network-manager-applet master - en to da translation catalogue (739 entries)

en: NetworkManager Applet
da: Panelprogram til Netværkshåndtering

en: Manage your network connections
da: Håndtér dine netværksforbindelser

en: NetworkManager
da: Netværkshåndtering

en: NetworkManager connection editor
da: Netværkshåndtering — redigering af forbindelse

en: NetworkManager is a system service for managing and configuring your network connections and devices.
da: Netværkshåndtering er en systemtjeneste til håndtering og konfigurering af dine netværksforbindelser og -enheder.

en: The nm-connection-editor program works with NetworkManager to create and edit existing connection profiles for NetworkManager.
da: Programmet nm-connection-editor arbejder sammen med Netværkshåndtering om at oprette og redigere eksisterende forbindelsesprofiler til Netværkshåndtering.

en: The NetworkManager Developers
da: Udviklerne af Netværkshåndtering

en: Advanced Network Configuration
da: Avanceret netværkskonfiguration

en: Manage and change your network connection settings
da: Redigér og ændr dine indstillinger til netværksforbindelser

en: Disable connected notifications
da: Deaktivér påmindelser om forbindelse

en: Set this to true to disable notifications when connecting to a network.
da: Sæt denne til true (sand) for at deaktivere påmindelser, når der oprettes forbindelse til et netværk.

en: Disable disconnected notifications
da: Deaktivér påmindelser om afbrudt forbindelse

en: Set this to true to disable notifications when disconnecting from a network.
da: Sæt denne til true (sand) for at deaktivere påmindelser, når forbindelsen til et netværk afbrydes.

en: Disable VPN notifications
da: Deaktivér VPN-påmindelser

en: Set this to true to disable notifications when connecting to or disconnecting from a VPN.
da: Sæt denne til true (sand) for at deaktivere påmindelser, når forbindelsen til en VPN etableres eller afbrydes.

en: Suppress networks available notifications
da: Undertryk påmindelser om tilgængelige netværk

en: Set this to true to disable notifications when Wi-Fi networks are available.
da: Sæt denne til true (sand) for at deaktivere påmindelser, når der er tilgængelige wi-fi-netværk.

en: Stamp
da: Stempel

en: Used to determine whether settings should be migrated to a new version.
da: Anvendes til bestemmelse af, om indstillinger skal migreres til en ny version.

en: Disable WiFi Create
da: Deaktivér oprettelse af wi-fi

en: Set to true to disable creation of adhoc networks when using the applet.
da: Sæt denne til true (sand) for at deaktivere oprettelse af ad hoc-netværk, når programmet bruges.

en: Suppress broadband device unlock prompt
da: Undertryk bredbåndsenheds oplåsningsprompt

en: Set to true to not prompt for PIN/PUK when providing it is required to unlock a broadband device.
da: Indstil til true (sand) for ikke at bede om PIN/PUK, når det er nødvendigt for at låse en bredbåndsenhed op.

en: Show the applet in notification area
da: Vis programmet i statusfeltet

en: Set to FALSE to disable displaying the applet in the notification area.
da: Sæt denne til FALSE (falsk) for ikke at få vist programmet i statusfeltet.

en: object class '%s' has no property named '%s'
da: objektklassen “%s” har ingen egenskab ved navn “%s”

en: property '%s' of object class '%s' is not writable
da: egenskaben “%s” for objektklassen “%s” er skrivebeskyttet

en: construct property "%s" for object '%s' can't be set after construction
da: construct-egenskaben “%s” for objektet “%s” kan ikke angives efter konstruktion

en: '%s::%s' is not a valid property name; '%s' is not a GObject subtype
da: “%s::%s” er ikke et gyldigt egenskabsnavn; “%s” er ikke en GObject-undertype

en: unable to set property '%s' of type '%s' from value of type '%s'
da: kan ikke angive egenskaben “%s” af type “%s” ud fra værdien af typen “%s”

en: value "%s" of type '%s' is invalid or out of range for property '%s' of type '%s'
da: værdien “%s” af typen “%s” er ugyldig eller uden for intervallet for egenskaben “%s” af typen “%s”

en: 802.1X authentication
da: 802.1X-godkendelse

en: _Cancel
da: _Annuller

en: C_onnect
da: F_orbind

en: _Network name
da: _Netværksnavn

en: secure.
da: sikker.

en: insecure.
da: usikker.

en: Wrong PUK code; please contact your provider.
da: Forkert PUK-kode; kontakt venligst din udbyder.

en: Wrong PIN code; please contact your provider.
da: Forkert PIN-kode; kontakt venligst din udbyder.

note: Start the spinner to show the progress of the unlock
en: Sending unlock code…
da: Sender oplåsningskode …

en: Mobile Broadband (%s)
da: Mobilt bredbånd (%s)

en: Mobile Broadband
da: Mobilt bredbånd

en: Available
da: Tilgængelig

note: Default connection item
en: New Mobile Broadband connection…
da: Ny mobil bredbåndsforbindelse …

en: Connection Established
da: Forbindelse oprettet

en: You are now connected to the Mobile Broadband network.
da: Du er nu forbundet til det mobile bredbåndsnetværk.

en: Mobile Broadband network.
da: Mobilt bredbåndsnetværk.

en: You are now registered on the home network.
da: Du er nu registreret på hjemmenetværket.

en: You are now registered on a roaming network.
da: Du er nu registreret på et roamingnetværk.

en: You are now connected to the mobile broadband network.
da: Du er nu forbundet til det mobile bredbåndsnetværk.

en: Preparing mobile broadband connection “%s”…
da: Forbereder den mobile bredbåndsforbindelse “%s” …

en: Configuring mobile broadband connection “%s”…
da: Konfigurerer den mobile bredbåndsforbindelse “%s” …

en: User authentication required for mobile broadband connection “%s”…
da: Der kræves brugergodkendelse til den mobile bredbåndsforbindelse “%s” …

en: Requesting a network address for “%s”…
da: Anmoder om en netværksadresse for “%s” …

en: Mobile broadband connection “%s” active
da: Den mobile bredbåndsforbindelse “%s” er aktiv

en: Auto Ethernet
da: Automatisk ethernet

en: Ethernet Networks (%s)
da: Ethernet-netværk (%s)

en: Ethernet Network (%s)
da: Ethernet-netværk (%s)

en: Ethernet Networks
da: Ethernet-netværk

en: Ethernet Network
da: Ethernet-netværk

note: Notify user of unmanaged or unavailable device
en: disconnected
da: afbrudt

en: You are now connected to the ethernet network.
da: Du er nu tilsluttet ethernet-netværket.

en: Preparing ethernet network connection “%s”…
da: Forbereder ethernet-netværksforbindelsen “%s” …

en: Configuring ethernet network connection “%s”…
da: Konfigurerer ethernet-netværksforbindelsen “%s” …

en: User authentication required for ethernet network connection “%s”…
da: Der kræves brugergodkendelse til ethernet-netværksforbindelsen “%s” …

en: Requesting an ethernet network address for “%s”…
da: Anmoder om en ethernet-netværksadresse for “%s” …

en: Ethernet network connection “%s” active
da: Ethernet-netværksforbindelsen “%s” er aktiv

en: DSL authentication
da: DSL-godkendelse

en: _Connect to Hidden Wi-Fi Network…
da: _Forbind til skjult wi-fi-netværk …

en: Create _New Wi-Fi Network…
da: Opret _nyt wi-fi-netværk …

en: (none)
da: (ingen)

en: Failed to add new connection
da: Kunne ikke tilføje ny forbindelse

en: Insufficient privileges.
da: Utilstrækkelige rettigheder.

en: Connection failure
da: Forbindelsesfejl

en: Wi-Fi Networks (%s)
da: Wi-fi-netværk (%s)

en: Wi-Fi Network (%s)
da: Wi-fi-netværk (%s)

en: Wi-Fi Network | Wi-Fi Networks
da[0]: Wi-fi-netværk
da[1]: Wi-fi-netværk

en: Wi-Fi is disabled
da: Wi-fi er slået fra

en: Wi-Fi is disabled by hardware switch
da: Wi-fi er slået fra med hardwareknap

en: _Available networks
da: _Tilgængelige netværk

en: Wi-Fi Networks Available
da: Der er tilgængelige wi-fi-netværk

en: Use the network menu to connect to a Wi-Fi network
da: Anvend netværksmenuen til at forbinde til et wi-fi-netværk

en: You are now connected to the Wi-Fi network “%s”.
da: Du er nu tilsluttet wi-fi-netværket “%s”.

en: Preparing Wi-Fi network connection “%s”…
da: Forbereder wi-fi-netværksforbindelsen “%s” …

en: Configuring Wi-Fi network connection “%s”…
da: Konfigurerer wi-fi-netværksforbindelsen “%s” …

en: User authentication required for Wi-Fi network “%s”…
da: Der kræves brugergodkendelse til wi-fi-netværket “%s” …

en: Requesting a Wi-Fi network address for “%s”…
da: Anmoder om wi-fi-netværksadresse for “%s” …

en: Wi-Fi network connection “%s” active: %s (%d%%)
da: Wi-fi-netværksforbindelsen “%s” er aktiv: %s (%d%%)

en: Wi-Fi network connection “%s” active
da: Wi-fi-netværksforbindelsen “%s” er aktiv

en: Failed to activate connection
da: Kunne ikke aktivere forbindelse

en: Unknown error
da: Ukendt fejl

en: Error displaying connection information:
da: Fejl ved visning af forbindelsesinformation:

en: Dynamic WEP
da: Dynamisk WEP

note: Create the expander
en: More addresses
da: Flere adresser

[ctx: Wi-Fi/Ethernet security]
en: None
da: Ingen

[ctx: Speed]
en: Unknown
da: Ukendt

[ctx: Address]
note: Address
en: Unknown
da: Ukendt

en: IP Address
da: IP-adresse

en: Broadcast Address
da: Rundsendingsadresse

[ctx: Subnet Mask]
note: Prefix
en: Unknown
da: Ukendt

en: Subnet Mask
da: Undernetmaske

en: Primary DNS
da: Primær DNS

en: Secondary DNS
da: Sekundær DNS

en: Tertiary DNS
da: Tertiær DNS

en: 802.11 Wi-Fi (%s)
da: 802.11 wi-fi (%s)

note: --- General ---
en: General
da: Generelt

en: Interface
da: Grænseflade

en: Hardware Address
da: Hardwareadresse

en: Speed
da: Hastighed

en: Security
da: Sikkerhed

en: Default Route
da: Standardrute

en: Network
da: Netværk

en: Password
da: Adgangskode

en: VPN Type
da: VPN-type

en: VPN Gateway
da: VPN-gateway

en: VPN Username
da: VPN-brugernavn

en: VPN Banner
da: VPN-banner

en: Base Connection
da: Basisforbindelse

en: Unknown
da: Ukendt

note: Shouldn't really happen but ...
en: No valid active connections found!
da: Ingen gyldige aktive forbindelser fundet!

en: Copyright © 2004-2017 Red Hat, Inc.
    Copyright © 2005-2008 Novell, Inc.
    and many other community contributors and translators
da: Ophavsret © 2004-2017 Red Hat, Inc.
    Ophavsret © 2005-2008 Novell, Inc.
    og mange andre bidragydere fra fællesskabet samt oversættere

en: Notification area applet for managing your network devices and connections.
da: Statusfelt-panelprogram til håndtering af dine netværksenheder og -forbindelser.

en: NetworkManager Website
da: Websted for Netværkshåndtering

en: The NetworkManager Applet could not find some required resources (the .ui file was not found).
da: Panelprogrammet til Netværkshåndtering kunne ikke finde nogle krævede ressourcer (.ui-filen blev ikke fundet).

en: Missing resources
da: Manglende ressourcer

en: Mobile broadband network password
da: Adgangskode til mobilt bredbåndsnetværk

en: A password is required to connect to “%s”.
da: Der kræves en adgangskode for at forbinde til “%s”.

en: Password:
da: Adgangskode:

en: SIM PIN unlock required
da: SIM PIN-oplåsning kræves

en: SIM PIN Unlock Required
da: SIM PIN-oplåsning kræves

note: FIXME: some warning about # of times you can enter incorrect PIN
en: The mobile broadband device “%s” requires a SIM PIN code before it can be used.
da: Den mobile bredbåndsenhed “%s” kræver en SIM PIN-kode, før den kan bruges.

note: Translators: PIN code entry label
en: PIN code:
da: PIN-kode:

note: Translators: Show/obscure PIN checkbox label
en: Show PIN code
da: Vis PIN-kode

en: SIM PUK unlock required
da: SIM PUK-oplåsning kræves

en: SIM PUK Unlock Required
da: SIM PUK-oplåsning kræves

note: FIXME: some warning about # of times you can enter incorrect PUK
en: The mobile broadband device “%s” requires a SIM PUK code before it can be used.
da: Den mobile bredbåndsenhed “%s” kræver en SIM PUK-kode, før den kan bruges.

note: Translators: PUK code entry label
en: PUK code:
da: PUK-kode:

note: Translators: New PIN entry label
en: New PIN code:
da: Ny PIN-kode:

note: Translators: New PIN verification entry label
en: Re-enter new PIN code:
da: Gentag ny PIN-kode:

note: Translators: Show/obscure PIN/PUK checkbox label
en: Show PIN/PUK codes
da: Vis PIN-/PUK-koder

en: Connection had no VPN setting
da: Forbindelsen havde ikke nogen VPN-indstilling

en: Failed to write connection to VPN UI: %s (%d)
da: Kunne ikke skrive forbindelse til VPN-UI: %s (%d)

en: Failed to write connection to VPN UI: incomplete write
da: Kunne ikke skrive forbindelse til VPN-UI: ufuldstændig skrivning

en: Failed to add/activate connection
da: Kunne ikke tilføje/aktivere forbindelse

en: Device disconnect failed
da: Frakobling af enhed mislykkedes

en: Disconnect failure
da: Frakoblingsfejl

en: Connection activation failed
da: Aktivering af forbindelse mislykkedes

en: Don’t show this message again
da: Vis ikke denne besked igen

en: 
    The VPN connection “%s” disconnected because the network connection was interrupted.
da: 
    VPN-forbindelsen “%s” blev afbrudt, fordi netværksforbindelsen blev afbrudt.

en: 
    The VPN connection “%s” failed because the network connection was interrupted.
da: 
    VPN-forbindelsen “%s” mislykkedes, fordi netværksforbindelsen blev afbrudt.

en: 
    The VPN connection “%s” failed because the VPN service stopped unexpectedly.
da: 
    VPN-forbindelsen “%s” mislykkedes, fordi VPN-tjenesten stoppede uventet.

en: 
    The VPN connection “%s” failed because the VPN service returned invalid configuration.
da: 
    VPN-forbindelsen “%s” mislykkedes, fordi VPN-tjenesten returnerede ugyldig konfiguration.

en: 
    The VPN connection “%s” failed because the connection attempt timed out.
da: 
    VPN-forbindelsen “%s” mislykkedes, fordi forsøget på at forbinde overskred tidsgrænsen.

en: 
    The VPN connection “%s” failed because the VPN service did not start in time.
da: 
    VPN-forbindelsen “%s” mislykkedes, fordi VPN-tjenesten ikke startede i tide.

en: 
    The VPN connection “%s” failed because the VPN service failed to start.
da: 
    VPN-forbindelsen “%s” mislykkedes, fordi VPN-tjenestens opstart mislykkedes.

en: 
    The VPN connection “%s” failed because there were no valid VPN secrets.
da: 
    VPN-forbindelsen “%s” mislykkedes, fordi der ikke fandtes nogen gyldige VPN-hemmeligheder.

en: 
    The VPN connection “%s” failed because of invalid VPN secrets.
da: 
    VPN-forbindelsen “%s” mislykkedes på grund af ugyldige VPN-hemmeligheder.

en: 
    The VPN connection “%s” failed.
da: 
    VPN-forbindelsen “%s” mislykkedes.

en: VPN connection has been successfully established.
    
    %s
da: VPN-forbindelsen er blevet etableret.
    
    %s

en: VPN connection has been successfully established.
da: VPN-forbindelsen er blevet etableret.

en: VPN Login Message
da: Loginmeddelelse for VPN

en: VPN Connection Failed
da: VPN-forbindelse mislykkedes

en: 
    The VPN connection “%s” failed because the VPN service failed to start.
    
    %s
da: 
    VPN-forbindelsen “%s” mislykkedes, fordi VPN-tjenestens opstart mislykkedes.
    
    %s

en: 
    The VPN connection “%s” failed to start.
    
    %s
da: 
    VPN-forbindelsen “%s” kunne ikke starte.
    
    %s

en: device not ready (firmware missing)
da: enheden er ikke klar (firmware mangler)

en: device not ready
da: enhed er ikke klar

en: Disconnect
da: Afbryd

en: device not managed
da: enhed er ikke redigeret

en: No network devices available
da: Ingen tilgængelige netværksenheder

en: _VPN Connections
da: _VPN-forbindelser

en: _Configure VPN…
da: _Konfigurér VPN …

en: _Add a VPN connection…
da: _Tilføj en VPN-forbindelse …

en: NetworkManager is not running…
da: Netværkshåndtering kører ikke …

en: Networking disabled
da: Netværk deaktiveret

note: 'Enable Networking' item
en: Enable _Networking
da: Aktivér _netværk

note: 'Enable Wi-Fi' item
en: Enable _Wi-Fi
da: Aktivér _wi-fi-netværk

note: 'Enable Mobile Broadband' item
en: Enable _Mobile Broadband
da: Aktivér _mobilt bredbånd

note: Toggle notifications item
en: Enable N_otifications
da: Aktivér _påmindelser

note: 'Connection Information' item
en: Connection _Information
da: Forbindelses_information

note: 'Edit Connections...' item
en: Edit Connections…
da: Håndtér forbindelser …

en: _About
da: _Om

en: You are now connected to “%s”.
da: Du er nu tilsluttet “%s”.

en: Disconnected
da: Afbrudt

en: The network connection has been disconnected.
da: Netværksforbindelsen er blevet afbrudt.

en: Preparing network connection “%s”…
da: Forbereder netværksforbindelsen “%s” …

en: User authentication required for network connection “%s”…
da: Der kræves brugergodkendelse til netværksforbindelsen “%s” …

en: Network connection “%s” active
da: Netværksforbindelsen “%s” er aktiv

en: Starting VPN connection “%s”…
da: Starter VPN-forbindelsen “%s” …

en: User authentication required for VPN connection “%s”…
da: Der kræves brugergodkendelse til VPN-forbindelsen “%s” …

en: Requesting a VPN address for “%s”…
da: Anmoder om en VPN-adresse for “%s” …

en: VPN connection active
da: VPN-forbindelsen er aktiv

en: No network connection
da: Ingen netværksforbindelse

en: IP addresses identify your computer on the network. Click the “Add” button to add an IP address.
da: IP-adresser identificerer din computer på netværket. Klik “Tilføj”-knappen for at tilføje en IP-adresse.

en: _Add
da: _Tilføj

en: _Delete
da: _Slet

en: Ig_nore automatically obtained routes
da: Ig_norér automatisk fundne ruter

en: _Use this connection only for resources on its network
da: _Anvend kun denne forbindelse til ressourcer på dens netværk

en: If enabled, this connection will never be used as the default network connection.
da: Hvis aktiveret, så vil denne forbindelse aldrig blive brugt som standardnetværksforbindelse.

en: C_reate…
da: O_pret …

en: Choose a Connection Type
da: Vælg en forbindelsestype

en: Select the type of connection you wish to create.
    
    If you are creating a VPN, and the VPN connection you wish to create does not appear in the list, you may not have the correct VPN plugin installed.
da: Vælg typen af forbindelse, du vil oprette.
    
    Hvis du opretter et VPN, og typen af VPN-forbindelse, du ønsker at oprette, ikke fremgår af listen, har du måske ikke installeret det korrekte VPN-udvidelsesmodul.

en: _Device
da: _Enhed

en: Active backup
da: Aktiv sikkerhedskopi

en: Broadcast
da: Rundsending (broadcast)

en: Adaptive transmit load balancing
da: Adaptiv belastningsfordeling ved afsendelse

en: Adaptive load balancing
da: Adaptiv belastningsfordeling

en: MII (recommended)
da: MII (anbefales)

en: Bonded _connections
da: B_undne forbindelser

en: M_ode
da: Til_stand

en: _Edit
da: _Redigér

en: Monitoring _frequency
da: Overvågnings_frekvens

en: _Interface name
da: Gr_ænsefladenavn

en: _Link Monitoring
da: Overvågning af _link

en: ARP _targets
da: ARP-_mål

en: An IP address, or a comma-separated list of IP addresses, to look for when checking the link status.
da: En IP-adresse eller en kommaadskilt liste af IP-adresser, der skal kigges efter når forbindelsesstatus kontrolleres.

en: Link _up delay
da: Ventetid når forbindelsen er _oppe

en: Link _down delay
da: Ventetid når forbindelsen er _nede

en: _Primary
da: _Primær

en: The interface name of the primary device. If set, this device will always be the active port when it is available.
da: Grænsefladenavnet for den primære enhed. Hvis givet, vil denne enhed altid være den aktive port, når den er tilgængelig.

en: bytes
da: byte

en: Path _cost
da: _Pris for sti

en: _Priority
da: _Prioritet

en: _Hairpin mode
da: “_Hairpin”-tilstand

en: Bridged _connections
da: _Forbindelser i brotilstand

en: _Forward delay
da: Ventetid ved _videresendelse

en: _Hello time
da: _Hilsen-tid

en: STP forwarding delay, in seconds
da: Forsinkelse (i sekunder) for STP-videresendelse

en: STP hello time, in seconds
da: Tid (i sekunder) for STP-hallo

en: Enable I_GMP snooping
da: Aktivér I_GMP-snooping

en: Controls whether IGMP snooping is enabled for this bridge. Note that if snooping was automatically disabled due to hash collisions, the system may refuse to enable the feature until the collisions are resolved.
da: Styrer, om IGMP-snooping er aktiveret for denne bro. Bemærk, hvis snooping automatisk blev deaktiveret pga. hash-kollisioner, kan systemet nægte at aktivere denne funktion, før kollisionerne er blevet løst.

en: Enable _STP (Spanning Tree Protocol)
da: Aktivér _STP (Spanning Tree Protocol)

en: Controls whether Spanning Tree Protocol (STP) is enabled for this bridge
da: Styrer, om Spanning Tree Protocol (STP) er aktiveret for denne bro

en: STP priority for this bridge. Lower values are “better”; the lowest priority bridge will be elected the root bridge.
da: STP-prioritet for denne bro. Lavere værdier er “bedre”; broen med den laveste prioritet vil blive valgt til root-bro.

en: _Max age
da: _Maks. alder

en: STP maximum message age, in seconds
da: Den maksimale alder (i sekunder) for STP-besked

en: _Aging time
da: Fo_rældelsestid

en: The Ethernet MAC address aging time, in seconds
da: Forældelsestid (i sekunder) for ethernet-MAC-adresse

en: Group _forward mask
da: Maske til gruppe_videresendelse

en: A mask of 16 bits, each corresponding to a group address in the range from 01:80:C2:00:00:00 to 01:80:C2:00:00:0F that must be forwarded. The mask can’t have bits 0, 1 or 2 set because they are used for STP, MAC pause frames and LACP.
da: En maske på 16 bit hver svarende til en gruppeadresse i området 01:80:C2:00:00:00 til 01:80:C2:00:00:0F som skal videresendes. Masken kan ikke have bittene 0, 1 eller 2 angivet, fordi de bruges til STP, MAC pause frames og LACP.

en: _Use Data Center Bridging (DCB) for this connection
da: _Anvend Data Center Bridging (DCB) til denne forbindelse

en: Flow Control
da: Flowkontrol

en: Feature
da: Funktion

en: Enable
da: Aktivér

en: Advertise
da: Annoncér

en: Willing
da: Villig

en: Priority
da: Prioritet

en: Options…
da: Indstillinger …

en: Priority Groups
da: Prioritetsgrupper

en: default
da: standard

en: Priority Flow Control
da: Prioritetsflowkontrol

en: Enable or disable priority pause transmission for each User Priority.
da: Slå prioritetspausetransmission til eller fra for hver brugerprioritet.

en: Traffic Class
da: Trafikklasse

en: Strict Bandwidth
da: Streng båndbredde

en: Priority Bandwidth
da: Prioritetsbåndbredde

en: Group Bandwidth
da: Gruppebåndbredde

en: Group ID
da: Gruppe-id

en: Enter the priority group ID for each User Priority.
da: Indtast prioritetsgruppe-id for hver brugerprioritet.

en: Enter the allowed link bandwidth percent each Priority Group may use. The sum of all groups must total 100%.
da: Indtast den tilladte forbindelsesbåndbredde i procent, som hver prioritetsgruppe må bruge. Summen af alle grupperne skal være 100 %.

en: Enter the percentage of priority group bandwidth each user priority may use.
da: Indtast procentdelen af prioritetsgruppebåndbredde, som hver brugerprioritet må bruge.

en: Enable or disable strict bandwidth for each user priority.
da: Slå streng båndbredde til eller fra for hver brugerprioritet.

en: Enter the traffic class for each user priority.
da: Indtast trafikklassen for hver brugerprioritet.

en: _Username
da: Br_ugernavn

en: Username used to authenticate with the PPPoE service.
da: Brugernavn anvendt til godkendelse med PPPoE-tjenesten.

en: Only initiate sessions with access concentrators that provide the specified service. For most providers this should be left blank.
da: Indled kun sessioner med adgangskoncentratorer, som leverer den angivne tjeneste. Lad den være tom for de fleste udbydere.

en: _Service
da: _Tjeneste

en: Sho_w password
da: _Vis adgangskode

en: Password used to authenticate with the PPPoE service.
da: Adgangskode anvendt til godkendelse med PPPoE-tjenesten.

en: _Password
da: A_dgangskode

en: PPP _interface
da: PPP-_grænseflade

en: P_arent interface
da: _Ophavsgrænseflade

en: An arbitrary name to assign to the newly created PPP interface.
da: Et vilkårligt navn som tildeles den nyligt oprettede PPP-grænseflade.

en: The interface on which the PPP connection will be established.
da: Grænsefladen som PPP-forbindelsen vil blive etableret på.

en: C_laim interface
da: O_vertag grænseflade

en: If selected, the connection will take exclusive control of the interface and it won’t be possible to activate another connection on it. Note that the option can only be used for Ethernet interfaces. nm-applet is able to activate the connection only if this option is selected.
da: Hvis valgt vil forbindelsen tage fuld kontrol over grænsefladen, og det vil ikke være muligt at aktivere en anden forbindelse på den. Bemærk at muligheden kun finder anvendelse på ethernet-grænseflader. nm-applet kan kun aktivere forbindelsen, hvis denne mulighed er valgt.

en: Automatic
da: Automatisk

en: Twisted Pair (TP)
da: Parsnoet kabel (TP)

en: Half
da: Halv

en: Full
da: Fuld

en: Ignore
da: Ignorér

en: Manual
da: Manuelt

en: C_loned MAC address
da: _Klonet MAC-adresse

en: De_fault
da: S_tandard

en: _Ignore
da: I_gnorér

en: _Wake on LAN password
da: _Wake on LAN-adgangskode

en: Wake-on-LAN password (an Ethernet MAC). It is only valid for magic packets.
da: Wake on LAN-adgangskode (en ethernet-MAC). Det er kun gyldigt for magic-pakker.

en: Lin_k negotiation
da: _Link-forhandling

en: Device link negotiation. If “Manual” is chosen, “Speed” and “Duplex” values will be forced without checking the device compatibility. If unsure, leave here “Ignore” or pick “Automatic”.
da: Linkforhandling for enhed. Hvis “Manuelt” er valgt, vil værdierne for “Hastighed” og “Duplex” blive påtvunget uden at tjekke enhedens kompatibilitet. Hvis du er usikker, så vælg “Ignorér” eller “Automatisk”.

en: _Speed
da: _Hastighed

en: Speed value for static link negotiation, required only when “Ignore” and “Automatic” options are not selected. Before specifying a speed value be sure your device supports it.
da: Hastighedsværdi for statisk link-forhandling; kun krævet når “Ignorér” og “Automatisk” ikke er valgt. Vær sikker på, at din enhed understøtter hastigheden, før du angiver den.

en: Duplex value for static link negotiation, required only when “Ignore” and “Automatic” options are not selected. Before specifying a duplex mode be sure your device supports it.
da: Duplexværdi for statisk link-forhandling; kun krævet når “Ignorér” og “Automatisk” ikke er valgt. Vær sikker på, at din enhed understøtter duplexværdien, før du angiver den.

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: All _users may connect to this network
da: A_lle brugere må forbinde til dette netværk

en: Automatically connect to _VPN
da: Forbind automatisk til _VPN

en: Firewall _zone
da: Firewall_zone

en: _Metered connection
da: _Forbrugsafregnet forbindelse

en: NetworkManager indicates to applications whether the connection is metered and therefore data usage should be restricted. Select which value (“Yes” or “No”) to indicate to applications, or “Automatic” to use a default value based on the connection type and other heuristics.
da: NetworkManager fortæller programmer, om forbindelsen er forbrugsafregnet, og dataforbrug derfor bør begrænses. Vælg hvilken værdi (“Ja” eller “Nej”) programmer skal have at vide eller “Automatisk” for at bruge en standardværdi baseret på forbindelsestypen og anden heuristik.

en: Connect _automatically with priority
da: Forbind _automatisk med prioritet

en: Connection priority for automatic activation. Connections with higher numbers are preferred when selecting profiles for automatic activation. Default value is 0.
da: Forbindelsesprioritet for automatisk aktivering. Forbindelser med højere tal foretrækkes, når der udvælges profiler til automatisk aktivering. Standardværdien er 0.

note: IP-over-InfiniBand "connected mode"
en: Connected
da: Tilsluttet

en: _Transport mode
da: _Transporttilstand

en: Device name
da: Enhedsnavn

en: Parent device
da: Ophavsenhed

en: Mode
da: Tilstand

en: Local IP
da: Lokal IP

en: Remote IP
da: Fjern-IP

en: Input key
da: Inputnøgle

en: Output key
da: Outputnøgle

en: Automatic with manual DNS settings
da: Automatisk med manuelle DNS-indstillinger

en: Link-Local
da: Link-lokal

en: Shared to other computers
da: Delt til andre computere

en: _Method
da: _Metode

en: The DHCP client identifier allows the network administrator to customize your computer’s configuration. If you wish to use a DHCP client identifier, enter it here.
da: DHCP-klient-identifikationen tillader netværksadministratorer at tilpasse din computers konfiguration. Hvis du ønsker at bruge en DHCP-klient-identifikation, så skriv det her.

en: Domains used when resolving host names. Use commas to separate multiple domains.
da: Domæner brugt ved evaluering af værtsnavne. Brug komma til at adskille flere domæner.

en: D_HCP client ID
da: D_HCP-klient-id

en: S_earch domains
da: Søg_edomæner

en: DNS ser_vers
da: _DNS-servere

en: IP addresses of domain name servers used to resolve host names. Use commas to separate multiple domain name server addresses.
da: IP-adresser for domænenavneservere som bruges til opslag af værtsnavne. Brug komma til at adskille adresser for flere servere.

en: Require IPv_4 addressing for this connection to complete
da: Kræv IPv_4-adressering for at denne forbindelse kan oprettes

en: When connecting to IPv6-capable networks, allows the connection to complete if IPv4 configuration fails but IPv6 configuration succeeds.
da: Når der forbindes til IPv6-kompatible netværk, tillades forbindelsen at tilslutte, hvis IPv4-konfigurationen fejler, men IPv6-konfigurationen lykkes.

en: _Routes…
da: _Ruter …

note: TRANSLATORS: Default zone set for firewall, when no zone is selected
en: Default
da: Standard

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Enabled (prefer public address)
da: Aktiveret (foretræk offentlig adresse)

en: Enabled (prefer temporary address)
da: Aktiveret (foretræk midlertidig adresse)

en: Stable privacy
da: Stabilt privatliv

en: IP addresses of domain name servers used to resolve host names. Use commas to separate multiple domain name server addresses. Link-local addresses will be automatically scoped to the connecting interface.
da: IP-adresser for domænenavneservere, som bruges til at slå værtsnavne op. Brug komma til at adskille flere domænenavneserveres adresser. Link-lokale adresser vil automatisk få “scope” til den forbindende grænseflade.

en: IPv6 _privacy extensions
da: IPv6-_privatlivsudvidelser

en: If enabled, it makes the kernel generate a temporary IPv6 address in addition to the public one generated from MAC address. This enhances privacy, but could cause problems in some applications. If set to "Default", the value from NetworkManager global configuration is used. If that is also unset, use the kernel default value read from file "/proc/sys/net/ipv6/conf/default/use_tempaddr"
da: Hvis den er aktiveret, så få kernen til at generere en midlertidig IPv6-adresse ud over den offentlige som genereres fra MAC-adressen. Det forbedrer privatlivet, men kan give problemer i nogle programmer. Hvis den er indstillet til “Default”, så bruges værdien fra NetworkManagers globale konfiguration. Hvis den heller ikke er indstillet , så bruges kernens standardværdi der læses fra filen “/proc/sys/net/ipv6/conf/default/use_tempaddr”

en: IPv6 address _generation mode
da: Tilstand for IPv6-adresse_generering

en: Require IPv_6 addressing for this connection to complete
da: Kræv IPv_6-adressering for at denne forbindelse kan oprettes

en: When connecting to IPv4-capable networks, allows the connection to complete if IPv6 configuration fails but IPv4 configuration succeeds.
da: Når der forbindes til IPv4-kompatible netværk, tillades forbindelsen at tilslutte, hvis IPv6-konfigurationen fejler, men IPv4-konfigurationen lykkes.

en: Check
da: Kontrollér

en: Strict
da: Strengt

en: _Device name
da: _Enhedsnavn

en: The name of the MACsec device.
da: MACsec-enhedens navn.

en: _Parent device
da: _Ophavsenhed

en: The parent interface name or parent connection UUID from which this MACSEC interface should be created.
da: Ophavsgrænsefladens navn eller ophavsforbindelsens UUID, som denne MACSEC-grænseflade skal oprettes fra.

en: The parent interface name or parent connection UUID from which this MACsec interface should be created
da: Ophavsgrænsefladens navn eller ophavsforbindelsens UUID, som denne MACsec-grænseflade skal oprettes fra

en: Keys
da: Nøgler

en: _Mode
da: _Tilstand

en: Specifies how the CAK (Connectivity Association Key) for MKA (MACsec Key Agreement) is obtained. For the EAP mode, fill the parameters in the 802.1X security page
da: Angiver hvordan CAK (Connectivity Association Key) til MKA (MACsec Key Agreement) indhentes. For EAP-tilstanden udfyldes parametrene i sikkerhedssiden for 802.1X

en: The pre-shared Connectivity Association Key
da: Den foruddelte Connectivity Association Key

en: The pre-shared Connectivity-association Key Name
da: Navnet på den foruddelte Connectivity-association Key

en: Parameters
da: Parametre

en: _Validation
da: _Validering

en: Specifies the validation mode for incoming frames
da: Angiver valideringstilstanden for indgående frames

en: _SCI port
da: _SCI-port

en: The port component of the SCI (Secure Channel Identifier)
da: SCI's (Secure Channel Identifier) portdel

en: _Encrypt
da: _Kryptér

en: Whether the transmitted traffic must be encrypted
da: Om den overførte trafik skal krypteres

en: Basic
da: Grundlæggende

en: Nu_mber
da: Nu_mmer

en: Advanced
da: Avanceret

en: _APN
da: A_PN

en: N_etwork ID
da: N_etværks-ID

en: Change…
da: Ændr …

en: Allow _roaming if home network is not available
da: Tillad _roaming hvis hjemmenetværket ikke er tilgængeligt

en: Sho_w passwords
da: _Vis adgangskoder

en: Authentication
da: Godkendelse

en: Allowed methods
da: Tilladte metoder

en: Configure _Methods…
da: Konfigurér _metoder …

en: Compression
da: Komprimering

en: _Use point-to-point encryption (MPPE)
da: _Anvend punkt-til-punkt-kryptering (MPPE)

en: _Require 128-bit encryption
da: _Kræv 128-bit kryptering

en: Use _stateful MPPE
da: Anvend til_svarende MPPE

en: Allow _BSD data compression
da: Tillad _BSD-datakomprimering

en: Allow _Deflate data compression
da: Tillad _Deflate-datakomprimering

en: Use TCP _header compression
da: Anvend TCP-_headerkomprimering

en: Echo
da: Ekko

en: Send PPP _echo packets
da: Send PPP-_ekkopakker

en: None
da: Ingen

en: For browser only
da: Kun til browser

en: Use this proxy configuration for only browser clients/schemes.
da: Anvend denne proxykonfiguration til kun browserklienter/-skemaer.

en: PAC URL
da: PAC-URL

en: PAC script
da: PAC-script

en: URL from where the PAC script is to be obtained.
da: URL hvorfra PAC-scriptet kan hentes.

en: Import script from a file…
da: Importér script fra en fil …

en: Method
da: Metode

en: Ad_vanced…
da: A_vanceret …

en: Set by controller
da: Indstillet af controller

en: Ethernet port state
da: Ethernetporttilstand

en: Team Advanced Options
da: Avancerede indstillinger for gruppe

en: _Queue ID
da: K_ø-id

en: Number of bursts of unsolicited NAs and gratuitous ARP packets sent after port is enabled or disabled.
da: Antal serier af uopfordrede NA'er og unødvendige ARP-pakker sendt efter porten er aktiveret eller deaktiveret.

en: ID of queue which this port should be mapped to.
da: Kø-id som denne port skal afbildes til.

en: Active-Backup runner options
da: Indstillinger for activebackup runner

en: _Port priority
da: _Portprioritet

en: Value is positive number in milliseconds. Specifies an interval between bursts of notify-peer packets.
da: Værdi er et positivt tal i millisekunder. Angiver et interval mellem serier af notify-peer-pakker.

en: Port priority. The higher number means higher priority.
da: Portprioritet. Et højere tal betyder højere prioritet.

en: Port _sticky
da: Port kl_æbende

en: Do not unselect the port if a better one becomes available.
da: Fravælg ikke porten, hvis en bedre bliver tilgængelig.

en: LACP runner options
da: Indstillinger for LACP-runner

en: _LACP port priority
da: _LACP-portprioritet

en: LACP port _key
da: LACP-portn_øgle

en: Number of bursts of multicast group rejoin requests sent after port is enabled or disabled.
da: Antal serier af anmodninger om at deltage i multicastgruppe igen efter porten er blevet aktiveret eller deaktiveret.

en: Port priority according to LACP standard. The lower number means higher priority.
da: Portprioritet i henhold til LACP-standarden. Lavere tal betyder højere prioritet.

en: Value is positive number in milliseconds. Specifies an interval between bursts of multicast group rejoin requests.
da: Værdi er et positivt tal i millisekunder. Angiver et interval mellem serier af multicastgruppeanmodninger om at deltage igen.

en: Port key according to LACP standard. It is only possible to aggregate ports with the same key.
da: Portnøgle i henhold til LACP-standarden. Det er kun muligt at samle porte med den samme nøgle.

en: _Link watcher
da: _Linkovervågning

en: _Up delay
da: Ventetid ved _oppe

en: _Down delay
da: Ventetid ved _nede

en: Send _interval
da: Sende_interval

en: Delay _before first send
da: Ventetid f_ør første sending

en: _Maximum missed replies
da: _Maksimalt antal mistede svar

en: _Source host
da: _Kildevært

en: _Target host
da: M_ålvært

en: Maximum number of missed replies. If this number is exceeded, link is reported as down.
da: Maksimalt antal mistede svar. Linket rapporteres som værende nede, hvis antallet overskrides.

en: Hostname to be converted to IP address which will be filled into ARP request as source address.
da: Værtsnavn, der skal konverteres til IP-adresse, som vil blive puttet ind i ARP-anmodning som kildeadresse.

en: Hostname to be converted to IP address which will be filled into request as destination address.
da: Værtsnavn, der skal konverteres til IP-adresse, som vil blive puttet ind i anmodning som måladresse.

en: Ignore invalid packets from _active ports
da: Ignorér ugyldige pakker fra a_ktive porte

en: Validate received ARP packets on active ports. If this is not checked, all incoming ARP packets will be considered as a good reply.
da: Validér modtagne ARP-pakker på aktive porte. Hvis denne ikke er markeret, vil alle indgående ARP-pakker blive betragtet som et godt svar.

en: Ignore invalid packets from i_nactive ports
da: Ignorér ugyldige pakker fra i_naktive porte

en: Validate received ARP packets on inactive ports. If this is not checked, all incoming ARP packets will be considered as a good reply.
da: Validér modtagne ARP-pakker på inaktive porte. Hvis denne ikke er markeret, vil alle indgående ARP-pakker blive betragtet som et godt svar.

en: S_end on inactive ports
da: S_end på inaktive porte

en: By default, ARP requests are sent on active ports only. This option allows sending even on inactive ports.
da: Som standard sendes ARP-anmodninger kun på aktive porte. Denne indstilling tillader sending selv på inaktive porte.

en: The delay between the link coming up and the runner being notified about it.
da: Ventetiden, fra linket kommer op, til runner'en bliver informeret om det.

en: The delay between the link going down and the runner being notified about it.
da: Ventetiden, fra linket går ned, til runner'en bliver informeret om det.

en: The interval between requests being sent.
da: Intervallet mellem afsending af anmodninger.

en: The delay between link watch initialization and the first request being sent.
da: Ventetiden fra initialisering af linkovervågning til den første anmodning bliver sendt.

en: The link watcher to be used.
da: Linkovervågningen som skal bruges.

en: Link Watcher
da: Linkovervågning

en: Im_port team configuration from a file…
da: _Importér gruppeopsætning fra en fil …

en: Edit _JSON configuration
da: Redigér _JSON-opsætning

en: Raw Configuration
da: Rå opsætning

en: Highest priority
da: Højeste prioritet

en: Highest priority (stable)
da: Højeste prioritet (stabil)

en: Bandwidth
da: Båndbredde

en: Highest number of ports
da: Højeste antal porte

en: Port priority
da: Portprioritet

en: From the team device
da: Fra gruppeenheden

en: From the active port
da: Fra den aktive port

en: From active to team device
da: Fra aktiv til gruppeenhed

en: _Teamed connections
da: _Grupperede forbindelser

en: Load balance
da: Belastningsbalance

en: Any L3 protocol
da: Enhver L3-protokol

en: Any L4 protocol
da: Enhver L4-protokol

en: _Peer notification count
da: Antal peer_notifikationer

en: Peer _notification interval
da: Interval for peer_notifikationer

en: _Multicast rejoin count
da: Antal _multicastanmodninger om at deltage igen

en: Multicast _rejoin interval
da: Interval for m_ulticastanmodninger om at deltage igen

en: _Hardware Address
da: _Hardwareadresse

en: Desired hardware address of new team device. Usual MAC address format is accepted.
da: Ønsket hardwareadresse for ny gruppeenhed. Det sædvanlige MAC-adresseformat godtages.

en: _Hardware address policy
da: Politik for_hardwareadresse

en: Name of runner to be used.
da: Navn på runner der skal bruges.

en: This defines the policy of how hardware addresses of team device and port devices should be set during the team lifetime.
da: Dette definerer politikken for, hvordan gruppe- og portenheders hardwareadresser skal angives i gruppens levetid.

en: Send LACPDU frames _periodically
da: Send LACPDU-frames _periodisk

en: If checked, LACPDU frames are sent along the configured links periodically. If not, it acts as “speak when spoken to”.
da: Hvis markeret sendes LACPDU-frames langs de konfigurerede links periodisk. Ellers opfører den sig som “tal når tiltalt”.

en: Send a LACPDU frame _every second
da: Send en LACPDU-frame _hvert sekund

en: Option specifies the rate at which our link partner is asked to transmit LACPDU packets. If checked, packets will be sent once per second. Otherwise they will be sent every 30 seconds.
da: Indstillingen angiver frekvensen, hvormed vores linkpartner anmodes om at sende LACPDU-pakker. Hvis markeret vil pakker blive sendt hvert sekund; ellers vil de blive sendt hvert halve minut.

en: _System priority
da: _Systemprioritet

en: _Minimum ports
da: _Mindste antal porte

en: _Aggregator selection policy
da: Udv_ælgelsespolitik for indsamler

en: System priority, value can be 0 – 65535.
da: Systemprioritet; værdi kan være 0 – 65535.

en: Specifies the minimum number of ports that must be active before asserting carrier in the controller interface, value can be 1 – 255.
da: Angiver det minimale antal porte, som skal være aktive, før transportøren hævdes i controllergrænsefladen. Værdien kan være 1–255.

en: This selects the policy of how the aggregators will be selected.
da: Angiver politikken for, hvordan indsamlerne vil blive udvalgt.

en: List of fragment types (strings) which should be used for packet Tx hash computation.
da: Oversigt over fragmenttyper (strenge) som skal bruges til beregning af pakkens Tx-hash.

en: _Fields for transmission hash
da: _Felter til transmissionshash

en: In tenths of a second. Periodic interval between rebalancing.
da: I tiendedele sekunder. Periodisk interval mellem ombalancering.

en: Name of active Tx balancer. Active Tx balancing is disabled by default.
da: Navn på aktiv Tx-balancering; aktiv Tx-balancering er som standard deaktiveret.

en: Transmission _balancing interval
da: Interval for transmissions_balancering

en: _Transmission balancer
da: _Transmissionsbalancering

en: _Parent interface
da: _Ophavsgrænseflade

en: VLAN inter_face name
da: _Navn på VLAN-grænseflade

en: Cloned MAC _address
da: _Klonet MAC-adresse

en: VLAN _id
da: VLAN-_id

en: Flags
da: Flag

en: _Reorder headers
da: O_morganisér headere

en: _Loose binding
da: L_øs binding

note: In context, this means "concatenate the device name and the VLAN ID number together"
en: Device name + number
da: Enhedsnavn + nummer

note: LEAVE "vlan" UNTRANSLATED. In context, this means "concatenate the string 'vlan' and the VLAN ID number together".
en: "vlan" + number
da: “vlan” + nummer

en: S_ecurity
da: S_ikkerhed

en: B/G (2.4 GHz)
da: B/G (2,4 GHz)

en: Client
da: Klient

en: C_hannel
da: _Kanal

en: Ban_d
da: Bån_d

en: Edit WireGuard peer
da: Redigér WireGuard-modpart

en: _Apply
da: An_vend

en: _Public key
da: _Offentlig nøgle

en: Allowed _IPs
da: Tilladte _IP'er

en: _Endpoint
da: _Slutpunkt

en: Pre_shared key
da: _Foruddelt nøgle

en: Persistent _keepalive
da: Vedvarende _keepalive

en: A base64 public key calculated by 'wg pubkey' from a private key.
da: En base64 offentlig nøgle udregnet af “wg pubkey” fra en privat nøgle.

en: Comma-separated list of IP (v4 or v6) addresses with CIDR masks from which incoming traffic for this peer is allowed and to which outgoing traffic for this peer is directed.
da: Kommaadskilt liste over IP-adresser (v4 eller v6) med CIDR-masker hvorfra indgående trafik til modparten er tilladt og hvortil udgående trafik til modparten ledes hen.

en: An endpoint IP or hostname, followed by a colon, and then a port number.
da: En slutpunkts-IP eller -værtsnavn efterfulgt af et kolon og et portnummer.

en: A base64 preshared key generated by 'wg genpsk'. Optional, and may be omitted. Adds an additional layer of symmetric-key cryptography to be mixed into the already existing public-key cryptography, for post-quantum resistance.
da: En base64 foruddelt nøgle, genereret af “wg genpsk”. Valgfri og kan udelades.Tilføjer et yderligere lag med kryptering af symmetrisk nøgle til at blive blandet ind i den allerede eksisterende kryptering af offentlige nøgle, for at være modstandsdygtig over for “post-quantum”.

en: How often to send an authenticated empty packet to the peer for the purpose of keeping a stateful firewall or NAT mapping valid. This is optional and not recommended outside of specific setups.
da: Hvor ofte der skal sendes en godkendt tom pakke til modparten med det formål at holde en tilsvarende firewall- eller NAT-kortlægning gyldig. Den er valgfri og anbefales ikke uden for særlige opsætninger.

en: seconds
da: sekunder

en: Sho_w preshared key
da: Vis foruddelt nøg_le

en: The name of the wireguard interface to create.
da: Navnet på den wireguard-grænseflade der skal oprettes.

en: Private _key
da: Privat nøg_le

en: The 256 bit private key in base64 encoding
da: 256 bit privat nøgle i base64-kodning

en: _Listen port
da: _Lytteport

en: A port to listen on. If set to 'automatic', the port will be chosen randomly when the interface comes up.
da: En port der skal lyttes på. Hvis den er indstillet til “automatic”, så vælges porten tilfældigt, når grænsefladen kommer op.

en: Add peer _routes
da: Tilføj modparts_ruter

en: Whether to automatically add routes for the AllowedIPs ranges of the peers
da: Om der automatisk skal tilføjes ruter til modparternes AllowedIPs-intervaller

en: A 32-bit fwmark for outgoing packets. Leave it to 'off' to disable fwmark.
da: En 32-bit fwmark til udgående pakker. Lad den være “fra” for at deaktivere fwmark.

en: _Show private key
da: _Vis privat nøgle

en: <b>_Peers</b>
da: <b>_Modparter</b>

en: automatic
da: automatisk

en: off
da: fra

en: unspecified error
da: uspecificeret fejl

en: Preserve
da: Bevar

en: Random
da: Tilfældig

en: Stable
da: Stabil

en: The MAC address entered here will be used as hardware address for the network device this connection is activated on. This feature is known as MAC cloning or spoofing. Example: 00:11:22:33:44:55
da: MAC-adressen, som skrives her, vil blive brugt som hardware-adresse for netværksenheden, denne forbindelse er aktiveret på. Denne funktion kaldes MAC-kloning eller spoofing. Eksempel: 00:11:22:33:44:55

en: MAC address
da: MAC-adresse

en: HW address
da: HW-adresse

en: invalid %s for %s (%s)
da: ugyldig %s for %s (%s)

en: invalid %s (%s)
da: ugyldig %s (%s)

en: invalid interface-name for %s (%s):
da: ugyldigt grænsefladenavn for %s (%s):

en: invalid interface-name (%s):
da: ugyldigt grænsefladenavn (%s):

en: can’t parse device name
da: kan ikke fortolke enhedsnavn

en: invalid hardware address
da: ugyldig hardwareadresse

en: invalid %s (%s):
da: ugyldig %s (%s):

en: device
da: enhed

en: invalid %s (%s)
da: ugyldig %s (%s)

en: IP addresses identify your computer on the network. Click the “Add” button to add static IP address to be configured in addition to the automatic ones.
da: IP-adresser identificerer din computer på netværket. Klik “Tilføj”-knappen for at lade statisk IP-adresse blive konfigureret sammen med de automatiske.

en: The IP address identify your computer on the network and determines the address range distributed to other computers. Click the “Add” button to add an IP address. If no address is provided, range will be determined automatically.
da: IP-adressen identificerer din computer på netværket og bestemmer adresseintervallet, der fordeles til andre computere. Klik “Tilføj”-knappen for at tilføje en IP-adresse. Hvis der ikke er angivet en adresse, vil intervallet blive bestemt automatisk.

en: Additional static addresses
da: Yderligere statiske adresser

en: Addresses
da: Adresser

en: Address (optional)
da: Adresser (valgfrit)

en: No polkit authorization to perform the action
da: Ingen polkit-godkendelse til at udføre handlingen

en: Allowed Authentication Methods
da: Tilladte godkendelsesmetoder

en: Password Authentication Protocol
da: Protokol til adgangskodegodkendelse

en: In most cases, the provider’s PPP servers will support all authentication methods. If connections fail, try disabling support for some methods.
da: I de fleste tilfælde vil udbyderens PPP-servere understøtte alle godkendelsesmetoder. Hvis forbindelsen slår fejl, så prøv at deaktivere understøttelse af nogle af metoderne.

en: Wi-Fi
da: Wi-fi

en: Bond
da: Binding

en: Bridge
da: Bro

en: IP tunnel
da: IP-tunnel

en: VPN plugin “%s” not found
da: VPN-udvidelsesmodulet “%s” blev ikke fundet

en: No VPN service type.
da: Ingen VPN-tjenestetype.

en: The VPN plugin failed to import the VPN connection correctly:
da: VPN-udvidelsesmodulet kunne ikke importere VPN-forbindelsen korrekt:

en: Select file to import
da: Vælg fil til import

en: _Open
da: _Åbn

en: Virtual
da: Virtuel

en: Import a saved VPN configuration…
da: Importér en gemt VPN-konfiguration …

en: The connection editor dialog could not be initialized due to an unknown error.
da: Forbindelsesredigeringen kunne ikke initialiseres på grund af en ukendt fejl.

en: Could not create new connection
da: Kunne ikke oprette ny forbindelse

en: Connection delete failed
da: Sletning af forbindelse mislykkedes

en: Are you sure you wish to delete the connection %s?
da: Er du sikker på, du ønsker at slette forbindelsen %s?

en: _New Connection
da: _Ny forbindelse

en: _Quit
da: _Afslut

en: Address
da: Adresse

en: Netmask
da: Netmaske

en: Metric
da: Metrisk

en: Prefix
da: Præfiks

en: Editing %s
da: Redigerer %s

en: Editing un-named connection
da: Redigerer unavngivet forbindelse

en: Missing connection name
da: Manglende forbindelsesnavn

en: Editor initializing…
da: Redigeringen initialiserer …

en: Connection cannot be modified
da: Forbindelsen kan ikke ændres

en: Invalid setting %s: %s
da: Ugyldig indstilling %s: %s

en: The connection editor could not find some required resources (the .ui file was not found).
da: Forbindelsesredigering kunne ikke finde nogle krævede ressourcer (.ui-filen blev ikke fundet).

en: _Save
da: _Gem

en: Save any changes made to this connection.
da: Gem ændringer til denne forbindelse.

en: Authenticate to save this connection for all users of this machine.
da: Godkend for at gemme denne forbindelse for alle brugere af denne maskine.

en: Could not create connection
da: Kunne ikke oprette forbindelse

en: Could not edit connection
da: Kunne ikke redigere forbindelse

en: Unknown error creating connection editor dialog.
da: Ukendt fejl ved oprettelse af dialogvindue til forbindelsesredigering.

en: Warning: the connection contains some properties not supported by the editor. They will be cleared upon save.
da: Advarsel: Forbindelsen indeholder nogle egenskaber, som ikke understøttes af redigeringsfunktionen. De vil blive ryddet, når der gemmes.

en: Error initializing editor
da: Kunne ikke initialisere redigeringen

en: Connection add failed
da: Tilføjelse af forbindelse mislykkedes

en: Fix
da: Ret

en: Security labels may prevent some files from being used with certificate authentication.
da: Sikkerhedsmærkater kan gøre, at nogle filer ikke kan bruges med certifikatgodkendelse.

en: Connection _name
da: For_bindelsesnavn

en: _Export…
da: _Eksportér …

en: File Relabel
da: Ommærk fil

en: _Relabel
da: O_mmærk

en: The following files are not labelled for use with certificate authentication. Do you wish to adjust the labels?
da: De følgende filer er ikke mærkede til brug med certifikatgodkendelse. Vil du tilpasse mærkaterne?

en: Relabel
da: Ommærk

en: Filename
da: Filnavn

en: never
da: aldrig

en: now
da: nu

note: less than an hour ago
en: %d minute ago | %d minutes ago
da[0]: %d minutter siden
da[1]: %d minutter siden

en: %d hour ago | %d hours ago
da[0]: %d timer siden
da[1]: %d timer siden

en: %d day ago | %d days ago
da[0]: %d dage siden
da[1]: %d dage siden

en: %d month ago | %d months ago
da[0]: %d måneder siden
da[1]: %d måneder siden

en: %d year ago | %d years ago
da[0]: %d år siden
da[1]: %d år siden

en: Connection cannot be deleted
da: Forbindelsen kan ikke slettes

en: Select a connection to edit
da: Vælg en forbindelse, der skal redigeres

en: Select a connection to delete
da: Vælg en forbindelse, der skal slettes

en: Name
da: Navn

en: Last Used
da: Sidst brugt

en: Edit the selected connection
da: Redigér den valgte forbindelse

en: Authenticate to edit the selected connection
da: Bekræft identitet for at redigere den valgte forbindelse

en: Delete the selected connection
da: Slet den valgte forbindelse

en: Authenticate to delete the selected connection
da: Bekræft identitet for at slette den valgte forbindelse

en: Unrecognized connection type
da: Ukendt forbindelsestype

en: Don’t know how to import “%s” connections
da: Ved ikke, hvordan man importerer “%s”-forbindelser

en: Error importing connection
da: Fejl ved import af forbindelse

en: Error creating connection
da: Fejl ved oprettelse af forbindelse

en: Connection type not specified.
da: Forbindelsestype ikke angivet.

en: No VPN plugins are installed.
da: Der er ikke installeret nogen VPN-udvidelsesmoduler.

en: Don’t know how to create “%s” connections
da: Ved ikke, hvordan man opretter “%s”-forbindelser

en: Error editing connection
da: Fejl ved redigering af forbindelsen

en: Did not find a connection with UUID “%s”
da: Fandt ikke en forbindelse med UUID “%s”

en: Network Connections
da: Netværksforbindelser

en: Add a new connection
da: Tilføj en ny forbindelse

en: 802.1X Security
da: 802.1X-sikkerhed

en: Could not load 802.1X Security user interface.
da: Kunne ikke indlæse brugergrænseflade til 802.1X-sikkerhed.

en: Use 802.1_X security for this connection
da: Anvend 802.1_X-sikkerhed til denne forbindelse

en: MAC address of the Bluetooth device. Example: 00:11:22:33:44:55
da: Bluetooth-enhedens MAC-adresse; f.eks. 00:11:22:33:44:55

en: Could not load Bluetooth user interface.
da: Kunne ikke indlæse Bluetooth-brugergrænseflade.

en: invalid Bluetooth device (%s)
da: ugyldig Bluetooth-enhed (%s)

en: Bluetooth connection %d
da: Bluetooth-forbindelse %d

en: Bluetooth Type
da: Bluetooth-type

en: Select the type of the Bluetooth connection profile.
da: Vælg Bluetooth-typens forbindelsesprofil.

en: _Personal Area Network
da: _Personal Area-netværk

en: _Dial-Up Network
da: _Dial-up-netværk

en: Could not load bond user interface.
da: Kunne ikke indlæse bindings-brugergrænseflade.

en: primary
da: primær

en: Bond connection %d
da: Bindingsforbindelse %d

note: Translators: a "Bridge Port" is a network * device that is part of a bridge.
en: Bridge Port
da: Bro-port

en: Could not load bridge port user interface.
da: Kunne ikke indlæse brugergrænseflade til bro-port.

en: Could not load bridge user interface.
da: Kunne ikke indlæse bro-brugergrænseflade.

en: Bridge connection %d
da: Broforbindelse %d

en: Could not load DCB user interface.
da: Kunne ikke indlæse DCB-brugergrænseflade.

en: Could not load DSL user interface.
da: Kunne ikke indlæse DSL-brugergrænseflade.

en: missing parent interface
da: manglende ophavsgrænseflade

en: DSL connection %d
da: DSL-forbindelse %d

en: This option locks this connection to the network device specified either by its interface name or permanent MAC or both. Examples: “em1”, “3C:97:0E:42:1A:19”, “em1 (3C:97:0E:42:1A:19)”
da: Denne indstilling låser forbindelsen til netværksenheden angivet enten med sit grænsefladenavn, sin permanente MAC-adresse eller begge. Eksempler: “em1”, “3C:97:0E:42:1A:19”, “em1 (3C:97:0E:42:1A:19)”

en: ignored
da: ignoreres

en: Could not load ethernet user interface.
da: Kunne ikke indlæse brugergrænseflade til ethernet-forbindelse.

en: Ethernet device
da: Ethernet-enhed

en: cloned MAC
da: klonet MAC-adresse

en: Wake-on-LAN password
da: Adgangskode til wake-on-LAN

en: Ethernet connection %d
da: Ethernet-forbindelse %d

en: The zone defines the trust level of the connection. Default is not a regular zone, selecting it results in the use of the default zone set in the firewall. Only usable if firewalld is active.
da: Zonen definerer forbindelsens tillidsniveau. Standardindstillingen er ikke en egentlig zone, men resulterer i, at zonen vælges ud fra firewallens standardzone. Kan kun bruges hvis firewalld er aktiv.

en: Could not load General user interface.
da: Kunne ikke indlæse generel brugergrænseflade.

en: This option locks this connection to the network device specified either by its interface name or permanent MAC or both. Examples: “ib0”, “80:00:00:48:fe:80:00:00:00:00:00:00:00:02:c9:03:00:00:0f:65”, “ib0 (80:00:00:48:fe:80:00:00:00:00:00:00:00:02:c9:03:00:00:0f:65)”
da: Denne indstilling låser forbindelsen til netværksenheden angivet enten med sit grænsefladenavn, sin permanente MAC-adresse eller begge. Eksempler: “ib0”, “80:00:00:48:fe:80:00:00:00:00:00:00:00:02:c9:03:00:00:0f:65”, “ib0 (80:00:00:48:fe:80:00:00:00:00:00:00:00:02:c9:03:00:00:0f:65)”

en: Could not load InfiniBand user interface.
da: Kunne ikke indlæse brugergrænseflade til InfiniBand.

en: infiniband device
da: infiniband-enhed

en: InfiniBand connection %d
da: InfiniBand-forbindelse %d

en: Could not load IP tunnel user interface.
da: Kunne ikke indlæse brugergrænseflade til IP-tunnel.

en: IP tunnel connection %d
da: IP-tunnelforbindelse %d

en: Automatic (VPN)
da: Automatisk (VPN)

en: Automatic (VPN) addresses only
da: Kun automatiske (VPN) adresser

en: Automatic, addresses only
da: Automatisk, kun adresser

en: Automatic (PPPoE)
da: Automatisk (PPPoE)

en: Automatic (PPPoE) addresses only
da: Kun automatiske (PPPoE) adresser

en: Automatic (DHCP)
da: Automatisk (DHCP)

en: Automatic (DHCP) addresses only
da: Kun automatiske (DHCP) adresser

en: Link-Local Only
da: Kun link-lokal

en: Additional DNS ser_vers
da: Yderligere _DNS-servere

en: Additional s_earch domains
da: Yderligere søg_edomæner

en: Editing IPv4 routes for %s
da: Redigerer IPv4-ruter for %s

en: IPv4 Settings
da: IPv4-indstillinger

en: Could not load IPv4 user interface.
da: Kunne ikke indlæse IPv4-brugergrænseflade.

en: IPv4 address “%s” invalid
da: IPv4-adressen “%s” er ugyldig

en: IPv4 address netmask “%s” invalid
da: IPv4-adressenetmasken “%s” er ugyldig

en: IPv4 gateway “%s” invalid
da: IPv4-gatewayen “%s” er ugyldig

en: IPv4 DNS server “%s” invalid
da: IPv4-DNS-serveren “%s” er ugyldig

en: Automatic, DHCP only
da: Automatisk, kun DHCP

en: Editing IPv6 routes for %s
da: Redigerer IPv6-ruter for %s

en: IPv6 Settings
da: IPv6-indstillinger

en: Could not load IPv6 user interface.
da: Kunne ikke indlæse IPv6-brugergrænseflade.

en: IPv6 address “%s” invalid
da: IPv6-adressen “%s” er ugyldig

en: IPv6 prefix “%s” invalid
da: IPv6-præfikset “%s” er ugyldigt

en: IPv6 gateway “%s” invalid
da: IPv6-gatewayen “%s” er ugyldig

en: IPv6 DNS server “%s” invalid
da: IPv6-DNS-serveren “%s” er ugyldig

en: Could not load MACsec user interface.
da: Kunne ikke indlæse brugergrænseflade til MACsec.

en: MACSEC connection %d
da: MACSEC-forbindelse %d

en: Duplicate ports
da: Duplikerede porte

en: Ports “%s” and “%s” both apply to device “%s”
da: Portene “%s” og “%s” svarer begge til enheden “%s”

en: Ports “%s” and “%s” apply to different virtual ports (“%s” and “%s”) of the same physical device.
da: Portene “%s” og “%s” svarer til forskellige virtuelle porte (“%s” og “%s”) for samme fysiske enhed.

en: Could not load mobile broadband user interface.
da: Kunne ikke indlæse brugergrænseflade til mobilt bredbånd.

en: Unsupported mobile broadband connection type.
da: Ikke-understøttet type mobil bredbåndsforbindelse.

note: Fall back to just asking for GSM vs. CDMA
en: Select Mobile Broadband Provider Type
da: Vælg type udbyder af mobilt bredbånd

en: Select the technology your mobile broadband provider uses. If you are unsure, ask your provider.
da: Vælg den teknologi, din mobile bredbåndsudbyder bruger. Spørg din udbyder, hvis du er i tvivl.

en: My provider uses _GSM-based technology (i.e. GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA)
da: Min udbyder bruger _GSM-teknologi (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA)

note: Translators: CDMA has 'D' accelerator key; 'C' collides with 'Cancel' button. You may need to change it according to your language.
en: My provider uses C_DMA-based technology (i.e. 1xRTT, EVDO)
da: Min udbyder bruger C_DMA-teknologi (f.eks. 1xRTT, EVDO)

note: Translators: "none" refers to authentication methods
en: none
da: ingen

en: Editing PPP authentication methods for %s
da: Redigerer PPP-godkendelsesmetoder for %s

en: PPP Settings
da: PPP-indstillinger

en: Could not load PPP user interface.
da: Kunne ikke indlæse PPP-brugergrænseflade.

en: Could not load proxy user interface.
da: Kunne ikke indlæse brugergrænseflade til proxy.

en: Error: file doesn’t contain a valid JSON configuration
da: Fejl: filen indeholder ikke en gyldig JSON-opsætning

note: Translators: a "Team Port" is a network * device that is part of a team.
en: Team Port
da: Gruppeport

en: Could not load team port user interface.
da: Kunne ikke indlæse brugergrænseflade til gruppeport.

en: Could not load team user interface.
da: Kunne ikke indlæse gruppebrugergrænseflade.

en: Team connection %d
da: Gruppeforbindelse %d

en: New connection…
da: Ny forbindelse …

en: Could not load vlan user interface.
da: Kunne ikke indlæse brugergrænseflade til vlan.

en: vlan parent
da: vlan-ophav

en: VLAN connection %d
da: VLAN-forbindelse %d

en: Could not load editor VPN plugin for “%s” (%s).
da: Kunne ikke indlæse udvidelsesmodulet til redigering af VPN til “%s” (%s).

en: unknown failure
da: ukendt fejl

en: Could not load VPN user interface.
da: Kunne ikke indlæse VPN-brugerflade.

en: Could not find VPN plugin for “%s”.
da: Kunne ikke finde VPN-udvidelsesmodulet til “%s”.

en: VPN connection %d
da: VPN-forbindelse %d

en: Choose a VPN Connection Type
da: Vælg type af VPN-forbindelse

en: Select the type of VPN you wish to use for the new connection. If the type of VPN connection you wish to create does not appear in the list, you may not have the correct VPN plugin installed.
da: Vælg den type VPN, du ønsker at bruge til den nye forbindelse. Hvis typen af VPN-forbindelse du ønsker at oprette ikke fremgår af listen, har du måske ikke installeret det korrekte VPN-udvidelsesmodul.

en: WEP 40/128-bit Key (Hex or ASCII)
da: WEP 40/128-bit-nøgle (Hex eller ASCII)

en: WEP 128-bit Passphrase
da: WEP 128-bit adgangsfrase

en: Dynamic WEP (802.1X)
da: Dynamisk WEP (802.1X)

en: Could not load Wi-Fi security user interface; missing Wi-Fi setting.
da: Kunne ikke indlæse brugergrænsefladen for wi-fi-sikkerhed; mangler wi-fi-indstilling.

en: Wi-Fi Security
da: Wi-fi-sikkerhed

en: Could not load Wi-Fi security user interface.
da: Kunne ikke indlæse brugergrænsefladen for wi-fi-sikkerhed.

en: missing SSID
da: manglende SSID

en: Security not compatible with Ad-Hoc mode
da: Sikkerhed ikke kompatibel med ad hoc-tilstand

en: This option locks this connection to the Wi-Fi access point (AP) specified by the BSSID entered here. Example: 00:11:22:33:44:55
da: Denne indstilling låser denne forbindelse til wi-fi-adgangspunktet (AP) angivet ved BSSID'en anført her. Eksempel: 00:11:22:33:44:55

en: This option locks this connection to the network device specified either by its interface name or permanent MAC or both. Examples: “wlan0”, “3C:97:0E:42:1A:19”, “wlan0 (3C:97:0E:42:1A:19)”
da: Denne indstilling låser forbindelsen til netværksenheden angivet enten med sit grænsefladenavn, sin permanente MAC-adresse eller begge. Eksempler: “wlan0”, “3C:97:0E:42:1A:19”, “wlan0 (3C:97:0E:42:1A:19)”

en: Could not load Wi-Fi user interface.
da: Kunne ikke indlæse brugergrænsefladen til wi-fi.

en: Wi-Fi device
da: Wi-fi-enhed

en: Wi-Fi connection %d
da: Wi-fi-forbindelse %d

en: Public key
da: Offentlig nøgle

en: Allowed IPs
da: Tilladte IP'er

en: Could not load WireGuard user interface.
da: Kunne ikke indlæse WireGuard-brugergrænseflade.

en: WireGuard connection %d
da: WireGuard-forbindelse %d

en: A file named “%s” already exists.
da: En fil ved navn “%s” findes allerede.

en: _Replace
da: _Erstat

en: Do you want to replace %s with the VPN connection you are saving?
da: Ønsker du at erstatte %s med den VPN-forbindelse, du gemmer?

en: Cannot export VPN connection
da: Kan ikke eksportere VPN-forbindelse

en: The VPN connection “%s” could not be exported to %s.
    
    Error: %s.
da: VPN-forbindelsen “%s” kunne ikke eksporteres til %s.
    
    Fejl: %s.

en: Export VPN connection…
da: Eksportér VPN-forbindelse …

en: _Unlock
da: _Lås op

en: Automatically unlock this device
da: Lås automatisk denne enhed op

en: Connection Information
da: Forbindelsesinformation

en: _Close
da: _Luk

en: Usage:
da: Brug:

en: This program is a component of NetworkManager (https://networkmanager.dev).
da: Dette program er en komponent til Netværkshåndtering (https://networkmanager.dev).

en: It is not intended for command-line interaction but instead runs in the GNOME desktop environment.
da: Det er ikke tiltænkt kommandolinjeindtastning, men kører i stedet i skrivebordsmiljøet GNOME.

en: not enabled
da: ikke aktiveret

en: not registered
da: ikke registreret

en: Home network (%s)
da: Hjemmenetværk (%s)

en: Home network
da: Hjemmenetværk

en: searching
da: søger

en: registration denied
da: registrering nægtet

en: Roaming network (%s)
da: Roaming netværk (%s)

en: Roaming network
da: Roaming netværk

en: PIN code for SIM card “%s” on “%s”
da: PIN-kode til SIM-kortet “%s” på “%s”

en: PIN code required
da: PIN-kode kræves

en: PIN code is needed for the mobile broadband device
da: Der skal bruges en PIN-kode til den mobile bredbåndsenhed

en: Mobile broadband connection “%s” active: (%d%%%s%s)
da: Den mobile bredbåndsforbindelse “%s” er aktiv: (%d%%%s%s)

note: The %s is a mobile provider name, eg "T-Mobile"
en: %s connection
da: Forbindelse til %s

en: PEM certificates (*.pem, *.crt, *.cer)
da: PEM-certifikater (*.pem, *.crt, *.cer)

en: DER, PEM, or PKCS#12 private keys (*.der, *.pem, *.p12, *.key)
da: DER-, PEM- eller PKCS#12-private nøgler (*.der, *.pem, *.p12, *.key)
