Send attachment with name:
pt_BR: Enviar anexo com o nome:

en: Can't save multipart attachments
pt_BR: Não é possível salvar anexos multiparte

en: Recoding only affects text attachments
pt_BR: A gravação só afeta os anexos de texto

en: The current attachment won't be converted
pt_BR: O anexo atual não será convertido

en: The current attachment will be converted
pt_BR: O anexo atual será convertido

en: Attachment is not 'multipart'
pt_BR: Anexo não é multiparte

en: Bad IDN in '%s': '%s'
pt_BR: IDN inválida em '%s': '%s'

en: Can't edit multipart attachments
pt_BR: Não é possível editar anexos multiparte

en: Can't rename multipart attachments
pt_BR: Somente a deleção de anexos multiparte é suportada

en: Rename to:
pt_BR: Renomear para:

note: L10N: "stat" is a system call. Do "man 2 stat" for more information.
en: Can't stat %s: %s
pt_BR: Impossível aplicar 'stat' em %s: %s

en: Save a copy of this message?
pt_BR: Salvar uma cópia desta mensagem?

en: Write message to mailbox
pt_BR: Gravar mensagem na caixa

en: Writing message to %s ...
pt_BR: Gravando mensagem em %s...

en: Message written
pt_BR: Mensagem gravada

en: Save (postpone) draft message?
pt_BR: Salvar (adiar) mensagem não terminada?

en: Invalid boolean value: %s
pt_BR: Valor booleano inválido: %s

en: Invalid boolean value: %ld
pt_BR: Valor booleano inválido: %ld

en: 'charset' must contain exactly one character set name
pt_BR: 'charset' deve conter apenas um nome de conjunto de caracteres

en: Invalid enum value: %s
pt_BR: Valor enum inválido: %s

en: Invalid enum value: %ld
pt_BR: Valor enum inválido: %ld

en: Invalid long: %s
pt_BR: Valor longo inválido: %s

en: Invalid number: %s
pt_BR: Número inválido: %s

en: Number is too big: %s
pt_BR: Número muito grande: %s

en: Invalid number: %ld
pt_BR: Número inválido: %ld

en: Invalid quad value: %s
pt_BR: Valor quad inválido: %s

en: Invalid quad value: %ld
pt_BR: Valor quad inválido: %ld

note: L10N: e.g. Type 'boolean' doesn't support operation '+='
en: Type '%s' doesn't support operation '%s'
pt_BR: Tipo '%s' não suporta operação '%s'

en: Invalid sort name: %s
pt_BR: Nome ordem inválido: %s

en: Invalid sort type: %ld
pt_BR: Tipo de ordem inválido: %ld

en: Line is malformed: expected <key: val>, got <%s>
pt_BR: Linha malformada: esperado <chave: valor>, obteve <%s>

en: Unhandled key in line <%s: %s>
pt_BR: Tecla não tratada na linha <%s:%s>

en: Unable to run account command
pt_BR: Incapaz de executar comando de conta

note: L10N: Example: Username at myhost.com
en: Username at %s:
pt_BR: Nome de usuário em %s:

en: Password for %s@%s:
pt_BR: Senha para %s@%s:

note: L10N: You will see this error message if (1) you have "oauthbearer" in one of your $*_authenticators and (2) you do not have the corresponding $*_oauth_refresh_command defined. So the message does not mean "None of your $*_oauth_refresh_command's are defined."
en: No OAUTH refresh command defined
pt_BR: Comando de atualização OAUTH não definido

en: Unable to run refresh command
pt_BR: Incapaz de executar comando de atualização

en: Command returned empty string
pt_BR: Comando respondeu com mensagem vazia

en: OAUTH token is too big: %ld
pt_BR: token OAUTH muito grande: %ld

en: (r)eject, accept (o)nce, (a)ccept always, (s)kip
pt_BR: r)rejeitar, o)aceitar uma vez, a)aceitar sempre, s)pular

en: (r)eject, accept (o)nce, (a)ccept always
pt_BR: r)rejeitar, o)aceitar uma vez, a)aceitar sempre

en: (r)eject, accept (o)nce, (s)kip
pt_BR: r)rejeitar, o)aceitar uma vez, s)pular

en: (r)eject, accept (o)nce
pt_BR: r)rejeitar, o)aceitar uma vez

en: Jumping is not implemented for dialogs
pt_BR: O pulo não está implementado em 'dialogs'

en: Search is not implemented for this menu
pt_BR: A busca não está implementada neste menu

en: Unable to get certificate from peer
pt_BR: Não foi possível obter o certificado da outra ponta

en: Certificate verification error (%s)
pt_BR: Erro ao verificar certificado (%s)

en: [unable to calculate]
pt_BR: [impossível calcular]

en: Error initialising gnutls certificate data
pt_BR: Erro ao inicializar dados do certificado gnutls

en: Error processing certificate data
pt_BR: Erro so processar dados do certificado

en: This certificate belongs to:
pt_BR: Este certificado pertence a:

en: This certificate was issued by:
pt_BR: Este certificado foi emitido por:

en: This certificate is valid
pt_BR: Este certificado é válido

en:    from %s
pt_BR:    de %s

en:      to %s
pt_BR:      para %s

en: SHA1 Fingerprint: %s
pt_BR: Impressão digital SHA1: %s

en: SHA256 Fingerprint:
pt_BR: Impressão digital SHA256:

en: WARNING: Server certificate is not yet valid
pt_BR: AVISO: o certificado do servidor ainda não é válido

en: WARNING: Server certificate has expired
pt_BR: AVISO: o certificado do servidor expirou

en: WARNING: Server certificate has been revoked
pt_BR: AVISO: o certificado do servidor foi revogado

en: WARNING: Server hostname does not match certificate
pt_BR: AVISO: hostname do servidor não coincide com certificado

en: WARNING: Signer of server certificate is not a CA
pt_BR: AVISO: signatário do certificado do servidor não é CA

en: Warning: Server certificate was signed using an insecure algorithm
pt_BR: Aviso: o certificado do servidor foi assinado com algoritmo inseguro

en: SSL Certificate check (certificate %zu of %zu in chain)
pt_BR: Verificação de certificado SSL (certificado %zu de %zu no encadeamento)

en: Certificate saved
pt_BR: Certificado salvo

en: Warning: Couldn't save certificate
pt_BR: Aviso: Não foi possível salvar o certificado

en: All available protocols for TLS/SSL connection disabled
pt_BR: Todos protocolos disponíveis para TLS/SSL estão desativados

en: Explicit ciphersuite selection via $ssl_ciphers not supported
pt_BR: Algorítmos criptográficos selecionados via $ssl_ciphers não são suportados

en: Connection to %s timed out
pt_BR: Conexão com %s expirou

note: L10N: This is a warning when trying to set the host name for TLS Server Name Indication (SNI).  This allows the server to present the correct certificate if it supports multiple hosts.
en: Warning: unable to set TLS SNI host name
pt_BR: Aviso: não pude configurar nome TLS SNI do host

en: SSL/TLS connection using %s (%s/%s/%s)
pt_BR: Conexão SSL/TLS usando %s (%s/%s/%s)

en: Error: no TLS socket open
pt_BR: Erro: não há socket TLS aberto

en: Filling entropy pool: %s...
pt_BR: Completando reserva de entropia: %s...

en: %s has insecure permissions
pt_BR: %s tem permissões não seguras

en: SSL disabled due to the lack of entropy
pt_BR: SSL desabilitado devido à falta de entropia

en: [invalid date]
pt_BR: [data inválida]

en: Server certificate is not yet valid
pt_BR: Certificado do servidar ainda não é válido

en: Server certificate has expired
pt_BR: O certificado do servidor expirou

en: Failed to find enough entropy on your system
pt_BR: Não há entropia suficiente no seu sistema

en: can't get certificate subject
pt_BR: não pude obter o objeto certificado

en: can't get certificate common name
pt_BR: não pude obter o nome comum certificado

en: certificate owner does not match hostname %s
pt_BR: titular do certificado não coincide com o hostname %s

en: Certificate host check failed: %s
pt_BR: Verificação de certifcado do host falhou: %s

en: I/O error
pt_BR: Erro de entrada e saída

en: unknown error
pt_BR: erro desconhecido

en: SSL failed: %s
pt_BR: SSL falhou: %s

note: L10N: an SSL context is a data structure returned by the OpenSSL function SSL_CTX_new().  In this case it returned NULL: an error condition.
en: Unable to create SSL context
pt_BR: Não foi possível criar contexto SSL

en: Warning: error enabling ssl_verify_partial_chains
pt_BR: Aviso: erro ao habilitar ssl_verify_partial_chains

en: Looking up %s...
pt_BR: Procurando em %s...

en: Could not find the host "%s"
pt_BR: Não foi possível encontrar o servidor "%s"

en: Connecting to %s...
pt_BR: Conectando a %s...

en: Could not connect to %s (%s)
pt_BR: Não foi possível conectar com %s (%s)

en: Error talking to %s (%s)
pt_BR: Erro ao se comunicar com %s (%s)

en: Connection to %s has been aborted
pt_BR: A conexão com %s foi cancelada

en: Unknown SASL profile
pt_BR: Perfil SASL desconhecido

en: Error allocating SASL connection
pt_BR: Erro ao alocar conexão SASL

en: Error setting SASL security properties
pt_BR: Erro ao configurar as propriedades de segurança SASL

en: Error setting SASL external security strength
pt_BR: Erro ao configurar a força de segurança externa SASL

en: Error setting SASL external user name
pt_BR: Erro ao configurar nome de usuário externo SASL

en: Preconnect command failed
pt_BR: Comando de pré-conexão falhou

en: Connection to %s closed
pt_BR: Conexão com %s encerrada

en: Connecting with "%s"...
pt_BR: Conectando com "%s"...

en: Tunnel error talking to %s: %s
pt_BR: Erro de tunel ao comunicar com %s: %s

en: Tunnel to %s returned error %d (%s)
pt_BR: Tunel para %s retornou erro %d (%s)

en: %s isn't a regular file
pt_BR: %s não é um arquivo comum

en: The length calculation was wrong by %ld byte | The length calculation was wrong by %ld bytes
pt_BR[0]: Cálculo de comprimento estava errado por %ld byte
pt_BR[1]: Cálculo de comprimento estava errado por %ld bytes

en: No decryption engine available for message
pt_BR: Não há mecanismo disponível para desencriptar a mensagem

en: could not create temporary folder: %s
pt_BR: Não foi possível criar pasta temporária: %s

en: could not write temporary mail folder: %s
pt_BR: Não foi possível gravar a caixa temporária: %s

en: could not truncate temporary mail folder: %s
pt_BR: Incapaz de truncar a caixa temporária: %s

en: Message file is empty
pt_BR: O arquivo de mensagens está vazio.

en: Message not modified
pt_BR: Mensagem não modificada

en: Message of read-only mailbox modified! Ignoring changes.
pt_BR: Mensagem modificada em mailbox em modo somente leitura! Alterações ignoradas.

en: Can't open message file: %s
pt_BR: Não é possível abrir o arquivo de mensagens: %s

note: L10N: %s is from strerror(errno)
en: Can't append to folder: %s
pt_BR: Não é possível anexar à pasta: %s

en: Complete
pt_BR: Completo

en: Hist Up
pt_BR: Hist Cima

en: Hist Down
pt_BR: Hist Baixo

en: Hist Search
pt_BR: Busca na hist

en: Begin Line
pt_BR: Começo de Linha

en: End Line
pt_BR: Fim de Linha

en: Kill Line
pt_BR: Deletar Linha

en: Kill Word
pt_BR: Deletar Palavra

en: multipart message has no boundary parameter
pt_BR: mensagem multiparte não tem um parâmetro de fronteiras

en: Could not find sorting function [report this bug]
pt_BR: Não foi possível encontrar a função de ordenação [relate este problema]

en: Sorting mailbox...
pt_BR: Ordenando caixa...

note: L10N: The compose menu autocrypt prompt. (e)ncrypt enables encryption via autocrypt. (c)lear sets cleartext. (a)utomatic defers to the recommendation.
en: Autocrypt: (e)ncrypt, (c)lear, (a)utomatic?
pt_BR: Auto-criptografia: (e)criptografar, (c)limpar, (a)automático?

en: No PGP backend configured
pt_BR: Nenhum sistema PGP configurado

en: S/MIME already selected. Clear and continue?
pt_BR: S/MIME já selecionado. Remover e continuar?

en: No S/MIME backend configured
pt_BR: Nenhum sistema S/MIME configurado

en: PGP already selected. Clear and continue?
pt_BR: PGP já selecionado. Remover e continuar?

note: L10N: Compose menu field.  Holds "Encrypt", "Sign" related information
en: Security:
pt_BR: Segurança:

note: L10N: This string is used by the compose menu. Since it is hidden by default, it does not increase the indentation of other compose menu fields.  However, if possible, it should not be longer than the other compose menu fields.  Since it shares the row with "Encrypt with:", it should not be longer t
en: Sign as:
pt_BR: Assinar como:

note: L10N: The compose menu autocrypt line
en: Autocrypt:
pt_BR: Auto-criptografia:

note: L10N: Compose menu field.  May not want to translate.
en: Followup-To:
pt_BR: Followup-To

en: Headers:
pt_BR: Cabeçalhos:

note: L10N: Autocrypt recommendation flag: off. This is displayed when Autocrypt is turned off.
en: Off
pt_BR: Desativado

note: L10N: Autocrypt recommendation flag: no. This is displayed when Autocrypt cannot encrypt to the recipients.
en: No
pt_BR: Não

note: L10N: Autocrypt recommendation flag: discouraged. This is displayed when Autocrypt believes encryption should not be used. This might occur if one of the recipient Autocrypt Keys has not been used recently, or if the only key available is a Gossip Header key.
en: Discouraged
pt_BR: Desencorajado

note: L10N: Autocrypt recommendation flag: available. This is displayed when Autocrypt believes encryption is possible, but leaves enabling it up to the sender.  Probably because "prefer encrypt" is not set in both the sender and recipient keys.
en: Available
pt_BR: Disponível

note: L10N: Autocrypt recommendation flag: yes. This is displayed when Autocrypt would normally enable encryption automatically.
en: Yes
pt_BR: Sim

en: Sign, Encrypt
pt_BR: Assinar, Encriptar

en: Encrypt
pt_BR: Encriptar

en: Sign
pt_BR: Assinar

en: None
pt_BR: Vazio (none)

en:  (inline PGP)
pt_BR: (PGP incorporado)

en:  (OppEnc mode)
pt_BR:  (modo OppEnc)

en: <default>
pt_BR: <padrão>

en: Encrypt with:
pt_BR: Encriptar com:

note: L10N: The autocrypt compose menu Recommendation field. Displays the output of the recommendation engine (Off, No, Discouraged, Available, Yes)
en: Recommendation:
pt_BR: Recomendação:

en: (+%d more) | (+%d more)
pt_BR[0]: (+%d a mais)
pt_BR[1]: (+%d a mais)

en: Warning: message contains no From: header
pt_BR: Aviso: mensagem não contém cabeçalho 'From: ' (remetente).

en: Bounce message to:
pt_BR: Replicar mensagem para:

en: Bounce tagged messages to:
pt_BR: Replicar mensagens marcadas para:

en: Error parsing address
pt_BR: Erro ao interpretar endereço

en: Bounce message to %s? | Bounce messages to %s?
pt_BR[0]: Replicar mensagem para %s?
pt_BR[1]: Replicar mensagens para %s?

en: Message not bounced | Messages not bounced
pt_BR[0]: Mensagem não replicada
pt_BR[1]: Mensagens não replicadas

en: Message bounced | Messages bounced
pt_BR[0]: Mensagem replicada
pt_BR[1]: Mensagens replicadas

en: Can't create filter process
pt_BR: Não foi possível criar processo de filtragem

en: Pipe to command:
pt_BR: Alimentar (pipe) comando:

en: No printing command has been defined
pt_BR: Nenhum commando para impressão foi definido

en: Print message? | Print tagged messages?
pt_BR[0]: Imprimir mensagem?
pt_BR[1]: Imprimir mensagens marcadas?

en: Message printed | Messages printed
pt_BR[0]: Mensagem impressa
pt_BR[1]: Mensagens impressas

en: Message could not be printed | Messages could not be printed
pt_BR[0]: Mensagem não pôde ser impressa
pt_BR[1]: Mensagens não puderam ser impressas

note: L10N: The highlighted letters must match the "Sort" options
en: Rev-Sort (d)ate,(f)rm,(r)ecv,(s)ubj,t(o),(t)hread,(u)nsort,si(z)e,s(c)ore,s(p)am,(l)abel?
pt_BR: Ordem rev (d)data,(f)remet,(r)receb,(s)assun,(o)para,(t)thread,(u)sem ordem,(z)tamanho,(c)pontos,(p)spam,(l)label?

note: L10N: The highlighted letters must match the "Rev-Sort" options
en: Sort (d)ate,(f)rm,(r)ecv,(s)ubj,t(o),(t)hread,(u)nsort,si(z)e,s(c)ore,s(p)am,(l)abel?
pt_BR: Sort (d)data,(f)remet,(r)receb,(s)assun,(o)para,(t)thread,(u)sem ordem,(z)tamanho,(c)pontos,(p)spam,(l)label?

en: Shell command:
pt_BR: Comando do shell:

note: L10N: Progress meter message when copying tagged messages
en: Copying tagged messages...
pt_BR: Copiando mensagens marcadas...

en: Copy tagged to mailbox
pt_BR: Copiar mensagens marcadas para caixa

en: Copy to mailbox
pt_BR: Copiar para caixa

en: Decrypt-copy tagged to mailbox
pt_BR: Desencriptar-copiar mensagens marcadas para caixa

en: Decrypt-copy to mailbox
pt_BR: Desencriptar-copiar mensagem para caixa

en: Decode-copy tagged to mailbox
pt_BR: Decodificar-copiar mensagens marcadas para caixa

en: Decode-copy to mailbox
pt_BR: Decodificar-copiar mensagem para caixa

note: L10N: Progress meter message when saving tagged messages
en: Saving tagged messages...
pt_BR: Salvando mensagens marcadas...

en: Save tagged to mailbox
pt_BR: Salvar mensagens marcadas na caixa

en: Save to mailbox
pt_BR: Salvar na caixa

en: Decrypt-save tagged to mailbox
pt_BR: Desencriptar-salvar mensagens marcadas na caixa

en: Decrypt-save to mailbox
pt_BR: Desencriptar-salvar mensagem na caixa

en: Decode-save tagged to mailbox
pt_BR: Decodificar-salvar mensagens marcadas para caixa

en: Decode-save to mailbox
pt_BR: Decodificar-salvar mensagem na caixa

en: Copying to %s...
pt_BR: Copiando para %s...

note: L10N: Message when an index tagged save operation fails for some reason
en: Error saving tagged messages
pt_BR: Erro ao salvar mensagens marcadas

note: L10N: Message when an index/pager save operation fails for some reason
en: Error saving message
pt_BR: Erro ao salvar mensagem

note: L10N: Message when an index tagged copy operation fails for some reason
en: Error copying tagged messages
pt_BR: Erro ao copiar mensagens marcadas

note: L10N: Message when an index/pager copy operation fails for some reason
en: Error copying message
pt_BR: Erro ao replicar mensagem

en: Convert to %s upon sending?
pt_BR: Converter para %s após enviar?

en: Content-Type changed to %s
pt_BR: Tipo de conteúdo (Content-Type) alterado para %s

en: Character set changed to %s; not converting
pt_BR: Conjunto de caracteres alterado para %s; conversão interrompida

en: Character set changed to %s; converting
pt_BR: Conjunto de caracteres alterado para %s; convertendo

en: Threading is not enabled
pt_BR: Visualização por threads não está habilitado

en: Clear flag
pt_BR: Remove sinalização

en: Set flag
pt_BR: Atribui sinalização

en: Exit NeoMutt without saving?
pt_BR: Sair do NeoMutt sem salvar alterações?

en: Press any key to continue...
pt_BR: Pressione qualquer tecla para continuar...

en:  ('?' for list):
pt_BR:  ('?' para uma lista):

en: Enter keys (%s to abort):
pt_BR: Entre teclas (%s para cancelar):

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_ATTACH_FILE Compose Dialog: <op_attachment_attach_file>
en: attach files to this message
pt_BR: anexa arquivos nesta mensagem

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_ATTACH_MESSAGE Compose Dialog: <op_attachment_attach_message>
en: attach messages to this message
pt_BR: anexa mensagens a esta mensagem

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_ATTACH_NEWS_MESSAGE Compose Dialog: <op_attachment_attach_message>
en: attach news articles to this message
pt_BR: anexa artigos de notícia nesta mensagem

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_COLLAPSE Attach Dialog: <op_attachment_collapse>
en: toggle display of subparts
pt_BR: alterna exibição de sub-partes

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_DELETE Attach Dialog: <op_attachment_delete> L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_DETACH Compose Dialog: <op_attachment_detach> L10N: Help screen description for OP_DELETE Alias Dialog: <op_delete> Index: <op_delete> Postponed Dialog: <op_de
en: delete the current entry
pt_BR: apaga a entrada atual

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_EDIT_CONTENT_ID Compose Dialog: <op_attachment_edit_content_id>
en: edit the 'Content-ID' of the attachment
pt_BR: edita valor de 'Content-ID' do anexo

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_EDIT_DESCRIPTION Compose Dialog: <op_attachment_edit_description>
en: edit attachment description
pt_BR: edita a descrição do anexo

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_EDIT_ENCODING Compose Dialog: <op_attachment_edit_encoding>
en: edit attachment transfer-encoding
pt_BR: edita o código de transferência do anexo

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_EDIT_LANGUAGE Compose Dialog: <op_attachment_edit_language>
en: edit the 'Content-Language' of the attachment
pt_BR: edita o valor de 'Content-Language:' do anexo

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_EDIT_MIME Compose Dialog: <op_attachment_edit_mime>
en: edit attachment using mailcap entry
pt_BR: edita o anexo usando sua entrada no mailcap

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_EDIT_TYPE Attach Dialog: <op_attachment_edit_type> Compose Dialog: <op_attachment_edit_type> Index: <op_attachment_edit_type>
en: edit attachment content type
pt_BR: edita o tipo de anexo

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_FILTER Compose Dialog: <op_attachment_filter>
en: filter attachment through a shell command
pt_BR: filtra o anexo através de um comando do shell

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_GET_ATTACHMENT Compose Dialog: <op_attachment_get_attachment>
en: get a temporary copy of an attachment
pt_BR: obtém uma cópia temporária do anexo

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_GROUP_ALTS Compose Dialog: <op_attachment_group_alts>
en: group tagged attachments as 'multipart/alternative'
pt_BR: agrupamento de anexos rotulado como 'multipart/alternative'

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_GROUP_LINGUAL Compose Dialog: <op_attachment_group_lingual>
en: group tagged attachments as 'multipart/multilingual'
pt_BR: agrupamento de anexos rotulado como 'multipart/multilingual'

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_GROUP_RELATED Compose Dialog: <op_attachment_group_related>
en: group tagged attachments as 'multipart/related'
pt_BR: anexos agrupados marcados como 'multiparte/relacionado'

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_MOVE_DOWN Compose Dialog: <op_attachment_move_down>
en: move an attachment down in the attachment list
pt_BR: move anexo para baixo na lista de anexos

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_MOVE_UP Compose Dialog: <op_attachment_move_up>
en: move an attachment up in the attachment list
pt_BR: Move anexo para cima na lista de anexos

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_NEW_MIME Compose Dialog: <op_attachment_new_mime>
en: compose new attachment using mailcap entry
pt_BR: compõe um novo anexo usando a entrada no mailcap

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_PIPE L10N: Help screen description for OP_PIPE Compose Dialog: <op_attachment_filter> Attach Dialog: <op_attachment_pipe> Index: <op_pipe>
en: pipe message/attachment to a shell command
pt_BR: passa a mensagem/anexo para um comando do shell através de um cano

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_PRINT Attach Dialog: <op_attachment_print> Compose Dialog: <op_attachment_print> L10N: Help screen description for OP_PRINT Index: <op_print>
en: print the current entry
pt_BR: imprime a entrada atual

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_RENAME_ATTACHMENT Compose Dialog: <op_attachment_rename_attachment>
en: send attachment with a different name
pt_BR: envia anexo com um nome diferente

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_SAVE Attach Dialog: <op_attachment_save> Compose Dialog: <op_attachment_save> L10N: Help screen description for OP_SAVE Index: <op_save> Pager: <op_save>
en: save message/attachment to a mailbox/file
pt_BR: salva mensagem/anexo em um mailbox/arquivo

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_TOGGLE_DISPOSITION Compose Dialog: <op_attachment_toggle_disposition>
en: toggle disposition between inline/attachment
pt_BR: troca a visualização de anexos/em linha

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_TOGGLE_RECODE Compose Dialog: <op_attachment_toggle_recode>
en: toggle recoding of this attachment
pt_BR: ativa/desativa recodificação deste anexo

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_TOGGLE_UNLINK Compose Dialog: <op_attachment_toggle_unlink>
en: toggle whether to delete file after sending it
pt_BR: troca entre apagar o arquivo após enviá-lo ou não

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_UNDELETE Attach Dialog: <op_attachment_undelete> L10N: Help screen description for OP_UNDELETE Alias Dialog: <op_delete> Postponed Dialog: <op_delete> Index: <op_undelete>
en: undelete the current entry
pt_BR: restaura a entrada atual

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_UNGROUP Compose Dialog: <op_attachment_ungroup>
en: ungroup 'multipart' attachment
pt_BR: desagrupar anexo 'multiparte'

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_UPDATE_ENCODING Compose Dialog: <op_attachment_update_encoding>
en: update an attachment's encoding info
pt_BR: atualiza a informação de codificação de um anexo

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_VIEW Attach Dialog: <op_attachment_view> Compose Dialog: <op_display_headers>
en: view attachment using mailcap entry if necessary
pt_BR: vê anexo usando sua entrada no mailcap se necessário

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_VIEW_MAILCAP Attach Dialog: <op_attachment_view_mailcap> Compose Dialog: <op_display_headers>
en: force viewing of attachment using mailcap
pt_BR: forçar a visualizaçãdo do anexo usando o mailcap

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_VIEW_PAGER Attach Dialog: <op_attachment_view_pager> Compose Dialog: <op_display_headers>
en: view attachment in pager using copiousoutput mailcap
pt_BR: visualizar anexo usando no pager usando copiosoutput mailcap

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_VIEW_TEXT Attach Dialog: <op_attachment_view_text> Compose Dialog: <op_display_headers>
en: view attachment as text
pt_BR: ver anexo como texto

note: L10N: Help screen description for OP_AUTOCRYPT_ACCT_MENU Index: <op_autocrypt_acct_menu>
en: manage autocrypt accounts
pt_BR: gerenciar contas de auto-criptografia

note: L10N: Help screen description for OP_AUTOCRYPT_CREATE_ACCT Autocrypt Dialog: <op_autocrypt_create_acct>
en: create a new autocrypt account
pt_BR: criar nova conta de auto-criptografia

note: L10N: Help screen description for OP_AUTOCRYPT_DELETE_ACCT Autocrypt Dialog: <op_autocrypt_delete_acct>
en: delete the current account
pt_BR: apaga a conta atual

note: L10N: Help screen description for OP_AUTOCRYPT_TOGGLE_ACTIVE Autocrypt Dialog: <op_autocrypt_toggle_active>
en: toggle the current account active/inactive
pt_BR: alternar status ativo/inativo da conta atual

note: L10N: Help screen description for OP_AUTOCRYPT_TOGGLE_PREFER Autocrypt Dialog: <op_autocrypt_toggle_prefer>
en: toggle the current account prefer-encrypt flag
pt_BR: alternar status da flag "prefer-encypt" (preferir criptografia)

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_AUTOCRYPT_MENU Envelope Window: <op_compose_autocrypt_menu>
en: show autocrypt compose menu options
pt_BR: mostrar opções de auto-criptografia no menu

note: L10N: Help screen description for OP_ALIAS_DIALOG Index: <op_alias_dialog>
en: open the aliases dialog
pt_BR: abrir dialogo de apelidos

note: L10N: Help screen description for OP_BOTTOM_PAGE Menu: <menu_movement>
en: move to the bottom of the page
pt_BR: anda até o fim da página

note: L10N: Help screen description for OP_BOUNCE_MESSAGE Attach Dialog: <op_bounce_message> Index: <op_bounce_message>
en: remail a message to another user
pt_BR: re-envia uma mensagem para outro usuário

note: L10N: Help screen description for OP_BROWSER_GOTO_FOLDER Browser: <op_toggle_mailboxes>
en: swap the current folder position with $folder if it exists
pt_BR: permuta posição da pasta atual com $folder se existente

note: L10N: Help screen description for OP_BROWSER_NEW_FILE Browser: <op_browser_new_file>
en: select a new file in this directory
pt_BR: escolhe um novo arquivo neste diretório

note: L10N: Help screen description for OP_BROWSER_SUBSCRIBE Browser: <op_browser_subscribe>
en: subscribe to current mbox (IMAP/NNTP only)
pt_BR: inscreve na caixa atual (somente IMAP/NNTP)

note: L10N: Help screen description for OP_BROWSER_TELL Browser: <op_browser_tell>
en: display the currently selected file's name
pt_BR: mostra o nome do arquivo atualmente selecionado

note: L10N: Help screen description for OP_BROWSER_TOGGLE_LSUB Browser: <op_browser_toggle_lsub>
en: toggle view all/subscribed mailboxes (IMAP only)
pt_BR: troca ver todas as caixas/só as inscritas (só para IMAP)

note: L10N: Help screen description for OP_BROWSER_UNSUBSCRIBE Browser: <op_browser_subscribe>
en: unsubscribe from current mbox (IMAP/NNTP only)
pt_BR: Desinscreve da caixa atual (somente IMAP/NNTP)

note: L10N: Help screen description for OP_BROWSER_VIEW_FILE Browser: <op_browser_view_file>
en: view file
pt_BR: vê arquivo

note: L10N: Help screen description for OP_CATCHUP Browser: <op_catchup> Index: <op_catchup>
en: mark all articles in newsgroup as read
pt_BR: marca todos artigos no grupo de notícias como lidos

note: L10N: Help screen description for OP_CHANGE_DIRECTORY Browser: <op_change_directory>
en: change directories
pt_BR: muda de diretório

note: L10N: Help screen description for OP_CHECK_NEW Browser: <op_toggle_mailboxes>
en: check mailboxes for new mail
pt_BR: verifica se há novas mensagens na caixa

note: L10N: Help screen description for OP_CHECK_STATS Global: <op_check_stats>
en: calculate message statistics for all mailboxes
pt_BR: calcula estatistícas de mensagens para todas as caixas

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_FILE Compose Dialog: <op_compose_edit_file>
en: edit the file to be attached
pt_BR: edita o arquivo a ser anexado

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_MESSAGE Compose Dialog: <op_compose_edit_message>
en: edit the message
pt_BR: edita a mensagem

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_ISPELL Compose Dialog: <op_compose_ispell>
en: run ispell on the message
pt_BR: executa o ispell na mensagem

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_POSTPONE_MESSAGE Compose Dialog: <op_compose_postpone_message>
en: save this message to send later
pt_BR: salva esta mensagem para ser enviada depois

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_RENAME_FILE Compose Dialog: <op_compose_rename_file>
en: rename/move an attached file
pt_BR: renomeia/move um arquivo anexado

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_SEND_MESSAGE Compose Dialog: <op_compose_send_message>
en: send the message
pt_BR: envia a mensagem

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_TO_SENDER Attach Dialog: <op_compose_to_sender> Index: <op_compose_to_sender>
en: compose new message to the current message sender
pt_BR: compõe nova mensagem para o signatário da mensagem atual

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_WRITE_MESSAGE Compose Dialog: <op_compose_write_message>
en: write the message to a folder
pt_BR: grava a mensagem em uma pasta

note: L10N: Help screen description for OP_COPY_MESSAGE Index: <op_save>
en: copy a message to a file/mailbox
pt_BR: copia uma mensagem para um arquivo/caixa

note: L10N: Help screen description for OP_CREATE_ALIAS Alias Dialog: <op_create_alias> Index: <op_create_alias>
en: create an alias from a message sender
pt_BR: cria um apelido a partir do remetente de uma mensagem

note: L10N: Help screen description for OP_CREATE_MAILBOX Browser: <op_create_mailbox>
en: create a new mailbox (IMAP only)
pt_BR: cria uma nova caixa de correio (só para IMAP)

note: L10N: Help screen description for OP_CURRENT_BOTTOM Menu: <menu_movement>
en: move entry to bottom of screen
pt_BR: move a entrada para o fundo da tela

note: L10N: Help screen description for OP_CURRENT_MIDDLE Menu: <menu_movement>
en: move entry to middle of screen
pt_BR: move a entrada para o meio da tela

note: L10N: Help screen description for OP_CURRENT_TOP Menu: <menu_movement>
en: move entry to top of screen
pt_BR: move a entrada para o topo da tela

note: L10N: Help screen description for OP_DECODE_COPY Index: <op_save>
en: make decoded (text/plain) copy
pt_BR: cria uma cópia decodificada (text/plain)

note: L10N: Help screen description for OP_DECODE_SAVE Index: <op_save>
en: make decoded copy (text/plain) and delete
pt_BR: cria uma cópia decodificada (text/plain) e apaga

note: L10N: Help screen description for OP_DELETE_MAILBOX Browser: <op_delete_mailbox>
en: delete the current mailbox (IMAP only)
pt_BR: apaga a caixa de correio atual (só para IMAP)

note: L10N: Help screen description for OP_DELETE_SUBTHREAD Index: <op_delete_thread>
en: delete all messages in subthread
pt_BR: apaga todas as mensagens na sub-discussão

note: L10N: Help screen description for OP_DELETE_THREAD Index: <op_delete_thread>
en: delete all messages in thread
pt_BR: apaga todas as mensagens na discussão

note: L10N: Help screen description for OP_DESCEND_DIRECTORY Browser: <op_generic_select_entry>
en: descend into a directory
pt_BR: entra em um diretório

note: L10N: Help screen description for OP_DISPLAY_ADDRESS Index: <op_display_address>
en: display full address of sender
pt_BR: mostra o endereço completo do remetente

note: L10N: Help screen description for OP_DISPLAY_HEADERS Attach Dialog: <op_attachment_view> Compose Dialog: <op_display_headers> Index: <op_display_message>
en: display message and toggle header weeding
pt_BR: mostra a mensagem e ativa/desativa poda de cabeçalhos

note: L10N: Help screen description for OP_DISPLAY_MESSAGE Index: <op_display_message>
en: display a message
pt_BR: mostra uma mensagem

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_BACKSPACE Text Entry: <op_editor_backspace>
en: delete the char in front of the cursor
pt_BR: apaga o caractere na frente do cursor

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_BACKWARD_CHAR Text Entry: <op_editor_backward_char>
en: move the cursor one character to the left
pt_BR: move o cursor um caractere para a esquerda

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_BACKWARD_WORD Text Entry: <op_editor_backward_word>
en: move the cursor to the beginning of the word
pt_BR: move o cursor para o início da palavra

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_BOL Text Entry: <op_editor_bol>
en: jump to the beginning of the line
pt_BR: pula para o início da linha

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_CAPITALIZE_WORD Text Entry: <op_editor_capitalize_word>
en: capitalize the word
pt_BR: converte primeira letra da palavra para maiúscula

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_COMPLETE Text Entry: <op_editor_complete>
en: complete filename or alias
pt_BR: completa um nome de arquivo ou apelido

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_COMPLETE_QUERY Text Entry: <op_editor_complete>
en: complete address with query
pt_BR: completa um endereço com uma pesquisa

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_DELETE_CHAR Text Entry: <op_editor_delete_char>
en: delete the char under the cursor
pt_BR: apaga o caractere sob o cursor

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_DOWNCASE_WORD Text Entry: <op_editor_capitalize_word>
en: convert the word to lower case
pt_BR: converte palavra para minúsculas

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_EOL Text Entry: <op_editor_eol>
en: jump to the end of the line
pt_BR: pula para o final da linha

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_FORWARD_CHAR Text Entry: <op_editor_forward_char>
en: move the cursor one character to the right
pt_BR: move o cursor um caractere para a direita

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_FORWARD_WORD Text Entry: <op_editor_forward_word>
en: move the cursor to the end of the word
pt_BR: move o cursor para o fim da palavra

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_HISTORY_DOWN Text Entry: <op_editor_history_down>
en: scroll down through the history list
pt_BR: avança na lista de histórico

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_HISTORY_SEARCH Text Entry: <op_editor_history_search>
en: search through the history list
pt_BR: busca na lista de histórico

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_HISTORY_UP Text Entry: <op_editor_history_up>
en: scroll up through the history list
pt_BR: volta uma página no histórico

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_KILL_EOL Text Entry: <op_editor_kill_eol>
en: delete chars from cursor to end of line
pt_BR: apaga os caracteres a partir do cursor até o final da linha

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_KILL_EOW Text Entry: <op_editor_kill_eow>
en: delete chars from the cursor to the end of the word
pt_BR: apaga caracteres a partir do cursor até o final da palavra

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_KILL_LINE Text Entry: <op_editor_kill_line>
en: delete chars from cursor to beginning the line
pt_BR: apaga os caracteres a partir do cursor até o começo da linha

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_KILL_WHOLE_LINE Text Entry: <op_editor_kill_whole_line>
en: delete all chars on the line
pt_BR: apaga todos os caracteres na linha

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_KILL_WORD Text Entry: <op_editor_kill_word>
en: delete the word in front of the cursor
pt_BR: apaga a palavra em frente ao cursor

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_MAILBOX_CYCLE Text Entry: <op_editor_complete>
en: cycle among incoming mailboxes
pt_BR: circula entre as caixas de mensagem

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_QUOTE_CHAR Text Entry: <op_editor_quote_char>
en: quote the next typed key
pt_BR: põe a próxima tecla digitada entre aspas

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_TRANSPOSE_CHARS Text Entry: <op_editor_transpose_chars>
en: transpose character under cursor with previous
pt_BR: transpor caracter sob cursor com o anterior

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_UPCASE_WORD Text Entry: <op_editor_capitalize_word>
en: convert the word to upper case
pt_BR: converte paralavra para maiúsculas

note: L10N: Help screen description for OP_EDIT_LABEL Index: <op_edit_label>
en: add, change, or delete a message's label
pt_BR: adciona, altera, ou apaga rótulo da mensagem

note: L10N: Help screen description for OP_EDIT_OR_VIEW_RAW_MESSAGE Index: <op_edit_raw_message>
en: edit the raw message if the mailbox is not read-only, otherwise view it
pt_BR: edita mensagem bruta se caixa não está em modo somente leitura, caso contrário exibe

note: L10N: Help screen description for OP_EDIT_RAW_MESSAGE Index: <op_edit_raw_message>
en: edit the raw message (edit and edit-raw-message are synonyms)
pt_BR: edita mensagem bruta ('edit' e 'edit-raw-message- são sinônimos)

note: L10N: Help screen description for OP_END_COND Index: <op_end_cond>
en: end of conditional execution (noop)
pt_BR: fim da execução condicional (noop)

note: L10N: Help screen description for OP_ENTER_COMMAND Global: <op_enter_command>
en: enter a neomuttrc command
pt_BR: entra um comando do neomuttrc

note: L10N: Help screen description for OP_ENTER_MASK Browser: <op_enter_mask>
en: enter a file mask
pt_BR: entra uma máscara de arquivos

note: L10N: Help screen description for OP_EXIT Alias Dialog: <op_exit> Attach Dialog: <op_exit> Autocrypt Dialog: <op_exit> Browser: <op_exit> Compose Dialog: <op_exit> GPGME Key Selection Dialog: <op_exit> Index: <op_exit> Pager: <op_exit> PGP Key Selection Dialog: <op_exit> Postponed Dialog: <op_exit> 
en: exit this menu
pt_BR: sai deste menu

note: L10N: Help screen description for OP_FIRST_ENTRY Menu: <menu_movement>
en: move to the first entry
pt_BR: anda até a primeira entrada

note: L10N: Help screen description for OP_FLAG_MESSAGE Index: <op_flag_message>
en: toggle a message's 'important' flag
pt_BR: troca a marca 'importante' da mensagem

note: L10N: Help screen description for OP_FOLLOWUP Attach Dialog: <op_followup> Index: <op_post>
en: followup to newsgroup
pt_BR: relatório para grupo de notícias

note: L10N: Help screen description for OP_FORWARD_MESSAGE Attach Dialog: <op_forward_message> Index: <op_forward_message>
en: forward a message with comments
pt_BR: encaminha uma mensagem com comentários

note: L10N: Help screen description for OP_FORWARD_TO_GROUP Attach Dialog: <op_forward_to_group> Index: <op_post>
en: forward to newsgroup
pt_BR: encaminha para grupo de notícias

note: L10N: Help screen description for OP_GENERIC_SELECT_ENTRY Alias Dialog: <op_generic_select_entry> Browser: <op_generic_select_entry> GPGME Key Selection Dialog: <op_generic_select_entry> History Dialog: <op_generic_select_entry> Pattern Dialog: <op_generic_select_entry> PGP Key Selection Dialog: <op
en: select the current entry
pt_BR: seleciona a entrada atual

note: L10N: Help screen description for OP_GET_CHILDREN Index: <op_get_children>
en: get all children of the current message
pt_BR: obtem todas as mensagens derivadas da atual

note: L10N: Help screen description for OP_GET_MESSAGE Index: <op_get_message>
en: get message with Message-Id
pt_BR: obtem mensagem com Message-Id

note: L10N: Help screen description for OP_GET_PARENT Index: <op_get_message>
en: get parent of the current message
pt_BR: obtem mensagem pai da atual

note: L10N: Help screen description for OP_GOTO_PARENT Browser: <op_change_directory>
en: go to parent directory
pt_BR: ir para diretório acima

note: L10N: Help screen description for OP_GROUP_CHAT_REPLY Index: <op_group_reply> Attach Dialog: <op_reply>
en: reply to all recipients preserving To/Cc
pt_BR: responde a todos os destinatários mantendo Para/Cc

note: L10N: Help screen description for OP_GROUP_REPLY Index: <op_group_reply> Attach Dialog: <op_reply>
en: reply to all recipients
pt_BR: responde a todos os destinatários

note: L10N: Help screen description for OP_HALF_DOWN Menu: <menu_movement> Pager: <op_pager_half_down>
en: scroll down 1/2 page
pt_BR: passa meia página

note: L10N: Help screen description for OP_HALF_UP Menu: <menu_movement> Pager: <op_pager_half_up>
en: scroll up 1/2 page
pt_BR: volta meia página

note: L10N: Help screen description for OP_HELP Text Entry: <op_help> Menu: <op_help> Pager: <op_help>
en: this screen
pt_BR: esta tela

note: L10N: Help screen description for OP_JUMP Index: <op_jump> Menu: <op_jump>
en: jump to an index number
pt_BR: pula para um número de índice

note: L10N: Help screen description for OP_LAST_ENTRY Menu: <menu_movement>
en: move to the last entry
pt_BR: anda até a última entrada

note: L10N: Help screen description for OP_LIMIT_CURRENT_THREAD Index: <op_main_limit>
en: limit view to current thread
pt_BR: restringe exibição para thread atual

note: L10N: Help screen description for OP_LIST_REPLY Index: <op_list_reply> Attach Dialog: <op_reply>
en: reply to specified mailing list
pt_BR: responde à lista de email especificada

note: L10N: Help screen description for OP_LIST_SUBSCRIBE Attach Dialog: <op_list_subscribe> Index: <op_list_subscribe>
en: subscribe to a mailing list
pt_BR: inscrever a uma lista de email

note: L10N: Help screen description for OP_LIST_UNSUBSCRIBE Attach Dialog: <op_list_unsubscribe> Index: <op_list_unsubscribe>
en: unsubscribe from a mailing list
pt_BR: desinscrever a uma lista de email

note: L10N: Help screen description for OP_LOAD_ACTIVE Browser: <op_load_active>
en: load list of all newsgroups from NNTP server
pt_BR: carrega lista de todos os grupos de notícias de um servidor NNTP

note: L10N: Help screen description for OP_MACRO
en: execute a macro
pt_BR: executa um macro

note: L10N: Help screen description for OP_MAIL Alias Dialog: <op_generic_select_entry> Index: <op_mail>
en: compose a new mail message
pt_BR: compõe uma nova mensagem eletrônica

note: L10N: Help screen description for OP_MAILBOX_LIST Browser: <op_mailbox_list> Index: <op_mailbox_list>
en: list mailboxes with new mail
pt_BR: lista caixas com novos emails

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_BREAK_THREAD Index: <op_main_break_thread>
en: break the thread in two
pt_BR: quebra a thread

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_CHANGE_FOLDER Index: <op_main_change_folder>
en: open a different folder
pt_BR: abre uma pasta diferente

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_CHANGE_FOLDER_READONLY Index: <op_main_change_folder>
en: open a different folder in read only mode
pt_BR: abre uma pasta diferente somente para leitura

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_CHANGE_GROUP Index: <op_main_change_group>
en: open a different newsgroup
pt_BR: abre um grupo de notícias diferente

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_CHANGE_GROUP_READONLY Index: <op_main_change_group>
en: open a different newsgroup in read only mode
pt_BR: abre um grupo de notícias diferente em modo somente leitura

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_CLEAR_FLAG Index: <op_main_set_flag>
en: clear a status flag from a message
pt_BR: retira uma marca de estado de uma mensagem

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_COLLAPSE_ALL Index: <op_main_collapse_all>
en: collapse/uncollapse all threads
pt_BR: abre/fecha todas as discussões

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_COLLAPSE_THREAD Index: <op_main_collapse_thread>
en: collapse/uncollapse current thread
pt_BR: abre/fecha a discussão atual

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_DELETE_PATTERN Index: <op_main_delete_pattern>
en: delete non-hidden messages matching a pattern
pt_BR: apaga mensagens não-escondidas que coincidem com um padrão

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_FETCH_MAIL Index: <op_main_fetch_mail>
en: retrieve mail from POP server
pt_BR: obtém mensagens do servidor POP

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_IMAP_FETCH Index: <op_main_imap_fetch>
en: force retrieval of mail from IMAP server
pt_BR: obtenção forçada de mensagens do servidor IMAP

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_IMAP_LOGOUT_ALL Index: <op_main_imap_logout_all>
en: logout from all IMAP servers
pt_BR: sai de todos os servidores IMAP

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_LIMIT Alias Dialog: <op_main_limit> Index: <op_main_limit>
en: show only messages matching a pattern
pt_BR: mostra somente mensagens que casem com um padrão

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_LINK_THREADS Index: <op_main_link_threads>
en: link tagged message to the current one
pt_BR: vincula mensagens marcadas com a atual

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_MODIFY_TAGS Index: <op_main_modify_tags>
en: modify (notmuch/imap) tags
pt_BR: modifica rótulos (notmuch/imap)

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_MODIFY_TAGS_THEN_HIDE Index: <op_main_modify_tags>
en: modify (notmuch/imap) tags and then hide message
pt_BR: modifica rótulos (notmuch/imap) e então oculta mensagem

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_NEW Index: <op_main_next_new>
en: jump to the next new message
pt_BR: pula para a próxima mensagem nova

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_NEW_THEN_UNREAD Index: <op_main_next_new>
en: jump to the next new or unread message
pt_BR: avança para próxima mensagem nova ou não lida

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_SUBTHREAD Index: <op_main_next_thread>
en: jump to the next subthread
pt_BR: pula para a próxima sub-discussão

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_THREAD Index: <op_main_next_thread>
en: jump to the next thread
pt_BR: pula para a próxima discussão

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_UNDELETED Index: <op_main_next_undeleted>
en: move to the next undeleted message
pt_BR: anda até a próxima mensagem não apagada

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_UNREAD Index: <op_main_next_new>
en: jump to the next unread message
pt_BR: pula para a próxima mensagem não lida

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_UNREAD_MAILBOX Index: <op_main_next_unread_mailbox>
en: open next mailbox with new mail
pt_BR: abre a próxima caixa com mensagens não lidas

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PARENT_MESSAGE Index: <op_main_root_message>
en: jump to parent message in thread
pt_BR: pula para a mensagem pai na discussão

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PREV_NEW Index: <op_main_next_new>
en: jump to the previous new message
pt_BR: pula para a mensagem nova anterior

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PREV_NEW_THEN_UNREAD Index: <op_main_next_new>
en: jump to the previous new or unread message
pt_BR: retrocede para mensagem nova ou não lida anterior

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PREV_SUBTHREAD Index: <op_main_next_thread>
en: jump to previous subthread
pt_BR: pula para a sub-discussão anterior

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PREV_THREAD Index: <op_main_next_thread>
en: jump to previous thread
pt_BR: pula para a discussão anterior

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PREV_UNDELETED Index: <op_main_prev_undeleted>
en: move to the previous undeleted message
pt_BR: anda até a mensagem não apagada anterior

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PREV_UNREAD Index: <op_main_next_new>
en: jump to the previous unread message
pt_BR: pula para a mensagem não lida anterior

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_QUASI_DELETE Index: <op_main_quasi_delete>
en: delete from NeoMutt, don't touch on disk
pt_BR: remove do NeoMutt, não toca o disco

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_READ_SUBTHREAD Index: <op_main_read_thread>
en: mark the current subthread as read
pt_BR: marca a sub-discussão atual como lida

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_READ_THREAD Index: <op_main_read_thread>
en: mark the current thread as read
pt_BR: marca a discussão atual como lida

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_ROOT_MESSAGE Index: <op_main_root_message>
en: jump to root message in thread
pt_BR: pula para a mensagem pai na thread

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_SET_FLAG Index: <op_main_set_flag>
en: set a status flag on a message
pt_BR: atribui uma marca de estado em uma mensagem

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_SHOW_LIMIT Index: <op_main_show_limit>
en: show currently active limit pattern
pt_BR: mostra o padrão limitante atualmente ativado

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_SYNC_FOLDER Index: <op_main_sync_folder>
en: save changes to mailbox
pt_BR: salva as mudanças à caixa

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_TAG_PATTERN Index: <op_main_tag_pattern>
en: tag non-hidden messages matching a pattern
pt_BR: marca mensagens não-escondidas que coincidem com um padrão

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_UNDELETE_PATTERN Index: <op_main_undelete_pattern>
en: undelete non-hidden messages matching a pattern
pt_BR: restaura mensagens não-escondidas que coincidem com um padrão

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_UNTAG_PATTERN Index: <op_main_untag_pattern>
en: untag non-hidden messages matching a pattern
pt_BR: desmarca mensagens não-escondidas que coincidem com um padrão

note: L10N: Help screen description for OP_MARK_MSG Index: <op_mark_msg>
en: create a hotkey macro for the current message
pt_BR: cria atalho de macro para mensagem atual

note: L10N: Help screen description for OP_MIDDLE_PAGE Menu: <menu_movement>
en: move to the middle of the page
pt_BR: anda até o meio da página

note: L10N: Help screen description for OP_NEXT_ENTRY Menu: <menu_movement> Index: <op_next_entry>
en: move to the next entry
pt_BR: anda até a próxima entrada

note: L10N: Help screen description for OP_NEXT_LINE Menu: <menu_movement> Pager: <op_pager_next_line>
en: scroll down one line
pt_BR: desce uma linha

note: L10N: Help screen description for OP_NEXT_PAGE Menu: <menu_movement> Pager: <op_pager_next_page>
en: move to the next page
pt_BR: anda até a próxima página

note: L10N: Help screen description for OP_PAGER_BOTTOM Pager: <op_pager_bottom>
en: jump to the bottom of the message
pt_BR: pula para o fim da mensagem

note: L10N: Help screen description for OP_PAGER_HIDE_QUOTED Pager: <op_pager_hide_quoted>
en: toggle display of quoted text
pt_BR: troca entre mostrar texto citado ou não

note: L10N: Help screen description for OP_PAGER_SKIP_HEADERS Pager: <op_pager_skip_headers>
en: jump to first line after headers
pt_BR: pula para a primeira linha depois dos cabeçalhos

note: L10N: Help screen description for OP_PAGER_SKIP_QUOTED Pager: <op_pager_skip_quoted>
en: skip beyond quoted text
pt_BR: pula para depois do texto citado

note: L10N: Help screen description for OP_PAGER_TOP Pager: <op_pager_top>
en: jump to the top of the message
pt_BR: volta para o início da mensagem

note: L10N: Help screen description for OP_POST Index: <op_post>
en: post message to newsgroup
pt_BR: posta mensagem para grupo de notícias

note: L10N: Help screen description for OP_PREV_ENTRY Menu: <menu_movement> Index: <op_prev_entry>
en: move to the previous entry
pt_BR: anda até a entrada anterior

note: L10N: Help screen description for OP_PREV_LINE Menu: <menu_movement> Pager: <op_pager_prev_line>
en: scroll up one line
pt_BR: sobe uma linha

note: L10N: Help screen description for OP_PREV_PAGE Menu: <menu_movement> Pager: <op_pager_prev_page>
en: move to the previous page
pt_BR: anda até a página anterior

note: L10N: Help screen description for OP_PURGE_MESSAGE Index: <op_delete>
en: delete the current entry, bypassing the trash folder
pt_BR: remove item atual, ignorando lixeira

note: L10N: Help screen description for OP_PURGE_THREAD Index: <op_delete_thread>
en: delete the current thread, bypassing the trash folder
pt_BR: remove thread atual, ignorando lixeira

note: L10N: Help screen description for OP_QUERY Alias Dialog: <op_query> Index: <op_query>
en: query external program for addresses
pt_BR: executa uma busca por um endereço através de um programa externo

note: L10N: Help screen description for OP_QUERY_APPEND Alias Dialog: <op_query>
en: append new query results to current results
pt_BR: anexa os resultados da nova busca aos resultados atuais

note: L10N: Help screen description for OP_QUIT History Dialog: <op_quit> Index: <op_quit> Pattern Dialog: <op_quit>
en: save changes to mailbox and quit
pt_BR: salva mudanças à caixa e sai

note: L10N: Help screen description for OP_RECALL_MESSAGE Index: <op_recall_message>
en: recall a postponed message
pt_BR: edita uma mensagem adiada

note: L10N: Help screen description for OP_RECONSTRUCT_THREAD Index: <op_get_children>
en: reconstruct thread containing current message
pt_BR: recontrói thread contendo a mensagem atual

note: L10N: Help screen description for OP_REDRAW Text Entry: <op_redraw> Global: <op_redraw>
en: clear and redraw the screen
pt_BR: limpa e redesenha a tela

note: L10N: Help screen description for OP_RENAME_MAILBOX Browser: <op_rename_mailbox>
en: rename the current mailbox (IMAP only)
pt_BR: renomeia caixa atual (somente IMAP)

note: L10N: Help screen description for OP_REPLY Attach Dialog: <op_reply> Index: <op_reply>
en: reply to a message
pt_BR: responde a uma mensagem

note: L10N: Help screen description for OP_RESEND Attach Dialog: <op_resend> Index: <op_resend>
en: use the current message as a template for a new one
pt_BR: usa a mensagem atual como modelo para uma nova mensagem

note: L10N: Help screen description for OP_SEARCH Menu: <menu_search> Pager: <op_pager_search> Alias Dialog: <op_search> Index: <op_search> Postponed Dialog: <op_search>
en: search for a regular expression
pt_BR: procura por uma expressão regular

note: L10N: Help screen description for OP_SEARCH_NEXT Menu: <menu_search> Pager: <op_pager_search_next> Alias Dialog: <op_search> Index: <op_search> Postponed Dialog: <op_search>
en: search for next match
pt_BR: procura pelo próximo resultado

note: L10N: Help screen description for OP_SEARCH_OPPOSITE Menu: <menu_search> Pager: <op_pager_search_next> Alias Dialog: <op_search> Index: <op_search> Postponed Dialog: <op_search>
en: search for next match in opposite direction
pt_BR: procura pelo próximo resultado na direção oposta

note: L10N: Help screen description for OP_SEARCH_REVERSE Menu: <menu_search> Pager: <op_pager_search> Alias Dialog: <op_search> Index: <op_search> Postponed Dialog: <op_search>
en: search backwards for a regular expression
pt_BR: procura de trás para a frente por uma expressão regular

note: L10N: Help screen description for OP_SEARCH_TOGGLE Pager: <op_search_toggle>
en: toggle search pattern coloring
pt_BR: troca entre mostrar cores nos padrões de busca ou não

note: L10N: Help screen description for OP_SHELL_ESCAPE Global: <op_shell_escape>
en: invoke a command in a subshell
pt_BR: executa um comando em um subshell

note: L10N: Help screen description for OP_SHOW_LOG_MESSAGES Global: <op_show_log_messages>
en: show log (and debug) messages
pt_BR: exibe mensagens de log (e debug)

note: L10N: Help screen description for OP_SORT Alias Dialog: <op_sort> Browser: <op_sort> Index: <op_sort>
en: sort messages
pt_BR: ordena mensagens

note: L10N: Help screen description for OP_SORT_REVERSE Alias Dialog: <op_sort> Browser: <op_sort> Index: <op_sort>
en: sort messages in reverse order
pt_BR: ordena mensagens em ordem reversa

note: L10N: Help screen description for OP_SUBSCRIBE_PATTERN Browser: <op_subscribe_pattern>
en: subscribe to newsgroups matching a pattern
pt_BR: inscreve em grupos de notícia coincidentes com padrão

note: L10N: Help screen description for OP_TAG Index: <op_tag>
en: tag the current entry
pt_BR: marca a entrada atual

note: L10N: Help screen description for OP_TAG_PREFIX
en: apply next function to tagged messages
pt_BR: aplica a próxima função às mensagens marcadas

note: L10N: Help screen description for OP_TAG_PREFIX_COND
en: apply next function ONLY to tagged messages
pt_BR: aplica a próxima função SOMENTE às mensagens marcadas

note: L10N: Help screen description for OP_TAG_SUBTHREAD Index: <op_tag_thread>
en: tag the current subthread
pt_BR: marca a sub-discussão atual

note: L10N: Help screen description for OP_TAG_THREAD Index: <op_tag_thread>
en: tag the current thread
pt_BR: marca a discussão atual

note: L10N: Help screen description for OP_TOGGLE_MAILBOXES Browser: <op_toggle_mailboxes>
en: toggle whether to browse mailboxes or all files
pt_BR: troca entre pesquisar em caixas ou em todos os arquivos

note: L10N: Help screen description for OP_TOGGLE_NEW Index: <op_toggle_new>
en: toggle a message's 'new' flag
pt_BR: troca a marca 'nova' de uma mensagem

note: L10N: Help screen description for OP_TOGGLE_READ Index: <op_main_limit>
en: toggle view of read messages
pt_BR: alterna exibição de mensagens lidas

note: L10N: Help screen description for OP_TOGGLE_WRITE Index: <op_toggle_write>
en: toggle whether the mailbox will be rewritten
pt_BR: troca entre reescrever a caixa ou não

note: L10N: Help screen description for OP_TOP_PAGE Menu: <menu_movement>
en: move to the top of the page
pt_BR: anda até o topo da página

note: L10N: Help screen description for OP_UNCATCHUP Browser: <op_catchup>
en: mark all articles in newsgroup as unread
pt_BR: marca todos os artigos de um grupo de notícias como não lidos

note: L10N: Help screen description for OP_UNDELETE_SUBTHREAD Index: <op_undelete_thread>
en: undelete all messages in subthread
pt_BR: restaura todas as mensagens na sub-discussão

note: L10N: Help screen description for OP_UNDELETE_THREAD Index: <op_undelete_thread>
en: undelete all messages in thread
pt_BR: restaura todas as mensagens na discussão

note: L10N: Help screen description for OP_UNSUBSCRIBE_PATTERN Browser: <op_subscribe_pattern>
en: unsubscribe from newsgroups matching a pattern
pt_BR: desinscreve de grupos de notícias coincidentes com padrão

note: L10N: Help screen description for OP_VERSION Global: <op_version>
en: show the NeoMutt version number and date
pt_BR: mostra o número e a data da versão do NeoMutt

note: L10N: Help screen description for OP_VIEW_ATTACHMENTS Index: <op_view_attachments> Pager: <op_view_attachments>
en: show MIME attachments
pt_BR: mostra anexos MIME

note: L10N: Help screen description for OP_VIEW_RAW_MESSAGE Index: <op_edit_raw_message>
en: show the raw message
pt_BR: exibe mensagem integral

note: L10N: Help screen description for OP_WHAT_KEY Global: <op_what_key>
en: display the keycode for a key press
pt_BR: mostra código para uma tecla pressionada

note: L10N: Help screen description for OP_DECRYPT_COPY Index: <op_save>
en: make decrypted copy
pt_BR: cria cópia desencriptada

note: L10N: Help screen description for OP_DECRYPT_SAVE Index: <op_save>
en: make decrypted copy and delete
pt_BR: cria cópia desencriptada e apaga

note: L10N: Help screen description for OP_EXTRACT_KEYS Attach Dialog: <op_extract_keys> Index: <op_extract_keys>
en: extract supported public keys
pt_BR: extrai as chaves públicas suportadas

note: L10N: Help screen description for OP_FORGET_PASSPHRASE Attach Dialog: <op_forget_passphrase> Compose Dialog: <op_forget_passphrase> Index: <op_forget_passphrase>
en: wipe passphrases from memory
pt_BR: remove senha(s) da memória

note: L10N: Help screen description for OP_ENVELOPE_EDIT_BCC Envelope Window: <op_envelope_edit_bcc>
en: edit the BCC list
pt_BR: edita a lista de Cópias Escondidas (BCC)

note: L10N: Help screen description for OP_ENVELOPE_EDIT_CC Envelope Window: <op_envelope_edit_cc>
en: edit the CC list
pt_BR: edita a lista de Cópias (CC)

note: L10N: Help screen description for OP_ENVELOPE_EDIT_FCC Envelope Window: <op_envelope_edit_fcc>
en: enter a file to save a copy of this message in
pt_BR: informe um arquivo no qual salvar uma cópia desta mensagem

note: L10N: Help screen description for OP_ENVELOPE_EDIT_FOLLOWUP_TO Envelope Window: <op_envelope_edit_followup_to>
en: edit the Followup-To field
pt_BR: edita campo Followup-To

note: L10N: Help screen description for OP_ENVELOPE_EDIT_FROM Envelope Window: <op_envelope_edit_from>
en: edit the from field
pt_BR: edita o campo From

note: L10N: Help screen description for OP_ENVELOPE_EDIT_HEADERS Compose Dialog: <op_envelope_edit_headers>
en: edit the message with headers
pt_BR: edita a mensagem e seus cabeçalhos

note: L10N: Help screen description for OP_ENVELOPE_EDIT_NEWSGROUPS Envelope Window: <op_envelope_edit_newsgroups>
en: edit the newsgroups list
pt_BR: edita lista de grupos de notícias

note: L10N: Help screen description for OP_ENVELOPE_EDIT_REPLY_TO Envelope Window: <op_envelope_edit_reply_to>
en: edit the Reply-To field
pt_BR: edita o campo Reply-To

note: L10N: Help screen description for OP_ENVELOPE_EDIT_SUBJECT Envelope Window: <op_envelope_edit_subject>
en: edit the subject of this message
pt_BR: edita o assunto desta mensagem

note: L10N: Help screen description for OP_ENVELOPE_EDIT_TO Envelope Window: <op_envelope_edit_to>
en: edit the TO list
pt_BR: edita a lista de Destinatários (To)

note: L10N: Help screen description for OP_ENVELOPE_EDIT_X_COMMENT_TO Envelope Window: <op_envelope_edit_x_comment_to>
en: edit the X-Comment-To field
pt_BR: edita campo X-Comment-To

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_CHANGE_VFOLDER Index: <op_main_change_folder>
en: open a different virtual folder
pt_BR: abre uma pasta virtual diferente

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_ENTIRE_THREAD Index: <op_main_entire_thread>
en: read entire thread of the current message
pt_BR: lê thread inteira da mensagem atual

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_VFOLDER_FROM_QUERY Index: <op_main_vfolder_from_query>
en: generate virtual folder from query
pt_BR: gera pasta virtual a partir de consulta

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_VFOLDER_FROM_QUERY_READONLY Index: <op_main_vfolder_from_query>
en: generate a read-only virtual folder from query
pt_BR: gera pasta virtual somente leitura usando consulta

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_WINDOWED_VFOLDER_BACKWARD Index: <op_main_windowed_vfolder>
en: shifts virtual folder time window backwards
pt_BR: desloca janela de tempo da pasta virtual para trás

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_WINDOWED_VFOLDER_FORWARD Index: <op_main_windowed_vfolder>
en: shifts virtual folder time window forwards
pt_BR: desloca janela de tempo da pasta virtual para frente

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_WINDOWED_VFOLDER_RESET Index: <op_main_windowed_vfolder>
en: resets virtual folder time window to the present
pt_BR: desloca janela de tempo da pasta virtual para frente

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_ATTACH_KEY Compose Dialog: <op_attachment_attach_key>
en: attach a PGP public key
pt_BR: anexa uma chave pública do PGP

note: L10N: Help screen description for OP_CHECK_TRADITIONAL Attach Dialog: <op_check_traditional> Index: <op_check_traditional>
en: check for classic PGP
pt_BR: verifica PGP clássico

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_PGP_MENU Envelope Window: <op_compose_pgp_menu>
en: show PGP options
pt_BR: mostra as opções do PGP

note: L10N: Help screen description for OP_MAIL_KEY Index: <op_mail_key>
en: mail a PGP public key
pt_BR: envia uma chave pública do PGP

note: L10N: Help screen description for OP_VIEW_ID GPGME Key Selection Dialog: <op_view_id> PGP Key Selection Dialog: <op_view_id>
en: view the key's user id
pt_BR: vê a identificação de usuário da chave

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_FIRST Sidebar: <op_sidebar_first>
en: move the highlight to the first mailbox
pt_BR: move a mensagem destacada para a primeira caixa de mensagens

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_LAST Sidebar: <op_sidebar_last>
en: move the highlight to the last mailbox
pt_BR: move a mensagem destacada para a última caixa de mensagens

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_NEXT Sidebar: <op_sidebar_next>
en: move the highlight to next mailbox
pt_BR: destaca próxima caixa de mensagens

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_NEXT_NEW Sidebar: <op_sidebar_next_new>
en: move the highlight to next mailbox with new mail
pt_BR: seleciona próxima caixa com novas mensagens

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_OPEN Sidebar: <op_sidebar_open>
en: open highlighted mailbox
pt_BR: abre caixa destacada

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_PAGE_DOWN Sidebar: <op_sidebar_page_down>
en: scroll the sidebar down 1 page
pt_BR: avança barra lateral em uma página

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_PAGE_UP Sidebar: <op_sidebar_page_up>
en: scroll the sidebar up 1 page
pt_BR: retrocede barra lateral em uma página

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_PREV Sidebar: <op_sidebar_prev>
en: move the highlight to previous mailbox
pt_BR: seleciona caixa anterior

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_PREV_NEW Sidebar: <op_sidebar_prev_new>
en: move the highlight to previous mailbox with new mail
pt_BR: seleciona caixa anterior com mensagens novas

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_TOGGLE_VIRTUAL Sidebar: <op_sidebar_toggle_virtual>
en: toggle between mailboxes and virtual mailboxes
pt_BR: alterna entre caixas reais e virtuais

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_TOGGLE_VISIBLE Sidebar: <op_sidebar_toggle_visible>
en: make the sidebar (in)visible
pt_BR: alterna exibição da barra lateral

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_SMIME_MENU Envelope Window: <op_compose_smime_menu>
en: show S/MIME options
pt_BR: mostra opções S/MIME

en: null operation
pt_BR: operação nula

en: [-- Type: %s/%s%s%s, Encoding: %s, Size: %s --]
pt_BR: [-- Tipo: %s/%s%s%s, Codificação: %s, Tamanho: %s --]

en: [-- Alternative Type #%d: %s/%s%s%s, Encoding: %s, Size: %s --]
pt_BR: [-- Tipo alternativo #%d: %s/%s%s%s, Codificação: %s, Tamanho: %s --]

en: [-- Autoview using %s --]
pt_BR: [-- Autovisualizar usando %s --]

en: Invoking autoview command: %s
pt_BR: Executando comando de autovisualização: %s

en: [-- Can't run %s --]
pt_BR: [-- Impossível executar %s --]

en: [-- Autoview stderr of %s --]
pt_BR: [-- Saída de erro da autovisualização de %s --]

en: [-- Error: message/external-body has no access-type parameter --]
pt_BR: [-- Erro: message/external-body não tem parâmetro de tipo de accesso --]

note: L10N: If the translation of this string is a multi line string, then each line should start with "[-- " and end with " --]". The first "%s/%s" is a MIME type, e.g. "text/plain". The last %s expands to a date as returned by `mutt_date_parse_date()`. Note: The size argument printed is not the actual n
en: [-- This %s/%s attachment (size %s byte) has been deleted --]
    [-- on %s --]
     | [-- This %s/%s attachment (size %s bytes) has been deleted --]
    [-- on %s --]
pt_BR[0]: [-- O anexo %s/%s (tamanho %s byte) foi removido --]
    [-- em %s --]
pt_BR[1]: [-- O anexo %s/%s (tamanho %s bytes) foi removido --]
    [-- em %s --]

note: L10N: If the translation of this string is a multi line string, then each line should start with "[-- " and end with " --]". The first "%s/%s" is a MIME type, e.g. "text/plain". Note: The size argument printed is not the actual number as passed to gettext but the prettified version, e.g. size = 2048
en: [-- This %s/%s attachment (size %s byte) has been deleted --]
     | [-- This %s/%s attachment (size %s bytes) has been deleted --]
pt_BR[0]: [-- O anexo %s/%s (tamanho %s byte) foi removido --]
pt_BR[1]: [-- O anexo %s/%s (tamanho %s bytes) foi removido --]

note: L10N: If the translation of this string is a multi line string, then each line should start with "[-- " and end with " --]". The first "%s/%s" is a MIME type, e.g. "text/plain". The last %s expands to a date as returned by `mutt_date_parse_date()`. Caution: Argument three %3$ is also defined but sho
en: [-- This %s/%s attachment has been deleted --]
    [-- on %4$s --]
pt_BR: [-- O anexo %s/%s foi removido --]
    [-- em %4$s --]

note: L10N: If the translation of this string is a multi line string, then each line should start with "[-- " and end with " --]". The first "%s/%s" is a MIME type, e.g. "text/plain".
en: [-- This %s/%s attachment has been deleted --]
pt_BR: [-- O anexo %s/%s foi removido --]

en: [-- name: %s --]
pt_BR: [-- nome: %s --]

note: L10N: If the translation of this string is a multi line string, then each line should start with "[-- " and end with " --]". The "%s/%s" is a MIME type, e.g. "text/plain".
en: [-- This %s/%s attachment is not included, --]
    [-- and the indicated external source has expired --]
pt_BR: [-- O anexo %s/%s não foi incluído, --]
    [-- e a fonte externa indicada expirou. --]

note: L10N: If the translation of this string is a multi line string, then each line should start with "[-- " and end with " --]". The "%s/%s" is a MIME type, e.g. "text/plain".  The %s after access-type is an access-type as defined by the MIME RFCs, e.g. "FTP", "LOCAL-FILE", "MAIL-SERVER".
en: [-- This %s/%s attachment is not included, --]
    [-- and the indicated access-type %s is unsupported --]
pt_BR: [-- O anexo %s/%s não foi incluído, --]
    [-- e o tipo de acesso %s não é suportado --]

en: [-- Error: Could not display any parts of Multipart/Alternative --]
pt_BR: [-- Erro: Não foi possível exibir nenhuma parte de Multipart/Aternative --]

note: L10N: %s is the attachment description, filename or form_name.
en: [-- Attachment #%d: %s --]
pt_BR: [-- Anexo #%d: %s --]

en: [-- Attachment #%d --]
pt_BR: [-- Anexo #%d --]

en: One or more parts of this message could not be displayed
pt_BR: Uma ou mais partes dessa mensagem não puderam ser exibidas

en: Unable to open 'memory stream'
pt_BR: Incapaz de abrir fluxo com a memória

en: Unable to open temporary file
pt_BR: Incapaz de abrir o arquivo temporário

en: failed to re-open 'memory stream'
pt_BR: falha ao re-abrir fluxo com a memória

en: Error: multipart/signed has no protocol
pt_BR: Erro: multipart/signed não tem protocolo

en: [-- This is an attachment --]
pt_BR: [-- Isto é um anexo --]

note: L10N: %s/%s is a MIME type, e.g. "text/plain".
en: [-- %s/%s is unsupported --]
pt_BR: [-- %s/%s não é suportado --]

note: L10N: %s expands to a keystroke/key binding, e.g. 'v'.
en: [-- This is an attachment (use '%s' to view this part) --]
pt_BR: [-- Isto é um anexo (use '%s' para exibi-lo) --]

note: L10N: %s/%s is a MIME type, e.g. "text/plain". The last %s expands to a keystroke/key binding, e.g. 'v'.
en: [-- %s/%s is unsupported (use '%s' to view this part) --]
pt_BR: [-- %s/%s não é suportado (use '%s' para exibi-lo) --]

en: [-- This is an attachment (need 'view-attachments' bound to key) --]
pt_BR: [-- Este é um anexo ('view-attachments' deve estar associado a uma tecla) --]

note: L10N: %s/%s is a MIME type, e.g. "text/plain".
en: [-- %s/%s is unsupported (need 'view-attachments' bound to key) --]
pt_BR: [-- %s/%s não é suportado ('view-attachments' deve ser associado a uma tecla) --]

en: Help for %s
pt_BR: Ajuda para %s

en: History '%s'
pt_BR: Histórico '%s'

en: %s:%d: Bad history file format
pt_BR: %s:%d: Arquivo de histórico com formato inválido

en: Can't create temporary file
pt_BR: Não foi possível criar um arquivo temporário

en: current mailbox shortcut '^' is unset
pt_BR: Atalho de caixa atual '^' desconfigurado

en: mailbox shortcut expanded to empty regex
pt_BR: Atalho de caixa extendido como regex vazia

en: badly formatted command string
pt_BR: String de comando com formato inválido

en: unhook: Can't do unhook * from within a hook
pt_BR: unhook: não foi possível desfazer hook * de dentro de um hook

en: unhook: unknown hook type: %s
pt_BR: unhook: tipo de gancho desconhecido: %s

en: unhook: Can't delete a %s from within a %s
pt_BR: unhook: não é possível apagar %s de dentro de %s

en: No authenticators available or wrong credentials
pt_BR: Autenticador indisponível ou credenciais incorretas.

note: L10N: (%s) is the method name, e.g. Anonymous, CRAM-MD5, GSSAPI, SASL
en: Authenticating (%s)...
pt_BR: Autenticando (%s)...

note: L10N: %s is the method name, e.g. Anonymous, CRAM-MD5, GSSAPI, SASL
en: %s authentication failed
pt_BR: Autenticação %s falhou

en: SASL authentication failed
pt_BR: Autenticação SASL falhou.

en: LOGIN disabled on this server
pt_BR: LOGIN desabilitado neste servidor

en: Logging in...
pt_BR: Efetuando login...

en: Login failed
pt_BR: Login falhou

en: %s is an invalid IMAP path
pt_BR: %s é um caminho IMAP inválido

en: Getting folder list...
pt_BR: Obtendo lista de pastas...

note: L10N: (%s) is the name / path of the folder we were trying to browse
en: No such folder: %s
pt_BR: Esta pasta não existe: %s

en: Create mailbox:
pt_BR: Criar caixa de mensagens:

en: Mailbox must have a name
pt_BR: Uma caixa de mensagens deve ter um nome

en: Mailbox created
pt_BR: Caixa de mensagens criada

en: Can't rename root folder
pt_BR: Incapaz de renomear pasta raíz

en: Rename mailbox %s to:
pt_BR: Renomear caixa %s para:

en: Rename failed: %s
pt_BR: Tentativa de renomear falhou: %s

en: Mailbox renamed
pt_BR: Caixa de mensagens renomeada

en: Mailbox %s@%s closed
pt_BR: Caixa de mensagens %s@%s fechada

en: IMAP command failed: %s
pt_BR: Comando IMAP falhou: %s

en: This IMAP server is ancient. NeoMutt does not work with it.
pt_BR: Este servidor IMAP é pré-histórico. NeoMutt não funciona com ele.

en: CREATE failed: %s
pt_BR: CREATE falhou: %s

en: Closing connection to %s...
pt_BR: Fechando conexão com %s...

en: Secure connection with TLS?
pt_BR: Conexão segura com TLS?

en: Could not negotiate TLS connection
pt_BR: Incapaz de negociar conexão TLS

en: Encrypted connection unavailable
pt_BR: Conexão encriptada indisponível

en: Subscribing to %s...
pt_BR: Inscrevendo em %s...

en: Unsubscribing from %s...
pt_BR: Desinscrevendo de %s...

en: Copying %d message to %s... | Copying %d messages to %s...
pt_BR[0]: Copiando %d mensagem para %s...
pt_BR[1]: Copiando %d mensagens para %s...

en: Create %s?
pt_BR: Criar %s?

en: Expunge failed
pt_BR: Expurgo falhou.

en: Marking %d message deleted... | Marking %d messages deleted...
pt_BR[0]: Marcando %d mensagem como apagada...
pt_BR[1]: Marcando %d mensagens como apagadas...

en: Saving changed message... [%d/%d] | Saving changed messages... [%d/%d]
pt_BR[0]: Salvando mensagem alterada... [%d/%d]
pt_BR[1]: Salvando mensagens alteradas... [%d/%d]

en: Error saving flags. Close anyway?
pt_BR: Erro ao salvar sinalizações. Fechar mesmo assim?

en: Error saving flags
pt_BR: Erro ao salvar sinalizações

en: Expunging messages from server...
pt_BR: Eliminando mensagens do servidor...

en: imap_sync_mailbox: EXPUNGE failed
pt_BR: imap_sync_mailbox: EXPUNGE falhou

en: Selecting %s...
pt_BR: Selecionando %s...

en: Error opening mailbox
pt_BR: Erro ao abrir caixa de mensagens

en: IMAP server doesn't support custom flags
pt_BR: Servidor IMAP não suporta sinalizações personalizadas

en: Invalid IMAP flags
pt_BR: Sinalizações IMAP inválidas

note: L10N: This prompt is made if the user hits Ctrl-C when opening an IMAP mailbox
en: Abort download and close mailbox?
pt_BR: Interromper download e fechar caixa?

en: Evaluating cache...
pt_BR: Analisando cache...

en: Fetching flag updates...
pt_BR: Baixando mudanças nas sinalizações...

note: L10N: After opening an IMAP mailbox using QRESYNC, Mutt performs a quick sanity check.  If that fails, Mutt reopens the mailbox using a normal download.
en: QRESYNC failed.  Reopening mailbox.
pt_BR: QRESYNC falhou. Reabrindo a caixa de mensagens

en: Unable to fetch headers from this IMAP server version
pt_BR: Incapaz de obter cabeçalhos nesta versão de servidor IMAP

en: Fetching message headers...
pt_BR: Obtendo cabeçalhos das mensagens...

en: Uploading message...
pt_BR: Subindo mensagem...

en: Copying message %d to %s...
pt_BR: Copiando mensagem %d para %s...

en: Fetching message...
pt_BR: Obtendo mensagem...

en: The message index is incorrect. Try reopening the mailbox.
pt_BR: O índice de mensagens está errado. Tente abrir a caixa novamente.

en: Header search without header name: %s
pt_BR: Busca por cabeçalho sem um nome de cabeçalho: %s

en: Server-side custom search not supported: %s
pt_BR: Busca personalizada no servidor não é suportada: %s

en: Continue?
pt_BR: Continuar?

en: Quit
pt_BR: Sair

en: Reply
pt_BR: Responder

en: Group
pt_BR: Grupo

en: Post
pt_BR: Postagem

en: Followup
pt_BR: Seguimento

note: L10N: %s is one of the CHECK_ACL entries below.
en: %s: Operation not permitted by ACL
pt_BR: %s: ACL não permite operação

en: Failed to create query, aborting
pt_BR: Falha ao criar consulta, cancelado

en: %s is not a mailbox
pt_BR: %s não é uma caixa de mensagens

en: Mailbox was externally modified.  Flags may be wrong.
pt_BR: A caixa foi modificada externamente. As marcas podem estar erradas.

en: New mail in this mailbox
pt_BR: Novas mensagens nesta caixa

en: Mailbox was externally modified
pt_BR: A caixa foi modificada externamente

en: No mailbox is open
pt_BR: Nenhuma caixa de mensagens aberta

en: No tagged messages
pt_BR: Nenhuma mensagem marcada

en: Nothing to do
pt_BR: Nada a fazer

en: (no mailbox)
pt_BR: (nenhuma caixa de mensagens)

note: L10N: Status bar message: the end of the list emails is visible in the index L10N: Status bar message: the end of the email is visible in the pager
en: end
pt_BR: fim

note: L10N: Status bar message: all the emails are visible in the index L10N: Status bar message: the entire email is visible in the pager
en: all
pt_BR: tudo

note: L10N: CHECK_ACL
en: Can't delete message
pt_BR: Não é possível apagar mensagem

note: L10N: CHECK_ACL L10N: Due to the implementation details we do not know whether we delete zero, 1, 12, ... messages. So in English we use "messages". Your language might have other means to express this.
en: Can't delete messages
pt_BR: Incapaz de apagar as mensagens

note: L10N: This is displayed when the x-label on one or more messages is edited.
en: %d label changed | %d labels changed
pt_BR[0]: %d rótulo alterado
pt_BR[1]: %d rótulos alterados

note: L10N: This is displayed when editing an x-label, but no messages were updated.  Possibly due to canceling at the prompt or if the new label is the same as the old label.
en: No labels changed
pt_BR: Nenhum rótulo foi alterado

note: L10N: CHECK_ACL
en: Can't edit message
pt_BR: Não é possível editar mensagem

note: L10N: CHECK_ACL
en: Can't flag message
pt_BR: Não pude sinalizar mensagem

en: Jump to message:
pt_BR: Pular para mensagem:

en: Argument must be a message number
pt_BR: O argumento deve ser um número de mensagem

en: Invalid message number
pt_BR: Número de mensagem inválido

en: That message is not visible
pt_BR: Aquela mensagem não está visível

note: L10N: CHECK_ACL
en: Can't break thread
pt_BR: Não pude quebrar a thread.

en: Thread broken
pt_BR: Thread quebrada

en: Thread can't be broken, message is not part of a thread
pt_BR: A thread não pode ser quebrada, mensagem não faz parte de uma thread

en: Open mailbox in read-only mode
pt_BR: Abrir caixa de mensagens somente para leitura

en: Open mailbox
pt_BR: Abrir caixa de mensagens

en: Thread contains unread or flagged messages
pt_BR: A discussão contém mensagens sinalizadas ou não lidas

en: Delete messages matching:
pt_BR: Apagar mensagens que coincidam:

en: Limit to messages matching:
pt_BR: Limitar a mensagens que casem com:

en: To view all messages, limit to "all"
pt_BR: Para exibir todas as mensagens, restrinja para "all"

note: L10N: CHECK_ACL
en: Can't link threads
pt_BR: Não pude unir threads

en: No Message-ID: header available to link thread
pt_BR: Nenhum cabeçalho Message-ID disponível para vincular thread

en: Threads linked
pt_BR: Threads vinculadas

en: No thread linked
pt_BR: Nenhuma thread vinculada

en: Folder doesn't support tagging, aborting
pt_BR: Pasta não tem suporte a tags, cancelando

en: No tag specified, aborting
pt_BR: Nenhuma marcação, cancelando

en: Update tags...
pt_BR: Atualizando marcas...

en: Failed to modify tags, aborting
pt_BR: Falha ao modificar marcas, cancelando

en: No new messages in this limited view
pt_BR: Nenhuma mensagem nova nesta visão restringida

en: No new messages
pt_BR: Não há mensagens novas

en: No unread messages in this limited view
pt_BR: Nenhuma mensagem não lida nesta visão restringida

en: No unread messages
pt_BR: Não há mensagens não lidas

en: Search wrapped to top
pt_BR: A pesquisa voltou ao início

en: Search wrapped to bottom
pt_BR: A pesquisa passou para o final

en: No more threads
pt_BR: Nenhuma discussão restante

en: You are on the first thread
pt_BR: Você está na primeira discussão

en: You are on the last message
pt_BR: Você está na última mensagem

en: No undeleted messages
pt_BR: Nenhuma mensagem não removida

en: No mailboxes have new mail
pt_BR: Nenhuma caixa com novas mensagens.

en: You are on the first message
pt_BR: Você está na primeira mensagem

note: L10N: CHECK_ACL L10N: Due to the implementation details we do not know whether we mark zero, 1, 12, ... messages as read. So in English we use "messages". Your language might have other means to express this.
en: Can't mark messages as read
pt_BR: Incapaz de marcar mensagens como lidas

en: No limit pattern is in effect
pt_BR: Nenhum padrão limitante está em efeito

en: Tag messages matching:
pt_BR: Marcar mensagens que casem com:

note: L10N: CHECK_ACL L10N: Due to the implementation details we do not know whether we undelete zero, 1, 12, ... messages. So in English we use "messages". Your language might have other means to express this.
en: Can't undelete messages
pt_BR: Incapaz de restaurar mensagens.

en: Undelete messages matching:
pt_BR: Restaurar mensagens que casem com:

en: Untag messages matching:
pt_BR: Desmarcar mensagens que casem com:

note: L10N: This is the prompt for <mark-message>.  Whatever they enter will be prefixed by $mark_macro_prefix and will become a macro hotkey to jump to the currently selected message.
en: Enter macro stroke:
pt_BR: Entre com sequência de teclas para atalho da macro:

note: L10N: "message hotkey" is the key bindings menu description of a macro created by <mark-message>.
en: message hotkey
pt_BR: descrição do atalho

note: L10N: This is echoed after <mark-message> creates a new hotkey macro.  %s is the hotkey string ($mark_macro_prefix followed by whatever they typed at the prompt.)
en: Message bound to %s
pt_BR: Mensagem atrelada a %s

note: L10N: This error is printed if <mark-message> can't find a Message-ID for the currently selected message in the index.
en: No message ID to macro
pt_BR: Nenhuma Id de mensagem para macro

en: Quit NeoMutt?
pt_BR: Sair do NeoMutt?

note: L10N: CHECK_ACL
en: Can't toggle new
pt_BR: Não pude alternar sinalização de leitura

note: L10N: CHECK_ACL
en: Can't undelete message
pt_BR: Não é possível restaurar mensagem.

en: Logged out of IMAP servers
pt_BR: Conexões com os servidores IMAP encerradas

en: No Message-Id. Unable to perform operation.
pt_BR: Nenhuma id de mensagem (Message-Id). Impossível executar operação.

en: No deleted messages found in the thread
pt_BR: Nenhuma mensagem removida foi encontrada nesta thread

en: Enter Message-Id:
pt_BR: Entre com a id da mensagem (Message-Id):

en: Article has no parent reference
pt_BR: Artigo não tem referência no nível acima

en: Message is not visible in limited view
pt_BR: Mensagem não está visível nesta visão restringida

en: Fetching %s from server...
pt_BR: Obtendo %s do servidor...

en: Article %s not found on the server
pt_BR: Artigo %s não foi encontrado no servidor

en: Open newsgroup in read-only mode
pt_BR: Abrir grupo de notícias em modo somente leitura

en: Open newsgroup
pt_BR: Abrir grupo de notícias

en: Posting to this group not allowed, may be moderated. Continue?
pt_BR: Não é permitido postar neste grupo, pode ser moderado. Continuar?

en: No virtual folder and no Message-Id, aborting
pt_BR: Sem pasta virtual e sem ID de mensagem, cancelando

en: failed to find message in notmuch database. try running 'notmuch new'.
pt_BR: Não foi possível encontrar a mensagem no banco de dados do notmuch. Tente rodar 'notmuch new'.

en: Failed to read thread, aborting
pt_BR: Falha ao accessar thread, cancelando

en: No query, aborting
pt_BR: Nenhuma consulta, cancelando

en: Windowed queries disabled
pt_BR: Consultas restritas desabilitadas

en: No notmuch vfolder currently loaded
pt_BR: Nenhuma pasta virtual do notmuch carregada

en: There are no messages
pt_BR: Não há mensagens

en: No visible messages
pt_BR: Nenhuma mensagem visível

en: Changing threaded display should prefer $use_threads over $sort
pt_BR: Ao mudar o display de thread, deve-se preferir $use_threads a $sort

en: Binding '%s' will alias '%s'  Before, try: 'bind %s %s noop'
pt_BR: Associação '%s' irá apelidar '%s'  Antes, tente: 'bind %s %s noop'

note: L10N: '%s' is the (misspelled) name of the menu, e.g. 'index' or 'pager'
en: %s: no such menu
pt_BR: %s: não existe tal menu

en: %s: null key sequence
pt_BR: %s: sequência de teclas nula

en: Function '%s' not available for menu '%s'
pt_BR: Função '%s' não disponível no menu '%s'

en: macro: empty key sequence
pt_BR: macro: sequência de teclas vazia

en: exec: no arguments
pt_BR: exec: sem argumentos

en: %s: no such function
pt_BR: %s: não existe tal função

note: L10N: '%s' is the name of the menu, e.g. 'index' or 'pager', it might also be 'all' when all menus are affected.
en: %s: no binds for this menu
pt_BR: %s: sem vínculos para este menu

en: %s: no macros for this menu
pt_BR: %s: sem macros para este menu

en: Key is not bound
pt_BR: Tecla não associada

en: Key is not bound.  Press '%s' for help.
pt_BR: Tecla não associada. Pressione '%s' para ajuda.

en: Macro loop detected
pt_BR: Laço de macro detectado

en: Abort key is not set, defaulting to Ctrl-G
pt_BR: Tecla de cancelamento não está definida, padronizando para Ctrl-G

en: Specified abort key sequence (%s) will be truncated to first key
pt_BR: Sequência de tecla de cancelamento especificada (%s) será truncada para a primeira tecla

en: Couldn't source lua source: %s
pt_BR: Incapaz de importar código lua: %s

en: Error: Couldn't load the lua interpreter
pt_BR: Erro: Não foi possível carregar o interpretador lua

en: Improperly formatted entry for type %s in "%s" line %d
pt_BR: Entrada mal formatada para o tipo %s em "%s" linha %d

note: L10N: Mutt is trying to look up a mailcap value, but $mailcap_path is empty. We added a reference to the MAILCAPS environment variable as a hint too. Because the variable is automatically populated by Mutt, this should only occur if the user deliberately runs in their shell: export MAILCAPS= or deli
en: Neither mailcap_path nor MAILCAPS specified
pt_BR: Nem mailcap_path, nem MAILCAPS especificado

en: mailcap entry for type %s not found
pt_BR: entrada no mailcap para o tipo %s não foi encontrada.

en: Scanning %s...
pt_BR: Analisando %s...

en: Reading %s...
pt_BR: Lendo %s...

note: L10N: Displayed before/as a mailbox is being synced
en: Writing %s...
pt_BR: Gravando %s...

en: Could not flush message to disk
pt_BR: Incapaz descarregar mensagem para o disco.

en: maildir_commit_message(): unable to set time on file
pt_BR: maildir_commit_message(): incapaz de configurar tempo no arquivo

en: Error in command line: %s
pt_BR: Erro na linha de comando: %s

en: Warning in command line: %s
pt_BR: Alarme na linha de comando: %s

en: unable to determine nodename via uname()
pt_BR: não foi possível determinar nodename via uname()

en: Error initializing terminal
pt_BR: Erro ao inicializar terminal

en: unable to determine username
pt_BR: não foi possível determinar o nome do usuário

en: unable to determine home directory
pt_BR: não foi possível determinar o diretório do usuário

en: Error: value '%s' is invalid for -d
pt_BR: Erro: valor '%s' é inválido para -d

en: Failed to parse mailto: link
pt_BR: Falha ao interpretar link 'mailto:'

en: No recipients specified
pt_BR: Nenhum destinatário foi especificado

en: Can't use -E flag with stdin
pt_BR: Incapaz de usar flag -E com stdin

en: Can't parse message template: %s
pt_BR: Incapaz de interpretar modelo de mensagem: %s

en: %s: unable to attach file
pt_BR: %s: não foi possível anexar o arquivo

en: No mailbox with new mail
pt_BR: Nenhuma caixa com novas mensagens

en: No incoming mailboxes defined
pt_BR: Nenhuma caixa de entrada definida

en: Mailbox is empty
pt_BR: A caixa de mensagens está vazia

en: Mailbox is corrupt
pt_BR: A caixa de mensagens está corrompida

en: Couldn't lock %s
pt_BR: Incapaz de travar %s

en: Mailbox was corrupted
pt_BR: A caixa de mensagens foi corrompida

en: Fatal error!  Could not reopen mailbox!
pt_BR: Erro fatal! Não foi posssível reabrir a caixa de mensagens!

en: Could not create temporary file
pt_BR: Não foi possível criar um arquivo temporário

en: sync: mbox modified, but no modified messages (report this bug)
pt_BR: sync: mbox modificada, mas nenhuma mensagem modificada (relate este problema)

en: Committing changes...
pt_BR: Aplicando mudanças...

en: Write failed!  Saved partial mailbox to %s
pt_BR: Erro de gravação! Caixa parcial salva em %s

en: Could not reopen mailbox
pt_BR: Não foi possível reabrir a caixa de mensagens

en: Can't write message
pt_BR: Não foi possível gravar a mensagem

en: Reverse search for:
pt_BR: Busca reversa por:

en: Search for:
pt_BR: Procurar por:

en: Not found
pt_BR: Não encontrado

en: No entries
pt_BR: Nenhuma entrada

en: Jump to:
pt_BR: Pular para:

en: Invalid index number
pt_BR: Número de índice inválido

en: You are on the first entry
pt_BR: Você está na primeira entrada

en: You are on the last entry
pt_BR: Você está na última entrada

en: You can't scroll up farther
pt_BR: Você não pode mais rolar para cima

en: You can't scroll down farther
pt_BR: Você não pode mais rolar para baixo

en: Tagging is not supported
pt_BR: Não é possível marcar

en: No tagged entries
pt_BR: Nenhuma entrada marcada

en: Failed to seek file: %s
pt_BR: Falha em procurar no arquivo: %s

en: Timeout exceeded while attempting fcntl lock
pt_BR: Limite de tempo excedido durante uma tentativa de trava com fcntl

en: Waiting for fcntl lock... %d
pt_BR: Esperando pela trava fcntl... %d

en: Timeout exceeded while attempting flock lock
pt_BR: Limite de tempo excedido durante uma tentativa trava com flock

en: Waiting for flock attempt... %d
pt_BR: Esperando pela tentativa de flock... %d

en: Closed log file: %s
pt_BR: Arquivo de log fechado: %s

en: Debugging at level %d to file '%s'
pt_BR: Depurando no nível %d para o arquivo '%s'

en: Logging at level %d to file '%s'
pt_BR: Realizando log no nível %d para o arquivo '%s'

en: Error: converting path to absolute
pt_BR: Erro: conversão de caminho relativo para completo

en: mutt_randbuf buflen=%zu
pt_BR: mutt_randbuf tamanho=%zu

en: open /dev/urandom: %s
pt_BR: abre /dev/urandom: %s

en: read /dev/urandom: %s
pt_BR: ler /dev/urandom: %s

en: Bad regex: %s
pt_BR: Regex inválida: %s

en: Not enough subexpressions for template
pt_BR: Sub-expressões insuficientes para modelo

en: New mail in
pt_BR: Nova mensagem em

en: SSL is unavailable, can't connect to %s
pt_BR: SSL indisponível, incapaz de connectar a %s

en: Cannot use 'last-' prefix with 'threads' for %s
pt_BR: Não é possível usar o prefixo 'last-' com 'threads' para %s

en: Parent message is not available
pt_BR: A mensagem pai não está disponível

en: Root message is not visible in this limited view
pt_BR: A mensagem raiz não está visível nesta visão restringida

en: Parent message is not visible in this limited view
pt_BR: A mensagem pai não está visível nesta visão restringida

note: L10N: Means "The path you specified as the destination file is a directory." See the msgid "Save to file: " (alias.c, recvattach.c) These three letters correspond to the choices in the string.
en: File is a directory, save under it: (y)es, (n)o, (a)ll?
pt_BR: O caminho é um diretório, salvar ali dentro? (y)sim, (n)não, (a)todos

note: L10N: Means "The path you specified as the destination file is a directory." See the msgid "Save to file: " (alias.c, recvattach.c)
en: File is a directory, save under it?
pt_BR: O caminho é um diretório, salvar ali dentro?

en: File under directory:
pt_BR: Arquivo no diretório:

note: L10N: Options for: File %s exists, (o)verwrite, (a)ppend, or (c)ancel?
en: File exists, (o)verwrite, (a)ppend, or (c)ancel?
pt_BR: Arquivo existe, (o)sobrescreve, (a)concatena ou (c)cancela?

en: Can't save message to POP mailbox
pt_BR: Incapaz de gravar mensagem na caixa do tipo POP

en: Append messages to %s?
pt_BR: Anexa mensagens a %s?

en: Can't save message to news server
pt_BR: Incapaz de gravar mensagem no servidor de notícias

en: Reading from %s interrupted...
pt_BR: Aquisição de %s interrompida...

note: L10N: Displayed if a mailbox sync fails
en: Unable to write %s
pt_BR: Incapaz de gravar %s

note: L10N: Although we know the precise number of messages, we do not show it to the user. So feel free to use a "generic plural" as plural translation if your language has one.
en: message not deleted | messages not deleted
pt_BR[0]: mensagem não apagada
pt_BR[1]: mensagens não apagadas

en: Can't open trash folder
pt_BR: Incapaz de acessar lixeira

note: L10N: Displayed if appending to $trash fails when syncing or closing a mailbox
en: Unable to append to trash folder
pt_BR: Incapaz de adicionar a pasta de lixo

en: Mark all articles read?
pt_BR: Marcar todos artigos como lidos?

note: L10N: The first argument is the number of read messages to be moved, the second argument is the target mailbox.
en: Move %d read message to %s? | Move %d read messages to %s?
pt_BR[0]: Mover %d mensagem lida para %s?
pt_BR[1]: Mover %d mensagens lidas para %s?

en: Purge %d deleted message? | Purge %d deleted messages?
pt_BR[0]: Remover %d mensagem apagada?
pt_BR[1]: Remover %d mensagens apagadas?

en: Moving read messages to %s...
pt_BR: Movendo mensagens lidas para %s...

en: Mailbox is unchanged
pt_BR: A caixa de mensagens não sofreu mudanças

en: %d kept, %d moved, %d deleted
pt_BR: %d mantidas, %d movidas, %d apagadas

en: %d kept, %d deleted
pt_BR: %d mantidas, %d apagadas

en:  Press '%s' to toggle write
pt_BR:  Pressione '%s' para trocar entre gravar ou não

en: Use 'toggle-write' to re-enable write
pt_BR: Use 'toggle-write' para reabilitar a gravação

en: Mailbox is marked unwritable. %s
pt_BR: A caixa está marcada como não gravável. %s

en: Mailbox checkpointed
pt_BR: Ponto de controle feito para caixa de mensagens

en: Can't open %s: it is a pipe
pt_BR: Não é possível %s: é um pipe

en: Can't toggle write on a readonly mailbox
pt_BR: Não é possível ativar escrita em uma caixa somente para leitura

en: Changes to folder will be written on folder exit
pt_BR: Mudanças na pasta serão gravadas ao sair dela

en: Changes to folder will not be written
pt_BR: Mudanças na pasta não serão gravadas

en:  (current time: %c)
pt_BR:  (tempo atual: %c)

en: [-- %s output follows%s --]
pt_BR: [-- saída %s segue%s --]

note: L10N: Due to the implementation details (e.g. some passwords are managed by gpg-agent) we can't know whether we forgot zero, 1, 12, ... passwords. So in English we use "Passphrases". Your language might have other means to express this.
en: Passphrases forgotten
pt_BR: Senha(s) esquecida(s)

en: Inline PGP can't be used with attachments.  Revert to PGP/MIME?
pt_BR: PGP incorporado não pode ser usado com anexos. Reverter para PGP/MIME?

en: Mail not sent: inline PGP can't be used with attachments
pt_BR: Email não enviado: PGP incorporado não pode ser usado com anexos

en: Inline PGP can't be used with format=flowed.  Revert to PGP/MIME?
pt_BR: PGP incorporado não pode ser usado com format=flowed. Reverter para PGP/MIME?

en: Mail not sent: inline PGP can't be used with format=flowed
pt_BR: Email não enviado: PGP incorporado não pode ser usado com format=flowed

en: Invoking PGP...
pt_BR: Executando PGP...

en: Message can't be sent inline.  Revert to using PGP/MIME?
pt_BR: Mensagem não pode ser enviada de forma incorporada. Reverter para PGP/MIME?

en: Mail not sent
pt_BR: Mensagem não enviada

en: S/MIME messages with no hints on content are unsupported
pt_BR: Mensagens S/MIME sem dicas no conteúdo não são suportadas

en: Trying to extract PGP keys...
pt_BR: Tentando extrair chaves PGP...

en: Trying to extract S/MIME certificates...
pt_BR: Tentando extrair certificados S/MIME...

en: [-- Error: Unknown multipart/signed protocol %s --]
pt_BR: [-- Erro: Protocolo multipart/signed %s desconhecido --]

en: [-- Error: Missing or bad-format multipart/signed signature --]
pt_BR: [-- Erro: Assinatura "multipart/signed" omitida ou inconsistente --]

en: [-- Warning: We can't verify %s/%s signatures --]
pt_BR: [-- Aviso: Não foi possível verificar %s/%s assinaturas. --]

en: [-- The following data is signed --]
pt_BR: [-- Os dados a seguir estão assinados --]

en: [-- Warning: Can't find any signatures --]
pt_BR: [-- Aviso: Não foi possível encontrar assinatura alguma. --]

en: [-- End of signed data --]
pt_BR: [-- Fim dos dados assinados --]

en: error enabling CMS protocol: %s
pt_BR: erro ao habilitar protocolo CMS: %s

en: error creating GPGME data object: %s
pt_BR: erro ao criar objeto de dados GPGME: %s

en: error allocating data object: %s
pt_BR: erro ao alocar objeto de dados: %s

en: error rewinding data object: %s
pt_BR: erro ao retroceder objeto de dados: %s

en: [tempfile]
pt_BR: [arquivo temporário]

en: error reading data object: %s
pt_BR: erro ao acessar objeto de dados: %s

en: secret key '%s' not found: %s
pt_BR: chave secreta '%s' não encontrada: %s

en: ambiguous specification of secret key '%s'
pt_BR: especificação ambígua da chave secreta '%s'

en: error setting secret key '%s': %s
pt_BR: erro ao configurar chave secreta '%s': %s

en: error setting PKA signature notation: %s
pt_BR: erro ao configurar notação de assinatura PKA: %s

en: error encrypting data: %s
pt_BR: erro ao encriptar dados: %s

en: error signing data: %s
pt_BR: erro ao assinar dados: %s

en: $pgp_sign_as unset and no default key specified in ~/.gnupg/gpg.conf
pt_BR: $pgp_sign_as desconfigurado e sem chave pré-definida em ~/.gnupg/gpg.conf

en: Warning: One of the keys has been revoked
pt_BR: Aviso: Uma das chaves foi revogada

en: Warning: The key used to create the signature expired at:
pt_BR: Aviso: A chave usada para criar a assinatura expirou em:

en: Warning: At least one certification key has expired
pt_BR: Aviso: Ao menos uma chave de certificação expirou

en: Warning: The signature expired at:
pt_BR: Aviso: A assinatura expirou em:

en: Can't verify due to a missing key or certificate
pt_BR: Incapaz de verificar devido à ausência de chave ou certificado

en: The CRL is not available
pt_BR: CRL indisponível

en: Available CRL is too old
pt_BR: CRL disponível é antigo demais

en: A policy requirement was not met
pt_BR: Uma exigência das diretrizes não foi atendida

en: A system error occurred
pt_BR: Ocorreu um erro de sistema

en: WARNING: PKA entry does not match signer's address:
pt_BR: AVISO: registro PKA não coincide com o endereço do signatário:

en: PKA verified signer's address is:
pt_BR: Endereço PKA verificado do signatário é:

en: Fingerprint:
pt_BR: Impressão digital:

en: WARNING: We have NO indication whether the key belongs to the person named as shown above
pt_BR: AVISO: Não temos indicação alguma se a chave pertence à pessoa nomeada conforme mostrado acima

en: WARNING: The key does NOT BELONG to the person named as shown above
pt_BR: AVISO: A chave não pertence à pessoa nomeada conforme mostrado acima

en: WARNING: It is NOT certain that the key belongs to the person named as shown above
pt_BR: AVISO: Não é garantido que a chave pertença à pessoa nomeada conforme mostrado acima

note: L10N: You will see this message in place of "KeyID " if the S/MIME key has no ID. This is quite an error.
en: no signature fingerprint available
pt_BR: Não há assinatura digital disponível

en: created:
pt_BR: criado:

en: Error getting key information for KeyID %s: %s
pt_BR: Erro ao obter informação da chave para KeyID %s: %s

en: Good signature from:
pt_BR: Assinatura válida de:

en: *BAD* signature from:
pt_BR: Assinatura *INVÁLIDA* de:

en: Problem signature from:
pt_BR: Assinatura problemática de:

note: L10N: This is trying to match the width of the "Problem signature from:" translation just above.
en:                expires:
pt_BR:                     expira:

en: [-- Begin signature information --]
pt_BR: [-- Início da informação da assinatura --]

en: Error: verification failed: %s
pt_BR: Erro: verificação falhou: %s

en: *** Begin Notation (signature by: %s) ***
pt_BR: *** Inicia Notação (assinado por: %s) ***

en: *** End Notation ***
pt_BR: *** Finaliza Notação ***

en: [-- End signature information --]
pt_BR: [-- Fim da informação da assinatura --]

en: [-- Error: decryption failed: %s --]
pt_BR: [-- Erro: desencriptação falhou: %s --]

en: Error importing key: %s
pt_BR: Erro ao importar chave: %s

en: Error: decryption/verification failed: %s
pt_BR: Erro: desencriptação/verificação falhou: %s

en: PGP message successfully decrypted
pt_BR: Mensagem PGP desencriptada com sucesso

en: Error: copy data failed
pt_BR: Erro: copiar dados falhou

en: [-- BEGIN PGP MESSAGE --]
pt_BR: [-- INÍCIO DE MENSAGEM DO PGP --]

en: [-- BEGIN PGP PUBLIC KEY BLOCK --]
pt_BR: [-- INÍCIO DE BLOCO DE CHAVE PÚBLICA DO PGP --]

en: [-- BEGIN PGP SIGNED MESSAGE --]
pt_BR: [-- INÍCIO DE MENSAGEM ASSINADA POR PGP --]

en: [-- END PGP MESSAGE --]
pt_BR: [-- FIM DE MENSAGEM DO PGP --]

en: [-- END PGP PUBLIC KEY BLOCK --]
pt_BR: [-- FIM DE BLOCO DE CHAVE PÚBLICA DO PGP --]

en: [-- END PGP SIGNED MESSAGE --]
pt_BR: [-- FIM DE MENSAGEM ASSINADA POR PGP --]

en: [-- Error: could not find beginning of PGP message --]
pt_BR: [-- Erro: não foi possível encontrar o início da mensagem do PGP --]

en: [-- Error: could not create temporary file --]
pt_BR: [-- Erro: não foi possível criar um arquivo temporário --]

en: [-- The following data is PGP/MIME signed and encrypted --]
pt_BR: [-- Os dados a seguir estão assinados e encriptados com PGP/MIME --]

en: [-- The following data is PGP/MIME encrypted --]
pt_BR: [-- Os dados a seguir estão encriptados com PGP/MIME --]

en: [-- End of PGP/MIME signed and encrypted data --]
pt_BR: [-- Fim dos dados assinados e encriptados com PGP/MIME --]

en: [-- End of PGP/MIME encrypted data --]
pt_BR: [-- Fim dos dados encriptados com PGP/MIME --]

en: Could not decrypt PGP message
pt_BR: Incapaz de desencriptar mensagem PGP

en: [-- The following data is S/MIME signed --]
pt_BR: [-- Os dados a seguir estão assinados com S/MIME --]

en: [-- The following data is S/MIME encrypted --]
pt_BR: [-- Os dados a seguir estão encriptados com S/MIME --]

en: [-- End of S/MIME signed data --]
pt_BR: [-- Fim dos dados assinados com S/MIME --]

en: [-- End of S/MIME encrypted data --]
pt_BR: [-- Fim dos dados encriptados com S/MIME --]

en: gpgme_op_keylist_start failed: %s
pt_BR: gpgme_op_keylist_start falhou: %s

en: gpgme_op_keylist_next failed: %s
pt_BR: gpgme_op_keylist_next falhou: %s

en: Looking for keys matching "%s"...
pt_BR: Procurando por chaves que casam com "%s"...

en: No matching keys found for "%s"
pt_BR: Nenhuma chave coincidente encontrada para "%s"

en: Use keyID = "%s" for %s?
pt_BR: Usar keyID = "%s" para %s?

en: Enter keyID for %s:
pt_BR: Entre a keyID para %s:

note: L10N: mutt_gpgme_select_secret_key() tries to list all secret keys to choose from.  This error is displayed if no results were found.
en: No secret keys found
pt_BR: Nenhuma chave secreta encontrada

en: Please enter the key ID:
pt_BR: Por favor entre o key ID:

en: Error exporting key: %s
pt_BR: Erro ao exportar chave: %s

note: L10N: MIME description for exported (attached) keys. You can translate this entry to a non-ASCII string (it will be encoded), but it may be safer to keep it untranslated.
en: PGP Key 0x%s
pt_BR: Chave do PGP 0x%s

en: GPGME: OpenPGP protocol not available
pt_BR: GPGME: protocolo OpenPGP indisponível

en: GPGME: CMS protocol not available
pt_BR: GPGME: protocolo CMS indisponível

note: L10N: S/MIME options (opportunistic encryption is on)
en: S/MIME (s)ign, sign (a)s, (p)gp, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
pt_BR: (s)assinar S/MIME, (a)assinar como, (p)pgp, (c)limpar, (o)desligar modo oppenc?

note: L10N: PGP options (opportunistic encryption is on)
en: PGP (s)ign, sign (a)s, s/(m)ime, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
pt_BR: (s)assinar PGP, (a)assinar como, (m)s/mime, (c)limpar, (o)desligar modo oppenc?

note: L10N: S/MIME options (opportunistic encryption is off)
en: S/MIME (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, (p)gp, (c)lear, or (o)ppenc mode?
pt_BR: (e)encriptar, (s)assinar, (a)assinar como, (b)ambos, (p)pgp, (c)limpar, ou (o)oppenc?

note: L10N: PGP options (opportunistic encryption is off)
en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, s/(m)ime, (c)lear, or (o)ppenc mode?
pt_BR: (e)encriptar, (s)assinar, (a)assinar como, (b)ambos, (m)s/mime, (c)limpar, ou (o)oppenc?

note: L10N: S/MIME options
en: S/MIME (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, (p)gp or (c)lear?
pt_BR: (e)encriptar com S/MIME, (s)assinar, (a)assinar como, (b)ambos, (p)pgp, ou (c)limpar

note: L10N: PGP options
en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, s/(m)ime or (c)lear?
pt_BR: (e)encriptar com PGP, (s)assinar, (a)assinar como, (b)ambos, (m)s/mime, ou (c)limpar

en: Failed to verify sender
pt_BR: Falha ao verificar remetente

en: Failed to figure out sender
pt_BR: Falha ao descobrir remetente

en: Invoking S/MIME...
pt_BR: Executando S/MIME...

en: Check key
pt_BR: Verificar chave

en: All matching keys are marked expired/revoked
pt_BR: Todas chaves coincidentes estão expiradas/revogadas

en: PGP and S/MIME keys matching
pt_BR: Chaves PGP e S/MIME que coincidem

en: PGP keys matching
pt_BR: Chaves PGP que coincidem

en: S/MIME keys matching
pt_BR: Chaves do S/MIME que coincidem

en: keys matching
pt_BR: Chaves que coincidem

en: All matching keys are expired, revoked, or disabled
pt_BR: Todas as chaves que coincidem estão expiradas, revogadas, ou desabilitadas

en: PGP keys matching <%s>
pt_BR: Chaves do PGP que casam com <%s>.

en: PGP keys matching "%s"
pt_BR: Chaves do PGP que casam com "%s"

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Expired
pt_BR: Expirou

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Invalid
pt_BR: Inválido

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Revoked
pt_BR: Revogado

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Trusted
pt_BR: Confiável

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Unverified
pt_BR: Não verificado

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Verified
pt_BR: Verificado

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

en: S/MIME certificates matching "%s"
pt_BR: Certificados S/MIME que coincidem com "%s"

note: L10N: The following are the headers for the "verify key" output from the GPGME key selection menu (bound to "c" in the key selection menu). They will be automatically aligned.
en: Name:
pt_BR: Nome:

en: Valid From:
pt_BR: 'From:' validado

en: Valid To:
pt_BR: 'To:' validado

en: Key Type:
pt_BR: Tipo de chave:

en: Key Usage:
pt_BR: Uso da chave:

en: Serial-No:
pt_BR: No. serial:

en: Issued By:
pt_BR: Emitido por:

en: Subkey:
pt_BR: Sub-chave:

en: [Can't display this user ID (unknown encoding)]
pt_BR: [Incapaz de exibir esta ID de usuário (codificação desconhecida)]

en: [Can't display this user ID (invalid encoding)]
pt_BR: [Incapaz de exibir esta ID de usuário (codificação inválida)]

en: [Can't display this user ID (invalid DN)]
pt_BR: [Incapaz de exibir esta ID de usuário (DN inválido)]

note: L10N: comes after the Name or aka if the key is invalid L10N: describes a subkey
en: [Invalid]
pt_BR: [Inválido]

note: L10N: value in Key Usage: field
en: encryption
pt_BR: encriptação

note: L10N: value in Key Usage: field
en: signing
pt_BR: assinando

note: L10N: value in Key Usage: field
en: certification
pt_BR: certificação

note: L10N: describes a subkey
en: [Revoked]
pt_BR: [Revogado]

note: L10N: describes a subkey
en: [Expired]
pt_BR: [Expirado]

note: L10N: describes a subkey
en: [Disabled]
pt_BR: [Desabilitado]

en: Collecting data...
pt_BR: Coletando dados...

en: Error finding issuer key: %s
pt_BR: Erro ao procurar emissor da chave: %s

en: Error: certification chain too long - stopping here
pt_BR: Erro: cadeia de certificação longa demais - parando aqui

en: This key can't be used: expired/disabled/revoked
pt_BR: Esta chave não pode ser usada: expirada/desabilitada/revogada

en: ID is expired/disabled/revoked. Do you really want to use the key?
pt_BR: ID expirada/desabilitada/revogada. Você realmente quer usar esta chave?

en: ID is not valid. Do you really want to use the key?
pt_BR: ID inválida. Você realmente quer usar esta chave?

en: ID is only marginally valid. Do you really want to use the key?
pt_BR: ID apenas marginalmente válida. Você realmente quer usar esta chave?

en: ID has undefined validity. Do you really want to use the key?
pt_BR: ID tem validade indefinida. Você realmente quer usar esta chave?

en: Enter PGP passphrase:
pt_BR: Entre a senha do PGP:

en: [-- Error: unable to create PGP subprocess --]
pt_BR: [-- Erro: não foi possível criar o subprocesso do PGP --]

en: [-- End of PGP output --]
pt_BR: [-- Fim da saída do PGP --]

note: L10N: You will see this error message if (1) you are decrypting (not encrypting) something and (2) it is a plaintext. So the message does not mean "You failed to encrypt the message."
en: PGP message is not encrypted
pt_BR: Mensagem PGP não criptografada

en: Internal error.  Please submit a bug report.
pt_BR: Erro interno. Por favor submeta um relatório de problema (bug report).

en: [-- Error: could not create a PGP subprocess --]
pt_BR: [-- Erro: não foi possível criar um subprocesso para o PGP --]

en: Decryption failed
pt_BR: Desencriptação falhou

en: Can't open PGP subprocess
pt_BR: Não foi possível abrir o subprocesso do PGP

en: Can't invoke PGP
pt_BR: Não foi possível executar o PGP

note: L10N: The previous string MUST have the same highlighted letter One of them will appear in each of the three strings marked "(inline"), below.
en: (i)nline
pt_BR: i)incorporado

note: L10N: PGP options (inline) (opportunistic encryption is on)
en: PGP (s)ign, sign (a)s, %s format, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
pt_BR: (s)assinar com PGP, (a) assinar como, %s format, (c)limpar, ou (o)desligar modo oppenc?

note: L10N: PGP options (opportunistic encryption is on)
en: PGP (s)ign, sign (a)s, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
pt_BR: (s)assinar com PGP, (a) assinar como, (c)limpar, ou (o)desligar modo oppenc?

note: L10N: PGP options (inline) (opportunistic encryption is off)
en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, %s format, (c)lear, or (o)ppenc mode?
pt_BR: (e)encriptar, (s)assinar, (a)assinar como, (b)ambos, %s format, (c)limpar, ou (o)modo oppenc?

note: L10N: PGP options (opportunistic encryption is off)
en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, (c)lear, or (o)ppenc mode?
pt_BR: (e)encriptar com PGP, (s)assinar, (a)assinar como, (b)ambos, (c)limpar, ou (o)modo oppenc?

note: L10N: PGP options (inline)
en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, %s format, or (c)lear?
pt_BR: (e)encriptar com PGP, (s)assinar, (a)assinar como, (b)ambos, %s format, ou (c)limpar?

note: L10N: PGP options
en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, or (c)lear?
pt_BR: (e)encriptar com PGP, (s)assinar, (a)assinar como, (b)ambos, ou (c)limpar?

en: Can't open /dev/null
pt_BR: Não foi possível abrir /dev/null

en: Fetching PGP key...
pt_BR: Obtendo chave PGP...

en: PGP Key %s
pt_BR: Chave do PGP %s

en: Enter S/MIME passphrase:
pt_BR: Entre com a senha do S/MIME:

en: No (valid) certificate found for %s
pt_BR: Nenhum certificado (válido) encontrado para %s

en: Error: unable to create OpenSSL subprocess
pt_BR: Erro: incapaz de criar subprocesso OpenSSL

en: Label for certificate:
pt_BR: Rótulo para certificado:

en: no certfile
pt_BR: Não há arquivo de certificação

en: no mbox
pt_BR: nenhuma caixa de mensagens (mbox)

en: No output from OpenSSL...
pt_BR: Nenhuma saída proveniente do OpenSSL...

en: Can't sign: No key specified. Use Sign As.
pt_BR: Incapaz de assinar: nenhuma chave especificada. Use 'assinar como'.

en: Can't open OpenSSL subprocess
pt_BR: Incapaz de abrir subprocesso OpenSSL

en: [-- End of OpenSSL output --]
pt_BR: [-- Fim da saída do OpenSSL --]

en: [-- Error: unable to create OpenSSL subprocess --]
pt_BR: [-- Erro: incapaz de criar subprocesso OpenSSL --]

note: L10N: S/MIME options (opportunistic encryption is on)
en: S/MIME (s)ign, encrypt (w)ith, sign (a)s, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
pt_BR: (s)assinar com S/MIME, (w)encriptar com, (a)assinar como, (c)limpar, ou (o)modo oppenc desligado?

note: L10N: S/MIME options (opportunistic encryption is off)
en: S/MIME (e)ncrypt, (s)ign, encrypt (w)ith, sign (a)s, (b)oth, (c)lear, or (o)ppenc mode?
pt_BR: (e)encriptar com S/MIME, (s)assinar, (w)encriptar com, (a)assinar como, (b)ambos, (c)limpar, ou (o)modo oppenc?

note: L10N: S/MIME options
en: S/MIME (e)ncrypt, (s)ign, encrypt (w)ith, sign (a)s, (b)oth, or (c)lear?
pt_BR: (e)encriptar com S/MIME, (s)assinar, (w)encriptar com, (a)assinar como, (b)ambos, (c)limpar?

en: Choose algorithm family: (1) DES, (2) RC2, (3) AES, or (c)lear?
pt_BR: Escolha uma família de algorítimos: (1) DES, (2) RC2, (3) AES, or (c)limpar?

en: ID is not trusted. Do you really want to use the key?
pt_BR: ID não é confiável. Você realmente quer usar esta chave?

en: Loading list of groups from cache...
pt_BR: Carregando lista de grupos do cachê...

en: No news server defined
pt_BR: Nenhum servidor de notícias configurado

en: %s is an invalid news server specification
pt_BR: %s é uma especificação inválida para servidor de notícias

en: Server closed connection
pt_BR: O servidor fechou a conexão

en: Server doesn't support reader mode
pt_BR: Servidor não oferece suporte a modo leitura

en: No authenticators available
pt_BR: Nenhum autenticador disponível.

en: Connection to %s lost. Reconnect?
pt_BR: A conexão com %s foi perdida. Reconetar?

en: Fetching list of articles...
pt_BR: Obtendo lista de artigos...

en: Checking for new messages...
pt_BR: Verificando por novas mensagens...

en: Could not switch to reader mode
pt_BR: Incapaz de mudar para modo leitor

en: Connected to %s. %s
pt_BR: Conectado com %s. %s

en: Posting is NOT ok
pt_BR: Postagem NÃO está ok

en: Posting is ok
pt_BR: Postagem está ok

en: Can't post article: %s
pt_BR: Incapaz de postar artigo: %s

en: Loading list of groups from server %s...
pt_BR: Carregando lista de grupos do servidor %s...

en: Loading descriptions...
pt_BR: Carregando descrições...

en: Checking for new newsgroups...
pt_BR: Verificando por novos grupos de notícias...

en: Unable to find child articles because server does not support XPAT command
pt_BR: Incapaz de encontrar artigos filhos pois o servidor não oferece suporte para o comando XPAT

en: %s is an invalid newsgroup specification
pt_BR: %s é uma especificação inválida para grupo de notícias

en: Newsgroup %s not found on the server
pt_BR: Grupo de notícias %s não encontrado no servidor

en: Newsgroup %s has been removed from the server
pt_BR: Grupo de notícias %s foi removido do servidor

en: nm_default_url must be: notmuch://<absolute path> . Current: %s
pt_BR: nm_default_url deve ser: notmuch://<caminho absoluto> . Atual: %s

note: L10N: The values 'hour', 'day', 'week', 'month', 'year' are literal. They should not be translated.
en: Invalid nm_query_window_timebase value (valid values are: hour, day, week, month, year)
pt_BR: Valor nm_query_window_timebase inválido (valores aceitos são: hour, day, week, month ou year)

en: Waiting for notmuch DB... (%d sec)
pt_BR: Esperando pelo BD do notmuch... (%d sec)

en: Can't open notmuch database: %s: %s
pt_BR: Incapaz de abrir banco de dados do notmuch: %s: %s

en: unknown reason
pt_BR: razão desconhecida

en: failed to parse notmuch url: %s
pt_BR: falha ao interpretar url do notmuch: %s

en: failed to parse notmuch limit: %s
pt_BR: Falha ao interpretar limite do notmuch: %s

en: Reading messages...
pt_BR: Obtendo mensagens...

en: No more messages in the thread
pt_BR: Não há mais mensagens nessa thread

en: failed to parse limit: %s
pt_BR: falhou ao interpretar limite: %s

en: Unable to sync %d message due to external mailbox modification | Unable to sync %d messages due to external mailbox modification
pt_BR[0]: Não é possível sincronizar %d mensagem devido a modificações externas de caixa
pt_BR[1]: Não é possível sincronizar %d mensagens devido a modificações externas de caixa

en: Can't write to virtual folder
pt_BR: Incapaz de gravar na pasta virtual

en: failed to parse notmuch query type: %s
pt_BR: falha ao interpretar consulta do tipo notmuch: %s

en: PrevPg
pt_BR: PagAnt

en: NextPg
pt_BR: ProxPag

en: View Attachm.
pt_BR: Ver Anexo

en: Next
pt_BR: Prox

en: Not available in this menu
pt_BR: Indisponível neste menu

en: Bottom of message is shown
pt_BR: O fim da mensagem está sendo mostrado

en: Top of message is shown
pt_BR: O início da mensagem está sendo mostrado

note: L10N: Displayed if <skip-headers> is invoked in the pager, but there is no text past the headers. (I don't think this is actually possible in Mutt's code, but display some kind of message in case it somehow occurs.)
en: No text past headers
pt_BR: Nenhum texto após cabeçalhos

en: No more unquoted text after quoted text
pt_BR: Não há mais texto não-citado após o texto citado

en: No more quoted text
pt_BR: Não há mais texto citado

en: Help is currently being shown
pt_BR: A ajuda está sendo mostrada

note: L10N: Used for the $crypt_verify_sig prompt
en: Verify signature?
pt_BR: Verificar assinatura?

en: Can't create display filter
pt_BR: Não é possível filtro de exibição.

en: Could not copy message
pt_BR: Não foi possível copiar a mensagem.

en: Command:
pt_BR: Comando:

en: S/MIME signature successfully verified
pt_BR: Assinatura S/MIME verificada com sucesso

en: S/MIME certificate owner does not match sender
pt_BR: Certificado S/MIME do titular não coincide com o remetente

en: Warning: Part of this message has not been signed
pt_BR: Aviso: parte desta mensagem não foi assinada

en: S/MIME signature could NOT be verified
pt_BR: Assinatura S/MIME NÃO pode ser verificada

en: PGP signature successfully verified
pt_BR: Assinatura PGP verificada com sucesso

en: PGP signature could NOT be verified
pt_BR: Assinatura PGP NÃO pode ser verificada

en: %s: unknown command
pt_BR: %s: comando desconhecido

en: Command '%s' can only be used with bool/quad variables
pt_BR: O comando '%s' só pode ser usado com variáveis do tipo bool/quad

en: Can't use 'inv', 'no', '&' or '?' with the '%s' command
pt_BR: Não é possível usar 'inv, 'no', '&' ou '?' com o comando '%s'

en: Can't use prefix when incrementing or decrementing a variable
pt_BR: Não é possível usar um prefixo quando incrementando ou diminuindo uma variável

en: '+' and '-' must be followed by '='
pt_BR: '+' e '-' devem ser seguidos por '='

en: Can't use prefix when setting a variable
pt_BR: Não é possível usar um prefixo quando definindo uma variável

en: Error in expression: %s
pt_BR: Erro na expressão: %s

en: Empty expression
pt_BR: Expressão vazia

en: No search command defined
pt_BR: Nenhum comando de busca definido

en: Running search command: %s ...
pt_BR: Executando comando de busca: %s ...

en: Invalid day of month: %s
pt_BR: Dia do mês inválido: %s

en: Invalid month: %s
pt_BR: Mês inválido: %s

en: Invalid relative date: %s
pt_BR: Data relativa inválida: %s

en: empty pattern
pt_BR: padrão vazio

en: error in pattern at: %s
pt_BR: erro no padrão em: %s

en: missing pattern: %s
pt_BR: faltam padrão: %s

en: mismatched parentheses: %s
pt_BR: parêntese sem um corresponente: %s

en: %c: invalid pattern modifier
pt_BR: %c: padrão de modificação inválido

en: %c: not supported in this mode
pt_BR: %c: não há suporte neste modo

en: missing parameter
pt_BR: faltam parâmetros

note: L10N: Pattern Completion Menu argument type: a numeric range. Used by ~m, ~n, ~X, ~z.
en: RANGE
pt_BR: ALCANCE

note: L10N: Pattern Completion Menu argument type: a date range Used by ~d, ~r.
en: DATERANGE
pt_BR: ALCANCEDATA

note: L10N: Pattern Completion Menu argument type: a query Used by ~I.
en: QUERY
pt_BR: CONSULTA

note: L10N: Pattern Completion Menu argument type: a nested pattern. Used by ~(), ~<(), ~>().
en: PATTERN
pt_BR: PADRÃO

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~()
en: messages in threads containing messages matching PATTERN
pt_BR: mensagens em thread contendo mensagens coincidindo com PADRÃO

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~<()
en: messages whose immediate parent matches PATTERN
pt_BR: mensagens que o parente imediato coincide com PADRÃO

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~>()
en: messages having an immediate child matching PATTERN
pt_BR: mensagens com um descendente imediato coincidindo com PADRÃO

note: L10N: Pattern completion menu title
en: Patterns
pt_BR: Padrões

note: L10N: One of the crypt pattern operators: ~g, ~G, ~k, ~V was invoked when NeoMutt was compiled without crypto support. %c is the pattern character, i.e. "g".
en: Pattern operator '~%c' is disabled
pt_BR: Operado de padrão '~%c' está desabilitado

note: L10N: An unknown pattern operator was somehow invoked. This shouldn't be possible unless there is a bug.
en: error: unknown op %d (report this error)
pt_BR: erro: operação %d desconhecida (relate este erro)

en: Error opening 'memory stream'
pt_BR: Erro ao abrir o 'fluxo para memória'

en: Error re-opening 'memory stream'
pt_BR: Erro ao abrir novamente o 'fluxo para memória'

en: Error opening /dev/null
pt_BR: Erro ao abrir /dev/null

en: Error checking length of temporary file
pt_BR: Erro ao verificar o tamanho do arquivo temporário

en: error: server custom search only supported with IMAP
pt_BR: erro: busca personalizada no servidor somente suportada com IMAP

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~A
en: all messages
pt_BR: todas mensagens

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~b
en: messages whose body matches EXPR
pt_BR: mensagens cujo o corpo coincide com EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~B
en: messages whose body or headers match EXPR
pt_BR: mensagens cujo o corpo ou cabeçalhos coincide com EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~c
en: messages whose CC header matches EXPR
pt_BR: mensagens cujo o cabeçalho CC coincide com EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~C
en: messages whose recipient matches EXPR
pt_BR: mensagens cujo o recipiente coincide com EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~d
en: messages sent in DATERANGE
pt_BR: mensagens enviadas em ALCANCEDATA

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~D
en: deleted messages
pt_BR: mensagens deletadas

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~e
en: messages whose Sender header matches EXPR
pt_BR: mensagens cujo o cabeçalho Remetente coincide com EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~E
en: expired messages
pt_BR: mensagens expiradas

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~f
en: messages whose From header matches EXPR
pt_BR: mensagens cujo o cabeçalho De coincide com EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~F
en: flagged messages
pt_BR: mensagens marcadas

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~g
en: cryptographically signed messages
pt_BR: mensagens assinadas criptograficamente

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~G
en: cryptographically encrypted messages
pt_BR: mensagens encriptadas criptograficamente

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~h
en: messages whose header matches EXPR
pt_BR: mensagens cujo o cabeçalho coincide com EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~H
en: messages whose spam tag matches EXPR
pt_BR: mensagens cujo a tag de spam coincide com EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~i
en: messages whose Message-ID matches EXPR
pt_BR: mensagens cujo o Message-ID coincide com EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~I
en: messages whose Message-ID is included in the results returned from an external search program
pt_BR: mensagens cujo o Message-ID é incluído nos resultados retornados de um programa de procura externo

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~k
en: messages which contain PGP key
pt_BR: mensagens que contem chave PGP

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~K
en: messages whose BCC header matches EXPR
pt_BR: mensagens cujo o cabeçalho BCC coincide EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~l
en: messages addressed to known mailing lists
pt_BR: mensagens dirigidas a uma lista de email conhecida

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~L
en: messages whose From/Sender/To/CC matches EXPR
pt_BR: mensagens cujo De/Remetente/Para/CC coincide EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~m
en: messages whose number is in RANGE
pt_BR: mensagens cujo o número está em ALCANCE

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~M
en: messages with a Content-Type matching EXPR
pt_BR: mensagens com um Content-Type coincidindo com EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~n
en: messages whose score is in RANGE
pt_BR: mensagens cujo pontos está em ALCANCE

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~N
en: new messages
pt_BR: novas mensagens

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~O
en: old messages
pt_BR: mensagens velhas

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~p
en: messages addressed to you
pt_BR: mensagens dirigidas a você

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~P
en: messages from you
pt_BR: mensagens suas

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~Q
en: messages which have been replied to
pt_BR: mensagens com repostas

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~r
en: messages received in DATERANGE
pt_BR: mensagens recebidas em ALCANCEDATA

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~R
en: already read messages
pt_BR: mensagens lidas

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~s
en: messages whose Subject header matches EXPR
pt_BR: mensagens cujo o cabeçalho Assunto coincide com EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~S
en: superseded messages
pt_BR: mensagens suplantadas

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~t
en: messages whose To header matches EXPR
pt_BR: mensagens cujo o cabeçalho Para coincide com EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~T
en: tagged messages
pt_BR: mensagens marcadas

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~u
en: messages addressed to subscribed mailing lists
pt_BR: mensagens direcionadas as listas de email inscritas

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~U
en: unread messages
pt_BR: mensagens não lidas

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~v
en: messages in collapsed threads
pt_BR: mensagens em thread colapsada

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~V
en: cryptographically verified messages
pt_BR: mensagens criptograficamente verificadas

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~w
en: newsgroups matching EXPR
pt_BR: grupos de notícias coincide com EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~x
en: messages whose References header matches EXPR
pt_BR: mensagens cujo o cabeçalho Referencias coincide com EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~X
en: messages with RANGE attachments
pt_BR: mensagens com ALCANCE anexos

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~y
en: messages whose X-Label header matches EXPR
pt_BR: mensagens cujo o cabeçalho X-Label coincide com EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~Y
en: messages whose tags match EXPR
pt_BR: mensagens cujo as tags coincidem com EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~z
en: messages whose size is in RANGE
pt_BR: mensagens cujo o tamanho está em ALCANCE

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~=
en: duplicated messages
pt_BR: mensagens duplicadas

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~$
en: unreferenced messages
pt_BR: mensagens não-referenciadas

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~#
en: broken threads
pt_BR: threads quebradas

note: L10N: Pattern Completion Menu description for =/
en: IMAP custom server-side search for STRING
pt_BR: Pesquisa customizada IMAP server-side por STRING

en: No current message
pt_BR: Nenhuma mensagem atual

en: Compiling search pattern...
pt_BR: Compilando padrão de busca...

en: Executing command on matching messages...
pt_BR: Executando comando nas mensagens que casam...

en: No messages matched criteria
pt_BR: Nenhuma mensagem casa com o critério

en: Search interrupted
pt_BR: Busca interrompida

en: Searching...
pt_BR: Buscando...

en: Search hit bottom without finding match
pt_BR: A busca chegou ao fim sem encontrar um resultado

en: Search hit top without finding match
pt_BR: A busca chegou ao início sem encontrar um resultado

en: POP timestamp is invalid
pt_BR: Registro inválido de tempo (timestamp) POP

en: Command USER is not supported by server
pt_BR: Não há suporte para o comando USER neste servidor

en: Authentication failed
pt_BR: Autenticação falhou.

en: Invalid POP URL: %s
pt_BR: URL POP inválida: %s

en: Unable to leave messages on server
pt_BR: Incapaz de deixar mensagens no servidor

en: Command TOP is not supported by server
pt_BR: Não há suporte para o comando TOP neste servidor

en: Command UIDL is not supported by server
pt_BR: Não há suporte para o comando UIDL neste servidor

en: Error connecting to server: %s
pt_BR: Erro ao conectar com servidor: %s

en: Closing connection to POP server...
pt_BR: Fechando conexão com servidor POP...

en: Verifying message indexes...
pt_BR: Verificando índices de mensagens...

en: Connection lost. Reconnect to POP server?
pt_BR: Conexão perdida. Reconectar com servidor POP?

en: Can't write header to temporary file
pt_BR: Incapaz de gravar cabeçalho no arquivo temporário

en: %d message has been lost. Try reopening the mailbox. | %d messages have been lost. Try reopening the mailbox.
pt_BR[0]: %d mensagem foi perdida. Tente abrir a caixa de mensagens novamente.
pt_BR[1]: %d mensagens foram perdidas. Tente abrir a caixa de mensagens novamente.

en: POP host is not defined
pt_BR: Servidor POP não está definido

en: %s is an invalid POP path
pt_BR: %s é um caminho POP inválido

en: No new mail in POP mailbox
pt_BR: Nenhuma mensagem nova no servidor POP

en: Delete messages from server?
pt_BR: Apagar mensagens do servidor?

en: Reading new messages (%d byte)... | Reading new messages (%d bytes)...
pt_BR[0]: Lendo novas mensagens (%d byte)...
pt_BR[1]: Lendo novas mensagens (%d bytes)...

en: Error while writing mailbox
pt_BR: Erro ao gravar a caixa

note: L10N: The plural is picked by the second numerical argument, i.e. the %d right before 'messages', i.e. the total number of messages.
en: %s [%d of %d message read] | %s [%d of %d messages read]
pt_BR[0]: %s [%d de %d mensagem lida]
pt_BR[1]: %s [%d de %d mensagens lidas]

en: Fetching list of messages...
pt_BR: Obtendo lista de mensagens...

en: Marking messages deleted...
pt_BR: Marcando mensagens como apagadas...

en: Can't write message to temporary file
pt_BR: Incapaz de gravar mensagem para o arquivo temporário

en: Postponed Messages
pt_BR: Mensagens Adiadas

en: Illegal S/MIME header
pt_BR: Cabeçalho S/MIME ilegal

en: Illegal crypto header
pt_BR: Cabeçalho cripto ilegal

en: Decrypting message...
pt_BR: Desencriptando mensagem...

en: Could not decrypt postponed message
pt_BR: Não foi possível descriptografar mensagem adiada

en: No postponed messages
pt_BR: Nenhuma mensagem adiada

en: yes
pt_BR: sim

en: no
pt_BR: não

en: You may only bounce message/rfc822 parts
pt_BR: Você só pode repetir partes message/rfc822

en: Error bouncing message | Error bouncing messages
pt_BR[0]: Erro ao replicar mensagem
pt_BR[1]: Erro ao replicar mensagens

en: Can't open temporary file %s
pt_BR: Não foi possível abrir o arquivo temporário %s

en: Forward as attachments?
pt_BR: Encaminhar como anexo?

en: Can't decode all tagged attachments.  MIME-forward the others?
pt_BR: Não foi possível decodificar todos os anexos marcados.
    Encaminhar os demais através de MIME?

en: Forward MIME encapsulated?
pt_BR: Encaminhar encapsulado em MIME?

en: Can't create %s
pt_BR: Não é possível criar %s

en: Can't find any tagged messages
pt_BR: Não foi encontrada nenhuma mensagem marcada

en: No mailing lists found
pt_BR: Nenhuma lista de email encontrada

en: Can't decode all tagged attachments.  MIME-encapsulate the others?
pt_BR: Não foi possível decodificar todos os anexos marcados.
    Encapsular os demais através de MIME?

note: L10N: You will see this error message if you invoke <compose-to-sender> when you are on a normal attachment.
en: You may only compose to sender with message/rfc822 parts
pt_BR: Somente possível redigir para um signatário com partes message/rfc822

en: Error: score: invalid number
pt_BR: Erro: pontos: número inválido

en: No boundary parameter found [report this error]
pt_BR: Nenhum parâmetro de fronteira encontrado [relate este erro]

en: %s no longer exists
pt_BR: %s não mais existe

en: No subject, abort?
pt_BR: Sem assunto, cancelar?

en: No subject, aborting
pt_BR: Sem assunto, cancelando

note: L10N: This is the prompt for $forward_attachments. When inline forwarding ($mime_forward answered "no"), this prompts whether to add non-decodable attachments from the original email. Text/plain parts and the like will already be included in the message contents, but other attachment, such as PDF fi
en: Forward attachments?
pt_BR: Encaminhar anexos?

note: L10N: Asks whether the user respects the reply-to header. If she says no, neomutt will reply to the from header's address instead.
en: Reply to %s%s?
pt_BR: Responder para %s%s?

en: Follow-up to %s%s?
pt_BR: Responder para %s%s?

en: Include message in reply?
pt_BR: Incluir mensagem na resposta?

en: Including quoted message...
pt_BR: Enviando mensagem citada...

en: Could not include all requested messages
pt_BR: Não foi possível incluir todas as mensagens solicitadas

en: Forward as attachment?
pt_BR: Encaminar como anexo?

en: Preparing forwarded message...
pt_BR: Preparando mensagem encaminhada...

en: Warning: Fcc to an IMAP mailbox is not supported in batch mode
pt_BR: Aviso: Fcc para uma caixa de mensagens IMAP não é suportado em modo batch

note: L10N: Printed after the "Fcc to an IMAP mailbox is not supported" message. To make it clearer that the message doesn't mean NeoMutt is aborting sending the mail too. %s is the full mailbox URL, including imap(s)://
en: Skipping Fcc to %s
pt_BR: Pulando Fcc para %s

en: Save attachments in Fcc?
pt_BR: Salvar anexos em Fcc?

note: L10N: Called when saving to $record or Fcc failed after sending. (r)etry tries the same mailbox again. alternate (m)ailbox prompts for a different mailbox to try. (s)kip aborts saving.
en: Fcc failed. (r)etry, alternate (m)ailbox, or (s)kip?
pt_BR: Falha em Fcc. (r)repetir, (m)caixa alternativa, (s)ignorar?

note: L10N: This is the prompt to enter an "alternate (m)ailbox" when the initial Fcc fails.
en: Fcc mailbox
pt_BR: Caixa para Fcc

en: Can't postpone.  $postponed is unset
pt_BR: Incapaz de adiar mensagem.  $postponed desconfigurado

en: Error encrypting message. Check your crypt settings.
pt_BR: Erro encriptando mensagem. Verifique suas configurações de criptografia

en: Message contains text matching "$abort_noattach_regex". Not sending.
pt_BR: Mensagem contém texto coincidindo com "$abort_noattach_regex". Envio cancelado.

en: No attachments, cancel sending?
pt_BR: Sem anexos, cancelar envio?

en: Recall postponed message?
pt_BR: Editar mensagem adiada?

en: Error sending message
pt_BR: Erro ao enviar mensagem

en: Edit forwarded message?
pt_BR: Editar mensagem encaminhada?

en: Abort unmodified message?
pt_BR: Cancelar mensagem não modificada?

en: Aborted unmodified message
pt_BR: Mensagem não modificada cancelada

en: No crypto backend configured.  Disabling message security setting.
pt_BR: Nenhum sistema (backend) configurado para cripto. Desabilitando configurações de segurança de mensagens.

en: Article not posted
pt_BR: Artigo não postado

en: Message postponed
pt_BR: Mensagem adiada

en: No subject, abort sending?
pt_BR: Sem assunto, cancelar envio?

en: No subject specified
pt_BR: Nenhum assunto especificado

en: No newsgroup specified
pt_BR: Nenhum grupo de notícias especificado

en: Sending message...
pt_BR: Enviando mensagem...

en: Could not send the message
pt_BR: Não foi possível enviar a mensagem

en: Sending in background
pt_BR: Enviando em segundo plano

en: Article posted
pt_BR: Artigo postado

en: Mail sent
pt_BR: Mensagem enviada

en: No recipient specified
pt_BR: Nenhum destinatário especificado

en: No List-Subscribe header found
pt_BR: Nenhum cabeçalho List-Subscribe encontrado

en: No List-Unsubscribe header found
pt_BR: Nenhum cabeçalho List-Unsubscribe encontrado

en: Could not find any mime.types file
pt_BR: Incapaz de encontrar qualquer arquivo mime.types

en: Could not open %s
pt_BR: Não foi possível abrir %s

en: Bad IDN %s while preparing resent-from
pt_BR: IDN %s inválida durante preparação remetente re-enviado

en: $sendmail must be set in order to send mail
pt_BR: $sendmail deve estar configurado a fim de se enviar mensagens

en: Error sending message, child exited %d (%s)
pt_BR: Erro ao enviar a mensagem, processo filho saiu com código %d (%s)

en: Output of the delivery process
pt_BR: Saída do processo de entrega

en: SMTP session failed: %s
pt_BR: Sessão SMTP falhou: %s

en: SMTP session failed: unable to open %s
pt_BR: Sessão SMTP falhou: incapaz de abrir %s

en: Invalid SMTP URL: %s
pt_BR: URL SMTP inválida: %s

en: SMTP server does not support authentication
pt_BR: Servidor SMTP não oferece suporte à autenticação

en: No from address given
pt_BR: Endereço remetente não foi fornecido

en: SMTP session failed: read error
pt_BR: Sessão SMTP falhou: erro de acesso

en: SMTP session failed: write error
pt_BR: Sessão SMTP falhou: erro de escrita

en: Invalid server response
pt_BR: Resposta inválida do servidor

en: Many others not mentioned here contributed code, fixes and suggestions.
pt_BR: Muitos outros, aqui não mencionados, contribuiram código, correções,
    e sugestões.

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
    (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301, USA.
pt_BR: Este programa é software livre; você pode redistribuí-lo e/ou modificá-lo
    sob os termos da Licença Pública Geral (GPL) GNU como publicado pela
    Free Software Fundation; tanto a versão 2 da licença, ou
    (a sua escolha) qualquer versão posterior.
    
    Este programa é distribuido com a expectativa de ser útil,
    mas SEM QUALQUER GARANTIA; até mesmo sem a garantia implícita de
    COMERCIALIZAÇÃO ou ADEQUAÇÃO PARA UM PROPÓSITO PARTICULAR. Veja a
    Licença Pública Geral (GPL) GNU para maiores detalhes.
    
    Você deve ter recebido uma copia da Licença Pública Geral (GPL) GNU
    junto com este programa; se não, escreva para a Free Software
    Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Bostom, MA      02110-1301, USA.

en: To learn more about NeoMutt, visit: https://neomutt.org
    If you find a bug in NeoMutt, please raise an issue at:
        https://github.com/neomutt/neomutt/issues
    or send an email to: <neomutt-devel@neomutt.org>
pt_BR: Para saber mais sobre o NeoMutt, visite: https://neomutt.org
    Se você encontrar um problema no NeoMutt, por favor crie um 'issue' em:
        https://github.com/neomutt/neomutt/issues
    ou envie um email para: <neomutt-devel@neomutt.org>

en: Copyright (C) 2015-2025 Richard Russon and friends
    NeoMutt comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY; for details type 'neomutt -vv'.
    NeoMutt is free software, and you are welcome to redistribute it
    under certain conditions; type 'neomutt -vv' for details.
pt_BR: Copyright (C) 2015-2025 Richard Russon e outros.
    NeoMutt vem ABSOLUTAMENTE SEM GARANTIAS; para mais detalhes digite 'neomutt -vv'.
    NeoMutt é um programa livre, e você é encorajado a redistribuí-lo
    sob certas condições; digite 'neomutt -vv' para os detalhes.

en: Compile options:
pt_BR: Opções de compilação:

en: Devel options:
pt_BR: Opções de desenvolvimento:
