neomutt-2026-05-04 - en to es translation catalogue (1515 entries)

en: Option %s may not be empty
es: La opción %s podría no estar vacía

note: L10N: prompt to add a new alias
en: Alias as:
es: Nombre corto:

en: You already have an alias defined with that name
es: Ya hay un alias definido con ese nombre en la libreta

en: Warning: This alias name may not work.  Fix it?
es: Aviso: Este alias podría no funcionar adecuadamente. ¿Desea arreglarlo?

en: Address:
es: Dirección:

en: Bad IDN: '%s'
es: IDN incorrecto: '%s'

en: Personal name:
es: Nombre:

en: Comment:
es: Comentario:

en: Tags (comma-separated):
es: Etiquetas (separados por comas)

en: Accept?
es: ¿Aceptar?

en: Save to file:
es: Guardar en archivo:

en: Error reading alias file
es: Error al leer el archivo de aliases

en: Trouble adding alias
es: Ocurrió un error al intentar añadir el alias

en: Alias added
es: Se agregó el alias

en: alias: no address
es: alias: sin dirección

en: Warning: Bad address '%s' in alias '%s'
es: Aviso: Mala dirección '%s' inválido en alias '%s'

en: Warning: Bad IDN '%s' in alias '%s'
es: Aviso: IDN '%s' inválido en alias '%s'

en: Exit
es: Salir

en: Del
es: Bor

en: Undel
es: Recuperar

en: Sort
es: Ordenar

en: Rev-Sort
es: Ordenar al revés

en: Select
es: Seleccionar

en: Help
es: Ayuda

en: You have no aliases
es: No hay alias en la libreta

en: Aliases
es: Libreta

en: Mail
es: Correo

en: New Query
es: Nueva indagación

en: Make Alias
es: Generar alias

en: Search
es: Buscar

en: Waiting for response...
es: Esperando respuesta...

en: Query
es: Consulta

en: Query command not defined
es: El comando de búsqueda no fue definido

en: Query:
es: Buscar:

en: Limit to addresses matching:
es: Limitar a direcciones que coincidan con:

note: L10N: ask for a limit to apply
en: Limit: %s
es: Límite: %s

en: attachments: no disposition
es: Adjuntos: sin disposición

en: Current attachments settings:
es: Ajustes actuales de adjuntos:

en: attachments: invalid disposition
es: adjuntos: disposición errónea

en: unattachments: no disposition
es: Desadjuntar: sin disposición

en: unattachments: invalid disposition
es: Desadjuntar: disposición errónea

en: Save
es: Guardar

en: Pipe
es: Redirigir

en: Print
es: Mostrar

en: Attachments
es: Archivos adjuntos

en: Function not permitted in attach-message mode
es: Función no permitida en el modo de adjuntar mensaje

en: Mailbox is read-only
es: El buzón es de sólo lectura

en: There are no subparts to show
es: No hay subpartes para mostrar

en: Can't delete attachment from POP server
es: No se puede eliminar un archivo adjunto del servidor POP

en: Can't delete attachment from news server
es: No se puede eliminar el adjunto del servidor de noticias

en: Deletion of attachments from encrypted messages is unsupported
es: Eliminar archivos adjuntos de mensajes cifrados no está soportado

en: Deletion of attachments from signed messages may invalidate the signature
es: Eliminar adjuntos de mensajes firmados invalidará la firma

en: Only deletion of multipart attachments is supported
es: Suprimir sólo es soportado con archivos adjuntos tipo múltiple

en: Reply by mail as poster prefers?
es: ¿Responder por correo según las preferencias del autor?

en: Can't match 'nametemplate', continue?
es: No se encontró el nombre, ¿continuar?

en: Mailcap compose entry requires %%s
es: La entrada "compose" en el archivo Mailcap requiere %%s

en: Error running "%s"
es: Error al ejecutar "%s"

en: Failure to open file to parse headers
es: Error al abrir el archivo para leer encabezados

en: Failure to open file to strip headers
es: Error al abrir el archivo para quitar las encabezados

en: Failure to rename file
es: Fallo al renombrar archivo

en: No mailcap compose entry for %s, creating empty file
es: Falta la entrada "compose" de mailcap para %s, creando archivo vacío

en: Mailcap Edit entry requires %%s
es: La entrada "edit" en el archivo Mailcap requiere %%s

en: No mailcap edit entry for %s
es: No hay entrada "edit" para %s en archivo Mailcap

en: No matching mailcap entry found.  Viewing as text.
es: Sin entrada correspondiente en el archivo mailcap. Mostrando como texto.

en: MIME type not defined.  Can't view attachment.
es: Tipo MIME no definido.  No se puede mostrar el adjunto.

en: Can't create filter
es: No se pudo crear filtro

en: ---Command: %-20.20s Description: %s
es: ---Orden: %-20.20s Descripción: %s

en: ---Command: %-30.30s Attachment: %s
es: ---Orden: %-30.30s Adjunto: %s

en: ---Attachment: %s: %s
es: --- Adjunto: %s: %s

en: ---Attachment: %s
es: ---Adjunto: %s

en: Write fault
es: Error de escritura

en: I don't know how to print that
es: No sé cómo mostrar eso

en: Saving...
es: Guardando...

en: Attachment saved | %d attachments saved
es[0]: Archivo adjunto guardado
es[1]: %d archivos adjuntos guardados

en: WARNING!  You are about to overwrite %s, continue?
es: ¡Advertencia!  Está a punto de sobreescribir %s, ¿continuar?

en: Attachment filtered
es: Adjunto filtrado

en: Filter through:
es: Filtrar a través de:

en: Pipe to:
es: Redirigir a:

note: L10N: s gets replaced by a MIME type, e.g. "text/plain" or application/octet-stream.
en: I don't know how to print %s attachments
es: No sé cómo imprimir los %s archivos adjuntos

en: Print tagged attachment? | Print %d tagged attachments?
es[0]: ¿Imprimir archivo adjunto marcado?
es[1]: ¿Imprimir %d archivos adjuntos marcados?

en: Print attachment?
es: ¿Imprimir archivo adjunto?

en: Structural changes to decrypted attachments are not supported
es: Los cambios estructurales a adjuntos cifrados no están soportados

en: Can't decrypt encrypted message
es: No se puede decifrar un mensaje encriptado

note: L10N: s is a directory.  NeoMutt is looking for a directory it needs for some reason (e.g. autocrypt, header cache, bcache), but it doesn't exist.  The prompt is asking whether to create the directory
en: %s does not exist. Create it?
es: %s no existe. ¿Crearlo?

note: L10N: mkdir() on the directory %s failed.  The second %s is the error message returned by libc
en: Can't create %s: %s
es: No se pudo crear %s: %s

note: L10N: The first time NeoMutt is started with $autocrypt set, it will create $autocrypt_dir and then prompt to create an autocrypt account with this message.
en: Create an initial autocrypt account?
es: ¿Desea crear una cuenta inicial de autocrypt?

note: L10N: Autocrypt is asking for the email address to use for the autocrypt account.  This will generate a key and add a record to the database for use in autocrypt operations.
en: Autocrypt account address:
es: Introducir dirección de la cuenta de autocrypt:

note: L10N: Autocrypt prompts for an account email address, and requires a single address.  This is shown if they entered something invalid, nothing, or more than one address for some reason.
en: Please enter a single email address
es: Por favor, introducir una única dirección de correo

note: L10N: When creating an autocrypt account, this message will be displayed if there is already an account in the database with the email address they just entered.
en: That email address already has an autocrypt account
es: La dirección de correo ya tiene una cuenta de autocrypt

note: L10N: Autocrypt has a setting "prefer-encrypt". When the recommendation algorithm returns "available" and BOTH sender and recipient choose "prefer-encrypt", encryption will be automatically enabled. Otherwise the UI will show encryption is "available" but the user will be required to enable encrypti
en: Prefer encryption?
es: ¿Preferencia de cifrado?

note: L10N: Message displayed after an autocrypt account is successfully created.
en: Autocrypt account creation succeeded
es: Cuenta de autocrypt creada con éxito

note: L10N: Error message displayed if creating an autocrypt account failed or was aborted by the user.
en: Autocrypt account creation aborted
es: Creación de la cuenta de autocrypt cancelada

note: L10N: Error displayed if the user tries to force sending an Autocrypt email when the engine is not available.
en: Autocrypt is not available
es: Autocrypt no está disponible

note: L10N: Error displayed if the user tries to force sending an Autocrypt email when the account does not exist or is not enabled. %s is the From email address used to look up the Autocrypt account.
en: Autocrypt is not enabled for %s
es: Autocrypt desactivado para %s

note: L10N: s is an email address.  Autocrypt is scanning for the keyids to use to encrypt, but it can't find a valid keyid for this address. The message is printed and they are returned to the compose menu.
en: No (valid) autocrypt key found for %s
es: No se ha encontrado ninguna clave (válida) de autocrypt para %s

note: L10N: The first time autocrypt is enabled, NeoMutt will ask to scan through one or more mailboxes for Autocrypt: headers.  Those headers are then captured in the database as peer records and used for encryption. If this is answered yes, they will be prompted for a mailbox.
en: Scan a mailbox for autocrypt headers?
es: ¿Buscar encabezados de autocrypt en el buzón?

note: L10N: The prompt for a mailbox to scan for Autocrypt: headers
en: Scan mailbox
es: Escanear buzón

note: L10N: This is the second prompt to see if the user would like to scan more than one mailbox for Autocrypt headers. I'm purposely being extra verbose; asking first then prompting for a mailbox.  This is because this is a one-time operation and I don't want them to accidentally ctrl-g and abort it.
en: Scan another mailbox for autocrypt headers?
es: ¿Buscar los encabezados de autocrypt en otro buzón?

note: L10N: autocrypt couldn't open the SQLite database. The %s is the full path of the database file.
en: Unable to open autocrypt database %s
es: Fallo al abrir la base de datos de autocrypt %s

note: L10N: Autocrypt Account Menu Help line: create new account
en: Create
es: Crear

note: L10N: Autocrypt Account Menu Help line: delete account
en: Delete
es: Eliminar

note: L10N: Autocrypt Account Menu Help line: toggle an account active/inactive The words here are abbreviated to keep the help line compact. It currently has the content: q:Exit  c:Create  D:Delete  a:Tgl Active  p:Prf Encr  ?:Help
en: Tgl Active
es: Act Cuenta

note: L10N: Autocrypt Account Menu Help line: toggle "prefer-encrypt" on an account The words here are abbreviated to keep the help line compact. It currently has the content: q:Exit  c:Create  D:Delete  a:Tgl Active  p:Prf Encr  ?:Help
en: Prf Encr
es: Prf Cifr

note: L10N: Autocrypt Account Management Menu title
en: Autocrypt Accounts
es: Cuentas de autocrypt

note: L10N: Autocrypt Account menu. flag that an account is enabled/active
en: active
es: activa

note: L10N: Autocrypt Account menu. flag that an account is disabled/inactive
en: inactive
es: inactiva

note: L10N: Autocrypt Account menu. flag that an account has prefer-encrypt set
en: prefer encrypt
es: preferir cifrado

note: L10N: Autocrypt Account menu. flag that an account has prefer-encrypt unset; thus encryption will need to be manually enabled.
en: manual encrypt
es: cifrado manual

note: L10N: This error message is displayed if a database update of an account record fails for some odd reason.
en: Error updating account record
es: Error al actualizar la cuenta

note: L10N: Confirmation message when deleting an autocrypt account
en: Really delete account "%s"?
es: ¿Estás seguro de que quieres borrar la cuenta "%s"?

en: error creating GPGME context: %s
es: error al crear el contexto GPGME: %s

note: L10N: Message displayed just before a GPG key is generated for a created autocrypt account.
en: Generating autocrypt key...
es: Generando clave de autocrypt...

note: L10N: GPGME was unable to generate a key for some reason. %s is the error message returned by GPGME.
en: Error creating autocrypt key: %s
es: Error al crear clave de autocrypt: %s

note: L10N: After selecting a key for an autocrypt account, this is displayed if the key was revoked/expired/disabled/invalid or can't be used for both signing and encryption. %s is the key fingerprint.
en: The key %s is not usable for autocrypt
es: La clave %s no puede usarse para autocrypt

note: L10N: During autocrypt account creation, this prompt asks the user whether they want to create a new GPG key for the account, or select an existing account from the keyring.
en: (c)reate new, or (s)elect existing GPG key?
es: ¿(c)rear nueva clave GPG, o (s)eleccionar una existente?

note: L10N: During autocrypt account creation, if selecting an existing key fails for some reason, we prompt to see if they want to create a key instead.
en: Create a new GPG key for this account, instead?
es: ¿Prefiere crear una nueva clave GPG para esta cuenta?

note: L10N: The autocrypt database keeps track of schema version numbers. This error occurs if the version number is too high. Presumably because this is an old version of NeoMutt and the database was upgraded by a future version.
en: Autocrypt database version is too new
es: La base de datos de autocrypt es demasiado nueva

en: Cache disabled, $message_cache_dir isn't a directory: %s
es: Caché desactivado, $message_cache_dir no es un directorio: %s

en: Message cache isn't a directory: %s
es: El caché de mensajes %s no es un directorio

en: Chdir
es: Cambiar directorio

en: Goto
es: Ir a

en: Mask
es: Patrón

en: List
es: Lista

en: Subscribe
es: Inscribirse a

en: Unsubscribe
es: Anular inscripción a

en: Catchup
es: Actualizar

en: %s is not a directory
es: %s no es un directorio

en: Subscribed newsgroups
es: Inscripciones a grupos de noticias

en: Newsgroups on server [%s]
es: Grupos de noticias en el servidor [%s]

en: Mailboxes [%d]
es: Buzones [%d]

en: Subscribed [%s], File mask: %s
es: Suscrito [%s], patrón de archivos: %s

en: Directory [%s], File mask: %s
es: Directorio [%s], patrón de archivos: %s

en: Can't attach a directory
es: No se puede adjuntar un directorio

en: New file name:
es: Nombre del nuevo archivo:

en: No newsgroups match the mask
es: Ningún grupo de noticias coinciden con el patrón

en: There are no mailboxes
es: No hay buzones

en: No files match the file mask
es: Ningún archivo coincide con el patrón

en: Can't view a directory
es: No se puede mostrar el directorio

en: Error trying to view file
es: Error al tratar de ver el archivo

en: Chdir to:
es: Cambiar directorio a:

en: Error scanning directory
es: Error al escanear el directorio

en: Create is only supported for IMAP mailboxes
es: Sólo se pueden crear buzones de IMAP

en: Delete is only supported for IMAP mailboxes
es: Sólo se pueden borrar buzones de IMAP

en: Can't delete currently selected mailbox
es: No es posible borrar el buzón seleccionado

en: Really delete mailbox "%s"?
es: ¿Estás sequro que quieres borrar el buzón "%s"?

en: Mailbox not deleted
es: El buzón no se borró

en: Mailbox deletion failed
es: Falló el intento de borrar el buzón

en: Mailbox deleted
es: El buzón se borró

en: File Mask:
es: Patrón de archivos:

en: Rename is only supported for IMAP mailboxes
es: Sólo se pueden renombrar buzones de IMAP

note: L10N: The highlighted letters must match the "Sort" options
en: Reverse sort by (d)ate, (a)lpha, si(z)e, d(e)scription, (c)ount, ne(w) count, or do(n)'t sort?
es: ¿Ordenar al inverso por (f)echa, (t)amaño, d(e)scripción, (a)lfabéticamente o (s)in orden?

note: L10N: The highlighted letters must match the "Reverse Sort" options
en: Sort by (d)ate, (a)lpha, si(z)e, d(e)scription, (c)ount, ne(w) count, or do(n)'t sort?
es: ¿Ordenar por (f)echa, (t)amaño, (d)escripción, (n)úmero, n(o)vedad, (a)lfabéticamente o (s)in orden?

note: L10N: These must match the highlighted letters from "Sort" and "Reverse Sort"
en: dazecwn
es: fatdnos

en: Subscribe pattern:
es: Patrón de inscripción:

en: Unsubscribe pattern:
es: Patrón de anular inscripción:

en: %s: too few arguments
es: %s: parámetros insuficientes

en: %s: no such object
es: %s: objeto desconocido

en: Direct colors support not compiled in: %s
es: El soporte de colores directos no estan compilados en: %s

en: Direct colors support disabled: %s
es: Desabilitado el soporte para colores estándar: %s

en: %s: color not supported by term
es: %s: tu terminal no puede mostrar este color

en: %s: too many arguments
es: %s: Demasiados parámetros

en: %s: invalid number: %s
es: %s: número incorrecto: %s

en: Too many colors: %d / %d
es: Muchos colores: %d / %d

en: # Quoted Colors
es: # Colores citados

en: # Regex Color %s
es: # Color de expresiones regulares %s

en: # Simple Colors
es: # Colores Simple

en: # Compose Colors
es: # Colores Simples

en: # Status Colors
es: # Colores de estatus

note: L10N: '%s' is the file name of the temporary file
en: Could not create temporary file %s
es: No se pudo crear el archivo temporal %s

en: %s: no such color
es: %s: color desconocido

en: %s: no such attribute
es: %s: atributo desconocido

en: -group: no group name
es: -group: no hay nombre de grupo

en: out of arguments
es: Faltan parámetros

en: Error: Can't build path of '%s'
es: Error: imposible construir ruta de '%s'

en: Error: Cyclic sourcing of configuration file '%s'
es: Error: lectura cíclica del archivo de configuración '%s'

en: source: errors in %s
es: fuente: errores en %s

en: source: reading aborted due to too many errors in %s
es: fuente: lectura se detuvo debido a demasiados errores en %s

en: source: %d warning in %s | source: %d warnings in %s
es[0]: fuente: %d error en %s
es[1]: fuente: %d errores en %s

en: %sgroup: missing -rx or -addr
es: %sgroup: falta -rx o -addr

en: %sgroup: warning: bad IDN '%s'
es: %sgroup: aviso: IDN inválido '%s'

en: invalid header field
es: encabezado erróneo

en: Can't query option with the '%s' command
es: No puedes consultar una opción con el comando '%s'

en: Can't use a prefix when querying a variable
es: No puede utilizar el prefijo cuando consultas una variable

en: %s is unset
es: %s no está activada

en: source: error at %s
es: fuente: error en %s

en: source: file %s could not be sourced
es: fuente: el archivo %s no pudo encontrarse

en: Subscribed to %s
es: Inscrito a %s

en: Could not subscribe to %s
es: No se pudo inscribir a %s

en: No folder specified
es: No se especificó directorio

en: tag format '%s' already registered as '%s'
es: formato de etiqueta '%s' ya esta registrado como '%s'

en: tag transform '%s' already registered as '%s'
es: transfomación de etiqueta '%s' ya esta registrado como '%s'

en: Unsubscribed from %s
es: Inscripción a %s cancelada

en: Could not unsubscribe from %s
es: No se pudo cancelar la suscripción de %s

en: Expando parse error: %s
es: Error al interpretar: %s

en: Can't append without an append-hook or close-hook : %s
es: No se puede concatenar sin un append-hook o close-hook: %s

en: Unable to lock mailbox
es: Imposible bloquear buzón

en: Decompressing %s
es: Descomprimiendo %s

en: Can't identify the contents of the compressed file
es: El contenido del archivo comprimido no puede ser identificado

en: Can't find mailbox ops for mailbox type %d
es: No se encuentran operaciones para la bandeja de email de tipo %d

en: Compress command failed: %s
es: Comando de compresión falló: %s

en: Unsupported mailbox type for appending
es: Este tipo de buzón no puede adjuntar archivos

en: Can't sync a compressed file without a close-hook
es: No se puede sincronizar un archivo comprimido sin un close-hook

en: Compressing %s
es: Comprimiendo %s...

en: Compressed-appending to %s...
es: Comprimiendo y adjuntando a %s...

en: Error. Preserving temporary file: %s
es: Error. Preservando el archivo temporal: %s

note: L10N: $compose_format default format
en: -- NeoMutt: Compose  [Approx. msg size: %l   Atts: %a]%>-
es: -- NeoMutt: Compuso  [Aprox. tamaño msg: %l   Atrbs: %a]%>-

en: Send
es: Enviar

en: Abort
es: Cancelar

note: L10N: compose menu help line entry
en: To
es: Para

note: L10N: compose menu help line entry
en: Subj
es: Tema

en: Attach file
es: Adjuntar archivo

en: Newsgroups
es: Grupos de noticias

en: -- Attachments
es: -- Adjuntos

en: There are no attachments
es: No hay adjuntos

note: L10N: This message is displayed in the compose menu when an attachment doesn't stat.  %d is the attachment number and %s is the attachment filename.  The filename is located last to avoid a long path hiding the error message.
en: Attachment #%d no longer exists: %s
es: Adjunto #%d ya no existe: %s

note: L10N: This message is displayed in the compose menu when an attachment is modified behind the scenes.  %d is the attachment number and %s is the attachment filename.  The filename is located last to avoid a long path hiding the prompt question.
en: Attachment #%d modified. Update encoding for %s?
es: Adjunto #%d modificado. ¿Rehacer codificación para %s?

en: You may not delete the only attachment
es: No se puede borrar el único adjunto

note: L10N: Prompt when trying to hit <detach-file> on the first entry in the compose menu.  This entry is most likely the message they just typed.  Hitting yes will remove the entry and unlink the file, so it's worth confirming they really meant to do it.
en: Really delete the main message?
es: ¿Estás seguro que quieres borrar el mensaje principal?

en: Can't leave group with only one attachment
es: No se puede dejar el grupo con un solo adjunto

en: Attachments to be grouped must have the same parent
es: Para agrupar adjuntos es necesario que tengan el mismo padre

en: Attaching selected file... | Attaching selected files...
es[0]: Adjuntando el archivo seleccionado...
es[1]: Adjuntando los archivos seleccionados...

en: Unable to attach %s
es: Imposible adjuntar %s

en: Open mailbox to attach message from
es: Abrir buzón desde el cual adjuntar un mensaje

en: Open newsgroup to attach message from
es: Abrir grupo de noticias desde el cual adjuntar un mensaje

en: Unable to open mailbox %s
es: Incapaz de abrir el buzón %s

en: No messages in that folder
es: No hay mensajes en esa carpeta

en: Tag the messages you want to attach
es: Marque los mensajes que desee adjuntar.

en: Unable to attach
es: Imposible adjuntar

en: Content-ID can only contain the characters: -.0-9@A-Z_a-z
es: Content-ID solo puede caracteres: -.0-9@A-Z_a-z

en: Invalid encoding
es: Codificación inválida

en: Empty 'Content-Language'
es: 'Content-Language' vacío

en: Can't filter multipart attachments
es: No se puede filtrar adjuntos multiparte

en: Can't get multipart attachments
es: No se pudo conseguir adjuntos multiparte

en: Grouping 'alternatives' requires at least 2 tagged messages
es: Agrupar como alternativo requiere al menos 2 mensajes marcados

en: Grouping 'multilingual' requires at least 2 tagged messages
es: Agrupar como multilingüe requiere por lo menos 2 mensajes marcados:

en: Not all parts have 'Content-Language' set, continue?
es: No todas las partes tienen activado 'Content-Language', ¿continuar?

en: Not sending this message
es: No se envió este mensaje

en: Grouping 'related' requires at least 2 tagged messages
es: Agrupar como 'relacionado' requiere al menos 2 mensajes marcados

en: Attachment is already at bottom
es: El adjunto ya está al final

en: Attachment can't be moved out of group
es: Adjuntos no pueden ser mudados fuera del grupo

en: Attachment is already at top
es: El adjunto ya está al principio

en: New file:
es: Archivo nuevo:

en: Content-Type is of the form base/sub
es: Content-Type es de la forma base/subtipo

en: Unknown Content-Type %s
es: Content-Type %s desconocido

en: Can't create file %s
es: No se pudo crear el archivo %s

en: Error attaching file
es: Error adjuntando archivo

en: Can't print multipart attachments
es: No se puede imprimir adjuntos multiparte

en: Send attachment with name:
es: Enviar adjuntos con nombre:

en: Can't save multipart attachments
es: No se puede guarfar adjuntos multiparte

en: Recoding only affects text attachments
es: Recodificar sólo afecta adjuntos en formato de texto

en: The current attachment won't be converted
es: El archivo adjunto actual no será convertido

en: The current attachment will be converted
es: El archivo adjunto actual será convertido

en: Attachment is not 'multipart'
es: Archivo adjunto no es 'multiparte'

en: Bad IDN in '%s': '%s'
es: IDN inválido en '%s': '%s'

en: Can't edit multipart attachments
es: No se puede editar adjuntos multiparte

en: Can't rename multipart attachments
es: No se puede renombrar adjuntos de tipo

en: Rename to:
es: Renombrar a:

note: L10N: "stat" is a system call. Do "man 2 stat" for more information.
en: Can't stat %s: %s
es: No se pudo hacer `stat` en %s:%s

en: Save a copy of this message?
es: ¿Guardar una copia de este mensaje?

en: Write message to mailbox
es: Guardar mensaje en el buzón

en: Writing message to %s ...
es: Escribiendo mensaje a %s ...

en: Message written
es: Mensaje escrito

en: Save (postpone) draft message?
es: ¿Guardar (posponer) borrador?

en: Invalid boolean value: %s
es: Valor lógico incorrecto: %s

en: Invalid boolean value: %ld
es: Valor lógico incorrecto: %ld

en: 'charset' must contain exactly one character set name
es: 'charset' debe contener exactamente un nombre de set de caracteres

en: Invalid value for option %s: %s
es: Valor no válido para la opción %s: %s

en: Invalid enum value: %s
es: Número de mensaje erróneo: %s

en: Invalid enum value: %ld
es: Valor incorrecto para el valor enum: %ld

en: Unknown option %s
es: Opción desconocida: '%s'

en: Invalid long: %s
es: Long incorrecto: %s

en: Option %s may not be negative
es: La opción %s podría no ser negativa

en: Invalid number: %s
es: Número incorrecto: %s

en: Number is too big: %s
es: El número es demasiado grande: %s

en: Invalid number: %ld
es: Número incorrecto: %ld

en: Invalid quad value: %s
es: Valor quad incorrecto: %s

en: Invalid quad value: %ld
es: Valor quad incorrecto: %ld

en: Option %s has an invalid type %d
es: La opción '%s' es de tipo incorrecto %d

note: L10N: e.g. Type 'boolean' doesn't support operation '+='
en: Type '%s' doesn't support operation '%s'
es: El tipo '%s' no admite la operación '%s'

en: Invalid sort name: %s
es: Nombre de orden incorrecto: %s

en: Invalid sort type: %ld
es: Tipo de orden incorrecto: %ld

en: Line is malformed: expected <key: val>, got <%s>
es: La linea es malformada: se esperaba <key: val>, se obtuvo <%s>

en: Unhandled key in line <%s: %s>
es: Llave sin manejar en la linea <%s: %s>

en: Unable to run account command
es: Incapáz de correr comando de cuenta

note: L10N: Example: Username at myhost.com
en: Username at %s:
es: Nombre de usuario en %s:

en: Password for %s@%s:
es: Contraseña para %s@%s:

note: L10N: You will see this error message if (1) you have "oauthbearer" in one of your $*_authenticators and (2) you do not have the corresponding $*_oauth_refresh_command defined. So the message does not mean "None of your $*_oauth_refresh_command's are defined."
en: No OAUTH refresh command defined
es: Comando de OAUTH no definido

en: Unable to run refresh command
es: Fallo al ejecutar el comando de refresco

en: Command returned empty string
es: El comando devolvió una cadena vacía

en: OAUTH token is too big: %ld
es: El token OAUTH es demasiado grande: %ld

en: (r)eject, accept (o)nce, (a)ccept always, (s)kip
es: (r)echazar, aceptar (u)na vez, (a)ceptar siempre, (i)gnorar

note: L10N: The letters correspond to the choices in the string: "(r)eject, accept (o)nce, (a)ccept always, (s)kip" This is an interactive certificate confirmation prompt for an SSL connection.
en: roas
es: ruai

en: (r)eject, accept (o)nce, (a)ccept always
es: (r)echazar, aceptar (u)na vez, (a)ceptar siempre

note: L10N: The letters correspond to the choices in the string: "(r)eject, accept (o)nce, (a)ccept always" This is an interactive certificate confirmation prompt for an SSL connection.
en: roa
es: rua

en: (r)eject, accept (o)nce, (s)kip
es: (r)echazar, aceptar (u)na vez, (i)gnorar

note: L10N: The letters correspond to the choices in the string: "(r)eject, accept (o)nce, (s)kip" This is an interactive certificate confirmation prompt for an SSL connection.
en: ros
es: rui

en: (r)eject, accept (o)nce
es: (r)echazar, aceptar (u)na vez

note: L10N: The letters correspond to the choices in the string: "(r)eject, accept (o)nce" This is an interactive certificate confirmation prompt for an SSL connection.
en: ro
es: ru

en: Jumping is not implemented for dialogs
es: Saltar no está implementado para diálogos

en: Search is not implemented for this menu
es: No puede buscar en este menú

en: Unable to get certificate from peer
es: Imposible recoger el certificado de la contraparte

en: Certificate verification error (%s)
es: Error de verificación de certificado (%s)

en: [unable to calculate]
es: [imposible calcular]

en: Error initialising gnutls certificate data
es: Error al inicializar la certificación de gnutls

en: Error processing certificate data
es: Error al procesar los datos del certificado

en: Untrusted server certificate
es: Certificado de servidor no confiable

en: This certificate belongs to:
es: Este certificado pertenece a:

en: This certificate was issued by:
es: Este certificado fue producido por:

en: This certificate is valid
es: Este certificado es válido

en:    from %s
es:    de %s

en:      to %s
es:      para %s

en: SHA1 Fingerprint: %s
es: Huella SHA1: %s

en: SHA256 Fingerprint:
es: Huella SHA256:

en: WARNING: Server certificate is not yet valid
es: ADVERTENCIA: El certificado del servidor todavía no se ha comprobado

en: WARNING: Server certificate has expired
es: ADVERTENCIA: El certificado del servidor se ha vencido

en: WARNING: Server certificate has been revoked
es: ADVERTENCIA: El certificado del servidor se ha revocado

en: WARNING: Server hostname does not match certificate
es: AVISO: El nombre del servidor no coincide con el certificado

en: WARNING: Signer of server certificate is not a CA
es: ADVERTENCIA: La firma del servidor no es del tipo «CA»

en: Warning: Server certificate was signed using an insecure algorithm
es: Advertencia: el certificado del servidor ha sido firmado usando un algoritmo inseguro

en: SSL Certificate check (certificate %zu of %zu in chain)
es: Comprobación de Certificado SSL (certificado %zu de %zu en cadena)

en: Certificate saved
es: Certificado guardado

en: Warning: Couldn't save certificate
es: Aviso: no se pudo guardar el certificado

en: All available protocols for TLS/SSL connection disabled
es: Todos los protocolos para conexiones TLS/SSL deshabilitados

en: Explicit ciphersuite selection via $ssl_ciphers not supported
es: La selección de la suite de cifrado explícita mediante $ssl_ciphers no está soportada

en: Connection to %s timed out
es: Venció la conexión a %s

note: L10N: This is a warning when trying to set the host name for TLS Server Name Indication (SNI).  This allows the server to present the correct certificate if it supports multiple hosts.
en: Warning: unable to set TLS SNI host name
es: Advertencia: error al configurar el nombre de anfitrión TLS SNI

en: SSL/TLS connection using %s (%s/%s/%s)
es: Conectando por SSL/TLS con %s (%s/%s/%s)

en: Error: no TLS socket open
es: Error: no hay un socket TLS abierto

en: Filling entropy pool: %s...
es: Llenando repositorio de entropía: %s...

en: %s has insecure permissions
es: ¡%s tiene derechos inseguros

en: SSL disabled due to the lack of entropy
es: SSL se desactivó debido a la falta de entropía

en: [invalid date]
es: [fecha inválida]

en: Server certificate is not yet valid
es: Certificado del servidor todavía no es válido

en: Server certificate has expired
es: Certificado del servidor se ha vencido

en: Failed to find enough entropy on your system
es: No se pudo encontrar suficiente entropía en su sistema

en: can't get certificate subject
es: Imposible recoger el certificado del tema

en: can't get certificate common name
es: Imposible obtener el nombre del certificado

en: certificate owner does not match hostname %s
es: el propietario del certificado no coincide con el nombre del equipo %s

en: Certificate host check failed: %s
es: Verificación del servidor falló: %s

en: I/O error
es: Error de Entrada/Salida

en: unknown error
es: error desconocido

en: SSL failed: %s
es: SSL falló: %s

note: L10N: an SSL context is a data structure returned by the OpenSSL function SSL_CTX_new().  In this case it returned NULL: an error condition.
en: Unable to create SSL context
es: ¡Error: imposible crear subproceso OpenSSL!

en: Warning: error enabling ssl_verify_partial_chains
es: Aviso: error al habilitar ssl_comprobar_cadenas_incompletas

en: Looking up %s...
es: Buscando %s...

en: Could not find the host "%s"
es: No se encontró la dirección del servidor "%s"

en: Connecting to %s...
es: Conectando a %s...

en: Could not connect to %s (%s)
es: No se pudo conectar a %s (%s)

en: Error talking to %s (%s)
es: Error al hablar con %s (%s)

en: Connection to %s has been aborted
es: Se ha anulado la conexión a %s

en: Unknown SASL profile
es: Perfil SASL desconocido

en: Error allocating SASL connection
es: Error al iniciar la conexión SASL

en: Error setting SASL security properties
es: Error al configurar las propiedades de seguridad SASL

en: Error setting SASL external security strength
es: Error al establecer la fuerza de seguridad SASL

en: Error setting SASL external user name
es: Error al configurar el nombre de usuario externo SASL

en: Preconnect command failed
es: La órden anterior a la conexión falló

en: Connection to %s closed
es: Conexión a %s cerrada

en: Connecting with "%s"...
es: Conectando a "%s"...

en: Tunnel error talking to %s: %s
es: Error de túnel al hablar con %s: %s

en: Tunnel to %s returned error %d (%s)
es: El túnel a %s devolvió el error %d (%s)

en: %s isn't a regular file
es: %s no es archivo regular

en: The length calculation was wrong by %ld byte | The length calculation was wrong by %ld bytes
es[0]: El cálculo de longitud fue incorrecto en el byte %ld
es[1]: El cálculo de longitud fue incorrecto en los bytes %ld

en: No decryption engine available for message
es: No existe un motor de descifrado disponible para el mensaje

en: could not create temporary folder: %s
es: no se pudo crear la carpeta temporal: %s

en: could not write temporary mail folder: %s
es: no se pudo escribir la carpeta temporal: %s

en: could not truncate temporary mail folder: %s
es: no se pudo truncar la carpeta de correo temporal: %s

en: Message file is empty
es: El archivo del mensaje está vacío

en: Message not modified
es: El mensaje no fue modificado

en: Message of read-only mailbox modified! Ignoring changes.
es: ¡Se ha modificado el mensaje del buzón de sólo lectura! Ignorando cambios.

en: Can't open message file: %s
es: No se pudo abrir el archivo del mensaje: %s

note: L10N: %s is from strerror(errno)
en: Can't append to folder: %s
es: No se pudo agregar a la carpeta: %s

en: Complete
es: Completar

en: Hist Up
es: Subir historial

en: Hist Down
es: Bajar historial

en: Hist Search
es: Buscar en historial

en: Begin Line
es: Comienzo de línea

en: End Line
es: Fin de línea

en: Kill Line
es: Borrar línea

en: Kill Word
es: Borrar palabra

en: multipart message has no boundary parameter
es: ¡mensaje multiparte no tiene parámetro boundary

en: Could not find sorting function [report this bug]
es: No se pudo encontrar la función para ordenar [reporte este fallo]

en: Sorting mailbox...
es: Ordenando buzón...

note: L10N: The compose menu autocrypt prompt. (e)ncrypt enables encryption via autocrypt. (c)lear sets cleartext. (a)utomatic defers to the recommendation.
en: Autocrypt: (e)ncrypt, (c)lear, (a)utomatic?
es: Autocrypt: ¿(c)ifrar, (l)impiar, (a)utomático?

note: L10N: The letter corresponding to the compose menu autocrypt prompt (e)ncrypt, (c)lear, (a)utomatic
en: eca
es: cla

en: No PGP backend configured
es: Sin configuración PGP

en: S/MIME already selected. Clear and continue?
es: S/MIME ya ha sido seleccionado. ¿Limpiar y continuar?

en: No S/MIME backend configured
es: Sin configuración S/MIME

en: PGP already selected. Clear and continue?
es: PGP ya ha sido seleccionado. ¿Limpiar y continuar?

note: L10N: Compose menu field.  May not want to translate.
en: From:
es: De:

note: L10N: Compose menu field.  May not want to translate.
en: To:
es: Para:

note: L10N: Compose menu field.  May not want to translate.
en: Subject:
es: Asunto:

note: L10N: Compose menu field.  May not want to translate.
en: Reply-To:
es: Responder a:

note: L10N: Compose menu field.  Holds "Encrypt", "Sign" related information
en: Security:
es: Seguridad:

note: L10N: This string is used by the compose menu. Since it is hidden by default, it does not increase the indentation of other compose menu fields.  However, if possible, it should not be longer than the other compose menu fields.  Since it shares the row with "Encrypt with:", it should not be longer t
en: Sign as:
es: Firmar como:

note: L10N: The compose menu autocrypt line
en: Autocrypt:
es: Autoencriptar:

note: L10N: Compose menu field.  May not want to translate.
en: Newsgroups:
es: Grupos de noticias:

note: L10N: Compose menu field.  May not want to translate.
en: Followup-To:
es: Seguimiento:

en: Headers:
es: Encabezados:

note: L10N: Autocrypt recommendation flag: off. This is displayed when Autocrypt is turned off.
en: Off
es: Desactivado

note: L10N: Autocrypt recommendation flag: discouraged. This is displayed when Autocrypt believes encryption should not be used. This might occur if one of the recipient Autocrypt Keys has not been used recently, or if the only key available is a Gossip Header key.
en: Discouraged
es: No recomendado

note: L10N: Autocrypt recommendation flag: available. This is displayed when Autocrypt believes encryption is possible, but leaves enabling it up to the sender.  Probably because "prefer encrypt" is not set in both the sender and recipient keys.
en: Available
es: Disponible

note: L10N: Autocrypt recommendation flag: yes. This is displayed when Autocrypt would normally enable encryption automatically.
en: Yes
es: Sí

en: Sign, Encrypt
es: Firmar, cifrar

en: Encrypt
es: Cifrar

en: Sign
es: Firmar

en: None
es: Ninguna

en:  (inline PGP)
es: (PGP en línea)

en:  (OppEnc mode)
es:  (Modo OppEnc)

en: <default>
es: <predeterminado>

en: Encrypt with:
es: Cifrar con:

note: L10N: The autocrypt compose menu Recommendation field. Displays the output of the recommendation engine (Off, No, Discouraged, Available, Yes)
en: Recommendation:
es: Recomendación:

en: (+%d more) | (+%d more)
es[0]: (+%d más)
es[1]: (+%d más)

note: L10N: e.g. "Option index_format:" plus an error message
en: Option %s:
es: Opción %s:

note: L10N: The 'ymwdHM' should not be translated
en: Invalid time period: '%c', must be one of 'ymwdHM'
es: Periodo de tiempo inválido: '%c', debe ser uno de 'ymwdHM'

note: L10N: Expando is missing a terminator character e.g. "%[..." is missing the final ']'
en: Conditional expando is missing '%c'
es: Expando condicional esta faltando '%c'

note: L10N: e.g. "Unknown expando: %Q"
en: Unknown expando: %%%.1s
es: Expando desconocido: %%%.1s

note: L10N: Expando is missing a terminator character e.g. "%[..." is missing the final ']'
en: Expando is missing terminator: '%c'
es: Le falta character final a Expando: '%c'

note: L10N: Conditional Expandos can only depend on other Expandos e.g. "%<X?apple>" displays "apple" if "%X" is true.
en: Padding cannot be used as a condition
es: Relleno no puede usarse como condición

en: Warning: message contains no From: header
es: Aviso: El mensaje no contiene ninguna cabecera From:

en: Bounce message to:
es: Rebotar mensaje a:

en: Bounce tagged messages to:
es: Rebotar mensajes seleccionados a:

en: Error parsing address
es: ¡Dirección errónea!

en: Bounce message to %s? | Bounce messages to %s?
es[0]: Rebotar mensaje a %s?
es[1]: Rebotar mensajes a %s?

en: Message not bounced | Messages not bounced
es[0]: El mensaje no se rebotó
es[1]: Los mensajes no se rebotaron

en: Message bounced | Messages bounced
es[0]: Mensaje rebotado
es[1]: Mensajes rebotados

en: Can't create filter process
es: No se pudo crear el proceso del filtro

en: Pipe to command:
es: Redirigir el mensaje al comando:

en: No printing command has been defined
es: No ha sido definida la órden de impresión

en: Print message? | Print tagged messages?
es[0]: ¿Imprimir el mensaje?
es[1]: ¿Imprimir mensajes marcados?

en: Message printed | Messages printed
es[0]: Mensaje impreso
es[1]: Mensajes impresos

en: Message could not be printed | Messages could not be printed
es[0]: El mensaje no se pudo imprimir
es[1]: Los mensajes no pudieron ser imprimidos

note: L10N: The highlighted letters must match the "Sort" options
en: Rev-Sort (d)ate,(f)rm,(r)ecv,(s)ubj,t(o),(t)hread,(u)nsort,si(z)e,s(c)ore,s(p)am,(l)abel?
es: Ordenar al revés por fech(a),d(e),(r)ece,a(s)nto,(p)ara,(h)ilo,(n)ada,ta(m)añ,punta(j)?

note: L10N: The highlighted letters must match the "Rev-Sort" options
en: Sort (d)ate,(f)rm,(r)ecv,(s)ubj,t(o),(t)hread,(u)nsort,si(z)e,s(c)ore,s(p)am,(l)abel?
es: Ordenar por fech(a),d(e),(r)ecep,a(s)unto,(p)ara,(h)ilo,(n)ada,ta(m)año,punta(j)e?

note: L10N: These must match the highlighted letters from "Sort" and "Rev-Sort"
en: dfrsotuzcpl
es: aersphnmj

en: Shell command:
es: Comando de shell:

note: L10N: Progress meter message when copying tagged messages
en: Copying tagged messages...
es: Copiando mensajes marcados...

en: Copy tagged to mailbox
es: Copiar los correos seleccionados al buzón

en: Copy to mailbox
es: Copiar al buzón

en: Decrypt-copy tagged to mailbox
es: Descifrar y copiar mensajes marcados al buzón

en: Decrypt-copy to mailbox
es: Descifrar y copiar al buzón

en: Decode-copy tagged to mailbox
es: Decodificar y copiar mensajes marcados al buzón

en: Decode-copy to mailbox
es: Decodificar y copiar al buzón

note: L10N: Progress meter message when saving tagged messages
en: Saving tagged messages...
es: Guardando mensajes marcados...

en: Save tagged to mailbox
es: Guardar correos seleccionados al buzón

en: Save to mailbox
es: Guardar al buzón

en: Decrypt-save tagged to mailbox
es: Descifrar y guardar correos seleccionados al buzón

en: Decrypt-save to mailbox
es: Descifrar y guardar al buzón

en: Decode-save tagged to mailbox
es: Decodificar y guardar correos seleccionados en el buzón

en: Decode-save to mailbox
es: Decodificar y guardar en el buzón

en: Copying to %s...
es: Copiando a %s...

note: L10N: Message when an index tagged save operation fails for some reason
en: Error saving tagged messages
es: Error guardando mensajes etiquetados

note: L10N: Message when an index/pager save operation fails for some reason
en: Error saving message
es: Error guardando el mensaje

note: L10N: Message when an index tagged copy operation fails for some reason
en: Error copying tagged messages
es: Error copiando mensajes etiquetados

note: L10N: Message when an index/pager copy operation fails for some reason
en: Error copying message
es: Error copiando el mensaje

en: Convert to %s upon sending?
es: ¿Convertir a %s al mandar?

en: Content-Type changed to %s
es: Content-Type cambiado a %s

en: Character set changed to %s; not converting
es: El mapa de caracteres se ha cambiado a %s; sin convertir

en: Character set changed to %s; converting
es: El mapa de caracteres se ha cambiado a %s; convirtiendo

en: Threading is not enabled
es: La muestra por hilos no está activada

en: Clear flag
es: Quitar marca

en: Set flag
es: Colocar marca

en: Exit NeoMutt without saving?
es: ¿Salir de NeoMutt sin guardar?

en: Press any key to continue...
es: Presione una tecla para continuar...

en:  ('?' for list):
es:  ('?' para lista):

en: Enter keys (%s to abort):
es: Introducir claves (%s para cancelar):

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_ATTACH_FILE Compose Dialog: <op_attachment_attach_file>
en: attach files to this message
es: adjuntar archivos a este mensaje

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_ATTACH_MESSAGE Compose Dialog: <op_attachment_attach_message>
en: attach messages to this message
es: adjuntar mensajes a este mensaje

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_ATTACH_NEWS_MESSAGE Compose Dialog: <op_attachment_attach_message>
en: attach news articles to this message
es: adjuntar artículos de noticias a este mensaje

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_COLLAPSE Attach Dialog: <op_attachment_collapse>
en: toggle display of subparts
es: Cambiar muestra de subpartes

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_DELETE Attach Dialog: <op_attachment_delete> L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_DETACH Compose Dialog: <op_attachment_detach> L10N: Help screen description for OP_DELETE Alias Dialog: <op_delete> Index: <op_delete> Postponed Dialog: <op_de
en: delete the current entry
es: borrar la entrada actual

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_EDIT_CONTENT_ID Compose Dialog: <op_attachment_edit_content_id>
en: edit the 'Content-ID' of the attachment
es: editar el 'Content-Id' del archivo adjunto

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_EDIT_DESCRIPTION Compose Dialog: <op_attachment_edit_description>
en: edit attachment description
es: editar la descripción del adjunto

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_EDIT_ENCODING Compose Dialog: <op_attachment_edit_encoding>
en: edit attachment transfer-encoding
es: editar la codificación del adjunto

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_EDIT_LANGUAGE Compose Dialog: <op_attachment_edit_language>
en: edit the 'Content-Language' of the attachment
es: Editar el campo 'Content-Language' del adjunto

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_EDIT_MIME Compose Dialog: <op_attachment_edit_mime>
en: edit attachment using mailcap entry
es: editar el archivo adjunto usando la entrada mailcap

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_EDIT_TYPE Attach Dialog: <op_attachment_edit_type> Compose Dialog: <op_attachment_edit_type> Index: <op_attachment_edit_type>
en: edit attachment content type
es: editar el tipo de archivo adjunto

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_FILTER Compose Dialog: <op_attachment_filter>
en: filter attachment through a shell command
es: filtrar archivos adjuntos con un comando de shell

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_GET_ATTACHMENT Compose Dialog: <op_attachment_get_attachment>
en: get a temporary copy of an attachment
es: producir copia temporal del un adjunto

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_GROUP_ALTS Compose Dialog: <op_attachment_group_alts>
en: group tagged attachments as 'multipart/alternative'
es: Agrupar los adjuntos marcados como 'múltiples/alternativos'

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_GROUP_LINGUAL Compose Dialog: <op_attachment_group_lingual>
en: group tagged attachments as 'multipart/multilingual'
es: Agrupar los adjuntos marcados como 'múltiples/multilingües'

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_GROUP_RELATED Compose Dialog: <op_attachment_group_related>
en: group tagged attachments as 'multipart/related'
es: agrupar los adjuntos marcados como 'múltiples/relacionados'

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_MOVE_DOWN Compose Dialog: <op_attachment_move_down>
en: move an attachment down in the attachment list
es: Mover un adjunto abajo en la lista de adjuntos

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_MOVE_UP Compose Dialog: <op_attachment_move_up>
en: move an attachment up in the attachment list
es: Mover un adjunto arriba en la lista de adjuntos

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_NEW_MIME Compose Dialog: <op_attachment_new_mime>
en: compose new attachment using mailcap entry
es: producir nuevo adjunto usando entrada mailcap

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_PIPE L10N: Help screen description for OP_PIPE Compose Dialog: <op_attachment_filter> Attach Dialog: <op_attachment_pipe> Index: <op_pipe>
en: pipe message/attachment to a shell command
es: filtrar mensaje/archivo adjunto a un comando de shell

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_PRINT Attach Dialog: <op_attachment_print> Compose Dialog: <op_attachment_print> L10N: Help screen description for OP_PRINT Index: <op_print>
en: print the current entry
es: mostrar la entrada actual

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_RENAME_ATTACHMENT Compose Dialog: <op_attachment_rename_attachment>
en: send attachment with a different name
es: Enviar adjunto con distinto nombre

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_SAVE Attach Dialog: <op_attachment_save> Compose Dialog: <op_attachment_save> L10N: Help screen description for OP_SAVE Index: <op_save> Pager: <op_save>
en: save message/attachment to a mailbox/file
es: guardar mensaje/adjunto en un buzón/archivo

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_TOGGLE_DISPOSITION Compose Dialog: <op_attachment_toggle_disposition>
en: toggle disposition between inline/attachment
es: cambiar disposición entre incluido/archivo adjunto

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_TOGGLE_RECODE Compose Dialog: <op_attachment_toggle_recode>
en: toggle recoding of this attachment
es: marcar/desmarcar este archivo adjunto para ser recodificado

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_TOGGLE_UNLINK Compose Dialog: <op_attachment_toggle_unlink>
en: toggle whether to delete file after sending it
es: cambiar si el archivo adjunto es suprimido después de enviarlo

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_UNDELETE Attach Dialog: <op_attachment_undelete> L10N: Help screen description for OP_UNDELETE Alias Dialog: <op_delete> Postponed Dialog: <op_delete> Index: <op_undelete>
en: undelete the current entry
es: restaurar la entrada actual

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_UNGROUP Compose Dialog: <op_attachment_ungroup>
en: ungroup 'multipart' attachment
es: desagrupar 'multipart' adjunto

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_UPDATE_ENCODING Compose Dialog: <op_attachment_update_encoding>
en: update an attachment's encoding info
es: refrescar la información de codificado del archivo adjunto

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_VIEW Attach Dialog: <op_attachment_view> Compose Dialog: <op_display_headers>
en: view attachment using mailcap entry if necessary
es: mostrar adjunto usando entrada mailcap si es necesario

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_VIEW_MAILCAP Attach Dialog: <op_attachment_view_mailcap> Compose Dialog: <op_display_headers>
en: force viewing of attachment using mailcap
es: forzar la muestra de archivos adjuntos usando mailcap

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_VIEW_PAGER Attach Dialog: <op_attachment_view_pager> Compose Dialog: <op_display_headers>
en: view attachment in pager using copiousoutput mailcap
es: mostrar adjuntos en pager usando copiousoutput mailcap

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_VIEW_TEXT Attach Dialog: <op_attachment_view_text> Compose Dialog: <op_display_headers>
en: view attachment as text
es: mostrar adjuntos como texto

note: L10N: Help screen description for OP_AUTOCRYPT_ACCT_MENU Index: <op_autocrypt_acct_menu>
en: manage autocrypt accounts
es: Administrar cuentas de autocrypt

note: L10N: Help screen description for OP_AUTOCRYPT_CREATE_ACCT Autocrypt Dialog: <op_autocrypt_create_acct>
en: create a new autocrypt account
es: Crear nueva cuenta de autocrypt

note: L10N: Help screen description for OP_AUTOCRYPT_DELETE_ACCT Autocrypt Dialog: <op_autocrypt_delete_acct>
en: delete the current account
es: Borrar la cuenta actual

note: L10N: Help screen description for OP_AUTOCRYPT_TOGGLE_ACTIVE Autocrypt Dialog: <op_autocrypt_toggle_active>
en: toggle the current account active/inactive
es: Activar/Desactivar la cuenta actual

note: L10N: Help screen description for OP_AUTOCRYPT_TOGGLE_PREFER Autocrypt Dialog: <op_autocrypt_toggle_prefer>
en: toggle the current account prefer-encrypt flag
es: Marcar la cuenta actual como preferir-cifrado

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_AUTOCRYPT_MENU Envelope Window: <op_compose_autocrypt_menu>
en: show autocrypt compose menu options
es: Mostrar opciones del menú compuesto de autocrypt

note: L10N: Help screen description for OP_ALIAS_DIALOG Index: <op_alias_dialog>
en: open the aliases dialog
es: abrir los aliases del diálogo

note: L10N: Help screen description for OP_BOTTOM_PAGE Menu: <menu_movement>
en: move to the bottom of the page
es: ir al final de la página

note: L10N: Help screen description for OP_BOUNCE_MESSAGE Attach Dialog: <op_bounce_message> Index: <op_bounce_message>
en: remail a message to another user
es: reenviar mensaje a otro usuario

note: L10N: Help screen description for OP_BROWSER_GOTO_FOLDER Browser: <op_toggle_mailboxes>
en: swap the current folder position with $folder if it exists
es: intercambiar la posición de la carpeta actual con $folder si existe

note: L10N: Help screen description for OP_BROWSER_NEW_FILE Browser: <op_browser_new_file>
en: select a new file in this directory
es: seleccione un archivo nuevo en este directorio

note: L10N: Help screen description for OP_BROWSER_SUBSCRIBE Browser: <op_browser_subscribe>
en: subscribe to current mbox (IMAP/NNTP only)
es: inscribirse al buzón actual (sólo IMAP/NNTP)

note: L10N: Help screen description for OP_BROWSER_TELL Browser: <op_browser_tell>
en: display the currently selected file's name
es: mostrar el nombre del archivo seleccionado

note: L10N: Help screen description for OP_BROWSER_TOGGLE_LSUB Browser: <op_browser_toggle_lsub>
en: toggle view all/subscribed mailboxes (IMAP only)
es: cambiar entre ver todos los buzones o sólo los suscritos (sólo IMAP)

note: L10N: Help screen description for OP_BROWSER_UNSUBSCRIBE Browser: <op_browser_subscribe>
en: unsubscribe from current mbox (IMAP/NNTP only)
es: desuscribir del buzón actual (sólo IMAP/NNTP)

note: L10N: Help screen description for OP_BROWSER_VIEW_FILE Browser: <op_browser_view_file>
en: view file
es: ver archivo

note: L10N: Help screen description for OP_CATCHUP Browser: <op_catchup> Index: <op_catchup>
en: mark all articles in newsgroup as read
es: marcar todos los artículos del grupo de noticias como leídos

note: L10N: Help screen description for OP_CHANGE_DIRECTORY Browser: <op_change_directory>
en: change directories
es: cambiar directorio

note: L10N: Help screen description for OP_CHECK_NEW Browser: <op_toggle_mailboxes>
en: check mailboxes for new mail
es: revisar buzones por correo nuevo

note: L10N: Help screen description for OP_CHECK_STATS Global: <op_check_stats>
en: calculate message statistics for all mailboxes
es: Calcular estadísticas de mensaje para todos los buzones

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_FILE Compose Dialog: <op_compose_edit_file>
en: edit the file to be attached
es: editar el archivo a adjuntar

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_MESSAGE Compose Dialog: <op_compose_edit_message>
en: edit the message
es: editar el mensaje

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_ISPELL Compose Dialog: <op_compose_ispell>
en: run ispell on the message
es: Realizar corrección ortográfica via ispell en el mensaje

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_POSTPONE_MESSAGE Compose Dialog: <op_compose_postpone_message>
en: save this message to send later
es: guardar este mensaje para enviarlo después

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_RENAME_FILE Compose Dialog: <op_compose_rename_file>
en: rename/move an attached file
es: renombrar/mover un archivo adjunto

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_SEND_MESSAGE Compose Dialog: <op_compose_send_message>
en: send the message
es: enviar el mensaje

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_TO_SENDER Attach Dialog: <op_compose_to_sender> Index: <op_compose_to_sender>
en: compose new message to the current message sender
es: Escribir nuevo mensaje al remitente actual

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_WRITE_MESSAGE Compose Dialog: <op_compose_write_message>
en: write the message to a folder
es: guardar el mensaje en un buzón

note: L10N: Help screen description for OP_COPY_MESSAGE Index: <op_save>
en: copy a message to a file/mailbox
es: copiar un mensaje a un archivo/buzón

note: L10N: Help screen description for OP_CREATE_ALIAS Alias Dialog: <op_create_alias> Index: <op_create_alias>
en: create an alias from a message sender
es: crear un alias a partir del remitente

note: L10N: Help screen description for OP_CREATE_MAILBOX Browser: <op_create_mailbox>
en: create a new mailbox (IMAP only)
es: crear un buzón nuevo (sólo IMAP)

note: L10N: Help screen description for OP_CURRENT_BOTTOM Menu: <menu_movement>
en: move entry to bottom of screen
es: mover entrada al final de la pantalla

note: L10N: Help screen description for OP_CURRENT_MIDDLE Menu: <menu_movement>
en: move entry to middle of screen
es: mover entrada al centro de la pantalla

note: L10N: Help screen description for OP_CURRENT_TOP Menu: <menu_movement>
en: move entry to top of screen
es: mover entrada al inicio de la pantalla

note: L10N: Help screen description for OP_DECODE_COPY Index: <op_save>
en: make decoded (text/plain) copy
es: crear copia decodificada (texto/plano)

note: L10N: Help screen description for OP_DECODE_SAVE Index: <op_save>
en: make decoded copy (text/plain) and delete
es: crear copia decodificada (texto/plano) y eliminar

note: L10N: Help screen description for OP_DELETE_MAILBOX Browser: <op_delete_mailbox>
en: delete the current mailbox (IMAP only)
es: suprimir el buzón actual (sólo IMAP)

note: L10N: Help screen description for OP_DELETE_SUBTHREAD Index: <op_delete_thread>
en: delete all messages in subthread
es: suprimir todos los mensajes en el subhilo

note: L10N: Help screen description for OP_DELETE_THREAD Index: <op_delete_thread>
en: delete all messages in thread
es: suprimir todos los mensajes en este hilo

note: L10N: Help screen description for OP_DESCEND_DIRECTORY Browser: <op_generic_select_entry>
en: descend into a directory
es: Descender a un directorio

note: L10N: Help screen description for OP_DISPLAY_ADDRESS Index: <op_display_address>
en: display full address of sender
es: mostrar la dirección completa del remitente

note: L10N: Help screen description for OP_DISPLAY_HEADERS Attach Dialog: <op_attachment_view> Compose Dialog: <op_display_headers> Index: <op_display_message>
en: display message and toggle header weeding
es: mostrar mensaje y cambiar la muestra de todos los encabezados

note: L10N: Help screen description for OP_DISPLAY_MESSAGE Index: <op_display_message>
en: display a message
es: mostrar un mensaje

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_BACKSPACE Text Entry: <op_editor_backspace>
en: delete the char in front of the cursor
es: suprimir el carácter frente al cursor

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_BACKWARD_CHAR Text Entry: <op_editor_backward_char>
en: move the cursor one character to the left
es: mover el cursor un carácter a la izquierda

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_BACKWARD_WORD Text Entry: <op_editor_backward_word>
en: move the cursor to the beginning of the word
es: mover el cursor al comienzo de la palabra

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_BOL Text Entry: <op_editor_bol>
en: jump to the beginning of the line
es: saltar al inicio de la línea

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_CAPITALIZE_WORD Text Entry: <op_editor_capitalize_word>
en: capitalize the word
es: Hacer mayúscula la palabra

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_COMPLETE Text Entry: <op_editor_complete>
en: complete filename or alias
es: completar nombre de archivo o alias

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_COMPLETE_QUERY Text Entry: <op_editor_complete>
en: complete address with query
es: completar dirección con búsqueda

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_DELETE_CHAR Text Entry: <op_editor_delete_char>
en: delete the char under the cursor
es: suprimir el carácter bajo el cursor

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_DOWNCASE_WORD Text Entry: <op_editor_capitalize_word>
en: convert the word to lower case
es: convertir la palabra a minúsculas

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_EOL Text Entry: <op_editor_eol>
en: jump to the end of the line
es: saltar al final de la línea

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_FORWARD_CHAR Text Entry: <op_editor_forward_char>
en: move the cursor one character to the right
es: mover el cursor un carácter a la derecha

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_FORWARD_WORD Text Entry: <op_editor_forward_word>
en: move the cursor to the end of the word
es: mover el cursor al final de la palabra

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_HISTORY_DOWN Text Entry: <op_editor_history_down>
en: scroll down through the history list
es: retroceder en el historial

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_HISTORY_SEARCH Text Entry: <op_editor_history_search>
en: search through the history list
es: Buscar en el historial

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_HISTORY_UP Text Entry: <op_editor_history_up>
en: scroll up through the history list
es: Avanzar en el historial

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_KILL_EOL Text Entry: <op_editor_kill_eol>
en: delete chars from cursor to end of line
es: suprimir caracteres desde el cursor hasta el final de la línea

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_KILL_EOW Text Entry: <op_editor_kill_eow>
en: delete chars from the cursor to the end of the word
es: suprimir caracteres desde el cursor hasta el final de la palabra

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_KILL_LINE Text Entry: <op_editor_kill_line>
en: delete chars from cursor to beginning the line
es: suprimir caracteres desde el cursor hasta el inicio de la línea

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_KILL_WHOLE_LINE Text Entry: <op_editor_kill_whole_line>
en: delete all chars on the line
es: suprimir todos los caracteres de la línea

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_KILL_WORD Text Entry: <op_editor_kill_word>
en: delete the word in front of the cursor
es: suprimir la palabra frente al cursor

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_MAILBOX_CYCLE Text Entry: <op_editor_complete>
en: cycle among incoming mailboxes
es: Buscar entre los buzones de entrada

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_QUOTE_CHAR Text Entry: <op_editor_quote_char>
en: quote the next typed key
es: Citar la siguiente clave

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_TRANSPOSE_CHARS Text Entry: <op_editor_transpose_chars>
en: transpose character under cursor with previous
es: transponer el carácter bajo el cursor con el anterior

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_UPCASE_WORD Text Entry: <op_editor_capitalize_word>
en: convert the word to upper case
es: convertir la palabra a mayúsculas

note: L10N: Help screen description for OP_EDIT_LABEL Index: <op_edit_label>
en: add, change, or delete a message's label
es: añadir, cambiar o borrar la etiqueta de un mensaje

note: L10N: Help screen description for OP_EDIT_OR_VIEW_RAW_MESSAGE Index: <op_edit_raw_message>
en: edit the raw message if the mailbox is not read-only, otherwise view it
es: Editar el mensaje si el buzón no está en modo lectura; si no, visualizarlo

note: L10N: Help screen description for OP_EDIT_RAW_MESSAGE Index: <op_edit_raw_message>
en: edit the raw message (edit and edit-raw-message are synonyms)
es: Editar el mensaje

note: L10N: Help screen description for OP_END_COND Index: <op_end_cond>
en: end of conditional execution (noop)
es: fin de ejecución condicional (noop)

note: L10N: Help screen description for OP_ENTER_COMMAND Global: <op_enter_command>
en: enter a neomuttrc command
es: introducir comando de neomuttrc

note: L10N: Help screen description for OP_ENTER_MASK Browser: <op_enter_mask>
en: enter a file mask
es: introducir una máscara de archivos

note: L10N: Help screen description for OP_EXIT Alias Dialog: <op_exit> Attach Dialog: <op_exit> Autocrypt Dialog: <op_exit> Browser: <op_exit> Compose Dialog: <op_exit> GPGME Key Selection Dialog: <op_exit> Index: <op_exit> Pager: <op_exit> PGP Key Selection Dialog: <op_exit> Postponed Dialog: <op_exit> 
en: exit this menu
es: salir de este menú

note: L10N: Help screen description for OP_FIRST_ENTRY Menu: <menu_movement>
en: move to the first entry
es: mover a la primera entrada

note: L10N: Help screen description for OP_FLAG_MESSAGE Index: <op_flag_message>
en: toggle a message's 'important' flag
es: marcar/desmarcar el mensaje como 'importante'

note: L10N: Help screen description for OP_FOLLOWUP Attach Dialog: <op_followup> Index: <op_post>
en: followup to newsgroup
es: Seguimiento del grupo de noticias

note: L10N: Help screen description for OP_FORWARD_MESSAGE Attach Dialog: <op_forward_message> Index: <op_forward_message>
en: forward a message with comments
es: reenviar el mensaje con comentarios

note: L10N: Help screen description for OP_FORWARD_TO_GROUP Attach Dialog: <op_forward_to_group> Index: <op_post>
en: forward to newsgroup
es: reenviar a grupo de noticias

note: L10N: Help screen description for OP_GENERIC_SELECT_ENTRY Alias Dialog: <op_generic_select_entry> Browser: <op_generic_select_entry> GPGME Key Selection Dialog: <op_generic_select_entry> History Dialog: <op_generic_select_entry> Pattern Dialog: <op_generic_select_entry> PGP Key Selection Dialog: <op
en: select the current entry
es: seleccionar la entrada actual

note: L10N: Help screen description for OP_GET_CHILDREN Index: <op_get_children>
en: get all children of the current message
es: Conseguir todos los relacionados al mensaje actual

note: L10N: Help screen description for OP_GET_MESSAGE Index: <op_get_message>
en: get message with Message-Id
es: Obtener mensaje con ID de mensaje

note: L10N: Help screen description for OP_GET_PARENT Index: <op_get_message>
en: get parent of the current message
es: Conseguir el originario del mensaje actual

note: L10N: Help screen description for OP_GOTO_PARENT Browser: <op_change_directory>
en: go to parent directory
es: Ir al directorio parental

note: L10N: Help screen description for OP_GROUP_CHAT_REPLY Index: <op_group_reply> Attach Dialog: <op_reply>
en: reply to all recipients preserving To/Cc
es: responder a todos los destinatarios manteniendo Para:/Cc

note: L10N: Help screen description for OP_GROUP_REPLY Index: <op_group_reply> Attach Dialog: <op_reply>
en: reply to all recipients
es: responder a todos los destinatarios

note: L10N: Help screen description for OP_HALF_DOWN Menu: <menu_movement> Pager: <op_pager_half_down>
en: scroll down 1/2 page
es: media página hacia abajo

note: L10N: Help screen description for OP_HALF_UP Menu: <menu_movement> Pager: <op_pager_half_up>
en: scroll up 1/2 page
es: media página hacia arriba

note: L10N: Help screen description for OP_HELP Text Entry: <op_help> Menu: <op_help> Pager: <op_help>
en: this screen
es: esta pantalla

note: L10N: Help screen description for OP_JUMP Index: <op_jump> Menu: <op_jump>
en: jump to an index number
es: saltar a un número del índice

note: L10N: Help screen description for OP_LAST_ENTRY Menu: <menu_movement>
en: move to the last entry
es: ir a la última entrada

note: L10N: Help screen description for OP_LIMIT_CURRENT_THREAD Index: <op_main_limit>
en: limit view to current thread
es: Centrarse en el hilo actual

note: L10N: Help screen description for OP_LIST_REPLY Index: <op_list_reply> Attach Dialog: <op_reply>
en: reply to specified mailing list
es: responder a la lista de correo

note: L10N: Help screen description for OP_LIST_SUBSCRIBE Attach Dialog: <op_list_subscribe> Index: <op_list_subscribe>
en: subscribe to a mailing list
es: subscribirse en lista de correo

note: L10N: Help screen description for OP_LIST_UNSUBSCRIBE Attach Dialog: <op_list_unsubscribe> Index: <op_list_unsubscribe>
en: unsubscribe from a mailing list
es: desuscribirse de lista de correo

note: L10N: Help screen description for OP_LOAD_ACTIVE Browser: <op_load_active>
en: load list of all newsgroups from NNTP server
es: cargar lista de todos los grupos de noticias desde un servidor NNTP

note: L10N: Help screen description for OP_MACRO
en: execute a macro
es: ejecutar un macro

note: L10N: Help screen description for OP_MAIL Alias Dialog: <op_generic_select_entry> Index: <op_mail>
en: compose a new mail message
es: escribir un mensaje nuevo

note: L10N: Help screen description for OP_MAILBOX_LIST Browser: <op_mailbox_list> Index: <op_mailbox_list>
en: list mailboxes with new mail
es: Mostrar buzones con correo nuevo

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_BREAK_THREAD Index: <op_main_break_thread>
en: break the thread in two
es: romper el hilo en dos

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_CHANGE_FOLDER Index: <op_main_change_folder>
en: open a different folder
es: Abrir una carpeta distinta

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_CHANGE_FOLDER_READONLY Index: <op_main_change_folder>
en: open a different folder in read only mode
es: abrir otro buzón en modo lectura

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_CHANGE_GROUP Index: <op_main_change_group>
en: open a different newsgroup
es: Abrir un grupo de noticias distinto

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_CHANGE_GROUP_READONLY Index: <op_main_change_group>
en: open a different newsgroup in read only mode
es: Abrir un grupo de noticias distinto en modo lectura

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_CLEAR_FLAG Index: <op_main_set_flag>
en: clear a status flag from a message
es: Retirar una marca de estado a un mensaje

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_COLLAPSE_ALL Index: <op_main_collapse_all>
en: collapse/uncollapse all threads
es: colapsar/expandir todos los hilos

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_COLLAPSE_THREAD Index: <op_main_collapse_thread>
en: collapse/uncollapse current thread
es: colapsar/expandir hilo actual

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_DELETE_PATTERN Index: <op_main_delete_pattern>
en: delete non-hidden messages matching a pattern
es: eliminar mensajes no ocultos que coincidan un patrón

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_FETCH_MAIL Index: <op_main_fetch_mail>
en: retrieve mail from POP server
es: obtener correo de un servidor POP

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_IMAP_FETCH Index: <op_main_imap_fetch>
en: force retrieval of mail from IMAP server
es: forzar obtención de correo de un servidor IMAP

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_IMAP_LOGOUT_ALL Index: <op_main_imap_logout_all>
en: logout from all IMAP servers
es: desconectar de todos los servidores IMAP

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_LIMIT Alias Dialog: <op_main_limit> Index: <op_main_limit>
en: show only messages matching a pattern
es: mostrar sólo mensajes coincidentes

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_LINK_THREADS Index: <op_main_link_threads>
en: link tagged message to the current one
es: Enlazar mensajes marcados al actual

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_MODIFY_TAGS Index: <op_main_modify_tags>
en: modify (notmuch/imap) tags
es: Modificar marcas (notmuch/imap)

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_MODIFY_TAGS_THEN_HIDE Index: <op_main_modify_tags>
en: modify (notmuch/imap) tags and then hide message
es: Modificar etiquetas (notmuch/imap) y ocultar mensaje

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_NEW Index: <op_main_next_new>
en: jump to the next new message
es: Saltar al próximo mensaje nuevo

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_NEW_THEN_UNREAD Index: <op_main_next_new>
en: jump to the next new or unread message
es: Saltar al próximo mensaje nuevo/no leído

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_SUBTHREAD Index: <op_main_next_thread>
en: jump to the next subthread
es: Saltar al próximo subhilo

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_THREAD Index: <op_main_next_thread>
en: jump to the next thread
es: Saltar al próximo hilo

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_UNDELETED Index: <op_main_next_undeleted>
en: move to the next undeleted message
es: Ir al próximo mensaje restaurado

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_UNREAD Index: <op_main_next_new>
en: jump to the next unread message
es: Saltar al próximo mensaje no leído

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_UNREAD_MAILBOX Index: <op_main_next_unread_mailbox>
en: open next mailbox with new mail
es: Abrir el siguiente buzón con correo nuevo

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PARENT_MESSAGE Index: <op_main_root_message>
en: jump to parent message in thread
es: saltar al mensaje anterior en el hilo

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PREV_NEW Index: <op_main_next_new>
en: jump to the previous new message
es: saltar al anterior mensaje nuevo

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PREV_NEW_THEN_UNREAD Index: <op_main_next_new>
en: jump to the previous new or unread message
es: saltar al anterior mensaje nuevo/no leído

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PREV_SUBTHREAD Index: <op_main_next_thread>
en: jump to previous subthread
es: saltar al anterior subhilo

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PREV_THREAD Index: <op_main_next_thread>
en: jump to previous thread
es: saltar al anterior hilo

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PREV_UNDELETED Index: <op_main_prev_undeleted>
en: move to the previous undeleted message
es: ir al anterior mensaje restaurado

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PREV_UNREAD Index: <op_main_next_new>
en: jump to the previous unread message
es: saltar al anterior mensaje no leído

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_QUASI_DELETE Index: <op_main_quasi_delete>
en: delete from NeoMutt, don't touch on disk
es: borrar de NeoMutt, no escribir en disco

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_READ_SUBTHREAD Index: <op_main_read_thread>
en: mark the current subthread as read
es: marcar el subhilo actual como leído

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_READ_THREAD Index: <op_main_read_thread>
en: mark the current thread as read
es: marcar el hilo actual como leído

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_ROOT_MESSAGE Index: <op_main_root_message>
en: jump to root message in thread
es: saltar al mensaje anterior en el hilo

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_SET_FLAG Index: <op_main_set_flag>
en: set a status flag on a message
es: poner una marca de estado en un mensaje

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_SHOW_LIMIT Index: <op_main_show_limit>
en: show currently active limit pattern
es: mostrar patrón de limitación activo

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_SYNC_FOLDER Index: <op_main_sync_folder>
en: save changes to mailbox
es: guardar cabios en el buzón

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_TAG_PATTERN Index: <op_main_tag_pattern>
en: tag non-hidden messages matching a pattern
es: marcar mensajes no ocultos que coincidan con un patrón

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_UNDELETE_PATTERN Index: <op_main_undelete_pattern>
en: undelete non-hidden messages matching a pattern
es: recuperar mensajes no ocultos que coincidan con un patrón

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_UNTAG_PATTERN Index: <op_main_untag_pattern>
en: untag non-hidden messages matching a pattern
es: desetiquetar mensajes no-oculots que coincidan con un patrón

note: L10N: Help screen description for OP_MARK_MSG Index: <op_mark_msg>
en: create a hotkey macro for the current message
es: Crear un macro para el mensaje actual

note: L10N: Help screen description for OP_MIDDLE_PAGE Menu: <menu_movement>
en: move to the middle of the page
es: ir al centro de la página

note: L10N: Help screen description for OP_NEXT_ENTRY Menu: <menu_movement> Index: <op_next_entry>
en: move to the next entry
es: ir a la próxima entrada

note: L10N: Help screen description for OP_NEXT_LINE Menu: <menu_movement> Pager: <op_pager_next_line>
en: scroll down one line
es: bajar una línea

note: L10N: Help screen description for OP_NEXT_PAGE Menu: <menu_movement> Pager: <op_pager_next_page>
en: move to the next page
es: ir a la próxima página

note: L10N: Help screen description for OP_PAGER_BOTTOM Pager: <op_pager_bottom>
en: jump to the bottom of the message
es: saltar al final del mensaje

note: L10N: Help screen description for OP_PAGER_HIDE_QUOTED Pager: <op_pager_hide_quoted>
en: toggle display of quoted text
es: cambiar a visualización del texto citado

note: L10N: Help screen description for OP_PAGER_SKIP_HEADERS Pager: <op_pager_skip_headers>
en: jump to first line after headers
es: saltarse a la primera linea después del encabezado

note: L10N: Help screen description for OP_PAGER_SKIP_QUOTED Pager: <op_pager_skip_quoted>
en: skip beyond quoted text
es: saltar más allá del texto citado

note: L10N: Help screen description for OP_PAGER_TOP Pager: <op_pager_top>
en: jump to the top of the message
es: saltar al principio del mensaje

note: L10N: Help screen description for OP_POST Index: <op_post>
en: post message to newsgroup
es: Publicar mensaje en el grupo de noticias

note: L10N: Help screen description for OP_PREV_ENTRY Menu: <menu_movement> Index: <op_prev_entry>
en: move to the previous entry
es: ir a la entrada anterior

note: L10N: Help screen description for OP_PREV_LINE Menu: <menu_movement> Pager: <op_pager_prev_line>
en: scroll up one line
es: subir una línea

note: L10N: Help screen description for OP_PREV_PAGE Menu: <menu_movement> Pager: <op_pager_prev_page>
en: move to the previous page
es: ir a la página anterior

note: L10N: Help screen description for OP_PURGE_MESSAGE Index: <op_delete>
en: delete the current entry, bypassing the trash folder
es: borrar la entrada actual, sin pasar por la papelera de reciclaje

note: L10N: Help screen description for OP_PURGE_THREAD Index: <op_delete_thread>
en: delete the current thread, bypassing the trash folder
es: borrar el hilo actual, sin pasar por la papelera de reciclaje

note: L10N: Help screen description for OP_QUERY Alias Dialog: <op_query> Index: <op_query>
en: query external program for addresses
es: Obtener direcciones de un programa externo

note: L10N: Help screen description for OP_QUERY_APPEND Alias Dialog: <op_query>
en: append new query results to current results
es: agregar nuevos resultados de búsqueda a los actuales

note: L10N: Help screen description for OP_QUIT History Dialog: <op_quit> Index: <op_quit> Pattern Dialog: <op_quit>
en: save changes to mailbox and quit
es: guardar cambios al buzón y salir

note: L10N: Help screen description for OP_RECALL_MESSAGE Index: <op_recall_message>
en: recall a postponed message
es: reeditar mensaje pospuesto

note: L10N: Help screen description for OP_RECONSTRUCT_THREAD Index: <op_get_children>
en: reconstruct thread containing current message
es: Reconstruir hilo que contiene el mensaje actual

note: L10N: Help screen description for OP_REDRAW Text Entry: <op_redraw> Global: <op_redraw>
en: clear and redraw the screen
es: refrescar la pantalla

note: L10N: Help screen description for OP_RENAME_MAILBOX Browser: <op_rename_mailbox>
en: rename the current mailbox (IMAP only)
es: renombrar el buzón actual (sólo IMAP)

note: L10N: Help screen description for OP_REPLY Attach Dialog: <op_reply> Index: <op_reply>
en: reply to a message
es: responder a un mensaje

note: L10N: Help screen description for OP_RESEND Attach Dialog: <op_resend> Index: <op_resend>
en: use the current message as a template for a new one
es: usar el mensaje actual como plantilla para uno nuevo

note: L10N: Help screen description for OP_SEARCH Menu: <menu_search> Pager: <op_pager_search> Alias Dialog: <op_search> Index: <op_search> Postponed Dialog: <op_search>
en: search for a regular expression
es: buscar con una expresión regular

note: L10N: Help screen description for OP_SEARCH_NEXT Menu: <menu_search> Pager: <op_pager_search_next> Alias Dialog: <op_search> Index: <op_search> Postponed Dialog: <op_search>
en: search for next match
es: buscar próxima coincidencia

note: L10N: Help screen description for OP_SEARCH_OPPOSITE Menu: <menu_search> Pager: <op_pager_search_next> Alias Dialog: <op_search> Index: <op_search> Postponed Dialog: <op_search>
en: search for next match in opposite direction
es: buscar próxima coincidencia en dirección opuesta

note: L10N: Help screen description for OP_SEARCH_REVERSE Menu: <menu_search> Pager: <op_pager_search> Alias Dialog: <op_search> Index: <op_search> Postponed Dialog: <op_search>
en: search backwards for a regular expression
es: buscar con una expresión regular hacia atrás

note: L10N: Help screen description for OP_SEARCH_TOGGLE Pager: <op_search_toggle>
en: toggle search pattern coloring
es: activar resaltado en el patrón de búsqueda

note: L10N: Help screen description for OP_SHELL_ESCAPE Global: <op_shell_escape>
en: invoke a command in a subshell
es: invocar comando en un subshell

note: L10N: Help screen description for OP_SHOW_LOG_MESSAGES Global: <op_show_log_messages>
en: show log (and debug) messages
es: Mostrar mensajes de registro (y debug)

note: L10N: Help screen description for OP_SORT Alias Dialog: <op_sort> Browser: <op_sort> Index: <op_sort>
en: sort messages
es: ordenar mensajes

note: L10N: Help screen description for OP_SORT_REVERSE Alias Dialog: <op_sort> Browser: <op_sort> Index: <op_sort>
en: sort messages in reverse order
es: ordenar mensajes en orden inverso

note: L10N: Help screen description for OP_SUBSCRIBE_PATTERN Browser: <op_subscribe_pattern>
en: subscribe to newsgroups matching a pattern
es: Suscribirse a grupos de noticias coincidentes con un patrón

note: L10N: Help screen description for OP_TAG Index: <op_tag>
en: tag the current entry
es: marcar la entrada actual

note: L10N: Help screen description for OP_TAG_PREFIX
en: apply next function to tagged messages
es: aplicar la próxima función a los mensajes marcados

note: L10N: Help screen description for OP_TAG_PREFIX_COND
en: apply next function ONLY to tagged messages
es: aplicar la siguiente función SÓLO a los mensajes marcados

note: L10N: Help screen description for OP_TAG_SUBTHREAD Index: <op_tag_thread>
en: tag the current subthread
es: marcar el subhilo actual

note: L10N: Help screen description for OP_TAG_THREAD Index: <op_tag_thread>
en: tag the current thread
es: marcar el hilo actual

note: L10N: Help screen description for OP_TOGGLE_MAILBOXES Browser: <op_toggle_mailboxes>
en: toggle whether to browse mailboxes or all files
es: cambiar entre navegar buzones o todos los archivos

note: L10N: Help screen description for OP_TOGGLE_NEW Index: <op_toggle_new>
en: toggle a message's 'new' flag
es: cambiar la marca 'nuevo' de un mensaje

note: L10N: Help screen description for OP_TOGGLE_READ Index: <op_main_limit>
en: toggle view of read messages
es: Activar la vista de mensajes leídos

note: L10N: Help screen description for OP_TOGGLE_WRITE Index: <op_toggle_write>
en: toggle whether the mailbox will be rewritten
es: Activar que el buzón sea reescrito

note: L10N: Help screen description for OP_TOP_PAGE Menu: <menu_movement>
en: move to the top of the page
es: ir al principio de la página

note: L10N: Help screen description for OP_UNCATCHUP Browser: <op_catchup>
en: mark all articles in newsgroup as unread
es: Marcar como no leídos todos los artículos del grupo de noticias

note: L10N: Help screen description for OP_UNDELETE_SUBTHREAD Index: <op_undelete_thread>
en: undelete all messages in subthread
es: restaurar todos los mensajes del subhilo

note: L10N: Help screen description for OP_UNDELETE_THREAD Index: <op_undelete_thread>
en: undelete all messages in thread
es: restaurar todos los mensajes del hilo

note: L10N: Help screen description for OP_UNSUBSCRIBE_PATTERN Browser: <op_subscribe_pattern>
en: unsubscribe from newsgroups matching a pattern
es: Desuscribir de los grupos de noticias coincidentes con el patrón

note: L10N: Help screen description for OP_VERSION Global: <op_version>
en: show the NeoMutt version number and date
es: mostrar el número de versión y fecha de NeoMutt

note: L10N: Help screen description for OP_VIEW_ATTACHMENTS Index: <op_view_attachments> Pager: <op_view_attachments>
en: show MIME attachments
es: mostrar archivos adjuntos tipo MIME

note: L10N: Help screen description for OP_VIEW_RAW_MESSAGE Index: <op_edit_raw_message>
en: show the raw message
es: Mostrar el mensaje literal

note: L10N: Help screen description for OP_WHAT_KEY Global: <op_what_key>
en: display the keycode for a key press
es: Mostrar el código de teclas presionadas

note: L10N: Help screen description for OP_DECRYPT_COPY Index: <op_save>
en: make decrypted copy
es: crear copia descifrada

note: L10N: Help screen description for OP_DECRYPT_SAVE Index: <op_save>
en: make decrypted copy and delete
es: crear copia descifrada y suprimir

note: L10N: Help screen description for OP_EXTRACT_KEYS Attach Dialog: <op_extract_keys> Index: <op_extract_keys>
en: extract supported public keys
es: extraer claves públicas soportadas

note: L10N: Help screen description for OP_FORGET_PASSPHRASE Attach Dialog: <op_forget_passphrase> Compose Dialog: <op_forget_passphrase> Index: <op_forget_passphrase>
en: wipe passphrases from memory
es: borrar contraseñas de la memoria

note: L10N: Help screen description for OP_ENVELOPE_EDIT_BCC Envelope Window: <op_envelope_edit_bcc>
en: edit the BCC list
es: editar el campo BCC

note: L10N: Help screen description for OP_ENVELOPE_EDIT_CC Envelope Window: <op_envelope_edit_cc>
en: edit the CC list
es: editar el campo CC

note: L10N: Help screen description for OP_ENVELOPE_EDIT_FCC Envelope Window: <op_envelope_edit_fcc>
en: enter a file to save a copy of this message in
es: guardar copia de este mensaje en el archivo

note: L10N: Help screen description for OP_ENVELOPE_EDIT_FOLLOWUP_TO Envelope Window: <op_envelope_edit_followup_to>
en: edit the Followup-To field
es: editar el campo Seguimiento

note: L10N: Help screen description for OP_ENVELOPE_EDIT_FROM Envelope Window: <op_envelope_edit_from>
en: edit the from field
es: editar el campo De:

note: L10N: Help screen description for OP_ENVELOPE_EDIT_HEADERS Compose Dialog: <op_envelope_edit_headers>
en: edit the message with headers
es: editar el mensaje con encabezados

note: L10N: Help screen description for OP_ENVELOPE_EDIT_NEWSGROUPS Envelope Window: <op_envelope_edit_newsgroups>
en: edit the newsgroups list
es: editar la lista de grupos de noticias

note: L10N: Help screen description for OP_ENVELOPE_EDIT_REPLY_TO Envelope Window: <op_envelope_edit_reply_to>
en: edit the Reply-To field
es: editar el campo 'Responder a'

note: L10N: Help screen description for OP_ENVELOPE_EDIT_SUBJECT Envelope Window: <op_envelope_edit_subject>
en: edit the subject of this message
es: editar el asunto de este mensaje

note: L10N: Help screen description for OP_ENVELOPE_EDIT_TO Envelope Window: <op_envelope_edit_to>
en: edit the TO list
es: editar la lista TO

note: L10N: Help screen description for OP_ENVELOPE_EDIT_X_COMMENT_TO Envelope Window: <op_envelope_edit_x_comment_to>
en: edit the X-Comment-To field
es: editar el campo 'X-Comment-To'

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_CHANGE_VFOLDER Index: <op_main_change_folder>
en: open a different virtual folder
es: Abrir una carpeta virtual distinta

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_ENTIRE_THREAD Index: <op_main_entire_thread>
en: read entire thread of the current message
es: leer el hilo completo del mensaje actual

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_VFOLDER_FROM_QUERY Index: <op_main_vfolder_from_query>
en: generate virtual folder from query
es: Generar carpeta virtual a partir de la búsqueda

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_VFOLDER_FROM_QUERY_READONLY Index: <op_main_vfolder_from_query>
en: generate a read-only virtual folder from query
es: Generar carpeta virtual de sólo lectura a partir de la búsqueda

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_WINDOWED_VFOLDER_BACKWARD Index: <op_main_windowed_vfolder>
en: shifts virtual folder time window backwards
es: Mueve el tiempo de la ventana de la carpeta virtual al revés

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_WINDOWED_VFOLDER_FORWARD Index: <op_main_windowed_vfolder>
en: shifts virtual folder time window forwards
es: Mueve el tiempo de la ventana de la carpeta virtual hacia delante

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_WINDOWED_VFOLDER_RESET Index: <op_main_windowed_vfolder>
en: resets virtual folder time window to the present
es: resetea la ventana de tiempo de la carpeta virtual al presente

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_ATTACH_KEY Compose Dialog: <op_attachment_attach_key>
en: attach a PGP public key
es: adjuntar clave PGP pública

note: L10N: Help screen description for OP_CHECK_TRADITIONAL Attach Dialog: <op_check_traditional> Index: <op_check_traditional>
en: check for classic PGP
es: verificar presencia de un PGP clásico

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_PGP_MENU Envelope Window: <op_compose_pgp_menu>
en: show PGP options
es: mostrar opciones PGP

note: L10N: Help screen description for OP_MAIL_KEY Index: <op_mail_key>
en: mail a PGP public key
es: enviar clave PGP pública

note: L10N: Help screen description for OP_VIEW_ID GPGME Key Selection Dialog: <op_view_id> PGP Key Selection Dialog: <op_view_id>
en: view the key's user id
es: mostrar la identificación del usuario de la clave

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_FIRST Sidebar: <op_sidebar_first>
en: move the highlight to the first mailbox
es: Mover el resaltado al primer buzón

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_LAST Sidebar: <op_sidebar_last>
en: move the highlight to the last mailbox
es: Mover el resaltado al último buzón

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_NEXT Sidebar: <op_sidebar_next>
en: move the highlight to next mailbox
es: Mover el resaltado al siguiente buzón

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_NEXT_NEW Sidebar: <op_sidebar_next_new>
en: move the highlight to next mailbox with new mail
es: Mover el resaltado al siguiente buzón con correo nuevo

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_OPEN Sidebar: <op_sidebar_open>
en: open highlighted mailbox
es: Abrir buzón resaltado

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_PAGE_DOWN Sidebar: <op_sidebar_page_down>
en: scroll the sidebar down 1 page
es: Mover la barra lateral una página hacia abajo

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_PAGE_UP Sidebar: <op_sidebar_page_up>
en: scroll the sidebar up 1 page
es: Mover la barra lateral una página hacia arriba

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_PREV Sidebar: <op_sidebar_prev>
en: move the highlight to previous mailbox
es: Mover el resaltado al buzón anterior

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_PREV_NEW Sidebar: <op_sidebar_prev_new>
en: move the highlight to previous mailbox with new mail
es: Mover el resaltado al buzón anterior con correo nuevo

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_TOGGLE_VIRTUAL Sidebar: <op_sidebar_toggle_virtual>
en: toggle between mailboxes and virtual mailboxes
es: cambiar entre buzones o buzones virtuales

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_TOGGLE_VISIBLE Sidebar: <op_sidebar_toggle_visible>
en: make the sidebar (in)visible
es: hacer la barra lateral (in)visible

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_SMIME_MENU Envelope Window: <op_compose_smime_menu>
en: show S/MIME options
es: mostrar opciones S/MIME

en: null operation
es: operación nula

en: [-- Type: %s/%s%s%s, Encoding: %s, Size: %s --]
es: [-- Tipo: %s/%s%s%s, Codificación: %s, Tamaño: %s --]

en: [-- Alternative Type #%d: %s/%s%s%s, Encoding: %s, Size: %s --]
es: [-- Tipo alternativo #%d: %s/%s%s%s, Codificación: %s, Tamaño: %s --]

en: [-- Autoview using %s --]
es: [-- Automuestra usando %s --]

en: Invoking autoview command: %s
es: Invocando comando de automuestra: %s

en: [-- Can't run %s --]
es: [-- No se puede ejecutar %s --]

en: [-- Autoview stderr of %s --]
es: [-- Error al ejecutar %s --]

en: [-- Error: message/external-body has no access-type parameter --]
es: [-- Error: Contenido message/external no tiene parámetro acces-type --]

note: L10N: If the translation of this string is a multi line string, then each line should start with "[-- " and end with " --]". The first "%s/%s" is a MIME type, e.g. "text/plain". The last %s expands to a date as returned by `mutt_date_parse_date()`. Note: The size argument printed is not the actual n
en: [-- This %s/%s attachment (size %s byte) has been deleted --]
    [-- on %s --]
     | [-- This %s/%s attachment (size %s bytes) has been deleted --]
    [-- on %s --]
es[0]: [-- Este archivo adjunto %s/%s (de tamaño %s byte) ha sido borrado --]
    [-- en %s --]
es[1]: [-- Este archivo adjunto %s/%s (de tamaño %s bytes) ha sido borrado --]
    [-- en %s --]

note: L10N: If the translation of this string is a multi line string, then each line should start with "[-- " and end with " --]". The first "%s/%s" is a MIME type, e.g. "text/plain". Note: The size argument printed is not the actual number as passed to gettext but the prettified version, e.g. size = 2048
en: [-- This %s/%s attachment (size %s byte) has been deleted --]
     | [-- This %s/%s attachment (size %s bytes) has been deleted --]
es[0]: [-- Este archivo adjunto %s/%s (de tamaño %s byte) ha sido borrado --]
es[1]: [-- Este archivo adjunto %s/%s (de tamaño %s bytes) ha sido borrado --]

note: L10N: If the translation of this string is a multi line string, then each line should start with "[-- " and end with " --]". The first "%s/%s" is a MIME type, e.g. "text/plain". The last %s expands to a date as returned by `mutt_date_parse_date()`. Caution: Argument three %3$ is also defined but sho
en: [-- This %s/%s attachment has been deleted --]
    [-- on %4$s --]
es: [-- Este archivo adjunto %s/%s ha sido borrado --]
    [-- en %4$s --]

note: L10N: If the translation of this string is a multi line string, then each line should start with "[-- " and end with " --]". The first "%s/%s" is a MIME type, e.g. "text/plain".
en: [-- This %s/%s attachment has been deleted --]
es: [-- Este archivo adjunto %s/%s ha sido borrado --]

en: [-- name: %s --]
es: [-- nombre: %s --]

note: L10N: If the translation of this string is a multi line string, then each line should start with "[-- " and end with " --]". The "%s/%s" is a MIME type, e.g. "text/plain".
en: [-- This %s/%s attachment is not included, --]
    [-- and the indicated external source has expired --]
es: [-- Este archivo adjunto %s/%s no está incluido --]
    [-- y la fuente externa especificada ha expirado. --]

note: L10N: If the translation of this string is a multi line string, then each line should start with "[-- " and end with " --]". The "%s/%s" is a MIME type, e.g. "text/plain".  The %s after access-type is an access-type as defined by the MIME RFCs, e.g. "FTP", "LOCAL-FILE", "MAIL-SERVER".
en: [-- This %s/%s attachment is not included, --]
    [-- and the indicated access-type %s is unsupported --]
es: [-- Este archivo adjunto %s/%s no está incluido --]
    [-- y el tipo de acceso especificado %s no está soportado --]

en: [-- Error: Could not display any parts of Multipart/Alternative --]
es: [-- Error: no se pudo mostrar ninguna parte de multipart/alternative --]

note: L10N: %s is the attachment description, filename or form_name.
en: [-- Attachment #%d: %s --]
es: [-- Archivo adjunto #%d: %s --]

en: [-- Attachment #%d --]
es: [-- Archivo adjunto #%d --]

en: One or more parts of this message could not be displayed
es: Una o más partes de este mensaje no han podido mostrarse

en: Unable to open 'memory stream'
es: Imposible abrir archivo temporal

en: Unable to open temporary file
es: Imposible abrir archivo temporal

en: failed to re-open 'memory stream'
es: Imposible re-abrir 'memory stream'

en: Error: multipart/signed has no protocol
es: Error: multipart/signed no tiene protocolo

en: [-- This is an attachment --]
es: [-- Esto es un adjunto --]

note: L10N: %s/%s is a MIME type, e.g. "text/plain".
en: [-- %s/%s is unsupported --]
es: [-- %s/%s no está soportado --]

note: L10N: %s expands to a keystroke/key binding, e.g. 'v'.
en: [-- This is an attachment (use '%s' to view this part) --]
es: [-- Esto es archivo adjunto (use '%s' para ver esta parte) --]

note: L10N: %s/%s is a MIME type, e.g. "text/plain". The last %s expands to a keystroke/key binding, e.g. 'v'.
en: [-- %s/%s is unsupported (use '%s' to view this part) --]
es: [-- %s/%s no está soportado (use '%s' para ver esta parte) --]

en: [-- This is an attachment (need 'view-attachments' bound to key) --]
es: [-- Esto es un archivo adjunto (se necesita 'ver adjuntos' enlazado a una tecla) --]

note: L10N: %s/%s is a MIME type, e.g. "text/plain".
en: [-- %s/%s is unsupported (need 'view-attachments' bound to key) --]
es: [-- %s/%s no está soportado (se necesita 'ver adjuntos' enlazado a una tecla) --]

en: Set option %s before setting %s
es: Setee la opción %s antes de setear %s

note: L10N: This applies to the "$header_cache_compress_level" config variable. It shows the minimum and maximum values, e.g. 'between 1 and 22' L10N: This applies to the "$wrap_headers" config variable.
en: Option %s must be between %d and %d inclusive
es: La opción %s debe estar entre %d y %d, incluyendolos

en: message is tagged
es: el mensaje esta etiquetado

en: message is flagged
es: el mensaje esta marcado

en: message is deleted
es: el mensaje esta eliminado

en: attachment is deleted
es: el adjunto esta eliminado

en: message has been replied to
es: el mensaje ya ha sido respondido

en: message has been read
es: el mensaje ha sido leído

en: message is new
es: el mensaje es nuevo

en: thread has been read
es: el hilo ha sido leído

en: thread has at least one new message
es: el hilo tiene al menos un nuvo mensaje

en: message has been read (%S expando)
es: el mensaje ha sido leido (%S expandido)

en: message has been read (%Z expando)
es: el mensaje ha sido leido (%Z expando)

en: message signed with a verified key
es: el mensaje ha sido firmado con una llave verificada

en: message is PGP-encrypted
es: el mensaje tiene encriptación PGP

en: message is signed
es: el mensaje esta firmado

en: message contains a PGP key
es: el mensaje contiene una llave PGP

en: message has no cryptography information
es: el mensaje no tiene información criptográfica

en: message is not To: you
es: el mensaje no es Para: ti

en: message is To: you and only you
es: el mensaje es Para: tú y solo tú

en: message is To: you
es: el mensaje es Para: ti

en: message is Cc: to you
es: el mensaje es Cc: para ti

en: message is From: you
es: el mensaje es De: Ti

en: message is sent to a subscribed mailing list
es: el mensaje se ha enviado a una lista de correos suscrita

en: you are in the Reply-To: list
es: estás en Responder-a: lista

en: Message flags:
es: Marcas del mensaje:

en: Help for %s
es: Ayuda para %s

en: History '%s'
es: Historial '%s'

en: %s:%d: Bad history file format
es: %s:%d: Formato de archivo de historial erróneo

en: Can't create temporary file
es: No se pudo crear archivo temporal

en: current mailbox shortcut '^' is unset
es: el atajo '^' no está definido

en: mailbox shortcut expanded to empty regex
es: el atajo se ha expandido a una expresión regular vacía

en: badly formatted command string
es: línea de orden formateada de manera incorrecta

en: unhook: Can't do unhook * from within a hook
es: unhook: No se puede desenganchar * desde dentro de un gancho

en: unhook: unknown hook type: %s
es: unhook: tipo de gancho desconocido: %s

en: unhook: Can't delete a %s from within a %s
es: unhook: No se puede suprimir un %s desde dentro de un %s

en: No authenticators available or wrong credentials
es: Sin autenticadores disponibles o credenciales incorrectas

note: L10N: (%s) is the method name, e.g. Anonymous, CRAM-MD5, GSSAPI, SASL
en: Authenticating (%s)...
es: Comprobando autenticidad (%s)...

note: L10N: %s is the method name, e.g. Anonymous, CRAM-MD5, GSSAPI, SASL
en: %s authentication failed
es: La autenticación %s falló

en: SASL authentication failed
es: Auntenticación SASL falló

en: LOGIN disabled on this server
es: LOGIN desactivado en este servidor

en: Logging in...
es: Entrando...

en: Login failed
es: El login falló

en: %s is an invalid IMAP path
es: %s es una ruta IMAP incorrecta

en: Getting folder list...
es: Consiguiendo lista de carpetas...

note: L10N: (%s) is the name / path of the folder we were trying to browse
en: No such folder: %s
es: No existe la carpeta: %s

en: Create mailbox:
es: Crear buzón:

en: Mailbox must have a name
es: El buzón debe tener un nombre

en: Mailbox created
es: Buzón creado

en: Can't rename root folder
es: No se pudo renombrar la carpeta raíz

en: Rename mailbox %s to:
es: Renombrar el buzón %s a:

en: Rename failed: %s
es: Fallo al renombrar: %s

en: Mailbox renamed
es: Se renombró el buzón

en: Mailbox %s@%s closed
es: Se cerró el buzón %s@%s

en: IMAP command failed: %s
es: Comando IMAP falló: %s

en: Option %s: %s is not a valid authenticator
es: Opción %s: %s no es un autenticador válido

en: This IMAP server is ancient. NeoMutt does not work with it.
es: Este servidor IMAP es anticuado. No funciona con neomutt.

en: CREATE failed: %s
es: Falló el CREAR: %s

en: Closing connection to %s...
es: Cerrando conexión a %s...

en: Secure connection with TLS?
es: ¿Iniciar conexión segura con TLS?

en: Could not negotiate TLS connection
es: No se pudo negociar una conexión TLS

en: Encrypted connection unavailable
es: Conexión cifrada no disponible

en: Subscribing to %s...
es: Suscribiendo a %s...

en: Unsubscribing from %s...
es: Anulando la inscripción a %s...

en: Copying %d message to %s... | Copying %d messages to %s...
es[0]: Copiando el mensaje %d a %s...
es[1]: Copiando los mensajes %d a %s...

en: Create %s?
es: ¿Crear %s?

en: Expunge failed
es: Error al borrar

en: Marking %d message deleted... | Marking %d messages deleted...
es[0]: Marcando el mensaje %d como borrado...
es[1]: Marcando los mensajes %d como borrados...

en: Saving changed message... [%d/%d] | Saving changed messages... [%d/%d]
es[0]: Guardando el mensaje modificado... [%d/%d]
es[1]: Guardando los mensajes modificados... [%d/%d]

en: Error saving flags. Close anyway?
es: Error al guardar las marcas. ¿Cerrar de todos modos?

en: Error saving flags
es: Fallo al guardar marcas

en: Expunging messages from server...
es: Eliminando mensajes del servidor...

en: imap_sync_mailbox: EXPUNGE failed
es: imap_sync_mailbox: fallo al BORRAR

en: Selecting %s...
es: Seleccionando %s...

en: Error opening mailbox
es: ¡Error al abrir el buzón!

en: IMAP server doesn't support custom flags
es: El servidor IMAP no soporta marcas personalizadas

en: Invalid IMAP flags
es: Marcas IMAP erróneas

note: L10N: This prompt is made if the user hits Ctrl-C when opening an IMAP mailbox
en: Abort download and close mailbox?
es: ¿Cancelar descarga y cerrar el buzón?

en: Evaluating cache...
es: Evaluando cache...

en: Fetching flag updates...
es: Actualizando marcas...

note: L10N: After opening an IMAP mailbox using QRESYNC, Mutt performs a quick sanity check.  If that fails, Mutt reopens the mailbox using a normal download.
en: QRESYNC failed.  Reopening mailbox.
es: QRESYNC falló.  Reabriendo buzón

en: Unable to fetch headers from this IMAP server version
es: Imposible obtener encabezados a partir de esta versión del servidor IMAP

en: Fetching message headers...
es: Obteniendo encabezados de mensajes...

en: Uploading message...
es: Subiendo mensaje ...

en: Copying message %d to %s...
es: Copiando mensaje %d a %s...

en: Fetching message...
es: Obteniendo mensaje...

en: The message index is incorrect. Try reopening the mailbox.
es: El índice de mensajes es incorrecto. Intente reabrir el buzón.

en: Header search without header name: %s
es: Búsqueda de encabezados sin nombre de encabezado: %s

en: Server-side custom search not supported: %s
es: El servidor no soporta búsqueda personalizada: %s

en: Continue?
es: ¿Continuar?

note: L10N: $status_format default format
en: -%r-NeoMutt: %D [Msgs:%<M?%M/>%m%<n? New:%n>%<o? Old:%o>%<d? Del:%d>%<F? Flag:%F>%<t? Tag:%t>%<p? Post:%p>%<b? Inc:%b>%<l? %l>]---(%<T?%T/>%s/%S)-%>-(%P)---
es: -%r-NeoMutt: %D [Msgs:%<M?%M/>%m%<n? Nuevos:%n>%<o? Antiguos:%o>%<d? Elim:%d>%<F? Marc:%F>%<t? Etiq:%t>%<p? Post:%p>%<b? Inc:%b>%<l? %l>]---(%<T?%T/>%s/%S)-%>-(%P)---

en: Quit
es: Salir

en: Reply
es: Responder

en: Group
es: Grupo

en: Post
es: Publicar

en: Followup
es: Seguimiento

note: L10N: %s is one of the CHECK_ACL entries below.
en: %s: Operation not permitted by ACL
es: ACL no permite la función %s

en: Failed to create query, aborting
es: Fallo al crear petición, abortando

en: %s is not a mailbox
es: %s no es un buzón

en: Mailbox was externally modified.  Flags may be wrong.
es: Buzón fue modificado externamente.  Indicadores posiblemente incorrectos.

en: New mail in this mailbox
es: Correo nuevo en este buzón

en: Mailbox was externally modified
es: Buzón fue modificado externamente

en: No mailbox is open
es: Ningún buzón abierto

en: No tagged messages
es: No hay mensajes marcados

en: Nothing to do
es: Nada que hacer

en: (no mailbox)
es: (ningún buzón)

note: L10N: Status bar message: the end of the list emails is visible in the index L10N: Status bar message: the end of the email is visible in the pager
en: end
es: final

note: L10N: Status bar message: all the emails are visible in the index L10N: Status bar message: the entire email is visible in the pager
en: all
es: todos

note: L10N: CHECK_ACL
en: Can't delete message
es: No se puede borrar el mensaje

note: L10N: CHECK_ACL L10N: Due to the implementation details we do not know whether we delete zero, 1, 12, ... messages. So in English we use "messages". Your language might have other means to express this.
en: Can't delete messages
es: No se han podido borrar los mensajes

note: L10N: This is displayed when the x-label on one or more messages is edited.
en: %d label changed | %d labels changed
es[0]: Se modificó la etiqueta %d
es[1]: Se modificaron las etiquetas %d

note: L10N: This is displayed when editing an x-label, but no messages were updated.  Possibly due to canceling at the prompt or if the new label is the same as the old label.
en: No labels changed
es: No se modificaron etiquetas

note: L10N: CHECK_ACL
en: Can't edit message
es: No se puede editar el mensaje

note: L10N: CHECK_ACL
en: Can't flag message
es: No se pudo marcar el mensaje

en: Jump to message:
es: Saltar al mensaje:

en: Argument must be a message number
es: Argumento tiene que ser un número de mensaje

en: Invalid message number
es: Número de mensaje erróneo

en: That message is not visible
es: Ese mensaje no es visible

note: L10N: CHECK_ACL
en: Can't break thread
es: No se puede detener el hilo

en: Thread broken
es: Hilo roto

en: Thread can't be broken, message is not part of a thread
es: El hilo no puede romperse, el mensaje no es parte de un hilo

en: Open mailbox in read-only mode
es: Abrir buzón en modo de sólo lectura

en: Open mailbox
es: Abrir buzón

en: Thread contains unread or flagged messages
es: El hilo contiene mensajes marcados o no leídos

en: Delete messages matching:
es: Suprimir mensajes que coincidan con:

en: Limit to messages matching:
es: Limitar a mensajes que coincidan con:

en: To view all messages, limit to "all"
es: Para ver todos los mensajes, limite a "all"

note: L10N: CHECK_ACL
en: Can't link threads
es: No se pueden vincular los hilos

en: No Message-ID: header available to link thread
es: Sin identificador de mensaje: encabezado disponible para vincular hilo

en: Threads linked
es: Hilos enlazados

en: No thread linked
es: Ningún hilo enlazado

en: Folder doesn't support tagging, aborting
es: La carpeta no soporta marcas, cancelando

en: No tag specified, aborting
es: No se especificó marca, cancelando

en: Update tags...
es: Actualizando marcas...

en: Failed to modify tags, aborting
es: Fallo al modificar marcas, cancelando

en: No new messages in this limited view
es: El mensaje anterior no es visible en la pestaña

en: No new messages
es: No hay mensajes nuevos

en: No unread messages in this limited view
es: No hay ningún mensaje no leído en esta pestaña

en: No unread messages
es: No hay mensajes sin leer

en: Search wrapped to top
es: La búsqueda volvió a empezar desde arriba

en: Search wrapped to bottom
es: La búsqueda volvió a empezar desde abajo

en: No more threads
es: No hay mas hilos

en: You are on the first thread
es: Ya está en el primer hilo

en: You are on the last message
es: Está en el último mensaje

en: No undeleted messages
es: No hay mensajes borrados recuperados

en: No mailboxes have new mail
es: Ningún buzón con mensajes nuevos.

en: You are on the first message
es: Está en el primer mensaje

note: L10N: CHECK_ACL L10N: Due to the implementation details we do not know whether we mark zero, 1, 12, ... messages as read. So in English we use "messages". Your language might have other means to express this.
en: Can't mark messages as read
es: Error al marcar los mensajes como leídos

en: No limit pattern is in effect
es: No hay patrón limitante activo

en: Tag messages matching:
es: Marcar mensajes que coincidan con:

note: L10N: CHECK_ACL L10N: Due to the implementation details we do not know whether we undelete zero, 1, 12, ... messages. So in English we use "messages". Your language might have other means to express this.
en: Can't undelete messages
es: No se pueden recuperar mensajes borrados

en: Undelete messages matching:
es: Recuperar mensajes borrados que coincidan con:

en: Untag messages matching:
es: Desmarcar mensajes que coincidan con:

note: L10N: This is the prompt for <mark-message>.  Whatever they enter will be prefixed by $mark_macro_prefix and will become a macro hotkey to jump to the currently selected message.
en: Enter macro stroke:
es: Introducir pulsación macro:

note: L10N: "message hotkey" is the key bindings menu description of a macro created by <mark-message>.
en: message hotkey
es: Tecla para mensaje

note: L10N: This is echoed after <mark-message> creates a new hotkey macro.  %s is the hotkey string ($mark_macro_prefix followed by whatever they typed at the prompt.)
en: Message bound to %s
es: El mensaje se rebotó a %s

note: L10N: This error is printed if <mark-message> can't find a Message-ID for the currently selected message in the index.
en: No message ID to macro
es: Sin identificador de mensaje para macro

en: Quit NeoMutt?
es: ¿Salir de NeoMutt?

note: L10N: CHECK_ACL
en: Can't toggle new
es: No se puede activar nuevo

note: L10N: CHECK_ACL
en: Can't undelete message
es: No se puede recuperar el mensaje borrado

en: Logged out of IMAP servers
es: Se cerró la conexión a los servidores IMAP

en: No Message-Id. Unable to perform operation.
es: Sin identificación de mensaje. No se puede realizar la operación.

en: No deleted messages found in the thread
es: Ningún mensaje borrado encontrado en el hilo

en: Enter Message-Id:
es: Introducir la identificación del mensaje:

en: Article has no parent reference
es: Al articulo no tiene referencia

en: Message is not visible in limited view
es: El mensaje no es visible en vista limitada

en: Fetching %s from server...
es: Obteniendo %s desde el servidor...

en: Article %s not found on the server
es: Artículo %s no encontrado en el servidor

en: Open newsgroup in read-only mode
es: Abrir grupo de noticias en modo de sólo lectura

en: Open newsgroup
es: Abrir grupo de noticias

en: Posting to this group not allowed, may be moderated. Continue?
es: Enviar un mensaje a este grupo no está permitido, podría ser moderado. ¿Continuar?

en: No virtual folder and no Message-Id, aborting
es: No existe carpeta virtual ni identificación de mensaje, cancelando

en: failed to find message in notmuch database. try running 'notmuch new'.
es: Fallo al encontrar el mensaje en la base de datos notmuch. Intente 'notmuch new'

en: Failed to read thread, aborting
es: Fallo al leer el hilo, cancelando

en: No query, aborting
es: Sin asunto, cancelando

en: Windowed queries disabled
es: Los asuntos en ventana están desactivados

en: No notmuch vfolder currently loaded
es: No hay carpeta 'vfolder' de notmuch cargada

en: There are no messages
es: No hay nuevos mensajes

en: No visible messages
es: No hay mensajes visibles

en: Changing threaded display should prefer $use_threads over $sort
es: Cambiando visualización hilada debería preferir $use_threads sobre $sort

en: Binding '%s' will alias '%s'  Before, try: 'bind %s %s noop'
es: Enlazar '%s' hará un alias con '%s'  Primero, intente: 'bind %s %s noop'

note: L10N: '%s' is the (misspelled) name of the menu, e.g. 'index' or 'pager'
en: %s: no such menu
es: %s: menú desconocido

en: %s: null key sequence
es: %s: sequencia de teclas vacía

en: Function '%s' not available for menu '%s'
es: La función '%s' no está disponible para el menú '%s'

en: macro: empty key sequence
es: macro: sequencia de teclas vacía

en: exec: no arguments
es: exec: faltan parámetros

en: %s: no such function
es: %s: función desconocida

note: L10N: '%s' is the name of the menu, e.g. 'index' or 'pager', it might also be 'all' when all menus are affected.
en: %s: no binds for this menu
es: %s: no existen enlaces para este menú

en: %s: no macros for this menu
es: %s: no existen macros para este menú

en: Key is not bound
es: La tecla no está enlazada a una función

en: Key is not bound.  Press '%s' for help.
es: Tecla sin enlace. Presione '%s' para obtener ayuda.

en: Macro loop detected
es: Bucle de macros detectado

en: Abort key is not set, defaulting to Ctrl-G
es: Tecla de cancelar no definida, es Ctrl-G por defecto

en: Specified abort key sequence (%s) will be truncated to first key
es: La secuencia de teclas de cancelación (%s) será truncada a la primera tecla

en: Couldn't source lua source: %s
es: No pudo encontrar fuente lua: %s

en: Error: Couldn't load the lua interpreter
es: Error: no se pudo cargar el interpretador lua

en: Improperly formatted entry for type %s in "%s" line %d
es: Entrada mal formateada para el tipo %s en "%s" renglón %d

note: L10N: Mutt is trying to look up a mailcap value, but $mailcap_path is empty. We added a reference to the MAILCAPS environment variable as a hint too. Because the variable is automatically populated by Mutt, this should only occur if the user deliberately runs in their shell: export MAILCAPS= or deli
en: Neither mailcap_path nor MAILCAPS specified
es: mailcap_path y MAILCAPS sin especificar

en: mailcap entry for type %s not found
es: Entrada mailcap para tipo %s no encontrada

note: L10N: maildir_field_delimiter is a config variable and shouldn't be translated
en: maildir_field_delimiter must be exactly one character long
es: maildir_field_delimiter debe ser exactamnete de un caracter de longitud

note: L10N: maildir_field_delimiter is a config variable and shouldn't be translated
en: maildir_field_delimiter cannot be alphanumeric or '-.\/'
es: maildir_field_delimiter no puede ser alfanumérico o '-.\/'

en: Scanning %s...
es: Escaneando %s...

en: Reading %s...
es: Leyendo %s...

note: L10N: Displayed before/as a mailbox is being synced
en: Writing %s...
es: Escribiendo %s...

en: Could not flush message to disk
es: No se pudo escribir al disco

en: maildir_commit_message(): unable to set time on file
es: maildir_commit_message(): incapaz de establecer el tiempo en el archivo

en: Error in command line: %s
es: Error en línea de comando: %s

en: Warning in command line: %s
es: Error en la línea de comando: %s

en: unable to determine nodename via uname()
es: imposible determinar el nombre de usuario mediante uname()

en: Option %s is deprecated
es: La opción '%s' esta obsoleta

en: Error initializing terminal
es: Fallo al inicializar la terminal

en: unable to determine username
es: Imposible determinar nombre de usuario

en: unable to determine home directory
es: Imposible determinar el directorio del usuario

en: Error: value '%s' is invalid for -d
es: Error: el valor '%s' es incorrecto para -d

en: Failed to parse mailto: link
es: Fallo al interpretar enlace mailto:

en: No recipients specified
es: No hay destinatarios

en: Can't use -E flag with stdin
es: No se puede usar -E con la salida estándar

en: Can't parse message template: %s
es: No se puedo interpretar la plantilla: %s

en: %s: unable to attach file
es: %s: imposible adjuntar archivo

en: No mailbox with new mail
es: Ningún buzón con correo nuevo

en: No incoming mailboxes defined
es: Ningún buzón de entrada definido

en: Mailbox is empty
es: El buzón está vacío

en: Mailbox is corrupt
es: Buzón corrupto

en: Couldn't lock %s
es: No se pudo bloquear %s

en: Mailbox was corrupted
es: El buzón se ha corrompido

en: Fatal error!  Could not reopen mailbox!
es: ¡Error crítico! ¡No se pudo reabrir el buzón!

en: Could not create temporary file
es: No se pudo crear el archivo temporáneo

en: sync: mbox modified, but no modified messages (report this bug)
es: sync: buzón modificado, pero sin mensajes modificados (reporte este fallo)

en: Committing changes...
es: Guardando cambios...

en: Write failed!  Saved partial mailbox to %s
es: ¡La escritura falló! Buzón parcial guardado en %s

en: Could not reopen mailbox
es: Imposible reabrir buzón

en: Can't write message
es: No se pudo escribir el mensaje

en: Reverse search for:
es: Buscar en sentido opuesto:

en: Search for:
es: Buscar por:

en: Not found
es: No hay resultados

en: No entries
es: No hay entradas

en: Jump to:
es: Saltar a:

en: Invalid index number
es: Número de índice inválido

en: You are on the first entry
es: Está en la primera entrada

en: You are on the last entry
es: Está en la última entrada

en: You can't scroll up farther
es: Ya no puede subir más

en: You can't scroll down farther
es: Ya no puede bajar más

en: Tagging is not supported
es: Las marcas no están soportadas

en: No tagged entries
es: No hay entradas marcadas

en: Out of memory
es: Sin memoria

en: Failed to seek file: %s
es: Falla al buscar archivo: %s

en: Timeout exceeded while attempting fcntl lock
es: Bloqueo fcntl tardó demasiado

en: Waiting for fcntl lock... %d
es: Esperando bloqueo fcntl... %d

en: Timeout exceeded while attempting flock lock
es: Bloqueo flock tardó demasiado

en: Waiting for flock attempt... %d
es: Esperando bloqueo flock... %d

en: Closed log file: %s
es: Se cerró el archivo de registro: %s

en: Debugging at level %d to file '%s'
es: Modo debug en nivel %d al archivo '%s'

en: Logging at level %d to file '%s'
es: Logging a nivel %d al archivo '%s'

en: Error: converting path to absolute
es: Error: convertir ruta a absoluta

en: open /dev/urandom: %s
es: abrir /dev/urandom: %s

en: read /dev/urandom: %s
es: leer /dev/urandom: %s

en: Bad regex: %s
es: Expresión regular errónea: %s

en: Not enough subexpressions for template
es: Subexpresiones insuficientes para la plantilla

en: index-hook cannot be used as a condition
es: index-hook no puede ser utilizado como condición

note: L10N: $ts_status_format default format
en: NeoMutt with %<m?%m messages&no messages>%<n? [%n NEW]>
es: NeoMutt con %<m?%m mensajes&no mensajes>%<n? [%n NUEVOS]>

en: Invalid value for option %s: %ld
es: Valor no válido para la opción %s: %ld

en: New mail in
es: Correo nuevo en

en: SSL is unavailable, can't connect to %s
es: SSL no está disponible, imposible conectar a %s

en: Cannot use 'last-' prefix with 'threads' for %s
es: No puedes utilizar el prefijo 'last-' con 'threads' para %s

en: Parent message is not available
es: El mensaje superior no está disponible

en: Root message is not visible in this limited view
es: El mensaje raíz no es visible en esta vista limitada

en: Parent message is not visible in this limited view
es: El mensaje superior no es visible en esta vista limitada

note: L10N: Means "The path you specified as the destination file is a directory." See the msgid "Save to file: " (alias.c, recvattach.c) These three letters correspond to the choices in the string.
en: File is a directory, save under it: (y)es, (n)o, (a)ll?
es: Este archivo es un directorio, ¿guardar en él? (s)í, (n)o, (t)odos

en: yna
es: snt

note: L10N: Means "The path you specified as the destination file is a directory." See the msgid "Save to file: " (alias.c, recvattach.c)
en: File is a directory, save under it?
es: El archivo es un directorio, ¿guardar en él?

en: File under directory:
es: Archivo bajo el directorio:

note: L10N: Options for: File %s exists, (o)verwrite, (a)ppend, or (c)ancel?
en: File exists, (o)verwrite, (a)ppend, or (c)ancel?
es: El archivo ya existe, ¿(s)obreescribir, (a)gregar o (c)ancelar?

en: oac
es: sac

en: Can't save message to POP mailbox
es: No se puede guardar un mensaje en buzón POP

en: Append messages to %s?
es: ¿Agregar mensajes a %s?

en: Can't save message to news server
es: No se pueden guardar mensajes en el servidor de noticias

en: Reading from %s interrupted...
es: Búsqueda desde %s interrumpida...

note: L10N: Displayed if a mailbox sync fails
en: Unable to write %s
es: Imposible escribir %s

note: L10N: Although we know the precise number of messages, we do not show it to the user. So feel free to use a "generic plural" as plural translation if your language has one.
en: message not deleted | messages not deleted
es[0]: No se borró el mensaje
es[1]: No se borraron los mensajes

en: Can't open trash folder
es: Imposible abrir carpeta de basura

note: L10N: Displayed if appending to $trash fails when syncing or closing a mailbox
en: Unable to append to trash folder
es: Incapáz de adjuntar a papelera de reciclaje

en: Mark all articles read?
es: ¿Marcar todos los artículos como leídos?

note: L10N: The first argument is the number of read messages to be moved, the second argument is the target mailbox.
en: Move %d read message to %s? | Move %d read messages to %s?
es[0]: ¿Mover mensaje leído %d a %s?
es[1]: ¿Mover mensajes leídos %d a %s?

en: Purge %d deleted message? | Purge %d deleted messages?
es[0]: ¿Borrar %d mensaje eliminado?
es[1]: ¿Borrar %d mensajes eliminados?

en: Moving read messages to %s...
es: Moviendo mensajes leídos a %s...

en: Mailbox is unchanged
es: Buzón sin cambios

en: %d kept, %d moved, %d deleted
es: Quedan %d, %d movidos, %d eliminados

en: %d kept, %d deleted
es: Quedan %d, %d eliminados

en:  Press '%s' to toggle write
es: Pulse '%s' para activar escritura

en: Use 'toggle-write' to re-enable write
es: Use 'toggle-write' para activar escritura

en: Mailbox is marked unwritable. %s
es: Marca de no escritura en el buzón. %s

en: Mailbox checkpointed
es: El buzón fue salvado

en: Can't open %s: it is a pipe
es: Imposible abrir %s: es una redirección

en: Can't toggle write on a readonly mailbox
es: No se puede cambiar a escritura en un buzón de sólo lectura

en: Changes to folder will be written on folder exit
es: Los cambios a la carpeta seran escritos al salir de ella

en: Changes to folder will not be written
es: Los cambios a la carpeta no serán escritos

en:  (current time: %c)
es:  (fecha actual: %c)

en: [-- %s output follows%s --]
es: [-- salida %s sigue%s --]

note: L10N: Due to the implementation details (e.g. some passwords are managed by gpg-agent) we can't know whether we forgot zero, 1, 12, ... passwords. So in English we use "Passphrases". Your language might have other means to express this.
en: Passphrases forgotten
es: Contraseñas olvidadas

en: Inline PGP can't be used with attachments.  Revert to PGP/MIME?
es: PGP inline no puede ser utilizado con adjuntos. ¿Cambiar a PGP/MIME?

en: Mail not sent: inline PGP can't be used with attachments
es: Email no enviado: PGP inline no puede utilizarse con adjuntos

en: Inline PGP can't be used with format=flowed.  Revert to PGP/MIME?
es: PGP Inline no puede ser utilizado con format=flowed. ¿Revertir a PGP/MIME?

en: Mail not sent: inline PGP can't be used with format=flowed
es: Correo no enviado: PGP inline no puede utilizarse con format=flowed

en: Invoking PGP...
es: Invocando PGP...

en: Message can't be sent inline.  Revert to using PGP/MIME?
es: El mensaje no puede enviarse en modo inline. ¿Revertir a PGP/MIME?

en: Mail not sent
es: Mensaje no enviado

en: S/MIME messages with no hints on content are unsupported
es: Los mensajes S/MIME sin pistas sobre el contenido no están soportados

en: Trying to extract PGP keys...
es: Intentando extraer las claves PGP...

en: Trying to extract S/MIME certificates...
es: Intentando extraer los certificados S/MIME...

en: [-- Error: Unknown multipart/signed protocol %s --]
es: [-- Error: Protocolo multipart/firmado %s desconocido --]

en: [-- Error: Missing or bad-format multipart/signed signature --]
es: [-- Error: Firma multiparte/signed faltante o de formato erróneo --]

en: [-- Warning: We can't verify %s/%s signatures --]
es: [-- Advertencia: No se pudieron verificar las firmas %s/%s. --]

en: [-- The following data is signed --]
es: [-- Los siguientes datos están firmados --]

en: [-- Warning: Can't find any signatures --]
es: [-- Advertencia: No se pudieron encontrar firmas. --]

en: [-- End of signed data --]
es: [-- Fin de los datos firmados --]

en: error enabling CMS protocol: %s
es: error activando el protocolo CMS: %s

en: error creating GPGME data object: %s
es: Error al crear objeto de datos GPGME: %s

en: error allocating data object: %s
es: Error al localizar objeto de datos: %s

en: error rewinding data object: %s
es: error al rebobinar objecto de datos: %s

en: error reading data object: %s
es: Error al leer objeto de datos: %s

en: secret key '%s' not found: %s
es: clave secreta '%s' no encontrada: %s

en: ambiguous specification of secret key '%s'
es: Especificación ambigua de la clave secreta '%s'

en: error setting secret key '%s': %s
es: Error al definir la clave secreta '%s': %s

en: error setting PKA signature notation: %s
es: Error al definir la notación de firma PKA: %s

en: error encrypting data: %s
es: Error al cifrar datos en: %s

en: error signing data: %s
es: Error al firmar datos: %s

en: $pgp_sign_as unset and no default key specified in ~/.gnupg/gpg.conf
es: $pgp_sign_as no está definido, y no hay clave predeterminada especificada en ~/.gnupg/gpg.conf

en: Warning: One of the keys has been revoked
es: Advertencia: una de las claves ha sido revocada

en: Warning: The key used to create the signature expired at:
es: Advertencia: la clave empleada para crear la firma caducó el:

en: Warning: At least one certification key has expired
es: Advertencia: al menos una clave de certificado del servidor ha vencido

en: Warning: The signature expired at:
es: Advertencia: la firma caducó el:

en: Can't verify due to a missing key or certificate
es: No pudo verificarse debido a la falta de una clave o certificado

en: The CRL is not available
es: CRL no disponible.

en: Available CRL is too old
es: El CRL disponible es demasiado antiguo

en: A policy requirement was not met
es: No se ha cumplido el requerimiento de la política

en: A system error occurred
es: Ha ocurrido un error del sistema

en: WARNING: PKA entry does not match signer's address:
es: AVISO: La entrada PKA no coincide con la dirección del firmante:

en: PKA verified signer's address is:
es: La dirección del firmante con PKA verificada es:

en: Fingerprint:
es: Huella:

en: WARNING: We have NO indication whether the key belongs to the person named as shown above
es: AVISO: NO hay evidencia de que la clave pertenezca a la persona indicada más arriba

en: WARNING: The key does NOT BELONG to the person named as shown above
es: AVISO: La clave NO PERTENECE a la persona indicada más arriba

en: WARNING: It is NOT certain that the key belongs to the person named as shown above
es: AVISO: NO existe la seguridad de que la clave pertenezca a la persona indicada más arriba

en: aka:
es: alias:

en: KeyID
es: Identificador de clave

note: L10N: You will see this message in place of "KeyID " if the S/MIME key has no ID. This is quite an error.
en: no signature fingerprint available
es: No hay firma de huella disponible

en: created:
es: Creado:

note: L10N: Show the algorithm and key ID of the encryption recipients, e.g Recipient: RSA key, ID 1111111111111111
en: Recipient: %s key, ID %s
es: Destinatario: %s llave, ID %s

en: [-- Begin encryption information --]
es: [-- Inicio de la información del encriptado --]

en: [-- End encryption information --]
es: [-- Fin de la información del encriptado --]

en: Error getting key information for KeyID %s: %s
es: Error al obtener información para el identificador de clave %s: %s

en: Good signature from:
es: Firma válida de:

en: *BAD* signature from:
es: Firma *INVÁLIDA* de:

en: Problem signature from:
es: Firma problemática de:

note: L10N: This is trying to match the width of the "Problem signature from:" translation just above.
en:                expires:
es:                caduca:

en: [-- Begin signature information --]
es: [-- Inicio de la información de la firma --]

en: Error: verification failed: %s
es: Error: fallo en la verificación: %s

en: *** Begin Notation (signature by: %s) ***
es: *** Comienzo del Comentario (firma de: %s) ***

en: *** End Notation ***
es: *** Fin del Comentario ***

en: [-- End signature information --]
es: [-- Fin de datos firmados --]

en: [-- Error: decryption failed: %s --]
es: [-- Error: fallo al descifrar: %s --]

en: Error importing key: %s
es: Error al importar la clave: %s

en: Error: decryption/verification failed: %s
es: Error: descifrado/verificación fallida: %s

en: PGP message successfully decrypted
es: Se descifró el mensaje PGP con éxito

en: Error: copy data failed
es: Error: copia de datos fallida

en: [-- BEGIN PGP MESSAGE --]
es: [-- PRINCIPIO DEL MENSAJE PGP --]

en: [-- BEGIN PGP PUBLIC KEY BLOCK --]
es: [-- PRINCIPIO DEL BLOQUE DE CLAVES PÚBLICAS PGP --]

en: [-- BEGIN PGP SIGNED MESSAGE --]
es: [-- PRINCIPIO DEL MENSAJE FIRMADO CON PGP --]

en: [-- END PGP MESSAGE --]
es: [-- FIN DEL MENSAJE PGP --]

en: [-- END PGP PUBLIC KEY BLOCK --]
es: [-- FIN DEL BLOQUE DE CLAVES PÚBLICAS PGP --]

en: [-- END PGP SIGNED MESSAGE --]
es: [-- FIN DEL MENSAJE FIRMADO CON PGP --]

en: [-- Error: could not find beginning of PGP message --]
es: [-- Error: no se encontró el principio del mensaje PGP --]

en: [-- Error: could not create temporary file --]
es: [-- Error: no pudo crearse archivo temporal --]

en: [-- The following data is PGP/MIME signed and encrypted --]
es: [-- Los datos siguientes están cifrados y firmados con PGP/MIME --]

en: [-- The following data is PGP/MIME encrypted --]
es: [-- Los datos siguientes están cifrados y firmados con PGP/MIME --]

en: [-- End of PGP/MIME signed and encrypted data --]
es: [-- Fin de datos cifrados y firmados con PGP/MIME --]

en: [-- End of PGP/MIME encrypted data --]
es: [-- Fin de datos cifrados con PGP/MIME --]

en: Could not decrypt PGP message
es: No se pudo descifrar el mensaje PGP

en: [-- The following data is S/MIME signed --]
es: [-- Los siguientes datos están firmados con S/MIME --]

en: [-- The following data is S/MIME encrypted --]
es: [-- Los datos siguientes están cifrados con S/MIME --]

en: [-- End of S/MIME signed data --]
es: [-- Fin de datos firmados con S/MIME --]

en: [-- End of S/MIME encrypted data --]
es: [-- Fin de datos cifrados con S/MIME --]

en: gpgme_op_keylist_start failed: %s
es: gpgme_op_keylist_start falló: %s

en: gpgme_op_keylist_next failed: %s
es: gpgme_op_keylist_next falló: %s

en: Looking for keys matching "%s"...
es: Buscando claves que coincidan con "%s"...

en: No matching keys found for "%s"
es: Sin claves coincidentes para "%s"

en: Use keyID = "%s" for %s?
es: ¿Usar keyID = "%s" para %s?

en: Enter keyID for %s:
es: Entre keyID para %s:

note: L10N: mutt_gpgme_select_secret_key() tries to list all secret keys to choose from.  This error is displayed if no results were found.
en: No secret keys found
es: No se encontraron claves secretas

en: Please enter the key ID:
es: Por favor entre la identificación de la clave:

en: Error exporting key: %s
es: Error al exportar la clave: %s

note: L10N: MIME description for exported (attached) keys. You can translate this entry to a non-ASCII string (it will be encoded), but it may be safer to keep it untranslated.
en: PGP Key 0x%s
es: Clave PGP 0x%s

en: GPGME: OpenPGP protocol not available
es: GPGME: protocolo OpenPGP no disponible

en: GPGME: CMS protocol not available
es: GPGME: protocolo CMS no disponible

note: L10N: S/MIME options (opportunistic encryption is on)
en: S/MIME (s)ign, sign (a)s, (p)gp, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
es: S/MIME ¿(f)irmar, firmar (c)omo, (p)gp, ca(n)celar o (m)odo oppenc off?

note: L10N: S/MIME options (opportunistic encryption is on)
en: sapco
es: fcpnm

note: L10N: PGP options (opportunistic encryption is on)
en: PGP (s)ign, sign (a)s, s/(m)ime, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
es: PGP ¿(f)irmar, firmar (c)omo, s/m(i)me, ca(n)celar o (m)odo oppenc off?

note: L10N: PGP options (opportunistic encryption is on)
en: samco
es: fcinm

note: L10N: S/MIME options (opportunistic encryption is off)
en: S/MIME (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, (p)gp, (c)lear, or (o)ppenc mode?
es: S/MIME ¿(e)ncriptar, (f)irmar, firmar (c)omo, amb(o)s, (p)gp, ca(n)celar o (m)odo oppenc?

note: L10N: S/MIME options (opportunistic encryption is off)
en: esabpco
es: efcopnm

note: L10N: PGP options (opportunistic encryption is off)
en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, s/(m)ime, (c)lear, or (o)ppenc mode?
es: PGP ¿(e)ncriptar, (f)irmar, firmar (c)omo, amb(o)s, s/m(i)me, ca(n)celar o (m)odo oppenc?

note: L10N: PGP options (opportunistic encryption is off)
en: esabmco
es: efcoinm

note: L10N: S/MIME options
en: S/MIME (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, (p)gp or (c)lear?
es: S/MIME ¿(e)ncriptar, (f)irmar, firmar (c)omo, amb(o)s, (p)gp o ca(n)celar?

note: L10N: S/MIME options
en: esabpc
es: efcopn

note: L10N: PGP options
en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, s/(m)ime or (c)lear?
es: PGP ¿(e)ncriptar, (f)irmar, firmar (c)omo, amb(o)s, s/m(i)me o ca(n)celar?

note: L10N: PGP options
en: esabmc
es: efcoin

en: Failed to verify sender
es: Fallo al verificar el remitente

en: Failed to figure out sender
es: Fallo al identificar el remitente

en: Invoking S/MIME...
es: Invocando S/MIME...

en: Check key
es: Verificar clave

en: All matching keys are marked expired/revoked
es: Todas las claves coincidentes están marcadas como expiradas/revocadas

en: PGP and S/MIME keys matching
es: Las llaves PGP y S/MIME coinciden

en: PGP keys matching
es: Las claves PGP coinciden

en: S/MIME keys matching
es: Las claves S/MIME coinciden

en: keys matching
es: Las claves coinciden

en: All matching keys are expired, revoked, or disabled
es: Todas las llaves coincidentes están marcadas como expiradas/revocadas/desactivadas

en: PGP keys matching <%s>
es: Claves PGP que coinciden con <%s>

en: PGP keys matching "%s"
es: Claves PGP que coinciden con "%s"

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Expired
es: Vencido

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Invalid
es: Inválida

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Revoked
es: Revocada

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Trusted
es: Confiable

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Unverified
es: No verificada

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Verified
es: Verificada

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Unknown
es: Desconocida

en: S/MIME certificates matching "%s"
es: Claves S/MIME que coinciden con "%s"

note: L10N: The following are the headers for the "verify key" output from the GPGME key selection menu (bound to "c" in the key selection menu). They will be automatically aligned.
en: Name:
es: Nombre:

en: Valid From:
es: Válido Desde:

en: Valid To:
es: Válido Hasta:

en: Key Type:
es: Tipo de clave

en: Key Usage:
es: Usos de la clave:

en: Serial-No:
es: Número de serie:

en: Issued By:
es: Emitido por:

en: Subkey:
es: Subclave:

en: [Can't display this user ID (unknown encoding)]
es: [No se puede mostrar este ID de usuario (codificación desconocida)]

en: [Can't display this user ID (invalid encoding)]
es: [No se puede mostrar este ID de usuario (codificación errónea)]

en: [Can't display this user ID (invalid DN)]
es: [No se puede mostrar este ID de usuario (DN inválido)]

note: L10N: comes after the Name or aka if the key is invalid L10N: describes a subkey
en: [Invalid]
es: [Inválido]

note: L10N: value in Key Usage: field
en: encryption
es: cifrado

note: L10N: value in Key Usage: field
en: signing
es: firmando

note: L10N: value in Key Usage: field
en: certification
es: certificado

note: L10N: describes a subkey
en: [Revoked]
es: [Revocada]

note: L10N: describes a subkey
en: [Expired]
es: [Vencido]

note: L10N: describes a subkey
en: [Disabled]
es: [Desactivada]

en: Collecting data...
es: Recopilando datos...

en: Error finding issuer key: %s
es: Error al encontrar la clave: %s

en: Error: certification chain too long - stopping here
es: Error: la cadena de certificación es demasiado larga - deteniendo ahora

en: This key can't be used: expired/disabled/revoked
es: Esta clave no puede usarse: expirada/desactivada/revocada

en: ID is expired/disabled/revoked. Do you really want to use the key?
es: ID vencido/desactivado/revocado. ¿Estás seguro(a) de que quieres usar la clave?

en: ID is not valid. Do you really want to use the key?
es: Este ID no es válido. ¿Estás seguro(a) que quieres usar la clave?

en: ID is only marginally valid. Do you really want to use the key?
es: Esta ID es apenas válida. ¿Estás seguro(a) que quieres usar la clave?

en: ID has undefined validity. Do you really want to use the key?
es: No se sabe si el ID es válido. ¿Estás seguro(a) que quieres usar la clave?

en: Enter PGP passphrase:
es: Introduzca contraseña PGP:

en: [-- Error: unable to create PGP subprocess --]
es: [-- Error: imposible crear subproceso PGP --]

en: [-- End of PGP output --]
es: [-- Fin de salida PGP --]

note: L10N: You will see this error message if (1) you are decrypting (not encrypting) something and (2) it is a plaintext. So the message does not mean "You failed to encrypt the message."
en: PGP message is not encrypted
es: El mensaje PGP no está cifrado

en: Internal error.  Please submit a bug report.
es: Error interno. Por favor, envíe un informe del fallo.

en: [-- Error: could not create a PGP subprocess --]
es: [-- Error: imposible crear subproceso PGP --]

en: Decryption failed
es: Falló al descifrar

en: Can't open PGP subprocess
es: No se pudo abrir subproceso PGP

en: Can't invoke PGP
es: No se pudo invocar PGP

note: L10N: The previous string MUST have the same highlighted letter One of them will appear in each of the three strings marked "(inline"), below.
en: (i)nline
es: en l(i)nea

note: L10N: PGP options (inline) (opportunistic encryption is on)
en: PGP (s)ign, sign (a)s, %s format, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
es: PGP ¿(f)irmar, firmar (c)omo, formato %s, ca(n)celar o (m)odo oppenc off?

note: L10N: PGP options (inline) (opportunistic encryption is on) The 'i' is from the "PGP/M(i)ME" or "(i)nline", above.
en: saico
es: fcinm

note: L10N: PGP options (opportunistic encryption is on)
en: PGP (s)ign, sign (a)s, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
es: PGP ¿(f)irmar, firmar (c)omo, ca(n)celar o (m)odo oppenc off?

note: L10N: PGP options (opportunistic encryption is on)
en: saco
es: fcnm

note: L10N: PGP options (inline) (opportunistic encryption is off)
en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, %s format, (c)lear, or (o)ppenc mode?
es: PGP ¿(e)ncriptar, (f)irmar, firmar (c)omo, amb(o)s, formato %s, ca(n)celar o (m)odo oppenc?

note: L10N: PGP options (inline) (opportunistic encryption is off) The 'i' is from the "PGP/M(i)ME" or "(i)nline", above.
en: esabico
es: efcoinm

note: L10N: PGP options (opportunistic encryption is off)
en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, (c)lear, or (o)ppenc mode?
es: PGP ¿(e)ncriptar, (f)irmar, firmar (c)omo, amb(o)s, ca(n)celar o (m)odo oppenc?

note: L10N: PGP options (opportunistic encryption is off)
en: esabco
es: efconm

note: L10N: PGP options (inline)
en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, %s format, or (c)lear?
es: PGP ¿(e)ncriptar, (f)irmar, firmar (c)omo, amb(o)s, formato %s o ca(n)celar?

note: L10N: PGP options (inline) The 'i' is from the "PGP/M(i)ME" or "(i)nline", above.
en: esabic
es: efcoin

note: L10N: PGP options
en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, or (c)lear?
es: PGP ¿(e)ncriptar, (f)irmar, firmar (c)omo, amb(o)s o ca(n)celar?

note: L10N: PGP options
en: esabc
es: efcon

en: Can't open /dev/null
es: No se pudo abrir /dev/null

en: Fetching PGP key...
es: Obteniendo clave PGP...

en: PGP Key %s
es: Clave PGP %s

en: A key can't be used: expired/disabled/revoked
es: Una llave no puede usarse: expirada/desactivada/revocada

en: Enter S/MIME passphrase:
es: Entre contraseña S/MIME:

en: No (valid) certificate found for %s
es: No se ha encontrado ningún certificado (válido) para %s

en: Error: unable to create OpenSSL subprocess
es: Error: imposible crear subproceso OpenSSL

en: Label for certificate:
es: Etiqueta para el certificado:

en: no certfile
es: No hay archivo de certificado

en: no mbox
es: ningún buzón

en: No output from OpenSSL...
es: Sin respuesta de OpenSSL...

en: Can't sign: No key specified. Use Sign As.
es: No se puede firmar: No se ha especificado una clave. Utilice "Firmar Como".

en: Can't open OpenSSL subprocess
es: No se pudo abrir subproceso OpenSSL

en: [-- End of OpenSSL output --]
es: [-- Fin de salida OpenSSL --]

en: [-- Error: unable to create OpenSSL subprocess --]
es: [-- Error: imposible crear subproceso OpenSSL --]

note: L10N: S/MIME options (opportunistic encryption is on)
en: S/MIME (s)ign, encrypt (w)ith, sign (a)s, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
es: S/MIME ¿(f)irmar, enc(r)iptar con, firmar (c)omo, ca(n)celar o (m)odo oppenc off?

note: L10N: S/MIME options (opportunistic encryption is on)
en: swaco
es: frcnm

note: L10N: S/MIME options (opportunistic encryption is off)
en: S/MIME (e)ncrypt, (s)ign, encrypt (w)ith, sign (a)s, (b)oth, (c)lear, or (o)ppenc mode?
es: S/MIME ¿(e)ncriptar, (f)irmar, enc(r)iptar con, firmar (c)omo, amb(o)s, ca(n)celar o (m)odo oppenc?

note: L10N: S/MIME options (opportunistic encryption is off)
en: eswabco
es: efrconm

note: L10N: S/MIME options
en: S/MIME (e)ncrypt, (s)ign, encrypt (w)ith, sign (a)s, (b)oth, or (c)lear?
es: S/MIME ¿(e)ncriptar, (f)irmar, enc(r)iptar con, firmar (c)omo, amb(o)s o ca(n)celar?

note: L10N: S/MIME options
en: eswabc
es: efrcon

en: Choose algorithm family: (1) DES, (2) RC2, (3) AES, or (c)lear?
es: Elija familia de algoritmo: ¿(1) DES, (2) RC2, (3) AES, o (n)inguno?

note: L10N: Options for: Choose algorithm family: (1) DES, (2) RC2, (3) AES, or (c)lear?
en: 123c
es: 123n

en: (1) DES, (2) Triple-DES?
es: ¿(1) DES, (2) Triple-DES?

en: (1) RC2-40, (2) RC2-64, (3) RC2-128?
es: ¿(1) RC2-40, (2) RC2-64, (3) RC2-128?

en: (1) AES128, (2) AES192, (3) AES256?
es: ¿(1) AES128, (2) AES192, (3) AES256?

en: ID is not trusted. Do you really want to use the key?
es: Esta ID no es de confianza. ¿Realmente quiere utilizar la clave?

en: Loading list of groups from cache...
es: Cargando lista de grupos desde la cahé...

en: No news server defined
es: No hay servidor de noticias definido

en: %s is an invalid news server specification
es: %s es una especificación de servidor de noticias errónea

en: Server closed connection
es: El servidor cerró la conexión

en: Server doesn't support reader mode
es: El servidor no soporta el modo lectura

en: No authenticators available
es: Falta un método de verificación de autenticidad

en: Connection to %s lost. Reconnect?
es: Se perdió la conexión a %s. ¿Reintentar?

en: Fetching list of articles...
es: Consiguiendo la lista de artículos...

en: Checking for new messages...
es: Revisando mensajes nuevos...

en: Could not switch to reader mode
es: No se pudo cambiar a modo lectura

en: Connected to %s. %s
es: Conectado a %s. %s

en: Posting is NOT ok
es: Los comentarios no están permitidos

en: Posting is ok
es: Los comentarios se permiten

en: Can't post article: %s
es: No se pudo publicar el artículo: %s

en: Loading list of groups from server %s...
es: Descargando la lista de grupos desde el servidor %s...

en: Loading descriptions...
es: Cargando las descripciones...

en: Checking for new newsgroups...
es: Revisando nuevos grupos de noticias...

en: Unable to find child articles because server does not support XPAT command
es: No se pudo encontrar artículos relacionados porque el servidor no soporta la función XPAT

en: %s is an invalid newsgroup specification
es: %s es una especificación de grupo de noticias errónea

en: Newsgroup %s not found on the server
es: El grupo de noticias %s no se encontró en el servidor

en: Newsgroup %s has been removed from the server
es: El grupo de noticias %s se ha eliminado del servidor

en: nm_default_url must be: notmuch://<absolute path> . Current: %s
es: nm_default_url debe ser: notmuch://<absolute path> . Actualmente: %s

note: L10N: The values 'hour', 'day', 'week', 'month', 'year' are literal. They should not be translated.
en: Invalid nm_query_window_timebase value (valid values are: hour, day, week, month, year)
es: Valor nm_query_window_timebase inválido (los valores válidos son: hour, day, week, month, o year)

en: Waiting for notmuch DB... (%d sec)
es: Esperando para DB notmuch... (%d segundos)

en: Can't open notmuch database: %s: %s
es: No se pudo abrir la base de datos notmuch: %s: %s

en: unknown reason
es: Razón desconocida

en: failed to parse notmuch url: %s
es: fallo al interpretar url nontmuch: %s

en: failed to parse notmuch limit: %s
es: fallo al interpretar límite notmuch: %s

en: Reading messages...
es: Leyendo mensajes...

en: No more messages in the thread
es: No hay más mensajes en el hilo

en: failed to parse limit: %s
es: fallo al interpretar límite: %s

en: Unable to sync %d message due to external mailbox modification | Unable to sync %d messages due to external mailbox modification
es[0]: No es posible sincronizar %d el mensaje debido a una modificación externa en el buzón
es[1]: No es posible sincronizar %d los mensajes debido a una modificación externa en el buzón

en: Can't write to virtual folder
es: No se pudo escribir en la carpeta virtual

en: failed to parse notmuch query type: %s
es: fallo al interpretar tipo de petición notmuch: %s

en: PrevPg
es: PágAnt

en: NextPg
es: PróxPág

en: View Attachm.
es: Adjuntos

en: Next
es: Sig.

en: Not available in this menu
es: No disponible en este menú

en: Bottom of message is shown
es: Mostrando el final del mensaje

en: Top of message is shown
es: Mostrando el comienzo del mensaje

note: L10N: Displayed if <skip-headers> is invoked in the pager, but there is no text past the headers. (I don't think this is actually possible in Mutt's code, but display some kind of message in case it somehow occurs.)
en: No text past headers
es: No texto después de encabezados

en: No more unquoted text after quoted text
es: No hay mas texto sin citar después del texto citado

en: No more quoted text
es: No hay mas texto citado

en: Help is currently being shown
es: Mostrando la ayuda

en: Saved to: %s
es: Guadado en: %s

note: L10N: Used for the $crypt_verify_sig prompt
en: Verify signature?
es: ¿Comprobar la firma?

en: Can't create display filter
es: No se pudo crear el filtro de muestra

en: Could not copy message
es: No se pudo copiar el mensaje

en: Command:
es: Comando:

en: S/MIME signature successfully verified
es: La firma S/MIME se comprobó exitosamente

en: S/MIME certificate owner does not match sender
es: El propietario del certificado S/MIME no coincide con el remitente

en: Warning: Part of this message has not been signed
es: Aviso: Partes de este mensaje no tienen firma digital

en: S/MIME signature could NOT be verified
es: Firma S/MIME NO se pudo comprobar

en: PGP signature successfully verified
es: La firma PGP se verificó exitosamente

en: PGP signature could NOT be verified
es: Firma PGP NO pudo ser verificada

en: %s: unknown command
es: %s: comando desconocido

en: Command '%s' can only be used with bool/quad variables
es: Comando '%s' solo puede ser utilizado con varibles de tipo bool/quad

en: Can't use 'inv', 'no', '&' or '?' with the '%s' command
es: No puede utilizar 'inv', '&' o '?' con el comando '%s'

en: Can't use prefix when incrementing or decrementing a variable
es: No puedes utilizar el prefijo cuando aumentas o disminuyes una variable

en: Can't set option with the '%s' command
es: No puedes fijar una opción con el comando '%s'

en: '+' and '-' must be followed by '='
es: '+' y '-' debe ser seguido por '='

en: Can't use prefix when setting a variable
es: No puedes usar el prefijo cuando estas fijando una variable

en: Error in expression: %s
es: Error en la expresión: %s

en: Empty expression
es: Expresión vacía

en: No search command defined
es: Comando de búsqueda no definido

en: Running search command: %s ...
es: Usando comando de búsqueda: %s ...

en: Invalid day of month: %s
es: Día incorrecto del mes: %s

en: Invalid month: %s
es: Mes incorrecto: %s

en: Invalid relative date: %s
es: Fecha relativa incorrecta: %s

en: empty pattern
es: patrón vacío

en: error in pattern at: %s
es: error en el patrón en: %s

en: missing pattern: %s
es: falta un parámetro: %s

en: mismatched parentheses: %s
es: paréntesis sin contraparte: %s

en: %c: invalid pattern modifier
es: %c: modificador de patrones erróneo

en: %c: not supported in this mode
es: %c: no soportado en este modo

en: missing parameter
es: falta un parámetro

note: L10N: Pattern Completion Menu argument type: a numeric range. Used by ~m, ~n, ~X, ~z.
en: RANGE
es: RANGO

note: L10N: Pattern Completion Menu argument type: a date range Used by ~d, ~r.
en: DATERANGE
es: RANGOFECHA

note: L10N: Pattern Completion Menu argument type: a query Used by ~I.
en: QUERY
es: BÚSQUEDA

note: L10N: Pattern Completion Menu argument type: a nested pattern. Used by ~(), ~<(), ~>().
en: PATTERN
es: PATRÓN

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~()
en: messages in threads containing messages matching PATTERN
es: Mensajes en hilos coincidentes con PATRÓN

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~<()
en: messages whose immediate parent matches PATTERN
es: Mensajes cuyo superior inmediato coincide con PATRÓN

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~>()
en: messages having an immediate child matching PATTERN
es: Mensajes con un derivado inmediato coincidente con PATRÓN

note: L10N: Pattern completion menu title
en: Patterns
es: Patrones

note: L10N: One of the crypt pattern operators: ~g, ~G, ~k, ~V was invoked when NeoMutt was compiled without crypto support. %c is the pattern character, i.e. "g".
en: Pattern operator '~%c' is disabled
es: Operador de patrones '~%c' desactivado

note: L10N: An unknown pattern operator was somehow invoked. This shouldn't be possible unless there is a bug.
en: error: unknown op %d (report this error)
es: error: op %d desconocida (reporte este error)

en: Error opening 'memory stream'
es: Error al abrir 'memory stream'

en: Error re-opening 'memory stream'
es: Error al reabrir 'memory stream'

en: Error opening /dev/null
es: No se pudo abrir /dev/null

en: Error checking length of temporary file
es: Error verificando la longitud del archivo temporal

en: error: server custom search only supported with IMAP
es: Error: la búsqueda personalizada en el servidor sólo soportada con IMAP

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~A
en: all messages
es: Todos los mensajes

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~b
en: messages whose body matches EXPR
es: Mensajes cuyo contenido coincide con EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~B
en: messages whose body or headers match EXPR
es: Mensajes cuyo contenido o encabezados coinciden con EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~c
en: messages whose CC header matches EXPR
es: Mensajes cuyo campo CC coincide con EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~C
en: messages whose recipient matches EXPR
es: Mensajes cuyo receptor coincide con EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~d
en: messages sent in DATERANGE
es: Mensajes enviados en RANGOFECHA

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~D
en: deleted messages
es: Mensajes borrados

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~e
en: messages whose Sender header matches EXPR
es: Mensajes cuyo remitente coincide con EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~E
en: expired messages
es: Mensajes expirados

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~f
en: messages whose From header matches EXPR
es: Mensajes cuyo campo De coincide con EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~F
en: flagged messages
es: Mensajes marcados

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~g
en: cryptographically signed messages
es: Mensajes firmados criptográficamente

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~G
en: cryptographically encrypted messages
es: Mensajes cifrados criptográficamente

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~h
en: messages whose header matches EXPR
es: Mensajes cuyo encabezado coincide con EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~H
en: messages whose spam tag matches EXPR
es: Mensajes cuya marca de spam coincide con EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~i
en: messages whose Message-ID matches EXPR
es: Mensajes cuyo ID coincide con EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~I
en: messages whose Message-ID is included in the results returned from an external search program
es: Mensajes cuyo ID se encuentra en los resultados de un programa de búsqueda externo

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~k
en: messages which contain PGP key
es: Mensajes que contienen una clave PGP

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~K
en: messages whose BCC header matches EXPR
es: Mensajes cuyo campo BCC coincide con EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~l
en: messages addressed to known mailing lists
es: Mensajes de listas de correo conocidas

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~L
en: messages whose From/Sender/To/CC matches EXPR
es: Mensajes cuyo campo De/Remitente/Para/CC coincide con EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~m
en: messages whose number is in RANGE
es: Mensajes cuyo número se encuentra en RANGO

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~M
en: messages with a Content-Type matching EXPR
es: Mensajes cuyo Content-Type coincide con EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~n
en: messages whose score is in RANGE
es: Mensajes cuya puntuación está en RANGO

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~N
en: new messages
es: Nuevos mensajes

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~O
en: old messages
es: Mensajes antiguos

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~p
en: messages addressed to you
es: Mensajes dirigidos a usted

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~P
en: messages from you
es: Mensajes de usted

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~Q
en: messages which have been replied to
es: Mensajes a los que se ha respondido

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~r
en: messages received in DATERANGE
es: Mensajes recibidos en RANGOFECHA

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~R
en: already read messages
es: Mensajes ya leídos

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~s
en: messages whose Subject header matches EXPR
es: Mensajes cuyo campo Asunto coincide con EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~S
en: superseded messages
es: Mensajes pospuestos

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~t
en: messages whose To header matches EXPR
es: Mensajes cuyo campo Para coincide con EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~T
en: tagged messages
es: Mensajes marcados

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~u
en: messages addressed to subscribed mailing lists
es: Mensajes dirigidos a listas de correo inscritas

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~U
en: unread messages
es: Mensajes sin leer

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~v
en: messages in collapsed threads
es: Mensajes en hilos colapsados

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~V
en: cryptographically verified messages
es: Mensajes verificados criptográficamente

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~w
en: newsgroups matching EXPR
es: Grupos de noticias coincidentes con EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~x
en: messages whose References header matches EXPR
es: Mensajes cuyo campo Refernecias coincide con EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~X
en: messages with RANGE attachments
es: Mensajes con RANGO adjuntos

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~y
en: messages whose X-Label header matches EXPR
es: Mensajes cuyo campo X-Label coincide con EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~Y
en: messages whose tags match EXPR
es: Mensajes cuyas marcas coinciden con EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~z
en: messages whose size is in RANGE
es: Mensajes cuyo tamaño está en RANGO

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~=
en: duplicated messages
es: Mensajes duplicados

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~$
en: unreferenced messages
es: Mensajes sin referencia

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~#
en: broken threads
es: Hilos rotos

note: L10N: Pattern Completion Menu description for =/
en: IMAP custom server-side search for STRING
es: Búsqueda personalizada en servidor IMAP por STRING

en: No current message
es: No hay mensaje actual

en: Compiling search pattern...
es: Compilando patrón de búsqueda...

en: Executing command on matching messages...
es: Ejecutando comando en mensajes coincidentes...

en: No messages matched criteria
es: Ningún mensaje se ajusta al criterio dado

en: Search interrupted
es: Búsqueda interrumpida

en: Searching...
es: Buscando...

en: Search hit bottom without finding match
es: La búsqueda llegó al final sin resultados

en: Search hit top without finding match
es: La búsqueda llegó al principio sin resultados

en: POP timestamp is invalid
es: Marca de tiempo POP incorrecta

en: Command USER is not supported by server
es: La órden USER no es soportada por el servidor

en: Authentication failed
es: Verificación de autenticidad falló

en: Invalid POP URL: %s
es: URL POP incorrecta: %s

en: Unable to leave messages on server
es: Imposible dejar los mensajes en el servidor

en: Command TOP is not supported by server
es: La órden TOP no es soportada por el servidor

en: Command UIDL is not supported by server
es: La órden UIDL no es soportada por el servidor

en: Error connecting to server: %s
es: Error al conectar al servidor: %s

en: Closing connection to POP server...
es: Cerrando conexión al servidor POP...

en: Verifying message indexes...
es: Verificando índices de mensajes...

en: Connection lost. Reconnect to POP server?
es: Conexión perdida. ¿Reconectar al servidor POP?

en: Can't write header to temporary file
es: No se pudo escribir la cabecera al archivo temporal

en: %d message has been lost. Try reopening the mailbox. | %d messages have been lost. Try reopening the mailbox.
es[0]: El mensaje %d se ha perdido. Intente reabrir el buzón.
es[1]: Los mensajes %d se han perdido. Intente reabrir el buzón.

en: POP host is not defined
es: El servidor POP no fue definido

en: %s is an invalid POP path
es: %s es una ruta POP inválida

en: No new mail in POP mailbox
es: No hay correo nuevo en el buzón POP

en: Delete messages from server?
es: ¿Eliminar mensajes del servidor?

en: Reading new messages (%d byte)... | Reading new messages (%d bytes)...
es[0]: Leyendo mensajes nuevos (%d byte)...
es[1]: Leyendo mensajes nuevos (%d bytes)...

en: Error while writing mailbox
es: Error al escribir el buzón

note: L10N: The plural is picked by the second numerical argument, i.e. the %d right before 'messages', i.e. the total number of messages.
en: %s [%d of %d message read] | %s [%d of %d messages read]
es[0]: %s [%d de %d mensaje leídos]
es[1]: %s [%d de %d mensajes leídos]

en: Fetching list of messages...
es: Obteniendo la lista de mensajes...

en: Marking messages deleted...
es: Marcando mensajes como eliminados...

en: Can't write message to temporary file
es: No se pudo escribir el mensaje al archivo temporal

en: Postponed Messages
es: Mensajes pospuestos

en: Illegal S/MIME header
es: Cabecera S/MIME ilegal

en: Illegal crypto header
es: Cabecera crypto errónea

en: Decrypting message...
es: Descifrando mensaje...

en: Could not decrypt postponed message
es: No se pudo descifrar el mensaje pospuesto

en: No postponed messages
es: No hay mensajes pospuestos

en: yes
es: sí

en: You may only bounce message/rfc822 parts
es: Solo puede rebotar partes tipo message/rfc822

en: Error bouncing message | Error bouncing messages
es[0]: Error al rebotar el mensaje
es[1]: Error al rebotar los mensajes

en: Can't open temporary file %s
es: No se pudo abrir el archivo temporal %s

en: Forward as attachments?
es: ¿Reenviar como adjuntos?

en: Can't decode all tagged attachments.  MIME-forward the others?
es: No se pudieron decodificar todos los archivos adjuntos marcados.  ¿Reenviar los otros como MIME?

en: Forward MIME encapsulated?
es: ¿Reenviar con encapsulado MIME?

en: Can't create %s
es: No se pudo crear %s

en: Can't find any tagged messages
es: No se encuentra ningún mensaje marcado

en: No mailing lists found
es: Ninguna lista de correo encontrada

en: Can't decode all tagged attachments.  MIME-encapsulate the others?
es: No se pudieron decodificar todos los archivos adjuntos marcados.  ¿Encapsular los otros por MIME?

note: L10N: You will see this error message if you invoke <compose-to-sender> when you are on a normal attachment.
en: You may only compose to sender with message/rfc822 parts
es: Solo puede escribir al remitente con partes tipo message/rfc822

en: Error: score: invalid number
es: Error: score: número incorrecto

en: No boundary parameter found [report this error]
es: El parámetro límite no fue encontrado. [reporte este error]

en: %s no longer exists
es: %s ya no existe

note: L10N: This applies to the "$sendmail" and "$inews" config variables.
en: Option %s must not contain shell metacharacters: %c
es: Opción %s no debe contener metacaracteres de terminal: %c

note: L10N: $attribution_intro default format
en: On %d, %n wrote:
es: En %d, %n escribió:

note: L10N: $forward_attribution_intro default format
en: ----- Forwarded message from %f -----
es: -----  Mensaje reenviado desde %f -----

note: L10N: $forward_attribution_trailer default format
en: ----- End forwarded message -----
es: ----- Fin del mensaje reenviado -----

en: No subject, abort?
es: Sin asunto, ¿cancelar?

en: No subject, aborting
es: Sin asunto, cancelando

note: L10N: This is the prompt for $forward_attachments. When inline forwarding ($mime_forward answered "no"), this prompts whether to add non-decodable attachments from the original email. Text/plain parts and the like will already be included in the message contents, but other attachment, such as PDF fi
en: Forward attachments?
es: ¿Reenviar archivos adjuntos?

note: L10N: Asks whether the user respects the reply-to header. If she says no, neomutt will reply to the from header's address instead.
en: Reply to %s%s?
es: ¿Responder a %s%s?

en: Follow-up to %s%s?
es: ¿Responder a %s%s?

en: Include message in reply?
es: ¿Incluir mensaje en la respuesta?

en: Including quoted message...
es: Incluyendo mensaje citado...

en: Could not include all requested messages
es: No se pudieron incluir todos los mensajes requeridos

en: Forward as attachment?
es: ¿Reenviar como archivo adjunto?

en: Preparing forwarded message...
es: Preparando mensaje reenviado...

en: Warning: Fcc to an IMAP mailbox is not supported in batch mode
es: Advertencia: Fcc a un buzón IMAP no está soportado en modo batch

note: L10N: Printed after the "Fcc to an IMAP mailbox is not supported" message. To make it clearer that the message doesn't mean NeoMutt is aborting sending the mail too. %s is the full mailbox URL, including imap(s)://
en: Skipping Fcc to %s
es: Saltando Fcc a %s

en: Save attachments in Fcc?
es: ¿Guardar adjuntos en Fcc

note: L10N: Called when saving to $record or Fcc failed after sending. (r)etry tries the same mailbox again. alternate (m)ailbox prompts for a different mailbox to try. (s)kip aborts saving.
en: Fcc failed. (r)etry, alternate (m)ailbox, or (s)kip?
es: Fcc falló. ¿(r)eintentar, buzón (a)lternativo, o (s)altar?

note: L10N: These correspond to the "Fcc failed" multi-choice prompt (r)etry, alternate (m)ailbox, or (s)kip. Any similarity to famous leaders of the FSF is coincidental.
en: rms
es: ras

note: L10N: This is the prompt to enter an "alternate (m)ailbox" when the initial Fcc fails.
en: Fcc mailbox
es: Buzón Fcc

en: Can't postpone.  $postponed is unset
es: Error al posponer.  $posponed no está establecido

en: Error encrypting message. Check your crypt settings.
es: Error al cifrar mensaje. Compruebe sus ajustes de cifrado.

en: Message contains text matching "$abort_noattach_regex". Not sending.
es: El mensaje contiene texto que coincide con "$abort_noattach_regex". No se envía.

en: No attachments, cancel sending?
es: Sin adjuntos, ¿cancelar envío?

en: Recall postponed message?
es: ¿Continuar mensaje pospuesto?

en: Error sending message
es: Error al enviar el mensaje

en: Edit forwarded message?
es: ¿Editar mensaje reenviado?

en: Abort unmodified message?
es: ¿Cancelar mensaje sin cambios?

en: Aborted unmodified message
es: Mensaje sin cambios cancelado

en: No crypto backend configured.  Disabling message security setting.
es: No se ha configurado fondo crypto.  Desactivando el ajuste de seguridad

en: Article not posted
es: Artículo no publicado

en: Message postponed
es: Mensaje pospuesto

en: No subject, abort sending?
es: Falta el asunto, ¿cancelar envío?

en: No subject specified
es: Asunto no especificado

en: No newsgroup specified
es: Grupo de noticias no especificado

en: Missing encryption key; mail not sent
es: Falta llave de encriptado; el correo no se ha enviado

en: Sending message...
es: Enviando mensaje...

en: Could not send the message
es: No pudo enviarse el mensaje

en: Sending in background
es: Enviando en segundo plano

en: Article posted
es: Artículo enviado

en: Mail sent
es: Mensaje enviado

en: No recipient specified
es: Ningún destinatario especificado

en: No List-Subscribe header found
es: Ningún encabezado Lista-Subscribirse encontrado

en: No List-Unsubscribe header found
es: Ningún encabezado Lista-Desubscribirse encontrado

en: Could not find any mime.types file
es: No se pudo encontrar ningún archivo mime.types

en: Could not open %s
es: No se pudo abrir %s

en: Bad IDN %s while preparing resent-from
es: IDN %s inválido mientras se preparaba resent-from

en: $sendmail must be set in order to send mail
es: $sendmail debe ser definido para mandar correo

en: Error sending message, child exited %d (%s)
es: Error al enviar mensaje, proceso hijo terminó %d (%s)

en: Output of the delivery process
es: Salida del proceso de entrega de correo

en: SMTP session failed: %s
es: La sesión SMTP falló: %s

en: SMTP session failed: unable to open %s
es: La sesión SMTP falló: imposible abrir %s

en: Invalid SMTP URL: %s
es: URL SMTP incorrecta: %s

en: SMTP server does not support authentication
es: El servidor SMTP no soporta autenticación

en: No from address given
es: No se especificó dirección de origen

en: SMTP session failed: read error
es: Sesión SMTP fallida: error de lectura

en: SMTP session failed: write error
es: Sesión SMTP fallida: error de escritura

en: Invalid server response
es: Respuesta del servidor inválida

en: Many others not mentioned here contributed code, fixes and suggestions.
es: Muchos otros no mencionados aquí contribuyeron con código,
    arreglos y sugerencias.

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
    (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301, USA.
es: Este programa es software libre; puede distribuirlo y/o modificarlo
    bajo los términos de la Licencia Pública General GNU según fue publicada
    por la Fundación del Software Libre; tanto la versión 2 de la Licencia
    como (según sus preferencias) cualquier otra versión posterior.
    
    Este programa es distribuido con la esperanza de que sea útil,
    pero NO CONTIENE NINGUNA GARANTÍA; ni siquiera la garantía de la
    MERCANTILIDAD o AJUSTE A PROPÓSITO PARTICULAR.  Para más detalles,
    consulte la Licencia Pública General de GNU.
    
    Usted debería haber recibido una copia de dicha Licencia Pública General
    con este programa; de no ser así, escriba a la Fundación del Software Libre
    Inc., 51 Franklin Street, Quinta Planta, Boston, MA, 02110-1301, EEUU.

en: To learn more about NeoMutt, visit: https://neomutt.org
    If you find a bug in NeoMutt, please raise an issue at:
        https://github.com/neomutt/neomutt/issues
    or send an email to: <neomutt-devel@neomutt.org>
es: Para saber más acerca de NeoMutt, visite: https://neomutt.org
    Si encuentra algún error en NeoMutt, publíquelo en:
        https://github.com/neomutt/neomutt/issues
    o mande un email a: <neomutt-devel@neomutt.org>

en: Copyright (C) 2015-2025 Richard Russon and friends
    NeoMutt comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY; for details type 'neomutt -vv'.
    NeoMutt is free software, and you are welcome to redistribute it
    under certain conditions; type 'neomutt -vv' for details.
es: Copyright (C) 2015-2025 Richard Russon y otros.
    NeoMutt viene con ABSOLUTAMENTE NINGUNA GARANTÍA; para obtener detalles
    teclee 'neomutt -vv'. NeoMutt es software libre, y eres bienvenido a 
    redistribuirlo bajo ciertas condiciones; teclee 'neomutt -vv' para más detalles.

en: Compile options:
es: Opciones de compilación:

en: Devel options:
es: Opciones de desarrollo:
