neomutt-2026-06-16 - en to hu translation catalogue (1638 entries)

en: Option %s may not be empty
hu: A(z) %s opció nem maradhat üresen

note: L10N: prompt to add a new alias
en: Alias as:
hu: Álnév:

en: You already have an alias defined with that name
hu: Már van bejegyzés ilyen álnévvel

en: Warning: This alias name may not work.  Fix it?
hu: Figyelem: Ez az álnév lehet, hogy nem működik.  Javítsam?

en: Address:
hu: Cím:

en: Bad IDN: '%s'
hu: Hibás IDN: '%s'

en: Personal name:
hu: Név:

en: Comment:
hu: Megjegyzés:

en: Tags (comma-separated):
hu: Címkék (vesszővel elválasztva):

en: Accept?
hu: Rendben?

en: Save to file:
hu: Mentés fájlba:

en: Error reading alias file
hu: Hiba a álnév (alias) fájl beolvasásakor

en: Trouble adding alias
hu: Nem lehet a álnevet (alias) hozzáadni

en: Alias added
hu: Álnév (alias) bejegyezve

en: alias: no address
hu: címjegyzék: nincs cím

en: Warning: Bad address '%s' in alias '%s'
hu: Figyelem: Hibás cím '%s' a '%s' álnévben (alias)

en: Warning: Bad IDN '%s' in alias '%s'
hu: Figyelem: Hibás IDN '%s' a '%s' álnévben (alias)

en: Exit
hu: Kilép

en: Del
hu: Töröl

en: Undel
hu: Visszaállít

en: Sort
hu: Rendez

en: Rev-Sort
hu: Fordítva-Rendez

en: Select
hu: Választ

en: Help
hu: Súgó

en: You have no aliases
hu: Nincs bejegyzés a címjegyzékben

en: Aliases
hu: Címjegyzék

en: Mail
hu: Levél

en: New Query
hu: Új lekérdezés

en: Make Alias
hu: Álnév

en: Search
hu: Keresés

en: Waiting for response...
hu: Várakozás a válaszra...

en: Query
hu: Lekérdezés

en: Query command not defined
hu: A lekérdezés parancs nincs megadva

en: Query:
hu: Lekérdezés:

en: Limit to addresses matching:
hu: Szűkítés az illeszkedő címekre:

en: Tag addresses matching:
hu: Illeszkedő üzenetek megjelölése:

en: Untag addresses matching:
hu: Illeszkedő üzenetek megjelölésének eltávolítása:

note: L10N: The highlighted letters must match the "Sort" options
en: Rev-Sort (a)lias, (n)ame, (e)mail or (u)nsorted?
hu: Fordítva-rendez á(l)név, né(v), (e)mail, vagy (n)em rendezett?

note: L10N: The highlighted letters must match the "Rev-Sort" options
en: Sort (a)lias, (n)ame, (e)mail or (u)nsorted?
hu: Rendez á(l)név, né(v), (e)mail, vagy (n)em rendezett?

note: L10N: These must match the highlighted letters from "Sort" and "Rev-Sort"
en: aneu
hu: lven

note: L10N: ask for a limit to apply
en: Limit: %s
hu: Szűkítés: %s

en: attachments: no disposition
hu: mellékletek: nincs diszpozíció

en: Current attachments settings:
hu: Aktuális melléklet beállítások:

en: attachments: invalid disposition
hu: mellékletek: érvénytelen diszpozíció

en: unattachments: no disposition
hu: melléklet-eltávolítások: nincs diszpozíció

en: unattachments: invalid disposition
hu: melléklet-eltávolítások: érvénytelen diszpozíció

en: Save
hu: Ment

en: Pipe
hu: Átküld

en: Print
hu: Nyomtat

en: Attachments
hu: Mellékletek

en: Function not permitted in attach-message mode
hu: A funkció levél-csatolás módban le van tiltva

en: Mailbox is read-only
hu: A postafiók csak olvasható

en: There are no subparts to show
hu: Nincsenek mutatható részek

en: Can't delete attachment from POP server
hu: POP szerveren nem lehet mellékletet törölni

en: Can't delete attachment from news server
hu: Hír szerveren nem lehet mellékletet törölni

en: Deletion of attachments from encrypted messages is unsupported
hu: Mellékletek törlése a kódolt üzenetből nem támogatott

en: Deletion of attachments from signed messages may invalidate the signature
hu: Mellékletek törlése a kódolt üzenetből érvénytelenítheti az aláírást

en: Only deletion of multipart attachments is supported
hu: Többrészes csatolásoknál csak a törlés támogatott

en: Reply by mail as poster prefers?
hu: Válasz e-mail ahogy a hírdető akarja?

en: Can't match 'nametemplate', continue?
hu: Nem felel meg a névmintának, tovább?

en: Mailcap compose entry requires %%s
hu: A mailcap-ba "compose" bejegyzés szükséges %%s

en: Error running "%s"
hu: Hiba a(z) "%s" futtatásakor

en: Failure to open file to parse headers
hu: Fájl megnyitási hiba a fejléc vizsgálatakor

en: Failure to open file to strip headers
hu: Fájl megnyitási hiba a fejléc eltávolításkor

en: Failure to rename file
hu: Nem sikerült átnevezni a file-t

en: No mailcap compose entry for %s, creating empty file
hu: Nincs mailcap "compose" bejegyzés a(z) %s esetre, üres fájl létrehozása

en: Mailcap Edit entry requires %%s
hu: A mailcap-ba "edit" bejegyzés szükséges %%s

en: No mailcap edit entry for %s
hu: Nincs "edit" bejegyzés a mailcap-ban a(z) %s esetre

en: No matching mailcap entry found.  Viewing as text.
hu: Nincs megfelelő mailcap bejegyzés. Megjelenítés szövegként.

en: MIME type not defined.  Can't view attachment.
hu: A MIME típus nincs definiálva. A melléklet nem jeleníthető meg.

en: Can't create filter
hu: Szűrőt nem lehet létrehozni

en: ---Command: %-20.20s Description: %s
hu: ---Parancs: %-20.20s Leírás: %s

en: ---Command: %-30.30s Attachment: %s
hu: ---Parancs: %-30.30s Leírás: %s

en: ---Attachment: %s: %s
hu: -- Mellékletek: %s: %s

en: ---Attachment: %s
hu: -- Melléklet: %s

en: Write fault
hu: Írási hiba

en: I don't know how to print that
hu: Nem ismert, hogy ezt hogyan kell kinyomtatni

en: Saving...
hu: Mentés...

en: Attachment saved | %d attachments saved
hu[0]: A melléklet elmentve
hu[1]: %d melléklet elmentve

en: WARNING!  You are about to overwrite %s, continue?
hu: FIGYELMEZTETÉS!  %s-t felülírására készülsz, folytatod?

en: Attachment filtered
hu: Melléklet szűrve

en: Filter through:
hu: Szűrőn keresztül:

en: Pipe to:
hu: Átküld:

note: L10N: s gets replaced by a MIME type, e.g. "text/plain" or application/octet-stream.
en: I don't know how to print %s attachments
hu: Nem tudom hogyan kell nyomtatni %s csatolmányokat

en: Print tagged attachment? | Print %d tagged attachments?
hu[0]: Kinyomtassam a kijelölt melléklet(ek)et?
hu[1]: Kinyomtassam a %d darab kijelölt mellékletet?

en: Print attachment?
hu: Kinyomtassam a mellékletet?

en: Structural changes to decrypted attachments are not supported
hu: A visszafejtett mellékletek strukturális megváltoztatása nem támogatott

en: Can't decrypt encrypted message
hu: Nem tudtam visszafejteni a titkosított üzenetet

note: L10N: s is a directory.  NeoMutt is looking for a directory it needs for some reason (e.g. autocrypt, header cache, bcache), but it doesn't exist.  The prompt is asking whether to create the directory
en: %s does not exist. Create it?
hu: %s nem létezik. Létrehozzam?

note: L10N: mkdir() on the directory %s failed.  The second %s is the error message returned by libc
en: Can't create %s: %s
hu: Nem tudom létrehozni %s: %s

note: L10N: The first time NeoMutt is started with $autocrypt set, it will create $autocrypt_dir and then prompt to create an autocrypt account with this message.
en: Create an initial autocrypt account?
hu: Kiindulási autocrypt fiók létrehozása?

note: L10N: Autocrypt is asking for the email address to use for the autocrypt account.  This will generate a key and add a record to the database for use in autocrypt operations.
en: Autocrypt account address:
hu: Autocrypt fiók címe:

note: L10N: Autocrypt prompts for an account email address, and requires a single address.  This is shown if they entered something invalid, nothing, or more than one address for some reason.
en: Please enter a single email address
hu: Kérem, adjon meg egy email címet

note: L10N: When creating an autocrypt account, this message will be displayed if there is already an account in the database with the email address they just entered.
en: That email address already has an autocrypt account
hu: Ahhoz az email címhez már tartozik egy autocrypt fiók

note: L10N: Autocrypt has a setting "prefer-encrypt". When the recommendation algorithm returns "available" and BOTH sender and recipient choose "prefer-encrypt", encryption will be automatically enabled. Otherwise the UI will show encryption is "available" but the user will be required to enable encrypti
en: Prefer encryption?
hu: Titkosítani szeretné?

note: L10N: Message displayed after an autocrypt account is successfully created.
en: Autocrypt account creation succeeded
hu: Autocrypt fiók létrehozás sikeres

note: L10N: Error message displayed if creating an autocrypt account failed or was aborted by the user.
en: Autocrypt account creation aborted
hu: Autocrypt fiók létrehozás megszakítva

note: L10N: Error displayed if the user tries to force sending an Autocrypt email when the engine is not available.
en: Autocrypt is not available
hu: Autocrypt nem elérhető

note: L10N: Error displayed if the user tries to force sending an Autocrypt email when the account does not exist or is not enabled. %s is the From email address used to look up the Autocrypt account.
en: Autocrypt is not enabled for %s
hu: Autocrypt nem engedélyezett ehhez: %s

note: L10N: s is an email address.  Autocrypt is scanning for the keyids to use to encrypt, but it can't find a valid keyid for this address. The message is printed and they are returned to the compose menu.
en: No (valid) autocrypt key found for %s
hu: Nem található (érvényes) autocrypt kulcs ehhez: %s

note: L10N: The first time autocrypt is enabled, NeoMutt will ask to scan through one or more mailboxes for Autocrypt: headers.  Those headers are then captured in the database as peer records and used for encryption. If this is answered yes, they will be prompted for a mailbox.
en: Scan a mailbox for autocrypt headers?
hu: Keressek Autocrypt fejléceket a postafiókban?

note: L10N: The prompt for a mailbox to scan for Autocrypt: headers
en: Scan mailbox
hu: Keresés a postafiókban

note: L10N: This is the second prompt to see if the user would like to scan more than one mailbox for Autocrypt headers. I'm purposely being extra verbose; asking first then prompting for a mailbox.  This is because this is a one-time operation and I don't want them to accidentally ctrl-g and abort it.
en: Scan another mailbox for autocrypt headers?
hu: Autocrypt fejlécek keresése másik postafiókban?

note: L10N: autocrypt couldn't open the SQLite database. The %s is the full path of the database file.
en: Unable to open autocrypt database %s
hu: Nem tudom megnyitni az %s autocrypt adatbázist

note: L10N: Autocrypt Account Menu Help line: create new account
en: Create
hu: Létrehozása

note: L10N: Autocrypt Account Menu Help line: delete account
en: Delete
hu: Törlés

note: L10N: Autocrypt Account Menu Help line: toggle an account active/inactive The words here are abbreviated to keep the help line compact. It currently has the content: q:Exit  c:Create  D:Delete  a:Tgl Active  p:Prf Encr  ?:Help
en: Tgl Active
hu: Vált Aktív

note: L10N: Autocrypt Account Menu Help line: toggle "prefer-encrypt" on an account The words here are abbreviated to keep the help line compact. It currently has the content: q:Exit  c:Create  D:Delete  a:Tgl Active  p:Prf Encr  ?:Help
en: Prf Encr
hu: Titkosít

note: L10N: Autocrypt Account Management Menu title
en: Autocrypt Accounts
hu: Autocrypt Fiókok

note: L10N: Autocrypt Account menu. flag that an account is enabled/active
en: active
hu: aktív

note: L10N: Autocrypt Account menu. flag that an account is disabled/inactive
en: inactive
hu: inaktív

note: L10N: Autocrypt Account menu. flag that an account has prefer-encrypt set
en: prefer encrypt
hu: titkosítás preferálása

note: L10N: Autocrypt Account menu. flag that an account has prefer-encrypt unset; thus encryption will need to be manually enabled.
en: manual encrypt
hu: kézi titkosítás

note: L10N: This error message is displayed if a database update of an account record fails for some odd reason.
en: Error updating account record
hu: Hiba a fiók bejegyzés módosításakor

note: L10N: Confirmation message when deleting an autocrypt account
en: Really delete account "%s"?
hu: Valóban törli a "%s" postafiókot?

en: error creating GPGME context: %s
hu: hiba a GPGME kontextus létrehozásakor ehhez: %s

note: L10N: Message displayed just before a GPG key is generated for a created autocrypt account.
en: Generating autocrypt key...
hu: Autocrypt kulcs létrehozása...

note: L10N: GPGME was unable to generate a key for some reason. %s is the error message returned by GPGME.
en: Error creating autocrypt key: %s
hu: Hiba a következő autocrypt kulcs létrehozásakor: %s

note: L10N: After selecting a key for an autocrypt account, this is displayed if the key was revoked/expired/disabled/invalid or can't be used for both signing and encryption. %s is the key fingerprint.
en: The key %s is not usable for autocrypt
hu: A %s kulcs nem haszmálható az autocrypt-hez

note: L10N: During autocrypt account creation, this prompt asks the user whether they want to create a new GPG key for the account, or select an existing account from the keyring.
en: (c)reate new, or (s)elect existing GPG key?
hu: Ú(j) GPG kulcs létrehozása, vagy létező (k)iválasztása?

note: L10N: The letters corresponding to the "(c)reate new, or (s)elect existing GPG key?" prompt.
en: cs
hu: jk

note: L10N: During autocrypt account creation, if selecting an existing key fails for some reason, we prompt to see if they want to create a key instead.
en: Create a new GPG key for this account, instead?
hu: Ehelyett új GPG kulcs létrehozása ehhez a fiókhoz?

note: L10N: The autocrypt database keeps track of schema version numbers. This error occurs if the version number is too high. Presumably because this is an old version of NeoMutt and the database was upgraded by a future version.
en: Autocrypt database version is too new
hu: Autocrypt adatbázis verzió túl új

en: Cache disabled, $message_cache_dir isn't a directory: %s
hu: A gyorsítótár tiltva, $message_cache_dir nem könyvtár: %s

en: Message cache isn't a directory: %s
hu: A üzenet gyorsítótár nem könyvtár: %s

en: Chdir
hu: Könyvtárváltás

en: Goto
hu: Ugrás

en: Mask
hu: Maszk

en: List
hu: Listáz

en: Subscribe
hu: Feliratkozás

en: Unsubscribe
hu: Leiratkozás

en: Catchup
hu: Felzárkózás

en: %s is not a directory
hu: A(z) %s nem könyvtár

en: Subscribed newsgroups
hu: Előfizetett hírcsoportok

en: Newsgroups on server [%s]
hu: Hírcsoportok a szerveren [%s]

en: Mailboxes [%d]
hu: Postafiókok [%d]

en: Subscribed [%s], File mask: %s
hu: Feliratkozva [%s], Fájlmaszk: %s

en: Directory [%s], File mask: %s
hu: Könyvtár [%s], Fájlmaszk: %s

en: Can't attach a directory
hu: Könyvtár nem csatolható

en: New file name:
hu: Az új fájl neve:

en: No newsgroups match the mask
hu: Nincs a fájlmaszknak megfelelő hírcsoport

en: There are no mailboxes
hu: Nincs egy postafiók sem

en: No files match the file mask
hu: Nincs a fájlmaszknak megfelelő fájl

en: Can't view a directory
hu: A könyvtár nem jeleníthető meg

en: Error trying to view file
hu: Hiba a fájl megjelenítéskor

en: Chdir to:
hu: Könyvtárváltás erre:

en: Error scanning directory
hu: Hiba a könyvtár beolvasásakor

en: Create is only supported for IMAP mailboxes
hu: Csak IMAP postafiókok létrehozása támogatott

en: Delete is only supported for IMAP mailboxes
hu: Csak IMAP postafiókok törlése támogatott

en: Can't delete currently selected mailbox
hu: Nem lehet törölni a jelenleg kijelölt postafiókot

en: Really delete mailbox "%s"?
hu: Valóban törli a "%s" postafiókot?

en: Mailbox not deleted
hu: A postafiók nem lett törölve

en: Mailbox deletion failed
hu: Postafiók törlése sikertelen

en: Mailbox deleted
hu: Postafiók törölve

en: File Mask:
hu: Fájlmaszk:

en: Rename is only supported for IMAP mailboxes
hu: Csak IMAP postafiókok létrehozása támogatott

note: L10N: The highlighted letters must match the "Sort" options
en: Reverse sort by (d)ate, (a)lpha, si(z)e, d(e)scription, (c)ount, ne(w) count, or do(n)'t sort?
hu: Fordított rendezés (d)átum, (n)év, (m)éret, (l)eírás, (s)zám, ú(j)ak száma szerint vagy nincs (r)endezve?

note: L10N: The highlighted letters must match the "Reverse Sort" options
en: Sort by (d)ate, (a)lpha, si(z)e, d(e)scription, (c)ount, ne(w) count, or do(n)'t sort?
hu: Rendezés (d)átum, (n)év, (m)éret, (l)eírás, (s)zám, ú(j)ak száma szerint vagy nincs (r)endezve?

note: L10N: These must match the highlighted letters from "Sort" and "Reverse Sort"
en: dazecwn
hu: dnmlsjr

en: Subscribe pattern:
hu: Feliratkozás minta:

en: Unsubscribe pattern:
hu: Leiratkozás minta:

en: %s: too few arguments
hu: %s: túl kevés paraméter

en: %s: no such object
hu: %s: nincs ilyen objektum

en: Direct colors support not compiled in: %s
hu: Direkt szín támogatás hiányzik a kódból: %s

en: Direct colors support disabled: %s
hu: Direkt szín támogatás kikapcsolva: %s

en: %s: color not supported by term
hu: %s: a terminál által nem támogatott szín

en: %s: too many arguments
hu: %s: túl sok paraméter

en: %s: invalid number: %s
hu: %s: érvénytelen szám: %s

en: Too many colors: %d / %d
hu: Túl sok szín: %d / %d

en: # Quoted Colors
hu: # Idézett Színek

en: # Regex Color %s
hu: # Regex Szín %s

en: # Simple Colors
hu: # Egyszerű Színek

en: # Compose Colors
hu: # Írás Színek

en: # Status Colors
hu: # Státusz Színek

note: L10N: '%s' is the file name of the temporary file
en: Could not create temporary file %s
hu: Nem lehet a %s átmeneti fájlt létrehozni

en: %s: no such color
hu: %s: nincs ilyen szín

en: %s: no such attribute
hu: %s: nincs ilyen attribútum

en: -group: no group name
hu: -csoport: nincs csoport név

en: out of arguments
hu: túl kevés paraméter

en: Error: Can't build path of '%s'
hu: Hiba: Nem lehet felépíteni ezt az útvonalat '%s'

en: Error: Cyclic sourcing of configuration file '%s'
hu: Hiba: Az alábbi konfigurációs fájl ciklikusan lett feldolgozva '%s'

en: source: errors in %s
hu: feldolgozás: hiba a %s fájlban

en: source: reading aborted due to too many errors in %s
hu: feldolgozás: a beolvasás megszakadt a %s fájlban talált túl sok a hiba miatt

en: source: %d warning in %s | source: %d warnings in %s
hu[0]: feldolgozás: %d figyelmeztetés a %s fájlban
hu[1]: feldolgozás: %d figyelmeztetés a %s fájlban

en: %sgroup: missing -rx or -addr
hu: %scsoport: hiányzik -rx vagy -addr

en: %sgroup: warning: bad IDN '%s'
hu: %s csoport: figyelmeztetés: Hibás IDN '%s'

en: Error: %s
hu: Hiba: %s

en: invalid header field
hu: érvénytelen mező a fejlécben

en: Can't query option with the '%s' command
hu: Nem tudok opciót keresni a '%s' paranccsal

en: Can't use a prefix when querying a variable
hu: Nem használhat előtagot, amikor egy változót keres

en: %s is unset
hu: %s beállítása törölve

en: source: error at %s
hu: feldolgozás: hiba a %s-nál

en: source: file %s could not be sourced
hu: feldolgozás: a %s file-t nem sikerült feldolgozni

en: Subscribed to %s
hu: Feliratkozva erre %s

en: Could not subscribe to %s
hu: Nem tudtam előfizetni erre %s

en: No folder specified
hu: Nincs megadva könyvtár

en: tag format '%s' already registered as '%s'
hu: '%s' megjelőlés formátum már '%s'-ként regisztrálva van

en: tag transform '%s' already registered as '%s'
hu: '%s' megjelőléses transzformáció már '%s'-ként regisztrálva van

en: Unsubscribed from %s
hu: Leiratkozva erről %s

en: Could not unsubscribe from %s
hu: Nem tudtam leiratkozni erről %s

en: Expando parse error: %s
hu: Formátum bővítő beolvasási hiba: %s

en: Can't append without an append-hook or close-hook : %s
hu: Nem tudom hozzákapcsolni az alábbi hozzáadáskori-parancsok (append-hook) vagy bezáráskori-parancsok close-hook nélkül: %s

en: Unable to lock mailbox
hu: Nem tudom zárolni a postafiókot

en: Decompressing %s
hu: Tömörítés folyamatban ehhez: %s

en: Can't identify the contents of the compressed file
hu: Nem tudoom a tömörített file tartalmát azonosítani

en: Can't find mailbox ops for mailbox type %d
hu: Nem találom a postafiók műveleteket az alábbi postafiók fajtához %d

en: Compress command failed: %s
hu: Tömörítés parancs sikertelen: %s

en: Unsupported mailbox type for appending
hu: Ez a postafiók típus nem alkalmas a hozzáadásra (append)

en: Can't sync a compressed file without a close-hook
hu: Nem tudom a tömörített filet szinkronizálni bezáráskori-parancsok (close-hook) nélkül

en: Compressing %s
hu: Tömörítés folyamatban ennél: %s

en: Compressed-appending to %s...
hu: Tömörített-hozzáadás folyamatban a %s-hoz...

en: Error. Preserving temporary file: %s
hu: Hiba a(z) %s ideiglenes fájl mentésekor

note: L10N: $compose_format default format
en: -- NeoMutt: Compose  [Approx. msg size: %l   Atts: %a]%>-
hu: -- NeoMutt: Szerkesztés [Üzenet méret kb.: %1  Attribútumok: %a]%>-

en: Send
hu: Küld

en: Abort
hu: Mégse

note: L10N: compose menu help line entry
en: To
hu: Cím

note: L10N: compose menu help line entry
en: CC
hu: Másolat

note: L10N: compose menu help line entry
en: Subj
hu: Tárgy

en: Attach file
hu: Fájl csatolás

en: Descrip
hu: Leírás

en: Newsgroups
hu: Hírcsoportok

en: -- Attachments
hu: -- Mellékletek

en: -- Preview
hu: -- Előnézet

en: There are no attachments
hu: Nincs melléklet

note: L10N: This message is displayed in the compose menu when an attachment doesn't stat.  %d is the attachment number and %s is the attachment filename.  The filename is located last to avoid a long path hiding the error message.
en: Attachment #%d no longer exists: %s
hu: A #%d melléklet már nem létezik: %s

note: L10N: This message is displayed in the compose menu when an attachment is modified behind the scenes.  %d is the attachment number and %s is the attachment filename.  The filename is located last to avoid a long path hiding the prompt question.
en: Attachment #%d modified. Update encoding for %s?
hu: A &%d melléklet módosításra került. Legyen a kódolása %s?

en: You may not delete the only attachment
hu: Az egyetlen melléklet nem törölhető

note: L10N: Prompt when trying to hit <detach-file> on the first entry in the compose menu.  This entry is most likely the message they just typed.  Hitting yes will remove the entry and unlink the file, so it's worth confirming they really meant to do it.
en: Really delete the main message?
hu: Valóban törli a fő üzenetet?

en: Can't leave group with only one attachment
hu: Nem hagyhatja el a csoportot egyetlen csatolmánnyal

en: Attachments to be grouped must have the same parent
hu: A csoportosítandó csatolmányok ugyanazzal a szülővel kell rendelkezzenek

en: Attaching selected file... | Attaching selected files...
hu[0]: A kiválasztott fájl csatolása...
hu[1]: A kiválasztott fájlok csatolása...

en: Unable to attach %s
hu: %s nem csatolható

en: Open mailbox to attach message from
hu: Postafiók megnyitása levél csatolásához

en: Open newsgroup to attach message from
hu: Hírcsoport megnyitása a küldő csatolásával

en: Unable to open mailbox %s
hu: Nem tudom megnyitni a %s postafiókot

en: No messages in that folder
hu: Nincs levél ebben a postafiókban

en: Tag the messages you want to attach
hu: Jelöld meg a csatolandó levelet

en: Unable to attach
hu: Nem lehet csatolni

en: Content-ID can only contain the characters: -.0-9@A-Z_a-z
hu: A 'Content-ID' csak az alábbi karaktereket tartalmazhatja: -.0-9@A-Z_a-z

en: Invalid encoding
hu: Érvénytelen kódolás

en: Empty 'Content-Language'
hu: Üres 'Tartalom-nyelve' ('Content-language') mező

en: Can't filter multipart attachments
hu: Nem tudom szűrni a többrészes csatolmányokat

en: Can't get multipart attachments
hu: Nem tudom betölteni a többrészes csatolmányokat

en: Grouping 'alternatives' requires at least 2 tagged messages
hu: Legalább 2 üzenet megjelölése szükséges a 'alternatívák' ('alternatives') csoportosításhoz

en: Grouping 'multilingual' requires at least 2 tagged messages
hu: Legalább 2 üzenet megjelölése szükséges a 'többnyelvű' ('multilingual') csoportosításhoz

en: Not all parts have 'Content-Language' set, continue?
hu: Nem mindegyik részhez lett 'Tartalom-Nyelv' ('Content-Language') beállítva, folytassuk?

en: Not sending this message
hu: Nem küldöm el ezt az üzenetet

en: Grouping 'related' requires at least 2 tagged messages
hu: Legalább 2 üzenet megjelölése szükséges a 'kapcsolódó' ('related') csoportosításhoz

en: Attachment is already at bottom
hu: A melléklet elérte a végét

en: Attachment can't be moved out of group
hu: A mellékletet nem lehet a csoportból kimozgatni

en: Attachment is already at top
hu: A melléklet a legelején van

en: New file:
hu: Új fájl:

en: Content-Type is of the form base/sub
hu: A tartalom-típus alaptípus/altípus formátumú

en: Unknown Content-Type %s
hu: %s ismeretlen tartalom-típus

en: Can't create file %s
hu: Nem lehet a(z) %s fájlt létrehozni

en: Error attaching file
hu: Hiba a file csatolásakor

en: Can't print multipart attachments
hu: Nem tudom a többrészes csatolmányokat megjeleníteni

en: Send attachment with name:
hu: Melléklet küldése névvel:

en: Can't save multipart attachments
hu: Többrészes csatolásokat nem tudom menteni

en: Recoding only affects text attachments
hu: Az újrakódolás csak a szöveg mellékleteket érinti

en: The current attachment won't be converted
hu: Ez a melléklet nem lesz konvertálva

en: The current attachment will be converted
hu: Ez a melléklet konvertálva lesz

en: Attachment is not 'multipart'
hu: A melléklet nem többrészes

en: Bad IDN in '%s': '%s'
hu: Hibás IDN '%s': '%s'

en: Can't edit multipart attachments
hu: Nem tudom szerkeszteni a többrészes mellékleteket

en: Can't rename multipart attachments
hu: Nem tudom átnevezni a többrészes mellékleteket

en: Rename to:
hu: Átnevezés:

note: L10N: "stat" is a system call. Do "man 2 stat" for more information.
en: Can't stat %s: %s
hu: %s nem olvasható: %s

en: Save a copy of this message?
hu: Mented egy másolatát a levélnek?

en: Write message to mailbox
hu: Levél mentése postafiókba

en: Writing message to %s ...
hu: Levél mentése %s-ba ...

en: Message written
hu: Levél elmentve

en: Save (postpone) draft message?
hu: Piszkozat üzenet mentése (későbbre halasztás)

en: Only inline attachments with content-type text/* can be previewed
hu: Csak text/* tartalmú inline csatolmányok előnézete kérhető

en: Email too large to preview
hu: Túl nagy levél az előnézethez

en: Failed to move cursor!
hu: Nem sikerült a kurzort mozgatni!

en: -- Preview (%.0f%%)
hu: -- Előnézet (%.0f%%)

en: Invalid boolean value: %s
hu: Érvénytelen logikai érték: %s

en: Invalid boolean value: %ld
hu: Érvénytelen logikai érték: %ld

en: 'charset' must contain exactly one character set name
hu: 'karakterkészlet' ('charset') kell hogy tartalmazzon karakterkészlet nevet

en: Invalid value for option %s: %s
hu: A(z) %s opció érvénytelen értéket (%s) tartalmaz

en: Invalid enum value: %s
hu: Érvénytelen felsorolás érték: %s

en: Invalid enum value: %ld
hu: Érvénytelen felsorolás érték: %ld

en: Unknown option %s
hu: Ismeretlen opció '%s'

en: Invalid long: %s
hu: Érvénytelen nagyszám: %s

en: Option %s may not be negative
hu: A(z) %s opció nem lehet negatív

en: Invalid number: %s
hu: Érvénytelen szám: %s

en: Number is too big: %s
hu: Szám túl nag: %s

en: Invalid number: %ld
hu: Érvénytelen szám: %ld

en: Invalid quad value: %s
hu: Érvénytelen igen-nem érték (quad value): %s

en: Invalid quad value: %ld
hu: Érvénytelen igen-nem érték (quad value): %ld

en: Option %s has an invalid type %d
hu: A(z) '%s' opció érvénytelen (%d) típusú

note: L10N: e.g. Type 'boolean' doesn't support operation '+='
en: Type '%s' doesn't support operation '%s'
hu: A(z) '%s' típus nem támogatja a '%s' műveletet

en: Invalid sort name: %s
hu: Érvénytelen rendezés név: %s

en: Invalid sort type: %ld
hu: Érvénytelen rendezés típus: %ld

en: Line is malformed: expected <key: val>, got <%s>
hu: A sor hibás: elvárt <key: val>, ehelyett <%s> lett megadva

en: Unhandled key in line <%s: %s>
hu: Nem kezelt kulcs a sorban <%s: %s>

en: Unable to run account command
hu: Nem tudom a fiók parancsot futtatni

note: L10N: Example: Username at myhost.com
en: Username at %s:
hu: Felhasználónév a %s szerveren:

en: Password for %s@%s:
hu: %s@%s jelszava:

note: L10N: You will see this error message if (1) you have "oauthbearer" in one of your $*_authenticators and (2) you do not have the corresponding $*_oauth_refresh_command defined. So the message does not mean "None of your $*_oauth_refresh_command's are defined."
en: No OAUTH refresh command defined
hu: Nincs OAUTH frissítés parancs megadva

en: Unable to run refresh command
hu: Nem tudom a frissítés parancsot futtatni

en: Command returned empty string
hu: A parancs üres karakterlánccal tért vissza

en: OAUTH token is too big: %ld
hu: OAUTH token túl nagy: %ld

en: (r)eject, accept (o)nce, (a)ccept always, (s)kip
hu: (v)isszautasít, (e)gyszer elfogad, (m)indig elfogad, (k)ihagy

note: L10N: The letters correspond to the choices in the string: "(r)eject, accept (o)nce, (a)ccept always, (s)kip" This is an interactive certificate confirmation prompt for an SSL connection.
en: roas
hu: vemk

en: (r)eject, accept (o)nce, (a)ccept always
hu: (v)isszautasít, (e)gyszer elfogad, (m)indig elfogad

note: L10N: The letters correspond to the choices in the string: "(r)eject, accept (o)nce, (a)ccept always" This is an interactive certificate confirmation prompt for an SSL connection.
en: roa
hu: vem

en: (r)eject, accept (o)nce, (s)kip
hu: (v)isszautasít, (e)gyszer elfogad, (k)ihagy

note: L10N: The letters correspond to the choices in the string: "(r)eject, accept (o)nce, (s)kip" This is an interactive certificate confirmation prompt for an SSL connection.
en: ros
hu: vek

en: (r)eject, accept (o)nce
hu: (v)isszautasít, (e)gyszer elfogad

note: L10N: The letters correspond to the choices in the string: "(r)eject, accept (o)nce" This is an interactive certificate confirmation prompt for an SSL connection.
en: ro
hu: ve

en: Jumping is not implemented for dialogs
hu: Az ugrás funkció nincs megírva ehhez a menühöz

en: Search is not implemented for this menu
hu: A keresés nincs megírva ehhez a menühöz

en: Unable to get certificate from peer
hu: A szervertől nem lehet tanusítványt kapni

en: Certificate verification error (%s)
hu: Tanúsítvány ellenőrzési hiba (%s)

en: [unable to calculate]
hu: [nem kiszámítható]

en: Error initialising gnutls certificate data
hu: Hiba a gnutls tanúsítvány adatok inicializálásakor

en: Error processing certificate data
hu: Hiba a taúsítvány adatok feldolgozásakor

en: Untrusted server certificate
hu: Nem megbízható szerver tanúsítvány

en: This certificate belongs to:
hu: Akire a tanusítvány vonatkozik:

en: This certificate was issued by:
hu: A tanusítványt kiállította:

en: This certificate is valid
hu: Ez a tanúsítvány érvényes

en:    from %s
hu:    kezdete: %s

en:      to %s
hu:      vége: %s

en: SHA1 Fingerprint: %s
hu: SHA1 Ujjlenyomat: %s

en: SHA256 Fingerprint:
hu: SHA256 Ujjlenyomat:

en: WARNING: Server certificate is not yet valid
hu: FIGYELMEZTETÉS: A szerver tanúsítványa még nem érvényes

en: WARNING: Server certificate has expired
hu: FIGYELMEZTETÉS: A szerver tanúsítványa lejárt

en: WARNING: Server certificate has been revoked
hu: FIGYELMEZTETÉS: A szerver tanúsítványa visszavonásra került

en: WARNING: Server hostname does not match certificate
hu: FIGYELMEZTETÉS: A szerver neve nem egyezik meg a tanúsítványba foglalttal

en: WARNING: Signer of server certificate is not a CA
hu: FIGYELMEZTETÉS: A szerver tanúsítója nem tanúsító hatóság

en: Warning: Server certificate was signed using an insecure algorithm
hu: Figyelem: A szerver tanúsítványát nem biztonságos algoritmussal írták alá

en: SSL Certificate check (certificate %zu of %zu in chain)
hu: SSL Tanúsítvány ellenőrzés (tanúsítvány %zu a láncban %zu-ból)

en: Certificate saved
hu: A tanúsítvány elmentve

en: Warning: Couldn't save certificate
hu: Figyelem: A tanúsítvány nem menthető

en: All available protocols for TLS/SSL connection disabled
hu: TLS/SSL kapcsolat minden elérhető protokollja le van tiltva

en: Explicit ciphersuite selection via $ssl_ciphers not supported
hu: Kódolás kiválasztás a $ssl_chipers által nem támogatott

en: Connection to %s timed out
hu: %s kapcsolat idő lejárt

note: L10N: This is a warning when trying to set the host name for TLS Server Name Indication (SNI).  This allows the server to present the correct certificate if it supports multiple hosts.
en: Warning: unable to set TLS SNI host name
hu: Figyelem: nem lehet beállítani szerver nevet TLS SNI-hez

en: SSL/TLS connection using %s (%s/%s/%s)
hu: SSL/TLS kapcsolódás a(z) %s használatával (%s/%s/%s)

en: Error: no TLS socket open
hu: Hiba: nincs TLS foglalat (socket) nyitva

en: Filling entropy pool: %s...
hu: Entrópiát szerzek a véletlenszámgenerátorhoz: %s...

en: %s has insecure permissions
hu: %s jogai nem biztonságosak

en: SSL disabled due to the lack of entropy
hu: Entrópia hiány miatt az SSL letiltva

en: [invalid date]
hu: [érvénytelen dátum]

en: Server certificate is not yet valid
hu: A szerver tanúsítványa még nem érvényes

en: Server certificate has expired
hu: A szerver tanúsítványa lejárt

en: Failed to find enough entropy on your system
hu: Nem találtam elég entrópiát ezen a rendszeren

en: can't get certificate subject
hu: nem érhető el a tanúsítvány tárgya

en: can't get certificate common name
hu: nem érhető el a tanusítvány neve (common name)

en: certificate owner does not match hostname %s
hu: a tanúsítvány tulajdonosa nem egyezik a szerver nevével %s

en: Certificate host check failed: %s
hu: Tanúsítvány gazdájának ellenőrzése sikertelen: %s

en: I/O error
hu: I/O hiba

en: unknown error
hu: ismeretlen hiba

en: SSL failed: %s
hu: SSL sikertelen: %s

note: L10N: an SSL context is a data structure returned by the OpenSSL function SSL_CTX_new().  In this case it returned NULL: an error condition.
en: Unable to create SSL context
hu: Nem lehet létrehozni az SSL kontextust

en: Warning: error enabling ssl_verify_partial_chains
hu: Figyelem: hiba a ssl_verify_partial_chains engedélyezésekor

en: Looking up %s...
hu: %s feloldása...

en: Could not find the host "%s"
hu: A "%s" host nem található.

en: Connecting to %s...
hu: Kapcsolódás %s-hez...

en: Could not connect to %s (%s)
hu: %s-hoz nem lehet kapcsolódni (%s)

en: Error talking to %s (%s)
hu: Hiba a %s kapcsolat közben (%s)

en: Connection to %s has been aborted
hu: %s kapcsolat megszakítva

en: Unknown SASL profile
hu: Ismeretlen SASL profil

en: Error allocating SASL connection
hu: Hiba lépett fel a SASL kapcsolat létrehozásakor

en: Error setting SASL security properties
hu: Hiba lépett fel a SASL biztonsági adatok beállításakor

en: Error setting SASL external security strength
hu: Hiba lépett fel a SASL külső biztonsági szint beállításakor

en: Error setting SASL external user name
hu: Hiba lépett fel a SASL külső felhasználó név beállításakor

en: Preconnect command failed
hu: A "preconnect" parancs nem sikerült

en: Connection to %s closed
hu: %s kapcsolat lezárva

en: Connecting with "%s"...
hu: Kapcsolódás %s-hez...

en: Tunnel error talking to %s: %s
hu: Alagút (tunnel) hiba lépett fel miközben kommunikáltunk vele: %s: (%s)

en: Tunnel to %s returned error %d (%s)
hu: Alagút (tunnel) ehhez: %s hibával tért vissza %d (%s)

en: %s isn't a regular file
hu: %s nem egy hagyományos fájl

en: The length calculation was wrong by %ld byte | The length calculation was wrong by %ld bytes
hu[0]: A méret számítás %ld bytettal eltér
hu[1]: A méret számítás %ld bytettal eltér

en: No decryption engine available for message
hu: Nem elérhető dekódoló motor az üzenethez

en: could not create temporary folder: %s
hu: %s ideiglenes postafiók nem hozható létre

en: could not write temporary mail folder: %s
hu: nem lehet írni a(z) %s ideiglenes postafiókba

en: could not truncate temporary mail folder: %s
hu: nem lehet levágni a(z) %s ideiglenes postafiókból

en: Message file is empty
hu: A levélfájl üres

en: Message not modified
hu: A levél nem lett módosítva

en: Message of read-only mailbox modified! Ignoring changes.
hu: A csak-olvasható postafiókban egy üzenet módosításra került! Változtatások figyelmen kívül hagyva.

en: Can't open message file: %s
hu: A(z) %s levélfájl üres

note: L10N: %s is from strerror(errno)
en: Can't append to folder: %s
hu: Nem lehet hozzáfűzni a(z) %s postafiókhoz

en: Complete
hu: Kész

en: Hist Up
hu: Történet Fel

en: Hist Down
hu: Történet Le

en: Hist Search
hu: Keresés a történetben

en: Begin Line
hu: Sor Kezdés

en: End Line
hu: Sor Lége

en: Kill Line
hu: Sor Törlés

en: Kill Word
hu: Szó Törlés

note: L10N: $reply_regex default format This is a regular expression that matches reply subject lines. By default, it only matches an initial "Re: ", which is the standardized Latin prefix. However, many locales have other prefixes that are commonly used too, such as Aw in Germany.  To add other prefixes,
en: ^((re)(\[[0-9]+\])*:[ 	]*)*
hu: ^((re|válasz|va|vá)(\[[0-9]+\])*:[ 	]*)*

en: multipart message has no boundary parameter
hu: a többrészes üzenetnek nincs határoló paramétere

en: Could not find sorting function [report this bug]
hu: Nincs meg a rendező függvény [kérlek jelentsd ezt a hibát]

en: Sorting mailbox...
hu: Postafiók rendezése...

note: L10N: The compose menu autocrypt prompt. (e)ncrypt enables encryption via autocrypt. (c)lear sets cleartext. (a)utomatic defers to the recommendation.
en: Autocrypt: (e)ncrypt, (c)lear, (a)utomatic?
hu: Autocrypt: (t)itkosít, t(i)tkosítatlan, (a)utomatikus?

note: L10N: The letter corresponding to the compose menu autocrypt prompt (e)ncrypt, (c)lear, (a)utomatic
en: eca
hu: tia

en: No PGP backend configured
hu: A PGP-t nem állította be

en: S/MIME already selected. Clear and continue?
hu: S/MIME már ki van jelölve. Törlés & folytatás?

en: No S/MIME backend configured
hu: Nincs S/MIME backend beállítva

en: PGP already selected. Clear and continue?
hu: PGP már ki van jelölve. Törlés & folytatás?

note: L10N: Compose menu field.  May not want to translate.
en: From:
hu: Küldő:

note: L10N: Compose menu field.  May not want to translate.
en: To:
hu: Címzett:

note: L10N: Compose menu field.  May not want to translate.
en: Cc:
hu: Melléklet:

note: L10N: Compose menu field.  May not want to translate.
en: Bcc:
hu: Titkos melléklet:

note: L10N: Compose menu field.  May not want to translate.
en: Subject:
hu: Tárgy:

note: L10N: Compose menu field.  May not want to translate.
en: Reply-To:
hu: Válasz cím:

note: L10N: Compose menu field.  Holds "Encrypt", "Sign" related information
en: Security:
hu: Biztonság:

note: L10N: This string is used by the compose menu. Since it is hidden by default, it does not increase the indentation of other compose menu fields.  However, if possible, it should not be longer than the other compose menu fields.  Since it shares the row with "Encrypt with:", it should not be longer t
en: Sign as:
hu: Aláír mint:

note: L10N: Compose menu field.  May not want to translate.
en: Newsgroups:
hu: Hírcsoportok:

note: L10N: Compose menu field.  May not want to translate.
en: Followup-To:
hu: Követés-ennek:

note: L10N: Compose menu field.  May not want to translate.
en: X-Comment-To:
hu: X-Megjegyzés-ennek:

en: Headers:
hu: Fejlécek:

note: L10N: Autocrypt recommendation flag: off. This is displayed when Autocrypt is turned off.
en: Off
hu: Kikapcsolva

note: L10N: Autocrypt recommendation flag: no. This is displayed when Autocrypt cannot encrypt to the recipients.
en: No
hu: Ki

note: L10N: Autocrypt recommendation flag: discouraged. This is displayed when Autocrypt believes encryption should not be used. This might occur if one of the recipient Autocrypt Keys has not been used recently, or if the only key available is a Gossip Header key.
en: Discouraged
hu: Nem ajánlott

note: L10N: Autocrypt recommendation flag: available. This is displayed when Autocrypt believes encryption is possible, but leaves enabling it up to the sender.  Probably because "prefer encrypt" is not set in both the sender and recipient keys.
en: Available
hu: Elérhető

note: L10N: Autocrypt recommendation flag: yes. This is displayed when Autocrypt would normally enable encryption automatically.
en: Yes
hu: Be

en: Sign, Encrypt
hu: Aláír, Titkosít

en: Encrypt
hu: Titkosít

en: Sign
hu: Aláír

en: None
hu: Nincs

en:  (inline PGP)
hu:  (beágyazott PGP)

en:  (OppEnc mode)
hu:  (OppEnc mód)

en: <default>
hu: <alapeset>

en: Encrypt with:
hu: Titkosítás:

note: L10N: The autocrypt compose menu Recommendation field. Displays the output of the recommendation engine (Off, No, Discouraged, Available, Yes)
en: Recommendation:
hu: Ajánlás:

en: (+%d more) | (+%d more)
hu[0]: (+%d-el több)
hu[1]: (+%d-al(el) több)

note: L10N: e.g. "Option index_format:" plus an error message
en: Option %s:
hu: Opció %s:

note: L10N: The 'ymwdHM' should not be translated
en: Invalid time period: '%c', must be one of 'ymwdHM'
hu: Érvénytelen időszak: '%c', 'ymwdHM'

note: L10N: Expando is missing a terminator character e.g. "%[..." is missing the final ']'
en: Conditional expando is missing '%c'
hu: Feltételes formátum bővítőhöz hiányzik a(z) '%c'

note: L10N: e.g. "Unknown expando: %Q"
en: Unknown expando: %%%.1s
hu: Ismeretlen formátum bővítő: %%%.1s

note: L10N: Expando is missing a terminator character e.g. "%[..." is missing the final ']'
en: Expando is missing terminator: '%c'
hu: Formátum bővítőhöz hiányzik a(z) '%c'

note: L10N: Padding expandos, %* %> %|, don't use formatting, e.g. %-30x
en: Padding cannot be formatted
hu: Kitöltés nem formázható

note: L10N: Conditional Expandos can only depend on other Expandos e.g. "%<X?apple>" displays "apple" if "%X" is true.
en: Padding cannot be used as a condition
hu: Kitöltés nem használható feltételként

en: Warning: message contains no From: header
hu: Figyelem: az üzenet nem tartalmaz From: fejlécet

en: Bounce message to:
hu: Levél visszaküldése. Címzett:

en: Bounce tagged messages to:
hu: Megjelölt levelek visszaküldése. Címzett:

en: Error parsing address
hu: Hibás cím

en: Bounce message to %s? | Bounce messages to %s?
hu[0]: Küldjük vissza az üzenetet %s részére?
hu[1]: Küldjük vissza az üzeneteket %s részére?

en: Message not bounced | Messages not bounced
hu[0]: A levél nem lett visszaküldve
hu[1]: A levél nem lett visszaküldve

en: Message bounced | Messages bounced
hu[0]: Levél visszaküldve
hu[1]: Levél visszaküldve

en: Can't create filter process
hu: Szűrőfolyamatot nem lehet létrehozni

en: Pipe to command:
hu: Parancs, aminek továbbít:

en: No printing command has been defined
hu: Nincs nyomtatási parancs megadva

en: Print message? | Print tagged messages?
hu[0]: Kinyomtatod a levelet?
hu[1]: Kinyomtatod a megjelölt leveleket?

en: Message printed | Messages printed
hu[0]: Levél kinyomtatva
hu[1]: Levél kinyomtatva

en: Message could not be printed | Messages could not be printed
hu[0]: A levelet nem tudtam kinyomtatni
hu[1]: A levelet nem tudtam kinyomtatni

note: L10N: The highlighted letters must match the "Sort" options
en: Rev-Sort (d)ate,(f)rm,(r)ecv,(s)ubj,t(o),(t)hread,(u)nsort,si(z)e,s(c)ore,s(p)am,(l)abel?
hu: Fordítva rendez (d)átum,(f)eladó,ér(k),tár(g)y,(c)ímzett,(t)éma,(r)endezetlen,(m)éret,(p)ontszám,(s)pam,cí(m)ke?

note: L10N: The highlighted letters must match the "Rev-Sort" options
en: Sort (d)ate,(f)rm,(r)ecv,(s)ubj,t(o),(t)hread,(u)nsort,si(z)e,s(c)ore,s(p)am,(l)abel?
hu: Rendez (d)átum,(f)eladó,ér(k),tár(g)y,(c)ímzett,(t)éma,(r)endezetlen,(m)éret,(p)ontszám,(s)pam,cí(m)ke?

note: L10N: These must match the highlighted letters from "Sort" and "Rev-Sort"
en: dfrsotuzcpl
hu: dfkgctrmpsm

en: Shell command:
hu: Shell parancs:

note: L10N: Progress meter message when copying tagged messages
en: Copying tagged messages...
hu: Megjelölt üzenetek másolása folyamatban...

en: Copy tagged to mailbox
hu: Megjelöltek másolása postafiókba

en: Copy to mailbox
hu: Másolás postafiókba

en: Decrypt-copy tagged to mailbox
hu: Visszafejtés-másolásra megjelölt(ek) postafiókba

en: Decrypt-copy to mailbox
hu: Visszafejtés-másolás postafiókba

en: Decode-copy tagged to mailbox
hu: Dekódolás-másolásra megjelölt(ek) postafiókba

en: Decode-copy to mailbox
hu: Dekódolás-másolás postafiókba

note: L10N: Progress meter message when saving tagged messages
en: Saving tagged messages...
hu: Megjelölt üzenetek másolása folyamatban...

en: Save tagged to mailbox
hu: Megjelöltek mentése postafiókba

en: Save to mailbox
hu: Mentés postafiókba

en: Decrypt-save tagged to mailbox
hu: Visszafejtés-mentésre megjelöltek postafiókba

en: Decrypt-save to mailbox
hu: Visszafejtés-mentés postafiókba

en: Decode-save tagged to mailbox
hu: Dekódolás-mentésre megjelöltek postafiókba

en: Decode-save to mailbox
hu: Dekódolás-mentés postafiókba

en: Copying to %s...
hu: Másolás a(z) %s-ba...

note: L10N: Message when an index tagged save operation fails for some reason
en: Error saving tagged messages
hu: A megjelölt üzenetek mentése közben hiba lépett fel

note: L10N: Message when an index/pager save operation fails for some reason
en: Error saving message
hu: A levél mentéseközben hiba lépett fel

note: L10N: Message when an index tagged copy operation fails for some reason
en: Error copying tagged messages
hu: Megjelölt üzenetek másolása közben hiba lépett fel

note: L10N: Message when an index/pager copy operation fails for some reason
en: Error copying message
hu: Üzenet másolása közben hiba lépett fel

en: Convert to %s upon sending?
hu: Átalakítsam %s formátumra küldéskor?

en: Content-Type changed to %s
hu: Tartalom-típus megváltoztatva %s-ra

en: Character set changed to %s; not converting
hu: Karakterkészlet megváltozott erre: %s; nem alakítom át

en: Character set changed to %s; converting
hu: Karakterkészlet megváltozott erre: %s; átalakítom

en: Threading is not enabled
hu: A témázás (threading) le van tiltva

en: Clear flag
hu: Jelző törlése

en: Set flag
hu: Jelző beállítása

en: Exit NeoMutt without saving?
hu: Kilépsz a NeoMuttból mentés nélül?

en: Press any key to continue...
hu: Nyomj le egy billentyűt a folytatáshoz...

en:  ('?' for list):
hu:  ('?' lista):

en: Enter keys (%s to abort):
hu: Billentyük beírása (%s - mégse):

en: Char = %s, Octal = %o, Decimal = %d
hu: Karakter = %s, Oktális = %o, Decimális = %d

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_ATTACH_FILE Compose Dialog: <op_attachment_attach_file>
en: attach files to this message
hu: fájlok csatolása ehhez az üzenethez

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_ATTACH_MESSAGE Compose Dialog: <op_attachment_attach_message>
en: attach messages to this message
hu: üzenetek csatolása ehhez az üzenethez

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_ATTACH_NEWS_MESSAGE Compose Dialog: <op_attachment_attach_message>
en: attach news articles to this message
hu: hírcsoport cikk csatolása ezen üzenethez

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_COLLAPSE Attach Dialog: <op_attachment_collapse>
en: toggle display of subparts
hu: további részek mutatása/elrejtése

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_DELETE Attach Dialog: <op_attachment_delete> L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_DETACH Compose Dialog: <op_attachment_detach> L10N: Help screen description for OP_DELETE Alias Dialog: <op_delete> Index: <op_delete> Postponed Dialog: <op_de
en: delete the current entry
hu: aktuális bejegyzés törlése

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_EDIT_CONTENT_ID Compose Dialog: <op_attachment_edit_content_id>
en: edit the 'Content-ID' of the attachment
hu: melléklet 'Content-ID' szerkesztése

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_EDIT_DESCRIPTION Compose Dialog: <op_attachment_edit_description>
en: edit attachment description
hu: melléklet-leírás szerkesztése

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_EDIT_ENCODING Compose Dialog: <op_attachment_edit_encoding>
en: edit attachment transfer-encoding
hu: melléklet átviteli-kódolás szerkesztése

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_EDIT_LANGUAGE Compose Dialog: <op_attachment_edit_language>
en: edit the 'Content-Language' of the attachment
hu: melléklet 'Content-Language' szerkesztése

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_EDIT_MIME Compose Dialog: <op_attachment_edit_mime>
en: edit attachment using mailcap entry
hu: melléklet szerkesztése a mailcap bejegyzés használatával

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_EDIT_TYPE Attach Dialog: <op_attachment_edit_type> Compose Dialog: <op_attachment_edit_type> Index: <op_attachment_edit_type>
en: edit attachment content type
hu: melléklet tartalom-típusának szerkesztése

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_FILTER Compose Dialog: <op_attachment_filter>
en: filter attachment through a shell command
hu: melléklet szűrése egy shell parancson keresztül

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_GET_ATTACHMENT Compose Dialog: <op_attachment_get_attachment>
en: get a temporary copy of an attachment
hu: ideiglenes másolat készítése a mellékletről

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_GROUP_ALTS Compose Dialog: <op_attachment_group_alts>
en: group tagged attachments as 'multipart/alternative'
hu: mellékletek csoportosan megjelölve 'multipart/alternative'-nak

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_GROUP_LINGUAL Compose Dialog: <op_attachment_group_lingual>
en: group tagged attachments as 'multipart/multilingual'
hu: mellékletek csoportosan megjelölve 'multipart/multilingual'-nak

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_GROUP_RELATED Compose Dialog: <op_attachment_group_related>
en: group tagged attachments as 'multipart/related'
hu: mellékletek csoportosan megjelölve 'multipart/related'-nak

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_MOVE_DOWN Compose Dialog: <op_attachment_move_down>
en: move an attachment down in the attachment list
hu: melléklet lejjebb mozgatása a mellékletlistában

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_MOVE_UP Compose Dialog: <op_attachment_move_up>
en: move an attachment up in the attachment list
hu: melléklet feljebb mozgatása a mellékletlistában

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_NEW_MIME Compose Dialog: <op_attachment_new_mime>
en: compose new attachment using mailcap entry
hu: új melléklet összeállítása a mailcap bejegyzéssel segítségével

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_PIPE L10N: Help screen description for OP_PIPE Compose Dialog: <op_attachment_filter> Attach Dialog: <op_attachment_pipe> Index: <op_pipe>
en: pipe message/attachment to a shell command
hu: üzenet/melléklet átadása csövön shell parancsnak

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_PRINT Attach Dialog: <op_attachment_print> Compose Dialog: <op_attachment_print> L10N: Help screen description for OP_PRINT Index: <op_print>
en: print the current entry
hu: bejegyzés nyomtatása

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_RENAME_ATTACHMENT Compose Dialog: <op_attachment_rename_attachment>
en: send attachment with a different name
hu: melléklet küldése más néven

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_SAVE Attach Dialog: <op_attachment_save> Compose Dialog: <op_attachment_save> L10N: Help screen description for OP_SAVE Index: <op_save> Pager: <op_save>
en: save message/attachment to a mailbox/file
hu: üzenet/melléklet mentése postafiókba/fájlba

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_TOGGLE_DISPOSITION Compose Dialog: <op_attachment_toggle_disposition>
en: toggle disposition between inline/attachment
hu: váltás beágyazás/csatolás között

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_TOGGLE_RECODE Compose Dialog: <op_attachment_toggle_recode>
en: toggle recoding of this attachment
hu: ezen melléklet újrakódolása

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_TOGGLE_UNLINK Compose Dialog: <op_attachment_toggle_unlink>
en: toggle whether to delete file after sending it
hu: fájl törlése/meghagyása küldés után

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_UNDELETE Attach Dialog: <op_attachment_undelete> L10N: Help screen description for OP_UNDELETE Alias Dialog: <op_delete> Postponed Dialog: <op_delete> Index: <op_undelete>
en: undelete the current entry
hu: aktuális bejegyzés visszaállítása

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_UNGROUP Compose Dialog: <op_attachment_ungroup>
en: ungroup 'multipart' attachment
hu: csoportosítás feloldása a 'multipart' csatolmánynál

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_UPDATE_ENCODING Compose Dialog: <op_attachment_update_encoding>
en: update an attachment's encoding info
hu: melléklet kódolási információinak frissítése

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_VIEW Attach Dialog: <op_attachment_view> Compose Dialog: <op_display_headers>
en: view attachment using mailcap entry if necessary
hu: melléklet mutatása mailcap bejegyzés használatával, ha szükséges

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_VIEW_MAILCAP Attach Dialog: <op_attachment_view_mailcap> Compose Dialog: <op_display_headers>
en: force viewing of attachment using mailcap
hu: melléklet megtekintése mailcap segítségével

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_VIEW_PAGER Attach Dialog: <op_attachment_view_pager> Compose Dialog: <op_display_headers>
en: view attachment in pager using copiousoutput mailcap
hu: melléklet megtekintése copiousoutput mailcap segítségével

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_VIEW_TEXT Attach Dialog: <op_attachment_view_text> Compose Dialog: <op_display_headers>
en: view attachment as text
hu: melléklet megtekintése szövegként

note: L10N: Help screen description for OP_PREVIEW_PAGE_DOWN Compose Dialog: <op_preview_page_down>
en: show the next page of the message
hu: ugrás az üzenet következő oldalára

note: L10N: Help screen description for OP_PREVIEW_PAGE_UP Compose Dialog: <op_preview_page_up>
en: show the previous page of the message
hu: ugrás az üzenet előző oldalára

note: L10N: Help screen description for OP_AUTOCRYPT_ACCT_MENU Index: <op_autocrypt_acct_menu>
en: manage autocrypt accounts
hu: autocrypt fiókok kezelése

note: L10N: Help screen description for OP_AUTOCRYPT_CREATE_ACCT Autocrypt Dialog: <op_autocrypt_create_acct>
en: create a new autocrypt account
hu: új autocrypt fiók létrehozása

note: L10N: Help screen description for OP_AUTOCRYPT_DELETE_ACCT Autocrypt Dialog: <op_autocrypt_delete_acct>
en: delete the current account
hu: aktuális fiók törlése

note: L10N: Help screen description for OP_AUTOCRYPT_TOGGLE_ACTIVE Autocrypt Dialog: <op_autocrypt_toggle_active>
en: toggle the current account active/inactive
hu: jelenlegi fiók váltása aktív/inaktív-ra

note: L10N: Help screen description for OP_AUTOCRYPT_TOGGLE_PREFER Autocrypt Dialog: <op_autocrypt_toggle_prefer>
en: toggle the current account prefer-encrypt flag
hu: jelenlegi fiók titkosítás-preferálás váltása

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_AUTOCRYPT_MENU Envelope Window: <op_compose_autocrypt_menu>
en: show autocrypt compose menu options
hu: autocrypt szerkesztés menü opciók mutatása

note: L10N: Help screen description for OP_ALIAS_DIALOG Index: <op_alias_dialog>
en: open the aliases dialog
hu: álnevek dialógusablak megnyitása

note: L10N: Help screen description for OP_BOTTOM_PAGE Menu: <menu_movement>
en: move to the bottom of the page
hu: ugrás az oldal aljára

note: L10N: Help screen description for OP_BOUNCE_MESSAGE Attach Dialog: <op_bounce_message> Index: <op_bounce_message>
en: remail a message to another user
hu: levél újraküldése egy másik felhasználónak

note: L10N: Help screen description for OP_BROWSER_GOTO_FOLDER Browser: <op_toggle_mailboxes>
en: swap the current folder position with $folder if it exists
hu: a jelenlegi könyvtár pozíció cseréje a $folder -el ha létezik

note: L10N: Help screen description for OP_BROWSER_NEW_FILE Browser: <op_browser_new_file>
en: select a new file in this directory
hu: válassz egy új fájlt ebben a könyvtárban

note: L10N: Help screen description for OP_BROWSER_SUBSCRIBE Browser: <op_browser_subscribe>
en: subscribe to current mbox (IMAP/NNTP only)
hu: aktuális postafiók felírása (csak IMAP)

note: L10N: Help screen description for OP_BROWSER_TELL Browser: <op_browser_tell>
en: display the currently selected file's name
hu: kijelölt fájl nevének mutatása

note: L10N: Help screen description for OP_BROWSER_TOGGLE_LSUB Browser: <op_browser_toggle_lsub>
en: toggle view all/subscribed mailboxes (IMAP only)
hu: váltás az összes/felírt postafiók nézetek között (csak IMAP)

note: L10N: Help screen description for OP_BROWSER_UNSUBSCRIBE Browser: <op_browser_subscribe>
en: unsubscribe from current mbox (IMAP/NNTP only)
hu: leiratkozás a jelenlegi postafiókról (csak IMAP/NNTP)

note: L10N: Help screen description for OP_BROWSER_VIEW_FILE Browser: <op_browser_view_file>
en: view file
hu: fájl megtekintése

note: L10N: Help screen description for OP_CATCHUP Browser: <op_catchup> Index: <op_catchup>
en: mark all articles in newsgroup as read
hu: a hírcsoport minden cikkje megjelölése olvasottként

note: L10N: Help screen description for OP_CHANGE_DIRECTORY Browser: <op_change_directory>
en: change directories
hu: könyvtár váltás

note: L10N: Help screen description for OP_CHECK_NEW Browser: <op_toggle_mailboxes>
en: check mailboxes for new mail
hu: új levél keresése a postafiókokban

note: L10N: Help screen description for OP_CHECK_STATS Global: <op_check_stats>
en: calculate message statistics for all mailboxes
hu: üzenet statisztika számolása az összes postafiókhoz

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_FILE Compose Dialog: <op_compose_edit_file>
en: edit the file to be attached
hu: csatolandó fájl szerkesztése

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_MESSAGE Compose Dialog: <op_compose_edit_message>
en: edit the message
hu: üzenet szerkesztése

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_ISPELL Compose Dialog: <op_compose_ispell>
en: run ispell on the message
hu: levél ellenőrzése ispell-el

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_POSTPONE_MESSAGE Compose Dialog: <op_compose_postpone_message>
en: save this message to send later
hu: üzenet elmentése későbbi küldéshez

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_RENAME_FILE Compose Dialog: <op_compose_rename_file>
en: rename/move an attached file
hu: csatolt fájl átnevezése/mozgatása

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_SEND_MESSAGE Compose Dialog: <op_compose_send_message>
en: send the message
hu: üzenet elküldése

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_TO_SENDER Attach Dialog: <op_compose_to_sender> Index: <op_compose_to_sender>
en: compose new message to the current message sender
hu: új üzenet készítése az aktuális küldő számára

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_WRITE_MESSAGE Compose Dialog: <op_compose_write_message>
en: write the message to a folder
hu: üzenet írása postafiókba

note: L10N: Help screen description for OP_COPY_MESSAGE Index: <op_save>
en: copy a message to a file/mailbox
hu: üzenet másolása fájlba/postafiókba

note: L10N: Help screen description for OP_CREATE_ALIAS Alias Dialog: <op_create_alias> Index: <op_create_alias>
en: create an alias from a message sender
hu: álnév létrehozása a feladóhoz

note: L10N: Help screen description for OP_CREATE_MAILBOX Browser: <op_create_mailbox>
en: create a new mailbox (IMAP only)
hu: új postafiók létrehozása (csak IMAP)

note: L10N: Help screen description for OP_CURRENT_BOTTOM Menu: <menu_movement>
en: move entry to bottom of screen
hu: lapozás a képernyő aljára

note: L10N: Help screen description for OP_CURRENT_MIDDLE Menu: <menu_movement>
en: move entry to middle of screen
hu: lapozás a képernyő közepére

note: L10N: Help screen description for OP_CURRENT_TOP Menu: <menu_movement>
en: move entry to top of screen
hu: lapozás a képernyő tetejére

note: L10N: Help screen description for OP_DECODE_COPY Index: <op_save>
en: make decoded (text/plain) copy
hu: visszafejtett (sima szöveges) másolat készítése

note: L10N: Help screen description for OP_DECODE_SAVE Index: <op_save>
en: make decoded copy (text/plain) and delete
hu: visszafejtett (sima szöveges) másolat készítése és törlés

note: L10N: Help screen description for OP_DELETE_MAILBOX Browser: <op_delete_mailbox>
en: delete the current mailbox (IMAP only)
hu: aktuális postafiók törlése (csak IMAP)

note: L10N: Help screen description for OP_DELETE_SUBTHREAD Index: <op_delete_thread>
en: delete all messages in subthread
hu: témarész összes üzenetének törlése

note: L10N: Help screen description for OP_DELETE_THREAD Index: <op_delete_thread>
en: delete all messages in thread
hu: téma összes üzenetének törlése

note: L10N: Help screen description for OP_DESCEND_DIRECTORY Browser: <op_generic_select_entry>
en: descend into a directory
hu: könyvtár megnyitása

note: L10N: Help screen description for OP_DISPLAY_ADDRESS Index: <op_display_address>
en: display full address of sender
hu: a feladó teljes címének mutatása

note: L10N: Help screen description for OP_DISPLAY_HEADERS Attach Dialog: <op_attachment_view> Compose Dialog: <op_display_headers> Index: <op_display_message>
en: display message and toggle header weeding
hu: üzenet megjelenítése és a teljes fejléc ki/bekapcsolása

note: L10N: Help screen description for OP_DISPLAY_MESSAGE Index: <op_display_message>
en: display a message
hu: üzenet megjelenítése

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_BACKSPACE Text Entry: <op_editor_backspace>
en: delete the char in front of the cursor
hu: a kurzor előtti karakter törlése

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_BACKWARD_CHAR Text Entry: <op_editor_backward_char>
en: move the cursor one character to the left
hu: kurzor mozgatása egy karakterrel balra

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_BACKWARD_WORD Text Entry: <op_editor_backward_word>
en: move the cursor to the beginning of the word
hu: kurzor mozgatása a szó elejére

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_BOL Text Entry: <op_editor_bol>
en: jump to the beginning of the line
hu: ugrás a sor elejére

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_CAPITALIZE_WORD Text Entry: <op_editor_capitalize_word>
en: capitalize the word
hu: szó nagy kezdőbetűssé alakítása

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_COMPLETE Text Entry: <op_editor_complete>
en: complete filename or alias
hu: teljes fájlnév vagy álnév

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_COMPLETE_QUERY Text Entry: <op_editor_complete>
en: complete address with query
hu: teljes cím lekérdezéssel

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_DELETE_CHAR Text Entry: <op_editor_delete_char>
en: delete the char under the cursor
hu: kurzoron álló karakter törlése

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_DOWNCASE_WORD Text Entry: <op_editor_capitalize_word>
en: convert the word to lower case
hu: szó kisbetűssé alakítása

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_EOL Text Entry: <op_editor_eol>
en: jump to the end of the line
hu: ugrás a sor végére

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_FORWARD_CHAR Text Entry: <op_editor_forward_char>
en: move the cursor one character to the right
hu: kurzor mozgatása egy karakterrel jobbra

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_FORWARD_WORD Text Entry: <op_editor_forward_word>
en: move the cursor to the end of the word
hu: kurzor mozgatása a szó végére

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_HISTORY_DOWN Text Entry: <op_editor_history_down>
en: scroll down through the history list
hu: lapozás lefelé az előzményekben

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_HISTORY_SEARCH Text Entry: <op_editor_history_search>
en: search through the history list
hu: keresés a történet listában

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_HISTORY_UP Text Entry: <op_editor_history_up>
en: scroll up through the history list
hu: lapozás felfelé az előzményekben

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_KILL_EOL Text Entry: <op_editor_kill_eol>
en: delete chars from cursor to end of line
hu: karakterek törlése a sor végéig

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_KILL_EOW Text Entry: <op_editor_kill_eow>
en: delete chars from the cursor to the end of the word
hu: karakterek törlése a szó végéig

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_KILL_LINE Text Entry: <op_editor_kill_line>
en: delete chars from cursor to beginning the line
hu: karakterek törlése a kurzortól a sor elejéig

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_KILL_WHOLE_LINE Text Entry: <op_editor_kill_whole_line>
en: delete all chars on the line
hu: karakter törlése a sorban

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_KILL_WORD Text Entry: <op_editor_kill_word>
en: delete the word in front of the cursor
hu: a kurzor előtti szó törlése

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_MAILBOX_CYCLE Text Entry: <op_editor_complete>
en: cycle among incoming mailboxes
hu: bejövő postafiókok körbejárása

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_QUOTE_CHAR Text Entry: <op_editor_quote_char>
en: quote the next typed key
hu: a következő kulcs idézése

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_TRANSPOSE_CHARS Text Entry: <op_editor_transpose_chars>
en: transpose character under cursor with previous
hu: az előző és az aktuális karakter cseréje

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_UPCASE_WORD Text Entry: <op_editor_capitalize_word>
en: convert the word to upper case
hu: szó nagybetűssé alakítása

note: L10N: Help screen description for OP_EDIT_LABEL Index: <op_edit_label>
en: add, change, or delete a message's label
hu: hozzáad, változtat, vagy törli az üzenet cimkéjét

note: L10N: Help screen description for OP_EDIT_OR_VIEW_RAW_MESSAGE Index: <op_edit_raw_message>
en: edit the raw message if the mailbox is not read-only, otherwise view it
hu: üzenet szerkesztése a fejléccel együtt, ha a postafiók nem csak olvasható, egyébként csak megtekintés

note: L10N: Help screen description for OP_EDIT_RAW_MESSAGE Index: <op_edit_raw_message>
en: edit the raw message (edit and edit-raw-message are synonyms)
hu: fejlécekkel együttes üzenet szerkesztés (edit és edit-raw-message szinonímák)

note: L10N: Help screen description for OP_END_COND Index: <op_end_cond>
en: end of conditional execution (noop)
hu: vége a feltételes végrehajtásnak (noop)

note: L10N: Help screen description for OP_ENTER_COMMAND Global: <op_enter_command>
en: enter a neomuttrc command
hu: adj meg egy neomuttrc parancsot

note: L10N: Help screen description for OP_ENTER_MASK Browser: <op_enter_mask>
en: enter a file mask
hu: adj meg egy fájlmaszkot

note: L10N: Help screen description for OP_EXIT Alias Dialog: <op_exit> Attach Dialog: <op_exit> Autocrypt Dialog: <op_exit> Browser: <op_exit> Compose Dialog: <op_exit> GPGME Key Selection Dialog: <op_exit> Index: <op_exit> Pager: <op_exit> PGP Key Selection Dialog: <op_exit> Postponed Dialog: <op_exit> 
en: exit this menu
hu: kilépés ebből a menüből

note: L10N: Help screen description for OP_FIRST_ENTRY Menu: <menu_movement>
en: move to the first entry
hu: ugrás az első bejegyzésre

note: L10N: Help screen description for OP_FLAG_MESSAGE Index: <op_flag_message>
en: toggle a message's 'important' flag
hu: üzenet 'fontos' jelzőjének állítása

note: L10N: Help screen description for OP_FOLLOWUP Attach Dialog: <op_followup> Index: <op_post>
en: followup to newsgroup
hu: hírcsoport nyomonkövetése

note: L10N: Help screen description for OP_FORWARD_MESSAGE Attach Dialog: <op_forward_message> Index: <op_forward_message>
en: forward a message with comments
hu: üzenet továbbítása kommentekkel

note: L10N: Help screen description for OP_FORWARD_TO_GROUP Attach Dialog: <op_forward_to_group> Index: <op_post>
en: forward to newsgroup
hu: hírcsoportnak továbbít

note: L10N: Help screen description for OP_GENERIC_SELECT_ENTRY Alias Dialog: <op_generic_select_entry> Browser: <op_generic_select_entry> GPGME Key Selection Dialog: <op_generic_select_entry> History Dialog: <op_generic_select_entry> Pattern Dialog: <op_generic_select_entry> PGP Key Selection Dialog: <op
en: select the current entry
hu: aktuális bejegyzés kijelölése

note: L10N: Help screen description for OP_GET_CHILDREN Index: <op_get_children>
en: get all children of the current message
hu: aktuális üzenet minden gyermekének mutatása

note: L10N: Help screen description for OP_GET_MESSAGE Index: <op_get_message>
en: get message with Message-Id
hu: message-Id hez tartozó üzenet keresése

note: L10N: Help screen description for OP_GET_PARENT Index: <op_get_message>
en: get parent of the current message
hu: aktuális üzenet szülőjének megkeresée

note: L10N: Help screen description for OP_GOTO_PARENT Browser: <op_change_directory>
en: go to parent directory
hu: szülő könyvtárhoz ugrás

note: L10N: Help screen description for OP_GROUP_CHAT_REPLY Index: <op_group_reply> Attach Dialog: <op_reply>
en: reply to all recipients preserving To/Cc
hu: válaszol minden címzettnek a To/Cc mezők megtartásával

note: L10N: Help screen description for OP_GROUP_REPLY Index: <op_group_reply> Attach Dialog: <op_reply>
en: reply to all recipients
hu: válasz az összes címzettnek

note: L10N: Help screen description for OP_HALF_DOWN Menu: <menu_movement> Pager: <op_pager_half_down>
en: scroll down 1/2 page
hu: fél oldal lapozás lefelé

note: L10N: Help screen description for OP_HALF_UP Menu: <menu_movement> Pager: <op_pager_half_up>
en: scroll up 1/2 page
hu: fél oldal lapozás felfelé

note: L10N: Help screen description for OP_HELP Text Entry: <op_help> Menu: <op_help> Pager: <op_help>
en: this screen
hu: ez a képernyő

note: L10N: Help screen description for OP_JUMP Index: <op_jump> Menu: <op_jump>
en: jump to an index number
hu: ugrás sorszámra

note: L10N: Help screen description for OP_LAST_ENTRY Menu: <menu_movement>
en: move to the last entry
hu: ugrás az utolsó bejegyzésre

note: L10N: Help screen description for OP_LIMIT_CURRENT_THREAD Index: <op_main_limit>
en: limit view to current thread
hu: nézet korlátozása aktuális témára

note: L10N: Help screen description for OP_LIST_REPLY Index: <op_list_reply> Attach Dialog: <op_reply>
en: reply to specified mailing list
hu: válasz a megadott levelezőlistára

note: L10N: Help screen description for OP_LIST_SUBSCRIBE Attach Dialog: <op_list_subscribe> Index: <op_list_subscribe>
en: subscribe to a mailing list
hu: feliratkozás hírcsoportra

note: L10N: Help screen description for OP_LIST_UNSUBSCRIBE Attach Dialog: <op_list_unsubscribe> Index: <op_list_unsubscribe>
en: unsubscribe from a mailing list
hu: leiratkozás hírcsoportról

note: L10N: Help screen description for OP_LOAD_ACTIVE Browser: <op_load_active>
en: load list of all newsgroups from NNTP server
hu: összes hírcsoport letöltése az NNTP szerverről

note: L10N: Help screen description for OP_MACRO
en: execute a macro
hu: makró végrehajtása

note: L10N: Help screen description for OP_MAIL Alias Dialog: <op_generic_select_entry> Index: <op_mail>
en: compose a new mail message
hu: új levél szerkesztése

note: L10N: Help screen description for OP_MAILBOX_LIST Browser: <op_mailbox_list> Index: <op_mailbox_list>
en: list mailboxes with new mail
hu: új levelet tartalmazó postafiókok

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_BREAK_THREAD Index: <op_main_break_thread>
en: break the thread in two
hu: téma ketté válaszás

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_CHANGE_FOLDER Index: <op_main_change_folder>
en: open a different folder
hu: más postafiók megnyitása

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_CHANGE_FOLDER_READONLY Index: <op_main_change_folder>
en: open a different folder in read only mode
hu: más postafiók megnyitása csak olvasásra

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_CHANGE_GROUP Index: <op_main_change_group>
en: open a different newsgroup
hu: más hírcsoport megnyitása

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_CHANGE_GROUP_READONLY Index: <op_main_change_group>
en: open a different newsgroup in read only mode
hu: más hírcsoport megnyitása csak olvasásra

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_CLEAR_FLAG Index: <op_main_set_flag>
en: clear a status flag from a message
hu: levél-állapotjelző törlése

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_COLLAPSE_ALL Index: <op_main_collapse_all>
en: collapse/uncollapse all threads
hu: összes téma kinyitása/bezárása

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_COLLAPSE_THREAD Index: <op_main_collapse_thread>
en: collapse/uncollapse current thread
hu: téma kinyitása/bezárása

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_DELETE_PATTERN Index: <op_main_delete_pattern>
en: delete non-hidden messages matching a pattern
hu: adott mintára illeszkedő, nem rejtett levelek törlése

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_FETCH_MAIL Index: <op_main_fetch_mail>
en: retrieve mail from POP server
hu: levelek törlése POP szerverről

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_IMAP_FETCH Index: <op_main_imap_fetch>
en: force retrieval of mail from IMAP server
hu: kényszerített levélletöltés az IMAP szerverről

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_IMAP_LOGOUT_ALL Index: <op_main_imap_logout_all>
en: logout from all IMAP servers
hu: kijelentkezés az IMAP szerverekről

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_LIMIT Alias Dialog: <op_main_limit> Index: <op_main_limit>
en: show only messages matching a pattern
hu: csak a mintára illeszkedő levelek mutatása

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_LINK_THREADS Index: <op_main_link_threads>
en: link tagged message to the current one
hu: kijelölt üzenet aktuálishoz kapcsolása

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_MODIFY_TAGS Index: <op_main_modify_tags>
en: modify (notmuch/imap) tags
hu: (notmuch/imap) címkék módosítása

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_MODIFY_TAGS_THEN_HIDE Index: <op_main_modify_tags>
en: modify (notmuch/imap) tags and then hide message
hu: (notmuch/imap) címkék megváltoztatása, és üzenet elrejtése

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_NEW Index: <op_main_next_new>
en: jump to the next new message
hu: ugrás a következő új levélre

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_NEW_THEN_UNREAD Index: <op_main_next_new>
en: jump to the next new or unread message
hu: ugrás a következő új vagy olvasatlan levélre

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_SUBTHREAD Index: <op_main_next_thread>
en: jump to the next subthread
hu: ugrás a következő témarészre

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_THREAD Index: <op_main_next_thread>
en: jump to the next thread
hu: ugrás a következő témára

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_UNDELETED Index: <op_main_next_undeleted>
en: move to the next undeleted message
hu: ugrás a következő visszaállított levélre

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_UNREAD Index: <op_main_next_new>
en: jump to the next unread message
hu: ugrás a következő olvasatlan levélre

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_UNREAD_MAILBOX Index: <op_main_next_unread_mailbox>
en: open next mailbox with new mail
hu: következő új levelet tartalmazó postafiók megnyitása

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PARENT_MESSAGE Index: <op_main_root_message>
en: jump to parent message in thread
hu: ugrás a levél előzményére ebben a témában

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PREV_NEW Index: <op_main_next_new>
en: jump to the previous new message
hu: ugrás az előző új levélre

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PREV_NEW_THEN_UNREAD Index: <op_main_next_new>
en: jump to the previous new or unread message
hu: ugrás az előző új vagy olvasatlan levélre

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PREV_SUBTHREAD Index: <op_main_next_thread>
en: jump to previous subthread
hu: ugrás az előző témarészre

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PREV_THREAD Index: <op_main_next_thread>
en: jump to previous thread
hu: ugrás az előző témára

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PREV_UNDELETED Index: <op_main_prev_undeleted>
en: move to the previous undeleted message
hu: ugrás az előző visszaállított levélre

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PREV_UNREAD Index: <op_main_next_new>
en: jump to the previous unread message
hu: ugrás az előző olvasatlan levélre

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_QUASI_DELETE Index: <op_main_quasi_delete>
en: delete from NeoMutt, don't touch on disk
hu: törlés NeoMutt-ról, a lemezől törlés nélkül

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_READ_SUBTHREAD Index: <op_main_read_thread>
en: mark the current subthread as read
hu: témarész jelölése olvasottnak

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_READ_THREAD Index: <op_main_read_thread>
en: mark the current thread as read
hu: téma jelölése olvasottnak

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_ROOT_MESSAGE Index: <op_main_root_message>
en: jump to root message in thread
hu: ugrás ebben a témában az első üzenetre

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_SET_FLAG Index: <op_main_set_flag>
en: set a status flag on a message
hu: levél-állapotjelző beállítása

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_SHOW_LIMIT Index: <op_main_show_limit>
en: show currently active limit pattern
hu: aktuális szűrőminta mutatása

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_SYNC_FOLDER Index: <op_main_sync_folder>
en: save changes to mailbox
hu: mentés postafiókba

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_TAG_PATTERN Index: <op_main_tag_pattern>
en: tag non-hidden messages matching a pattern
hu: adott mintára illeszkedő, nem rejtett levelek megjelölése

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_UNDELETE_PATTERN Index: <op_main_undelete_pattern>
en: undelete non-hidden messages matching a pattern
hu: adott mintára illeszkedő, nem rejtett levelek visszaállítása

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_UNTAG_PATTERN Index: <op_main_untag_pattern>
en: untag non-hidden messages matching a pattern
hu: adott mintára illeszkedő, nem rejtett levelek megjelölésének visszavonása

note: L10N: Help screen description for OP_MARK_MSG Index: <op_mark_msg>
en: create a hotkey macro for the current message
hu: jelenlegi üzenethez billentyű makró létrehozása

note: L10N: Help screen description for OP_MIDDLE_PAGE Menu: <menu_movement>
en: move to the middle of the page
hu: mozgatás az oldal közepére

note: L10N: Help screen description for OP_NEXT_ENTRY Menu: <menu_movement> Index: <op_next_entry>
en: move to the next entry
hu: mozgatás a következő bejegyzésre

note: L10N: Help screen description for OP_NEXT_LINE Menu: <menu_movement> Pager: <op_pager_next_line>
en: scroll down one line
hu: mozgás egy sorral lejjebb

note: L10N: Help screen description for OP_NEXT_PAGE Menu: <menu_movement> Pager: <op_pager_next_page>
en: move to the next page
hu: ugrás a következő oldalra

note: L10N: Help screen description for OP_PAGER_BOTTOM Pager: <op_pager_bottom>
en: jump to the bottom of the message
hu: ugrás az üzenet aljára

note: L10N: Help screen description for OP_PAGER_HIDE_QUOTED Pager: <op_pager_hide_quoted>
en: toggle display of quoted text
hu: idézett szöveg mutatása/elrejtése

note: L10N: Help screen description for OP_PAGER_SKIP_HEADERS Pager: <op_pager_skip_headers>
en: jump to first line after headers
hu: a fejléc utáni első sorra ugrás

note: L10N: Help screen description for OP_PAGER_SKIP_QUOTED Pager: <op_pager_skip_quoted>
en: skip beyond quoted text
hu: idézett szöveg átlépése

note: L10N: Help screen description for OP_PAGER_TOP Pager: <op_pager_top>
en: jump to the top of the message
hu: ugrás az üzenet tetejére

note: L10N: Help screen description for OP_POST Index: <op_post>
en: post message to newsgroup
hu: üzenet közzététele a hírcsoportban

note: L10N: Help screen description for OP_PREV_ENTRY Menu: <menu_movement> Index: <op_prev_entry>
en: move to the previous entry
hu: ugrás az előző bejegyzésre

note: L10N: Help screen description for OP_PREV_LINE Menu: <menu_movement> Pager: <op_pager_prev_line>
en: scroll up one line
hu: mozgás egy sorral feljebb

note: L10N: Help screen description for OP_PREV_PAGE Menu: <menu_movement> Pager: <op_pager_prev_page>
en: move to the previous page
hu: ugrás az előző oldalra

note: L10N: Help screen description for OP_PURGE_MESSAGE Index: <op_delete>
en: delete the current entry, bypassing the trash folder
hu: aktuális elem törlése a szemét könyvtár mellőzésével

note: L10N: Help screen description for OP_PURGE_THREAD Index: <op_delete_thread>
en: delete the current thread, bypassing the trash folder
hu: aktuális téma törlése, a szemét könyvtár mellőzésével

note: L10N: Help screen description for OP_QUERY Alias Dialog: <op_query> Index: <op_query>
en: query external program for addresses
hu: címek lekérdezése külső program segítségével

note: L10N: Help screen description for OP_QUERY_APPEND Alias Dialog: <op_query>
en: append new query results to current results
hu: új lekérdezés eredményének hozzáfűzése az eddigiekhez

note: L10N: Help screen description for OP_QUIT History Dialog: <op_quit> Index: <op_quit> Pattern Dialog: <op_quit>
en: save changes to mailbox and quit
hu: változások mentése és kilépés

note: L10N: Help screen description for OP_RECALL_MESSAGE Index: <op_recall_message>
en: recall a postponed message
hu: elhalasztott levél újrahívása

note: L10N: Help screen description for OP_RECONSTRUCT_THREAD Index: <op_get_children>
en: reconstruct thread containing current message
hu: aktuális üzenetet tartalmazó téma újraépítése

note: L10N: Help screen description for OP_REDRAW Text Entry: <op_redraw> Global: <op_redraw>
en: clear and redraw the screen
hu: képernyő törlése és újrarajzolása

note: L10N: Help screen description for OP_RENAME_MAILBOX Browser: <op_rename_mailbox>
en: rename the current mailbox (IMAP only)
hu: aktuális postafiók átnevezése (csak IMAP esetén)

note: L10N: Help screen description for OP_REPLY Attach Dialog: <op_reply> Index: <op_reply>
en: reply to a message
hu: válasz a levélre

note: L10N: Help screen description for OP_RESEND Attach Dialog: <op_resend> Index: <op_resend>
en: use the current message as a template for a new one
hu: levél sablonként használata egy új levélhez

note: L10N: Help screen description for OP_SEARCH Menu: <menu_search> Pager: <op_pager_search> Alias Dialog: <op_search> Index: <op_search> Postponed Dialog: <op_search>
en: search for a regular expression
hu: reguláris kifejezés keresése

note: L10N: Help screen description for OP_SEARCH_NEXT Menu: <menu_search> Pager: <op_pager_search_next> Alias Dialog: <op_search> Index: <op_search> Postponed Dialog: <op_search>
en: search for next match
hu: keresés tovább

note: L10N: Help screen description for OP_SEARCH_OPPOSITE Menu: <menu_search> Pager: <op_pager_search_next> Alias Dialog: <op_search> Index: <op_search> Postponed Dialog: <op_search>
en: search for next match in opposite direction
hu: keresés visszafelé

note: L10N: Help screen description for OP_SEARCH_REVERSE Menu: <menu_search> Pager: <op_pager_search> Alias Dialog: <op_search> Index: <op_search> Postponed Dialog: <op_search>
en: search backwards for a regular expression
hu: reguláris kifejezés keresése visszafelé

note: L10N: Help screen description for OP_SEARCH_TOGGLE Pager: <op_search_toggle>
en: toggle search pattern coloring
hu: keresett minta színezése ki/be

note: L10N: Help screen description for OP_SHELL_ESCAPE Global: <op_shell_escape>
en: invoke a command in a subshell
hu: parancs végrehajtása rész-shellben

note: L10N: Help screen description for OP_SHOW_LOG_MESSAGES Global: <op_show_log_messages>
en: show log (and debug) messages
hu: loggolási és hibajavítási üzenetek megjelenítése

note: L10N: Help screen description for OP_SORT Alias Dialog: <op_sort> Browser: <op_sort> Index: <op_sort>
en: sort messages
hu: üzenetek rendezése

note: L10N: Help screen description for OP_SORT_REVERSE Alias Dialog: <op_sort> Browser: <op_sort> Index: <op_sort>
en: sort messages in reverse order
hu: üzenetek rendezése fordított sorrendben

note: L10N: Help screen description for OP_SUBSCRIBE_PATTERN Browser: <op_subscribe_pattern>
en: subscribe to newsgroups matching a pattern
hu: feliratkozni a mintához illeszkedő hírcsoportokra

note: L10N: Help screen description for OP_TAG Index: <op_tag>
en: tag the current entry
hu: bejegyzés megjelölése

note: L10N: Help screen description for OP_TAG_PREFIX
en: apply next function to tagged messages
hu: csoportos művelet végrehajtás a kijelölt üzenetekre

note: L10N: Help screen description for OP_TAG_PREFIX_COND
en: apply next function ONLY to tagged messages
hu: kizárólag a következő funkció alkalmazása a megjelült üzenetekre

note: L10N: Help screen description for OP_TAG_SUBTHREAD Index: <op_tag_thread>
en: tag the current subthread
hu: témarész megjelölése

note: L10N: Help screen description for OP_TAG_THREAD Index: <op_tag_thread>
en: tag the current thread
hu: téma megjelölése

note: L10N: Help screen description for OP_TOGGLE_MAILBOXES Browser: <op_toggle_mailboxes>
en: toggle whether to browse mailboxes or all files
hu: váltás a csak postafiókok/összes fájl böngészése között

note: L10N: Help screen description for OP_TOGGLE_NEW Index: <op_toggle_new>
en: toggle a message's 'new' flag
hu: levél 'új' jelzőjének állítása

note: L10N: Help screen description for OP_TOGGLE_READ Index: <op_main_limit>
en: toggle view of read messages
hu: olvasott üzenetek nézetének váltása

note: L10N: Help screen description for OP_TOGGLE_WRITE Index: <op_toggle_write>
en: toggle whether the mailbox will be rewritten
hu: a postafiók újraírásának ki/bekapcsolása

note: L10N: Help screen description for OP_TOP_PAGE Menu: <menu_movement>
en: move to the top of the page
hu: ugrás az oldal tetejére

note: L10N: Help screen description for OP_UNCATCHUP Browser: <op_catchup>
en: mark all articles in newsgroup as unread
hu: a hírcsoport minden cikkét olvasatlannak jelölése

note: L10N: Help screen description for OP_UNDELETE_SUBTHREAD Index: <op_undelete_thread>
en: undelete all messages in subthread
hu: a témarész összes levelének visszaállítása

note: L10N: Help screen description for OP_UNDELETE_THREAD Index: <op_undelete_thread>
en: undelete all messages in thread
hu: a téma összes levelének visszaállítása

note: L10N: Help screen description for OP_UNSUBSCRIBE_PATTERN Browser: <op_subscribe_pattern>
en: unsubscribe from newsgroups matching a pattern
hu: leiratkozás a mintára illeszkedő hírcsoportokról

note: L10N: Help screen description for OP_VERSION Global: <op_version>
en: show the NeoMutt version number and date
hu: a NeoMutt verziójának és dátumának megjelenítése

note: L10N: Help screen description for OP_VIEW_ATTACHMENTS Index: <op_view_attachments> Pager: <op_view_attachments>
en: show MIME attachments
hu: a MIME mellékletek mutatása

note: L10N: Help screen description for OP_VIEW_RAW_MESSAGE Index: <op_edit_raw_message>
en: show the raw message
hu: nyers üzenet mutatása

note: L10N: Help screen description for OP_WHAT_KEY Global: <op_what_key>
en: display the keycode for a key press
hu: billentyűleütés kódjának mutatása

note: L10N: Help screen description for OP_DECRYPT_COPY Index: <op_save>
en: make decrypted copy
hu: visszafejtett másolat készítése

note: L10N: Help screen description for OP_DECRYPT_SAVE Index: <op_save>
en: make decrypted copy and delete
hu: visszafejtett másolat készítése és törlés

note: L10N: Help screen description for OP_EXTRACT_KEYS Attach Dialog: <op_extract_keys> Index: <op_extract_keys>
en: extract supported public keys
hu: támogatott nyilvános kulcsok kibontása

note: L10N: Help screen description for OP_FORGET_PASSPHRASE Attach Dialog: <op_forget_passphrase> Compose Dialog: <op_forget_passphrase> Index: <op_forget_passphrase>
en: wipe passphrases from memory
hu: jelszavak törlése a memóriából

note: L10N: Help screen description for OP_ENVELOPE_EDIT_BCC Envelope Window: <op_envelope_edit_bcc>
en: edit the BCC list
hu: rejtett másolatot kap (BCC) lista szerkesztése

note: L10N: Help screen description for OP_ENVELOPE_EDIT_CC Envelope Window: <op_envelope_edit_cc>
en: edit the CC list
hu: másolatot kap lista (CC) szerkesztése

note: L10N: Help screen description for OP_ENVELOPE_EDIT_FCC Envelope Window: <op_envelope_edit_fcc>
en: enter a file to save a copy of this message in
hu: adj meg egy fájlnevet, ahova a levél másolatát elmentem

note: L10N: Help screen description for OP_ENVELOPE_EDIT_FOLLOWUP_TO Envelope Window: <op_envelope_edit_followup_to>
en: edit the Followup-To field
hu: a Followup-To mező szerkesztése

note: L10N: Help screen description for OP_ENVELOPE_EDIT_FROM Envelope Window: <op_envelope_edit_from>
en: edit the from field
hu: feladó mező szerkesztése

note: L10N: Help screen description for OP_ENVELOPE_EDIT_HEADERS Compose Dialog: <op_envelope_edit_headers>
en: edit the message with headers
hu: üzenet szerkesztése fejlécekkel együtt

note: L10N: Help screen description for OP_ENVELOPE_EDIT_NEWSGROUPS Envelope Window: <op_envelope_edit_newsgroups>
en: edit the newsgroups list
hu: hírcsoport lista szerkesztése

note: L10N: Help screen description for OP_ENVELOPE_EDIT_REPLY_TO Envelope Window: <op_envelope_edit_reply_to>
en: edit the Reply-To field
hu: a Válaszcím (Reply-To) szerkesztése

note: L10N: Help screen description for OP_ENVELOPE_EDIT_SUBJECT Envelope Window: <op_envelope_edit_subject>
en: edit the subject of this message
hu: levél tárgyának szerkesztése

note: L10N: Help screen description for OP_ENVELOPE_EDIT_TO Envelope Window: <op_envelope_edit_to>
en: edit the TO list
hu: a Címzett lista (TO) szerkesztése

note: L10N: Help screen description for OP_ENVELOPE_EDIT_X_COMMENT_TO Envelope Window: <op_envelope_edit_x_comment_to>
en: edit the X-Comment-To field
hu: az X-Comment-To mező szerkesztése

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_CHANGE_VFOLDER Index: <op_main_change_folder>
en: open a different virtual folder
hu: másik virtuális postafiók megnyitása

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_ENTIRE_THREAD Index: <op_main_entire_thread>
en: read entire thread of the current message
hu: az aktuális üzenet teljes témájának beolvasása

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_VFOLDER_FROM_QUERY Index: <op_main_vfolder_from_query>
en: generate virtual folder from query
hu: virtuális könyvtár létrehozása lekérdezésből

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_VFOLDER_FROM_QUERY_READONLY Index: <op_main_vfolder_from_query>
en: generate a read-only virtual folder from query
hu: csal olvasható virtuális könyvtár létrehozása lekérdezésből

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_WINDOWED_VFOLDER_BACKWARD Index: <op_main_windowed_vfolder>
en: shifts virtual folder time window backwards
hu: virtuális könyvtár időablakát visszább állítja

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_WINDOWED_VFOLDER_FORWARD Index: <op_main_windowed_vfolder>
en: shifts virtual folder time window forwards
hu: virtuális könyvtár időablakát előrébb állítja

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_WINDOWED_VFOLDER_RESET Index: <op_main_windowed_vfolder>
en: resets virtual folder time window to the present
hu: virtuális könyvtár időablakát a jelenre állítja vissza

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_ATTACH_KEY Compose Dialog: <op_attachment_attach_key>
en: attach a PGP public key
hu: egy PGP nyilvános kulcs csatolása

note: L10N: Help screen description for OP_CHECK_TRADITIONAL Attach Dialog: <op_check_traditional> Index: <op_check_traditional>
en: check for classic PGP
hu: hagyományos PGP keresése

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_PGP_MENU Envelope Window: <op_compose_pgp_menu>
en: show PGP options
hu: a PGP paraméterek mutatása

note: L10N: Help screen description for OP_MAIL_KEY Index: <op_mail_key>
en: mail a PGP public key
hu: a PGP nyilvános kulcs elküldése

note: L10N: Help screen description for OP_VERIFY_KEY GPGME Key Selection Dialog: <op_verify_key> PGP Key Selection Dialog: <op_verify_key>
en: verify a public key
hu: a nyilvános kulcs ellenőrzése

note: L10N: Help screen description for OP_VIEW_ID GPGME Key Selection Dialog: <op_view_id> PGP Key Selection Dialog: <op_view_id>
en: view the key's user id
hu: a kulcstulajdonos azonosítójának megtekintése

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_FIRST Sidebar: <op_sidebar_first>
en: move the highlight to the first mailbox
hu: kiemelés mozgatása az első postafiókra

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_LAST Sidebar: <op_sidebar_last>
en: move the highlight to the last mailbox
hu: kiemelés mozgatása az utolsó postafiókra

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_NEXT Sidebar: <op_sidebar_next>
en: move the highlight to next mailbox
hu: kiemelés mozgatása az következő postafiókra

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_NEXT_NEW Sidebar: <op_sidebar_next_new>
en: move the highlight to next mailbox with new mail
hu: kiemelés mozgatása az következő, új levelet tartalmazó postafiókra

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_OPEN Sidebar: <op_sidebar_open>
en: open highlighted mailbox
hu: kiemelt postafiók megnyitása

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_PAGE_DOWN Sidebar: <op_sidebar_page_down>
en: scroll the sidebar down 1 page
hu: egy oldal lapozás lefelé

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_PAGE_UP Sidebar: <op_sidebar_page_up>
en: scroll the sidebar up 1 page
hu: teljes oldal lapozás felfelé

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_PREV Sidebar: <op_sidebar_prev>
en: move the highlight to previous mailbox
hu: kiemelés mozgatása az előző postafiókra

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_PREV_NEW Sidebar: <op_sidebar_prev_new>
en: move the highlight to previous mailbox with new mail
hu: kiemelés mozgatása az új levelet tartalmazó előző postafiókra

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_TOGGLE_VIRTUAL Sidebar: <op_sidebar_toggle_virtual>
en: toggle between mailboxes and virtual mailboxes
hu: váltás a csak postafiókok és virtuális postafiókok között

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_TOGGLE_VISIBLE Sidebar: <op_sidebar_toggle_visible>
en: make the sidebar (in)visible
hu: az oldalablakot láthatóvá/láthatatlanná teszi

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_SMIME_MENU Envelope Window: <op_compose_smime_menu>
en: show S/MIME options
hu: az S/MIME opciók mutatása

en: null operation
hu: üres művelet

en: [-- Type: %s/%s%s%s, Encoding: %s, Size: %s --]
hu: [-- Típus: %s/%s%s%s, Kódolás: %s, Méret: %s --]

en: [-- Alternative Type #%d: %s/%s%s%s, Encoding: %s, Size: %s --]
hu: [-- Alternatív Típus: #%d: %s/%s%s%s, Kódolás: %s, Méret: %s --]

en: [-- Autoview using %s --]
hu: [-- Automatikus megjelenítés a(z) %s segítségével --]

en: Invoking autoview command: %s
hu: Megjelenítő parancs indítása: %s

en: [-- Can't run %s --]
hu: [-- Nem futtatható: %s --]

en: [-- Autoview stderr of %s --]
hu: [-- A(z) %s hiba kimenete --]

en: [-- Error: message/external-body has no access-type parameter --]
hu: [-- Hiba: az üzenetnek/külső-törzsének nincs elérési-típus paramétere --]

note: L10N: If the translation of this string is a multi line string, then each line should start with "[-- " and end with " --]". The first "%s/%s" is a MIME type, e.g. "text/plain". The last %s expands to a date as returned by `mutt_date_parse_date()`. Note: The size argument printed is not the actual n
en: [-- This %s/%s attachment (size %s byte) has been deleted --]
    [-- on %s --]
     | [-- This %s/%s attachment (size %s bytes) has been deleted --]
    [-- on %s --]
hu[0]: [-- Ez a %s/%s melléklet (mérete %s bájt) törölve lett --]
    [-- %s-on --]
hu[1]: [-- Ez a %s/%s melléklet (mérete %s bájt) törölve lett --]
    [-- %s-on --]

note: L10N: If the translation of this string is a multi line string, then each line should start with "[-- " and end with " --]". The first "%s/%s" is a MIME type, e.g. "text/plain". Note: The size argument printed is not the actual number as passed to gettext but the prettified version, e.g. size = 2048
en: [-- This %s/%s attachment (size %s byte) has been deleted --]
     | [-- This %s/%s attachment (size %s bytes) has been deleted --]
hu[0]: [-- Ez a %s/%s melléklet (mérete %s bájt) törölve lett --]
hu[1]: [-- Ez a %s/%s melléklet (mérete %s bájt) törölve lett --]

note: L10N: If the translation of this string is a multi line string, then each line should start with "[-- " and end with " --]". The first "%s/%s" is a MIME type, e.g. "text/plain". The last %s expands to a date as returned by `mutt_date_parse_date()`. Caution: Argument three %3$ is also defined but sho
en: [-- This %s/%s attachment has been deleted --]
    [-- on %4$s --]
hu: [-- Ez a %s/%s melléklet törölve lett --]
    [-- %4$s-on --]

note: L10N: If the translation of this string is a multi line string, then each line should start with "[-- " and end with " --]". The first "%s/%s" is a MIME type, e.g. "text/plain".
en: [-- This %s/%s attachment has been deleted --]
hu: [-- Ez a %s/%s melléklet törölve lett --]

en: [-- name: %s --]
hu: [-- név: %s --]

note: L10N: If the translation of this string is a multi line string, then each line should start with "[-- " and end with " --]". The "%s/%s" is a MIME type, e.g. "text/plain".
en: [-- This %s/%s attachment is not included, --]
    [-- and the indicated external source has expired --]
hu: [-- A %s/%s melléklet nem lett beágyazva, --]
    [-- és a jelzett külső forrás megszűnt. --]

note: L10N: If the translation of this string is a multi line string, then each line should start with "[-- " and end with " --]". The "%s/%s" is a MIME type, e.g. "text/plain".  The %s after access-type is an access-type as defined by the MIME RFCs, e.g. "FTP", "LOCAL-FILE", "MAIL-SERVER".
en: [-- This %s/%s attachment is not included, --]
    [-- and the indicated access-type %s is unsupported --]
hu: [-- A %s/%s melléklet nem lett beágyazva, --]
    [-- és a jelzett elérési-típus, %s nem támogatott --]

en: [-- Error: Could not display any parts of Multipart/Alternative --]
hu: [-- Hiba: Egy Többrészes/Alternatív rész sem jeleníthető meg --]

note: L10N: %s is the attachment description, filename or form_name.
en: [-- Attachment #%d: %s --]
hu: [-- Melléklet #%d: %s --]

en: [-- Attachment #%d --]
hu: [-- Melléklet #%d --]

en: One or more parts of this message could not be displayed
hu: Ennek az üzenetnek egy, vagy több részét nem lehet megjeleníteni

en: Unable to open 'memory stream'
hu: Nem tudom a memória folyamot megnyitni

en: Unable to open temporary file
hu: Nem lehet megnyitni átmeneti fájlt

en: failed to re-open 'memory stream'
hu: nem lehet újra megnyitni a memória folyamot

en: Error: multipart/signed has no protocol
hu: Hiba: a többrészes/aláírt részhez nincs protokoll megadva

en: [-- This is an attachment --]
hu: [-- Ez a egy melléklet --]

note: L10N: %s/%s is a MIME type, e.g. "text/plain".
en: [-- %s/%s is unsupported --]
hu: [-- %s/%s nem támogatott --]

note: L10N: %s expands to a keystroke/key binding, e.g. 'v'.
en: [-- This is an attachment (use '%s' to view this part) --]
hu: [-- Ez egy melléklet (E rész megjelenítéséhez használja a(z) '%s'-t) --]

note: L10N: %s/%s is a MIME type, e.g. "text/plain". The last %s expands to a keystroke/key binding, e.g. 'v'.
en: [-- %s/%s is unsupported (use '%s' to view this part) --]
hu: [-- %s/%s nem támogatott (E rész megjelenítéséhez használja a(z) '%s'-t) --]

en: [-- This is an attachment (need 'view-attachments' bound to key) --]
hu: [-- Ez egy melléklet (a melléklet megtekintéséhez 'v' billentyű lenyomás szükséges) --]

note: L10N: %s/%s is a MIME type, e.g. "text/plain".
en: [-- %s/%s is unsupported (need 'view-attachments' bound to key) --]
hu: [-- %s/%s nem támogatott (a mellélet megtekintéshez 'v' billentyű lenyomás szükséges) --]

en: Set option %s before setting %s
hu: Állítsa be a %s opciót, mielőtt beállítja %s-t

note: L10N: This applies to the "$header_cache_compress_level" config variable. It shows the minimum and maximum values, e.g. 'between 1 and 22' L10N: This applies to the "$wrap_headers" config variable.
en: Option %s must be between %d and %d inclusive
hu: %s opció %d és %d között kell legyen. Beleértve a határértékeket.

en: message is tagged
hu: üzenet megcímkézve

en: message is flagged
hu: üzenet megjelölve

en: message is deleted
hu: üzenet törölve

en: attachment is deleted
hu: csatolmány törölve

en: message has been replied to
hu: az üzenetre válaszoltak

en: message has been read
hu: üzenetet elolvasták

en: message is new
hu: az üzenet új

en: thread has been read
hu: a témát elolvasták

en: thread has at least one new message
hu: a téma legalább egy új üzenetet tartalmaz

en: message has been read (%S expando)
hu: az üzenetet elolvasták (%S expando)

en: message has been read (%Z expando)
hu: az üzenetet elolvasták (%Z expando)

en: message signed with a verified key
hu: az üzenetet ellenőrzött kulccsal írták alá

en: message is PGP-encrypted
hu: az üzenet PGP-vel titkosítva

en: message is signed
hu: az üzenet aláírták

en: message contains a PGP key
hu: az üzenetben PGP kulcs található

en: message has no cryptography information
hu: az üzenet nem tartalmaz kriptográfiai információt

en: message is not To: you
hu: az üzenet nem Önnek szól

en: message is To: you and only you
hu: az üzenet Önnek és csak Önnek szól

en: message is To: you
hu: az üzenet Önnek szól

en: message is Cc: to you
hu: az üzenet másolata Önnek szól

en: message is From: you
hu: az üzenet Öntől származik

en: message is sent to a subscribed mailing list
hu: az üzenetet egy feliratkozott levelezőlistára küldték

en: you are in the Reply-To: list
hu: Ön a Válaszcím (Reply-To:) listában van

en: Message flags:
hu: Üzeet flag-ek:

en: Help for %s
hu: Súgó: %s

en: History '%s'
hu: '%s' történet

en: %s:%d: Bad history file format
hu: %s:%d: Rossz történet file formátum

en: Can't create temporary file
hu: Nem lehet ideiglenes fájlt létrehozni

en: current mailbox shortcut '^' is unset
hu: aktuális mailbox rövidítés '^' kikapcsolva

en: mailbox shortcut expanded to empty regex
hu: mailbox rövidítés kiterjeszve az üres reguláris kifejezésre

en: badly formatted command string
hu: rosszul formázott parancs string

en: unhook: Can't do unhook * from within a hook
hu: unhook: Nem lehet 'unhook *'-ot végrehajtani hook parancsból

en: unhook: unknown hook type: %s
hu: hozzárendelés törlése: ismeretlen hozzárendelési típus: %s

en: unhook: Can't delete a %s from within a %s
hu: unhook: %s-t nem lehet törölni a következőből: %s

en: No authenticators available or wrong credentials
hu: Nincs elérhető hitelesítő, vagy rossz bejelentkezési adatok

note: L10N: (%s) is the method name, e.g. Anonymous, CRAM-MD5, GSSAPI, SASL
en: Authenticating (%s)...
hu: Azonosítás folyamatban (%s)...

note: L10N: %s is the method name, e.g. Anonymous, CRAM-MD5, GSSAPI, SASL
en: %s authentication failed
hu: %s azonosítás nem sikerült

en: SASL authentication failed
hu: SASL hitelesítés sikertelen

en: LOGIN disabled on this server
hu: A LOGIN parancsot letiltották ezen a szerveren

en: Logging in...
hu: Bejelentkezés...

en: Login failed
hu: Sikertelen bejelentkezés

en: %s is an invalid IMAP path
hu: %s érvénytelen IMAP útvonal

en: Getting folder list...
hu: Postafiókok listájának letöltése...

note: L10N: (%s) is the name / path of the folder we were trying to browse
en: No such folder: %s
hu: Nincs ilyen postafiók: %s

en: Create mailbox:
hu: Postafiók létrehozása:

en: Mailbox must have a name
hu: A postafióknak nevet kell adni

en: Mailbox created
hu: Postafiók létrehozva

en: Can't rename root folder
hu: Nem lehet a gyökér könyvtárat átnevezni

en: Rename mailbox %s to:
hu: %s postafiók átnevezése erre:

en: Rename failed: %s
hu: Átnevezés sikertelen: %s

en: Mailbox renamed
hu: Postafiók átnevezve

en: Mailbox %s@%s closed
hu: Postafiók %s@%s lezárva

en: IMAP command failed: %s
hu: %s IMAP parancs sikertelen

en: Option %s: %s is not a valid authenticator
hu: %s opció: %s érvénytelen hitelesítő

en: This IMAP server is ancient. NeoMutt does not work with it.
hu: Ez az IMAP szerver nagyon régi. A NeoMutt nem tud együttműködni vele.

en: CREATE failed: %s
hu: Létrehozás sikertelen: %s

en: Closing connection to %s...
hu: %s kapcsolat lezárása...

en: Secure connection with TLS?
hu: Biztonságos TLS kapcsolat?

en: Could not negotiate TLS connection
hu: Nem lehetett megtárgyalni a TLS kapcsolatot

en: Encrypted connection unavailable
hu: Nem elérhető a titkosított kapcsolat

en: Subscribing to %s...
hu: %s felírása...

en: Unsubscribing from %s...
hu: Leiratkozás erről: %s...

en: Copying %d message to %s... | Copying %d messages to %s...
hu[0]: %d levél másolása a %s postafiókba...
hu[1]: %d levél másolása a %s postafiókba...

en: Create %s?
hu: %s létrehozása?

en: Expunge failed
hu: Sikertelen törlés

en: Marking %d message deleted... | Marking %d messages deleted...
hu[0]: %d levél megjelölése töröltnek...
hu[1]: %d levél megjelölése töröltnek...

en: Saving changed message... [%d/%d] | Saving changed messages... [%d/%d]
hu[0]: Módosított üzenet mentése folyamatban... [%d/%d]
hu[1]: Módosított üzenetek mentése folyamatban... [%d/%d]

en: Error saving flags. Close anyway?
hu: Flagek mentése sikertelen. Mindenképp bezárja?

en: Error saving flags
hu: Flag-ek mentése közben hiba lépett fel

en: Expunging messages from server...
hu: Levelek törlése a szerverről...

en: imap_sync_mailbox: EXPUNGE failed
hu: imap_sync_mailbox: EXPUNGE sikertelen

en: Selecting %s...
hu: %s választása...

en: Error opening mailbox
hu: Hiba a postafiók megnyitásaor

en: IMAP server doesn't support custom flags
hu: IMAP szerver nem támogatja az egyedi flageket

en: Invalid IMAP flags
hu: Érvénytelen IMAP flagek

note: L10N: This prompt is made if the user hits Ctrl-C when opening an IMAP mailbox
en: Abort download and close mailbox?
hu: Letöltés megszakítása, és mailbox bezárása?

en: Evaluating cache...
hu: Gyorsítótár egyeztetése szerverrel...

en: Fetching flag updates...
hu: Levél flagek frissítése folyamatban...

note: L10N: After opening an IMAP mailbox using QRESYNC, Mutt performs a quick sanity check.  If that fails, Mutt reopens the mailbox using a normal download.
en: QRESYNC failed.  Reopening mailbox.
hu: Helyi postafiók ellenőrzés sikertelen. Postafiók újranyitása folyamatban...

en: Unable to fetch headers from this IMAP server version
hu: Nem lehet a fejléceket letölteni ezen verziójú IMAP szerverről

en: Fetching message headers...
hu: Levélfejlécek letöltése...

en: Uploading message...
hu: Levél feltöltése...

en: Copying message %d to %s...
hu: %d levél másolása %s-ba ...

en: Fetching message...
hu: Levél letöltése...

en: The message index is incorrect. Try reopening the mailbox.
hu: A levelek tartalomjegyzéke hibás. Próbáld megnyitni újra a postafiókot.

en: Header search without header name: %s
hu: Fejléc keresés a következő fejléc név nélkül: %s

en: Server-side custom search not supported: %s
hu: Szerver-oldali egyedi keresés nem támogatott: %s

en: Continue?
hu: Folytatod?

note: L10N: $status_format default format
en: -%r-NeoMutt: %D [Msgs:%<M?%M/>%m%<n? New:%n>%<o? Old:%o>%<d? Del:%d>%<F? Flag:%F>%<t? Tag:%t>%<p? Post:%p>%<b? Inc:%b>%<l? %l>]---(%<T?%T/>%s/%S)-%>-(%P)---
hu: -%r-NeoMutt: %D [Üzenet:%<M?%M/>%m%<n? Új:%n>%<o? Régi:%o>%<d? Töröl:%d>%<F? Flag:%F>%<t? Címke:%t>%<p? Post:%p>%<b? Növ:%b>%<l? %l>]---(%<T?%T/>%s/%S)-%>-(%P)---

en: Quit
hu: Kilép

en: Reply
hu: Válasz

en: Group
hu: Csoport

en: Post
hu: Hozzászólás

en: Followup
hu: Nyomonkövetés

note: L10N: %s is one of the CHECK_ACL entries below.
en: %s: Operation not permitted by ACL
hu: %s: Művelet nem engedélyezett a hozzáférési szabályok (ACL) miatt

en: Failed to create query, aborting
hu: Nem sikerült a lekérdezés, megszakítva

en: %s is not a mailbox
hu: A %s nem postafiók

en: Mailbox was externally modified.  Flags may be wrong.
hu: A postafiókot más program módosította. A jelzők hibásak lehetnek.

en: New mail in this mailbox
hu: Új levél érkezett a postafiókba

en: Mailbox was externally modified
hu: A postafiókot más program módosította

en: No mailbox is open
hu: Nincs megnyitott postafiók

en: No tagged messages
hu: Nincs kijelölt levél

en: Nothing to do
hu: Nem csinálok semmit

en: (no mailbox)
hu: (nincs postafiók)

note: L10N: Status bar message: the end of the list emails is visible in the index L10N: Status bar message: the end of the email is visible in the pager
en: end
hu: vége

note: L10N: Status bar message: all the emails are visible in the index L10N: Status bar message: the entire email is visible in the pager
en: all
hu: mind

note: L10N: CHECK_ACL
en: Can't delete message
hu: Nem tudom törölni az üzenetet

note: L10N: CHECK_ACL L10N: Due to the implementation details we do not know whether we delete zero, 1, 12, ... messages. So in English we use "messages". Your language might have other means to express this.
en: Can't delete messages
hu: Nem tudom törölni az üzeneteket

note: L10N: This is displayed when the x-label on one or more messages is edited.
en: %d label changed | %d labels changed
hu[0]: %d címke megváltozott
hu[1]: %d címkék megváltoztak

note: L10N: This is displayed when editing an x-label, but no messages were updated.  Possibly due to canceling at the prompt or if the new label is the same as the old label.
en: No labels changed
hu: Semelyik címke nem változott meg

note: L10N: CHECK_ACL
en: Can't edit message
hu: Nem lehet szerkeszteni a levelet

note: L10N: CHECK_ACL
en: Can't flag message
hu: Nem lehet megjelőlni az üzenetet

en: Jump to message:
hu: Levélre ugrás:

en: Argument must be a message number
hu: A paraméternek levélszámnak kell lennie

en: Invalid message number
hu: Érvénytelen levélszám

en: That message is not visible
hu: Ez a levél nem látható

note: L10N: CHECK_ACL
en: Can't break thread
hu: Nem tudom a témát (thread) megszakítani

en: Thread broken
hu: Téma (thread) megszakadt

en: Thread can't be broken, message is not part of a thread
hu: A témát (thread) nem lehet megszakítani, az üzenet nem része egy témának sem

en: Open mailbox in read-only mode
hu: Postafiók megnyitása csak olvasásra

en: Open mailbox
hu: Postafiók megnyitása

en: Thread contains unread or flagged messages
hu: A témában olvasatlan, vagy flag-gelt levelek vannak

en: Delete messages matching:
hu: A mintára illeszkedő levelek törlése:

en: Limit to messages matching:
hu: Minta a levelek szűkítéséhez:

en: To view all messages, limit to "all"
hu: Összes üzenet megtekintéséhez szűkítse "mind"-re

note: L10N: CHECK_ACL
en: Can't link threads
hu: Nem tudom összefűzni a témákat (thread-eket)

en: No Message-ID: header available to link thread
hu: Nincs 'Message-ID:' fejléc a téma (thread) létrehozásához

en: Threads linked
hu: Témák (thread-ek) összekötve

en: No thread linked
hu: Nincs kapcsolódó téma

en: Folder doesn't support tagging, aborting
hu: Könyvtár nem támogatja a megjelölést, megszakítom

en: No tag specified, aborting
hu: Nincs címke megadva, megszakíva

en: Update tags...
hu: Címkék frissítése folyamatban...

en: Failed to modify tags, aborting
hu: Nem sikerült a megjelöléseket módosítani, megszakítva

en: No new messages in this limited view
hu: Nincs új üzenet ebben a szűkített nézetben

en: No new messages
hu: Nincs új levél

en: No unread messages in this limited view
hu: Nincs új üzenet ebben a szűkített nézetben

en: No unread messages
hu: Nincs olvasatlan üzenet

en: Search wrapped to top
hu: Keresés az elejétől

en: Search wrapped to bottom
hu: Keresés a végétől

en: No more threads
hu: Nincs több téma

en: You are on the first thread
hu: Ez az első téma

en: You are on the last message
hu: Ez az utolsó levél

en: No undeleted messages
hu: Nincs visszaállított levél

en: No mailboxes have new mail
hu: Nincs új levél egyik postafiókban sem

en: You are on the first message
hu: Ez az első levél

note: L10N: CHECK_ACL L10N: Due to the implementation details we do not know whether we mark zero, 1, 12, ... messages as read. So in English we use "messages". Your language might have other means to express this.
en: Can't mark messages as read
hu: Nem lehet olvasottként megjelölni az üzeneteket

en: No limit pattern is in effect
hu: A szűrő mintának nincs hatása

en: Tag messages matching:
hu: Minta a levelek kijelöléséhez:

note: L10N: CHECK_ACL L10N: Due to the implementation details we do not know whether we undelete zero, 1, 12, ... messages. So in English we use "messages". Your language might have other means to express this.
en: Can't undelete messages
hu: Nem lehet visszaállítani az üzeneteket

en: Undelete messages matching:
hu: Minta a levelek visszaállításához:

en: Untag messages matching:
hu: Minta a levélkijelölés megszüntetéséhez:

note: L10N: This is the prompt for <mark-message>.  Whatever they enter will be prefixed by $mark_macro_prefix and will become a macro hotkey to jump to the currently selected message.
en: Enter macro stroke:
hu: Adja meg a makró billentyű(ke)t:

note: L10N: "message hotkey" is the key bindings menu description of a macro created by <mark-message>.
en: message hotkey
hu: üzenet billentyű

note: L10N: This is echoed after <mark-message> creates a new hotkey macro.  %s is the hotkey string ($mark_macro_prefix followed by whatever they typed at the prompt.)
en: Message bound to %s
hu: Üzenet a kapcsolva ehhez: %s

note: L10N: This error is printed if <mark-message> can't find a Message-ID for the currently selected message in the index.
en: No message ID to macro
hu: Nem kapcsolódik üzenet ID ehhez a makróhoz

en: Quit NeoMutt?
hu: Kilépsz a NeoMuttból?

note: L10N: CHECK_ACL
en: Can't toggle new
hu: Nem todom váltani új-ra

note: L10N: CHECK_ACL
en: Can't undelete message
hu: Nem tudom az üzenetet visszaállítani

en: Logged out of IMAP servers
hu: Kijelentkezve az IMAP szerverekről

en: No Message-Id. Unable to perform operation.
hu: Nincs 'Message-Id'. Nem tudom a műveletet végrehajtani.

en: No deleted messages found in the thread
hu: Nem találtam törölt üzenetet a témában

en: Enter Message-Id:
hu: Add meg a Message-Id-t:

en: Article has no parent reference
hu: A cikknek nincs szülő hivatkozása

en: Message is not visible in limited view
hu: Az üzenet nem látható a szűkített nézetben

en: Fetching %s from server...
hu: %s letöltése a szerverről folyamatban...

en: Article %s not found on the server
hu: %s cikk nem található a szerveren

en: Open newsgroup in read-only mode
hu: Hírcsoport megnyitása csak olvasásra

en: Open newsgroup
hu: Hírcsoport megnyitása

en: Posting to this group not allowed, may be moderated. Continue?
hu: Ebben a csoportban nem lehet közzé tenni, lehet hogy moderálják. Folytatja?

en: No virtual folder and no Message-Id, aborting
hu: Nincs virtuális könyvtár és nincs Üzenet-Id, megszakítva

en: failed to find message in notmuch database. try running 'notmuch new'.
hu: az üzenet nem található a notmuch adatbázisban. Futtassa a 'notmuch new' parancsot.

en: Failed to read thread, aborting
hu: A téma olvasása sikertelen, megszakítva

en: No query, aborting
hu: Nincs lekérdezés, megszakítva

en: Windowed queries disabled
hu: Ablak lekérdezések letiltva

en: No notmuch vfolder currently loaded
hu: Jelenleg nincs notmuch virtuális könyvtár betöltve

en: There are no messages
hu: Nincs levél

en: No visible messages
hu: Nincs látható levél

en: Changing threaded display should prefer $use_threads over $sort
hu: Téma szerinti megjelenítésnél $use_threads-t kell érdemes választani a $sort helyett

en: Binding '%s' will alias '%s'  Before, try: 'bind %s %s noop'
hu: '%s' összekötése '%s' álnévvel folyamatban. Ezelőtt, próbálja meg: 'bind %s %s noop'

note: L10N: '%s' is the (misspelled) name of the menu, e.g. 'index' or 'pager'
en: %s: no such menu
hu: %s: nincs ilyen menü

en: %s: null key sequence
hu: %s: üres billentyűzet-szekvencia

en: Function '%s' not available for menu '%s'
hu: '%s' funkció nem elérhető a(z) '%s' menühöz

en: macro: empty key sequence
hu: macro: üres billentyűzet-szekvencia

en: exec: no arguments
hu: exec: nincs paraméter

en: %s: no such function
hu: %s: nincs ilyen funkció

note: L10N: '%s' is the name of the menu, e.g. 'index' or 'pager', it might also be 'all' when all menus are affected.
en: %s: no binds for this menu
hu: %s: nincs billentyűparancs ehhez menühöz

en: %s: no macros for this menu
hu: %s: nincs macro ehhez a menühöz

en: Key is not bound
hu: A billentyűhöz nincs funkció rendelve

en: Key is not bound.  Press '%s' for help.
hu: A billentyűhöz nincs funkció rendelve. A súgóhoz nyomd meg a '%s'-t.

en: Macro loop detected
hu: Végtelen ciklus a makróban

en: Abort key is not set, defaulting to Ctrl-G
hu: Megszakítás gomb nincs beállítva, alapértelmezett a Ctrc-G

en: Specified abort key sequence (%s) will be truncated to first key
hu: A megadott megszakítás billentyű szekvencia (%s) rövidítve lesz az első billentyűre

en: Couldn't source lua source: %s
hu: %s lua forrást nem lehet feldolgozni

en: Error: Couldn't load the lua interpreter
hu: Hiba: Lua interpretert nem lehet betölteni

en: Improperly formatted entry for type %s in "%s" line %d
hu: Nem megfelelően formázott bejegyzés a(z) %s típushoz a(z) "%s" fájl %d. sorában

note: L10N: Mutt is trying to look up a mailcap value, but $mailcap_path is empty. We added a reference to the MAILCAPS environment variable as a hint too. Because the variable is automatically populated by Mutt, this should only occur if the user deliberately runs in their shell: export MAILCAPS= or deli
en: Neither mailcap_path nor MAILCAPS specified
hu: Nincs sem mailcap útvonal sem MAILCAPS megadva

en: mailcap entry for type %s not found
hu: mailcap bejegyzés a(z) %s típushoz nem található

note: L10N: maildir_field_delimiter is a config variable and shouldn't be translated
en: maildir_field_delimiter must be exactly one character long
hu: maildir_field_delimiter pontosan egy karakter hosszú kell legyen

note: L10N: maildir_field_delimiter is a config variable and shouldn't be translated
en: maildir_field_delimiter cannot be alphanumeric or '-.\/'
hu: maildir_field_delimiter nem lehet alfanumerikus vagy '-.\/'

en: Scanning %s...
hu: %s vizsgálata folyamatban...

en: Reading %s...
hu: %s olvasása...

note: L10N: Displayed before/as a mailbox is being synced
en: Writing %s...
hu: %s írása...

en: Could not flush message to disk
hu: Nem tudtam a levelet lemezre menteni

en: maildir_commit_message(): unable to set time on file
hu: maildir_commit_message(): a fájlidő beállítása nem sikerült

en: Error in command line: %s
hu: Hibás parancssor: %s

en: Warning in command line: %s
hu: Figyelem a következő parancssorban: %s

en: unable to determine nodename via uname()
hu: nem meghatározható a csomópontnév az uname() hívásával

en: Option %s is deprecated
hu: A '%s' opció elavult

en: Error initializing terminal
hu: Hiba a terminál inicializálásakor

en: unable to determine username
hu: meghatározhatatlan felhasználónév

en: unable to determine home directory
hu: meghatározhatatlan felhasználói könyvtár

en: Error: value '%s' is invalid for -d
hu: Hiba: '%s' érték érvénytelen ehhez -d

en: Failed to parse mailto: link
hu: Nem sikerült a mailto: link feldolgozása

en: No recipients specified
hu: Nincs címzett megadva

en: Can't use -E flag with stdin
hu: Az -E flagot nem lehet az stdin-nel együtt használni

en: Can't parse message template: %s
hu: Nem tudom feldolgozni az üzenet templatet: %s

en: %s: unable to attach file
hu: %s: nem lehet csatolni a fájlt

en: No mailbox with new mail
hu: Nincs új levél egyik postafiókban sem

en: No incoming mailboxes defined
hu: Nincs bejövő postafiók megadva

en: Mailbox is empty
hu: A postafiók üres

en: Mailbox is corrupt
hu: A postafiók megsérült

en: Couldn't lock %s
hu: Nem lehet lockolni %s

en: Mailbox was corrupted
hu: A postafiók megsérült

en: Fatal error!  Could not reopen mailbox!
hu: Végzetes hiba!  A postafiókot nem lehet újra megnyitni!

en: Could not create temporary file
hu: Nem lehet átmeneti fájlt létrehozni

en: sync: mbox modified, but no modified messages (report this bug)
hu: sync: mbox megváltozott, de nincs módosított levél (jelentsd ezt a hibát)

en: Committing changes...
hu: Változások mentése...

en: Write failed!  Saved partial mailbox to %s
hu: Írás nem sikerült!  Részleges postafiókot elmentettem a(z) %s fájlba

en: Could not reopen mailbox
hu: Nem lehetett újra megnyitni a postafiókot

en: Can't write message
hu: Nem lehet írni a levelet

en: Reverse search for:
hu: Keresés visszafelé:

en: Search for:
hu: Keresés:

en: Not found
hu: Nem található

en: No entries
hu: Nincsenek bejegyzések

en: Jump to:
hu: Ugrás:

en: Invalid index number
hu: Érvénytelen indexszám

en: You are on the first entry
hu: Az első bejegyzésen vagy

en: You are on the last entry
hu: Az utolsó bejegyzésen vagy

en: You can't scroll up farther
hu: Nem lehet tovább felfelé scrollozni

en: You can't scroll down farther
hu: Nem lehet tovább lefelé scrollozni

en: Tagging is not supported
hu: Kijelölés nem támogatott

en: No tagged entries
hu: Nincsenek kijelölt bejegyzések

en: Out of memory
hu: Elfogyott a memória

en: Failed to seek file: %s
hu: Nem sikerült megtalálni az alábbi file-t: %s

en: Timeout exceeded while attempting fcntl lock
hu: Lejárt a maximális várakozási idő az fcntl lock-ra

en: Waiting for fcntl lock... %d
hu: Várakozás az fcntl lock-ra... %d

en: Timeout exceeded while attempting flock lock
hu: Lejárt a maximális várakozási idő az flock lock-ra

en: Waiting for flock attempt... %d
hu: Várakozás az flock-ra... %d

en: Closed log file: %s
hu: A(z) %s log file bezárása

en: Debugging at level %d to file '%s'
hu: Hibakeresési szint %d célfile '%s'

en: Logging at level %d to file '%s'
hu: Loggolási szint %d célfile '%s'

en: Error: converting path to absolute
hu: Hiba: az elérési út teljesre cserélésekor

en: open /dev/urandom: %s
hu: megnyitás /dev/urandom: %s

en: read /dev/urandom: %s
hu: olvasás /dev/urandom: %s

en: Bad regex: %s
hu: Hibás regex: %s

en: Not enough subexpressions for template
hu: Nincs elég alkifejezés a template-het

en: index-hook cannot be used as a condition
hu: index-hook nem használható feltételként

note: L10N: $ts_icon_format default format
en: M%<n?AIL&ail>
hu: L%<n?EVÉL&evél>

note: L10N: $ts_status_format default format
en: NeoMutt with %<m?%m messages&no messages>%<n? [%n NEW]>
hu: NeoMutt %<m?%m üzenetekkel&üzenetek nélkül>%<n? [%n ÚJ]>

en: Invalid value for option %s: %ld
hu: %s opcióhoz érvénytelen érték: %ld

en: New mail in
hu: Új levél:

en: SSL is unavailable, can't connect to %s
hu: SSL nem elérhető, nem lehet csatlakozni ehhez: %s

en: Cannot use 'last-' prefix with 'threads' for %s
hu: Nem használható a 'last-' előtag a 'témákhoz' az alábbihoz: %s

en: Parent message is not available
hu: A nyitóüzenet nem áll rendelkezésre

en: Root message is not visible in this limited view
hu: A nyitóüzenet nem látható ebben a szűkített nézetben

en: Parent message is not visible in this limited view
hu: A nyitóüzenet nem látható a szűkített nézetben

note: L10N: Means "The path you specified as the destination file is a directory." See the msgid "Save to file: " (alias.c, recvattach.c) These three letters correspond to the choices in the string.
en: File is a directory, save under it: (y)es, (n)o, (a)ll?
hu: A file egy könyvtár, elmentsem ezalá: (i)gen, (n)em, (m)indet?

en: yna
hu: inm

note: L10N: Means "The path you specified as the destination file is a directory." See the msgid "Save to file: " (alias.c, recvattach.c)
en: File is a directory, save under it?
hu: A fájl egy könyvtár, elmentsem ebbe a könyvtárba?

en: File under directory:
hu: Könyvtárbeli fájlok:

note: L10N: Options for: File %s exists, (o)verwrite, (a)ppend, or (c)ancel?
en: File exists, (o)verwrite, (a)ppend, or (c)ancel?
hu: A fájl létezik, (f)elülírjam, (h)ozzáfűzzem, vagy (m)égsem?

en: oac
hu: fhm

en: Can't save message to POP mailbox
hu: Levelet nem lehet menteni POP postafiókba

en: Append messages to %s?
hu: Levelek hozzáfűzése %s postafiókhoz?

en: Can't save message to news server
hu: Nem tudom menteni az üzenetet a hírszerverre

en: Reading from %s interrupted...
hu: Olvasás %s -ból(ből) megszakítva...

note: L10N: Displayed if a mailbox sync fails
en: Unable to write %s
hu: %s nem írható

note: L10N: Although we know the precise number of messages, we do not show it to the user. So feel free to use a "generic plural" as plural translation if your language has one.
en: message not deleted | messages not deleted
hu[0]: üzenetet nem töröltük
hu[1]: üzeneteket nem töröltük

en: Can't open trash folder
hu: Szemét könyvtár nem megnyitható

note: L10N: Displayed if appending to $trash fails when syncing or closing a mailbox
en: Unable to append to trash folder
hu: Nem lehet hozzáadni a szemét könyvtárhoz

en: Mark all articles read?
hu: Minden cikket olvasottnak jelölünk?

note: L10N: The first argument is the number of read messages to be moved, the second argument is the target mailbox.
en: Move %d read message to %s? | Move %d read messages to %s?
hu[0]: A(z) %d olvasott levelet mozgassam ide: %s ?
hu[1]: A(z) %d olvasott leveleket mozgassam ide: %s ?

en: Purge %d deleted message? | Purge %d deleted messages?
hu[0]: Töröljem az %d töröltnek jelölt levelet?
hu[1]: Töröljem a(z) %d töröltnek jelölt levelet?

en: Moving read messages to %s...
hu: Olvasott levelek mozgatása a %s postafiókba...

en: Mailbox is unchanged
hu: Postafiók változatlan

en: %d kept, %d moved, %d deleted
hu: %d megtartva, %d átmozgatva, %d törölve

en: %d kept, %d deleted
hu: %d megtartva, %d törölve

en:  Press '%s' to toggle write
hu:  Nyomd meg a '%s' gombot az írás ki/bekapcsolásához

en: Use 'toggle-write' to re-enable write
hu: Használd a 'toggle-write'-ot az írás újra engedélyezéséhez

en: Mailbox is marked unwritable. %s
hu: A postafiókot megjelöltem nem írhatónak. %s

en: Mailbox checkpointed
hu: A postafiók ellenőrizve

en: Can't open %s: it is a pipe
hu: Nem tudom megnyitni %s-t: ez egy pipe

en: Can't toggle write on a readonly mailbox
hu: A csak olvasható postafiókba nem lehet írni

en: Changes to folder will be written on folder exit
hu: A postafiók módosításai a postafiókból történő kilépéskor lesznek elmentve

en: Changes to folder will not be written
hu: A postafiók módosításai nem lesznek elmentve

en:  (current time: %c)
hu:  (pontos idő: %c)

en: [-- %s output follows%s --]
hu: [-- %s kimenet következik%s --]

note: L10N: Due to the implementation details (e.g. some passwords are managed by gpg-agent) we can't know whether we forgot zero, 1, 12, ... passwords. So in English we use "Passphrases". Your language might have other means to express this.
en: Passphrases forgotten
hu: Jelszó elfelejtve

en: Inline PGP can't be used with attachments.  Revert to PGP/MIME?
hu: Beágyazott PGP nem alkalmazható a mellékletekre. Visszaáll PGP/MIME-ra?

en: Mail not sent: inline PGP can't be used with attachments
hu: Levélküldés sikertelen: beágyazott PGP nem használható a mellékletekhez

en: Inline PGP can't be used with format=flowed.  Revert to PGP/MIME?
hu: Beágyazott PGP nem alkalmazható együtt ezzel format=flowed. Visszaáll PGP/MIME-ra?

en: Mail not sent: inline PGP can't be used with format=flowed
hu: Levélküldés sikertelen: beágyazott PGP-t nem lehet használni ezzel: format=flowed

en: Invoking PGP...
hu: PGP betöltés...

en: Message can't be sent inline.  Revert to using PGP/MIME?
hu: Üzenetet nem lehet beágyazva elküldeni. Visszaáll PGP/MIME-ra?

en: Mail not sent
hu: A levél nem lett elküldve

en: S/MIME messages with no hints on content are unsupported
hu: Tartalom-útmutatás nélküli S/MIME üzenetek nem támogatottak

en: Trying to extract PGP keys...
hu: PGP kulcsok kibontása...

en: Trying to extract S/MIME certificates...
hu: S/MIME tanúsítványok kibontása...

en: [-- Error: Unknown multipart/signed protocol %s --]
hu: [-- Hiba: Ismeretlen többrészes/aláírt protokoll %s --]

en: [-- Error: Missing or bad-format multipart/signed signature --]
hu: [-- Hiba: Hiányzó vagy rossz formátumú multipart/signed aláírás --]

en: [-- Warning: We can't verify %s/%s signatures --]
hu: [-- Figyelem: Nem tudtam leellenőrizni a %s/%s aláírásokat. --]

en: [-- The following data is signed --]
hu: [-- A következő adatok alá vannak írva --]

en: [-- Warning: Can't find any signatures --]
hu: [-- Figyelem: Nem találtam egy aláírást sem. --]

en: [-- End of signed data --]
hu: [-- Aláírt adat vége --]

en: error enabling CMS protocol: %s
hu: a CMS protokoll engedélyezésekor hiba lépett fel: %s

en: error creating GPGME data object: %s
hu: hiba a GPGME adat objektum létrehozásakor: %s

en: error allocating data object: %s
hu: hiba az adat objektum allokálásakor: %s

en: error rewinding data object: %s
hu: hiba az adat objektum visszaállításakor: %s

en: [tempfile]
hu: [ideiglenes fájl]

en: error reading data object: %s
hu: hiba az adat objektum olvasásakor: %s

en: secret key '%s' not found: %s
hu: '%s' titkos kulcs nem található: %s

en: ambiguous specification of secret key '%s'
hu: '%s' titkos kulcs kétértelműen meghatározva

en: error setting secret key '%s': %s
hu: hiba a '%s' titkos kulcs beállításakor: %s

en: error setting PKA signature notation: %s
hu: hiba a PKA aláírás beállításakor: %s

en: error encrypting data: %s
hu: hiba az adat titkosításakor: %s

en: error signing data: %s
hu: hiba az adat aláírásakor: %s

en: $pgp_sign_as unset and no default key specified in ~/.gnupg/gpg.conf
hu: $pgp_sign_as nincs beállítva és nincs alapértelmezett kulcs megadva a ~/.gnupg/gpg.conf fileban

en: Warning: One of the keys has been revoked
hu: Figyelem: Az egyik kulcsot visszavonták

en: Warning: The key used to create the signature expired at:
hu: Figyelem: Az aláíráshoz használt kulcs lejárt ekkor:

en: Warning: At least one certification key has expired
hu: Figyelem: Legalább egy hitelesítési kulcs lejárt

en: Warning: The signature expired at:
hu: Figyelem: Az aláírás lejárt ekkor:

en: Can't verify due to a missing key or certificate
hu: Nem tudom ellenőrizni mert hiányzik a kulcs vagy tanúsítvány

en: The CRL is not available
hu: A CRL (tanúsítvány visszahívási lista) nem elérhető

en: Available CRL is too old
hu: Az elérhető CRL (tanúsítvány visszahívási lista) túl régi

en: A policy requirement was not met
hu: Az irányelv elvárásának nem felelt meg

en: A system error occurred
hu: Rendszerhiba lépett fel

en: WARNING: PKA entry does not match signer's address:
hu: FIGYELEM: PKA elem nem egyezik az aláíró címével:

en: PKA verified signer's address is:
hu: PKA által ellenőrzött aláíró címe ez:

en: Fingerprint:
hu: Ujjlenyomat:

en: WARNING: We have NO indication whether the key belongs to the person named as shown above
hu: FIGYELEM: Nincs utalás arra hogy a kulcs valóban a fenti személyhez tartozna

en: WARNING: The key does NOT BELONG to the person named as shown above
hu: FIGYELEM: A kulcs NEM a fenti személyhez kapcsolódik

en: WARNING: It is NOT certain that the key belongs to the person named as shown above
hu: FIGYELEM: Nem biztos hogy a kulcs a fenti személyhez tartozna

en: aka:
hu: másnéven:

en: KeyID
hu: KulcsID

note: L10N: You will see this message in place of "KeyID " if the S/MIME key has no ID. This is quite an error.
en: no signature fingerprint available
hu: nem érhető el az aláírás ujjlenyomata

en: created:
hu: létrehozva:

note: L10N: Show the algorithm and key ID of the encryption recipients, e.g Recipient: RSA key, ID 1111111111111111
en: Recipient: %s key, ID %s
hu: Címzett: %s kulcs, AZON. %s

en: [-- Begin encryption information --]
hu: [-- Titkosítási info kezdete --]

en: [-- End encryption information --]
hu: [-- Titkositási információ vége --]

en: Error getting key information for KeyID %s: %s
hu: Hiba a %s KulcsID-hez kapcsolódó információ lekérésekor: %s

en: Good signature from:
hu: Jó aláírás ettől:

en: *BAD* signature from:
hu: *ROSSZ* aláírás ettől:

en: Problem signature from:
hu: Problémás aláírás ettől:

note: L10N: This is trying to match the width of the "Problem signature from:" translation just above.
en:                expires:
hu:                lejár:

en: [-- Begin signature information --]
hu: [-- Aláírás info kezdete --]

en: Error: verification failed: %s
hu: Hiba: ellenőrzés sikertelen: %s

en: *** Begin Notation (signature by: %s) ***
hu: *** Bejegyzés kezdete (%s aláírásával) ***

en: *** End Notation ***
hu: *** Bejegyzés vége ***

en: [-- End signature information --]
hu: [-- Aláírás információ vége --]

en: [-- Error: decryption failed: %s --]
hu: [-- Hiba: dekódolás sikertelen: %s --]

en: Error importing key: %s
hu: Hiba a kulcs importálásakor: %s

en: Error: decryption/verification failed: %s
hu: Hiba: dekódolás/ellenőrzés sikertelen: %s

en: PGP message successfully decrypted
hu: A PGP üzenet sikeresen dekódolva

en: Error: copy data failed
hu: Hiba: adatmásolás sikertelen

en: [-- BEGIN PGP MESSAGE --]
hu: [-- PGP ÜZENET KEZDETE --]

en: [-- BEGIN PGP PUBLIC KEY BLOCK --]
hu: [-- PGP NYILVÁNOS KULCS KEZDŐDIK --]

en: [-- BEGIN PGP SIGNED MESSAGE --]
hu: [-- PGP ALÁÍRT LEVÉL KEZDŐDIK --]

en: [-- END PGP MESSAGE --]
hu: [-- PGP LEVÉL VÉGE --]

en: [-- END PGP PUBLIC KEY BLOCK --]
hu: [-- PGP NYILVÁNOS KULCS VÉGE --]

en: [-- END PGP SIGNED MESSAGE --]
hu: [-- PGP ALÁÍRT LEVÉL VÉGE --]

en: [-- Error: could not find beginning of PGP message --]
hu: [-- Hiba: nem található a PGP levél kezdete --]

en: [-- Error: could not create temporary file --]
hu: [-- Hiba: nem lehet létrehozni az ideiglenes fájlt --]

en: [-- The following data is PGP/MIME signed and encrypted --]
hu: [-- A következő adat PGP/MIME-vel aláírt és titkosított --]

en: [-- The following data is PGP/MIME encrypted --]
hu: [-- A következő adat PGP/MIME-vel titkosított --]

en: [-- End of PGP/MIME signed and encrypted data --]
hu: [-- PGP/MIME által aláírt és titkosított adat vége --]

en: [-- End of PGP/MIME encrypted data --]
hu: [-- PGP/MIME titkosított adat vége --]

en: Could not decrypt PGP message
hu: A PGP üzenetet nem tudtam dekódolni

en: [-- The following data is S/MIME signed --]
hu: [-- A következő adat S/MIME-mal aláírva --]

en: [-- The following data is S/MIME encrypted --]
hu: [-- A következő adat S/MIME-el titkosítva --]

en: [-- End of S/MIME signed data --]
hu: [-- S/MIME-al aláírt adat vége --]

en: [-- End of S/MIME encrypted data --]
hu: [-- S/MIME-al titkosított adat vége. --]

en: gpgme_op_keylist_start failed: %s
hu: gpgme_op_keylist_start nem sikerült: %s

en: gpgme_op_keylist_next failed: %s
hu: gpgme_op_keylist_next sikertelen: %s

en: Looking for keys matching "%s"...
hu: Egyező "%s" kulcsok keresése...

en: No matching keys found for "%s"
hu: Nincs a "%s"-hez kapcsolódó kulcs

en: Use keyID = "%s" for %s?
hu: Használjam a kulcsID = "%s" ehhez: %s?

en: Enter keyID for %s:
hu: Add meg a kulcsID-t %s-hoz:

note: L10N: mutt_gpgme_select_secret_key() tries to list all secret keys to choose from.  This error is displayed if no results were found.
en: No secret keys found
hu: Nem találtam titkos kulcsot

en: Please enter the key ID:
hu: Kérlek írd be a kulcs ID-t:

en: Error exporting key: %s
hu: Hiba a kulcs exportálásakor: %s

note: L10N: MIME description for exported (attached) keys. You can translate this entry to a non-ASCII string (it will be encoded), but it may be safer to keep it untranslated.
en: PGP Key 0x%s
hu: PGP Kulcs 0x%s

en: GPGME: OpenPGP protocol not available
hu: GPGME: OpenPGP protokoll nem elérhető

en: GPGME: CMS protocol not available
hu: GPGME: CMS protokoll nem elérhető

note: L10N: S/MIME options (opportunistic encryption is on)
en: S/MIME (s)ign, sign (a)s, (p)gp, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
hu: S/MIME (a)láír, aláír (m)int, (p)gp, mé(g)se, vagy (o)ppenc mód kikapcsolása?

note: L10N: S/MIME options (opportunistic encryption is on)
en: sapco
hu: ampgo

note: L10N: PGP options (opportunistic encryption is on)
en: PGP (s)ign, sign (a)s, s/(m)ime, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
hu: PGP (a)láír, aláír (m)int, (s)/mime, mé(g)se, vagy (o)ppenc mód kikapcsolása?

note: L10N: PGP options (opportunistic encryption is on)
en: samco
hu: amsgo

note: L10N: S/MIME options (opportunistic encryption is off)
en: S/MIME (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, (p)gp, (c)lear, or (o)ppenc mode?
hu: S/MIME (t)itkosít, (a)láír, aláír (m)int, titkosít é(s) aláír, (p)gp, mé(g)se, vagy (o)ppenc mód?

note: L10N: S/MIME options (opportunistic encryption is off)
en: esabpco
hu: tamspgo

note: L10N: PGP options (opportunistic encryption is off)
en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, s/(m)ime, (c)lear, or (o)ppenc mode?
hu: PGP (t)itkosít, (a)láír, aláír (m)int, titkosít é(s) aláír, s/m(i)me, mé(g)se, vagy (o)ppenc mód?

note: L10N: PGP options (opportunistic encryption is off)
en: esabmco
hu: tamsigo

note: L10N: S/MIME options
en: S/MIME (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, (p)gp or (c)lear?
hu: S/MIME (t)itkosít, (a)láír, aláír (m)int, titkosít é(s) aláír, (p)gp, mé(g)se?

note: L10N: S/MIME options
en: esabpc
hu: tamspg

note: L10N: PGP options
en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, s/(m)ime or (c)lear?
hu: PGP (t)itkosít, (a)láír, aláír (m)int, titkosít é(s) aláír, s/m(i)me, mé(g)se?

note: L10N: PGP options
en: esabmc
hu: tamsig

en: Failed to verify sender
hu: Nem sikerült a küldőt igazolni

en: Failed to figure out sender
hu: Nem sikerült a küldőt azonosítani

en: Invoking S/MIME...
hu: S/MIME betöltés...

en: Check key
hu: Kulcs ellenőrzése

en: All matching keys are marked expired/revoked
hu: Minden illeszkedő kulcs megjelölve mint lejárt/visszavont

en: PGP and S/MIME keys matching
hu: Illeszkedő PGP és S/MIME kulcsok

en: PGP keys matching
hu: Illeszkedő PGP kulcsok

en: S/MIME keys matching
hu: Illeszkedő S/MIME kulcsok

en: keys matching
hu: illeszkedő kulcsok

en: All matching keys are expired, revoked, or disabled
hu: Minden illeszkedő kulcs lejárt/letiltott/visszavont

en: PGP keys matching <%s>
hu: PGP kulcsok egyeznek <%s>

en: PGP keys matching "%s"
hu: PGP kulcsok egyeznek "%s"

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Expired
hu: Lejárt

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Invalid
hu: Érvénytelen

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Revoked
hu: Visszavont

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Trusted
hu: Megbízható

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Unverified
hu: Ellenőrizetlen

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Verified
hu: Ellenőrzött

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: S/MIME certificates matching "%s"
hu: S/MIME kulcsok egyeznek "%s"

note: L10N: The following are the headers for the "verify key" output from the GPGME key selection menu (bound to "c" in the key selection menu). They will be automatically aligned.
en: Name:
hu: Név:

en: Valid From:
hu: Érvényes Ettől: %s

en: Valid To:
hu: Érvényes eddig: %s

en: Key Type:
hu: Kulcs Típus:

en: Key Usage:
hu: Kulcs Használat:

en: Serial-No:
hu: Sorozatszám:

en: Issued By:
hu: Kiállító:

en: Subkey:
hu: Alkulcs:

en: [Can't display this user ID (unknown encoding)]
hu: [Nem tudom ezt a felhasználó ID-t megjeleníteni (ismeretlen kódolás)]

en: [Can't display this user ID (invalid encoding)]
hu: [Nem tudom ezt a felhasználó ID-t megjeleníteni (érvénytelen kódolás)]

en: [Can't display this user ID (invalid DN)]
hu: [Nem tudom ezt a felhasználó ID-t megjeleníteni (érvénytelen egyedi név)]

note: L10N: comes after the Name or aka if the key is invalid L10N: describes a subkey
en: [Invalid]
hu: [Érvénytelen]

note: L10N: value in Key Usage: field
en: encryption
hu: titkosítás

note: L10N: value in Key Usage: field
en: signing
hu: aláírás

note: L10N: value in Key Usage: field
en: certification
hu: tanúsítvány

note: L10N: describes a subkey
en: [Revoked]
hu: [Visszavont]

note: L10N: describes a subkey
en: [Expired]
hu: [Lejárt]

note: L10N: describes a subkey
en: [Disabled]
hu: [Tiltva]

en: Collecting data...
hu: Adatok összegyűjtése folyamatban...

en: Error finding issuer key: %s
hu: Hiba a kiállító kulcsának keresésekor: %s

en: Error: certification chain too long - stopping here
hu: Hiba: tanúsítási lánc túl hosszú - itt megállunk

en: Key ID: 0x%s
hu: Kulcs ID: 0x%s

en: This key can't be used: expired/disabled/revoked
hu: Ez a kulcs nem használható: lejárt/letiltott/visszavont

en: ID is expired/disabled/revoked. Do you really want to use the key?
hu: ID lejárt/letiltott/visszavont. Valóban szeretnéd használni ezt a kulcsot?

en: ID is not valid. Do you really want to use the key?
hu: Az ID nem érvényes. Valóban szeretnéd használni ezt a kulcsot?

en: ID is only marginally valid. Do you really want to use the key?
hu: Az ID csak részlegesen érvényes. Valóban szeretnéd használni ezt a kulcsot?

en: ID has undefined validity. Do you really want to use the key?
hu: ID-nek meghatározatlan az érvényessége. Valóban szeretnéd használni ezt a kulcsot?

en: Enter PGP passphrase:
hu: Kérlek írd be a PGP jelszavadat:

en: [-- Error: unable to create PGP subprocess --]
hu: [-- Hiba: nem lehet létrehozni a PGP alfolyamatot --]

en: [-- End of PGP output --]
hu: [-- PGP kimenet vége --]

note: L10N: You will see this error message if (1) you are decrypting (not encrypting) something and (2) it is a plaintext. So the message does not mean "You failed to encrypt the message."
en: PGP message is not encrypted
hu: A PGP üzenet nem titkosított

en: Internal error.  Please submit a bug report.
hu: Belső hiba. Kérem küldjön hiba jelentést.

en: [-- Error: could not create a PGP subprocess --]
hu: [-- Hiba: nem lehet a PGP alfolyamatot létrehozni --]

en: Decryption failed
hu: Visszafejtés sikertelen

en: Can't open PGP subprocess
hu: PGP alfolyamatot nem lehet megnyitni

en: Can't invoke PGP
hu: PGP-t nem tudom meghívni

note: L10N: The next string MUST have the same highlighted letter One of them will appear in each of the three strings marked "(inline"), below.
en: PGP/M(i)ME
hu: PGP/MIM(e)

note: L10N: The previous string MUST have the same highlighted letter One of them will appear in each of the three strings marked "(inline"), below.
en: (i)nline
hu: b(e)eágyazott

note: L10N: PGP options (inline) (opportunistic encryption is on)
en: PGP (s)ign, sign (a)s, %s format, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
hu: PGP (a)láír, aláír (m)int, %s fromátum, mé(g)se, (o)ppenc mód kikapcsolva?

note: L10N: PGP options (inline) (opportunistic encryption is on) The 'i' is from the "PGP/M(i)ME" or "(i)nline", above.
en: saico
hu: amego

note: L10N: PGP options (opportunistic encryption is on)
en: PGP (s)ign, sign (a)s, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
hu: PGP (a)láír, aláír (m)int, mé(g)se?, vagy (o)ppenc mód kikapcsolva?

note: L10N: PGP options (opportunistic encryption is on)
en: saco
hu: amgo

note: L10N: PGP options (inline) (opportunistic encryption is off)
en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, %s format, (c)lear, or (o)ppenc mode?
hu: PGP (t)itkosít, (a)láír, aláír (m)int, titkosít é(s) aláír, %s formátum, mé(g)se, vagy (o)ppenc mód?

note: L10N: PGP options (inline) (opportunistic encryption is off) The 'i' is from the "PGP/M(i)ME" or "(i)nline", above.
en: esabico
hu: tamsego

note: L10N: PGP options (opportunistic encryption is off)
en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, (c)lear, or (o)ppenc mode?
hu: PGP (t)itkosít, (a)láír, aláír (m)int, titkosít é(s) aláír, mé(g)se, vagy (o)ppenc mód?

note: L10N: PGP options (opportunistic encryption is off)
en: esabco
hu: tamsgo

note: L10N: PGP options (inline)
en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, %s format, or (c)lear?
hu: PGP (t)itkosít, (a)láír, aláír (m)int, titkosít é(s) aláír, %s formátum, vagy mé(g)se?

note: L10N: PGP options (inline) The 'i' is from the "PGP/M(i)ME" or "(i)nline", above.
en: esabic
hu: tamseg

note: L10N: PGP options
en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, or (c)lear?
hu: PGP (t)itkosít, (a)láír, aláír (m)int, titkosít é(s) aláír, mé(g)se?

note: L10N: PGP options
en: esabc
hu: tamsg

en: Can't open /dev/null
hu: Nem lehet a /dev/null-t megnyitni

en: Fetching PGP key...
hu: PGP kulcs leszedése...

en: PGP Key %s
hu: PGP Kulcs %s

en: A key can't be used: expired/disabled/revoked
hu: Ez a kulcs nem használható: lejárt/letiltott/visszavont

en: Enter S/MIME passphrase:
hu: Kérlem írj be az S/MIME jelszavát:

en: No (valid) certificate found for %s
hu: Nem található (érvényes) tanúsítvány ehhez: %s

en: Error: unable to create OpenSSL subprocess
hu: Hiba: nem lehet létrehozni az OpenSSL alfolyamatot

en: Label for certificate:
hu: Tanúsítvány cimkéje:

en: no certfile
hu: nincs tanúsítványfájl

en: no mbox
hu: nincs postafiók

en: No output from OpenSSL...
hu: Nincs kimenet az OpenSSLtől...

en: Can't sign: No key specified. Use Sign As.
hu: Nem tudom aláírni: Nincs kulcs megadva. Használja az 'aláír mint'-et.

en: Can't open OpenSSL subprocess
hu: OpenSSL alfolyamatot nem lehet megnyitni

en: [-- End of OpenSSL output --]
hu: [-- OpenSSL kimenet vége --]

en: [-- Error: unable to create OpenSSL subprocess --]
hu: [-- Hiba: nem lehet létrehozni az OpenSSL alfolyamatot --]

note: L10N: S/MIME options (opportunistic encryption is on)
en: S/MIME (s)ign, encrypt (w)ith, sign (a)s, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
hu: S/MIME (a)láír, titkosít (p)rg, aláír (m)int, mé(g)se, vagy (o)ppenc mód kikapcsolva?

note: L10N: S/MIME options (opportunistic encryption is on)
en: swaco
hu: apmgo

note: L10N: S/MIME options (opportunistic encryption is off)
en: S/MIME (e)ncrypt, (s)ign, encrypt (w)ith, sign (a)s, (b)oth, (c)lear, or (o)ppenc mode?
hu: S/MIME (t)itkosít, (a)láír, titkosít (p)rg, aláír (m)int, titkosít é(s) aláír, (o)ppenc mód?

note: L10N: S/MIME options (opportunistic encryption is off)
en: eswabco
hu: tapmso

note: L10N: S/MIME options
en: S/MIME (e)ncrypt, (s)ign, encrypt (w)ith, sign (a)s, (b)oth, or (c)lear?
hu: S/MIME (t)itkosít, (a)láír, titkosít (p)rg, aláír (m)int, titkosít é(s) aláír, mé(g)se?

note: L10N: S/MIME options
en: eswabc
hu: tapmsg

en: Choose algorithm family: (1) DES, (2) RC2, (3) AES, or (c)lear?
hu: Válasszon algoritmus családot: (1) DES, (2) RC2, (3) AES, vagy mé(g)se?

note: L10N: Options for: Choose algorithm family: (1) DES, (2) RC2, (3) AES, or (c)lear?
en: 123c
hu: 123g

en: ID is not trusted. Do you really want to use the key?
hu: Az ID nem megbízható. Valóban szeretnéd használni ezt a kulcsot?

en: Loading list of groups from cache...
hu: Csoportlista betöltése a gyorsítótárból folyamatban...

en: No news server defined
hu: Nins hír szerver megadva

en: %s is an invalid news server specification
hu: %s érvénytelen hír szerver megadva

en: Server closed connection
hu: A szerver lezárta a kapcsolatot

en: Server doesn't support reader mode
hu: Szerver nem támogatja az olvasó üzemmódot

en: No authenticators available
hu: Egyetlen azonosító sem érhető el

en: Connection to %s lost. Reconnect?
hu: %s kapcsolat megszakadt. Újrakapcsólódás?

en: Fetching list of articles...
hu: Cikkek listájának letöltése folyamatban...

en: Checking for new messages...
hu: Új levelek letöltése...

en: Could not switch to reader mode
hu: Nem lehet olvasási módba kapcsolni

en: Connected to %s. %s
hu: Kapcsolódva %s-hez. %s

en: Posting is NOT ok
hu: Közzététel nincs rendben

en: Posting is ok
hu: Közzététel rendben

en: Can't post article: %s
hu: Nem tudom közzétenni a következő cikket: %s

en: Loading list of groups from server %s...
hu: A csoportlista letöltése a(z) %s szerverről folyamatban...

en: Loading descriptions...
hu: Leírások betöltése folyamatban...

en: Checking for new newsgroups...
hu: Új hírcsoportok keresése folyamatban...

en: Unable to find child articles because server does not support XPAT command
hu: Nem tudok gyermek cikkeket találni, mert a szerver nem támogatja XPAT parancsot

en: %s is an invalid newsgroup specification
hu: %s érvénytelen hírcsoport meghatározás

en: Newsgroup %s not found on the server
hu: A %s hírcsoport nem található a szerveren

en: Newsgroup %s has been removed from the server
hu: A %s hírcsoportot eltávolították a szerverről

en: nm_default_url must be: notmuch://<absolute path> . Current: %s
hu: nm_default_url ez kell legyen: notmuch://<teljes elérési út> . Jelenlegi: %s

note: L10N: The values 'hour', 'day', 'week', 'month', 'year' are literal. They should not be translated.
en: Invalid nm_query_window_timebase value (valid values are: hour, day, week, month, year)
hu: Érvénytelen nm_query_window_timebase érték (érvényes értékek: hour, day, week, month, year)

en: Waiting for notmuch DB... (%d sec)
hu: Várakozás a notmuch adatbázisra... (%d mp)

en: Can't open notmuch database: %s: %s
hu: Nem tudom megnyitni a notmuch adatbázist: %s: %s

en: unknown reason
hu: ismeretlen ok

en: failed to parse notmuch url: %s
hu: nem sikerült a notmuch url-t feldolgozni: %s

en: failed to parse notmuch limit: %s
hu: nem sikerült a notmuch felső határát (limit) feldolgozni: %s

en: Reading messages...
hu: Üzenetek feldolgozása folyamatban...

en: No more messages in the thread
hu: Nincs több üzenet a témában

en: failed to parse limit: %s
hu: nem sikerült a határértéket (limit) feldolgozni: %s

en: Unable to sync %d message due to external mailbox modification | Unable to sync %d messages due to external mailbox modification
hu[0]: Nem tudom a %d üzenetet szinkronizálni a külső postafiók módosulása miatt
hu[1]: Nem tudom a %d üzeneteket szinkronizálni a külső postafiók módosulása miatt

en: Can't write to virtual folder
hu: Nem tudok írni a virtuális könyvtárba

en: failed to parse notmuch query type: %s
hu: notmuch lekérdezés típus feldolgozása sikertelen: %s

en: PrevPg
hu: ElőzőO

en: NextPg
hu: KövO

en: View Attachm.
hu: Melléklet megtekint.

en: Next
hu: Köv

en: Not available in this menu
hu: Nem elérhető ebben a menüben

en: Bottom of message is shown
hu: Ez az üzenet vége

en: Top of message is shown
hu: Ez az üzenet eleje

note: L10N: Displayed if <skip-headers> is invoked in the pager, but there is no text past the headers. (I don't think this is actually possible in Mutt's code, but display some kind of message in case it somehow occurs.)
en: No text past headers
hu: Nincs szöveg a fejlécen túl

en: No more unquoted text after quoted text
hu: Nincs nem idézett szöveg az idézett szöveg után

en: No more quoted text
hu: Nincs több idézett szöveg

en: Help is currently being shown
hu: A súgó már meg van jelenítve

en: Saved to: %s
hu: Mentve ide: %s

note: L10N: Used for the $crypt_verify_sig prompt
en: Verify signature?
hu: Ellenőrizzük a aláírást?

en: Can't create display filter
hu: Nem lehet megjelenítő szűrőt létrehozni

en: Could not copy message
hu: A levelet nem tudtam másolni

en: Command:
hu: Parancs:

en: S/MIME signature successfully verified
hu: S/MIME aláírás sikeresen ellenőrizve

en: S/MIME certificate owner does not match sender
hu: Az S/MIME tanúsítvány tulajdonosa nem egyezik a küldővel

en: Warning: Part of this message has not been signed
hu: Figyelem: Az üzenet egy részét nem írták alá

en: S/MIME signature could NOT be verified
hu: Az S/MIME aláírást NEM tudtam ellenőrizni

en: PGP signature successfully verified
hu: A PGP aláírás sikeresen ellenőrizve

en: PGP signature could NOT be verified
hu: A PGP aláírást NEM tudtam ellenőrizni

en: %s: unknown command
hu: %s: ismeretlen parancs

en: Command '%s' can only be used with bool/quad variables
hu: A(z) '%s' parancsot csak bool/quad változókkal együtt lehet használni

en: Can't use 'inv', 'no', '&' or '?' with the '%s' command
hu: Nem használhat 'inv', 'no', '&' vagy '?' jelet a '%s' paranccsal

en: Can't use prefix when incrementing or decrementing a variable
hu: Nem használhat előtagot, amikor növel, vagy csökkent egy változót

en: Can't set option with the '%s' command
hu: Nem lehet opciót beállítani a '%s' paranccsal

en: '+' and '-' must be followed by '='
hu: '+' és '-' jeleket '=' kell kövesse

en: Can't use prefix when setting a variable
hu: Nem használhat előtagot a változó beállításakor

en: Prefixes 'no' and 'inv' may only be used with bool/quad/number variables
hu: A 'no' és 'inv' előtagokat csak bool/quad/number váltózókkal együtt lehet használni

en: Command '%s' can only be used with bool/quad/number variables
hu: A(z) '%s' parancsot csak bool/quad/number változókkal együtt lehet használni

en: Error in expression: %s
hu: Hiba a kifejezésben: %s

en: Empty expression
hu: Üres kifejezés

en: No search command defined
hu: Nincs kereső parancs megadva

en: Running search command: %s ...
hu: Következő kereső parancs futtatása: %s ...

en: Invalid day of month: %s
hu: Érvénytelen a hónap napja: %s

en: Invalid month: %s
hu: Érvénytelen hónap: %s

en: Invalid relative date: %s
hu: Érvénytelen viszonylagos hónap: %s

en: empty pattern
hu: üres minta

en: error in pattern at: %s
hu: hiba a mintában: %s

en: missing pattern: %s
hu: hiányzó minta: %s

en: mismatched parentheses: %s
hu: nem megegyező zárójelek: %s

en: %c: invalid pattern modifier
hu: %c: érvénytelen minta módosító

en: %c: not supported in this mode
hu: %c: nincs támogatva ebben a módban

en: missing parameter
hu: hiányzó paraméter

note: L10N: Pattern Completion Menu argument type: a regular expression
en: EXPR
hu: KIFEJEZÉS

note: L10N: Pattern Completion Menu argument type: a numeric range. Used by ~m, ~n, ~X, ~z.
en: RANGE
hu: TARTOMÁNY

note: L10N: Pattern Completion Menu argument type: a date range Used by ~d, ~r.
en: DATERANGE
hu: DÁTUMTARTOMÁNY

note: L10N: Pattern Completion Menu argument type: a query Used by ~I.
en: QUERY
hu: LEKÉRDEZÉS

note: L10N: Pattern Completion Menu argument type: a nested pattern. Used by ~(), ~<(), ~>().
en: PATTERN
hu: MINTA

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~()
en: messages in threads containing messages matching PATTERN
hu: üzenetek MINTÁ-ra illeszkedő üzenetfolyamokban

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~<()
en: messages whose immediate parent matches PATTERN
hu: üzenetek, melyek közvetlen szülei illeszkednek az alábbi MINTÁ-ra

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~>()
en: messages having an immediate child matching PATTERN
hu: üzenetek, melyek közvetlen gyerekekkel rendelkeznek, melyek illeszkednek MINTÁ-ra

note: L10N: Pattern completion menu title
en: Patterns
hu: Minták

note: L10N: One of the crypt pattern operators: ~g, ~G, ~k, ~V was invoked when NeoMutt was compiled without crypto support. %c is the pattern character, i.e. "g".
en: Pattern operator '~%c' is disabled
hu: '~%c' minta operátor letiltva

note: L10N: An unknown pattern operator was somehow invoked. This shouldn't be possible unless there is a bug.
en: error: unknown op %d (report this error)
hu: hiba: ismeretlen operandus %d (jelentsd ezt a hibát)

en: Error opening 'memory stream'
hu: 'memória stream' megnyitási hiba

en: Error re-opening 'memory stream'
hu: Hiba a 'memória stream' újranyitása közben

en: Error opening /dev/null
hu: Nem lehet a /dev/null-t megnyitni

en: Error checking length of temporary file
hu: Hiba az ideiglenes fájl hosszának ellenőrzésekor

en: error: server custom search only supported with IMAP
hu: hiba: szerver egyedi keresés csak IMAP-pal támogatott

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~A
en: all messages
hu: összes üzenet

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~b
en: messages whose body matches EXPR
hu: üzenetek, melyek törzse KIFEJEZÉSRE illeszkedik

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~B
en: messages whose body or headers match EXPR
hu: üzenetek, melyek törzse vagy fejléce KIFEJEZÉSRE illeszkedik

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~c
en: messages whose CC header matches EXPR
hu: üzenetek, melyek CC fejléce illeszkedik KIFEJEZÉS-re

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~C
en: messages whose recipient matches EXPR
hu: üzenetek, melyek címzettje illeszkedik KIFEJEZÉS-re

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~d
en: messages sent in DATERANGE
hu: üzenetek melyeket egy adott DÁTUMTARTOMÁNYBAN küldtek

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~D
en: deleted messages
hu: törölt üzenetek

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~e
en: messages whose Sender header matches EXPR
hu: üzenetek, melyek Küldő fejléce illeszkedik KIFEJEZÉS-re

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~E
en: expired messages
hu: lejárt üzenetek

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~f
en: messages whose From header matches EXPR
hu: üzenetek, melyek Küldő fejléce illeszkedik KIFEJEZÁS-re

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~F
en: flagged messages
hu: flag-gel megjelölt üzenetek

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~g
en: cryptographically signed messages
hu: kriptográfiailag aláírt üzenetek

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~G
en: cryptographically encrypted messages
hu: kriptográfiailag aláírt üzenetek

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~h
en: messages whose header matches EXPR
hu: üzenetek, melyek fejléce illeszkedik KIFEJEZÉS-re

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~H
en: messages whose spam tag matches EXPR
hu: üzenetek, melyek spam címkéje illeszkedik KIFEJEZÉS-re

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~i
en: messages whose Message-ID matches EXPR
hu: üzenetek, melyek Üzenet-Azonosítja illeszkedik KIFEJEZÉS-re

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~I
en: messages whose Message-ID is included in the results returned from an external search program
hu: üzenetek melyek Üzenet-Azonosítói külső kereső program eredményei között vannak

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~k
en: messages which contain PGP key
hu: üzenetek, melyek PGP kulcsot tartalmaznak

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~K
en: messages whose BCC header matches EXPR
hu: üzenetek, melyek BCC fejléce illeszkedik KIFEJEZÉS-re

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~l
en: messages addressed to known mailing lists
hu: üzenetek, melyeket ismert levelező listákra küldtek

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~L
en: messages whose From/Sender/To/CC matches EXPR
hu: üzenetek, melyek Küldő/Címzett/Másolat mezői illeszkednek KIFEJEZÉS-re

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~m
en: messages whose number is in RANGE
hu: üzenetek, melyek száma TARTOMÁNY-on belül van

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~M
en: messages with a Content-Type matching EXPR
hu: üzenetek, melyek Tartalom-Típusa illeszkedik KIFEJEZÉS-re

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~n
en: messages whose score is in RANGE
hu: üzenetek, melyek pontszáma adott TARTOMÁNY-on belül van

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~N
en: new messages
hu: új üzenetek

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~O
en: old messages
hu: régi üzenetek

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~p
en: messages addressed to you
hu: neked címzett üzenetek

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~P
en: messages from you
hu: általad küldött üzenetek

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~Q
en: messages which have been replied to
hu: üzenetek, amelyekre válaszoltak

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~r
en: messages received in DATERANGE
hu: üzenetek, melyek egy DÁTUMTARTOMÁNY-ban érkeztek

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~R
en: already read messages
hu: olvasott üzenetek

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~s
en: messages whose Subject header matches EXPR
hu: üzenetek, melyek Tárgy fejléce illeszkedik KIFEJEZÉS-re

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~S
en: superseded messages
hu: túlhaladott üzenetek

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~t
en: messages whose To header matches EXPR
hu: üzenetek, melyek Címzett fejléce illeszkedik KIFEJEZÉS-re

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~T
en: tagged messages
hu: megjelölt üzenetek

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~u
en: messages addressed to subscribed mailing lists
hu: üzenetek, melyeket előfizetett levelező listákra küldtek

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~U
en: unread messages
hu: olvasatlan üzenetek

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~v
en: messages in collapsed threads
hu: üzenetek a becsukott üzenetfolyamokban

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~V
en: cryptographically verified messages
hu: kriptográfiailag ellenőrzött üzenetek

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~w
en: newsgroups matching EXPR
hu: hírcsoportok, melyek illeszkednek KIFEJEZÉS-re

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~x
en: messages whose References header matches EXPR
hu: üzenetek, melyek Referencia fejléce illeszkedik KIFEJEZÉS-re

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~X
en: messages with RANGE attachments
hu: üzenetek, melyek TARTOMÁNY mellékleteket tartalmaznak

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~y
en: messages whose X-Label header matches EXPR
hu: üzenetek, melyek X-Label fejlécük illeszkedik KIFEJEZÉS-re

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~Y
en: messages whose tags match EXPR
hu: üzenetek, melyek címkéi illeszkednek KIFEJEZÉS-re

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~z
en: messages whose size is in RANGE
hu: üzenetek, melyek mérete TARTOMÁNY-ban van

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~=
en: duplicated messages
hu: duplikált üzenetek

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~$
en: unreferenced messages
hu: nem hivatkozott üzenetek

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~#
en: broken threads
hu: megszakadt témasorok (threads)

note: L10N: Pattern Completion Menu description for =/
en: IMAP custom server-side search for STRING
hu: IMAP egyedi szerver-oldali keresés STRING-re

en: No current message
hu: Nincs aktuális levél

en: Compiling search pattern...
hu: Keresési minta fordítása...

en: Executing command on matching messages...
hu: Parancs végrehajtása az egyező leveleken...

en: No messages matched criteria
hu: Nincs a kritériumnak megfelelő levél

en: Search interrupted
hu: Keresés megszakítva

en: Searching...
hu: Keresés...

en: Search hit bottom without finding match
hu: A kereső elérte a végét, és nem talált egyezést

en: Search hit top without finding match
hu: A kereső elérte az elejét, és nem talált egyezést

en: POP timestamp is invalid
hu: POP időbélyeg érvénytelen

en: Command USER is not supported by server
hu: A USER parancsot nem ismeri ez a szerver

en: Authentication failed
hu: Hitelesítés sikertelen

en: Invalid POP URL: %s
hu: Érvénytelen POP URL: %s

en: Unable to leave messages on server
hu: Nem lehet a leveleket a szerveren hagyni

en: Command TOP is not supported by server
hu: A TOP parancsot nem támogatja a szerver

en: Command UIDL is not supported by server
hu: Az UIDL parancsot nem támogatja a szerver

en: Error connecting to server: %s
hu: Hiba a szerverre való csatlakozás közben: %s

en: Closing connection to POP server...
hu: POP kapcsolat lezárása...

en: Verifying message indexes...
hu: Levelek tartalomjegyzékének ellenőrzése...

en: Connection lost. Reconnect to POP server?
hu: A kapcsolatot elveszett. Újracsatlakozik a POP szerverhez?

en: Can't write header to temporary file
hu: Nem lehet írni az ideiglenes fájlba

en: %d message has been lost. Try reopening the mailbox. | %d messages have been lost. Try reopening the mailbox.
hu[0]: %d üzenet elveszett. Próbálja újranyitni a postafiókot.
hu[1]: %d üzenetek elvesztek. Próbálja újranyitni a postafiókot.

en: POP host is not defined
hu: POP szerver nincs megadva

en: %s is an invalid POP path
hu: %s érvénytelen POP útvonal

en: No new mail in POP mailbox
hu: Nincs új levél a POP postafiókban

en: Delete messages from server?
hu: Levelek törlése a szerverről?

en: Reading new messages (%d byte)... | Reading new messages (%d bytes)...
hu[0]: Új levél olvasása (%d bytes)...
hu[1]: Új levelek olvasása (%d bytes)...

en: Error while writing mailbox
hu: Hiba a postafiók írásakor

note: L10N: The plural is picked by the second numerical argument, i.e. the %d right before 'messages', i.e. the total number of messages.
en: %s [%d of %d message read] | %s [%d of %d messages read]
hu[0]: %s [%d/%d levél beolvasva]
hu[1]: %s [%d/%d levél beolvasva]

en: Fetching list of messages...
hu: Üzenetek listájának letöltése...

en: Marking messages deleted...
hu: Levelek megjelölése töröltnek...

en: Can't write message to temporary file
hu: Nem lehet a levelet beleírni az ideiglenes fájlba

en: Postponed Messages
hu: Elhalasztott levelek

en: Illegal S/MIME header
hu: Érvénytelen S/MIME fejléc

en: Illegal crypto header
hu: Érvénytelen titkosítási fejléc

en: Decrypting message...
hu: Üzenet dekódolása folyamatban...

en: Could not decrypt postponed message
hu: Elhalasztott levél dekódolása sikertelen

en: No postponed messages
hu: Nincsenek elhalasztott levelek

en: yes
hu: igen

en: no
hu: nem

en: You may only bounce message/rfc822 parts
hu: Csak levél/rfc822 részeket lehet visszaküldeni

en: Error bouncing message | Error bouncing messages
hu[0]: Hiba visszapattanó levél
hu[1]: Hiba visszapattanó levelek

en: Can't open temporary file %s
hu: Nem tudtam megnyitni a(z) %s ideiglenes fájlt

en: Forward as attachments?
hu: Továbbítás mellékletként?

en: Can't decode all tagged attachments.  MIME-forward the others?
hu: Nem lehet kibontani minden kijelölt mellékletet. A többit MIME kódolva küldöd?

en: Forward MIME encapsulated?
hu: Továbbküldés MIME kódolással?

en: Can't create %s
hu: Nem tudtam létrehozni: %s

en: Can't find any tagged messages
hu: Nem található egyetlen kijelölt levél sem

en: No mailing lists found
hu: Nincs levelezőlista

en: Can't decode all tagged attachments.  MIME-encapsulate the others?
hu: Nem tudom az összes kijelölt mellékletet visszaalakítani.  A többit MIME-kódolod?

note: L10N: You will see this error message if you invoke <compose-to-sender> when you are on a normal attachment.
en: You may only compose to sender with message/rfc822 parts
hu: A feladónak csak message/rfc822 részekkel lehet szerkeszteni

en: Error: score: invalid number
hu: Hiba: pontszám: érvénytelen szám

en: No boundary parameter found [report this error]
hu: Nem található határoló paraméter [jelentsd ezt a hibát]

en: %s no longer exists
hu: %s többé nem létezik

note: L10N: This applies to the "$sendmail" and "$inews" config variables.
en: Option %s must not contain shell metacharacters: %c
hu: A(z) %s opció nem tartalmazhat shell meta-karaktereket: %c

note: L10N: $attribution_intro default format
en: On %d, %n wrote:
hu: %d-én %n írta:

note: L10N: $forward_attribution_intro default format
en: ----- Forwarded message from %f -----
hu: ----- Továbbított üzenet %f-tól -----

note: L10N: $forward_attribution_trailer default format
en: ----- End forwarded message -----
hu: ----- Továbbított üzenet vége -----

en: No subject, abort?
hu: Nincs tárgy megadva, megszakítod?

en: No subject, aborting
hu: Nincs tárgy megadva, megszakítom

note: L10N: This is the prompt for $forward_attachments. When inline forwarding ($mime_forward answered "no"), this prompts whether to add non-decodable attachments from the original email. Text/plain parts and the like will already be included in the message contents, but other attachment, such as PDF fi
en: Forward attachments?
hu: Mellékletek továbbítása?

note: L10N: Asks whether the user respects the reply-to header. If she says no, neomutt will reply to the from header's address instead.
en: Reply to %s%s?
hu: Válasz a %s%s címre?

en: Follow-up to %s%s?
hu: Válasz a %s%s címre?

en: Include message in reply?
hu: Levél beillesztése a válaszba?

en: Including quoted message...
hu: Idézett levél beillesztése...

en: Could not include all requested messages
hu: Nem tudtam az összes kért levelet beilleszteni

en: Forward as attachment?
hu: Továbbítás mellékletként?

en: Preparing forwarded message...
hu: Továbbított levél előkészítése...

en: Warning: Fcc to an IMAP mailbox is not supported in batch mode
hu: Figyelem: IMAP postafiók számára Fcc nem támogatott kötegelt módban

note: L10N: Printed after the "Fcc to an IMAP mailbox is not supported" message. To make it clearer that the message doesn't mean NeoMutt is aborting sending the mail too. %s is the full mailbox URL, including imap(s)://
en: Skipping Fcc to %s
hu: Fcc kihagyása erre %s

en: Save attachments in Fcc?
hu: Mellékletek mentése Fcc-be?

note: L10N: Called when saving to $record or Fcc failed after sending. (r)etry tries the same mailbox again. alternate (m)ailbox prompts for a different mailbox to try. (s)kip aborts saving.
en: Fcc failed. (r)etry, alternate (m)ailbox, or (s)kip?
hu: Fcc nem sikerült. ú(j)rapróbál, (a)lternatív postafiók, vagy (k)ihagyás?

note: L10N: These correspond to the "Fcc failed" multi-choice prompt (r)etry, alternate (m)ailbox, or (s)kip. Any similarity to famous leaders of the FSF is coincidental.
en: rms
hu: jak

note: L10N: This is the prompt to enter an "alternate (m)ailbox" when the initial Fcc fails.
en: Fcc mailbox
hu: Fcc postafiók

en: Can't postpone.  $postponed is unset
hu: Nem lehet elhalasztani. $postponed kikapcsolva

en: Error encrypting message. Check your crypt settings.
hu: Hiba üzenet titkosítás közben. Ellenőrizd a titkosítási beállításokat.

en: Message contains text matching "$abort_noattach_regex". Not sending.
hu: Üzenet tartalmaz "$abort_noattach_regex"-t. Nincs elküldve.

en: No attachments, cancel sending?
hu: Nincs melléklet, mégsem küldi el?

en: Recall postponed message?
hu: Elhalasztott levél újrahívása?

en: Error sending message
hu: Hiba a levél elküldésekor

en: Edit forwarded message?
hu: Továbbított levél szerkesztése?

en: Abort unmodified message?
hu: Megszakítod a nem módosított levelet?

en: Aborted unmodified message
hu: Nem módosított levelet megszakítottam

en: No crypto backend configured.  Disabling message security setting.
hu: Nem állított be titkosító motort. Üzenet biztonsági beállítások letiltása.

en: Article not posted
hu: Cikk nem került közzétételre

en: Message postponed
hu: A levél el lett halasztva

en: No subject, abort sending?
hu: Nincs tárgy, megszakítsam a küldést?

en: No subject specified
hu: Nincs tárgy megadva

en: No newsgroup specified
hu: Nincs hírcsoport megadva

en: Missing encryption key; mail not sent
hu: Hiányzó titkosító kulcs; levél nem lett elküldve

en: Sending message...
hu: Levél elküldése...

en: Could not send the message
hu: Nem tudtam a levelet elküldeni

en: Sending in background
hu: Küldés a háttérben

en: Article posted
hu: Cikk közzétéve

en: Mail sent
hu: Levél elküldve

en: No recipient specified
hu: Nincs címzett megadva

en: No List-Subscribe header found
hu: Nem található List-Subscribe fejléc

en: No List-Unsubscribe header found
hu: Nem található List-Unsubscribe fejléc

en: Could not find any mime.types file
hu: Nem találtam egy mime.types file-t sem

en: Could not open %s
hu: %s nem nyitható meg

en: Bad IDN %s while preparing resent-from
hu: Hibás IDN %s a resent-from mező előkészítésekor

en: $sendmail must be set in order to send mail
hu: $sendmail bekapcsolva kell legyen, hogy postát lehessen küldeni

en: Error sending message, child exited %d (%s)
hu: Hiba a levél elküldése közben, a gyermek folyamat kilépett: %d (%s)

en: Output of the delivery process
hu: A kézbesítő folyamat kimenete

en: SMTP session failed: %s
hu: SMTP kapcsolat sikertelen: %s

en: SMTP session failed: unable to open %s
hu: SMTP kapcsolat sikertelen: nem megnyitható %s

en: Invalid SMTP URL: %s
hu: Érvénytelen SMTP URL: %s

en: SMTP server does not support authentication
hu: SMTP szerver nem támogatja a azonosítást

en: No from address given
hu: Nincs küldő cím megadva

en: SMTP session failed: read error
hu: SMTP folyamat sikertelen: olvasási hiba

en: SMTP session failed: write error
hu: SMTP folyamat sikertelen: írási hiba

en: Invalid server response
hu: Érvénytelen szerver válasz

note: L10N: Help Overview -- `neomutt -h` The modes are: help, info, send, tui Plus two helper modes: shared, all These should not be translated.
en: NeoMutt has four modes of operation:
hu: NeoMuttnak négy működési módja van:

en: The default mode, if no command line arguments are specified, is tui.
hu: Az alapértelmezett mód, ha nem adsz meg parancssori argumentumokat, a terminál felhasználói interfész (tfi).

en: neomutt -n                           Don't read system config file
hu: neomutt -n                           Rendszerkonfigurációs fájl mellőzése

en:         -F <config>                  Use this user config file
hu:         -F <konfiguráció>                  Ez a felhasználói konfigurációs fájl használata

en:         -e <command>                 Run extra commands
hu:         -e <parancs>                 További parancsok futtatása

en:         -m <type>                    Set default mailbox type
hu:         -m <típus>                    Alapértelmezett postafiók típus beállítása

en:         -d <level>                   Set logging level (1..5)
hu:         -d <level>                   Naplózási szint beállítása (1..5)

en:         -l <file>                    Set logging file
hu:         -l <fájl>                    Naplófájl beállítása

en: neomutt -A <alias> [...]             Lookup email aliases
hu: neomutt -A <álnév> [...]             Email álnevek keresése

en:         -Q <option> [...] [-O] [-S]  Query config options
hu:         -Q <beállítás> [...] [-O] [-S]  Konfigurációs opciók lekérdezése

en: neomutt -a <file> [...]              Attach files
hu: neomutt -a <fájl> [...]              Fájlok csatolása

en:         -b <address>                 Add Bcc: address
hu:         -b <cím>                     Bcc hozzáadása: cím

en:         -C                           Use crypto (signing/encryption)
hu:         -C                           Titkosítás használata (aláírás/titkosítás)

en:         -c <address>                 Add Cc: address
hu:         -c <cím>                 Cc hozzáadása: cím

en:         -E                           Edit message
hu:         -E                           Üzenet szerkesztése

en:         -H <draft>                   Use draft email
hu:         -H <piszkozat>                   Piszkozat használata

en:         -i <include>                 Include body file
hu:         -i <törzsfájl>                 Törzsfájl csatolása

en:         -s <subject>                 Set Subject:
hu:         -s <tárgy>                 Tárgy beállítása:

en:         -- <address> [...]           Add To: addresses
hu:         -- <cím> [...]           Címzettek hozzáadása

note: L10N: TUI Help -- `neomutt -h tui`
en: Start NeoMutt's TUI (Terminal User Interface)
hu: NeoMutt TUI indítása (Terminal User Interface)

en: neomutt                              Start NeoMutt's TUI
hu: neomutt                              NeoMutt TUI indítása

en:         -f <mailbox>                 Open this mailbox
hu:         -f <postafiók>                 Postafiók megnyitása

en:         -G                           Open NNTP browser
hu:         -G                           NNTP böngésző megnyitása

en:         -g <server>                  Use this NNTP server
hu:         -g <szerver>                  Megadott NNTP szerver használata

en:         -p                           Resume postponed email
hu:         -p                           Félretett üzenet folytatása

en:         -R                           Open mailbox read-only
hu:         -R                           Postafiók megnyitása csak olvasásra

en:         -y                           Open mailbox browser
hu:         -y                           Postafiók böngésző megnyitása

en:         -Z                           Check for new mail
hu:         -Z                           Új levél ellenőrzése

en:         -z                           Check for any mail
hu:         -z                           Bármilyen levél ellenőrzése

en: For detailed help, run:
hu: Részletes segítségért futtasd:

en: e.g. /etc/neomuttrc and ~/.neomuttrc
hu: pl.: /etc/neomuttrc and ~/.neomuttrc

note: L10N: Parameters in <>s may be translated
en:   -n            Don't read system config file
hu:   -n            Rendszerkonfigurációs fájl mellőzése

en:   -F <config>   Use this user config file
hu:   -F <konfiguráció>   Ez a felhasználói konfigurációs fájl használata

en:                 May be used multiple times
hu:                 Többször is használható

en: These options override the config:
hu: Ezek az opciók felülírják a konfigurációt:

en:   -m <type>     Set default mailbox type
hu:   -m <típus>     Alapértelmezett postafiók típus beállítása

en:                 May be: maildir, mbox, mh, mmdf
hu:                 Lehet: maildir, mbox, mh, mmdf

en:   -e <command>  Run extra commands
hu:   -e <parancs>  További parancsok futtatása

en: These logging options override the config:
hu: Ezek a naplózási beállítások felülírják a konfigurációt:

en:   -d <level>    Set logging level
hu:   -d <szint>    Naplózási szint beállítása

en:                 0 (off), 1 (low) .. 5 (high)
hu:                 0 (ki), 1 (alacsony) .. 5 (magas)

en:   -l <file>     Set logging file
hu:   -l <fájl>     Naplófájl beállítása

en:                 Default file '~/.neomuttdebug0'
hu:                 Alapértelmezett fájl: '~/.neomuttdebug0'

en: Examples:
hu: Példák:

en:   neomutt -F work.rc
hu:   neomutt -F munka.rc

en:   neomutt -F work.rc -F colours.rc
hu:   neomutt -F munka.rc -F szinek.rc

en: See also:
hu: Lásd még:

en: - Config files: https://neomutt.org/guide/configuration
hu: - Konfig. fájlok: https://neomutt.org/guide/configuration

note: L10N: Parameters in <>s may be translated
en:   -h         Overview of command line options
hu:   -h         Parancssori opciók áttekintése

en:   -h <mode>  Detailed help for: shared, help, info, send, tui, all
hu:   -h <mód>  Részletes súgó: shared, help, info, send, tui, all

en:   -v         NeoMutt version and build parameters
hu:   -v         NeoMutt verzió és fordítási paraméterek

en:   -vv        NeoMutt Copyright and license
hu:   -vv        NeoMutt szerzői jog és licensz

note: L10N: Parameters in <>s may be translated
en:   -A <alias> [...]  Lookup email aliases
hu:   -A <álnév> [...]  Email álnevek keresése

en:                     Multiple aliases can be looked up (space-separated)
hu:                     Több álnév is kereshető (szóközzel elválasztva)

en:   -D                Dump all the config options
hu:   -D                Az összes konfigurációs opció listázása

en:   -D -D             (or -DD) Like -D, but only show changed config
hu:   -D -D             (vagy -DD) Mint a -D, de csak a módosított beállításokat mutatja

en:   -Q <option> [...] Query config options
hu:   -Q <beállítás> [...] Konfigurációs opciók lekérdezése

en:                     Multiple options can be looked up (space-separated)
hu:                     Több opció is lekérdezhető (szóközzel elválasztva)

en: Modify the -D and -Q options:
hu: Változtassa meg a -D és -Q opciókat:

en:   -O                Add one-liner documentation
hu:   -O                Egysoros dokumentáció hozzáadása

en:   -S                Hide the value of sensitive options
hu:   -S                Érzékeny beállítások értékének elrejtése

en: These options can supply everything NeoMutt needs to send an email.
hu: Ezekkel az opciókkal minden megadható, amire a NeoMutt-nak szüksége van egy email küldéséhez.

en: If any parts are missing, NeoMutt will start the TUI to ask for them.
hu: Ha valami hiányzik, a NeoMutt elindítja a TUI-t és bekéri.

en: Addresses may be used before the options, or after a -- marker.
hu: Címek megadhatók az opciók előtt vagy a -- után.

en: Aliases may be used in place of addresses.
hu: Címek helyett álnevek is használhatók.

note: L10N: Parameters in <>s may be translated
en:   -a <file> [...]     Attach files
hu:   -a <fájl> [...]     Fájlok csatolása

en:                       Terminated by -- or another option
hu:                       Lezárva ezzel: -- vagy egy másik opció

en:   -b <address>        Add Bcc: address
hu:   -b <cím>        Bcc hozzáadása: cím

en:   -C                  Use crypto (signing/encryption)
hu:   -C                  Titkosítás használata (aláírás/titkosítás)

en:                       Must be set up in the config file
hu:                       A konfigurációs fájlban kell beállítani

en:   -c <address>        Add Cc: address
hu:   -c <cím>        Cc hozzáadása: cím

en:   -E                  Edit message
hu:   -E                  Üzenet szerkesztése

en:                       (supplied by -H or -i)
hu:                       (-H vagy -i által biztosítva)

en:   -H <draft>          Use draft email
hu:   -H <piszkozat>          Piszkozat használata

en:                       Full email with headers and body
hu:                       Teljes email fejléccel és törzsszöveggel

en:   -i <include>        Include body file
hu:   -i <törzsfájl>        Törzsfájl csatolása

en:   -s <subject>        Set Subject:
hu:   -s <tárgy>        Tárgy beállítása:

en:   -- <address> [...]  Add To: addresses
hu:   -- <cím> [...]  Címzettek hozzáadása

note: L10N: Examples: Filenames and email subjects may be translated
en:   neomutt flatcap -s 'Meeting' < meeting.txt
hu:   neomutt flatcap -s 'Találkozó' < talalkozo.txt

en:   neomutt jim@example.com -c bob@example.com -s 'Party' -i party.txt
hu:   neomutt feri@pelda.com -c cecil@pelda.com -s 'Parti lesz' -i parti.txt

en:   neomutt -s 'Receipts' -a receipt1.pdf receipt2.pdf -- rocco
hu:   neomutt -s 'Igazolások' -a igazolas1.pdf igazolas2.pdf -- rocco

en:   cat secret.txt | neomutt gahr -s 'Secret' -C
hu:   cat titkos.txt | neomutt gahr -s 'Titkos' -C

en: Running NeoMutt with no options will read the config and start the TUI.
hu: A NeoMutt opciók nélküli futtatása beolvassa a konfigurációt és elindítja a terminál felhasználó interfészt

en: By default, it will open the Index Dialog with the $spool_file Mailbox.
hu: Alapértelmezésben, az Index dialógusablakot indítja el a $sool_file Mailboxszal.

en: These options cause NeoMutt to check a mailbox for mail.
hu: Ezek az opciók a NeoMuttal beolvastatják az emaileket.

en: If the condition isn't matched, NeoMutt exits.
hu: Ha a feltétel nem teljesül, a NeoMutt kilép.

en:   -p            Resume postponed email
hu:   -p            Félretett üzenet folytatása

en:   -Z            Check for new mail
hu:   -Z            Új levél ellenőrzése

en:   -z            Check for any mail
hu:   -z            Bármilyen levél ellenőrzése

note: L10N: Parameters in <>s may be translated
en: These options change the starting behavior:
hu: Ezek az opciók az indulási viselkedést változtatják meg:

en:   -f <mailbox>  Open this mailbox
hu:   -f <postafiók>  Postafiók megnyitása

en:   -G            Open NNTP browser
hu:   -G            NNTP böngésző megnyitása

en:   -g <server>   Use this NNTP server
hu:   -g <szerver>   Megadott NNTP szerver használata

en:   -R            Open mailbox read-only
hu:   -R            Postafiók megnyitása csak olvasásra

en:   -y            Open mailbox browser
hu:   -y            Postafiók böngésző megnyitása

en: Many others not mentioned here contributed code, fixes and suggestions.
hu: Még sokan mások, akiket itt nem említettünk hozzájárultak kódokkal, javításokkal, és javaslatokkal.

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
    (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301, USA.
hu: Ez a program ingyenes szoftver; továbbadhatja és/vagy módosíthatja    a GNU General Public License szerint, ahogy azt a Free Software Foundation közzé tette;akár a licensz második verziója, akár (az ön döntése szerinti) bármely későbbi verziója.
    Ez a program abban a reményben kerül szétosztásra, hogy hasznos lesz, 
    de SEMILYEN GARANCIA NINCS hozzá; akár még olyan beleértett garancia sem, hogy ÁRUSÍTHATÓ- vagy BÁRMELY CÉLRA ALKALMAS LENNE. Tekintse meg a GNU Általános Nyilvános Licenszét további részletekért.
    Kapnia kellett a GNU Általános Nyilvános Licenszéből egy másolatot    együtt ezzel a programmal; ha nem, írjon az Ingyenes Szoftver Alapítványnak  51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301, USA.

en: To learn more about NeoMutt, visit: https://neomutt.org
    If you find a bug in NeoMutt, please raise an issue at:
        https://github.com/neomutt/neomutt/issues
    or send an email to: <neomutt-devel@neomutt.org>
hu: További információ a NeoMutt-ról az alábbi link-en érhető el: https://neomutt.org
    Ha hibát talál a NeoMutt-ban, kérjük készítsen egy új hibajegyet az alábbi oldalon:
        https://github.com/neomutt/neomutt/issues
    vagy küldjön e-mailt ide: <neomutt-devel@neomutt.org>

en: Copyright (C) 2015-2025 Richard Russon and friends
    NeoMutt comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY; for details type 'neomutt -vv'.
    NeoMutt is free software, and you are welcome to redistribute it
    under certain conditions; type 'neomutt -vv' for details.
hu: Copyright (C) 2015-2025 Richard Russon és sokan mások.
    A NeoMutt-ra SEMMIFÉLE GARANCIA NINCS; a részletekért írd be: 'neomutt -vv'.
    A NeoMutt szabad szoftver, és terjesztheted az alábbi feltételek
    szerint; írd be a 'neomutt -vv'-t a részletekért.

en: Compile options:
hu: Fordítási opciók:

en: Devel options:
hu: Fejlesztői opciók:
