NetworkManager-l2tp - en to da translation catalogue (76 entries)

en: Authenticate VPN
da: VPN-godkendelse

en: Password
da: Adgangskode

en: You need to authenticate to access the Virtual Private Network “%s”.
da: Du skal opnå godkendelse for at tilgå det virtuelle private netværk “%s”.

en: Error parsing property '%s' value '%s'.
da: egenskab "%s" type %s er ikke håndteret

en: Error parsing property '%s': %s.
da: egenskab "%s" type %s er ikke håndteret

en: Missing required property '%s'
da: Mangler krævet indstilling "%s".

en: Certificates (TLS)
da: Certifikater (TLS)

en: General
da: Generelt

en: User Authentication
da: Brugergodkendelse

en: Select an authentication mode.
da: Vælg en godkendelsestilstand.

en: Sho_w password
da: _Vis adgangskode

en: Password passed to PPPD when prompted for it.
da: Adgangskode sendt til PPPD når der spørges efter det.

en: User name
da: Brugernavn

en: NT Domain
da: NT-domæne

en: L2TP IPsec Options
da: L2TP IPsec-tilvalg

en: _Cancel
da: _Annullér

en: _Apply
da: An_vend

en: Machine Authentication
da: Computergodkendelse

en: Phase1 Lifetime:
da: Fase1-levetid:

en: Phase2 Lifetime:
da: Fase2-levetid:

en: Phase1 Algorithms:
da: Phase1-algoritmer:

en: Phase2 Algorithms:
da: Phase2-algoritmer:

en: Remote ID:
da: Eksternt id:

en: _Enforce UDP encapsulation
da: Håndhæv UDP-indkapsling

en: Use IP c_ompression
da: Brug IP-komprimering

en: Ad_vanced
da: A_vanceret

en: Default
da: Standard

en: L2TP PPP Options
da: L2TP PPP-indstillinger

en: Authentication
da: Godkendelse

en: Allow the following authentication methods:
da: Tillad følgende metoder til godkendelse:

en: Allow/disable authentication methods.
    config: refuse-pap, refuse-chap, refuse-mschap, refuse-mschap-v2, refuse-eap
da: Tillad/deaktivér godkendelsesmetoder.
    Konfiguration: refuse-pap, refuse-chap, refuse-mschap, refuse-mschap-v2, refuse-eap

en: Security and Compression
da: Sikkerhed og komprimering

en: Use _Point-to-Point encryption (MPPE)
da: Anvend _Point-to-Point-kryptering (MPPE)

en: Note: MPPE encryption is only available with MSCHAP authentication methods. To enable this checkbox, select one or more of the MSCHAP authentication methods: MSCHAP or MSCHAPv2.
da: Bemærk: MPPE-kryptering er kun tilgængelig for MSCHAP-godkendelsesmetoder. Vælg en eller flere MSCHAP-godkendelsesmetoder (MSCHAP eller MSCHAPv2) for at aktivere dette afkrydsningsfelt.

en: _Security
da: _Sikkerhed

en: Require the use of MPPE, with 40/128-bit encryption or all.
    config: require-mppe, require-mppe-128 or require-mppe-40
da: Kræv brug af MPPE, med 40/128-bit-kryptering eller alle.
    Konfiguration: require-mppe, require-mppe-128 eller require-mppe-40

en: Allow st_ateful encryption
da: Tillad tilst_andsbaseret kryptering

en: Allow MPPE to use stateful mode. Stateless mode is still attempted first.
    config: mppe-stateful (when checked)
da: Tillad at MPPE kører som tilstandsbærende. Tilstandsfri kørsel forsøges først.
    Konfiguration: mppe-stateful (når afkrydset)

en: Allow _BSD data compression
da: Tillad _BSD-datakomprimering

en: Allow/disable BSD-Compress compression.
    config: nobsdcomp (when unchecked)
da: Tillad/deaktivér komprimering med BSD-Compress.
    Konfiguration: nobsdcomp (når ikke afkrydset)

en: Allow _Deflate data compression
da: Tillad _Deflate-datakomprimering

en: Allow/disable Deflate compression.
    config: nodeflate (when unchecked)
da: Tillad/deaktivér komprimering med Deflate.
    Konfiguration: nodeflate (når ikke afkrydset)

en: Use TCP _header compression
da: Anvend TCP-_hovedkomprimering

en: Allow/disable Van Jacobson style TCP/IP header compression in both the transmit and the receive directions.
    config: novj (when unchecked)
da: Tillad/deaktivér TCP/IP-hovedkomprimering i Van Jacobson-stil ved både afsendelse og modtagelse.
    Konfiguration: novj (når ikke afkrydset)

en: Misc
da: Div.

en: Send PPP _echo packets
da: Send PPP-_ekko-pakker

en: Send LCP echo-requests to find out whether peer is alive.
    config: lcp-echo-failure and lcp-echo-interval
da: Send LCP-echo-forespørgsler for at undersøge om modparten er i live.
    Konfiguration: lcp-echo-failure og lcp-echo-interval

en: could not load UI widget
da: kunne ikke indlæse UI-kontrol

en: Compatible with Microsoft and other L2TP VPN servers.
da: Kompatibel med Microsoft og andre L2TP-VPN-servere.

en: All Available (Default)
da: Alle tilgængelige (standard)

en: 128-bit (most secure)
da: 128-bit (mest sikker)

en: 40-bit (less secure)
da: 40-bit (mindre sikker)

en: object class '%s' has no property named '%s'
da: objektklassen “%s” har ingen egenskab ved navn “%s”

en: property '%s' of object class '%s' is not writable
da: egenskaben “%s” for objektklassen “%s” er skrivebeskyttet

en: construct property "%s" for object '%s' can't be set after construction
da: construct-egenskaben “%s” for objektet “%s” kan ikke angives efter konstruktion

en: '%s::%s' is not a valid property name; '%s' is not a GObject subtype
da: “%s::%s” er ikke et gyldigt egenskabsnavn; “%s” er ikke en GObjekt-undertype

en: unable to set property '%s' of type '%s' from value of type '%s'
da: kan ikke angive egenskaben “%s” af type “%s” ud fra værdien af typen “%s”

en: value "%s" of type '%s' is invalid or out of range for property '%s' of type '%s'
da: værdien “%s” af typen “%s” er ugyldig eller uden for intervallet for egenskaben “%s” af typen “%s”

en: unable to get editor plugin name: %s
da: kan ikke finde navnet på udvidelsesmodul til redigering: %s

en: missing plugin file "%s"
da: manglende udvidelsesmodulfil “%s”

en: cannot load editor plugin: %s
da: kan ikke indlæse udvidelsesmodul til redigering: %s

en: cannot load factory %s from plugin: %s
da: kan ikke indlæse fabrikken %s fra udvidelsesmodul: %s

en: unknown error creating editor instance
da: ukendt fejl i forsøget på at danne redigeringsinstans

en: invalid gateway '%s'
da: ugyldigt adgangspunkt "%s"

en: invalid integer property '%s'
da: ugyldig heltalsegenskab "%s"

en: invalid boolean property '%s' (not yes or no)
da: ugyldig boolesk egenskab "%s" (ikke ja eller nej)

en: unhandled property '%s' type %s
da: egenskab "%s" type %s er ikke håndteret

en: property '%s' invalid or not supported
da: egenskab "%s" er ugyldig eller ikke understøttet

en: No VPN configuration options.
da: Ingen indstillinger for VPN-konfiguration.

en: Missing required option '%s'.
da: Mangler krævet indstilling "%s".

en: Missing VPN username.
da: Manglende VPN-brugernavn.

en: Missing or invalid VPN password.
da: Manglende eller ugyldig VPN-adgangskode.

en: Invalid or missing L2TP gateway.
da: Ugyldig eller manglende L2TP-gateway.

en: Don't quit when VPN connection terminates
da: Afslut ikke når VPN-forbindelse afslutter

en: Enable verbose debug logging (may expose passwords)
da: Aktivér udførlig fejlsøgningslogning (kan afsløre adgangskoder)

en: D-Bus name to use for this instance
da: Navn på D-Bus der skal bruges i dette tilfælde
