neomutt-2026-06-16 - en to uk translation catalogue (1413 entries)

note: L10N: prompt to add a new alias
en: Alias as:
uk: Псевдонім як:

en: You already have an alias defined with that name
uk: У Вас вже є псевдонім із такою назвою

en: Warning: This alias name may not work.  Fix it?
uk: Увага: псевдонім із такою назвою може не працювати. Виправити?

en: Address:
uk: Адреса:

en: Bad IDN: '%s'
uk: Некоректний IDN: %s

en: Personal name:
uk: Особисте ім’я:

en: Comment:
uk: Коментар:

en: Accept?
uk: Прийняти?

en: Save to file:
uk: Зберегти у файл:

en: Error reading alias file
uk: Помилка читання файлу псевдонімів

en: Trouble adding alias
uk: Проблеми з додаванням псевдонімів

en: Alias added
uk: Псевдонім додано

en: alias: no address
uk: псевдонім: нема адреси

en: Warning: Bad address '%s' in alias '%s'
uk: Увага: Погана адреса '%s' в псевдонімі '%s'

en: Warning: Bad IDN '%s' in alias '%s'
uk: Увага: Погані IDN '%s' в псевдонімі '%s'

en: Exit
uk: Вихід

en: Del
uk: Вид.

en: Undel
uk: Відн.

en: Sort
uk: Сорт.

en: Rev-Sort
uk: Об. сорт.

en: Select
uk: Вибір

en: Help
uk: Довідка

en: You have no aliases
uk: У Вас нема псевдонімів

en: Aliases
uk: Псевдоніми

en: Mail
uk: Лист

en: New Query
uk: Новий запит

en: Make Alias
uk: Створити псевдонім

en: Search
uk: Пошук

en: Waiting for response...
uk: Чекаємо на відповідь...

en: Query
uk: Запит

en: Query command not defined
uk: Команду запиту не визначено

en: Query:
uk: Запит:

en: Limit to addresses matching:
uk: Обмежитись зіставленням адрес:

note: L10N: ask for a limit to apply
en: Limit: %s
uk: Обмеження: %s

en: attachments: no disposition
uk: прикріплення: без диспозиції

en: Current attachments settings:
uk: Налаштування поточного прикріплення:

en: attachments: invalid disposition
uk: прикріплення: неправильна диспозиція

en: unattachments: no disposition
uk: відкріплення: без диспозиції

en: unattachments: invalid disposition
uk: відкріплення: неправильна диспозиція

en: Save
uk: Збер.

en: Pipe
uk: Передати

en: Print
uk: Друк

en: Attachments
uk: Прикріплення

en: Function not permitted in attach-message mode
uk: Функцію не дозволено в режимі прикріплення листа

en: Mailbox is read-only
uk: Скринька відкрита лише для читання

en: There are no subparts to show
uk: Нема підчастин для показу

en: Can't delete attachment from POP server
uk: Неможливо видалити прикріплення зі сервера POP

en: Can't delete attachment from news server
uk: Не можливо видалити прикріплення зі сервера новин

en: Deletion of attachments from encrypted messages is unsupported
uk: Видалення прикріплень зі шифрованих листів непідтримується

en: Deletion of attachments from signed messages may invalidate the signature
uk: Видалення прикріплень із підписаних листів може анулювати підпис

en: Only deletion of multipart attachments is supported
uk: Підтримується лише видалення в листах із багатьма прикріпленнями

en: Reply by mail as poster prefers?
uk: Відповісти на листа як бажаний дописувач?

en: Can't match 'nametemplate', continue?
uk: Не відповідає 'nametemplate', продовжити?

en: Mailcap compose entry requires %%s
uk: Написання запису mailcap вимагає %%s

en: Error running "%s"
uk: Помилка запуску "%s"

en: Failure to open file to parse headers
uk: Не вийшло відкрити файл для розбору заголовків

en: Failure to open file to strip headers
uk: Не вийшло відкрити файл для видалення заголовків

en: Failure to rename file
uk: Не вдалося перейменувати файл

en: No mailcap compose entry for %s, creating empty file
uk: У mailcap не визначено спосіб створення %s, створено порожній файл

en: Mailcap Edit entry requires %%s
uk: Зміна запису mailcap вимагає %%s

en: No mailcap edit entry for %s
uk: Нема запису зміни mailcap для %s

en: No matching mailcap entry found.  Viewing as text.
uk: Не знайдено відомостей у mailcap. Показано як текст.

en: MIME type not defined.  Can't view attachment.
uk: Тип MIME не визначено. Не можливо переглянути прикріплення.

en: Can't create filter
uk: Не можливо створити фільтр

en: ---Command: %-20.20s Description: %s
uk: ---Команда: %-20.20s Опис: %s

en: ---Command: %-30.30s Attachment: %s
uk: ---Команда: %-30.30s Прикріплення: %s

en: ---Attachment: %s: %s
uk: ---Прикріплення: %s: %s

en: ---Attachment: %s
uk: ---Прикріплення: %s

en: Write fault
uk: Збій запису

en: I don't know how to print that
uk: Я не знаю, як це надрукувати

en: Saving...
uk: Зберігання...

en: Attachment saved | %d attachments saved
uk[0]: %d прикріплення збережено
uk[1]: %d прикріплення збережено
uk[2]: %d прикріплень збережено

en: WARNING!  You are about to overwrite %s, continue?
uk: УВАГА! Ви знищите існуючий %s під час запису. Ви певні?

en: Attachment filtered
uk: Прикріплення відфільтровано

en: Filter through:
uk: Фільтрувати через:

en: Pipe to:
uk: Передати команді:

note: L10N: s gets replaced by a MIME type, e.g. "text/plain" or application/octet-stream.
en: I don't know how to print %s attachments
uk: Невідомо, як друкувати додатки типу %s

en: Print tagged attachment? | Print %d tagged attachments?
uk[0]: Друкувати %d позначене прикріплення?
uk[1]: Друкувати %d позначені прикріплення?
uk[2]: Друкувати %d позначених прикріплень?

en: Print attachment?
uk: Надрукувати прикріплення?

en: Structural changes to decrypted attachments are not supported
uk: Змінення структури розшифрованих додатків не підтримується

en: Can't decrypt encrypted message
uk: Не можу розшифрувати листа

note: L10N: s is a directory.  NeoMutt is looking for a directory it needs for some reason (e.g. autocrypt, header cache, bcache), but it doesn't exist.  The prompt is asking whether to create the directory
en: %s does not exist. Create it?
uk: %s не існує. Створити її?

note: L10N: mkdir() on the directory %s failed.  The second %s is the error message returned by libc
en: Can't create %s: %s
uk: Неможливо створити %s: %s

note: L10N: The first time NeoMutt is started with $autocrypt set, it will create $autocrypt_dir and then prompt to create an autocrypt account with this message.
en: Create an initial autocrypt account?
uk: Створити обліковий запис autocrypt?

note: L10N: Autocrypt is asking for the email address to use for the autocrypt account.  This will generate a key and add a record to the database for use in autocrypt operations.
en: Autocrypt account address:
uk: Адреса облікового запису autocrypt:

note: L10N: Autocrypt prompts for an account email address, and requires a single address.  This is shown if they entered something invalid, nothing, or more than one address for some reason.
en: Please enter a single email address
uk: Уведіть одну електронну адресу

note: L10N: When creating an autocrypt account, this message will be displayed if there is already an account in the database with the email address they just entered.
en: That email address already has an autocrypt account
uk: Ця електронна адреса вже має обліковий запис autocrypt

note: L10N: Autocrypt has a setting "prefer-encrypt". When the recommendation algorithm returns "available" and BOTH sender and recipient choose "prefer-encrypt", encryption will be automatically enabled. Otherwise the UI will show encryption is "available" but the user will be required to enable encrypti
en: Prefer encryption?
uk: Надавати перевагу шифруванню?

note: L10N: Message displayed after an autocrypt account is successfully created.
en: Autocrypt account creation succeeded
uk: Обліковий запис autocrypt створено успішно

note: L10N: Error message displayed if creating an autocrypt account failed or was aborted by the user.
en: Autocrypt account creation aborted
uk: Створення облікового запису autocrypt перервано

note: L10N: Error displayed if the user tries to force sending an Autocrypt email when the engine is not available.
en: Autocrypt is not available
uk: Autocrypt не доступний

note: L10N: Error displayed if the user tries to force sending an Autocrypt email when the account does not exist or is not enabled. %s is the From email address used to look up the Autocrypt account.
en: Autocrypt is not enabled for %s
uk: Autocrypt не дозволений для %s

note: L10N: s is an email address.  Autocrypt is scanning for the keyids to use to encrypt, but it can't find a valid keyid for this address. The message is printed and they are returned to the compose menu.
en: No (valid) autocrypt key found for %s
uk: Немає (дійсного) ключа autocrypt для %s

note: L10N: The first time autocrypt is enabled, NeoMutt will ask to scan through one or more mailboxes for Autocrypt: headers.  Those headers are then captured in the database as peer records and used for encryption. If this is answered yes, they will be prompted for a mailbox.
en: Scan a mailbox for autocrypt headers?
uk: Сканувати скриньку на заголовки autocrypt?

note: L10N: The prompt for a mailbox to scan for Autocrypt: headers
en: Scan mailbox
uk: Сканування скриньки

note: L10N: This is the second prompt to see if the user would like to scan more than one mailbox for Autocrypt headers. I'm purposely being extra verbose; asking first then prompting for a mailbox.  This is because this is a one-time operation and I don't want them to accidentally ctrl-g and abort it.
en: Scan another mailbox for autocrypt headers?
uk: Перевірити наявність заголовків autocrypt в іншій скринці?

note: L10N: autocrypt couldn't open the SQLite database. The %s is the full path of the database file.
en: Unable to open autocrypt database %s
uk: Неможливо відкрити базу даних autocrypt %s

note: L10N: Autocrypt Account Menu Help line: create new account
en: Create
uk: Створити

note: L10N: Autocrypt Account Menu Help line: delete account
en: Delete
uk: Видал.

note: L10N: Autocrypt Account Menu Help line: toggle an account active/inactive The words here are abbreviated to keep the help line compact. It currently has the content: q:Exit  c:Create  D:Delete  a:Tgl Active  p:Prf Encr  ?:Help
en: Tgl Active
uk: Перем Актив

note: L10N: Autocrypt Account Menu Help line: toggle "prefer-encrypt" on an account The words here are abbreviated to keep the help line compact. It currently has the content: q:Exit  c:Create  D:Delete  a:Tgl Active  p:Prf Encr  ?:Help
en: Prf Encr
uk: Перев Шифр

note: L10N: Autocrypt Account Management Menu title
en: Autocrypt Accounts
uk: Облікові записи autocrypt

note: L10N: Autocrypt Account menu. flag that an account is enabled/active
en: active
uk: активн

note: L10N: Autocrypt Account menu. flag that an account is disabled/inactive
en: inactive
uk: неактивн

note: L10N: Autocrypt Account menu. flag that an account has prefer-encrypt set
en: prefer encrypt
uk: віддавати перевагу шифруванню

note: L10N: Autocrypt Account menu. flag that an account has prefer-encrypt unset; thus encryption will need to be manually enabled.
en: manual encrypt
uk: ручне шифрування

note: L10N: This error message is displayed if a database update of an account record fails for some odd reason.
en: Error updating account record
uk: Помилка збереження інформації про обліковий запис

note: L10N: Confirmation message when deleting an autocrypt account
en: Really delete account "%s"?
uk: Дійсно видалити обліковий запис "%s"?

en: error creating GPGME context: %s
uk: помилка при створенні контексту GPGME: %s

note: L10N: Message displayed just before a GPG key is generated for a created autocrypt account.
en: Generating autocrypt key...
uk: Створення ключа autocrypt...

note: L10N: GPGME was unable to generate a key for some reason. %s is the error message returned by GPGME.
en: Error creating autocrypt key: %s
uk: Помилка створення ключа autocrypt: %s

note: L10N: After selecting a key for an autocrypt account, this is displayed if the key was revoked/expired/disabled/invalid or can't be used for both signing and encryption. %s is the key fingerprint.
en: The key %s is not usable for autocrypt
uk: Ключ %s не може використовуватися для autocrypt

note: L10N: During autocrypt account creation, this prompt asks the user whether they want to create a new GPG key for the account, or select an existing account from the keyring.
en: (c)reate new, or (s)elect existing GPG key?
uk: (c)створити новий або (s)обрати існуючий ключ GPG?

note: L10N: During autocrypt account creation, if selecting an existing key fails for some reason, we prompt to see if they want to create a key instead.
en: Create a new GPG key for this account, instead?
uk: Натомість, створити новий ключ GPG для цього облікового запису?

note: L10N: The autocrypt database keeps track of schema version numbers. This error occurs if the version number is too high. Presumably because this is an old version of NeoMutt and the database was upgraded by a future version.
en: Autocrypt database version is too new
uk: Версія бази даних autocrypt занадто нова

en: Cache disabled, $message_cache_dir isn't a directory: %s
uk: Кеш вимкнено, $message_cache_dir не є каталогом: %s

en: Message cache isn't a directory: %s
uk: Кеш листів не є каталогом: %s

en: Chdir
uk: Зм.кат.

en: Goto
uk: Перейти

en: Mask
uk: Маска

en: List
uk: Список

en: Subscribe
uk: Підписатися

en: Unsubscribe
uk: Відписатися

en: Catchup
uk: Перейняти

en: %s is not a directory
uk: %s не є каталогом

en: Subscribed newsgroups
uk: Підписані групи новин

en: Newsgroups on server [%s]
uk: Групи новин на сервері [%s]

en: Mailboxes [%d]
uk: Cкриньки [%d]

en: Subscribed [%s], File mask: %s
uk: Підписані [%s], Маска файлу: %s

en: Directory [%s], File mask: %s
uk: Каталог [%s], Маска файлу: %s

en: Can't attach a directory
uk: Не можливо долучити каталог

en: New file name:
uk: Нова назва файлу:

en: No newsgroups match the mask
uk: Нема груп новин, що відповідають масці

en: No files match the file mask
uk: Нема файлів, що відповідають масці файлу

en: Can't view a directory
uk: Не можливо переглянути каталог

en: Error trying to view file
uk: Помилка спроби переглянути файл

en: Chdir to:
uk: Перейти до:

en: Error scanning directory
uk: Помилка сканування каталога

en: Create is only supported for IMAP mailboxes
uk: Створення підтримується лише для скриньок IMAP

en: Delete is only supported for IMAP mailboxes
uk: Видалення підтримується лише для скриньок IMAP

en: Can't delete currently selected mailbox
uk: Поточна скринька не видаляється

en: Really delete mailbox "%s"?
uk: Справді видалити скриньку "%s"?

en: Mailbox not deleted
uk: Скриньку не видалено

en: Mailbox deletion failed
uk: Не вдалося видалити скриньку

en: Mailbox deleted
uk: Скриньку видалено

en: File Mask:
uk: Маска файлу:

en: Rename is only supported for IMAP mailboxes
uk: Перейменування підтримується лише скриньками IMAP

note: L10N: The highlighted letters must match the "Sort" options
en: Reverse sort by (d)ate, (a)lpha, si(z)e, d(e)scription, (c)ount, ne(w) count, or do(n)'t sort?
uk: Сортувати обернено за датою(d), літерою(a), розміром(z), описом(e), кількістю(с), кількістю нових(w) чи не сортувати(n)?

note: L10N: The highlighted letters must match the "Reverse Sort" options
en: Sort by (d)ate, (a)lpha, si(z)e, d(e)scription, (c)ount, ne(w) count, or do(n)'t sort?
uk: Сортувати за датою(d), літерою(a), розміром(z), описом(e), кількістю(c), кількістю нових(w) чи не сортувати(n)?

en: Subscribe pattern:
uk: Шаблон підписки:

en: Unsubscribe pattern:
uk: Шаблон відписки:

en: %s: too few arguments
uk: %s: замало арґументів

en: %s: no such object
uk: %s: нема такого обʼєкта

en: %s: color not supported by term
uk: %s: колір не підтримується терміналом

en: %s: too many arguments
uk: %s: забагато арґументів

en: %s: invalid number: %s
uk: %s: некоректне число: %s

en: Too many colors: %d / %d
uk: Забагато кольорів: %d / %d

note: L10N: '%s' is the file name of the temporary file
en: Could not create temporary file %s
uk: Не вийшло створити тимчасовий файл %s

en: %s: no such color
uk: %s: нема такого кольору

en: %s: no such attribute
uk: %s: нема такого атрибуту

en: -group: no group name
uk: -group: не вказано назву групи

en: out of arguments
uk: замало арґументів

en: Error: Can't build path of '%s'
uk: Помилка: Не можливо побудувати шлях '%s'

en: Error: Cyclic sourcing of configuration file '%s'
uk: Помилка: Циклічне підтягування файлу конфіґурації '%s'

en: source: errors in %s
uk: source: помилки в %s

en: source: reading aborted due to too many errors in %s
uk: source: читання припинено, дуже багато помилок у %s

en: source: %d warning in %s | source: %d warnings in %s
uk[0]: source: %d попередження в %s
uk[1]: source: %d попередження в %s
uk[2]: source: %d попереджень у %s

en: %sgroup: missing -rx or -addr
uk: %sgroup: відсутні -rx чи -addr

en: %sgroup: warning: bad IDN '%s'
uk: %sgroup: попередження: погане IDN: %s

en: Error: %s
uk: Помилка: %s

en: invalid header field
uk: неправильне поле заголовку

en: Can't use a prefix when querying a variable
uk: Не можливо використовувати префікс, коли запитується змінна

en: %s is unset
uk: %s не встановлено

en: source: error at %s
uk: source: помилка в %s

en: source: file %s could not be sourced
uk: source: файл %s не можливо підтягнути

en: Subscribed to %s
uk: Підписано на %s...

en: Could not subscribe to %s
uk: Не можливо підписатися на %s

en: No folder specified
uk: Не вказано теку

en: tag format '%s' already registered as '%s'
uk: формат позначки '%s' вже зареєстровано як '%s'

en: tag transform '%s' already registered as '%s'
uk: перетворену позначку '%s' вже зареєстровано як '%s'

en: Unsubscribed from %s
uk: Відписано від %s...

en: Could not unsubscribe from %s
uk: Не можливо відписатися від %s

en: Can't append without an append-hook or close-hook : %s
uk: Неможливо дозаписати без append-hook або close-hook: %s

en: Unable to lock mailbox
uk: Не можливо заблокувати скриньку

en: Decompressing %s
uk: Розпакування %s

en: Can't identify the contents of the compressed file
uk: Не вийшло визначити зміст стислого файла

en: Can't find mailbox ops for mailbox type %d
uk: Не можливо знайти оператори скриньки для типу скриньки %d

en: Compress command failed: %s
uk: Помилка команди стиснення: %s

en: Unsupported mailbox type for appending
uk: Непідтримуваний тип скриньки для дозапису

en: Can't sync a compressed file without a close-hook
uk: Неможливо синхронізувати стислий файл без close-hook

en: Compressing %s
uk: Стиснення %s

en: Compressed-appending to %s...
uk: Стиснення і дозаписування %s...

en: Error. Preserving temporary file: %s
uk: Помилка. Зберігання тимчасового файлу: %s

en: Send
uk: Надіслати

en: Abort
uk: Скасувати

note: L10N: compose menu help line entry
en: To
uk: Кому

note: L10N: compose menu help line entry
en: Subj
uk: Тема

en: Attach file
uk: Прикріпити файл

en: Descrip
uk: Опис

en: Newsgroups
uk: Групи новин

en: -- Attachments
uk: -- Прикріплення

en: There are no attachments
uk: Прикріплень немає

note: L10N: This message is displayed in the compose menu when an attachment doesn't stat.  %d is the attachment number and %s is the attachment filename.  The filename is located last to avoid a long path hiding the error message.
en: Attachment #%d no longer exists: %s
uk: Прикріплення #%d вже не існує: %s

note: L10N: This message is displayed in the compose menu when an attachment is modified behind the scenes.  %d is the attachment number and %s is the attachment filename.  The filename is located last to avoid a long path hiding the prompt question.
en: Attachment #%d modified. Update encoding for %s?
uk: Прикріплення #%d змінено. Оновити кодування для %s?

en: You may not delete the only attachment
uk: Це єдина частина листа, її неможливо видалити

en: Can't leave group with only one attachment
uk: Не можливо покинути групу лише з одним прикріпленням

en: Attachments to be grouped must have the same parent
uk: Прикріплення для групування повинні мати одного батька

en: Attaching selected file... | Attaching selected files...
uk[0]: Прикріплення вибраного файлу...
uk[1]: Прикріплення вибраних файлів...
uk[2]: Прикріплення вибраних файлів...

en: Unable to attach %s
uk: Не можливо прикріпити %s

en: Open mailbox to attach message from
uk: Відкрити скриньку для прикріплення листа звідти

en: Open newsgroup to attach message from
uk: Відкрити групу новин для прикріплення листа звідти

en: Unable to open mailbox %s
uk: Неможливо відкрити скриньку %s

en: No messages in that folder
uk: У цій теці нема листів

en: Tag the messages you want to attach
uk: Позначте листи, які бажаєте прикріпити

en: Unable to attach
uk: Не можливо прикріпити

en: Content-ID can only contain the characters: -.0-9@A-Z_a-z
uk: Content-ID може містити лише знаки: -.0-9@A-Z_a-z

en: Invalid encoding
uk: Неправильне кодування

en: Empty 'Content-Language'
uk: Порожнє 'Content-Language'

en: Can't filter multipart attachments
uk: Не можливо фільтрувати багаточастинні прикріплення

en: Can't get multipart attachments
uk: Не можливо отримати багаточастинні прикріплення

en: Grouping 'alternatives' requires at least 2 tagged messages
uk: Групування 'альтернатив' вимагає щонайменше 2 позначених листа

en: Grouping 'multilingual' requires at least 2 tagged messages
uk: Групування 'multilingual' вимагає щонайменше 2 позначених листи

en: Not all parts have 'Content-Language' set, continue?
uk: Не всі частини мають набір 'Content-Language', продовжити?

en: Not sending this message
uk: Цей лист не надсилається

en: Grouping 'related' requires at least 2 tagged messages
uk: Групування 'related' вимагає щонайменше 2 позначених листи

en: Attachment is already at bottom
uk: Прикріплення вже внизу

en: Attachment can't be moved out of group
uk: Прикріплення не можна перемістити за межі групи

en: Attachment is already at top
uk: Прикріплення вже вгорі

en: New file:
uk: Новий файл:

en: Content-Type is of the form base/sub
uk: Content-Type повинно мати форму тип/підтип

en: Unknown Content-Type %s
uk: Невідомий Content-Type %s

en: Can't create file %s
uk: Не можливо створити файл %s

en: Can't print multipart attachments
uk: Не можливо надрукувати багаточастинні прикріплення

en: Send attachment with name:
uk: Надіслати прикріплення з назвою:

en: Can't save multipart attachments
uk: Не можливо зберегти багаточастинні прикріплення

en: Recoding only affects text attachments
uk: Перекодування діє лише на текстові прикріплення

en: The current attachment won't be converted
uk: Поточне прикріплення не буде перетворено

en: The current attachment will be converted
uk: Поточне перетворення не буде перетворено

en: Attachment is not 'multipart'
uk: Прикріплення не є 'багаточастинним'

en: Bad IDN in '%s': '%s'
uk: Погані IDN в '%s': '%s'

en: Can't edit multipart attachments
uk: Не можливо змінити багаточастинні прикріплення

en: Can't rename multipart attachments
uk: Не можливо перейменувати багаточастинні прикріплення

en: Rename to:
uk: Перейменувати на:

note: L10N: "stat" is a system call. Do "man 2 stat" for more information.
en: Can't stat %s: %s
uk: Неможливо отримати дані %s: %s

en: Save a copy of this message?
uk: Зберегти копію цього листа?

en: Write message to mailbox
uk: Записати лист до скриньки

en: Writing message to %s ...
uk: Запис листа до %s...

en: Message written
uk: Лист записано

en: Save (postpone) draft message?
uk: Зберегти (відкласти) чернетку?

en: Invalid boolean value: %s
uk: Неправильне булеве значення: %s

en: Invalid boolean value: %ld
uk: Неправильне булеве значення: %ld

en: 'charset' must contain exactly one character set name
uk: 'charset' повинен містити одну назву кодування

en: Invalid enum value: %s
uk: Неправильне значення enum: %s

en: Invalid enum value: %ld
uk: Неправильне значення enum: %ld

en: Invalid long: %s
uk: Неправильне число long: %s

en: Invalid number: %s
uk: Неправильне число: %s

en: Number is too big: %s
uk: Число завелике: %s

en: Invalid number: %ld
uk: Неправильне число: %ld

en: Invalid quad value: %s
uk: Неправильне чотиризначне число: %s

en: Invalid quad value: %ld
uk: Неправильне чотиризначне число: %ld

note: L10N: e.g. Type 'boolean' doesn't support operation '+='
en: Type '%s' doesn't support operation '%s'
uk: Тип '%s' не підтримує операцію '%s'

en: Invalid sort name: %s
uk: Неправильна назва сортування: %s

en: Invalid sort type: %ld
uk: Неправильний тип сортування: %ld

en: Line is malformed: expected <key: val>, got <%s>
uk: Рядок деформовано: очікується <ключ: значення>, отримано <%s>

en: Unhandled key in line <%s: %s>
uk: Необроблений ключ у рядку <%s: %s>

en: Unable to run account command
uk: Не можливо запустити команду облікового запису

note: L10N: Example: Username at myhost.com
en: Username at %s:
uk: Користувач у %s:

en: Password for %s@%s:
uk: Пароль для %s@%s:

note: L10N: You will see this error message if (1) you have "oauthbearer" in one of your $*_authenticators and (2) you do not have the corresponding $*_oauth_refresh_command defined. So the message does not mean "None of your $*_oauth_refresh_command's are defined."
en: No OAUTH refresh command defined
uk: Не визначено команди оновлення OAUTH

en: Unable to run refresh command
uk: Не можливо запустити команду оновлення

en: Command returned empty string
uk: Команда повернула порожній рядок

en: OAUTH token is too big: %ld
uk: Токен OAUTH завеликий: %ld

en: (r)eject, accept (o)nce, (a)ccept always, (s)kip
uk: не приймати(r), прийняти раз(o), приймати завжди(a), пропустити(s)

en: (r)eject, accept (o)nce, (a)ccept always
uk: (r)не приймати, (o)прийняти раз або (a)приймати завжди

en: (r)eject, accept (o)nce, (s)kip
uk: (r)не приймати, (o)прийняти раз, (s)пропустити

en: (r)eject, accept (o)nce
uk: (r)не приймати, (o)прийняти раз

en: Jumping is not implemented for dialogs
uk: Перехід у цьому діалозі не підримується

en: Search is not implemented for this menu
uk: Пошук у цьому меню не підтримується

en: Unable to get certificate from peer
uk: Неможливо отримати сертифікат

en: Certificate verification error (%s)
uk: Помилка перевірки сертифіката (%s)

en: [unable to calculate]
uk: [неможливо обчислити]

en: Error initialising gnutls certificate data
uk: Помилка ініціалізації даних сертифіката gnutls

en: Error processing certificate data
uk: Помилка обробки даних сертифіката

en: This certificate belongs to:
uk: Цей сертифікат належить:

en: This certificate was issued by:
uk: Цей сертифікат видано:

en: This certificate is valid
uk: Цей сертифікат дійсний

en:    from %s
uk:    від %s

en:      to %s
uk:      до %s

en: SHA1 Fingerprint: %s
uk: Відбиток SHA1: %s

en: SHA256 Fingerprint:
uk: Відбиток SHA256:

en: WARNING: Server certificate is not yet valid
uk: УВАГА: Сертифікат сервера ще не дійсний

en: WARNING: Server certificate has expired
uk: УВАГА: Строк дії сертифіката сервера збіг

en: WARNING: Server certificate has been revoked
uk: УВАГА: Сертифікат сервера відкликано

en: WARNING: Server hostname does not match certificate
uk: УВАГА: Назва хоста сервера не відповідає сертифікату

en: WARNING: Signer of server certificate is not a CA
uk: УВАГА: Сертифікат видано неавторизованим видавцем

en: Warning: Server certificate was signed using an insecure algorithm
uk: Увага: Сертифікат сервера підписано ненадійним алгоритмом

en: SSL Certificate check (certificate %zu of %zu in chain)
uk: Перевірка сертифіката SSL (сертифікат %zu з %zu в ланцюжку)

en: Certificate saved
uk: Сертифікат збережено

en: Warning: Couldn't save certificate
uk: Увага: не можливо зберегти сертифікат

en: All available protocols for TLS/SSL connection disabled
uk: Усі доступні протоколи для TLS/SSL заборонені

en: Explicit ciphersuite selection via $ssl_ciphers not supported
uk: Явний вибір набора шифрів через $ssl_ciphers не підтримується

en: Connection to %s timed out
uk: Вичерпано час очікування з’єднання з %s

note: L10N: This is a warning when trying to set the host name for TLS Server Name Indication (SNI).  This allows the server to present the correct certificate if it supports multiple hosts.
en: Warning: unable to set TLS SNI host name
uk: Увага: не можливо вказати назву хоста TLS SNI

en: SSL/TLS connection using %s (%s/%s/%s)
uk: З’єднання SSL/TLS з використанням %s (%s/%s/%s)

en: Error: no TLS socket open
uk: Помилка: не відкрито жодного сокета TLS

en: Filling entropy pool: %s...
uk: Заповнення пулу ентропії: %s...

en: %s has insecure permissions
uk: %s має небезпечні права доступу

en: SSL disabled due to the lack of entropy
uk: SSL заборонений через нестачу ентропії

en: [invalid date]
uk: [помилкова дата]

en: Server certificate is not yet valid
uk: Сертифікат сервера ще не дійсний

en: Server certificate has expired
uk: Строк дії сертифіката сервера вичерпано

en: Failed to find enough entropy on your system
uk: Не вдалося знайти достятньо ентропії на вашій системі

en: can't get certificate subject
uk: не можливо отримати тему сертифіката

en: can't get certificate common name
uk: Неможливо отримати common name сертифікату

en: certificate owner does not match hostname %s
uk: власник сертифіката не відповідає назві хоста %s

en: Certificate host check failed: %s
uk: Не вдалось перевірити хост сертифіката: %s

en: I/O error
uk: Помилка вводу/виводу

en: unknown error
uk: невідома помилка

en: SSL failed: %s
uk: Помилка SSL: %s

note: L10N: an SSL context is a data structure returned by the OpenSSL function SSL_CTX_new().  In this case it returned NULL: an error condition.
en: Unable to create SSL context
uk: Неможливо створити SSL контекст

en: Warning: error enabling ssl_verify_partial_chains
uk: Увага: помилка ввімкнення ssl_verify_partial_chains

en: Looking up %s...
uk: Пошук %s...

en: Could not find the host "%s"
uk: Не вийшло знайти адресу "%s".

en: Connecting to %s...
uk: З’єднання з %s...

en: Could not connect to %s (%s)
uk: Не вийшло з’єднатися з %s (%s)

en: Error talking to %s (%s)
uk: Помилка у з’єднанні з сервером %s (%s)

en: Connection to %s has been aborted
uk: Зʼєднання з %s припинено

en: Unknown SASL profile
uk: Невідомий профіль SASL

en: Error allocating SASL connection
uk: Помилка створення з’єднання SASL

en: Error setting SASL security properties
uk: Помилка встановлення властивостей безпеки SASL

en: Error setting SASL external security strength
uk: Помилка встановлення рівня зовнішньої безпеки

en: Error setting SASL external user name
uk: Помилка встановлення зовнішнього імені користувача SASL

en: Preconnect command failed
uk: Помилка команди, попередньої з’єднанню

en: Connection to %s closed
uk: З’єднання з %s закрито

en: Connecting with "%s"...
uk: З’єднання з "%s"...

en: Tunnel error talking to %s: %s
uk: Помилка тунелю у з’єднанні з сервером %s: %s

en: Tunnel to %s returned error %d (%s)
uk: Тунель до %s поверну помилку %d (%s)

en: %s isn't a regular file
uk: %s не є звичайним файлом

en: The length calculation was wrong by %ld byte | The length calculation was wrong by %ld bytes
uk[0]: Обчислення довжини хибне на %ld байт
uk[1]: Обчислення довжини хибне на %ld байти
uk[2]: Обчислення довжини хибне на %ld байт

en: No decryption engine available for message
uk: Немає механізму розшифрування для листа

en: could not create temporary folder: %s
uk: не вдалось створити тимчасову скриньку: %s

en: could not write temporary mail folder: %s
uk: не вдалось записати тимчасову скриньку: %s

en: could not truncate temporary mail folder: %s
uk: не вийшло обрізати тимчасову скриньку: %s

en: Message file is empty
uk: Файл листа порожній

en: Message not modified
uk: Лист не змінено

en: Message of read-only mailbox modified! Ignoring changes.
uk: Листа в скринці лише для читання змінено! Зміни ігноруються.

en: Can't open message file: %s
uk: Неможливо відкрити файл листа: %s

note: L10N: %s is from strerror(errno)
en: Can't append to folder: %s
uk: Неможливо дозаписати до скриньки: %s

en: Complete
uk: Завершити

en: Hist Up
uk: Історія вверх

en: Hist Down
uk: Історія вниз

en: Hist Search
uk: Пошук в історії

en: Begin Line
uk: Початковий рядок

en: End Line
uk: Кінцевий рядок

en: Kill Line
uk: Убити рядок

en: Kill Word
uk: Убити слово

en: multipart message has no boundary parameter
uk: Багаточастинний лист не має параметру межі

en: Could not find sorting function [report this bug]
uk: Не знайдено функцію сортування [сповістіть про це]

en: Sorting mailbox...
uk: Сортування скриньки...

note: L10N: The compose menu autocrypt prompt. (e)ncrypt enables encryption via autocrypt. (c)lear sets cleartext. (a)utomatic defers to the recommendation.
en: Autocrypt: (e)ncrypt, (c)lear, (a)utomatic?
uk: Autocrypt: (e)шифрувати, (c)очистити, (a)автоматично?

en: No PGP backend configured
uk: Підтримку PGP не налаштовано

en: S/MIME already selected. Clear and continue?
uk: S/MIME вже вибрано. Очистити і продовжити?

en: No S/MIME backend configured
uk: Підтримку S/MIME не налаштовано

en: PGP already selected. Clear and continue?
uk: PGP вже вибрано. Очистити і продовжити?

note: L10N: Compose menu field.  May not want to translate.
en: From:
uk: Від:

note: L10N: Compose menu field.  May not want to translate.
en: To:
uk: Кому:

note: L10N: Compose menu field.  May not want to translate.
en: Subject:
uk: Тема:

note: L10N: Compose menu field.  Holds "Encrypt", "Sign" related information
en: Security:
uk: Безпека:

note: L10N: This string is used by the compose menu. Since it is hidden by default, it does not increase the indentation of other compose menu fields.  However, if possible, it should not be longer than the other compose menu fields.  Since it shares the row with "Encrypt with:", it should not be longer t
en: Sign as:
uk: Підпис як:

note: L10N: Compose menu field.  May not want to translate.
en: Newsgroups:
uk: Групи новин:

en: Headers:
uk: Заголовки:

note: L10N: Autocrypt recommendation flag: off. This is displayed when Autocrypt is turned off.
en: Off
uk: Вимк.

note: L10N: Autocrypt recommendation flag: no. This is displayed when Autocrypt cannot encrypt to the recipients.
en: No
uk: Ні

note: L10N: Autocrypt recommendation flag: discouraged. This is displayed when Autocrypt believes encryption should not be used. This might occur if one of the recipient Autocrypt Keys has not been used recently, or if the only key available is a Gossip Header key.
en: Discouraged
uk: Не зрозуміло

note: L10N: Autocrypt recommendation flag: available. This is displayed when Autocrypt believes encryption is possible, but leaves enabling it up to the sender.  Probably because "prefer encrypt" is not set in both the sender and recipient keys.
en: Available
uk: Доступно

note: L10N: Autocrypt recommendation flag: yes. This is displayed when Autocrypt would normally enable encryption automatically.
en: Yes
uk: Так

en: Sign, Encrypt
uk: Підписати, зашифрувати

en: Encrypt
uk: Шифрувати

en: Sign
uk: Підписати

en: None
uk: Нема

en:  (inline PGP)
uk:  (PGP/текст)

en:  (OppEnc mode)
uk:  (режим OppEnc)

en: <default>
uk: <типово>

en: Encrypt with:
uk: Зашифрувати:

note: L10N: The autocrypt compose menu Recommendation field. Displays the output of the recommendation engine (Off, No, Discouraged, Available, Yes)
en: Recommendation:
uk: Рекомендація:

en: (+%d more) | (+%d more)
uk[0]: +%d більше
uk[1]: +%d більше
uk[2]: +%d більше

en: Warning: message contains no From: header
uk: Увага: лист не містить заголовка From:

en: Bounce message to:
uk: Відбити листа до:

en: Bounce tagged messages to:
uk: Відбити позначені листи до:

en: Error parsing address
uk: Помилка розпізнавання адреси

en: Bounce message to %s? | Bounce messages to %s?
uk[0]: Відбити листа до %s?
uk[1]: Відбити листи до %s?
uk[2]: Відбити листи до %s?

en: Message not bounced | Messages not bounced
uk[0]: Листа не відбито
uk[1]: Листи не відбито
uk[2]: Листи не відбито

en: Message bounced | Messages bounced
uk[0]: Листа відбито
uk[1]: Листи відбито
uk[2]: Листи відбито

en: Can't create filter process
uk: Неможливо створити процес фільтру

en: Pipe to command:
uk: Передати програмі:

en: No printing command has been defined
uk: Команду для друку не визначено

en: Print message? | Print tagged messages?
uk[0]: Друкувати лист?
uk[1]: Друкувати позначені листи?
uk[2]: Друкувати позначені листи?

en: Message printed | Messages printed
uk[0]: Лист надруковано
uk[1]: Листи надруковано
uk[2]: Листи надруковано

en: Message could not be printed | Messages could not be printed
uk[0]: Лист не можливо надрукувати
uk[1]: Листи не можливо надрукувати
uk[2]: Листи не можливо надрукувати

note: L10N: The highlighted letters must match the "Sort" options
en: Rev-Sort (d)ate,(f)rm,(r)ecv,(s)ubj,t(o),(t)hread,(u)nsort,si(z)e,s(c)ore,s(p)am,(l)abel?
uk: Зворот. сорт.: (d)дата,(f)від,(r)отр,(s)тема,(o)кому,(t)гілка,(u)без,(z)розмір,(c)рахунок,(p)спам,(l)позн?

note: L10N: The highlighted letters must match the "Rev-Sort" options
en: Sort (d)ate,(f)rm,(r)ecv,(s)ubj,t(o),(t)hread,(u)nsort,si(z)e,s(c)ore,s(p)am,(l)abel?
uk: Сортувати: (d)дата,(f)від,(r)отр,(s)тема,(o)кому,(t)гілка,(u)без,(z)розмір,(c)рахунок,(p)спам,(l)позн?

en: Shell command:
uk: Команда системи:

note: L10N: Progress meter message when copying tagged messages
en: Copying tagged messages...
uk: Копіювання позначених листів...

en: Copy tagged to mailbox
uk: Копіювати позначені до скриньки

en: Copy to mailbox
uk: Копіювати до скриньки

en: Decrypt-copy tagged to mailbox
uk: Розшифрувати-копіювати позначені до скриньки

en: Decrypt-copy to mailbox
uk: Розшифрувати-копіювати до скриньки

en: Decode-copy tagged to mailbox
uk: Розкодувати-копіювати позначені до скриньки

en: Decode-copy to mailbox
uk: Розкодувати-копіювати до скриньки

note: L10N: Progress meter message when saving tagged messages
en: Saving tagged messages...
uk: Зберігання позначених листів...

en: Save tagged to mailbox
uk: Зберегти позначені до скриньки

en: Save to mailbox
uk: Зберегти до скриньки

en: Decrypt-save tagged to mailbox
uk: Розшифрувати-зберегти позначені до скриньки

en: Decrypt-save to mailbox
uk: Розшифрувати-зберегти до скриньки

en: Decode-save tagged to mailbox
uk: Розкодувати-зберегти позначені до скриньки

en: Decode-save to mailbox
uk: Розкодувати-зберегти до скриньки

en: Copying to %s...
uk: Копіювання до %s...

note: L10N: Message when an index tagged save operation fails for some reason
en: Error saving tagged messages
uk: Помилка зберігання позначених листів

note: L10N: Message when an index/pager save operation fails for some reason
en: Error saving message
uk: Помилка зберігання листа

note: L10N: Message when an index tagged copy operation fails for some reason
en: Error copying tagged messages
uk: Помилка копіювання позначених листів

note: L10N: Message when an index/pager copy operation fails for some reason
en: Error copying message
uk: Помилка копіювання листа

en: Convert to %s upon sending?
uk: Перетворити на %s при надсиланні?

en: Content-Type changed to %s
uk: Тип даних змінено на %s

en: Character set changed to %s; not converting
uk: Кодування змінено на %s; не перетворюється

en: Character set changed to %s; converting
uk: Кодування змінено на %s; перетворюється

en: Threading is not enabled
uk: Формування гілок не дозволено

en: Clear flag
uk: Очистити прапорець

en: Set flag
uk: Задати прапорець

en: Exit NeoMutt without saving?
uk: Вийти з NeoMutt без збереження?

en: Press any key to continue...
uk: Натисніть будь-яку клавішу...

en:  ('?' for list):
uk:  ('?' - перелік):

en: Enter keys (%s to abort):
uk: Уведіть клавіші (%s — перервати):

en: Char = %s, Octal = %o, Decimal = %d
uk: Знак = %s, Вісімковий = %o, Десятковий = %d

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_ATTACH_FILE Compose Dialog: <op_attachment_attach_file>
en: attach files to this message
uk: приєднати файли до цього листа

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_ATTACH_MESSAGE Compose Dialog: <op_attachment_attach_message>
en: attach messages to this message
uk: приєднати листи до цього листа

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_ATTACH_NEWS_MESSAGE Compose Dialog: <op_attachment_attach_message>
en: attach news articles to this message
uk: приєднати статті новин до цього листа

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_COLLAPSE Attach Dialog: <op_attachment_collapse>
en: toggle display of subparts
uk: перемкнути відображення підчастин

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_DELETE Attach Dialog: <op_attachment_delete> L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_DETACH Compose Dialog: <op_attachment_detach> L10N: Help screen description for OP_DELETE Alias Dialog: <op_delete> Index: <op_delete> Postponed Dialog: <op_de
en: delete the current entry
uk: видалити поточну запис

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_EDIT_CONTENT_ID Compose Dialog: <op_attachment_edit_content_id>
en: edit the 'Content-ID' of the attachment
uk: змінити 'Content-ID' прикріплення

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_EDIT_DESCRIPTION Compose Dialog: <op_attachment_edit_description>
en: edit attachment description
uk: змінити опис прикріплення

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_EDIT_ENCODING Compose Dialog: <op_attachment_edit_encoding>
en: edit attachment transfer-encoding
uk: змінити кодування передачі прикріплення

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_EDIT_LANGUAGE Compose Dialog: <op_attachment_edit_language>
en: edit the 'Content-Language' of the attachment
uk: змінити 'Content-Language' прикріплення

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_EDIT_MIME Compose Dialog: <op_attachment_edit_mime>
en: edit attachment using mailcap entry
uk: змінити прикріплення за допомогою запису mailcap

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_EDIT_TYPE Attach Dialog: <op_attachment_edit_type> Compose Dialog: <op_attachment_edit_type> Index: <op_attachment_edit_type>
en: edit attachment content type
uk: змінити тип вмісту прикріплення

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_FILTER Compose Dialog: <op_attachment_filter>
en: filter attachment through a shell command
uk: фільтр прикріплення через команду оболонки

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_GET_ATTACHMENT Compose Dialog: <op_attachment_get_attachment>
en: get a temporary copy of an attachment
uk: отримати тимчасову копію прикріплення

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_GROUP_ALTS Compose Dialog: <op_attachment_group_alts>
en: group tagged attachments as 'multipart/alternative'
uk: групувати позначені прикріплення як 'multipart/alternative'

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_GROUP_LINGUAL Compose Dialog: <op_attachment_group_lingual>
en: group tagged attachments as 'multipart/multilingual'
uk: групувати позначені прикріплення як 'multipart/multilingual'

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_GROUP_RELATED Compose Dialog: <op_attachment_group_related>
en: group tagged attachments as 'multipart/related'
uk: групувати позначені прикріплення як 'multipart/related'

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_MOVE_DOWN Compose Dialog: <op_attachment_move_down>
en: move an attachment down in the attachment list
uk: перемістити прикріплення нижче у списку прикріплень

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_MOVE_UP Compose Dialog: <op_attachment_move_up>
en: move an attachment up in the attachment list
uk: перемістити прикріплення вище у списку прикріплень

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_NEW_MIME Compose Dialog: <op_attachment_new_mime>
en: compose new attachment using mailcap entry
uk: створити нове прикріплення, використовуючи mailcap

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_PIPE L10N: Help screen description for OP_PIPE Compose Dialog: <op_attachment_filter> Attach Dialog: <op_attachment_pipe> Index: <op_pipe>
en: pipe message/attachment to a shell command
uk: передати лист/прикріплення команді оболонки

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_PRINT Attach Dialog: <op_attachment_print> Compose Dialog: <op_attachment_print> L10N: Help screen description for OP_PRINT Index: <op_print>
en: print the current entry
uk: друкувати поточну позицію

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_RENAME_ATTACHMENT Compose Dialog: <op_attachment_rename_attachment>
en: send attachment with a different name
uk: надіслати прикріплення з іншою назвою

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_SAVE Attach Dialog: <op_attachment_save> Compose Dialog: <op_attachment_save> L10N: Help screen description for OP_SAVE Index: <op_save> Pager: <op_save>
en: save message/attachment to a mailbox/file
uk: зберегти лист/прикріплення у файл/скриньку

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_TOGGLE_DISPOSITION Compose Dialog: <op_attachment_toggle_disposition>
en: toggle disposition between inline/attachment
uk: змінити inline на attachment або навпаки

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_TOGGLE_RECODE Compose Dialog: <op_attachment_toggle_recode>
en: toggle recoding of this attachment
uk: перемкнути перекодування прикріплення

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_TOGGLE_UNLINK Compose Dialog: <op_attachment_toggle_unlink>
en: toggle whether to delete file after sending it
uk: вибрати, чи треба видаляти файл після відправки

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_UNDELETE Attach Dialog: <op_attachment_undelete> L10N: Help screen description for OP_UNDELETE Alias Dialog: <op_delete> Postponed Dialog: <op_delete> Index: <op_undelete>
en: undelete the current entry
uk: відновити поточну позицію

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_UNGROUP Compose Dialog: <op_attachment_ungroup>
en: ungroup 'multipart' attachment
uk: розгрупувати 'багаточастинні' прикріплення

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_UPDATE_ENCODING Compose Dialog: <op_attachment_update_encoding>
en: update an attachment's encoding info
uk: оновити інформацію про кодування прикріплення

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_VIEW Attach Dialog: <op_attachment_view> Compose Dialog: <op_display_headers>
en: view attachment using mailcap entry if necessary
uk: переглянути прикріплення за допомогою mailcap, якщо необхідно

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_VIEW_MAILCAP Attach Dialog: <op_attachment_view_mailcap> Compose Dialog: <op_display_headers>
en: force viewing of attachment using mailcap
uk: примусовий перегляд прикріплення з використанням mailcap

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_VIEW_PAGER Attach Dialog: <op_attachment_view_pager> Compose Dialog: <op_display_headers>
en: view attachment in pager using copiousoutput mailcap
uk: переглянути прикріплення у pager за допомогою докладного mailcap

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_VIEW_TEXT Attach Dialog: <op_attachment_view_text> Compose Dialog: <op_display_headers>
en: view attachment as text
uk: переглянути прикріплення як текст

note: L10N: Help screen description for OP_AUTOCRYPT_ACCT_MENU Index: <op_autocrypt_acct_menu>
en: manage autocrypt accounts
uk: керувати обліковими записами autocrypt

note: L10N: Help screen description for OP_AUTOCRYPT_CREATE_ACCT Autocrypt Dialog: <op_autocrypt_create_acct>
en: create a new autocrypt account
uk: створити обліковий запис autocrypt

note: L10N: Help screen description for OP_AUTOCRYPT_DELETE_ACCT Autocrypt Dialog: <op_autocrypt_delete_acct>
en: delete the current account
uk: видалити поточний обліковий запис autocrypt

note: L10N: Help screen description for OP_AUTOCRYPT_TOGGLE_ACTIVE Autocrypt Dialog: <op_autocrypt_toggle_active>
en: toggle the current account active/inactive
uk: зробити поточний обліковий запис активним/неактивним

note: L10N: Help screen description for OP_AUTOCRYPT_TOGGLE_PREFER Autocrypt Dialog: <op_autocrypt_toggle_prefer>
en: toggle the current account prefer-encrypt flag
uk: увімкнути/вимкнути перевагу шифрування

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_AUTOCRYPT_MENU Envelope Window: <op_compose_autocrypt_menu>
en: show autocrypt compose menu options
uk: показати параметри меню autocrypt

note: L10N: Help screen description for OP_ALIAS_DIALOG Index: <op_alias_dialog>
en: open the aliases dialog
uk: відкриває віконце псевдонімів

note: L10N: Help screen description for OP_BOTTOM_PAGE Menu: <menu_movement>
en: move to the bottom of the page
uk: перейти до кінця сторінки

note: L10N: Help screen description for OP_BOUNCE_MESSAGE Attach Dialog: <op_bounce_message> Index: <op_bounce_message>
en: remail a message to another user
uk: надіслати копію листа іншому адресату

note: L10N: Help screen description for OP_BROWSER_GOTO_FOLDER Browser: <op_toggle_mailboxes>
en: swap the current folder position with $folder if it exists
uk: поміняти місце поточної теки на $folder, якщо вона існує

note: L10N: Help screen description for OP_BROWSER_NEW_FILE Browser: <op_browser_new_file>
en: select a new file in this directory
uk: вибрати новий файл в цьому каталозі

note: L10N: Help screen description for OP_BROWSER_SUBSCRIBE Browser: <op_browser_subscribe>
en: subscribe to current mbox (IMAP/NNTP only)
uk: підписатися на поточну скриньку (лише IMAP/NNTP)

note: L10N: Help screen description for OP_BROWSER_TELL Browser: <op_browser_tell>
en: display the currently selected file's name
uk: відображати поточну вибрану назву файлу

note: L10N: Help screen description for OP_BROWSER_TOGGLE_LSUB Browser: <op_browser_toggle_lsub>
en: toggle view all/subscribed mailboxes (IMAP only)
uk: вибрати: перелік всіх/підписаних (лише IMAP)

note: L10N: Help screen description for OP_BROWSER_UNSUBSCRIBE Browser: <op_browser_subscribe>
en: unsubscribe from current mbox (IMAP/NNTP only)
uk: відписатися від поточної скриньки (лише IMAP/NNTP)

note: L10N: Help screen description for OP_BROWSER_VIEW_FILE Browser: <op_browser_view_file>
en: view file
uk: переглянути файл

note: L10N: Help screen description for OP_CATCHUP Browser: <op_catchup> Index: <op_catchup>
en: mark all articles in newsgroup as read
uk: позначити всі статті в групі новин прочитаними

note: L10N: Help screen description for OP_CHANGE_DIRECTORY Browser: <op_change_directory>
en: change directories
uk: змінювати каталоги

note: L10N: Help screen description for OP_CHECK_NEW Browser: <op_toggle_mailboxes>
en: check mailboxes for new mail
uk: перевірити наявність нової пошти у скриньках

note: L10N: Help screen description for OP_CHECK_STATS Global: <op_check_stats>
en: calculate message statistics for all mailboxes
uk: обчислити статистику повідомлень для всіх скриньок

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_FILE Compose Dialog: <op_compose_edit_file>
en: edit the file to be attached
uk: змінити файл, що прикріпляється

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_MESSAGE Compose Dialog: <op_compose_edit_message>
en: edit the message
uk: змінити лист

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_ISPELL Compose Dialog: <op_compose_ispell>
en: run ispell on the message
uk: перевірити граматику у листі (ispell)

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_POSTPONE_MESSAGE Compose Dialog: <op_compose_postpone_message>
en: save this message to send later
uk: зберегти цей лист, аби відіслати пізніше

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_RENAME_FILE Compose Dialog: <op_compose_rename_file>
en: rename/move an attached file
uk: перейменувати приєднаний файл

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_SEND_MESSAGE Compose Dialog: <op_compose_send_message>
en: send the message
uk: надіслати лист

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_TO_SENDER Attach Dialog: <op_compose_to_sender> Index: <op_compose_to_sender>
en: compose new message to the current message sender
uk: написати нового листа відправнику поточного листа

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_WRITE_MESSAGE Compose Dialog: <op_compose_write_message>
en: write the message to a folder
uk: додати лист до скриньки

note: L10N: Help screen description for OP_COPY_MESSAGE Index: <op_save>
en: copy a message to a file/mailbox
uk: копіювати лист у файл/скриньку

note: L10N: Help screen description for OP_CREATE_ALIAS Alias Dialog: <op_create_alias> Index: <op_create_alias>
en: create an alias from a message sender
uk: створити псевдонім на відправника листа

note: L10N: Help screen description for OP_CREATE_MAILBOX Browser: <op_create_mailbox>
en: create a new mailbox (IMAP only)
uk: створити нову скриньку (лише IMAP)

note: L10N: Help screen description for OP_CURRENT_BOTTOM Menu: <menu_movement>
en: move entry to bottom of screen
uk: пересунути позицію донизу екрану

note: L10N: Help screen description for OP_CURRENT_MIDDLE Menu: <menu_movement>
en: move entry to middle of screen
uk: пересунути позицію досередини екрану

note: L10N: Help screen description for OP_CURRENT_TOP Menu: <menu_movement>
en: move entry to top of screen
uk: пересунути позицію догори екрану

note: L10N: Help screen description for OP_DECODE_COPY Index: <op_save>
en: make decoded (text/plain) copy
uk: зробити декодовану (простий текст) копію

note: L10N: Help screen description for OP_DECODE_SAVE Index: <op_save>
en: make decoded copy (text/plain) and delete
uk: зробити декодовану копію (текст) і видалити

note: L10N: Help screen description for OP_DELETE_MAILBOX Browser: <op_delete_mailbox>
en: delete the current mailbox (IMAP only)
uk: видалити поточну скриньку (лише IMAP)

note: L10N: Help screen description for OP_DELETE_SUBTHREAD Index: <op_delete_thread>
en: delete all messages in subthread
uk: видалити всі листи підгілки

note: L10N: Help screen description for OP_DELETE_THREAD Index: <op_delete_thread>
en: delete all messages in thread
uk: видалити всі листи гілки

note: L10N: Help screen description for OP_DESCEND_DIRECTORY Browser: <op_generic_select_entry>
en: descend into a directory
uk: увійти в каталог

note: L10N: Help screen description for OP_DISPLAY_ADDRESS Index: <op_display_address>
en: display full address of sender
uk: показати повну адресу відправника

note: L10N: Help screen description for OP_DISPLAY_HEADERS Attach Dialog: <op_attachment_view> Compose Dialog: <op_display_headers> Index: <op_display_message>
en: display message and toggle header weeding
uk: показати лист і вимкн./увімкн. стискання заголовків

note: L10N: Help screen description for OP_DISPLAY_MESSAGE Index: <op_display_message>
en: display a message
uk: показати лист

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_BACKSPACE Text Entry: <op_editor_backspace>
en: delete the char in front of the cursor
uk: видалити символ перед курсором

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_BACKWARD_CHAR Text Entry: <op_editor_backward_char>
en: move the cursor one character to the left
uk: пересунути курсор на один символ вліво

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_BACKWARD_WORD Text Entry: <op_editor_backward_word>
en: move the cursor to the beginning of the word
uk: перемістити курсор на початок слова

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_BOL Text Entry: <op_editor_bol>
en: jump to the beginning of the line
uk: перейти на початок рядка

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_CAPITALIZE_WORD Text Entry: <op_editor_capitalize_word>
en: capitalize the word
uk: написати слово з великої літери

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_COMPLETE Text Entry: <op_editor_complete>
en: complete filename or alias
uk: завершити назву файлу або псевдонім

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_COMPLETE_QUERY Text Entry: <op_editor_complete>
en: complete address with query
uk: доповнювати адресу за запитом

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_DELETE_CHAR Text Entry: <op_editor_delete_char>
en: delete the char under the cursor
uk: видалити символ на місці курсору

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_DOWNCASE_WORD Text Entry: <op_editor_capitalize_word>
en: convert the word to lower case
uk: перетворити літери слова на маленькі

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_EOL Text Entry: <op_editor_eol>
en: jump to the end of the line
uk: перейти в кінець рядка

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_FORWARD_CHAR Text Entry: <op_editor_forward_char>
en: move the cursor one character to the right
uk: пересунути курсор на один символ вправо

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_FORWARD_WORD Text Entry: <op_editor_forward_word>
en: move the cursor to the end of the word
uk: пересунути курсор до кінця слова

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_HISTORY_DOWN Text Entry: <op_editor_history_down>
en: scroll down through the history list
uk: прокрутити вниз список історії

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_HISTORY_SEARCH Text Entry: <op_editor_history_search>
en: search through the history list
uk: шукати в списку історії

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_HISTORY_UP Text Entry: <op_editor_history_up>
en: scroll up through the history list
uk: прокрутити список історії вверх

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_KILL_EOL Text Entry: <op_editor_kill_eol>
en: delete chars from cursor to end of line
uk: видалити знаки від курсора до кінця рядка

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_KILL_EOW Text Entry: <op_editor_kill_eow>
en: delete chars from the cursor to the end of the word
uk: видалити знаки від курсора до кінця слова

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_KILL_LINE Text Entry: <op_editor_kill_line>
en: delete chars from cursor to beginning the line
uk: видалити знаки від курсора до початку рядка

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_KILL_WHOLE_LINE Text Entry: <op_editor_kill_whole_line>
en: delete all chars on the line
uk: видалити всі знаки в рядку

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_KILL_WORD Text Entry: <op_editor_kill_word>
en: delete the word in front of the cursor
uk: видалити слово перед курсором

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_MAILBOX_CYCLE Text Entry: <op_editor_complete>
en: cycle among incoming mailboxes
uk: перейти по вхідних скриньках

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_QUOTE_CHAR Text Entry: <op_editor_quote_char>
en: quote the next typed key
uk: сприйняти наступний символ, як є

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_TRANSPOSE_CHARS Text Entry: <op_editor_transpose_chars>
en: transpose character under cursor with previous
uk: пересунути поточний символ до попереднього

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_UPCASE_WORD Text Entry: <op_editor_capitalize_word>
en: convert the word to upper case
uk: перетворити літери слова на великі

note: L10N: Help screen description for OP_EDIT_LABEL Index: <op_edit_label>
en: add, change, or delete a message's label
uk: додати, змінити або видалити помітку листа

note: L10N: Help screen description for OP_EDIT_OR_VIEW_RAW_MESSAGE Index: <op_edit_raw_message>
en: edit the raw message if the mailbox is not read-only, otherwise view it
uk: змінити текст листа, якщо скринька не лише для читання, в іншому випадку переглянути його

note: L10N: Help screen description for OP_EDIT_RAW_MESSAGE Index: <op_edit_raw_message>
en: edit the raw message (edit and edit-raw-message are synonyms)
uk: змінити текст листа (edit та edit-raw-message є синонімами)

note: L10N: Help screen description for OP_END_COND Index: <op_end_cond>
en: end of conditional execution (noop)
uk: кінець умовного виразу

note: L10N: Help screen description for OP_ENTER_COMMAND Global: <op_enter_command>
en: enter a neomuttrc command
uk: ввести команду neomuttrc

note: L10N: Help screen description for OP_ENTER_MASK Browser: <op_enter_mask>
en: enter a file mask
uk: ввести маску файлів

note: L10N: Help screen description for OP_EXIT Alias Dialog: <op_exit> Attach Dialog: <op_exit> Autocrypt Dialog: <op_exit> Browser: <op_exit> Compose Dialog: <op_exit> GPGME Key Selection Dialog: <op_exit> Index: <op_exit> Pager: <op_exit> PGP Key Selection Dialog: <op_exit> Postponed Dialog: <op_exit> 
en: exit this menu
uk: вийти з цього меню

note: L10N: Help screen description for OP_FIRST_ENTRY Menu: <menu_movement>
en: move to the first entry
uk: перейти до першої позиції

note: L10N: Help screen description for OP_FLAG_MESSAGE Index: <op_flag_message>
en: toggle a message's 'important' flag
uk: змінити прапорець листа 'важливий'

note: L10N: Help screen description for OP_FOLLOWUP Attach Dialog: <op_followup> Index: <op_post>
en: followup to newsgroup
uk: переслати до групи новин

note: L10N: Help screen description for OP_FORWARD_MESSAGE Attach Dialog: <op_forward_message> Index: <op_forward_message>
en: forward a message with comments
uk: переслати лист із коментарем

note: L10N: Help screen description for OP_FORWARD_TO_GROUP Attach Dialog: <op_forward_to_group> Index: <op_post>
en: forward to newsgroup
uk: переслати до групи новин

note: L10N: Help screen description for OP_GENERIC_SELECT_ENTRY Alias Dialog: <op_generic_select_entry> Browser: <op_generic_select_entry> GPGME Key Selection Dialog: <op_generic_select_entry> History Dialog: <op_generic_select_entry> Pattern Dialog: <op_generic_select_entry> PGP Key Selection Dialog: <op
en: select the current entry
uk: вибрати поточну позицію

note: L10N: Help screen description for OP_GET_CHILDREN Index: <op_get_children>
en: get all children of the current message
uk: отримати всіх дітей поточного листа

note: L10N: Help screen description for OP_GET_MESSAGE Index: <op_get_message>
en: get message with Message-Id
uk: отримати листа з Message-Id

note: L10N: Help screen description for OP_GET_PARENT Index: <op_get_message>
en: get parent of the current message
uk: отримати батька поточного листа

note: L10N: Help screen description for OP_GOTO_PARENT Browser: <op_change_directory>
en: go to parent directory
uk: перейти до батьківського каталогу

note: L10N: Help screen description for OP_GROUP_CHAT_REPLY Index: <op_group_reply> Attach Dialog: <op_reply>
en: reply to all recipients preserving To/Cc
uk: відповісти всім адресатам зі збереженням To/Cc

note: L10N: Help screen description for OP_GROUP_REPLY Index: <op_group_reply> Attach Dialog: <op_reply>
en: reply to all recipients
uk: відповісти всім адресатам

note: L10N: Help screen description for OP_HALF_DOWN Menu: <menu_movement> Pager: <op_pager_half_down>
en: scroll down 1/2 page
uk: прогорнути на півсторінки вниз

note: L10N: Help screen description for OP_HALF_UP Menu: <menu_movement> Pager: <op_pager_half_up>
en: scroll up 1/2 page
uk: прогорнути на півсторінки вверх

note: L10N: Help screen description for OP_HELP Text Entry: <op_help> Menu: <op_help> Pager: <op_help>
en: this screen
uk: цей екран

note: L10N: Help screen description for OP_JUMP Index: <op_jump> Menu: <op_jump>
en: jump to an index number
uk: перейти до позиції під номером

note: L10N: Help screen description for OP_LAST_ENTRY Menu: <menu_movement>
en: move to the last entry
uk: перейти до останньої позиції

note: L10N: Help screen description for OP_LIMIT_CURRENT_THREAD Index: <op_main_limit>
en: limit view to current thread
uk: обмежити перегляд для поточної гілки

note: L10N: Help screen description for OP_LIST_REPLY Index: <op_list_reply> Attach Dialog: <op_reply>
en: reply to specified mailing list
uk: відповісти до вказаної поштової розсилки

note: L10N: Help screen description for OP_LIST_SUBSCRIBE Attach Dialog: <op_list_subscribe> Index: <op_list_subscribe>
en: subscribe to a mailing list
uk: підписатися на поштову розсилку

note: L10N: Help screen description for OP_LIST_UNSUBSCRIBE Attach Dialog: <op_list_unsubscribe> Index: <op_list_unsubscribe>
en: unsubscribe from a mailing list
uk: відписатися від поштової розсилки

note: L10N: Help screen description for OP_LOAD_ACTIVE Browser: <op_load_active>
en: load list of all newsgroups from NNTP server
uk: завантажити список усіх груп новин зі сервера NNTP

note: L10N: Help screen description for OP_MACRO
en: execute a macro
uk: виконати макрос

note: L10N: Help screen description for OP_MAIL Alias Dialog: <op_generic_select_entry> Index: <op_mail>
en: compose a new mail message
uk: написати нового листа

note: L10N: Help screen description for OP_MAILBOX_LIST Browser: <op_mailbox_list> Index: <op_mailbox_list>
en: list mailboxes with new mail
uk: перелік скриньок із новою поштою.

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_BREAK_THREAD Index: <op_main_break_thread>
en: break the thread in two
uk: розбити гілку на дві

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_CHANGE_FOLDER Index: <op_main_change_folder>
en: open a different folder
uk: відкрити іншу теку

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_CHANGE_FOLDER_READONLY Index: <op_main_change_folder>
en: open a different folder in read only mode
uk: відкрити іншу скриньку тільки для читання

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_CHANGE_GROUP Index: <op_main_change_group>
en: open a different newsgroup
uk: відкрити іншу групу новин

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_CHANGE_GROUP_READONLY Index: <op_main_change_group>
en: open a different newsgroup in read only mode
uk: відкрити іншу групу новин у режимі лише для читання

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_CLEAR_FLAG Index: <op_main_set_flag>
en: clear a status flag from a message
uk: прибрати прапорець стану для листа

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_COLLAPSE_ALL Index: <op_main_collapse_all>
en: collapse/uncollapse all threads
uk: згорнути/розгорнути всі гілки

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_COLLAPSE_THREAD Index: <op_main_collapse_thread>
en: collapse/uncollapse current thread
uk: згорнути/розгорнути поточну гілку

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_FETCH_MAIL Index: <op_main_fetch_mail>
en: retrieve mail from POP server
uk: отримати пошту з сервера POP

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_IMAP_FETCH Index: <op_main_imap_fetch>
en: force retrieval of mail from IMAP server
uk: примусово отримати пошту з сервера IMAP

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_IMAP_LOGOUT_ALL Index: <op_main_imap_logout_all>
en: logout from all IMAP servers
uk: вийти з усіх IMAP-серверів

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_LIMIT Alias Dialog: <op_main_limit> Index: <op_main_limit>
en: show only messages matching a pattern
uk: показати лише листи, що відповідають виразу

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_LINK_THREADS Index: <op_main_link_threads>
en: link tagged message to the current one
uk: об’єднати виділені листи з поточним

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_MODIFY_TAGS Index: <op_main_modify_tags>
en: modify (notmuch/imap) tags
uk: змінити позначки (notmuch/imap)

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_MODIFY_TAGS_THEN_HIDE Index: <op_main_modify_tags>
en: modify (notmuch/imap) tags and then hide message
uk: змінити позначки (notmuch/imap) і потім сховати листа

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_NEW Index: <op_main_next_new>
en: jump to the next new message
uk: перейти до наступного нового листа

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_NEW_THEN_UNREAD Index: <op_main_next_new>
en: jump to the next new or unread message
uk: перейти до наступного нового чи нечитаного листа

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_SUBTHREAD Index: <op_main_next_thread>
en: jump to the next subthread
uk: перейти до наступної підгілки

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_THREAD Index: <op_main_next_thread>
en: jump to the next thread
uk: перейти до наступної гілки

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_UNDELETED Index: <op_main_next_undeleted>
en: move to the next undeleted message
uk: перейти до наступного невидаленого листа

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_UNREAD Index: <op_main_next_new>
en: jump to the next unread message
uk: перейти до наступного нечитаного листа

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_UNREAD_MAILBOX Index: <op_main_next_unread_mailbox>
en: open next mailbox with new mail
uk: відкрити нову скриньку з непрочитаною поштою

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PARENT_MESSAGE Index: <op_main_root_message>
en: jump to parent message in thread
uk: перейти до батьківського листа в гілці

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PREV_NEW Index: <op_main_next_new>
en: jump to the previous new message
uk: перейти до попереднього нового листа

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PREV_NEW_THEN_UNREAD Index: <op_main_next_new>
en: jump to the previous new or unread message
uk: перейти до попереднього нового чи нечитаного листа

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PREV_SUBTHREAD Index: <op_main_next_thread>
en: jump to previous subthread
uk: перейти до попередньої підгілки

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PREV_THREAD Index: <op_main_next_thread>
en: jump to previous thread
uk: перейти до попередньої гілки

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PREV_UNDELETED Index: <op_main_prev_undeleted>
en: move to the previous undeleted message
uk: перейти до попереднього невидаленого листа

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PREV_UNREAD Index: <op_main_next_new>
en: jump to the previous unread message
uk: перейти до попереднього нечитаного листа

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_QUASI_DELETE Index: <op_main_quasi_delete>
en: delete from NeoMutt, don't touch on disk
uk: видалити з NeoMutt, не чіпати на диску

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_READ_SUBTHREAD Index: <op_main_read_thread>
en: mark the current subthread as read
uk: позначити поточну гілку як прочитану

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_READ_THREAD Index: <op_main_read_thread>
en: mark the current thread as read
uk: позначити поточну гілку як прочитану

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_ROOT_MESSAGE Index: <op_main_root_message>
en: jump to root message in thread
uk: перейти до кореневого листа в гілці

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_SET_FLAG Index: <op_main_set_flag>
en: set a status flag on a message
uk: встановити прапорець стану листа

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_SHOW_LIMIT Index: <op_main_show_limit>
en: show currently active limit pattern
uk: показати поточний вираз обмеження

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_SYNC_FOLDER Index: <op_main_sync_folder>
en: save changes to mailbox
uk: зберегти зміни до скриньки

note: L10N: Help screen description for OP_MARK_MSG Index: <op_mark_msg>
en: create a hotkey macro for the current message
uk: створити макрос для поточного листа

note: L10N: Help screen description for OP_MIDDLE_PAGE Menu: <menu_movement>
en: move to the middle of the page
uk: перейти до середини сторінки

note: L10N: Help screen description for OP_NEXT_ENTRY Menu: <menu_movement> Index: <op_next_entry>
en: move to the next entry
uk: перейти до наступної позиції

note: L10N: Help screen description for OP_NEXT_LINE Menu: <menu_movement> Pager: <op_pager_next_line>
en: scroll down one line
uk: прокрутити на рядок вниз

note: L10N: Help screen description for OP_NEXT_PAGE Menu: <menu_movement> Pager: <op_pager_next_page>
en: move to the next page
uk: перейти до наступної сторінки

note: L10N: Help screen description for OP_PAGER_BOTTOM Pager: <op_pager_bottom>
en: jump to the bottom of the message
uk: перейти до кінця листа

note: L10N: Help screen description for OP_PAGER_HIDE_QUOTED Pager: <op_pager_hide_quoted>
en: toggle display of quoted text
uk: вимк./увімкн. відображення цитованого тексту

note: L10N: Help screen description for OP_PAGER_SKIP_HEADERS Pager: <op_pager_skip_headers>
en: jump to first line after headers
uk: перейти до першого рядка після заголовків

note: L10N: Help screen description for OP_PAGER_SKIP_QUOTED Pager: <op_pager_skip_quoted>
en: skip beyond quoted text
uk: пропустити цитований текст цілком

note: L10N: Help screen description for OP_PAGER_TOP Pager: <op_pager_top>
en: jump to the top of the message
uk: перейти на початок листа

note: L10N: Help screen description for OP_POST Index: <op_post>
en: post message to newsgroup
uk: опублікувати листа до групи новин

note: L10N: Help screen description for OP_PREV_ENTRY Menu: <menu_movement> Index: <op_prev_entry>
en: move to the previous entry
uk: перейти до попередньої позицїї

note: L10N: Help screen description for OP_PREV_LINE Menu: <menu_movement> Pager: <op_pager_prev_line>
en: scroll up one line
uk: прокрутити на рядок уверх

note: L10N: Help screen description for OP_PREV_PAGE Menu: <menu_movement> Pager: <op_pager_prev_page>
en: move to the previous page
uk: перейти на попередню сторінку

note: L10N: Help screen description for OP_PURGE_MESSAGE Index: <op_delete>
en: delete the current entry, bypassing the trash folder
uk: видалити поточний запис в обхід теки смітника

note: L10N: Help screen description for OP_PURGE_THREAD Index: <op_delete_thread>
en: delete the current thread, bypassing the trash folder
uk: видалити поточну гілку в обхід теки смітника

note: L10N: Help screen description for OP_QUERY Alias Dialog: <op_query> Index: <op_query>
en: query external program for addresses
uk: запит адрес у зовнішньої програми

note: L10N: Help screen description for OP_QUERY_APPEND Alias Dialog: <op_query>
en: append new query results to current results
uk: додати результати нового запиту до поточних

note: L10N: Help screen description for OP_QUIT History Dialog: <op_quit> Index: <op_quit> Pattern Dialog: <op_quit>
en: save changes to mailbox and quit
uk: зберегти зміни до скриньки і вийти

note: L10N: Help screen description for OP_RECALL_MESSAGE Index: <op_recall_message>
en: recall a postponed message
uk: викликати залишений лист

note: L10N: Help screen description for OP_RECONSTRUCT_THREAD Index: <op_get_children>
en: reconstruct thread containing current message
uk: перебудувати гілку з поточним листом

note: L10N: Help screen description for OP_REDRAW Text Entry: <op_redraw> Global: <op_redraw>
en: clear and redraw the screen
uk: очистити та перемалювати екран

note: L10N: Help screen description for OP_RENAME_MAILBOX Browser: <op_rename_mailbox>
en: rename the current mailbox (IMAP only)
uk: перейменувати поточну скриньку (лише IMAP)

note: L10N: Help screen description for OP_REPLY Attach Dialog: <op_reply> Index: <op_reply>
en: reply to a message
uk: відповісти на лист

note: L10N: Help screen description for OP_RESEND Attach Dialog: <op_resend> Index: <op_resend>
en: use the current message as a template for a new one
uk: взяти цей лист у якості шаблону для нового

note: L10N: Help screen description for OP_SEARCH Menu: <menu_search> Pager: <op_pager_search> Alias Dialog: <op_search> Index: <op_search> Postponed Dialog: <op_search>
en: search for a regular expression
uk: пошук регулярного виразу

note: L10N: Help screen description for OP_SEARCH_NEXT Menu: <menu_search> Pager: <op_pager_search_next> Alias Dialog: <op_search> Index: <op_search> Postponed Dialog: <op_search>
en: search for next match
uk: пошук наступної відповідності

note: L10N: Help screen description for OP_SEARCH_OPPOSITE Menu: <menu_search> Pager: <op_pager_search_next> Alias Dialog: <op_search> Index: <op_search> Postponed Dialog: <op_search>
en: search for next match in opposite direction
uk: пошук наступного у зворотньому напрямку

note: L10N: Help screen description for OP_SEARCH_REVERSE Menu: <menu_search> Pager: <op_pager_search> Alias Dialog: <op_search> Index: <op_search> Postponed Dialog: <op_search>
en: search backwards for a regular expression
uk: пошук виразу в напрямку назад

note: L10N: Help screen description for OP_SEARCH_TOGGLE Pager: <op_search_toggle>
en: toggle search pattern coloring
uk: вимк./увімкнути виділення виразу пошуку

note: L10N: Help screen description for OP_SHELL_ESCAPE Global: <op_shell_escape>
en: invoke a command in a subshell
uk: викликати команду оболонки

note: L10N: Help screen description for OP_SHOW_LOG_MESSAGES Global: <op_show_log_messages>
en: show log (and debug) messages
uk: показати повідомлення журналу (і зневадження)

note: L10N: Help screen description for OP_SORT Alias Dialog: <op_sort> Browser: <op_sort> Index: <op_sort>
en: sort messages
uk: сортувати листи

note: L10N: Help screen description for OP_SORT_REVERSE Alias Dialog: <op_sort> Browser: <op_sort> Index: <op_sort>
en: sort messages in reverse order
uk: сортувати листи у зворотньому порядку

note: L10N: Help screen description for OP_SUBSCRIBE_PATTERN Browser: <op_subscribe_pattern>
en: subscribe to newsgroups matching a pattern
uk: підписатися на групи новин, що відповідають шаблону

note: L10N: Help screen description for OP_TAG Index: <op_tag>
en: tag the current entry
uk: виділити поточну позицію

note: L10N: Help screen description for OP_TAG_PREFIX
en: apply next function to tagged messages
uk: використати наступну функцію до виділеного

note: L10N: Help screen description for OP_TAG_PREFIX_COND
en: apply next function ONLY to tagged messages
uk: застосувати наступну функцію лише для позначених листів

note: L10N: Help screen description for OP_TAG_SUBTHREAD Index: <op_tag_thread>
en: tag the current subthread
uk: виділити поточну підгілку

note: L10N: Help screen description for OP_TAG_THREAD Index: <op_tag_thread>
en: tag the current thread
uk: виділити поточну гілку

note: L10N: Help screen description for OP_TOGGLE_MAILBOXES Browser: <op_toggle_mailboxes>
en: toggle whether to browse mailboxes or all files
uk: вибір між переглядом скриньок або всіх файлів

note: L10N: Help screen description for OP_TOGGLE_NEW Index: <op_toggle_new>
en: toggle a message's 'new' flag
uk: змінити прапорець листа 'новий'

note: L10N: Help screen description for OP_TOGGLE_READ Index: <op_main_limit>
en: toggle view of read messages
uk: перемкнути вигляд прочитаних листів

note: L10N: Help screen description for OP_TOGGLE_WRITE Index: <op_toggle_write>
en: toggle whether the mailbox will be rewritten
uk: вимкнути/увімкнути перезаписування скриньки

note: L10N: Help screen description for OP_TOP_PAGE Menu: <menu_movement>
en: move to the top of the page
uk: перейти до початку сторінки

note: L10N: Help screen description for OP_UNCATCHUP Browser: <op_catchup>
en: mark all articles in newsgroup as unread
uk: позначити всі статті в групі новин непрочитаними

note: L10N: Help screen description for OP_UNDELETE_SUBTHREAD Index: <op_undelete_thread>
en: undelete all messages in subthread
uk: відновити всі листи підгілки

note: L10N: Help screen description for OP_UNDELETE_THREAD Index: <op_undelete_thread>
en: undelete all messages in thread
uk: відновити всі листи гілки

note: L10N: Help screen description for OP_UNSUBSCRIBE_PATTERN Browser: <op_subscribe_pattern>
en: unsubscribe from newsgroups matching a pattern
uk: відписатися від групи новин, що відповідають шаблону

note: L10N: Help screen description for OP_VERSION Global: <op_version>
en: show the NeoMutt version number and date
uk: показати версію і дату NeoMutt

note: L10N: Help screen description for OP_VIEW_ATTACHMENTS Index: <op_view_attachments> Pager: <op_view_attachments>
en: show MIME attachments
uk: показати прикріплення MIME

note: L10N: Help screen description for OP_VIEW_RAW_MESSAGE Index: <op_edit_raw_message>
en: show the raw message
uk: показати текст листа

note: L10N: Help screen description for OP_WHAT_KEY Global: <op_what_key>
en: display the keycode for a key press
uk: показати код натиснутої клавіші

note: L10N: Help screen description for OP_DECRYPT_COPY Index: <op_save>
en: make decrypted copy
uk: зробити розшифровану копію

note: L10N: Help screen description for OP_DECRYPT_SAVE Index: <op_save>
en: make decrypted copy and delete
uk: зробити розшифровану копію і видалити

note: L10N: Help screen description for OP_EXTRACT_KEYS Attach Dialog: <op_extract_keys> Index: <op_extract_keys>
en: extract supported public keys
uk: розпакувати підтримувані відкриті ключі

note: L10N: Help screen description for OP_FORGET_PASSPHRASE Attach Dialog: <op_forget_passphrase> Compose Dialog: <op_forget_passphrase> Index: <op_forget_passphrase>
en: wipe passphrases from memory
uk: очистити паролі з памʼяті

note: L10N: Help screen description for OP_ENVELOPE_EDIT_BCC Envelope Window: <op_envelope_edit_bcc>
en: edit the BCC list
uk: змінити список BСС

note: L10N: Help screen description for OP_ENVELOPE_EDIT_CC Envelope Window: <op_envelope_edit_cc>
en: edit the CC list
uk: змінити список CC

note: L10N: Help screen description for OP_ENVELOPE_EDIT_FCC Envelope Window: <op_envelope_edit_fcc>
en: enter a file to save a copy of this message in
uk: увести назву файлу для збереження копії цього листа

note: L10N: Help screen description for OP_ENVELOPE_EDIT_FOLLOWUP_TO Envelope Window: <op_envelope_edit_followup_to>
en: edit the Followup-To field
uk: змінити поле Followup-To

note: L10N: Help screen description for OP_ENVELOPE_EDIT_FROM Envelope Window: <op_envelope_edit_from>
en: edit the from field
uk: змінити поле From

note: L10N: Help screen description for OP_ENVELOPE_EDIT_HEADERS Compose Dialog: <op_envelope_edit_headers>
en: edit the message with headers
uk: редагувати лист з заголовками

note: L10N: Help screen description for OP_ENVELOPE_EDIT_NEWSGROUPS Envelope Window: <op_envelope_edit_newsgroups>
en: edit the newsgroups list
uk: змінити список групи новин

note: L10N: Help screen description for OP_ENVELOPE_EDIT_REPLY_TO Envelope Window: <op_envelope_edit_reply_to>
en: edit the Reply-To field
uk: змінити поле Reply-To

note: L10N: Help screen description for OP_ENVELOPE_EDIT_SUBJECT Envelope Window: <op_envelope_edit_subject>
en: edit the subject of this message
uk: редагувати тему цього листа

note: L10N: Help screen description for OP_ENVELOPE_EDIT_TO Envelope Window: <op_envelope_edit_to>
en: edit the TO list
uk: змінити перелік To

note: L10N: Help screen description for OP_ENVELOPE_EDIT_X_COMMENT_TO Envelope Window: <op_envelope_edit_x_comment_to>
en: edit the X-Comment-To field
uk: змінити поле X-Comment-To

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_CHANGE_VFOLDER Index: <op_main_change_folder>
en: open a different virtual folder
uk: відкрити іншу віртуальну теку

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_ENTIRE_THREAD Index: <op_main_entire_thread>
en: read entire thread of the current message
uk: читати всю гілку поточного листа

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_VFOLDER_FROM_QUERY Index: <op_main_vfolder_from_query>
en: generate virtual folder from query
uk: створити віртуальну теку із запиту

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_VFOLDER_FROM_QUERY_READONLY Index: <op_main_vfolder_from_query>
en: generate a read-only virtual folder from query
uk: створити віртуальну теку лише для читання із запиту

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_WINDOWED_VFOLDER_BACKWARD Index: <op_main_windowed_vfolder>
en: shifts virtual folder time window backwards
uk: зсуває вікно віртуальної теки назад

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_WINDOWED_VFOLDER_FORWARD Index: <op_main_windowed_vfolder>
en: shifts virtual folder time window forwards
uk: зсуває вікно віртуальної теки вперед

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_WINDOWED_VFOLDER_RESET Index: <op_main_windowed_vfolder>
en: resets virtual folder time window to the present
uk: скидає вікно віртуальної теки до теперішнього

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACHMENT_ATTACH_KEY Compose Dialog: <op_attachment_attach_key>
en: attach a PGP public key
uk: приєднати відкритий ключ PGP

note: L10N: Help screen description for OP_CHECK_TRADITIONAL Attach Dialog: <op_check_traditional> Index: <op_check_traditional>
en: check for classic PGP
uk: перевірити на класичний PGP

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_PGP_MENU Envelope Window: <op_compose_pgp_menu>
en: show PGP options
uk: показати параметри PGP

note: L10N: Help screen description for OP_MAIL_KEY Index: <op_mail_key>
en: mail a PGP public key
uk: відіслати відкритий ключ PGP

note: L10N: Help screen description for OP_VIEW_ID GPGME Key Selection Dialog: <op_view_id> PGP Key Selection Dialog: <op_view_id>
en: view the key's user id
uk: побачити ідентіфікатор користувача ключа

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_FIRST Sidebar: <op_sidebar_first>
en: move the highlight to the first mailbox
uk: перемістити маркер до першої скриньки

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_LAST Sidebar: <op_sidebar_last>
en: move the highlight to the last mailbox
uk: перемістити маркер до останньої скриньки

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_NEXT Sidebar: <op_sidebar_next>
en: move the highlight to next mailbox
uk: перемістити маркер до наступної скриньки

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_NEXT_NEW Sidebar: <op_sidebar_next_new>
en: move the highlight to next mailbox with new mail
uk: перемістити маркер до наступної скриньки з новою поштою

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_OPEN Sidebar: <op_sidebar_open>
en: open highlighted mailbox
uk: відкрити обрану скриньку

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_PAGE_DOWN Sidebar: <op_sidebar_page_down>
en: scroll the sidebar down 1 page
uk: прокрутити бокову панель вниз на 1 сторінку

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_PAGE_UP Sidebar: <op_sidebar_page_up>
en: scroll the sidebar up 1 page
uk: прокрутиит бокову панель уверх на 1 сторінку

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_PREV Sidebar: <op_sidebar_prev>
en: move the highlight to previous mailbox
uk: перемістити маркер до попередньої скриньки

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_PREV_NEW Sidebar: <op_sidebar_prev_new>
en: move the highlight to previous mailbox with new mail
uk: перемістити маркер до попередньої скриньки з новою поштою

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_TOGGLE_VIRTUAL Sidebar: <op_sidebar_toggle_virtual>
en: toggle between mailboxes and virtual mailboxes
uk: перемкнути між скриньками і віртуальними скриньками

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_TOGGLE_VISIBLE Sidebar: <op_sidebar_toggle_visible>
en: make the sidebar (in)visible
uk: зробити бокову панель (не)видимою

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_SMIME_MENU Envelope Window: <op_compose_smime_menu>
en: show S/MIME options
uk: показати параметри S/MIME

en: null operation
uk: порожня операція

en: [-- Type: %s/%s%s%s, Encoding: %s, Size: %s --]
uk: [-- Тип: %s/%s%s%s, Кодування: %s, Розмір: %s --]

en: [-- Alternative Type #%d: %s/%s%s%s, Encoding: %s, Size: %s --]
uk: [-- Альтернативний тип #%d: %s/%s%s%s, Кодування: %s, Розмір: %s --]

en: [-- Autoview using %s --]
uk: [-- Автоперегляд через %s --]

en: Invoking autoview command: %s
uk: Виклик команди автоперегляду: %s

en: [-- Can't run %s --]
uk: [-- Неможливо запустити %s --]

en: [-- Autoview stderr of %s --]
uk: [-- Автоперегляд stderr %s --]

en: [-- Error: message/external-body has no access-type parameter --]
uk: [-- Помилка: message/external-body не має параметру типу доступу --]

note: L10N: If the translation of this string is a multi line string, then each line should start with "[-- " and end with " --]". The first "%s/%s" is a MIME type, e.g. "text/plain". The last %s expands to a date as returned by `mutt_date_parse_date()`. Note: The size argument printed is not the actual n
en: [-- This %s/%s attachment (size %s byte) has been deleted --]
    [-- on %s --]
     | [-- This %s/%s attachment (size %s bytes) has been deleted --]
    [-- on %s --]
uk[0]: [-- Це %s/%s прикріплення (розміром %s байт) видалено --]
    [-- на %s --]
uk[1]: [-- Це %s/%s прикріплення (розміром %s байти) видалено --]
    [-- на %s --]
uk[2]: [-- Це %s/%s прикріплення (розміром %s байт) видалено --]
    [-- на %s --]

note: L10N: If the translation of this string is a multi line string, then each line should start with "[-- " and end with " --]". The first "%s/%s" is a MIME type, e.g. "text/plain". Note: The size argument printed is not the actual number as passed to gettext but the prettified version, e.g. size = 2048
en: [-- This %s/%s attachment (size %s byte) has been deleted --]
     | [-- This %s/%s attachment (size %s bytes) has been deleted --]
uk[0]: [-- Це %s/%s прикріплення (розміром %s байт) видалено --]
uk[1]: [-- Це %s/%s прикріплення (розміром %s байти) видалено --]
uk[2]: [-- Це %s/%s прикріплення (розміром %s байт) видалено --]

note: L10N: If the translation of this string is a multi line string, then each line should start with "[-- " and end with " --]". The first "%s/%s" is a MIME type, e.g. "text/plain". The last %s expands to a date as returned by `mutt_date_parse_date()`. Caution: Argument three %3$ is also defined but sho
en: [-- This %s/%s attachment has been deleted --]
    [-- on %4$s --]
uk: [-- Це %s/%s прикріплення видалено --]
    [-- на %4$s --]

note: L10N: If the translation of this string is a multi line string, then each line should start with "[-- " and end with " --]". The first "%s/%s" is a MIME type, e.g. "text/plain".
en: [-- This %s/%s attachment has been deleted --]
uk: [-- Це %s/%s прикріплення видалено --]

en: [-- name: %s --]
uk: [-- назва: %s --]

note: L10N: If the translation of this string is a multi line string, then each line should start with "[-- " and end with " --]". The "%s/%s" is a MIME type, e.g. "text/plain".
en: [-- This %s/%s attachment is not included, --]
    [-- and the indicated external source has expired --]
uk: [-- Це %s/%s прикріплення не враховане --]
    [-- і зазначене зовнішнє джерело застаріле. --]

note: L10N: If the translation of this string is a multi line string, then each line should start with "[-- " and end with " --]". The "%s/%s" is a MIME type, e.g. "text/plain".  The %s after access-type is an access-type as defined by the MIME RFCs, e.g. "FTP", "LOCAL-FILE", "MAIL-SERVER".
en: [-- This %s/%s attachment is not included, --]
    [-- and the indicated access-type %s is unsupported --]
uk: [-- Це %s/%s прикріплення не враховане --]
    [-- і зазначений тип доступу %s не підтримується --]

en: [-- Error: Could not display any parts of Multipart/Alternative --]
uk: [-- Помилка: жодну частину Multipart/Alternative не вийшло відобразити --]

note: L10N: %s is the attachment description, filename or form_name.
en: [-- Attachment #%d: %s --]
uk: [-- Прикріплення #%d: %s --]

en: [-- Attachment #%d --]
uk: [-- Прикріплення #%d --]

en: One or more parts of this message could not be displayed
uk: Одне або більше частин цього листа не можливо відобразити

en: Unable to open 'memory stream'
uk: Не можливо відкрити 'потік памʼяті'

en: Unable to open temporary file
uk: Не можливо відкрити тимчасовий файл

en: failed to re-open 'memory stream'
uk: не вдалося повторно відкрити 'потік памʼяті'

en: Error: multipart/signed has no protocol
uk: Помилка: немає протоколу для multipart/signed

en: [-- This is an attachment --]
uk: [-- Це прикріплення --]

note: L10N: %s/%s is a MIME type, e.g. "text/plain".
en: [-- %s/%s is unsupported --]
uk: [-- %s/%s не підтримується --]

note: L10N: %s expands to a keystroke/key binding, e.g. 'v'.
en: [-- This is an attachment (use '%s' to view this part) --]
uk: [-- Це прикріплення (викор. '%s', щоб переглянути цю частину) --]

note: L10N: %s/%s is a MIME type, e.g. "text/plain". The last %s expands to a keystroke/key binding, e.g. 'v'.
en: [-- %s/%s is unsupported (use '%s' to view this part) --]
uk: [-- %s/%s не підтримуєтсья (викор. '%s', щоб переглянути цю частину) --]

en: [-- This is an attachment (need 'view-attachments' bound to key) --]
uk: [-- Це прикріплення (треба привʼязати клавішу для 'view-attachments') --]

note: L10N: %s/%s is a MIME type, e.g. "text/plain".
en: [-- %s/%s is unsupported (need 'view-attachments' bound to key) --]
uk: [-- %s/%s не підтримується (треба привʼязати клавішу для 'view-attachments') --]

en: Help for %s
uk: Довідка для %s

en: History '%s'
uk: Історія '%s'

en: %s:%d: Bad history file format
uk: %s:%d: Некоректний формат файлу історії

en: Can't create temporary file
uk: Не можливо створити тимчасовий файл

en: current mailbox shortcut '^' is unset
uk: скорочення "^" для поточної скриньки не встановлено

en: mailbox shortcut expanded to empty regex
uk: скорочення для скриньки перетворене на пустий регулярний вираз

en: badly formatted command string
uk: погано форматований командний рядок

en: unhook: Can't do unhook * from within a hook
uk: unhook: Неможливо зробити unhook * з hook

en: unhook: unknown hook type: %s
uk: unhook: невідомий тип hook: %s

en: unhook: Can't delete a %s from within a %s
uk: unhook: Неможливо видалити %s з %s

en: No authenticators available or wrong credentials
uk: Нема доступних автентифікаторів або неправильні облікові дані

note: L10N: (%s) is the method name, e.g. Anonymous, CRAM-MD5, GSSAPI, SASL
en: Authenticating (%s)...
uk: Автентифікація (%s)...

note: L10N: %s is the method name, e.g. Anonymous, CRAM-MD5, GSSAPI, SASL
en: %s authentication failed
uk: Не вдала автентифікація %s

en: SASL authentication failed
uk: Помилка аутентифікації SASL

en: LOGIN disabled on this server
uk: LOGIN заборонено на цьому сервері

en: Logging in...
uk: Вхід...

en: Login failed
uk: Не вдалося ввійти

en: %s is an invalid IMAP path
uk: %s - неприпустимий шлях IMAP

en: Getting folder list...
uk: Отримання переліку скриньок...

note: L10N: (%s) is the name / path of the folder we were trying to browse
en: No such folder: %s
uk: Такої скриньки нема: %s

en: Create mailbox:
uk: Створити скриньку:

en: Mailbox must have a name
uk: Скринька повинна мати назву

en: Mailbox created
uk: Скриньку створено

en: Can't rename root folder
uk: Не можливо перейменувати кореневу теку

en: Rename mailbox %s to:
uk: Перейменувати скриньку %s на:

en: Rename failed: %s
uk: Не вдалося перейменувати: %s

en: Mailbox renamed
uk: Скриньку перейменовано

en: Mailbox %s@%s closed
uk: Скриньку %s@%s закрито

en: IMAP command failed: %s
uk: Невдала команда IMAP: %s

en: This IMAP server is ancient. NeoMutt does not work with it.
uk: Цей сервер IMAP застарілий. NeoMutt не може працювати з ним.

en: CREATE failed: %s
uk: Помилка створення: %s

en: Closing connection to %s...
uk: Закриття з’єднання з %s...

en: Secure connection with TLS?
uk: Безпечне з’єднання з TLS?

en: Could not negotiate TLS connection
uk: Не вийшло домовитись про TLS з’єднання

en: Encrypted connection unavailable
uk: Шифроване з’єднання недоступне

en: Subscribing to %s...
uk: Підписування на %s...

en: Unsubscribing from %s...
uk: Відписування від %s...

en: Copying %d message to %s... | Copying %d messages to %s...
uk[0]: Копіювання %d листа до %s...
uk[1]: Копіювання %d листів до %s...
uk[2]: Копіювання %d листів до %s...

en: Create %s?
uk: Створити %s?

en: Expunge failed
uk: Помилка видалення

en: Marking %d message deleted... | Marking %d messages deleted...
uk[0]: Позначення %d листа видаленим...
uk[1]: Позначення %d листів видаленими...
uk[2]: Позначення %d листів видаленими...

en: Saving changed message... [%d/%d] | Saving changed messages... [%d/%d]
uk[0]: Зберігання змінених листів... [%d/%d]
uk[1]: Зберігання змінених листів... [%d/%d]
uk[2]: Зберігання змінених листів... [%d/%d]

en: Error saving flags. Close anyway?
uk: Помилка зберігання прапорців. Закрити все одно?

en: Error saving flags
uk: Помилка зберігання прапорців

en: Expunging messages from server...
uk: Видалення листів із сервера...

en: imap_sync_mailbox: EXPUNGE failed
uk: imap_sync_mailbox: помилка EXPUNGE

en: Selecting %s...
uk: Вибір %s...

en: Error opening mailbox
uk: Помилка відкривання скриньки

en: IMAP server doesn't support custom flags
uk: Сервер IMAP не підтримує власні прапорці

en: Invalid IMAP flags
uk: Неправильні прапорці IMAP

note: L10N: This prompt is made if the user hits Ctrl-C when opening an IMAP mailbox
en: Abort download and close mailbox?
uk: Припинити завантаження і закрити скриньку?

en: Evaluating cache...
uk: Завантаження кеша...

en: Fetching flag updates...
uk: Отримання оновлень прапорців...

note: L10N: After opening an IMAP mailbox using QRESYNC, Mutt performs a quick sanity check.  If that fails, Mutt reopens the mailbox using a normal download.
en: QRESYNC failed.  Reopening mailbox.
uk: Невдача QRESYNC. Повторне відкривання скриньки.

en: Unable to fetch headers from this IMAP server version
uk: Не можливо отримати заголовки зі сервера версії IMAP

en: Fetching message headers...
uk: Отримання заголовків листів...

en: Uploading message...
uk: Відвантаження листа...

en: Copying message %d to %s...
uk: Копіювання %d листів до %s...

en: Fetching message...
uk: Отримання листа...

en: The message index is incorrect. Try reopening the mailbox.
uk: Некоректний індекс листа. Спробуйте відкрити скриньку ще раз.

en: Header search without header name: %s
uk: Пошук заголовка без вказання його імені: %s

en: Server-side custom search not supported: %s
uk: Власний пошук на боці сервера не підтримується: %s

en: Continue?
uk: Далі?

en: Quit
uk: Вийти

en: Reply
uk: Відп.

en: Group
uk: Група

en: Post
uk: Опубл.

en: Followup
uk: Переслати

note: L10N: %s is one of the CHECK_ACL entries below.
en: %s: Operation not permitted by ACL
uk: %s: Операція не дозволена ACL

en: Failed to create query, aborting
uk: Не вдалося створити запит, скасування

en: %s is not a mailbox
uk: %s не є скринькою

en: Mailbox was externally modified.  Flags may be wrong.
uk: Скриньку змінено ззовні. Прапорці можуть бути некоректними.

en: New mail in this mailbox
uk: Нова пошта в цій скриньці

en: Mailbox was externally modified
uk: Скринька змінена ззовні.

en: No mailbox is open
uk: Не відкрито скриньку

en: No tagged messages
uk: Не позначено листів

en: Nothing to do
uk: Нічого робити

en: (no mailbox)
uk: (нема скриньки)

note: L10N: Status bar message: the end of the list emails is visible in the index L10N: Status bar message: the end of the email is visible in the pager
en: end
uk: кінець

note: L10N: Status bar message: all the emails are visible in the index L10N: Status bar message: the entire email is visible in the pager
en: all
uk: усі

note: L10N: CHECK_ACL
en: Can't delete message
uk: Не можливо видалити лист

note: L10N: CHECK_ACL L10N: Due to the implementation details we do not know whether we delete zero, 1, 12, ... messages. So in English we use "messages". Your language might have other means to express this.
en: Can't delete messages
uk: Не можливо видалити листи

note: L10N: This is displayed when the x-label on one or more messages is edited.
en: %d label changed | %d labels changed
uk[0]: %d позначка змінена
uk[1]: %d позначки змінено
uk[2]: %d позначок змінено

note: L10N: This is displayed when editing an x-label, but no messages were updated.  Possibly due to canceling at the prompt or if the new label is the same as the old label.
en: No labels changed
uk: Нема змінених позначок

note: L10N: CHECK_ACL
en: Can't edit message
uk: Неможливо редагувати лист

note: L10N: CHECK_ACL
en: Can't flag message
uk: Неможливо змінити прапорець листа

en: Jump to message:
uk: Перейти до листа:

en: Argument must be a message number
uk: Арґументом має бути номер листа

en: Invalid message number
uk: Невірний номер листа

en: That message is not visible
uk: Цей лист не можна побачити

note: L10N: CHECK_ACL
en: Can't break thread
uk: Не можливо розірвати гілку

en: Thread broken
uk: Гілку розірвано

en: Thread can't be broken, message is not part of a thread
uk: Гілку неможливо розірвати: лист не є частиною гілки

en: Open mailbox in read-only mode
uk: Відкрити скриньку лише для читання

en: Open mailbox
uk: Відкрити скриньку

en: Thread contains unread or flagged messages
uk: Гілка містить непрочитані або позначені листи

en: Delete messages matching:
uk: Видалити листи за шаблоном:

en: Limit to messages matching:
uk: Обмежити листами за шаблоном:

en: To view all messages, limit to "all"
uk: Щоб переглянути всі листи, вкажіть обмеження "усі"

note: L10N: CHECK_ACL
en: Can't link threads
uk: Не можливо з’єднати гілки

en: No Message-ID: header available to link thread
uk: Відсутній заголовок Message-ID для об’єднання розмов

en: Threads linked
uk: Гілки зʼєднано

en: No thread linked
uk: Розмови не об’єднано

en: Folder doesn't support tagging, aborting
uk: Тека не підтримує позначення, скасування

en: No tag specified, aborting
uk: Не вказано позначки, скасування

en: Update tags...
uk: Оновлення позначок...

en: Failed to modify tags, aborting
uk: Не вдалося змінити позначки, скасування

en: No new messages in this limited view
uk: Немає нових листів при цьому перегляді з обмеженням

en: No new messages
uk: Немає нових листів

en: No unread messages in this limited view
uk: Немає нечитаних листів при цьому перегляді з обмеженням

en: No unread messages
uk: Немає нечитаних листів

en: Search wrapped to top
uk: Досягнуто кінець. Пошук перенесено на початок

en: Search wrapped to bottom
uk: Досягнуто початок. Пошук перенесено на кінець

en: No more threads
uk: Нема більше гілок

en: You are on the first thread
uk: Це перша гілка

en: You are on the last message
uk: Це останній лист

en: No undeleted messages
uk: Немає відновлених листів

en: No mailboxes have new mail
uk: Нема скриньки з новою поштою.

en: You are on the first message
uk: Це перший лист

note: L10N: CHECK_ACL L10N: Due to the implementation details we do not know whether we mark zero, 1, 12, ... messages as read. So in English we use "messages". Your language might have other means to express this.
en: Can't mark messages as read
uk: Не можливо позначити листи прочитаними

en: No limit pattern is in effect
uk: Обмеження не встановлено

en: Tag messages matching:
uk: Виділити листи за шаблоном:

note: L10N: CHECK_ACL L10N: Due to the implementation details we do not know whether we undelete zero, 1, 12, ... messages. So in English we use "messages". Your language might have other means to express this.
en: Can't undelete messages
uk: Не можливо відновити листи

en: Undelete messages matching:
uk: Відновити листи за шаблоном:

en: Untag messages matching:
uk: Зняти позначення листів за шаблоном:

note: L10N: This is the prompt for <mark-message>.  Whatever they enter will be prefixed by $mark_macro_prefix and will become a macro hotkey to jump to the currently selected message.
en: Enter macro stroke:
uk: Уведіть макрос листа:

note: L10N: "message hotkey" is the key bindings menu description of a macro created by <mark-message>.
en: message hotkey
uk: макрос листа

note: L10N: This is echoed after <mark-message> creates a new hotkey macro.  %s is the hotkey string ($mark_macro_prefix followed by whatever they typed at the prompt.)
en: Message bound to %s
uk: Лист пов’язаний з %s

note: L10N: This error is printed if <mark-message> can't find a Message-ID for the currently selected message in the index.
en: No message ID to macro
uk: Немає Message-ID для створення макроса

en: Quit NeoMutt?
uk: Вийти з NeoMutt?

note: L10N: CHECK_ACL
en: Can't toggle new
uk: Неможливо змінити атрибут новий

note: L10N: CHECK_ACL
en: Can't undelete message
uk: Неможливо відновити лист

en: Logged out of IMAP servers
uk: Закриття з’єднання з сервером IMAP..

en: No Message-Id. Unable to perform operation.
uk: Без Message-Id. Не можливо виконати операцію.

en: No deleted messages found in the thread
uk: У гілці не знайдено видалених листів

en: Enter Message-Id:
uk: Уведіть Message-Id:

en: Article has no parent reference
uk: Стаття не має батьківського посилання

en: Message is not visible in limited view
uk: Лист не видно в обмеженому перегляді

en: Fetching %s from server...
uk: Отримання %s зі сервера...

en: Article %s not found on the server
uk: Статтю %s не знайдено на сервері

en: Open newsgroup in read-only mode
uk: Відкрити групу новин у режимі лише для читання

en: Open newsgroup
uk: Відкрити групу новин

en: Posting to this group not allowed, may be moderated. Continue?
uk: Публікування до цієї групи не дозволено, можливо модерується. Продовжити?

en: No virtual folder and no Message-Id, aborting
uk: Нема віртуальної теки і Message-Id, скасування

en: failed to find message in notmuch database. try running 'notmuch new'.
uk: не вдалося знайти листа в базі даних notmuch. спробуйте запустити 'notmuch new'.

en: Failed to read thread, aborting
uk: Не вдалося прочитати гілку, скасування

en: No query, aborting
uk: Нема запиту, скасування

en: Windowed queries disabled
uk: Віконні запити вимкнено

en: No notmuch vfolder currently loaded
uk: Нема поточно завантаженої вірт. теки notmuch

en: There are no messages
uk: Тут нема листів

en: No visible messages
uk: Нема видимих листів

en: Changing threaded display should prefer $use_threads over $sort
uk: Зміна гілкового відображення повинна надавати перевагу $use_threads над $sort

en: Binding '%s' will alias '%s'  Before, try: 'bind %s %s noop'
uk: Привʼязка '%s' матиме псевдонім '%s' Перш ніж спробувати: 'bind %s %s noop'

note: L10N: '%s' is the (misspelled) name of the menu, e.g. 'index' or 'pager'
en: %s: no such menu
uk: меню "%s" не існує

en: %s: null key sequence
uk: %s: порожня послідовність клавіш

en: Function '%s' not available for menu '%s'
uk: Функція '%s' не доступна для меню '%s'

en: macro: empty key sequence
uk: макрос: порожня послідовність клавіш

en: exec: no arguments
uk: exec: без арґументів

en: %s: no such function
uk: %s: нема такої функції

note: L10N: '%s' is the name of the menu, e.g. 'index' or 'pager', it might also be 'all' when all menus are affected.
en: %s: no binds for this menu
uk: %s: нема привʼязки для цього меню

en: %s: no macros for this menu
uk: %s: нема макроса для цього меню

en: Key is not bound
uk: Клавішу не призначено

en: Key is not bound.  Press '%s' for help.
uk: Клавішу не призначено. Натисніть '%s' для довідки.

en: Macro loop detected
uk: Знайдено зациклення макросу

en: Abort key is not set, defaulting to Ctrl-G
uk: Клавішу припинення не вказано, типово Ctrl-G

en: Specified abort key sequence (%s) will be truncated to first key
uk: Визначена послідовність клавіш скасування (%s) може бути обрізана до першої клавіші

en: Couldn't source lua source: %s
uk: Не вийшло підтягнути сирці lua: %s

en: Error: Couldn't load the lua interpreter
uk: Помилка: не можливо завантажити інтерпретатор lua

en: Improperly formatted entry for type %s in "%s" line %d
uk: Невірно форматований запис для типу %s в "%s", рядок %d

note: L10N: Mutt is trying to look up a mailcap value, but $mailcap_path is empty. We added a reference to the MAILCAPS environment variable as a hint too. Because the variable is automatically populated by Mutt, this should only occur if the user deliberately runs in their shell: export MAILCAPS= or deli
en: Neither mailcap_path nor MAILCAPS specified
uk: Не вказано ні mailcap_path, ні MAILCAPS

en: mailcap entry for type %s not found
uk: запису для типу %s в mailcap не знайдено

en: Scanning %s...
uk: Сканування %s...

en: Reading %s...
uk: Читання %s...

note: L10N: Displayed before/as a mailbox is being synced
en: Writing %s...
uk: Запис %s...

en: Could not flush message to disk
uk: Не вийшло скинути листа на диск

en: maildir_commit_message(): unable to set time on file
uk: maildir_commit_message(): не можливо вказати час для файлу

en: Error in command line: %s
uk: Помилка командного рядка: %s

en: Warning in command line: %s
uk: Попередження в командному рядку: %s

en: unable to determine nodename via uname()
uk: неможливо визначити ім’я вузла за допомогою uname()

en: Error initializing terminal
uk: Помилка ініціалізації терміналу

en: unable to determine username
uk: неможливо визначити ім’я користувача

en: unable to determine home directory
uk: неможливо визначити домашній каталог

en: Error: value '%s' is invalid for -d
uk: Помилка: значення '%s' некорректне для -d

en: Failed to parse mailto: link
uk: Неможливо розібрати почилання mailto:

en: No recipients specified
uk: Отримувачів не вказано

en: Can't use -E flag with stdin
uk: Неможливо використовувати -E з stdin

en: Can't parse message template: %s
uk: Не можливо розпізнати шаблон листа: %s

en: %s: unable to attach file
uk: %s: не можливо прикріпити файл

en: No mailbox with new mail
uk: Нема скриньки з новою поштою

en: No incoming mailboxes defined
uk: Не вказано вхідних скриньок

en: Mailbox is empty
uk: Скринька порожня

en: Mailbox is corrupt
uk: Скриньку пошкоджено

en: Couldn't lock %s
uk: Не вийшло заблокувати %s

en: Mailbox was corrupted
uk: Скринька пошкоджена

en: Fatal error!  Could not reopen mailbox!
uk: Фатальна помилка! Не вийшло повторно відкрити скриньку!

en: Could not create temporary file
uk: Не вийшло створити тимчасовий файл

en: sync: mbox modified, but no modified messages (report this bug)
uk: sync: скриньку змінено, але нема змінених листів (повідомте про це)

en: Committing changes...
uk: Внесення змін...

en: Write failed!  Saved partial mailbox to %s
uk: Збій запису! Часткову скриньку збережено у %s

en: Could not reopen mailbox
uk: Не вийшло повторно відкрити скриньку

en: Can't write message
uk: Неможливо записати лист

en: Reverse search for:
uk: Зворотній пошук виразу:

en: Search for:
uk: Шукати вираз:

en: Not found
uk: Не знайдено

en: No entries
uk: Жодної позицїї

en: Jump to:
uk: Перейти до:

en: Invalid index number
uk: Невірний номер переліку

en: You are on the first entry
uk: Це перша позиція

en: You are on the last entry
uk: Це остання позиція

en: You can't scroll up farther
uk: Вище прокручувати неможна

en: You can't scroll down farther
uk: Нижче прокручувати неможна

en: Tagging is not supported
uk: Виділення не підтримується

en: No tagged entries
uk: Жодної позиції не вибрано

en: Failed to seek file: %s
uk: Не вдалося шукати файл: %s

en: Timeout exceeded while attempting fcntl lock
uk: Вичерпано час очікування блокування через fctnl

en: Waiting for fcntl lock... %d
uk: Чекання блокування fctnl... %d

en: Timeout exceeded while attempting flock lock
uk: Вичерпано час очікування блокування через flock

en: Waiting for flock attempt... %d
uk: Чекання блокування flock... %d

en: Closed log file: %s
uk: Закрито файл журналу: %s

en: Debugging at level %d to file '%s'
uk: Налагодження з рівнем %d для файлу '%s'

en: Logging at level %d to file '%s'
uk: Запис у журнал з рівнем %d для файлу '%s'

en: Error: converting path to absolute
uk: Помилка: перетворення шляху на абсолютний

en: open /dev/urandom: %s
uk: відкрити /dev/urandom: %s

en: read /dev/urandom: %s
uk: зчитати /dev/urandom: %s

en: Bad regex: %s
uk: Поганий рег.вир.: %s

en: Not enough subexpressions for template
uk: Недостатньо підвиразів для шаблону

en: New mail in
uk: Нова пошта в

en: SSL is unavailable, can't connect to %s
uk: SSL недоступний, не можливо підʼєднатися до %s

en: Cannot use 'last-' prefix with 'threads' for %s
uk: Не можливо використовувати префікс 'last-' із 'threads' для %s

en: Parent message is not available
uk: Батьківський лист недоступний

en: Root message is not visible in this limited view
uk: Кореневий лист не можна побачити при цьому обмеженні

en: Parent message is not visible in this limited view
uk: Батьківський лист не можна побачити при цьому обмеженні

note: L10N: Means "The path you specified as the destination file is a directory." See the msgid "Save to file: " (alias.c, recvattach.c) These three letters correspond to the choices in the string.
en: File is a directory, save under it: (y)es, (n)o, (a)ll?
uk: Файл є каталогом, зберегти у ньому? (y)так/(n)ні/(a)все

note: L10N: Means "The path you specified as the destination file is a directory." See the msgid "Save to file: " (alias.c, recvattach.c)
en: File is a directory, save under it?
uk: Файл є каталогом, зберегти у ньому?

en: File under directory:
uk: Файл у каталозі:

note: L10N: Options for: File %s exists, (o)verwrite, (a)ppend, or (c)ancel?
en: File exists, (o)verwrite, (a)ppend, or (c)ancel?
uk: Файл існує, (o)переписати/(a)додати до нього/(c)відмовити?

en: Can't save message to POP mailbox
uk: Неможливо записати лист до скриньки POP

en: Append messages to %s?
uk: Додати листи до %s?

en: Can't save message to news server
uk: Не можливо зберегти листа на сервер новин

en: Reading from %s interrupted...
uk: Читання з %s перервано...

note: L10N: Displayed if a mailbox sync fails
en: Unable to write %s
uk: Не можливо записати %s

note: L10N: Although we know the precise number of messages, we do not show it to the user. So feel free to use a "generic plural" as plural translation if your language has one.
en: message not deleted | messages not deleted
uk[0]: листа не видалено
uk[1]: листи не видалені
uk[2]: листів не видалено

en: Can't open trash folder
uk: Не вдалося відкрити смітник

note: L10N: Displayed if appending to $trash fails when syncing or closing a mailbox
en: Unable to append to trash folder
uk: Не можливо додати в теку смітника

en: Mark all articles read?
uk: Позначити всі статті прочитаними?

note: L10N: The first argument is the number of read messages to be moved, the second argument is the target mailbox.
en: Move %d read message to %s? | Move %d read messages to %s?
uk[0]: Перенести %d прочитаний лист у %s?
uk[1]: Перенести %d прочитані листи у %s?
uk[2]: Перенести %d прочитаних листів у %s?

en: Purge %d deleted message? | Purge %d deleted messages?
uk[0]: Знищити %d видалений листі?
uk[1]: Знищити %d видалених листів?
uk[2]: Знищити %d видалених листів?

en: Moving read messages to %s...
uk: Перенесення прочитаних листів у %s...

en: Mailbox is unchanged
uk: Скриньку не змінено

en: %d kept, %d moved, %d deleted
uk: %d збережено, %d перенесено, %d знищено

en: %d kept, %d deleted
uk: %d збережено, %d знищено

en:  Press '%s' to toggle write
uk: Натисніть '%s', щоб перемкнути можливість запису

en: Use 'toggle-write' to re-enable write
uk: Викор. 'toggle-write' для ввімкнення запису

en: Mailbox is marked unwritable. %s
uk: Скриньку помічено незмінюваною. %s

en: Mailbox checkpointed
uk: Скриньку перевірено

en: Can't open %s: it is a pipe
uk: Не можливо відкрити %s: це труба

en: Can't toggle write on a readonly mailbox
uk: Скринька тільки для читання, ввімкнути запис неможливо

en: Changes to folder will be written on folder exit
uk: Зміни у скриньці буде записано по виходу з неї

en: Changes to folder will not be written
uk: Зміни у скриньці не буде записано

en:  (current time: %c)
uk:  (поточний час: %c)

en: [-- %s output follows%s --]
uk: [-- Результат роботи %s%s --]

note: L10N: Due to the implementation details (e.g. some passwords are managed by gpg-agent) we can't know whether we forgot zero, 1, 12, ... passwords. So in English we use "Passphrases". Your language might have other means to express this.
en: Passphrases forgotten
uk: Паролі видалено з пам’яті

en: Inline PGP can't be used with attachments.  Revert to PGP/MIME?
uk: Неможливо використовувати PGP/текст з додатками. Використати PGP/MIME?

en: Mail not sent: inline PGP can't be used with attachments
uk: Листа не надіслано: вставлений PGP не може використовуватися з прикріпленнями

en: Inline PGP can't be used with format=flowed.  Revert to PGP/MIME?
uk: Неможливо використовувати PGP/текст з format=flowed. Використати PGP/MIME?

en: Mail not sent: inline PGP can't be used with format=flowed
uk: Листа не надіслано: вставлений PGP не може використовуватися з формат=потік

en: Invoking PGP...
uk: Виклик PGP...

en: Message can't be sent inline.  Revert to using PGP/MIME?
uk: Листа не можливо надіслати як текст. Повторити з використанням PGP/MIME?

en: Mail not sent
uk: Листа не надіслано

en: S/MIME messages with no hints on content are unsupported
uk: Повідомлення S/MIME без вказазування типу даних не підтрмується

en: Trying to extract PGP keys...
uk: Спроба видобування ключів PGP...

en: Trying to extract S/MIME certificates...
uk: Спроба видобування сертифікатів S/MIME...

en: [-- Error: Unknown multipart/signed protocol %s --]
uk: [-- Помилка: невідомий протокол multipart/signed %s --]

en: [-- Error: Missing or bad-format multipart/signed signature --]
uk: [-- Помилка: Пропущена або поганий формат багаточастинної/підписаної сигнатури --]

en: [-- Warning: We can't verify %s/%s signatures --]
uk: [-- Увага: не можливо перевірити %s/%s підписи. --]

en: [-- The following data is signed --]
uk: [-- Наступні дані підписано --]

en: [-- Warning: Can't find any signatures --]
uk: [-- Увага: не можливо знайти жодного підпису. --]

en: [-- End of signed data --]
uk: [-- Кінець підписаних даних --]

en: error enabling CMS protocol: %s
uk: помилка при ввімкненні протоколу CMS: %s

en: error creating GPGME data object: %s
uk: помилка при створенні об’єкту даних GPGME: %s

en: error allocating data object: %s
uk: помилка розміщення об’єкту даних: %s

en: error rewinding data object: %s
uk: помилка позиціонування на початок об’єкта даних: %s

en: [tempfile]
uk: [тимч. файл]

en: error reading data object: %s
uk: помилка читання об’єкту даних: %s

en: secret key '%s' not found: %s
uk: таємний ключ '%s' не знайдено: %s

en: ambiguous specification of secret key '%s'
uk: неоднозначне визначення таємного ключа '%s'

en: error setting secret key '%s': %s
uk: помилка встановлення таємного ключа "%s": %s

en: error setting PKA signature notation: %s
uk: помилка встановлення нотації PKA для підписання: %s

en: error encrypting data: %s
uk: помилка при шифруванні даних: %s

en: error signing data: %s
uk: помилка при підписуванні даних: %s

en: $pgp_sign_as unset and no default key specified in ~/.gnupg/gpg.conf
uk: $pgp_sign_as не встановлено, типовий ключ не вказано в ~/.gnupg/gpg.conf

en: Warning: One of the keys has been revoked
uk: Увага: Один із ключів було відкликано

en: Warning: The key used to create the signature expired at:
uk: Увага: Термін дії ключа для підписування збіг:

en: Warning: At least one certification key has expired
uk: Увага: Термін дії щонайменше одного ключа вичерпано

en: Warning: The signature expired at:
uk: Увага: Термін дії підпису збіг:

en: Can't verify due to a missing key or certificate
uk: Неможливо перевірити через відсутність ключа чи сертифіката

en: The CRL is not available
uk: Список відкликаних сертифікатів недосяжний

en: Available CRL is too old
uk: Доступний список відкликаних сертифікатів застарів

en: A policy requirement was not met
uk: Вимоги політики не були задоволені

en: A system error occurred
uk: Системна помилка

en: WARNING: PKA entry does not match signer's address:
uk: УВАГА: запис PKA не відповідає адресі підписувача:

en: PKA verified signer's address is:
uk: Адреса відправника перевірена за допомогою PKA:

en: Fingerprint:
uk: Відбиток:

en: WARNING: We have NO indication whether the key belongs to the person named as shown above
uk: УВАГА: НЕВІДОМО, чи належить даний ключ вказаній особі

en: WARNING: The key does NOT BELONG to the person named as shown above
uk: УВАГА: Ключ НЕ НАЛЕЖИТЬ вказаній особі

en: WARNING: It is NOT certain that the key belongs to the person named as shown above
uk: УВАГА: НЕМАЄ впевненості, що ключ належить вказаній особі

en: KeyID
uk: ІД ключа

note: L10N: You will see this message in place of "KeyID " if the S/MIME key has no ID. This is quite an error.
en: no signature fingerprint available
uk: нема доступного відбитка підпису

en: created:
uk: створено:

en: Error getting key information for KeyID %s: %s
uk: Помилка отримання інформації про ключ з ID %s: %s

en: Good signature from:
uk: Хороший підпис від:

en: *BAD* signature from:
uk: *ПОГАНИЙ* підпис від:

en: Problem signature from:
uk: Сумнівний підпис від:

note: L10N: This is trying to match the width of the "Problem signature from:" translation just above.
en:                expires:
uk:      термін дії збігає:

en: [-- Begin signature information --]
uk: [-- Початок інформації про підпис --]

en: Error: verification failed: %s
uk: Помилка перевірки: %s

en: *** Begin Notation (signature by: %s) ***
uk: *** Початок Опису (підписано: %s) ***

en: *** End Notation ***
uk: *** Кінець опису ***

en: [-- End signature information --]
uk: [-- Кінець інформації про підпис --]

en: [-- Error: decryption failed: %s --]
uk: [-- Помилка розшифровування: %s --]

en: Error importing key: %s
uk: Помилка імпортування ключа: %s

en: Error: decryption/verification failed: %s
uk: Помилка: не вдале розшифрування/перевірка: %s

en: PGP message successfully decrypted
uk: Лист PGP вдало розшифровано

en: Error: copy data failed
uk: Помилка: не вдале копіювання даних

en: [-- BEGIN PGP MESSAGE --]
uk: [-- ПОЧАТОК ПОВІДОМЛЕННЯ PGP --]

en: [-- BEGIN PGP PUBLIC KEY BLOCK --]
uk: [-- ПОЧАТОК БЛОКУ ВІДКРИТОГО КЛЮЧА PGP --]

en: [-- BEGIN PGP SIGNED MESSAGE --]
uk: [-- ПОЧАТОК ПОВІДОМЛЕННЯ З ПІДПИСОМ PGP --]

en: [-- END PGP MESSAGE --]
uk: [-- КІНЕЦЬ ПОВІДОМЛЕННЯ PGP --]

en: [-- END PGP PUBLIC KEY BLOCK --]
uk: [-- КІНЕЦЬ БЛОКУ ВІДКРИТОГО КЛЮЧА PGP --]

en: [-- END PGP SIGNED MESSAGE --]
uk: [-- КІНЕЦЬ ПОВІДОМЛЕННЯ З ПІДПИСОМ PGP --]

en: [-- Error: could not find beginning of PGP message --]
uk: [-- Помилка: не знайдено початок повідомлення PGP --]

en: [-- Error: could not create temporary file --]
uk: [-- Помилка: не вийшло створити тимчасовий файл --]

en: [-- The following data is PGP/MIME signed and encrypted --]
uk: [-- Наступні дані зашифровано і підписано PGP/MIME --]

en: [-- The following data is PGP/MIME encrypted --]
uk: [-- Наступні дані зашифровано PGP/MIME --]

en: [-- End of PGP/MIME signed and encrypted data --]
uk: [-- Кінець зашифрованих і підписаних PGP/MIME даних --]

en: [-- End of PGP/MIME encrypted data --]
uk: [-- Кінець зашифрованих PGP/MIME даних --]

en: Could not decrypt PGP message
uk: Не вийшло розшифрувати повідомлення PGP

en: [-- The following data is S/MIME signed --]
uk: [-- Наступні дані підписано S/MIME --]

en: [-- The following data is S/MIME encrypted --]
uk: [-- Наступні дані зашифровано S/MIME --]

en: [-- End of S/MIME signed data --]
uk: [-- Кінець підписаних S/MIME даних --]

en: [-- End of S/MIME encrypted data --]
uk: [-- Кінець зашифрованих S/MIME даних --]

en: gpgme_op_keylist_start failed: %s
uk: помилка gpgme_op_keylist_start: %s

en: gpgme_op_keylist_next failed: %s
uk: помилка gpgme_op_keylist_next: %s

en: Looking for keys matching "%s"...
uk: Пошук відповідних ключів "%s"...

en: No matching keys found for "%s"
uk: Не відповідає ключам знайденим для "%s"

en: Use keyID = "%s" for %s?
uk: Використовувати keyID = "%s" для %s?

en: Enter keyID for %s:
uk: Уведіть ІД ключа для %s:

note: L10N: mutt_gpgme_select_secret_key() tries to list all secret keys to choose from.  This error is displayed if no results were found.
en: No secret keys found
uk: Не знайдено таємних ключів

en: Please enter the key ID:
uk: Будь ласка, введіть ІД ключа:

en: Error exporting key: %s
uk: Помилка експортування ключа: %s

note: L10N: MIME description for exported (attached) keys. You can translate this entry to a non-ASCII string (it will be encoded), but it may be safer to keep it untranslated.
en: PGP Key 0x%s
uk: Ключ PGP 0x%s

en: GPGME: OpenPGP protocol not available
uk: GPGME: протокол OpenPGP не доступний

en: GPGME: CMS protocol not available
uk: GPGME: протокол CMS не доступний

note: L10N: S/MIME options (opportunistic encryption is on)
en: S/MIME (s)ign, sign (a)s, (p)gp, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
uk: S/MIME (s)підп., (a)підп. як, (p)gp, (c)відміна, вимкнути (o)ppenc?

note: L10N: PGP options (opportunistic encryption is on)
en: PGP (s)ign, sign (a)s, s/(m)ime, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
uk: PGP (s)підп., (a)підп. як, s/(m)ime, (c)відміна, вимкнути (o)ppenc?

note: L10N: S/MIME options (opportunistic encryption is off)
en: S/MIME (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, (p)gp, (c)lear, or (o)ppenc mode?
uk: S/MIME (e)шифр, (s)підп, (a)підп. як, (b)усе, (p)gp, (c)очист або (o)ppenc?

note: L10N: PGP options (opportunistic encryption is off)
en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, s/(m)ime, (c)lear, or (o)ppenc mode?
uk: PGP: (e)шифр, (s)підп, (a)підп. як, (b)усе, s/(m)ime, (c)очис або режим (o)ppenc?

note: L10N: S/MIME options
en: S/MIME (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, (p)gp or (c)lear?
uk: S/MIME (e)шифр, (s)підп, (a)підп. як, (b)усе, (p)gp або (c)очист?

note: L10N: PGP options
en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, s/(m)ime or (c)lear?
uk: PGP (e)шифр, (s)підп, (a)підп. як, (b)усе, s/(m)ime, (c)очист?

en: Failed to verify sender
uk: Не вдалося перевірити відправника

en: Failed to figure out sender
uk: Не вдалося визначити відправника

en: Invoking S/MIME...
uk: Виклик S/MIME...

en: Check key
uk: Перевірити ключ

en: All matching keys are marked expired/revoked
uk: Усі відповідні ключі відмічено як застарілі чи відкликані

en: PGP and S/MIME keys matching
uk: Відповідні PGP і S/MIME ключі

en: PGP keys matching
uk: Відповідні PGP ключі

en: S/MIME keys matching
uk: Відповідні S/MIME ключі

en: keys matching
uk: Відповідні ключі

en: All matching keys are expired, revoked, or disabled
uk: Усі відповідні ключі прострочено, відкликано чи заборонено

en: PGP keys matching <%s>
uk: PGP ключі, що відповідають <%s>

en: PGP keys matching "%s"
uk: PGP ключі, що відповідають "%s"

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Expired
uk: Простроч.

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Invalid
uk: Неправ.

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Revoked
uk: Відклик.

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Trusted
uk: Довірені

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Unverified
uk: Неперевір

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Verified
uk: Перевір.

note: L10N: Describes the trust state of a S/MIME key. This translation must be padded with spaces to the right such that it has the same length as the other translations. The translation strings which need to be padded are: Expired, Invalid, Revoked, Trusted, Unverified, Verified, and Unknown.
en: Unknown
uk: Невідоме

en: S/MIME certificates matching "%s"
uk: S/MIME сертифікати, що відповідають "%s"

note: L10N: The following are the headers for the "verify key" output from the GPGME key selection menu (bound to "c" in the key selection menu). They will be automatically aligned.
en: Name:
uk: Ім’я:

en: Valid From:
uk: Дійсний з:

en: Valid To:
uk: Дійсний до:

en: Key Type:
uk: Тип ключа:

en: Key Usage:
uk: Використання:

en: Serial-No:
uk: Сер. номер:

en: Issued By:
uk: Виданий:

en: Subkey:
uk: Підключ:

en: [Can't display this user ID (unknown encoding)]
uk: [Неможливо відобразити ІД цього користувача (невідоме кодування)]

en: [Can't display this user ID (invalid encoding)]
uk: [Неможливо відобразити ІД цього користувача (неправильне кодування)]

en: [Can't display this user ID (invalid DN)]
uk: [Неможливо відобразити ІД цього користувача (неправильний DN)]

note: L10N: comes after the Name or aka if the key is invalid L10N: describes a subkey
en: [Invalid]
uk: [Неправильно]

note: L10N: This is printed after "Key Type: " and looks like this: PGP, 2048 bit RSA
en: %s, %lu bit %s
     | %s, %lu bit %s
uk[0]: %s, %lu біт %s
uk[1]: %s, %lu біти %s
uk[2]: %s, %lu бітів %s

note: L10N: value in Key Usage: field
en: encryption
uk: шифрування

note: L10N: value in Key Usage: field
en: signing
uk: підписування

note: L10N: value in Key Usage: field
en: certification
uk: сертифікування

note: L10N: describes a subkey
en: [Revoked]
uk: [Відкликано]

note: L10N: describes a subkey
en: [Expired]
uk: [Прострочено]

note: L10N: describes a subkey
en: [Disabled]
uk: [Заборонено]

en: Collecting data...
uk: Збирання даних...

en: Error finding issuer key: %s
uk: Помилка пошуку ключа видавця: %s

en: Error: certification chain too long - stopping here
uk: Помилка: ланцюжок сертифікації задовгий, зупиняємось

en: Key ID: 0x%s
uk: ІД ключа: 0x%s

en: This key can't be used: expired/disabled/revoked
uk: Цей ключ неможливо використати: прострочений/заборонений/відкликаний

en: ID is expired/disabled/revoked. Do you really want to use the key?
uk: ІД застарів/заборонений/скасований. Бажаєте використовувати цей ключ?

en: ID is not valid. Do you really want to use the key?
uk: ІД недійсний. Ви справді бажаєте використовувати ключ?

en: ID is only marginally valid. Do you really want to use the key?
uk: ІД валідний лише частково. Бажаєте використовувати цей ключ?

en: ID has undefined validity. Do you really want to use the key?
uk: ІД має невизначену валідність. Бажаєте використовувати цей ключ?

en: Enter PGP passphrase:
uk: Уведіть кодову фразу PGP:

en: [-- Error: unable to create PGP subprocess --]
uk: [-- Помилка: неможливо створити підпроцес PGP --]

en: [-- End of PGP output --]
uk: [-- Кінець виводу PGP --]

note: L10N: You will see this error message if (1) you are decrypting (not encrypting) something and (2) it is a plaintext. So the message does not mean "You failed to encrypt the message."
en: PGP message is not encrypted
uk: Повідомлення PGP не зашифровано.

en: Internal error.  Please submit a bug report.
uk: Внутрішня помилка. Будь ласка, повідомте розробників.

en: [-- Error: could not create a PGP subprocess --]
uk: [-- Помилка: не вийшло створити підпроцес PGP --]

en: Decryption failed
uk: Помилка розшифровки

en: Can't open PGP subprocess
uk: Неможливо відкрити підпроцесс PGP

en: Can't invoke PGP
uk: Не вийшло викликати PGP

note: L10N: The previous string MUST have the same highlighted letter One of them will appear in each of the three strings marked "(inline"), below.
en: (i)nline
uk: (i)як текст

note: L10N: PGP options (inline) (opportunistic encryption is on)
en: PGP (s)ign, sign (a)s, %s format, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
uk: PGP (s)підп, (a)підп. як, формат %s, (c)очист або вимк. режим (o)ppenc?

note: L10N: PGP options (opportunistic encryption is on)
en: PGP (s)ign, sign (a)s, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
uk: PGP (s)підп, (a)підп. як, (c)очист або вимк. режим (o)ppenc?

note: L10N: PGP options (inline) (opportunistic encryption is off)
en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, %s format, (c)lear, or (o)ppenc mode?
uk: PGP (e)шифр, (s)підп, (a)підп. як, (b)усе, формат %s, (c)очист або вимк. режим (o)ppenc?

note: L10N: PGP options (opportunistic encryption is off)
en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, (c)lear, or (o)ppenc mode?
uk: PGP (e)шифр, (s)підп, (a)підп. як, (b)усе, (c)очист або вимк. режим (o)ppenc?

note: L10N: PGP options (inline)
en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, %s format, or (c)lear?
uk: PGP (e)шифр, (s)підп, (a)підп. як, (b)усе, формат %s, (c)очист?

note: L10N: PGP options
en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, or (c)lear?
uk: PGP (e)шифр, (s)підп, (a)підп. як, (b)усе, (c)очист?

en: Can't open /dev/null
uk: Не можливо відкрити /dev/null

en: Fetching PGP key...
uk: Отримання ключа PGP...

en: PGP Key %s
uk: Ключ PGP %s

en: Enter S/MIME passphrase:
uk: Уведіть кодову фразу S/MIME:

en: No (valid) certificate found for %s
uk: Немає (правильних) сертифікатів для %s

en: Error: unable to create OpenSSL subprocess
uk: Помилка: неможливо створити підпроцес OpenSSL

en: Label for certificate:
uk: Позначка сертифіката:

en: no certfile
uk: нема сертифіката

en: no mbox
uk: нема скриньки

en: No output from OpenSSL...
uk: Немає виводу від OpenSSL...

en: Can't sign: No key specified. Use Sign As.
uk: Неможливо підписати: Ключів не вказано. Використовуйте "Підписати як".

en: Can't open OpenSSL subprocess
uk: Неможливо відкрити підпроцесс OpenSSL

en: [-- End of OpenSSL output --]
uk: [-- Кінець тексту на виході OpenSSL --]

en: [-- Error: unable to create OpenSSL subprocess --]
uk: [-- Помилка: неможливо створити підпроцес OpenSSL --]

note: L10N: S/MIME options (opportunistic encryption is on)
en: S/MIME (s)ign, encrypt (w)ith, sign (a)s, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
uk: S/MIME (s)підп., (w)шифр. з, (a)підп. як, (c)відм., вимкнути (o)ppenc?

note: L10N: S/MIME options (opportunistic encryption is off)
en: S/MIME (e)ncrypt, (s)ign, encrypt (w)ith, sign (a)s, (b)oth, (c)lear, or (o)ppenc mode?
uk: S/MIME (e)шифр, (s)підп, (w)шифр. з, (a)підп. як, (b)усе, (c)очист або режим (o)ppenc?

note: L10N: S/MIME options
en: S/MIME (e)ncrypt, (s)ign, encrypt (w)ith, sign (a)s, (b)oth, or (c)lear?
uk: S/MIME (e)шифр, (s)підп, (w)шифр. з, (a)підп. як, (b)усе, (c)очист?

en: Choose algorithm family: (1) DES, (2) RC2, (3) AES, or (c)lear?
uk: Виберіть сімейство алгоритмів: (1) DES, (2) RC2, (3) AES, (c)відмінити?

en: ID is not trusted. Do you really want to use the key?
uk: ID не є довіреним. Ви справді бажаєте використовувати ключ?

en: Loading list of groups from cache...
uk: Завантаження списку груп із кешу...

en: No news server defined
uk: Не визначено сервера новин

en: %s is an invalid news server specification
uk: %s — неправильне визначення сервера новин

en: Server closed connection
uk: Сервер закрив з’єднання

en: Server doesn't support reader mode
uk: Сервер не підтримує режим читання

en: No authenticators available
uk: Нема доступних автентифікаторів.

en: Connection to %s lost. Reconnect?
uk: З’єднання з %s втрачено. Зʼєднатися повторно?

en: Fetching list of articles...
uk: Отримання переліку статтей...

en: Checking for new messages...
uk: Перевірка на наявність нових листів...

en: Could not switch to reader mode
uk: Не вдалося перемкнутися на режим читання

en: Connected to %s. %s
uk: З’єднання з %s. %s

en: Posting is NOT ok
uk: Опубліковано погано

en: Posting is ok
uk: Опубліковано добре

en: Can't post article: %s
uk: Не можливо опублікувати статтю: %s

en: Loading list of groups from server %s...
uk: Завантаження списку груп із сервера %s...

en: Loading descriptions...
uk: Завантаження описів...

en: Checking for new newsgroups...
uk: Перевірка на наявність груп новин...

en: Unable to find child articles because server does not support XPAT command
uk: Не можливо знайти підстатті, тому що сервер не підтримує команду XPAT

en: %s is an invalid newsgroup specification
uk: %s — неправильне визначення групи новин

en: Newsgroup %s not found on the server
uk: Групу новин %s не знайдено на сервері

en: Newsgroup %s has been removed from the server
uk: Групу новин %s вилучено зі сервера

en: nm_default_url must be: notmuch://<absolute path> . Current: %s
uk: nm_default_url має бути: notmuch://<абсолютний шлях> . Поточний: %s

note: L10N: The values 'hour', 'day', 'week', 'month', 'year' are literal. They should not be translated.
en: Invalid nm_query_window_timebase value (valid values are: hour, day, week, month, year)
uk: Неправильне значення nm_query_window_timebase (правильними значеннями є: hour, day, week, month, year)

en: Waiting for notmuch DB... (%d sec)
uk: Очікування на БД notmuch... (%d сек)

en: Can't open notmuch database: %s: %s
uk: Не можливо відкрити базу даних notmuch: %s: %s

en: unknown reason
uk: невідома причина

en: failed to parse notmuch url: %s
uk: не вдалося розпізнати посилання notmuch: %s

en: failed to parse notmuch limit: %s
uk: не вдалося розпізнати обмеження notmuch: %s

en: Reading messages...
uk: Читання листів...

en: No more messages in the thread
uk: Нема більше листів у гілці

en: failed to parse limit: %s
uk: не вдалося розпізнати обмеження: %s

en: Unable to sync %d message due to external mailbox modification | Unable to sync %d messages due to external mailbox modification
uk[0]: Не можливо синхронізувати %d лист через зовнішню зміну скриньки
uk[1]: Не можливо синхронізувати %d листи через зовнішню зміну скриньки
uk[2]: Не можливо синхронізувати %d листів через зовнішню зміну скирньки

en: Can't write to virtual folder
uk: Не можливо записати у віртуальну теку

en: failed to parse notmuch query type: %s
uk: не вдалося розпізнати тип запиту notmuch: %s

en: PrevPg
uk: ПопСт

en: NextPg
uk: НастСт

en: View Attachm.
uk: Прикріпл.

en: Next
uk: Наст

en: Not available in this menu
uk: Недоступно в цьому меню

en: Bottom of message is shown
uk: Кінець листа

en: Top of message is shown
uk: Початок листа

note: L10N: Displayed if <skip-headers> is invoked in the pager, but there is no text past the headers. (I don't think this is actually possible in Mutt's code, but display some kind of message in case it somehow occurs.)
en: No text past headers
uk: Нема тексту після заголовків

en: No more unquoted text after quoted text
uk: Після цитованого тексту нічого немає

en: No more quoted text
uk: Цитованого тексту більш немає

en: Help is currently being shown
uk: Підказку зараз показано

note: L10N: Used for the $crypt_verify_sig prompt
en: Verify signature?
uk: Перевірити підпис?

en: Can't create display filter
uk: Неможливо створити фільтр відображення

en: Could not copy message
uk: Не вийшло скопіювати листа

en: Command:
uk: Команда:

en: S/MIME signature successfully verified
uk: Підпис S/MIME перевірено

en: S/MIME certificate owner does not match sender
uk: Відправник листа не є власником сертифіката S/MIME

en: Warning: Part of this message has not been signed
uk: Увага: частина цього листа не підписана

en: S/MIME signature could NOT be verified
uk: Перевірити підпис S/MIME неможливо

en: PGP signature successfully verified
uk: Підпис PGP вдало перевірено

en: PGP signature could NOT be verified
uk: Перевірити підпис PGP неможливо

en: %s: unknown command
uk: %s: невідома команда

en: Command '%s' can only be used with bool/quad variables
uk: Команда '%s' може використовуватися лише зі змінними bool/quad

en: Can't use 'inv', 'no', '&' or '?' with the '%s' command
uk: Не можливо використовувати 'inv', 'no', '&' або '?' з командою '%s'

en: Can't use prefix when incrementing or decrementing a variable
uk: Не можливо використовувати префікс під час збільшення і зменшення змінної

en: Can't use prefix when setting a variable
uk: Не можливо використовувати префікс під час налаштування змінної

en: Error in expression: %s
uk: Помилка у виразі: %s

en: Empty expression
uk: Порожній вираз

en: No search command defined
uk: Команду пошуку не визначено

en: Running search command: %s ...
uk: Запуск команди пошуку: %s ...

en: Invalid day of month: %s
uk: Неправильний день місяця: %s

en: Invalid month: %s
uk: Неправильний місяць: %s

en: Invalid relative date: %s
uk: Не можлива відносна дата: %s

en: empty pattern
uk: порожній шаблон

en: error in pattern at: %s
uk: помилка в шаблоні: %s

en: missing pattern: %s
uk: відсутній шаблон: %s

en: mismatched parentheses: %s
uk: невідповідна дужка: %s

en: %c: invalid pattern modifier
uk: %c: невірний модифікатор шаблона

en: %c: not supported in this mode
uk: в цьому режимі "%c" не підтримується

en: missing parameter
uk: відсутній параметр

note: L10N: Pattern Completion Menu argument type: a regular expression
en: EXPR
uk: ВИР

note: L10N: Pattern Completion Menu argument type: a numeric range. Used by ~m, ~n, ~X, ~z.
en: RANGE
uk: ДІАПАЗОН

note: L10N: Pattern Completion Menu argument type: a date range Used by ~d, ~r.
en: DATERANGE
uk: ДІАПАЗОНДАТ

note: L10N: Pattern Completion Menu argument type: a query Used by ~I.
en: QUERY
uk: ЗАПИТ

note: L10N: Pattern Completion Menu argument type: a nested pattern. Used by ~(), ~<(), ~>().
en: PATTERN
uk: ШАБЛОН

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~()
en: messages in threads containing messages matching PATTERN
uk: листи в гілці містять листи, що відповідають ШАБЛОНУ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~<()
en: messages whose immediate parent matches PATTERN
uk: листи, безпосередній батько яких відповідає ШАБЛОНУ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~>()
en: messages having an immediate child matching PATTERN
uk: листи, безпосередня дитина яких відповідає ШАБЛОНУ

note: L10N: Pattern completion menu title
en: Patterns
uk: Шаблони

note: L10N: One of the crypt pattern operators: ~g, ~G, ~k, ~V was invoked when NeoMutt was compiled without crypto support. %c is the pattern character, i.e. "g".
en: Pattern operator '~%c' is disabled
uk: Оператор шаблону '~%c' вимкнено

note: L10N: An unknown pattern operator was somehow invoked. This shouldn't be possible unless there is a bug.
en: error: unknown op %d (report this error)
uk: помилка: невідоме op %d (повідомте цю помилку)

en: Error opening 'memory stream'
uk: Помилка відкривання 'потоку памʼяті'

en: Error re-opening 'memory stream'
uk: Помилка повторного відкривання 'потоку памʼяті'

en: Error opening /dev/null
uk: Помилка відкривання /dev/null

en: Error checking length of temporary file
uk: Помилка перевірки довжини тимчасового файлу

en: error: server custom search only supported with IMAP
uk: помилка: сервер власного пошуку підтримує лише IMAP

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~A
en: all messages
uk: усі листи

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~b
en: messages whose body matches EXPR
uk: листи, тіло яких відповідає ВИР

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~B
en: messages whose body or headers match EXPR
uk: листи, тіло або заголовки яких відповідають ВИР

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~c
en: messages whose CC header matches EXPR
uk: листи, заголовок CC яких відповідає ВИР

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~C
en: messages whose recipient matches EXPR
uk: листи, отримувач яких відповідає ВИР

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~d
en: messages sent in DATERANGE
uk: листи надіслані в межах ДІАПАЗОНДАТ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~D
en: deleted messages
uk: видалені листи

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~e
en: messages whose Sender header matches EXPR
uk: листи, заголовок Надсилач яких відповідає ВИР

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~E
en: expired messages
uk: застарілі листи

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~f
en: messages whose From header matches EXPR
uk: листи, заголовок Від яких відповідає ВИР

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~F
en: flagged messages
uk: листи з прапорцем

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~g
en: cryptographically signed messages
uk: криптографічно підписані листи

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~G
en: cryptographically encrypted messages
uk: криптографічно зашифровані листи

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~h
en: messages whose header matches EXPR
uk: листи, заголовок яких відповідає ВИР

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~H
en: messages whose spam tag matches EXPR
uk: листи, позначка спам яких відповідає ВИР

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~i
en: messages whose Message-ID matches EXPR
uk: листи, Message-ID яких відповідає ВИР

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~I
en: messages whose Message-ID is included in the results returned from an external search program
uk: листи, Message-ID яких містить результати повернені із зовнішньої програми пошуку

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~k
en: messages which contain PGP key
uk: листи, які містять ключ PGP

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~K
en: messages whose BCC header matches EXPR
uk: листи, заголовок BCC яких відповідає ВИР

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~l
en: messages addressed to known mailing lists
uk: листи, адресовані відомим поштовим розсилкам

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~L
en: messages whose From/Sender/To/CC matches EXPR
uk: листи, Від/Надсилач/Кому/CC яких відповідають ВИР

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~m
en: messages whose number is in RANGE
uk: листи, номер яких є в ДІАПАЗОНІ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~M
en: messages with a Content-Type matching EXPR
uk: листи, Content-Type яких відповідає ВИР

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~n
en: messages whose score is in RANGE
uk: листи, рахунок яких є в ДІАПАЗОНІ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~N
en: new messages
uk: нові листи

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~O
en: old messages
uk: старі листи

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~p
en: messages addressed to you
uk: листи адресовані вам

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~P
en: messages from you
uk: листи від вас

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~Q
en: messages which have been replied to
uk: листи, на які було отримано відповідь

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~r
en: messages received in DATERANGE
uk: листи отримані в ДІАПАЗОНДАТ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~R
en: already read messages
uk: уже прочитані листи

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~s
en: messages whose Subject header matches EXPR
uk: листи, заголовок Тема яких відповідає ВИР

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~S
en: superseded messages
uk: замінені листи

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~t
en: messages whose To header matches EXPR
uk: листи, заголовок Кому яких відповідає ВИР

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~T
en: tagged messages
uk: позначені листи

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~u
en: messages addressed to subscribed mailing lists
uk: листи, адресовані підписаним поштовим розсилкам

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~U
en: unread messages
uk: непрочитані листи

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~v
en: messages in collapsed threads
uk: листи, у згорнутих гілках

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~V
en: cryptographically verified messages
uk: криптографічно перевірені листи

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~w
en: newsgroups matching EXPR
uk: групи новин, що відповідають ВИР

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~x
en: messages whose References header matches EXPR
uk: листи, заголовок References яких відповідає ВИР

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~X
en: messages with RANGE attachments
uk: листи, з прикріпленнями в ДІАПАЗОНІ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~y
en: messages whose X-Label header matches EXPR
uk: листи, заголовок X-Label яких відповідає ВИР

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~Y
en: messages whose tags match EXPR
uk: листи, позначки яких відповідають ВИР

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~z
en: messages whose size is in RANGE
uk: листи, розмір яких в ДІАПАЗОНІ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~=
en: duplicated messages
uk: дубльовані листи

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~$
en: unreferenced messages
uk: листи без посилань

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~#
en: broken threads
uk: пошкоджені гілки

note: L10N: Pattern Completion Menu description for =/
en: IMAP custom server-side search for STRING
uk: Власний пошук на боці сервера IMAP для РЯДКА

en: No current message
uk: Нема поточних листів

en: Compiling search pattern...
uk: Компілювання шаблону пошуку...

en: Executing command on matching messages...
uk: Виконання команди до відповідних листів...

en: No messages matched criteria
uk: Листів, що відповідають критерію, не знайдено

en: Search interrupted
uk: Пошук перервано

en: Searching...
uk: Пошук...

en: Search hit bottom without finding match
uk: Пошук дійшов до кінця, але не знайдено нічого

en: Search hit top without finding match
uk: Пошук дійшов до початку, але не знайдено нічого

en: POP timestamp is invalid
uk: Неправильне значення часу POP

en: Command USER is not supported by server
uk: Команда USER не підтримується сервером

en: Authentication failed
uk: Невдала автентифікація

en: Invalid POP URL: %s
uk: Неправильний POP URL: %s

en: Unable to leave messages on server
uk: Неможливо залишити листи на сервері

en: Command TOP is not supported by server
uk: Команда TOP не підтримується сервером

en: Command UIDL is not supported by server
uk: Команда UIDL не підтримується сервером

en: Error connecting to server: %s
uk: Помилка з’єднання з сервером: %s

en: Closing connection to POP server...
uk: Закриття з’єднання з сервером POP...

en: Verifying message indexes...
uk: Перевірка індексів листів...

en: Connection lost. Reconnect to POP server?
uk: З’єднання втрачено. Відновити зв’язок із сервером POP?

en: Can't write header to temporary file
uk: Неможливо записати заголовок до тимчасового файлу

en: %d message has been lost. Try reopening the mailbox. | %d messages have been lost. Try reopening the mailbox.
uk[0]: %d лист втрачено. Спробуйте відкрити скриньку повторно.
uk[1]: %d листи втрачено. Спробуйте відкрити скриньку повторно.
uk[2]: %d листів втрачено. Спробуйте відкрити скриньку повторно.

en: POP host is not defined
uk: Не визначено хост POP

en: %s is an invalid POP path
uk: %s - неприпустимий шлях POP

en: No new mail in POP mailbox
uk: У скринці POP нема нових листів

en: Delete messages from server?
uk: Видалити листи зі сервера?

en: Reading new messages (%d byte)... | Reading new messages (%d bytes)...
uk[0]: Читання нових листів (%d байт)...
uk[1]: Читання нових листів (%d байти)...
uk[2]: Читання нових листів (%d байтів)...

en: Error while writing mailbox
uk: Помилка під час запису до скриньки

note: L10N: The plural is picked by the second numerical argument, i.e. the %d right before 'messages', i.e. the total number of messages.
en: %s [%d of %d message read] | %s [%d of %d messages read]
uk[0]: %s [%d з %d листів прочитано]
uk[1]: %s [%d з %d листів прочитано]
uk[2]: %s [%d з %d листів прочитано]

en: Fetching list of messages...
uk: Отримання списку листів...

en: Marking messages deleted...
uk: Позначення листів видаленими...

en: Can't write message to temporary file
uk: Неможливо записати листа в тимчасовий файл

en: Postponed Messages
uk: Відкладені листи

en: Illegal S/MIME header
uk: Неправильний заголовок S/MIME

en: Illegal crypto header
uk: Неправильний заголовок шифрування

en: Decrypting message...
uk: Розшифровка листа...

en: No postponed messages
uk: Жодного листа не залишено

en: yes
uk: так

en: no
uk: ні

en: You may only bounce message/rfc822 parts
uk: Ви можете відбити лише частини message/rfc822

en: Error bouncing message | Error bouncing messages
uk[0]: Помилка відбою листа
uk[1]: Помилка відбою листів
uk[2]: Помилка відбою листів

en: Can't open temporary file %s
uk: Неможливо відкрити тимчасовий файл %s

en: Forward as attachments?
uk: Переслати як прикріплення?

en: Can't decode all tagged attachments.  MIME-forward the others?
uk: Неможливо декодувати всі виділені додатки. Пересилати їх як MIME?

en: Forward MIME encapsulated?
uk: Переслати енкапсульованим у відповідності до MIME?

en: Can't create %s
uk: Неможливо створити %s

en: Can't find any tagged messages
uk: Не знайдено виділених листів

en: No mailing lists found
uk: Не знайдено списків розсилки

en: Can't decode all tagged attachments.  MIME-encapsulate the others?
uk: Неможливо декодувати всі виділені додатки. Капсулювати їх у MIME?

note: L10N: You will see this error message if you invoke <compose-to-sender> when you are on a normal attachment.
en: You may only compose to sender with message/rfc822 parts
uk: Ви можете надіслати відправнику лише частини message/rfc822

en: Error: score: invalid number
uk: Помилка: score: неправильне число

en: No boundary parameter found [report this error]
uk: Немає параметру межі [сповістіть про цю помилку]

en: %s no longer exists
uk: %s більше не існує

en: No subject, abort?
uk: Нема теми, скасувати?

en: No subject, aborting
uk: Нема теми, скасовано

note: L10N: This is the prompt for $forward_attachments. When inline forwarding ($mime_forward answered "no"), this prompts whether to add non-decodable attachments from the original email. Text/plain parts and the like will already be included in the message contents, but other attachment, such as PDF fi
en: Forward attachments?
uk: Переслати прикріплення?

note: L10N: Asks whether the user respects the reply-to header. If she says no, neomutt will reply to the from header's address instead.
en: Reply to %s%s?
uk: Відповісти %s%s?

en: Follow-up to %s%s?
uk: Переслати %s%s?

en: Include message in reply?
uk: Додати лист до відповіді?

en: Including quoted message...
uk: Цитується лист...

en: Could not include all requested messages
uk: Не вийшло додати всі бажані листи

en: Forward as attachment?
uk: Переслати як прикріплення?

en: Preparing forwarded message...
uk: Підготування листа для пересилання...

en: Warning: Fcc to an IMAP mailbox is not supported in batch mode
uk: Увага: Fcc для скриньки IMAP не підтримується в пакетному режимі

note: L10N: Printed after the "Fcc to an IMAP mailbox is not supported" message. To make it clearer that the message doesn't mean NeoMutt is aborting sending the mail too. %s is the full mailbox URL, including imap(s)://
en: Skipping Fcc to %s
uk: Пропустити Fcc для %s

en: Save attachments in Fcc?
uk: Зберегти додатки в Fcc?

note: L10N: Called when saving to $record or Fcc failed after sending. (r)etry tries the same mailbox again. alternate (m)ailbox prompts for a different mailbox to try. (s)kip aborts saving.
en: Fcc failed. (r)etry, alternate (m)ailbox, or (s)kip?
uk: Помилка збереження в Fcc. (r)повторити, (m)інша скринька, (s)пропустити?

note: L10N: This is the prompt to enter an "alternate (m)ailbox" when the initial Fcc fails.
en: Fcc mailbox
uk: Fcc скринька

en: Can't postpone.  $postponed is unset
uk: Неможливо відкласти лист. Значення $postponed не встановлено.

en: Error encrypting message. Check your crypt settings.
uk: Помилка шифрування листа. Перевірте налаштування шифрування.

en: Message contains text matching "$abort_noattach_regex". Not sending.
uk: Листи, текст яких відповідає "$abort_noattach_regex". Не надіслано.

en: No attachments, cancel sending?
uk: Нема прикріплень, скасувати надсилання?

en: Recall postponed message?
uk: Викликати залишений лист?

en: Error sending message
uk: Помилка надсилання листа

en: Edit forwarded message?
uk: Змінити лист перед пересиланням?

en: Abort unmodified message?
uk: Скасувати незмінений лист?

en: Aborted unmodified message
uk: Скасовано незмінений лист

en: No crypto backend configured.  Disabling message security setting.
uk: Не налаштовано програму шифрування. Вимкнено налаштування безпеки листа.

en: Article not posted
uk: Статтю не опубліковано

en: Message postponed
uk: Листа відкладено

en: No subject, abort sending?
uk: Немає теми, перервати надсилання?

en: No subject specified
uk: Не вказана тема

en: No newsgroup specified
uk: Не вказано групу новин

en: Sending message...
uk: Надсилання листа...

en: Could not send the message
uk: Не вийшло надіслати лист

en: Sending in background
uk: Фонове надсилання

en: Article posted
uk: Статтю опубліковано

en: Mail sent
uk: Лист надіслано

en: No recipient specified
uk: Не вказано отримувачів

en: No List-Subscribe header found
uk: Не знайдено заголовка List-Subscribe

en: No List-Unsubscribe header found
uk: Не знайдено заголовка List-Unsubscribe

en: Could not find any mime.types file
uk: Не вдалося знайти будь-який файл mime.types

en: Could not open %s
uk: Не можливо відкрити %s

en: Bad IDN %s while preparing resent-from
uk: Погане IDN %s при підготовці resent-from

en: $sendmail must be set in order to send mail
uk: $sendmail потрібно вказати для надсилання пошти

en: Error sending message, child exited %d (%s)
uk: Помилка надсилання листа, код виходу %d (%s)

en: Output of the delivery process
uk: Виведення процесу доставки

en: SMTP session failed: %s
uk: Невдача сеансу SMTP: %s

en: SMTP session failed: unable to open %s
uk: Помилка SMTP: неможливо відкрити %s

en: Invalid SMTP URL: %s
uk: Неправильний SMTP URL: %s

en: SMTP server does not support authentication
uk: SMTP-сервер не підтримує аутентифікації

en: No from address given
uk: Не вказано адресу From:

en: SMTP session failed: read error
uk: Помилка сесії SMTP: помилка читання з сокета

en: SMTP session failed: write error
uk: Помилка сесії SMTP: помилка запису в сокет

en: Invalid server response
uk: Неправильна відповідь сервера

en: Many others not mentioned here contributed code, fixes and suggestions.
uk: Багато незгаданих тут співпрацювали пишучи код, виправляли
    і робили пропозиції.

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
    (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301, USA.
uk: Ця програма є вільним ПЗ; Ви можете розповсюджувати і змінювати її
    на умовах Загальної громадської ліцензії GNU, яка була опублікована
    Фондом вільного ПЗ; ліцензії версії 2 або пізнішої (на власний розсуд).
    
    Ця програма розповсюджується з надією бути корисною БЕЗ ЖОДНИХ
    ГАРАНТІЙ; навіть без наявної гарантії ДЛЯ ПРОДАЖУ чи ПРИДАТНОСТІ
    ДЛЯ ПЕВНОЇ МЕТИ. Детальніше дивіться Загальну громадську ліцензію GNU.
    
    Ви повинні були отримати копію Загальної громадської ліцензії GNU
    разом з програмою; якщо ні, зверніться до Free Software
    Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301, USA.

en: To learn more about NeoMutt, visit: https://neomutt.org
    If you find a bug in NeoMutt, please raise an issue at:
        https://github.com/neomutt/neomutt/issues
    or send an email to: <neomutt-devel@neomutt.org>
uk: Щоб дізнатися більше про NeoMutt, відвідайте: https://neomutt.org
    Якщо Ви знайшли недолік у NeoMutt, будь ласка, відкрийте питання на:
        https://github.com/neomutt/neomutt/issues
    або надішліть ел. листа на: <neomutt-devel@neomutt.org>

en: Copyright (C) 2015-2025 Richard Russon and friends
    NeoMutt comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY; for details type 'neomutt -vv'.
    NeoMutt is free software, and you are welcome to redistribute it
    under certain conditions; type 'neomutt -vv' for details.
uk: Copyright (C) 2015-2025 Richard Russon та інші.
    NeoMutt надається БЕЗ ЖОДНИХ ГАРАНТІЙ; детальніше введіть 'neomutt -vv'.
    NeoMutt є вільним ПЗ, тому вітається розповсюдження на певних умовах
    напишіть 'neomutt -vv', щоб дізнатися більше.

en: Compile options:
uk: Параметри компілювання:

en: Devel options:
uk: Параметри розробки:
