NetworkManager-l2tp - en to sv translation catalogue (80 entries)

en: connection
sv: anslutning

en: Authenticate VPN
sv: Autentisera VPN

en: Password
sv: Lösenord

en: You need to authenticate to access the Virtual Private Network “%s”.
sv: Du måste autentisera dig för att komma åt det virtuella privata nätverket ”%s”.

en: Error parsing property '%s' value '%s'.
sv: ohanterad egenskap ”%s” typ %s

en: Error parsing property '%s': %s.
sv: ohanterad egenskap ”%s” typ %s

en: Missing required property '%s'
sv: Saknar nödvändiga flaggan ”%s”.

en: Certificates (TLS)
sv: Certifikat (TLS)

en: General
sv: Allmänt

en: User Authentication
sv: Användarautentisering

en: Type
sv: Typ

en: Select an authentication mode.
sv: Välj ett autentiseringsläge.

en: Sho_w password
sv: Vi_sa lösenord

en: Password passed to PPPD when prompted for it.
sv: Lösenord skickas till PPPD när det efterfrågas.

en: User name
sv: Användarnamn

en: NT Domain
sv: NT-domän

en: L2TP IPsec Options
sv: L2TP IPsec-alternativ

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: _Apply
sv: _Verkställ

en: Machine Authentication
sv: Maskinautentisering

en: Phase1 Lifetime:
sv: Fas 1-livslängd:

en: Phase2 Lifetime:
sv: Fas 2-livslängd:

en: Phase1 Algorithms:
sv: Phase1-algoritmer:

en: Phase2 Algorithms:
sv: Phase2-algoritmer

en: Remote ID:
sv: Fjärr-ID:

en: Group Name:
sv: Gruppnamn:

en: _Enforce UDP encapsulation
sv: Tvinga UDP-inkapsling

en: Use IP c_ompression
sv: Använd IP-komprimering

en: Ad_vanced
sv: Av_ancerad

en: Default
sv: Standard

en: L2TP PPP Options
sv: L2TP PPP-alternativ

en: Authentication
sv: Autentisering

en: Allow the following authentication methods:
sv: Tillåt följande autentiseringsmetoder:

en: Allow/disable authentication methods.
    config: refuse-pap, refuse-chap, refuse-mschap, refuse-mschap-v2, refuse-eap
sv: Tillåt/inaktivera autentiseringsmetoder.
    konfiguration: refuse-pap, refuse-chap, refuse-mschap, refuse-mschap-v2, refuse-eap

en: Security and Compression
sv: Säkerhet och komprimering

en: Use _Point-to-Point encryption (MPPE)
sv: Använd _Point-to-Point-kryptering (MPPE)

en: Note: MPPE encryption is only available with MSCHAP authentication methods. To enable this checkbox, select one or more of the MSCHAP authentication methods: MSCHAP or MSCHAPv2.
sv: Observera: MPPE-kryptering är endast tillgängligt med MSCHAP-autentiseringsmetoder. För att aktivera denna kryssruta så välj en eller flera av MSCHAP-autentiseringsmetoderna: MSCHAP eller MSCHAPv2.

en: _Security
sv: _Säkerhet

en: Require the use of MPPE, with 40/128-bit encryption or all.
    config: require-mppe, require-mppe-128 or require-mppe-40
sv: Krävs användning av MPPE, med 40/128-bitars kryptering eller alla.
    konfiguration: require-mppe, require-mppe-128 eller require-mppe-40

en: Allow st_ateful encryption
sv: Tillåt t_illståndsbaserad kryptering

en: Allow MPPE to use stateful mode. Stateless mode is still attempted first.
    config: mppe-stateful (when checked)
sv: Tillåt MPPE att använda tillståndsbaserat läge. Tillståndslöst läge provas fortfarande först.
    konfiguration: mppe-stateful (när ikryssad)

en: Allow _BSD data compression
sv: Tillåt _BSD-datakomprimering

en: Allow/disable BSD-Compress compression.
    config: nobsdcomp (when unchecked)
sv: Tillåt/inaktivera BSD-Compress-kompression.
    konfiguration: nobsdcomp (när ej ikryssad)

en: Allow _Deflate data compression
sv: Tillåt _Deflate-datakomprimering

en: Allow/disable Deflate compression.
    config: nodeflate (when unchecked)
sv: Tillåt/inaktivera Deflate-kompression.
    konfiguration: nodeflate (när ej ikryssad)

en: Use TCP _header compression
sv: Använd komprimering av TCP-_huvud

en: Allow/disable Van Jacobson style TCP/IP header compression in both the transmit and the receive directions.
    config: novj (when unchecked)
sv: Tillåt/inaktivera Van Jacobson-stil TCP/IP-huvudkompression i både sändar- och mottagarriktningarna.
    konfiguration: novj (när ej ikryssad)

en: Misc
sv: Övrigt

en: Send PPP _echo packets
sv: Skicka PPP-_ekopaket

en: Send LCP echo-requests to find out whether peer is alive.
    config: lcp-echo-failure and lcp-echo-interval
sv: Skicka LCP ekobegäran för att ta reda på huruvida peer lever.
    konfiguration: lcp-echo-failure och lcp-echo-interval

en: could not create l2tp object
sv: kunde inte skapa l2tp-objekt

en: could not load UI widget
sv: kunde inte läsa in UI-komponent

en: Compatible with Microsoft and other L2TP VPN servers.
sv: Kompatibel med Microsoft och andra L2TP VPN-servrar.

en: All Available (Default)
sv: Alla tillgängliga (Standard)

en: 128-bit (most secure)
sv: 128-bitar (säkrast)

en: 40-bit (less secure)
sv: 40-bitar (mindre säkert)

en: object class '%s' has no property named '%s'
sv: objektklassen ”%s” har ingen egenskap med namnet ”%s”

en: property '%s' of object class '%s' is not writable
sv: egenskapen ”%s” för objektklassen ”%s” är inte skrivbar

en: construct property "%s" for object '%s' can't be set after construction
sv: konstruktionsegenskap ”%s” för objektet ”%s” kan inte ställas in efter att det skapats

en: '%s::%s' is not a valid property name; '%s' is not a GObject subtype
sv: ”%s::%s” är inte ett giltigt egenskapsnamn; ”%s” är inte en undertyp till GObject

en: unable to set property '%s' of type '%s' from value of type '%s'
sv: kan inte sätta egenskapen ”%s” av typen ”%s” från värdet av typen ”%s”

en: value "%s" of type '%s' is invalid or out of range for property '%s' of type '%s'
sv: värdet ”%s” av typ ”%s” är ogiltigt eller utanför intervallet för egenskapen ”%s” av typ ”%s”

en: unable to get editor plugin name: %s
sv: kan inte erhålla namn för redigerarinstick: %s

en: missing plugin file "%s"
sv: saknar insticksmodulfilen ”%s”

en: cannot load editor plugin: %s
sv: kan inte öppna redigerarinsticket: %s

en: cannot load factory %s from plugin: %s
sv: kan inte öppna fabriken %s från insticksmodulen: %s

en: unknown error creating editor instance
sv: okänt fel vid skapande av redigeringsinstans

en: invalid gateway '%s'
sv: ogiltig gateway ”%s”

en: invalid integer property '%s'
sv: ogiltig heltalsegenskap ”%s”

en: invalid boolean property '%s' (not yes or no)
sv: ogiltig boolesk egenskap ”%s” (inte yes eller no)

en: unhandled property '%s' type %s
sv: ohanterad egenskap ”%s” typ %s

en: property '%s' invalid or not supported
sv: egenskapen ”%s” är ogiltig eller stöds inte

en: No VPN configuration options.
sv: Inga VPN-konfigurationsalternativ.

en: Missing required option '%s'.
sv: Saknar nödvändiga flaggan ”%s”.

en: Missing VPN username.
sv: Saknar VPN-användarnamn.

en: Missing or invalid VPN password.
sv: Saknat eller ogiltigt VPN-lösenord.

en: Invalid or missing L2TP gateway.
sv: Ogiltig eller saknad L2TP-gateway.

en: Don't quit when VPN connection terminates
sv: Avsluta inte när VPN-anslutningen termineras

en: Enable verbose debug logging (may expose passwords)
sv: Aktivera informativ felsökningsloggning (kan exponera lösenord)

en: D-Bus name to use for this instance
sv: D-Bus-namn att använda för denna instans
