neomutt-2026-06-16 - en to sr translation catalogue (1647 entries)

en: Option %s may not be empty
sr: Опција %s не може бити празна

note: L10N: prompt to add a new alias
en: Alias as:
sr: Направи алијас:

en: You already have an alias defined with that name
sr: Већ постоји алијас под тим именом

en: Warning: This alias name may not work.  Fix it?
sr: Упозорење: Овај назив алијаса можда неће функционисати.  Исправити?

en: Address:
sr: Адреса:

en: Bad IDN: '%s'
sr: Лош IDN: „%s“

en: Personal name:
sr: Лично име:

en: Comment:
sr: Коментар:

en: Tags (comma-separated):
sr: Ознаке (раздвојене запетама):

en: Accept?
sr: Прихватити?

en: Save to file:
sr: Чување у датотеку:

en: Error reading alias file
sr: Грешка при читању датотеке алијаса

en: Trouble adding alias
sr: Проблем приликом додавања алијаса

en: Alias added
sr: Алијас додат

en: alias: no address
sr: алијас: без адресе

en: Warning: Bad address '%s' in alias '%s'
sr: Упозорење: Лоша адреса „%s“ у алијасу „%s“

en: Warning: Bad IDN '%s' in alias '%s'
sr: Упозорење: Лош IDN „%s“ у алијасу „%s“

en: Exit
sr: Излаз

en: Del
sr: Бриши

en: Undel
sr: Од-обриши

en: Sort
sr: Сорт

en: Rev-Sort
sr: Обр-сорт

en: Select
sr: Избор

en: Help
sr: Помоћ

en: You have no aliases
sr: Нема алијаса

en: Aliases
sr: Алијаси

en: Mail
sr: Мејл

en: New Query
sr: Нови Упит

en: Make Alias
sr: Направи Алијас

en: Search
sr: Претрага

en: Waiting for response...
sr: Чекање на одговор...

en: Query
sr: Упит

en: Query command not defined
sr: Наредба упита није дефинисана

en: Query:
sr: Упит:

en: Limit to addresses matching:
sr: Ограничи на адресе које одговарају:

en: Tag addresses matching:
sr: Означи адресе које задовољавају:

en: Untag addresses matching:
sr: Одозначи адресе које задовољавају:

note: L10N: The highlighted letters must match the "Sort" options
en: Rev-Sort (a)lias, (n)ame, (e)mail or (u)nsorted?
sr: Обр-Сорт алијас (a), име (i), адреса (d) или несортирано (n)?

note: L10N: The highlighted letters must match the "Rev-Sort" options
en: Sort (a)lias, (n)ame, (e)mail or (u)nsorted?
sr: Сорт алијас (a), име (i), адреса (d) или несортирано (n)?

note: L10N: These must match the highlighted letters from "Sort" and "Rev-Sort"
en: aneu
sr: aidn

note: L10N: ask for a limit to apply
en: Limit: %s
sr: Лимит: %s

en: attachments: no disposition
sr: attachments: нема disposition-а

en: Current attachments settings:
sr: Текућа подешавања прилога:

en: attachments: invalid disposition
sr: attachments: неисправан disposition

en: unattachments: no disposition
sr: unattachments: нема disposition-а

en: unattachments: invalid disposition
sr: unattachments: неисправан disposition

en: Save
sr: Сачувај

en: Pipe
sr: Проследи

en: Print
sr: Штампај

en: Attachments
sr: Прилози

en: Function not permitted in attach-message mode
sr: Функција није дозвољена у режиму додавања поруке

en: Mailbox is read-only
sr: Сандуче је само за читање

en: There are no subparts to show
sr: Нема под-делова за приказ

en: Can't delete attachment from POP server
sr: Прилог се не може обрисати са POP сервера

en: Can't delete attachment from news server
sr: Прилог се не може обрисати са њуз сервера

en: Deletion of attachments from encrypted messages is unsupported
sr: Брисање прилога из шифрованих порука није подржано

en: Deletion of attachments from signed messages may invalidate the signature
sr: Брисање прилога из потписаних порука може покварити потпис

en: Only deletion of multipart attachments is supported
sr: Само је подржано брисање multipart прилога

en: Reply by mail as poster prefers?
sr: Одговорити мејлом, као што постављач преферира?

en: Can't match 'nametemplate', continue?
sr: „nametemplate“ није задовољен, наставити?

en: Mailcap compose entry requires %%s
sr: Compose ставка mailcap-а захтева %%s

en: Error running "%s"
sr: Грешка приликом покретања „%s“

en: Failure to open file to parse headers
sr: Неуспех приликом отварања датотеке за рашчлањивање заглавља

en: Failure to open file to strip headers
sr: Неуспех приликом отварања датотеке за скидање заглавља

en: Failure to rename file
sr: Неуспех приликом преименовања датотеке

en: No mailcap compose entry for %s, creating empty file
sr: Нема mailcap compose ставке за %s, креира се празна датотека

en: Mailcap Edit entry requires %%s
sr: Mailcap Edit ставка захтева %%s

en: No mailcap edit entry for %s
sr: Нема mailcap edit ставке за %s

en: No matching mailcap entry found.  Viewing as text.
sr: Нема одговарајуће mailcap ставке.  Прегледа се као текст.

en: MIME type not defined.  Can't view attachment.
sr: MIME врста није дефинисана.  Не може се прегледати прилог.

en: Can't create filter
sr: Не може се креирати филтер

en: ---Command: %-20.20s Description: %s
sr: ---Наредба: %-20.20s Опис: %s

en: ---Command: %-30.30s Attachment: %s
sr: ---Наредба: %-30.30s Прилог: %s

en: ---Attachment: %s: %s
sr: ---Прилог: %s: %s

en: ---Attachment: %s
sr: ---Прилог: %s

en: Write fault
sr: Грешка приликом уписивања

en: I don't know how to print that
sr: Не знам како да то одштампам

en: Saving...
sr: Чување...

en: Attachment saved | %d attachments saved
sr[0]: %d прилог је сачуван
sr[1]: %d прилога су сачувана
sr[2]: %d прилога је сачувано

en: WARNING!  You are about to overwrite %s, continue?
sr: УПОЗОРЕЊЕ!  Преписаћете %s, наставити?

en: Attachment filtered
sr: Прилог је филтриран

en: Filter through:
sr: Филтрирај кроз:

en: Pipe to:
sr: Проследи:

note: L10N: s gets replaced by a MIME type, e.g. "text/plain" or application/octet-stream.
en: I don't know how to print %s attachments
sr: Не знам како да одштампам прилоге %s

en: Print tagged attachment? | Print %d tagged attachments?
sr[0]: Одштампати %d означен прилог?
sr[1]: Одштампати %d означена прилога?
sr[2]: Одштампати %d означених прилога?

en: Print attachment?
sr: Одштампати прилог?

en: Structural changes to decrypted attachments are not supported
sr: Структурне измене дешифрованих прилога нису подржане

en: Can't decrypt encrypted message
sr: Шифрована порука се не може дешифровати

note: L10N: s is a directory.  NeoMutt is looking for a directory it needs for some reason (e.g. autocrypt, header cache, bcache), but it doesn't exist.  The prompt is asking whether to create the directory
en: %s does not exist. Create it?
sr: %s не постоји. Да га креирам?

note: L10N: mkdir() on the directory %s failed.  The second %s is the error message returned by libc
en: Can't create %s: %s
sr: Не могу да креирам %s: %s

note: L10N: The first time NeoMutt is started with $autocrypt set, it will create $autocrypt_dir and then prompt to create an autocrypt account with this message.
en: Create an initial autocrypt account?
sr: Да креирам почетни налог за аутошифровање?

note: L10N: Autocrypt is asking for the email address to use for the autocrypt account.  This will generate a key and add a record to the database for use in autocrypt operations.
en: Autocrypt account address:
sr: Адреса налога за аутошифровање:

note: L10N: Autocrypt prompts for an account email address, and requires a single address.  This is shown if they entered something invalid, nothing, or more than one address for some reason.
en: Please enter a single email address
sr: Унесите само једну мејл адресу

note: L10N: When creating an autocrypt account, this message will be displayed if there is already an account in the database with the email address they just entered.
en: That email address already has an autocrypt account
sr: Та мејл адреса већ има налог за аутошифровање

note: L10N: Autocrypt has a setting "prefer-encrypt". When the recommendation algorithm returns "available" and BOTH sender and recipient choose "prefer-encrypt", encryption will be automatically enabled. Otherwise the UI will show encryption is "available" but the user will be required to enable encrypti
en: Prefer encryption?
sr: Шифровање преферирано?

note: L10N: Message displayed after an autocrypt account is successfully created.
en: Autocrypt account creation succeeded
sr: Успешно креирање налога за аутошифровање

note: L10N: Error message displayed if creating an autocrypt account failed or was aborted by the user.
en: Autocrypt account creation aborted
sr: Неуспешно креирање налога за аутошифровање

note: L10N: Error displayed if the user tries to force sending an Autocrypt email when the engine is not available.
en: Autocrypt is not available
sr: Аутошифровање није доступно

note: L10N: Error displayed if the user tries to force sending an Autocrypt email when the account does not exist or is not enabled. %s is the From email address used to look up the Autocrypt account.
en: Autocrypt is not enabled for %s
sr: Аутошифровање није омогућено за %s

note: L10N: s is an email address.  Autocrypt is scanning for the keyids to use to encrypt, but it can't find a valid keyid for this address. The message is printed and they are returned to the compose menu.
en: No (valid) autocrypt key found for %s
sr: Није пронађен (исправан) кључ за аутошифровање за %s

note: L10N: The first time autocrypt is enabled, NeoMutt will ask to scan through one or more mailboxes for Autocrypt: headers.  Those headers are then captured in the database as peer records and used for encryption. If this is answered yes, they will be prompted for a mailbox.
en: Scan a mailbox for autocrypt headers?
sr: Претражити сандуче за заглавља аутошифровања?

note: L10N: The prompt for a mailbox to scan for Autocrypt: headers
en: Scan mailbox
sr: Претрага сандучета

note: L10N: This is the second prompt to see if the user would like to scan more than one mailbox for Autocrypt headers. I'm purposely being extra verbose; asking first then prompting for a mailbox.  This is because this is a one-time operation and I don't want them to accidentally ctrl-g and abort it.
en: Scan another mailbox for autocrypt headers?
sr: Претражити друго сандуче за заглавља аутошифровања?

note: L10N: autocrypt couldn't open the SQLite database. The %s is the full path of the database file.
en: Unable to open autocrypt database %s
sr: Немогуће отварање базе аутошифровања %s

note: L10N: Autocrypt Account Menu Help line: create new account
en: Create
sr: Креирај

note: L10N: Autocrypt Account Menu Help line: delete account
en: Delete
sr: Обриши

note: L10N: Autocrypt Account Menu Help line: toggle an account active/inactive The words here are abbreviated to keep the help line compact. It currently has the content: q:Exit  c:Create  D:Delete  a:Tgl Active  p:Prf Encr  ?:Help
en: Tgl Active
sr: Смн Актв

note: L10N: Autocrypt Account Menu Help line: toggle "prefer-encrypt" on an account The words here are abbreviated to keep the help line compact. It currently has the content: q:Exit  c:Create  D:Delete  a:Tgl Active  p:Prf Encr  ?:Help
en: Prf Encr
sr: Прф Шифр

note: L10N: Autocrypt Account Management Menu title
en: Autocrypt Accounts
sr: Налози за аутошифровање

note: L10N: Autocrypt Account menu. flag that an account is enabled/active
en: active
sr: активан

note: L10N: Autocrypt Account menu. flag that an account is disabled/inactive
en: inactive
sr: неактиван

note: L10N: Autocrypt Account menu. flag that an account has prefer-encrypt set
en: prefer encrypt
sr: преферирано шифровање

note: L10N: Autocrypt Account menu. flag that an account has prefer-encrypt unset; thus encryption will need to be manually enabled.
en: manual encrypt
sr: ручно шифровање

note: L10N: This error message is displayed if a database update of an account record fails for some odd reason.
en: Error updating account record
sr: Грешка приликом ажурирања ставке налога

note: L10N: Confirmation message when deleting an autocrypt account
en: Really delete account "%s"?
sr: Да стварно обришем налог „%s“?

en: error creating GPGME context: %s
sr: грешка приликом креирања GPGME контекста: %s

note: L10N: Message displayed just before a GPG key is generated for a created autocrypt account.
en: Generating autocrypt key...
sr: Генеришем кључ за аутошифровање...

note: L10N: GPGME was unable to generate a key for some reason. %s is the error message returned by GPGME.
en: Error creating autocrypt key: %s
sr: Грешка приликом креирања кључа за аутошифровање: %s

note: L10N: After selecting a key for an autocrypt account, this is displayed if the key was revoked/expired/disabled/invalid or can't be used for both signing and encryption. %s is the key fingerprint.
en: The key %s is not usable for autocrypt
sr: Кључ %s се не може користити за аутошифровање

note: L10N: During autocrypt account creation, this prompt asks the user whether they want to create a new GPG key for the account, or select an existing account from the keyring.
en: (c)reate new, or (s)elect existing GPG key?
sr: креирај нов (k), или изабери постојећи (i) GPG кључ?

note: L10N: The letters corresponding to the "(c)reate new, or (s)elect existing GPG key?" prompt.
en: cs
sr: ki

note: L10N: During autocrypt account creation, if selecting an existing key fails for some reason, we prompt to see if they want to create a key instead.
en: Create a new GPG key for this account, instead?
sr: Уместо тога, да креирам нов GPG кључ за овај налог?

note: L10N: The autocrypt database keeps track of schema version numbers. This error occurs if the version number is too high. Presumably because this is an old version of NeoMutt and the database was upgraded by a future version.
en: Autocrypt database version is too new
sr: Верзија базе аутошифровања је превише нова

en: Cache disabled, $message_cache_dir isn't a directory: %s
sr: Кеш онемогућен, $message_cache_dir није директоријум: %s

en: Message cache isn't a directory: %s
sr: Кеш порука није директоријум: %s

en: Chdir
sr: Промени дир

en: Goto
sr: Иди на

en: Mask
sr: Маска

en: List
sr: Листа

en: Subscribe
sr: Претплати се

en: Unsubscribe
sr: Отпретплати се

en: Catchup
sr: Ажурирај

en: %s is not a directory
sr: %s није директоријум

en: Subscribed newsgroups
sr: Њузгрупе на које сте претплаћени

en: Newsgroups on server [%s]
sr: Њузгрупе на серверу [%s]

en: Mailboxes [%d]
sr: Сандучићи [%d]

en: Subscribed [%s], File mask: %s
sr: Претплаћено [%s], Маска датотека: %s

en: Directory [%s], File mask: %s
sr: Директоријум [%s], Маска датотека: %s

en: Can't attach a directory
sr: Не може се додати директоријум

en: New file name:
sr: Назив нове датотеке:

en: No newsgroups match the mask
sr: Ниједна њузгрупа не одговара маски

en: There are no mailboxes
sr: Нема сандучића

en: No files match the file mask
sr: Ниједна датотека не одговара маски

en: Can't view a directory
sr: Не може се прегледати директоријум

en: Error trying to view file
sr: Грешка при покушају да се прегледа датотека

en: Chdir to:
sr: Промени дир на:

en: Error scanning directory
sr: Грешка приликом скенирања директоријума

en: Create is only supported for IMAP mailboxes
sr: Креирање је једино порджано за IMAP сандучиће

en: Delete is only supported for IMAP mailboxes
sr: Брисање је једино подржано за IMAP сандучиће

en: Can't delete currently selected mailbox
sr: Не може се обрисати тренутно изабрано сандуче

en: Really delete mailbox "%s"?
sr: Да заиста обришем сандуче „%s“?

en: Mailbox not deleted
sr: Сандуче није обрисано

en: Mailbox deletion failed
sr: Неуспешно брисање сандучета

en: Mailbox deleted
sr: Сандуче обрисано

en: File Mask:
sr: Маска:

en: Rename is only supported for IMAP mailboxes
sr: Преименовање је једино подржано за IMAP сандучиће

note: L10N: The highlighted letters must match the "Sort" options
en: Reverse sort by (d)ate, (a)lpha, si(z)e, d(e)scription, (c)ount, ne(w) count, or do(n)'t sort?
sr: Обрнуто сортирање по датуму (d), словима (s), величини (v), опису (o), броју (b), броју нових (n) или без (z) сортирања?

note: L10N: The highlighted letters must match the "Reverse Sort" options
en: Sort by (d)ate, (a)lpha, si(z)e, d(e)scription, (c)ount, ne(w) count, or do(n)'t sort?
sr: Сортирање по датуму (d), словима (s), величини (v), опису (o), броју (b), броју нових (n) или без (z) сортирања?

note: L10N: These must match the highlighted letters from "Sort" and "Reverse Sort"
en: dazecwn
sr: dsvobnz

en: Subscribe pattern:
sr: Шаблон претплате:

en: Unsubscribe pattern:
sr: Шаблон отпретплате:

en: %s: too few arguments
sr: %s: премало аргумената

en: %s: no such object
sr: %s: нема таквог објекта

en: Direct colors support not compiled in: %s
sr: Подршка за директне боје није укомпајлирана: %s

en: Direct colors support disabled: %s
sr: Подршка за директне боје је деактивирана: %s

en: %s: color not supported by term
sr: %s: терминал не подржава ову боју

en: %s: too many arguments
sr: %s: превише аргумената

en: %s: invalid number: %s
sr: %s: неисправан број: %s

en: Too many colors: %d / %d
sr: Превише боја: %d / %d

en: # Quoted Colors
sr: # Боје цитата

en: # Regex Color %s
sr: # Боје regex-а %s

en: # Simple Colors
sr: # Једноставне боје

en: # Compose Colors
sr: # Боје писања

en: # Status Colors
sr: # Боје статуса

note: L10N: '%s' is the file name of the temporary file
en: Could not create temporary file %s
sr: Не може се креирати привремена датотека %s

en: %s: no such color
sr: %s: нема такве боје

en: %s: no such attribute
sr: %s: нема таквог атрибута

en: -group: no group name
sr: -group: нема назива групе

en: out of arguments
sr: нема аргумената

en: Error: Can't build path of '%s'
sr: Грешка: Не може се изградити путања „%s“

en: Error: Cyclic sourcing of configuration file '%s'
sr: Грешка: Циркуларно читање конфигурационе датотеке „%s“

en: source: errors in %s
sr: source: грешке у %s

en: source: reading aborted due to too many errors in %s
sr: source: читање прекинуто због превише грешака у %s

en: source: %d warning in %s | source: %d warnings in %s
sr[0]: source: %d упозорење у %s
sr[1]: source: %d упозорења у %s
sr[2]: source: %d упозорења у %s

en: %sgroup: missing -rx or -addr
sr: %sgroup: нема -rx или -addr

en: %sgroup: warning: bad IDN '%s'
sr: %sgroup: упозорење: лош IDN „%s“

en: Error: %s
sr: Грешка: %s

en: invalid header field
sr: неисправно поље у заглављу

en: Can't query option with the '%s' command
sr: Не може се испитивати опција наредбом „%s“

en: Can't use a prefix when querying a variable
sr: Не може се користити префикс када се испитује променљива

en: %s is unset
sr: %s није постављено

en: source: error at %s
sr: source: грешка на %s

en: source: file %s could not be sourced
sr: source: датотека %s се не може учитати

en: Subscribed to %s
sr: Претплаћен на %s

en: Could not subscribe to %s
sr: Неуспешна претплата на %s

en: No folder specified
sr: Ниједна фасцикла није задата

en: tag format '%s' already registered as '%s'
sr: формат ознака „%s“ је већ регистрован као „%s“

en: tag transform '%s' already registered as '%s'
sr: трансформација ознака „%s“ је већ регистрована као „%s“

en: Unsubscribed from %s
sr: Отпретплаћен са %s

en: Could not unsubscribe from %s
sr: Неуспешна отпретплата са %s

en: Expando parse error: %s
sr: Грешка приликом рашчлањивања експандоа: %s

en: Can't append without an append-hook or close-hook : %s
sr: Не може се дописати на крај без append-hook или close-hook: %s

en: Unable to lock mailbox
sr: Не може се закључати сандуче

en: Decompressing %s
sr: Декомпресија %s

en: Can't identify the contents of the compressed file
sr: Не може се идентификовати садржај компресоване датотеке

en: Can't find mailbox ops for mailbox type %d
sr: Не могу се наћи операције сандучета за тип %d

en: Compress command failed: %s
sr: Неуспешна наредба компресије: %s

en: Unsupported mailbox type for appending
sr: Неподржана врста сандучета за дописивање на крај

en: Can't sync a compressed file without a close-hook
sr: Не може се синхронизовати компресована датотека без close-hook

en: Compressing %s
sr: Компресија %s

en: Compressed-appending to %s...
sr: Компресовано—дописивање на крај %s...

en: Error. Preserving temporary file: %s
sr: Грешка. Сачувана привремена датотека: %s

note: L10N: $compose_format default format
en: -- NeoMutt: Compose  [Approx. msg size: %l   Atts: %a]%>-
sr: -- NeoMutt: Писање  [Прибл. вел. поруке: %l   Прил: %a]%>-

en: Send
sr: Слање

en: Abort
sr: Прекид

note: L10N: compose menu help line entry
en: To
sr: Коме

note: L10N: compose menu help line entry
en: CC
sr: Копија

note: L10N: compose menu help line entry
en: Subj
sr: Тема

en: Attach file
sr: Додај датотеку

en: Descrip
sr: Опис

en: Newsgroups
sr: Њузгрупе

en: -- Attachments
sr: -- Прилози

en: -- Preview
sr: -- Преглед

en: There are no attachments
sr: Нема прилога

note: L10N: This message is displayed in the compose menu when an attachment doesn't stat.  %d is the attachment number and %s is the attachment filename.  The filename is located last to avoid a long path hiding the error message.
en: Attachment #%d no longer exists: %s
sr: Прилог #%d више не постоји: %s

note: L10N: This message is displayed in the compose menu when an attachment is modified behind the scenes.  %d is the attachment number and %s is the attachment filename.  The filename is located last to avoid a long path hiding the prompt question.
en: Attachment #%d modified. Update encoding for %s?
sr: Прилог #%d је измењен. Ажурирати кодирање за %s?

en: You may not delete the only attachment
sr: Не можете уклонити једини прилог

note: L10N: Prompt when trying to hit <detach-file> on the first entry in the compose menu.  This entry is most likely the message they just typed.  Hitting yes will remove the entry and unlink the file, so it's worth confirming they really meant to do it.
en: Really delete the main message?
sr: Да заиста обришем главну поруку?

en: Can't leave group with only one attachment
sr: Група се не може састојати само од једног прилога

en: Attachments to be grouped must have the same parent
sr: Прилози за груписање морају имати исти надређени прилог

en: Attaching selected file... | Attaching selected files...
sr[0]: Додавање изабраних датотека...
sr[1]: Додавање изабраних датотека...
sr[2]: Додавање изабраних датотека...

en: Unable to attach %s
sr: Не може се додати %s

en: Open mailbox to attach message from
sr: Отвори сандуче из ког ће се додати порука

en: Open newsgroup to attach message from
sr: Отвори њузгрупу из које ће се додати порука

en: Unable to open mailbox %s
sr: Не може се отворити сандуче %s

en: No messages in that folder
sr: Нема порука у тој фасцикли

en: Tag the messages you want to attach
sr: Означите поруке које желите да додате

en: Unable to attach
sr: Не може се додати

en: Content-ID can only contain the characters: -.0-9@A-Z_a-z
sr: Content-ID може садржати само знакове -.0-9@A-Z_a-z

en: Invalid encoding
sr: Погрешно кодирање

en: Empty 'Content-Language'
sr: Празно заглавље „Content-Language“

en: Can't filter multipart attachments
sr: Не могу се филтрирати multipart прилози

en: Can't get multipart attachments
sr: Не могу се добавити multipart прилози

en: Grouping 'alternatives' requires at least 2 tagged messages
sr: Груписање по алтернативним адресама захтева бар 2 означене поруке

en: Grouping 'multilingual' requires at least 2 tagged messages
sr: Груписање по више језика захтева бар 2 означене поруке

en: Not all parts have 'Content-Language' set, continue?
sr: „Content-Language“ није постављен у свим деловима, наставити?

en: Not sending this message
sr: Ова порука неће бити послана

en: Grouping 'related' requires at least 2 tagged messages
sr: Груписање по сродности захтева бар 2 означене поруке

en: Attachment is already at bottom
sr: Прилог је већ на дну

en: Attachment can't be moved out of group
sr: Прилог се не може преместити ван групе

en: Attachment is already at top
sr: Прилог је већ на врху

en: New file:
sr: Нова датотека:

en: Content-Type is of the form base/sub
sr: Content-Type је облика основни/подтип

en: Unknown Content-Type %s
sr: Непознат Content-Type %s

en: Can't create file %s
sr: Не може се креирати датотека %s

en: Error attaching file
sr: Грешка при додавању датотеке

en: Can't print multipart attachments
sr: Не могу се одштампати multipart прилози

en: Send attachment with name:
sr: Послати прилог са називом:

en: Can't save multipart attachments
sr: Не могу се сачувати multipart прилози

en: Recoding only affects text attachments
sr: Рекодирање утиче само на текстуалне прилоге

en: The current attachment won't be converted
sr: Текући прилог неће бити конвертован

en: The current attachment will be converted
sr: Текући прилог ће бити конвертован

en: Attachment is not 'multipart'
sr: Прилог није „multipart“

en: Bad IDN in '%s': '%s'
sr: Лош IDN у „%s“: „%s“

en: Can't edit multipart attachments
sr: Не могу се уређивати multipart прилози

en: Can't rename multipart attachments
sr: Не могу се преименовати multipart прилози

en: Rename to:
sr: Преименовати у:

note: L10N: "stat" is a system call. Do "man 2 stat" for more information.
en: Can't stat %s: %s
sr: Не може се stat-овати %s: %s

en: Save a copy of this message?
sr: Сачувати копију ове поруке?

en: Write message to mailbox
sr: Упиши поруку у сандуче

en: Writing message to %s ...
sr: Уписивање поруке у %s ...

en: Message written
sr: Порука уписана

en: Save (postpone) draft message?
sr: Чување (одлагање) нацрта?

en: Only inline attachments with content-type text/* can be previewed
sr: Могу се прегледати само убачени прилози са content-type text/*

en: Email too large to preview
sr: Порука је превелика за приказ

en: Failed to move cursor!
sr: Неуспешно померање курсора!

en: -- Preview (%.0f%%)
sr: -- Преглед (%.0f%%)

en: Invalid boolean value: %s
sr: Неисправна boolean вредност: %s

en: Invalid boolean value: %ld
sr: Неисправна boolean вредност: %ld

en: 'charset' must contain exactly one character set name
sr: „charset“ мора садржати тачно један назив скупа знакова

en: Invalid value for option %s: %s
sr: Неисправна вредност опције %s: %s

en: Invalid enum value: %s
sr: Неисправна enum вредност: %s

en: Invalid enum value: %ld
sr: Неисправна enum вредност: %ld

en: Unknown option %s
sr: Непозната опција „%s“

en: Invalid long: %s
sr: Неисправан long: %s

en: Option %s may not be negative
sr: Опција %s не може бити негативна

en: Invalid number: %s
sr: Неисправан број: %s

en: Number is too big: %s
sr: Број је превелик: %s

en: Invalid number: %ld
sr: Неисправан број: %ld

en: Invalid quad value: %s
sr: Неисправна quad вредност: %s

en: Invalid quad value: %ld
sr: Неисправна quad вредност: %ld

en: Option %s has an invalid type %d
sr: Опција „%s“ има неисправан тип %d

note: L10N: e.g. Type 'boolean' doesn't support operation '+='
en: Type '%s' doesn't support operation '%s'
sr: Тип „%s“ не подржава операцију „%s“

en: Invalid sort name: %s
sr: Неисправан назив сортирања: %s

en: Invalid sort type: %ld
sr: Неисправна врста сортирања: %ld

en: Line is malformed: expected <key: val>, got <%s>
sr: Ред је неисправан: очекује се <кључ: вред>, има <%s>

en: Unhandled key in line <%s: %s>
sr: Необрађен кључ у реду <%s: %s>

en: Unable to run account command
sr: Не може се покренути наредба account

note: L10N: Example: Username at myhost.com
en: Username at %s:
sr: Корисничко име на %s:

en: Password for %s@%s:
sr: Лозинка за %s@%s:

note: L10N: You will see this error message if (1) you have "oauthbearer" in one of your $*_authenticators and (2) you do not have the corresponding $*_oauth_refresh_command defined. So the message does not mean "None of your $*_oauth_refresh_command's are defined."
en: No OAUTH refresh command defined
sr: Ниједна наредба за OAUTH refresh није дефинисана

en: Unable to run refresh command
sr: Не може се покренути наредба refresh

en: Command returned empty string
sr: Наредба је вратила празну ниску

en: OAUTH token is too big: %ld
sr: OAUTH токен је превелики: %ld

en: (r)eject, accept (o)nce, (a)ccept always, (s)kip
sr: одбиј (o), прихвати једном (j), прихвати увек (u), прескочи (p)

note: L10N: The letters correspond to the choices in the string: "(r)eject, accept (o)nce, (a)ccept always, (s)kip" This is an interactive certificate confirmation prompt for an SSL connection.
en: roas
sr: ojup

en: (r)eject, accept (o)nce, (a)ccept always
sr: одбиј (o), прихвати једном (j), прихвати увек (u)

note: L10N: The letters correspond to the choices in the string: "(r)eject, accept (o)nce, (a)ccept always" This is an interactive certificate confirmation prompt for an SSL connection.
en: roa
sr: oju

en: (r)eject, accept (o)nce, (s)kip
sr: одбиј (o), прихвати једном (j), прескочи (p)

note: L10N: The letters correspond to the choices in the string: "(r)eject, accept (o)nce, (s)kip" This is an interactive certificate confirmation prompt for an SSL connection.
en: ros
sr: ojp

en: (r)eject, accept (o)nce
sr: одбиј (o), прихвати једном (j)

note: L10N: The letters correspond to the choices in the string: "(r)eject, accept (o)nce" This is an interactive certificate confirmation prompt for an SSL connection.
en: ro
sr: oj

en: Jumping is not implemented for dialogs
sr: Скакање у дијалозима није имплементирано

en: Search is not implemented for this menu
sr: Претрага у овом менију није имплементирана

en: Unable to get certificate from peer
sr: Не може се добавити сертификат од суседа

en: Certificate verification error (%s)
sr: Грешка при верификацији сертификата (%s)

en: [unable to calculate]
sr: [не може се израчунати]

en: Error initialising gnutls certificate data
sr: Грешка при иницијализацији података о gnutls сертификату

en: Error processing certificate data
sr: Грешка при обради података о сертификату

en: Untrusted server certificate
sr: Серверски сертификат без поверења

en: This certificate belongs to:
sr: Овај сертификат припада:

en: This certificate was issued by:
sr: Овај сертификат је издат од:

en: This certificate is valid
sr: Овај сертификат је исправан

en:    from %s
sr:    од %s

en:      to %s
sr:      до %s

en: SHA1 Fingerprint: %s
sr: SHA1 отисак: %s

en: SHA256 Fingerprint:
sr: SHA256 отисак:

en: WARNING: Server certificate is not yet valid
sr: УПОЗОРЕЊЕ: Сертификат сервера још није исправан

en: WARNING: Server certificate has expired
sr: УПОЗОРЕЊЕ: Сертификат сервера је истекао

en: WARNING: Server certificate has been revoked
sr: УПОЗОРЕЊЕ: Сертификат сервера је повучен

en: WARNING: Server hostname does not match certificate
sr: УПОЗОРЕЊЕ: Назив сервера не одговара сертификату

en: WARNING: Signer of server certificate is not a CA
sr: УПОЗОРЕЊЕ: Потписник сертификата сервера није ИС

en: Warning: Server certificate was signed using an insecure algorithm
sr: Упозорење: Сертификат сервера није потписан уз помоћ безбедног алгоритма

en: SSL Certificate check (certificate %zu of %zu in chain)
sr: Провера SSL сертификата (сертификат %zu од %zu у ланцу)

en: Certificate saved
sr: Сертификат је сачуван

en: Warning: Couldn't save certificate
sr: Упозорење: Не може се сачувати сертификат

en: All available protocols for TLS/SSL connection disabled
sr: Сви доступни протоколи за TLS/SSL повезивање су онемогућени

en: Explicit ciphersuite selection via $ssl_ciphers not supported
sr: Експлицитни избор ciphersuite-а преко $ssl_ciphers није подржан

en: Connection to %s timed out
sr: Повезивању са %s је истекло време

note: L10N: This is a warning when trying to set the host name for TLS Server Name Indication (SNI).  This allows the server to present the correct certificate if it supports multiple hosts.
en: Warning: unable to set TLS SNI host name
sr: Упозорење: не може се поставити TLS SNI назив хоста

en: SSL/TLS connection using %s (%s/%s/%s)
sr: SSL/TLS повезивање преко %s (%s/%s/%s)

en: Error: no TLS socket open
sr: Грешка: ниједан TLS сокет није отворен

en: Filling entropy pool: %s...
sr: Попуњавање резервоара ентропије: %s...

en: %s has insecure permissions
sr: %s нема безбедне дозволе

en: SSL disabled due to the lack of entropy
sr: SSL је онемогућен због недостатка ентропије

en: [invalid date]
sr: [неисправан датум]

en: Server certificate is not yet valid
sr: Сертификат сервера још није исправан

en: Server certificate has expired
sr: Сертификат сервера је истекао

en: Failed to find enough entropy on your system
sr: На вашем систему се није могло наћи довољно ентропије

en: can't get certificate subject
sr: не може се допремити предмет сертификата

en: can't get certificate common name
sr: не може се допремити опште име

en: certificate owner does not match hostname %s
sr: власник сертификата не одговара називу хоста %s

en: Certificate host check failed: %s
sr: Неуспешна провера хоста сертификата: %s

en: I/O error
sr: У/И грешка

en: unknown error
sr: непозната грешка

en: SSL failed: %s
sr: Неуспешан SSL: %s

note: L10N: an SSL context is a data structure returned by the OpenSSL function SSL_CTX_new().  In this case it returned NULL: an error condition.
en: Unable to create SSL context
sr: Не може се креирати SSL контекст

en: Warning: error enabling ssl_verify_partial_chains
sr: Упозорење: грешка при омогућивању ssl_verify_partial_chains

en: Looking up %s...
sr: Тражење %s...

en: Could not find the host "%s"
sr: Не може се наћи хост „%s“

en: Connecting to %s...
sr: Повезивање са %s...

en: Could not connect to %s (%s)
sr: Не може се повезати са %s (%s)

en: Error talking to %s (%s)
sr: Грешка при комуникацији са %s (%s)

en: Connection to %s has been aborted
sr: Повезивање са %s је прекинуто

en: Unknown SASL profile
sr: Непознати SASL профил

en: Error allocating SASL connection
sr: Грешка приликом алоцирања SASL повезивања

en: Error setting SASL security properties
sr: Грешка приликом постављања SASL безбедносних особина

en: Error setting SASL external security strength
sr: Грешка приликом постављања SASL спољашње јачине безбедности

en: Error setting SASL external user name
sr: Грешка приликом постављања SASL спољашњег корисничког имена

en: Preconnect command failed
sr: Неуспешна наредба preconnect

en: Connection to %s closed
sr: Повезивање са %s је затворено

en: Connecting with "%s"...
sr: Повезивање са „%s“...

en: Tunnel error talking to %s: %s
sr: Грешка тунела приликом комуницирања са %s: %s

en: Tunnel to %s returned error %d (%s)
sr: Тунел ка %s је вратио грешку %d (%s)

en: %s isn't a regular file
sr: %s није обична датотека

en: The length calculation was wrong by %ld byte | The length calculation was wrong by %ld bytes
sr[0]: Рачунање дужине је погрешно за %ld бајт
sr[1]: Рачунање дужине је погрешно за %ld бајта
sr[2]: Рачунање дужине је погрешно за %ld бајтова

en: No decryption engine available for message
sr: Ниједан погон за дешифровање није доступан

en: could not create temporary folder: %s
sr: не може се креирати привремени фолдер: %s

en: could not write temporary mail folder: %s
sr: не може се писати у привремени фолдер за мејл: %s

en: could not truncate temporary mail folder: %s
sr: не може се испразнити привремени фолдер за мејл: %s

en: Message file is empty
sr: Датотека са поруком је празна

en: Message not modified
sr: Порука није измењена

en: Message of read-only mailbox modified! Ignoring changes.
sr: Измењена је порука из сандучета само за читање! Измене се игноришу.

en: Can't open message file: %s
sr: Не може се отворити датотека са поруком: %s

note: L10N: %s is from strerror(errno)
en: Can't append to folder: %s
sr: Не може се дописати у фолдер: %s

en: Complete
sr: Допуни

en: Hist Up
sr: Ист Нагоре

en: Hist Down
sr: Ист Надоле

en: Hist Search
sr: Претрага Ист

en: Begin Line
sr: Поч Реда

en: End Line
sr: Крај Реда

en: Kill Line
sr: Обриши Ред

en: Kill Word
sr: Обриши Реч

en: multipart message has no boundary parameter
sr: порука са више делова нема параметар границе

en: Could not find sorting function [report this bug]
sr: Не може се наћи функција за сортирање [пријавите ову грешку]

en: Sorting mailbox...
sr: Сортирање сандучета...

note: L10N: The compose menu autocrypt prompt. (e)ncrypt enables encryption via autocrypt. (c)lear sets cleartext. (a)utomatic defers to the recommendation.
en: Autocrypt: (e)ncrypt, (c)lear, (a)utomatic?
sr: Аутошифровање: шифровати (f), очистити (o), аутоматски (a)?

note: L10N: The letter corresponding to the compose menu autocrypt prompt (e)ncrypt, (c)lear, (a)utomatic
en: eca
sr: foa

en: No PGP backend configured
sr: Ниједан PGP бекенд није постављен

en: S/MIME already selected. Clear and continue?
sr: Већ је одабрано S/MIME. Очистити и наставити?

en: No S/MIME backend configured
sr: Ниједан S/MIME бекенд није постављен

en: PGP already selected. Clear and continue?
sr: Већ је одабран PGP. Очистити и наставити?

note: L10N: Compose menu field.  May not want to translate.
en: From:
sr: Од:

note: L10N: Compose menu field.  May not want to translate.
en: To:
sr: Коме:

note: L10N: Compose menu field.  May not want to translate.
en: Cc:
sr: Копија:

note: L10N: Compose menu field.  May not want to translate.
en: Bcc:
sr: Сакривена копија:

note: L10N: Compose menu field.  May not want to translate.
en: Subject:
sr: Тема:

note: L10N: Compose menu field.  May not want to translate.
en: Reply-To:
sr: Одговорити-на:

note: L10N: Compose menu field.  Holds "Encrypt", "Sign" related information
en: Security:
sr: Безбедност:

note: L10N: This string is used by the compose menu. Since it is hidden by default, it does not increase the indentation of other compose menu fields.  However, if possible, it should not be longer than the other compose menu fields.  Since it shares the row with "Encrypt with:", it should not be longer t
en: Sign as:
sr: Потписати као:

note: L10N: The compose menu autocrypt line
en: Autocrypt:
sr: Аутошифровање:

note: L10N: Compose menu field.  May not want to translate.
en: Newsgroups:
sr: Њузгрупе:

note: L10N: Compose menu field.  May not want to translate.
en: Followup-To:
sr: Наставак-на:

en: Headers:
sr: Заглавља:

note: L10N: Autocrypt recommendation flag: off. This is displayed when Autocrypt is turned off.
en: Off
sr: Искључено

note: L10N: Autocrypt recommendation flag: no. This is displayed when Autocrypt cannot encrypt to the recipients.
en: No
sr: Не

note: L10N: Autocrypt recommendation flag: discouraged. This is displayed when Autocrypt believes encryption should not be used. This might occur if one of the recipient Autocrypt Keys has not been used recently, or if the only key available is a Gossip Header key.
en: Discouraged
sr: Не саветује се

note: L10N: Autocrypt recommendation flag: available. This is displayed when Autocrypt believes encryption is possible, but leaves enabling it up to the sender.  Probably because "prefer encrypt" is not set in both the sender and recipient keys.
en: Available
sr: Доступно

note: L10N: Autocrypt recommendation flag: yes. This is displayed when Autocrypt would normally enable encryption automatically.
en: Yes
sr: Да

en: Sign, Encrypt
sr: Потпис, Шифровање

en: Encrypt
sr: Шифровање

en: Sign
sr: Потпис

en: None
sr: Ништа

en:  (inline PGP)
sr:  (убачени PGP)

en:  (OppEnc mode)
sr:  (OppEnc режим)

en: <default>
sr: <подразумевано>

en: Encrypt with:
sr: Шифровање са:

note: L10N: The autocrypt compose menu Recommendation field. Displays the output of the recommendation engine (Off, No, Discouraged, Available, Yes)
en: Recommendation:
sr: Предлог:

en: (+%d more) | (+%d more)
sr[0]: (+још %d)
sr[1]: (+још %d)
sr[2]: (+још %d)

note: L10N: e.g. "Option index_format:" plus an error message
en: Option %s:
sr: Опција %s:

note: L10N: The 'ymwdHM' should not be translated
en: Invalid time period: '%c', must be one of 'ymwdHM'
sr: Неисправан временски интервал: „%c“, мора бити једно од „ymwdHM“

note: L10N: Expando is missing a terminator character e.g. "%[..." is missing the final ']'
en: Conditional expando is missing '%c'
sr: Условном експандоу недостаје „%c“

note: L10N: e.g. "Unknown expando: %Q"
en: Unknown expando: %%%.1s
sr: Непознати експандо: %%%.1s

note: L10N: Expando is missing a terminator character e.g. "%[..." is missing the final ']'
en: Expando is missing terminator: '%c'
sr: Експандоу недостаје завршни знак: „%c“

note: L10N: Padding expandos, %* %> %|, don't use formatting, e.g. %-30x
en: Padding cannot be formatted
sr: Попуна се не може форматирати

note: L10N: Conditional Expandos can only depend on other Expandos e.g. "%<X?apple>" displays "apple" if "%X" is true.
en: Padding cannot be used as a condition
sr: Попуна се не може користити као услов

en: Warning: message contains no From: header
sr: Упозорење: порука не садржи заглавље „Од:“

en: Bounce message to:
sr: Пребацити поруку на:

en: Bounce tagged messages to:
sr: Пребацити означене поруке на:

en: Error parsing address
sr: Грешка приликом рашчлањивања адресе

en: Bounce message to %s? | Bounce messages to %s?
sr[0]: Пребацити поруку/е на %s?
sr[1]: Пребацити поруке на %s?
sr[2]: Пребацити поруке на %s?

en: Message not bounced | Messages not bounced
sr[0]: Порука/е није/нису пребачена/е
sr[1]: Поруке нису пребачене
sr[2]: Поруке нису пребачене

en: Message bounced | Messages bounced
sr[0]: Порука/е пребачена/е
sr[1]: Поруке пребачене
sr[2]: Поруке пребачене

en: Can't create filter process
sr: Не може се креирати процес филтера

en: Pipe to command:
sr: Проследи наредби:

en: No printing command has been defined
sr: Ниједна наредба за штампање није задата

en: Print message? | Print tagged messages?
sr[0]: Штампање поруке?
sr[1]: Штампање означених порука?
sr[2]: Штампање означених порука?

en: Message printed | Messages printed
sr[0]: Порука/е одштампана/е
sr[1]: Поруке одштампане
sr[2]: Поруке одштампане

en: Message could not be printed | Messages could not be printed
sr[0]: Порука/е се не може/могу одштампати
sr[1]: Поруке се не могу одштампати
sr[2]: Поруке се не могу одштампати

note: L10N: The highlighted letters must match the "Sort" options
en: Rev-Sort (d)ate,(f)rm,(r)ecv,(s)ubj,t(o),(t)hread,(u)nsort,si(z)e,s(c)ore,s(p)am,(l)abel?
sr: Обр-Сорт по датуму (d),од (o),прим (p),теми (t),нити (n),несорт (e),вел (v),скору (s),спаму (a),ознаци (z)?

note: L10N: The highlighted letters must match the "Rev-Sort" options
en: Sort (d)ate,(f)rm,(r)ecv,(s)ubj,t(o),(t)hread,(u)nsort,si(z)e,s(c)ore,s(p)am,(l)abel?
sr: Сорт по датуму (d),од (o),прим (p),теми (t),нити (n),несорт (e),вел (v),скору (s),спаму (a),ознаци (z)?

note: L10N: These must match the highlighted letters from "Sort" and "Rev-Sort"
en: dfrsotuzcpl
sr: doptnevsaz

en: Shell command:
sr: Наредба љуске:

note: L10N: Progress meter message when copying tagged messages
en: Copying tagged messages...
sr: Копирање означених порука...

en: Copy tagged to mailbox
sr: Копирати означене у сандуче

en: Copy to mailbox
sr: Копирати у сандуче

en: Decrypt-copy tagged to mailbox
sr: Дешифровати и копирати означене у сандуче

en: Decrypt-copy to mailbox
sr: Дешифровати и копирати у сандуче

en: Decode-copy tagged to mailbox
sr: Декодирати и копирати означене у сандуче

en: Decode-copy to mailbox
sr: Декодирати и копирати у сандуче

note: L10N: Progress meter message when saving tagged messages
en: Saving tagged messages...
sr: Чување означених порука...

en: Save tagged to mailbox
sr: Чување означених у сандуче

en: Save to mailbox
sr: Чување у сандуче

en: Decrypt-save tagged to mailbox
sr: Дешифровати и сачувати у сандуче

en: Decrypt-save to mailbox
sr: Дешифровати и асчувати у сандуче

en: Decode-save tagged to mailbox
sr: Декодирати и сачувати означене у сандуче

en: Decode-save to mailbox
sr: Декодирати и сачувати у сандуче

en: Copying to %s...
sr: Копирање у %s...

note: L10N: Message when an index tagged save operation fails for some reason
en: Error saving tagged messages
sr: Грешка приликом чувања означених порука

note: L10N: Message when an index/pager save operation fails for some reason
en: Error saving message
sr: Грешка приликом чувања поруке

note: L10N: Message when an index tagged copy operation fails for some reason
en: Error copying tagged messages
sr: Грешка приликом копирања означених порука

note: L10N: Message when an index/pager copy operation fails for some reason
en: Error copying message
sr: Грешка приликом копирања поруке

en: Convert to %s upon sending?
sr: Конвертовати у %s приликом слања?

en: Content-Type changed to %s
sr: Content-Type је промењен у %s

en: Character set changed to %s; not converting
sr: Скуп знакова промењен у %s; неће бити конвертовано

en: Character set changed to %s; converting
sr: Скуп знакова промењен у %s; конвертоваће се

en: Threading is not enabled
sr: Нити нису омогућене

en: Clear flag
sr: Очисти заставицу

en: Set flag
sr: Постави заставицу

en: Exit NeoMutt without saving?
sr: Изаћи из NeoMutt-а без чувања?

en: Press any key to continue...
sr: Притисните било који тастер за наставак...

en:  ('?' for list):
sr:  („?“ за списак):

en: Enter keys (%s to abort):
sr: Притисните тастер (%s за прекид):

en: Char = %s, Octal = %o, Decimal = %d
sr: Знак = %s, октално = %o, децимално = %d

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_ATTACH_FILE Compose Dialog: <op_attachment_attach_file>
en: attach files to this message
sr: додавање датотека овој поруци

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_ATTACH_MESSAGE Compose Dialog: <op_attachment_attach_message>
en: attach messages to this message
sr: додавање порука овој поруци

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_ATTACH_NEWS_MESSAGE Compose Dialog: <op_attachment_attach_message>
en: attach news articles to this message
sr: додавање њуз чланака овој поруци

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_COLLAPSE Attach Dialog: <op_attachment_collapse>
en: toggle display of subparts
sr: смењивање приказивања подделова

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_DELETE Attach Dialog: <op_attachment_delete> L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_DETACH Compose Dialog: <op_attachment_detach> L10N: Help screen description for OP_DELETE Alias Dialog: <op_delete> Index: <op_delete> Postponed Dialog: <op_de
en: delete the current entry
sr: брисање текуће ставке

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_EDIT_CONTENT_ID Compose Dialog: <op_attachment_edit_content_id>
en: edit the 'Content-ID' of the attachment
sr: уређивање „Content-ID“-ја прилога

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_EDIT_DESCRIPTION Compose Dialog: <op_attachment_edit_description>
en: edit attachment description
sr: уређивање описа прилога

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_EDIT_ENCODING Compose Dialog: <op_attachment_edit_encoding>
en: edit attachment transfer-encoding
sr: уређивање transfer-encoding-а прилога

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_EDIT_LANGUAGE Compose Dialog: <op_attachment_edit_language>
en: edit the 'Content-Language' of the attachment
sr: уређивање „Content-Language“-а прилога

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_EDIT_MIME Compose Dialog: <op_attachment_edit_mime>
en: edit attachment using mailcap entry
sr: уређивање прилога користећи mailcap унос

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_EDIT_TYPE Attach Dialog: <op_attachment_edit_type> Compose Dialog: <op_attachment_edit_type> Index: <op_attachment_edit_type>
en: edit attachment content type
sr: уређивање врсте садржаја прилога

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_FILTER Compose Dialog: <op_attachment_filter>
en: filter attachment through a shell command
sr: филтрирање прилога кроз наредбу љуске

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_GET_ATTACHMENT Compose Dialog: <op_attachment_get_attachment>
en: get a temporary copy of an attachment
sr: добављање привремене копије прилога

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_GROUP_ALTS Compose Dialog: <op_attachment_group_alts>
en: group tagged attachments as 'multipart/alternative'
sr: груписање означених прилога као „multipart/alternative“

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_GROUP_LINGUAL Compose Dialog: <op_attachment_group_lingual>
en: group tagged attachments as 'multipart/multilingual'
sr: груписање означених прилога као „multipart/multilingual“

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_GROUP_RELATED Compose Dialog: <op_attachment_group_related>
en: group tagged attachments as 'multipart/related'
sr: груписање означених прилога као „multipart/related“

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_MOVE_DOWN Compose Dialog: <op_attachment_move_down>
en: move an attachment down in the attachment list
sr: померање прилога надоле у листи прилога

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_MOVE_UP Compose Dialog: <op_attachment_move_up>
en: move an attachment up in the attachment list
sr: померање прилога нагоре у листи прилога

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_NEW_MIME Compose Dialog: <op_attachment_new_mime>
en: compose new attachment using mailcap entry
sr: састављање новог прилога користећи mailcap унос

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_PIPE L10N: Help screen description for OP_PIPE Compose Dialog: <op_attachment_filter> Attach Dialog: <op_attachment_pipe> Index: <op_pipe>
en: pipe message/attachment to a shell command
sr: прослеђивање поруке/прилога наредби љуске

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_PRINT Attach Dialog: <op_attachment_print> Compose Dialog: <op_attachment_print> L10N: Help screen description for OP_PRINT Index: <op_print>
en: print the current entry
sr: штампање текуће ставке

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_RENAME_ATTACHMENT Compose Dialog: <op_attachment_rename_attachment>
en: send attachment with a different name
sr: слање прилога под другим називом

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_SAVE Attach Dialog: <op_attachment_save> Compose Dialog: <op_attachment_save> L10N: Help screen description for OP_SAVE Index: <op_save> Pager: <op_save>
en: save message/attachment to a mailbox/file
sr: сачувати поруку/прилог у сандуче/датотеку

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_TOGGLE_DISPOSITION Compose Dialog: <op_attachment_toggle_disposition>
en: toggle disposition between inline/attachment
sr: смена disposition-а између убаченог/прилога

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_TOGGLE_RECODE Compose Dialog: <op_attachment_toggle_recode>
en: toggle recoding of this attachment
sr: смена поновног кодирања овог прилога

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_TOGGLE_UNLINK Compose Dialog: <op_attachment_toggle_unlink>
en: toggle whether to delete file after sending it
sr: смена тога да ли да се обрише датотека после слања

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_UNDELETE Attach Dialog: <op_attachment_undelete> L10N: Help screen description for OP_UNDELETE Alias Dialog: <op_delete> Postponed Dialog: <op_delete> Index: <op_undelete>
en: undelete the current entry
sr: од-брисање текуће ставке

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_UNGROUP Compose Dialog: <op_attachment_ungroup>
en: ungroup 'multipart' attachment
sr: разгруписавање „multipart“ прилога

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_UPDATE_ENCODING Compose Dialog: <op_attachment_update_encoding>
en: update an attachment's encoding info
sr: ажурирање података о кодирању прилога

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_VIEW Attach Dialog: <op_attachment_view> Compose Dialog: <op_display_headers>
en: view attachment using mailcap entry if necessary
sr: преглед прилога користећи mailcap унос по потреби

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_VIEW_MAILCAP Attach Dialog: <op_attachment_view_mailcap> Compose Dialog: <op_display_headers>
en: force viewing of attachment using mailcap
sr: приморавање прегледа додатака преко mailcap-а

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_VIEW_PAGER Attach Dialog: <op_attachment_view_pager> Compose Dialog: <op_display_headers>
en: view attachment in pager using copiousoutput mailcap
sr: преглед прилога у програму за страничење уз copiousoutput mailcap

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_VIEW_TEXT Attach Dialog: <op_attachment_view_text> Compose Dialog: <op_display_headers>
en: view attachment as text
sr: преглед прилога као текст

note: L10N: Help screen description for OP_PREVIEW_PAGE_DOWN Compose Dialog: <op_preview_page_down>
en: show the next page of the message
sr: приказ следеће странице поруке

note: L10N: Help screen description for OP_PREVIEW_PAGE_UP Compose Dialog: <op_preview_page_up>
en: show the previous page of the message
sr: приказ претходне странице поруке

note: L10N: Help screen description for OP_AUTOCRYPT_ACCT_MENU Index: <op_autocrypt_acct_menu>
en: manage autocrypt accounts
sr: управљање налозима за аутошифровање

note: L10N: Help screen description for OP_AUTOCRYPT_CREATE_ACCT Autocrypt Dialog: <op_autocrypt_create_acct>
en: create a new autocrypt account
sr: креирање новог налога за аутошифровање

note: L10N: Help screen description for OP_AUTOCRYPT_DELETE_ACCT Autocrypt Dialog: <op_autocrypt_delete_acct>
en: delete the current account
sr: брисање текућег налога

note: L10N: Help screen description for OP_AUTOCRYPT_TOGGLE_ACTIVE Autocrypt Dialog: <op_autocrypt_toggle_active>
en: toggle the current account active/inactive
sr: активирање/деактивирање текућег налога

note: L10N: Help screen description for OP_AUTOCRYPT_TOGGLE_PREFER Autocrypt Dialog: <op_autocrypt_toggle_prefer>
en: toggle the current account prefer-encrypt flag
sr: смењивање заставице prefer-encrypt текућег налога

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_AUTOCRYPT_MENU Envelope Window: <op_compose_autocrypt_menu>
en: show autocrypt compose menu options
sr: приказивање опција менија састављања аутошифровања

note: L10N: Help screen description for OP_ALIAS_DIALOG Index: <op_alias_dialog>
en: open the aliases dialog
sr: отварање дијалога за алијасе

note: L10N: Help screen description for OP_BOTTOM_PAGE Menu: <menu_movement>
en: move to the bottom of the page
sr: прелазак на дно стране

note: L10N: Help screen description for OP_BOUNCE_MESSAGE Attach Dialog: <op_bounce_message> Index: <op_bounce_message>
en: remail a message to another user
sr: преусмеравање поруке другом кориснику

note: L10N: Help screen description for OP_BROWSER_GOTO_FOLDER Browser: <op_toggle_mailboxes>
en: swap the current folder position with $folder if it exists
sr: замена тренутне позиције у фолдеру са $folder ако постоји

note: L10N: Help screen description for OP_BROWSER_NEW_FILE Browser: <op_browser_new_file>
en: select a new file in this directory
sr: избор нове датотеке у овом директоријуму

note: L10N: Help screen description for OP_BROWSER_SUBSCRIBE Browser: <op_browser_subscribe>
en: subscribe to current mbox (IMAP/NNTP only)
sr: претплата на текући mbox (само IMAP/NNTP)

note: L10N: Help screen description for OP_BROWSER_TELL Browser: <op_browser_tell>
en: display the currently selected file's name
sr: приказ назива тренутно изабране датотеке

note: L10N: Help screen description for OP_BROWSER_TOGGLE_LSUB Browser: <op_browser_toggle_lsub>
en: toggle view all/subscribed mailboxes (IMAP only)
sr: смена приказа свих/сандучића на које сте претплаћени (само IMAP)

note: L10N: Help screen description for OP_BROWSER_UNSUBSCRIBE Browser: <op_browser_subscribe>
en: unsubscribe from current mbox (IMAP/NNTP only)
sr: отпретплата на текући mbox (само IMAP/NNTP)

note: L10N: Help screen description for OP_BROWSER_VIEW_FILE Browser: <op_browser_view_file>
en: view file
sr: преглед датотеке

note: L10N: Help screen description for OP_CATCHUP Browser: <op_catchup> Index: <op_catchup>
en: mark all articles in newsgroup as read
sr: означавање свих чланака у њузгрупи прочитаним

note: L10N: Help screen description for OP_CHANGE_DIRECTORY Browser: <op_change_directory>
en: change directories
sr: промена директоријума

note: L10N: Help screen description for OP_CHECK_NEW Browser: <op_toggle_mailboxes>
en: check mailboxes for new mail
sr: провера сандучића за нову пошту

note: L10N: Help screen description for OP_CHECK_STATS Global: <op_check_stats>
en: calculate message statistics for all mailboxes
sr: рачунање статистике порука за све сандучиће

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_FILE Compose Dialog: <op_compose_edit_file>
en: edit the file to be attached
sr: уређивање датотеке која ће бити додата

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_MESSAGE Compose Dialog: <op_compose_edit_message>
en: edit the message
sr: уређивање поруке

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_ISPELL Compose Dialog: <op_compose_ispell>
en: run ispell on the message
sr: покретање ispell-а над поруком

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_POSTPONE_MESSAGE Compose Dialog: <op_compose_postpone_message>
en: save this message to send later
sr: чување ове поруке за касније слање

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_RENAME_FILE Compose Dialog: <op_compose_rename_file>
en: rename/move an attached file
sr: преименовање/премештање приложене датотеке

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_SEND_MESSAGE Compose Dialog: <op_compose_send_message>
en: send the message
sr: слање ове поруке

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_TO_SENDER Attach Dialog: <op_compose_to_sender> Index: <op_compose_to_sender>
en: compose new message to the current message sender
sr: састављање нове поруке тренутном пошиљаоцу поруке

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_WRITE_MESSAGE Compose Dialog: <op_compose_write_message>
en: write the message to a folder
sr: уписивање поруке у фолдер

note: L10N: Help screen description for OP_COPY_MESSAGE Index: <op_save>
en: copy a message to a file/mailbox
sr: копирање поруке у датотеку/сандуче

note: L10N: Help screen description for OP_CREATE_ALIAS Alias Dialog: <op_create_alias> Index: <op_create_alias>
en: create an alias from a message sender
sr: креирање алијаса од пошиљаоца поруке

note: L10N: Help screen description for OP_CREATE_MAILBOX Browser: <op_create_mailbox>
en: create a new mailbox (IMAP only)
sr: креирање новог сандучета (само IMAP)

note: L10N: Help screen description for OP_CURRENT_BOTTOM Menu: <menu_movement>
en: move entry to bottom of screen
sr: померање ставке на дно екрана

note: L10N: Help screen description for OP_CURRENT_MIDDLE Menu: <menu_movement>
en: move entry to middle of screen
sr: понерање ставке на средину екрана

note: L10N: Help screen description for OP_CURRENT_TOP Menu: <menu_movement>
en: move entry to top of screen
sr: померање ставке на врх екрана

note: L10N: Help screen description for OP_DECODE_COPY Index: <op_save>
en: make decoded (text/plain) copy
sr: прављење дешифроване (text/plain) копије

note: L10N: Help screen description for OP_DECODE_SAVE Index: <op_save>
en: make decoded copy (text/plain) and delete
sr: прављење дешифроване копије (text/plain) и брисање

note: L10N: Help screen description for OP_DELETE_MAILBOX Browser: <op_delete_mailbox>
en: delete the current mailbox (IMAP only)
sr: брисање текућег сандучета (само IMAP)

note: L10N: Help screen description for OP_DELETE_SUBTHREAD Index: <op_delete_thread>
en: delete all messages in subthread
sr: брисање свих порука у поднити

note: L10N: Help screen description for OP_DELETE_THREAD Index: <op_delete_thread>
en: delete all messages in thread
sr: брисање свих порука у нити

note: L10N: Help screen description for OP_DESCEND_DIRECTORY Browser: <op_generic_select_entry>
en: descend into a directory
sr: заронити у директоријум

note: L10N: Help screen description for OP_DISPLAY_ADDRESS Index: <op_display_address>
en: display full address of sender
sr: приказ пуне адресе пошиљаоца

note: L10N: Help screen description for OP_DISPLAY_HEADERS Attach Dialog: <op_attachment_view> Compose Dialog: <op_display_headers> Index: <op_display_message>
en: display message and toggle header weeding
sr: приказ поруке и смена филтрирања заглавља

note: L10N: Help screen description for OP_DISPLAY_MESSAGE Index: <op_display_message>
en: display a message
sr: приказ поруке

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_BACKSPACE Text Entry: <op_editor_backspace>
en: delete the char in front of the cursor
sr: брисање знака испред курсора

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_BACKWARD_CHAR Text Entry: <op_editor_backward_char>
en: move the cursor one character to the left
sr: померање курсора за један знак улево

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_BACKWARD_WORD Text Entry: <op_editor_backward_word>
en: move the cursor to the beginning of the word
sr: померање курсора на почетак речи

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_BOL Text Entry: <op_editor_bol>
en: jump to the beginning of the line
sr: скок на почетак реда

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_CAPITALIZE_WORD Text Entry: <op_editor_capitalize_word>
en: capitalize the word
sr: промена речи на велико почетно слово

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_COMPLETE Text Entry: <op_editor_complete>
en: complete filename or alias
sr: допуна имена датотеке или алијаса

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_COMPLETE_QUERY Text Entry: <op_editor_complete>
en: complete address with query
sr: допуна адресе упитом

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_DELETE_CHAR Text Entry: <op_editor_delete_char>
en: delete the char under the cursor
sr: брисање знака под курсором

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_DOWNCASE_WORD Text Entry: <op_editor_capitalize_word>
en: convert the word to lower case
sr: пребацивање речи на мала слова

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_EOL Text Entry: <op_editor_eol>
en: jump to the end of the line
sr: скок на крај реда

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_FORWARD_CHAR Text Entry: <op_editor_forward_char>
en: move the cursor one character to the right
sr: пребацивање курсора за један знак удесно

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_FORWARD_WORD Text Entry: <op_editor_forward_word>
en: move the cursor to the end of the word
sr: померање курсора на крај речи

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_HISTORY_DOWN Text Entry: <op_editor_history_down>
en: scroll down through the history list
sr: скроловање надоле кроз листу историје

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_HISTORY_SEARCH Text Entry: <op_editor_history_search>
en: search through the history list
sr: претрага кроз листу историје

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_HISTORY_UP Text Entry: <op_editor_history_up>
en: scroll up through the history list
sr: скроловање нагоре кроз листу историје

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_KILL_EOL Text Entry: <op_editor_kill_eol>
en: delete chars from cursor to end of line
sr: брисање знакова од курсора до краја реда

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_KILL_EOW Text Entry: <op_editor_kill_eow>
en: delete chars from the cursor to the end of the word
sr: брисање знакова од курсора до краја речи

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_KILL_LINE Text Entry: <op_editor_kill_line>
en: delete chars from cursor to beginning the line
sr: брисање знакова од курсора до почетка реда

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_KILL_WHOLE_LINE Text Entry: <op_editor_kill_whole_line>
en: delete all chars on the line
sr: брисање свих знакова у реду

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_KILL_WORD Text Entry: <op_editor_kill_word>
en: delete the word in front of the cursor
sr: брисање речи испред курсора

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_MAILBOX_CYCLE Text Entry: <op_editor_complete>
en: cycle among incoming mailboxes
sr: кружење између долазећих сандучића

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_QUOTE_CHAR Text Entry: <op_editor_quote_char>
en: quote the next typed key
sr: навођење наредног откуцаног тастера

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_TRANSPOSE_CHARS Text Entry: <op_editor_transpose_chars>
en: transpose character under cursor with previous
sr: замена места знака под курсором са претходним

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_UPCASE_WORD Text Entry: <op_editor_capitalize_word>
en: convert the word to upper case
sr: пребацивање речи на сва велика слова

note: L10N: Help screen description for OP_EDIT_LABEL Index: <op_edit_label>
en: add, change, or delete a message's label
sr: додавање, измена или брисање ознаке поруке

note: L10N: Help screen description for OP_EDIT_OR_VIEW_RAW_MESSAGE Index: <op_edit_raw_message>
en: edit the raw message if the mailbox is not read-only, otherwise view it
sr: уређивање сирове поруке ако сандуче није само за читање, иначе преглед

note: L10N: Help screen description for OP_EDIT_RAW_MESSAGE Index: <op_edit_raw_message>
en: edit the raw message (edit and edit-raw-message are synonyms)
sr: уређивање сирове поруке (edit и edit-raw-message су синоними)

note: L10N: Help screen description for OP_END_COND Index: <op_end_cond>
en: end of conditional execution (noop)
sr: крај условног извршавања (празна операција)

note: L10N: Help screen description for OP_ENTER_COMMAND Global: <op_enter_command>
en: enter a neomuttrc command
sr: унос наредбе neomuttrc-а

note: L10N: Help screen description for OP_ENTER_MASK Browser: <op_enter_mask>
en: enter a file mask
sr: унос маске датотека

note: L10N: Help screen description for OP_EXIT Alias Dialog: <op_exit> Attach Dialog: <op_exit> Autocrypt Dialog: <op_exit> Browser: <op_exit> Compose Dialog: <op_exit> GPGME Key Selection Dialog: <op_exit> Index: <op_exit> Pager: <op_exit> PGP Key Selection Dialog: <op_exit> Postponed Dialog: <op_exit> 
en: exit this menu
sr: излаз из овог менија

note: L10N: Help screen description for OP_FIRST_ENTRY Menu: <menu_movement>
en: move to the first entry
sr: прелазак на прву ставку

note: L10N: Help screen description for OP_FLAG_MESSAGE Index: <op_flag_message>
en: toggle a message's 'important' flag
sr: смена заставице „важно“ на поруци

note: L10N: Help screen description for OP_FOLLOWUP Attach Dialog: <op_followup> Index: <op_post>
en: followup to newsgroup
sr: наставак на њузгрупи

note: L10N: Help screen description for OP_FORWARD_MESSAGE Attach Dialog: <op_forward_message> Index: <op_forward_message>
en: forward a message with comments
sr: прослеђивање поруке уз коментаре

note: L10N: Help screen description for OP_FORWARD_TO_GROUP Attach Dialog: <op_forward_to_group> Index: <op_post>
en: forward to newsgroup
sr: прослеђивање њузгрупи

note: L10N: Help screen description for OP_GENERIC_SELECT_ENTRY Alias Dialog: <op_generic_select_entry> Browser: <op_generic_select_entry> GPGME Key Selection Dialog: <op_generic_select_entry> History Dialog: <op_generic_select_entry> Pattern Dialog: <op_generic_select_entry> PGP Key Selection Dialog: <op
en: select the current entry
sr: бирање текуће ставке

note: L10N: Help screen description for OP_GET_CHILDREN Index: <op_get_children>
en: get all children of the current message
sr: добављање свих подређених порука текуће поруке

note: L10N: Help screen description for OP_GET_MESSAGE Index: <op_get_message>
en: get message with Message-Id
sr: добављање поруке са Message-Id-јем

note: L10N: Help screen description for OP_GET_PARENT Index: <op_get_message>
en: get parent of the current message
sr: добављање надређене поруке текуће поруке

note: L10N: Help screen description for OP_GOTO_PARENT Browser: <op_change_directory>
en: go to parent directory
sr: прелазак на надређени директоријум

note: L10N: Help screen description for OP_GROUP_CHAT_REPLY Index: <op_group_reply> Attach Dialog: <op_reply>
en: reply to all recipients preserving To/Cc
sr: одговор свим примаоцима уз очување Коме/Cc

note: L10N: Help screen description for OP_GROUP_REPLY Index: <op_group_reply> Attach Dialog: <op_reply>
en: reply to all recipients
sr: одговор свим примаоцима

note: L10N: Help screen description for OP_HALF_DOWN Menu: <menu_movement> Pager: <op_pager_half_down>
en: scroll down 1/2 page
sr: скроловање надоле за 1/2 стране

note: L10N: Help screen description for OP_HALF_UP Menu: <menu_movement> Pager: <op_pager_half_up>
en: scroll up 1/2 page
sr: скроловање нагоре за 1/2 стране

note: L10N: Help screen description for OP_HELP Text Entry: <op_help> Menu: <op_help> Pager: <op_help>
en: this screen
sr: овај екран

note: L10N: Help screen description for OP_JUMP Index: <op_jump> Menu: <op_jump>
en: jump to an index number
sr: скок на број индекса

note: L10N: Help screen description for OP_LAST_ENTRY Menu: <menu_movement>
en: move to the last entry
sr: прелазак на последњу ставку

note: L10N: Help screen description for OP_LIMIT_CURRENT_THREAD Index: <op_main_limit>
en: limit view to current thread
sr: ограничавање погледа на текућу нит

note: L10N: Help screen description for OP_LIST_REPLY Index: <op_list_reply> Attach Dialog: <op_reply>
en: reply to specified mailing list
sr: одговор на задату мејлинг листу

note: L10N: Help screen description for OP_LIST_SUBSCRIBE Attach Dialog: <op_list_subscribe> Index: <op_list_subscribe>
en: subscribe to a mailing list
sr: претплата на мејлинг листу

note: L10N: Help screen description for OP_LIST_UNSUBSCRIBE Attach Dialog: <op_list_unsubscribe> Index: <op_list_unsubscribe>
en: unsubscribe from a mailing list
sr: отпретплата са мејлинг листе

note: L10N: Help screen description for OP_LOAD_ACTIVE Browser: <op_load_active>
en: load list of all newsgroups from NNTP server
sr: учитавање листе свих њузгрупа са NNTP сервера

note: L10N: Help screen description for OP_MACRO
en: execute a macro
sr: извршавање макроа

note: L10N: Help screen description for OP_MAIL Alias Dialog: <op_generic_select_entry> Index: <op_mail>
en: compose a new mail message
sr: састављање нове мејл поруке

note: L10N: Help screen description for OP_MAILBOX_LIST Browser: <op_mailbox_list> Index: <op_mailbox_list>
en: list mailboxes with new mail
sr: листање сандучића са новом поштом

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_BREAK_THREAD Index: <op_main_break_thread>
en: break the thread in two
sr: прелом нити на два дела

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_CHANGE_FOLDER Index: <op_main_change_folder>
en: open a different folder
sr: отварање у другом фолдеру

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_CHANGE_FOLDER_READONLY Index: <op_main_change_folder>
en: open a different folder in read only mode
sr: отварање другог фолдера у режиму само за читање

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_CHANGE_GROUP Index: <op_main_change_group>
en: open a different newsgroup
sr: отварање друге њузгрупе

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_CHANGE_GROUP_READONLY Index: <op_main_change_group>
en: open a different newsgroup in read only mode
sr: отварање друге њузгрупе у режиму само за читање

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_CLEAR_FLAG Index: <op_main_set_flag>
en: clear a status flag from a message
sr: чишћење статусне ознаке са поруке

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_COLLAPSE_ALL Index: <op_main_collapse_all>
en: collapse/uncollapse all threads
sr: сажимање/ширење свих нити

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_COLLAPSE_THREAD Index: <op_main_collapse_thread>
en: collapse/uncollapse current thread
sr: сажимање/ширење текуће нити

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_DELETE_PATTERN Index: <op_main_delete_pattern>
en: delete non-hidden messages matching a pattern
sr: брисање нескривених порука које одговарају шеми

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_FETCH_MAIL Index: <op_main_fetch_mail>
en: retrieve mail from POP server
sr: преузимање поште са POP сервера

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_IMAP_FETCH Index: <op_main_imap_fetch>
en: force retrieval of mail from IMAP server
sr: захтевање преузимања поште са IMAP сервера

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_IMAP_LOGOUT_ALL Index: <op_main_imap_logout_all>
en: logout from all IMAP servers
sr: одјава са свих IMAP сервера

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_LIMIT Alias Dialog: <op_main_limit> Index: <op_main_limit>
en: show only messages matching a pattern
sr: приказ само порука које одговарају шеми

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_LINK_THREADS Index: <op_main_link_threads>
en: link tagged message to the current one
sr: повезивање означених порука са текућом

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_MODIFY_TAGS Index: <op_main_modify_tags>
en: modify (notmuch/imap) tags
sr: измена (notmuch/imap) ознака

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_MODIFY_TAGS_THEN_HIDE Index: <op_main_modify_tags>
en: modify (notmuch/imap) tags and then hide message
sr: измена (notmuch/imap) ознака па сакривање поруке

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_NEW Index: <op_main_next_new>
en: jump to the next new message
sr: скок на следећу нову поруку

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_NEW_THEN_UNREAD Index: <op_main_next_new>
en: jump to the next new or unread message
sr: скок на следећу нову или непрочитану поруку

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_SUBTHREAD Index: <op_main_next_thread>
en: jump to the next subthread
sr: скок на следећу поднит

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_THREAD Index: <op_main_next_thread>
en: jump to the next thread
sr: скок на следећу нит

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_UNDELETED Index: <op_main_next_undeleted>
en: move to the next undeleted message
sr: прелазак на следећу од-обрисану поруку

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_UNREAD Index: <op_main_next_new>
en: jump to the next unread message
sr: скок на следећу непрочитану поруку

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_UNREAD_MAILBOX Index: <op_main_next_unread_mailbox>
en: open next mailbox with new mail
sr: отварање следећег сандучета са новом поштом

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PARENT_MESSAGE Index: <op_main_root_message>
en: jump to parent message in thread
sr: скок на надређену поруку у нити

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PREV_NEW Index: <op_main_next_new>
en: jump to the previous new message
sr: скок на претходну нову поруку

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PREV_NEW_THEN_UNREAD Index: <op_main_next_new>
en: jump to the previous new or unread message
sr: скок на претходну нову или непрочитану поруку

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PREV_SUBTHREAD Index: <op_main_next_thread>
en: jump to previous subthread
sr: скок на претходну поднит

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PREV_THREAD Index: <op_main_next_thread>
en: jump to previous thread
sr: скок на претходну нит

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PREV_UNDELETED Index: <op_main_prev_undeleted>
en: move to the previous undeleted message
sr: прелазак на претходну од-обрисану поруку

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PREV_UNREAD Index: <op_main_next_new>
en: jump to the previous unread message
sr: прелазак на претходну непрочитану поруку

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_QUASI_DELETE Index: <op_main_quasi_delete>
en: delete from NeoMutt, don't touch on disk
sr: брисање из NeoMutt-а без измена на диску

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_READ_SUBTHREAD Index: <op_main_read_thread>
en: mark the current subthread as read
sr: означавање текуће поднити прочитаном

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_READ_THREAD Index: <op_main_read_thread>
en: mark the current thread as read
sr: означавање текуће нити прочитаном

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_ROOT_MESSAGE Index: <op_main_root_message>
en: jump to root message in thread
sr: скок на корену поруку у нити

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_SET_FLAG Index: <op_main_set_flag>
en: set a status flag on a message
sr: постављање статусне заставице на поруци

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_SHOW_LIMIT Index: <op_main_show_limit>
en: show currently active limit pattern
sr: приказивање тренутно активне шеме за филтрирање

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_SYNC_FOLDER Index: <op_main_sync_folder>
en: save changes to mailbox
sr: чување измена у сандуче

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_TAG_PATTERN Index: <op_main_tag_pattern>
en: tag non-hidden messages matching a pattern
sr: означавање нескривених порука које одговарају шеми

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_UNDELETE_PATTERN Index: <op_main_undelete_pattern>
en: undelete non-hidden messages matching a pattern
sr: од-брисање нескривених порука које одговарају шеми

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_UNTAG_PATTERN Index: <op_main_untag_pattern>
en: untag non-hidden messages matching a pattern
sr: одозначавање нескривених порука које одговарају шеми

note: L10N: Help screen description for OP_MARK_MSG Index: <op_mark_msg>
en: create a hotkey macro for the current message
sr: креирање тастерског макроа за текућу поруку

note: L10N: Help screen description for OP_MIDDLE_PAGE Menu: <menu_movement>
en: move to the middle of the page
sr: прелазак на средину стране

note: L10N: Help screen description for OP_NEXT_ENTRY Menu: <menu_movement> Index: <op_next_entry>
en: move to the next entry
sr: прелазак на следећу ставку

note: L10N: Help screen description for OP_NEXT_LINE Menu: <menu_movement> Pager: <op_pager_next_line>
en: scroll down one line
sr: скроловање за један ред надоле

note: L10N: Help screen description for OP_NEXT_PAGE Menu: <menu_movement> Pager: <op_pager_next_page>
en: move to the next page
sr: прелазак на следећу страну

note: L10N: Help screen description for OP_PAGER_BOTTOM Pager: <op_pager_bottom>
en: jump to the bottom of the message
sr: скок на дно поруке

note: L10N: Help screen description for OP_PAGER_HIDE_QUOTED Pager: <op_pager_hide_quoted>
en: toggle display of quoted text
sr: смењивање приказа цитираног текста

note: L10N: Help screen description for OP_PAGER_SKIP_HEADERS Pager: <op_pager_skip_headers>
en: jump to first line after headers
sr: скок на први ред после заглавља

note: L10N: Help screen description for OP_PAGER_SKIP_QUOTED Pager: <op_pager_skip_quoted>
en: skip beyond quoted text
sr: прескакање цитираног текста

note: L10N: Help screen description for OP_PAGER_TOP Pager: <op_pager_top>
en: jump to the top of the message
sr: скок на врх поруке

note: L10N: Help screen description for OP_POST Index: <op_post>
en: post message to newsgroup
sr: слање поруке у њузгрупу

note: L10N: Help screen description for OP_PREV_ENTRY Menu: <menu_movement> Index: <op_prev_entry>
en: move to the previous entry
sr: прелазак на претходну ставку

note: L10N: Help screen description for OP_PREV_LINE Menu: <menu_movement> Pager: <op_pager_prev_line>
en: scroll up one line
sr: скроловање за један ред нагоре

note: L10N: Help screen description for OP_PREV_PAGE Menu: <menu_movement> Pager: <op_pager_prev_page>
en: move to the previous page
sr: прелазак на претходну страну

note: L10N: Help screen description for OP_PURGE_MESSAGE Index: <op_delete>
en: delete the current entry, bypassing the trash folder
sr: брисање текуће ставке не користећи фолдер за смеће

note: L10N: Help screen description for OP_PURGE_THREAD Index: <op_delete_thread>
en: delete the current thread, bypassing the trash folder
sr: брисање текуће нити не користећи фолдер за смеће

note: L10N: Help screen description for OP_QUERY Alias Dialog: <op_query> Index: <op_query>
en: query external program for addresses
sr: слање упита о адресама спољашњем програму

note: L10N: Help screen description for OP_QUERY_APPEND Alias Dialog: <op_query>
en: append new query results to current results
sr: додавање нових резултата упита текућим

note: L10N: Help screen description for OP_QUIT History Dialog: <op_quit> Index: <op_quit> Pattern Dialog: <op_quit>
en: save changes to mailbox and quit
sr: чување измена у сандуче и излаз

note: L10N: Help screen description for OP_RECALL_MESSAGE Index: <op_recall_message>
en: recall a postponed message
sr: враћање одложене поруке

note: L10N: Help screen description for OP_RECONSTRUCT_THREAD Index: <op_get_children>
en: reconstruct thread containing current message
sr: реконструисање нити која садржи текућу поруку

note: L10N: Help screen description for OP_REDRAW Text Entry: <op_redraw> Global: <op_redraw>
en: clear and redraw the screen
sr: чишћење и поновно исцртавање екрана

note: L10N: Help screen description for OP_RENAME_MAILBOX Browser: <op_rename_mailbox>
en: rename the current mailbox (IMAP only)
sr: преименовање текућег сандучета (само IMAP)

note: L10N: Help screen description for OP_REPLY Attach Dialog: <op_reply> Index: <op_reply>
en: reply to a message
sr: одговор на поруку

note: L10N: Help screen description for OP_RESEND Attach Dialog: <op_resend> Index: <op_resend>
en: use the current message as a template for a new one
sr: употреба текуће поруке као шаблона за нову

note: L10N: Help screen description for OP_SEARCH Menu: <menu_search> Pager: <op_pager_search> Alias Dialog: <op_search> Index: <op_search> Postponed Dialog: <op_search>
en: search for a regular expression
sr: потрага за регуларним изразом

note: L10N: Help screen description for OP_SEARCH_NEXT Menu: <menu_search> Pager: <op_pager_search_next> Alias Dialog: <op_search> Index: <op_search> Postponed Dialog: <op_search>
en: search for next match
sr: потрага за следећим подударањем

note: L10N: Help screen description for OP_SEARCH_OPPOSITE Menu: <menu_search> Pager: <op_pager_search_next> Alias Dialog: <op_search> Index: <op_search> Postponed Dialog: <op_search>
en: search for next match in opposite direction
sr: потрага за следећим подударањем у супротном смеру

note: L10N: Help screen description for OP_SEARCH_REVERSE Menu: <menu_search> Pager: <op_pager_search> Alias Dialog: <op_search> Index: <op_search> Postponed Dialog: <op_search>
en: search backwards for a regular expression
sr: потрага уназад за регуларним изразом

note: L10N: Help screen description for OP_SEARCH_TOGGLE Pager: <op_search_toggle>
en: toggle search pattern coloring
sr: смена бојења шеме за претрагу

note: L10N: Help screen description for OP_SHELL_ESCAPE Global: <op_shell_escape>
en: invoke a command in a subshell
sr: покретање наредбе у подљусци

note: L10N: Help screen description for OP_SHOW_LOG_MESSAGES Global: <op_show_log_messages>
en: show log (and debug) messages
sr: приказивање порука дневника (и порука за дебаговање)

note: L10N: Help screen description for OP_SORT Alias Dialog: <op_sort> Browser: <op_sort> Index: <op_sort>
en: sort messages
sr: сортирање порука

note: L10N: Help screen description for OP_SORT_REVERSE Alias Dialog: <op_sort> Browser: <op_sort> Index: <op_sort>
en: sort messages in reverse order
sr: сортирање порука у обрнутом редоследу

note: L10N: Help screen description for OP_SUBSCRIBE_PATTERN Browser: <op_subscribe_pattern>
en: subscribe to newsgroups matching a pattern
sr: претплата на њузгрупе које одговарају шеми

note: L10N: Help screen description for OP_TAG Index: <op_tag>
en: tag the current entry
sr: означавање текуће ставке

note: L10N: Help screen description for OP_TAG_PREFIX
en: apply next function to tagged messages
sr: примена наредне функције на означене поруке

note: L10N: Help screen description for OP_TAG_PREFIX_COND
en: apply next function ONLY to tagged messages
sr: примена наредне функције САМО на означене поруке

note: L10N: Help screen description for OP_TAG_SUBTHREAD Index: <op_tag_thread>
en: tag the current subthread
sr: означавање текуће поднити

note: L10N: Help screen description for OP_TAG_THREAD Index: <op_tag_thread>
en: tag the current thread
sr: означавање текуће нити

note: L10N: Help screen description for OP_TOGGLE_MAILBOXES Browser: <op_toggle_mailboxes>
en: toggle whether to browse mailboxes or all files
sr: смена прегледања сандучића или свих датотека

note: L10N: Help screen description for OP_TOGGLE_NEW Index: <op_toggle_new>
en: toggle a message's 'new' flag
sr: смена заставице „ново“ на поруци

note: L10N: Help screen description for OP_TOGGLE_READ Index: <op_main_limit>
en: toggle view of read messages
sr: смена погледа прочитаних порука

note: L10N: Help screen description for OP_TOGGLE_WRITE Index: <op_toggle_write>
en: toggle whether the mailbox will be rewritten
sr: смена преписивања сандучета

note: L10N: Help screen description for OP_TOP_PAGE Menu: <menu_movement>
en: move to the top of the page
sr: прелазак на врх стране

note: L10N: Help screen description for OP_UNCATCHUP Browser: <op_catchup>
en: mark all articles in newsgroup as unread
sr: означавање свих чланака у њузгрупи прочитаним

note: L10N: Help screen description for OP_UNDELETE_SUBTHREAD Index: <op_undelete_thread>
en: undelete all messages in subthread
sr: од-брисање свих порука у поднити

note: L10N: Help screen description for OP_UNDELETE_THREAD Index: <op_undelete_thread>
en: undelete all messages in thread
sr: од-брисање свих порука у нити

note: L10N: Help screen description for OP_UNSUBSCRIBE_PATTERN Browser: <op_subscribe_pattern>
en: unsubscribe from newsgroups matching a pattern
sr: отпретплата од њузгрупа које одговарају шеми

note: L10N: Help screen description for OP_VERSION Global: <op_version>
en: show the NeoMutt version number and date
sr: приказ броја верзије и датума NeoMutt-а

note: L10N: Help screen description for OP_VIEW_ATTACHMENTS Index: <op_view_attachments> Pager: <op_view_attachments>
en: show MIME attachments
sr: приказ MIME прилога

note: L10N: Help screen description for OP_VIEW_RAW_MESSAGE Index: <op_edit_raw_message>
en: show the raw message
sr: приказ сирове поруке

note: L10N: Help screen description for OP_WHAT_KEY Global: <op_what_key>
en: display the keycode for a key press
sr: приказивање тастерског кода за притиснут тастер

note: L10N: Help screen description for OP_DECRYPT_COPY Index: <op_save>
en: make decrypted copy
sr: прављење дешифроване копије

note: L10N: Help screen description for OP_DECRYPT_SAVE Index: <op_save>
en: make decrypted copy and delete
sr: прављење дешифроване копије и брисање

note: L10N: Help screen description for OP_EXTRACT_KEYS Attach Dialog: <op_extract_keys> Index: <op_extract_keys>
en: extract supported public keys
sr: извлачење подржаних јавних кључева

note: L10N: Help screen description for OP_FORGET_PASSPHRASE Attach Dialog: <op_forget_passphrase> Compose Dialog: <op_forget_passphrase> Index: <op_forget_passphrase>
en: wipe passphrases from memory
sr: брисање приступних фраза из меморије

note: L10N: Help screen description for OP_ENVELOPE_EDIT_BCC Envelope Window: <op_envelope_edit_bcc>
en: edit the BCC list
sr: уређивање BCC листе

note: L10N: Help screen description for OP_ENVELOPE_EDIT_CC Envelope Window: <op_envelope_edit_cc>
en: edit the CC list
sr: уређивање CC листе

note: L10N: Help screen description for OP_ENVELOPE_EDIT_FCC Envelope Window: <op_envelope_edit_fcc>
en: enter a file to save a copy of this message in
sr: унос датотеке за чување копије ове поруке

note: L10N: Help screen description for OP_ENVELOPE_EDIT_FOLLOWUP_TO Envelope Window: <op_envelope_edit_followup_to>
en: edit the Followup-To field
sr: уређивање поља „Followup-To“

note: L10N: Help screen description for OP_ENVELOPE_EDIT_FROM Envelope Window: <op_envelope_edit_from>
en: edit the from field
sr: уређивање поља од

note: L10N: Help screen description for OP_ENVELOPE_EDIT_HEADERS Compose Dialog: <op_envelope_edit_headers>
en: edit the message with headers
sr: уређивање поруке са заглављима

note: L10N: Help screen description for OP_ENVELOPE_EDIT_NEWSGROUPS Envelope Window: <op_envelope_edit_newsgroups>
en: edit the newsgroups list
sr: уређивање листе њузгрупа

note: L10N: Help screen description for OP_ENVELOPE_EDIT_REPLY_TO Envelope Window: <op_envelope_edit_reply_to>
en: edit the Reply-To field
sr: уређивање поља Reply-To

note: L10N: Help screen description for OP_ENVELOPE_EDIT_SUBJECT Envelope Window: <op_envelope_edit_subject>
en: edit the subject of this message
sr: уређивање теме ове поруке

note: L10N: Help screen description for OP_ENVELOPE_EDIT_TO Envelope Window: <op_envelope_edit_to>
en: edit the TO list
sr: уређивање листе КОМЕ

note: L10N: Help screen description for OP_ENVELOPE_EDIT_X_COMMENT_TO Envelope Window: <op_envelope_edit_x_comment_to>
en: edit the X-Comment-To field
sr: уређивање поља X-Comment-To

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_CHANGE_VFOLDER Index: <op_main_change_folder>
en: open a different virtual folder
sr: отварање другог виртуелног фолдера

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_ENTIRE_THREAD Index: <op_main_entire_thread>
en: read entire thread of the current message
sr: читање целе нити текуће поруке

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_VFOLDER_FROM_QUERY Index: <op_main_vfolder_from_query>
en: generate virtual folder from query
sr: генерисање виртуелног фолдера према упиту

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_VFOLDER_FROM_QUERY_READONLY Index: <op_main_vfolder_from_query>
en: generate a read-only virtual folder from query
sr: генерисање виртуелног фолдера само за читање према упиту

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_WINDOWED_VFOLDER_BACKWARD Index: <op_main_windowed_vfolder>
en: shifts virtual folder time window backwards
sr: пребацивање временског интервала виртуелног фолдера уназад

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_WINDOWED_VFOLDER_FORWARD Index: <op_main_windowed_vfolder>
en: shifts virtual folder time window forwards
sr: пребацивање временског интервала виртуелног фолдера унапред

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_WINDOWED_VFOLDER_RESET Index: <op_main_windowed_vfolder>
en: resets virtual folder time window to the present
sr: пребацивање временског интервала виртуелног фолдера на садашњост

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_ATTACH_KEY Compose Dialog: <op_attachment_attach_key>
en: attach a PGP public key
sr: додавање јавног PGP кључа

note: L10N: Help screen description for OP_CHECK_TRADITIONAL Attach Dialog: <op_check_traditional> Index: <op_check_traditional>
en: check for classic PGP
sr: провера класичног PGP-а

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_PGP_MENU Envelope Window: <op_compose_pgp_menu>
en: show PGP options
sr: приказивање опција PGP-а

note: L10N: Help screen description for OP_MAIL_KEY Index: <op_mail_key>
en: mail a PGP public key
sr: слање јавног PGP кључа мејлом

note: L10N: Help screen description for OP_VERIFY_KEY GPGME Key Selection Dialog: <op_verify_key> PGP Key Selection Dialog: <op_verify_key>
en: verify a public key
sr: верификација јавног кључа

note: L10N: Help screen description for OP_VIEW_ID GPGME Key Selection Dialog: <op_view_id> PGP Key Selection Dialog: <op_view_id>
en: view the key's user id
sr: преглед корисничког ИБ-а кључа

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_FIRST Sidebar: <op_sidebar_first>
en: move the highlight to the first mailbox
sr: померање избора на прво сандуче

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_LAST Sidebar: <op_sidebar_last>
en: move the highlight to the last mailbox
sr: померање избора на последње сандуче

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_NEXT Sidebar: <op_sidebar_next>
en: move the highlight to next mailbox
sr: померање избора на наредно сандуче

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_NEXT_NEW Sidebar: <op_sidebar_next_new>
en: move the highlight to next mailbox with new mail
sr: померање избора на наредно сандуче са новом поштом

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_OPEN Sidebar: <op_sidebar_open>
en: open highlighted mailbox
sr: отварање изабраног сандучета

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_PAGE_DOWN Sidebar: <op_sidebar_page_down>
en: scroll the sidebar down 1 page
sr: скроловање панела надоле за 1 страну

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_PAGE_UP Sidebar: <op_sidebar_page_up>
en: scroll the sidebar up 1 page
sr: скроловање панела нагоре за 1 страну

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_PREV Sidebar: <op_sidebar_prev>
en: move the highlight to previous mailbox
sr: померање избора на претходно сандуче

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_PREV_NEW Sidebar: <op_sidebar_prev_new>
en: move the highlight to previous mailbox with new mail
sr: померање избора на претходно сандуче са новом поштом

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_TOGGLE_VIRTUAL Sidebar: <op_sidebar_toggle_virtual>
en: toggle between mailboxes and virtual mailboxes
sr: смена приказа између сандучића и виртуелних сандучића

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_TOGGLE_VISIBLE Sidebar: <op_sidebar_toggle_visible>
en: make the sidebar (in)visible
sr: смена видљивости панела

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_SMIME_MENU Envelope Window: <op_compose_smime_menu>
en: show S/MIME options
sr: приказивање опција S/MIME-а

en: null operation
sr: празна операција

en: [-- Type: %s/%s%s%s, Encoding: %s, Size: %s --]
sr: [-- Врста: %s/%s%s%s, Кодирање: %s, Величина: %s --]

en: [-- Alternative Type #%d: %s/%s%s%s, Encoding: %s, Size: %s --]
sr: [-- Алтернативна врста #%d: %s/%s%s%s, Кодирање: %s, Величина: %s --]

en: [-- Autoview using %s --]
sr: [-- Аутопреглед преко %s --]

en: Invoking autoview command: %s
sr: Покретање наредбе за аутопреглед: %s

en: [-- Can't run %s --]
sr: [-- Не може се покренути %s --]

en: [-- Autoview stderr of %s --]
sr: [-- Аутопреглед stderr-а наредбе %s --]

en: [-- Error: message/external-body has no access-type parameter --]
sr: [-- Грешка: message/external-body нема параметар access-type --]

note: L10N: If the translation of this string is a multi line string, then each line should start with "[-- " and end with " --]". The first "%s/%s" is a MIME type, e.g. "text/plain". The last %s expands to a date as returned by `mutt_date_parse_date()`. Note: The size argument printed is not the actual n
en: [-- This %s/%s attachment (size %s byte) has been deleted --]
    [-- on %s --]
     | [-- This %s/%s attachment (size %s bytes) has been deleted --]
    [-- on %s --]
sr[0]: [-- Овај %s/%s прилог (величине %s бајт) је обрисан --]
    [-- %s --]
sr[1]: [-- Овај %s/%s прилог (величине %s бајта) је обрисан --]
    [-- %s --]
sr[2]: [-- Овај %s/%s прилог (величине %s бајтова) је обрисан --]
    [-- %s --]

note: L10N: If the translation of this string is a multi line string, then each line should start with "[-- " and end with " --]". The first "%s/%s" is a MIME type, e.g. "text/plain". Note: The size argument printed is not the actual number as passed to gettext but the prettified version, e.g. size = 2048
en: [-- This %s/%s attachment (size %s byte) has been deleted --]
     | [-- This %s/%s attachment (size %s bytes) has been deleted --]
sr[0]: [-- Овај %s/%s прилог (величине %s бајт) је обрисан --]
sr[1]: [-- Овај %s/%s прилог (величине %s бајта) је обрисан --]
sr[2]: [-- Овај %s/%s прилог (величине %s бајтова) је обрисан --]

note: L10N: If the translation of this string is a multi line string, then each line should start with "[-- " and end with " --]". The first "%s/%s" is a MIME type, e.g. "text/plain". The last %s expands to a date as returned by `mutt_date_parse_date()`. Caution: Argument three %3$ is also defined but sho
en: [-- This %s/%s attachment has been deleted --]
    [-- on %4$s --]
sr: [-- Овај %s/%s прилог је обрисан --]
    [-- %4$s --]

note: L10N: If the translation of this string is a multi line string, then each line should start with "[-- " and end with " --]". The first "%s/%s" is a MIME type, e.g. "text/plain".
en: [-- This %s/%s attachment has been deleted --]
sr: [-- Овај %s/%s прилог је обрисан --]

en: [-- name: %s --]
sr: [-- назив: %s --]

note: L10N: If the translation of this string is a multi line string, then each line should start with "[-- " and end with " --]". The "%s/%s" is a MIME type, e.g. "text/plain".
en: [-- This %s/%s attachment is not included, --]
    [-- and the indicated external source has expired --]
sr: [-- Овај %s/%s прилог није укључен, --]
    [-- а наведени спољашњи извор је истекао. --]

note: L10N: If the translation of this string is a multi line string, then each line should start with "[-- " and end with " --]". The "%s/%s" is a MIME type, e.g. "text/plain".  The %s after access-type is an access-type as defined by the MIME RFCs, e.g. "FTP", "LOCAL-FILE", "MAIL-SERVER".
en: [-- This %s/%s attachment is not included, --]
    [-- and the indicated access-type %s is unsupported --]
sr: [-- Овај %s/%s прилог није укључен, --]
    [-- а наведени access-type %s није подржан --]

en: [-- Error: Could not display any parts of Multipart/Alternative --]
sr: [-- Грешка: Не може се приказати ниједан од делова Multipart/Alternative --]

note: L10N: %s is the attachment description, filename or form_name.
en: [-- Attachment #%d: %s --]
sr: [-- Прилог #%d: %s --]

en: [-- Attachment #%d --]
sr: [-- Прилог #%d --]

en: One or more parts of this message could not be displayed
sr: Један или више делова ове поруке се не могу приказати

en: Unable to open 'memory stream'
sr: Не може се отворити „меморијски ток“

en: Unable to open temporary file
sr: Не може се отворити привремена датотека

en: failed to re-open 'memory stream'
sr: неуспешно поновно отварање „меморијског тока“

en: Error: multipart/signed has no protocol
sr: Грешка: multipart/signed нема протокол

en: [-- This is an attachment --]
sr: [-- Ово је прилог --]

note: L10N: %s/%s is a MIME type, e.g. "text/plain".
en: [-- %s/%s is unsupported --]
sr: [-- %s/%s није подржан --]

note: L10N: %s expands to a keystroke/key binding, e.g. 'v'.
en: [-- This is an attachment (use '%s' to view this part) --]
sr: [-- Ово је прилог (користите „%s“ да прегледате овај део) --]

note: L10N: %s/%s is a MIME type, e.g. "text/plain". The last %s expands to a keystroke/key binding, e.g. 'v'.
en: [-- %s/%s is unsupported (use '%s' to view this part) --]
sr: [-- %s/%s није подржан (користите „%s“ да прегледате овај део) --]

en: [-- This is an attachment (need 'view-attachments' bound to key) --]
sr: [-- Ово је прилог (потребно је „view-attachments“ доделити тастеру) --]

note: L10N: %s/%s is a MIME type, e.g. "text/plain".
en: [-- %s/%s is unsupported (need 'view-attachments' bound to key) --]
sr: [-- %s/%s није подржан (потребно је „view-attachments“ доделити тастеру) --]

en: Set option %s before setting %s
sr: Поставите опцију %s пре постављања %s

note: L10N: This applies to the "$header_cache_compress_level" config variable. It shows the minimum and maximum values, e.g. 'between 1 and 22' L10N: This applies to the "$wrap_headers" config variable.
en: Option %s must be between %d and %d inclusive
sr: Опција %s мора бити између %d и %d, укључујући те вредности

en: message is tagged
sr: порука је означена

en: message is flagged
sr: порука је са заставицом

en: message is deleted
sr: порука је обрисана

en: attachment is deleted
sr: прилог је обрисан

en: message has been replied to
sr: на поруку је одговорено

en: message has been read
sr: порука је прочитана

en: message is new
sr: порука је нова

en: thread has been read
sr: нит је прочитана

en: thread has at least one new message
sr: нит има бар једну нову поруку

en: message has been read (%S expando)
sr: порука је прочитана (%S експандо)

en: message has been read (%Z expando)
sr: порука је прочитана (%Z експандо)

en: message signed with a verified key
sr: порука је потписана верификованим кључем

en: message is PGP-encrypted
sr: порука је шифрована PGP-ом

en: message is signed
sr: порука је потписана

en: message contains a PGP key
sr: порука садржи PGP кључ

en: message has no cryptography information
sr: порука нема криптографских података

en: message is not To: you
sr: порука није упућена вама (заглавље „To:“)

en: message is To: you and only you
sr: порука је упућена искључиво вама (заглавље „To:“)

en: message is To: you
sr: порука је упућена вама (заглавље „To:“)

en: message is Cc: to you
sr: порука је прослеђена вама (заглавље „Cc:“)

en: message is From: you
sr: поруку сте послали ви (заглавље „From:“)

en: message is sent to a subscribed mailing list
sr: порука је послата мејлинг листи на коју сте претплаћени

en: you are in the Reply-To: list
sr: ви сте у листи „Reply-To:“

en: Message flags:
sr: Заставице поруке:

en: Help for %s
sr: Помоћ у вези са %s

en: History '%s'
sr: Историја „%s“

en: %s:%d: Bad history file format
sr: %s:%d: Лош формат датотеке историје

en: Can't create temporary file
sr: Не може се креирати привремена датотека

en: current mailbox shortcut '^' is unset
sr: текућа пречица сандучета „^“ није постављена

en: mailbox shortcut expanded to empty regex
sr: пречица сандучета се развија у празан regex

en: badly formatted command string
sr: ниска наредбе је лоше форматирана

en: unhook: Can't do unhook * from within a hook
sr: unhook: Не може се извршити unhook * из hook-а

en: unhook: unknown hook type: %s
sr: unhook: непозната врста hook-а: %s

en: unhook: Can't delete a %s from within a %s
sr: unhook: Не може се обрисати %s из %s

en: No authenticators available or wrong credentials
sr: Нема доступних аутентификатора или су овлашћења погрешна

note: L10N: (%s) is the method name, e.g. Anonymous, CRAM-MD5, GSSAPI, SASL
en: Authenticating (%s)...
sr: Аутентификовање (%s)...

note: L10N: %s is the method name, e.g. Anonymous, CRAM-MD5, GSSAPI, SASL
en: %s authentication failed
sr: %s аутентификација је неуспешна

en: SASL authentication failed
sr: SASL аутентификација је неуспешна

en: LOGIN disabled on this server
sr: LOGIN је онемогућен на овом серверу

en: Logging in...
sr: Пријављујем се...

en: Login failed
sr: Пријављивање неуспешно

en: %s is an invalid IMAP path
sr: %s је неисправна IMAP путања

en: Getting folder list...
sr: Добављање списка фолдера...

note: L10N: (%s) is the name / path of the folder we were trying to browse
en: No such folder: %s
sr: Непостојећи фолдер: %s

en: Create mailbox:
sr: Креирати сандуче:

en: Mailbox must have a name
sr: Сандуче мора имати назив

en: Mailbox created
sr: Сандуче је креирано

en: Can't rename root folder
sr: Не може се преименовати корени фолдер

en: Rename mailbox %s to:
sr: Преименовати сандуче %s у:

en: Rename failed: %s
sr: Преименовање је неуспешно: %s

en: Mailbox renamed
sr: Сандуче је преименовано

en: Mailbox %s@%s closed
sr: Сандуче %s@%s је затворено

en: IMAP command failed: %s
sr: Неуспешна IMAP наредба: %s

en: Option %s: %s is not a valid authenticator
sr: Опција %s: %s није исправан аутентификатор

en: This IMAP server is ancient. NeoMutt does not work with it.
sr: Овај IMAP сервер је препотопски. NeoMutt не функционише са њим.

en: CREATE failed: %s
sr: CREATE није успео: %s

en: Closing connection to %s...
sr: Затварање повезивања са %s...

en: Secure connection with TLS?
sr: Безбедно повезивање преко TLS-а?

en: Could not negotiate TLS connection
sr: Не може се успоставити TLS повезивање

en: Encrypted connection unavailable
sr: Доступно је шифровано повезивање

en: Subscribing to %s...
sr: Претплаћивање на %s...

en: Unsubscribing from %s...
sr: Отпретплаћивање са %s...

en: Copying %d message to %s... | Copying %d messages to %s...
sr[0]: Копирање %d поруке у %s...
sr[1]: Копирање %d поруке у %s...
sr[2]: Копирање %d порука у %s...

en: Create %s?
sr: Креирати %s?

en: Expunge failed
sr: Неуспешно брисање

en: Marking %d message deleted... | Marking %d messages deleted...
sr[0]: Означавање %d поруке као обрисане...
sr[1]: Означавање %d поруке као обрисане...
sr[2]: Означавање %d порука као обрисаних...

en: Saving changed message... [%d/%d] | Saving changed messages... [%d/%d]
sr[0]: Чување измењене поруке... [%d/%d]
sr[1]: Чување измењене поруке... [%d/%d]
sr[2]: Чување измењених порука... [%d/%d]

en: Error saving flags. Close anyway?
sr: Грешка приликом чувања заставица. Ипак затворити?

en: Error saving flags
sr: Грешка приликом чувања заставица

en: Expunging messages from server...
sr: Брисање порука са сервера...

en: imap_sync_mailbox: EXPUNGE failed
sr: imap_sync_mailbox: EXPUNGE је неуспешан

en: Selecting %s...
sr: Бирам %s...

en: Error opening mailbox
sr: Грешка приликом отварања сандучета

en: IMAP server doesn't support custom flags
sr: IMAP сервер не подржава произвољне заставице

en: Invalid IMAP flags
sr: Неисправне IMAP заставице

note: L10N: This prompt is made if the user hits Ctrl-C when opening an IMAP mailbox
en: Abort download and close mailbox?
sr: Прекинути преузимање и затворити сандуче?

en: Evaluating cache...
sr: Процена кеша...

en: Fetching flag updates...
sr: Добављање ажурирања заставица...

note: L10N: After opening an IMAP mailbox using QRESYNC, Mutt performs a quick sanity check.  If that fails, Mutt reopens the mailbox using a normal download.
en: QRESYNC failed.  Reopening mailbox.
sr: QRESYNC је неуспешан.  Поново се отвара сандуче.

en: Unable to fetch headers from this IMAP server version
sr: Не могу се доставити заглавља са ове верзије IMAP сервера

en: Fetching message headers...
sr: Достављање заглавља порука...

en: Uploading message...
sr: Слање поруке...

en: Copying message %d to %s...
sr: Копирање поруке %d у %s...

en: Fetching message...
sr: Добављање поруке...

en: The message index is incorrect. Try reopening the mailbox.
sr: Индекс порука није исправан. Покушајте да поново отворите сандуче.

en: Header search without header name: %s
sr: Претрага заглавља без назива: %s

en: Server-side custom search not supported: %s
sr: Серверска прилагођена претрага није подржана: %s

en: Continue?
sr: Наставити?

note: L10N: $status_format default format
en: -%r-NeoMutt: %D [Msgs:%<M?%M/>%m%<n? New:%n>%<o? Old:%o>%<d? Del:%d>%<F? Flag:%F>%<t? Tag:%t>%<p? Post:%p>%<b? Inc:%b>%<l? %l>]---(%<T?%T/>%s/%S)-%>-(%P)---
sr: -%r-NeoMutt: %D [Пор:%<M?%M/>%m%<n? Нов:%n>%<o? Ста:%o>%<d? Обр:%d>%<F? Зас:%F>%<t? Озн:%t>%<p? Одл:%p>%<b? Дол:%b>%<l? %l>]---(%<T?%T/>%s/%S)-%>-(%P)---

en: Quit
sr: Излаз

en: Reply
sr: Одговори

en: Group
sr: Група

en: Post
sr: Пошаљи

en: Followup
sr: Наставак на

note: L10N: %s is one of the CHECK_ACL entries below.
en: %s: Operation not permitted by ACL
sr: %s: Операција није дозвољена ACL-ом

en: Failed to create query, aborting
sr: Неуспешно креирање упита, прекида се

en: %s is not a mailbox
sr: %s није сандуче

en: Mailbox was externally modified.  Flags may be wrong.
sr: Сандуче је измењено споља.  Заставице могу бити погрешне.

en: New mail in this mailbox
sr: Нови мејлови у овом сандучету

en: Mailbox was externally modified
sr: Сандуче је измењено споља

en: No mailbox is open
sr: Ниједно сандуче није отворено

en: No tagged messages
sr: Нема означених порука

en: Nothing to do
sr: Нема се шта радити

en: (no mailbox)
sr: (нема сандучета)

note: L10N: Status bar message: the end of the list emails is visible in the index L10N: Status bar message: the end of the email is visible in the pager
en: end
sr: крај

note: L10N: Status bar message: all the emails are visible in the index L10N: Status bar message: the entire email is visible in the pager
en: all
sr: све

note: L10N: CHECK_ACL
en: Can't delete message
sr: Не може се обрисати порука

note: L10N: CHECK_ACL L10N: Due to the implementation details we do not know whether we delete zero, 1, 12, ... messages. So in English we use "messages". Your language might have other means to express this.
en: Can't delete messages
sr: Не могу се обрисати поруке

note: L10N: This is displayed when the x-label on one or more messages is edited.
en: %d label changed | %d labels changed
sr[0]: %d ознака је промењена
sr[1]: %d ознаке су промењене
sr[2]: %d ознака је промењено

note: L10N: This is displayed when editing an x-label, but no messages were updated.  Possibly due to canceling at the prompt or if the new label is the same as the old label.
en: No labels changed
sr: Ниједна ознака није промењена

note: L10N: CHECK_ACL
en: Can't edit message
sr: Не може се уредити порука

note: L10N: CHECK_ACL
en: Can't flag message
sr: Не може се поставити заставица на поруци

en: Jump to message:
sr: Скок на поруку:

en: Argument must be a message number
sr: Аргумент мора бити број поруке

en: Invalid message number
sr: Погрешан број поруке

en: That message is not visible
sr: Та порука није видљива

note: L10N: CHECK_ACL
en: Can't break thread
sr: Не може се прекинути нит

en: Thread broken
sr: Нит је прекинута

en: Thread can't be broken, message is not part of a thread
sr: Нит се не може прекинути, порука није део нити

en: Open mailbox in read-only mode
sr: Отвори сандуче у режиму само за читање

en: Open mailbox
sr: Отвори сандуче

en: Thread contains unread or flagged messages
sr: Нит садржи непрочитане или поруке са заставицом

en: Delete messages matching:
sr: Обриши поруке које одговарају:

en: Limit to messages matching:
sr: Ограничи на поруке које одговарају:

en: To view all messages, limit to "all"
sr: Да бисте приказали све поруке, ограничите на „all“

note: L10N: CHECK_ACL
en: Can't link threads
sr: Не могу се повезати нити

en: No Message-ID: header available to link thread
sr: Ниједно Message-ID: заглавље није доступно за повезивање нити

en: Threads linked
sr: Нити су повезане

en: No thread linked
sr: Ниједна нит није повезана

en: Folder doesn't support tagging, aborting
sr: Фасцикла не подржава означавање, прекида се

en: No tag specified, aborting
sr: Ниједна ознака није задата, прекида се

en: Update tags...
sr: Ажурирање ознака...

en: Failed to modify tags, aborting
sr: Неуспешна измена ознака, прекида се

en: No new messages in this limited view
sr: Нема нових порука у овом ограниченом погледу

en: No new messages
sr: Нема нових порука

en: No unread messages in this limited view
sr: Нема непрочитаних порука у овом ограниченом погледу

en: No unread messages
sr: Нема непрочитаних порука

en: Search wrapped to top
sr: Претрага се вратила на почетак

en: Search wrapped to bottom
sr: Претрага се вратила на дно

en: No more threads
sr: Нема више нити

en: You are on the first thread
sr: Налазите се на првој нити

en: You are on the last message
sr: Налазите се на последњој поруци

en: No undeleted messages
sr: Нема од-обрисаних порука

en: No mailboxes have new mail
sr: Ниједно сандуче нема нове поште

en: You are on the first message
sr: Налазите се на првој поруци

note: L10N: CHECK_ACL L10N: Due to the implementation details we do not know whether we mark zero, 1, 12, ... messages as read. So in English we use "messages". Your language might have other means to express this.
en: Can't mark messages as read
sr: Поруке се не могу означити прочитаним

en: No limit pattern is in effect
sr: Нема активне шеме за ограничавање

en: Tag messages matching:
sr: Означи поруке:

note: L10N: CHECK_ACL L10N: Due to the implementation details we do not know whether we undelete zero, 1, 12, ... messages. So in English we use "messages". Your language might have other means to express this.
en: Can't undelete messages
sr: Не могу се од-обрисати поруке

en: Undelete messages matching:
sr: Од-обриши поруке:

en: Untag messages matching:
sr: Одозначи поруке:

note: L10N: This is the prompt for <mark-message>.  Whatever they enter will be prefixed by $mark_macro_prefix and will become a macro hotkey to jump to the currently selected message.
en: Enter macro stroke:
sr: Унесите тастер за макро:

note: L10N: "message hotkey" is the key bindings menu description of a macro created by <mark-message>.
en: message hotkey
sr: тастер за макро

note: L10N: This is echoed after <mark-message> creates a new hotkey macro.  %s is the hotkey string ($mark_macro_prefix followed by whatever they typed at the prompt.)
en: Message bound to %s
sr: Порука је додељена тастеру %s

note: L10N: This error is printed if <mark-message> can't find a Message-ID for the currently selected message in the index.
en: No message ID to macro
sr: Нема Message-ID-а за макро

en: Quit NeoMutt?
sr: Излаз из NeoMutt-а?

note: L10N: CHECK_ACL
en: Can't toggle new
sr: Не може се сменити статус нове

note: L10N: CHECK_ACL
en: Can't undelete message
sr: Не може се од-обрисати порука

en: Logged out of IMAP servers
sr: Одјављен са IMAP сервера

en: No Message-Id. Unable to perform operation.
sr: Нема Message-Id-а: Не може се обавити операција.

en: No deleted messages found in the thread
sr: Нема обрисаних порука у овој нити

en: Enter Message-Id:
sr: Унесите Message-Id:

en: Article has no parent reference
sr: Чланак нема надређену референцу

en: Message is not visible in limited view
sr: Порука није видљива у ограниченом погледу

en: Fetching %s from server...
sr: Добављање %s са сервера...

en: Article %s not found on the server
sr: Чланак %s није пронађен на серверу

en: Open newsgroup in read-only mode
sr: Отвори њузгрупу у режиму само за читање

en: Open newsgroup
sr: Отвори њузгрупу

en: Posting to this group not allowed, may be moderated. Continue?
sr: Постављање у ову групу није дозвољено, можда је модерисана. Наставити?

en: No virtual folder and no Message-Id, aborting
sr: Нема виртуалног фолдера и Message-Id-а, прекида се

en: failed to find message in notmuch database. try running 'notmuch new'.
sr: неуспешна претрага порука у notmuch-овој бази. покушајте да покренете „notmuch new“.

en: Failed to read thread, aborting
sr: Неуспешно читање нити, прекида се

en: No query, aborting
sr: Нема упита, прекида се

en: Windowed queries disabled
sr: Прозорски упити нису подржани

en: No notmuch vfolder currently loaded
sr: Тренутно ниједан notmuch-ов vfolder није учитан

en: There are no messages
sr: Нема порука

en: No visible messages
sr: Нема видљивих порука

en: Changing threaded display should prefer $use_threads over $sort
sr: Измена приказа са нитима би требало да преферира $use_threads уместо $sort

en: Binding '%s' will alias '%s'  Before, try: 'bind %s %s noop'
sr: Додела „%s“ ће направити алијас за „%s“  Пре овога, покушајте: „bind %s %s noop“

note: L10N: '%s' is the (misspelled) name of the menu, e.g. 'index' or 'pager'
en: %s: no such menu
sr: %s: непостојећи мени

en: %s: null key sequence
sr: %s: празна секвенца тастера

en: Function '%s' not available for menu '%s'
sr: Функција „%s“ није доступна за мени „%s“

en: macro: empty key sequence
sr: macro: празна секвенца тастера

en: exec: no arguments
sr: exec: нема аргумената

en: %s: no such function
sr: %s: непостојећа функција

note: L10N: '%s' is the name of the menu, e.g. 'index' or 'pager', it might also be 'all' when all menus are affected.
en: %s: no binds for this menu
sr: %s: нема додела за овај мени

en: %s: no macros for this menu
sr: %s: нема макроа за овај мени

en: Key is not bound
sr: Тастер није додељен

en: Key is not bound.  Press '%s' for help.
sr: Тастер није додељен.  Притисните „%s“ за помоћ.

en: Macro loop detected
sr: Детектована бесконачна петља у макроу

en: Abort key is not set, defaulting to Ctrl-G
sr: Тастер за прекид није постављен, користи се подразумевани, Ctrl-G

en: Specified abort key sequence (%s) will be truncated to first key
sr: Задата секвенца тастера за прекид (%s) ће бити скраћена на први тастер

en: Couldn't source lua source: %s
sr: Не може се учитати lua изворни код: %s

en: Error: Couldn't load the lua interpreter
sr: Грешка: Не може се учитати lua интерпретер

en: Improperly formatted entry for type %s in "%s" line %d
sr: Непрописно форматиран унос за тип %s у „%s“, ред %d

note: L10N: Mutt is trying to look up a mailcap value, but $mailcap_path is empty. We added a reference to the MAILCAPS environment variable as a hint too. Because the variable is automatically populated by Mutt, this should only occur if the user deliberately runs in their shell: export MAILCAPS= or deli
en: Neither mailcap_path nor MAILCAPS specified
sr: Ни mailcap_path ни MAILCAPS није задат

en: mailcap entry for type %s not found
sr: mailcap унос за тип %s није пронађен

note: L10N: maildir_field_delimiter is a config variable and shouldn't be translated
en: maildir_field_delimiter must be exactly one character long
sr: maildir_field_delimiter мора имати тачно један знак дужине

note: L10N: maildir_field_delimiter is a config variable and shouldn't be translated
en: maildir_field_delimiter cannot be alphanumeric or '-.\/'
sr: maildir_field_delimiter не може бити алфанумерички нити '-.\/'

en: Scanning %s...
sr: Скенирање %s...

en: Reading %s...
sr: Читање %s...

note: L10N: Displayed before/as a mailbox is being synced
en: Writing %s...
sr: Писање %s...

en: Could not flush message to disk
sr: Неуспешно чување поруке на диск

en: maildir_commit_message(): unable to set time on file
sr: maildir_commit_message(): не може се поставити време датотеке

en: Error in command line: %s
sr: Грешка у командној линији: %s

en: Warning in command line: %s
sr: Упозорење у командној линији: %s

en: unable to determine nodename via uname()
sr: не може се одредити назив node-а преко uname()

en: Option %s is deprecated
sr: Опција „%s“ је застарела

en: Error initializing terminal
sr: Грешка приликом иницијализације терминала

en: unable to determine username
sr: не може се одредити корисничко име

en: unable to determine home directory
sr: не може се одредити почетни директоријум

en: Error: value '%s' is invalid for -d
sr: Грешка: вредност „%s“ је неисправна за -d

en: Failed to parse mailto: link
sr: Не може се рашчланити mailto: веза

en: No recipients specified
sr: Није задат ниједан прималац

en: Can't use -E flag with stdin
sr: Не може се користити ознака -E са stdin-ом

en: Can't parse message template: %s
sr: Не може се рашчланити шаблон поруке: %s

en: %s: unable to attach file
sr: %s: не може се додати датотека

en: No mailbox with new mail
sr: Ниједно сандуче нема нову пошту

en: No incoming mailboxes defined
sr: Ниједно долазеће сандуче није дефинисано

en: Mailbox is empty
sr: Сандуче је празно

en: Mailbox is corrupt
sr: Сандуче је оштећено

en: Couldn't lock %s
sr: Не може се закључати %s

en: Mailbox was corrupted
sr: Сандуче је било оштећено

en: Fatal error!  Could not reopen mailbox!
sr: Фатална грешка!  Не може се поново отворити сандуче!

en: Could not create temporary file
sr: Неуспешно креирање привремене даотеке

en: sync: mbox modified, but no modified messages (report this bug)
sr: sync: mbox је измењен, али нема измењених порука (пријавите ову грешку)

en: Committing changes...
sr: Чињење измена...

en: Write failed!  Saved partial mailbox to %s
sr: Чување није успело! Делимично сандуче је сачувано у %s

en: Could not reopen mailbox
sr: Не може се поново отворити сандуче

en: Can't write message
sr: Не може се исписати порука

en: Reverse search for:
sr: Тражи уназад:

en: Search for:
sr: Тражи:

en: Not found
sr: Није пронађено

en: No entries
sr: Нема уноса

en: Jump to:
sr: Скочи на:

en: Invalid index number
sr: Неисправан број индекса

en: You are on the first entry
sr: Налазите се на првом уносу

en: You are on the last entry
sr: Налазите се на последњем уносу

en: You can't scroll up farther
sr: Не може се даље скроловати навише

en: You can't scroll down farther
sr: Не може се даље скроловати наниже

en: Tagging is not supported
sr: Означавање није подржано

en: No tagged entries
sr: Нема означених ставки

en: Out of memory
sr: Недовољно меморије

en: Failed to seek file: %s
sr: Неуспешно премотавање датотеке: %s

en: Timeout exceeded while attempting fcntl lock
sr: Тајмаут приликом покушаја закључавања fcntl-ом

en: Waiting for fcntl lock... %d
sr: Чекање на закључавање fcntl-ом... %d

en: Timeout exceeded while attempting flock lock
sr: Тајмаут приликом покушаја закључавања flock-ом је истекао

en: Waiting for flock attempt... %d
sr: Чекање на покушај flock-а... %d

en: Closed log file: %s
sr: Затворена датотека дневника: %s

en: Debugging at level %d to file '%s'
sr: Дебаговање на нивоу %d у датотеку „%s“

en: Logging at level %d to file '%s'
sr: Записивање у дневник на нивоу %d у датотеку „%s“

en: Error: converting path to absolute
sr: Грешка: конвертовање путање у апсолутну

en: open /dev/urandom: %s
sr: отварање /dev/urandom: %s

en: read /dev/urandom: %s
sr: читање /dev/urandom: %s

en: Bad regex: %s
sr: Лош регизраз: %s

en: Not enough subexpressions for template
sr: Нема довољно подизраза за шаблон

en: index-hook cannot be used as a condition
sr: index-hook се не може користити као услов

note: L10N: $ts_icon_format default format
en: M%<n?AIL&ail>
sr: М%<n?ЕЈЛ&ејл>

note: L10N: $ts_status_format default format
en: NeoMutt with %<m?%m messages&no messages>%<n? [%n NEW]>
sr: NeoMutt %<m?са порука: %m&без порука>%<n? [%n НОВИХ]>

en: Invalid value for option %s: %ld
sr: Неисправна вредност за опцију %s: %ld

en: New mail in
sr: Нова пошта у

en: SSL is unavailable, can't connect to %s
sr: SSL није доступан, не може се повезати са %s

en: Cannot use 'last-' prefix with 'threads' for %s
sr: Не може се користити префикс „last-“ са  „threads“ за %s

en: Parent message is not available
sr: Надређена порука није доступна

en: Root message is not visible in this limited view
sr: Корена порука није видљива у овом ограниченом погледу

en: Parent message is not visible in this limited view
sr: Надређена порука није видљива у овом ограниченом погледу

note: L10N: Means "The path you specified as the destination file is a directory." See the msgid "Save to file: " (alias.c, recvattach.c) These three letters correspond to the choices in the string.
en: File is a directory, save under it: (y)es, (n)o, (a)ll?
sr: Датотека је директоријум, сачувати у њему: да (y), не (n), све (s)?

en: yna
sr: yns

note: L10N: Means "The path you specified as the destination file is a directory." See the msgid "Save to file: " (alias.c, recvattach.c)
en: File is a directory, save under it?
sr: Датотека је директоријум, сачувати у њему?

en: File under directory:
sr: Датотека у директоријуму:

note: L10N: Options for: File %s exists, (o)verwrite, (a)ppend, or (c)ancel?
en: File exists, (o)verwrite, (a)ppend, or (c)ancel?
sr: Датотека постоји, преписати (p), дописати (d), или поништити (o)?

en: oac
sr: pdo

en: Can't save message to POP mailbox
sr: Порука се не може сачувати у POP сандуче

en: Append messages to %s?
sr: Дописати поруке у %s?

en: Can't save message to news server
sr: Порука се не може сачувати на њуз серверу

en: Reading from %s interrupted...
sr: Читање из %s је прекинуто...

note: L10N: Displayed if a mailbox sync fails
en: Unable to write %s
sr: Не може се писати %s

note: L10N: Although we know the precise number of messages, we do not show it to the user. So feel free to use a "generic plural" as plural translation if your language has one.
en: message not deleted | messages not deleted
sr[0]: порука није обрисана
sr[1]: поруке нису обрисане
sr[2]: порука није обрисано

en: Can't open trash folder
sr: Не може се отворити фасцикла са отпацима

note: L10N: Displayed if appending to $trash fails when syncing or closing a mailbox
en: Unable to append to trash folder
sr: Не може се дописати фасцикли са отпацима

en: Mark all articles read?
sr: Означити све чланке прочитаним?

note: L10N: The first argument is the number of read messages to be moved, the second argument is the target mailbox.
en: Move %d read message to %s? | Move %d read messages to %s?
sr[0]: Преместити %d прочитану поруку у %s?
sr[1]: Преместити %d прочитане поруке у %s?
sr[2]: Преместити %d прочитаних порука у %s?

en: Purge %d deleted message? | Purge %d deleted messages?
sr[0]: Да избришем %d обрисану поруку?
sr[1]: Да избришем %d обрисане поруке?
sr[2]: Да избришем %d обрисаних порука?

en: Moving read messages to %s...
sr: Прочитане поруке се премештају у %s...

en: Mailbox is unchanged
sr: Сандуче није промењено

en: %d kept, %d moved, %d deleted
sr: %d задржано, %d премештено, %d обрисано

en: %d kept, %d deleted
sr: %d задржано, %d обрисано

en:  Press '%s' to toggle write
sr:  Притисните „%s“ да висте сменили уписивање

en: Use 'toggle-write' to re-enable write
sr: Користите „toggle-write“ да поново омогућите писање

en: Mailbox is marked unwritable. %s
sr: Сандуче је означено као неуписиво. %s

en: Mailbox checkpointed
sr: Стање сандучета је забележено

en: Can't open %s: it is a pipe
sr: Не може се отворити %s: то је цев

en: Can't toggle write on a readonly mailbox
sr: Не може се сменити писање у сандучету за читање

en: Changes to folder will be written on folder exit
sr: Промене фасцикле ће бити уписане при изласку из ње

en: Changes to folder will not be written
sr: Промене фасцикле неће бити уписане

en:  (current time: %c)
sr:  (текуће време: %c)

en: [-- %s output follows%s --]
sr: [-- Излаз %s је у наставку%s --]

note: L10N: Due to the implementation details (e.g. some passwords are managed by gpg-agent) we can't know whether we forgot zero, 1, 12, ... passwords. So in English we use "Passphrases". Your language might have other means to express this.
en: Passphrases forgotten
sr: Приступне фразе су заборављене

en: Inline PGP can't be used with attachments.  Revert to PGP/MIME?
sr: Убачени PGP се не може користити са прилозима. Вратити на PGP/MIME?

en: Mail not sent: inline PGP can't be used with attachments
sr: Порука није послата: убачени PGP се не може користити са прилозима

en: Inline PGP can't be used with format=flowed.  Revert to PGP/MIME?
sr: Убачени PGP се не може користити са format=flowed. Вратити на PGP/MIME?

en: Mail not sent: inline PGP can't be used with format=flowed
sr: Порука није послата: убачени PGP се не може користити са format=flowed

en: Invoking PGP...
sr: Покрећем PGP...

en: Message can't be sent inline.  Revert to using PGP/MIME?
sr: Порука се не може послати као убачена. Вратити на PGP/MIME?

en: Mail not sent
sr: Порука није послата

en: S/MIME messages with no hints on content are unsupported
sr: S/MIME поруке без назнака садржаја нису подржане

en: Trying to extract PGP keys...
sr: Покушај извлачења PGP кључева...

en: Trying to extract S/MIME certificates...
sr: Покушај извлачења S/MIME сертификата...

en: [-- Error: Unknown multipart/signed protocol %s --]
sr: [-- Грешка: Непознати multipart/signed протокол %s --]

en: [-- Error: Missing or bad-format multipart/signed signature --]
sr: [-- Грешка: multipart/signed потпис је непостојећи или лошег формата --]

en: [-- Warning: We can't verify %s/%s signatures --]
sr: [-- Упозорење: Потписи %s/%s се не могу верификовати. --]

en: [-- The following data is signed --]
sr: [-- Следећи подаци су потписани --]

en: [-- Warning: Can't find any signatures --]
sr: [-- Упозорење: Није пронађен ниједан потпис. --]

en: [-- End of signed data --]
sr: [-- Крај потписаних података --]

en: error enabling CMS protocol: %s
sr: грешка приликом омогућавања CMS протокола: %s

en: error creating GPGME data object: %s
sr: грешка приликом креирања GPGME објекта са подацима: %s

en: error allocating data object: %s
sr: грешка приликом алоцирања објекта са подацима: %s

en: error rewinding data object: %s
sr: грешка приликом премотавања објекта са подацима: %s

en: [tempfile]
sr: [привремдато]

en: error reading data object: %s
sr: грешка приликом читања објекта са подацима: %s

en: secret key '%s' not found: %s
sr: тајни кључ „%s“ није пронађен: %s

en: ambiguous specification of secret key '%s'
sr: двосмислена спецификација тајног кључа „%s“

en: error setting secret key '%s': %s
sr: грешка приликом постављања тајног кључа „%s“: %s

en: error setting PKA signature notation: %s
sr: грешка приликом постављања нотације PKA потписа: %s

en: error encrypting data: %s
sr: грешка приликом шифровања података: %s

en: error signing data: %s
sr: грешка приликом потписивања података: %s

en: $pgp_sign_as unset and no default key specified in ~/.gnupg/gpg.conf
sr: $pgp_sign_as није постављен а ниједан подразумевани кључ није задат у ~/.gnupg/gpg.conf

en: Warning: One of the keys has been revoked
sr: Упозорење: Један од кључева је повучен

en: Warning: The key used to create the signature expired at:
sr: Упозорење: Кључ уз помоћ кога је креиран потпис је истекао дана:

en: Warning: At least one certification key has expired
sr: Упозорење: Бар један сертификациони кључ је истекао

en: Warning: The signature expired at:
sr: Упозорење: Потпис је истекао дана:

en: Can't verify due to a missing key or certificate
sr: Не може се верификовати због недостатка кључа или сертификата

en: The CRL is not available
sr: CRL није доступан

en: Available CRL is too old
sr: Доступни CRL је престар

en: A policy requirement was not met
sr: Није испуњен услов полисе

en: A system error occurred
sr: Дошло је до системске грешке

en: WARNING: PKA entry does not match signer's address:
sr: УПОЗОРЕЊЕ: PKA унос не одговара адреси потписника:

en: PKA verified signer's address is:
sr: PKA верификована адреса потписника је:

en: Fingerprint:
sr: Отисак:

en: WARNING: We have NO indication whether the key belongs to the person named as shown above
sr: УПОЗОРЕЊЕ: НЕ постоје индиције да кључ припада наведеној особи

en: WARNING: The key does NOT BELONG to the person named as shown above
sr: УПОЗОРЕЊЕ: Кључ НЕ ПРИПАДА наведеној особи

en: WARNING: It is NOT certain that the key belongs to the person named as shown above
sr: УПОЗОРЕЊЕ: НИЈЕ извесно да кључ припада наведеној особи

en: aka:
sr: тј.:

en: KeyID
sr: ИБКључа

note: L10N: You will see this message in place of "KeyID " if the S/MIME key has no ID. This is quite an error.
en: no signature fingerprint available
sr: није доступан ниједан отисак потписа

en: created:
sr: креиран:

note: L10N: Show the algorithm and key ID of the encryption recipients, e.g Recipient: RSA key, ID 1111111111111111
en: Recipient: %s key, ID %s
sr: Прималац: %s кључ, ID %s

en: [-- Begin encryption information --]
sr: [-- Почетак информација о шифровању --]

en: [-- End encryption information --]
sr: [-- Крај информација о шифровању --]

en: Error getting key information for KeyID %s: %s
sr: Грешка приликом добављања података о кључу за ИБКључа %s: %s

en: Good signature from:
sr: Добар потпис од:

en: *BAD* signature from:
sr: *ЛОШ* потпис од:

en: Problem signature from:
sr: Проблематичан потпис од:

note: L10N: This is trying to match the width of the "Problem signature from:" translation just above.
en:                expires:
sr:                  истиче:

en: [-- Begin signature information --]
sr: [-- Почетак информација о потпису --]

en: Error: verification failed: %s
sr: Грешка: верификација неуспешна: %s

en: *** Begin Notation (signature by: %s) ***
sr: *** Почетак нотације (потпис од: %s) ***

en: *** End Notation ***
sr: *** Крај нотације ***

en: [-- End signature information --]
sr: [-- Крај информација о потпису --]

en: [-- Error: decryption failed: %s --]
sr: [-- Грешка: дешифровање неуспешно: %s --]

en: Error importing key: %s
sr: Грешка приликом увоза кључа: %s

en: Error: decryption/verification failed: %s
sr: Грешка: неуспешно дешифровање/верификација: %s

en: PGP message successfully decrypted
sr: PGP порука успешно дешифрована

en: Error: copy data failed
sr: Грешка: неуспешно копирање података

en: [-- BEGIN PGP MESSAGE --]
sr: [-- ПОЧЕТАК PGP ПОРУКЕ --]

en: [-- BEGIN PGP PUBLIC KEY BLOCK --]
sr: [-- ПОЧЕТАК PGP БЛОКА ЈАВНОГ КЉУЧА --]

en: [-- BEGIN PGP SIGNED MESSAGE --]
sr: [-- ПОЧЕТАК PGP ПОТПИСАНЕ ПОРУКЕ --]

en: [-- END PGP MESSAGE --]
sr: [-- КРАЈ PGP ПОРУКЕ --]

en: [-- END PGP PUBLIC KEY BLOCK --]
sr: [-- КРАЈ PGP БЛОКА ЈАВНОГ КЉУЧА --]

en: [-- END PGP SIGNED MESSAGE --]
sr: [-- КРАЈ PGP ПОТПИСАНЕ ПОРУКЕ --]

en: [-- Error: could not find beginning of PGP message --]
sr: [-- Грешка: не може се одредити почетак PGP поруке --]

en: [-- Error: could not create temporary file --]
sr: [-- Грешка: не може се креирати привремена датотека --]

en: [-- The following data is PGP/MIME signed and encrypted --]
sr: [-- Следећи подаци су потписани и шифровани преко PGP/MIME-а --]

en: [-- The following data is PGP/MIME encrypted --]
sr: [-- Следећи подаци су шифровани преко PGP/MIME-а --]

en: [-- End of PGP/MIME signed and encrypted data --]
sr: [-- Крај података потписаних и шифрованих преко PGP/MIME-а --]

en: [-- End of PGP/MIME encrypted data --]
sr: [-- Крај података шифрованих преко PGP/MIME-а --]

en: Could not decrypt PGP message
sr: Дешифровање PGP поруке није могуће

en: [-- The following data is S/MIME signed --]
sr: [-- Следећи подаци су потписани преко S/MIME-а --]

en: [-- The following data is S/MIME encrypted --]
sr: [-- Следећи подаци су шифровани преко S/MIME-а --]

en: [-- End of S/MIME signed data --]
sr: [-- Крај података потписаних преко S/MIME-а --]

en: [-- End of S/MIME encrypted data --]
sr: [-- Крај података шифрованих преко S/MIME-а --]

en: gpgme_op_keylist_start failed: %s
sr: gpgme_op_keylist_start је неуспешно: %s

en: gpgme_op_keylist_next failed: %s
sr: gpgme_op_keylist_next је неуспешно: %s

en: Looking for keys matching "%s"...
sr: Траже се кључеви који одговарају „%s“...

en: No matching keys found for "%s"
sr: Нису пронађени кључеви који одговарају „%s“

en: Use keyID = "%s" for %s?
sr: Користити keyID = "%s" за %s?

en: Enter keyID for %s:
sr: Унесите ИБкључа за %s:

note: L10N: mutt_gpgme_select_secret_key() tries to list all secret keys to choose from.  This error is displayed if no results were found.
en: No secret keys found
sr: Није пронађен ниједан тајни кључ

en: Please enter the key ID:
sr: Унесите ИБ кључа:

en: Error exporting key: %s
sr: Грешка приликом извоза кључа: %s

en: GPGME: OpenPGP protocol not available
sr: GPGME: Протокол OpenPGP није доступан

en: GPGME: CMS protocol not available
sr: GPGME: Протокол CMS није доступан

note: L10N: S/MIME options (opportunistic encryption is on)
en: S/MIME (s)ign, sign (a)s, (p)gp, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
sr: S/MIME потпиши (p), потпиши као (k), p(g)p, очисти (o) или искључи opp(e)nc?

note: L10N: S/MIME options (opportunistic encryption is on)
en: sapco
sr: pkgoe

note: L10N: PGP options (opportunistic encryption is on)
en: PGP (s)ign, sign (a)s, s/(m)ime, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
sr: PGP потпиши (p), потпиши као (k), s/(m)ime, очисти (o) или искључи opp(e)nc?

note: L10N: PGP options (opportunistic encryption is on)
en: samco
sr: pkmoe

note: L10N: S/MIME options (opportunistic encryption is off)
en: S/MIME (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, (p)gp, (c)lear, or (o)ppenc mode?
sr: S/MIME шифруј (s), потпиши (p), потпиши као (k), обоје (b), p(g)p, очисти (o) или укључи opp(e)nc?

note: L10N: S/MIME options (opportunistic encryption is off)
en: esabpco
sr: spkbgoe

note: L10N: PGP options (opportunistic encryption is off)
en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, s/(m)ime, (c)lear, or (o)ppenc mode?
sr: PGP шифруј (s), потпиши (p), потпиши као (k), обоје (b), s/(m)ime, очисти (o) или укључи opp(e)nc?

note: L10N: PGP options (opportunistic encryption is off)
en: esabmco
sr: spkbmoe

note: L10N: S/MIME options
en: S/MIME (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, (p)gp or (c)lear?
sr: S/MIME шифруј (s), потпиши (p), потпиши као (k), обоје (b), p(g)p или очисти (o)?

note: L10N: S/MIME options
en: esabpc
sr: spkbgo

note: L10N: PGP options
en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, s/(m)ime or (c)lear?
sr: PGP шифруј (s), потпиши (p), потпиши као (k), обоје (b), s/(m)ime или очисти (o)?

note: L10N: PGP options
en: esabmc
sr: spkbmo

en: Failed to verify sender
sr: Неуспешно верификовање пошиљаоца

en: Failed to figure out sender
sr: Неуспешно одређивање пошиљаоца

en: Invoking S/MIME...
sr: Покрећем S/MIME...

en: Check key
sr: Провера кључа

en: All matching keys are marked expired/revoked
sr: Сви одговарајући кључеви су означени као истекли/повучени

en: PGP and S/MIME keys matching
sr: PGP и S/MIME кључеви који одговарају

en: PGP keys matching
sr: PGP кључеви који одговарају

en: S/MIME keys matching
sr: S/MIME кључеви који одговарају

en: keys matching
sr: кључеви који одговарају

note: L10N: e.g. 'S/MIME keys matching "John Doe".'
en: %s "%s"
sr: %s „%s“

en: All matching keys are expired, revoked, or disabled
sr: Сви одговарајући кључеви су истекли, повучени су или онемогућени

en: PGP keys matching <%s>
sr: PGP кључеви који одговарају <%s>

en: PGP keys matching "%s"
sr: PGP кључеви који одговарају „%s“

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Expired
sr: Истекло

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Invalid
sr: Неисправно

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Revoked
sr: Повучено

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Trusted
sr: Верује се

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Unverified
sr: Непроверено

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Verified
sr: Проверено

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Unknown
sr: Непознато

en: S/MIME certificates matching "%s"
sr: S/MIME сертификати који одговарају „%s“

note: L10N: The following are the headers for the "verify key" output from the GPGME key selection menu (bound to "c" in the key selection menu). They will be automatically aligned.
en: Name:
sr: Име:

en: Valid From:
sr: Важи од:

en: Valid To:
sr: Важи до:

en: Key Type:
sr: Врста кључа:

en: Key Usage:
sr: Употреба кључа:

en: Serial-No:
sr: Серијски-Бр:

en: Issued By:
sr: Издавач:

en: Subkey:
sr: Подкључ:

en: [Can't display this user ID (unknown encoding)]
sr: [Не може се приказати ИБ овог корисника (непознато кодирање)]

en: [Can't display this user ID (invalid encoding)]
sr: [Не може се приказати ИБ овог корисника (неисправно кодирање)]

en: [Can't display this user ID (invalid DN)]
sr: [Не може се приказати овај кориснички ИБ (неисправан DN)]

note: L10N: comes after the Name or aka if the key is invalid L10N: describes a subkey
en: [Invalid]
sr: [Неисправно]

note: L10N: This is printed after "Key Type: " and looks like this: PGP, 2048 bit RSA
en: %s, %lu bit %s
     | %s, %lu bit %s
sr[0]: %s, %lu-битни %s
sr[1]: %s, %lu-битни %s
sr[2]: %s, %lu-битни %s

note: L10N: value in Key Usage: field
en: encryption
sr: шифровање

note: L10N: value in Key Usage: field
en: signing
sr: потписивање

note: L10N: value in Key Usage: field
en: certification
sr: сертификација

note: L10N: describes a subkey
en: [Revoked]
sr: [Повучено]

note: L10N: describes a subkey
en: [Expired]
sr: [Истекло]

note: L10N: describes a subkey
en: [Disabled]
sr: [Онемогућено]

en: Collecting data...
sr: Прикупљање података...

en: Error finding issuer key: %s
sr: Грешка приликом потраге за кључем издавача: %s

en: Error: certification chain too long - stopping here
sr: Грешка: ланац сертификовања је предугачак — стајем

en: Key ID: 0x%s
sr: ИБ кључа: 0x%s

en: This key can't be used: expired/disabled/revoked
sr: Овај кључ се не може користити: он је истекао/онемогућен/повучен

en: ID is expired/disabled/revoked. Do you really want to use the key?
sr: ИБ је истекао/онемогућен/повучен. Заиста желите да користите тај кључ?

en: ID is not valid. Do you really want to use the key?
sr: ИБ није исправан. Заиста желите да користите тај кључ?

en: ID is only marginally valid. Do you really want to use the key?
sr: ИБ је само маргинално исправан. Заиста желите да користите тај кључ?

en: ID has undefined validity. Do you really want to use the key?
sr: ИБ има недефинисану исправност. Заиста желите да користите тај кључ?

en: Enter PGP passphrase:
sr: Унесите PGP приступну фразу:

en: [-- Error: unable to create PGP subprocess --]
sr: [-- Грешка: не може се креирати PGP потпроцес --]

en: [-- End of PGP output --]
sr: [-- Крај PGP излаза --]

note: L10N: You will see this error message if (1) you are decrypting (not encrypting) something and (2) it is a plaintext. So the message does not mean "You failed to encrypt the message."
en: PGP message is not encrypted
sr: PGP порука није шифрована

en: Internal error.  Please submit a bug report.
sr: Интерна грешка:  Пошаљите пријаву грешке.

en: [-- Error: could not create a PGP subprocess --]
sr: [-- Грешка: не може се креирати PGP потпроцес --]

en: Decryption failed
sr: Неуспешно дешифровање

en: Can't open PGP subprocess
sr: Не може се отворити PGP потпроцес

en: Can't invoke PGP
sr: Не може се покренути PGP

note: L10N: The previous string MUST have the same highlighted letter One of them will appear in each of the three strings marked "(inline"), below.
en: (i)nline
sr: укључени (i)

note: L10N: PGP options (inline) (opportunistic encryption is on)
en: PGP (s)ign, sign (a)s, %s format, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
sr: PGP потпиши (p), потпиши као (k), %s формат, очисти (o), или искључи opp(e)nc?

note: L10N: PGP options (inline) (opportunistic encryption is on) The 'i' is from the "PGP/M(i)ME" or "(i)nline", above.
en: saico
sr: pkioe

note: L10N: PGP options (opportunistic encryption is on)
en: PGP (s)ign, sign (a)s, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
sr: PGP потпиши (p), потпиши као (k), очисти (o), или искључи opp(e)nc?

note: L10N: PGP options (opportunistic encryption is on)
en: saco
sr: pkoe

note: L10N: PGP options (inline) (opportunistic encryption is off)
en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, %s format, (c)lear, or (o)ppenc mode?
sr: PGP шифруј (s), потпиши (p), потпиши као (k), обоје (b), %s формат, очисти (o) или укључи opp(e)nc?

note: L10N: PGP options (inline) (opportunistic encryption is off) The 'i' is from the "PGP/M(i)ME" or "(i)nline", above.
en: esabico
sr: spkbioe

note: L10N: PGP options (opportunistic encryption is off)
en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, (c)lear, or (o)ppenc mode?
sr: PGP шифруј (s), потпиши (p), потпиши као (k), обоје (b), очисти (o) или укључи opp(e)nc?

note: L10N: PGP options (opportunistic encryption is off)
en: esabco
sr: spkboe

note: L10N: PGP options (inline)
en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, %s format, or (c)lear?
sr: PGP шифруј (s), потпиши (p), потпиши као (k), обоје (b), %s формат или очисти (o)?

note: L10N: PGP options (inline) The 'i' is from the "PGP/M(i)ME" or "(i)nline", above.
en: esabic
sr: spkbio

note: L10N: PGP options
en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, or (c)lear?
sr: PGP шифруј (s), потпиши (p), потпиши као (k), обоје (b) или очисти (o)?

note: L10N: PGP options
en: esabc
sr: spkbo

en: Can't open /dev/null
sr: Не може се отворити /dev/null

en: Fetching PGP key...
sr: Добављам PGP кључ...

en: PGP Key %s
sr: PGP кључ %s

en: A key can't be used: expired/disabled/revoked
sr: Овај кључ се не може користити: он је истекао/онемогућен/повучен

en: Enter S/MIME passphrase:
sr: Унесите S/MIME приступну фразу:

en: No (valid) certificate found for %s
sr: Није пронађен (исправан) сертификат за %s

en: Error: unable to create OpenSSL subprocess
sr: Грешка: не може се креирати OpenSSL потпроцес

en: Label for certificate:
sr: Ознака за сертификат:

en: no certfile
sr: нема certfile-а

en: no mbox
sr: нема mbox-а

en: No output from OpenSSL...
sr: OpenSSL није произвео излаз...

en: Can't sign: No key specified. Use Sign As.
sr: Не може се потписати: Ниједан кључ није задат. Користите „Потписати као“.

en: Can't open OpenSSL subprocess
sr: Не може се отворити OpenSSL потпроцес

en: [-- End of OpenSSL output --]
sr: [-- Крај OpenSSL излаза --]

en: [-- Error: unable to create OpenSSL subprocess --]
sr: [-- Грешка: не може се креирати OpenSSL потпроцес --]

note: L10N: S/MIME options (opportunistic encryption is on)
en: S/MIME (s)ign, encrypt (w)ith, sign (a)s, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
sr: S/MIME потпиши (p), шифруј са (f), потпиши као (k), очисти (o) или искључи opp(e)nc?

note: L10N: S/MIME options (opportunistic encryption is on)
en: swaco
sr: pskoe

note: L10N: S/MIME options (opportunistic encryption is off)
en: S/MIME (e)ncrypt, (s)ign, encrypt (w)ith, sign (a)s, (b)oth, (c)lear, or (o)ppenc mode?
sr: S/MIME шифруј (s), потпиши (p), шифруј са (f), потпиши као (k), обоје (b), очисти (o) или укључи opp(e)nc?

note: L10N: S/MIME options (opportunistic encryption is off)
en: eswabco
sr: spfkboe

note: L10N: S/MIME options
en: S/MIME (e)ncrypt, (s)ign, encrypt (w)ith, sign (a)s, (b)oth, or (c)lear?
sr: S/MIME шифруј (s), потпиши (p), шифруј са (f), потпиши као (k), обоје (b) или очисти (o)?

note: L10N: S/MIME options
en: eswabc
sr: spfkbo

en: Choose algorithm family: (1) DES, (2) RC2, (3) AES, or (c)lear?
sr: Изаберите породицу алгоритама: (1) DES, (2) RC2, (3) AES или очисти (o)?

note: L10N: Options for: Choose algorithm family: (1) DES, (2) RC2, (3) AES, or (c)lear?
en: 123c
sr: 123o

en: (1) DES, (2) Triple-DES?
sr: (1) DES, (2) Троструки DES?

en: ID is not trusted. Do you really want to use the key?
sr: ИБ-у није указано поверење. Заиста желите да користите тај кључ?

en: Loading list of groups from cache...
sr: Учитавање листе група из кеша...

en: No news server defined
sr: Ниједан њуз сервер није задат

en: %s is an invalid news server specification
sr: %s је неисправно задавање њуз сервера

en: Server closed connection
sr: Сервер је затворио повезивање

en: Server doesn't support reader mode
sr: Сервер не подржава режим читача

en: No authenticators available
sr: Нема доступних аутентификатора

en: Connection to %s lost. Reconnect?
sr: Повезивање са %s је изгубљено. Поновно повезивање?

en: Fetching list of articles...
sr: Добављање листе чланака...

en: Checking for new messages...
sr: Провера нових порука...

en: Could not switch to reader mode
sr: Неуспешно пребацивање у режим читача

en: Connected to %s. %s
sr: Повезан са %s. %s

en: Posting is NOT ok
sr: Слање НИЈЕ дозвољено

en: Posting is ok
sr: Слање је дозвољено

en: Can't post article: %s
sr: Не може се послати чланак: %s

en: Loading list of groups from server %s...
sr: Учитавање листе група са сервера %s...

en: Loading descriptions...
sr: Учитавање описа...

en: Checking for new newsgroups...
sr: Провера нових њузгрупа...

en: Unable to find child articles because server does not support XPAT command
sr: Не могу се пронаћи подређени чланци зато што сервер не подржава наредбу XPAT

en: %s is an invalid newsgroup specification
sr: %s је неисправно задавање њузгрупе

en: Newsgroup %s not found on the server
sr: Њузгрупа %s није пронађена на серверу

en: Newsgroup %s has been removed from the server
sr: Њузгрупа %s је уклоњена са сервера

en: nm_default_url must be: notmuch://<absolute path> . Current: %s
sr: nm_default_url мора бити: notmuch://<апсолутна путања> . Тренутно је: %s

note: L10N: The values 'hour', 'day', 'week', 'month', 'year' are literal. They should not be translated.
en: Invalid nm_query_window_timebase value (valid values are: hour, day, week, month, year)
sr: Неисправна вредност nm_query_window_timebase (исправне вредности су: hour, day, week, month, year)

en: Waiting for notmuch DB... (%d sec)
sr: Чекање на notmuch базу... (%d sec)

en: Can't open notmuch database: %s: %s
sr: Не може се отворити notmuch база: %s: %s

en: unknown reason
sr: непознат разлог

en: failed to parse notmuch url: %s
sr: неуспешно рашчлањивање notmuch УРЛ-а: %s

en: failed to parse notmuch limit: %s
sr: неуспешно рашчлањивање notmuch ограничења: %s

en: Reading messages...
sr: Читање порука...

en: No more messages in the thread
sr: Нема више порука у нити

en: failed to parse limit: %s
sr: неуспешно рашчлањивање ограничења: %s

en: Unable to sync %d message due to external mailbox modification | Unable to sync %d messages due to external mailbox modification
sr[0]: Неуспешно синхронизовање %d поруке због измене сандучета са спољне стране
sr[1]: Неуспешно синхронизовање %d поруке због измене сандучета са спољне стране
sr[2]: Неуспешно синхронизовање %d порука због измене сандучета са спољне стране

en: Can't write to virtual folder
sr: Не може се писати у виртуелни фолдер

en: failed to parse notmuch query type: %s
sr: неуспешно рашчлањивање notmuch врсте упита: %s

en: PrevPg
sr: ПретСтр

en: NextPg
sr: СледСтр

en: View Attachm.
sr: Преглед прил.

en: Next
sr: Следеће

en: Not available in this menu
sr: Није доступно у овом менију

en: Bottom of message is shown
sr: Приказан је крај поруке

en: Top of message is shown
sr: Приказан је почетак поруке

note: L10N: Displayed if <skip-headers> is invoked in the pager, but there is no text past the headers. (I don't think this is actually possible in Mutt's code, but display some kind of message in case it somehow occurs.)
en: No text past headers
sr: Нема текста после заглавља

en: No more unquoted text after quoted text
sr: Нема више нецитираног текста после цитираног

en: No more quoted text
sr: Нема више цитираног текста

en: Help is currently being shown
sr: Помоћ је приказана

en: Saved to: %s
sr: Сачувано у: %s

note: L10N: Used for the $crypt_verify_sig prompt
en: Verify signature?
sr: Верификовати потпис?

en: Can't create display filter
sr: Неуспешно креирање филтера за приказ

en: Could not copy message
sr: Неуспешно копирање поруке

en: Command:
sr: Наредба:

en: S/MIME signature successfully verified
sr: S/MIME потпис успешно верификован

en: S/MIME certificate owner does not match sender
sr: Власник S/MIME сертификата не одговара пошиљаоцу

en: Warning: Part of this message has not been signed
sr: Упозорење: Део ове поруке није потписан

en: S/MIME signature could NOT be verified
sr: S/MIME потпис није било могуће верификовати

en: PGP signature successfully verified
sr: PGP потпис успешно верификован

en: PGP signature could NOT be verified
sr: PGP потпис није било могуће верификовати

en: %s: unknown command
sr: %s: непозната наредба

en: Command '%s' can only be used with bool/quad variables
sr: Наредба „%s“ се може користити само са bool/quad променљивим

en: Can't use 'inv', 'no', '&' or '?' with the '%s' command
sr: Не може се користити „inv“, „no“, „&“ или „?“ са наредбом „%s“

en: Can't use prefix when incrementing or decrementing a variable
sr: Не може се користити префикс када се увећава или смањује променљива

en: Can't set option with the '%s' command
sr: Не може се поставити опција наредбом „%s“

en: '+' and '-' must be followed by '='
sr: после „+“ и „-“ мора следити „=“

en: Can't use prefix when setting a variable
sr: Не може се користити префикс при постављању променљиве

en: Prefixes 'no' and 'inv' may only be used with bool/quad/number variables
sr: Префикси „no“ и „inv“ се могу користити само са bool/quad/number променљивим

en: Command '%s' can only be used with bool/quad/number variables
sr: Наредба „%s“ се може користити само са bool/quad/number променљивим

en: Error in expression: %s
sr: Грешка у изразу: %s

en: Empty expression
sr: Празан израз

en: No search command defined
sr: Ниједна наредба за претрагу није дефинисана

en: Running search command: %s ...
sr: Покретање наредбе за претрагу: %s ...

en: Invalid day of month: %s
sr: Неисправан дан у месецу: %s

en: Invalid month: %s
sr: Неисправан месец: %s

en: Invalid relative date: %s
sr: Неисправан релативни датум: %s

en: empty pattern
sr: празна шема

en: error in pattern at: %s
sr: грешка у шеми код: %s

en: missing pattern: %s
sr: недостајућа шема: %s

en: mismatched parentheses: %s
sr: неупарена заграда: %s

en: %c: invalid pattern modifier
sr: %c: неисправан модификатор шеме

en: %c: not supported in this mode
sr: %c: није подржано у овом режиму

en: missing parameter
sr: недостаје параметар

note: L10N: Pattern Completion Menu argument type: a regular expression
en: EXPR
sr: ИЗРАЗ

note: L10N: Pattern Completion Menu argument type: a numeric range. Used by ~m, ~n, ~X, ~z.
en: RANGE
sr: ОПСЕГ

note: L10N: Pattern Completion Menu argument type: a date range Used by ~d, ~r.
en: DATERANGE
sr: ОПСЕГДАТУМА

note: L10N: Pattern Completion Menu argument type: a query Used by ~I.
en: QUERY
sr: УПИТ

note: L10N: Pattern Completion Menu argument type: a nested pattern. Used by ~(), ~<(), ~>().
en: PATTERN
sr: ШЕМА

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~()
en: messages in threads containing messages matching PATTERN
sr: поруке у нитима које садрже поруке које одговарају шеми ШЕМА

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~<()
en: messages whose immediate parent matches PATTERN
sr: поруке чија непосредна надређена порука садржи шему ШЕМА

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~>()
en: messages having an immediate child matching PATTERN
sr: поруке са непосредном подређеном поруком која одговара шеми ШЕМА

note: L10N: Pattern completion menu title
en: Patterns
sr: Шеме

note: L10N: One of the crypt pattern operators: ~g, ~G, ~k, ~V was invoked when NeoMutt was compiled without crypto support. %c is the pattern character, i.e. "g".
en: Pattern operator '~%c' is disabled
sr: Оператор шеме „~%c“ је искључен

note: L10N: An unknown pattern operator was somehow invoked. This shouldn't be possible unless there is a bug.
en: error: unknown op %d (report this error)
sr: грешка: непозната операција %d (пријавите ову грешку)

en: Error opening 'memory stream'
sr: Грешка приликом отварања „меморијског тока“

en: Error re-opening 'memory stream'
sr: Грешка приликом поновног отварања „меморијског тока“

en: Error opening /dev/null
sr: Грешка приликом отварања /dev/null

en: Error checking length of temporary file
sr: Грешка приликом провере дужине привремене датотеке

en: error: server custom search only supported with IMAP
sr: грешка: прилагођена претрага сервера је једино подржана код IMAP-а

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~A
en: all messages
sr: све поруке

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~b
en: messages whose body matches EXPR
sr: поруке чије тело одговара ИЗРАЗ-у

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~B
en: messages whose body or headers match EXPR
sr: поруке чије тело или заглавља одговарају ИЗРАЗ-у

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~c
en: messages whose CC header matches EXPR
sr: поруке чије заглавље CC одговара ИЗРАЗ-у

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~C
en: messages whose recipient matches EXPR
sr: поруке чији прималац одговара ИЗРАЗ-у

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~d
en: messages sent in DATERANGE
sr: поруке послате у опсегу ОПСЕГДАТУМА

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~D
en: deleted messages
sr: обрисане поруке

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~e
en: messages whose Sender header matches EXPR
sr: поруке чије заглавље Sender одговара ИЗРАЗ-у

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~E
en: expired messages
sr: истекле поруке

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~f
en: messages whose From header matches EXPR
sr: поруке чије заглавље From одговара ИЗРАЗ-у

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~F
en: flagged messages
sr: поруке са заставицом

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~g
en: cryptographically signed messages
sr: криптографски потписане поруке

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~G
en: cryptographically encrypted messages
sr: криптографски шифроване поруке

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~h
en: messages whose header matches EXPR
sr: поруке чије заглавље одговара ИЗРАЗ-у

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~H
en: messages whose spam tag matches EXPR
sr: поруке чија ознака за спам одговара ИЗРАЗ-у

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~i
en: messages whose Message-ID matches EXPR
sr: поруке чији Message-ID одговара ИЗРАЗ-у

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~I
en: messages whose Message-ID is included in the results returned from an external search program
sr: поруке чији Message-ID је укључен у резултате претраге спољашњим програмом

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~k
en: messages which contain PGP key
sr: поруке које садрже PGP кључ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~K
en: messages whose BCC header matches EXPR
sr: поруке чије заглавље BCC одговара ИЗРАЗ-у

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~l
en: messages addressed to known mailing lists
sr: поруке послате на познате мејлинг листе

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~L
en: messages whose From/Sender/To/CC matches EXPR
sr: поруке чија заглавља From/Sender/To/CC одговарају ИЗРАЗ-у

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~m
en: messages whose number is in RANGE
sr: поруке чији број је у ОПСЕГ-у

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~M
en: messages with a Content-Type matching EXPR
sr: поруке са Content-Type-ом који одговара ИЗРАЗ-у

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~n
en: messages whose score is in RANGE
sr: поруке чији скор је у ОПСЕГ-у

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~N
en: new messages
sr: нове поруке

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~O
en: old messages
sr: старе поруке

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~p
en: messages addressed to you
sr: поруке које су адресиране вама

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~P
en: messages from you
sr: поруке од вас

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~Q
en: messages which have been replied to
sr: поруке на које је одговорено

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~r
en: messages received in DATERANGE
sr: поруке примљене у опсегу ОПСЕГДАТУМА

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~R
en: already read messages
sr: већ прочитане поруке

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~s
en: messages whose Subject header matches EXPR
sr: поруке чије заглавље Subject одговара ИЗРАЗ-у

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~S
en: superseded messages
sr: замењене поруке

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~t
en: messages whose To header matches EXPR
sr: поруке чије заглавље To одговара ИЗРАЗ-у

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~T
en: tagged messages
sr: означене поруке

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~u
en: messages addressed to subscribed mailing lists
sr: поруке адресиране мејлинг листи на коју сте претплаћени

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~U
en: unread messages
sr: непрочитане поруке

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~v
en: messages in collapsed threads
sr: поруке у скупљеним нитима

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~V
en: cryptographically verified messages
sr: криптографски верификоване поруке

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~w
en: newsgroups matching EXPR
sr: њузгрупе које одговарају ИЗРАЗ-у

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~x
en: messages whose References header matches EXPR
sr: поруке чије заглавље References одговара ИЗРАЗ-у

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~X
en: messages with RANGE attachments
sr: поруке са бројем прилога у ОПСЕГ-у

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~y
en: messages whose X-Label header matches EXPR
sr: поруке чије заглавље X-Label одговара ИЗРАЗ-у

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~Y
en: messages whose tags match EXPR
sr: поруке чије ознаке одговарају ИЗРАЗ-у

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~z
en: messages whose size is in RANGE
sr: поруке чија величина је у ОПСЕГ-у

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~=
en: duplicated messages
sr: дуплиране поруке

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~$
en: unreferenced messages
sr: поруке без референци

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~#
en: broken threads
sr: прекинуте нити

note: L10N: Pattern Completion Menu description for =/
en: IMAP custom server-side search for STRING
sr: Прилагођена IMAP претрага сервера за ниском НИСКА

en: No current message
sr: Нема текуће поруке

en: Compiling search pattern...
sr: Компајлирање шеме за претрагу...

en: Executing command on matching messages...
sr: Извршавање наредбе на порукама које одговарају...

en: No messages matched criteria
sr: Ниједна порука не одговара критеријумима

en: Search interrupted
sr: Претрага је прекинута

en: Searching...
sr: Претрага...

en: Search hit bottom without finding match
sr: Претрага је досегла дно без пронађеног подударања

en: Search hit top without finding match
sr: Претрага је досегла врх без пронађеног подударања

en: POP timestamp is invalid
sr: POP временска ознака је неисправна

en: Command USER is not supported by server
sr: Сервер не подржава наредбу USER

en: Authentication failed
sr: Аутентификација је неуспешна

en: Invalid POP URL: %s
sr: Неисправан POP УРЛ: %s

en: Unable to leave messages on server
sr: Поруке се не могу оставити на серверу

en: Command TOP is not supported by server
sr: Сервер не подржава наредбу TOP

en: Command UIDL is not supported by server
sr: Сервер не подржава наредбу UIDL

en: Error connecting to server: %s
sr: Грешка приликом повезивања са сервером: %s

en: Closing connection to POP server...
sr: Затварање повезивања са POP сервером...

en: Verifying message indexes...
sr: Верификација индекса порука...

en: Connection lost. Reconnect to POP server?
sr: Повезивање је изгубљено. Поново се повезати са POP сервером?

en: Can't write header to temporary file
sr: Заглавље се не може уписати у привремену датотеку

en: %d message has been lost. Try reopening the mailbox. | %d messages have been lost. Try reopening the mailbox.
sr[0]: %d порука је изгубљена. Покушајте да поново отворите сандуче.
sr[1]: %d поруке су изгубљене. Покушајте да поново отворите сандуче.
sr[2]: %d порука је изгубљено. Покушајте да поново отворите сандуче.

en: POP host is not defined
sr: POP сервер није дефинисан

en: %s is an invalid POP path
sr: %s је неисправна POP путања

en: No new mail in POP mailbox
sr: Нема нове поште у POP сандучету

en: Delete messages from server?
sr: Обрисати поруке са сервера?

en: Reading new messages (%d byte)... | Reading new messages (%d bytes)...
sr[0]: Читање нових порука (%d бајт)
sr[1]: Читање нових порука (%d бајта)
sr[2]: Читање нових порука (%d бајтова)

en: Error while writing mailbox
sr: Грешка приликом писања у сандуче

note: L10N: The plural is picked by the second numerical argument, i.e. the %d right before 'messages', i.e. the total number of messages.
en: %s [%d of %d message read] | %s [%d of %d messages read]
sr[0]: %s [прочитано %d од %d поруке]
sr[1]: %s [прочитано %d од %d поруке]
sr[2]: %s [прочитано %d од %d порука]

en: Fetching list of messages...
sr: Добављање листе порука...

en: Marking messages deleted...
sr: Означавање порука обрисаним...

en: Can't write message to temporary file
sr: Порука се не може уписати у привремену датотеку

en: Postponed Messages
sr: Одложене поруке

en: Illegal S/MIME header
sr: Недозвољено S/MIME заглавље

en: Illegal crypto header
sr: Недозвољено крипто заглавље

en: Decrypting message...
sr: Дешифровање поруке...

en: Could not decrypt postponed message
sr: Не може се дешифровати одложена порука

en: No postponed messages
sr: Нема одложених порука

en: yes
sr: да (y)

en: no
sr: не (n)

en: You may only bounce message/rfc822 parts
sr: Само можете прослеђивати message/rfc822 делове

en: Error bouncing message | Error bouncing messages
sr[0]: Грешка приликом прослеђивања порука
sr[1]: Грешка приликом прослеђивања порука
sr[2]: Грешка приликом прослеђивања порука

en: Can't open temporary file %s
sr: Не може се отворити привремена датотека %s

en: Forward as attachments?
sr: Проследити као прилоге?

en: Can't decode all tagged attachments.  MIME-forward the others?
sr: Сви означени прилози се не могу декодирати.  MIME-проследити остале?

en: Forward MIME encapsulated?
sr: Проследити обложено MIME-ом?

en: Can't create %s
sr: Не може се креирати %s

en: Can't find any tagged messages
sr: Не може се пронаћи ниједна означена порука

en: No mailing lists found
sr: Ниједна мејлинг листа није пронађена

en: Can't decode all tagged attachments.  MIME-encapsulate the others?
sr: Не могу се декодирати сви означени прилози.  Обложити остале MIME-ом?

note: L10N: You will see this error message if you invoke <compose-to-sender> when you are on a normal attachment.
en: You may only compose to sender with message/rfc822 parts
sr: Само можете састављати пошиљаоцу са message/rfc822 деловима

en: Error: score: invalid number
sr: Грешка: score: неисправан број

en: No boundary parameter found [report this error]
sr: Није пронађен параметар boundary [пријавите ову грешку]

en: %s no longer exists
sr: %s више не постоји

note: L10N: This applies to the "$sendmail" and "$inews" config variables.
en: Option %s must not contain shell metacharacters: %c
sr: Опција %s не сме садржати мета-знакове љуске: %c

note: L10N: $attribution_intro default format
en: On %d, %n wrote:
sr: Дана %d, %n написа:

note: L10N: $forward_attribution_intro default format
en: ----- Forwarded message from %f -----
sr: ----- Прослеђена порука од %f -----

note: L10N: $forward_attribution_trailer default format
en: ----- End forwarded message -----
sr: ----- Крај прослеђене поруке -----

en: No subject, abort?
sr: Нема теме, обуставити?

en: No subject, aborting
sr: Нема теме, обуставља се

note: L10N: This is the prompt for $forward_attachments. When inline forwarding ($mime_forward answered "no"), this prompts whether to add non-decodable attachments from the original email. Text/plain parts and the like will already be included in the message contents, but other attachment, such as PDF fi
en: Forward attachments?
sr: Проследити прилоге?

note: L10N: Asks whether the user respects the reply-to header. If she says no, neomutt will reply to the from header's address instead.
en: Reply to %s%s?
sr: Одговорити на %s%s?

en: Follow-up to %s%s?
sr: Наставити на %s%s?

en: Include message in reply?
sr: Укључити поруку у одговору?

en: Including quoted message...
sr: Укључивање цитиране поруке...

en: Could not include all requested messages
sr: Не могу се укључити све тражене поруке

en: Forward as attachment?
sr: Проследити као прилог?

en: Preparing forwarded message...
sr: Припремање прослеђене поруке...

en: Warning: Fcc to an IMAP mailbox is not supported in batch mode
sr: Упозорење: FCC у IMAP сандуче није подржано у програмском режиму

note: L10N: Printed after the "Fcc to an IMAP mailbox is not supported" message. To make it clearer that the message doesn't mean NeoMutt is aborting sending the mail too. %s is the full mailbox URL, including imap(s)://
en: Skipping Fcc to %s
sr: Прескакање FCC-а %s

en: Save attachments in Fcc?
sr: Сачувати прилоге у FCC?

note: L10N: Called when saving to $record or Fcc failed after sending. (r)etry tries the same mailbox again. alternate (m)ailbox prompts for a different mailbox to try. (s)kip aborts saving.
en: Fcc failed. (r)etry, alternate (m)ailbox, or (s)kip?
sr: Неуспешан FCC. Поновити (p), друго сандуче (s), или прескочити (r)?

note: L10N: These correspond to the "Fcc failed" multi-choice prompt (r)etry, alternate (m)ailbox, or (s)kip. Any similarity to famous leaders of the FSF is coincidental.
en: rms
sr: psr

note: L10N: This is the prompt to enter an "alternate (m)ailbox" when the initial Fcc fails.
en: Fcc mailbox
sr: Сандуче за FCC

en: Can't postpone.  $postponed is unset
sr: Не може се одложити.  $postponed није постављено

en: Error encrypting message. Check your crypt settings.
sr: Грешка при шифровању поруке. Проверите подешавања шифровања.

en: Message contains text matching "$abort_noattach_regex". Not sending.
sr: Порука садржи текст који одговара „$abort_noattach_regex“. Неће бити послата.

en: No attachments, cancel sending?
sr: Нема прилога, поништити слање?

en: Recall postponed message?
sr: Вратити одложену поруку?

en: Error sending message
sr: Грешка приликом слања поруке

en: Edit forwarded message?
sr: Уредити прослеђену поруку?

en: Abort unmodified message?
sr: Обуставити неизмењену поруку?

en: Aborted unmodified message
sr: Обустављена неизмењена порука

en: No crypto backend configured.  Disabling message security setting.
sr: Није постављен бекенд за криптографију.  Онемогућено подешавање безбедности порука.

en: Article not posted
sr: Чланак није постављен

en: Message postponed
sr: Порука је одложена

en: No subject, abort sending?
sr: Нема теме, обуставити слање?

en: No subject specified
sr: Није задата тема

en: No newsgroup specified
sr: Није задата њузгрупа

en: No recipients specified in To. Send anyway?
sr: Није задат ниједан прималац у заглављу Коме. Ипак послати?

en: Missing encryption key; mail not sent
sr: Недостаје кључ за енкрипцију; порука није послата

en: Sending message...
sr: Слање поруке...

en: Could not send the message
sr: Не може се послати порука

en: Sending in background
sr: Слање у позадини

en: Article posted
sr: Чланак је постављен

en: Mail sent
sr: Мејл је послат

en: No recipient specified
sr: Није задат ниједан прималац

en: No List-Subscribe header found
sr: Није пронађено заглавље List-Subscribe

en: No List-Unsubscribe header found
sr: Није пронађено заглавље List-Unubscribe

en: Could not find any mime.types file
sr: Не може се пронаћи ниједна mime.types датотека

en: Could not open %s
sr: Не може се отворити %s

en: Bad IDN %s while preparing resent-from
sr: Лош IDN %s приликом припремања resent-from

en: $sendmail must be set in order to send mail
sr: Променљива $sendmail мора бити постављена да би се слала пошта

en: Error sending message, child exited %d (%s)
sr: Грешка приликом слања поруке, подређени процес је изашао %d (%s)

en: Output of the delivery process
sr: Излаз процеса за испоручивање

en: SMTP session failed: %s
sr: Неуспешна SMTP сесија: %s

en: SMTP session failed: unable to open %s
sr: Неуспешна SMTP сесија: не може се отворити %s

en: Invalid SMTP URL: %s
sr: Неисправан SMTP УРЛ: %s

en: SMTP server does not support authentication
sr: SMTP сервер не подржава аутентификацију

en: No from address given
sr: Није задата адреса пошиљаоца

en: SMTP session failed: read error
sr: Неуспешна SMTP сесија: грешка приликом читања

en: SMTP session failed: write error
sr: Неуспешна SMTP сесија: грешка приликом писања

en: Invalid server response
sr: Погрешан одговор сервера

note: L10N: Help Overview -- `neomutt -h` The modes are: help, info, send, tui Plus two helper modes: shared, all These should not be translated.
en: NeoMutt has four modes of operation:
sr: NeoMutt има четири режима:

en: The default mode, if no command line arguments are specified, is tui.
sr: Подразумевани режим, ако нису задати аргументи командне линије, је tui.

note: L10N: Parameters in <>s may be translated L10N: Shared Help -- `neomutt -h shared`
en: Options that apply to all modes
sr: Опције које се односе на све режиме

en: neomutt -n                           Don't read system config file
sr: neomutt -n                           Не читати системску конфигурациону датотеку

en:         -F <config>                  Use this user config file
sr:         -F <конфиг>                  Користи ову корисничку конфигурациону датотеку

en:         -e <command>                 Run extra commands
sr:         -e <наредба>                 Покреће додатне наредбе

en:         -m <type>                    Set default mailbox type
sr:         -m <врста>                   Задаје подразумевану врсту сандучета

en:         -d <level>                   Set logging level (1..5)
sr:         -d <ниво>                    Задаје ниво бележења у дневник (1..5)

en:         -l <file>                    Set logging file
sr:         -l <датотека>                Задаје дневничку датотеку

note: L10N: Help Help -- `neomutt -h help`
en: Get command line help for NeoMutt
sr: Приказивање помоћи у вези са командном линијом NeoMutt-а

en: neomutt -h <mode>                    Detailed help for a mode
sr: neomutt -h <режим>                   Детаљна помоћ у вези са режимом

en:         -v[v]                        Version or license
sr:         -v[v]                        Верзија или лиценца

note: L10N: Info Help -- `neomutt -h info`
en: Ask NeoMutt for config information
sr: Тражење конфигурационих података од NeoMutt-а

en: neomutt -A <alias> [...]             Lookup email aliases
sr: neomutt -A <алијас> [...]            Тражи мејл алијасе

en:         -D [-D] [-O] [-S]            Dump the config
sr:         -D [-D] [-O] [-S]            Истоварује конфигурацију

en:         -Q <option> [...] [-O] [-S]  Query config options
sr:         -Q <опција> [...] [-O] [-S]  Испитује конфигурационе опције

note: L10N: Sending Help -- `neomutt -h send`
en: Send an email from the command line
sr: Слање мејла из командне линије

en: neomutt -a <file> [...]              Attach files
sr: neomutt -a <датотека> [...]          Додаје датотеке

en:         -b <address>                 Add Bcc: address
sr:         -b <адреса>                  Додаје Bcc: адресу

en:         -C                           Use crypto (signing/encryption)
sr:         -C                           Користи крипто (потписивање/шифровање)

en:         -c <address>                 Add Cc: address
sr:         -c <адреса>                  Додаје Cc: адресу

en:         -E                           Edit message
sr:         -E                           Уређује поруку

en:         -H <draft>                   Use draft email
sr:         -H <скица>                   Користи скицу мејла

en:         -i <include>                 Include body file
sr:         -i <укључивање>              Укључује датотеку тела

en:         -s <subject>                 Set Subject:
sr:         -s <тема>                    Поставља поље Subject:

en:         -- <address> [...]           Add To: addresses
sr:         -- <адреса> [...]            Додаје To: адресе

note: L10N: TUI Help -- `neomutt -h tui`
en: Start NeoMutt's TUI (Terminal User Interface)
sr: Покретање NeoMutt-овог TUI (терминалског корисничког интерфејса)

en: neomutt                              Start NeoMutt's TUI
sr: neomutt                              Покреће NeoMutt-ов TUI

en:         -f <mailbox>                 Open this mailbox
sr:         -f <сандуче>                 Отвара дато сандуче

en:         -G                           Open NNTP browser
sr:         -G                           Отвара NNTP прегледач

en:         -g <server>                  Use this NNTP server
sr:         -g <сервер>                  Користи дати NNTP сервер

en:         -p                           Resume postponed email
sr:         -p                           Наставља одложени мејл

en:         -R                           Open mailbox read-only
sr:         -R                           Отвара сандуче само за читање

en:         -y                           Open mailbox browser
sr:         -y                           Отвара прегледач сандучића

en:         -Z                           Check for new mail
sr:         -Z                           Проверава нову пошту

en:         -z                           Check for any mail
sr:         -z                           Проверава било какву пошту

en: For detailed help, run:
sr: За детаљнију помоћ, покрените:

en: By default NeoMutt loads one system and one user config file,
sr: Подразумевано, NeoMutt учитава системску и корисничку конфигурацију,

en: e.g. /etc/neomuttrc and ~/.neomuttrc
sr: нпр. /etc/neomuttrc и ~/.neomuttrc

note: L10N: Parameters in <>s may be translated
en:   -n            Don't read system config file
sr:   -n            Не учитава системску конфигурацију

en:   -F <config>   Use this user config file
sr:   -F <конфиг>   Користи дату корисничку конфигурацију

en:                 May be used multiple times
sr:                 Може се користити више пута

en: These options override the config:
sr: Ове опције заобилазе конфигурацију:

en:   -m <type>     Set default mailbox type
sr:   -m <врста>    Поставља подразумевану врсту сандучета

en:                 May be: maildir, mbox, mh, mmdf
sr:                 Може бити: maildir, mbox, mh, mmdf

en:   -e <command>  Run extra commands
sr:   -e <наредба>  Покреће додатне наредбе

en: These logging options override the config:
sr: Ове опције бележења у дневник заобилазе конфигурацију:

en:   -d <level>    Set logging level
sr:   -d <ниво>     Поставља ниво бележења у дневник

en:                 0 (off), 1 (low) .. 5 (high)
sr:                 0 (искључено), 1 (низак) .. 5 (висок)

en:   -l <file>     Set logging file
sr:   -l <дато>     Поставља датотеку дневника

en:                 Default file '~/.neomuttdebug0'
sr:                 Подразумевана датотека је „~/.neomuttdebug0“

en: Examples:
sr: Примери:

en:   neomutt -F work.rc
sr:   neomutt -F posao.rc

en:   neomutt -F work.rc -F colours.rc
sr:   neomutt -F posao.rc -F boje.rc

en: See also:
sr: Видети и:

en: - Config files: https://neomutt.org/guide/configuration
sr: - Конфигурационе датотеке: https://neomutt.org/guide/configuration

note: L10N: Parameters in <>s may be translated
en:   -h         Overview of command line options
sr:   -h         Преглед опција командне линије

en:   -h <mode>  Detailed help for: shared, help, info, send, tui, all
sr:   -h <режим> Детаљна помоћ за: shared, help, info, send, tui, all

en:   -v         NeoMutt version and build parameters
sr:   -v         Верзија и параметри изградње NeoMutt-а

en:   -vv        NeoMutt Copyright and license
sr:   -vv        Ауторска права и лиценца NeoMutt-а

note: L10N: Parameters in <>s may be translated
en:   -A <alias> [...]  Lookup email aliases
sr:   -A <алијас> [...] Тражи мејл алијасе

en:                     Multiple aliases can be looked up (space-separated)
sr:                     Може се тражити више алијаса (раздвојених размацима)

en:   -D                Dump all the config options
sr:   -D                Истоварује све конфигурационе опције

en:   -D -D             (or -DD) Like -D, but only show changed config
sr:   -D -D             (или -DD) Као -D, али приказује само измењену конфигурацију

en:   -Q <option> [...] Query config options
sr:   -Q <опција> [...] Испитује конфигурационе опције

en:                     Multiple options can be looked up (space-separated)
sr:                     Може се тражити више опција (раздвојених размацима)

en: Modify the -D and -Q options:
sr: Измена опција -D и -Q:

en:   -O                Add one-liner documentation
sr:   -O                Додаје кратак опис

en:   -S                Hide the value of sensitive options
sr:   -S                Сакрива вредност осетљивих опција

en: These options can supply everything NeoMutt needs to send an email.
sr: Ове опције могу обезедити све што NeoMutt-у треба за слање мејла.

en: If any parts are missing, NeoMutt will start the TUI to ask for them.
sr: Ако било шта недостаје, NeoMutt ће покренути TUI да за то пита.

en: Addresses may be used before the options, or after a -- marker.
sr: Адресе се могу користити пре опција, или после ознаке „--“.

en: Aliases may be used in place of addresses.
sr: Уместо адреса, могу се користити и алијаси.

note: L10N: Parameters in <>s may be translated
en:   -a <file> [...]     Attach files
sr:   -a <дато> [...]     Прилаже датотеке

en:                       Terminated by -- or another option
sr:                       Завршава се „--“ или другом опцијом

en:   -b <address>        Add Bcc: address
sr:   -b <адреса>         Додаје Bcc: адресу

en:   -C                  Use crypto (signing/encryption)
sr:   -C                  Користи крипто (потписивање/шифровање)

en:                       Must be set up in the config file
sr:                       Мора бити подешен у конфигурацији

en:   -c <address>        Add Cc: address
sr:   -c <адреса>         Додаје Cc: адресу

en:   -E                  Edit message
sr:   -E                  Уређује поруку

en:                       (supplied by -H or -i)
sr:                       (задату преко -H или -i)

en:   -H <draft>          Use draft email
sr:   -H <скица>          Користи скицу мејла

en:                       Full email with headers and body
sr:                       Потпуни мејл са заглављима и телом

en:   -i <include>        Include body file
sr:   -i <укључивање>     Укључује датотеку тела

en:   -s <subject>        Set Subject:
sr:   -s <тема>           Поставља Subject:

en:   -- <address> [...]  Add To: addresses
sr:   -- <адреса> [...]   Додаје To: адресе

note: L10N: Examples: Filenames and email subjects may be translated
en:   neomutt flatcap -s 'Meeting' < meeting.txt
sr:   neomutt flatcap -s 'Састанак' < sastanak.txt

en:   neomutt jim@example.com -c bob@example.com -s 'Party' -i party.txt
sr:   neomutt pera@primer.com -c zika@primer.com -s 'Журка' -i zurka.txt

en:   neomutt -s 'Receipts' -a receipt1.pdf receipt2.pdf -- rocco
sr:   neomutt -s 'Рачуни' -a racun1.pdf racun2.pdf -- rocco

en:   cat secret.txt | neomutt gahr -s 'Secret' -C
sr:   cat tajna.txt | neomutt gahr -s 'Тајна' -C

en: Running NeoMutt with no options will read the config and start the TUI.
sr: Покретање NeoMutt-а без опција ће учитати конфигурацију и покренути TUI.

en: By default, it will open the Index Dialog with the $spool_file Mailbox.
sr: Подразумевано, отвориће се дијалог индекса са сандучетом $spool_file.

en: These options cause NeoMutt to check a mailbox for mail.
sr: Ове опције чине да MeoMutt провери сандуче.

en: If the condition isn't matched, NeoMutt exits.
sr: Ако услов није испуњен, NeoMutt излази.

en:   -p            Resume postponed email
sr:   -p            Наставља одложени мејл

en:   -Z            Check for new mail
sr:   -Z            Проверава нову пошту

en:   -z            Check for any mail
sr:   -z            Проверава било какву пошту

note: L10N: Parameters in <>s may be translated
en: These options change the starting behavior:
sr: Ове опције мењају понашање при покретању:

en:   -f <mailbox>  Open this mailbox
sr:   -f <сандуче>  Отвара дато сандуче

en:   -G            Open NNTP browser
sr:   -G            Отвара NNTP прегледач

en:   -g <server>   Use this NNTP server
sr:   -g <сервер>   Користи дати NNTP сервер

en:   -R            Open mailbox read-only
sr:   -R            Отвара сандуче само за читање

en:   -y            Open mailbox browser
sr:   -y            Отвара прегледач сандучића

en: Many others not mentioned here contributed code, fixes and suggestions.
sr: Многи други који овде нису поменути су приложили код,
    исправке и предлоге.

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
    (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301, USA.
sr: Овај програм је слободни софтвер; можете га расподелити и/или
    мењати под одредбама ГНУ-ове опште јавне лиценце коју је објавила
    Задужбина за слободни софтвер; и то, било верзије 2 Лиценце, или
    (по вашем избору) било које следеће верзије.
    
    Овај програм се расподељује у намери да буде користан, али БЕЗ
    ИКАКВЕ ГАРАНЦИЈЕ; чак и без имплицитне гаранције КОМЕРЦИЈАЛНЕ
    ВРЕДНОСТИ или ИСПУЊАВАЊА ОДРЕЂЕНЕ ПОТРЕБЕ. Погледајте ГНУ-ову
    општу јавну лиценцу за више детаља.
    
    Требало би да примите примерак ГНУ-ове опште јавне лиценце заједно
    са овим програмом; ако то није случај, пишите Задужбини за
    слободни софтвер на адресу: Free Software Foundation, Inc., 59
    Temple Place, Suite 330, Boston, MA 02111-1307 USA.

en: To learn more about NeoMutt, visit: https://neomutt.org
    If you find a bug in NeoMutt, please raise an issue at:
        https://github.com/neomutt/neomutt/issues
    or send an email to: <neomutt-devel@neomutt.org>
sr: Да бисте сазнали више о NeoMutt-у, посетите: https://neomutt.org
    Ако пронађете грешку у NeoMutt-у, покрените пријаву на:
        https://github.com/neomutt/neomutt/issues
    или пошаљите мејл на: <neomutt-devel@neomutt.org>

en: Copyright (C) 2015-2025 Richard Russon and friends
    NeoMutt comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY; for details type 'neomutt -vv'.
    NeoMutt is free software, and you are welcome to redistribute it
    under certain conditions; type 'neomutt -vv' for details.
sr: Copyright (C) 2015-2025 Ричард Расон и пријатељи
    NeoMutt се испоручује БЕЗ ИКАКВЕ ГАРАНЦИЈЕ; за детаље откуцајте „neomutt -vv“.
    NeoMutt је слободни софтвер, и ви га слободно можете расподељивати
    под извесним условима; откуцајте „neomutt -vv“ за детаље.

en: Compile options:
sr: Опције за компајлирање:

en: Devel options:
sr: Опције при изградњи:
